Sociaal Leven. VOOR DE HUISKAMER b TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 11 APRIL 1929 BLADZIJDE 2 Het pensioenvraagstuk voor personeel der intercommu nale tramwegen St. Franciscus van Assisië Het contract in de textiel industrie Roode terreur in de hoofdstad LUCHTVERKEER Pessimistische beschouwin gen van dr. Eckener De naastenliefde in het sociale leven Een Utrechtsche studieweek Een reclame-vliegtuig beschadigd Het grootste vliegveld van Zuid-Afrika Een belangrijke order LEGER EN VLOOT 15de Algemeene Vergadering van de R.K. Ver. van Marine-personeel St. Ghristophorus VOETBAL Haarl. Voetbalbond District Leiden D. H. V. B. District Haarlem en Omstreken Junioren - Competitie Pastoor A. van Schijndel bediend VERKEER EN POSTERIJEN Het radio-telefoonverkeer met Ned. Indië Geluk-telegrammen Een verouderde brug TENNIS Miss Wills in Holland DAMMEN Om het kampioenschap van Haarlem SCHIETEN Bloemendaalsche Burger wacht KERKNIEUWS Pastoor A. Dudock O.F.M.f Straatzwervers Een bestnreneongres te 's-Gravenhage. In een der zalen van den Haagschen Die rentuin is gisterenmiddag een besturencon- gres gehouden van den Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphaël, van de Ned. Ver. van Spoor- en Tram wegpersoneel en van den Prot. Christ. Bona van Spoor- en Tramwegpersoneel', ter be spreking van het pensioenvraagstuk voor het personeel der intercommunale tramwe gen. De heer J. Hellemons (St. Raphaël) open de het congres. Spr. wees er op, dat tot dusver wel iets bereikt is, maar dat de pensioenregeling voor het trampersoneel nog lang niet bevredigend is. Wel weten we, aldus spr., dat de finaneieele toestand van verschillende tramwegmaatschappijen niet rooskleurig is, maar we weten ook, dat de regeering ook een pensioenregeling voor het tramweg-personeel heeft toegezegd. Die be lofte der regeering is tot dusver nog steeos niet ingelost, en het gevolg is, dat het per soneel en de organisaties dat gesol moede beginnen te worden, en dat er maatregelen worden getroffen, om zoo spoedig mogelijK tot het beoogde doel te komen. Spr. heette de aanwezigen alle hartelijk welkom, in het bijzonder den vertegenwoor diger van den minister van Waterstaat, den heer Silvergieter Hoogstadt, het Eerste Ka merlid Moltmaker, de Tweede Kamerleden van Braambeek en Krijger en de vertegen woordigers van verschillende organisaties. Als eerste spreker trad op de heer L. W. Peterse van de Ned. Verceniging. Spr. her innerde er aan, dat reeds in 1909 de Staats- commissie-Talma de wenschelijkheid heeft betoogd van een pensioenregeling voor het personeel der interlocale tramwegen. Tot dusver is die wensch een wensch gebleven en nog steeds moeten de organisaties actie voeren. Spr. wees er op, dat gelukkig reeds eeni- ge grocte maatschappijen op eigen initiatief een pensioenregeling hebben ingevoerd, waardoor reeds een gedeelte van het per soneel in ons land is geholpen. Voor het overgroote deel van het personeel moet echter nog gestreden worden en spr. wekte allen op, om mede te werkm. dat nog in dit jaar de pensioenregeling tot stand zal komen. Daarna sprak de heer A. J. Koster van St. Raphaël. die de noodzakelijkheid van een pensioenregeling uiteenzette. In de eer ste plaats betoogde spr.. dat de arbeider recht heeft uit zijn arbeid een onbezorgden levensavond te krijgen. Wanneer de ondet- nemingen zelve niet in staat zijn daarvoor te zorgen, dan moet de Staat bijspringen. Dit geld in het bijzonder voor de tramweg- maatschappijen. Van groot belang is een spoedige invoe ring dezer regeling ook, omdat daardoor voor tal van personen, voor wie het R. D. V. thans nog niet geldt, dit R. D. V. mede van toepassing zal worden. De tegenwoordige toestand van het tram personeel roept dringend om verbetering. Tal van personen met 40 of meer dienst jaren moeten nog dienst blijven verrichten, omdat zij anders zouden zijn aangewezen op steun van familie of van de openbare kas. Ook worden velen met een klein pen sioentje naar huls gestuurd, terwijl In tij den van ziekte of invaliditeit hun gezin aan kommer en ellende wordt prijsgegeven. Ook deze feiten illustreeren duidelijk de dringende noodzakelijkheid van een spoe dige pensioenregeling, waarnaar reeds zoo lang reikhalzend is uitgezien. Ten slotte sprak de heer J. Augustijn van den Prot. Christ. Bond. Spr. herinnert er aan. dat een eenige jaren geleden door den minister van Waterstaat ingestelde commissie voor het tramwezen van meening was, dat invoering van een pensioenregeling voor het trampersoneel niet zonder Rijks- steun zal kunnen geschieden. Deze- com missie wenschte Invoering der pensioenrege ling op 1 Januari 1920. Acht jaren zijn voorbij gegaan en neg is er geen regeling. Het geduld van het personeel is reeds veel te lang op de proef gesteld en daarom hoopte spr., dat de regeering bereid zal zijn een regeling te treffen op den grond slag van het rapport der genoemde com missie, volgens welke het Rijk de helft der kosten voor zijn rekening zal hebben te nemen. Hierna werden eenige opmerkingen uit het congres gemaakt, waarop de volgende resolutie werd aangenomen: Het besturencongres enz., waardeert dat meerdere tramwegmaatschappijen reeaa maatregelen ter zake hebben getroffen; spreekt echter de meening uit dat het treffen van een pensioenregeling voor het geheele tramwegpersoneel zeer urgent moet worden geacht; doet een ernstig beroep op de Regeering en de beide Kamers der Staten-Generaal om tot een spoedige oplossing dezer wette lijk voorgeschreven verplichting te komen; vertrouwt dat de werkgevers ln het bedrijf de hiertoe noodige medewerking zullen ver- leenen en vraagt steun aan en vertrouwt op de Vakcentrales en de Nederlandsche pers om aan het streven van dit congres steun te verleenen. „dat voor het waarachtig geluk van den mensch en de samenleving de Godsdienst onmisbaar is"; „dat het persoonlijk welzijn der arbeiders maar evenzeer het sociaal (maatschappelijk) en staatkundig leven, moeten doordrongen zijn, moeten doordrongen worden van onze katholieke beginselen"; „dat daarom de geloofsafval van onzen tijd een ramp is voor het volk en ln het bij zonder voor de arbeiders omdat hij bedreigt het eeuwig en tijdelijk welzijn der menschen." Daarom is het algemeen onderwerp van deze studieweek getiteld: ..Zonder godsdienst geen volkswelzijn." Dit onderwerp zal dan worden beschouwd in verband, 1. met den massalen geloofsafval onder de arbeiders: 2. met het bedrijfsleven; 3. met het staatkundig leven. Nationale R. K. Vereeniging van Geheel onthouders onder Ned, Spoor-, Tram- en Van Gend en Loos-personeel In begin Februari deelden wij mede, dat het hoofdbestuur van bovengenoemde orga nisatie genoodzaakt was, haar aangekondig de Jaarvergadering uit te stellen. De reden hiervan was de strenge vorst en groote sneeuwval, zoodat de waterwegen dicht kwamen te liggen, en alle vervoer per spoor moest geschieden, wat vcor het perso neel beteekende meerdere en zwaardere diensten. Gelukkig is deze toestand weer geleidelijk aan hersteld, en gaat alles weer zijn geregel- den gang. In verband daarmede besloot genoemd hoofdbestuur zijn jaarvergadering vast te stellen op Maandag 15 April as. te Utrecht, in de zaal van de Haagsche Lunchroom, Stationsplein 5, aanvangende om 11 uur. Naast de jaarlijksche verslagen en ver kiezingen, bevat de agenda meerdere voor stellen. Ook zal de Zeereerwaarde bondsadviseur, Pater Hdefonsus, een herdenkingsrede hou den over mgr. dr. Alph. Ariëns en zijn werk, naar aanleiding van diens overlijden, terwijl Zijn Eerwaarde verder zal spreken over „Vrienden van St. Franciscus". Verder zal het hoofdbestuurslid, de heer P. J. J. Vroom, commies bij de Ned. Spoor wegen een onderwerp inleiden over „Col portage". Geen overeenstemming In de gisteren gehouden conferentie tus- schen de besturen der vier Twentsche tex- tielfabrikantenvereenigingen en de hoofd besturen van „St. Lambertus" en „Unitas" werd geen overeenstemming bereikt. De Volkskrant meldt uit Amsterdam: In verband met de terreur, door de syn dicalistische steenzetters op cfe katholieke bouwvakarbeiders uitgeoefend, zal Vrijdag avond te 8 uur in het gebouw van de St. Jozefsgezellenvereeniging aan de Stadhou derskade te Amsterdam, vanwege den R.K. Bouwvakaroeidersbond een protestvergade ring worden gehouden, waartoe o.a. zijn uitgenoodigdde katholieke gemeenteraads- fractie, het bestuur- van het R.K. Werklie denverbond en de vertegenwoordigers der verschillende kuth. vakorganisaties. Op deze vergadering zullen het woord voe ren de heeren A. C. de Bruijn, J. A. An- driessen en W. Heezelaers. Ten slotte zij nog meegedeeld, dat de terreur aanhoudt en dat zich weer eenige nieuwe gevallen van molest en mishande ling hebben voorgedaan. Zoo werden Zondagavond bij een dei- katholieke steenzetters de ruiten ingegooid, waarbij de betrokkene door glasscherven ernstig in het gelaat werd gewond, zoodat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Dinsdagavond werd een arbeider bij het naar huis brengen op weg naar de Beste vaerstraat wederom ó'oor het opdringend gepeupel gemolesteerd en mishandeld. Het wordt meer dan hoog tijd, dat dc politie krachtiger optreedt om aan dit on gure gedoe een eind te maken. Het subsidie voor de Zeppelin werf ingetrokken. Als uitgave van de Diocesane Commissie van Samenwerking in het Bisdom 's-Her- togenbosch, is onder bovenstaanden titel, in brochure-vorm verschenen de Vastenbrief 1929 van Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem. Wijl de vraagstukken over liberalisme en socialisme den laatsten tijd meer dan ooit de gemoederen van velen bezighouden en de eerste Vastenbrief van Mgr. Aengenent speciaal gericht is tegen het economisch liberalisme, heeft de „Commlsie van Samen werking" gemeend nuttig werk te verrichten met welwillende toestemming van Mgr. Aengenent dezen Vastenbrief in een bro chure te doen verschijnen. In navolging van de Limburgsche zal de eerste Studieweek in het Aartsbisdom wor den gehouden te Hilversum ln het gebouw der Kweekschool op 17, 18 en 19 Aug. a.s. Het doel van de Studieweek zal allereerst zijn de bestuursleden der aangesloten Werk- liedenvereenigingen voor hun practischcn ar beid op eenvoudige bevattelijke wijze dui delijk te maken: Wolff seint uit Berlijn: Officieel is bekend gemaakt dat de rijks bijslag van 4 millioen en het subsidie van den staat Wurtemberg ten bedrage van 2 milloen voor steun aan de Zeppelin-onder neming te Friedrichshafen van de betrok ken begrootingen geschrapt zijn. Een cor respondent van Wolff is daarop dr. Ecke ner gaan interviewen die hem het volgen de gezegd heeft: „Wij worden door dit besluit in onze le vensader getroffen, want de subsidies wa ren dit jaar bestemd voor den bouw van een nieuwe groote werf en hal waarin het verbeterde luchtschiptype. dat wij reeds op papier geconstrueerd hebben, op stapel zou zijn gezet. Ik vrees dat wij deze voornemens nu wel zullen moeten prijsgeven, waarmee tevens de hoop van breede kringen van het Duit- sche volk, dat wij een nog beter type zul len bouwen ten grave gedragen wordt. Ik zie voorloopig voor ons geen uitweg, maar ik geloof nochtans niet, dat in deze zaak het laatste woord gesproken kan zijn. Ik begrijp <ï®t het Rijk, met het oog op dc onderhandelingen te Parijs en den algemee- nen financieel en toestand niet ln den roep van verkwisting mag komen, maar op de begrooting fungeeren ln elk geval nog 35 millioen voor andere luchtvaart-doeleinden, en daarentegen geen pfenning voor ons. Het Duitsche volk zal den ondergang van de Zeppelin-onderneming, naar mijn vaste overtuiging echter niet toelaten." Boven Rotterdam maakte gisteravond een vliegtuig lichtreclame voor een bekend mar- garanemerk. Toen dit toestel te omstreeks negen uur op Waalhaven wilde landen, heeft de bestuurder deze landing te laag genomen, waardoor het vliegtuig ernstig aan het lan dingstoestel is beschadigd. Behalve de piloot bevonden zich nog aan boord een hulpbe stuurder en drie monteurs voor de electrische installatie. Het toestel is ernstig beschadigd. Wanneer het op Waalhaven moet worden gerepa reerd zal er tenminste veertien dagen mee heen gaan, voor het wederom kan vliegen, omdat men in de reparatiewerkplaats op het Rotterdamsche vleigveld te veel werk onder handen heeft. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Reuter seint uit Johannesburg: Men heeft besloten te Germiston een vliegveld te bouwen van een oppervlakte van 400 acres. Dit zal het grootste vliegveld worden van Zuid-Afrlka. Men hoopt, dat dit vlieg veld het eindpunt zal worden van de Brit- schè Imperiale Luchtvaart Maatschappij. Voor den luchtdienst Engeland-Britsch Indlë. Een draadloos bericht uit Londen aan het Ilbld. meldt: De Imperial Airways hebben een order geplaatst bij de Handley Page Ltd. voor den bouw van vier groote toestellen voor den dienst Engeland—Britsch-Indië. Iedere ma chine zal een capaciteit hebben van 2000 pk. en 40 passagiers kunnen vervoeren, be nevens een bestuurder, werktuigkundige en steward. Er zal een buffet aan boord zijn en den passagiers kunnen ververschtngen worden aangeboden gedurende de vlucht. De toestellen zullen worden voorzien van de spleetvleugels ten einde de veiligheid te verzekeren. De order is de grootste, welke tot dusverre is geplaatst voor Britsch lucht verkeer. Het volledig geraamte, zonder vleu gels, zal geëxposeerd worden op de Brit- sche luchtvaart-tentoonstelling, welke in Juli as. in Olympia wordt gehouden. Het expositie-model zal echter hoofdzakelijk van hout gemaakt worden,, terwijl de wer kelijke machine geheel een metalen con structie is. Het ministerie voor luchtvaart heeft toegestemd een som van 100.000 pd. st. te betalen aan de Handley Page Ltd. voor het recht gebruik te maken van de spleetvleugels op de toestellen van de ko ninklijke luchtstrijdkrachten. Zooals wij reeds eerder hebben medege deeld zal de Ned. R. K. Ver van Marine personeel op 13, 14 en 15 April as. te Rot terdam hare XV Jaarvergadering houden. Om de katholieke Marinemannen te ont vangen en te huisvesten heeft zich gevormd een Eerecomité bestaande uit den Hoog- eerw. Heer van Heeswijk, deken Rotterdam Daim. van de Geest, o.P., Rector Lubke, CssR, L van Doorn, Voorzitter R.K. Mid- denstandsvereeniging, H. Hellebrekers, voor zitter Ver Kath. Rotterdam, P Jansen, Secr, Ned. R. K Volksbond, H. Kuypers, Directeur van De Maasbode, F. Nlvard, Weth van Rotterdam. De Regelingscommissie bestaat uit: Annie Meyer, Presidente en de heeren C. van Eyck; Pater Jos Klessens CssR, Th. Schaepman, Pater N. Perquln O.P., W. Spangenberg en J. Hendriks, Secretaris. Zaterdagmiddag om 5 uur woraen de be stuurders en afgevaardigden, leden en gas ten ontvangen in den foyer van gecouw der St. JozefsGezellen Ver. aan het stations plein door de Regelingscommissle. Om half acht vangt de jaarvergadering aan, op .welke vergadering de Zeereerw. Hooggeleerde Heer Pater, Professor J. B. Kors, Hoogleeraar aan de Kelzer-Karel- Universiteit te Nijmegen een inleiding hou den zal over de Gezagstheorie. Zondagmorgen om 8 uur wordt in de kerk van de Paters Redemptoristen aan den Goudschen Rijweg een H. Mis opgedragen waaronder Gen. H. Communie voor de af gevaardigden. Des avonds om 8 uur heeft de feestelijke avondvergadering plaats ln de Groote Schouwburgzaal aan het Stationsplein. Maandag om half acht H. Mis in de kerk aan den Goudschen Rijweg, waarna voort zetting der vergadering; bezoek aan de drukkerij van De Maasbode en ontvangst ten Stadhuize. Om 4 uur vertrekken de afgevaardigden naar hun resp. standplaatsen. DE SPELREGEL-AVOND Vorige week werd door ons reeds bekend gemaakt, dat Dinsdag 16 April een spelregel avond zou worden gehouden in het K. S. A.- gebouw te Sassenheim. De datum, 16 April hebben wij niet kunnen handhaven in ver band met een vergadering, welke op dien datum gehouden wordt van Districtsleiders inzake den a.s. Diocesanen Jeugddag. Daarom wordt de spelregelavond nu ge houden één dag later als oorspronkelijk was vastgesteld en wel op Woensdag 17 April des avonds te 8 uur in het K. S. A.-gebouw te Sassenheim. De heer F. J. van Veen uit Amsterdam zal dien avond als spreker op treden, waardoor men vooruit al verzekerd is van een leerzamen avond. Allen, die maar eenigszins kunnen, verwachten wij Woens dag as. te Sassenheim. Dat wij op een groote opkomst rekenen bewijst het feit. dat het Districtsbestuur dien avond te beschik ken heeft over de groote zaal van het K. S. A.-gebouw De resp. besturen van ver- eenigingen ressorteerende onder het District Leiden noodigen wij uit,, om onder leden en supporters in hiin omgeving groote pro paganda te maken voor den spelregelavond. Spoort allen aan tot een bezoek, want wat op Woensdag 17 April verhandeld zal wor den, is niet alleen leerzaam, maar ook nut tig. Uwe kennis ten opzichte van de spel regels kan verrijkt worden. Wij bieden u de gelegenheid, toont gij nu, dat u dezen spelregel-avond op prijs weet te stellen, wel ke voor een ieder vrij toegankelijk is. JUNIOREN-COMPETITIE DISTRICT LEIDEN De uislagen van de Zondag 7 April ge speelde wedsrijden zijn: Af deeling A: LeidenS. J. C. 3I. Af deeling B: O. V. V.Meerburg 5—0 Voor Zondag 14 April is vastgesteld: Afdeeling B: Leiden H—Meerburg. Leiden 12.30 uur. D. HAVERKORN Secretaris-penningmeester. Programma 14 April lste klasse De Gezellen 3—Santpoort 5, 2 uur. H. B. C. 4R. H. V. Z. 3, 12.30 uur. Alliance 3Concordia 4, 2 uur. 2de klasse B. S. M. 4—T. "S: B. B. 6, 12.30"uur. Concordia 4—V. V. F. 2, 1 uur. De Competitielelder Smit, Verbindingsweg 55 Bloemendaal. Pastoor A. van Schijndel van de parochie van Heinkenszand (Zeeland) is, naar „de Tijd" meldt voorzien van de H. H Sacra menten der Stervenden. Hij is lijdende aan het hart. In Maart werden met Indië gevoerd 95 uitgaande en 173 inkomende gesprekken. In de spreekcel te Amsterdam werden in to taal gevoerd met Bandoeng 15, Semarang 8, Soerabaja 38 en Weltevreden 41 gesprekken. Voor 's-Gravenhage waren deze cijfers respectievelijk 27, 18, 30 en 46. Voor Rot terdam 2, 8, 9 en 7 en voor Utrecht 5. 5, 7 en 4. Gemeld werden per werkdag 11 ge sprekken gevoerd tegen 10 in Februari. De verhouding van het uitgaand tot het inkomend verkeer was als 11.8. In de maand Januari 1929 werden verzon den: 11580 geluktelegrammen, bestemd voor het binnenland, 404 voor het buitenland en 3 voor Nederlandsche Scheepsstations. Ont vangen werden vanuit het buitenland 457 en van Nederl. Scheepsstations 48 geluktele grammen. Amsterdam verzond 2658 en ontving 100 geluktelegrammen; Rotterdam 1312 en 55; 's-Gravenhage 1244 en 61; Alkmaar 74 en 1: Arnhem 263 en 3; Breda 135 en 6; Deventer 76 en geen; Dordrecht 108 en 1; Eindhoven 174 en geen; Groningen 198 en 6; Haarlem 307 en 8; 's-Hertogenbosch 80 en geen; Hil versum 171 en 8; Leeuwarden 93 en geen; Leiden 137 en 1; Maastricht 93 en 12; Nij megen 141 en 3; Tilburg 171 en 9r Utrecht 319 en 11; Zutphen 33 en geen; Zwolle 102 en geen. Overige kantoren in één totaal 4090 en 220. Voorts werd op verzoek van den geadres seerde 1 telegram op*een Lx. formulier (d.w.z. als geluktelegram) afgeleverd. De opbrengst der geluktelegrammen gedu- rertöe de maand Januari 1929 bedroeg 68 meer dan gedurende de daaraan voorafgegane maand. Van de opbrengst werd door het Neder- landsch Jeugdleiders Instituut 35.81 be schikbaar gesteld voor het Kinderfonds van het Post- en Telegraafpersoneel. De A.N.W.B Toeristenbont) voor Neder* land en de Kon. Ned. Automobiel Club heb ben een adres aan den minister van Water staat gericht, met verzoek, den bouw van een nieuwe brug over het kanaal door Wal cheren te Middelburg zoo spoedig mogelijk ter hand te doen nemen. Ten gevolge van de verouderde, tijdrooven- de bewegingsinrichtingen van deze Drug on dervindt het sterk toegenomen en nog steeds toenemend verkeer daar emstlgen hinder. De toestand van de brug is echter, ook in andere opzichten, van dien aard, dat de kosten van modemiseering niet verantwoord zouden zijn, zoodat, ook naar de meening van den Minister, een geheele nieuwe brug noodig ls. Aangezien de verbetering van den ver- 'reerstoestand hier zeer urgent moet worden geacht, dringen adressanten er op aan, den bouw van een nieuwe brug zoo veel moge lijk te bespoedigen. In verband met het bezoek van de Ame- rikaansche tennisspeelster miss Helen Wils aan het Engelsche hof, is de tenniswedstrijd tegen de Amerikanen een dag verschoven. Thans zal deze worden gehouden op Zondag 12 en Maandag 13 Mei as. J. B. Sluiter Jr. behaalt den titel In den Haarlemschen kampioenswedstrijd is thans de beslissing voor de eerste plaats gevallen. J. B. Sluiter Jr. te Aerdenhout (lid der „Haarlemsche Damclub") behaalde den titel met een score van 17 punten uit 10 partijen. Hieronder .volgt de ranglijst van dit tour- nooi o 17 0 14 1 ia a 9 1.70 1.56 1.33 z.ia r;oo 1.001 1.00 0.90 0,50 0.45 0.37 J. B. Sluiter Jr. 10 7 3 J. W. van Dartelen 9 5 4 J. P. van Eijk 944 H. Greeuw 8 3 3 J. Poppen 9 41 Aebe de Jong 824 Chr. F. Visse 8 4 0 F. A. Berkemeier ro 2 5 J. van Looij 913 W. van Daalen 10 1 a R. Hartgerink 803 Gisteravond werd in „De Korenbeurs" te Haarlem de Haarlemsche kampioenswedstrijd voortgezet. De uitslagen luiden t Hoofdklasse Aebe de Jong wint van J. Poppen. J. P. van Eijk wint van W. van Daalen. J. W. van Dartelen remise met R. Hartge rink. J. B. Sluiter Jr. wint van J. van Looij. De partij H. Greeuw-Chr. F. Visse werd afgebroken en wordt later uitgespeeld. Tweede klasse J. van Berkum wint van J. Balk. De Bloemendaalsche Burgerwacht heeft de onderlingen wedstrijden van het winter seizoen geëindigd. De uitslag van die wed strijden is als volgt Competitie. (Maximum 1000 punten) iste klas W. Faase 991 punten G. Mooijekind 985 H. v. Tongeren 983 A. Hekker982 A. Janssen968 7, d. Ploeg 961 Chr. Visse955 A. Lagendijk945 Fr. Bersee 919 P. P. H. 6. H. A. W. L. 2de klas Laan 950 punten Krook 948 Bakker 945 Mooijekind 916 Broers 909 Lensen§99 v. d. Hulst 887 Lensen829 Pleging797 Carton-wedstrijd. (Maximum 100 cartons) A. Hekker100 cartons W. Faase 99 H. J. van Tongeren st. 92 c 97 P. Zonneveld97 A. Janssen96 G. Mooijekind 93 A. van der Ploeg qi Chr. Visse ....T1 8a A. Schipper 80 In den ouderdom van 64 Jaar is overleden de Zeereerw. pater A. Dudock O F.M pastoor te Bolsward. Terwijl Dinsdagmiddag om twee uur de Zeereerw. pastoor Dudock, ln gezelschap van den Zeereerw. Heer pastoor Duinlsveld, zich naar het Old Burger Weeshuls te Bolsward begaf, werd pastoor Dudock op straat onwel. Nauwelijks aan de stichting gexomen, is Zije erw. nog tijdig voorzien van de H. H. Sacramenten der Stervenden, daar plotse ling overleden. door J. H. Braach In een herberg gaf de oude den jongen een hemd. Van dien dag af begon hun vriendschap en bleven zij bijeen op hun z..erf- en bedeltochten. De straat heeft hen nu eenmaal vast, en de straat laat hen niet meer los. Zij is een deel van hun leven ge worden; zij voldoet aan hun kleine wen- schen en voorziet in hun nog bescheidener behoeftende straat...... die gladde, effen, regelmatige weghet glanzend vlak voor duizenden auto'sde aantrek king voor velen Naar landioopersaard noemen zij elkan der neef, compagnon, vriend of broer. Ze hebben nooit gesproken over hun vroeger levenZoodra ze 's morgens op de afge sproken plaats elkaar ontmoet hebben gaat Ieders zijns weegs. Over het verleden wordt niet gerepter moet Iets zijn, dat ze liever niet bekend maken. Geen van belden vraagt' ook iets.... zij' willen zelfs den schijn vermijden, nieuwsgierig te zijn Op zekeren winteravond gingen ze een kroegje in de voorstad binnen. Ze bestelden warme soep en besloten vroeg op hun stroobed te gaan. De schorre klank van een orchestrion, met een geluid van een asthma-lijder, houdt hen terug. Langen tijd waren, ze niet meer tn een kroeg geweest; zij waren er echter spoe dig op hun gemak. De drukte bedwelmde hen in 't begin, doch vooral de oude vond het er gezellig Met genot slurpte hij de slechte dranken in en na den maaltijd raakte hij zelfs in een uitgelaten stemming. Hij had direct een heelen kring toehoorders om zioh heen en vertelde grappen en mop pen, die oud waren als zijn haren, De jonge man zag dit alles met leede oogen aan. „Pas op!..... voorzichtigze kleeden je uit!" „Wiewatuitkleedenmij?" lacht de oude luid. De waarschuwing was voor hem alleen bedoeld, doch door er zoo luid antwoord op te geven, verried hij maar al te duidelijk, dat hij te diep in het glaasje had gekeken. ,,'t Was heelemaal niet noodig, mijn ple zier te storen," mompelde de oude. „We mogen het er gerust eens van nemen. Ons leven is toch waarachtig zoo gemakkelijk niet." „Zwaar is hetzwaar". Onder deze woorden kwam er een vrouw, die al een heelen tijd op den loer zat, naar de tafel gestrompeld, ,,'t Is waar. Het leven ls moei lijk voor ons allemaal. DaaromBetaal voor mij ook een kummel of een anisette!" „Wil je maken, dat je wegkomt," snauwde de jonge tot de opdringerige vrouw. „We hebben geen geld." „Hoho wat JU niet waaroud jeJe hebt vandaag een goeden dag gemaakt!" „En of!" lachte de opgewonden oude man. „Het werd tijd ook! Bij vorst en sneeuw hebben de menschen wat meer ge voel en worden milddadig." „Nog eens, hoepel op en een beetje gauw ook", snauwde de jonge man haar weer toe." „Ik denk er niet aan. Trouwens met Jou heb ik niets te maken. Je bent te grof. Ik houd meer van zachte menschen." „Pak je weg" bromde de jonge man met toornige stem. „Trek je eigen van hem maar niets aan; hij heeft een kwade bui," lachte de oude. „Ja, hij kan mopperen zooveel hij wil. Dat gaat ons niet aan. We zullen liever samen eens drinkenHédat goedje smaaktHeerlijkBestel nog maar wat van dat goedje!" „Ik zeg je voor de laatste maal, dat je mijn neef met ru3t zult laten," dreigde de jonge tot het uiterste gedreven. „Schaam Je en laat hem met rust." „Ik denk er niet aan. Ik? Waarom toch?" Op hetzelfde oogenblik gaf de jongen haar een geweldigen slag, zoodat zij ach terover tuimeldepakte den oude bij den kraag en sleepte hem mee naar buiten, zonder te letten op de scheldwoorden, die hem nageroepen werden „Wat gijsiste het wijf, terwijl ze overeind krabbelde, „daar zul Je voor boe ten, zoo gauw Ik je weer te zien krijg Ik heb ai dikwijls slaag gehadmaar zóó gemeenwacht maarkerel" Stil en terneergeslagen trokken zij den volgenden dag verder.de oude en de jonge.... De storm was opgestoken; de sneeuw viel in dichte vlokken en maakte hun stemming nog somberder. Ongeveer aan de grens van de stad ver brak de jongen het stilzwijgen en zei: „Ik dacht dat gij een geboren bedelaar waart. Maar het schijnt, dat ge nog niets van het straatleven kent," „Ik vier jaren al. Miin vrouw dood ongeluk en ontevredenheidkortom ik kon het in huls niet meer houden." „Een ervaren man laat de vrouwen voor wat ze zün. Ze zaaien niets dan tweedracht. Gisterenavond had 'het maar weinig ge scheeld, of ze hadden je té pakken. „Misschienstribbelde de oude zwak tegen. De stadstuintjes waren ze nu reeds voor bijde zwervers kwamen nu op den open, vlakken weg, waar ze nog veel meer te verduren hadden van wind en sneeuw. „Ik ben al elf jaar op de baan," begon de jonge zijn levensverhaal. „Het was in Februari en even guur weer als thans, toen ik het ouderhuis verlietRuzie met den oude altijd, ruzieverdriet.... herrie. Dat was niet om uit te houdenNou. en toen trok ik er tusschen uit.... heel een voudigik gingging weg." „Was dat ln Februari?Elf jaar gele den?" hijgde de oude en bleef staan want hij kon moeilijk ademhalen wegens den feilen wind. „Zooals Ut zei; zoo'n datum vergeet je niet licht. Met Paschen zou ik van school komen. Maar Ik hield die weken maar voor mezelf en begon mijn zwerftochten door de wereld. Een mooie wereldWat zeg Jij?" „Jaochen waarom ben je niet meer naar huis gegaan?" „Ik!Naar huis?Wat moest ik daar doen. Ze konden nu eten en drinken, zooveel ze wilden, behoefden zich nergens meer bezorgd over te maken enhadden nu geen reden meer om elkaar ln de naren te vliegen. Ik was meestal de oorzaak nou en als ik wegging, zoo dacht lk zou er ten minste vrede zijn. „O, gijgij....." kreunde de oude ea sloeg zich de handen voor het gezicht „Nounou.wat scheelt er aan? Denk je misschien aan een tehuis bij dezen sneeuwstorm? Mfcar het lijkt wel, dat Je heelemaal verkleumd van de kou bent. Kom, ga hier op dien steen zitten. Schrei nu niet meer, ik zag daar juist een huls vlak aan den weg ik ga er gauw heen en haal water dat zal je opfrisschen of een kan koffie, wanneer er vriendelijke menschen wonen. Blijf zitten lk ben di rect terug." Opgewekt keerde hij even later terug met een kop warm drinken. Bij zijn terugkomst zag hij echter nie mand meer. De man was verdwenen en zijn roepen bleef onbeantwoord. Na lang zoeken bedacht hij zich en be sloot naar de stad terug te keeren. Zou de oude misschien naar de kroeg teruggekeerd zijn?Zou hij misschien kwaad op hem geweest zijn om die ruzie van gisterenavond Kort daarop werd de oude drinkebroer, ver van de stad, waar zij in de kroeg ge weest waren, gevangengenomen en door de politie opgebracht. „Waarom hebt ge uw kameraad ver moord", snauwde de commissaris hem toe. „Wat?wat zegt u daar wie is er vermoord?" „Geen praatjes, alsjebliefDurf je te ontkennen?" „Mijnheermijnheerzeg me toch.... Wie is er dood?" „Dat weet ge heel goed. Gij hadt twist met. den jongen man." „Met hem? Twist?Neen, neen, zoo kan men dat niet noemen." „Hij heeft je zeker voor de pret qaar bui ten gesleeptNatuurlijk en daarom heb jij hem zeker voor de pret een mes ln den hals gestoken, vlak bij die kroeg?" ..Ikmijnheerhem een mes in den hals gestooten?.... Is hij werkelijk vermoord?" „Sidderend wrong hij de handen; over z'n gelaat gleed een oude trek, z'n oogen ston den dof en treurigtranen rolden hem over de wangenlangzaambitter „Spijt over de misdaad?Nu „Mijnheerik deed het niet neen hoe kan ik het gedaan hebben 's morgens verlieten we samen de kroeg, waar we den nacht hadden doorgebracht." „Zoo je hebt dus heel vriendelijk tot ziens geroepen en vroolijk afscheid van hem genomen, niet?" „Uit schaamte verliet ik hem. Ik heb mij geschaamd mijnheer de commissaris, ik heb me verschrikkelijk geschaamd!" „Vertel geen onzinGij je ge schaamd?.... Voor hem?.... Waarom?.... „Omdatik zoo diep gezonken was enmijnheeromdathijmijn zoonis." „Manvertel ons zonder veel omhaal de toedracht der zaak?" „Het is zooals ik u reeds meedeelde. Maaris hij dood, zegt u?Heeft men hem dood gestoken?" Op dit oogenblik rinkelde de telefoon; de commissaris luisterde. Direct legt hij het toestel weer neer en zegt min of meer ver legen: „Ik krijg 200 Jhlst een bericht over u! Verheug u. De zaak is nu opgehelderd. Een vrouw heeft den dood van je zoon op haar gewetenNeem de zaak maar niet al te tragisch opWij moeten allen sterven. De eens zus, de andere zoo. Kan ik iets voor u doen? Neen? h eb je schoenen noo dig?Ook niet?Een jas?...., niet?Nu, ik zal nog even een verslag opmaken en dan kunt u gaan. Hoe is uw juiste naam?" Daarna is hij weer opnieuw gaan zwer vende oudeEn evenals weleer zoekt de straatzwerver, wanneer de avond valt, een weibeschut plekje in een kroeg doch nooit raakte hij meer een glaasje ann of klonk hij met z'n kameraden zooveel had deze droeve gebeurtenis hem toch ge leerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6