Brieven uit België Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON Schoonmaak IN DUIZEND ANGSTEN HET PLAN VOOR EEN BLOK VAN DE OOST-STATEN TEGEN SOVJET-RUSLAND RADIO-OMROEF kunst en kennis DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 11 APRIL 1929 BLADZIJDE 1 Het Secretariaat der Christelijke Sociale Werken voor Vrouwen in feest E. drie centrum-ministers Katholieke Illustratie RECHTSZAKEN De moord te Giessen-Nieuwkerk MARKTNIEUWS VISSCHERIJ STOOMVAARTLIJNEN Herinneringen van een Siberischen balling Töt voor betrekkelijk luttel jaren nog was in België de katholieke sociale actie zoo goed als uitsluitend den man nen voorbehouden. Er werd prachtig gewerkt tot het onttrekken van onze, voor 't meerendeel katholieke, arbei ders aan den heilloozen invloed van het socialisme, dat hen vaak te pakken kreeg van den eersten dag af, doorge bracht in de fabriek of het werkhuis. Zoodanig zelfs, dat tot op heden, na tientallen jaren hard labeur en alzijdig ontwikkelen van de katholieke demo cratie, de toestand nog verre van schit terend, zelfs niet eens bevredigend heet, wat betreft den christen geest van onze arbeidersbevolking. Het blijkt immers, dat slechts 20 pet. van die arbeidersbevolking waarlijk pratikeerend katholiek is. Alhoewel voor negentig percent van huize uit godsdienstig, verliezen zij toch ras, hun in leven omgezette katholiciteit, wan neer zij in de branding van den strijd om het bestaan belanden. De aantrek kingskracht van het weelde-voorspie- gelende en opstand-predikende socia lisme is zóó geweldig op het gemoed der kleinen en der eenvoudigen. Geen wonder dan ook, dat destijds de socia listische minister Vandervelde, zich verdedigende tegen zijn verbitterde partij genooten die hem beschuldig den van verraad, wegens zijn stemmen voor de toelagen aan het vrij (katho liek) onderwijs verklaarde, dat het hem aangewreven euvel weinig te be duiden had, wan tdat de kinderen der katholieke scholen naderhand tóch te recht kwamen in de socialistische mu tualiteiten en syndicaten. En nog geen jaar geleden zwetste Jules Destrée, ge wezen minister van Wetenschappen en Kunsten uit het na-oorlogsche minis terie der al te beruchte „Union Saeree" op het socialistisch Congres te Charle roi; „De school heeft niet zoo veel ba- lang. De overtuigingen worden gevormd door het latere leven in de to.briek, in het werkhuis, in het arbeictsmidden. Eu ten bewijzen: Komen vele van onze beste propagandisten niet uit de katho lieke school? Dit „enfant terrible" van ne socialis tische partij, dat de verdoken gevoelens en de geheime bedoelingen van die partij zoo dikwijls reeds zoo driestweg veropenbaarde, heeft ook in dezen den katholieken een toestand onthuld, dien ze wel vermoedden, doch niet kenden ln heel zijn treurige werkelijkheid. En wanneer men bedenkt, dat zulks van de arbeiders triomfant door een socialisti- tisch leider kon en mocht gezegd, na de ontzaglijke inspanning, over meer dan een kwart eeuws, van onze bloeiende katholieke democratie, wat moet dan de toestand niet zijn van de arbeidsters, waaraan tot nog voor kor ten tijd zoo luttel aandacht was ver leend, in zake sociale organisatie? Gelukkig, dat de socialisten hier, evenmin als de andere partijen, zich ter verovering van dit belangrijk ter rein bijzonder hadden ingespannen. Daardoor kwam het, dat, wanneer in 1919 de gedachte werd opgevat, in het arrondissement Brussel en Secretariaat van Christelijke Sociale Werken voor Vrouwen te stichten, men de plaats niet reeds ingenomen vond door de socialisten zooals destijds het geval was, toen de katholieken voorgoed hun democratische werking doorvoerden maar dat er van den aanvang af een bijval werd behaald en een stelling werd ingenomen, welke dit Secretariaat maken tot een der stevige hoektorens van het machtig complex onzer katho lieke instellingen. Inderdaad, nu 't op Beloken Paasch- dag het tweede lustrum van zijn be staan vierde, mocht het met gewettigde fierheid wijzen op het verbazend groote ledental van 29.000, verdeeld over niet minder dan 150 parochie-afdeelingen. Het Secretariaat beschikt over een der tigtal bestuursters, die dagelijks gemid deld duizend personen ten dienste staan in de onderscheiden organismen: Beroepsoriënteering, Arbeidsambt, Leer- lingenonderricht, Avond-beroepsleergan - gen, Vrouwenspijshuis, Middagcursus sen, Rechtskundige raadplegingen, Va- cantieverblijven, Meisjespatronaten, Vrouwenbonden, Mutualiteit, Pensioen kas, Verbond der Katholieke Arbeid- stersjeugd (Vlaamsche en Waalsche af- fttttg d&tdj tvet '//taiztna deeling), Gewestelijke Sociale School. Iets prachtigs van initiatief, zoowel als van verwezenlijking, is o.m. het in richten geweest van het Spijshuis voor Vrouwen. Kwamen er, in 1919, ongeveer drie en twintig duizend arbeidsters het degelijke en toch uiterst goedkoope noenmaal gebruiken, over 1928 beliep dit getal honderd drie en dertig dui zend! Wel het doorslaand bewijs, dat die instelling aan een dringende maat schappelijke behoefte beantwoordde; een veilig middagmidden werd voor dui zenden en nog duizenden vrouwen en meisjes, die van 's morgens vroeg naar de verre grootstad gekomen, 's mid dags anders gewoonlijk gingen noen malen in volkskoffiehuizen, crèmeries, fritures, tusschen fabrieksarbeiders van allen slag, en dan in vele gevallen ook gevaarlijke, verderfelijke middens voor de goede zeden. Verklaarbaar is het derhalve, dat dit en der krachtigste tak ken van den België overlommerenden boom der socialie actie voor vrouwen, in 1911 geplant door den grooten kar dinaal Mercier, de bewondering, de vervoering wekt van al wie eenigszins van nabij zijn werking volgen kan, en dat zijn Doorluchtige Opvolger, Zijne Eminentie Kardinaal van Roey, bij het onlangs bezoeken van het Hoofdhuis te Brussel uitriep: „Dit alles is mij een ware veropenbaring! Uw huis is een gonzende bijenkorf van bedrijvigheid. Het omvat de schoonste werken van katholieke actie, die ik ken". Heel het katholieke België juicht mee met het nog zoo jeugdige, en toch reeds met recht jubileerende Secretariaat! Sedert eenige weken zijn er geruchten in Men schijnt in Polen te verwachten, dat omloop over de vorming van een Oost-staten- 1 Frankrijk een neutrale houding zou aanne- blok tegen Sovjet-Rusland. Deze geruchten men tegenover het streven om een anti hebben nu een vasteren grondslag gekregen Russisch Oost-staten-blok op te richten door een bericht uit Boekarest, dat uit een onder leiding van Polen en dat Frankrijk de gewoonlijk goed ingelichte bron stamt. Vol- verwezenlijking hiervan niet ongaarne zou gens deze berichten heeft het plan. een I zien. Frankrijk toch, zou met dit Oost- Oost-staten-blok op te richten als afweer 1 staten-blok over een statenbond kunnen be tegen Sovjet-Rusland, vastere vormen aan- schikken, die van veel vaster consistentie is genomen sedert het jongste bezoek van den en veel meer reden van bestaan heeft, dan Roemeenschen Minister van Buitenlandsche de Kleine Entente. Buitendien zou Hongarije Zaken, Mironescu, in Warschau. De eigen- worden losgemaakt uit de invloedsfeer van lijke initiator van het plan is Maarschalk Duitschland, want, al5 de Hongaarsche- Pilsoedski, die een verbond wil tot stand Roemeensch'e toenadering en het Ooct-sta- brengen van de staten, die voor Rusland zijn ten-blok tot stand komt, zal Hongarije zich gelegen. Polen zou de leiding van dit staten- hierbij natuurlijk moeten aansluiten. Maar blok op zich nemen. 1 ook voor de overige leden der Kleine En- Volgens het Warschausche project zou dit tente zou niets anders overblijven, dan, onder den dwang der omstandigheden, tot dien stap te besluiten, waartoe ze, onder de tegenwoordige politieke constellatie, niet zijn te bewegen, en zich van hun kant ook aan te sluiten bij het staten-verbond, onder leiding van Polen. verbond alle Westelijke randstaten van Rus land, van de Oostzee tot de Zw arte Zee. moe ten omvatten; het zou de verwezenlijking zijn van de gedachte van een anti-sovjet front. Polen laat zich blijkbaar leiden door de overweging, dat het alleen van Russischen kant onmiddellijk in zijn bestaan zou kun nen worden bedreigd. (Duitschland wordt niet als gevaar beschouwd, omdat het te zeer door internationale verplichtingen is ge bonden en door Frankrijk aan het lijntje wordt gehouden). Polen gelooft nu alleen tegen een Russische bedreiging te kunnen optreden, als het aan het hoofd staat van een staten-blok, dat als een grendel vóór Rusland wordt gelegd. Roemenië zou in zulk een staten-verbond een eerste en beslissende rol spelen. Zijn verbindingen met Polen zouden in dit geval veel vaster worden, dan het geval is door het Poolsch-Roemeen- sche militair verbond. Het verbond zelf zou zonder Roemenië, dat aan de kust van de Zwarte Zee het blok moest afsluiten, niet tot stand kunnen komen. Roemenië zou dus, volgens de plannen van Warschau, geheel en al moeten opgaan in dit nieuwe Oost-staten- verbond, zoodat er nauwelijks een mogelijk heid zou blijven, om verbonds-plichten ook naar een anderen kant na te komen; of deze kant moest ook naar hetzelfde doel streven en aan de eischen voldoen, die de Poolsche maarschalk voor het Oost-staten-blok op 't oog heeft. Nu zouden, volgens de opvatting van Polen, de belangen van het nieuwe anti- Russische staten-verbond niet te vereenigen zijn met de belangen van de politieke allian tie, waartoe Roemenië tegenwoordig behoort: die der Kleine Entente. De Slavische leden der Kleine Entente, vooral Tsjecho-Slowakije, zouden zich nooit kunnen laten bewegen tot een uitsluitend anti-Russische politiek. Roe menië daarentegen, zou zich alleen dan in den dienst van zoo'n politiek kunnen stellen, als het voor dit land mogelijk was, elke militaire en politieke bedreiging van zijn Westersche grenzen uit te schakelen. De po litiek der Kleine Entente draait om de Hon- gaarsche kwestie, en het heele politeke en militaire front van Roemenië, dat hiervan afhankelijk is, moest dus van het Westen naar het Oosten worden verschoven. Om de plannen van Polen te kunnen uit voeren, moest Roemenië dus uit zijn interes sen-kring worden weggerukt en voor Polen worden gewonnen. Maar dit zou alleen dan mogelijk zijn, wanneer het eenige, wat het ontstaan en bestaan der Kleine Entente noodig heeft gemaakt, zou verdwijnen: nJ. het gevaar van het Hongaarsche revisionis me Ter gelegenheid van het bezoek van Maarschalk Pilsoedski in Roemenië z\jn er reeds pogingen gedaan, om een Hongaarsch- Roemeensche toenadering voor te bereiden. In Warschau werd deze poging herhaald gedurende de aanwezigheid van den Roe meenschen Minister van Buitenlandsche Zaken Mironescu. Ze is echter beide keeren mislukt door de ondubbelzinnige weigering van Roemenië. Roemenie gaat n van de overweging uit, dat een Mena^.^ JHon garije alleen dan zou mogelyk zijn, als Hongarije zijn revisionistisch streven defini tief zou willen opgeven. Ondanks al deze moellukheden schijnt Maarschalk Pilsoedski toch gf f"' het Oost-staten-blok tot stand kan komen. kringen tegen het bindende besluit van de commissie van Maart 1928, behelzende het voorstel onmiddellijk over te gaan tot de behandeling in tweede lezing van het con ventie-voorstel, schijnt men voor de han gende onopgeloste kwesties subcommissies te willen benoemen. Het gaat hier voornamelijk om de vermin derde bewapening ter zee, het vraagstuk der reservisten en de vermindering van oor logsmateriaal. Tot de genoemde subcom missies voor de ontwapening ter zee zullen vertegenwoordigers van de vijf groot ste zeemogendheden toetreden doch in elk geval Duitschland niet. Vermoedelijk zal de Amerikaansehe dele gatie aan deze subcommissie slechts deel nemen onder voorwaarde, dat het Ameri kaansehe standpunt Inzake t kruiservraag- stuk, zooals dat op de groote conferentie van 1927 aan den dag getreden is, wordt erkend. Van Engelsche zijde kan men dit standpunt echter niet deelen. zoodat het zeer de vraag is, of de commissie in haar Maandag a.s. aanvangende zitting eenig resultaat van beteekenis zal kunnen be reiken. VOORGESTELD Gisteravond heeft de Rijksdagfractie van het Centrum met algemeene stemmen be sloten tot den Rijkskanselier het volgende voorstel inzake de vorming der regeerin? te doen toekomen: Afgevaardigde Von Guerard als minister van Justitie; afgevaardigde Stegerwald nis minister van het Verkeerswezen en afge vaardigde Dr. Wirth als minister voor het bezette gebied. DE REGEERINGSCRISIS ONTSPANT WEENEN, 10 April In de Oostenrjjk- sche regeeringscrisis is heden naar alle waarschijnlijkheid nog meer ontspanning gekomen. De wederzijdsche standpunten zijn thans zoodanig nader tot elkaar gebracht dat men de mogelijkheid van een volledige overeenstemming kan gaan verwachten. Een subcommissie, bestaande uit vier leden, is ingesteld, welke Donderdagmorgen de huur- kwestie behandelen zal. Men houdt het ech ter niet voor onwaarschijnlijk, dat nog voor het einde van deze week de onderhandelin gen zullen beginnen over de personen. Tot op het oogenblik kan geen ernstig candidaat voor het kanselierschap genoemd worden. Alle in dit verband genoemde namen kun nen beschouwd worden als niet in aanmer king komend. CRISIS OP FILMGEBIED IN FRANKRJK PARIJS, 10 April Als repressaille.maat regelen tegen de nieuwe Fransche filmwpt betreffende de contingeering van den buiten- landschen filminvoer, hebben de Amerikaan sehe filmondernemingen, welke in Frankrijk vertegenwoordigd waren, hun zakelijke re laties met de Fransche bioscooptheaters af gebroken. Hiermede zal Frankrijk voorloopig verstoken blijven van Amerikaansehe film noviteiten, terwijl de bladen hun reclame contracten verbroken zien en het Fransche personeel dier Amerikaansehe vertegenwoor digers ontslagen is. HABIB OELLAH ARRESTEERT EEN BROER VAN AMAN OELLAH KAIRO, 10 April. Een der jongere broers van Aman Oellah, Assad Oellah Khan, is in Kaboel door Habib Oellah gevangen ge nomen en zal hoogstwaarschijnlijk worden terechtgesteld. Assad was in opdracht van Aman Oellah naar Kaboel gegaan. TSANG KAI SJEK WIL AFTREDEN PEKING, 10 April (V. D.) Het officieel Chineesch telegraafagentsohap publiceert een telegram van Tsjang Kai Sjek, waarin hij mededeelt dat hij binnenkort naar Nanking zal terugkeeren en de regeering rapport zal uitbrengen over den politieken toestand in Hankau. Verder stelt hij vast, dat de beweging tegen Nanking nog niet ond'erdrukt is en verklaart, dat de op stand in Nanking slechts daardoor moge lijk geworden is, dat hij, Tsjang Kai Sjek, niet tijdig den strijd tegen tfe opstandelin gen opgenomen heeft. Hierom wil hij van zijn post als voorzitter van den Chinee- schen Staatsraad en opperbevelhebber van de Chineesche troepen afstand doen. Hij verzoekt de regeering het hem mogelijk te maken naar het buitenland te gaan. SCHERPE PROTESTNOTA VAN CANADA AAN AMERIKA NEW YORK, 10 April. (V. D.) De Cana- deesche protestnota aan het Amerikaan sehe departement van buitenlandsche za ken is in scherpe bewooringen vervat en betoogt, dat Amerika nooit het recht kan hebben gehad de „I'm alone", hetzij bin nen, hetzij buiten de twaalfmijlszone tot zinken te brengen. Bovendien schenkt Ca nada den kapitein van het smokkelschip geloof dat hij zich bij de beschieting bui ten de bewuste zone bevond. Dooh geheel afgezien daarvan moet volgens Canada de vervolging van een verdacht schip aan vangen binnen de driemijlszone. PESSIMISTISCHE VOORUITZICHTEN VOOR DE ONTWAPENINGS-GEDACHTF De directeur van de ontwapeningsafdee ling van den Volkenbond, Colban, heeft in Parijs een langdurig onderhoud gehad met den voorzitter van de voorbereidende ont wapeningscommissie, Jhr. Loudon, en met toonaangevende kringen van „Quai d'Or say" aangaande de komende zitting der voorbereidende commissie. De grootste moeilijkheden leverde de vaststelling van de agenda. In verband met de antipathie in Fransche en Engelsche jSJ derTfgeiööi»n dagen "afgëtet. Deze Irfinrrnn tnrron Isof Klnrlon/jo hoeTiilf unn tlt~> r.i VAN TROPISCHE HITTE NAAR SNEEUWSTORMEN LONDEN, 10 April In Westelijk Ame rika hebben thans sneeuwstormen de hitte- zeldzame ommekeer heeft begrijpelijkerwijze vele ziektegevallen veroorzaakt. Op de ri vier de Hudson was de scheepvaart door het moeilijke uitzicht sterk gehandicapt De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende interessante foto's: Een zonderling straattooneeltje te Briska, Algiers; De olifantentoren van Fatchpursi- kri; z. Ex. Mgr. Valeri Valerio te Jerusalem; De „Graf Zeppelin" boven den Akropolis te Athene; Het beroemde vliegtuig „The Sout- them Cross" verongelukt; Herdersleven in Australië; De bouw van het station der Va- ticaansche stad; Voor vlagvertoon vertrokken een drietal vliegbooten naar Nederl.-Indië; De begrafenis van Myron Herrick; Mgr. Dr. Ignaz Seipel heeft zijn ontslag ingediend; Twee pagina's met foto's van het ontzetten de mijnongeluk te Waterschei; Het tragisch ongeval bij de rioleeringswerken te Den Haag; De officieele proeftocht van de Sta tendam; Nederland vanuit de lucht Ter schelling; Maarschalk Joffre ernstig ziek; De vroegere vrijstaat Daldeck heeft zich sa mengesmolten met Pruisen; Een geheele pa gina „Uit het Rijke Roomsche Leven"; Da maritieme strijdmachten der Salomon-eilan- den; Manoeuvres der Amerikaansehe lucht vloot; Een Chineesche pelgrimstocht; Een tentoonstelling van maskers in Ons Huis te Rotterdam; De universiteit te Chicago geeft den studenten onderricht in vliegtuigbouw; Een model van de nieuwste luchthaven te New-York; Het vertrek van de 3 Dornier- Wal-watervliegtuigen van de Mok; Miss Pa- thee Parsons; De gemaskerde danser van den Afrikaanschen Kasar-stam; Egyptische Pha- rao-kronen. Tekst: Het raadsel van Medelo, door J. C. W. Duncker; Tuinieren, door R. IJmer; Een Huwelijksreis in de tropen, artikel met foto's; De vrouw van den minister, door Geo. R. Sims; Moedergrond, door C. L. Poldervaert; Draadlooze praatjes, door Joh. Schnabel; Postzegelrubriek; De wolven en het lam, door J. Fletcher. De onthullingen van Het Volk. In verband met de opzienbarende beken tenis van het echtpaar Kr. te Rotterdam in zake den moord te Giessen-Nieuwkerk, waarbij zi) medegedeeld' hebben, va'sche verklaringen te hebben afgelegd, ten gevol ge waarvan Klunder en Theunissen tot 15 jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld, heeft^ de Telegraaf een onderhoud gehad met mr. H. N. J. C. van Meerten, advocaat te den Haag, die destijds Klunder als verde diger was toegevoegd. De heer Van Meerten deelde aan het blad mede, dat de procureur-generaal by den Hoogen Raad, mr. Tak, in het onder houd dat Dinsdag heeft plaats gehad, de toezegging heeft gedaan, met den meesten spoed en de grootste nauwkeurigheid een onderzoek te gelasten naar de gepubliceer de feiten en de justitie te Dordrecht in deze instructies te geven. Bij den Hoogen Raad werd tevens gede poneerd een schrift van vrouw K. uit Rot terdam, waarin zij een uitvoerig verhaal heeft gedaan hoe zij tot de valsche verkla ring onder pressie zou zijn gekomen en verder een briefje van den Rijks-recher cheur De Jong, thans te Utrecht, waarop hij volgens vrouw K. zou hebben geschre ven, welke verklaringen het echtpaar K. voor de rechtbank zou hebben af te leggen. Een onmiddellijke invrijheidstelling der beide veroordeelden is niet bepleit bij de Dinsdag gehouden conferentie, maar wel een revisie van het arrest van het Haag- sche Gerechtshof, waarbij zij tot 15 jaar gevangenisstraf werden veroordeeld. De Hooge Raad heeft de gegrondheid van de te berde gebrachte feiten te onder zoeken en kan dan de zaak naar een an der gerechtshof, niet het Haagsche in dit geval, verwijzen. De Hooge Raad kan voorts in zulk een geval gelasten, dat de tenuit voerlegging van het arrest geschorst wordt. Ruim drie jaar is mr. van Meerten met deze zaak bezig geweest. Op verzoek van de aannemers Stuy te Baam, bij wie beide veroordeelden werkzaam waren voor den moord op den seinhuiswachter, heeft hij een nieuw onderzoek ter hand genomen, omdat voor hen de onschuld van belden vaststond. Revisie-onderzoeken hadden ech ter geen succes, omdat het echtpaar K. bij zijn afgelegde verklaringen bleef. Later heeft mr. Roobol, advocaat te Arnhem, zich op verzoek eveneens met het onderzoek be last; hij heeft 2 April j.l. een nieuw revi- sieverzoek bij den Hoogen Raad ingediend. Daarin was echter nog geen sprake van de verklaring van het echtpaar K., die pas een paar dagen later gevolgd is. Dat het echtpaar K. nog wegens mein eed vervolgd zal worden, schijnt niet tot de onmogelijkheden te behooren. Nog geen onmiddellijke invrU- heidsstelling De procureur-generaal bij den Hoogen Raad, zal, naar „het Volk" meldt, nadat de verschillende stukken onderzocht zullen zijn; overwegen om ambtshalve revisie aan te tee kenen. De procureur-generaal verzekerde uitdruk kelijk, dat bij deze zaak behalve de grootst mogelijke spoed ook de grootst mogelijke nauwkeurigheid betracht zal worden. Voorts gaf mr. Tak te kennen, dat de wet hem geen bevoegdheid geeft, de onmiddel lijke in vrijheidsstelling van de gedetineerden te gelasten. AMSTERDAM. 10 April. Aardappelen. (Bericht van den mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten f 2.75—3.2°. id. blauwen f 3.75-3-20, id. bravo's f 3.50-3-50, id. bl. eigenheimers f 1.80—3, id. blauwe poters f 1.75—id. bonte poters f 1.752. IJpolder bravo's f2.503.50, id. rooostar f 22.25, id. Bevelanders f 22.25, Anna Paulowna zand f 2.503.50, Hillcgommer Zandaardappelen f 2.503.50, Drentsche eigenheimers f 2.803.50, Friesche blauwe borgers f 22.25 per hl i Friesche rapen f 2.20 3.60 per hl. AMSTERDAM, 10 April. Vee. Ter markt waren heden aangevoerd 280 vette kalveren, ie qualiteit 105—115 c„ 2e 90—104 c„ 3e 7688 ct. per kg levend gewicht. 202 Nuchtere kalveren f 813 p. st. 630 Varkens. Hollandsche, Overz. en Geldersche ie qualiteit vleeschvarkens 97—99 c., Hollandsche 2e qual. 94—96 c„ vette varkens 94%96 c. per kg. slachtgewicht. Varkens werden bij den aanvang der markt nog wel iets hooger verkocht dan noteering, doch de prijzen liepen spoedig sterk achteruit. Bij afloop der markt was de priis voor de minder courante soorten zelfs lager dan laagste noteering. WOERDEN, 10 April. Kaas. Ter markt waren 153 par tijen. Prijzen Goudsche f 3638, rijksmerk ie s. 41 44, 2e s. f 3739. Hnadel matig. MAASTRICHT, 10 April. Botermijn. Aanvoer 150.U00 kg. Hoogste prijs f 2.03, midden prijs ft.92, laagste prijs f1.81. AMSTERDAM, xo April. Aangevoerd door 20 motor- botters (besomming f 30.50106.80) en afgeslagen aan de Gemeente Vischha! De Ruyterkadc. Schar per kist f 1.30 1.90. KL schol f 3.906.50, wijting f 0.90 p. kisthand schol f xo14, bot f 8.50 p. id. raidd, tong f 2.203.70 (p. 10 stuks), leng p. stuk f 1.20-—2.10. Uit de hand verkocht op het terrein aal f 0.300.40 bot f 0.22Z*0.30, spiering f 0.08, versche bokking p. tal f 11.30. Harde bokking p. 100 st. f 1.251.50. ENKHUIZEN, 9 April. Heden hebben 90 vaartuigen hier aangevoerd 2 tal tot 108 tal reepharing per vaartuig Totaal 400.000 stuks of 2000 tal. Prijs f 1.0553 ct. per tal. Nog hebben 3 span kuilders aangebracht 613 tal kuil- haring, prijs 5085 ct. per tal. IJMUIDEN, 9 April. Heden kwamen van de treilvissche- rij aan den afs'ag de stoomtreilers IJ.. 4r7 (Derika VII) met f 3086 IJ.M. 125 (Derika XII) met f 2018 IJ.M. U9 (Mies en Truus) met (442a IJ-M. 52 (Dordrecht) met f 2644 IJ.M. 21 (Corrie) met f 3438 IJ.M. 80 (Bram) met f 3370 IJ.M. 71 (Zeelandia) met f 2632V.L. 9 (Nelly) met f 2513 en de loggers K.W. 25 (Wilhelmina I) met f751 K.W. 121 (Zeemeeuw) met f 824 K.W. 141 fWillv) met f 7*>7 K.W. 44 (Dirk) met f305 SCr7 (Scbeveningen) met f 820 en SCH. 77 (Albatros) met f 662 aan besomming. VRIJDAG 12 APRIL HUIZEN, 339.8 M. Na 6 uur 1852 M. 11.30X2.<* K.R.O. Godsdienstig halfuurtje 12.15i«i5 Concert door het K.R.O.-Trio x.152.00 Gramofoonrouziek 30.004.00 K.R.O. Vrouwenuurtje door Mej. M. Mens 4.00—5.00 N. C. R. V. Gramofoonmuziek 5.006.45 N.C.R.V. Solistenconcert 7.007.25 K.R.O. Spr. Pater Quirinus O.M. Cap.: Het Apostolaat der Zee. HILVERSUM, 1071 M. 12.152.00 Concert door het A.V.R.O.-Trio 2.454«oo Gramofoonmuziek 4.305.00 Gramofoonmuziek 5.306.00 Radio praatje 6.007.15 Concert door het Omroep-orkest 7.157-45 Schippersles. DAVENTRY, 1562 M. 10.35 Kerkdienst 11.05 Kook- praatje 11.20 Gramofoonmuziek 12.20 Sonaten- concert (viool, piano) X2.50 Orgelconcert 1.20— 2.20 Orkestconcert 3.20 Orkestconcert A. Millward, bariton 4.50 Orkesfconcert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Vischmenu's 6.35 Nieuwsber. 6.50 Muziek 7.05 Sonaten van Haydn (piano) 7.20 Muziekcritiek 7.35 Muziek 7.45 Lezing: The adventure of poetry 8.05 Albert Whelan, komiek 8.20 Symphonie- concert W. Widdop, tenor. Orkest 9.20 Nieuwsb 9.35 (Vervolg) Symphonieconcert 10.30 Nieuwsb 10.35 Actueele causerie xo.50 Een verrassing xx.ac 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS," 1744 M. 12.50—2.x« Orkestconcert 4-05—5*05 Trioconcert 7.057.50 Gramofoonmuziek 8.20 Muzik causerie 8.50 „Di« Walkure," opera van Wagner. LANGENBERG. 462 M. 9.35 en 11.30 Gramofoon muziek 12.25—1.50 Orkestconcert 5.05—5>5« Orkestconcert 7-35 »>Der Arzt am scheideweg," comedie in 5 acten, Shaw. Daarna tot xx.2<f Dansmuziek, ZEESEN, 1649 M. 11.20—4.20 Lezingen 4.20—5.2a Orkest-concert 5.20—7.50 Lezingen 7.50 Orkest- concert 9.20 Lezing. Daarna: Persberichten en beeld uitzending. HAMBURG, 395 M. 1.052.05 Gramophoonplaten 3.35 Vocaal concert. 5.20 Orkestconcert. 6.20 Dans* muziek. 7.20 Volksconcert, Koor en orkest. xo.a« Heruitzending van buitenlandsche stations. BJRUSSËL. 511,9 M. 5.20 Orkest-concert. 6.50 Grama- phoonplaten. 8.35 Orkest-concert STOOMVAART MIJ. NEDERLAND CHRISTIAAN HUIJGENS (uit.) 10/4 Suez. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ AJAX 9/4 v. Algiers n. Amst. ARIADNE 9,4 v. Catania n. Messina. BENNEKOM (thuisr.) 9/4 op reede van Duink, CRIJNSSEN 9/4 v. Barbados n. Plymouth. DOROS 9/4 v. Triest n. Fiume, ILOS 10/4 v. Amst. te Rott. IRENE 9/4 v. Barcelona n. Tarragona, JASON 9/4 v. Randers n. Horsens. JIJNO 9/4 v. Alexandria n. Cavalla. PR. FRED. HENDRIK 9/4 v. Plymouth n. Havrt. BOSKOOP (thuisr.) 6/4 v. Valparaiso. COTTICA 7/4 v. Barbados n, Dominia* KON. HOLL. LLOYD AMSTELLAND 10/4 v. Amst. n. Z.-Amerika. DELFLAND 10/4 v. Amst. n. Hamburg. ORANIA (thuisr.) 9/4 v. Bahia. KON. PAKKETVAART MAATSCHAPPIJ REYNST, Amst. n. Batav'a 10/4 te P. Said. MAMPAWA. Amst. n. Batavia, gesign. 9/4 's midda, 12 u. op 8 gr. 27 m. N.B. en 62 gr. 30 m. O.L. HOLLANDAMERIK A-LIJN ISLEWORTH (thuisr.) 8/4 te Antwerpen. RIJPERKERK (thuisr.) 9/4 v. Algorab n. Algoran n. Kaapal SPRINGFONTEIN (thuisr.) 9/4 v. Tanga. HOLLAND—AMERI KA-LIJN EDAM 9/4 v. New Orleans n. Rott. LOCHKATRINE, Pacifickust n. Rott. 7/4 Los Angelef LOCHMONAR Vanc./Rott. 7/4 te Portland. MOERDIJK, Rott. n/d. Pacifickust, pass. p/4 Atoren. NEBRASKA, Rottb/Vanc. 6(4 v. S. Francisco. HOLLAND—BRITSCH-INDIE-LIJN KIELDRECHT 9/4 v. Antw. te Rott. RIDDERKERK (thuisr.) pass. 9/4 Ouessant. SOMMELSDIJK (thuisr.) pass. 10/4 Dungenesa. HOLLAND—OOST-AZIE-LIJN GEMMA (uitr.) 9/4 v. Hangkong. ROTTERDAMSCHE LLOYD DELI 9/4 v. Rott. n. Java 10/4 te Antw. INDRAPOERA (thuisr.) pass. 10/4 Perim. INSULINDE 10 4 v. Batavia n. Rott. KOTA RADJA (uitr.) 8/4 v. Port Said. MARKEN 9 4 v. Batavia te Rott. (Verb.) MEDAN (uitr.) pass. 10/4 Dover. TAMBORA (thuisr.) pass. 10,4 Ouessant. TAPANOELI (uitr.) 10/4 v. Suet. TERNATE (uitr.) 10/4 v. Suez. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN ALHENA (thuisr.) 9/4 v. Las Palmas. ALUDRA (uitr.) 8/4 v, Bonavista. STOOMVAART MIJ. OCEAAN POLYPHEMUS, Batavia/Amst. 6/4 t. Pening. EMZETCO LIJN JONGE JACOBUS to,'4 v. Sipan n. Djidjelti. JONGE JOHANNA. Valencia b. Rott., pass. 9/4 Ouessant. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ADELAAR 6/4 v. Antw. te Shoreham. AFIENA ms. 9/4 v. Nicuwpoort te Londen. ANNA ELISABETH ms. 9/4 te Lonil. uitgekl. n. Antw, ANNA ms. Rust 6/4 v. Harburg n. Svendborg. ANTJE, ms.. Schothorst, 9/4 te Lond. uitgekl. n. Antw, ANTWERPEN 8/4 v. Gent te Southampton. ARGUS ms. 9/4 v. Remagen te Londen. ASTARTE m.s. 6/4 v. Maslösund te Hamburg. BATAVIER II 10,4 v.m. 8 u. v. Rott. te Graveseni. BATAVIER VII 9/4 v. Middlesbro n. Rott. BETTY m.s. 6/4 v. Gluckstadt te Harburg. BOOMBERG 9/4 v. Sande te Sheerness Roads. BRABANT ms. 9I4 te Lond. uitgekl. n. Gorinchem. BROEDERTROUW ms. 9/4 te Lond. uitgekl. n. Antw» DINA ms. 7/4 v. Andernach te Yarmouth. DRIEBERGEN 9/4 v. Narvik n. Rott. DRIE GEBROEDERS m.s. 7/4 v. Hamb. n. EEMDIJK 9/4 v. Antw. te Seattle. EMANUEL ms. 9/4 v. Boulogne te Londen. GRIETJE ms. 9/4 te Lond. uitgekl. n. Antwerpen. HENNIE ms. 8/4 te Antw. te Salcombe. HOFLAAN 9/4 v. Bona n. Rott. HOLLAND, sleepb. 10/4 te Port Said Rott. n. Tandjon. Priok. HORIZON ms.. Balk, 6/4 van Kopenhagen te Harburg. IHMANUEL, ms.. Bos, 6,'4 van Harburg n. Leeuwarder. JANTJE R., m.s. 6/4 van Fowey te Harburg. MAAS 9/4 Gibraltar gep., Aquilas naar Londen. MAASBURG 9/4 van Rotterdam te Narvik. MARGARETHA ms, 7/4 van Delfzijl te Hamburg. MERCATOR ms., 8/4 van Mestved te Altona. MIRACH 9/4 Buenos Ayres gep., Newcastle naar Daman te NOORD 9/4 van Oran te Menilla. PARKLAAN 9/4 van Emden naar Narvik. PATRIA, ms., 8/4 van Aarhus te Holtenau. PRINSES JULIANA ms.. Pepping 8/4 te Hamborg. REGINA 8/4 van Blytb te Harwich. ROZENBURG 9/4 van Huil naar Bilbao. RIJSWIJK 9/4 van Lissabon naar Santander. SCHIE 9/4 van Catania te Sfax. TEXELSTROOM 9/6 van Amsterdam te Easthcm. TRENT 10/4 Brunsbuttel gep. Rottcrdaj naar Odense, TROMPENBERG 9/4 van Port de Bouc naarGent. TYNE 9/4 van Rouaan naar Havre. VERTROUWEN ms., Karssies 6/4 van Nakkow te Harm burg. WEAR 9/4 van Aberdeen naar Rotterdam. WOLSUM 9/4 Fernando Noroha gep., Rotterdam naar Buenos-Ayres. geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank door Puro Op zekeren dag sprak ik voor 't eerst tegen aifjn buurman, een Jongen, krachtigen kerel met het drievoudig brandmerk op voorhoofd tn wangen. „Hoe lang vertoeft gij reeds in dit gebouw?" rroeg ik. „Drie jaar." „En tot -.oeveel jaar zijt gij veroordeeld?" „Voor m,jn geheele leven." „Welke misdaad hebt gij dan bedreven?" ,Jk heb mijn meester gedood." Ik huiverde, maar vervolgde toch het ge- iprek. „Per ongeluk zeker?" „Volstrekt niet; ik had een bijl aan m'n (ordel hangen, ik haalde die er uit en sloeg kem de hersens ln." „Maar waarom hebt gij hem zoo wreed •ermoord?" „Waarom? Omdat hij 't verdiende. Onze meester was zeer wreed en laag van karak ter. Hij overstelpte ons met werk en geesel- de eenigen onzer, totdat zij er dood bij neer vielen. Ik nam het op mij onze kleine ge meente van dien tyran te verlossen en ik doodde hem. Ik werd gevangen genomen, tot den knoet en tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld; ik bevind mij hier wel, alleen denk ik nog wel ëens aan mijn jeugdige vrouw, die ik heb achtergelaten." „Nochtans zult gij ook wel berouw hebben, dat gij zoo maar een mensch hebt gedood „Was dat een mensch? 't Was een dui vel!" Zoo was ik mijn loopbaan als dwangarbei der begonnen, met werken van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Ik werkte hard om bevrijd te blijven van straf en de behande ling der overheden was wel streng, maar niet kleingeestig. Wat mijn mede-arbeiders be treft, zy behandelden mij met eerbied en welwillendheid, waarvoor ik hen ten zeerste dankbaar was. Zij bespotten mij niet, gelijk op andere plaatsen en met andere personen gebeurde, meermalen zelfs verlichtten zij mijn werk door mij allen te helpen, dikwij's oor deelden zij een werk te zwaar voor mij en dan voerden zij het zelf uit. Een onverdien de straf wekt altijd medelijden op, zelfs bij de ruwste menschen. Op eenige uitzonderin gen na waren het allen boosdoeners, deze had een reiziger gedood, gene een grooten diefstal gepleegd, een ander was een valsche munter geweest. Ik keek niet uit de hoogte neer op hen, maar ik onderhield me dikwijls met den een of den ander en juist door mijn onschuld en mijn geduld in mijn droevig lot wi«t ik ze voor mij te winnen. Een der misdadigers, Kantier geheeten, vertelde mij het volgende van zijn misdaad: „Ik beminde een meisje, dat mij ontrouw werd; ik besloot mij op haar te wreken, want ze had mijn levensgeluk verwoest. Ik noodigde haar uit met mij een wandeling te doen, aarzelend stemde zij toe, doch slechts op voorwaarde, dat zij eene vfiendin mee mocht nemen, Op den vastgestelden dag gin gen wij met ons drieën wandelen buiten de stad. Ik liep naast mijn slachtoffer en ik kon er maar niet toe overgaan haar te dooden: zij was zoo schoon, zoo lief, maar het gevoel van wraak zegevierde over mijn medelijden. Eensklaps haalde Ik mijn pistool te voor schijn en schoot die af; mijn hand echter beefde zoo, dat de kogel haar nauwelijks raakte. Zij viel op haar knieën en riep: „Ver giffenis, vergiffenis!" Ik hief mijn dolk op en stiet dien in haar hart; zij was dood. Ik gaf mij zelf bij de politie aan en nu ben ik veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid. „Berouwt het u niet, dat gij haar gedood hebt?" „ja, dat berouwt mijnooit van mijn leven zal ik haar vergeten en nooit zal ik eene an dere beminnen." De nederzetting Ekaterininski-Zavod was een stichting van keizerin Catharina II, wier naam zij draagt; de bevolking bestond uit de afstammelingen der voormalige ban nelingen. Het geheele dorp leefde en bestond van de groote jeneverstokerij, die wijd en zijd in 't land bekend was; deze stokerij be hoorde toe aan twee rijke kooplui te Lim- birsk, de heeren Orlof en Mexeïev. De helft der veroordeelden was werkzaam aan de fabriek; de anderen werden uitbe steed bij de boeren of gebezigd voor de pu blieke werkzaamheden. Het beste lot had den zij, die bij de boeren werkten; zij hadden een flink loon en een goede behandeling, ter wijl zjj tevens bevrijd waren van de wreed heden van sommige ambtenaren. Het mee rendeel der dwangarbeiders woonde in het dorp, maar daarvoor moesten zij den schild wacht betalen, die hen bewaakte. Het werk in het bureau der fabriek was het aangenaamste en velen verlangden tg naar; het werd gegeven aan de veroordeelden, die het best hadden opgepast. Dank zij mijn goed gedrag kreeg ik een plaats op dat bu reau. Aldus was ik ook bevrijd van het ge zelschap der misdadigers, dat voor ieder eer- 'ijk mensch pijnlijk en onaangenaam is. Mijn salaris bedroeg tien franc per maand en mijn iaak was veel lichter en aangenamer dan voorheen, 's Morgens om acht uur ging ik naar het bureau tot twaalf uur en van twee uur 's middags tot 's avonds tien uur. Veel afleiding had ik er ook, want dagelijks kwa men er boeren, burgers, handelaars, Russen, Tartaren, Joden en Kirgiezen. Ik onderhield mij lang met hen, vroeg naar alle wegen van Siberië, naar de verschillende volken en o-ebruiken, zoodat ik weldra het geheele j fand met al zijn volken en toestanden kende. Zonder nochtans mijn bureau te verlaten had ik heel Siberië afgereisd, kende ik alle streken, steden en dorpen, bosschen en rivie ren. Deze kennis is mij van groot nut ge weest bij mijn ontvluchting. Nog 'n andere verlichting ln mijn lot, bul ten mijn verplaatsing op het bureau was de permissie om niet meer in de kazerne te moeten wonen. Ik mocht die verblijfplaats der misdadigers verlaten, dat huis van on tucht en dronkenschap en in het dorp gaan wonen in het huis van Siésieki, die zelf een huisje had gebouwd. Wel ontbrak nog het dak, maar toch logeerden wij er, wel drong de wind door de dunne wanden, maar wij stookten een flink vuur om de kou te ver drijven. Geheele nachten brachten wij in ge sprekken door over ons dierbaar Polen, onze bloedverwanten en onze avonturen. Siésieki had de reis van Polen naar Sibe- 'ië te voet gemaakt. Op de plaats zijner be stemming, d.t te Ekaterlninski aangekomen, vas hij eerst onder de boeven werkzaam ge weest; eenige jaren verliepen zoo, toen de boschwachter een flink man in dienst wensch- te te hebben; Siésieki werd gekozen, want bij zijn hoedanigheid a'.s eerlijk man, voegde hij nog die, van een goed schutter te zijn. Zijn leven veranderde tooi geheel en al, zoodat hij de gelukkigste onder ons mocht genoemd worden. Hij bewaakte de bosschen, bracht ons meermalen wild mede en bleef weieens een geheele week weg. Daar ik den geheelen dag met Bogdaszewski op het bureau ar beidde en hij dikwijls afwezig was, werd on» huis meermalen geplunderd. Een groote gebeurtenis in ons saai leven was de aankomst van een Poolsch priester. Het gouvernement staat aan vier katho lieke priesters toe geheel Siberië af te reizen en eens in het jaar iedere plaats te bezoe ken, waar zich politieke gevangenen bevin den, wien zij de hulpmiddelen der H. Kerk mogen brengen. De priester hoort biecht, leest de H. Mis en reikt de H. Communie uit, terwijl hij nog de graven zegent van hen, die in het afgeloopen jaar zijn gestorven. Geen christenmensch, geen weldenkend mensch kan de opoffering dier priesters be seffen, die steeds op reis zijn, van het eene oord naar het andere, te midden van een schismatiek land, omringd door ellende en ontbering, arm gelijk de Apostelen. De H. H. Diensten hadden plaats in de vertrekken van den inspecteur, de grootste kamer uit het dorp. Wij biechtten en com municeerden allen De toeloop was groot; van alle zijden kwamen' de bannelingen en de Poolsche soldaten toegesneld, zelfs onze niet-katholieke landgenooten woonden de H. Oefeningen met vreugde bij. Katholieken en andersdenkenden: de H. Mis riep hun het zieke Polen in het geheugen terug! (Wordt vervolgd);

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 9