Stadnieuws Maria-Stichting 5?RDE blad DE BRUTALE ROOFOVERVAL TE LISSE TOONEEL lederen middag van 2-3 uur Pol ik li niek NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 11 APRIL 1929 BLADZIJDE 3 tuinbouw en plantkunde De vorst en de bloembollen aan de Rivièra Ned. R.K. Grafische Bond Badhuizen Witte Kruis Kindervoeding Het Onderwijs in Haarlem Jubileum De luidspreker „Natura" De asphalteering van den Schoterweg Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel Gevonden voorwerpen en dieren DAMMEN Het kampioenschap van Haarlem Nederl. Dambond Verkeersongevallen N.V. Het Schouwtooneel Rijkspostspaarbank BLOEMENDAAL SPAARNDAM. Het 50-jarig bestaan Ia de tuinzaal van café-Brinkmann heeft Dinsdagavond, onder voorziterschap van den "eer j. Bouwer, de afdeeling Haarlem der Kon. Ned. Maatschappij voor tuinbouw en Plantkunde hare maandeüJksche vergadering gehouden. Besloten werd als lid toe te treden de Federatie tot behoud van het natuur schoon in Kennemerland. De rekening en verantwoording over 1928 Van den penningmeester, den heer P. Teunis, Was nagezien door een commissie, bestaande hit de heeren Van Biankesteyn en Pool, die Kt goedkeilring adviseerde, wat onder dank betuiging geschiedde. Het kassaldo bedroeg 110.04, wat den voorzitter aanleiding gaf Soowel den penningmeester als den secreta ris hulde te brengen voor de wijze, waarop sy voor de financiën der afdeeling waakten. De post zaalhuur gaf een der aanwezigen aanleiding nog eens ter sprake te brengen de hiQgelijkheid om in het Krelage-gebouw te versaderen, iets, waarop de afdeeling hare Vechten kon doen gelden. Voorzitter en secretaris antwoordden, dat de hlogelijkheid zeer zeker bestaat, doch dat de kosten niet veel minder zouden zijn en de gezelligheid er zeer zeker door zou lijden. Medegedeeld werd, dat nog altijd de kans bestaat, dat te dezer stede in het najaar zal Worden gehouden een dahlia-tentoonstelling. Het Krelage-gebouw is daarvoor de aange wezen plaats, doch belasting-moeilijkheden veroorzaken een emstlgen hinderpaal. Gepoogd wordt bij den minister daarvoor tegemoetkoming te verkrijgen. De heer Bouwer deed vervolgens verslag van de door hem bezochte Win terbijeen komst der Maatschappij, te Botterdam ge houden. De afdeeling had een wedstrijd uitgeschre ven in het herkennen van 15 afgesneden takken van heesters, waarvan de namen Bloesten worden opgeschreven. Een dergelijke wedstrijd is onlangs gehouden door dë afdee ling Haarlem van den Bond van oud-leer lingen van tuinbouwcurssen. Enkelen namen daaraan deel en dingen daardoor mede naar drie prijzen, waarvan twee waren uitgeloofd door de firma Heenk en Wefers Bettinck, aan wie daarvoor dank werd gebracht. Een rapport zal worden uitgebracht. De moge lijkheid bestaat^ dat de bekroonden in een volgende vergadering bijzonderheden omtrent de bij de prijsvraag betrokken heesters zullen vertellen, opdat inderdaad de prijsvraag nog Bieer aan haar doel zal beantwoorden. De leden worden uitgenoodigd een nauw keurig onderzoek in te stellen naar de gevol- 8en van de strenge vorst op gewassen hier ter stede en in den omtrek. Nu reeds is ge bleken, dat heel wat planten hebben gele den maar ook, dat allermerkwaardigste ver rassingen zich hebben voorgedaan. Zoo zyn Planten bekend als winterhard, bevroren en andere, van welke deze eigenschap niet geldt, goed gebleven. Planten op noordoosten Wind bleven evlen, andere blootgesteld aan Boordwesten wind stierven. Het voornemen is de gegevens in een rap port te verwerken. Ten slotte werd medegedeeld, dat de datum der herdenking van het 50-jarig bestaan der afdeeling bepaald is op Vrijdag 26 April aJ5. In een artikel m het „Hbld. v. d. Tuin bouw" van 5 April schrijft de corespon dent van dit blad over de gevolgen van de vorst voor de bloembollencultuur der Rivièra. Het „Weekbl. v. BI. Clt." ontleent daar aan het volgende: Hoe meer men naar het westen komt, hoe ernstiger de toegebrachte schade blijkt te zijn, welke men onmiddellijk kan waar nemen. De omgeving van Toulon vooral ls zwaar geteisterd. Wij bezochten eenige kweekerijen van bolgewassen te Ollioules, Bandol en Hy- ères, naar aanleiding van geruchten, welke, zooals wU vernamen, in Holland de ronde doen. over een totale vernieling dezer ge- Wassen. Alvorens daarover in büzonderheden te treden, moeten wy vooraf even mededeelen. dat we van eene vernieling dezer gewassen geen sprake is. Integendeel, zy zijn onge veer de eenige, welke juist geringe of geen schade hebben ondervonden van de vorst. Merkwaardig is wel. waar ten slotte de ge nadeslag aan de anjelieren, zooals wij eer der reeds sclireven, weid toegebracht door de sneeuw, deze verscheidene bolgewassen juist behoed heeft voor ondergang, zy iegde zich als een warm dek over de hyacin ten en narcissen, over tulpen en ane monen. waardoor althans de bollen dezer gewassen tegen strenge koude weiden be schermd. Niet zoo goed bestand tegen de buitengewoon strenge vorst waren freesia, calla en gladiolen, waarvan zeer veel ver loren ging, evenals van diverse ranonkel- variëteiten. Volkomen verwoest werden de uitslui tend in die streek gekweekte immortellen, waarvan letteriyk alles verloren ging, zoo dat het zeker 2 tot 3 jaren duren zal, voor dat deze. in Amerika zoo zeer gezochte ge prepareerde bloempjes weder daarheen zullen kunnen worden geëxporteerd. Resumeerende kunnen wy aldus zeg gen dat de laatste vorst groote schade heeft toegebracht aan de culturen van alle gewassen zonder uitzondering. Onherstelbaar, althans niet binnen kor ten tyd te boven te komen, zijn de ver liezen, toegebracht aan de groot-culturen, als: olijven, oranjeboomen en immortel len. Voor het loopende seizoen werden vernietigd: mimosa, anjelieren, freesia, calla en gladiolen. Weinig of geen schade leden hyacinten, tulpen, narcissen en anemonen. Paperwhite en Romeinsche hyacinten worden reeds weer in zeer goede kwaliteit op de veilingen te Hyères en Bandol aangeboden. nig vooruitgegaan (62 leerlingen), doch in verhouding tot het byzonder onderwas, dat 458 leerlingen meer telt dan 't vorig jaar. is deze vooruitgang gering te achten. Het by zonder onderwys overtreft thans het open baar onderwys met 520 leerlingen. Voor de L. O.-scholen bedroeg de toename 7, voor de opleidingsscholen 23 leerlingen. Het ver- volgonderwys 7, vermoedelijk door de ver plaatsing der cursussen. De byzondere scholen gingen nagenoeg alle met min of meer groote sprongen vooruit. Het aantal leerlingen kwam van 7736 op 3194. Ook voor een deel, veroorzaakt door de wederinvoering van den 7-jarigen leerplicht, een toename van 153 leerlingen in de 7e klasse, ls hier te constateeren. Afd. Haarlem Dinsdagavond hield bovengenoemde afdeeling in gebouw „St. Bavo" haar 17e jaarvergade ring. De voorzitter, de heer J. C. Selhorst, opende devergadering met den Chr. groet, heette alle aanwezigen harteiyk welkom, byzonder den heer Jong uit Amsterdam en installeerde een aantal nieuwe leden. Na gewezen te hebben op de vele werkzaam heden, die door het bestuur in het afgeloopen jaar waren verricht, bracht spr. onder ap plaus dank aan zyn medebestuurders en hoopte, dat zij ln het loopende jaar eveneens al hun krachten aan de afdeeling zouden schenken. Hierna werden de notulen gelezen en goed gekeurd. Ter tafel kwamen dan eenige mededeelin- gen. Ten eerste deelde de voorzitter mede, een schrijven van 62 leden te hebben ont vangen tot oprichting van een reiskas. Het bestuur had de zaak serieus opgenomen en onder de leden circulaires verspreid met in- tekenbiljet tot toetreding tot de reiskas. Spr. spoorde de leden aan met het oog op de te houden tentoonstellingen, o.a. te Antwerpen, t.ot de Reiskas toe te treden. Verder deelde hij mede, dat het Vakkundig Bureau 27 en 28 April ln Haarlem zal ver gaderen en vroeg verlof dit college op waar dige wijze te mogen ontvangen, wat aller in stemming wegdroeg. De jaarlijksche H. Mis met algemeen ont bijt zal 5 Mei worden gehouden. De voorlezing van het jaarverslag van den secretaris werd door allen aandachtig gevolgd en onveranderd goedgekeurd. Ook de beide financieele verslagen van de penningmees ters werden goedgekeurd. De heer De Ronde, bracht als kasnaziener verslag uit en zeide de boeken van beide pen ningmeesters in de boste orde te hebben be vonden. De bestuursverkiezing had een vlug verloop. Drie leden moesten aftreden, n.l. de heeren J. L. Roelofs, le penningmeester, H. Hubers en F. Keesen. De heer H. Hubers was niet herkiesbaar, de twee anderen wel. Er waren 2 candldaten gesteld, de heeren Bergman en Steeds. Daar de heer Bergmans zyn candidatuur Introk, werd de heer Steeds bij acclamatie als bestuurslid gekozen. Voordat men tot het volgende punt over ging, sprak de voorzitter een woord van waar deering tot het scheidende bestuurslid H. Hubers, voor hetgeen hy gedurende de 17 jaren, als oprichter en bestuurslid voor de afdeeling heeft gedaan en overhandigde hem namens bestuur en leden een gouden hor loge als een biyvend aandenken, terwyi hij onder applaus als eere-lid der afdeeling werd benoemd. Ook de heer Jong sprak namens het hoofdbestuur den scheidende 2en voorzitter toe en prees het werk, dat de heer Hubers ruim 17 jaar in allen eenvoud had verricht. Spr. zeide, dat met 12 personen de afdee ling Haarlem was opgericht, welk ledental thans de 300 is gepasseerd. Moogt gy nog jaren getuige zyn van den groei en bloei van deze afdeeling, aldus spr. De heer Hubers dankte voor deze welwil lende woorden en voor het aangeboden ge schenk. Voor het loopende jaar werden tot kasna- zieners benoemd de heeren Zandbergen en Bergman en als plaatsvervangers de heeren J. Loog en J. v. Huizen. Te ruim 10 uur sloot de voorzitter de ver gadering met den ChristelUken groet. In de badhuizen van het Witte Kruis al hier werd aan baden in de afgeloopen maand als volgt genomen: Badhuis Koudenhom: 1502 mannen, 584 vrouwen; totaal 2086. Leidschepiein2529 m., 1352 vr., 695 schoolbalen, totaal 4576; Schotersingel: 3393 m., 1250 vr„ 572 school baden, totaal 5215. Hofdykplein: 2106 m„ 948 vr., 898 school- baden, totaal 3951. De Vereenlging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week aan warm voedsel uit in de ioetestraat: Dinsdag 136, Woensdag 106, Donderdag 137, Vrijdag 154, Zaterdag 125 porties, en in de Cronjéstraat: Dins dag 78, Woensdag 69, Donderdag 82, Vrij- iag 81, Zaterdag 74 porties. Het byzonder onderwijs telt meer leerlingen dan het openbare Omtrent den algemeenen toestand wordt ge- tegd, dat het aantal leerlingen' belangryk toe nam, van 15.359 in 1927 kwam dit einde 1928 tot 15.868, een vermeerdering dus van ruim 3 Pet. De onderstelling ligt voor de hand dat wederinvoering van de leerverplichting v°or het zevende jaar voor een groot deel de oorzaak is van het oploopen van het leer- hhgen-aantal. Voor het openbaar onderwys bedroeg het aantal leerlingen voor de dag- Scholen einde 1928 7674 en voor de vervolg cursussen 473. In vergeiyking met een vorig ■®ar is 't aantal leerlingen dat op de open de scholen dagonderwijs ontvangt, een wei- Maandag 15 April as. hoopt de heer W. P. Hos, Gasthuislaan 132 alhier, den dag te herdenken, waarop hy vóór 50 jaar in dienst trad als letterzetter by dte N. V. voorheen de Erven Loosjes. De heer H. van der Laan, Zylweg 12, had ons uitgenoodigd, te zynen huize te komen luisteren naar radiomuziek, verklankt door een door hem uitgevonden nieuwen luid spreker. wy hebben aan zyn uitnood iging gevolg gegeven en mochten constateeren, dat inderdaad het geluld uitstekend over komt. Zoowel het gesproken woord als de muziek van verschillende instrumenten, welke wy hoorden bespelen, kwam zonder by geluiden over. De heer v. d. Laan vei- zefcerde ons, dat hij ongeveer een jaar lang bezig is geweest met zyn uitvinding. Het was hem er om te doen, den metaalklank, welke z.i. aan alle luidsprekers eigen is, er uit te laten verdwijnen en hy meent daar in nu vokomen geslaagd te zijn. Omdat z.i. het natuurlyke geluid in zyn luidspreker overkomt, heeft hy hem „Natura" gedoopt. Het is een verbeterde constructie van den M(ix> en G(enestet) luidspreker, een Ber- ïynsch merk. De hoorn is verdwenen en de luidspreker is ingebouwd in een kast van hout en bordpapier. Hetgeen wij za gen, was te groot voor plaatsing ln een huiskamer, doch de heer v. d. Laan deelde ons mede, ook luidsprekers in kleinere kaste jes ingebouwd te hebben, waarvan de weer geving even zuiver is als van de groote. Hoe hy zyn luidspreker gebouwd heeft, weigerde hy ons mede te deelen in verband met den eventueelen verkoop van zyn uit vinding. Hy zeide ons slechts, dat door de samenstelling van het materiaal en de wij ziging van het mode! de verbetering be reikt was. „Natura" zal naar zyn meening in den handel gebracht kunnen worden voor den prijs van 60 65. Men kan den nieuwen luidspreker ten huize van den heer v. d- Laan gaan hooren. Een prachtige boulevard Men krygi er nu eenigen kyk op. hoe de Schoterweg zal worden, wanneer straks de tramrails aan den linkerkant leggen en het asphalt gestort zal zyn. Van de kazerne is een strook grond afge nomen, om één rechte lyn te krygen vanaf het Soendaplein. De kerkhofsloot bestaat niet meer, waardoor een mooi breed vlak is verkregen. Wy hebben niets te veel gezegd, wanneer we beweren, dat Haarlem een prach tige boulevard rijker is geworden. Haarlem- Noord zal binnenkort in één asphalt-bestra- ting verbonden zyn met Heemstede. De ver schillende masten voor de tramdraden is men thans aan het verzetten ,ruim 3 a 4 Meter wordt de spanning grooter. Het meeste werk vereischt nog het verleg gen van de tramrails, hoewel voor het groot ste gedeelte nieuwe rails gebruikt worden. In de Generaal Cronjéstraat zijn de riolerings werken zoo goed als geëindigd. Men is thans bezig met het laatste stuk, tot aan de Paul Krugerstraat. De winkeliers van de Cronjé straat zullen echter de vlag wel uitsteken, wanneer de gladde asphalt-bedekking een maal een feit is, want het is nu al sinds maanden een ongemak om de etalages te be zichtigen. Voor de leden van de Ned. Mij. voor Nyverheid en Handel, afdeeling Haarlem, zal Donderdag 18 April as. 's avonds te 8 uur in restaurant Brinkmann aan de Groote Markt, een lezing met proeven- demonstratie worden gehouden door jhr. D. J. van Lennep over: „Eenige grepen uit het tegenwoordige geschiktheids-onder zoek." Terug te bekomen bySlisser, Billiton- straat 15. hondKennel Kleist, Houtvaaxt- pad, foxhond; v. Roon, Ryksstraatweg 169, zwarte hond; Terwoert, Emostraat 35, handschoenen; v. Emmerik, Grebbestraat 50, idem; Verdel, Timorstraat 116, hoed, Kennel Fauna, gele hond, gebracht door: Cornet, Smedestraat 21; bruin-witte hond. gebracht door: Wirdler, Zuidpoidrerstrant 4; Drenth, Friesche Varkensmarkt 20, jon genswerkjas; Koster, Tulpenstraat 3. lorg net in étui; Kruyer, v. Oosten de Bruyn- straat 224, mandje; Haak, L. Bogaardstraat 34, mes; v. Oosterhout, Bosch en Hoven- straat 1, nummerplaat; v. d. Wal. Timoi- straat 79, portemonnaie met inhoud; Hoog land, Tugulastraat 46. idem; Offenberg, kantoor Cohen en v. d. Laan, Waarder- polder, idem; Mekenkamp. A. L. Dyse- rinckstraat 10, rywielbelastingmerk; de Regt, Corneltésteeg 12, idem; Lips, Burg. Sand- bergstraat 32, rozenkrans; Posthuis Prove niershuis, reclamebord; v. Waard. Sterre- boschstraat 12, strook van 'n couponboekje; Bonfrère, Hooimarkt 12zwart, schooltascu met inhoud. Terug te bekomen by: Hendriks, Gasthuislaan 97, armband; Thomeer, Gr. Houtstraat lOrood, idem; Henneke, Westergracht 15zwart, bril; Stam, Harmenjansweg 82p, idem; Hoenderdos, Zomervaart 12b. boek; Lambooy, Brouwers vaart 18rood, boek; Goes, 2e Vooruitgang straat 34, bankbiljet; Hooijerman. Gier straat 47, rittenboekje; Schriks, Pepijn- straat 39, autodop; P. Warmerdam, Jan Steenstraat 26, idem; Mulder, Leidsche- vaart 94, handschoen; v. Dijkman, Iepen straat 18, idem; Faase, Kleine Houtstraat 73, horloge; Schel, Amsterdamstraat 3'/, jas; v. Zomeren, Koudenhorn 60, lorgnet; T. Sieraad, Haarlemmerliecïestraat 19, oorbel; Politiebureau, Smedestrat 9. broche; idem, handschoenen; idem handschoen"Loerakker, Zonnesteeg 4 rood, portemonnaieVrfj, Esschilderstraat 21 rood, pet; Molenaar, Harmenjansstaaat 7, penning; Willi, Godfr. v. Bouillonstraat 27, portefeuille; G. Kos, Laurierstraat 8, idem; M. Mantel. Leidsohe- plein 2, portemonnaie; H. Moné. Oranje straat 145. idem; Logman, Leidschevaart 28 I, rijwielbelastingmerkMulder Leid schevaart 94, ringetje; Hoenderdos, Zomei- vaart 12b. rozenkrans; Politiebureau Sme- destraat 9, autoslinger; v. d. Steyle, Rozen- prieelstraat 68. voetbal; de Koning. Cra- yenesterlaan 126, hond; Cornet, Smedesti. 21, idem; Damiaans, Vooruitgangstraat 105 dood, idem; Fauna. Kenaupark, kat, ge vonden door Huysman, Eindenhoutstraat 4. Terug te bekomen by: Bur. van politie, Smedestraat, notitieboekje; v. d. Bunt, Wes- tergracht 27rood, boteriyst; Bur. van politie, Smedestraat, ceintuur; v. d. Burg, Edison- straat 9, das; v. Dusseldorp, Barteljorlsstraat 5, kinderhandschoen; Kennel Fauna, her dershond (zwart-brutn), gebracht door; v. Aken, Preangerstraat 18, Amsterdam; kat (wit-grys), gebracht door: de Vries, Kr. wyngaardstraat 10; Verhoef. Sophiastraat 49, portemonnaie met inhoud; Hagedoorn, Zijlstraat 68, portemonnaie met inhoud; Jansen. Spaamwouderstraat 61, portemon- 1 naie met inhoud; Burger, Heerensingel 53, portemonnaie met inhoud; Postkantoor, Ged. Oude Gracht, parapluie; Nabels, Residastraat 33, rij wielbelastingmerk; Strobel, Kastanje- straat 20, rywielbelastingmerk; Veldhuizen, Hagestraat 31, rywielbelastingmerk; de Graaff. Heerensingel 129, rywielbelasting- merk; Bur. van politie, Smedestraat, rijwiel; iMarchant, Vooruitgangstr., rywielbelasting merk; de Koper, Hasselaersplein 4, sierspeld; Reynders, Amsterdamstraat 53, sleutel; Bur. van politie. Smedestraat. stok van gordUnen; v. Dalen, Tetterodestraat 33, tasch. Voor A. S. 4 jaar, voor T. S. 2% jaar- gevangenisstraf geëischt De 58-jarige weduwe J. S. J. zat in den avond van Zondag 25 November rustig in haar huisje, dat tamelijk eenzaam aan den Veldweg staat, te lezen, toen zij be merkte, dat een haakje van een achter raam waarschyniyk door den storm was losgeraakt. Zij herstelde dit euvel. Daarna brak er een ruit, zij zocht wat plankjes op en timmerde het ontstane gat dicht. Even later werden steentjes op het dak geworpen; ook dit was nog niet genoeg. Een voorruit brak met groot lawaai in stukken. Hoewei zy oorspronkelijk alles aan den storm had toegeschreven, achtte zy het toch raadzaam, haar buurman het geval te vertellen. Op deh weg zag ze iemand staan en op hetzelfde oogenblik stapte een man op haar toe en sjoeg haar een gat in het hoofd. Een tweede man schoot toe, samen sloegen ze haar vier gaten ln het hoofd, waardoor ze badend in haar bloed naar haar woning strompelde. Ze zag echter de sloot, die by haar huis ligt, niet, viel er in. doch kroop er spoedig uit, om in huis te vluchten. De twee ke rels volgden haar echter tot in haar wo ning. Daar hebben ze haar vreeselyk mis handeld, met de bedreiging: „Geld of je leven". Doodsbenauwd heeft ze toen de plaats gewezen, waar haar ,geld lag, een spaarbankboekje van de Haarlemsche Bank en een van den Staat. Daarna gin gen de onverlaten op de vlucht. De weduwe heeft toen haar buurman gewaarschuwd. Kort daarop mocht het de politie geluk ken de vermoedeiyke daders, de Gebr. A. en T. S. te arresteeren. De Haarlemmermeersche gemeentepoli tie heeft verder in een sloot naby den Lis- serdyk de door de weduwe S. vermiste tasch gevonden, die wel grootendeels van den geldswaardlgen inhoud was ontdaan, maar toch nog eenige gouden tientjes be vatte, alsmede eenige papieren, waaronder de spaarbankboekjes. De dieven hebben een en ander vermoe delijk blykbaar niet vlug genoeg by zich kunnen steken en de tasch toen maar gauw in het water geworpen. Onlangs stonden de daders voor de Haarlemsche Rechtbank terecht ter zake afpersing en diefstal met geweldpleging doch de behandeling werd toen uitgesteld. Hedenmorgen kwam de zaak opnieuw vooi. Wederom was er groote belangstelling van het publiek, vooral uit de Haarlemmer meer. Verdachten bekenden. Het getuigenverhoor Allereerst wordt gehoord Dr. M. de Graaf, die op 26 November geroepen werd, omdat de wed. S. by een landbouwer was gekomen, met verwondingen aan hoofd en arm, terwijl ze in zeer zenuwachtigen toestand verkeerde. De deskundige heeft haar 4 5 maal behan deld, de verwondingen waren niet zeer ern stig. De slag met een koevoet had veel zwaar der moeten aankomen, waaruit de conclusie getrokken kan worden, dat de slag niet met groote kracht is toegebracht. De hoofdgetuige, de wed. S.J. wordt dan hoord. Getuige woont niet meer in de Haarlemmermeer, maar in Lisse. Destyds woonde ze geheel alleen in de Meer. Met steentjes werden de ruiten ingegooid, ze dacht dat het kwajongens waren. Toen ze naar haar buurman wilde gaan, dook een van de onverlaten van achter een boom van daan, tegelykertijd verscheen ook de andere. Beiden sloegen ze haar op het hoofd met een hard voorwerp. Toen ze terug naar huis wilde vluchten, viel ze in de sloot. Een van de kerels riep toen: „je geld of Ik schiet." 't Was lichte maan, ze zag wel dat hy lets in z'n hand had, maar kon dit voorwerp toch niet onderscheiden. Het was de langste ke rel, verd. A. S. heeft ze toen haar portemon naie gegeven, dit was nog niet voldoende. In de portemonnaie zat 40; verd. A. S. palmde dit geld in. De onverlaten hebben haar in huis ook nog voortdurend geslagen, met een voorwerp, dat veel op een gasslang geleek. A. S. was met de 40 niet tevreden en riep „je hebt meer." Ze is toen naar de kast ge gaan om een tweede portemonnaie te halen, die in een zwart zakje zat. A. S. wist toen waar het geld was opgeborgen en eigende zich twee zakjes toe, waarin 10 gouden tientjes, verschillende bankbiljetten en wat kleingeld waren geborgen. Eenige spaarbank boekjes en een testament namen ze ook maar mee. Verdachte A. S. gaat met de verklaringen van getuige niet accoord. Hy beweert met een autobanden-lichter geslagen te hebben en niet met een koevoet. In de sloot is een koevoet gevonden van omstreeks 40 c.M. lengte, die was om haar bang te maken, maar daarmede heeft hy niet geslagen. Ver dachte T. S. houdt vol absoluut niet gesta gen te hebben. Hy heeft den koevoet meege nomen ter verdediging, als er soms andere menschen in het huisje aanwezig waren. De president geeft zyn ontstemming tc kennen over het afschuwelyke gedrag van verdachten. Als er mannen in huis waren ge weest hadden ze het niet gedurfd. Get. S. J. blyft er by door 2 personen ge slagen te zyn. Inspecteur van politie H. Jelsma, uit de Haarlemmermeer wordt daarna gehoord, on middellijk nadat hij gewaarschuwd was, is de omgeving afgezocht. Deze getuige heeft de bloedende wonden van de verslagene ge zien. Ze gaf een vaag signalement van de daders en vertelde dat er een by was met een havikkop. Den volgenden dag herinnerde ze zich, dat er een dikke en een lange per soon by haar binnen waren geweest. Vry spoedig viel de verdenking toen op de gebr. S. Toen de verslagene de foto's zag van deze heeren, herkende ze hen onmiddellijk. Brigadier Boerema heeft haar portemon naie later gevonden. De verdachten hebben tot voor kort halsstarrig ontkend, het bewijs materiaal nam echter toe, zoodat ze op 't laatst door de mand vielen. Voor den inspecteur hebben beide verdach ten verklaard geslagen te hebben. Een gedeelte van het geld is nog niet te recht, verdafchte A. S. heeft met niemand over den overval gesproken en toch is het geld niet op de aangewezen plaats gevonden. Pres.: Jullie zyn tevoren nog by de boer derij van de wed. S. geweest niet? Verd. A. S.: We hebben kippen bii haar ge kocht, maar 't was ons plan de situatie eens op te nemen. Een onzer vrienden had ons gezegd: „Toon en Dorus, waarom leven jullie toch in armoed. Ga naar dat ouwe wijf aan den Veldweg, slaat d'r dood en je bent klaar, want ze zit d'r goed bij." Pres.: Wat is dat dan voor een stuk gas slang geweest, waarmede je geslagen hebt. A.? Verd. A.: Da was ook een stuk platyzer, maar ik heb er niet mee geslagen, alleen maar gedreigd. Op den Kruisweg hebben ze het geld by elkaar gedaan in een wit zakje en dit aan den Hillegommerdyk onder een boom ver stopt Pres.: Heb je cfr nu geslagen of niet? Verd. A. S.: Het was onze bedoeling niet haar dood te maken, het ging alleen maar In 1926 kwam hij gelijk met J. W. van Dartelen op de eerste plaats in de hoofd klasse aan. De herkamp om het clubkampioenschap der „Haarlemsche Damclub" tegen J. W. van Dartelen verloor Sluiter echter met 51. In 1927 kon hij wegens het vervullen zyner militaire plichten niet actief aan het dam mersleven deelnemen, dcch na zijn terugkeer in 1928 behaalde hij direct den 3den prijs om het geld. Een vrouw behoef je met te j het kampioenschap van Haarlem. In den slaan. j onderlingen wedstrijd 1927/"28 der „Haar- Fres.: Ja. ja. lemsche Damclub" bereikte Sluiter de 6de Pres.: Heb jy ook geld van de tafel ge- pjaats Zijne nomen, Dorus? Verd. T. S.: Dat kan ik u niet met ze kerheid vertellen, want ik was zoo zenuw achtig. Die vrouw deed heel weinig, edel achtbare, ze was heel kalm. Pres.: Ze was niet kalm, ze was suf, door jullie geslagen. D eOfficler van Justitie, mr. Paardekooper- Overman neemt dan zyn requisitoir. Het is al eenige maanden geleden, dat we vernamen van den laffen roofoverval op een oude vrouw te Lisse,. We kunnen ons nauwe- lyks voorsteilen welke benauwde oogenblik- ken die vrouw heeft doorgemaakt. Toen haar de foto's van de verdachten werden getoond, zei ze onmiddeliyk: „Die vent is't,'dat gezicht vergeet ik m'n heele leven niet meer.' Het komt den officier voor, dat verdachten thans nog niet de geheele waarheid zeggen. Van het begraven van het geld gelooft hij niet veel, anders moest het gevonden zyn. neemt. laatste successen boekte Sluiter in de Olympische voorwedstrijden, waarin hy zich met G. Ris (Wormerveer) en G. W. Spittuler (Amsterdam) in de finale wist te plaatsen. Deze finale (tevens eindstrijd om den meestertitel) bracht de sterkste spelers uit ons land tegenover elkander. Sluiter speelde hierin al zijne partyen remise (5). Wel isv/aar slaagde Sluiter er niet in dezen keer den meestertitel te behalen, doch zyn spelkennis werd dusdanig uitgebreid en ge moderniseerd, dat hy in den Haarlemschen kampioenswedstrijd 1928/1929 hiervan de vruchten heeft geplukt door ongeslagen den titel te behalen. Aan zijn groote spelcapaciteiten paart Sluiter een groote mate van bescheiden heid, waardoor hij onder de Haarlemsche damspelers een zeer voorname plaats In- Het geld zal wel bij vriendjes zitten De rechtbank zal kunnen veroordeelen wegens afpersing en wegens diefstal samen en in vereeniging. Er kan hier een zware straf geëischt worden. Ieder weldenkend mensch zal het met my eens zijn, dat de in- -t i i en in-gemeene daad als deze, diepe veront- C/OITlpGtltlG IvGSGTVG lC klllSSG waardiglng en afschuw opwekt. Ze verklaren nu te zyn opgestookt, maar dat doet aan hun schuld niet veel af. Verd A. S. is 11 maal veroordeeld, voor namelyk wegens diefstal. Verd. T. S. is ook wegens diefstal al eerder tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld De eisch luidt dan voor A. S. 4 jaar, voor T S. 214 jaar gevangenisstraf Verdachte T. S. barst dan hi snikken uit, terwyl zyn broer hun zwager den mooien mynheer noemt, omdat hy van het heele geval mooi weer speelt en zij de bak in draaien Het woord is dan aan den verdediger Mr. H, E. Prinsen Geerligs. Verdachten hebben wel opgave gedaan, aldus pleiter, dat zy de personen zijn, die het Beid hebben weggehaald by de wed. S. Maar zij hebben niet bekend het misdrijf, als afpersing en diefstal met geweldpleging. Vooral de verd T. S. is niet zoo zwaar schuldig als het ten laste gelegde. Hij heeft een passieve rol in het drama gespeeld. Op mede-daderschap kan geen veroordeeling volgen. Ook tegen den anderen verdachte is volgens pleiter geen wettig bewysmiddel aanwezig By het publiek is de meening post gaan vatten, dat verdachten beestmenschen zijn. Pleiter vindt het gebeurde ook verschrik- keiyk, maar er ls toch wel Iets ln hun voordeel aan te voeren. Hoe zyn de ver dachten tot deze daad gekomen? Voor dief stallen waren ze tot nu toe wel te vinden, maar voor geweldpleging niet. De fatale in vloed van den derden persoon de V mag wel als een verzachtende omstandigheid ge rekend worden. De slagen die zyn toegebracht leken oor spronkelijk erg, maar de deskundige heeft verklaard, dat ze niet hard zijn toegebracht Verder wees spr. nog op de riekelyke ge zondheid van verd. A. S. De Officier repliceerde met enkele woorden De uitspraak werd bepaald op 25 April. De nieuwe kampioen Aan Sluiter, den nieuwen Haarlemschen kampioen, onze harteiyke gelukwenschen met dit fraaie succes! De „Haarlemsche Damclub" II kampioen? De laatste competitiewedstrijd van de „Haarlemsche Damclub" II tegen de Dam club „Unitas" II uit Amsterdam is gister avond niet doorgegaan, aangezien de Am sterdammers bericht zonden, dat zy dezen wedstrijd gewonnen gaven. Door de „Haarlemsche Damclub" is aan het bestuur van den Nederl. Dambond me degedeeld, dat zy op een papieren overwin ning geen prys stelt en verzocht dezen wedstrijd opnieuw vast te stellen. De Haarlemmers zyn in deze competitie nog ongeslagen en zouden dus, door 't ac cepteeren dezer overwinning, wederom het kampioenschap der Reserve 1ste klasse (afd Noord) hebben behaald. Alhoewel het te voorzien was. dat ook Unitas n met flinke cijfers van de Haarlem mers zou verliezen, kunnen we de houding der „Unitas"-reserves verre van toejuichen. Sportiever ware. het, indien de Amster dammers juist hl dezen wedstrijd de tanden eens op elkaar hadden gezet en liever met eere waren gesneuveld, dan zich zonder strijd gewonnen te geven. Op hol Een paard, -gespannen voor een boeren wagen van den vrachtrijder G. S„ te Nieuw-Vennep, sloeg op hol, doordat het paard schrikte voor een snel passeerenden auto. De bestuurder J. S. Bz., geraakte onder den wagen, waarby hy been, arm en borst kneusde. De jongen P. K„ die was medegegaan, werd van den wagen geslingerd en bekwam een gapende hoofdwonde en gekneusde» arm. Het paard, dat met. het onderstel van den wagen de Kerkstraat inholde, werd ge grepen. Eindeiyk na maanden van spannenden strijd is de beslissing gevallen en heeft J. B. I ,T ,T Sluiter Jr. te Aerdenhout beslag gelegd op N.V. Het Schouwtooneel Adr. vari der den titel van damkampioen van Haarlem en .Hw\st Musch. zal op Zaterdag 13 dezer omstreken i Stadsschouwburg te Haarlem komen Dat in' dezen wedstryd ook werkelijk de opvocren: „De ^ouw die verloor," toneelspel sterkste gewonnen heeft, daarover zyn de hl 3 bedryven d^r Jumaan B, Zoetmulder, deelnemers het volkomen eens; trouwens £^hiyver van Z^ B. B. H. H Sluiter's score van 17 punten uit 10 partyen laat geen mogelykheid tot twijfel over. Nog zelden hebben de Haarlemsche dam spelers zóó vinnig om 't kampioenschap der Spaarnestad gestreden als dit jaar. 't Begon reeds by den aanvang van dit toumooi toen Sluiter en Van Dartelen elk twee partyen .gewonnen hadden. Toen bleek 't reeds een uitgemaakte zaak. dat 't hoofdzakelijk tusschen deze beide spelers zou gaan. Hst stuk behandelt den strijd om 't be staan van den kunstenaar en 't conflict, dat daaruit voor zwakke naturen ryst als de liefde den stryd nog nijpender maakt. „De vrouw die verloor" is de jonge idealiste, die moedig het verlies der liefde aanvaardt en zoo den weg vindt tot inneriyke verryzenls. In deze voorstelling, waarvan de première gisteravond met groot succes te Utrecht ging treden op: Ezerman, Jettie van Dyk- Riecker, Jaap v. d. Poll, Pine Beider, Jacques De* derde ronde bracht Sluiter tegenover j |aoek' Hein Harm» en Sophie de Vries-de Van Dartelen en deze party eindigde in Boer 'van J remise, zoodat beide, spelers wederom ge lijk bleven. In de nu volgende zes ronden ontwikkelde zich een scherpen stryd om de leiding, doch stedes gelukte 't Sluiter niet om zyn zwaar- sten tegenstander van 't lyf te houden. Met elk 3 verliespunten (3 remise- partijen) ging de voorlaatste rpnds in en in deze ronde speelde Van Dartelen remise met den hekkesluiter uit dit toumooi, Hari ge- rink. Sluiter was dus thans een punt voorgeko men en hij liet deze kans niet glippen en door 't winnen van zyn laatste party tegen Van Looy, legde hy definitief beslag op den titel. Omtrent de dammersloopbaan van den Opgave betreffende het postkantoor Haar lem en zijne wijkkantoren. Maand Maart 1929. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand op spaarbankboekjes inge legd 228.561.44 en terugbetaald 288.317.37 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 244.07. Het aantal nieuwe uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 191. Door tusschpnkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge- nieuwen Lampioen, kunnen wy 't volgende schreven nominaal 9.750, en afgeschreven vermelden. nominaal 6.600. Derhalve meer in- dan af sluiter leerde de beginselen van het dam- I geschreven 3 150. spel van zyn neef J. B. Breeuwer. I Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuld- Naar aanleiding van een door den heer I boekjes bedroeg 5. J. W. van Dartelen in 1921 gegeven simul- I Tot aankoop van Nationale Schuld ten be- taanséance, werd hy lid der „Haarlemsche t hoeve van inleggers werden uitgevoerd 1 or- Damclub". Reeds spoedig ontpopte hy zich der. tot een nominaal bedrag van 1000. als een speler met aangeboren aanleg en dank zy zyne yverige studie van de theorie van het damspel, veroverde hy nog ditzelfde jaar de 5de plaats in de 3de klasse (20 deel nemers). In het seizoen 1921/'2i! kwam hij toen voor de „Haarlemsche Damclub" aan het 10de bord van het 3de tiental uit. In 1922 behaalde Sluiter 't clubkampioen schap der 3de klasse na een herkamp met J. Wielenga (2 gewone, 0 remise en 0 ver loren). Bnrgeiiytce Stand van 29 Maart tol en met 4 April Geboren: J. M. W. Kok- Visser, zoon A. èWagemakerKempeneers, zoon M. J. J. Ch. van VlymenKoets, In het seizoen 1922/'23 was Sluiter 20011 A- w- Dedding—van der Wiel, zoon. captain van het derde tiental der „Haar-1 Ondertrouwd: G. van Wyk en M. van lemsche Damclub.' Na 't behalen van 't 3de klasse club kampioenschap won Sluier zyn promotie wedstrijden (4 gewonnen, 1 remise en 0 ver loren) en promoveerde naar de 2de klasse. In 1923 behaalde hy de 4e plaats in de 2de klasse. In 1924 kwam Sluiter in de 2de klasse ge lijk met J. Poppen en K. Leibbrandt op de eerste plaats aan. De herkamp om het 2de-klasse clubkam pioenschap won hy met 3 gewonnen, 2 remise en 1 verloren party. In 't seizoen 1924/'25 kwam Sluiter voor 't eerst uit in 't hoofdklasse-tiental der „Haarelmsche Damclub" aan het 8ste bord. Zijn debuut in de hoofdklasse was zeer fraai want in den onderlingen wedstryd 1925 behaalde Sluiter den 2den prys. Noggeren. Getrouwd: C. A. J. van den Berg en E. Stelgrad W. G. Schwarz en C. J Heit- lager. Overleden: H. Lankamp 80 jaar. R.K. Damestooneel Het R.K. Damea- tooneel van Spaamdam geeft as. Zoodag 14 April wederom een uitvoering in het R.K. Vereenlgingsgebouw te Haariemmer.- liede. Opgevoerd zal worden: „Het nest ont vlucht". tooneelspel door Jan Gro6feld en Stephanus v. Cuyk. De zaal is open o i 7 uur, de aanvang is bepaald op half 8.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 11