m Spinnewebjes Telegrafisch Weerbericht Program en V erkiezingsleus (lil ék m mEÈSt m BUREAUX:NASSAULAAN49 abonnementen? voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; pér kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal bit nummer bestaat uit drie bladen MAANDAG 8 APRIL 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17125 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Een aanvaring van het s.s. .Volendam met het s.s. Giihausen Een gewonde langs den weg gevonden Het verkeer over de Maas in Limburg f-'Ml mÊÊmw' HfP 'W* De toepassing der tabakswet De eerste vlucht van den luchtpostdienst Engeland— Indië volbracht j De geweigerde auto busconcessie Zandvoort—A'dam In beroep bij de Kroon? H.K.H. Prinses Juliana naar Ned, Indië? Het 13de Ned, Philologen- eongres Diefstallen in zweminrich tingen te Amsterdam De amokmaker aan boord van het s.s. de Clerck Voornaamste Nieuws De moord op den assistent Waller van Aloer Gading Tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld Staking in het houtbedrijf te Leerdam Crediet van een half millioen Ma,t niet. matig j&.niefe machtig, J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Een 19-jarige jongen poogt zijn moeder te wurgen 'Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE «i ADVERTENTIEN 35ct. p, regel® VRAAG- EN AANBOO-ADVERTEN- TIES, 4 regels 60 ct.'p. plaatsing; elke regel meer <5 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN M EDEDEELINGEN ,t> tusscben den tekst 60 ct. per regel. AUeabonné'sopditblacIzijningevolgedeverzekeringsvoorwaarden Onflft Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken dooriTCflj bij een ongevalmetx nrft bij verlies van een hand; za AJ" bij verlies van een I Ctf| l)ij nbreukvan *egen ongevallen verzekerd voor eeD der volgende uitkeeringen: I UwUU," verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen;dsl» doodelijken afloop: l&0U«™een voet of een oogjlJfcU» duim of wijsvinger: I UU» been of arm: A ft bij verlies v. een anderen vinger. Op Dinsdag 7 Augustus 1928 werd in Se katholieke pers het ontwerp-verkie- !'ngsprogram der R.K. Staatspartij 'oor de verkiezingen van 1929 gepubli ceerd. Men herinnert zich, dit dit stuk bestond uit 11 paragrafen, waarvan er :wee met tien artikelen. Alles te zamen "as het een omwerking en aanvulling 'an het oude program van Schaepman 'an 1896 en het laatste verkiezingspro- ïram van 1922. Hoewel wij ons in hoofdzaak met dc beginselen en eischen 'an het ontwerp-program 1929 konden 'ereenigen, meenden wij toch er op te aioeten wijzen, dat door herhaling van Punten, die reeds in het program van 1922 voorkwamen en door verzwijging van andere eischen, vroeger vermeld, bog niet verwezenlijkt en toch niet overgenomen, verwarring moest ont staan. Ons voornaamste bezwaar gold echter de lengte van het program. Wij schreven daaromtrent: Hoe moet dit nu worden verstaan? Is het Voor ons liggende ontwerp een urgenti^pro- gram zonder meer? Maar dan is het te Uitvoerig. Is het een aanvulling van het bestaande program? Maar dan heeft het te veel punten, welke reeds in het pro gram van 39.22 voorkomen. Is het een Program op zichzelf, dan is het niet uitvoe rig genoeg. Het zal zaak zijn. dat het ontwerp uit dit oogpunt nog eens worde bekeken en dat er eventueel een advies verschijnt van het Partijbestuur, alvorens het stuk in de kies- vereenigingen aan de orde komt. Dat zou een amendementen-storm zeker bezweren. Naar onze mecning zou inkorting tot een een politiek program, dat de kiezers kan pakken en dat bij de uitwerking gedurende een vierjarig regeeringstijd- vak kan bevredigen, ligt voornamelijk hierin, dat het door de vertrouwens mannen der kiezers zelf is vastgesteld. Was dit niét liet geval, wij konden het uiterst ingewikkelde organisatieleven wel afschaffen. Daarom hadden wij zooveel waarde gehecht aan de vast stelling van- een kort urgentieprogram door de verschillende paf tij-instanties in de laatste maanden van het afge- loopen jaar. Nu dit niet is geschied, lijkt ons- de uiting van de Maasbode niet anders dan een vrome wensch, waarachter spijt schuil gaat over een te juister tijd verzuimde gelegenheid. Men seint ons uit Hoek van Holland: Het s.s. Volendam van de Holland-Ame- rika-Lijn is tijdens mist nabij de berghaven in aanvaring gqkomen met het ten anker liggende Duitsche s.s. Giihausen. Het laat ste schip heeft schade bekomen aan davits en sloepen en is op den zuidelijken oever aan den grond goloopen. Uit Mierlo wordt hedenmorgen gemeld: Gisteravond is alhier op den weg een per soon gevonden met een gapende hoofd wonde. Daar hij bewusteloos en geheel met bloed bedekt was, kon de direct ontboden politie hem niet identificeeren. Ook geeste lijke hulp was spoedig ter plaatse. Het on- men geheel in het duister. Hedenmorgen was de toestand van het slachtoffer bevredigend derzoek werd direct met ijver begonnen, doch zuiver urgentieprogram van b jv. een tien- vverd tcn bemoellijkt door het 011tbre_ tal punten van practische polities het beste ken yan ooggetuigen. Omtrent de oorzaak tast zun. Een week later ongeveer werd in het Orgaan van de R.K. Werkgeversver- eeniging door ntr. Kortenhorst dezelfde opmerking gemaakt. Over het alge meen werd van deze bemerkingen zoo wel in de pers als later op de vergade ringen weinig notitie genomen. Het concept-program werd in de maand October in de R.K. Kiesvereenigingen en op 24 November door den Partijraad nagenoeg ongewijzigd vastgesteld. In die maanden was het de gelegenheid geweest te zorgen voor de samenstel ling van een kort program van actie, hetwelk tevens als verkiezingsleus had kunnen dienen. Die geschikte gelegen heid heeft men echter voorbij laten gaan. Het doet daarom wel wat vreemd aan thans in de Maasbode van j.l. Vrij- Een adres van den A.N.W.B, en de K.N.A.C. aan den minister van Waterstaat Het verkeer over de Maas geschiedt op verscheidene plaatsen in de provincie Lim burg door middel van gierponten. Ten gevolge van de kanalisatie van de Maas is echter de stroomsnelheid van de rivier gedurende een groot gedeelte van het jaar zóó belangrijk verminderd soms staat 't water zelfs ge heel stil dat de werking der gierponten wordt belemmerd of geheel onmogelijk wordt gemaakt, zoodat de pont aan een kabel over de rivier moet worden getrokken. De pach dagavond in een hoofdartikel dat ken- I ters van enkele veren zijn aan de bezwaren nelijk de hand van den nieuwen vasten tegemoet gekomen, door de pont met, behulp medewerker prof. Aalberse verraadt, het I aangekoppelde motorboot heen en volgende te lezen: De bond van R.K. Kiesvereenigingen is thans vervangen door de R.K. Staatspartij. Maar wat veranderd moge zijn, gebleven ls de bepaling, dat er zal zijn een kort Program van Actie. En toch hebben wij weer gekregen het groote Program-1929, dat niet minder dan 52 artikelen bevat. Al is kort een betrekkelijk begrip, wel niemand zal willen beweren, dat dit een bijzonder kort program is. Veeleer zou men geneigd zijn, het eenigszins lang te noemen Maar hoe dit ril, op een, zij het eeniger- mate uitgewerkte verkiezingsleuze lijkt dit program toch allerminst. En al erkennen wij, dat er veel goeds ligt In een uitgewerkt program, hetwelk den kiezers duidelijk maakt, wat de Partij in de eerstvolgende wetgevende periode hoopt te bereiken, en juist door zijn grooten omvang aan een elk wat wils biedt, wij gelooven toch niet, dat zulk een program op de groote massa der kiezers eenzelfden invloed heeft als een pakkende verkiezingsleuze. Is deze goed gekozen, duidelijk verstaan baar voor allen, en om haar inhoud ge> schikt geestdrift te wekken, dan zal hare uitwerking op de kiezers veel en veel grooter zijn, dan van het grootste en mooi. ste program. Men maakt dikwijls de fout, dat men te veel let op dc meest actieve kiezers, die de vergadering plegen te bezoeken en vooral op diegenen, die daar het woord plegen te voeren. Maar dit getal is slechts een klein per centage van het groote geheel. En om het geheel is het te doen. Daar zijn honderdduizenden goed, katholieke kiezers, die trouw ter stembus gaan, maar die men niet zou moeten examineeren om trent hun kennis van hetgeen in het Pro gram staat. En al zou de katholieke pers dit Program nog eens enkele malen in zijn ge heel afdrukken, er zouden er zeer velen zijn, die het dan toch niet lazen. weer te laten varen, waardoor een aanzien lijke verbetering van het landverkeer is ver kregen. Niet alle pachters zijn echter in staat de kosten van een dergelijke installatie te dragen, zoodat op verschillende plaatsen het verkeer over de rivier zeer belemmerd wordt. Aangezien de ontstane bezwaren een gevolg zijn van de kanalisatie van de Maas in 't dus wel op den weg van bet Rijk ligt. de op heffing dier bezwaren zooveel mogelijk te be vorderen, hebben de besturen van den A.N W.B. en de K.N.A.C, een adres aan den mi nister van waterstaat gericht, met het ver zoek maatregelen te willen nemen, opdat bij d veren over de Maas in Limburg de over tocht weer geregeld en vlot kan geschieden Zaterdagmiddag omstreeks half vijf ontstond brand in den kelder van „De. Poppendokter" aan de Groote Houtstraat. Waarschijn!ijk heeft-een voorbijganger een brandende sigaar of sigaret in den kelder geworpen, waardoor eenig houtwol, dat daarin was opgeborgen, vlam vatte. De brandweer was spoedig aanwezig, het vuur werd echter met cenige emmers water gcbluscht. sagiere sadja met een mailboot kan reizen, ook al stelt men luxe-hutten beschikbaar. Dat zou tegen de hof-traditie izijn. Was er nog sprake van een troons-opvol- ger, men zou naar het Engelsche voorbeeld een oorlogsschip disponibel kunnen stellen, maar voor een jonge vrouw biedt een man of war nu niet direct alle comfort voor een lange zeereis. In Nederland heeft men zich met deze vraag ernstig bezig gehouden en wij kunnen mededeelen, dat er plannen zijn. om gelden in te zamelen voor een Koninklijk Jacht, dat der prinses zou worden aangeboden. De promotor is o.m. de heer Van Stralen van Nes, de z.g. „Koning" van Boskoop, die al geruimeli tijd doende is, medewerking voor zijn plan te erlangen. Of hij daarin geslaagd is, kunnen wij niet mededeelen, maar wel weten wij, dat er aan „gewerkt" wordt. Verder zullen we rustig afwachten," Het Tweede-Kamerlid de heer Staalman heeft den min. van Financiën, dc volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van de verslagen van zittingen der arr. rechtbank te Amsterdam, kort geleden gehouden, waar in een aantal ovex-tredingen der Tabakswet, waarvan verschillende reeds begaan in 1925 en 1926, berecht werden en waarbij over treders van soms zeer onbelangrijke ver grijpen bceten opgelegd moesten worden van minimaal 300 voor elke overtreding, waar bij de rechtbank bepaalde, dat elke geld boete vervangen zou worden door één dag hechtenis? Meen de minister niet, dat deze strafvervolgingen ten duidelijkste hebben aangetoond dat, voor het geval niet het systeem dezer belastingheffing op tabak ge heel gewijzigd wordt, toch de strafbepalingen dezer wet dringend herziening eischen en dat de toepassing dezer wet van de zijde der ambtenaren, met het toezicht op dc naleving er van belast, veel soepeler behoort te geschieden dan thans blijkbaar het geval is, alsook dat de berechting dezer overtre dingen sneller moet plaats vinden? V. D. 'sèint uit Londen: De eerstevlucht van den geregeldcn post- vluc.htdienst EngelandBritsch-Indië, is volbracht. Het toestel, dat op 30 Maart j.l. van Croydon vertrok, is na een laatste étappe, van 840 mijlen, van de Perzische Golf naar Karachi, ondanks den hevigen zandstorm, waarmee het te kampen had, slechts drie uur over tijd te Karachi aangekomen. Zaterdagmorgen is het tweede toestel, dat den wekelijkschen dienst zal onderhouden, van Croydon vertrokken. Het had meer post en een grootere hoeveelheid bagage aan boord, dan het eerste toestel. Zondag is het eerste postvliegtuig van Karachi naar Engeland vertrokken. Als passagiers bevinden zich aan boord de vice- maarschalk Sir Geoffrey Salmond, comman- decrend officier bij de luchtmacht in Indië, en Viscount Chetwynd, voorzitter van de Imperial Airways. Het vliegtuig moet Zondag 14 April'te Croydon aankomen. Zooals bekend is, hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland afwijzend be schikt op het verzoek van B. en W. om ver gunning voor een autobusdienst in te stellen van Zandvoort over Haarlem naar Amster dam en terug. Tegen deze beslissing kan bin nen 30 dagen in hooger beroep worden ge gaan bij de Kroon. B. en W. vragen nu den raad of dat beroep ingesteld zal worden. Naar hunne meening moet dit gedaan worden. Zal aan H. K. H. een jacht voor de zeereis worden aangeboden? Aan het „Nieuws v. d. Dag v. N.-I." ont- leer.en wij het volgende'. „Periodiek duiken in de Nederlandsche en Indische Pers berichten op aangaande een bezoek van prinses Juliana aan Indië. Nog zeer onlangs, bij aankomst van het Bel gisch Kroonprinselijk echtpaar hier te lande, werd de verzuchting geslaakt: waarom die wél, maar onze eigen prinses niet? De „Ind. Post" weet thans weer te melden, dat er in Nederland werkelijk over gedacht wordt, prinses Juliana een bezoek aan Ne- derlandsch-Indië te laten brengen. Zoodra de prinses haar studie te Leiden heeft volbracht, heet het, zou er kans op zijn. En vooruitloopend daarop, schrijft de „Ind. Post": ,Doch in hoe ver verschiet de eventueele reis dan nog moge liggen, het kan geen kwaad nu reeds hierop de aandacht te vestigen: dat Het 13e Ned. Philologenconrges te Nijme gen is Zaterdag gesloten. Des morgens wa ren de sectie-vergaderingen voortgezet. In den middag had wederom een algemeene vergadering plaats, waar pater Molkenbcer een rede over Vondel als didacticus hield. Na deze rede werd een korte huishoude lijke vergadering gehouden. Besloten werd het volgende congres te Amsterdam te hou den. Tot voorzitter werd prof. dr. H. Brug- mans benoemd. Daarna werd het congres gesloten. dan de reis zal moeten geschieden met alle Een goede verkiezingscampagne nu moet - miandsche gemeen- - nn ,iin mht die hnnd*,dd„i- I gebied een aanstaande koningin steeds in het open baar omgeeft. Niet incognito, of als zuivere studie-reis. Niet, laat het ons maar eens dui delijk zeggen, op een goedkoopje. Maar wel in alle glorie van een toekomstige vorstin er op gericht zijn, juist die honderddui zenden stille, rustige, eenvoudige kiezers te bereiken, en op te wekken tot geestdrift. Dit nu doet men niet met een lang pro gram. maar wel met een korte, duidelijke, pakkende verkiezingsleuze. Gewenscht zou het daarom zijn, wanneer - er een goed gesteld, ook voor de eenvoudige I over een millioenen-rijk van zoo groote uit- Reeds geruimen tijd hadden er diefstallen plaats zoowel in de zweminrichting van de A. M, V. J. als in die van het Zuiderbad te Amsterdam. Uit de kleeren, die in de bad kamertjes werden neergehangen, verdween meer dan eens een portemonnaie, dan weer een horloge of een portefeuille. De politie deed alle mogelijke moeite om den dader te ^nappen, maar de dief was haar te glad af. Zaterdagmiddag is hij echter in de val geloopen. De badmeester van de zweminrichting van de A. M. V. J. had zooveel mogelijk badka mertjes afgesloten. Een enkele was open. In een van deze had hij wat kleeren gehangen. Hij hield deze kamertjes voortdurend in het oog. Op een gegeven oogenblik zag hij in een van deze badkamertjes bloote voeten onder de deur door. Dadelijk ging hij er op at en vond daar een jongen man, in badcos- tuum. Op heeterdaad werd hij betrapt bezig de kleeren te onderzoeken. Een portemonnaie met een papieren rijksdaalder zou zijn buit zijn geweest. Hij werd aan de politie over geleverd, die hem naar het bureau bracht. Het bleek een bekende van de politie te zijn. Het vorig jaar was hij uit de gevangenis ontslagen, waar hij zijn straf had uitgezeten voor een zelfde soort diefstal. Vermoedelijk zullen nu de diefstallen In deze beide zweminrichtingen wel tot het ver leden behooren. Aneta seint uit Batavia: Naar Aneta verneemt, zijn alle personen, die gewond werden ten gevolge van het op treden van een amokmaker aan boord van de de Clerck, herstellende. Op initiatief van het R.KAV'erkli eden ver bond in Nederland, zijn gisteren op elf plaatsen in het land drukbezochte actie-ver gaderingen gehouden. Het 13c Ned. Philologcncongres te Nijme gen is Zaterdag gesloten. De liberale Staatsparty „de Vrijheidsbond" heeft te Arnhem haar algemeene jaarverga dering gehouden. Verschenen is de memorie van antwoord inzake het initiatiefvoorstel tot steunwerlee-i nmg aan de beetwortclsnikerindustrïe. Een wetsontwerp is ingediend houdende bepalingen omtrent controle op den uitvoer van landbouwproducten. Dr. Ritter heeft een adresgericht aan mi-, nister de Geer, waarin hy een onpartijdig onderzoek verzoekt inzake de kwestie cteaj Utrechtschc publicaties. De besturen van A.N.W.B. en K.NaV.G, hebben aan den minister van Waterstaat ceni adres gezonden inzake het verkeer op dö Maas in Limburg, De Indische regeering vraagt een crediet van 500.000 voor deelname aan de Parijsche Koloniale tentoonstelling in 1931. Chamberlain betrekkingen. over de Engelsefa-Fransehe Aneta seint uit Meaan: Eeri' 'raite'zi^K "naar dë"k'aSfe Van 'flëfi moord op den administrateur van de onder neming „Aloer Gading", den heer Waller, duurt voort, aangezien er zich groote moei lijkheden voordófcn. omdat een veertigtal van de Javanen, die zich inpreventieve hechte nis bevinden, en bloc ontkennen. Het onderzoek is echter toch reeds zóó ver gevorderd dat de schuld van een vijftal van de gearresteerden als zeker kan worden aangenomen. Drie van hen hebben volledig bekend. Aneta seint uit Padang De Landraad te Sawah-Loento heeft den communist Maaroef wegens moord op den opzichter Leurs, tijdens den opstand in Si- loenkang in Januari 1927, veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. Maaroef werd eenige maanden geleden gearresteerd te Singapore waarheen hij was uitgeweken. gestrektheid en zoo geweldig nationaal en in ternationaal belang. Men kan het hier goeddeels mee eens zijn, al deelen wij de meening van het orgaan niet, dat die reis er stellig toe zal bijdragen den band tusschen het vorstenhuis en de in- heertlsehen te versterken." Het blad heeft zeker bedoeld: het goede, loyale deel der inheemschen, met uitzonde ring van het waarlijk niet geringe contingent echter te laat. Men kan een strooibiljet Ljer „nationalisten," oproerkraaiers en Los Uitgeven met eenige mooie zinnen er op, van-Nederland-verdwaasden. kiezers volkomen bevattelijk manifest ver scheen, en waarvan dan de inhoud uit niets anders zou moeten bestaan dan uit een korte toelichting tot 'n pakkende verkiezings leuze. Het behoeft geen betoog, dat wij het met dezen wensch eens zijn. O-i. is het Voor de verwezenlijking daarvan nu wij kunnen in de pers de kiezers wijzen op al wat wenschelijk is in de volgende regeeringsperiode, dit alles heeft wei- hig waarde in vergelijking met de eenig goede gelegenheid, welke men Maar goed, we zullen hierover niet twisten. Zijn onze informaties juist, dan is wel het grootste bezwaar aan een eventueel bezoek verbonden: hoe moet de prinses naar Indië reizen? Het ligt voor de hand dat een toekomstig Zaterdag is te Leerdam bij de firma Var- seveld en Co. de staking uitgebroken in het houtbedrijf omvattende 500 arbeiders. De staking gaat heden in, terwijl vanwege de Directie den arbeiders is aangezegd, dat. indien zij heden niet aan den arbeid gaan, zij den 13en April zijn ontslagen. heeft laten voorbijgaan. De waarde van I vorstin over een millioenen-rijk niet als pas- Aneta seint uit Batavia: De Indische regeering vraagt een crediet van een half millioen aan, om deel te nemen aan de Parijsche koloniale Tentoonstelnilg in 1931. Paderewski heeft de opbrengst der door hem in Frankrijk gegeven concerten, drie millioen franc, afgestaan ten bate van de Fransche oorlogsweduwen. De revue der Alpenjagers te Rome, De zegen van Z. H. den Paus. De hulde aan het Italioansche koningspaar. Kabinetscrisis in Bulgarye. Atanasowitsj, bekend door het incident aan de Poolsche grens, plotseling overleden. Voor de spoorwegramp op de lijn Kisjinew- Boekarest is het geheele stationspersoneel te Boboe verantwoordelijk gesteld. OP EEN DRONKAARD Wat niet recht is, is niet krachtig, W. Beets. OP MARKTKOOPMAN Lawaai .beteekent niets: soms kakelt-een hen. zóó hard, alsof zy een planeet had gelegd. P. Chenent, OP VERDACHTE Hij voeït zich aan de oorlel trekken. Aan baard en haren grimmig snukken, Gekittel hier, gekriewel daar, Dat 't hart hem werd van 't schrikken naar. K. v. d. Oever. Barometerstand 9 uur v.m.: stand. 7:69 stü- OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.18 uur. Hoogste barometerstand 768.3 mjM. ie Calshot Laagste barometerstand 754.5 nttt te Jan Mayen. Verwachting: Zwakke tot matigen wind, uit Westelijke richtingen, half tot zwaar be wolkt, waarschijnlijk droog weer, weinig verandering in temperatuur. Wü berichtten in ons nummer van Zaterdag dat Mgr. J. D. J. Aengcncnt naar Rome vertrokken was in gezelschap van de Hoogcerw. Kanunniken G. C. van Noort, Deken van Amsterdam en Dr. Th. M. Vlaming. Op deze foto zien onze lezers den Kerkvorst even voor het vertrek. Het Hoogwaardig gezelschap kwam Zaterdagavond te circa 9 uur te Bern aan. Aldaar is overnacht. Zondagmiddag werd de reis voortgezet naar Milaan. Vandaag hoopt Monseigneur in Rome aan te komen. Het slachtoffer door een list aan den dood ontsnapt De 19-jarige J, D. te Hoensbroek heeft, naar de „Courant" meldt, getracht zijn moe der van het leven te berooven. Hij had twist met haar gekregen over het aanmaken van een kachel in de kamer. De moeder ver zette zich daartegen omdat zij het voldoende vond, dat in de keuken de oven brandde. J, D. greep haar beet en trachtte haar te wur gen, terwijl hij tevens den mond en neus van zijn moeder dichtkneep. De arme vrouw die hevige pijnen leed en op den grond ge vallen was, slaagde er door een list in aan den dood te ontkomen. Zij hield zich alsof zij dood was, waarop de jongeman opstond met de woorden: „Ziezoo, nu ben je dood." Eenigen tijd later vervoegde de vrouw zich ten politiebureele waarna de dader in vets zekerde bewaring is gesteld

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1