f3000. DE ZIEKTEWET Spinnewehjes Telegrafisch Weerbericht BUREAUX: NASSAULAAN 49 ADVERTENT I EN 35 ct. p. regal DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VRIJDAG 12 APRIL 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17129 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. TOE TE JUICHEN ALS EEN SOCIALE WET, DOCH ALS STAATSSTUK EEN WAN PRODUCT Pater H. J. H. Smits Ruim 10 jaar onderweg De moorden en aanslagen op assistenten in de Indische cultures I De invoer van fijne zaden Trotsky niet toegelaten VAN ONZE RECHTBANK De toestanden van den Inlandschen Middenstand De drie vliegbooten naar Ned. Indië Misdaad in het spel? Het paleis op den Dam te Amsterdam Onbewaakte overwegen Accurate post Een rat was de oorzaak van den brand Kath. Radio-Omroep Een gevaarlijke bezigheid In 't hol van den leeuw Ernstig verkeers ongeval op den Kruis weg te Haarlem Motorrijder zwaar gewond Overreden en gedood De Indische mail Met een motorloos vlieg tuig over het Kanaal Een houtdrogerij te Utrecht afgebrand Zware fabrieksbrand te Gennep Honderd arbeiders door den brand werkloos Voornaamste Nieuws Kingsforth Smith en Ulm gevonden De kwestie der retour commissies Het gewas in de Haarlemmermeer Noodlottige samenloop van omstandigheden J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Verkeersongevallen Telefoon No. 13866 (dj^lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bi} vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE VRAAG- EN A ANBOD - ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschcn den tekst 60 ct. per regel. Alle a bon né's op di t blad zij n ingevolge de verzekerings voorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken doorf "jf Cfl bij een ongeval met verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; doodelijkenafloop f bij verlies van een band; ih #jr bij verlies van een X Cfï "een voet of een oog; I 9 fc,U«~duimofwijsvinger: wU» bij 'n breuk van$ been of arm bij verlies v. een anderen vinger. De Ziektewet-Talma, aangenomen in 1913, doch tot heden niet uitgevoerd, heeft door de wijzigingswet-1928 van den tegen- woordigen Minister van Arbeid enz., welke in de afgeloopen maand door de Tweede Kamer artikelsgewijze is aangenomen, vele veranderingen en aanvullingen ondergaan en allerlaatst nog d'oor den stroom van amendementen en nota's van wijzigingen, die tijdens de openbare behandeling zijn voorgesteld en aanvaard. Thans zijn wü na het Paaschreces de eindstemming in de Tweede Kamer wachtende en vreest- wel niemand, dat de wet, zooals zij ten slotte komt te luiden, door de Eerste Kamer ver worpen zou worden. De wet heeft in de pers een vrijwel al gemeen gunstig onthaal gevonden, zulks wellicht als weerklank van de wijze van samenwerking der verschillende partijen in de Kamer, om te geraken tot het hoofd doel: dat ons volk na een kwarteeuw van wachten eindelijk een arbeiders-ziekengeld regeling zou krijgen, welke dan ook. „Een mooi stuk sociale wetgeving", „een prach tige arbeidsmaatregel", „een staatsstuk van zeer moderne structuur" en meer dergelijke lofprijzingen zijn over de wet geuit. Wie zou zich dan durven wagen aan eenige betitteling van tegenovergestelden aard, ware het niet, dat hij van het ontwerp een omvangrijke studie had gemaakt? Het zijn de vruchten van zoo-danige studie, die mij niet doen huiveren om naast ondei- schrijving van de beoordeeling, dat de bin nenkort in het Staatsblad te verwachten wet is toe te juichen, wat betreft het deel en het streven naar bereiking daar van, te beweren, dat de wet, niet temin als staatsstuk geenszins is van mo derne structuur, zelfs van geenerlei struc tuur, doch veeleer een wanproduct. Op zich zelf is dit geen ongewoon verschijnsel in de laatste paar tientallen van jaren, waai- in, althans wat de sociale wetten en an- nexen betreft, een eerst geleidelijke en la te? zelfs snellere achteruitgang heef.t plaats gehad, gelet op kunde, kennis van zaken, exactheid, redactie, beheersching van taal en stijl en macht over het onderwerp, zoo wel ln zijn geheel als in zijne kleinste on- derdeelen, wat wel de hoofdvereischten te noemen zijn, om met vrucht te kunnen medearbeiden aan het ontwerpen, redigee- ren, wijzigen en aanvullen van wetten, Kon. Besluiten, Min. beschikkingen en staats stukken in het algemeen. Men denke slechts aan de Ongevallenwet-1901, de oudste en tot heden nog altijd de prachtigste sociale wet, als wettelijk product. Aa,n die wet is gewerkt van 1898 tot en -met 1900. alzoo nog in een andere eeuw dan de onze; en ook de wijzigingen, die zij onderging tot 1910, waren doorwrocht en pasten nog ge heel in de fijne structuur dier wet. Doch daarna werd het minder en ten slotte maak te de Eerste Kamer in hare zitting van 1927-28 de opmerking, dat een wet, althans een sociale wet, overzichtelijk moet zijn op gesteld en het niet een luk-raak-systeem moet worden. Betrof dit de Ongevallenwet- 1901, zooals zij in den loop der jaren was verminkt, a fortiori geldt zulks het staats stuk, dat thans als Ziektewet staat te wol den gepresenteerd aan den volke. De taal fouten, stijlloosheden, emissies en overtol ligheden, tegenstrijdigheden en dubbelzin nigheden, alsmede andere slordigheden en voorts onuitvoerbaarheden zijn te veel om op te noemen (ik verkreeg tijdens mijn studie niet minder dan een duizendtal an notaties); de wet lijdt aan alle kwalen, waaraan redactioneele en wettelijke arbeid slechts lijden kan. Ten slotte bracht een herbouwen der wet mij er toe om, wat in 140 artikelen met grooten omhaal en breedsprakigheid is neergekomen op papier, weer te geven in slechts 100 artikelen, met nog bovendien sterk versoberden tekst en logisch gegroe peerd, volgens „moderne structuur", zij het in de nog steeds officieele spelling. Door mijn voorafgeganen arbeid van het ontwel pen van een vereenigfng der Ongevallen- wet-1901, der Land- en Tulnbouwongeval- lenwet-1922 en der Zee-ongevallenwet-1915 (te zamen ruim 300 artikelen) in slechts 160 artikelen, was als het ware de spoed- studie der Ziektewet voorbereid, en door zelf deze wet opnieuw te redigeeren en te toetsen aan het ontwerp 1925 Ongevallen en Ziektewet-Aalberse en mijn gezegd ont werp- Vereenigde Ongevallenwetten-1901- 1919-1922 (tekst 1929) moest ik wel stuiten op de meeste, zoo niet schier alle tekort komingen der huidige Ziektewet-1913-192ü. Door omstandigheden buiten mijn wil, kon ik mijn tekst niet intijds ter bevoegde plaat se doen geraken; hij is eerst pas geheei gereed gekomen, thans met inbegrip van de nieuwe amendementen en nota's van wij zigingen. Hier past een enkel woord uit een vóór studie van de nog steeds tot de pia vota behoorende unificeering (unificatie) der so ciale wetten, thans ten getale van 9, tel- ende te zamen niet minder dan ruim 1200 artikelen. Uitgangspunt zij hierbij om het geheel weer te geven in slechts een artikel: dit is minder zonderling dan regeling in 1200 artikelen van deze 'eene kwestie: ar beiders en hen, 'die met arbeiders worden of wenschen te worden gelijkgesteld, wet telijk te verzekeren tegen geldelijke gevol gen van te noemen eventualiteiten, aan hunne persoon overkomen. De reeds ge noemde 3 Ongevallenwetten, alsook de Ziektewet, Radenwet en Beroepswet heb ben elk ca. 140 artikelen, de Invaliditeits wet heeft er 3 maal zooveel, en de kleinere Zee-ongevallenwet, Ouderdomswet en wet op de Rijksverzekeringsbank tellen er sa men 100. Om dit totaal van 1200 artikelen (annex ruim 6000 artikelen, vervat in Kon- Besluiten en Min. Beschikkingen enz.) tot een minimum te beperken, is 1 artikel als uitgangspunt niet zonderling, maar de aangewezen methode, bijna de steen der wijzen. Wel zou my kunnen worden tegen geworpen, cVat dan ook de Ziektewet, noch 140 noch 100 artikelen moet bevatten. Ac- coord! Om den arbeider, die ziek is, te be duiden, dat hij dan 20 pet. van zijn loon minder ontvangt, is eigenlyk één artikel nog te veel. Doch de tekst van 100 artike len bedoelt de Ziektewet 1913-1929 weer te geven, zcoals zij nu eenmaal in elkaar zit. Het zou in een dagbladartikel te ver voe ren verder in bijzonderheden te gaan tre den; niettemin moge ik in enkele vervolg artikelen in zeer korte en meest spreken de trekken op enkele zaken ingaan, welke ik niet betwijfel te vallen binnen de be langstellingssfeer der meeste lezers. A'dam A. WEEGENIUS. Maastricht Naar wü vernemen is hedenmorgen de Weleerw. Pater H. J. H. Smits van de St. Antonius-parochie, aan de Nieuwe Groen markt te Haarlem, naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo vervoerd voor het ondergaan van een operatie aan de blindedarm. De toe stand is absoluut niet onrustbarend. De Zeereerw. Heer Pastoor van de Groen markt deelde ons mede, dat hü zijn paro chianen door middel van de „Nieuwe Haarl. Courant" van den toestand op de hoogte zal houden, indien daarvoor aanleiding is. Nader vernemen wij, dat de operatie, die heden om 12 uur plaats had, zeer voorspoe dig verloopen is. Op 26 December 1918 werd uit Mensinge- weer (Gr.) eene briefkaart .ïaar Warfum (Gr.) verzonden. Thans is op 9 April de kaart besteld. De man, aan wien de briefkaart was gericht, is inmiddels overleden. Aneta seint uit Batavia: Aneta verneemt, dat, in verband met de verschillende moorden en aanslagen op as sistenten in de cultures, de arbeids-inspec- teurs der 1ste klasse te Medan en Palem- bang naar Batavia zün opgeroepen, voor het deelnemen aan een conferentie met het hoofd van het kantoor voor den arbeid, mr. Freede en den chef der arbeidsinspectie, waarbij verschillende kwesties behandeld zullen worden, in verband met deze aansla gen. De conferentie zal worden gehouden op 1 Mei a.s. Het Centr. Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat in Maart aan fijne zaden werd ingevoerd: Maanzaad (papaverzaad) 586 kg.; karwijzaad 8747 kg.; kanariezaaa 35.211 kg.; bruin mosterdzaad 30.000 kg.; geel mosterdzaad 5280 kg. BERLIJN, 12 April Naar officieel medegedeeld wordt, heeft het Rijkskabinet zich bezig gehouden met het verzoek van Trotsky, zich in Duitschland te mogen ves tigen. Na grondig onderzoek is besloten, het verzoek niet in te willigen. In bevoegde kringen wordt er op gewezen, dat Trotsky toestemming heeft, in Turkije te blijven, waar hij zich naar omstandig heden zeer goed voelt. De afwijzing van het verzoek schünt in de eerste plaats het gevolg te zijn van den wensch, de goede betrekkingen met Sovjet- Rusland te bevestigen. Uitspraken van Donderdag 11 April. M. L., opperman, wonende te Haarlem mermeer. Ten uivoerlegging voorw. vonnis gelast. Jhr. W. F. H. R„ student, verblüvende te Aerdenhout. Veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld, 500 boete, subs. 50 dagen hecht. o.v. met ontzegging van de bevoegdheid motorrütuigen te besturen voor den tüd van vier maanden. BATAVIA, 11 April (Aneta) De Ber nard, directeur van landbouw, nijverheid en handel, heeft de commissie geïnstalleerd, tot bestudeering van de toestanden van den in landschen middenstand, onder presidium van den oud-regent van Batavia, raden Djajadiningrat. Weer motorpech Blijkens bü een bij het departement van Defensie ontvangen telegram zün de drie marineviiegbooten op weg naar Neder- landsch-Indië gisterenochtend te zes uur van Berre bij Marseille vertrokken naar Napels. Een telegram uit Napels meldt dat de ma» rine-vliegbooten daar gisterenmiddag om half twee zijn aangekomen. Zü zijn verplicht er eenige dagen te blij ven in verband met dezelfde motorpech die de vliegbooten ook te Bordeaux en Marseille hebben ondervonden. HELMOND, 12 April Naar men zich herinnert is Woensdagmorgen 3 April uit het Eindhovensch Kanaal onder Nuenen, het lijk opgehaald van de 27-jarige mejuffrouw Br. van Mierlohout. Dacht men aanvankelük aan een ongeluk of een geval van zelfmoord, thans is men van meening, dat misdaad in het spel moet zyn Er is een streng onder zoek ingesteld door de Koninklyke Mare chaussee te Helmond, welk onderzoek geleid heeft tot het opgraven van het stoffelijk overschot op het kerkhof te Mierlohout, het welk hedenmorgen plaats vond. Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp tot wüziging in het eerste hoofdstuk der Rijksbegrooting 1929 (herstellingen aan het Kon. Paleis te Am sterdam) waren enkele leden van oordeel, dat het hier 'n geval geldt van groote zorge loosheid. Zij wezen er op, dat door een twee tal leden dezer Kanier op 22 Juni 1927 de aandacht reeds is gevestigd op den slechten toestand, waarin zich het paleis bevond. Zulks heeft evenwel niet tot eenig resultaat geleid. De leden, hier aan 't woord, achtten de herstellingen, thans voorgesteld, ten eenen- male onvoldoende en bepleitten onverwijlde voorbereiding van een meer grondige repa ratie van Van Campen's meesterwerk. Andere leden sloten zich hier bij aan. Deze leden hadden uit goede bron vernomen, dat de natuursteenbekleeding der buitenmuren overal losraakt van de baksteen, welke cv achter zit en wel omdat er tot bevestiging van die natuursteen ijzeren stangen zün ge bruikt in plaats van bronzen. Zy drongen er op aan, dat een dergeüjk onderzoek daarnaar worde ingesteld om ongevallen te voorko men. De motie-de Muralt verworpen In de Eerste Kamer is gisteren de motie de Muralt inzake de Onbewaakte Overwe gen verworpen met 20 tegen 10 stemmen, terwül de Waterstaatsbegrooting met 27 tegen drie stemmen werd aangenomen. Te gen stemden de heeren de Muralt, Moltma- ker en Hermans. Een ingezetene van Nieuwveen kreeg een brief uit Indië met naam en volgend adres: Dorpsstraat 114, Holland. Na bij verschillen de postkantoren doorgezonden, te zyn, kwam de brief slechts met 2 dagen vertraging aan het juiste adres. Men meldt ons uit Amsterdam: Achter de villa „Johanna" aan den Am- steldijk tegenover de gasfabriek staat een kleine boerderij, bewoond door den heer H. van Hessen Dykstra. Deze boerdery is gisterenmiddag voor een groot gedeelte in vlammen opgegaan. Omstreeks drie uren was de vrouw des huizes bezig was te smel ten in een pannetje boven de kachel. Op een gegeven oogenblik kwam een rat van buiten het vertrek binnen. De vrouw schrok daar zoo van, dat ze het pannetje uit haar handen liet vallen. Wat er toen gebeurd is weet ze niet meer, maar oogenblikkelyk daarop zag ze een groote vlam. De brandweer werd telefonisch gewaar schuwd en medegedeeld dat er brand was op den Amsteldyk by den vroegeren water toren. Daar vond de brandweer niets, okk niet bij nadere informatie, tot een bestuur der van een auto de brandweer op weg hielp. Hiei mede gingen zeker vyf kostbare minuten verloren. Toen de brandweer kwam was het vuur reeds sterk toegenomen. Met vier slan gen werd het vuur aangetast. Deze moesten echter circa 150 meter worden uitgelegd. Een paar woonkamers beneden en alle slaap kamers op de bovenverdieping brandden uit. De stalling achter het gebouw leed geen schade. Het huis behoort aan de gemeente. De luisteraars van den K.R.O. worden spe ciaal attent gemaakt op de volgende uitzen dingen van den K.R.O. Op Zaterdag 13 April wordt de bekende opera „Fidelio" van L. van Beethoven te 7.20 's avonds uitgezonden uit het Stadttheater te Aken (Duitschland). De bekendste Duitsche solisten werken onder regie van Intendant H. Strohn hieraan mede. Op Zondag 14 April wordt te 7.30 's avonds een speciaal Engelsch programma gegeven naar aanleiding van den lOOsten verjaardag van de verleening der koninklyke goedkeuring aan de „Wet der Katholieke emancipatie". Aan het program werken mede het K.R.O.-orkest en de in Engeland zeer gevierde zangeres Miss Cor. Anderson. Spreker is de bekende journa list Kees van Hoek, de „Tyd"-correspondent te Londen. De uitzendingen zijn op den Hui zen-zender 1852 M. Toen dezer dagen de gasfitter M. te Wad- dinxveen bezig was met het aanleggen van gasleidingen in een nieuwe woning, sprong, toen hij een lucifer aanstak, een buis uiteen. De man werd ernstig verwond, o.m. bekwam hij aan het gelaat hevige brandwonden. Ten huize van den commissaris van politie te Baarn vervoegden zich 2 heeren, die zich voorstelden als te zyn studenten der Rijks academie voor Beeldende Kunsten te Am sterdam. Zij vertelden, naar het „Utr. Dag blad" meldt, van plan te zijn een studiereis naar Indië te gaan maken en toonden daar- by een reisalbum met verscheidene hand- teekeningen van hier te lande welbekende personen. Nadat de commissaris zich als zoo danig aan hen had bekend gemaakt, ver klaarden zij geen studenten te zün; de een was n.l. een werkman, dp ander een kunst schilder. De Jieeren zyn hierop naar het politiebureau overgebracht, waar by onder zoek bleek, dat zij al eerder in deze gemeente hadden gewerkt" en met gunstig resultaat. Verschillende villabewoners waren in den waan gebracht, dat zy met serieuze studen ten te deen hadden en kochten deels pentee- keningen en etsen, deels deden zy' hun schen kingen voor hun studiereis. Nadat tegen hen proces-verbaal was opgemaakt ter zake van oplichting, is de hoofddader der beide pseu- do-studenten naar het Huis van Bewaring te Utrecht overgebracht. De andere is na verhoor op vrije vosten gesteld. De 30-jarige loodgieter J. R. uit de Jans straat te Haarlem reed gistermiddag c.a. half vier per motor op den Kruisweg, met een tamelyke vaart. Hü passeerde een auto, die voor hem reed, doch lette niet op een anderen auto, komende van de Parklaan. Een botsing was onvermijdelijk. Het eerste oogenblik liet het geval zich zeer ernstig aanzien, terwyl het verkeer op dit drukke punt werd stopgezet. De motorryder werd met een op 2 plaatsen gebroken onderbeen opgenomen en per auto van Mathot naar het St. Elisabeths-Gasthuis vervoerd. Hef motorrywiei werd totaal vernield, van den auto werd het voorste gedeelte ontzet en het rechter-voorwiel versplinterd. Het tramverkeer ondervond 25 minuten vertraging. Op clen Waalsdorperweg te Den Haag is een dame door een autobus aangereden en ernstig gewond. Zy is later aan de gevolgen overleden. De Indische mail via Genua wordt Za terdag 13 April a.s. te pl.m. 10.30 te Am sterdam verwacht. Naar een telegram uit Berlyn aan het Hbld. meldt, zal de Duitsche Zeilvlieger Hans Richter binnenkort een poging on dernemen om met zün motorloos vliegtuig Het Kanaal over te steken. Gistermiddag om kwart over 5 werd brand gealarmeerd voor een grooten uitslaanden brand aan de Vrouw Juttenstraat te Utrecht. Zy rukte onmiddellyk met groot materiaal uit. Het vuur bleek te woeden in de Houtdrogerij van den heer Vermeulen, die gelegen is tus schen de meubelwerkplaatsen van den heer Vredeveld. De werklieden van den heer Vre- develd hadden het vuur uit den droogoven zien komen, die extra hard gestookt was. Bij aankomst van de brandweer bleek de benedenverdieping een groote vlammenzee te zijn, terwyl de afscheiding tusschen de werk plaatsen aan het doorbranden was. De naast gelegen werkplaatsen moesten dan ook ont ruimd worden. Weldra stond ook de zolderver dieping in brand en sloegen de vlammen uit het dak. Met zes stralen op de waterleiding werd het vuur aangetast, dat men wist te beperken tot de drogerij, die geheel afbrandde. Tegen zes uur was de brandweer het vuur meester. Gisteravond omstreeks half tien is een groote brand uitgebroken op de derde ver dieping van de fabriek voor houtbewerking, „den Gennepermolen", te Gennep. Met brandbluschmiddelen bleek niets uit te richten en weldra sloegen de vlammen naar buiten. De plaatselijke brandweer was spoe dig aanwezig, doch kon tegen de geweldige vuurzee niets uitrichten. Het vuur vond in het aanwezige hout en in de onderhanden zynde meubelen gretig voedsel. De vlammen sloegen over op de naast de fabriek staande woning van een der directeuren, welke eveneens in vlam men opging. Een zwaren strüd had de brandweer te voeren, om de belendende perceelen te beschermen De wind dreef de vlammen in de richting van de Niersstraat en 't mag een wonder heeten, dat de ge heele straat niet. in de asch werd gelegd. De motorspuit uit Nijmegen, die ter assistentie was geroepen, kon niet veel uitrichten, door dat zij niet voldoende zuigkracht had, om het water uit de langs de fabriek stroomende Niers op te zuigen De fabriek, waar 120 man werken, was te gen het einde van den brand, geheel in de asch gelegd. Alleen een afzonderlük staand nieuw fabrieksgedeelte, waarin de kantoren gevestigd zijn, bleef door het werken van de brandweer gespaard. Fabriek en woonhuis zijn tegen brand verzekerd, gedeeltelijk op beurspolis. Er was echter geen bedrijfsver- zekering, zoodat ongeveer 100 arbeiders ge- ruimen tyd hun loon zullen derven. In het behouden deel der fabriek zal de arbeid door ongeveer 20 man kunnen worden voort gezet. Te twee uur in den morgen wa- -evaar voor uitbreiding geweken. Zy bevinden zich in goeden welstand UitM elbourne wordt gemeld, dat de be stuurder van een vliegtuig, dat een onder zoekingstocht had ondernomen naar de ver miste AustraliëEngeland vliegers, heeft medegedeeld, dat hy de „Southern Cross" gevonden heeft. Kingsforth Smith en Ulm bevinden zich in goeden welstand. De vlie ger heeft levensmiddelen naar beneden ge worpen, omdat de mogelijkheid niet was uit gesloten, dat de gestrande bemanning ge brek daaraan had. Uit Sydney wordt omtrent het terug vinden van het vermiste vliegtuig „SoufTt- ern Cross" nader gemeld, dat het vlieg tuig werd ontdekt op 30 myl afstand van fort George, een zendingspost aan de N.W. kust van Australië. De geheele bemanning was ongedeerd. Een verbod. De vereeniging van fabrikanten van en handelaren in zuivelwerktuigen heeft in haar te Utrecht gehouden ledenvergadering met algemeene stemmen het besluit geno men, waarby het den leden dier vereeniging op straffe van royement verboden ls steek penningen, retourcommissies, e.d. af te ge ven. Dit besluit is op den lOden April j.l. in werking getreden. Maakte men zich nogal ongerust omtrent den stand van de karwij, als zou die gewas door de strenge vorst ook veel geleden heb ben, deze vrees blykt nu ongegrond; zelfs schynt het gewas goed te voorschyn te ko men. Slechter gaat het met de wintertarwe: daar schiet niet veel van over. Verschillende landbouwers hebben dan ook al hun tarwe- land maar opgeploegd. Voor velen beteekent dit een groote schadepost. Te Voorburg had de 52-jarige J. J. v. D., wonende aldaar, het ongeluk, met zijn fiets te slippen, waardoor hij kwam te val len en het achterwiel van een juist pas- seerenden zwaar geladen vrachtauto over het hoofd kreeg. De ongelukkige was op slag dood. Hy laat vrouw en één kind achter. V"" Het wetsontwerp, houdende nadere bepa lingen omtrent den accyns op wyn is in getrokken. Een zware brand heeft de fabriek voor houtbewerking den Gcnneper Molen te Gen nep geheel in de asch gelegd. Honderd ar beiders zijn werkloos. De Eerste Kamer heeft de begrooting van Waterstaat voor 1929 aangenomen met 27 tegen 3 stemmen. De Staatsrekening over 1926 wyst een voordeelig slot aan van ruim 40 millioen. De drie Dornier-Wal-vliegbootcn zyn te Napels aangekomen. Wederom motorpech. Door de Ned. Spoorwegen is besloten de maand- en halve maandkaarten met in gang van 1 Mei a.s. af te schaffen. Ze zullen vervangen worden door weekkaarten. Dr. Ritter repliceert op het antwoord van de regeering inzake de Utrechtsche publicaties. Een verklaring van den heer van Beuningen. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het ont werp rechtspositie der ambtenaren. De N.V. Philips Gloeilampenfabrieken heeft een terrein te Nijmegen aangekocht. Uitgifte van nieuwe aandeelen Gem. Be zit. Philips Gloeilampenfabrieken. Overeenstemming bereikt tusschen de ge allieerden inzake de aan Duitschland te stel len eischen. De Duitsche minister van justitie, Koch- Weser, gaat heen; drie Centrum-ministers in de regeering opgenomen. Het conflict in de Noordfransche textiel industrie geëindigd. De oplossing der Oostenryksche regee- ringscrisis eerst tegen einde volgende week te verwachten. Bjj de tornado in Arkansas zyn 64 peTso- nen omgekomen. De vermiste AustraliëEngeland vliegers, Kingsforth Smith cn Ulm zijn gevonden. Zij bevinden zich in goeden welstand. In verband met de moorden en aanslagen op assistenten der Indische cultures zal 1 Mei a.s. te Batavia een conferentie plaats hebben. OP KINDEREN De schoonste liederen bloeien op de lippen der moeder. N. Beets. OP EEN SCHREEUWERD. Met kleine geesten gaat het als met klein geld; ze nemen veel plaats in en zün weinig waard. P. Chenent. OP CORRECTOR Elk woord zij menigmaal verbeterd en ver- schrapt, Versmeed, veranderd; en 't onnoodige uitge krabd. Andries Pels. Barometerstand 9 uur v.m.: 766. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 7.25 uur. Hoogste Barometerstand 776.4 m.M. te Thorshavn. Laagste Barometerstand 756.8 m.M. te Vardö. Verwachting: Matige oostelyke tot noord- oosteiijken wind. betrokken tot half of zwaar bewolkt, mogelyk een weinig neerslag, wei nig verandering in temperatuur. 4&0 «wa*" fsssss V, k Het nieuwe Broederhuis aan den Heerenweg te Heemstede, waarover wü gisteren in een 'litvoerig artikel schrevc» Paard op hol Woensdag was de arbeider C. S. voor zyn patroon, den heer M. dé H. aan den IJweg 'n schoffelmachine gaan halen bü den smid. Nabü de woning gekomen, schrok het paard voor een passeerenden melkauto, trok de stuurlyn af en ging op hol. In woeste vaart ging het de werf op doch de machine reed tegen een dampaal aan, zoodat een wiel totaal versplinterde. Achter op de werf werd het dier tot stilstand gebracht. Door juist op tüd van het voertuig te springen, was de bestuurder er tamelijk goed afgekomen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1