Stadnieuws apv£ snu DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 11 APRIL 1929 BLADZIJDE Het nieuwe Broederhuis aan den Heerenweg te Heemstede Bebouwing van Hoofddorp in een andere richting Overeenstemming in het meubelbedrijf te Krommenie De staking in het hout bedrijf te Zaandam Duitsche ruiters naar Hoofddorp Besmettelijke ziekte „Snelverband" m 1mmmzïtm R. K. Vrouwenbond m «8 v 4 m 'sMmmmmii m m mm 7 mmmmtm Z m —z m i:r: m J -.vs- m*. 0» - Broedmachine met kuikens verbrand Vervolg-Onderwijs aan de rijpere jeugd Clinge Doorenbos De kunstavond van Haarlem's Muzlek-Instltuut RECHTSZAKEN De moord te Grootegast VRAGENBUS Struikrooverij in Den Haag uitspraak werd op 24 April a.s. be- Het nieuwe Broederhuis aan den Heeren weg te Heemstede, trekt aller belangstel ling. En geen wonder! Ieder, die belang stelt in architectuur, zal dit mooie bouw werk, een ontwerp van den heer Nyman.- te Heemstede, bewonderen. De voorgevel van het gebouw is volko men symmetrisch, het geheel concentreer! zich om het middenstuk, dat boven door een halven achthoek wordt begrensd en meer speciaal om den monumentalen in gang met zijn vlakke overbekapping en dc blokkige zijmuurtjes lang^ de trap, die voert naar den hoofdingang. Een ruime vestibule, zacht-groen met te gels in dezelfde kleur, belicht door ra men van gekleurd glas in lood. geven iets gezelligs en vriendelijks. Links en rechts aardige spreekkamers (naast de rechtsche nog een zitkamer) die door draaideuren kunnen herschapen wor den in een ruim vergaderlokaal. Geheel links aan den weg de eetzaal, ruim en weer volop licht. Deze zaal staat in directe ver binding met een ruime keuken, geheel naar de eischen des tijds ingericht en langs de wanden witte tegels. Het gebouw is in 2 deelen gescheiden door een 2 M. breede gang. En die gang is ook weer zoo iets artistieks met haar zfjpilaar- tjes en hoekige uitbouwtjes. Vooral deze gang. waarin de trappenhal is aangebracht, is een bewijs van smaak van den ontwerper Achter de gang een eenvoudige recreatie zaal, die niet gebruikt wordt, omdat de 3 broeders, die het huis bewonen, steeds hun tijd, die zij over hebben, doorbrengen In de er naast gelegen studiezaal. Ook hier alles eenvoudig maar geriefelijk. Voor ieder een lessenaar met bureaustoel en 'n modem bureaulampje en een enkele kast voor stu diemateriaal. De recreatie-zaal zal d.enst doen voor privaatlessen voor leerlingen. Dan links de keuken en rechts de closets me; waschgelegenheid met vaste waschtafels. Midden, voor de traphal. staat het beeld van den stichter der Orde: de H. Johannes Baptiste de la Salie, de grootste paedagoog uit zijn tijd, met naast zich een jongen en een meisje, als zinnebeeld van opvoeding en ontwikkeling. Tegenover dit beeld twee breede trappen, leidende naar de le ver dieping. Dit is wel het mooiste punt van het geheele huis. De verlichting door hoo- ge ramen met gekleurd glas in lood geeft een fantastischen aanblik. Tegenover de trappen de ingang tot een lief. eenvoudig kapelletje, gebouwd in erker- vorm. Dit heeft een oppervlakte van 9 bij 6 M. en is 9 M. hoog. Tien hooge ramen, eveneens in gekleurd glas. en in overeenstemming met het mooie altaar, geven juist voldoende licht vooreen devote stemming. Een voldoend aantal bidstoelen en een miniatuur Kruisweg vormen den inventaris. Rechts ls een heel eenvoudige sacristie, met nog maar alleen het allemoodigste als paramenten-kast en waschgelegenheid. Links, op de Zuid-Westzijde, naast de kapel en daarmede direct in verbinding, een n uwe ziekenzaal. Zoo kan dus een zieke altijd in directe verbinding zijn met den Priester aan het altaar. De slaapkamers bevinden zich op de le en de 2e verdieping. In totaal zijn er 17, voorloopig is een voldoend aantal gemeubi leerd. Het meubilair bestaat uit bed, kastje en vaste waschtafel. Op de 2de verdieping ls ook aangebracht een badkamer. De ge heele oppervlakte van het gebouw is 21 bi) 11 M.. behalve de kapel, die naar achteren is uitgebouwd. De trappenhal is 6 bij 6 M. Het gebouw is, zoo vertelde ons de broe der-directeur, op het oogenblik wat ruim, maar wij rekenen op uitbreiding onzer school. Nu reeds zijn er 40 leerlingen te veel. Zoo zullen op den duur meer leer krachten noodig zijn. Rest ons nog te melden, dat achter het gebouw nog een groote tuin is. Vol lof was de broeder-overste over de inrichting en tifen bouw. Een prachtstus werk van architect Nymans. maar niet min der van de aannemers Gebrs. v. d. Put ten. die door de beste materialen te leveren en het zoo prettig in te richten, ons een kostelijke woning hebben verschaft. „En dat het degelijk is," zei de broeder-overste, „moge blijken uit 't feit. dat na 4 maan den van hard stoken der centrale verwai- ming nog niet één deur ook maar teeken van krimpen heeft gegeven." Met den bouw van dit huis is Heerr stede weer een fraai bouwwerk rijker ge worden. waarop Roomsch Heemstede zeker trotsch mag zijn. En het pretige wonen der Eerw. broeders zal zeker ten goede komen aan het moeilijke werk, de opvoeding van onze jeugd. van fabrikanten enz., namens zijne leden Le- tuiJt Zn. en Reijne Zn. alhier en J. Xlooster te Assendelft, anderzijds is gesloten, sekrachtigd, zoodat geen staking zal volgen. Het contract wordt voor den duur van 2 'aren gesloten, wat beteekent een concessie ian de werkgevers. De vacantie wordt bepaald op een week, wat inhoudt eene uitbreiding mei 2 dagen. Vastgesteld wordt een nieuwe loon regeling voor jeugdige arbeiders, waarbij de 'oonen voor de arbeiders van 18 en 19 jaar met 1 cent per uur zullen worden verhoogd, ngaande 1 Augustus as. De werknemers hadden een loonsverhooging voor deze groepen van 2 cent gevraagd, dade lijk ingaande. De Zaterdag J.l. gedane toezegging ten aan- :ien van het tariefwerk werd voldoende geacht. Werd tot hed'en de uitbreiding van Hoofddorp hoofdzakelijk gezocht in de richting naar Aalsmeer, thans vernemen we, dat het in de bedoeling ligt om over te gaan tot bebouwing van het terrein, ge legen tegenover het station te Hoofddorp Het plan bestaat aldaar een twintigta' flinke arbeiders- en een achttal midden standswoningen te bouwen, bestemd voor verkoop en huurkoop. De Dinsdagavond in het R. K. Vereeniglngs- gebouw alhier gehouden vergadering van per soneel, werkzaam in de meubelbedrijven der fa. Leguijt Zn. en der firma's Reijne Zn. en Klooster Zn., welke vergadering werd bijgewoond door Hoofdbestuursleden der 3 arbeidersorganisaties, heeft het compromis, dat Zaterdag J.l. tu schen den Alg. Bond van meubelmakers en den Bond van Christelijke meubelmakers eenerzijds en den Alg. Bond De commissaris van politie gemolesteerd Gisteravond was het bij het eindigen van den werktijd en het naar huis brengen van de werkwilligen weer buitengewoon druk in den omtrek van de fabrieken en.houtwerven en ook in de omgeving van de woningen der werkwilligen. Behalve een aantal stakers en met hen sympathiseerenden stellen zich dan een veel grooter aantal nieuwsgierigen op die komen in de verwachting, dat er leis bijzonders, het liefst relletjes, zullen komen Dit verzwaart in belangrijke mate de taak van de politie. In de Krugerstraat is het daarbij tot een ernstige botsing gekomen. Toen een werk willige door de politie thuis gebracht was, wat eiken avond geschiedt onder de persoonlijke leiding van den commissaris, dén heer S. van der Laan en terwijl deze met een agent den werkwillige tot de deur van zijn woning geleidde, drong plotseling het publiek op den auto in, waarin nog twee werkwilligen zaten De commissaris, die inmiddels tot den auto die aan het begin van de straat wachtte, was genaderd, gelastte daarop de menigte zich te verwijderen, wijl anders geweld zou worden gebruikt. Een der stakers, de 27-jarige Bakker ver zette zich hiertegen. Toen de commissaris, dei zijn ambtslint met den penning droeg, hem achteruit duwde waarbij Bakker over een fiets kwam te vallen, liep deze op den com missaris toe en gaf hem een trap tegen het been, waarna hU hem om den nek pakte, zijn strik afrukte en zijn ambtslint door midden scheurde. Het gevolg was, dat de commissaris met zijn aanvallers over de straat kwamen te rollen. De commissaris heeft toen de agenten ge last met de blanke sabel ruim b aan te maken, waarbij eenige klappen werden uit gedeeld, zonder dat evenwel iemand werd verwond. De staker Bakker werd terstond gearres teerd en met den politieauto naar het hoofd bureau gebracht. Tegen twee andere personen werd proces verbaal opgemaakt wegens beleediging van een agent van politie. Ook aan den Zuiddijk was het gisteravond zeer rumoerig. Den vorigen avond was van een auto waarmede werkwilligen worden vervoerd, een ruit ingeslagen. Zoowel de stakingsleiding als de commis saris van politie, die bij het incident zijn kalmte geen oogenblik verloor, betreuren het voorgevallene. Door de stakingsleiding werd in verband met het incident in de Krugerstaat, heden morgen een algemeene spoedvergadering ge houden in het bootwerkersgebouw „Ons Huis" om den stakers op het hart te binden het hoofd koel te houden en te strijden met „de handen in den zak." De besturen der vier samenwerkende organisaties hebben besloten, dat ook de ongeorganiseerden zullen worden gesteund. Voor dit doel zal met steunlijsten gewerkt worden onder leiding van een afzonderlijk comité, dat aan de besturen verantwoording schuldig is. Hedenavond wordt vergaderd met de per- soneelen van de firma's P. Rot en J. Schep per Co., beiden te Westzaan. Een waarschuwing van den kantonrechter Bij de openbare strafzitting van gisteren morgen heeft de kantonrechter te Zaandam, mr. H. C. Hooft Hasselaar, naar het „Hbld." meldt, een nadrukkelijke verklaring ter ken nis van het publiek gebracht. Deze luidt: „Zonder in het minst te treden in een beoordeeling van de staking als zoodanig, waarmede ik geen andere aanraking zal krijgen dan vermoedelijk door eenige.pro cessen-verbaal wegens het plegen van bal dadigheid met volgen van werkwilligen of anderszins, zal ik, wanneer die mochten l komen, met groote gestrengheid optreden en wensch ik hier een ernstige aanmaning, ter voorkoming van moedwillige ordeverstoring te doen hooren. Vooral tegenover zich op straat bevindende werkwilligen geldt aller eerst het recht, dat de straat voor iedereen vrij is. Dat recht wil ik geëerbiedigd zien en alle bevelen van de politie te dien opzichte dienen onmiddellijk en volledig opgevolgd te worden." Met ernst en kelm van betoog wees de kantonrechter er op, dat het in dagen als deze zaak is het hoofd koel te houden en zich niet door opruiende leiders tot wanor delijkheden te laten meesleepen. De veertien landelijke ruiters uit West- falen, die op hun reis te paard door Ne derland ook te Hoofddorp zullen worden ontvangen, zijn voornemens op Dinsdag 30 April de grens bij Enschedé te passeeren. Zij rijden dan over Lochem. Zutphen, Apeldoorn, Baarn en Hilversum en worden op Vrijdag 3 Mei des middags om vier uur te Hoofddorp verwacht. Aan de grens van den polder zullen ze feestelijk door de beide Haarlemmermeer- sche rijvereenigingen worden opgewacht en s avonds zal er ter eere van deze buiten- andsche gasten een groote internationale ruiteravond in hotel De Beurs te Hoofd- lorp worden gehouden. De bekende en uitstekend spelende Hoofd- lorpsche orkestverceniging heeft haar me dewerking toegezegd, evenals de bi) allen rekende jazzband. Vrij zeker zal ook een prachtige Neder- andsche ruiterfilm worden vertoond, ter- vijl vele afgevaardigden van andere rijver- eenigingen met hun kleurige en fleurige .'ui terstand aarden het feest zullen opluis teren. Het belooft een zeer gezellige en indruk wekkende avond te worden en ieder, die met de boerenjongens meeleeft, zal van harte welkom zijn. In de week van 31 tot 6 April hebben zich in deze gemeente 2 gevallen van roodvonk en 2 gevallen van diphtheritis voorgedaan. ons alledaagsche gewone stoffelijke le ventje leidden! Welnu twee krachtige vrouwen nullen ons Donderdagavond wakker komen roe pen, en zullen ons het hoogere leven eens bewust doen worden, dat we ook eenmaal voor Onzen Vader, den almachtigen God, Verantwoording zullen hebben te geven. Mevrouw Anny Meyer zal ons op onze plichten bij de stembus wijzen, en mevrouw Vermeulen uit Amsterdam' zal ons spreken over de gevaren, die ons bedreigen. Als ik nu iets zou mogen vragen, is het dit: „Laat nu de zaal eens vol worden". De groote zaal van de „Bavo" durf ik niet eens meer te nemen, want er is niets akeliger en kouder dan in een groote zaal te zitten met een handjevol vrouwen. O, de lieve, trouwe van ouds bekende gezichten zijn ons zoo hartelijk welkom, dat weten ze wel, maar we willen ook zoo heel gaarne de dames zien, die we maar even kennen in den Vrouwenbond en nooit zien! We hebben twee zulke prachtige tridua gehad dezen winter; als al de deelneem sters nu Dinsdagavond alvast eens present waren, wat zou dat een groote voldoening zijn voor ons bestuur na een jaar van grooten arbeid; 't zou een heerlijk besluit zijn. Met groot vertrouwen wachten we af, en wijzen u op onze advertentie in de krant van hedenavond. Een kiekje op de afbraak van de pastorie der R.K. Kerk aan het Spaame, die vervangen wordt door een nieuwe Bloemendaal. P. A. M. Peeters. De afdeeling Haarlem van de Eerste Hulp Vereeniging „Sne.verband" houdt Vrijdag as. 's avonds te kwart over 8 in de zaal van „De Nijverheid" aan de Jansstraat een alge meene vergadering voor leden en donateurs. De agenda vermeldt o.m.: Jaarverslag van den secretaris; verslag van den Penningmeester over het jaar 1928 met indiening van de begrooting voor het Jaar 1929; verkiezing van twee bestuursleden wegens periodieke aftreding van mej. M. v. Santen en den heer W. Waalewijn. Eerstge. noemde stelt zich niet herkiesbaar. Het be stuur beveelt de volgende dubbeltallen aan: Dames: B. G. Veldwijk en M. Gèhrels; Heeren: W. Waalewijn en J. In 't Hout. Voorts zal een te houden wedstrijd be sproken worden. De voorbereidende werkzaamheden voor deasphaltecring van de Gen. Cranjéstraat zijn in vollen gang. Geriefelijk zijn ze echter niet voor de winkeliers, zoo uit bovenstaande foto duidelijk blijkt Dinsdag 16 April hebben we een zeer bij- zonderen avond aan te bieden aan alle le den van den Vrouwenbond. Er komen n.l. 2 spreeksters, naar wie we allen zeker met plezier zullen luisteren omdat ze ons werkelijk iets te zeggen heb ben. Alle vrouwen weten nu langzamerhand wel, dat we staan aan den vooravond van gewichtige gebeurtenissen. Immers, de verkiezingen de kranten staan er vol van zullen welhaast uitma ken, hoe het vaderland de eerstvolgende jaren geregeerd zal worden. Aan de stembus zal beslist worden, of wü mannen en vrouwen in de regeering zullen krijgen, die onze Christelijke begin selen zullen hoog houden, en den eenigen weg dus zullen gaan, waarop vrede en ge luk voor de maatschappij te vinden zijn. Wat zonder Christus leeft, brengt strijd, onrust en verwarring. De geschiedenis van alle eeuwen getuigt dit. Daarom immers, dit wetende, hebben alle goedgezinden in dezen tijd, zoo vol van ontzetting en bange verwachting, de oogen op Rome, de onwan kelbare Rots gericht! Vrouwen, God heeft ons groote plichten gegeven, een gewichtige taak opgelegd; God heeft ons een macht gegeven, die nauwelijks overschat kan worden, maar die we helaas niet ten goede gebruikten, om dat we ze niet kennen en te oppervlakkig Bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Boerenleenbank in den Houtrakpolder maakten wij bovenstaande foto van het be stuur der instelling Een paar voorbijgangers zagen bij den landbouwer K. aan den Aalsmeerderweg in den Haarlemmermeer rook uit het dak van de landbouwschuur opstijgen. Zij waarschuwden K„ die op het erf aan wezig was en ze begaven zich met hem in de .schuur, waar bleek, dat een broedmachine, waarin zich een honderdtal kuikens bevond, in brand stbnd. Met emmers water slaagde men er in den brand te blusschen. De broedmachine ver brandde, terwijl ook de kuikens in de vlammen omkwamen. Het bestuur van de afdeeling Haarlem van „Volksonderwijs" heeft het volgende adres gericht aan B. en W. van Haarlem; De intrekking der Rijkssubsidie voor het vervolgonderwijs, waardoor de gemeenten zelve alle kosten voor dat onderwijs moeten dragen, heeft in die plaatsen, waar de ge meentebesturen daarin aanleiding hebben gevonden het geven van vervolgonderwijs te beëindigen ernstige schade aan de volksont wikkeling berokkend. Anderzijds echter zijn de gemeenten in de gelegenheid gesteld, nu zij zich van de knellende regeling van art. 21 der Lager Onderwijswet zonder financieel nadeel konden losmaken, nieuwe vormen voor het vervolgonderwijs te beproeven. In de plaatsen, waar deze nieuwe wegen zijn ingeslagen, hebben zij tot zóó gunstige resultaten ge'eid, dat met zekerheid te ver wachten is, dat, zoodra het Rijk wederom geldelijken steun aan het vervolgonderwijs zal verleenen, de regeling van art. 21 der Lager Onderwijswet niet zal worden gehand haafd. Het onlangs verschenen voorloopig rapport der Staats-commissie-van Wijnber gen (ingesteld by K. B. van 7 Maart 1927) toont dit buiten twijfel. De commissie con stateert, dat knellende wettelijke banden en onjuiste opvattingen omtrent het onderwijs aan de rijpere jeugd het herhalings- en vervolgonderwijs grootendeels hebben doen mislukken. Waar in Haarlem het vervolgonderwijs nog geheel is georganiseerd in den geest van art. 21 der Lager Onderwijswet, terwijl is ge bleken, dat daarnaast niet voldoende wordt tegemoet gekomen aan de verlangens naar aanvullend onderwijs van een groot deel der rijpere jeugd, heeft het bestuur der afdee ling Haarlem van de vereeniging „Volkson derwijs" de eer zich tot uw co'lege te wenden met het verzoek de wenschelijkheid en mo gelijkheid van eene reorganisatie der voor ziening in de behoefte aan aanvullend onder wijs in deze gemeente te willen overwegen.! Met alle waardeering voor waarde en resul taten van het huidige vervolgonderwijs te dezer stede meent het bestuur van „Volks onderwijs" daarnaast, de behoefte te moeten constateeren aan eene ontwikkeling-mogelijk heid voor de rijpere jeugd, van minder schoolsch karakter, meer tegemoetkomend aan speciale ontwikkelingsverlangens. Een poging In deze richting werd o.a. ge nomen in de gemeente Velsen. Deze gemeente heeft in het najaar van 1927 het oude ver volgonderwijs opgeheven en vervangen door „Onderwijs aan de rijpere Jeugd en Volwas senen." Ondanks de ongunstige omstandig heid, dat aanvankelijke moeilijkheden met de goedkeuring der besluiten door de hoogere instanties het eerste jaar der organisatie van dit onderwijs van gemeentewege beletten zoodat particuliere organisatie noodig was, waarbij de leerlingen zelf voor de leermid delen moesten zorgen, en de voordeelen van eene gedifferentieerde schoolgeldregeling il lusoir waren geworden, werd aan het onder wijs deelgenomen door 472 cursisten, terwijl aan het oude herhalings- en vervolgonder wijs hoogstens 60 tot 80 leerlingen deelnamen. De cursisten waren als volgt verdee'd: Engelsche taal 176 cursisten; Naaldvak ken 1X2 cursisten; Nederl. taal c.a. 65 cursis ten; Boekhouden 63 cursisten; Rekenen 26 cursisten; Fransche taal 17 cursisten; Duit sche taal 13 cursisten. Ruim 50 pet. der deelnemers behoorde tot de Rijpere Jeugd en bijna 50 pet. tot de Vol wassenen. De leeftijden varieerden van 12 tot 57 jaar. Gewezen mag ook worden op het algemeen vormend vervolgonderwijs aan de Rijpere Jeugd, zooals dat gegeven wordt in de ge meente Lonneker. In denzelfden geest is het vervolgonderwijs ook elders georganiseerd; de Londensche avondcursussen, die van gemeentewege wor den gegeven, omvatten volgens een bericht in de „Daily Chronicle," reeds eenige jaren geleden 10.000 cursussen met 250.000 leerlin gen en 8000 docenten. Bij de organisatie van het aanvullend on derwijs zal ook rekening moeten gehouden worden met cursussen voor maatschappelijke vorming der vrije Jeugdbeweging. Ook te dien aanzien kan worden verwezen naar het voor loopig rapport der Staats-commissie-van Wijnbergen en naar de inleiding van den heer P. Voogd, gehouden op het congres voor het onderwijs aan de niet-leerplichtige jeugd, op 17 en 18 April 1925 te Utrecht gehouden, waarmede in het debat o.a. door den heer K. Brants, hoofdinspecteur van het L. O. te Haarlem instemming werd betuigd, (blz. 61 van het verslag). Het bestuur van „Volksonderwijs" heeft de eer uw college te verzoeken de wenschelijk heid en mogelijkheid der toepassing dezer nieuwe opvattingen omtrent de organisatie van aanvullend onderwijs voor Haarlem te willen doen overwegen. Tot nu toe ontving de afdeeling op dit adres nog geen antwoord, hoewel het op 6 September 1928 werd verzonden. De afdee ling heeft zich nu tot den raad gewend met een adres, waarin zij o.m. zegt: dat het ingediende desbetreffende wets ontwerp het standpunt van requestrane is komen bevestigen en dat de afdeeling zich thans wendt tot den raad; met eerbiedig verzoek In het belang der nlet-schoolplichtige jeugd te dezer stede. B. en W. te willen uitnoodigen het door reques- trante gevraagde onderzoek naar de wen schelijkheid en mogelijkheid eener reorgani satie van het aanvullend onderwijs te Haar lem te willen doen instellen. De door ziekte uitgestede liederavond Clinge Doorenbos, die zou plaats gehad heb ben op 20 Februari, is nu bepaald op as. Dinsdag 16 April in den Schouwburg Jans- weg. Onder auspiciën van het Haarlem's Muziek-Instituut zullen de jheeren Rikus Grin (vlooi) en Jan Couvée (piano), beiden hoofdleeraren aan genoemd Instituut, mor gen een kunstavond geven ln gebouw „Caecilia", Jansstraat. Het programma bevat o.m. de vioolsonate van Cesar Franck en de vioolsonate in F dur van Edw. Grieg, terwijl de heer Couvée de sonate appasslonata van Beethoven en fantasie van Chopin zal spelen. Belde kunstenaars, die voor eenige maan den geleden een dergelyken avond ln dezelfde zaal hebben gegeven, mochten zich toen in een uitnemende persbeoordeeling verheugen, zoodat het Haarlemsche kunst minnende publiek een avond vol kunstgenot staat te wachten. De weduwe- en weezenrente zullen te zamen niet meer bedragen dan de weduwen of de weezenrente. De rente wordt berekend naar het aantal en de waarde van de geplakte zegels. Vr. Welke parochies bestaan te Enschedé? Antw.: Parochie van den H. Jacobus den Meerdere, van den H. Joannes, Apostel en Evangelist, van O. L. Vrouw van Altyddu- renden Bijstand en van den H. Joseph. Vr. Als abonné op uw blad ben ik zoo vrij u te vragen, of u me soms kunt inlichten omtrent de laatste woonplaats van de familie C. Krouwel, welke verme'd stond ln de pas- agierslijst van j.I. Dinsdag van de Christiaan Huygens? Antw.: Ons niet bekend. Vr. 1. Heeft mijn buurman het recht, om een poortje te maken in een scheidingshek? Hij geeft voor, dat het is, om den muur te reinigen. 2. Ben ik dan verplicht om hem over mijn :;rond te laten gaan? 3. Zöo Ja, ben ik dan verplicht om het elke week toe te staan? 4. En als de boel bebouwd is, ben ik dan ook verplicht om hem over mijn grond te laten gaan om den muur te reinigen? Antw.: Het is niet mogelijk op deze vraag sen juist antwoord te geven zonder meer bij zonderheden te kennen'. Wendt u dus tot een rechtskundige of kom op ons bureau de zaak met ons bespreken. Vr. Omtrent de erfenis van een getrouwde zuster. Antw.: Als er geen testament is, komt de erfenis toe aan de nog ln leven zijnde zuster. Althans voor zoover wij uit uw vraag kunnen opmaken. Dagvaarding van den dader. ZooasI gisteren reeds in 't kort gemeld, is door de Rechtbank te Groningen gedag vaard Yje Wijkstra, geboren in de gemeen te Grootegast 4 Juni 1895, arbeider en mu zikant wonende te Doezum (gem. Groote gast), thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Groningen: le. terzake dat hij op ongeveer 18 Ja nuari 1929 in de gemeente Grootegast ter uitvoering van zijn tevoren genomen besluit en beraamd plan om Mient van der Mo'en van het leven te berooven. na kalm beraad en rustig overleg opzettelijk op genoemde van der Molen een of meer schoten uit een af meer met scherpe patronen geladen vuur wapenen heeft gelost en hem daarbij met een of meer kogels heeft getroffen en op zettelijk aan van der Molen een of meer sneden met een mes of - met een ander voor werp heeft toegebracht tengevolge van een of meer van welke schoten en van een of meer van welke sneden en steken meerge noemde van der Molen zoodanige verwon dingen heeft bekomen, dat hij kort daarop aan verbloeding is overleden; althans terzake dat hij op of omstreeks 18 Januari 1929 in de gemeente Grootegast met het oogmerk om van der Molen van het leven te berooven opzettelijk op ge noemde van der Molen een of meer scho ten uit een of meer met scherpe patronen geladen vuurwapenen heeft gelost en hem daarbij met een of meer kogels heeft ge troffen en opzettelijk aan van der Molen een of meer sneden en steken met een mes of ander voorwerp heeft toegebracht tenge volge van en of meer van welke schoten en van een of meer van welke sneden en steken meergenoemde van der Molen zoo danig verwondingen heeft bekomen, dat bij kort daarop aan verbloeding is overleden. Voorts staat hij afzonderlijk terecht voor den moord op de drie andere veldwachters H. H. Hoving, J. Werkman, A. Meyer. Gedagvaard zijn in totaal 17 getuigen, waaronder A. Jutte opperwachtmeester van de Kon. Marechaussee te Ma rum, A. Bou- ma, eveneens wachtmeester der Kon. Ma rechaussee te Marum, vrouw Wobbes, me» wie de dader toen hij den moord pleegde, samenleefde, J. C. van der Woude en H. L. Stiekema, beiden majoor-rechercheur by de politie te Groningen; mr. P. H. J. C. van Dicheren. advocaat-procureur te Groningen en dr. Mieremet te Groningen. Vr.: Op hoeveel rente van de Invaliditeits wet heeft een weduwe met een kindje van ongeveer 2 jaar recht. Mijn man Is 17 Jan. 1929 overleden. Hebben het kind en de wedu we elk recht op rente, of de weduwe alleen? Hoeveel bedraagt dit per maand? er is voor den man vanaf Januari 1925 geregeld ge plakt. Tot wlen moet ik mij wenden? Antw.: De weduwe heeft recht op rente: le. Wanneer zij invalide is en geen vooruit zicht bestaat op zoodanige toeneming van verloren arbeidskracht dat zy ophoudt inva- 'ide te zijn; 2e. wanneer' zy een leeftyd van zestig jaren vereikt heeft. Vereischt aantal zegete 40. De kinderen beneden 14 jaar van een ver zekerden vader hebben na het overiyden van dezen recht op weezenrente. Vereischt aantal zegels 40. In hooger beroep hebben gisteren voor het Haagsch Gerechtshof terecht gestaan T. de z. en J. C. K. kooplieden in den Haag, die door de Haagsche Rechtbank veroordeeld zyn tot 2 en 3 jaar gevange nisstraf, terzake van poging tot diefstal, voorafgegaan door of vergezeld van geweld tegen den loopknecht J. j. b„ door dezen ln een pakhuis aan de Van Geenstraat binnen te lokken en hem daar, na de deur te hebben dichtgeworpen, een touw om den hals te werpen en dit aan te trekken. Zoo wel het openbaar ministerie als de verdach ten waren in hooger beroep gegaan. Na getuigenverhoor vroeg de advocaat-ge neraal, mr. Brants, vernietiging van het vonnis quo en veroordeeling van beide verdachten tot 4 jaar gevangenisstraf Spr. meende, dat het bewijs door de verschillen de aanwijzingen voldoende was gegeven, en achtte een dergelijke „struikrooverij" in een stad als den Haag een buitengewoon bru taal en gevaariyk misdryf. Verdachten werden verdedigd door mr. TJ. Mobach en Mr Saarloos. Een verzoek tot onmiddeliyke invrijheidstelling werd ge weigerd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 12