f40.- Spinneivebjes ONDER ROOD SCHRIKBEWIND DE MOORD TE GIESSEN - NIEUWKERK Telegrafisch Weerbericht dit DINSDAG 9 APRIL 1929 BUREAUX: NASSAULAAN4$ NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17126 ,B O? 'vocaal" 6,45 [.20 Of AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL £en „verwijt" aan ons adres Eerste tegenspraak: Er is geen stemmetje gezwendeld lil. Z.D.H. Mgr. Aengenent te Rome aangekomen Benzol-treinen De politieke bijeen komst der R.K. Staats partij te Amersfoort L. S. De drinkwater-voorziening van de hoofdstad Een kunstvlieger gevallen Vice-admiraal N. Bleyswijk Ris f Na de Utrechtsche publicaties Het antwoord der regeering aan dr. Ritter De beide hoofdgetuigen hebben gelogen Klunder en Teunissen onschuldig veroordeeld Het maximum-gewicht voor postpaketten Voornaamste Nieuws a J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Benoemingen Vee-uitvoer naar België Een burgemeester beschul digd van verduistering De 20.000ste arbeider bij Philips Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. *®ONNEMENTEN: voor Haarlem en ^«ntschappen: per week 25 ct.; per wartaal f 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. COURANT ADVERTENT1EN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1 4 regels 60 cl p. plaatsing; elke regel meer 15 ct-, bij vooruitbct. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. - 6.5" ^'eabonné*sopdit blad zijn ingevolgedeverzekeringsvoorwaarden te8en Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken doorf TKfi bij een ongeval metr Arrt hij verlies van een band; ra nr bij verlies van een ITfj bij 'n breuk van ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I ullUll." verlies van heide armen, beide beenen of beide oogen; doodelijken afloop: l £.uUa~een voet of een oog; I I faU."duim of wijsvinger; I VU»" heen of arm; 'tüi anderen vinger. bij verlies v. een verband met de artikelenreeks, Roi bet vorig jaar wijdden aan het hoeglijke leven te Weenen onder ^baal-democratischen zegen, hebben wij Zoowel hier te lande als in Oostenrijk aen ernstig verwijt moeten hooren. en ziet er voor ons bedenkelijk uit, ji wij kunnen ons voorstellen, dat de -^redacteur van „Het Volk" op het hoo- 6,b van deze ootmoedige bekentenis geïnteresseerd de ooren spitst. 0 nog stijver zullen zijn ooren zich v^spitsen, als wij er deemoedig aan toe tsen, dat het ernstige „verwijt" ons seWerd uit eigen kring. hjDe M.-redacteur verheuge zich echter I.J. te vroeg; hij moet ons even laten u'tspreken: meerdere „deskundigen", die de J;Beningen van het roode bewind in jXeenen aan den lijve gevoeld hebben of voelen, hebben ons verweten, dat de toestanden te Weenen nog veel de optimistisch hebben voorgesteld en ?at we bij de beschrijving b.v. van de £crreur en van de godsdienstvervolging ear, zéér onvolledig zijn geweest, wie deze „deskundigen" zooal waren? Een directeur van een ziekenhuis hier f® lande, die jarenlang in een ziekenhuis J® Weenen werkzaam was een jonge- !?ah, die als kind door Hollandsche Pleegouders werd opgenomen, daarna ®bkele jaren in Weenen woonde en thans a's arbeider in onze buurt blij is uit het v?°de nest verlost te zijn een pleeg- ?'hd, dat sinds enkele jaren gerepa reerd is en thans, twintigjarig, zéér wel in staat is een vergelijking te trekken :asschen de ideaal-toestanden in het ;°ode Weenen en die in het kapitalis- 'Sch-uitgebuite Holland. dergelijke deskundigen waren trou ghs zeer talrijk, ze dienden zich onge- J^agd aan, en doorgefourneerd in de Politiek waren ze heusch niet. w2e kwamen alleen maar met onder- ^bdingen, opgedaan in het dagelijksche woensche leven. 1 Al hun verwijten hebben wij echter lamelijk kalm opgenomen. Wij gaven hun alleen grif te*;, dat we "i onze beschrijving van de Weensche i^lukzaligheid heel bescheiden en voor- ^chtig geweest waren en dat we bij *Ulk een beangstigenden overvloed van Materiaal natuurlijk geen volledigheid Welkt hadden s^Onzes inziens was een en ander echter JJW voldoende geweest om den lezer eb sober indrukje te geven van het leven 1 den Weenschen heilstaat. Stel daar nu tegenover het andere Wwijt: Lat we alles en alles bij mekaar ge- Wen en gelasterd hebben, dat er van °hze beschuldigingen geen woord ^aar is. Ja, dan moet je toch wel tot het ver- Weden komen, dat er in de bericht geving 't zij bij ons, 't zij bij de ande ren „iets" niet heelemaal in orde is. Thans gaan we beide berichtgevingen eens vierkant tegenover elkaar plaatsen. Het is niet gemakkelijk, in den dool hof van beweringen, tegenspraken, ver drongen of onjuiste voorstellingen, luch tige phantasietjes, charmante causerie tjes en wrange grapjes, waarin de M.- feda-.teur wellicht gehoopt heeft ons te zien verdwalen, eenigszins wegwijs te borden, doch we hebben ons een draad van Ariadne aangeschaft. We hebben er een systeem op gevon den om het roode dwaallicht door den doolhof te volgen en toch zelf de kluts biet kwijt te raken. We zullen beginnen met uit het boek- deelen-lange betoog van onzen cöllega d- pertinente tegenspraken wat je zou kunnen noemen; de kanjers van leu gens naar voren te halen en daarop een zakelijk repliekje te geven daarna kunnen we dan nog het een en ander zeggen over zijn verwijten aan het adres onzer partijgenooten in Oosten rijk en over zijn lofredenen op het roode bewind in Weenen en elders. Misschien vinden wij daarna nog ge degenheid, een lijstje te maken van de beschuldigingen onzerzijds, tot weder legging waarvan de M.-redacteur zelfs geen poging'heeft gewaagd. En nu: de eerste tegenspraak. Wil men den M.-redacteur en (of) zijn Weensche voorlichters gelooven, dan is er bij de verkiezingen van 1927 niet één enkel onnoozel stemmetje gezwendeld. En wij hadden daaromtrent toch heel veel leelijks verteld. Boosaardig en slecht-ingelicht als wij hu eenmaal waren. Hoe konden wij zooiets toch beweren? De M.-redacteur zal de zaak even recht zetten, en wij zijn zoo vrij in zijn rechtzetting enkele simpele zinnetjes te onderstrepen „Het bedrog is strafbaar. Als er van de paar honderd duizend bedrieglijke handelingen slechts een paar honderd Nawijsbaar blijken, wordt het een justi- tieele aangelegenheid, die de aandacht Jan heel de wereld trekt en de S. D. A. P. oij de bedrogen Weeners voor eeuwig discrediteert. Welnu, is het niet verwonderlijker dan het bedrog zelf, dat de gerechtigheid 8®en enkel geval van bedrog weet te achterhalen?. Niet één geval van bedrog is vervolgd, 'h niet een enkel geval is op grond van opzettelijke of onopzettelijke fouten in de verkiezingslijst de -nietigheid der ver kiezing uitgesproken." Toen de M.-redacteur deze vrijmoedig- ?®den had neergepend, is hij een oogen- o.hkje geschrokken van z'n eigen bruta- je Ja, iéts moest hij toch even herstel- 1n»Er is jén verkiezing in Weenen in i927 ongeldig verklaard. Zij betrof niet 2e stemming voor den Raad, doch voor de Bezirksverwaltung, de verkiezing voor phjkrneesters, zouden wij kunnen zeggen, wel in het district Wahring. Deze *ak is door het „Verfassungsgerichts- hof", het rechterlijk college, dat in hoogste instantie de officieele wetsuit- legging geeft, uitgemaakt, en zij betrof dan ook geen knoeierij, maar een zuiver juridische kwestie." We willen den M.-redacteur zich nog verder vast laten praten, en daarom boude de lezer het ons ten goede, wan neer wij zijn exposé van het geval hier nog even weergeven. Wat is er eigenlijk gebeurd? „In Wahring, een voorheen christelijk- sociaal district, waren evenveel roode als christelijk-sociale wijkmeesters gekozen. Op grond van het iets hooger stemmen- cijfer der roode lijst werd beslist, dat het wijkhoofd een ambt, dat de sterk ste partij toevalt een sociaal-demo craat zou zijn. Intusschen had een der stembureaux zich bij de telling 100 stem men vergist, vermoedelijk ten gunste der christelijk-socialen (dat „vermoede lijk" is kostelijk! De M.-redacteur weet dus blijkbaar zelf niet, ten gunste van welke partij de „vergissing" zou begaan zijn! L. S.). Het „vèrfassungsgerichts-1 hof" nu wees de bezwaren tegen den uitslag der raadsverkiezing af, erkende, dat alle door de christelijk-sociale partij ingebrachte bezwaren tegen de verkie zing van de Bezirksvertretung (wijkver- tegenwoordiging), zelfs indien ze be wezen waren, geen wijziging in den uit slag zouden gebracht hebben, maar over woog, dat bij het geringe stemmenver- schil de vergissing van het 40ste stem bureau de mogelijkheid schiep van een onjuiste aanwijzing van het wijkhoofd. Op grond daarvan werd de verkiezing ongeldig verklaard. In Wahring moest opnieuw gestemd worden." Dat klinkt toch zeker wel doodonschul dig! 't Is voor den M.-redacteur echter vreeselijk jammer, dat wij omtrent Wee nen een beetje beter ingelicht zijn en officieele documenten kunnen laten spreken. Voorop stellen wij, dat het onderzoek naar alle frauduleuze handelingen der socialisten bij de verkiezingen van 1927 nog lang niet afgeloopen is; het „Landes- gerichtshof" in Weenen heeft er voor- loopig nog handen vol werk aan. Dat wil echter niet zeggen, dat „de gerechtigheid geen enkel geval van be drog" heeft weten „te achterhalen". O neen! En nu dagen wij voor de jury van Men seint ons uit Rome: Gistermiddag is Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, in gezel schap van de Hoogeerw. Kanunniken G. C. van Noort, deken van Amsterdam en dr. Th. Vlaming uit Heemstede, met den trein van 17.15 uur in den besten welstand te Rome gearriveerd. Aan het station werd mgr. Aengenent door verschillende leden van de Hollandsche kolonie te Rome hartelijk begroet. Het gezelschap heeft in Princes-hotel intrek genomen. Op de lijn Hoorn—Zaandam via Purme- rend zullen door de Koll. Spoorwegen eenige diensten worden ingelegd met zoogenaamde Benzol-wagens, dat zijn treinen van wagens, vdorzien van Benzlne-motoren- Het treinverkeer naar beide richtingen krijgt daardoor een belangrijke uitbreiding. Voor de richting Amsterdam moet men dan overstappen waarbij men gewoonlijk slechts heel kort zal hebben te wachten, om dat er naai deze richting van Zaandam heel veel treinen rijden. Zaterdag en Zondag is, voor de derde maal, in het pensionaat St. Louis te Amersfoort de „politieke bijeenkomst" der R. K. Staats partij gehouden, die door een aantal bestuurs leden, afgevaardigden en adviseerende leden van den Partijraad, vertegenwoordigers der R. K. pers en andere genoodigden werd bijgewoond. Voorzitter der bijeenkomst was jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck. Zaterdag hield de rector magnificus der R. K. Universiteit, Mgr. prof. dr. J. Hoogveld, een rede over: „Politiek en ethiek," waarin de hooggeleerde spreker de politiek van een hooger plan beschouwde en er den rechts grond voor vaststelde Een geanimeerde gedachtenwisseling gaf den inleider aanleiding, zijn betoog nader te verduldelijken en op de coherete feiten toe te passen. Zondag gaf de heer L. G. Pastor, onder voorzitter der Indische Katholieke Partij, tijdelijk hier te lande vertoevend, een be schouwing over „De staatkundige taak der katholieken in Nederlandsch-Indië." Op deze inleiding volgde een uitgebreide en diepgaande meenigswisseling, welke ter. oriëntatie van groote beteekenis mocht wor den genoemd en het vraagstuk in al zijn onueTezerw-eeiï stoet van breedten en diepten binnen den kring der zers en kiezeressen,.die in openbare zit tingen van de Weensche rechtbank schuldig bevonden en veroordeeld wer den wegens „Wahlschwindel" in den loop van het vorig jaar. De rechtbankzittingen hadden o.a. plaats op 18 en 30 Juni, op 17 Juli en op 13 September. We moeten ons beperken, maar we mogen toch niet nalaten een kleine bloemlezing te geven uit een enkel recht bankverslag. De metselaar Franz Löffler bevond zich in April 1927 in Angora; vanwaar hij eerst in den loop van den zomer terug keerde; een „onbekende" heeft nu voor den afwezigen Löffler gestemd, zijn echt- genoote had n.l. aan een incasseerder van de roode partij-organisatie haar trouwboekje afgestaan, opdat hij met behulp van dit bewijs voor den afwezige zou kunnen stemmen. De vrouw kreeg een week hechtenis. De echtgenoot van Frau Hunka was 29 Maart overleden; zijn naam kwam op de kiezerslijst voor; een zekere Schreinen, rood propagandist, wist daar van; hij overreedde de vrouw ertoe, hem den „Heimatschein" van den overledene af te geven, opdat hij voor den doode zou kunnen stemmen, gelijk geschiedde. Schreinen kreeg twee weken voorwaar delijk, Frau Hunka een week dito. De tandtechniker Michael Reiter en zijne bij hem inwonende zuster werden door roode propagandisten aangespoord, op 24 April te gaan stemmen, ofschoon zij Poolsche onderdanen waren; zij lie ten zich daartoe bewegen en vertoonden ter identificatietram-abonnemen ten! Het wonderlijke is nu, dat hun namen werkelijk op de kiezerslijst voor kwamen, ofschoon zij geen stemrecht hadden. Broeder en zuster werden ieder tot een week hechtenis voorwaardelijk veroordeeld. De smid Ignaz Mara en zijn huishoud ster Hedwig Sctiolz, alsook de dienst bode Marianne Kager gingen op aan raden van een rooden propagandist stemmen, ofschoon zij allen in Tsjecho- Slowakije thuis hoorden; zij kregen alle maal een week „strenge" hechtenis, voorwaardelijk. In dezelfde rechtbankzitting werd ook afgerekend met een aantal kiezers en kiezeressen, die meermalen gestemd had den in verschillende stembureaux; en in die verschillende stembureaux ston- den zij netjes overal op de kiezerslijst! Hoe was dat mógelijk? Al deze lui tjes werden veroordeeld. Ziehier enkele „zaken", alléén nog maar uit de rechtbankzitting van 4 Juni 1928. Al die andere zittingen verliepen met dezelfde resultaten. Veroordeelingen vóór, veroordeelin gen na. En steeds bleek het, dat er roode pro paganda in het spel was. Durft de M.-redacteur nu nóg beweren, dat de gerechtigheid geen enkel geval van bedrog heeft weten te achterhalen? Wanneer de oogst van de zoo moeilijk» te achterhalen gevallen van „Wahl schwindel" zóó rijk is en zóó gemakkelijk kan worden binnengehaald, dan kan men er zich eenige voorstelling van maken, op hoe groote schaal de roode heeren in Weenen bij de laatste verkiezingen ge zwendeld moeten hebben. Wij zijn hierover echter nog niet uit gepraat. In ons volgend artikel zullen wij het „Verfassungsgerichtshof" zélf het woord geven, en dan zien, wat er overblijft van de onschuldige voorstelling, welke onze vriend M. van het eene nietig-verklaar- de verkiezinkje geeft. bespreking trók. B. cn W. van Amsterdam nemen hun voordracht voorloopig terug Zooals reeds gemeld verscheen begin Maart een voordracht van B. en W. van Amsterdam omtrent de watervoorziening van de hoofdstad, waarin o.m. werd voorgesteld een nieuwe waterleiding van Ameröngen naar Amsterdam aan teTeggen en over te gaan tot een ruimer gebruik van de z.g. Vechtwater- leiding met verplaatsing van de ruw-water- bron naar de Loosdrechtsche plassen. B. en W. nemen thans voorloopig deze voordracht terug, omdat nog een onderzoek wordt ingesteld naar het water en den bodem in den Bethunepolder, die jaarlijks 30 mil- lioen M3 water uitslaat. Indien komt vast te staan, dat in den Bethunepolder op betrekkelijk geringe diepte zout water wordt aangetroffen, dan is de mo gelijkheid van het gebruik op den langen duur van dit kwelwater uitgesloten. Evenwel zal dan geen onzekerheid meer bestaan om trent de vraag of op dit terrein een duur zame oplossing voor de watervoorziening kan worden gevonden; het wegnemen van deze onzekerheid achten B. en W. bepaald noodig. Zou daarentegen komen vast te staan, dat het scheidingsvlak tusschen zout en zoetwater op zeer groote diepte ligt, b.v. 125 a 150 M., ddn zou het gebruik van de ge heele hoeveelheid kwelwater verder in over weging kunnen worden genomen. Het komt B. en W. niet gewenscht voor, dat, vóór dat het resultaat van het onder zoek in den Bethunepolder bekend is, een definitieve beslissing omtrent de nieuwe waterleiding wordt genomen. Wolff seint uit Kassei: Zaterdag deed de bekende kunstvlieger Gerhard Fieseler met als passagier den constructeur der machine ir. Bauer, een oefenvlucht boven het vlieg veld. Als gewoonlijk vloog Fieseler zeer laag. Bij het maken van een zeer scherpe bocht raakte een der vleugels den grond, het toestel m&akte een slag in de rondte en werd daarop volkomen vernield. Fieseler, die met zijn voet in zijn stuur bleef haken, werd met een bloeduitstorting opgenomen, de passagier kwam met den schrik vrij. Fieseler is in het ziekenhuis opgenomen. Te Voorschoten is in den ouderdom van 64 jaar overleden de oud-vice-admiraal H. W. G. van Bleijswijk Ris, ridder in de orde van den Ned. Leeuw en in de orde van Oranje Nassau met de Zwaarden. Zü wijst een onderzoek af Thans heeft de minister-president, minis ter de Geer aan dr. Ritter in antwoord op zijn brief van 6 April j.l. d.d 8 April het vol gende geschreven: Het zal U bekend zijn, dat het in het algemeen geen gewoonte is en met het oog op een zoo efficient mogelijk gebruik van den tijd ook niet wenschelijk zou zijn, dat de regeering zich begeeft in een beantwoording van critische of andere op merkingen door particuliere personen aan haar adres gemaakt. Het is ook niet noodig daar ons parlementaire stelsel op gelukkige wijze in de behoefte, die zich hier voordoet voorziet. Critiek, welke onder de bevolking rijst, komt, voor zoover zij rijp en niet te verward is, door middel van de volksver tegenwoordiging tot de regeering en vindt daar overeenkomstig de constitutioneele be palingen beantwoording. Men kan zeggen, dat het parlement in dit opzicht werkt als een heilzame filter. Niettemin wensch ik om den schijn van onbeleefdheid te vermijden, u te antwoorden op een bepaalde vraag, mij in een tot mij gericht en gepubliceerd schrijven d.d. 6 April j.l. gedaan U citeert een verklaring van den heer Van Beuningen d.d. 4 Maart J.l. en een van den minister van Buitenlandsche Zaken d.d. 22 Maart j.l. In de eerste verklaart de heer Van Beuningen, dat hij niets te maken had met de publicatie van het bekende docu ment, in de tweede wordt dit herhaald door den minister van Buitenlandsche Zaken, uiteraard ingelicht door den heer Van Beu ningen, wiens woord als eerlijk man men gelooft. U noemt beide verklaringen perti nente onwaarheid en verzoekt mij, zoo dit ontkend wordt „te willen medewerken tot een onpartijdig onderzoek, ten einde objectief vast te stellen, of en zoo ja, waarom de re geering op dit voor de geschiedenis der pu blicatie cardinale punt de Volksvertegen woordiging onwaar heeft ingelicht." Dit onpartijdig onderzoek zou moeten wor- Dr. Ritter den ingesteld door een commissie van hoog staande mannen, waarvan een door u, een door mij en 'n derde door de beide anderen zou moeten worden aangewezen. Reeds op 7 Maart zou door u aan een vertegenwoordiger van den Minister van Justitie hetzelfde ver zoek gedaan zijn, waaraan toen geen gevolg is gegeven. Mijn antwoord is het volgende: le De onjuistheid van het laatste beweren zal in richtiger tijd ook u zelf duidelijk zijn daar men niet op 7 Maart een onderzoek kan vragen naar de juistheid van een uitlating, op 22 Maart gedaan. Wat op 7 Maart aan den vertegenwoordiger van den Minister van Justitie werd verzocht, was dan ook niet een onderzoek naar de juistheid van de nog niet gedane verklaring van 22 Maart, maar een onderzoek naar de echtheid van het bekende document. De regeering wijst dit of, omdat de valsch- heid voor haar vaststond en zy niet getwij feld wilde zien gan het woord van vreemde, bevriende regeeringen. 2e. Er is de regeering ook thans niets be kend, wat ook maar een schijn van twijfel zou kunnen wekken aan de juistheid van haar verklaring van 22 Maart. 3e Medewerking aan een onderzoek of en zoo ja, waarom de regeering de volksverte genwoordiging onwaar heeft ingelicht, wijst zij af. Het zijn niet alleen vreemde regeerin gen aan wier woord zij niet getwijfeld wil zien. „Het Volk" meldt uit Rotterdam d.d. 8 April In een onderhoud dat hedenavond heeft plaats gehad tusschen de twee hoofdge tuigen m de moordzaak te Giessen Nieuwkerk, in Augustus 1923, de echtelie den K., alhier, en den advocaat, mr. Roobol en den redacteur G. H. Geudeker, hebben de twee eerstgenoemden verklaard: le. dat zij gelogen hebben ter terecht zitting, waarin deze zaak behandeld werd; 2e. dat zij beiden hun verklaringen heb ben afgelegd onder pressie van politie en justitie, die hun, hetgeen zy getuigd heb ben, hebben voorgezegd en hen bedreigd hebben met gevangenisstraf, indien zy anders „de waarheid" zouden verklaren; 3e. dat de beide veroordeeldên, Klunder en Teunissen onmogelyk den moord op den seinhuiswachter J. de Jong gepleegd kunnen hebben, daar zy slechts tien minuten zyn weg geweest van het gezellig avondje, dat op den bewusten dag ten huize van K. was georganiseerd; 4e. de hamer, waarmede de moord is gepleegd, hun eigendom niet was en dat de beide veroordeelden dit voorwerp niet ge- leend kunnen hebben; 5e. dat zy, nadat ze eerst 10 dagen en daarna nog gedurende 40 dagen met nog een zekeren Vermeer, die 70 dagen werd op gesloten, in hechtenis waren gehouden (wederrechtelyk Red.) bezweken zyn voor den aandrang, die op, hen door den ryksrechercheur De Jong, den gevangenis directeur te Dordrecht, den substituut officier, mr. Kronenberg en den rechter commissaris mr. Bentford van Valkenburg, werd uitgeoefend en de bezwarende getuigen, verklaringen, welke hun door genoemde heeren waren voorgeschreven, hebben afge legd, op welke verklaringen Teunissen en Klunder zijn veroordeeld. Getuige Vermeer, die, zooals gezegd, 70 dagen opgesloten is geweest, heeft steeds de onschuld van de veroordeelden volge houden en werd deswege byna vervolgd voor myneed. Het blad voegt hieraan nog toe, dat deze opzienbarende bekentenis, die geheel aansluit op het. revisieverzoek, dat dezer dagen door mr. Roobol by den Hoogen Raad is ingediend, tot gevolg zal hebben, dat de belde veroordeelden, Teunissen en Klunder, die indertyd door de rechtbank te Dordrecht tot 15 jaar gevangenisstraf werden veroor deeld welk vonnis door het Gerechtshof te Den Haag bevestigd werd, terwyl cassatie werd geweigerd, in vrijheid zullen worden gesteld. Zü hebben reeds vier jaar onschuldig in de gevangenis te Leeuwarden doorgebracht en altyd hun onschuld volgehouden. Thans is hun invrijheidstelling binnen enkele uren te verwachten. Over deze politioneele en justitieele mis daad, die, nu ,t volle licht er op zal komen te schijnen, verscheidene slachtoffers, ook in de hoogere kingen zal eischen zal in de vol gende nummers van „Het Volk" volledige onthullingen worden gedaan. Inmiddels is de hierboven genoemde bekentenis van het echtpaar K. een groot succes voor de ad vocaten mr. Roobol te Arnhem en mr. van Meerten te 's Gravenhage en den heer Stey, een zwager van den veroordeelde Teunissen, die niets hebben nagelaten, om dit vreese- ïyke geheim te ontsluieren. Door de bekentenis, welke thans door het echtpaar K. ten overstaan van mr. Roobol en den redacteur van het „Volk" is afgelegd, is dit revisie-verzoek thans zoodanig versterkt dat van afwijzing geen sprake zal zyn. Mor gen zullen mr. Roobol en de redacteur van het Volk zich naar den procureur-generaal begeven om zyn medewerking in te roepen teneinde onmiddellijke invrijheidstelling te verkrygen. Als datum van ingang van de verhooging tot 7 K.G. van het maximum gewicht voor postpakketten, in het binnenlandsch ver keer, is vastgesteld op 15 April as. Het port voor een pakket van 5—7 K.G. zal 60 cent bedragen. m Miss Louise Mc Fhetridge heeft met 22 uur 3 minuten het wcreldduurrecord-vliegen voor vromren gevestigd. Hierboven het vliegtuig van miss Fhetridge b« de recordpoging. Inzet: De Amerikaansche pilote. De twee hoofdgetuigen inzake den moord te Giessen-Nieuwkerk hebben verklaard, gelogen te hebben. De beide veroordeelden Klunder en Teunissen zyn reeds vier jaar onschuldig in de gevangenis te Leeuwarden opgesloten. Te 's-Gravenhagc heeft gisteravond op advies van den R.K. Vrcdesbond een ver gadering plaatsgehad, waar de verhouding tusschen België cn Nederland besproken is. Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent is gis teren te Rome aangekomen. Te Amersfoort heeft Zaterdag en Zon dag de politieke byeenkomst der R.K. Staatsparty plaats gehad. B. en W, van Amsterdam hebben hun voordracht inzake de watervoorziening van de hoofdstad voorloopig teruggenomen. De regeering heeft geantwoord op het adres van dr. Ritter inzake de Utrechtsche publicaties. De Hoogc Raad van Arbeid heeft zyn advies vastgesteld omtrent de uitvoering der sociale verzekering en het voorontwerp van een Landbouwarbeiderswet. Partybesprckingen te Weenen. Ernstige botsingen tusschen communis ten en politie te Temesvar. Het Russische s.s. „Una" in dc Adriati- sche zee vergaan; de 37 leden der beman ning zyn omgekomen. De bomaanslag in dc wetgevende verga dering te Delhi. OP KAALHOOFDIGE De voortsnellende jaren berooven ons achter eenvolgens van alles. Horatius.. OP ARMOEDZAAIER Houdt vol en bewaart uzelf voor betere tyden. Vergilins OP GELIEFDEN Geiyk ge ontvangen wilt, In die maat moet ge ook geven, Verlangt ge heel een hart, Geef dan ook heel een leven. P. Chenent. *n Barometerstand 9 uur v.m.: 763. Achteruit. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 7.20 uur. Hoogste bar.st. 767.4 mJd te Seydisfjord. Laagste bar.stand 75 .9 m.M. te Skudesnaes. Verwachting: Zwakke tot matigen noord westelijke tot noordelyken wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, wellicht enkele regenbuitjes, kouder. Z.D.H de Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot Pastoor te den Hoorn (Schiplui den) den W.E. Heer W. G. Buren, die ka pelaan was te Amsterdam (H. Maria Magd.) Naar de Brussische correspondent van de „Msb." meldt, is de invoer van herkau wende dieren in België weer toegelaten langs de tolkantoren Esschen (station en dorp), de Clinge (station en dorp) en Paal (Kemseke). Naar wy vernemen hebben de heeren L. J. van Herpt, wethouder en Christiaan Spren- gers, raadslid der gemeente Oud-Heusden en Elshout. by de justitie een aanklacht Inge diend tegen den burgemeester, tevens secre taris dier gemeente, den heer F. A. J. van Liempt, dien zy beschuldigen van verduiste ring van gelden van kermisstaanplaatsen, hout-, grondverkoopingen, enz. Aan de Philipsfabriekcn te Eindhoven wordt eind dezer week de 20.000ste arbeider verwacb*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1