SS a Spinnewebjes ONDER ROOD SCHRIKBEWIND EEN MILITAIR VLIEGTUIG TE SÓESTERBERG NEERGESTORT Telegrafisch Weerbericht BUREAUX: NASSAULAAN49] DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DONDERDAG IX APRIL 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17128 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Nog eens: geen stemmetje gezwendeld! een netelig vonnis Maar HET RAADSEL DER ROODE STEMBUS-OVERWINNINGEN IN WEENEN Drie inzittenden licht gewond Voornaamste Nieuws Het gouden priesterfeest van dr. D. A. W. H. Sloet De financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten De Haringvangst Aardbeienplanten naar het buitenland Electrifïcatie van spoorwegen Een Mexicaansch vliegtuig neergestort J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Zal het Leidsche stadhuis in den ouden staat worden herbouwd? Telefoon No. 13866 (drieiijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem on Agentschappen: per weck 25 et.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal i 3.53 bi» vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE ADVERTENTIÊN 35 cL p. regels VRAAG- EN AANBOD-ADVERTED- TIES. J—4 regels 60 ct. p. plaatsing; élke regel meer 15 ct.. bii vooruit bet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN ,1 tusschen den tekst 60 ct. per regeL ft Aileahonné'sopdit bladzijningevolgedeverzekeringsvoorwaarden Anrin tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I uuUU>* verlies van beidearmen, belde beenen ol beide oogen; Levenslange geheelaongeschiktheid tot werkendooriTCft bij een ongeval met AI" rt hij verlies vaneen hand; £4 Al" bij verlies van een X CD hij'n breuk van IIÜU. doodelijkenafloop: I ZüUo'een voet of sen oog; I I iö."duim of wijsvinger: wU» heen ot arm bij verlies v. een anderen vinger. IV. Laten wij t ons nog even goed in scherpen; De m'nheer van „Het Volk" heeft plechtig verzekerd, dat er bij de op 24 April 1927 gehouden verkiezingen in Weenen geen stemmetje gezwendeld is: Niet één geval van bedrog aan de stembus werd vervolgd, zegt hij én nou ja een enkel klein onbedui dend verkiezinkje werd niet verklaard, maar dat had met knoeierij niets te maken het betrof hier „maar een zuiver juridische kwestie". Goed begrepen? Met de plechtige verzekering, dat niet één geval van bedrog vervolgd werd, omdat de gerechtigheid er niet één kon achterhalen, hebben wij in ons vorig artikel al behoorlijk afgerekend. We vertoonden voor onze lezers een heel klein deeltje van de groote parade, welke de roode verkiezingszwendelaars en zwendelaarsters op verschillende dagen van het vorig jaar gehouden heb ben voor de heeren der Weensche recht bank (Landesgericht II). Dat Is dus in orde. Maar nu die onschuldige, die „zuiver juridische" nietigverklaring van dat on beduidende verkiezinkje. Deze nietigverklaring „betrof niet de stemming voor den Raad, doch voor de Bezirksverwaltung. de verkiezing van wijkmeesters zouden wij kunnen zeggen, en wel in het district Wahring", aldus de man van „Het Volk". Eventjes rechtzetten. Inderdaad: alleen een verkiezing, als hier omschreven, werd nietig verklaard, maar de M.-redacteur vergeet er bij te vertellen, dat deze verkiezing geheel samenviel met de algemeene verkiezin gen in Weenen op 24 April voor de Kamer, voor den Gemeenteraad en voor de districten van Weenen het als onbeduidend gekenschetste verkiezinkje vormde éen volkomen ingeschakeld onderdeel van het verkiezingsgeheel, en natuurlijk waren Op dien dag dezelfde (vervalschte) kiezerslijsten van kracht. Werd er dys valsch gestemd voor het district, dan geschiedde dit natuurlijk tegelijkertijd ook voor den gemeente' raad. De stembus-zwendel op dit kleine ge bied was eventueel dus een zeer juiste aanwijzing voor den zwendel bij de raadsverkiezingen. Waarom onze partijgenooten zich tot een onderzoek in dit kleine districtsdeel bepaalden? Wel, 't is nogal duidelijk: Het was toch practisch onmogelijk: alle stemgevallen (in 1927 hebben er in Weenen 1.169.673 personen gestemd!) aan een onderzoek te onderwerpen; en ook een onderzoek naar de 60.298 ge vallen van kiesgerechtigdheid in het district Wahring behoorde tot de onmo gelijkheden daarom bepaalde men zich tot een steekproef over een ge deelte van de districtskiezerslijst, tot een aantal van 6600 „kiezers Dat is op zichzélf al een heel werkje geweest maar de resultaten waren dan ook verbluffend! Wij hebben hier voor ons liggen een woordelijk, een letterlijk afschrift van het vonnis, dat het Weensche „Verfas- sungsgerichtshof" een hoog rechts college, dat geen straffen uitdeelt, doch alleen maar in hoogste instantie waakt voor de juiste naleving van de wet in deze zaak, op klacht van onze Ween sche partijgenooten, gewezen heeft. Het is lang geen gemakkelijke lectuur, maar ook voor den niet-junst is de uitspraak, alsook de daaraan vooraf gaande overweging, duidelijk genoeg. Om aan te toonen ten genoege van den M.-redacteur dat het hier „maar een zuiver juridische kwestie betreft, vertellen wij even in de gauwte uit het proces-verbaal, dat de leden van het „Sprengel"-stembureau (onder „Sprengel" versta men het onderzochte onderdeel van het district Wahring), in strijd met par. 30 der Weensche ver kiezingsverordening, de ingeleverde stembiljetten alsook het protocol van door nïet-kiesgerechtigden een stem uitgebracht is, en wel door 125 personen, die bij de politie in Wee nen heelemaal niet bekend waren; 61 personen, die hun domicilie niet in dit district hadden; 12 personen, die nog niet 20 jaar oud waren; 9 personen, die al reeds overleden wa ren; 12 personen, die vóór den dag, waarop het onderzoek plaats had, reeds naar elg ders waren vertrokken; 22 personen, die eerst na dat tijdstip in dit district domicilie erlangden; 6 personen, die weliswaar in dit district domicilie hebben, doch ook in een ander district gestemd hebben; 11 personen, die onbevoegd voor an dere personen stemden; 2 personen, die in hetzelfde district dubbel gestemd hebben. Hoe is nu de uitspraak van het „Ver- fassungsgerichtshof" geweest? Wel: de verkiezing in het district Wahring werd nietig verklaard! Op grond van het. feit, dat de socialis ten dè verzegelde stukken wederrechte lijk geopend hadden, terwijl de ge pleegde onregelmatigheden het, naar het oordeel der rechters, zeer waar schijnlijk maakten, dat men den uitslag der verkiezing „gecorrigeerd" had: de 100 betwiste vrouwenstemmen mochten aan onze partijen niet onthouden wor den. Het zal den M.-redacteur nu wel dui delijk zijn, dat deze nietigverklaring dus niet gansch en ai „maar een zuiver juri dische kwestie" is geweest. Juist, omdat er geknoeid was, moest er nietigverklaring volgen. En welke partij de knoeierij pleegde, behoeft hem nu ook geen raadsel meer te zijn! Wil de M-redacteur er nog meer van weten, dan kan hij bij ons terecht. Het afschrift van het vonnis ligt bij ons ter inzage. - Het vonnis zou voor hem beslist amu sante lectuur zijn: wij zien zijn gezicht al glunderen bij het lezen van die kostelijke passage in het öfficieele document, waarin gezegd wordt, dat 's heeren M.-'s partijgenooten voor het „Verfassungsgerichtsliof" al di rect maar liefst 84 van de 260 door onze menschen betwiste stemmen als valsch moesten erkennen!! Daar zit m'nheer M. nu met zijn „voor eeuwig" gediscrediteerde Weensche S. D. A. P..;.. Immers, hy heeft het zelf gezegd: „Als er van de paar honderd duizend bedriegiyke handelingen slechts een paar honderd nawijsbaar blyken, wordt het een justitieele aangelgenheid, die de aandacht van heel de wereld trekt en de S. D. A. P. by de bedrogen Weeners voor eeuwig discrediteert"! Door de feiten overtuigd, zal onze collega nu toch zeker moeten toegeven, dat er inderdaad wel ,,'n paar honderd" bedriegiyke handelingen nawysbaar gebleken z«n! Vandaar dan ook de justitieele aan gelegenheid. Vandaar die aandacht van heel de wereld. Vandaar de „voor eeuwig gediscredi teerde Weensche S. D. A. P." Het klopte precies. Waarom nu ook de stemming voor den gemeenteraad niet nietig verklaard werd? Kyk! Dat Is nu werkelijk een „juri dische kwestie". Het „Verfassungsgerichtsliof' kan een verkiezing alleen dan nietig verklarèn, wanneer biykt, dat gepleegde onregel matigheden verandering brengen in de toekenning van mandaten dit was voor het district Wahring wel het ge val in de verdeeling der mandaten in den Raad kon het aantal vervalschin- gen, dat op zoo'n klein gebied opge spoord en bewezen werd, echter geen wyziging brengen. Daarom moest het „Verfassungsge- richtshof", wellicht met allesbehalve bevredigd rechtsgevoel, in den Ween- schen gemeenteraad daten zitten, wat zit". De socialisten hebben hier heel sterk 'fc Is voor Weensche socialisten vooral wanneer ze een nieuwe kiezers- lyst mogen fabriceeren toch werkehjk een peuleschilletje om 'n 200 stemme tjes te vervaardigen. Sprak een officier van justitie tydehs een rechtbankzitting niet van „een vol ledige stemmenfabriek"? Maar waarom dan zooveel „burgerlij ken" den tweeden keer laks van de stembus wegbleven? Wel, hier demonstreerde zich weer de apathie onder een deel van onze men schen in Weenen, apathie, gevolg van een drukkend besef, dat er tegen de socialisten toch niet te vechten valt. Daarby: de ongelooflüke verleugening van de massa! het specüleeren op bru taal egoïsme! Want het is niet waar, dat wy zooals de M.-redacteur zyn lezers wjjs maakt het voorgesteld hebben, alsof de socialisten in Weenen hun stembus succes zoowat uitsluitend aan verkie- zings-zwendel te danken hebben. Onze lezers weten beter, - immers: ons derde artikel vingen wij indertijd aldus aan: „Het kan jammer genoeg! niét ontkend worden, dat de socialisten, te Weenen op 24 April van het vorig Jaar een ontzettend groot aantal stemmen op hun lysten vereenigd hebben. En wy zouden niet het'bewijs kunnen leveren voor de waarheid van de bewe ring, dat zy hun meerderheid in den tegeiriroórdigen Weerischen gemeente raad enkel en alleen aan stenimenzwen- del te danken hebben. Wel staat het' voor ons vast, dat dit heeriyke resultaat geweten moet worden aan schandelyke volksmisleiding en aan opzettelijk bedrog." Juist! Dat is ook thans nog ;zelfs sterker dan voorheen onze overtui- ging. 't Is voorzeker waar (de onweerleg bare bewyzen hebben wy geleverd), «lat de heeren sterk met stemmen gezwen deld hebben, waaruit kan blijken, dat zy op den invloed van hun volksmislei ding niet ten volle vertrouwden maar hoofdzaak is, dat zij in een misleide, verblinde en opzetteiyk in crisis-psychose gehouden massa een gemakkeiyk tehan- teeren middel bezitten, om zichzelf ver- kiézingsvietorie te bezorgen. Dat klinkt den lezer misschien te'al gemeen én -te vaag? Welnu dan: een enkel voorbeeld: Zooals men weet, is door de starre houding der Oostenryksche S.D-AT. het totale liuizenbezit praktisch zoowat heelemaal opgeheven: de hulzen bren gen hun geld niet op, zoodat de parti culiere bouwnyverlieid vrijwel geheel stilstaat; bovendien staat deze abnor male toestand het credietwezen sterk in den weg handel en ny verheid Hj- den hieronder ten zeerste, doch dè so cialisten weigerden tot op heden om met mgr. Seipel samen te werken tot een zeer geleidelijken terugkeer naar het normale. Wat beteekent, dat mgr. Seipel steeds afgeschilderd werd als de booze man, die den huisbewoner (ja, stel je voor!).... huishuur wou laten betalen, terwyi de socialisten voor zichzelf re clame maakten met' de leuze: geen huishuren! Want het luttel aantal shillings, dat thans als huishuur be taald wordt, kan dien naam niet heb ben. Maar zegt u nou zélf eens: als iemand voor de vraag gesteld wordt: wat betaal je liever? 35 gulden of 35 centen huur in de maand? En je denkt daarby over den economischen toestand niet na, en je bekommert je heelemaal niet om de voortdurende be steling van huiseigenaars wat zal dan veelal het antwoord zyn? Op déze wijze wéét de sociaal-demo cratie daarginds stemmen te winnen, en stembus-overwinningen te halen. L. S. Uit Sóesterberg wordt-gemeld: Het drie-motorige militaire vliegtuig, ge nummerd 803, is gisterenmiddag tegen drie uur bij een vlucht boven deze gemeente door tot nü toe nog onbekende oorzaak neerge stort. Het toestel kwam in de gemeente op open terrein, begroeid met dennenhout te- retju. De' bestuurder, kapitein v; Weerden 'Poel man bleef ongedeerd. De twee andere inzit tenden hl. luit. Sissingh en kapitein Briët kregen ,resp.'een, linkerarmbreuk en een niet ernstige hoofdwonde. Het Haagsche dorrespondentiebürèau geeft dc vólgende lezing 'van 'het ongeval. Gisterenmiddag te ongeveer half vijf is het drie-motprig militair vliegtuig 803 kort- na den start: by sóesterberg gévallen, dóór dat één der motoren weigerde. De,piloot kapitein van Weerden Poelman heeft noggetracht over het café Cónturier heep te ylipgen, doch hét toestel viel op het aak van een school. Het dak heeft het ge wicht van het toestel ecliter gehouden, waar na de machine achter de; school met één der vleugels op het politiebureau terecht ljwam. De piloot yan Weerden Poelman bleef on- 'geaeerd, luitenant Sissingh brak, zijn linker arm, luitenant Briët bekwam een vleesch- wond, luitenant Jansssen en luitenant Bplc- mey bleven eveneens ongedeerd, terwyi wachtmeester Vcrzjjten een hoofdwond op liep. Omtrent de oorzaak, van liet ongeval ver. neemt de „Telegraaf" nog liet volgende: Door het stoppen van den rechtermotor ontstond er een sterk wringen aan den rechterkant, dat door het roer wel werd tegengewerkt. Doordat dc start was .in de richting van het dorp en gepaard moest gaan met stygen,.wilde men niet direct een van de lage huizen aan, den rand van het vliegterrein en later de hoogere boomen van den Amersfoortschenstraatweg raken. Er moest dus worden gestegen en. dit met ge vaar, dat de snelheid van het toestel te ge ring zou worden. Er bleef echter niets anders over en het gevolg was dan ook, dat het toestel te veel snelheid verloor eh ten slotte met den staart nog enkele lagere denneboomen raakte. Men was toen over de boomen van den weg, maar ook maar net. Het toestel ontmoette verder de dorps school en al zakkende kwam de linkervleu gel met het dak in aanraking. Het dak hield het. De vleugel brokkelde af, het toe stel maakte een zwaai en kwam met den neus schuin naar voren in de lage dennen, bosschen terecht. De huizen werden niet ernstig beschadigd; evenmin kregen de bewoners van het dorp eenig letsel. Wanneer iefs goed is afgeloopep, is er ook wel weer ruimte vpor het komische gedeelte van hét geval. Zoo was het toestel zeer ongastvrij tegenover luitenant Bolomey, die met de deur en al uit het vliegtuig viel,' vrijwel onmiddeliyk gevolgd door de belde waarnemers. Een der motoren kwam vlak voor eenhondenhok terecht. De viervoetige bewoner verbaasd door dit wonderiyk ge beuren, stand hiernaar te kyken. Kapitein "Van Weerden, Poelman was natuurlijk wei blij. dat alles betrekkeiyk goed was afge. loopen, maar hij had toch bijzonder het land, dateen dér collega's met een gebro ken arni het 'ongeval had moeten bekóopen en ook dat liet toestel er zoo slecht was afgekomen. De chef van den geneeskundi gen dienst dér L. V. A.. de lieer de Boer en de doktoren van den vliegmedischen dienst Brouwer en Jongbloed waren ter stond met personeel ter. plaatse om medi sche hulp tq bieden. Luitenant Sissingh werd per ziekenauto naar het hospitaal te Utrecht vervoerd. De Eerste Kamer heeft de behandeling der begrooting van Waterstaat voor 1928 voortgezet- Een militair vliegtuig is gisteren by een vlucht boven Sóesterberg neergestort. Drie inzittenden werden licht gewond. Te 's.Gravenhage is een besturencongres van Spoorwegpersoncelorganlsatles gehou den betreffende het pensloenvraagstuk van personeel der intercommunale tramwegen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten het aangekondigde adres betref fende de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente te verzenden. Zal bet voormalig Leidsche Stadhuis in den ouden staat herbouwd worden? Een uitspraak van het Leidsch Stadhuiscomité. De Rüksdagfractie van het Centrum doet den Rijkskanselier een voorstel voor drie Centrum-ministers. In de Oostenryksche regeeringscrisis komt eenige ontspanning. Canadecscbe protest-nota inzake de ,>Fm alone". De zuivere winst der Ford Automobiel Fabrieken over het afgeloopen jaar bedraagt 582.629.563 dollar. De „Excelsior" meent te weten, dat Kel logg Amerikaansche ambassadeur te Pa rijs wordt. Tornado in den staat Arkansas; dooden, groote materieele schade. veertig Aan boord van een Japausche kanon neerboot heeft een ontploffing plaats, waar door 7 cadetten werden gedood. den uitslag niet „terstond" aan den voor-geprof.teerd yan het feitj dat het voor zltter van het districtsstembureau heb- onze Weensche party genooten, die toch ook „maar menschen" zijn, onmogeiyk geweest is, hun onderzoek uit te breiden over zóóveel duizenden stem-gevallen, dat de daarby aan het licht komende onregelmatigheden een onjuiste verdee- ling der uiteindelyke mandaten in den raad aantoonden. En nu jubelt onze M.-vriend: „Ha, ha! Maar nadien zijn er in het district Wahring nieuwe verkiezingen gehouden! En bij die gelegenheid kregen de rooien nog 200 stemmen meer; het burgerhjk blok kreeg er 1200 minder dan in April 1927!" Na in het bovenstaande ervaren te hebben, tot welke verrassende kunst grepen de Weensche „Genossen" by de stembus in staat zyn, zal hy zich wel licht niet zoo sterk meer verbazen, noch ook verheugen. Vooral, als hy verneemt, dat burge meester Seitz de zaak zóó lang gerekt heeft, dat er thans met een nieuwe kiezerslyst gewerkt kon worden. ben overgelegd, doch dat zy de stukken geruimen tijd aan de controle van ge noemd stembureau hebben onttrokken; dat in het districtsstembureau in de schrifteiyke verklaring van het „Spren- gel"-st'embureau correcties, doorhalin gen en andere wyzigingen zyn aange bracht, zonder dat zulks nader geveri fieerd' is; dat de voorzitter van het districtsstembureau (en nu komt het) den. volgenden dag ln aanwezigheid van gemeenteambtenaren, doch in afwezig heid van de vertegenwoordigers der party „Einheitsliste" (waartoe ook de Katholieken behoorden) de verzegelde stukken van het „Sprengel"-stembureau 40 wederrechtelijk geopend heeft, waar na toen plotseling geconstateerd werd, dat er op onze lyst 100 stemmen (van vrouwen) minder uitgebracht zouden zyn dan oorspronkeiyk door het „Spren- gel"-stembureau vastgesteld! Verder luidt de aanklacht, dat er in het bedoelde district in 260 gevallen Het gouden priesterfeest van den Zeef- eerw. heer Dr. D. A. W. H Sloet, pastoor te Abcoude, is gisteren met groote plechtig heid gevierd. Aan het ruk versierde hoofdaltaar der pa rochiekerk droeg de jubilaris des morgens een plechtige H Mis op,waaronder de Zeer- eerw. heer D. Huurdeman, pastoor te Nieuw- Schoonebeek en deken van XGazinaveen. een feestpredikatie hield, waarvoor h(J als tekst had gekozen de woorden: „De priester wordt genomen uit het volk en gesteld voor het volk." Na afloop der H Mis werd een drukbe zochte receptie gehouden, waarbfj den ju bilaris het geschenk der parochie, bestaan de uit een orgel, een communie-bank en een geschenk in goud werd aangeboden. Do burgemeester hechtte dr. Sloet vervol gens het officierskruis van de orde van Oranje-Nassau op de borst De feestdag werd met een danklof besloten. Amsterdam adresseert De gemeenteraad van Amsterdam heeft gistermiddag besloten met 30 tegen 10 st. een adres te zenden aan de Tweede Kamer, waarin opgekomen wordt tegen het wets ontwerp tot herziening van de financieele verhouding tusschen Hfjk en de gemeenten en geprotesteerd wordt tegen de aanran ding van de autonomie der gemeenten door dit wetsontwerp. Het adres is reeds eerder uitvoerig medegedeeld. De prijzen niet loonrnd De goede verwachtingen ten spijt, kan de haringcampagne voor dit seizoen zoo goed als geëindigd' worden beshcouwd. De prijzen van de haring zijn de laatste da gen van dien aard, dat het niet meer loo- nend is hét bedrijf uit te oefenen. Gisteren noteerde men aan den visehafslag te Enk huizen van 3 tot 60 cent per 200 stuks. Hoewel goede vangsten worden gedaan, is de prijs te gering. De meeste vissollen; hebben, dan ook een groot gedeelte van het vischwant naar den wal medegenomen. Voor velen is dit eên groote teleurstelling, daar men gehoopt had, «lat deze campagne nog eenigen tyd zou aanhouden. Men riet nu met spanning uit naar de komst van de ansjovis. Naar verluid, zijri reeds enkele stuks te Den Helder aangebracht. Naar wij vernemen zullen een 500.000 ard- beienplanten van uit Kennnemerland naar het buitenland worden verzonden en wel naar Engeland. De bekende groentenexporteur, de heer P. Kuijs te Castricum is druk in de weer deze commissie uit te voeren en men riet dan ook dageiyks een groot aantal manden, waarin ze verpakt worden, ter verzending gereed maken. De planten worden droog in manden ver zonden. Elke mand heeft een inhoud van 5000 planten. Wel éen bewijs, dat de planten van Hol land op prijs worden gesteld. Wat 't vooruitzicht betreft van den aard beienexport, lulden de berichten gunstig. In dien nu het gewas maar meevalt, dan zullen zooals de zaken thans staan, dc tuinders geen klagen hebben. Het traject .AmsterdamAlkmaar het eerst aan dc beurt Geiyfc bekend, zyn by de Ned. Spoorwegen verschillende trajecten in studie waar de stoomtractie door electrlficatle zou kunnen vervangen worden. Naar wij vernemen, is thans besloten, dat het eerst de lyn Am. sterdamAlkmaar en het traject Velsen Uitgeest aan de beurt komen. Zoo spoedig mogeiyk worden hiervoor de detailplannen uitgewerkt, het zal echter waarschyniyk wel 1931 worden eer de electrificatie van eerst, genoemde lijn geheel gereed is. Vijf dooden Uit New-York wordt gemeld: Uit Mexico City wordt gemeld, dat een vliegtuig van de Mexicaansche Luchtvaart- Maatschappij kort nadat het van het vlieg veld Yanpicö field was opgestegen naar be neden stortte. De piloot en vier pasagiers werden gedood. OP JONG-GETROÜWDEN Het huwelijk is de hoogeschool van het ge duld. OP THEE-PRAATJES Eer gij van uw naaste kwaad spreekt, moet gij u zelf afvragen, of gij zoudt voortgaan, als hij onverwachts binnentrad. t P. Chenent. OP LOTERIJ KANTOOR, Wij zoeken allen hier om niet Het is verloren in 't began...-. M. Beversluie. Barometerstand 9 uur v.m.: 764, vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op Dc lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 7.23 uur. Hoogste barometerstand 775.1 mm. te Thorshavn. Laagste barometerstand 753.5 mm. te Vardö. Verwachting: Aanvankeiyk nog matige, later afnemende noord-oosteiyke tot oostelijken wind, ge deeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bildt te 8 uur 9 heden morgen aan alle posten: Weest op uw hoede! In de gisteravond gehouden vergadering van liet Leidsche Stadhuiscomité, werd na uitvoerige bespreking de vraag gesteld: Wensoht gij, dat by gebleken uitvoerbaar heid en onder, voorwaarde, dat Leiden een alleszins bruikbaar stadhuis verkrijgt, de gevel aan de Breestraat en de toren zoo veel mogelijk tn den ouden staat worden her steld? Met 54 stemmen werd deze vraag bevestigend beantwoord. Twintig leden wa ren tegen herbouw in den ouden stijl A S Tc Schoonhoven is gisternacht de lak- en vemisfabrick «Ier firma H. A. Schreudcr en Co totaal uitgebrand. De schade is tenge vol ge van het feit. dat kort geleden nieuwe machines in gebruik waren genomen, zeer aanzienlijk. Door dezen brand zijn momenteel dertig arbeiders zonder werk. Bovenstaande foto geeft een over zicht van de ruïne

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1