Binnenlandsch Nieuws Rechtszaken m ELCK WAT WILS RADIO-OMROEP MIJNHARDT'S TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 13 APRIL 1929 BLADZIJDE 1 Staten Generaal Eerste Kamer Trekjes No. 597 De toestanden bij de gemeente-electriciteitswer- ken te Amsterdam Draagt wat u slanker maakt: KREYMBORG's coupe Minister Kan naar Drenthe De boot, die ledig heenging en terugkwam De Rijksweg EdeArnhem toch afgesloten LEGER EN VLOOT Hr. Ms. „Kortenaer" LUCHTVERKEER De Engelsche luchtvaart De Kon. Ned. Indische Luchtvaart Maatschappij De moord te Giessen-Nieuwkerk Een niet-verzonden brief van Teunissen I; V"'-;-- Hoofdpijn-Tabletten 60 c' Kiespijn-Tabletten 60 Laxeer-Tabletten 60 CT Zenuw-Tabletten. .75 CI IVIaag-Tabletten 75 c' Bij Apoth. en Drogisten J%(7ar/e/7r. RADIO MOORS Een brandstichter De begrooting van Arbeid, Handel en Nijverheid In de vergadering der Eerste Kamer, werd gisteren de behandeling van de begrooting van Arbeid, Handel en Nijverheid voortge zet. De heer WESTERDIJK (V.D.) bepleitte verbetering van de Hinderwet. De heer REYMER (R.K.) heeft waardee ring voor den arbeid van dezen minister die steeds toont op de hoogte te zijn van de za ken, die hij verdedigt. Spr. is van meening, dat het verwijt van den heer Wibaut, dat deze minister den volkswoningbouw heeft achteruit gezet, feitelijken grondslag mist. De zaak is, dat het Rijk zich om financleele re denen meer en meer terugtrekt op dit ge bied. Alleen geeft het Rijk nog steun bij op ruiming van krotwoningen. De voorwaarden zijn echter zoodanig de minister weet dit dat vele gemeentebesturen er geen gebruik van willen maken. Hoe is de indruk van den heer Wibaut over den volkswoningbouw in het buitenland? Wat is zijn ervaringen in Spanje, waar hij pas een congres heeft ge presideerd. Sprekers meening is, dat het in ons land nog zoo slecht niet gesteld is op dit gebied. Spr. komt verder op tegen de beschuldi ging van den hoofdinspecteur voor de volks huisvesting, dat de vasté commissie voor de uitbreidingsplannen in Noord-Holland auto ritair optreedt. De kwestie der gemeentelijke uitbreidings plannen wordt met den dag urgenter. Het is daarom te betreuren, dat in deze zitting periode van een wettelijke regeling niets komt. De zaak is weer bij een commissie. Spr. waarschuwt tegen de commissie-manie in Nederland, waardoor de verantwoordelijk heid wordt verplaatst. In zijn antwoord verdedigt de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, de heer SLO- TEMAKER DE BRUïNE zijn beleid tegen over de verwijten van den heer Dantz. Spr. heeft zeker blijk van durf gegeven door vele wetten aan te pakken, die sliepen. Dat hij te veel oor leent aan de werkgevers, is evenmin juist. Spr. wijst o.m. op de Stuwa doorswet. De minister is van oordeel dat de verdere invoering van de arbeidswet zeer voorzich tig moet geschieden. Dat dit geen uitvlucht is om noodzakelijke maatregelen uit te stel len bewijst sprekers aandringen op behan deling der ziektewet, die millioenen op het bedrijf zal leggen. Indien blijken zal dat de Staten-Gene- raal geen gelegenheid hebben de winkelslui- tingwet af te handelen dan zal spr. inwer kingtreding van het werktijdenbesluit voor winkels bevorderen vóór hij démissionair wordt, zoodat het op x Januari 1920 in wer king treden. Op dien datum zullen ook in werking treden het transportarbeidersbesluït en de algemeene maatregel betreffende de toonkunstenaars in bioscopen. Ook zal spr. de landbouwarbeidswet indienen. Spr. is niet van plan een wijziging voor te stellen in de samenstelling van den Hoogen Raad van Arbeid. Eén zetel is toegekend aan ieder der voornaamste vakcentrales; de rest der zetels is verdeeld naar evenredige ver tegenwoordiging. Den heer Westerdijk antwoordt de minster dat er landbouwkringen zijn, die de Kamers van Koophandel zeer waardeeren. De Staats commissie voor de streekplannen heeft groote vertraging ondervonden door ziekte van den voorzitter. Kort na het optreden van den nieuwen voorzitter, heeft deze commis sie, in den zomer van 1928 een voorloopig rapport uitgebracht. Zij zet haar werkzaam heden voort en spr. hoopt, dat haar eind rapport binnen niet te langen tijd gereed zal komen. Den heer v. d. Hoeven antwoordt spr., dat het vraagstuk van den invloed, dien het uit breidingsplan oefent op de onteigenings procedure niet zoo gewichtig en apart is,_dat het dadelijk zou moeten worden geregeld m een afzonderlijk wetsontwerp. Deze kwestie wil spr. regelen in een wijziging van de wo ningwet, waarvan het voorontwerp vertra ging heeft ondervonden. Spr. bestrijdt met kracht het betoog van den heer Wibaut. De normen heeft spr. ver ruimd, de minimumkosten verhoogd. Het be ginsel van den heer Wibaut is, dat de over heid den arbeider een toeslag moet geven voor zijn woning. Spr. denkt daar anders over. Dit zou niet in het belang zijn van den arbeider. De overheid mag niet siipplee- ren wat de arbeider aan loon te kort komt. Inzake de weterverontreiniging is de me morie van antwoord op het verslag over de riolenwet gereed, welke spr. nog niet in diende vanwege de bezwaren van den minis ter van Binnenlandsche Zaken uit hoofde van de lasten ,die op de gemeentebesturen worden gelegd. Thans wordt te dien aanzien overleg gepleegd. Na re- en dupliek wordt de begrooting zonder hoofdelijke stemming aangenomen en de vergadering tot Dinsdag verdaagd. Een rapport In de vergadering van den Raad der ge meente Amsterdam van 23 Januari j.l. kwam aan de orde het voorstel van het raadslid Boekman, om B. en W. van Am sterdam uit te noodigen den raad door mid del van een nota mededeeling te doen van hetgeen zij reeds hebben verricht of zullen verrichten naar aanleiding van het rapport van de Commissie inzake de gemeente- electriciteitswerken en te besluiten, die nota te zamen met het rapport te behandelen. Dit voorstel werd door B. en W. overgeno men. De kwestie, welke door het raadslid Boek man in zijn voorstel wordt aangestipt, houdt B. en W. en ook den Raad reeds ge- ruimen tijd bezig. De aanleiding tot de kwestie is te vinden in een beschuldiging van den ambtenaar bij de gemeente-electriciteitswerken, den heer C. de Vos, een beschuldiging loopende over de verkeerde toestanden, welke z.i. by dat bedryf zouden heerschen. Naar aanleiding hiervan besloten B. en W. een commissie van deskundigen te be noemen, welke tot taak zou hebben het be doelde onderzoek te verrichten. Deze Commissie heeft op 25/30 Juni 1928 een rapport uitgebracht, hetwelk voor den raad ter visie Is gelegd en vervolgens in het gemeenteblad Is opgenomen. Daar de nota van den Directeur op het rapport 'n tameiyk scherpe critlek houdt over de wyze waarop de commissie haar taak heeft opgevat en vervuld, besloten B. en W. alvorens de zaak bij den Raad in be handeling te brengen, de commissie te hooren omtrent enkele grieven, welke door den directeur tegen het rapport zijn geuit. De commissie heeft daaraan voldaan in twee rapporten, naméiyk in een rapport van den voorzitter en in een rapport van de twee leden der commissie. De interpellatie-wynkoop met het inder tijd verschenen rapport der commissie van onderzoek, de nota van dr. Lulofs en de thans verschenen mededeelingen van B. en W. van Amsterdam, zullen in het open baar worden behandeld in de raadszittin gen, die 24 April a.s. beginnen. meer in de richting van het dorp geplaatst, doch toen op ryksgrond, waartegen de bur gemeester niets kon doen. Intusschen kreeg de burgemeester tele grafisch mededeeling van ir. Baucke, dat hü het niet noodig acht/ na het telefoniscn gesprek van Woensdag, om nader monde ling overleg te plegen, tenzij nieuwe' ge zichtspunten aanwezig waren. De burgemeester heeft nu aan deii Mi nister medegedeeld, dat de hoofdingenieur niet voldaan hééft aan 's Ministers opdracht om met den burgemeester in overlegté treden inzake de afsluiting van den Rijks weg EdeArnhem en reeds gistermiddag tot afsluiting'is overgegaan. De'burgemees ter blijft het noodzakelijk achten tot mon delinge toelichting dezer aangelegenheid bij den Minister spoedig te worden toegelaten. Donderdag hebben de marechaussees in opdracht van den hoofdingenieur, wacht gehouden bij de afsluiting. - Een audiëntie De Minister van Waterstaat heeft giste renmorgen den burgemeester van Ede uitge- noodigd tot een bespreking inzake de afslui ting van den weg EdeArnhem. De audiëntie had ten 2 ure plaats. Ofschoon aan de weg borden zijn.geplaatst, dat deze js afge sloten wordt het verkeer nog oogluikend toegelaten. Naar medegedeeld wordt, heeft de minis ter zijn beslissing tot Maandag aangehou den. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, Mr. J. B. Kan, is voornemens Maandag weer een bezoek aan Emmen te brengen. Onder meer zal de Minister aan eenige afgevaardigden van vervenersorgani- saties de gelegenheid geven met hem te be spreken de moeiiykheden welke men thans, vooral in die veenderijen, waar men uit sluitend of nagenoeg uitsluitend' groote fa- brieksturf produceert, ondervindt by het bepalen van de arbeidsloonen. De arbeiders meenen geen verlaging van de naar hun meening reeds lage loonen te kunnen ac cepteeren en tegen de bestaande loonen kan het bedrijf niet in functie gesteld worden. Mr. jf. Adriaanse, vrijz.-dem. lid der Sta ten van Zeeland, heeft zich met een schry- ven gericht tot Ged. Staten van Zeeland, waarin hij aanneemt, dat dit college be kend is met de berichten van het op Zon dag 31 Maart j.l. voorgevallene met de pro vinciale boot. Deze was, wegens de zeer be perkte dienstregeling, door een Franschen automobilist, die met zyn auto te Bresken.-, aankwam en ten spoedigste naar Vlis- eingen over moest, extra uit Vlissingen be steld en dan ook inderdaad te Breskens aangekomen, maar moest, toen de auto ïeeds was geladen ter overbrenging, dooreen egenorder van den directeur van den Pro- en sfco°mbootdienst weer ontladen, en tv J^eer ,naar Vlissingen terugkeeren. Mr. Adriaanse heeft nu, naar het Hbld. meldt, terzake verschiiiende vragen tot Ged. Sta- ten gericht. Ondanks de opdracht van den Minister van Waterstaat aan den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, ir. F. Baucke, om met den burgemeester van Ede overleg te plegen inzake de afsluiting van den Rijks weg EdeArnhem, is deze weg in verband met asphalteering toch ingesloten, meldt het U. D. De burgemeester heeft het afslui- tingsbord laten wegnemen, wag toestemming op gemeente?? plaatst. Het werd echter even later wat Hr. Ms. torpedojager Kortenaer Is gis teren in de Rotterdamsche haven aange komen. De Imperial Airways viert haar 5-jarig bestaan. In die jaren heeft zij 100.000 pas sagiers getransporteerd door het luchtruim; in 't geheel werd 6400.000 K.M. gevlogen. In die 5 jaren is geen enkel ongeval te memoreeren, hetwelk een passagier het le ven heeft gekost. Aneta seint uit Batavia: De cyfers betreffende het vervoer van den dienst der Kon. Ned. Indische Lucht- vaartmaatschappy over de maand Maart, toonen wederom een vooruitgang van het bedrijf aan in vergelijking met de maand Februari. Op de lijn Batavia—Bandoeng werden 379 passagiers vervoerd. In omgekeerde richting werden op deze lijn 393 passagiers vervoerd. Op de lijn BataviaSemarang werden 69 pasagiers vervoerd en in omgekeerde richting 86 passagiers. Bovendien werden acht-en-dertig speciale, vluchten en rond vluchten gehouden, waarbij 205 passagiers werden meegevoerd. In totaal werden in Maart 1132 passa giers vervoerd. Het Volk publiceert den volgenden brief van den veroordeelden J. Teunissen aan het echtpaar Kroon, in December van het vorige jaar in de gevangenis te Leeuwarden ge schreven.De brief is, op advies van mr. Roobol, indertijd niet verzonden. Aan C. Kroon en mej. M. Koppelaar, Het is mij vergund een schryven tot U bei den te richten, mijn eerste vraag ls dan, waarom vermoordt gij ons en mijn vrouw en kinderen onschuldig. O God, Kroon, kom tot besef van de vreeselyke daad, die jullie om niets plegen. U beiden die evengoed als Vermeer weten, dat wij onschuldig zijn en uw huis niet verlaten hebben, beschuldigt ons van die vreeselijke daad. Gij, beiden weet niet wat ge gedaan hebt, wat gij beiden doet, is te vreeselijk om waar te zijn, hebt ge ooit in een boek gelezen, dat menschen ter wille van hun vrijheid zoo'n wreede daad moesten plegen en den 'moed bezaten dat te blijven volhouden, het is toch immers door het onmen- schelijke heen. Ik wil hier geen ver wijt maken daarvoor is de zaak te droevig en uit het meineedproces heb ik gezien hoe U beiden zelf onder het vreeselijke, dat ge volbrengen zoudt gebukt ging, en hoe gaarne ge de waarheid gezégd had, zoowel voor als met den eed, hadt gij beiden toch'vroeger den moed bezeten om de waarheid uit te brengen zie welk een ontzaglijk leed gy om niets over ons en U zeiven gebracht hebt Doch was is het thans met jullie, ten eerste schrikt ge terug voor de gevangenis en beschouwt ge den meineed, dien ge pleegde, als 'n mein eed. gij vergeet daarbij 'dat iedere daad be oordeeld werdt naar de omstandigheden, waaronder ze plaats vond. toen gij beiden de waarheid zei, wilde men U niet gelooven en gooide U tweemaal in de gevangenis, gij kunt met verschillende betrouwbare men schen bewijzen, dat ge altyd de waarheid gezegd had. maar uit lijfsbehoud meende te handelen en ge reeds tweemaal gevangen zat voor de waarheid, de manier waarop gij beiden aan uw eigen wanhoop lucht gaf zal zeer zeker door den rechter aanvaard wor den, met werkelijke slachtoffers te doen te hebben en vraag U beiden dan zelf af waar om doe ik niet, wat ieder mensch zou doen, waarom vermoord ik die menschen, die mij niets misdeden, gü beiden Kroon, beziet den rechter verkeerd, de rechter wil alleen schul digen treffen, weest verzekerd Kroon, dat de rechter biy is, als gij de waarachtige waarheid belijdt, en door alles aan te toonen wat tot die vreeselüke daad dreef, U zeer zeker als slachtoffer behandelt, doch al ben ik er heelemaal niet by Kroon, ik weet wel wie U beiden tot volhouden drijft, U weet evengoed als ik Kroon, dat zoo gy de volle waarheid beiydt, het voor hem er bitter slecht uitziet. U weet ook wel wie Mijntjes tot die leugens aan heeft gezet en Mijntjes zorgde wel voor Klein, ik veronderstel zeer zeker, dat men door U beiden in angst ts dryven tot volhouden noopt; hy zal doen of hij u hulp biedt, maar in uw hart weet gij wel beter en uw verachting voor hetgeen men u drijft, moet even goed zoo groot zijn als mijn verontwaardiging, gy' weet, dat die hulp niet voor u zelf is, maar voor hem, gij weet zelf, dat hy iederen dag 'n trede hooger het schavot met U opklimt, tot hy niet ver der meer met U beiden kan en dan geeft hy u in handen van den beul en wascht zijn handen in onschuld, met de woorden ze Amerika gaat er trotsch op, het grootste vliegtuig-schip der wereld, de „Saratoga" te bezitten. De rotsen- van de Culebra-Pass vormen een statigcn achtergrond by de vaart van het schip door het Panama-kanaal. Duidelijk zijn de groote afmetingen van voor- en achterdek te onderscheiden; op eik platvorm kunnen vliegtuigen opstygen en weer neerdalen zwoeren ook altyd tegen mij by hoog en laag de waarheid te zeggen, dan hebben wij on schuldig jaren in de gevangenis gezeten en gaat gij zelf voor moedwil er jaren in, het bewys dat U nu vrypleit hebt gij dan voor U zelf vernietigd en vraag U nu eens af Kroon, waarom doe ik dit wreede spel. Doch er komt, zooals ik zeer goed kan voorstellen van uw zijde nog iets bij, gij denkt natuur lijk Teunissen en Klunder vervloeken mij dag en nacht en gij schrikt zelf voor den dag, dat wij onder vier oogen zouden staan, ook op dat punt Kroon zyt gy de plank mis, wel heb ik vroeger gemeend, dat gij het uit moedwil gedaan hadt, doch na het meineed- proces ter inzage te hebben gehad, denk ik over jullie geheel anders, ik kan mij goed voorstellen, dat een vrouw in de gevangenis en door zulke bedreigingen, die men volgens Caluwé tot U deed, en ik zelf heel goed uit alles kan vaststellen tot dit vreeselijke haar toevlucht nam en zoo gij beiden ook in daad toont wat ge in machtelooze wanhoop uitte, ik zal U niets verwijten maar U ter zijde staan ook in alles doch hiervoor vraag ik niets dan de waarachtige waarheid ook in alles, ge weet dat mijn hulp aan uw zyde, U van alle smet en moedwil zuivert en gij de verachting van uw medemenschen niet te duchten hebt. Het ligt in uw beider macht door de waarheid te zeggen het leven van zes menschen terug te geven, daarbij staat TJ de beste verdediger van het land ten dien ste, zelf kunt ge U een oordeel vormen, wat door vrijwillig te bekennen voor U pleit, ik wil geeneens aanroeren Kroon in hoeverre u dat vrijpleit of wel geheel onschuldig verklaart, dit. oordeel kunt ge zelf vormen en hierover zal de verdediger U kunnen inlichten, want gij zult wel heel wat meer aan kunnen voeren, dan tot. nog toe is bekend geworden en daar over zal de rechter oordeelen, gij moet de daad beschouwen Kroon, die gy om niets pleegt, die hamer was niet van jullie daar van ben ik overtuigd en durf er mijn hoofd voor op het blok te leggen, hij die Mijnster die uw vernietiging op 't oog had. beschermt gij en maakt u zelf en ons ongelukkig. Gij weet al heeft de rechter tot nog toe het ge laten voor hetgeen het was. de overtuiging van onze onschuld toch ook eens bij den rechter zal doordringen en wat is dan je lot Kroon? Ook weet gij, dat daarnaast uit kan en zal komen wie den moord pleegde en wat is dan uw beider lot en van uw kinderen, hoe zult ge de verachting torsen, wanneer men met alles bekend is en gij, dat wreede spel maar doordreef. O Kroon, keer tot de waar heid terug, zie welke vreeselijke ramp uw leugen verwekt en welk heil de waarheid voor onschuldigen brengt en gy Kroon ver moordt ons om niets ook uw vrijheid is alleen gewaarborgd door de waarheid, de dag komt, dat U dit vreeselyke bewezen wordt en dan zijn jullie zelf ongelukkig, la ten wy onschuldigen elkaar toch helpen, gij kunt toch geen geluk hebben met dit- wreede spel als wroeging in uw gedachten. Ook heb ik aan den Officier geschreven U in de gelegen heid te stellen de waarheid te kunnen zeg gen, daar U ook slachtoffer is en hetzelfde vraag ik aan Hare Majesteit de Koningin, zult gy dan met die hulp Kroon, nog weige ren en dit vreeselyk spel nog langer om niets tegen ons spelen, ge weet zelf dat volhouden eens je verderf wordt. O Kroon, wees mensch en maak er een einde aan, de hulp die U eens geboden werd staat U nog ten dienste tracht mij niet te vermoorden gil hebt er niets aan en het einde van alles is je eigen ongeluk. Zoo ge tot de waarheid be reid zyt Kroon, schryf dan aan dèn heer Stuy of hij U een advocaat wil geven. En zoo ge begrijpt Kroon, wat hier door ons onschuldig geleden wordt stuur mij dan een enkel bericht of gy zelf het juk der ellende afwerpt, ge weet wat een enkel woord van U voor mij beteekent. O Kroon, vernietig mijn hoop die met dit schryven gaat niet, gij kunt weten wat ik lyd. w.g. TEUNISSEN. Het verhoor Na per politie-auto van Rotterdam naar Dordrecht te zyn vervoerd, is het echtpaar Kroon (de hoofdgetuigen, die op hun vroe gere verklaringen terug zyn gekomen) al daar door mr. Van Aken, rechtercommissa ris, in het gerechtsgebouw verhoord. De ondervraging van de vrouw duurde Donder dag van 2 tot 9. die van den man van 's avonds 9 tot 's nachts half één uur. Het verzoek van mr. Hollander om er by tegenwoordig te zyn werd, gelijk reeds ge meld is, niet ingewilligd. Het verhoor liep in hoofdzaak over de eerste en tweede verklaring in 19?5 door het echtpaar afgelegd, het verschil dat er tus- schen bestond en alles wat zich had voor gedaan in den tyd, welke verliep tusschen cl ZONDAG 14 APRIL HUIZEN 336.3 M.'(Na 6 uur en tijdens den Kath. Kerk dienst 1853 M.). 8.259.20 NCRV. Morgenwijding. Koorzang. 10.00—12.00 KRO. Hoogmis in de kerk van den H. Jozef te Heerlerbaan. 12.301.30 Concert door het KRO-Trio. 1.302.00 KRO. Godsdienst onderricht voor ouderen. 2.002.30 Lezing oVer het Int. karakter der Katholieke letteren. 2.305.00 *5RO. Uitvoering van „Der Messias", Handel. 5.50 NCRV. Dienst in de Groote Kerk (Ned. Herv.) te Apel doorn. 7.3010.45 Concert ter gelegenh. van het eeuwfeest van de Catholic Emancipation Act". Orkestcon cert en sprekers. 9.30 Nicuwsber. 10.45 Epiloog. Koorzang. HILVERSUM 1071 M. 12.0012.30 A.V.R.O. Bridge ts. 12.302.00 Concert door het A.V.R.O.-Tno 2.304«oo Aansl. van het Concertgebouw te Amsterdam. Orkest o.l.v. Dr. Willem Mengelberg. Toonkunstkoor. Solisten J.o van Ijzer-Vincent (sopraan), Ilona Durigo (alt). 4.005.00 wedstrijd-uitslagen v, Vaz Dias. In de rustpoozen Gramophoonmuziek. 7.308.00 Gramophoonmuziek. 8.00 Pers- en sportberichten. 8.159.15 Concert door het versterkt Omroeporkest. SolistHerman Leijdensdorff (viool). 9.159.45 Piano-recital door Theo v. d. Pas. 9.45—11.co Popu lair concert door het versterkt Omroeporkest. Soliste Lia Fuldauer (zang). xi.oo—11.30 Gramophoon muziek. DAVENTRY 1562 M. 3.50 Licht Symphonieconcert. Orkest en T. Close, cello. 5.05 Concert. Oude en moderne Fransche liederen. M. Licette, sopraan. 5.35 Lezing Mij experiences in India. 5.50 Vertel ling uit het Oude Testament. 6.056.35 Bach's kerkcantate.voor orkest, koor en solisten. 8.15 Kerk dienst. 9.10 Nieuwsber. 9.25 Concert. Grand Hotel Eastbourne-orkest en Th. Tuson, sopraan. 10.50 Epiloog. -T— 11.0011.20 The silent Fellowship. PARIJS „RADIO-PARIS", 1744 M. 12.20 Reli gieuze muziek en morgenwijding. x.052.10 Jazz band Grand Vatel. 4.505.50 Gramophoonmuziek. 7.508-20 Gramaphoonmuziek. 8.05 Poppen kast „Radio Paris'*. 8.5011.10 Orkestconcert. LANGENBERG 462 M. 8.209.20 Morgenwijding. H.2012.20 Orgelconcert. 12.201.50 Orkest concert. 3.505.20 Koorconcert. Zangver. „Horde" en solisten. 7.20 „Zar und Zimmerman", kom. opera in 3 acten van Lortzing. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. ZEESEN 1649 M. 8.15 Klokkenspel. 8.20 Morgen wijding. Daarna klokkengelui. 10.50 Orkestconcert. 12.35—3.20 Lezingen. 3.50—5.20 Orkest-concert 5.207-20 Lezingen. 7.20 Opera-uitzending. Daarna Persberichten en tot 11.50 Dansmuziek. HAMBURG 395 M. 8.35 Morgenwijding. 11.00 Morgenconcert. 12.25 Orkestconcert. 2.20 Kamer muziek. 3.50 Solistenconcert. 5.20 Gramophoon muziek. 8.40 Lenteconcert. 10.20ix.xo Dans muziek. BRUSSEL 512 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Trio- concert. 8.35 Concert. Orkest en den heer Thelma bariton. 10.35 Sluiten. •Steeds /iet JVieitkvste in/lacClo. Va££ufK/f0e/&rste/Iï/t9en,ireMaart>c/2ct._ MAANDAG 15 APRIL HUIZEN 336.3 M. (Na 6 uur 1852 M.). Uitsl. NCRV- J"t2- 12,301.30 Orgelconcert. 5.006.30 Kinder- koor-concert. 6.307.00 Litteraire causerie. 7.00 8.00 Lezing over Vondel's „Gijsbrecht van Aemstei". HILVERSUM 1071 M. 12.152.00 Concert door het AVRO-Trio. 2.002.30 Gramophoonmuziek. 2.304.30 Aansl. van het Rembrandt-Theater te Amsterdam. 6.01—7.15 Concert door het AVRO- Trio. 7.157.45 Engelsche les. 8.019.00 Volks zang door de Ned. Vereen, voor den Volkszang, afd. Utrecht en Omstreken, o.l.v. G. H. Goossens.— 9.00— 11.00 Concert door het Omroeporkest. Soliste Sigra Desi Desideratie (zang). 11.00 Gramophoonmuziek. DAVENTRY 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Huishoudpraatje. 11.20 Gramophoonmuziek. 12.20 Balladenconcert. 12.50 Orgelconcert. 1.20 —2.20 Orkestconcert. 3.20 Gershom Parkingtcn Kwintet. 4.35 Cfrkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsber. 7.05 Werken van Handel voor clavecimbel. 7.20 Dram. critiek. 7.35 Muziek. 7-45 Lezing. 8.05 Concert door de militaire kapel. 9.20 Nicuwsber. 9.40 Lezing Matter m interstellar space. 10.25 „La Fille du Tam bour major", opera-comique van Offenbach. 11.20 Bndgepraatje. 11.3512.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1744 M. 12.50—2.10 Oikestconcert. 4.05 5.05 Gramofoonmuziek. 6.557.20 Gramofoonmuziek. 8.3511.10 Concert. Orkest en solisten. LANGENBERG 462 M. 9.35 en 11.30 Gramofoon muziek. 5.055.50 Granlofoonmuziek. 7.20 Cassationen, serenades' en divertimenti van Mozart. Orkest. Daarna dansmuziek tot 11.20. ZEESEN 1649 M. 9.354.20 Lezingen. 4.205.20 Orkest-concert. 5.20".05 Lezingen. 7.20 Voor lezing. 7.50 Her-uitzending van Weenen. Daarna Persberichten en tot 11.50 Dansmuziek. HAMBURG 395 M. 10.2011.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Vroolijk concert. 6.20 Orkestconcert. 7.20 „Gorres und seine Zeit". Concert. 9.10 Volksconcert. 9.50. Actueele causerie. BRUSSEL 512 M. 5.20 Trioconccrt. 6.50 Gramo foonmuziek..8.35 Gramofoonmuziek. 8.50 Concert in Antwerpen. Missa Solemnis van Beethoven. Orkest, koor en solisten. SPECIALISTEN - Tel. 14609 - HAARLEM PHILIPS, Telefunken en „Errem"-ToestelIen die twee getuigenissen. Op grond van die laatste getuigenis werden Teunissen en Klun- waarheid te zeggen en niet bij zijn tweede Ook den getuige Mynstra is door den rechter-commissaris een verhoor afgenomen naar aanleiding van een brief door Teunis sen aan Kroon een maand geleden uit de gevangenis geschreven met verzoek toch de waarheid te zeggen en niet by hun tweede verklaring te volharden. Het „Hbld." verneemt nog van Kroon zei ven, dat ook de heeren mr. Van Meerten (destyds verdediger van Teunissen), Kra mer, reclasseeringsambtenaar te Groningen, alsmede een zwager van Teunissen, hem in den loop van den tyd soortgelijke verzoeken hebben gedaan. De hoofdgetuigen, het echtpaar K. zijn na langdurig verhoor weer in vrijheid ge steld. Gisteren heeft de rechtbank te Assen behandeld de zaak tegen een bakkersknecht te - Nieuw-Buinen, thans gedetineerd, die verdacht wora't aldaar in den nacht van 26 op 27 Nov. 1928 in vereeniging met een ander, brand te hebben gesticht in de wo ning van zyn patroon aldaar, welke wo ning tot den grond toe is afgebrand. Het O. M. eischte een jaar gevangenis straf. De voorwaarde. (Historisch) 2e wandelden. Het was de voor-avond van 'n mooie iente- londag. Ze wandelden, zooals veel verliefde, verloof- ie Jongeluidjes wandelen. 'n Knap, degelijk spannetje zoo op 't eerste gezicht En die hen kenden zouden u onmiddellijk hebben verklaard, dat het met dit net-uit- ziende paartje ook „van binnen" in orde was. Wat dan straks ook wel bUiken zal. Ze stonden vroeger in dezelfde zaaklaij als bediendeZjj ajs -winkeljuffrouw. En daar was het eerste liefde-vonkje gaan gloeien. Fatsoenshalve waren ze toen ieder in 'n aparte betrekking gegaanen liepen elkaar zoo na sluitingstijd tegemoet. Dat duurde nu al 'n jaar of drie zoo. Ze wandelden. Maar hun gezichten vertoonden niet de „verliefderige" plooi, zooals men die kan ver wachten bij 'n minnend paartje in 'n stil plantsoen op 'n mooie lente-zondagavond. Want ze dachten aanen spraken over die drie jarenen aan de vooruitzichten, die nog zweefden in het onbekende. Wie verlooft zich zonder vooruitzichten? is hier 'n passende vraag. Hadden ze dan ook niet gedaan... menschelykerwijze gesproken waren uitzichten. Maar 't was tegengeloopend°or lie-omstandighedendoor malaise in zak enzDe verwachte salarisverhooging blee uiten hy mocht nog bly zyn, dat ie daar op z'n oude loon bleef „hangen"zooals dat in de na-oorlogsche jaren veelvuldig vóórkwam In elk geval; 't ging nog nieten ze wisten bij geen benadering te zeggen wanneer 't wel zou gaan. En de gelukkige toekomst-droompjes van voor enkele jaren warén zoo langzamerhand gehuld geworden in 'n byna troostelooze mist, die maar niet wilde optrekken. Derhalve was hun stemming op deze heer lijke lente-zondagavond heel verre van uit gelaten. En ze wisteh niets beters te doen, dan el kaar moed in te sprekenen verder te wandelen. 'n Sprongetje van 'n maand of drie nu. Hy staat in de zaak van z'n patroonen weegten pakten schryfthelpt een der boodschappenjongens weg. 'n Reiziger van 'n groote, bekende firma komt binnenstappen. De patroon is voor 'n kwartiertje de deur uithy wacht dus tot die terug komt en maakt onderwyl 'n praatje met de bediende. De twee kennen elkaar al lang en de rei ziger weet, dat deze jongeman het vak ver staat en graag zou trouwen als ie de kans kreeg. „Potverdikkie" laat de reiziger opeens z'n stem dalen, omdat er nog ander personeel1 in de omgeving is „dat was misschien wel iets voor jou, zeg! Toevallig schiet 't me te binnen." „Wat bedoelt u?" „D'r komt 'n baantje vry van zetbaas in •n filiaal van de firma X't is in Am sterdam in de Tulpstraatals ja gnuw ouv4ul" j- ais JQ gf werk van maakt heb je 'n $nooie kans, rriin tlOC PftPn finlKi4ifQv>iAv. er zijn nog geen sollicitanten opgeroepen je meisje is immers óók in dit vak?" „Ja zekeróók al 'n jaar of vyf „Schitterend, kerel! Zoo'n stelletje hebben ze juist noodig voor zoo'n filiaal'n vrij gezel komt 'r niet in, ze moeten gehuwde personen hebben, want de vrouw moet op de drukke uren by-springenen als ze 't vak verstaat is dat 'n reuze-aanbeveling op zich zelf al! Schryf jij nou vandaag nog naar 't hoofdkantoordan ga ik morgen nog et. extra met de directeur pratendie ken 'k speciaal, want we doen groote zaken met de firma en m'n kop er af als 't niet voor mekaar komtGoed salaris met vry wo nen, vrij licht, provisie van de verkoop.. t kan niet mooierZijn jullie zoowat klaar om gauw te kunnen trouwen? „Jadat zal wel gaanwe hebben allebei 'n flinke spaarpoten wat de huis- houdelyke benoodigdheden betreft, daar man keert al niet eens meer zooveel an „Mooischryf jy maar om die betrek kingen morgen stuur ik je 'n briefkaart over m'n bevindingen bij de directeur, Hier komt de patroon binnen en 't gesprek staakt. De bediende heeft moeite rustig-z'n werk te doen, want 'n blyde toekomst toovert mooie beelden van geluk op elk voorwerp, wat ie betast en-behandelten elk'geluid 't daveren van 'n vracht-auto, 't blaffen van 'n hond't schreeuwen of fluiten van 'n straatjongenis muziek en zahg voor hemen aldoor ziet ie 't gelukkige kopje van z'n meisje, als ie haar verteilen gaat van de mooie-kans in hun jong leventje van zoo lang geplaagde idealen. Ziet ze al aan z'n gezicht, dat er 'n goede boodschap komen gaat, nu ze 'm tegenloopt op 't bekende plekje van zoo veel avonden? 't Schijnt wel zoo, want haar wenkbrauwen worden vraagteeken-koepeltjes, die vanuit de verte reeds informeeren naar de reden van z'n opgewekte stap en de bijzondere tinteling in z'n goeie oogen. En even later weet ze, dat er 'n lichte plek gekomen is in de oude sluier van gryze mist. Babbelend over de plannen, die wellicht over'enkele dagen vaste vormen mogen aan nemen, tippelen ze vlug naar huisen daar zet z'n niet zoo heel fraaie, doch dege lijke, kloeke hand van schrijven zich aan 't werk voor de sollicitatie-brief. Samèn brengen ze 'm naar de busen loopen nog wat omen hun wandeling is, trots het gure weer, 'n heel andere, dan die op de mooie lente-zondagavond. Beverig scheurt ie de brief van de reiziger losen de eerste regels brengen al 'n blije glans op z'n gelaat. ,,'t Komt voor-elkaar" staat er vriend schappelijk met 'n paar groote uitroepteekens er achter „De directeur was er van over tuigd, dat ik hem geen ongeschikte luidjes zou aanbevelen, en toen ik hem zei, dat jullie beiden al 'n jaar of vyf in 't vak werk zaam waren, was 't zaakje beklonken. Maak maar gauw werk van trouwenje krygt j nog 'n brief van de directie, om kennis te komen maken en 'n contract te teekenen. Gefeliciteerd, hoor!" In jubelende haast kleedt ie zich aan, ver zwelgt 'n half ontbyt en holt de deur uit, om vóór 't openingsuur van de zpak nog even by hair te kunnen aanloopen met 't geweldige nieuws. In tien woorden is ze op de hoogteen 'n veel te lange dag volgt van nerveus ver langen, om vanavond honderd en een dingen te bepraten. 's Avonds lag er ook de brief van de directie. kort, vormelijk, maar afdoend. Hy moest in de loop van de volgende week bij de direc teur komen voor kennismaking en eenige for maliteiten. En nu stapelden zich de trouwplannen tot 'n berg van prettige zorgjes en weg-gelachen moeiiykheden. Meubels, kleeden, gordynen, zeil, alles tege lijk wilde hy al gaan inkoopen, tot ze lachend z'n zenuwachtige woordenvloed stuitte met de nuchtere opmerking, dat ze nog niets wisten van de woning waarin ze zouden terechtko men. En haar moeder gaf de voorzichtige raad. toch maar te wachten tot ie 't contract in z'n vingers had Hy zat in 't prachtige privé-kantoor van de directeur der firma X. Die directeur'n hóógst beschaafd mensch... man van de wereld... met elegante spraak en manierenhad zoo al eenige vragen gesteld en hem 't contract voorge legd, waarop ie geen aanmerkingen wist. Toen kwam er 'n kuchje uit de mond met vier gouden tandenen de directeur sprak; ,/n-jaen nu gaat u natuurlyk éérst trou wen. hé?" „Ja meneerdat is tenminste „Zeker, zeker zekermaar ehhm ik wil u even opmerken, dat ehdat in onze zaken de ooievaar geen toegafag kan hebben „U zegt?" werd de aanstaande filiaal houder rood tot in z'n hals. „Ik spreek toch duidelyk, nietwaar? U weet, dat de vrouw, zoo noodig, in de winkel behulpzaam moet zynu begrypt dus héél goed, dat zulke gevalletjes voor de goede gang van zaken niet geduld kunnen worden, ook voor later, als zoo'n vrouw zich méér met de'kinderen dan met de zaak zou moeten bemoeienwe hebben dan ook de laatste jaren met al onze filiaal-houders de afspraak gemaakt, dat De jongeman sprong opwit bevendgreep z'n hoed en liep naar de deur. Daar keerde hij zich om en zei: „Me neeru is 'n schoften uw filiaalhou ders óók, voor zoover 't geen stumperds zijn!" Toen ging ie weg. Z'n thuiskomst zullen we maar niet be schrijven. Alleen zouden we er van kunnen zeggen, dat z'n meisjetoen ze 'n half uurtje samen hadden zitten huilenom 't mooie, dat zoo wreed in puin viel...... hem om z'n hals vloogen zei, dat ie flink was ge weest En de Zondag er op wandelden ze weer in 't plantsoenmet precies dezelfde mist vóór zichMaar tochtóch anders. G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5