j NATIONALE SPAAR- EMISSIEBANK N.V. n n ver,ies v- ee° ONDER ROOD SCHRIKBEWIND Spinnewehjes Telegrafisch Weerbericht Amsterdam C., Keizersgr 198 4 pCt» Bijkantoor NASSAU LA AN 18 HAARLEM BUREAUX:NASSAULAAN49 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN MAANDAG 15 APRIL 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17131 'U> a AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL EEN KLEINE AANVULLING TWEEDE TEGENSPRAAK De socialisten in Weenen zijn doodonschuldig aan de economische malaise v l^nfüIWi üSEIPi De moord te Giessen-Nieuwkerk Majoor Segrave in den adelstand verheven Leon Blum' weer afgevaardigde De voorbereidende ont wapeningsconferentie geopend Verduistering van lands- gelden door een Radjah De spoor weg-ver bin dingen in Noord Holland Kingsford Smith wil een nieuwe AustraliëEngeland- vlucht ondernemen A. R. K. A. Ernstig auto-ongeluk nabij Hüligersberg Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent De R.O. 42 met man en muis vergaan Nieuwe strijd tegen de Zaansche tollen Voornaamste Nieuws OP ONZE VROEGERE ONDERWIJZERES J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE COURANT ^ADVERTENTlÉN35ct.p.rege0t, VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- nES. 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij rooruitbct. Bij contracl belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. A lie a bon né's op (lit blad zijn ingevolge de verzekerings voorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door b'i een ongeval met verlies van heide armen, beide beenen of beide oogen; doodelijken afloop; 1 hij verlies van een hand; |4nr hij verlies van een X Cfl "een voet of een oog: i I &W.~duimofwijsvinger: wU« hij 'n breuk vanj been of arm anderen vinger. In ons vorig artikel hebben wij om den tegenstander eerlijk het woord te geven ons een oogenblikje laten aanleunen, dat de sociaal-democraten bij de nieuwe stemming in het district Wahring ten slotte een schitterende stembus-overwinning behaalden, n.l. nog 200 stemmen méér kregen dan bij de vorige, nietig-verklaarde stemming. Nu zou ons een dergelijke victorie (we hebben zulks reeds genoegzaam gemo tiveerd) allerminst verbaasd hebben in de huidige Weensche omstandigheden. Met verschillende factoren toch had den we rekening te houden: met de roode huurwetten-leuze, de nieuwe kiezerslijst en het roode genie m het vervalschen van stemmen. Terloops moeten wij onzen M.-redac- teur echter op een kleine „onnauw keurigheid" wijzen: De socialisten kregen bij de nieuwe stemming niet 200, maar 108 stemmen méér dan tevoren. Deze terloopsche rectificatie moge dienstig zijn, om nogmaals de onvol prezen betrouwbaarheid van den roodcn gids door Weenen te bewijzen. Maar ook deze 108 stemmen zijn zelfs indien wij aannemen, dat er dit maal toevallig eens niet gezwendeld zou r'vi heel gemakkelijk te verklaren: 3ij de nieuwe verkiezing toch hebben zoowel de Democraten als de Commu nisten. die bij de vorige gelegenheid rèspect. 600 en 135 stemmen uitbrachten, geen eigen propaganda gevoerd en geen eigen candidaten gesteld; zoodoende moésten velen van deze kiezers dus wel tot de sociaal-' watische lijst ver vallen. Dat heeft de M.-Redacteur ons in ztin overwinningsroes echter niet verteld Alweer om zijn betrouwbaar1-old cr- demonstreeren! En nu krijt- - wij tegenspraak v -.zen rflpdon contro' leur: Het is niet „ar, dat de sociaal-de mocraten in Weenen (en elders in Oos tenrijk) schuldig zijn aan de economi sche malaise aldaar; die malaise is en Kei en alleen maar een gevolg van den oor log, vóór en tijdens welke „de keizer lijke regeering' den boel in 't honderd liet loopen, en waarna de christelijk- sócialen in de bondsregeering het arme Oostenrijk naar den kelder hielpen De M.-redacteur zal het u in zijn eigen taaltje vertellen: „In de inflatie, de geweldige waarde vermindering van het geld, kwam in hoofdzaak het bankroet, dat de keizer lijke regeering aan de republiek naliet, tot uitdrukking. De razende vaart naai den afgrond begon echter eerst, toen de moeilijkste jaren voorbij waren, toen de coalitieregeering, waarin de sociaal democraten koetsierden, in October 1920 was ontbonden en toen de burgerlijken alleen de teugels van het bewind voer den Om zijn pakkende bewering ff „be wijzen" heeft onze tegenstand?; een schitterende vondst gedaan: „Op 23 October 1920, toen de roode koetsier van den bok gingkostte een Zwitsersche frank in Weenen 62 kronen „Op 25 Augustus 1922, na twee laar burgerlijk bestuur, kostte een Zwitser sche frank in Weenen niet meer 62 Oostenrijksche kronen, maar 16.007. In October 1922 volgde de stabilisee rde; op de basis van 14.400 papierkro- nen -= 1 goudkroon." Is 't niet fijn gevonden? De lezers van onze roode bladen vliegen er natuurlijk in als vlinders in de vlam, of liever nog: als vliegjes in de stroop. Wat is echter het geval geweest? Toen in 1920 het Oostenrijksche volk. na de oorlogsverdooving, genoeg tot zichzelf gekomen was om in te zien, dat het onder rood staatsbestuur on herroepelijk naar den afgrond ging, en er dus een christelijke regeenng aan het bewind kwam, stonden onze man nen te zamen met niet-socialistische leiders voor een bijna bovenmen- schelijke taak: De socialisten hadden gedurende en kele noodlottige jaren „Ruslandje" ge speeld; zonder onderscheid tusschen rijk en arni werden de levensmiddelen enz. vrijwel gratis gedistribueerd: men zou nu eens toonen, hoe het in een behoorlijke republiek moest toegaan; de „burgerlijken" probeerden te rem men, maarwie houdt den enormen sneeuwbal tegen, die, steeds zwaarder en steeds heviger in vaart, van de berg helling naar beneden stort! De M-redacteur interpreteert onze woorden niet geheel onjuist, als hij schrijft: „Men moet het zich waarschijnlijk zóó voorstellen: Na den oorlog lagen handel en nij verheid in Weenen stil. De massa was werkloos. De staat moest haar onder houden door werkloozenuitkeeringen en daarvoor geld drukken: inflatie. Dat geld, hoeveel ook door de honderddui zenden uitkeeringen, was per hoofd nog zoo weinig, dat de ondersteunden er zelfs geen brood voor konden koo- pen. Dus lei de staat weer zooveel toe op het meel, dat het brood goedkoop werd. Daarvoor moesten weer bankbil jetten gedrukt worden, en hoe meer bankpapier, hoe geringer de waarde.... Onder socialistisch regiem vraten niet alleen de arbeiders, maar ook de kapitalisten den staat uit. Als de millionnair Rothschild naar Weenen kwam, dan at hij daar zijn broodje met vleesch.... goedkooper dan het eigenlijk kostte: de overheid betaalde bij." Afgezien van het groteske in deze voorstelling van zaken, blijkt de M- redacteur ons toch wel te kunnen be grijpen, als hij het eenigszins wil. Inderdaad: onder het aanvankelijk bolsjewistisch bewind der socialen in Oostenrijk en in Weenen „vraten" (pardon) niet alleen de arbeiders, maar ook de kapitalisten den staat uit: in de sterke aandrift, het voorbeeldige Rus land na te bootsen, beschouwde men heel Oostenrijk als één groote familie, welke van staatswege gevoerd en ver zorgd moest worden, en men verzuimde, onderscheid te maken tusschen behoef- tigen en niet-behoeftigen. Toen de nood op het hoogste was, moesten de niet-socialisten het land komen redden uit het Russische avon tuur,- waarin Renner c.s. het gestort hadden; en gezien den penibelen toe stand, waarin het land verkeerde, zal het steeds de groote verdienste van de christelijk-socialen in Oostenrijk blijven, dat zij reeds na twee jaren saneerings- arbeid de Oostenrijksche munt wisten te stabiliseeren. Dank zij het vertrouwen, dat het bui tenland stelde in een niet-socialistisch staatsbeheer. Dat de oude kroon tijdens de eerste christelijk-sociale regeeringsjaren nog verder daalde in waarde welke eco noom zal dit den saneerenden regeer ders kwalijk nemen? Een valuta herstelt zich toch niet terstond, wanneer een saneeringsregee- ring optreedt; m het binnenland moest men weer vertrouwen krijgen in het wief-socialistisch geregeerde Oosten rijk. De val van de kroon na October 1920 demonstreert heel sterk den erbarme- lijken toestand, waarin de socialisten de staatsmachine aan de christelijk- socialen overgaven, toen de roode koet sier, omdat hij de teugels niet langer houden kon, landsverraderlijk van den bok sprong. Onze M-polemist zat met het geval ietwat verlegen en daarom hebben de roode influisteraars voor hem een andere oorzaak van kroon-inflatie be dacht lustig heeft hij in beminne lijk goed vertrouwen de valsche influis teringen genoteerd: „Wat Oostenrijk ten grave bracht? Niet de toeslag op het broodje, dat Rothschild in 1920- in Weenen at, heelt den staat geruïneerd, maar het feit, dat hij zijn belastingaanslag kon vol doen met een bedrag, dat ontoereikend was voor een behoorlijk souper van de familie Rothschild Een door den Nationalrat aangeno men vermogensbelasting werd door de christelijk-sociale regeering gesabo teerd. Zij weigerde het opnemen van een goud-clausule, waardoor een reëela voldoening van den aanslag gewaar borgd zou zijn. Wanneer de ontvanger, maanden en maanden na den aanslag, het bedrag in handen kreeg, dat nomi- maal met den aanslag overeenstemde, was het geen tiende, geen vijftigste soms meer waard van de oorspronke lijke belastingschuld." Allereerst de opmerking, dat de so cialisten in Oostenrijk, toen zij er de eerste twee jaren na de revolutie zoo wat volledig de baas waren, hun taak dan toch schandelijk verzuimd hebben! Niet alleen lieten zij Rothschild zijn belastingschuld niet op tijd in reéele waarde betalen, maar bovendien voeder den zij dezen voorbeeldigen kapitalist met gratis broodjes. Maar daarna: als de M.-redacteur in Weenen naar waarheid ingelicht is, dan moet hij weten, dat het juist zijn roode lievelingen daarginds geweest zijn, die voortdurend geweigerd heb ben, een accoord op de methode van belastingheffing en -inning te aan vaarden. Meermalen stelde de bondsregeering een billijke oplossing voor, waardoor (Direct ingaande) zitdagen; Maandag-, Woensdag en Vrijdags van 69 uur o.m. aterdags van 59'. uur. Gisterenmorgen had te Heemstede tegenover de St. Bavo-kerk een aanrijding plaats, waarbij verschillende personen ernstig gewond werden. Een foto van de zwaar bescha digde auto's onmiddellijk na het ongeval. zooveel mogelijk geld in de bondskas zou vloeien, doch nooit was een voorstel den rooden demagogen naar den zin; nooit was het hun, die geen rekening hielden met eerlijkheid en^ eigendoms recht, mooi genoeg en door dat ge chicaneer speelden zij (de demagogie ging hun boven alles!) knapjes in de kaart van m'nheer Rothschild en diens lotgenooten. Doordat de roode heeren ih Oos tenrijk tijdens hun vrijwel onbeperkte heerschappij het land hebben laten kaal-eten, en nadien geweigerd hebben, met eenige saneerings-poging der christelijk-socialen mede te werken, is de Oostenrijksche valuta indertijd ge zonken tot in het noodlottige. En het is duidelijk, welk een groot aandeel zij daardoor gehad hebben in het doen voortduren van de economi sche malaise, waarvan Oostenrijk na tuurlijkerwijze na den verloren oorlog het slachtoffer moest worden. Maar ook na de stabiliseering van de kroon door de christelijk-sociale regeering, ondanks de socialisten js de taktiek der roode heeren niet gewij zigd. Alles, wat de christelijke regeering probeeren wilde om het economisch' leven weer normaal te krijgen, werd van sociaal-democratische zijde ver hinderd. of althans tegengewerkt. En daaraan is de huidige economi sche malaise in Oostenrijk te wijten, althans voor zoover zij niet nog een natuurlijk en onvermijdelijk gevolg is van de oorlogsperiode 1914—1918. ti. S. Een onderhoud met de veroordeelden. Vrijdagavond heeft, zoo wordt aan Het, Volk gemeld, mr. Roobol In de strafgevan genis te Leeuwarden zoowel met Klunder als met Tennissen een onderhoud gehaa, dat ongeveer een half uur duurde. Het was a'en gedetineerden bekend, dat het echtpaar Kroon een bekentenis had af gelegd, maar van den verderen stand van zaken wisten zij nog niets. Dit wekte de vrees bij hen, dat ten derden male de re visie zou worden afgewezen. Mr. Roobol heeft beiden volkomen gerust gesteld. Zij waren over de verrassende wen ding, welke de zaak heeft genomen, buiten gewoon blij. Ook met den voorzitter van regenten, mr. Van Weideren baron Rengers, en met den gevangenis-directeur had mr. Roobol een onderhoud, waarin hij gelegenheid vone een en ander uiteen te. zetten. De Engelsche auto-renner, majoor Segrave, die eenigen tijd geleden met zijn race-auto „Golden Arrow" een nieuw wereld-snelheids- record vestigde en met zijn motorboot „Miss England" het bestaande wereldrecord voor race-motorbooten brak, is aan boord van de „Olympic" te Southampton aangekomen. Hij is in den adelstand verheven en werd begroet, niet een telegram van gelukwensch van den koning. Bij zijn intocht te Londen wachtte hem een grootsche huldiging. PARIJS, 15 April. Gisterenmiddag vond in het eerste kiesdistrict van Narbonne de tus- schentijdsche verkiezing plaats voor de be zetting van den Kamerzetel, welke was vrij gekomen door het overlijden van den socia- listischen afgevaardigde Pelissier. De voor malige socialistische afgevaardigde, voorzitter der socialistische party, Leon Blum, werd gekozen met 5884 stemmen. Be radicaal- socialistische tegencandidaat kreeg 5022 stem men. GENèVE, 15 April Hedenmorgen is onder voorzitterschap van Jhr. Loudon (Nederland) de zesde zitting van de voor bereidende ontwapeningsconferentie ge opend. De besprekingen zullen 2 a 3 weken duren. Aneta seint uit Menado: De Adat-recht bank te Toerana, samengesteld uit den Ambtenaar by het Binnenlandsch Bestuur van Lith. als voorzitter en den radjah van Tagoeladang en twee dorpshoofden als le den, heeft den gewezen radjah van Toera na. Pontoh, veroordeeld tot een verbanning van drie jaar uit zijn vroeger ruk. wegens het verduisteren van gelden uit de land- schtkist. De directeur van justitie zal den gewezen vorst een verbanningsplaats aan wijzen. Uitbreiding van verschillende Zaansche stations In verband met de elcctriitcatie van de spoorwegen op h te baanvak Amsterdam- Alkmaar kan het „Hbld." met zek'èrheid mededeelen, dat in verband daarmede de stationsemplacementen te Alkmaar zullen worden uitgebreid en eveneens zullen ver schillende Zaansche stations worden uitge breid omdat de bedoeling voorzit ook het lokaal verkeer te verbeteren. Met ingang van de nieuwe dienstregeling zullen in Noord-Holland verschillende ben- zine-motortreinen ingelegd worden, die, om dat de wagens op 15 Mei a.s. nog niet gereed kunnen zijn, waarschynlijk eenige weken later In exploitatie zullen komen. Deze treinen zullen bestaan uit een of twee wagens van een gewüzigd model zooals ze reeds in Overijsel en in Gelderland dienst doen. Ook worden ze reeds in Zeeland ge bruikt maar ze schijnen hier minder goed te voldoen zoodat er plannen bestaan ze daar uit de exploitatie te nemen. De reeds loopende stoomtreinen blijven ge handhaafd, omdat de motortreinen betrek kelijk weinig plaats bieden. Voorzoover de ruimte dat toelaat zal in de nieuwe treinen ook gelegenheid worden gegeven voor goe derenvervoer. De sneltreinen, aansluitende op de boot van Enkhuizen naar Stavoren blijven loopen. Op de volgende lijnen worden benzine-mo- tor-trcinen in gebruik genomen: le van Alkmaar naar Hoorn, waar drie maal vice versa per dag een motortrein zal loopen. 2e van Hoorn naar Enkbuizen eveneens driemaal per dag. 3e tusschen Hoorn en Zaandam (4 maal) tusschen Hoorn en Medemblik (2 maal) en tusschen Alkmaar en Schngen (éénmaal). Deze laatste is de trein, die 's middags te 17.02 van. Alkmaar vertrekt. De practijk zal moeten uitwyzen in hoe- "erre deze verandering van het spoorwegver keer in dit deel der provincie voldoet en voor welke uitbreiding het vatbaar is. Hoorn wordt het uitgangspunt van deze nieuwe treinen en men is met het oog daar op reeds met den bouw van een remise en uitbreiding van het stationsemplacement al daar begonnen. Door deze verbeteringen wordt bereikt, dat voortaan tusschen Alkmaar, Hoorn en Enk buizen en eveneens tusschen Hoorn en Zaan dam gemiddeld elk uur een trein zal rijden. Dc gestrande Australië-Engeland vlieger Kingsford Smith heeft medegedeeld, dat hu ondanks zün tegenslag bij de eerste poging na zyn terugkeer naar Sydney een nieuwe vlucht naar Engeland wil voorbereiden. Kingsford Smith heeft den vlieger, die hem te hulp kwam, medegedeeld, dat hy wegens een defect aan de benzineleiding een nood landing moest maken. De voorraad levens middelen was weldra uitgeput en de uit vier koppen bestaande bemanning leefde eenige dagen van planten en schelvisch. De heer J. von Fr ij tag Drabbe, wethouder van Amsterdam, heeft, naar men aan de „Msb." meldt, zijn mandaat als voorzitter der A.R.K.A. neergelegd. De leiding der ver- eeniging wordt gevoerd door mr. J. M. I. A. Simans, afdeelingschef aan het departement van Justitie, vice-president. Door het hoofdbestuur is de heer Drabbe met aigemeene stemmen als candidaat ge adviseerd voor het voorzitterschap der ver- eeniglng, waarover het jaarlijksch congres, op 27 en 28 Mei d.v. te Hoorn, zal hebben te beslissen. Verschillende afdeelingen stelden als tegencandidaat het lid der Tweede Kamer, den heer G. Bulten, burgemeester van Voor hout. Het hoofdbestuur is in zijn grootst mogeiyke meerderheid tegen een combinatie Kamerlid-voorzitter der Alg. R. K. Ambte- naarsvereeniging. Twee dood en Gisternacht, omstreeks half vier, is op den Kleiweg tuschen Overschie en Hüli gersberg een vierpersoons gesloten auto, waarin twee dames en twee heeren waren gezeten, in de vaart gereden, die langs den Kleiweg loopt. Twee der inzittenden, de 31-jarige heer H. Harmsen, vertegenwoor diger uit het automobielbedrijf, en zijn ver- loofd'e, de 23-jarige mej. N. Benjamin uit Hiligersberg, zijn daarbij om het leven ge- kamen. De beide andere inzittenden heb ben zich kunnen redden. Het viertal had deel uitgemaakt van een gezelschap van Rotterdammers, dat den avond van te voren in eenige auto's naar Den Haag was gegaan. Des nachts is het gezelschap naar Rotterdam teruggereden, a'och deze auto was te Overschie den Kleiweg ingereden en mej. N. Benjamin en haar 21-jarige zuster Elisabeth, die in Hilligersberg wonen, thuis te brengen. Op de plaats, waar het ongeluk gebeurd is, maakt de Kleiweg een scherpen bocht en daar is de heer Harmsen, die den wa gen bestuurde, in plaats van den bocht om te gaan tengevolge van den zwaren mist het water ingereden. De verloofde van mej. Elisabeth Benjamin, de 24-Jarige reiziger J. van Dük uit Rotterdam, die de vierde in zittende was, slaagde er in, teen de wagen in het water omsloeg en op den rechter kant kwam te liggen, hetachterste lin ker portierraam open te draaien en hu kon zjin verloofde naar buiten duwen, waarna hij zelf ook naar buiten kroop. Hij heeft neg geprobeerd de twee andere inzittenden, die voorin zaten, er uit te sleepen, maar ofschoon hu ze wel in het water vond. kon h;j er niet in slagen hen boven te brengen. Er is toen door bewoners uit de buurt ge telefoneerd naar de politie, waardoor een kwartier na het ongeval het reddingswerk een aanvang kon nemen, geleid door in specteur de Vries en een bewoner, den heer Ploos. Het bleek echter niet mogelijk de twee andere slachtoffers uit den auto te krijgen. Eerst toen de kap opengesneden was. kon men hen er uit halen. Zij hadden met, de voeten beklemd gezeten in de stuur inrichting en een der portieren. Een ge neesheer kon slechts den dood constateeren. De lijken zijn naar de begraafplaats over gebracht. Dc beide andere personen, die zeer overspannen zijn en eenige dagen het bed zullen moeten houden, zullen thuis worden verpleegd. De burgemeesters van Hillegersberg en Overschie. de heeren vaij Kempen en Bou- ma'n waren na korten tijd ter plaatse. De auto is later op het droge gebracht. Men seint ons uit Rome: Hed'en, Maandag, werd Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, door Z. H. den Paus in particuliere au diëntie ontvangen. Uit Maassluis v/ordt gemeld: Thans wordt aangenomen, dat de R. O. 42 met man en muis vergaan is. Zooals bekend had dit schip 4 opvarenden aan boord. Op verzoek van de reeders is thans door predikanten aan de families der nabestaan den aangezegd, dat niet langer aan het lot van de opvarenden getwüfeld mag worden. De Zaansche Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer is voornemens den strüd tegen den Zaansehen tollengordel met kracht te hervatten. Met ingang van 15 April zal een groot Zaansch petitionnement 'tegen de Zaansche tollen worden georganiseerd; op een honderdtal punten door de gansche streek liggen lusten ter teekening. Momenteel worden alle krachten gericht tegen den Zaan- dyker tol, daar de gemeenteiyke concessie tegen 1 Juli afloopt. Een vijftigtal Zaansche Vereenigingen en groot-bedryven ondersteunt mede door middel van adressen het V. V. V.- protest aan de Kroon tegen de reeds aange vraagde verlenging. Naar uit betrouwbare bron verluidt, heeft dr. Willem Mengelberg ontslag aangevraagd als dirigent van het Concertgebouworkest. Om redenen van fiscalen aard zou h(j naar het buitenland willen vertrekken. Het visschersvaartuig R.O. .42 uit Maas sluis wordt thans definitief als verloren be schouwd. Nabjj Hillegersberg is gisternacht een auto te water gereden. Twee der inzittenden zijn verdronken. Dc staking in het houtbedrijf te Leerdam is opgeheven. De financieele verhouding tusschen R(jk en Gemeenten; een mededeeling omtrent het aantal te heffen opcenten op de fonds belasting. Te Leiden heeft Zaterdagmiddag de Huy- gcns-hetdenlcing plaats gehad. Een toespraak van Z. H. den Paus. Het werk der missie. Het Vaticaan en de ItaJi- aansche regeering. De Vereenigde Staten z(jn niet voornemens de diplomatieke betrekkingen met het Vati caan te hervatten. De Commissie van deskundigen. Het me morandum der groote crediteuren. Nieuwe voorstellen der geallieerden. Amerikaansche nota overhandigd ter zake van de beperking van invoer van Ameri kaansche films in Frankrijk. Het nieuwe Poolsche kabinet. De universitaire strijd te Madrid ver scherpt. Mexicaansche regeeringsambtenaren doen invallen in kloosters. OP RADIOKAAD Vermud. zooveel gü kunt, uw medemensch te grieven, Maar pleeg geen onrecht om een ander te believen. P. Chenent. OP EEN POST-AMBTENAAR Een der kenmerken der beschaving is: wel willendheid. P. Chenent. Wü hebben haar samen vermoord, niet waar? H. LapidothSwart. Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Achteruit. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten mor gen wordëh opgestoken om 7.30 uur. Hoogste barometerstand 769t5 m.m. te Nordöyen. Laagste barometerstand 749.1 m.m. te Valencia. Verwachting: Meest matige wind uit oosteiyke richtin gen, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, weinig verandering in tempera tuur. Zondag herdacht de R. K. Zangvcreeniging „St. Benedictus" tc Heemstede haar 1-jarig bestaan, hetwelk gevierd werd in het R. K. V ereemglngsgebouw aan den Hecrenweg,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1