KENNEMERLAND UIT DEN OMTREK Cheque-koersen K.S.A- Gebouw Beverwtfk „ALS PB KIND'REN SLAPEN" Telegrafisch Weerbericht komt a.s. Zaterdag, Zondag, Maandag, Dinsdag en Woens dag, 8 uur, in het W. B.-THEATER te Beverwijk in de TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 13 APRIL 1929 BLADZIJDE 3 Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland BREESTRAAT 121 B VERWIJK - Tel. 2213 I SANTPOORT OPERETTE BEVERWIJK IJMUIDEN IJMUIDEN-OOST HEEMSKERK CASTRICUM WIJK AAN ZEE Verzamelingen afvoer van vuil langs den Ringdijk VOORHOUT SASSENHEIM HILLEGOM HAARLEMMERLIEDE EN EN SPAARNWOUDE. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Afscheid van mr. J. J. Winterman s INGEZONDEN MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Stichting van een houten hulpschool- lokaal bij school F Na de aanmelding op i April 1.1. tellen de klassen I, II en III van school F te Santpoort respectievelijk 46, 51 en 53 leerlingen. In overleg mei het hoofd der school is daarom door B. en W. besloten, de eerste klasse te spl'tsen en van de tweede en derde klasse een gedeelte der leerlingen af te nemen en daarvan een nieuwe klasse te vormen. Voor het onderbrengen der klassen is thans echter de beschikking noodig over 9 lokalen, terwijl school F slechts over 8 lokalen beschikt. B. en W. stellen den raad daarom voor, hen té machtigen om tot den bouw van een houten hulpschocl, bevattende één leslokaal, op hef naast de school gelegen open terrein, te doen overgaan. De kosten van dezen bouw en van de eèrste inrichting van het lokaal worden geraamd op 5200. Zoolang de hulpschool niet gereed is, zal het hoodig zijn de nieuwgevormde klasse tijdelijk elders onder te brengen. B. en W. hebben daartoe de beschikking gekregen over de consistoriekamer der Ned. Herv. Gemeente te Santpoort, tegen een vergoeding van f 50.per maand. Mitsdien stellen zij tevens voor hen te machtigen gemelde kamer tegen de gestelde vergoed8ng en onder de nader overeen te komen voorwaarden in huur te aanvaarden. Uitvoering: „Vox Humana's" kinder koor" directeur de heer Joh. Brands, gaf Vrijdagavond in „Zomerlust" een goed ge slaagde uitvoering. MedewerUng werd ver leend door de V. Chr. JojMÉnr. „Vrienden kring", mej. Bets IjfJfl^^^Hpiano, beiden te Haarlem. Het koor j liedje", van J-^D, Het secretariaat der vereeniging zal voor- loopig worden waargenomen door den heer C. J. Timmer. Een commissie uit „Tuinbouw en Plant kunde" zal het bestuur bij zijn werk bij staan. Als leden dezer commissie werden benoemd de heeren: H. C. v. d. Colk, A. de Jong en A. de Jager. Opdracht Het gedeeltelijk sloopen en wederopbouwen van een fabrieksgebouw» aan de Bloksteeg, hoek Adrichemstraat, voor rekening van de fa. G. Bos en onder archi tectuur van Ir. H. Voorham, is opgedragen aan de fa. V. Ph. Braun en Zn. alhier, voor 17.400. O. L. VB. VAN GOEDEN BAAD ZONDAG 7, 8.30 en 10 uur H. H. Missen Schaalcollecte voor het gesticht „de Goede Herder" en de bescherming van meisjes. 6 uur Marialof met Rozenhoedje daarna Pa tronaat. MAANDAG 7 uur mannen-congregatie. DINSDAG 7 uur meisjes-congregatie. WOENSDAG 7 uur vrouwen-congregatie 8 uur jongens-congregatie. DONDERDAG 7 uur Lof. VRIJDAG 11.30 biechthooren jongens. 4 uur meisjes 2de afdeeling. ZATERDAG 5—8.30 biechthooren. 7 uur Maria-Lof met Rozenhoedje. A.s. Zondag schaalcollecte voor de kerk sieraden. 1 AGATHA ZONDAG, 2e Zondag na Paschen. Te half 7 en 8 uur de stille H.H. Missen en te 10 uur plAhtige Hoogmis ter gelegenheid van het 40-jarig Priesterfeest van den Weleerw. Pa- tjr fr. Bosse O.F.M. Ook te 10 uur H. Mis fid bij een 25-jarig huwelijk. lus. Te 3 uur vergadering van •t voor 6 H .Familie, te izenhoedje. 'half 10 plechtige gezongen tor Antonia Maria Duin- avonds te 7 uur Agnes- uur Maria-Congregatie vonds te half 8 Maria- gens. avonds te 7 uur Lof ament. uur biechthooren Mis van 8 uur 'e voor de meisjes, id om te biechten. O. L. Vr. ter Nood ekomen intenties, pks reeds te half nie. viering van het chermer der H. hulddelging der A.s. Woensdagmiddag, half drie, opvoering voor de Schoolkinderen Entrée 20 cent Na: eerste hebben. Hiertoe wori van de hoogste klas: zondere scholen. De: zullen de kinderen samenkom" Velserbeek, waar de wethouder van onder' wijs, de heer K. H. Tusenius hoogst waar schijnlijk den eersten boom zal planten. ,t>e kinderen, woonachtig in de afdeeling Velsen-Nöord zullen des middags boomen planten langs den Grooten Hout- of Ko ningsweg. Aan de Harmonie „De Eendracht" is. verzocht haar medewerking te verleenen. „Als de kind'renslapen" Deze mooie kinderoperette, die bij de eerste opvoering zoovel succes oogstte, zal a.s. Woensdagmid dag, om half drie, worden opgevoerd voor de schoolkinderen. De'opvoering staat wederom onder leiding van den héér Leo Pielage. De muzikale bege leiding gesëhiedt op het Cinema-orgel door den heer L. Tervoort. Ongetwijfeld zullen velen hun kinderen de zen genoeglijken middag niet willen onthou den. Oprichting Floralia-vereeniging Don derdagavond heeft op initiatief van de af deeling Beverwijk van de Kon. Ned. Mij. v. Tuinbouw- en Plantkunde de oprichting plaats gehad eener Floralia-vereeniging. De "heer B. Heinekamp, voorzitter der af deeling Beverwijk van bovengenoemde Mij., deelde in zijn openingswoord mede. dat feeds 21 personen zich bereid hadden ver klaard event, als lid der Floralia-vereeniging toe te treden. Nadat tot de oprichting was besloten, werd Voorlezing gedaan van een concept-regle ment. Hieruit stippen wij aan, dat de con tributie 2 per jaar zal bedragen en de donatie 10 per jaar of 50 ineens. Overgegaan tot de verkiezing van een be stuur, werden daarin gekozen: Mevr. Tel- ders en de heeren C. J. Timmer, Th. Runa, Ir. A. H. Ingenhousz, B. Heinekamp en Wiegman. r De heeren Timmer en Runia namen, staande de vergadering hunne benoeming aan, terwijl de overige gekozenen met hunne benoeming in kennis zullen worden gesteld. programma, dat -dt geboden, is engesteld. 'it n.l. vertoond Je Zwarte Piraat", ide hoofdrol ver- f het meesterlijke maar bovendien iiouwspel, omdat kleuren is op- dt een bladzijde et bloeddorstig vroeger eeuwen et is een verhaal 'Boekamers, van 1 galjoenen, van erado's en van ■eld der zeven zwarte Piraat", s zijn triomfen geheel in over- intiek dier wilde e verrassingen, tijd .van hooge -aad, van prinsen aantrekkelijke, loop der eeuwen Het is te verwachten, da deze schitterende Fairbanksfilm een zeer dr ik bezoek zal tref fen. Daarom worden var, dit meesterwerk vijf voorstellingen gegever., te weten Heden, Zondag, Maandag, Dinsdag en Woensdag, des avonds te 8 uur. Deze voorstellingen zijn toegankelijk boven 18-jarigen leeftijd. Zondagmiddag wordt voor bezoekers boven 14 jaar vertoond de spannende Wildwestfilm „Art tegen de Veedieven", met Art. Acord in de hoofdrol. Rijwiel vermist Door J. J. is aangifte gedaan van vermissing van zijn heerenrij wiel, dat geplaatst was bij de werken van Broekhoven aan de nieuwe sluis. Brand Gistermiddag is in de vischbak- ki»:j van de Groot door het in brand raken van de olie brand ontstaan. De politie heeft het vuur met koolzuurspuiten gebluscht. Het ophalen van huisvuil. Uit naam der bewoners van het zeestrand bij de Sema- phone alhier is door de heer S. Maasdam 't volgende adres bij B en W. ingediend: Door deze maken de bewoners van het zee strand bekend, dat zü van eene in de onmid dellijke omgeving hunner woningen gelegen open vuilnisbak, waarin zij hun huisvuil kunnen storten veel last ondervinden. Vooral in de zomermaanden veroorzaakt dit veel stank, terwijl het ongedierte zooals ratten enz. tot zich trekt, die tot in de woningen binnen tnachten te dringen. De afzender is tolk van circa 20 gezinnen woonachtig in de omgeving van de semaphone die met dit ver zoek instemmen. Redefien waarom zij uwen Raad beleefd verzoeken het daarheen te leiden dat voortaan vanwege den Reinigings dienst het huisvuil aan hun wonineen wordt afgehaald, Aankoop van woningen en grond G. F. Res en P. Liefting te Castricum hebben der gemeente m koop aangeboden, een café met woon- en winkelhuis, en tien woonhuizen, alles met erven en grond, benevens een gedeelte bouwterrein, staande en gelegen aan en nabij de Kalverstraat te IJmuiden. samen groot 1250 M2., tegen een som van 11,000. Door den aankoop van deze perceelen zal het voor de gemeente mogelijk zijn, na afbraak van de opstallen, de daarover ge projecteerde straat tusschen de Kalverstraat en de Piet Heinstraat aan te leggen en aldus den daar bestaanden toestand te verbeteren. Na den aanleg der straat zullen ter weers zijden daarvan gedeelten grond, ter grootte van ongeveer 52.50 en 420 M2., overblijven, welke echter geen voldoende diepte hebben om als bouwterrein te worden verkocht. Mocht de gemeente dus tot aankoop over gaan, dan zou het gewenscht zijn, dat zij tevens de beschikking kreeg over de, bij de bovenbedoelde gedeelten aansluitende perceelen bouwterrein. De eigenares daarvan, de N.V. Amsterdamsche Ballast Maat schappij te Amsterdam, heeft zich bereid verklaard deze perceelen, welke tezamen een grootte hebben van 1355 M2., aan de gemeente te verkoopen tegen een prijs van 6.50 per M2. De meerderheid van B. en W. is van oordeel, dat tot bedoelde aankoopen behoort te worden overgegaan. Zij stelt den raad mitsdien voor, de op- gemelde perceelen aan te koopen, het college te machtigen, nadat de eigendom s overdracht heeft plaats gevonden, de op stallen voor afbraak te verkoopen. Eén lid van het college is van meening dat de aan te leggen weg van zeer onder geschikt belang is en acht het doen van een belangrijke uitgave niet gewettigd. Biljarten Het is de biljart-vereeniging „de Zon" mogen gelukken twee beste spelers van Haarlem te mogen ontvangen om tegen elkaar 'een para partijen te spelen in café „de Zon". Dit zal geschieden n.l. Zondag 14 April 3 uur. ZONDAG 7, 8.30, 10 uur Hoogmis, 2 uur oefening van de 3e Orde, daarna H. Fa milie en Lof. MAANDAG 7, 8 en 815. DINSDAG 7 uur by de eerw Zusters, om 7 en 8 uur in de kerk. WOENSDAG 7, 8 en 8.15. DONDERDAG 7 en 8 uur, om 9 uur gez. Maandstond voor Maria Logman. VRIJDAG 7, 8 en 8.15. ZATERDAG 6 uur bU de eerw. Zusters 7 en 8 uur in de kerk. Van 48 uur biecht hooren: om 6 30 Lof ter eere van Maria. ZONDAG de stille Mis om half 8: om half 2 catechismus; om half 7 H. Familie met preek. WOCENSDAG-avond om 7 uur Lof ter eere van den H. Jozef. ZATERDAG-avond om 7 uur Lof en Ro zenhoedje Van 48 uur biechthooren. DEMPING VAN PLASSEN MET VUIL Men schrijft ons uit de Haarlemmer meer: De ophoognig van de rietlanden in de gemeente Leimuiden, tegenover den Lei- muilerdyk van den Haarlemmermeerpol der, heeft weer heel wat voeten in de aarde gehad en o. a. ook de gezondheids commissie voor deze gemeente weer veel werk bezorgd. Over hetgeen in 1927 met betrekking tot deze zaak reeds werd gedaan, kan worden medegedeeld, dat de toen geuite wensch, dat thans zou kunnen worden medegedeeld, dat een gewenscht resultaat is verkregen, opdat de toestand aldaar geen aanleiding meer zou geven tot bezorgdheid, helaas niet in vervulling is gegaan. Integendeel, de toestand aldaar heeft dubbele aandacht ge vraagd. In de wyze van storting en ophooging, die naar ons oordeel aanvankelijk zeer op- practisch geschiedde, kwam in de zomer maanden een gunstige wijziging; het aan grenzende water bleef tameiyk zuiver en het vuil werd, na de storting, direct met grond afgedekt. De laatste maanden echter, werden weer niet de minste maatregelen genomen, om te voorkomen, dat de vuile stoffen in het water terecht komen, ja zelfs schijnt men thans den z.g. Muzen- staart met het vuil te dempen en het is wel overbodig te zeggen dat de Ringvaart die met genoemd water een open verbinding heeft, op ergerlijke wyze verontreinigd wordt. Zooals daar thans gewerkt wordt, ontstaat een toestand, die, naar het oordeel der commissie, niet kan en niet mag worden bestendigd. Naar aanleiding van een bericht, waarin werd medegedeeld, dat Burgemeester en Wethouders van Leimuiden sinds eenigen tyc' overwegen onderhandelingen aan te knoopen met de N.V. „Myvo" (Maatschappy tot ontginning van woeste gronden door middel van stadsvuil), ten einde het stads vuil aan te wenden tot het dempen van plassen en ophooging van rietlanden, in eigendom toebehoorende aan de gemeente Leimuiden en gelegen in de gemeente Aals meer, heeft de gezondheidscommissie voor Haarlemmermeer zich gewend tot haar zustercommissie te Aalsmeer, om nadere in lichtingen. Bij voorbaat werd daarbij uit voerig medegedeeld, welke ervaringen men reeds had gehad met den aanvoer van straat- en huisvuil, nabij Oude-Wetering- In het hiervoor bedoelde bericht werd tevens medegedeeld, dat de „Myvo" pogin gen in het werk stelde, om de in de ge meente Aalsmeer bestaande verbodsbepa ling, om plassen met vuilnis te dempen, in getrokken te krijgen. De gezondheidscommissie te Aalsmeer werd verzocht, ingeval die mededeeling juist was, haar invloed aan te wenden, opdat het gemeentebestuur tot intrekking van die verbodsbepaling niet zou overgaan, of wel zoodanige bepalingen in het leven roepen, waarbij voldoende beschermende maatrege len worden getroffen, om water- en lucht verontreiniging met al hare gevolgen te voorkomen. In een uitvoerig schrijven mocht de ge zondheidscommissie alhier met büzondere ingenomenheid spoedig het standpunt van die commissie te Aalsmeer vernemen, waar uit bleek, dat ze ten aanzien van hinder door aanvoer en storting van vuilnis, voorzoover betreft het ambtsgebied der Aalsmeersche commissie, grenzende aan ons rayon, vol komen gerustgesteld is. Verder werd het gemeentebestuur van Haarlemmermeer volledig over deze zaak ingelicht en mededeeling werd gedaan, van hetgeen in deze werd gedaan en verzocht of Burgemeester en Wethouders er wellicht iets toe zullen büdragen, dat aan dien wan toestand aldaar spoedig een einde wordt gemaakt. Biykens een ontvangen afschrift van een aan Burgemeester en Wethouders van Lei muiden gericht schrijven door Burgemees ter en Wethouders van Haarlemmermeer, meent dit college ook, dat de toestand al daar niet met zekere onverschilligheid mag worden aangezien. De aandacht van het gemeentebestuur van Leimuiden werd er daarby op gevestigd, dat, in navolging van de maatregelen, welke in soortgeiyke gevallen elders genomen zijn, zeer zeker ook in dit geval bepalingen zouden kunnen worden gemaakt, om het ergste gevaar te keeren of te ondervangen. Verder werd verzocht, te gelegener tyd mede te deelen, welke maatregelen in deze door de gemeente Lei muiden genomen zijn. Tot heden mocht de gezondheidscommis sie alhier over deze zaak niets naders ver nemen. Ook de onderaf deeling van de gezond heidscommissie werd, in verband met de derde alinea van artikel 24a van het huis- houdeiyk reglement van het congres, om voorlichting gevraagd in deze zeer moeiiyke kwestie van water- en luchtverontreiniging in het Zuidoosteiyk deel van haar ambts gebied. Van de gezondheidscommissie te Alphen aan den Rijn, waaronder de gemeente Lei muiden ressorteert en welke commissie reeds in 1927 omtrent een en ander werd inge licht, mocht de commissie alhier tot haar leedwezen tot heden niets hooren. zy is echter voornemens op hetzelfde aambeeld te blijven hameren en zy zal niet rusten, voordat een draaglyke toestand is geschapen. Haar staat voor oogen, welke tragedie zich destyds met de demping te Aalsmeer heeft afgespeeld. Men denke toch niet gering over eventueele gevolgen. Men vergete toch niet, dat bij de toen aldaar uitgebroken typhus-epidemie 17 of 18 men- schen het leven lieten. Zeker, zy wil niet ontkennen, dat aan dit vraagstuk een economische zyde is, maar de belangen der volksgezondheid van het alge meen mogen toch niet worden opgeofferd ter wille van materieele belangen van enkelen Naar haar oordeel ilgt het op den weg der verschillende organen' van de Volksge zondheid, om alles in het werk te stellen, om de hier dreigende gevaren met alle macht tegen te gaan. Niet zonder dringende reden heeft zy dan ook direct de aandacht van den pas opgetre den Inspecteur van de Volksgezondheid, drE Hollman, te Bloemendaal, op deze zaak ge vestigd en zy hoopt vurig, dat eindelijk maatregelen genomen zullen worden, die een bevredigende oplossing zullen brengen. BK Lanilbouwwintersehool Vrijdag morgen waren vele genoodigden byeen in de R.K. Landbouwwinterschool alhier tot bywoning van de openbare eindles tot slui ting van den eersten circus aan die school. O.m. waren aanwezig de Weleerw. Hee ren Roozen, rector en Kramer, kapelaan; burgemeester Bulten, lid-voorzitter van d" commissie van toezicht; gem.-secretaris van Stekelenburg; Meeb, iandbouwconsulent; ir. Dekker, secretaris van den L. T. B.; dr. Bots; de overste der Bissch. Nyverheids- school en Broedei Modistus; verder ver tegenwoordigers van den L. T. B., waarvan de secretaris, de heer Hoone; afgevaar digden van den L, T. B., afd. Voorhout en voorts verschillende ouders der leerlingen. De Zeereerw. Rector Kok, voorzitter van den L. T. B„ leidde de byeenkomst en heette allen welkom. Daarna vingen de lessen aan. De eerste werd gegeven door ir.'Heymeyer, directeur der school, de tweede door ir. Bles, en de laatste door den heer Commandeur, vee- Na afloop werden de uitslagen der exa mens medegedeeld en de diploma's aan de geslaagden uitgereikt, onder een geestige toespraak van rector Kok. Nog voerden daarna het woord rector Roozen, burgemeester Bulten, de overste der Nyverheidsschool, de heer Neeb, de di recteur ir. Heymeyer en ten slotte namens de ouders der leerlingen de'heer Groene- wegen uit Zoetermeer. Uit naam van de leerlingen dankte de leerling Onderwater uit Lisse. Ten slotte werd van alle aanwezigen een foto genomen en ih de koffiekamer een verversching geoffreerd. De geslaagde leerlingen zyn: H. Groene- wegen te Zoetermeer, met lof; L. van Steyn te Nieuw-Vennep; H. Granneman te Vyf- huizen; K. Scholtens te Kloosterburen; O. Onderwater te Lisse; J. van der Burgt te Schiedam; H. Verkley te Hazerswoude; R. de Boer te Schargegantum (Fr.); T. H. Smid te Mensigeweer (Gr.); H. A. Smal te Wogmeer-Spierdyk; S. Halzema te Kloos terburen; H. A. Veldman te Julianadorp. Personalia Naar wy vernemen, ziet mej. J. M. de Boer, verloskundige alhier, zich om gezondheidsredenen genoodzaakt met 1 Augustus a.s. haar praktyk neder te leggen. Velen zullen dit besluit met leedwezen vernemen, daar zij gedurende haar verblijf in deze gemeente zich vele vrienden heeft verworven. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: C. P. Weyers en P. Spreeuw. P. Schavemaker en M. van Maris. Getrouwd: G. van Haaften en J. N. Ras. H. Raaphorst en J. P. van Leeuwen. J. Colyn en E. Koegler. Geboren: z. van M. J. C. Gerritsen Been. z. van J. van der ZwanKlinken berg. d. van M. NoordermeerBarn- hooro. d. van S. Damenvan Rijn. z. van W. M. SlobbeKapteyn. Overleden: O. de JongMeuzelaar, 56 J. Geslaagd Voor het examen machine- schryven, systeem Mercurius, slaagde onze plaatsgenoot H. Roeien, leerling van den heer F. C. van Lierop Jzn., alhier. Spoorwegen Met ingang van 1 Mei is de heer Th. van der Burgt, commies der Ned. Spoorwegen alhier, overgeplaatst naar het station Zandvoort. Propaganda- F eestavond De Hanze Wij ontvingen eenuitnoodiging van het Be stuur der afdeeling van de Hanze, om bo- venstaanden avond te komen bijwonen, op a a Maandag. Niet alleen hebben we die invitatie gaarne aanvaard, maar we doen een beroep op allen, die een uitnoodiging ontvingen, om te doen als wy, d.i. er heen te gaan. Het programma ziet er goed ver zorgd uit en men zal geen soijt hebben. Het aangename wordt verbondon aan het nuttige. Onze aansporing betreft niet slechts de leden: deze zijn met hun dames zeker van de party, maar laten alle Katho lieke Middenstanders nu ook komen. Or het doel is zielen te winnen voor de orga nisatie? Waarom zouden we neen zeggen. Maar dit is niet het eenlge doel; er wordt ook feest gevierd en aan de dames een ze kere vergoeding gegeven, dat ze haar man nen zoo trouw naar de huishoudelyke ver gadering sturen. Het mag feitelijk wel van de daken ver kondigd worden, dat men als eenling in onzen tyd nihil bereikt; alleen te zamen vermag men veel. En de arbeiders hebben dat al l$ng begrepen en zyn er wel by gevaren. Helaas begrijpen nog vele mid denstanders hun eigen belang niet voldoen de en zou er een categorie van menschen zyn, die meer onder den voet geloopen wordt dan de middenstanders? Welnu komt dan middenstanders. U wordt niet gedwon gen, om tegelyk lid te worden, maar indien de rede van Mr. Bach, het opwek kend woord van den voorzitter en van den Geestel. Adviseur u overtuigen van de nood- zakelykheid, u te scharen in de gelederen uwer standgemooten zeg dan niet: ik zal er nog eens over denken. De beslissing is aan u. Maar dit staat voor ons vast: wie strijdt met zyn collega's voor zijn bestaan, zal met hen zegevieren, wie als buiten staander meent het alleen te redden, zal niet stand kunnen houden! Bloempjesdag De jaarlyksche Bloemp jesdag ten bate der bestrijding van de Tu berculose hier ter plaatse, is goed ge slaagd. De dames-verkoopsters hebben 4000 bloempjes verkocht, een aantal, dat in ver- houdng tot andere, even groote plaatsen, zeer hoog is te noemen. De totale opbrengst bedroeg 534.355. De secretaris der t. b. c.-bestryding, de heer J. H. A. Vooren, deelde den uitslag mede op den Feestavond, welke georgani seerd was door de tooneelclub H.I.T.O. De netto-opbrengst van den avond zal afge dragen worden aan de kas der t. b.c.-veree niging. Dit jaar werd geen verloting aan den bloempjesverkoop verbonden. De soirée van Hito werd geopend door den heer Vooren met woorden van welkom en de mededeeing, dat Burgemeester Pont, Be schermheer van Hito, verhinderd was te genwoordig te zyn. Spr. spoorde kracl aan, de eenheid in de t. b. c.-vereeniging te blyven bewaren, als straks krachten uit het bestuur zullen heengaan. Het programma van den avond was zeer afwisselend en uitgebreid. Hito gaf 2 aar dige, goedgespeelde een-acter en als extra nummer een zeer fyn schetsje. Mej. Annie Jonkheer speelde piano, waar voor zy met bloemen weid gehuldigd. Mej. M. M. Tuyl Schuitenmaker zong prachtige liederen, terwijl de heer Dr, H. F. ten Hoopen van schoon vioolspel deed genie ten, met begeleiding van den heer A. Haye van Haarlem. De heer Vooren bedankte hartelyk de dames en heeren, die aan het welslagen van den avond hadden medegewerkt, alsook het yverig Hito-bestuur, de aanwezige heeren doktoren, Mej. Hopman en Mevr. Paayens en de jongedames, die onder leiding der twee laatstgenoemenden de bloempjes heb ben verkocht. De zaal van hotel Sistermans was geheel bezet. De soirée is byzonder goed geslaagd, dank zy de goede organi satie van Hito. Kerkbouw Het bouwen der nieuwe Ned. Herv. Kerk alhier, is opgedragen aan de firma Kort-van der Wiel te Rijnsburg, laagste inschryfster. Geboren: Zwknenburg-Hooggreef dochter Anna, Overleden: C. van der Goes, oud 82 jaar. Wed W. de Vries, geb. A. Prins, oud 89 jaar. In verband met het vertrek van den heer mr. J. J. Wintermans te Eindhoven naar 's-Gravenhage, waar hij zich gaat vestigen ingevolge het aanvaarden van de functie van Inspecteur van het Landbouwonder- wijs, had op Woensdag 10 April j.l. te zijnen huize te Eindhoven een aanbieding plaats van een cadeau namens de volgende organisaties Noordbrabantsche Chr. Boerenbond, Coöp. Handelsver. van den N. C. B., Zuidneder- landsche en Brabantsche Zuivelbond, Coöp. Centrale Boerenleenbank en Boter- contrölestatlon Eindhoven, ten bewyze van dank voor de vele verdiensten, die hy zich heeft verworven in zijn verschillende func ties. By deze aanbieding werden weder zijds woorden gewisseld, getuigend van groote sympathie en waardeering. DOUGLAS FAIRBANKS ZWARTE PIRAAT Hoogste Barometerstand 772.5 m.M. te Acureiry. Laagste Barometerstand 759.3 m.M. te Caiais. Verwachting: Zwakke tot matigen, ooste- lyke tot zuidelyken of zuidwestelijken wind, betrokken tot half of zwaar bewolkt, wart- schijnlijk tydelyk regen, iets zachter. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Geachte Redacteur Naar aanleiding van de enkele regels in dit blad van 10 April j.l., kan ik u wel mel den, dat de aanneming van het wetsont werp op het Aanvullend Onderwys voor buitenmenschen onuitstaanbaar is. Zelfs het zevende leerjaar is een onoverbrugbaar, on betaalbaar iets voor buitenmenschen en vooral voor groote gezinnen. Als het wets ontwerp over het Aanvullend Onderwijs eens gepubliceerd werd in dit dagblad, dan kon er misschien wel eens opheldering komen. We moeten niet den put dempen als het te laat is. Er zal geen buitenman wezen, die over dit wetsontwerp, na het goed begrepen te hebben, tevreden is. Het voorstel dient verworpen te worden. Is Nederland niet de groentetuin voor Europa; geen bloemenland meer; het land van boter en kaas, melk en eieren. Heeft dat een anderen naam of plaats? Welk belang wordt door het zevende leer jaar gediend en welk belang wordt door het Aanvullend Onderwijs in de hand gewerkt voor boer, tuinder of bloemist? Hoe kan nu toch een buitenman een voorstel goed- of afkeuren als hy het niet kent? Land- en tuinbouwcursus is voor ons buitenlui niet alleen wenschelyk, maar ook noodzakelyk. Waar moeten de tuinders aankomen met hun werk als hun zoons of dochters tot hun 16e jaar naar school (moeten) gaan. De boeren en dan die arme werkmenschen met een tal rijk gezin, u moet u dat maar eens goed in denken. Laat leeren, wie leeren wil en kan en hy leert meer dan een die moet leeren met tegenzin. Er wordt wel van geen ver plichting gesproken; maar als de scholen er zijn en de onderwijzers en geen leerlingen, dan zal de verplichting wel niet vreemd meer worden. Dat zien we nu. Geachte lezer(s), ik zou het heel flink vinden als de Interdiocesane jeugd-eommis- sie, na eerst het wetsoütwerp op het Aan vullend Onderwys te hebben laten publi- ceeren, aan ouders medewerking zou ver zoeken. Onbekend is onbemind en ik acht daarom publicatie zeer wenschelijk en noodzakelyk voor den goeden gang van zaken. Bespreekt u deze zaak eens in uw organisatie, opdat het een ieder duidelyk worden, welke stap pen hy moet doen. In de vaste overtuiging, dat publicatie van het ingediende wetsontwerp een helderen kyk op de zaak zal geven, teeken ik met een woord van dank aan u, mijnheer den Redacteur, voor de verleende plaatsruimte. C. J. SMIT ONZE LEUZE: Een stuiver bijeengebracht, Geldt „Herwonnen Levenskracht" Het Stuiverfonds is aan vele katholieken van Haarlem bekend, doch vele katholieken van Haarlem zyn onbekend met het Stuiver fonds. Aan wien is de schuld? Aan de acti viteit van het bestuur? Integendeel. Aan de zelatrices, die iedere week het vijf cents offertje komen innen tot versterking van de vrijwillige contributie ten bate voor „Her wonnen Levenskracht"? Ook deze on vermoeide yverige dames trachten bekend heid te geven aan ons Stuiverfonds en het ledental uit te breiden Het doel van het Stuiverfonds is bevordering van spoediger opname in ons heerlyk sanatorium „Berg en Bosch' te Apeldoorn, dat door een ieder geprezen wordt, als een van de beste Sana toria van ons land. Daar zijn wy katholiek georganiseerden prat op. Doch wat baat het, al hebben wy een groot sanatorium en er is geen geld om de patiënten spoedig te doen opnemen en de wachtlyst te doen stygen? De wachtlyst moest feitelijk niet bestaan en degenen die verpleging noodig hebben moeten terstond opgenomen kunnen worden. Dit ideaal moeten wy bereiken. En dat kan, mits een ieder katholiek slechts vijf cents pér week wil offeren voor de tuberculose- lyders. Dit kunt gy doen door lid te worden van het Stuiverfonds. Met tevredenheid kunnen wy schrijven ven den groei en bloei van ons Stuiverfonds in Haarlem. In het jaar 1925 is dit fonds tot stand gekomen met een opbrengst van ruim 300 gulden per jaar, In 1928 was de op brengst niet minder dan 1500 gulden. Inder daad 'n mooi resultaat van naastenliefde en opoffering. Maarwe zijn nog niet waar we wezen moeten. Honderden zyn er, die nog geen lid zyn van ons Stuiverfonds en we zouden zoo gaarne willen, dat velen aan onzen oproep gevolg gaven. Nu weten we wel, dat „Herwonnen Levenskracht" wel voldaan is doch' nimmer tevreden. Dat kan ook niet anders De wachtlyst noopt ons steeds met hernieuwden moed propaganda te maken voor ons Stuiverfonds. Binnen enkele weken zal het bestuur van „Herwonnen Levenskracht" te Haarlem een krachtige propaganda ontplooien en zal ge tracht worden met vereende krachten het Stuiverfonds te doen groeien en bloeien opdat we de patiënten, die verlangen naar nieuwe levenskracht, die verlangen naar hun volle gezondheid, die smachten naar levens geluk, die verlangend "uitzien naar „Herwon nen Levenskracht", die verpleging kunnen geven die dringend noodzakelyk geacht moet worden, ter bevordering van het algemeen belang. Katholieke ingezetenen van Haarlem be seft eens wat het zeggen wil T.B.C.-lijder te zyn. Katholiek georganiseerden, van u verwach ten wy een krachtige medewerking en steun, opdat niet alleen aan de verlangens van de patiënten voldaan kan worden, maar ook aan onzen duren plicht om „Herwonnen Levenskracht" te steunen (Reeds geplaatst in een gedeelte van onze vorige oplaag.) ZATERDAG 13 APRIL Berlijn 59.05 59.15 9.70 9.80 Brussel 34.55 34.65 Londen 12.09 12.10 ZUrich 47.90 48.— Rome 13.— 13.10 Madrid 37.15 37.25 35.— 35.10 New-York (cable; 2.48'/, 2.49 V2 7.30 7.40 66.35 66.50 66.45 66.60 Stockholm 66.45 66.60

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 7