Stadsnieuws Cheque-koersen Electriciteit MUZIEK Stofziiigerhuis iAERTENS EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 9 APRIL 1929 BLADZIJDE 2 Heringa Wuthrich, Haarlem Agenda 10 April De viering van Julianadag BURGERLIJKE STAND Het „Algemeen Magazijn" van de St. Vincentiusvereeniging Aangehouden Brandje Rijwieldiefstal Looddieven Schilder van een dak gevallen Draagt wat u goed kleedt: KREYMBORG's coupe De staking in het hout bedrijf te Zaandam Mr. H. Th. Visser 't Hoofd Keuring voor den Dienstplicht Do eerstvolgende raadszitting Concert Haarlemsche Bachvereeniging Onze Winkelstand Vischakten J. E. A. R. van Helden Letterkundige lezing door Frits Bouwmeester Ook een wachthuisje aan de halte „de Olm" Verkeersongevallen Aangereden Een paard gevallen Verkoopingen Zondag a. s. nog geen wed strijd D.E.G.—Haarlem Op weg naar Australië De Internationale Tentoon stelling te Parijs Het bezoqk van gouverneur- generaal Pasquier aan Batavia F 30.000 opium aangehaald LAATSTE NIEUWS De ijsramp te Varik Dood door schuld De uitlevering van den voortvluchtigen Amster- damschen commissionnair Earteljorisstr. 1B - Tel. No. 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 98.- Het doodelijk ongeval bij de Hooge Sluis De reis van den Belgischen Kroonprins door Ned. Indië Een aanslag op Poincaré? Scheepsbrand in de haven van Huil Toch een slachtoffer V£tn den bomaanslag in het Indische Parlement? De troepen van Woehan geven zich over De spaarbank-krach in Zweden Auto-ongeluk in Ecuador MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK (Adv. Ing. Med.) Sociëteit „St. Bavo" half 9 uur Haar!. Inkoop Combinatie 8 u. Ledenvergade ring Spaarkas St. Nieolaas 8 uur Leden vergadering Transportarbeiders 8 uur Bestuur Metaalbewerkers 8 uur Bestuur Bouwvakbond 8 uur Bevolkingsbureau. Stadsschouwburg, Wilsonsplein 8 uur „Ich küsse Ihre Hand, Madame". Cinema-Palace Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling. (Alleen voor vol wassenen.) Luxor-Theater Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling. Rembrandt-Theater Groote Markt 7 uur en kwart over 9 uur bioscoopvoorstel lingen. Uitzending van de muziekuitvoering door den K. It. O. Hoe moeilijk het ook moge zijn, om hon derden kinderen gelijktijdig te instrueeren, er zijn in den betrekkelijk korten tüd ach ter ons liggend, wonderen geschied, schrijft het Centrum Comité. De beroemde kleppermarsch, waaraan ruim vijfhonderd kinderen wekelijks deelne men, wordt al aardig uitgevoerd en dit zelfde kan gezegd worden van den trom- melmarsch waaraan ruim twee honderd kinderen deelnemen. Deze laatste marsch biedt voor de trom mels tal van moeilijkheden, doch de jeug dige musici weten zich in dubbelen zin er door te slaan. De mondharmonica's vorderen ook uit muntend; hier zijn twee af deelingen gefor meerd, nJ. de geoefenden en de leerlingen, doch ook hier is het verwonderlijk, hoe in korten tijd zooveel bereikt is geworden. Anders is het gesteld met de fluiten. Dit Instrument biedt voor 't kind tal van moei lijkheden en betrekkelijk weinigen kennen het goed. Er is wel een behoorlijke afdee- ling geformeerd, doch de kinderen, die dit instrument hebben gekozen, studeeren in het algemeen niet voldoende thuis. Dit sluit niet uit, dat de geoefenden en zij die wel gestudeerd hebben, in deze afdeeling op keurige wijze voor den dag zullen komen. De laatste weken zal er zeer hard ge werkt worden, en daarom zullen de kinde ren op de repetities dan niet mogen ont breken, daar zij anders ernstig de kansbe- loopen met de uitvoering op 30 April niet ingedeeld te kunnen worden. Met genoegen kunnen wij mededeelen, dat de uitvoering op de Groote Markt uit gezonden zal worden door den Katholieken Radio Omroep te Huizen. De heer P. J. M. van Tetering, Groote Markt, stelt welwillend dien middag een zijner telefoonlijnen beschikbaar. Bedriegen de voorteekenen niet, dan zal de muzikale uitvoering op de Gr. Markt, die als een noVum ip het land beschouwd mag worden, met? succes slagen. Eene uitvoering op zoo'n groote schaal: men bedenke minstens 5000 kinderen, waar van zeker 1200 musiceerend en de overi gen ook actief deelnemend op andere wijze, opgeluisterd door een drietal muziekkorpsen, moet bijgewoond worden door duizenden be langstellenden. De uitvoering is echter al leen toegankelijk voor leden van Koningin nedag op vertoon van hun lidmaatschaps kaart 1929,, zoodat wij alle inwoners van Haarlem in het algemeen en van het cen trum in het bijzonder, dringend verzoeken zich alsnog, voor zooverre zij dit tot heden niet hebben gedaan, op te geven aan een der bekende adressen van het Centrum Comité. De contributie bedraagt minimum 1 per jaar en is betaalbaar per week, maano, drie maanden, half Jaar of ineens. Bij de betaling van den eersten termijn wordt men geacht lid te zijn van de Vereeniging Ko ninginnedag, zoodat het voor niemand eenig bezwaar kan zijn zich als lid aan te mel den. Om teleurstellingen op den dag der uit voering te voorkomen, wijst het Centrum Comité er nadrukkelijk op, dat er geen af zonderlijke entrée's worden geheven en dat de uitvoering uitsluitend toegankelijk ge steld wordt voor de leden van de Vereeni ging Koninginnedag Gezien de zeer lage minimum contributie en de buitengewone gemakkelijke wijze van betaling, kan rijk en arm in zeer groote getale zich aansluiten. Stelt niet uit, wacht ook niet op den propagandist, doch meldt u zich uiterlijK deze week als lid aan. Heeft u geen invul- formulier, dan is eene kennisgeving per briefkaart ook voldoende. Geboren; 5 April: z. van B. W. Puts- Heeres; v. van E. K. Slot-Eberle;« 6 April: d. van J. Captijn-van Roon; z. van H. J. Sprank-van Zoelen; 7 April: z. van J. Wehnes-Groeneveld; d. van A. M. G. Slèbe-Lulten: d. van J. J. Visser-Smink; d. van H. K. H Frank-Tieroifz. van J. M. Willemse-van der Eem; 8 April: d. van M. J. van Honschoten-Wiilemse. Overleden: 3 April: L. Jacobson. 50 j.. L. Heerenstraat; 6 April: S. Dijkstra, 79 j., Brouwerskade; B. Geels, 21 j, Haitsma Mulierstraat; 7 April: P. K. G. Kuhlmann- de Vrie.i 85 j., Leidschevaart; A. W. Rezee- Wilbrink, 33 J., Gasthuisvest; H. L. Lljn- zaat, 64 j., Jansstraat; 8 April: G. Uijlen- burg, 68 j„ Roosveldstraat. No de schoonmaaktijd in het land is In de St. Vincentiusvereeniglng is sinds October van 't vorig jaar een groote^ verbete ring tot stand gekomen aoor de stichting van het „Algemeen magazijn". Had vroeger iedere parochie haar eigen magazijn en eigen langen, thans is alles één geworden en wor den de belangen vap alle conferenties te zamen behartigd en gediend. Het lokaal heeft door ingrijpende veranderingen een ge héél ander aanzien gekregen en voldoet nu met zijn stellingen en opslagplaatsen aan een inderdaad reeds lang gevoelde behoefte. Natuurlijk zeer in het belang van de gezin nen aan wie elke week uitdecling plaats heeft, mees'tal van nieuw ondergoed. Bovenkleeding wordt weliswaar ook heel dikwijls gevraagd en soms ook wel verstrekt, maar niet altijd kan daaraan worden geholpen. Nu de schoonmaaktijd Weer is aangebro ken, mag wel eens aan deze bij uitstek nut tige instelling van St. Vincentiusvereeniging herinnerd worden. Men kan soms zooveel goed doen door het algemeen magazijn in de gelegenheid te stellen in zooveler behoefte te voorzien. Damesjaponnen en mantels, heeren- costumes, broeken en jassen, die u wellicht op zij hangt en misschien nog een jaartje bewaart om ze ten slotte toch maar op te ruimen, worden o zoo gaarne in ontvangst genomen. Natuurlijk moet het nog goed bruikbaar kijn anders heeft Vincentius er ook niets aan. Als men iets wil afstaan, gelieve men het te laten bezorgen aan het Vincen- tiushuis, Nieuwe Groenmarkt 27. Men kan ook den president of secretaris opbellen, die het wel laten afhalen. Adres: G. [W. Lampe, Gierstraat 29. tel. 11018 of A. Pielage, Zijlstraat 18, tel. 11078. Men ziet. met weinig moeite kan men schit terend liefdewerk verrichten. Mogen de Vincentiusgezinnen er wel by varen. JOSEFA ROSANSKA, piano Een rasechte pianiste: een schitterend talent! Dat was ds indruk waarmee wy gisteravond na enkele uren van verfynd muzikaal genot huiswaarts togen. En we mogen het bestuur der vereeniging „Kunst aan het Volk" wel dankbaar zijn, dat het er in geslaagd is deze Russische kunstenares voor een recital te engageeren. De roep toch, welke haar was voorafgegaan, is niet in het minst overdre ven. Josefa Rosanska is een pianiste met heel bijzondere gaven: aan een los en soepel1 doigté paart zy een sterk concentratiever mogen, dat haar alles wat zy speelt van meet af aan doet penetreeren zooals slechts de allergrootsten het vermogen. En wat zij speelt getuigt tevens van een uitnemend inzicht in haar eigen capaciteiten niet alleen, maar ook van 'n gekuischte muzikale opvoeding en een zelf-beperking welke men bij zoo jeugdige kunstenaars slechts zelden aantreft. Een echte Russin overigens wanneer men haar ziet binnenkomen, t Is alsof de ernst en de last van een eeuwenoude verdrukHtfng ook op haar persoon dat eigenaardige stem pel hebben gedrukt, dat onmiddeliyk opvalt, die bijna religieuze in-zichzelfgekeerdheid. welke dan ook in zoo hooge mate uitkomt in haar spel, wanneer zy zich eenmaal voor het klavier heeft gezet. Een krakende planostoel deed voor ons het genot van de Prélude, Choval et Fugue van César Franck voor een gedeelte verloren gaan. Ofschoon we reeds onmiddellijk by den eersten aanslag moesten bekennen: daar zit aan den vleugel een pianiste die weet wat zij wil, een persoonlijkheid met heel eigen visie. De pianiste werd voor dit eerste nummer, dat een prachtigen avond beloofde, harteiyk gedankt. Ook de pianoetemmer, die den krakenden stoel weghaalde en ruilen kwam voor een steviger meubel, kreeg een open doekje. Wat evenzeer verdiend was! Reeds driemaal dezen winter hoorden wy de 111e Sonate van Beethoven; maar ook telkens anders; met de ruige kracht en het geweldig temperament van een Willem Andriessen, welke ontzag inboezemde, met het nog tastende naar den vorm van George van Renesse, en dezen avond sprak tot ons vooral de vrouw, eri wel met haar echt Slavi sche temperament, dat tot stemmigheid en midel berusting den moeilijken weg heeft ge- vónden, in Beethoven's veel gespeelde llle. De pianiste speelde de vier deelen met nauw merkbare overgangen achter eikaar door en maakte er aldus de heerlijke eenheid van, welke de aanwezigen zoo sterk geboeid hield. Josefa Rosanska kreeg seringen eri tulpen en moest tot driemaal de hulde van een dank baar publiek in ontvangst nemen. Werd het eerste gedeelte van het pro gramma aan de ernstige klassieken gewyd, in het met zorg uitgekozen tweede deel waren de modernen als Ravel, Debussy, Albeniz en der pianiste g'oote landgenoot Strawlnsky aan het woord, waarby Llszt met de études In f moll, e dur, en a moll nog volstrekt zoo'n kwaad figuur niet maakte. Parelend passagespel, een prachtig legato, een fyne aanslag en 'n onberispelijk rhythme maakten het luisteren naar deze moderne composities tot een intens genieten. We weten waariyk niet, aan welke nummers we de voorkeur zouden moeten geven. Josefa Rosanska toch weet élke compositie te zetten in het passende licht eener diepdoordachte Interpretatie. Het sterkst kWam dit wel uit, meenen we, in Chez Petrouchka en de Danse Russe van Igor Strawlnsky, waarin ze blijk gaf van zulk een prachtige detailleerkunst, 't "Was de goudsmid, tot ln d"e finesses cise- leerend het edele klankenmetaal, het goud dezer inhoudrijke muziek. De toehoorders waren enthousiast en riepen haar telkens en telkens terug. Gul speelde zij nog een paar toegiften waaruit we nog een fraaie étude van Llzet meenden te her kennen. Een pianiste die we gaarne nog eens terug zullen zien. En dan hopen we, dat ze ook Chopih In haar programma zal opnemen. Want, die moet haar liggen 1 Dank, dank! J. S. Door de recherche is te Amsterdam aan gehouden de 32-jarige koopman Th. B., ver blijvende in een logement, verdacht van dief stal van een hoeveelheid lood uit een onbe woond perceel in het Frederlkspark. Gistermiddag ontstond brand in perceel Kleine Houtstraat 25, alwaar de gramofoon- handel van den heer Kappers gevestigd is. Een slang an een gaskomfoor geraakte in brand, een keukenkast verbrandde. De brand weer was spoedig ter plaatse, doch behoefde geen dienst te doen, daar het vuur met eenige emmers water bestreden kon worden. Bij de politie ls aangifte gedaan van dief stal van een rywiel, dat stond voor een per ceel aan de Westerhoutstraat. Bij de politie is aangifte gedaan van dief stal van een hoeveelheid lood uit een onbe woond perceel aan de Jacob van Lenneplaan alhier. Gistermiddag half drie was de schilder P. E., bezig een dakgoot in de Generaal de Wetstraat te schilderen. Hy verloor het evenwicht, kwam te vallen en kreeg een snywond aan het hoofd en schaafwonden aan handen en knieën. Nadat hy door een dokter verbonden was, werd hy per auto naar he( St, Elisabeth's (gasthuis vervoerd, alwaar een' lichte hersenschudding geconstateerd werd. Op de stakersvergadering, gehouden op 8 April, is komen vast te staan, dat op de zage rij zoo goed als niemand het werk heeft her vat. De inzet van de staking werd dan ook schitterend genoemd. De geest onder de men- acheri was zeer goed en vastberaden, werd medegedeeld, alsook dat de conferentie welke Zondag 7 April is gehouden, met den voor zitter van de Kamer van Koophandel, en den burgemeester, niet tot het voorkomen der staking heeft geleid, dus als mislukt kan wor den beschouwd. Met lof werd gesproken over het kwyten van hun taak door voor noemde heeren. maar onmogeiyk konden daar nieuwe voorstellen van arbeiderszyde worden gedaan. Bij de firma Pont, is gedeeltelijk het werk gestaakt, maar er bestond goede hoop, dat er meer zullen volgen, ook was een telegram van adhaesie binnengekomen van de verga dering van den bondsraad van den Alg. Bak- kersgezellenbond, met het proclameeren der staking. Ook werd besproken dat de loonen, hier verdiend, nog heel wat ten achter staan bij andere plaatsen van gelijken maatstaf. Verder werd er door de bestuurders met den meesten nadruk op gewezen, zich als goed georganiseerde stakers te gedragen en zich vooral niet aan baldadigheid over te geven, om zoo te voorkomen dat sterkere politie macht noodig is. Ook werd verzekerd, dat de stakers de be volking op hun hand hadden, wat een groot voordeel is, in zoo'n gewichtige kwestie. Dan werd medegedeeld dat de stand van zaken op het oogenblik van dien aard is, dat men zich op een langdurige staking moet voorbe reiden, omdat de werkgevers cr weer een machtskwestie van willei: maken. Verder werden de stakers aangemaand, zich by hun bestuur op te geven, en de opgedragen taak naar behooren te vervullen. Inmiddels was nog een telegram gekomen van adhaesie met het proclameeren van de staking van de diamantbewerkers van der Molen, gebr. Boas. Hierna is de vergadering zeer ordeiyk uit eengegaan. Omtrent deze staking valt mede te deelen, omtrent de eischen en loonen, dat sinds 1924 de arbeidsvoorwaarden niet meer door een landeiyke, maar door een plaatseiyke overeenkomst beheerseht worden. In dat zelfde jaar werden de loonen eenigszaps verlaagd. Wegens de arbeidersorganisaties heeft men het loon, dat ln 1921 36 bedroeg, voor de geschoolde krachten verminderd tot 32-25. Het loon der ongeschoolden werd van 27.25 26.25, werktijd 48 uur per week. Het loon der losse arbeiders zou thans zyn 68 cent per uur, vroeger 82.5 cent. De arbeiders vragen nu voor alle vaste krachten verhooging van het weekloon met 1.75, een halven dag meer vacantie, zoo dat deze een week wordt, met een halve week loonstoelage; voorts verbetering over- werkgelden, pl.m. verdubbeling, en voor nacht- en Zondagarbeid 100 pet. toeslag. Dan een wijziging van het contract in dien zin, dat niet een „gemiddelde," maar een vaste 48 urigen werkdag worde ingevoerd. Dan: regeling der overwerkvergunning in overleg met de organisaties; verbetering der loonen voor.de jongens; verhoogjng van het' uurloon met 2 cents der losse arbeiders en voor deze 'eenzelfde overwerkregeling ais voor vaste arbeiders. Een permanent scheids gerecht worde ingevoerd en een fonds voor sociale voorzieningen voor losse arbeiders, waarin de werkgevers 5 pet, van het uitbe taalde loon moeten storten. Het bestuur van den werkgeversbond heeft in overleg met zijn leden deze eischen in hoofdzaak afgewezen. Slechts enkele, w.o. dien om de vacantie met een halven dag te verlengen, achtte Het bestuur inwilligbaar. Zooals reeds gezegd, meenen de werkge vers, dat het bedryf geen zwaardere lasten dan reeds nu het geval is, dragen kan. Van werkgeverszyde deelt men hierom»- trent aan hét „Hbld." het volgende mede: In het onlangs verschenen verslag van de K. van K. en F. voor Zaanland werd de toestand van den handel in binnenlandsch gezaagd hout verre van gunstig-genoemd. Er was voldoende werk, maar de schryver van het verslag twijfelde er sterk aan of er tegen loonende pryzen werd verkocht. Met het oog hierop en op de lagere pryzen in de provincie, acht het bestuur van den bond van werkgevers in het houtbedryf de Zaan- sche loonen zeker niet te laag. Dat de Zaan- sche houtbewerkers met loonen van 26.25 en 27.25 naar huis gaan, is, zeggen zy, als algemeenheid ook niet juist. Schuitenvoer ders, wier standaardloon 26.25 bedraagt, maar byv. 'n gemiddeld inkomen hadden van 34.12 per week, zyn geen uitzondering; het Standaardloon voor werfknechts bedraagt 27.25, doch het gemiddeld inkomen over 1928 bedroeg voor deze menschen 31.83 pey week. Motorschippers verdienen buiten reis kosten enz. een gemiddeld weekloon van 40.64, standaardloon bedraagt 30.75. Van zagers en schavers bedraagt het week loon 32.25, doch een beduidend hooger loon is geen uitzondering. Gemiddelde loonen over 1928 van 2000 tot 2500 komen voor. En de losse arbeiders kwamen met een uurloon van 66 A 68 ct. in 1928 aan een ge middeld weekloon, dat soms hooger was dan dat der vaste arbeiders. De Haagsche correspondent van de Te legraaf meldt dat de Rijksbemiddelaar mr. S. de Vries, die, zooals men weet in een conferentie met de werknemers gezegd heeft dat hij zou óverwegen bij dit conflict zyn functie aan één zijner collega's over te dragen in verband met zyn betrekkingen in de Zaanstreek, op het oogenblik ongesteld ls, en in dezen nog geen besluit genomen hèeft. De toestand rustig Het aangaan der fabrieken had hedenmor gen een volkomen rustig verloop. Het aantal georganiseerde stakers bedraagt 734; het aantal ongeorganiseerde stakers is officieel nog niet bekend, doch wordt geschat op onge veer 150. De Algemeene Nederl. Bond van Handels- en Kantoorbedienden beyvert zich de kantoorbedienden, die werkzaam zyn in het houtbedryf, ertoe te bewegen geen arbeid te verrichten, welke anders door arbeiders wordt gedaan. Mr. H. Ph. Visser 't Hooft, sinds 1890 advocaat en procureur, alhier, gaat Haarlem verlaten, om ln Genéve rustig van den ouden dag te genieten. Hy was bestuurslid van de Haarlemsche Bachvereeniging, regent van het St. Elisa beths Gasthuis en Commissaris van de N.V. de Hollandsche Voorschotbank. Ver leden jaar heeft Hy zyn practyk als advocaat en procureur neergelegd. 1 Januari ls hy afgetreden als president curator van het Stedeiyk Gymnasium. 17 jaar was hy Factor van de Sociëteit „Trou •moet Blycken"; ook was hij medeoprichter van de Vereeniging „Koninginnedag". Sinds 18*79 was hy Haarlemmer. De burgemeester van Haarlem maakt be kend, dat de Keuringsraad voor de ingeschre venen voor den dienstplicht, lichting 1930» dezer gemeente zitting zal hcuden te Haarlem, in het gebouw „den Doelen," gelegen aan de Gasthuisstraat No. 32, en wel op: Woensdag 24 April 1929. des namiddags ten 1% ure; Donderdag 25 April 1920, des voor middags 9 uur en des namiddags ten l'A ure; Vrijdag 26 April 1929, des voormiddags te 9 uur en des namiddags ten l'A ure; Zaterdag 27 April, des voormiddags te 9 uur en des na-- middags ten l'A ure; Maandag 29 April 1929, des voormiddags 9 uur en des namiddags ten IA ure; Dinsdag 30 April 1929, des voórmid- dags te 9 uur; Woensdag 1 Mei, des voormid- dags te 9 uur en des namiddags ten IA ure; Donderdag 2 Mei, des voormiddags te 9 uur en des namiddags ten IA ure; Vrydag 3 Mei 1929, des voormiddags te 9 uur en des namiddags ten l'A ure; Zaterdag 4 Mei 1929, des voormiddags te 9 uur en des namiddags ten IA ure; Maandag 6 Mei 1929, des voor middags 9 uur en des namiddags ten 1A ure; Dinsdag 7 Mei 1929, des voormiddags te 9 uur en des namiddags ten l'A ure; Woens dag 8 Mei 1929, des voormiddags te 9 uur en des namiddags ten IA ure; Vrijdag 10 Mei 1929, des voormiddags te 9 uur en des namid dags ten l'A ure; Zaterdag 11 Mei 1929, des voormiddags te 9 uur en des namiddags ten IA ure; Maandag 13 Mei 1929, des voormid dags te 9 uur en des namiddags ten 1A ure; Dinsdag 14 Mei 1929, des namiddags ten IA ure èn op Woensdag 15 Mei 1929, des voor middags te 10 uur. De eerstvolgende vergadering van den raad der gemeente zal worden gehouden op Woens dag 24 April. Het programma voor het hedenavond te houden Bachconcert luidt als volgt: Variaties over een Thema (Koraal St. An- toni) van Jos. Haydn. (Op. 56) Joh. Brahms. Onvoltooide Symphonie (b. ki. t.), F. Schu bert, Allegro moderato, Andante eon moto. Vijfde Symphonie (E. kl. t., Op. 64) van P. Tschaikowski. Andante, Allegro con anima, Andante cantabile, con alcuna licenza, Valse: Allegro moderato; Finale: Andante maestoso- Allegro vivace. P. Lassclmit, Esschililerstraat In de Esschiiderstraat is een winkel geko men, die een sieraad voor de buurt mag wor den genoemd. Dë heer P. Lasschuit heeft er een zaak in koloniale en fijne-vleeschwa- ren gevestigd. De winkel is modern ingericht, frisch, en berekend op een grooten verkoop. De wan den zyn met wit-blauwe tegels afwaschbaar gemaakt, 'n granieten vloer zorgt ook voor de noodzakelijke hygiëne in een comestibles- bedryf. De etalage is van eikenhout en geheel stofvry. De belichting is economisch en fraai. Twee weegschalen en een snymachine van v. Berkel mochten natuurrijk in deze goed-ge outilleerde zaak niet ontbreken. Een koelcel zorgt voor het conserveeren van het vleesch. Ongetwijfeld zal de heer P. Lasschuit een groot aantal klanten trekken omdat zijn zaak aan alle eischen des tijds voldoet en door frischheid opwekt tot koopen. De burgemeester van Haarlem brengt ter algemeene kennis, dat belanghebbenden, die vóór den len Juli as., in het bezit wenschen te geraken van een visch- of hengelakte (voor het vlsschen met meer dan één hengel) voor het dienstjaar 1929/1930, ter secretarie dezer gemeente, Ie afdeeling, blanco-verzoek schriften kunnen verkifjgen ter bekoming van de door hen verlangde akten. Met ingang yan 1 Juni as. zal de heer J. E. A. R. van Helden, thans hoofdinspec teur by den dienst Weg en Werken, der E. S. M., dien dienst verlaten. Hy was een der eerste hoofdambtenaren bij de E. S. M. en werd in 1897 er aan ver bonden, toen den heeren Van der Steur en Van den Arend concessie was verleend voor den aanleg van de electrische tramlijn Haar lemZandvoort, welke later werd uitgebreid met de lijn naar Amsterdam en de Ceintuur baan. 1 Juni 1899 werd hy bevorderd tot inspecteur en enkele jaren later tot hoofdin specteur. Voor de heer Van Helden te Haarlem kwam, was hy werkzaam by den ingenieur Schotel te Rotterdam. Hedenavond zal in het gebouw St. Bavo, Smedestraat, de laatste cursusavond in dit seizoen gehouden worden onder leiding van de R. K. Commissie voor Arbeiders-ontwik keling, onderafdeeling van den R. K. Volks bond, afdeeling Haarlem. De laatste avond draagt echter een speciaal karakter, omdat de bekende tooneelspeler Frits Bouwmeester een letterkundige lezing zal houden. Laat de groote Sint Bavo-zaal vanavond te klein zyn, dat is de mooiste belooning voor de actieve commissie. Door de directie der N. Z. H. T. M. is ook aan de halte „de Olm", Bronsteeweg te Heem stede tegenover de Adriaan Pauwlaan, een wachthuisje geplaatst. Voor de talryke reizi gers van Bronsteeweg en Bosch en Hoven- park een groote verbetering. Maandagmiddag te ongeveer half vyf wilde het dichtertje van dep heer P. H. den Stationsweg oversteken. Van den anderen kant naderde een luxe auto. De chauffeur kon niet tijdig stoppen, en het gevolg was, dat het kind onder den auto geraakte, en eèngie schaafwonden opliep. Hedenmorgen viel, een paard, bespannen voor een der oude 2-wielige wagens van de gem'eentereiniging thans in gebruik van den vrachtrijder J. De oorzaak was het onoordeelkundig laden van den wagen met zand vpor de in aanbouw zynde huizen aan de Posthuisstraat, waar door het storten niet naar behooren ge schiedde en het paard tusschen het lemoen bekneld raakte, en dwars op de straat kwam te liggen. Met veel moeite werd het tuig los gemaakt waarna het dier overeind geholpen kon worden. Oogenschynlyk was het paard er zonder verwondingen afgekomen. Uitslag der verkooping, gehouden in het Algemeen Verkooplokaal, Nieuwe Gracht 74 te Haarlem, op 8 April 1929. Ten overstaan van notaris Daeij Ouwens. No. Een heeenrhuis met erf, tuin en garage te Bloemendaal aan de Busken Huet- laan 12, groot 3 Are 20 c.A. Opgehouden. Ten overstaan van notaris D. M. Klyzing. No. 2. Het heerenhuis met voor- en ach tertuin te Heemstede aan de Adriaan Pauw laan no. 21 met achteruitgang naar de Ant. Duycklaan. 12.100, C. Kwak. Ten overstaan van notaris J. Wildschut. No. 3. De Villa met garage en tuin met terras aan de Oosterhoutlaan 5 (Haarlem merhoutpark), groot 5 A. 84 c.A. Opgehouden. Ten overslaan van notaris N. J. Hoeflake. No. 4. Een winkelhuis, get. 267 met boven woning aan den Bloemendaalscheweg te Overveen, gem. Bloemendaal, gToot 60 c.A. 12.900 F. Wittgrefe. Ten overstaan van notaris G. ("Wolzak Hzn. No. 5. Het huis met stal, bergplaats en schuur, gelegen aan den Ringdijk 5253 te Haarlemmermeer, met recht van opstal tot ultimo November 1944 van den Grond, groot 23 A. 90 c.A. Opgehouden. Naar wij vernemen zal Zondag a.s. in geen geval de beslissingswedstrijd tusschen Haar lem en D.E.C. worden gespeeld. Men heeft n.l. niet de beschikking over een geschikt neutraal terrein. SOERABAJA, 8 April (Aneta) Het gis termiddag alhier aangekomen vliegtuig van de Royal Air Force, vlieger Murray, is heden nadat olie en benzine was ingenomen, naar Australië vertrokken. BATAVIA, 8 April (Aneta) Heden morgen te 9 uur heeft Z. Exc. de gouverneur- generaal ten paleize Ryswyk de Commissie van da a.s. internationale tentoonstelling te Parijs geïnstalleerd. BATAVIA, 9 April (Aneta) Vroolljk wapperden de vlaggen in de straten. Een dichte menschenmenigte, bestaande uit Europeanen en inlanders, stond langs deh weg, dien de stoet nam. Gouverneur-generaal Pasquier ging, begeleid door cavalerie, naar het palels, waar-hij ontvangen werd door gou verneur-generaal de Graeff, de leden van den Raad van Ned.'Indië en andere hooge amb tenaren. BATAVIA, 9 April (Aneta). Voor de eerste maal in de geschiedenis heeft de gouver neur-generaal van Indo-China een bezoek gebracht aan Ned. Indië, toen in den mor gen de kruiser „Jules Mlchelet" te Tandjong Priok aankwam met aan boord gouverneur- generaal Pasquier, die ontvangen werd met dezelfde eerbewyzen als gebruikeiyk zyn bij de aankomst van een gouverneur-generaal van Ned. Oost-Indië. De gouverneur-generaal Pasquier heeft he denmorgen aan gouverneur-generaal de Graeff de onderscheidingsteekenen overhan digd van groot-officier in het Legioen van Eer. MEDAN, 8 April (Aneta) De opium, recherche heeft op de „Van Heutsz", liggen de te Belawan, 1000 thail opium aangehaald, vertegenwoordigende een waarde van 30.000. Èen lijk gevonden GELDERMALSEN, 9 April Hedenmor gen is tusschen Zajtbominel en Haaften, drijvende in het midden van de rivier de Waal gevonden het HSk van den heer C. Kley, uit Opynen, een der slachtoffers van de ijsramp te Varik op 12 Maart j.l, en aan den wal gebracht. UTRECHT, 9 April Hedenmorgen heeft de Meervoudige Kamer der Arrondissements rechtbank te Utrecht uitspraak gedaan in de zaak tegen den chauffeur van een vracht auto, die in October J.l. den agent van de Zeister politie Fenyn by het passeeren van de Zeister tram ter hoogte van de Schaer- weydelaan zoodanig heeft aangereden/ dat hij eenige dagen later aan dé gevolgen is overleden. De officier van Justitie had tegen den chauffeur op 26 Maart j.l. een gevange nisstraf van twee maanden geëischt. De Rechtbank veroordeelde hem tr.ans tot een maand gevangenisstraf Verdediger was mr. J P. Sieburgh te Utrec-H, die een voorwaar delijke veroord'eliinj hod nepleri. AMSTERDAM, 9 April Naar wij ver nemen is de Amsterdamscbe commissionnair in effecten A. Ch E., die sinds ruim een half jaar Voortvluchtig was en thans door de justitie te Praag op verzoek van de Neder- landsche, regeoring wordt uitgeleytird als verdacht van een drietal verduisteringen van eenige onderpanden van cliënten, op trans port gesteld naar Nederland. Indertijd was de heer E. reeds voor een dezer verduisterin gen aangehouden, doch later weer vrygela- ten. Daarna had hy de wyk naar het bui- tenland genomen, doch daar by'de justitie inmiddels ook de beide andere klachten wa ren ingediend, was zijn. aanhouding weder om noodzakelijk. In verband met de formaliteiten der uit levering zal met de behandeling der zaak nog wel 'n termijn van ruim een maand ver strijken. Bij informatie vernamen wij, dat de heer E. bij de behandeling der zaak voor de Am sterdamscbe Rechtbank zal worden verdedigd door mr. W. Loeb, advocartó en procureur alhier. Voor zoover ons bekend, is dit de eerste uitlevering, welke Tsjecho-Slowtakije verricht; de veronderstelling, dat sinds de uitlevering van Liebermann een minder fcjrmeele opvat ting door de verschillende regeeringen ten aanzien van uitleveringen woirdt gehuldigd, heeft alleszins grond van waarschijnlijkheid. AMSTERDAM, 9 April. Het gerechtshof al hier heeft heden arrest gewezen in de zaak tegen den 33-jarigen mr. H. S„ advocaat en procureur te dezer stede, welke zajak betrek king heeft op het gecompliceerd verkeerson geval met doodelijken afloop, dat op 20 Fe bruari van het vorige jaar bij de Hooge Sluis heeft plaats gehad. Mr. S. is tot 200 boete veroordeeld. BATAVIA, 8 April (Aneta). De kroonprins van België en zijn gemalin hebben onder den naam van graaf en gravin de Réthy hun in trek genomen in het Hotel des ïndes, alhier. De hooge gasten gebruikenhun maaltijden in een apart zaaltje, maar verkeeren overi gens gewoon onder de hotelgasten. PARIJS, 9 April Gistermiddag ver langde aan het Ministerie van Financiën een jongmensch, dat uiterlijk den indruk maakte geesteiyk niet geheel normaal te zijn, Poin caré persoonlijk te spreken. Toen hem naar het doel van zijn bezoek werd gevraagd uitte hij bedreigingen tegen het leven van Poin caré. Hy werd onmiddellijk gearresteerd. LONDEN, 9 April Gisteravond is aan boord van het s.s. „City of Simla" van de Engelsche Ellerman Line in de haven van Huil een groote brand uitgebroken, waardoor de geheele lading, bestaande in hoofdzaak uit katoen ter waarde van 60.000 pond Ster ling, vernield werd. De in de nabyheid lig gende schepen liepen groot gevaar door het vuur aangetast te worden. Door de groote hoeveelheid water, die in het brandende schip werd geworpen, dreigde dit ,te zullen zinken, hetgeen echter voorkomen ton wor den Na ongeveer zeven uur slaagde 'lipv?® er"in, Wïrlffl i LONDEN, 9 April Uit Bombay wordt gemeld, dat van de twee personen, die gis teren door de bom in de Wetgevende Ver gadering te Delhi getroffen werden, de kwetsuren van den Minister van Financiën, Sir George Schuster, slechts van lichten aard zijn; hij werd aan den arm getroffen. De toestand van den getroffen Indiër, Sir Bamanjas Dalai, is echter zorgwekkend. De geneesheeren vreezen vcor zijn leven. PEKING, 9 April De rest van het legei van Woehan, ter sterkte van 14000 man, die zich na den nederlaag bij Hankau had terug getrokken, heeft Maandagavond zich over gegeven. De troepen zyn reeds ontwapend. STOCKHOLM, 9 April. (V. D.), Hoewel de mogelijkheid bestaat dat by de acht ban ken, die naar aanleiding van de spaarbank- fcraeh hun bedrijf stopzetten of door de over heid worden gesloten, nog eenige gevoegd zullen worden, zal het totaal-bedrag der ge leden verliezen waarschijnlyk niet meer stij gen. Hoewel duizenden kleine spaarders ge troffen worden is het voor de verschillende bankgebouwen niet tot scènes gekomen. Naar wordt medegedeeld, hebben de grootste inleggers, byv. een aantal vakvereeniglngcn, hun gelden tydig opgenomen. In de provincie worden eenige zieken-fondsen door de krach getroffen. LONDEN, 9 April. (V. D.) Op den straat weg tusschen Rio Bamba en Guano in Ecua dor slipte een autobus en gleed van een plateau naar beneden. Het voertuig werd volkomen vernield en de veertien inzittenden gedood. DINSDAG 9 APRIL Beriyn 59.05 59.15 9,70 9.80 34.60 34.70 12.091/2 12.10% ZUricb 47.95 48.05 13.- 13.10 36.85 37,05 35.- 35.10 Nev-Yotk (cable 2.49 2.50 7.35 7.45 27.- 27.10 Kopenhagen 66.40 66.55 Oslo 66.35 66.50 Stockholm 66.50 66.60

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2