Dingen van den Dag Binnenlandsch Nieuws (J* TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 11 APRIL 1929 BLADZIJDE 1 16 De R. K. School voor Buitengewoon Lager Onderwijs 5 te Haarlem Op een eenzamen landweg in Schot land liep eens een meisje van een jaar of acht, dat haar niet veel jonger broertje op den rug droeg. Een voorbij ganger vroeg de kleine meid, of dat vrachtje haar niet te zwaar was. Zij antwoordde: „Hij is niet zwaar; hij is mijn broer". Draagt wat meer distinctie geeft KREYMBORG's coupe Staten-GeneraaJ Eerste Kamer GEMENGD NIEUWS Ernstige val Onder vallend gesteente bedolven Een gecompliceerd verkeers ongeval met doodelijken afloop „is die stier te vertrouwen?" Boer: „Wat zal ik je zeggen, jongeheer. Ik geloof, dat hij zekerder van zijn zaak is dan u." Een zending verdacht vleesch in beslag genomen Een auto in de sloot Doodgevallen Een van de twee roovers was al ingerekend Een schadepost Een merkwaardige inzegening De stranding van de Christian Michelsen LANDBOUW EN VISSCHERIJ De export van onaf gesneden anjelieren De Ned. Tuinbouw tentoonstelling te Madrid Een Volkenbonds-tentoon- stelling De bijeenkomst der voorbe reidende ontwapenings commissie De scheiding van Noord en Zuid Het bezoek van H.M. de Koningin Moeder aan de hoofdstad Een petroleumhaven voor de Bataafsche Henri Hermans ongesteld De Kamerverkiezingen UIT ONZE OOST Fransche onderscheidingen Een tram-deraillement De oplossing der Romeinsche kwestie ONDERWIJS Leeraren M.O. Economische Taal 1 tUk? Aan dit schilderijtje moeten wij tel- kenmale denken als wij de vele en mooie maatschappelijke werken zien, die ook in onze dagen met zooveel vlijt beoefend worden om de zwakkeren in onze samenleving te helpen. Wat wordt er mooi werk gedaan voor onze doofstommen, voor onze blinden, voor onze kinderen, die het gewoon lager onderwijs niet kunnen volgen! Hoe wordt er getracht dien zwakken onder ons een wapen in de hand te duwen, opdat zij met meer gemak straks den strijd om het bestaan kunnen aan vaarden! AI die zich daarvoor opoffe rende menschen gelijken op dat zusje, dat het broertje draagt. Hen, die misschien de opmerking maken, dat er voor de opheffing der zwakken eigenlijk veel te veel geld wordt uitgegeven, zouden wij er aan willen herinneren, dat dit geld goed besteed is. Doofstommen, blinden, achterlijken in onze samenleving, die niet in eigen onderhoud kunnen voorzien, komen heel dikwiils ten laste van de gemeenschap, van de armbesturen, en kosten dan veel geld. Als er gelden uitgegeven worden om hun een vak te leeren, waardoor zij in het later leven geheel of gedeeltelijk in eigen levensonderhoud voorzien, dan zal het bedrag aan ondersteuning niet zoo groot behoeven te zijn en kan mis schien zelfs geheel vervallen. Als er 2000 worden uitgegeven voor de oplei ding van een door de natuur misdeeld mensch, waardoor zijn tekort aan na tuurlijke gaven voor het grootste deel wordt gecompenseerd, dan zal dat tot gevolg hebben, dat de liefdadigheid of de gemeenschap 500 en meer aan steungelden per jaar uitspaart. Dat is waarlijk een mooie rente van de bestede 2000. En dan spreken wij nog niet van de groote levensvreugde, die het deel wordt vah den man of de vrouw, die in eigen behoefte voorziet. Deze lange inleiding vonden wij nuttig om de sympathie van onze lezers op te wekken voor den bouw van een nieuwe R. K. school voor buitengewoon lager onderwijs. Neen, vriendelijke lezers en lezeres sen, wij vragen niet om uw geld, wij vragen alleen uw moreelen steun om bij ons gemeentebestuur, bij ons provinciaal bestuur, bij onze Rijksregeering aan drang te oefenen om in de plaats van de zeer onvoldoende schoolruimte aan de Witte Heerenstraat, waar nu het R. K. buitengewoon lager onderwijs wordt gegeven, een nieuwe, naar de nieuwste eischen van dit nieuwe soort onderwijs ingerichte school te krijgen. Het beste, wat wij aan dat soort school kinderen kunnen geven, is maar juist goed genoeg. Dat geldt natuurlijk even goed voor de R. K. als voor de twee openbare scholen voor buitengewoon lager onderwijs, die er in Haarlem zijn. De kinderen dier scholen komen zoo veel te kort vergeleken b« wat hun broertjes en zusjes en andere kindefen van hun leeftijd genieten, dien kinderen wacht toch al een harder levenslot, zij mogen in hun jeugd wel wat zonneschijn hebben en als 'tkan, moet alles in het werk worden gesteld om hun elke «nt- wikkeling, elke handigheid bij te bren gen, die voor hun latere leven nuttig kan zijn. Wat dit laatste betreft, kan, naar het getuigenis van alle deskundigen, het onderwijs aan de R. K. Haarlemsche school de vergelijking met het puiks onderwijs, dat aan de twee openbare scnolen voor buitengewoon lager onder wijs hier ter stede gegeven wordt, glans rijk doorstaan. Maar zonneschijn, levens vreugd hebben de bewoners van de school aan de Witte Heerenstraat maar bitter weinig. Voor die aardige kinderen, die meer dan anderen, onze liefde en belangstel ling verdienen, is dat zeer jammer! Een bericht in de N. Haarl. Courant van j.l. Maandag, waarin sprake is, dat een tweetal klassen zullen onderge bracht worden in het muffe, voor eiken dienst afgekeurde voormalige Militaire Hospitaal, was in staat een rilling te doen gaanVver den rug van iedereen, die iets van onderwijs of pedagogie afweet. Maar wie daarvan geschrokken is, ga eens zien, hoe men behuisd is in de school aan de Witte Heerenstraat. Het is ver van fraai! Wij zullen aan niemand verwijten maken, maar wij willen toch wel zeg gen, dat, naar onze meening, ons ge meentebestuur niet moest dulden dat nog één dag langer op die manier op voeding wordt gegeven aan kinderen, die nota bene een bijzonder soort onderwijs noodig hebben. Wij doen een beroep op ons gemeente bestuur, niet omdat de wet op de gelijk stelling van bijzonder en openbaar onderwijs ons daartoe het recht geeft, maar in naam der menschlievendheid en wij vragen daarvoor den moreelen steun van al onze lezers, katholieke en ook niet-katholieke. Het gaat hier om de toekomst van j honderd twintig kinderen, honderd twintig kinderen, die eens volwassen menschen in de maatschappij zullen zijn, en dan, meer dan andere kinde ren nog, den invloed zullen ondervinden van het onderwijs, de behandeling en de omgeving, waarin zij in hun jeugd ver keerd hebben. Wij weten het, er zijn plannen om verandering in den toestand te bren gen. Iedereen, ook de autoriteiten, is overtuigd, dat er verandering moét komen. Men wil de school voor buiten gewoon lager onderwijs overbrengen naar de tegenwoordige Middelbare school voor meisjes aan de Krocht. Maar dat duurt veel te lang. Eerst zou immers een nieuwe school voor die meisjes gebouwd moeten worden of tenminste zou de school aan de Tem- pelierstraat verbouwd moeten worden en, na de ontruiming, zou dan de school aan de Krocht verbouwd moeten wor den tot school voor B. L. O. Daar gaan minstens vier jaar mee heen. Zoo lang kan de tegenwoordige toe stand in de Witte Heerenstraat niet duren! Over vier jaar zijn bijna alle 120 kinderen, die nu op de buitengewone R.K. school zijn, door hun leeftijd heen en het leven ingegaan. Dat wil zeggen, dat 120 kinderen, die het toch al moei lijk in hun leven zullen hebben, niet alles zullen gekregen hebben, wat hun in den strijd om het bestaan kón wor den medegegeven, dat 120 kinderen, die misschien nog heel wat verdriet in hun leven zullen hebben, in hun jeugd een stukje zonneschijn is onthouden. De verantwoordelijkheid daarvoor zal geen enkele autoriteit bij eenig nadenken willen dragen. Maar bovendien is het gebouw aan de Krocht niet geschikt voor school voor buitengewoon lager onderwijs. Ook niet na verbouwing. Voor dat onderwijs moeten wij het beste geven wat we hebben en dat is door verbouwing van de meisjesschool niet te verkrijgen. Om maar iets te noe men: van het grootste belang is het tuinbouwonderwijs voor leerlingen van scholen voor buitengewoon lager onder wijs! Voor landbouwonderwijs komt geen gelegenheid aan de Krocht, want er is geen grond beschikbaar. Er kome een nieuwe school, een mooie, breed opgezette nieuwe school, waar vreugde heerschen kan en goed onder wijs kan worden gegeven. Dat dienen wij over te hebben voor de zwakkeren onder onze kinderen. Hoopvol worden de oogen gericht naar ons gemeentebestuur, dat hier helpen kan. Maar bovenal sta vast, dat de tegen woordige toestand onhoudbaar is! zeker oogenblik rolde de bal over den rijweg en een der jongens wilde dezen snel terug halen. Daarbij gaf hij geen acht op een vrachtauto die daar juist passeerde. De chauffeur van dezen vrachtauto trachtte een aanrijding te vermijden door snel naar links uit te wijken. Inderdaad werd de jongen slechts door een spatbord geraakt en slechts licht gewond. Bij het uitwijken reed de vrachtauto echter, naar het Hbld. meldt, een 36-jari- gen man aan. Deze werd met groote kracht tegen den grond geslagen, waardoor hij be wusteloos raakte. Hij weid per ziekenauto naar het Binnengasthuis vervoerd, waar hij nog denzelfden avond is overleden. Dinsdagmiddag om ongeveer vijf uur, viel de 14-jarige H v d. B., een weesjongen uit „de Nieuwenhof", uit het raam van de eerste verdieping van een perceel in de Wolfstraat te Maastricht, meldt de „L. K." Hij was daar bezig met 't aanleggen van een radio- leiding. Bij het vallen kwam hij terecht op een keiderluik. Ongelukkig genoeg stond dat open, zoodat hij op de steenen trappen te rechtkwam en in bewusteloozen toestand in Calvariënberg moest worden opgenomen. Ook Woensdagmorgen had de Jongen nog steeds het bewustzijn niet teruggekregen. In de mijn „Willem Sophia', te Spekhol- zerheide, werd de hulpopzichter Wijnen on der afvallend gesteente bedolven. Met een beenbreuk en zware vei wondingen aan hoofd en rug, werd hij naar het ziekenhuis gebracht. Te Amsterdam waren eenige jongens aan het voetballen in de Uilenburgerstraat. Op Op vermoeden, dat wederom een zending vleesch met valsche goedkeuringsmerken door een koopman uit Delft naar Oss was verzonden, hebben de directeur van den Delftschen vleeschkeurlngsdienst en de in- speoteur van de recherche aldaar, zich naai Oss begeven. Inderdaad kwamen twee man den met vleesch. afgezonden uit Delft, aan Twee uitgebeende kalveren waren voorzien van echte goedkeuringsmerken der ge meente Delft, de andere waren echter in het geheel niet voorzien van merken. Dit vleesch werd aan den gemeentelijken keu ringsdienst te Oss overgegeven, door dezen afgekeurd en vernietigd. Het afgekeurde vleesch woog 137 kg., het goede in totaal slechts 17 kilo. Te Ezinge is een vrachtauto, waarop zich o.m. 5 koeien bevonden ter hoogte van Aduard in een sloot geraakt. De koeien geraakten te water en een ervan verdronk. De auto werd zwaar beschadigd. De heer S. kwam er heelhuids af. Te Rotterdam is gisteren de 37-jarige mej. H. Z., toen zij op het balcon aan eerste verdieping van haar woning in de Lobeliastraat 16b iets wilde uitkloppen doordat een lat brak, voorover op straat gevallen. De ongelukkige was vrijwel ter stond dood. Door de politie te Enschedé zijn twee personen aangehouden en ter beschikking van dte justitie gesteld, als verdacht van berooving van den aldaar vertoevende» Duitscher van een bedrag van pl.m. ioo Toen deze zich op 't politiebureau vervoeg de om aangifte te doen, was inrrrddels een der verdachten wegens dronkenschap in 't politiebureau opgesloten. Het feit dat op hem o.m 3 bankbiljetten van 10 wer den bevonden, terwijl bij het ontroofde be drag eveneens drie zulke biljetten waren geweest, was aanleiding in die richting een onderzoek in te stellen. Gisteren is door het vallen van vuur uit de kaqhel brand ontstaan in het achter magazijn van den meubelhandel Het Woöh- huis van den heer Vennix in de Vughter- straat te 's-Hertogenbosch. Een hoeveelheid kapok stond spoedig in brand, terwijl het vuur dat in het vele brandbare materiaal gretig voedsel vond, zich snel verbreidde. De brandweer was binnen een uur het vuur meester. De schade is groot, daar vele meu belen ter aflevering gereed stonden. De heer Vennix is bij de beide Bossche Maat schappijen verzekerd. Gisteren heeft zich te 's Gravenhage f>et merkwaardig geval voorgedaan, dat de ker kelijke inzegening van het huwelijk van den kamerbewaarder van den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid geschiedde door den Minister zelf, Ds .Slotemaker de Bruine De plechtigheid, die plaats had in de Re- gentessekerk, werd o.a, bijgewoond door den -minister van Arbeid Professor Aalberse Het lijk van den steward aangespoeld Te Hoek van Holland Is, bij de zuiderpier aangespoeld het lijk van den. bij stranding van het stoomschip „Christian Michelsen" omgekomen, 62 jarigen steward Karl Arnt De Nederlandsche Kamer van Koophan del voor Duitschland te Frankfort ad M deelt mede:. Volgens verordening van 28 Maart 1929 zal in Duitschland van 15 April af de In voer van onafgesneden anjelieren en anje- lierstekken tot nader order verboden zijn Uitzonderingen hierop kunnen door den Rijksminister voor Voeding en Landbouw worden toegestaan De directe doorvoer on der toezicht der douane is veroorloofd. Thans is officieel beriqht ontvangen, dat de koning van Spanje het beschermheerschap dezer tentoonstelling heeft aanvaard en de president van den ministerraad Primo de Rivera het eere-voorzitterschap. Van den burgemeester van Valencia kwam de mede- deeling, dat die stad een subsidie van 2000 peseta's voor de tentoonstelling heeft ver leend; een gelijk bedrag werd beschikbaar gesteld door de Camara Agricola. aldaar. De eerste zending goederen voor de ten toonstelling bestemd, welke per boot verzon den werd, is reeds in het daarvoor bestemde gebouw aangekomen, de overige zendingen gaan per spoor resp. 9 en 15 April, waar voor alle noodige maatregelen getroffen zijn. De begrooting van Waterstaat voor 19Z9 In de vergadering der Eerste Kamer wer den gisteren een ge wetsontwerpen zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Daarna werd voortgezet de behandeling der begrooting van Waterstaat 1928. De heer MOLTMAKER (S D.A.P.) vervolgt zijn rede. Hij zet uiteen, dat bij niet mindr dan 26 tramwegondernemingen een pensioen regeling ontbreekt. Het orgaan van direc teuren van divrse ondernemingen „De Locomtief" heeft zelfs geklaagd over de weinige medewerking van den minister. Hoe lang zal de minister nog talmen? Hoe langer men uitstelt, hoe moeilijker de oplossing wordt. Spr. hoopte, dat de oproep, d e het congres in Den Haag van tramwegpersoneel zal richten tot de regeering, zal doordringen tot den minis er. Ook het concentratie- vraagstuk dient wel ter hand te worden ge nomen. Ten slotte steunt spr. de mot e-De Muralt inzake de onbewaakte overwegen en spreekt hij de hoop uit, dat na de verkiezin gen aan het hoofd van het Departement van Waterstaat een democraat zal komen, die daaraan nieuwe vormen zal weten te geven De heer LINDEYER (S.D.A.P.) bespreekt de toestanden in den mijnbouw. Hoe komt de minister aan de bewerking, dat die toestand nergens beter is dan hier? Daar zijn wein'g gegevens over, die officieel zijn. Spr. wijst op het hooge ongevallencijfer, terwijl in v.er ja: en tijd het aantal ziektegevallen met 60 pet. ges legen is. Het rapport over de ramp in de mijn Hendrik vindt spr. zonderling en tegenstrijdig. Waarom is in strijd met de instructie geen onderzoek ingesteld door den hoofdingenieurs en wie heeft dat onderzoék dan eigenlijk wel ingesteld? Is de directie der Staatsmijnen rechter in eigen zaak ge weest. Het Staats oezicht heeft in ieder ge val zijn taak niet behoorlijk vervuld. Wat heeft de minister gedaan om dit aan het Staatstoezicht duideiijk te maken? Als het waar is, dat de werkplaats vol gas stond toen er gesloten werd, dan is de schuld aan de directie, die er niet voor zorgde, dat dit gas werd afgevoerd. De direc tie ontkent echter de aanwezigheid als ge- vo'g van door haar genomen maatregelen. Uit tal van getuigenverklaringen is wel ge bleken, dat" de bedrijfsleiding menige fout heeft gemaakt. Het aantal arbeiders-contro leurs blijkt te klein te zijn. De conclusies van het rapport acht spreker zeer onbevredigend en gesteld op een onzekere bas's. Spreker hoopt over een en ander een be vredigend antwoord te verkrijgen, benevens de toezegging, dat mocht weer zoo'n ongeluk voorkomen, de arbeidersorganisaties in de commissie van onderzoek zullen zijn ver-, tegenwoordlgd. Zoo niet, dan zal spreker bij de begrooting der Staatsmijnen op deze kwestie meer uitvoerig moeten terugkomen. De heer Lindeyer dringt verder nog aan op wettelijke regeling van de contactcommissie en spoedige herziening van het Mijnregle ment. De heer GELDERMAN (V.B.) bespreekt den aanleg van het Twente-Rijnkanaal. De minister heeft nu 1 millioen voor de uitvoe ring van dit werk op de begrooting gebracht, maar bij een eenigszins vlotte uitvoering zal in de komende jaren een heel wat grooter bedrag noodig zijn. En dan nog zal men er niet komen met geld alleen. Met de benoo- digde onteigeningen moet eenige spoed ge maakt worden. De heer VAN DER LANDE (R.K.) be spreekt de rede van den heer Segers in den Belgischen Senaat over den vaarweg Wemel- dinge—Hansweert. Spreker meent, dat deze vaarweg, door Nederland aangelegd, veel beter is dan de oude vaarweg door het Kreekrak en de Eendracht. De vaarweg van Antwerpen naar Dordrecht werd door den aanleg van dit kanaal met 40 K.M. bekort. Spreker toont onderscheidene onjuistheden aan in de rede van den heer Segers, die weer een duw gaf aan de verhouding tusschen Nederland en België en protesteert tegen de voorstelling, als zou Nederland met zijn goe den waterstaat zijn verplichtingen niet zijn nagekomen. Spreker breekt zijn rede af, waarna gepau zeerd wordt. Na de pauze zette de heer v. d. LANDE (R. K.) zijn rede voort en wijst er op, dat het betoog van Senator Segers moet zijn ingeslagen, getuige het gesprokene door Pa ter Rutten op de vergadering, te 's-Graven- hage gehouden, van den R. K. Vredes- bond. De heer DE GIJ SELA AR (C. H.) wijst op den onhoudbaren toestand van den spoor wegovergang te Leiden. De boomen zijn bijna steeds gesloten, hetgeen een schandalige toe stand is. Een nieuw station zal de beste op lossing zijn. Binnen enkele jaren is in ieder geval veran" dering noodzakelijk. De heer JANSSEN (R. K.) dringt aan op spoedigen aanleg van het kanaal door het Bosscheveld naar Maastricht. Spr. verwerpt de voorstelling van den heer Moltmaker, als zouden de tegenstanders van zijn motie van verleden jaar inzake de clas sificatie van het spoorwegpersoneel vijanden van het personeel zijn. De heer KOSTER (V. B.) bespreekt de kanaalverbinding van Amsterdam met den Rijn en waarschuwt tegen het Geldersche- vallei-plan. dat wellicht door den Minister gekozen zal worden. Het wil spr. verder voorkomen, dat het, ge zien de bevolkingstoename van ons land. tijd wordt, dat de regeering zich bezig gaat hou den met een landelijk uitbreidingsplan. Daar in is een centrum ook van verkeerswegen noodig. Dit centrum zal Utrecht dienen te zfjn. Spr. verzoekt den Minister daarom het plan van ir. Mussert (kanaal over Utrecht en wyk bij Duurstede) aan een nauwkeurig onderzoek te doen onderwerpen. De heer SMEENGE (V. B.) hoopt, dat de tollen spoedig alle worden weggenomen. Be treffende de kanaalverbinding Amsterdam Rijn geeft spr. uit scheepvaartoogpunt de voorkeur aan een kanaal door de Geldersche Vallei, een onontgonnen gebied, dat door een kanaal ontsloten zal worden. De heer FRANSEN (R. K.) bepleit arbi trage voor aannemers van openbare werken bij meeningsverschil. Spr. steunt de motie-de Muralt inzake de onbewaakte overwegen. De heer REYMER (R. K.) bepleit de ur gentie van den aanleg van een kanaal Kor- tenhoef—Hilversum voor schepen van 300 a 100 ton en een verbetering van de Naarder- -rekvaart zoodat deze geschikt wordt voor ichepen van 150 200 ton. In zijn antwoord merkt de minister van Waterstaat, de heer v. d. VEGTE, op dal hij, wat de reorganisatie van den waterstaat betreft, het advies van den heer de Muralt om de zaak nu maar te laten rusten, niet zal opvolgen en zal trachten in den korten of langen tijd, dien hij hier nog staat, aan de zaak een begin van uitvoering te geven. De motie-de Muralt besprekende merkt spr. op, dat we voor een wettelijke regeling staan, die het onbewaakt laten toelaat. De wet wordt met groote nauwkeurigheid en zachtzinnigheid uitgevoerd. Het rapport der commissie is reeds ter perse en de laatste revisie is wellicht reeds geschied. Spr. zou dan ook willen vragen welke positie deze hooge vergadering zal innemen als zij een motie aanneemt zonder het rapport te hebben ge lezen. Den heer de Muralt vraagt spr. van welken tijd zijn inlichtingen uit DuitschlanG zijn. De toestand is thans nJ. geheel veran- lerd. Het heeft ook daar de aandacht ge trokken dat de meeste ongelukken niet voor men op de hoofdspoorwegen en men gaai ar dan ook op gelijke wijze handelen als ier te lande, met instemming van het automobielwezen In de eerste helft van 1928 zijn op bewaakte overwegen in Duitschland 308, op onbewaakte 171 ongevallen voorge komen. De onbewaakte overweg werkt op voedend, hij dwingt den weggebruiker tot voorzichtigheid en die is noodig, niet alleen lij de overwegen. Wat het spoor- en tramwegpersoneel be treft, de dinsttijd van wagenbesuurders van electrische tremen kan niet gelijk zijn aan dien van de machinisten, wier werk veel zwaarder is. Spr. weet niet hoe hij van zijn kant verandering zou moeten brengen in de promotieregeling; deze kwestie hoort thuis in den personeelraad, die juist is in gesteld om al'erlei vragen buiten de Kamer ';e houden. Hierna breekt spr. zijn rede af. De ver gadering wordt tot heden verdaagd. De „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede" organiseert in het najaar, van onge veer 25 September tot 25 October d.a.v., te 's-Gravenhage een Vredes- en Volken bondstentoonstelling in het complex der Grafelijke zalen, daartoe door de Regeering ter beschikking gesteld. De tentoonstelling staat onder bescher ming van een eerecomité, waarin de minis ters van Buitenlandsche Zaken, Onderwijs, K. en W„ Justitie, Arbeid, H. en N. en Kolo niën, benevens hooge dignitarissen, voor aanstaande internationale persoonlijkheden en vertegenwoordigers van verschillende godsdienstige en politieke richting en voorts de deken van het corps diplomatique zitting hebben genomen. De uitvoering is in handen van een uit voerend comité, dat terzijde wordt gestaan door een comité van organisatie, bestaande uit personen, deskundig ieder op een onder deel van het gebied der tentoonste ling. In wording is daarnevens een nationaal comité van aanbeveling, dat ten doel heeft om in de verschillende kringen der samenleving belangstelling voor deze tentoonstelling aan te kweeken. Maandag 15 dezer, den dag, waarop de voorbereidende ontwapeningscommissie van den Volkenbond opnieuw te Genève bijeen komt, zal een afvaardiging van de Socialis tische Arbeiders Internationale een bezoek brengen bij den voorzitter dier commissie, jhr. Loudon, De deputatie zal den heer Loudon het adres toelichten, dat, op het initiatief van het bestuur der Socialistische Internatio nale, door duizenden organisaties tot de voorbereidende ontwapeningscommissie is gericht. Jhr. Loudon zal de deputatie ontvangen te Genève, onmiddellijk na de opening van de zitting der commissie. De deputatie bestaat uit de heeren Arthur Henderson, lid van het Engelsche Lager huis; Pierre Renaudel, lid van het Fran- sche parlement; Otto Welsch, lid van den Duitschen Rijksdag; Louis de Brouckère, lid van den Belgischen Senaat en J. W. Al- barda, lid van de Nederlandsche Tweede Kamer. Aangezien de heer Henderson verhinderd is aan het bezoek bij jhr. Loudon deel te nemen, zal waarschijnlijk de heer Renaudel als woordvoerder van de deputatie optreden. Men zal, behalve het adres, ook de resolutie over de ontwapening, aangenomen door het internationaal socialistisch congres te Brussel in Augustus 1928 aan jhr. Loudon aanbieden. Verkeersstagnatie aan het veer te Moerdijk De A. N. W. B. deelt mede: Het verkeer op de belangrijke route van Holland naar Brabant heeft op den 2en Paaschdag weer eens stagnatie ondervonden aan het veer te Moerdijk. De scheiding tus schen Noord en Zuid is er opnieuw duidelijk gedemonstreerd. Er blijken nog andere oorzaken te zijn, die den geregelden dienst van dit veer belemme ren, dan mist en ijs, waardoor in den afge- loopen winter herhaaldelijk en geruimen tijd het verkeer hier werd stilgezet. Ditmaal was het slechte weer de oorzaak dat het veer op Paasch-Maandag velen heeft teleurgesteld, want wegens de stormvlagen kon de nieuwe, groote veerboot niet aan den onlangs ge bouwden steiger te Wiilemsdorp aanleggen en de overtocht over het breede water moest, zoolang het weer zich niet verbeterde, met de oude, kleine veerboot geschieden, die haar aanlegplaats aan den Hollandschen oever nog wei bereiken kon. Het gevolg daarvan is geweest, dat tal van automobilisten, die op dien dag van druk ver keer aan den veersteiger kwamen, geruimen tijd moesten wachten, voordat zij met hun wagen een plaats op de te kleine veerboot konden krijgen. Degenen die 's avonds op weg naar huls te Moerdijk arriveerden, vonden daar aan den Brabantschen wal de fraaie, nieuwe boot, verlokkend met alle lichten op, aan den steiger liggen, maar moesten tot hun verba zing vernemen, dat de veerboot, om de reeds genoemde reden, niet varen kon en dus geen passagiers opnam. Ve en hebben daar twee volle uren moeten .vachten voordat ze eindelijk aan de beurt .cwamen en in plaats van om kwart voor ichten werden zi) pas om kwart voor tienen ivergezet. Nog sterker dan zij het reeds waren, zijn deze teleurgestelden daar, op dien ongeriefe- ijken avond overtuigd van de dringende ïoodzakeltjkheid eener vaste verbinding over h?„ Hollandsch Diep. Een huldeblijk van de Amsterdamsche burgerij Volgens een bericht in de „N.R.Ct." zal het huldeblijk van de Amsterdamsche bur gerij aan de Koningin-Moeder bestaan in een album of schrijn, bevattend een 30-thl aquarellen, te vervaardigen door hiertoe reeds uitgenoodigde vooraanstaande Amster damsche schilders. Deze aquarellen zullen sterk naar voren brengen het karakter en de schoonheid van Amsterdam. Onder leiding van den heer C. G. Vattier liiaane, als vertegen /oooi'ger van het hoofdcomité heeft zich een kleine commis- missie van kunstenaars gevormd, waarin zitting hebben de schilders A. M Gorter, Jan Sluyters, prof H J Wolter en F. Bo- beldijk, die tevens als jury zal optreden De afmeting der aquarellen zal zijn 25 x 30 40 c.M. en het omhulsel van de collectie zal worden ontworpen door den sierkunstenaar Th, Nieuwenhuys. Thans heeft de gemeenteraad van Per- nis aan Rotterdam toestemming verleend tot het graven van een petroleumhaven voor de Bataafsche Petroleum Maatschappij. Naar de Rsbd. verneemt, moet het Twee de Kamerlid, de heer Henri Hermans, te Den Haag. in het R.K. Ziekenhuis aldaar worden opgenomen voor een vrij emst'ge operatie. De heer Hermans is lijdende aan galsteen. Lijst der Wijnkoop-partij. De afdeeling Amsterdam van de Com munistische Partij Holland (C. P. H. Cen traal Comité) heeft voor de a.s Kamerver kiezingen de volgende lijst opgesneld: 1. Wijnkoop, Amsterdam; 2. Van Burink. Rot terdam; 3. Brommert, Amsterdam; 4. Rooo StelVos, Groningen; 5. Frederiks, Alme lo; 6. Stevinga. Groningen; 7. Ceton, Am sterdam; 8. Roorda, Tynje; 9. De Rooy, Heerlen; 10. Woelders, Amsterdam. Havas seint uit Parijs: Tot groot-officier in het legioen van eer is benoemd jhr. mr. A. C. D. de Graeff, gouverneur-generaal van Ned.-Indië. De heeren mr. K. F. Creutsberg, vice-prestdent van den Raad van Ned.-Indië en G. R Erd- breuk, algemeen secretaris ter Algemeen* Secretarie, zijn benoemd resp. tot comman deur en officier in het legioen van eer. Aneta seint uit Semarang; Tusschen Semarang en Demak, dicht bij Sajong, heeft een tramongeluk plaa s ge had. Een machinist van de tram reed, ondanks den onveiligen stand van het sig naal, door en kwam aldus op verkeerd spoor terecht. De wisselwachter, deze verg'ssing be merkend en vlezende voor 'n botsing met een andere naderende tram, wierp haastig den wissel om en gooide dien vervolgens weder om, met het resultaat, dat zes wagens van de tram ontspoorden, waarvan er twee kantelden. De materieele schade is aanzien lijk, maar behalve een dame. die haar schouder ontwrichtte, kwamen alle passa giers er goed af. Een telegram van Z. H. den Pans De Indische Centrale Raad ontving, naar „de Koerier" meldt, het volgend antwoord op zijn telegram aan Z. H. den Paus, waarin gelukwenschen werden aangeboden met de oplossing van de Romeinsche kwestie: President Conseil Central Associations Sodales Catholique Weltevreden. St Sainteté Remercie Envoyant Pater- nelle Benediction. w.g. Card. Gasparri De Koerier" vertelt nog het volgende vermakelijke verhaaltje: Men herinnert zich, hoe de Centrale Raad een in het Fransch gesteld telegram aan Z. H. den Paus zond, met gelukwenschen voor de oplossing van de Romeinsche kwes tie. Bij de aanbieding van dit telegram aan het hoofdpostkantoor van de hoofdplaats van Indië, ontspon zich het volgende ge sprek: In welke taal is dit telegram gesteld? In het Fransch, mijnheer, Rome? Rome? waar ligt dat ergens? Rome, mijnheer, is bij mijn weten nog altijd de hoofdstad van Italië. En na deze door den aanbieder verstrekte inlichtingen, werd het telegram geaccep teerd en blijkens het ontvangen antwoord ook verzonden naar het voordien bij het I Bataviasche hoofdpostkantoor onbekende Rome. Te Rotterdam is opgericht: de Vereeniging van Leeraren M. O. Economische Taal (be zitters der Akte van Bekwaamheid voor on derwijs in Handelsterminologie en Handels correspondentie in de moderne talen, inge steld bij Kon. Besl. van 3 Aug. 19261. Het doel der vereeniging zal ziln op ia komen voor de wetenschappelijke en mate rieele belangen der bezitters van en der can- didaten voor de akte van bekwaamheid voor onderwijs in handelsterminologle en han delscorrespondentie in de moderne talen. On der de middelen om dit doel te bereiken wordt oa genoemd' het oprichten of doen oprichten van leerstoelen voor c* taal van het economisch verkeer, teneinde een aca demische opleiding voor leeraren M o Eco nomische Taal mogelijk te maken. Ook wil men trachten een behoorlijke wettelijke re geling van de positie der genoemde leeraren te verkrijgen. Het bestuur wordt gevormd door de hee ren: P. Goedendorp, voorz., A Driessen en c. D. W. Könlg, secretaris-penningmeester*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5