KENNEMERLAND UIT DEN OMTREK Amsterdamsche Beurs Cheque-koersen Heringa Wuthrich, Haarlem Stofzuigrêrhuis MAERTENS EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 11 APRIL 1929 Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland BREESTRAAT 121 BEVERWIJK - Tel. 2213 VELSEN IJMUIDEN Bliksembeveiliging IJMUIDEN-OOST BEVERWIJK WIJK AAN ZEE EN DUIN Marktbericht Rijksvischafslag Staat van Besommingen HAARLEMMERMEER SASSENHEIM LAATSTE NIEUWS De winst der Ford automobiel-fabrieken BLADZIJPEj HOBBY VLO ERWRIJVERS f 125.- Barteljorisstr. 16-Tel. Ho. 10756 Ernstige tornado in de staat Arkansas Ontploffing aan boord van een kanonneerboot DE SPAARNEBANK Prolongatie 3771 110% 392% M% 37% 261% 193 177% 1081/£ 209 102 151 83 10% 70 66% 462% 426 174% 490 214 653/ 32' 88 71 1 MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNeBANK 59.15 9.80 34.65 12.10% 48.05 13.10 37.20 35.10 2.50 7.45 27.10 66.45 66.45 66.60 Gemeenteraad Er wordt een openbare vergadering van den raad dezer gemeente gehouden op Dinsdag 16 April a s., des na middags 7 uur, ten gemeentehuize. De agenda vermeldt: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Wijziging van het tarief voor verhuring van de tennisbaan in het park Velserbeek. 3. Toestaan van een crediet voor het aan brengen van een plankier aan het zeestrand. 4. Verleenen van vergunning tot het aan leggen van wegen te Driehuis. 5. Aankoop van woningen en grond te Umuiden. 6. Stichting van een houten hulpschoolks- kaal bij school F. te Santpoort en machtiging tot het huren van de consistoriekamer der Ned. Herv. Gemeente aldaar. 7. Wijziging van den datum van toelating van leerlingen voor de scho'en C. en H. te IJmuiden, G te Velsen en F te Santpoort. 8. Wijziging der overeenkomsten betreffende de toelating van leerlingen uit deze gemeente op het Gymnasium en Lyceum te Haarlem, het Kennemer Lyceum te Bloemendaal en het R. K. Lyceum te Haarlem. 9. Wijziging van de verordeningen op de heffing en invordering van retributiegeld voor de toelating van leerlingen uit de ge meente Haarlem en het Kennemer Lyceum te Bloemendaal. 10 Afschaffing der borgstelling, arbitrage in alle geschillen en verlenging van den op leveringstermijn ingeval van werkstaking of uitsluiting bij aanbesteding en uitvoering van openbare werken. 11. Rapport van de commissie van onder zoek inzake de reorganisatie van de brand weer. 12. Verleenen van machtiging en toestaan van hét noodige crediet voor het vervangen va*i de bestaande verwarmingsmiddelen (kolen- kachels) in de school voor buitengewoon lager onderwijs te IJmuiden door een gssverwar- ming en voor het uitbreiden en wijzigen van de electrische verlichting in die school. 13. Prae-advies omtrent de voorstellen van de leden Mevrouw M. G. van VeenGer- brands es. tot stichting van twee bewaar scholen. AFSCHAFFING DER BORGSTELLINGEN BIJ AANBESTEDINGEN Naar aanleiding van een schrijven van den Ned. Aannemersbod en den Ned. R.K, Bond van bouwpatroons, inzake de bekende kwes tie der borgstelligen en arbitrage, stellen B. en W. den raad thans voor: a. ten opzichte van de borgstelling het. zelfde standpunt in te nemen, als door den Miister van Waterstaat is ingeomen en des wege te bepalen, dat voortaan bij een ge meentewege te houden aanbestedingen geen borgen meer zullen worden geëischt noch verwacht en dat a#e ln de Algemeene Bepa lingen, toepasselijk op de werken van den dienst van het bedrijf openbare werken der gemeente Velsen (A-B.V.) opgenomen voor schriften op het stuk van borgstelling ko men te vervallen, evenwel met dien ver stande, dat wordt toegevoegd: Burgemeester en Wethouders zijn be. voegd, indier» en voor zoover daartoe naar hun oordeel aanleiding'bestaat, aan de gun ning van het werk de voorwaarde te ver. binden, dat de aannemer vooraf zekerheid stelt voor de nakoming van alle verpllchtig- gen, welke ingevolge de bepalingen van het bestek of de overeenkomst op hem mochten komen te rusten. Zij bepalen tevens den vorm en het bedrag der zekerheiddit bedrag zal 1/10 van de aaAnemingssom niet overschrijden.?" b. tea aazien van de arbitrage, In af wachting van de totstandkoming van de nieuwe regeling, welke van Rijkswege wordt voorbereid, de bestaande regeling nog te contlnueeren. Wijziging retributieheffing Door de Mi nister van Onderwijs en Binnen!andsche Zaken zij bedenkingen geopperd tegen de retributie-heffing van de toelating van leer. lingen uit deze gemeente op het gymna. sium en het Lyceum der gemeente Haarlem en het Kennemer Lyceum te Bloemendaal. Vooreerst wordt het bezwaar geopperd^ dat hij een belastbaar inkomen van minder dan 3000. gèen verhaal plaats vindt, ter wijl. wanneer dat inkomen is bereikt, op. 'eens 35. wordt gevorderd. Bij de regeling voor de Rijks Hoogere Burgerscholen zijn slechts de inkomsten beneden 800. vrijge steld; daarna klimt het schoolgeld, begin, nende met 5. zeer geleidelijk pp. De snelle progressie bij de ritributlerege- ttng heeft naar de meening der Regeering voorts het gevolg, dat, hoewel eerst bij een Inkomen- van 3000. verhaal wordt toege past, toch de middelbare inkomsten aan merkelijk zwaarder worden belast dan inge volge de Rijksregeling, zoodat, in het alge meen gesproken, de heffingen aanmerkelijk hooger zijn dan die, welke volgens laatstge noemde regeling worden gevorderd. Op wijziging der regeling wordt dan ook aangedrongen. Naar aanleiding hiervan heeft de raads commissie van, bijstand voor onderwijszaken thans een nieuw tarief ontworpen, volgens hetwelk het retributiegeld per jaar zal be. dragen bij een belastbaar inkomen van 1000 tot 1500 is 10. Bij elke volgende 500,' naarmate het be lastbaar inkomen stijgt, wordt het retribu tiegeld mat 10 verhoogd. Boven belastbaar inkomen van 6000 stijgt het retributiegeld met elke 500: f 20, terwijl hét boven de 7500 met 30 per 500 stijgt, om bij een belastbaar inkomen van 12000 het volle bedrag, de 400 te bereiken. Bedraagt het retributiegeld voor het eer ste schoolgaande kind 10 of meer, tot en met 70, dan wordt voor het tweede en ieder volgend kink 2/5 betaald van wat voor het eerste verschuldigd is. Bedraagt het retributiegeld voor het eer. ste schoolgaande kind 80 of meer, tot en met 190, dan wordt voor het tweede en ieder volgend kind 3/5 betaald van wat voor het eerste verschuldigd is. Bedraagt het retributiegeld voor het eer. ste schoolgaande kind 220 of meer, dan wordt voor het tweede kind 4/5, voor bet derde en ieder volgend kind 3/5 betaald van wat voor het eerste verschuldigd is. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Arbeidsbemiddeling en werkloosheidsver zekering Aan het verslag over de maand Maart van dezen dienst ontleenen wij het volgende: Het ls een verblijdend verschijnsel, dat de Arbeidsbeurs zich reeds dadelijk in een tame lijk groote belangstelling mocht verheugen. De resultaten zijn dan ook voor de eerste maand van het bestaan van den dienst alles zins bevredigend te noemen. Dit geeft hoop voor de toekomst en is een prikkel te meer om door flink aanpakken te doen beantwoorden aan het doel, waar voor ze werd opgericht. Aanvragen kwamen in van vele bouwvak patroons en van verschillende groote firma's. Door persoonlijke relaties met de Bataaf- sche Petroleum Maatschappij te 's-Graven- hage, was het den directeur mogelijk de aan vragen van deze groote maatschappij voor hare etablissementen op Curacao uit de eerste hand te ontvangen. Ingezetenen uit deze ge meente mits ze voldoende vakbekwaam heid bezitten genieten de voorkeur. Het feit, dat een groot lichaam als de Ba- taafsche sinds enkele jaren van de bemidde ling der Arbeidsbeurs gebruik maakt en tot volle tevredenheid met deze instelling samen werkt, zegt misschien wel iets tot de werk gevers. die nog weifelen om aan de Arbeids beurs hun vertrouwen te schenken. Verschillende werkzoekenden maakten van de gelegenheid tot solliciteeren bij de Ba- taafsche Petroleum Mij. gebruik. De aanvragen voor 't binnen- en buiten land worden regelmatig gepubliceerd in het kastje aan het Beursgebouw en eens per week in de plaatselijke bladen, welke tevens eene opgave van de beschikbare arbeidskrachten opnemen. Vele aanvragen zijn aan deze publicaties te danken. Uit onderstaande cijfers moge blijken, dat de werkloosheid ontstaan door de abnor male weersgesteldheid belangrijk is afge nomen. De toestand heeft zich dermate ge wijzigd, dat er momenteel een tekort is aan geschoolde bouwvakarbeiders en metaalbe werkers. Aan verschillende aanvragen kon niet worden voldaan. Deze aanvragen werden'ter kennis gebracht aan de arbeidsbeurzen qn correspondent schappen in het district Haarlem. Op 1 Maart stonden ingeschreven 713 werk zoekenden. Aan het einde der maand waren er nog 67 over. In den loop der maand kwa men 49 plaatsingen tot stand. Het aantal aanvragen van werkgevers bedroeg 71. Door het bovenvermelde tekort aan arbeidskrach ten kon aan slechts 47 aanvragqn worden voldaan. Aan het slot van het verslag wordt een woord van dank gebracht aan de werkgevers, die bereid werden gevonden hunne mede werking te veriernen. Aanleg van gasverwarming ln de school voor B.L.O. De school voor buitengewoon lager onderwijs te IJmuiden wordt met ge wone kolenkachels verwarmd. De kolenberg plaats voor deze school bevindt zich in de naastgelegen openbare bewaarschool, Alzoo moet de benoodlgde brandstof eiken dag door de belde scholen worden vervoerd, waardoor deze telkenmale sterk worden ver ontreinigd Afgezien hiervan zijn echter de bovenbedoelde verwarmingsmiddelen op zich zelf zeer onhygiënisch. Het lijkt B. 'en W. daarom gewenscht, de kachelverwarming te vervangen door een gasverwarming. De hieraan verbonden kosten worden geraamd op f 3200. B. en W. stellen den raad mitsdien voor, hen de hiervoor verelschte machtiging te verleenen en het benoodlge crediet toe te staan B, en W. is voorts geadviserd, de in den aanvang genoemde school In haar geheel van electrische verlichting te voorzien. Opvolging van dit advies acht het college juist. - a- - Zij stellen den raad dus tevens voor, hen te machtigen tot uitbreiding en wijziging van de electrische lichtinstallatie in deze school te doen overgaan en het daarvoor noodige crediet van 300 te verleennen Wijziging van den datum van toelating Het is in den laatsten tijd herhaaldelijk gebleken, dat het verschil in den toelatings datum voor de openbare scholen ln onze ge meente, eéne belemmering vormt voor een regelmatige verdeeling der leerlingen over de verschillende scholen en voor een goede organisatie van het onderwijs. Vooral in de afdeeling IJmuiden doet dit zich, zoowel bij de toelating van nieuwe leer lingen als bij eventueel noodig geworden tus- schentijdsche overplaatsingen, sterk gevoe len en wordt een goede organisatie zeer moeilijk. Om hierin verbetering te brengen achten B. en W het gewenscht voor alle openbare scholen in de gemeente de Sep- tember-toelating in te voeren. Zij meenen de scholen G en F, hoewel voor deze de bovenvermelde moeilijk heden niet gelden, niet te moeten uitscha kelen. daar door de invoering der Septem- ber-toelatlng, tevens het groote voordeel wordt verkregen van een regelmatige aan sluiting tusschen het gewoon lager onder wijs en het uitgebreid en middelbaar on derwijs. De Commissie van Bijstand voor onder wijszaken adviseert om ook voor de open bare lagere scholen C, H, G en F den toe latingsdatum op I September te stellen. Mocht de Raad hiertoe besluiten, dan zou de Commissie het op prijs stellen, als B. en W. met het bestuur der Nijverheidsschool en de besturen der bijzondere lagere scho len overleg pleegde om ook voor deze onder wijsinrichtingen tot den toelatingsdatum van 1 September te geraken. B. en W. zijn gaarne bereid aan het ver langen der Commissie te voldoen. Het ligt voorts in de bedoeling van B. en W. de wijziging van den toelatingsdatum 1 September ap. in werking te doen treden- TWEE KLOOSTERJUBILEA 16 April a.s. vieren in het Maria-Gesticht, Handulstraat te IJmuiden, twee Eerwaarde Zusters haar zilveren kloosterjubilé, n.l. de Eerw. Zusters Herman Josepha, hoofd der R. K. meisjesschool en Maria Majella. Voor velen zal ook de Eerw. Zuster Maria Majella geen onbekende zijn, want in de eerste jaren van het bestaan dezer school, was zij hier al werkzaam en belast met de leiding der naaischool. Na een onderbreking van cenige jaren is zij eind Augustus 1928 weer onze plaatsgenoote geworden. Vele ouderen zullen zich nog met plezier de prettige jaren by zuster Maria Majella op de naaischool herinneren. De Eerwaarde Zuster Herman Josepha, die at voor den derden keer hier in IJmuiden is, is ook geen onbekende. Ook te Velsen-Noord was Zuster Herman Josepha als hoofd der school werkzaam. Al het goede op te sommen door deze zuster in het belang van het onderwijs verricht, zou in strijd zijn met den eenvoud van deze a.s feestelinge. Dat laten wij liever aan de schooljeugd van de Claraschool over, waar van haar Eerw. op 't oogenblik hoofd ls. Naar wij vernemen, zullen de kinderen haar as. Zaterdag hun felicitaties aanbieden. Wij wenschen de beide Eerw. Zusters toe, nog tal van jaren te mogen arbeid ejr tot heil van de IJmuidensche jeugd. 25-JARIG PROFESSIEFEEST Dinsdag 16 April hoopt de Eerwaarde Moeder Anna Carolina haar 25-jarig pro- fessiefeest te herdenken. De Eerw. zuster is vanaf de oprichting der school hier ter plaatse werkzaam als hoofd der school. Voor 2 jaar terug is de Jubilaresse tevens als Eerwaarde Moeder aangesteld. Door haar is hier veel werk verricht. Vooral in het begin had zij een zware taak, toen de jongens- en meisjes school nog niet gesplitst was. De Katholieken van IJmuidenOost zul len het vele werk, door de Eerw. Moeder verricht, weten te waardeeren, en het be looft daal ook as. Zondag, als het feest ge vierd wordt, voor de parochie een feestdag te worden, terwijl aan de Jubilaresse een feestgeschenk zal worden aangeboden. „De Kribbenbijter" Door de geheeloht- houderstooneelvereenigtng „Voor uw Naas ten", wordt a. s. Zaterdag 13 April, in „Het Wapen van Velsen", Stationsweg alhier, te 8 uur, onder regie van B. Groeneveld, „De Krlbbebjjter", opgevoerd. Gewetensgeld Bij den inspecteur der directe belastingen is aan gewetensgeld in gekomen 12.500. Besmettelijke ziekte In de week van 31 Maart6 April heeft zich in deze ge meente 1 geval van diphtheritls voorgedaan. GEMEENTERAAD Gistermiddag vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van den burge meester. i De raad was voltallig, Onder de ingekomen stukken was een missive van Gedeputeerde Staten, waarbij last gegeven wordt, met de gemeente Bever wijk een regeling aan te gaan voor de toe lating van kinderen uit deze gemeente op de openbare scholen te Beverwijk. Het stuk werd voor kennisgeving aan genomen. v, Van de afdeeling Beverwijk van de Ned. MD. voor Tuinbouw- en Plantkunde, was een verzoek ingekomen, om toekenning van een subsidie af toetreding als lid van de op te richten Floralia-vereenigng. B. en W. advieerden het adres voor ken nisgeving aan te nemen, onder mededee- ling, dat, wanneer de vereeniging eenmaal opgericht is, voor 1930 een nieuw verzoek kan worden gedaan. Het college achtte het voorbarig om subsidie te verleenen aan een vereeniging, welke nog opgericht moet worden. Overeenkomstig het advies, werd door den Raad besloten. Het bestuur van de R. K. School te Wijk aan Zee, had een verzoek aan den raad gericht, om toekenning van de benoodlgde gelden voor de aanschaffing van school- meubelen en leermiddelen voor de Inrich ting van een leslokaal voor het 7de leer jaar. Besloten werd de benoodlgde gelden tóe te staan. Aan de orde was hierna het voorstel van B, en W. tot het verleenen van machtiging voor het treffen van een nieuwe gemeen schappelijke regeling met de gemeente Beverwijk, omtrent de toelating van leer-, lingen uit deze gemeente op de openbare scholen aldaar. De VOORZITTER eeide, dat dit voqjstel ln het, college van 3. en W. ls aangenomen, met de stemmen van de beide wethouders. Spreker persoonlijk had bezwaar tegen den termijn van 15 Jaar, binnen welken Wijk aan Duin geen school mag bouwen, te lang. Ged. Staten hebben dezen termijn op 10 jaar gesteld en dit was voor Bever wijk zekerheid genoeg. Intusscher. kon spr. zich het standpunt van de wethouders wel Indenken. Zij wisten, dat de zaak lang genoeg getraineerd heeft en de kinderen hiervan niet de dupe mogen zijn. j De wethouder, de heer DE WILDT, her innerde er aan, dat door Beverwijk aanvan kelijk een termijn van 20 Jaar was gesteld- In geen geval was men daar bereid, om den termijn tot 10 jaar te verminderen. Waar dit vaststond en waar de zaak reeds lang aan de orde is geweest, meenden de wethouders thans aan een oplossing te moeten mede werken. De heer TER VOORT achtte een termijn van 15 jaar te lang. WUk aan Duin, dat zich steeds uitbreidt, moet straks zelf een school kunnen stichten. Spreker vond het onzin, om met een termijn van 15 jaar genoegen te nemen, wanneer men er met 10 jaar kan afkomen. De heer DE WILDT was van meennig, dat de regeling van de zijde van Beverwijk soepel genoeg is gesteld. De heer TERVOORT handhaafde zijn standpunt, waarna de wethouder, de heer KRUITHOF, uiteenzette, dat B. en W. fei telijk niet anders konden. De heer TERVOORT herinnerde er dan aan, dat er een termijn was gesteld, waar binnen deze gemeente tegen het besluit van Gedeputeerde Staten in beroep had kunnen gaan. Spreker vroeg, waarom B. en W. den Raad geen gelegenheid hebben gegeven, om zich hierover uit te spreken. Dat zulks nu n;et gebeurd is, betreurde spreker ten zeerste. De. VOORZITTER antwoordde, dat B. en W. menden te mogen veronderstellen, dat de raadsleden op de hoogte waren. De heer GERHARD zelde, naar aanleiding van een uitlating van den voorzitter, dat de raad toch feitelijk slechts een aanhangsel is. De raad Immers, besloot, op goede gron den, tot stichting van een school. Ged. Sta ten echter zeggen: neen! Spr. meende, dat de mentaliteit van dit college in deze rich ting gaat: Beverwijk en Wijk aan Duin hooren bij elkaar. Dat is volgens spreker bij dit besluit duidelijk uitgesproken. Anders kon spreker zich niet indenken, dat Gedeputeerde Staten zóó handelen. De VOORZITTER vond, dat dit wel wat te ver ging! Na nog eenlge discussie, wordt het voor stel van B. en W. aangenomen. Goedgekeurd werd hierna het voorstel van B. en W., om goedkeuring te hechten aan de door Beverwijk aangegeven plaats van vestiging der nieuw te stichten open- bere lagere school, n.l. het terrein van den heer S. D. Schlff, aan den Romerkerkweg. Eveneens werd goedgekeurd het voorstel van B. en W. tot het huren van een gedeelte zeestrand, tusschen paal 52 en 53, ter lengte van 300 M., zulks voor den tijd van 5 jaar en een huurprijs van 40 per jaar. Aan de orde was hierna het voorstel van B. en W. tot wijziging der overeenkomst met de N. V. de Buffet Mij. „E Pluribus Unum", te Amsterdam. De bestaande overeenkomst had niet de minste rechtszekerheid, terwijl thans overeengekomen is, om zoodanige wij zigingen in het contract aan te brengen, dat de gemeente, thans weet waar zij aan toe Is. Tevens la thans een termijn gesteld van 30 jaar, na afloop van welken termijn, de gemeente van aUes af is. Verder bevat dé overeenkomst nog een bepaling ten opzichte van de verbetering van de Zwaanstraa.t waarbij de MIj.: gedurende 20 Jaar, een be drag van f 300 jaarlijks aan de gemeente zal betalen. Over het voorstel ontstond een zeer lang durige discussie. Sommige leden, zooals de heeren SCHEL VISCH en ZUIDERDUIN, achtten den termijn van 30 jaar te lang. Deze laatste spreker betreurde het ten zeer ste, dat de gemeente nog steeds in dit op zicht aan banden ligt. De heer GERHARD merkte op, dat men nu althans een contract heeft, dat op dege- lijken basis rust. Het resultaat van de discussies was ten slotte, dat het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 3 stemmen tegen, n.l. die van de heeren Bol, Schelvisch en Zuider duin. Nadat nog goedgekeurd was een voor stel van B. en W. tot opneming van een verpleegde in het Gasthuis of Oude Mannen- en Vrouwenhuis, te Wijk aan Zee, werd de rondvraag gehouden. De heer SCHELVISCH drong aan op het houden van een inspectie over de brand- bluschmiddelen te Wijk aan Zee. Er is tn geen zeven Jaar geoefend. De VOORZITTER zegt, het toe. De heer SCHELVISCH vestigt verder de aandacht op den slechten toestand van de afscheiding van de Verlengde Voorstraat. Dè heer TERVOORT betreurt het, dat den Raad geen kennis is gegeven van de bijeenkomst met Gedeputeerde Staten op het Raadhuis. De Raad had hiervan op de hoogte behooren te zijn. De heer HUENDER dringt aan op het leegen der beerputten van gemeentewege, waarna de heer ZUIDERDUIN nog de aan dacht vestigde op den vuilnisophaaldienst. De aannemer kan het werk in Wijk aan Zee niet af. Hierna volgde sluiting. UMUIDEN, 11 April 1929. Tarbot per K.G. 1.70—1.45; griet per 50 K.G. 6435; tong per K.G. 1.25—0.90; kleine schol per 50 K.G. 32—10.50; bot per 50 K.G. II3.40; schar per 50 K.G. 123.60; tongschar per 50 K.G. 47; rog per 20 stuks 3025; groote schel visch per 50 K.G. 3632; middel schel visch per 50 K.G. 31—30; kl. middel schelvisch per 50 K.G. 3227; kleine schelvisch per 50 K.G. 2317; kabel jauw per 125 K.G. 52—32; gullen per 50 K.G. 1913; leng per stuk 3.90— 1.73; heilbot per K.G. 1.551.45; wijting per 50 K.G. 10—4.90; koolviscïi per stuk 143—/ 0.32. van de heden aan den Rijksvischafslag aan gekomen stoomtrawlers. Holland 3 2350; Holland 4 2385; Hol land 7 2132; Emerald 3240; Forward 2702; Ita 1 2100; Urania 2100; Emma 2200; Comeis 6500. Loggers: K. W. 56 750; id. 103 428; id. 23 920; VI. 132 686; id. 145 742; Sch 37 699; id. 200 722. Aanbesteding De uitslag van de gehou den aanbesteding van bet bouwen, van een woonhuis voor den heer Alb. Eveleens te Aalsmeer (architect C. van Damme te Hoofd dorp) is. als volgt: Perceel 1. Metselwerken: A. van der Zwaard Pz., Aalsmeer f 3540; P. van der Zwaard Az„ Aalsmeer 3340. Perceel 2. Timmerwerken; C. J. Bol, Aals meer 2990; A. Biesheuvel voor 1 en 2, Aalsmeer, 6949. Perceel 3. Lood- en zinkwerken; fa. van Iperen, Aalsmeer 359, Perceel 4. Schilderwerk: C. Pannekoek, Uithoorn, 593; J. J. Lammens, Aalsmeer, 562., Massa: A. Biesheuvel, Aalsmeer 7777; Rood en Mik, Hoofddorp, 7585. De gunning is aangehouden. Zeldzaam jubileum Op 29 April a.s. hoopt het echtpaar L. Silvisde Koekoek te Vijf huizen alhier zijn 60-jarige echtvereeniging te herdenken. De oudjes zijn voor hun leeftijd (de man is 82 en de vrouw 81 jaar oud) nog kras en flink. Het zal dit geacht echtpaar bij gelegenheid van hun diamanten huwelijksfeest zeker niet aan belangstelling ontbreken. SchietvereenigLng De onlangs opgerichte schietvereeniging „De Venneper schutter" te Nieuw-Vennep alhier heeft thans de beschik king gekregen over een gelegenheid, alwaar de schietoefeningen kunnen plaats hebben. Op Woensdag 17 April a.s. zal in de gang van de openbare lagere school aldaar de eer ste oefening plaats hebben. 25-Jarig bestaan Gymnastiekvereeniging In verband met 't 25-Jarig bestaan van de gymnastiekvereeniging „Hoofddorp" ver nemen we, dat ter herdenking van dit feit op Vrijdag 12 April as. in „de Beurs" te Hoofddorp een jubileum-uitvoering zal wor den gegeven. H. Venbert Woensdagmiddag is een bekend en algemeen geacht Ingezetene uit Hoofddorp, de heer Herman Venbert, op 70- jarigen leeftijd plotseling overleden. Terwijl hij op den Aalsraeerderdyk met den heer L. stond te praten, zakte hij plot seling ineen. De ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Vermoedelijk heeft een hartverlamming zoo onverwacht een einde aan z'n leven gemaakt. Hij heeft een groot aantal jaren in Haar lemmermeer gewoond en den opbouw en de belangrijke uitbreiding van het dorp, dat hem lief geworden was, meegemaakt. De heer Venbert heeft als armmeester bi) de R. K. Parochiekerk te Hoofddorp vele goede diensten bewezen. Besmettelijke ziekte In de week van 31 Maart6 April hebben zich In deze ge meente 3 gevallen van roodvonk voorge daan. Burgerlijke stand Van 5—9 April Geboren: Cornells, zoon van R. Oldenburg en W. M. J. S. Smit Catharina Elizabeth, dochter van C. Kuijstermans en M. C. Mat. thljssen Petrus Franciscus, zoon van A. Maarse en A. P. van Duüse Maatje, dochter van W. van Bentem en J. Mantel Johannes Theodoras, zoon van H. J. Bouman en H. J. Jansen Maria Cornelia, dochter van A. P. Peeleus en G. F. A. Wal- graeve Jan, zoon van C. Verschoor en E. Nederveld Anna, dochter van A. Verkuijl en M. J. v. d. Heuvel Anna Maria, dochter van Q. J. v. d. Peljl en A. J. Bak ker Johannes, zoon van B. Grevenstuk en J. van Willigen. Overleden: Govert Flip Willem den Dek. ker, 60 Jaar, wedn. van A. Ch. v. d. Berg te Haarlem: Antje WllheUnlna Klootwijk, 33 jaar, ongeh. te Haarlem: Jansje'Neijsen 53 jaar, ongehuwd. gemeenteraad (Vervolg) De heer van ,er Geest merkt op, dat dan alleen jongens aoeten worden toegelaten, welke bü Sassen- eimsche patroons werken. De heer Warnaar zegt, dat voor dezen ïuttigen cursus het rijk bijna alles betaalt ;n voor de leerlingen geen verschil maakt. Hij wil daarom over dit luttel bedrag heen jtappen. Besloten werd de subsidie te ver strekken. Het hoofdbestuur der Posterijen ieelde in een schrijven mede, dat bij onbe- lerkte openstelling der telefoon, tot des avonds half elf de kosten voor rekening van 't rijk kwamen, dus een gedeelte der totale losten aan de gemeente worden vergoed. Van het Electriciteitsbedrijf was ingekomen het tarief voor straatverlichting wat de gemeente een voordeel bezorgd van 1281. De voorz. doet mededeeling van de aanbesteding der walbeschoeiing voor de zweminrichting, waarin zy den laagsten inschrijver vreezen, en voorstellen het werk op te dragen aan den opvolger, den heer de Gelder uit Oegst- geest. Aldus besloten. De aanvrager voor land arbeidersplaatjes door J. Bette en S. Boekee werd goedgekeurd. Eveneens een aanvrage voor de gebruikelijke voorschotten ad 3600. Door de R. K. meisjesschool werd een overdekking aangevraagd voor hun speel plaats, daar ongeveer 90 l-'nderen des mid dags overblijven, en deze dan bij regen toch niet in de school behoeven te blijven. De kosten pl.m. 1200 wenschen B .en W. toe te staan. Aangenomen. Voorwaardelijke overname van wegstrook van de Maatschappij Groot Haarlem ln ver band met bouwplannen naast „Ter Leede", was reeds door B. en W. geregeld. De bouwverordening werd met enkele be palingen uitgebreid o.a. verplichte aanslui ting op de waterleiding indien het perceel binnen de 40 meter ligt van aan een aan te sluiten huis. Eveneens verplichte aansluiting op de ge- meenterioleering, daar waar mogelijk is. Bij de nieuw te bouwen huizen verplichte W.C. met waterspoeling zal door B. en W. bevolen kunnen worden, zoo ook het maken van beerputten met overstort. Als gemeentearbei der is in de plaats van Van der Meer be noemd, met 9 stemmen en 1 blanco P. Sta ring oud 29 jaar, als no. 1 van de voordracht. Punt 6. Aanbieding gemeenteverslag Wo ningwet. Deze stukken liggen voor de leden ter visie. Bij punt 8 Machtiging tot verkoop bouw terrein, door slooping boerderij op Kerke- laan, merkt Breda op, dat hy het wenschelijk vindt het Fröbelschooltje daar op te ruimen en zoodoende een prachtig terrein te verkrij gen. De voorzitter voelt veel voor deze op merking, maar men kan daarom gerust tot verkoopen overgaan, hij vraagt de meening van den raad over den prijs welke deze grond zal moeten opbrengen. Enkele heeren betoogen nu dat dit zal afhangen aan het al of niet blijven van de Fröbelschool. De voor zitter deelt mede, dat reeds een aanvrage Is binnengekomen, hij wenscht te beginnen aan de zijde van de 't dichtst aan de Hoofd-- straat. Namens B. en W. stelt hy voor den prys voor dit perceel te bepalen op 4 per M2 en voor de daarachter liggende sloot welke door kooper moet worden gedempt 2.50 per M2. Met 6 tegen 4 stemmen werd dit voorstel aangenomen. De tegenstemmers de heeren Zonneveld, Breda, v.d Voet en Speelman vinden dezen prys te laag. Wyziglng begrooting 1928 en wyziging ver ordening Vleeschkeuringswet met Lisse ble ven onbesproken. Het stellen der huurpryzen voor de 5 nieuwe woningen, ter vervanging van krotwoningen, werd onder aangename Idiseussies aan B. en W. overgelaten, met dien verstande, dat rekening zal worden ge houden met de draagkracht van de eventu- eele bewoners Als laatste punt der agenda werd gespro ken over de verpachting van het grasgewas op het „Sporthoff". De heeren Breda en Schrama geven te kennen, dat het hier niet gaat om 't gras, doch om een goed terrein. De heer van der Geest merkt op, dat de heeren niet behoeven te vreezen en zegt, dat het met Sporthoff in orde komt, wat de verpachting van het gras betreft, kan hy mededeelen dat een bod van 100 Is ge daan en dat daarvoor zoo dlkwyis gemaald zal worden als voor een dergeiyk terrein noodig Is. Ingevolge dit advies wordt beslo ten. By de rondvraag verdedigdt de heer Speel man een subsidie van 50 pot. voor verbree ding en verdieping der wetering, als zynde een groot gemeentebelang. De overige 50 pCt. van de kosten welke nog niet bekend zyn zullen z.l dan gebracht moeten worden door aangelanden en belanghebbenden. Weth, Bader is het niet eens met spr. Speelman, hy geeft hem ln overweging eerst de belang hebbenden en aangelanden maar eens warm te maken en vindt het dan pas tyd voor de gemeente om iets te doen. Dit is ook de mee ning van Weth Warnaar. De heer van der Géést voelt daar niets voor en zegt als we aan zulke zaken gaan beginnen, het met onze lage belasting wel eens raar kon loo- pen. De heer Breda weet by ondervinding, dat het daar moeilijk varen is, hy vindt het echter voldoende als de sloot wordt uitge diept. In deze zal worden afgewacht Ver volgens is den heer Speelman bekend dat elf menschen een klacht hebben Ingediend over de lasten van roe komend ui een bakkers- schoorsteen en vraagt waarom deze klacht niet in behandeling komt. De voorzitter ant woordt, dat een dergelijke klacht thuis be hoort bij de Hinderwet en de raad ln deze In competent is Schrama klaagt over de kolken in de Hoofdstraat in 't centrum van t dorp. Deze liggen te diep en veroorzaken by het fietsen onaangename stooten. Dit heeft de aandacht van B. en W. De heeren Breda en Schrama geven in overweging aan de menschen werk zaam aan de gemeente den 2en Faaschdag ook te betalen. J. v d. Geest klaagt over t plaatsen van een hek aan de Gouverneur- laan, welke z.i. midden op 't wandelpad is geplaatst. Nadat de voorzitter heeft toegezegd ter plaatse te gaan zien, werd overgegaan ln geheime zitting Door een vergissing ter zetterij ls dit vervolg alleen in deze editie vertraagd. Burgeriyke Stand. Geboren: Albertus Gerardus, zoon van P. van der Kroft en M. J. van Grieken; Hermlna Antonia Johanna, dochter van H. va der Voort en M. Haver; Mary Dorothea, dochter va J. van der Meer en J. M. H. Olden; Henricus, zoon van H. J. Bader en A. M. S. van Ruiten. Overleden: Alida Van der Weyden, 76 jaar, weduwe van Th. Kniest; Geertrulda Schaap, 45 jaar, echtgenoote van W. A. Sluymer. Getrouwd: Johannes van den Nouland, 27 jaar, en Petronella Johanna Juffermans, 24jaar; Johan Adam Tuynman ,23 Jaar, en Jacoba Wolvers, 22 jaar- Een dalend cijfer NEW.YORK, 11 April Uit Boston wordt gemeld, dat biykens de gisteren gepubliceerde balans en verlies- en winstrekening van de Ford-Aufcomobiel-Faiirieken de zuivere over het afgeloopen ■jaar bedroeg 582.629.5 dollar tegen 654.851 J061 dollar in 't Ja9 daarvoor. Veertig personen gedood NEW YORK, 11 April Door een tornado in den staat Arkansas werden veertig Pe sonen gedood, terwyi groote materieel schade werd aangericht. Zeven dooden, dertig gewonden In de Japansche haven Sasaki be^' aan boord van een Japanschen kanonneer* boot gisteren een hevige ontplofing pi»*, gehad, waardoor 7 cadetten werden gedoog en 30 militairen gewond. De oorzaak v8 de ramp kon nog niet worden vastgesteld- DONDERDAG 11 APRIL Vorige Koersen Openio? heden Staatsleeningen 5Nederland 1919 5% Nederland 1918 Nederl 1916 4 Nederl 1917 4% N.-Indlë 1923 D l y, N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Ccrt. Handel MIJ Industrieën Marg. Unie Calvé Delft NederL Kunstzijde Maeoubee van Berkel'a Pat. Nieuwe Philips.... tndnstr. Bui tentara» Anaconda Separator Zweedsche Lucifers Mjjnbonw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Petroleum Dortsche Petr. Gaboes Sop. Olrf ?erlaa eeudawa maarland Oil Robber A dam Rubber Bandar Deli Batavia Ruba Rott. Tapanoell Serbadjadi Silau V I. O. O. Allied Ir.tercontln Rubber Scheepvaart Holl Amerika UJr dito Gem Elgend Kon. Ned Stoomb Scheepvaart- Unie Marine comrn Marine pref Suiker H. V A. Poerworedjo Vorstenlanden Actions Idem Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembab spoorwegen Union Pacific Wabash Chic Müw. StPaul Kansas City South Erie Railr 100®/,, 100 y4 99% 99% 100*/14 97% 246% 168% 187% 282% 1581 376 220 94% 220% 6%i 44% 638% 85 162% 140 5% DONDERDAG 11 APRIL Berlijn 59.05 ParljS .M..H.M.NIM.. 9.70 Brussel MW.MHMW.. 34.55 r enden 12.09% 47.95 Rome 13.— Madrid 37.10 Ween en 35.— New-York (cable' 2.49 Praag 7.35 Warschau 27.- Kopenhagen 66.35 66.35 Stockholm 66.45

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2