Stadsnieuws FILM-NIEUWS m MUZIEK Heringa Wuthrich, Haarlem Stofzuigerhuis föAERTENS EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 13 APRIL 1929 BLADZIJDE 2 Exide-batterijen - Ook reparaties Agenda 14 April Agenda 15 April Pater H. J. H. Smits De staking in het hout bedrijf te Zaandam De plaatselijke inkomsten belasting te Bloemendaal BURGERLIJKE STAND Begrafenis Zuster Cherubine Brandje De maximum-snelheid „Branding" Teekenschool St. Jozefsgezellen- vereeniging Zesjarig knaapje onder een auto „Arbeid Adeit" Kunstavond Haarlem's Muziek instituut De R.K. Volksparty De groslijsten voor de a.s. Tweede Kamer-verkiezingen Barteljorisstr. 16 - Tel. Ho. 10756 Ipex fólsp-Steeg-Stofauigm f 175.- 'Mi Onze Winkelstand BLOEMENDAAL LUXOR-THEATER Cinema Palace J. S. LAATSTE NIEUWS Het Engelsche ss. Gaboon in nood De studenten en de regeering in Spanje Gevonden voorwerpen en dieren De fabrieksbrand te Gennep INGEZONDEN Sociëteit „St. Bavo" half 12 uur Haarl. Gemengd Koor. Gemeentelijke Concertzaal. Lange Begijnestr. half 3 uur Concert H.O.V. Cinema-Palace Groote Houtstraat 8 .uur Bioscoopvoorstelling (alleen voor volwas senen). Lnxor-Theater Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling (alleen voor volwas senen). Sociëteit „St. Bavo" 8 uur Bevolkings bureau 8 uur Tooneeiclub R. K. Vrou wenbond. Cinema-Palace Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling (alleen voor volwas- senen). Luxor-Theater Groote Houtstraat 8, uur Bioscoopvoorstelling (alleen voor volwas senen). APOTHEEKDIEN STEN De Zondag- en nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door de firma C. G. Loomeyer en Zn., Barteljorlsstraat XI, Tel. 10175 en de Park-Apotheek Klever parkweg 13. Tel. 11793. ST. V1NCENTICS-BIBLTOTHEEK Nieuwe Groenmarkt 22 Woensdagmiddag van half 3 tot 4 uur, alleen voor Jongens en Meisjes beneden 15 jaar Woensdag avond van half 8 tot 9 uur Vrijdag avond van half 8 tot half 9. Klarenbeekstraat 60 Woensdagavond van half 8 tot 9 uur. Hagestraat 49 Woensdagmiddag van half 3 tot uur, alleen voor jongens en meisjes beneden 15 jaar Woensdag- en Vrijdag avond van half 8 tot 9 uur. Gen. de la Reijstraat 17 Dinsdag- en Vrijdagavond van half 9 tot half 10. Nar wij vernemen is de toestand van den Weleerw. Pater H. J. H. Smits van de St. Antonius Parochie, die gisteren «en operatie ondergaan heeft, naar omstandigheden rede lijk wel. Uitkeering aan de Zaansche stakers Ongeorganiseerde stakers, die gehuwd of kostwinners zijn, ontvangen heden, Zaterdag, een uitkeering van tien gulden. Aan de jon gens wordt voorloopig geen steun uitgekeerd. De georganiseerden ontvangen een uitkeering krachtens reglementaire contributiebetaling en naar gelang van het aantal kinderen, meldt de „Telegraaf' Voor de niet-georganiseerden wordt een steunactie op touw gezet. Er zal te hunnen behoeve een collecte langs de huizen worden gehouden. De staker, die den commissaris v. politie eergisteren heeft aangevallen, is thans op vrije voeten gesteld. De pogingen om de arbeiders van de N.V. Houthandel v. h. P. Rot te Westzaan in den strijd te betrekken zijn mislukt. Het werk op de werf van de firma Rot gaat gewoon door. opend worden. De pui is in denzelfden trant opgetrokken, een groot zonnescherm in hei oranje zal suggestief moeten werken op de wandelende huisvrouw, die dan ongetwijfeld de keurige etalages zal gaan bekijken. Wederom 3 pet. B. en W. van Bloemendaal stellen voor, het percentage voor de plaatselijke inkom stenbelasting voor het belastingjaar 1929 1930 wedtero mte bepalen op 3. Geboren: 9 April. z. van A. Stoof Draaijer. 11 April. d. van W. Treffers— v. Rheenen. z. van A. HouwelingHör- mann. 10 April. z. van S. E. Petersv. Gulik. z. van G. v. NordenSilvis. 12 April. d. van *J. C. v. d. WielRemmers. z. van J. J. Haver—Tnischel. Onder zeer veel belangstelling heeft he denmorgen de begrafenis plaats gehad van de Eerw. Zuster Cherubine. In de kapel aan de Koningstraat werd hedenmorgen 9 uur door den Zeereerw. Heer Pastoor J. P. Reij- nenberg O. P. M. de plechtige Requiemmis opgedragen, daarbij geassisteerd door de Weieerw. Heeren Derks, van de orde der Witte Paters van Kardinaal Lavigerie, heemeef van de overledene en Pater Van Berkel O. F. M. In den vroegen morgen had pater Derks een stille H. Mis voor de zielerust van de overledene gelezen. De plechtige Requiemmis werd o.m. bij gewoond door de Eerw. Zusters, alle dames onderwijzeressen en eenige dames-kennis sen. De absoute werd verricht door den Zeer eerw. Heer. pastoor Reijnenberg. Om 11 uur vond de begrafenis plaats op het R.K. kerkhof „St. Barbara", verricht door pastoor Reijnenberg. In een woonschuit van den heer Geluk, liggende in de Oostvest, tegenover de Pa- pentorenvest, is vanmorgen brand ontstaan door het gloeien van de kachelpijp, nadat de kachel was aangemaakt. Het vuur is door een agent van politie, die spoedig met een slangenwagen van het posthuis Am- sterdamsche Vaart aanwezig was, gebluscht. De brandweer rukte uit, doch behoefde niet op te treden. Door de politie is wegens overtreding van den maximum-snelheid proces-verbaal op gemaakt tegen automobilisten: Heerenweg, snelheid 55 K.M. (2 X) Heerenweg, snelheid 45 K.M. Kleverlaan, snelheid 65 K.M. Koudenhom, snelheid 40 K.M. Donderdag 18 April zal voor Katholiek Haarlem een belangrijke Tooneeluitvoering plaats hebben in de Groote zaai van het ge bouw St. Bavo. op dien datum zal de opvoe ring plaats hebben van het successtuk „Branding" dcor het Tooneelgezelschap van Flits Bouwmeester. Dit stuk dat vele malen met een enorm succes in tal van plaatsen is opgevoerd zal zeker ook in Haarlem en volle zal trekken, vooral omdat deze avond op verzoek van den R. K. Volksbond voor Ka tholiek Haarlem gegeven zal worden. „Bran ding", dat een sociale strekking heeft, zal zeker door alle mannen van de R.K. Organi satie bijgewoond worden. Er zijn nog een be perkt aantal plaatsen verkrijgbaar, dus de genen die een avond van genot en kennis willen bijwonen haasten zich cm ten toe gangsbewijs machtig te worden. Kaar.en zijn tegen een geringen prijs verkijgbaar bij den administrateur van het gebouw St. Bavo. Dc kosten zijn zoo laag mogelijk gesteld om een ieder in staat te stelen dezen avond bij te wonen. Frits Bouwmeester, die in den laat- sten tijd veel van zich doet spreken, vooral in het gebouw St. Bavo is dus geen onbe kende. De examens Bij de gehouden overgangs- en eind examens aan de Teekenschool met 5-j. cursus van de St. Jozefsgezellen-Vereeniging te Haarlem, zijn de volgende, leerlingen ge slaagd. Van de eerste naar de tweede klasse namen 1C9 leerlingen aan het examen deel. Bevor derd zijn 96 leerlingen. K. Aarts, J. C. Akke, D. Beck, H. J. Beelen, A. A. Bronstring, R. F. Dornseiffer, A. J. Dijkmans, J. van Herick, A. H. J. van der Hulst, C. M, Htineker, H. Jansen, P. F. vah Koningsbruggen, H. Kuipers, A. H. van de Laarschot, J. Lourenburg, J. W. Luiten. W. Termets, J. F. D. Mol, H. S. Vreenegoor, J. Alders, C. V. ten Brink, F. J. van Dijk, J. P. Franse, P. L. J. van der Geest, H. J. Nederkoorn, E. Oomen, E. J. J. Piek, J. H. Pot, F. van der Putten, W. L. C. van der Raadt, A. Reyn, H. A. Schoo, J. B. Schouw, N. W. van Vessem, J. J. Barn- horn, A. Beers, H. J. Boeree, M. J. ten Bosch, B. C. Boskamp, A. A. F. Braakman, A. Cor- nelissen, C. H. van Deelen, G. Dortmundt, E. B. M. Dost, J. W. H/fJordan, J. D. van der Klugt, P. G. Th. van Kolk, G. Koop man, W. H. van Gorkum, H. B. Harren, C. H. Hartendorp, P. C. van der Helm, J. Hertog, P. A. Hetem, G. J. Jansen Hen driks, C. Th. Juffermans, J. C. Klinken berg, P. J. Knape, M. Koers, J. F. Koppen, G. W. van Lunenburg, J. W. Maarschalk, A. Molenaar, A. L. Hoogakker, G. Drie huizen, H. Ver hulst, P. L. M. Kuypers, W. J. van Leeuwen, J. A. Ligthart, H. J. Ramakers, Th. Nunnink, M. Officier, E. J. van Petegem, Th. J. Poelgeest, J. A. Raams, C. W. Roosloot, A. A. van der Voort, A. Th. Schous, J. Schuuring, J. H. A. Spijkers, H. J. F. Suurland, N. Teeuwen, H. N Teeuwen, G. A. Tervoert, H. G. Töns, J. A. A. M. van der Veldt, A. J. Vinckx, N. J. de Vogel, W. Waayer, H. Warmerdam, G. J. van Wetering, D. J. Willemse, L. de Zwart, Th. Schuit, P. Stokman, W. Zwart. Van de tweede naar de derde klasse namen 55 leerlingen deel aan het examen. Bevorderd zijn 48 leerlingen. A. J. van Aken, J. van Baaren, W. M. Bonfrèr, A. N. van Gemert, S. Hogendoorn, W. C. Janus, H. Op de Kelder, A. Th. Kok, P. van der Laan, G. E. P, Metselaar, P. J. van de Raadt, J. F. van Rixel, J. A. J. M. van der Weiden, J. M. van der Prijt, A. G. Croese, F. P. van dèn Eykhof, J. van den Eykhof, B. Homburg, A. Kooy, E. N. Sel- horst, N. Zwarter, L. Bekkers, Th. L. H. Bertholé, A. Bezem, J. J. G. Bokhoven, J. H. Braam, C. Buts, R. K. Dortmundt, J, G. Dijkmans, N. A. Hulsbosch, U. H. Jötten, W. J. van der Lit, H. Lodewijk, H. H. Menke, W. C. H. van Oosten, Th. J. Prins, C. L. can der Pols, B. H. Raams, P. J. M. Rieu, P. Roose, C. van Schaik, J. W. van Slooten, A. Stouten, C. P. Vermey, A. van der Voet, Th. P. Waayman, L. J. F, Zweers, P. Zijp. Van de derde naar de vierde klasse namen 42 leerlingen deel aan het examen. Bevor derd zijn 35 leerlingen. A. H. de Bruin, F. P. van Galen, Th. P. J. de Gier, Th. B. J. van Lieshout, J. C. Lucas, G. A. A. Piek, P. H. Roosen, J. M. A. Wubbe, J. J. van Bakel, J. J. H. Beljon, J. Broekhof, J. van den Eykhof, G. C. P. Horsten, B. L. J. Oudendijk, F. H. Barn- horn, H. C. van Batenburg, J. Beljaards, A. Verdonkschot, M. W. van den Eykhof, P. C. van Hemert, A. Kersten, J. Kleyn, G. Kuyper, J. J. Moerman, B. D. A. Meyer, G. Nederpelt, P. Th. L. Olifiers, J. Pak, A. Pieters, A. G. van Schaik, J. J. Schoonder- beek, A. J. Spanjaart, S. C. Stam, G. J. van der Veldt, Ch. J. Venniker. Van de vierde naar de vijfde klasse namen 34 leerlingen deel aan.het examen. Bevorderd zijn 27 leerlingen. J. A. Beumer, H. G. Coblens, J. E. van Denderen, E. J. van Donselaar, H. W. Fris, J. F. de Geus, J. J. Hartog, C. J. D. van der Klugt, J. A. Lichthart, H. G. Ohm, A. M. Schiering, J. Timmers, C. M. A. Volhand, G. Zandstra, M. Homburg, A. J. Beaufort, P. Th. M. Braak, O. B. R. Freiwald, A. H. Goes, B. Houkes, J. C. Koek, G. G. A. Lips, H. F. M. Mekenkamp, W. Ch. A. Pelzers, J. W. de Rooy, W. H. Zwitzer, J. A. Vander. Aan het eindexamen werd door 28 leer lingen deelgenomen. Het einddiploma kon worden uitgereikt aan alle leerlingen. J. Drupsteen, D. Th. M. Goedemans, J. C. Hetem, P. J. Kuiper, H. van Loevezijn, J. C. Molenaar, P. Mollema, C. Timmer, C. J. Diekman, H. S. Kwakkelsteyn, L. W. Zeylemaker, J. Th. Bakker, M. J. M. Bles graaf, E. Baur, E. L. de Geus, F. J. de Graaf, J. M. Huneker, J. H. van Loevezijn, M. van Mierlo, C. Mooy, J. F. van Orden, D. Prevost, J. P. H. van der Putten, Th. G. Spanjaart, J. J. Uitendaal, W. J. van Velsen, C. J. Vink, H. D. Willems. Zijn toestand zeer ernstig Gisterenmiddag kwart over twaalf stak de zesjarige K. Mol uit de Ve'serstraat plot seling den weg van den Kinderhuissingel over, zonder op of om te kijken Er kwam een auto aan, die onmogelijk kon stoppen en het knaapje aanreed. In deerniswekkenden toe.stapd werd hij op genomen en met denzelfden auto naar het St. Elisabeth's Ga-thuis vervoerd, alwaar een lichte hersenschudding geconstateerd werd. Hedenmorgen was de jongen nog steeds buiten kennis, zoodat het ergste gevreesd wordt. Voor een stampvolle zaal werd door de R. K. Coöperatieve bakkerij „Arbeid Adelt" aan haar leden een feestavond aangeboden, waarbij door de Rederijkerskamer „Aiber- dingh Thijm" werd opgevoerd „De onver stoorbare," in 4 bedrijven. De heer Castri- eum voorzitter, opende den avond en deelde o.m. mede, dat nu reeds vaststaat dat de coöperatie dit jaar minstens 7 pCt. zal uit- keeren. Het spel van „Alberdingk Thijm" was evenals altijd, correct. Het stuk is van begin tot het eind vol spanning. Dat de aanwezigen volop genoten, bleek uit het herhaald applaus. Deze avond had tan doel het kunstzinnige publiek in staat te stellen zich een oordeel te vormen, omtrent de kwaliteit van het onderwijs dezer inrichting. Aldus de aan kondigingen. Wij gelooven niet, dat er iemand van het auditorium bü het. naar huis gaan. ook maar den geringsten twijfel zal gehad heb ben, omtrent de superieure kwaliteiten van het spel van de heeren Rikus Grin en Jan Couvée. De mooie klankvolle zaal van „Gebouw Caecilia", was niet direct schitterend bezet. Zijn de weggebleven kunstliefhebbers mis schien naar het fcihaferconcert gegaan? De avond werd geopend met de heerlijk, warme viool-sonate van „Le père Franck'. Als wij vol bewondering dat werk hoören uitvoeren, kunnen wij ons haast niet voor stellen, hoe de groote Fransche meester ondanks zijn verheven Césarsnaam niet als overwinnaar dcor het leven is gegaan, in dien zin, dien de wereld hieraan hecht. Welk een gevoelvol werk en ook, wat een intens gevoelde weergave van de uitvoe renden. Het is beken*, dat als Franck zijn werk hoorde uitvoeren, hij er zóó geheel in op ging, dat het hem zeer dikwijls ontging, of d euitvoering goed of minder goed was. Van deze uitvoering zou hij genoten hebben! De kunst van Franck is zoo rein; het werd eens zoo schoon gezegd: „Niet de brandend hartstocht van een Shakespeare, veeleer <fe klassieke latijnsche romantiek van een Dante, zijn psyche zocht naar de Beatrix- idee zijner religieuze voldoening. Ondanks deze zeer juiste kwalificatie van Franck's kunst, bezit zijn vioolconcert, zoo geen hartstocht, dan toch aeer veel ex pressie en nergische kracht. Als no. 2 kregen wij één van Beethoven's meest beroemde sonaten, namelijk opus 57 (de appasionata) Groot is Beethoven's zeggingskracht; ge weldig de soms orkestrale behandeling van het, klavier volgens sommigen niet geheel zonder miskenning van het instrument als zoodanig Er zit veel schoonheid en lang ademigheid der melodievorming In! Zeer te prijzen was de weergave, al had den wij gaarne nog wat méér kleurschakee- ringen gezien. Een enkele coupure werd er in aange bracht: de laatste reprise werd overgesla gen. Na de pauze vermeldde het programma één van de vier fantasiën van Chopin, n.l. die in f-moll- eij de F-dur-Sonate van Grieg. Een welbeheerschte stijlheid bezit deze fantasie van Chopin niet. In geen van"zijn grootere werken trouwens is een. volkomen eenheid tusschen vorm en inhoud. Soms duikt plotseling een muzikale gedachte op, die straks weer in de diepte verzinkt, zon- ooit weer boven te komen. Het stuk bezit, naast zijn marche funèbre- achtige inleiding, grooten gloed- en harts tochtelijkheid. Men heeft Chopin, evenals Mozart, langen tijd te eenzijdig bekeken. De kunst van Chopin was voor zijn tijdgenooten een soort damesmuziek, men beschouwde zijn werken als teeder en precieus. De geweldige energie en revolutionnaire spanning, die in Chopin's muzikale ziel huisden, werden door zijn tijdgenooten lang niet zoo beseft als door het tegenwoordig geslacht. De pianist had in dit werk gelegenheid zijn parelende techniek te doen bewonderen. Tot slot kregen wij de mooie vioolsonate van Edw. Grieg. Typisch klonk het menuetachtige allegretto Wij gelooven niet, dat er veel menschen zijn, die niet dweepen met de muziek van Grieg. Ze is ons ten minste heel wat meer sym pathiek, dan de zoo dikwijls uitgevoerde Tschaïkowsky-werken. De directie van Haarlem's Muzlek-Instituut, de heeren Nico Hoogerwerf en Jac. Bos, kunnen met voldoening op dezen mooien kunstvollen avond terugzien. een gevangene blijkt te zijn, begrijpt hij, dat hij haar verkeerd beoordeeld heeft. Wanneer het vuurpeleton aantreedt, nadert het ge vleugelde Legioen, dat den vijand begint te bombardeeren. Vele soldaten worden gedood en in de verwarring ontsnappen Price en Christine en de rest laat zich wel raden. In deze film zijn onophoudelijk prachtige photografische opnamen te bewonderen en, zooals gezegd, het tweede gedeelte voldoet uitstekend, als we ten minste de ietwat on waarschijnlijke redding aan het slot uit zonderen. „Vanille-IJs" is een film, waarbij de men schen zich zeer schijnen te amuseeren, want er werd geweldig gelachen. Het „Wereldnieuws" is zeer uitgebreid en geeft veel interessants te zien. Een teekenfilm vuit het goede programma aan. Om enkele uitbeeldingen in den hoofdfilm mosten wij onze goedkeuring beperken tot volwassenen. Alle afdeelingen der R.K. Volkspartij hebben zich zonder uitzanóëring voor het geheele land met algemeene stemmen uit gesproken het aftredende Kamerlid P. M. Arts, bij de a s. Tweede Kamerverkiezingen in alle Rijkskieskringen als no. 1 op de lijsten te plaatsen. Bij congres besluit van 11 November 1928 werd besloten het lane voor de candidaatsteiling der Tweede Ka mer te verdeelen ba drie groepen van Rijks- kieskringen. De eerste groep omvat: de I rijkskieskringen Amsterdam, Rotterdam, Dordrecht, Den Haag, Leiden, I-laarem en j den Helder; de tweede: de rijkskieskringen Middelburg. Tilburg, Den Bosch, Nijmegen en Maastricht; de derde: de overige kies kringen. Uiterlijk 29 April in de afdeelingen de steinming plaats hebben tot vaststelling van de volgorde, welke de candidaten op de definitieve lijsten zullen innemen. De groslijsten luiden verder als volgt: Eerste groep: W. T. Aalders, Dostinchem; P. M. Beyerbergen van Henegouwen, Am sterdam; G. J. Bouman, Nijmegen; Felix Donders, Tilburg; J. Eyking. Beverwijk; P. J. Goes, den Haag; Jos. Hendriks, Swal- men; H. Hom. Hilversum; J. v. 't Hooft Utrecht; J. Houtsma, Zwolle; M. J. G. Kuypers, Rotterdam; mevr. E. M. H. Ro bert de Wolff, Amsterdam; J. P. Schaar Zaandam; W. C. Setteur, Utrecht; Th, Thoolen, Hilversum; J. A. J. v. Winsen, Haarlem; J. Zwager, Amsterdam. Tweede groep: W. T. Aalders, Doetin- chem; P. M. Beyerbergen v. Henegouwen, Amsterdam; G. J. Bouman, Nijmegen; Felix Donders, Tilburg; P. J. Goes, den Haag; A. M. v. Helderen, Zaandam; J. v. 't Hooft, Utrecht; J. Houtsma, Zwolle; M. J. G. Kuypers. Rotterdam; mevr. E. M. H. Ro bert tie Voff, Amsterdam; W. C. Setteu-, Utrecht. l Derde groep: W. T. Aalders, Doetinchem; J. W. v. d. Berg, Eindhoven; P. M. 'Beyer bergen v. Henegouwen, Amsterdam; G. J. Bouman, Nijmegen; Feüx Donders, Til burg; J. Eyking, Beverwijk; P. J. Goes, dén Haag; J. H. J. Gregoire, Maastricht; Jos. Hendriks, Kwal men; J. Houtsma. Zwolle, P. Mulders, Eindhoven; me va". E. M. H. Robert de Wolff, Amsterdam! W. C. Set- teuï, Ut re .'.at; J. Zwager, Amsterdam. DIRK SCHAFER Als een oase in.de woestijn der vaak dorre uitvoeringen van een fin de saison was het heerlijke piano-concert, waarop Dirk Schafer ons gisterenavond vergastte in den Schouw burg aan den Jansweg. Een vrij groot pu bliek was er heen getogen om den grooten pianist als den bezielden vertolker van de allermenschelijkste composities van een Schu bert en een Beethoven, een Chopin,'een Liszt en een Straus te beluisteren. En wanneer voor 't eerst de schouwburg- lichten uit gaan, slokt de gedempte, bijna geheimzinnige sfeer der muzikale gevoels wereld ons cp en omvaamt ons in haar machtige armen. Dirk Schafer speelt. Terug te bekomen bij: v. Amerongen, Saenredamstraat 28, autocrick. Edanm, Gen. Cronjéstraat 62, autoband. Pot, Sparne 92, tramabonneme'nt. Bui", v, Politie, Smede- straat, ballen, v. Dijk, Oranjeboomstraat 188, ceintuur. Bur. v. Politie, Smedestraat, ^hand schoenen. Beun, Engelzstraat 18, hónden hals met penning. Hirs, le Hoogerwoerd- dwarsstraat 32. idem. idem. Kennel Fauna, herdershond, gebracht door: Suerhoff. Ken nel Fauna, kat (wit-zwart) gebracht door: Baars, Boeresteeg 10. Kennel Fauna, kat (grijs-wit) gebracht door: Krom, Arnülf- straat- 24. Doezie, KI. Houtstraat 89, müts. Kruiselberg, Leidscheplein 54, idem. Loog- man, Parkstraat 1, pakje met inhoud. Schrander, Dr. Leijdstraat 85, portemonna* mot inhoud. Wisbrun Liffmann, Gr. Hout straat 31, parapluie. Jansens, Heerensingel 73 B, parapluie. v. d. Burgt, Kruistochtstr'aat 23, rozenkrans, v. d. Weijden, Barbarossa- Brouwersstraat 99, rijwielpomp. v. Paradijs, Korte Lakenstraat 4 rood, schoentje. Bruin, Voortstraat 12, schortje (kinder). Bur. v. Politie, Smedestraat, sleutels, v. Meel, Lange Lakenstraat 27 rood, idem. Rombout, Da Costastraat 60, teekeningen. v. Looy, Krit- zuigerstrdat 47, tasch met inhoud. Winkel'g Stoffenhuis September van het vorige jaar maakten w'j melding van de opening van Wiiikel's Stoffenhuis in de Groote Houtstraat. Het pand had iets aantrekkelijks, waar door we durfden beweren, dat de Groote Houtstraat verfraaid was met de vestiging van het Stoffenhuis. De zaken gaan echter zoo goed, dat uit breiding reeds een paar maanden na de ope ning noodzakelijk bleek. Het pand naast den winkel kwam vrij, de verbouwing begon en zoo zal hedenmiddag een pendant van Winkel's Stoffenhuis ge- Gemeentezaken B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken op het verzoek van de gemeentelijke chauffeurs, om hun week loon van 33 tot 35 te verhoogen. De Oranje Nassaulaan In zake het adres der bewoners van de Oranje Nassaula&n om. te bevorderen, dat belde deelen met elkaar verbonden worden, deelen B.' en W. mede, dat door hen reeds de voorbereidende stappen zijn gedaan om genoemde verbinding tot stand te brengen. „Twee Dagen", dat Is de titel van de voornaamste der beide groote films, die speelt tijdens de Russische revolutie, tijdens den strijd tusschen de roode en de witte legers en geeft een kijkje op de toestanden, die toen ln het groote Russische rijk heerschten. Een kijkje, misschien wel een beetje te opvallend door een bolsjewlslischen bril ge zien, maar daarom toch niet minder be langwekkend, niet minder aangrijpend. Want ze geeft ons een uitbeelding van echt menschelijke gewaarwordingen en of daar nu de bolsjewiki of de adel de mooie rol ln spelen, doet aan dat echt mensche lijke niet af; de film geeft een brok leven, zóó aangrijpend, zóó ontroerend, dat het onmogelijk is, haar alleen met het verstand te zien ook het hart eischt zijn aandeel op. Of werkelijk toestanden als die hier wor den uitgebeeld, in het vroegere Rusland hebben bestaan, we weten het niet of liever, bestaan kunnen ze hebben, zullen ze ook wel hebben, maar of ze algemeen waren? Of men naar dit eene we zeggen nog maals, mogelijke, zelfs waarschijnlijke gegeven mag generaliseeren, dit lijkt ons uiterst twijfelachtig. Maar, afgezien van de tendenz, waardoor toch geen enkel verstandig mensch zich op een dwaalspoor zal laten brengen, heeft deze film zulke mooie, zulke aangrijpende, zulke levende momenten, dat ze tot in het diepst van de ziel ontroert. De tweede groote film, die voor de pauze draait „Chicago, de stad der misdaad", is van een heel ander gehalte. En toch. al is het dan ook een sensatie-film, al .wordt er dan ook op z'n Chicago's in geschoten en gebandlet, wat men, afgaaiade op den titel zou meenen te zien te krijgen, ziet men niet. Het is niet dat platte en dat grove, dat dergelijke films in den regel kenmerkt, waarin het schieten hoofdzaak is; veeleer zijn het hier de roerende tafereelen, die de groote aantrekkingskracht uitmaken van deze film, waarvan ieder, die van dergelijk werk houdt, zal kunnen genieten. Maar enkele zeer korte momenten enfin, niet onder de achttien jaar, wilt daar aan dénken, vaders en moeders. Dit theater brengt deze week een oor logsfilm. Van dat soort zijn er de laatste jaren reeds zooveel geweest en het lijkt ons moeilijk, bij zooveel productie daarin de noodige .spanning te houden. Die spanning ontbreekt in deze film, welke „Het Legioen van Gedoemden" gedoopt is, voor zoover het eerste gedeelte betreft, geheel, doch na de pauze wordt de film wel Interessant. Het verhaal van de film is dat van den jonge man Gale Price, die, naar hij dacht, een teleurgestelde liefde had en zich in de ge vaarvolste oorlogsondernemingen stak. HU wordt een van de vermetelste piloten van de groep, altijd vechtende met zijn ka meraden om het verkrijgen van de gevaar lijkste opdracht de Speciale Zending het neerlaten van een spion op Duitscli grondgebied. De jonge Dashwood is de eer ste, die zoo'n order krijgt. Hij daalt, wordt gevangen genomen en gefusilleerd, met een glimlach op het gelaat. Een nieuwe order komt en Price krUgt deze. Hij wacht op de aankomst van zijn passagier, die hü alleen kent als agent 137. BU zonsopgang komt de spion en als ze zullen vertrekken, waalt door den wind den sluier van zijn passagier op, enhij erkent Christine. Price vraagt haar een verklaring van dien nacht op het bal. Christine vertelt, dat ze al dien tijd een spionne geweest is en haar plicht deed namelijk het uithooren van de vijandelijke officieren. Met Price's omhelzing komt zijn plotselinge begeerte om te leven! Zij ver trekken naar het vijandelijk gebied en lan den veilig. Price zal over tien dagen terug komen om Christine te halen. HU vertrekt, doch Christine wordt gevangen genomen. Een officier vertelt, dat over tien dagen 'n vliegtuig de spionne zal komen halen, dus besluit men te wachten en het meisje als lokaas te gebruiken. Wanneer Pi-ice op den tienden dag gestart is, bereikt een Fransche spion het vliegveld, met een briefje van Christine, die Price waarschuwt niet te ko men. De commandant begrijpt, dat Price in de val geloopen is, en het heele Legioen trekt uit om hulp te verleenen. Price ziet het meisje in het veld staan en daalt. Hij wordt overrompeld en gevangen genomen. Eerst denkt hU, dat Christine hem opnieuw in den val heeft doen loopèn, doch als ook zU Dirk Schafer, de beroemde pianist, tijdens het speien En langzaam groeit de droomsfeer der laatste Sonate, van.den blijden, altijd frisschen en natuurlijken Schubert, van den titaan der kunst, n Beethoven in diens Appassionatj». Hoogtepunten bij het eerste waren het An dante en het Scherzo bij het tweede was eigenlijk de geheele vertolking één hoogte punt, van de eerste noot tot het laatste ac- coord. Welk een diepe visie, door de jaren gerijpt en veredeld, door een prachtige, be studeerde techniek ondersteund, geeft de pianist ons op dit altijd aangrijpende werk. Waarlijk, zoo wij ooit iemand Beethoven hoorden vertolken in al zijn diepe mensche- lijkheid, dan is het wel Schafer, die ons mee voert naar de sereene hoogten, waarop gevoel en geest samensmelten tot een zesde zintuig als het ware, zoodat in onze ziel dezelfde srtkren trillen, dezelfde gemoedsgesteltenis leeft, als Beethoven moet hebben gevoeld en gehoord, toen hij zijn meesteiwerken schiep ietsvan de oneindigheid, waarin niet meer het oor, maar nog slechts de ziele luistert in puur genieten. Wat geeft het dan, of een snaar al na blijft trillen, of het pedaal de klanken bijwijlen wat al te veel verdoezelt immers gaaf bloeit te midden van die klankenweelde de zuivere passiebloem der muziek. Een Nocturne, de geheimzinnige eerste, tw.ee Mazurka's, 3 en 4, en een Impromptu van Chopin brachten ons na de pauze op nieuw onder de sterke bekoring van Schafer's temperament. Brillant was de vertolking van Feux follets en Au bord d'une Souree van Franz Liszt. Als we spreken mogen van cou leur locale, dan was die hier in superieure mate aanwezig. En „Wiener Blut" van Johann Strauss dan in de prachtige bewerking van den heer Schafer zelf? Ras en rassenmuziek van het zuiverste water, meesleepend en bekoor lijk met z'n felle, hartstochtelijke rytyme, zijn heerlijke muzikaliteit. Behoeven we noviteiten bij Zülk een mu ziek Is het nóodig, dat, zooals een dezer dagen een Rotterdamsch muziekreferent schreef, we ons meer moeten bepalen tot de cultuur waarden van onzen tijd? Neen, immers neen Want zoolang we cultuurwaarden bezitten als Schubert, Beethoven en Chopin, ja, zelfs als Liszt en Strauss, behoeft de oude voor den nieuwen tijd nog niet te wijken en kan Schafer ons het mooiste geven wat hij vindt in de klassieke producten van een minder materieelen, minder gerationali— seèrden tijd 1 Wij zijn hem er dankbaar voor Behoeven we nog te zeggen, dat de aan wezigen als immer intens genoten van zijn heerlijke gaven, en zich dan ook niet on betuigd lieten, den kunstenaar zelfs tot drie, viermaal toe staande huldigden We hadden een toegift verwacht, maar 't was vrij laat, enhet was immers niet noodig Bü de Belgische kust op een gezonken wrak geloopen V.D. seint uit Vlissingen d.d. gisteren: Het s.s. Gaboon geeft S.O.S.-selnen. De sleepboot „Noordzee" van de Sleepbooten- dienst Smit Jr. spoedt zich er heen. Ook het Duitsche vrachtschip „Wolan" zet koers naar het in nood zijnde schip. De toestand van het schip schijnt nog niet levensge- vaarijlk te zijn, hoewel zeer peniebel. Nader vernemen wij, dat het in nood ver- keerende schip „Gaboon" van Engelsche nationaliteit Is. Het is even buiten de „Wandelaar", bij de Belgische kust, op een gezonken wrak geloopen en kan niet op eigen kracht loskomen. Het schip maakt water. De toestand Is niet gevaarlijk. Machine no. 12 Zaterdag, 13 April MADRID, 13 April Gisteren zouden aan ac Universiteit te Madrid de doctorale colleges beginnen. De universiteit te Madrid Is de eenige in Spanje, die den doctorstitel mag verleenen. De elf professoren weiger den echter hun arbeid te verrichten, zoo lang de Universiteit niet voor het algemeen bezoek zou zijn opengesteld. Door deze wei gering wordt de verhouding tusschen de Spaansche regeering en de studentenbewe ging weer aanzienlijk verscherpt. De oppo sitie richt zich in hoofdzaak tegen den mi nister van Onderwijs. Callego. Het is zeer waarschijnlijk, dat door het aftreden van dezen minister de studenten tot rust zullen komen. Terug te bekomen bij: Steenkist, Brou wersvaart 58a, kerkboekje; van der Putten, Gen. Cronjéstraat 11, das; Dans. Leliestr. 6, gedeelte van een gebit; Kennel Fauna- her dershond, geel, gebracht door De Graaf, Oranjestraat 121; hond, Dobb. Pincher, ge bracht door: Giltoy, Fred. Helmerstraat 14; Duyn, Vooruitgangstraat 111, witte kat; Grotes, Brouwersstraat 30rd„ halsketting: Bur. van Politie, Smedestraat, idem; Oudhof, Schreveliusstraat 29c, toegangskaart; van Reep, Papaverstraat 11, paardenleidsels; Bur. van Politie, Smedestraat, •hondenpen ning; v. d. Ley, Leidschevaart 28, rekening; Kilian, Gen. Cronjéstraat 42, wandelstok, Idem, schoenen; Blok, Arnulfstraat 28, rij- wieltasch; Kenzen, v, Loostraat 2, heeren- vest. Wederopbouw zal 200.000 kosten Uit Gennep wordt ons nog gemeld, dat de schade bij den brand in de fabriek Gen nepermolen zeker meer dan 100.000 gulden, alleen aan machines bedraagt. Men is gis teren met het opruimingswerk begonnen en daarvoor is een gedeelte der arbeiders aan het werk gesteld. Men raamt de kosten van wederopbouw der fabriek op 200.000 gulden. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Haarlem, 11 April 1929. POLITIEK IN DE SOCIALE VEREENINU'.' Metniet geringe verwondering nana ik kennis van het bericht, dat Dinsdag a.s. op de vergadering van den R. K. Vrouwenbond mevr. Anny Meyer zal spreken over „de Vrouw aan de Stembus", een onderwerp, dat zeer zeker niet daar, maar in de R. K. Kiesvereeniging thuis hoort. Waar op Bisschopelijk voorschrift de geestelijke adviseurs van alle sociale vereeni- gingen, elke poging om de politiek op de ver gadering ter sprake te brengen (gelukkig) in de kiem onderdrukken, lijkt mij deze keus en vooral voor een propagandistische vergade ring van den Vrouwenbond allerminst geluk kig, ook al omdat vele mannen hun vrouwen ditmaal wel niet ijverig tot vergaderingbe- zoek zullen aansporen, denkende, dat dit onderwerp wel op de Kiesvereeniging zal worden uitgesponnen. Hoogachtend, L. v. d. H. Gaarne maak ik gebruik van het aanbod van de Redactie, om een kantteeken ng te plaatsen bij bovenstaand schrijven. Mag ik dan dadelijk den geachten schrijver van het stukje geruststellen en hem verzeke ren, dat de vrouwenbond volstrekt geen plan heeft om Dinsdagavond „aan politiek te doen." Machine no. 12 Zaterdag, 13 April Laat ik echter dadelijk toegeven, dat de titel van het aangekondigde onderwerp „De vrouw aan de stembus" niet gelukkig, noch juist gekozen is en verwarring kan brengen. $Jeen, wij doen niet aan politiek. Waar wij wel aan doen. is dit: Trachten vooral het geestelijk leven van de vrouw hooger te brengen; haar op te voeden voor haar zeer groote plichten! Is het dus niet zeer gewenscht en natuurlijk, dat wij in dezen zeer gewichtigcn tijd hart en hoofd van al onze vrouwen trachten te brengen in de richting, waar zij door woord en daad invloed kunnen hebben in een toe komst ,die niet alleen allen zedelijken moed, alle zedelijke kracht van den man, maar ook van de vrouw zal eischen. Hiervoor is een opwekkend woord in dezen tijd noodzakelijk. Mevrouw Anny Meijer is vele jaren pre sidente van den Vrouwenbond in ons dio cees geweest, zij kent dus het bisschoppelijk voorschrift op haar duimpje: zij zal zeker niet aan politiek doen. Ik herhaal, de schuld ligt aan mij, dat ik den titel verkeerd gekozen heb. Ik hoop, dat nu niet alleen de vrouwen, maar ook de mannen in grooten getale Dinsdagavond zullen opkomen, om zich te overtuigen, dat de Vrouwenbond niet aan poliitek doet. F. A. M. PEETERS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2