II MOETEN WIJ NAAR EEN ALGEMEEN PROGRAMMA? C. L. v. d. Plas t SPORT ER WEDSTRIJDEN TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 10 APRIL 1929 BLADZIJDE 2 n. Negen motorschepen voor de Kon. Paketvaart Mij. SOCIAAL LEVEN R. K. Reclasseerings- vereeniging HANDEL EN NIJVERHEID Een congres voor streek- belangen KUNST EN KENNIS Johannes Janssen UIT ONZE OOST Door eigen onvoorzichtig heid Een passief van f 140.000 De moord op den heer Heyman Cohen Een kastekort van f 15.000 FINANCIËN Missionsschwestem von Heiligsten Herzen Jesu G. m.b. H. zu Hiltrup Draagt wat u prettig past: KRE YMBOJRG's coupe D. H. V. B. LANDBOUW EN VISSCHERIJ In- en doorvoer van kippen en eendeneieren Stormvogels II kampioen Het kampioenschap van Haarlem Competitie Reserve le klasse Nederl. Dambond Omhet2dekl. kampioenschap van Haarlem DAMMEN Nat. damdag te Castricum STOOMVAARTLIJNEN MARKTNIEUWS VISSCHERIJ Men schrijft ons: Er was eens iemand, die een rapport opmaakte en becijferde, wat wel een prima geoutilleerde radio-omroep voor Nederland zou kosten. Hij stak zijn licht op in En geland bij de B. B. C. en paste het sys teem op Holland toe, doch met dit ver schil, dat hij hier twee zendstations te be handelen kreeg. Vervolgens nam hij kennis van de inrichting aan de groote Duitsche zenders en met deze beide gegevens uit Engeland en Duitschland, aangevuld met eigen kennis van techniek stelde hij 'een begrooting samen. Dit rapport komt tot cijfers voor de ex ploitatie waarvan wij in Nederland gewoon omvallen. Wij namen daarvan inzage, al maanden geleden, en wij kwamen te weten, cfat het ook aan de leden van den Radioraad ter inzage werd verstrekt. Nu spreekt het vanzelf, dat deze cijfers geweldigen indruk moeten maken op me ri se hen, die de praktijk op radio-gebied niet hebben medegemaakt gelijk wij. En de conclusie ligt voor de hand. Zijn wij ka tholieken, in staat als ons een derde van den zendtijd wordt toegestaan, de uitgaven, aan zulk een uitzending verbonden, te kun nen bekostigen, en was het daarom niet beter een algemeen programma te aanvaar den, waarin b.v. de kosten voor de muziek gezamenlijk gedragen worden? Wij zullen op deze vraag onze meening zeggen. Vooreerst laten wij veronderstellen, dat wij er nog eenige men uitzending bijkrij- gen, dan zullen deze niet van zulk een invloed zijn op onze onkosten, dat zij ona budget aanmerkelijk verhoogen. Vervolgens heeft ons de ondervinding ge leerd, dat de kostenberekening volgens bo venbedoeld rapport tot een hoogte is op gevoerd, die zonder eenigen twijfel met een aanmerkelijk deel kon verlaagd worden, zonder dat de uitzending daarmede ln kwaliteit zou verminderen. Eindelijk hebben wi) een matige bereke ning onzerzijds gemaakt van de inkom sten van den K. R. O., in aanmerking ne mend, dat de Katholieken ons blijven steu nen zooals zij tot nog toe deden, en dan is de conclusie, dat wij gemakkelijk de koe ten kunnen blijven dragen voor de geheele uitzending der ons toebedeelde uren. En mogen wij veronderstellen, dat het getal onzer contribuanten blijft toenemen, totdat de katholieke luisteraars voor het grootste gedeelte zijn aangesloten, dan zijn wij ook in staat onze programma's zóó in te richten, dat zij ten allen tijde volkomen aan de eischen van onze luisteraars vol doen. Een algemeen of gezamenlijk muziekpro gramma, omdat wij anders voor financieel tekort zouden komen te staan, 1s absoluut onnoodig. (Wordt vervolgd) Het congres zal plaats vinden in hotel de ,Twee Steden" te den Haag en aanvangen des morgens te 11 uur. De Kon. Paketvaart Mij. deelt mede, dat zij den bouw van 9 motorschepen, van circa 650 ton dead weight, als volgt heeft opge dragen: Vijf motorschepen met Sulzermotoren aan de N.V. C van der Giessen en Zn. scheeps werven te Krimpen a. d. IJssel. Vier motorschepen met M.A.N.-motoren aan de werf Gusto te Schiedam. De hoofdafmetingen van elk dezer schepen zijn: Lengte tusschen de loodlijnen 203'0; breedte 34'0; holte (Moulded) tot bovendek 12'6; diepgang (beladen) 10'0. De vaartsnelheid in gewonen dienst zal 9 K mijl bedragen. De R. K. Reclasseeringsvereeniging heeft te Utrecht haar algemeene vergadering ge houden. In zijn openingswoord herinnerde de voor zitter, dr. L. N. Deckers o.m. aan het in wer king treden van de Psychopathenwet op 1 Nov. 1928. Binnen een jaar hoopt men ook met een katholieke inrichting voor psycho- pathen gereed te komen. Verder deelde spr. mede. dat waarschijn lijk binnen kort te wachten is een wijziging in de methode van het bewaren der gegevens over de delinquenten. Per delinquent zal één dossier worden aangelegd, wat het Reclassee- rlngswerk zeker ten goede zal komen. Dan memoreerde spr. de verbetering van de sta tistiek van het gevangeniswezen. Ten aan zien van de samenwerking met de rechter lijke macht releveerde de voorzitter enkele klachten. Nieuwe afdeellngen werden in 't at- loopen jaar niet opgericht, wel werd 't aan tal correspondentschappen met 19 uitgebreid tot 287. De verslagen van secretaris en penning meester werden door de vergadering goedge keurd evenals de begrooting voor 1929. De beide aftredende bestuursleden de hee- ren mr. dr. L. N. Deckers en B. van Haagen, resp. te 's-Gravenhage en Bilthoven werden als zoodanig herkozen, mr. Deckers eveneens als voorzitter. De heer Feenstra, vertegenwoordiger van den minister van Justitie, maakte de verga dering hierna op enkele punten attent. Voor eerst drong spr. er op aan, dat men er toch vooral voor zorge, dat de rapporteering in de Reclasseerlngsraden naar aanleiding van ge vallen die voor voorwaardelijke invrijheidstel ling in aanmerking komen, juist is. De uit komst van een dergelijk rapport, moet niet aan den lichtvaardigen kant zijn, doch ook niet het tegenovergestelde hiervan. Wat men neerschrijft moet objectief juist zijn. Verder waarschuwde spr. er tegen dat wanneer een voorwaardelijke invrijheidstel ling wordt toegestaan en een inrichting wordt aangewezen om toezicht te houden men de voorwaarden niet eigenmachtig verandert, doch wel degelijk toeziet of zij worden nage komen. Blijkt zulks niet mogelijk, dan wende men zich tot den minister. De voorzitter dankte den heer Feenstra voor zijn inlichtingen en gaf nog eens zijn verwondering te kennen, dat de basis voor ringsvereeniging nog slechts kort. Het grieft dend Is. In 1920 bestond de R. K. Reclassee ringsvereeniging no sglecjits kort. Het grieft thans de vereeniging aldus de voorzitter dat de verhouding niet beantwoordt aan de eischen der billijkheid. Jhr. mr. P. A. G. de Milly secretaris van de afdeeling Rotterdam hield vervolgens "n in leiding over „Een belangrijk Regeeringste- kort" waarbij spr. den vinger legde bij de be vriezingscirculaire van 1921, waardoor de sub- sidleering door stopzetting bevroor. Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. De Ned Maatschappij voor Nijverheid en Handel zal op Vrijdag 3 Mei a.s. een congres houden ter behandeling ran het onderwerp: Streekbelangen. Als Inleiders zullen optre den de heeren: prof. mr. dr. J v. d. Grin ten te Nijmegen, prof. mr. dr C W. v. d. Pot Bzn. te Groningen, prof. mr. F G. Schel- tema te Amsterdam en prof. mr.' O W. de Vries te Rotterdam. Een heriiuieringsschets bü den honderd sten gedenkdag der geboorte van den geschiedschrijver van het Katholieke Duitsche volk Vitam impendere vcro! Den lOen April 1829 werd hij geboren in het stadje Xanten in de nabijheid van Kleef, even buiten onze grens, „am sagenumkrönten Niederrhein". Zijn petekind, een thans 75-jarige dame, die al zijn, van hem persoonlijk ontvangen, werken aan steller dezes vermaakte, vertelde mij veel uit dit leven, dat ik in korte trekken zal pogen te schetsen. Janssen's invloed toch op Hollands ge schiedschrijving is van groote beteekenis. Als 24-jarig student, ging Janssen met den geleerden protestantschen stadsarchiva ris Van Frankfurt, Johann Friedrich Böhmer, wiens leven hij later ('86) in 3 banden als een klassieke biografie beschreef, over de oude Sachsenhausener Mainbriicke en voor het gedenkteeken van Karei den Grooten sprak Böhmer: „Dit beeld zegt mij, wat ons nog ontbreekt: historici onder jullie, katho lieken! Menschen, die kennis hebben en in zicht in het katholiek verleden en die oor- deelen en schrijven kunnen! Wat 'n fijn ding. de geschiedenis van het Duitsche Volk uit de pen van zulk 'n katholiek! Wat wij tot nu toe als geschiedenis gaven is gewoon weg een farce Dit viel als een kiemkrachtig zaad in Jans sen's vruchtbare ziel en heeft honderdvoudige vrucht gedragen. Na' talrijke publicaties van particuliere en locale beteekenis, verscheen na een kwarteeuw van voorstudie tusschen '76 en '88 zijn levenswerk ,JDe Geschiedenis van het Duitsche Volk sinds het einde der Middeleeuwen" in zes folio-banden. Dit werk grondvestte Janssen's wereldrepu tatie en zijn leidende positie op het gebied der katholieke actie en wetenschap ln de Duitsche landen. Niemand minder dan zdjn dankbare leer ling, de onlangs overleden auteur dei; „Ge- schlchte der Pftpste" (16 banden, Freiburg) Pastor, schreef naar familiebrieven en dag boeken Janssen's biografie. Hij erfde van zijn ouders. eenvoudige vrome lieden, wat in deze familie erfelijk was: een diepe godsvrucht, beginsel der wijs heid. en het voorvaderlijk beroep van koper slager. Langzamerhand voelde de begaafde Jongeling zich echter geroepen om „ein edleres Geistesmetall zu schlagen." HU stu deerde na zijn gymnasiale studiën aan de universiteiten van Munster, Leuven en Bonn waar hij in 1853 tot Doctor ln de philosofie promoveerde. Een studieopdracht der Regeering riep hem naar Berlijn en kort daarna doceerde hij ge schiedenis te Munster en voor de katholieke leerlingen aan het gymnasium te Frankfurt a M. Hij studeerde theologie en werd in 1860 priester Nu begon weer een noeste arbeid van geschiedkundige studie en werk. Het zaad van Böhmer begon te bloeien. Gelijk in het midden der 17e eeuw in Am sterdam, Haarlem en Lelden een pleiade van schilders, schrijvers en geleerden invloed op elkaar oefende, zoo stonden in het midden der 19e eeuw in Frankfurt, Mainz en Frei burg vele groote voormannen met elkaar in betrekking: Janssen, Böhmer, Beda Weber, Münzenberger. Reichensperger, Hettinger, Von KetteleiAlban Stolz, Von Vicari; al dezen en anderen leiders van de opbloeiende katholieke actie en wetenschap. Titels, als „geistlicher Rat" van zijn bis schop, Von Vicari, als Huisprelaat, en Apos tolisch Frotonotarius van Leo XIII zelf, wa ren den eenvoudigen man een ware kwelling Hij waardeerde ze slechts als erkenning van zijn werk Toen Leo XIII hem na den dood van kar dinaal Hergenröther het directoraat over het Vaticaansch Archief en de kardinaals waardigheid aanbood, verzocht Janssen deze beide te mogen weigeren. Uit oen brief asn zijn reeds genoemd petekind meen ik te mo gen lezen, dat de liefde voor Frankfurt, dat hem „eine zweite Heimat" geworden was, de grond van dit verzoek is geweest In denzelfden tijd werkte hij ook (tien Jaar lang) in opdracht van het niet-katholleke Stadsbestuur aan de uitgave van „Frank- furts Reichscorrespondenz von 1376 bis 1519"- Wat voor ons, Nederlanders, van meer be lang is: in een werk over „Schiller als His- toriker" bewijst Janssen de, trouwens door Schiller zelf toegegeven, onbetrouwbaarheid, bijzonder wat betreft diens „Geschlchte des Abfalls der Niederlande". Bezwaarlijk kan ik in een krantenartikel over Janssen's werken verder uitweiden, zelfs niet ze alle noemen. De meeste kregen verscheidene herdruk ken (Herder) wat behalve aan hun Intrim- sieke waarde te danken is aan Janssen's kla ren, voornamen en doorwrochten stijl, als uiting ven die ziel, waarin natuur en boven natuur, liefde voor God en evenmensch, in volkomen harmonie stonden. Op den vooravond van Kerstmis 1891 gaf Janssen die ziel aan haar schepper weer en werd als een vorst op het gebied des geestes met pracht en praal onder algemeene deel neming begraven, „want als mensch had hij geen vijand onder allen, die hem kenden Zijn geestelijke confraters eerden ztjn na gedachtenis door hem in fresco geknield voor het Allerheiligste ln den schoonen dom af te laten beelden. De dankbare stad stichtte een prachtig, want eenvoudig en religieus, momument op de rustplaats van dezen rusteloozen werker. Een treffende daad van treffende piëteit leek het mij, toen het bestuur, te arm om in den inflatietijd het graf te onderhouden, in plaats van het te laten vervallen, de familie vroeg het monument, te doen herstellen. De glorie der wereld ging ook voor Johan nes Janssen voorbij. De dankbaarheid der menschen nog niet. Nog immer werkt Jans sen door zijn werk in de voorste rijen van Duitschlands katholieke emanclpatoren H. DE RIJK Aneta seint uit Soekaboemi: De zoon van den gemeente-ontvanger, den heer Cohen, is door eigen onvoorzichtigheid aangereden door een automblel. Hij be kwam een diepe hoofdwonde en een scheu ring van de milt. Na enkele uren is hij aan de gevolgen overleden. Aneta seint uit Bandoeng: De vendutie van de bezittingen van den gewezen hoofdadministrateur van Sinagar, die gearresteerd is wegens verduistering, heeft ongeveer 32000 opgebracht. Daar naast is nog een actief van 8000 in con tanten, alsmed" de kans op een nog uit te keeren tantième, groot 25000. Het passief bedraagt in totaal ongeveer 140.000. /neta seint uit Batavia: Het Hooggerechtshof van Ned.-Indië heeft het vonnis van den Raad van Jus titie, waarbij de gewezen administrateur van de volkscredietbank te Madioen, wegens moord op den heer Heyman Cohen weTö veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf, bevestigd. Aneta seint uit Soerabaja: In de kas van den heer Servais, boek houder bij de gewestelijke werken op Ma- doera, is een tekort ontdekt van 15.000. De justitie heeft de zaak in onderzoek.' ge nomen. Aneta seint uit Padang: Alhier is, tengevolge van buikvliesontste- king, overleden, de heer C, L. van der Plas, sedert 10 Augustus 1927 assistent-resident der afdeeling L. Kota (Pajakoemboeh). De overledene was ridder in de Oranje- Nassau-orde. i 7 pCt. Hypothecaire 15-jarige obligatie- leening De Spaarne-Bank, de N.V. Effectenkantoor F. Th, Everard en de firma's H, J van Og- trop Zoon en J, Westerwoudt <fe Co. be richten, dat zij te hare kantoren de inschrij ving openstellen op 800.000 7 pCt. eerste hypothecaire 15-jarige obligatiën ten laste van de Missionsschwestem vom Heiligsten Herzen Jesu G.m.b.H zu Hiltrup te Hiltrup (nabij Münster) i.W. ln stukken van 1000 en 500 van 8 dezer af tot den koers van 98 pCt. Storting 1 Mei. De opbrengst dezer leening zal worden aangewend tot voltooiing van een zeer be langrijke uitbreiding van het moederhuis te Hiltrup. Het steeds toenemend aantal novicen maakt een vergrooting der localiteiten (slaap- en studiezalen, kapel enz.) dringend noodzakelijk, terwijl een Oekonomiegebaude (boerderij) werd gebouwd, waaraan RM 330.000 ten koste werd gelegd. De bouw van den nieuwen vleugel is, met uitzondering van de inwendige afwerking, reeds gereed. Deze nieuwbouw, waarvoor de Congregatie tot dusver RM. 700.000 heeft betaald, ls geheel uit eigen middelen gefinan cierd. grootenrteels afkomstig van. de Ame- rikaansche huizen. Na de voltooiing van den nieuwbouw zal het Moederhuis plaats bieden aan 600 zusters en novicen. Hoofdsom en rente zijn vrij van alle tegen woordige of toekomstige Duitsche belastin gen. Tot meer zekerheid voor obligatiehou ders wordt een „Grundschuld" ln eersten rang verstrekt op onroerende goederen ter waarde van RM. 4 338.237. De aflossing der leening zal kunnen ge schieden door Inkoop beneden of tot pari- koers en indien daarvoor geen of niet vol doende stukken te verkrijgen zijn door uitlo ting van het geheele in dat jaar af te lossen bedrag of gedeelte daarvan 100 pCt, De aflossing zal geschieden als volgt: te begin nen in 1932 tot en met 1941 telkens per den lsten Mei, Jaarlijks 40.000 van 1942 tot en met 1943 jaarlijks 50.000 en in 1944 het res tant ad 100 000. Hek recht wordt voorbe houden om op 1 Met 1923 en daarna op eiken coupondatum de leening in haar geheel of gedeeltelijk af te lossen. van eieren een volledige uitvoervoorzie- ning gewenscht is. De Regeering is daar van diermate doordrongen, dat thans ook een wetsontwerp, hetwelk zoodanige voor ziening mogelijk beoogt te maken, de Kamer heeft bereikt. Maar daarnaast kan aan wat zooeven ge noemd werd een negatieve voorziening het bestaansrecht niet worden ontzegd. Inte gendeel, zonder zulk een voorziening zoude een afdoende uitvoervoorzdening niet in practfjk zijn tc brengen. B E Uitslagen 7 April ie klasse Krommenie G.V.O.P.V.C.B. -A'dam De Meer 2N.E.A. Zwaluwen 2Wilskr. 2 Haarlem T.Y.B.B. 2Inida Heemstede H.B.C. 2Santpoort Haarlem R.K.V.Z.—A.D.O. Wassenaar BI. ZwartGr. Floris Den Haag S.D.C.—D.H.L. 2 R'dam SpartaanR.I.A. 2e klasse Alkmaar A.R.C.A.D.O. 2 Beverwijk D.E.M. 3Vitesse A'dam Wilskracht 3St. Louis Lisse Lisse 2Onze Gezellen SantpoortSantpoort 2D.S.S. Loosduinen G.D.A. 2A.V.V. Voorschoten V.V.L.V.A.C. Poeldijk P.F.C.—V.A.P. Naaldwijk WestlandiaLen S. 2 R'dam ActivitasAeolus Duiven 2Celer Spartaan 2Donk 2 Gorcum RaptimExcelsior 2 3e klasse N. Scharw. Voorw. 2G.V.O. 2 A'dam V.I.C. aForward 2 P.V.C.B. 2—N.V.A. 2 AmsteldijkV.V.A. 2 The Unity 2De Meer 3 SantpoortSantpoort 3Lisse 3 Noordwijk S.J.C. 3Alliance Bennebroek B.S.M.T.Y.B.B. 3 Roelofarendsv. D.O.S.S.J.C. 2 OegstgeestO.V.V.D.V.O. Langeraar S.D.O.Leiden a Den Haag Edoh 2P.F.C. 2 R'dam Aeolus 2Spartaan 3 Celer 2T.O.G. M.S.B.Excelsior 3 6—4 2—3 3—3 4—0 3—2 4—2 4—2 2—4 1—3 8—0 3—4 3—0 3—3 0—3 3—0 4—3 5—1 02 16 1—3 4—1 1 4—0 1—7 0—7 3—2 3—7 3—2 4—1 4 'I 2O 3—0 2—2 o5 7 O—I 5—1 isten voorzitter van den Nederlandschen Dambond, Mr. S. de Jong uit Amsterdam, en gehouden in Hotel „De Rustende Jager" te Castricum (N.H.) Hieronder publiceeren wij de namen der prijswinnaars Hoofdklasse. Groep A. iste pr. B. May, Zaandam 2de pr. S. Troost, Zaandam 3de pr. W. Koning, Oostzaan 4de pr. B. Dukel, IJmuiden. Groep B. iste pr. G. Beets, Wormer 2de pr. P. Beunder, Zaandam 3de pr. Y. Horjus, Castricum 4de pr. G. Tjipjes, Assendelft. iste Klasse. Groep C. iste pr. P. Oftnan, Wormerveer 2de pr. P. Waal, Wormer 3de pr. J. Wielenga, Haarlem 4de pr. C. Jufferman, Castricum. Groep D. iste pr. B. J. de Boer, Krommenie 2de pr. C. Bra kenhof, Castricum 3de pr. G. A. Ottolini Jr., Haarlem 4de pr. V. Koeman, Castri cum. Groep E. iste pr. A. de Zeeuw 2de pr. C. Peperkamp (beiden te Castricum) 3de pr. M. J. Snijders, Wesfzaan 4de pr. I. Boot, Castricum. Broep C. II. iste pr. P. Beers, Noord-Scharwoude 2de pr. W. Verkorost, Zuid-Scharwoude 3de pr. S. D. Hoogvorst, Beverwijk 4de pr. G. Koch, Castricum. 2de Klasse, iste pr. A. Scheerman, Castri- 1 cum 2de pr. H. van Lunenburg Jr. Haarlem; 3de pr. G. Sprenkeling, Castricum4de pr. P. Koning, Wormerveer Groep G. iste pr. J. Filmer, Assendelft2de pr. J. B. de i Boer, Krommenie 3de pr. W. de Goede, Egmond-binnen 4de pr. Spaander, Krom menie. 3 de Klasse, iste pr. C. Karsten, Kromme nie 2de pr. J. v. d. Meulen, Krommenie 3de pr. N. J. AI, Zaandam 4de pr. J. Stam, Castricum. Groep J. iste pr. C. Postma, Edam 2de pr. N. L. Somers, Haarlem 3de pr. L. Lensen, Castricum 4de pr. W. Korsman, Beverwijk. Groep K. iste pr. K. G. Eising, Haarlem 2de pr. K. de Boer, Krommenie j 3de pr. C. Kraai, Edam 4de pr. K. de Boer, Edam. Groep H. II. iste pr. J. van Berkum, Haarlem2de pr. Spanjaard, Beverwijk 3de pr. P. Mollema, Haarlem 4de pr. Bree- baart, Krommenie. Groep J. II. iste pr. W. Palmer, Haarlem 2de pr. J. Kuiper, West- zaan 3de pr. Jac. Fr. van Garderen, Haar- lme 4de pr. J. Steeman, Castricum. Alle iste en 2de prijzen bestonden uit zilveren lauwertakken en medailles. 11 3—0 12 21 3—2 3—1 2I 101 62 5—2 2—3 I2 4—1 4—2 a1 7—2 II 4—1 1—3 1—5 Verschenen is de Memorie van Antwoord nopens het wetsontwerp, houdende bepa lingen betreffende den ln- en doorvoer van kippen- en eendeneieren, waaraan het volgende is ontleend: Dat de Regeering ten onrechte verband zou hebben gelegd tusschen de Engelsche maatregelen en die, welke den goedbn naam van de Nederlandsche eieren op de bultenlandsche markt helpen hoog houden, kan niet worden toegegeven. De regeering meent in d'e Memorie van Toelichting duidelijk te hebben aangetoond, hoe binnenkort het Nederlandsche ei oox bij de concurrenten in Engeland aan ver- gelliklng met dat van andere naar Enge land exporteerende landen en dat van En- gelands eigen productie bloot zal staan. Op verschillende wijzen kan worden ge tracht, het Nederlandsche product voor het doorstaan van die vergelijking in staat te houden. Ds meest daadwerkelijke is een voorziening als die, welke reeds bestaat voor boter, kaas en haring. Men zou dit positieve voorziening kunnen noemen. Maar ook kan het belang worden ge diend door in hun uitwerking meer nega tieve middelen: het zorgdragen, dat geen vreemde eieren als Nederlandsche worden uitgevoerd. De regeering stemt geheel in met de op merking, dat In het belang van de pluim veehouderij en in dat van de gebruiken» 4e klasse B Nessersiuis N.V.Z.—Amsteldij k 2 A'dam Z.P.C. 3The Unity 3 R.K.A.V. 4—S.E.V. C De Meer 4P.V.C.B. 3 Purmerend Purmerend 2S.V.F. A'dam Zwaluwen 4Wilskr. 4 Bovenkerk Roda 2Z.P.C. 2 D Heemstede H.B.C. 3Alliance 2 Haarlem D.S.S. 2T.Y.B.B. 4 V.V.F.Santpoort 4 Victrix 2R.K.V.Z. 2 E Noordw. S.J.C. 4Teylingen 3 Hillegom Concordia 2D.O.S. 2 Bennebroek B.S.M.Leiden 3 F Voorburg Wilhelmus 3—D.H.L. 3 Den Haag L. en S. 3Meerburg lï Schiedam Excelsior 4 S.F.L. R'dam St. Ldew. 3—Activitas 2 IgnatiusVelox Celer 3—V.G.M. 2 5e klasse A Poeldijk P.F.C. 6—P.F.C. 5 1—3 Naaldwijk Westl. 3G. Zwart 3 13 Den Haag V.A.C. 2D.H.L. 4 x1 B R'dam Duiven 4S.G.V. 2 o5 Berkel T.O.G. 2Spartaan 4 24 R'dam S.F.L. 2Celer 4 o3 Gouda Donk 3St. Lodewijk 4 1x C Zoeterw. Meerb. 2Wilhelmus 4 111 Een mooi succes voor de Benjamins der afdeeling Den vorigen Zondag behaalden de reser ves van Stormvogels een 4—2 overwinning op R.C.H. II en daarmede het kampioen schap hunner afdeeling. Men zou het pen brutaliteit kunnen noemen van de IJmuide- naren, om reeds het eerste jaar van hun res. Ie klasse-schap het kampioenschap te behalen, maar wij doen daaraan niet mee. WD noemen het een buitengewoon goede prestatie, van de over 't geheel, jeugdige be woners van onze eerste vischplaats, om „oud gedienden" uit deze afdeeling ver achter zich te laten. Nog kraniger vinden we deze prestatie, nu we weten dat Stormvogels II zoo vaak zijn spelers aan het eerste elftal heeft moeten afstaan, 't Is gebeurd, dat zijn rechterwing en midvoor deel uitmaakten van het eerste team en nochtans zagen ze kans Z. F. C. II van het lijf te houden, al werd het .slechts" een gelijk spel (2—2), Een der beste aanvallers van het tweede. Muller, heeft ge- ruimen tijd linksbinnen in Stormvogels I gespeeld. Tol en Wey maakten er den laat- sten tijd deel van uit, terwijl Van Pel en Veuger meermalen als reserve met Koster cs. medetrokken. Bovendien heeft Vermaak een groot deel van het seizoen door een blessure niet kunnen spelen. En ondanks dat: Kampioen, en wel op schitterende wijze: 15 gespeeld, 13 gewonnen, 2 gelijk, 0 verloren, 71 goals voor, 19 goals tegen. Deze cijfers spreken voor zich zelf. Ze ge tuigen van een voorhoede, waarin schutters huizen en een verdediging, die niet gemak kelijk te paseeren is. Tegenpartijen als A.F.C. II, H.F.o, 11, Hilversum II, Blauw Wit II en E.D.O. II, die resp. met 120, 60. 40, 40 en 30 klop kregen, zullen deze be wering zeker gaarne bevestigen. De Stormvogels moeten nu nog drie wed strijden spelen, n.l. tegen A.F.O. II, Z.F.C. II en E.D.O. II. Worden ze ook in deze wed strijden niet geklopt, dan zijn ze ongeslagen kampioen. Gisteravond werd de Haarlemsche kam- i pioenswedstrijd voortgezet. De uitslagen luiden H. Greeuw wint van W. van Daalen. F. A. Berkemeier wint van R. Hartgerink. De partijen Chr. F. VisseJ. van Looij J. PoppenJ. P. van Eijk en J. W. van Darte lenAebe de Jong werden uitgesteld en worden Woensdag a.s. gespeeld. Eergisteravond speelden te Amsterdam voor bovengenoemde competitie Damvereeniging „D.O.S. II„Haarlem sche Damclub" II A. EmmerikW. J. Bosman 11 J. Pinto—P. Mollema 2o D. SmitG. A. Ottolini Jr. 11 J. de 'NesseJ. Balk xx Ph. BarendJ. Wielenga o2 W. A. Wolf—W. J. A. Matla 2—0 G. C. v. d. Berg—-J. Merts o2 J. HildesheimP. G. M. Ottolini Sr. o2 J. LevitisJ. Otter E. AnholtF. W. de Pater Voorloopige uitslag 6-10 voor Haarlem. De met een x gemerkte partijen werden afgebroken en worden arbitrair beslist. Einduitslag vermoedelijk 128 voor de „Haarlemsche Damclub II." J. van Berkum behaalt den titel I Ook in den wedstrijd om het ade klasse kampioenschap van Haarlem is de beslissing gevallen. De titel werd behaald door J. van Berkum van de Damclub „Haarlem" met 16 van de 18 te behalen punten. Een schitterend resul taat 1 De ranglijst van cjezen wedstrijd luidt: van Berkum '9 7 2 o 16 1.78 oh. Fabel Jr. 74129 1.29 V. J. Bosman 63x27 1.17 P. Mollema 73228 1.14 G. A. Ottolini Jr. 73228 1.14 J. Willemse 83147 0.88 H. van Lunenburg Jr. 7 2 2 3 6 0.86 J. Balk 92256 0.67 G. Eising 81345 0.63 j F. W. de Pater 61052 0.33 De door de „Castricumsche Damclub" georganiseerde nationale damdag heeft zich mogen verheugen in eene geweldige belang stelling. Door bijna 100 damspelers uit Noord en Zuid-Holland werd aan dezen damdag deelgenomen. De wedstrijden werden geopend door den STOOMVAART MIJ. NEDERLAND ENGGANO (thuisr.) 8/4 v. Colombo. JOHAN DE WITT (9/4 v. Amst. nk Batavia. KARIMAT... (uitr.) 6/4 te Penang. MOENA (uitr.) 8/4 te Genua. RONDO (thuisr.) 8/4 te Suez. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ ALMELO 7/4 v. Cristob. n. Bueavent. (Verb.) ARIADNE 8/4 v. Malta n. Catania. BARALT 7/4 v. Cristob. n. Buenavent. BERENICE 9/4 v. Algiers te Amst. BRIELLE (uitr.) 7/4 v« Callao n. Pisco. DOROS 8/4 v. Venetië n. Triëst. EOS 9/4 v. Rott. te Amst. BRATO, Amst. n. Aarhuus, pass. 8/4 Holtenau. GANYMEDES 8/4 v* Salonica n. Smyrna. IRIS 8/4 v. Amst. te Kopenhagen. HEBE, Valencia n. Amst.' pass. 8/4 Gibraltar. LILY 8/4 v. Amst. te Danzig. ORPHEUS 8/4 v. Malaga n. Cadix. PR. FRED. HENDRIK (thuisr.) 9/4 te Plymouth verw. SATURNUS 8'4 v. Amst. te Hamburg. SIMON BOLIVAR (thuisr.) 8/4 te Havre, (vertr. 10/4 v.m. 11 u.) TELAMON (thuisr.) 8/4 v. Havre n. Amst. TELLUS, Amst. n. Danzig, pass. 8/4 Holtenau. VESTA 8/4 v. Constantin n. Dedeagatch. KON. HOLL. LLOYD FLANDRIA (uitr.) 8/4 nam. 3 u. v. Lissabon. KENNEMERLAND 9/4 v. Z.-Amerika tc Amst. WATERLAND (thuisr.) 8/4 v. St. Vincent. HALCYON LIJN STAD AMSTERDAM, Hamburg n. La Plata, pass. 8/4 Finisterre. HOLLANDAFRIKA-LIJN NIJKERK (uitr.) 8/4 v. Mozamb. n. Bcira. RIJPERKERK (thuisr.) 8/4 v. East Londen n. P. Elizabeth. SPRINGFONTEIN (thuisr.) 7/4 v. Zanzibar. SUMATRA (uitr.) 8/4 te P. Natal. ISLEWORTH (thuisr.) pass. 8/4 Vlissingen ijaar Antwerp. HOLLAND—AMERIKA-LIJN HIGHLAND HEATHER. Seattle n. Rott., 8 4 te Panama. LOCHKATRINE Vanc./Rott. 5/4 te L. Angeiei. MEISSONIER Rott./Pac. k. 8/4 te Colon. HOLLAND—OOST-AZXE-LÏJN OLDEKERK fthuisr.) 9/4 v. Vladiwostock. OOSTKERK 9/4 v. Antwerpen te Amst. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN CERES 8/4 v, Amst. te Hamb. ROTTERDAMSCHE LLOYD BANDOENG (thuisr.). pass. 9/4 Point de Galle. FORONTALO 9/4 v. Batavia te Rotterdam. KERTOSONO (uitr.) 7/4 v. Makalla (Verb.) MADIOEN (thuisr.) 8/4 v. Marseille. TABANAN (thuisr.) 8/4 v. Padang. TAMBORA (thuisr.) 12'4 v.m. 7 u. te Rott. verwacht. TOSARI 9/4 v. Batavia te Rott. ROTTERDAMZUID-AMERIKA-LIJN ALDABI (thuisr.) 7/4 v. Rio Janeiro 8/4 v. Victoria. STOOMVAART MIJ. OCEAAN JASON 9/4 v. Amst. n. Java. EMZETCO LIJN JONGE ANTHONY 8 4 v. Algiers te Cette. JONGE ELISABETH 8/4 v. Savona te Castellon. JONGE JACOBUS 8/4 v. Genua te Lipari. JONGE JOHANNA, Valencia b. Rott., pass. 8/4 Finisterr*. JONGE MARIA, Rott. n. Gran, pass. 8/4 Finisterre. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ANNA ELISABETH m.s. 8/4 v. Antw. te Lond. ANTJE m.s. 8/4 v. Antw. te Lond. BATAVIER III 9/4 v.m. 8 uur v. Rott. te Graveseod. BROEDERTROUW m.s. v. 8/4 v. Antw. te Lond. CALANDPLEIN 8/4 v. Narvik n. Rott. CORNELIA m.s. 8/4 te Lond. uitgekl. n. Gent. DOLFIJN m.s. 8/4 te Londen uitgekl. n. Antw. DIJBHE 9/4 v. Rosario te Belfast. GELDERLAND 8 4 v. Rott. op de Tyne. HARMINA m.s. 8/4 te Lond. uitgekl. n. Gent. JANTJE m.s. Schothorst, 8/4 te Lond. uitgekl. n. Brusft JAVA ZEE, sleepb., 8/4 .v Maracaibo n. Rott., met bescha digd s.s. „Josey" op sleept. KRALINGEN 8/4 v. Oslo n. Dunston. Jr-EERSUM 8/4 v. Las Palmas Conception n. Duinkerken. JJAAS 8/4 v. Aquiias n. Londen. MAAS EN SEINE 8/4 v. Hamburg n. Rott. met beschdigd Crete" op sleept. NOORD 8/4 v. Oran n. Melilia. NOORD FRIESLAND m.s. 8/4 te Lond. uitgekl. n. Duin kerken. OLGA m.s. 8/4 v. Nieuwpoort te Lond. PALLAS m.s. 8/4 te Lond. uitgekl. n. Duinkerken. RES NOVA m.s. 8/4 te Lond. uitgekl. n. Arnhem. ROAENBURG 8/4 v. Emden te Huil. RIJN 8/4 Ouessant gep., Rott. n. Bona. SOESTER3ERG 6/4 v. Oran n. Rott. TYNE 9/4 v* Rott. te Rouaan. WEAR 9/4 v. Rott. te Aberdeen. WINSUM 9/4 Bermuda gep., Cardiff n. Savannah. ZWALUW m.s. 8/4 te Lond. uitgekl. n. Nieuwpoort. ALBATROS, z.s., 8/4 v. Hennebont te Cardiff. AMSTELSTROOM 7/4 v. Amst. te Bristol. GOOLE 7/4 v. Rott. te Southampton. HINDERIKA, m.s., 6/4 v. Hamb. te Exeter. MAASSTROOM 8/4 v. Amst. te Leith. SAN ANTONIO, m.s., 7/4 Dungeness gep., om de West, TERNEUZEN 8/4 v. Macoris te Greendk. TEXELSTROOM 7/4 v. Amst. te Liverp. VECHTSTROOM, 7/4 v. Amst. te Huil. STOOMVAARTLIJNEN KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ GENERAAL VAN DER HEYDEN Amst. n. Batavia» pass. 9/4 Perim. HOLLAND—AMERIKA-LIJN BLOMMERSDIJK 8/4 v. N. York n. Rott. 8/4 v. Rott. te Baltimore. BBEMSTERDIJK v. Boston n. Rott., 9/4 Lizard. Pacific n. Rott., pass. 8/4 Fastness. GLAMORGANSHIRE, v. Antw. n. Vancouver, 8/4 te Lond. v« Rott. n. N. Orleans, 8/4 v. Havana S?tTtTva^PA1vi (toeristenv.) 9/4 v. South. n. Rott. RIJNDAM 9/4 v. N. York te Rott. SPAARNDAM 9/4 v. N. Orleans te Rott. --..q höcland-australie-lijn ALCHIBA 8/4 v. Rott. n. Australië via Antwerpen. HOLLAND-BRITSCH-INDIE-LIJN ANDIJK (uitr.) 9/4 te Port Said. SOMMELSDIJK (thuisr.) pass. 9/4 Ouessant. IJSSELKERK (uitr.) 8/4 te Port Said. JAVA—NEW YORK-LIJN BOSCHDIJK, v. Java n. New York, pass. 8/4 Gibraltar STOOMVAART MIJ. OCEAAN SARPEDON 8/4 v. Rott. te Glasgow. AM STERDAM, 9 April. Aardappelen. (Bericht v/d mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten f 2.753»3o, blau wen f 3—3.30, bravo's f 2.50—3,50, bl. eigenheimers f 3 a.35. juin per 50 kg. f 3—3.50 blauwe poters f 1.75—2# bonte poters f 1.752, IJpolder bravo's f a.503.50, roodstar f 2.252.50. bevelanders f 22.25. Anna Paulowna zand f 2.503.50, Hillegommer zand- f 2.50—3.50, Drcnt- sche eigenheimers f 2.803.50, Friesche blauwe borger* f 22.25, alles per hl. ROTTERDAM, Vee. Aanvoer 190 paarden, xo veulens, 1665 magere runderen, 900 vette runderen, 315 vette en graskalveren, 2346 nuchtere kalveren, 77 schapen en lam meren, 37 varkens, 133 biggen. De prijzen waren als volgt: koeien ie qual. f 11.09, 2e qual. f 0.830.99, 3e qual. f 0.630.81, ossen ie qual. f 0.93—1.02, 2e qual. f 0.80— 0.89, 3e qual. f 0.65—0.76 stieren ie qual. f 0.800.93, se qual. f p.6a—0.77, 3« qual. f 0.360.61 t kalveren x® qual. i.e§1.78, 2e qual. f T.431.59, 3e qual. f i.xC melkkoeien f 250370 kalfkoeien f 280375 sneren f 190—380 pinken f 130—155 graskalveren f 60—130 vaarzen f 75—160 werkpaarden f 120290 slachtpaar- den f 110—aiohitten f 90—175 nuchtere kalveren f 8 —12 fokkalveren f 1926 biggen f 1426 overloopers 2636. Vette runderen matig verhandeld. Stieren m slacht- soorten minder. Melkkoeien wiJiger verhandeld, met iets hoogere prijzen. Kalfkoeien met iets flauwer handel, wei nig verandering in prijzen. Graskalveren prijzen niet boog onder jong vee, handel redelijk. Paarden tamelijk vlug verhandeld. Nuchtere en fokkalveren met redelijken han del. Biggen en overloopers redelijk verhandeld, afloop iet* trager. PURMEREND, 9 April. Eiervciling. Aanvoer 191.000 kippen-, f 4.806.10, 245.000 eenden- f 4.804.90, kippeneieren broed 66.70. PURMEREND, 9 April. Kaas. Aanvoer 34.000 kg., als 8 stapels boerenkaas met merk f 442a st. fa brie ks- kaas met merk f 41. Boter. Aanvoer 1526 kg. f 1.651.85. Vee. Aanvoer 723 runderen, waaronder 3x0 vette koeten f 0.75—per kg.melk- en geldekoeien f 125—350. 23 vette kalveren f 1.40i.6o p. kg. 1008 kalveren, fok kalveren f 1226, nuchtere kalveren f 7—36 x6 stieren en 27 paarden f 100—200 398 schapen en overhouders, schapen f 30—42 overhouders f 25—32 558 vette var kens slachtvarkens 8096 c., zouters 84—88 c. per kg. 33 magere varkens f 3848 249 biggen f 20—32 33 bokken. Handel in runderen matig, geldekoeien prijsh., in nucb-* tere kalveren vrij goed, in schapen vlug, in varkens goed. Eieren. Kippen f 4-75—5.50» eenden- f 4.60, 300 kievits f 1516 per 100 stuks. BODEGRAVEN, 9 April. Kaas. Ter markt waren 157 wagens. Prijzen rijksmerk ie soort f 41—45, 2e soort f 36 39- Handel matig. 's-HERTOGENBOSCH, 9 April. (Botcrmijn.) Aanvoer 27.350 kg. Hoogste prijs f 1.90, laagste prijs f 1.80 middel- prijs f 1.85. VENLO, 8 April. Eierveiling. (Coöp. VeiJingver.) Aan gevoerd 2.000.000 eieren. Kippen- f 5,10—6.50, kleine f 4-50—5, eenden- f 4»%>—-6, ganzen- f x6— X7* GRONINGEN, 9 April. Granen. De laagste en hoogste prijzen waren als volgt 9 Apri' 2 April Roode tarwe f 10.25—10.85 f 10.00—jo.70 Witte tarwe 10.75—X 1.65 xo.50—xi.ao Inlandschc rogge 9.7510.50 9.60— xo.30 Wintergerst 9.75—10.25 9.75—xo.io Zwanenburger gerst Zomergerst 9.10— 9.90 H 9.xo9.85 Witte haver9.25— 9-9° 9*259-90 Zwarte haver xo.50n.50 10.50—11.50 Gele haver 10.00—11.25 Bl. peulvruchten 14.0017.00 14.0017.00 Gr. erwten 14.0016.75 14.0°i7-5o Paardeboonen 12.5013.75 Wierboonenxa.oo13.00 Waalsche boonen...... 12.5013*25 12.50—13.25 Duiveboonea Kar.wijzaad 28.0041*00 28.00—41.00 Koolzaad Geel mosterdzaad w 16.0028.00 16.0028.00 Kanariezaadi7*°o20.50 17.0020.50 Lijnzaad, blauwgroei 15.0020.00 15.00—19.00 Lijnzaad, witbloei m 14.0018.00 x4.00-18.00 Blauw maanzaad De korting en bijbetaling bedragen thans voor tarwe na- tuurgewicht 7 ctv, rogge, boekweit, kanariezaad, inlandsch* gerst, alle haversoorten xo ct. AMSTERDAM, 9 April. Aangevoerd door 5 motorbot* tere (besomming f 44.70156.05) en afgeslagen aan de Ge meente Vischhal, De Ruyterkade Schar f x.90a, kt. schol f6—6.50, handscho' f 9"-*X4 per kist. Uit de hand verkocht op het terrein Aa! f 0.30, bot f0.200.35 per pond versche bokking f x1.25 per tal harde bokking f 1.251.50 per 100 stuks. IJMUIDEN, 8 April. Van de beugvaart liepen hier bin- nen de stoombeugers VL 84 (Venus) met f 542 VL 86 (Vooruit) met f 1069 VL, 103 (Voorbode) met f 1103 VL 190 (Koningin Wilhelrmna) met f 1281 VL. 203 (Dina) met f 450 aan opbrengst. Heden kwamen van de treilvisscherij aan den afslag de stoomtreilers IjM. 5' (Catania) met f 2740, IJM. 9 (Nelly) met f 2758» HM. 59 (Clasina Luther) met f 5729. IJM. 189 (Mary) mot f 3804, IUM. 337 (Victoria) met f 2592, IJM. 143 (Balder) mett 3013, IJM, 108 (Clara Nicol) met f 2442# IJM. 43 (Nelly Gezina) met f 1199, IJM. 44 (Plejaden) met f3783. IJM. 6 (Polaris) met f2258. IJM. 15a (Paris) met f 1861, IJM. 64 (Penelope) met f 2044» IJM. xi8 (Beatrice) met f 230I' IJM. 75 (Kennemerdum) met f 2078, IJM. 197 (Zaansti-oom IV) met f 3075, IJM. 3 (Christine Catharina) met f4520, IJM. 47 (Tubantia) met f2665, IJM. 290 (Avanti) met f 2435» IJM. 191 (Albatros) met f 3520, IJM* 72 (Caroline) met f 3405, IJm. 32 (Zeemeeuw) met f 2410, IJM. 103 (Dolfijn) met f30x3. IJM. 192 (Pelikaan) met f 3149» IJM- 158 (Invierno) met f3009- en de loggers: KW. 38 (Bertha) met f 74I, KW 102 („Eendracht III) met f640, KW. 144 (Wilhclmina V) met f324, KW. 79 (Wil- hclmma) met f 691, KW. 8 (Petronella Fierman) met f 624, KW* 68 (Albatros) met f 760, KW. 47 (Noordzee) met f647 KW 16 (Willem Cornelis) met f 739, KW. 110 (G. K. van Hogendorp) met f 559» KW. 89 (Anna Hermina) met f 338, KW. 163 (Prinses Juliana) met f528, KW. x73 (Minister Kuyper) met f469, SCH 140 (Miek) met f297, SCH# 269 (Aurora) met f 607 aan besomming.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6