Stadsnieuws Cheque-koersen Heringa Wuthricii, Haarlem t MUZIEK TOONEEL Stofzuigerhuis MAERÏENS EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 15 APRIL 1929 BLADZIJDE 2 Centrale Verwarming Agenda 16 April De vergaderingen der R.K. Vereenigingen De Haarlemsche processie naar Kevelaar Woningbouw Kunstavond Haarlem's Muziekinstituut Ontheffing Winkelsluiting Aanrijding te Heemstede De bezwaren tegen de hech tenis van graaf Christiaan van Stolberg afgewezen De voorbereidende ontwape ningsconferentie De Engelsch-Ameri- kaansche betrekkingen Geven de opstandelingen zich over? MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Nationaal Lorentzcomité T uingereedschappen Jubileum Mannenkoor Caecilia De rijwieldiefstallen Overtreding maximum-snelheid De aanrijding op den Kinderhuis singel BUROERUIKE STAND Tooneeiuitvoering „Kunst en Vriendschap" te Haarlem-Noord Weer een onvoorzichtig kind De repetities voor den Julianadag Postpakkettendienst Financieele gelijk stelling tusschen Rijk en Gemeenten Verkeersongevallen Tegen een deurstij] De Katholieke Radio Omroep Jubileum bij de bakkerijen van J. Smit. Voor den Politierechter Benoemingen HEEMSTEDE LAATSTE NIEUWS De zesde zitting der voor bereidende ontwapenings commissie Bijeenkomst van de com missie van Drie voor het minderhedenvraagstuk Sartsljerissir. 16 - Tel. No. 10758 Apex Klep-Veeg-Stof zuigers f 175.- Het werk der deskundigen Sociëteit St. Bavo half 9 uur Reihts- kundig Bureau 8 uur Ledenvergade ring Bouwvakbond 8 uur St. Caecilia 8 uur Vertrouwensmannen Metaalbe werkers 8 uur Ledenvergadering R. K. Vrouwenbond. St. JosephsgezeUenvereeniging, Jansstraat 59 Zaal voor de gezellen gesloten. Schouwburg Jansweg 8 uur Clinge Doo- renbo6-avond. Rest aurant Brink ma nn, Groote Markt half 9 uur Algemeene Ledenvergadering R.K. Middenstandsvereeniging, afdleellng Haarlem. Cinema-Palace, Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling (alleen voor volwas senen) luxor-Theater, Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling (alleen voor vol wassenen). Mgr. Aengenent mede-pelgrim Naar wij vernemen, heeft de Bisschop van Haarlem, Mgr. J. D. J. Aengenent, toegezegd om de a.s. Haarlemsche processie naar Keve laar op 3, 4 en 5 September van dit jaar te vergezellen. Door de Woningbouwvereeniglng „Onze Woning" is in principe besloten tot den bouw van een derde serie woningen in het zuiden der Graafschapstraat en aan den kant van het Spaame ter hoogte, waar nu de pont aanlegt. De lnmoudsmaat van deze woningen zal plan. 225 kub. M. zijn. Men zal zich in verbinding stellen met den architect Seven- huyzen, die ook de twee eerste series heeft gebouwd. In ons nummer van Zaterdag was onder het verslag van de muziekuitvoering, welke vanwege Haarlems' Muziekinstituut is gegeven de naam weggevallen van den heer Tom de Vries, den recensent, die het verslag voor dit blad schreef. Burgemeester en Wethouders van Haar lem maken bekend, dat zij ten aanzien van de winkels op den bazar, welke door de Oom missie tot het verkrijgen van een eigen ge bouw voor de Speeltuinvereeniging „Het Oosterkwartier" wordt gehouden in de loka len der voormalige hulpschool aan de Pa- pentorenvest, ingevolge de verordening op de winkelsluiting ontheffing hebben verleend van de verbodsbepalingen van die verorde ning in dier voege, Jat die winkels op 21 April 1929 n& des namiddags 8 uur. tot des namiddags 9 uur en op 22 April 1929 na de» namiddags 8 uur tot des namiddags 10 uur voor het publiek mogen geopend blijven, daarin mag worden verkocht en het ver kochte medegenomen. Op den Heerenweg had gisterenmiddag een aanrijding plaats. Een van Haarlem komende auto slipte en kwam daardoor links van den weg te rijden. Een van Bennebroek komende auto wilde dien auto, om een aanrijding te voorkomen, links passeerén, doch gelijktijdig kwam een andere auto uit de richting Haar lem, welke daardoor in botsing kwam met de van Bennebroek komenden auto. De bestuur der van den uit Bennebroek komenden auto en diens echtgenoote bekwamen wonden aan 't hoofd en zijn, na door dr. T. te Heemstede te zijn verbonden, naar hun woning vervoerd. Een inzittende dame van den van Haarlem komenden auto kon, na ter plaatse te zijn verbonden, haar reis vervolgen. KERSCHBERG, 15 April (V.D.) De door den verdediger van graaf Christiaan van Stolberg ingediende bezwaren tegen de ar restatie van den verdachte, zijn door de rechtbank te Hirschberg afgewezen. Graaf Christiaan blijft dus in voorloopige hech tenis. l!it de openingsrede van Jhr. Loudon. GtENèVE, 15 April. In zijn rede bij de opening van de zesde zitting der voorbe reidende ontwapeningsconferentie, wees Jhr. Loudon er op, dat de commis sie niet is bijeen geroepen, om thans reeds de ontwerpconventie in tweede lezing te be handelen. Hij verklaarde, d'at men zich geen illusies moest maken. De onderhandelingen met de regeeringen in het afgeloopen jaar hebben aangetoond, dat inzake de voor naamste kwesties van de ontwapening, nog geen overeenstemming is bereikt. Op grond hiervan is het ook niet mogelijk de voor bereidende werkzaamheden tot een einde te brengen, om dan de algemeene ontwape ningsconferentie bijeen te roepen. De com missie heeft thans In de eerste plaats to; taak eenige juridische vraagstukken op te lossen, welke ln de vorige zitting nog niet behandeld zijn. De president constateerde vervolgens, dat de openbare meening zich in alle landen in toenemende mate onge rust maakt over den langzamen gang der ontwapenings-werkzaamheden. De openbare meening moet evenwel be grijpen, dat de ontwapening slechts stap voor stap in onmiddellijk verband met de kwestie der veiligheid kan bereikt worden. De commissie zal zich onder de huidige om standigheden in de eerste plaats moeten bezighouden met de ontwapeningsvoorstel len van Sovjet-Rusland en met de Dult- sche voorstellen inzake de publicatie der bewapeningscijfers. LONDEN, 15 April De voormalige staatssecretaris der Vereenigde Staten, Kellogg, had gisteren een onderhoud met den vertegenwoordiger van de „Morning I Post", waarin hij zijn meening zelde over de thans zwevende kwesties tusschen Amerika en Engeland, Amerika heef; volgens Kellogg, evenals elke andere staat, slechts reden, om het welzijn en de vermeerdering van Groot Brittannië's welvaart te wenschen. Het Is niet voor te stellen, dat tusschen Engeland en Amerika ooit weer een oorlog zal ont staan. Geen denkend mensch aan de andere zijde van den Octaan heeft ooit aan een dergelijke mogelijkheid gedacht en Kellogg hoopte, dat hetzelfde ook van het Engelsche volk gezegd zou kunnen worden. Omtrent de mogelijkheid van een nieuwe vlootcon- ferentle, zei Kellogg, dat hij thans geen kans ziet een meening daaromtrent uit te spreken. NEW-YORK, 15 April (V. D.) De Mexl- caansche regeering maakt bekend, dat vol gens ingekomen berichten de opstandige be weging in den staat Sonora volkomen on derdrukt is. De opstandelingen in Sonora zien geen uitweg meer en de Mexieaansche consul-generaal te Nogales heeft de regeering te Mexico-City ervan verwittigd, dat 5 6 duizend man opstandige troepen onder be vel van generaal Rabbate bereid zijn zich over te geven onder voorwaarde, dat het leVNn der officieren en manschappen ge spaard zal worden. President Gil zou geant woord hebben, dat slechts van een onvoor waardelijke overgave sprake zou zijn. MAANDAG 15 APRIL Berlijn 59.— 59.10 9.70 9.80 34.55 34.65 12.081/2 12.091 47.90 48.— 13.— 13.10 Madrid 37.15 37.30 35.— 35.10 New-York (cable' 2.48 >/2 2.491/ 7.30 7.40 Warschau 27.— 27.10 66.30 66.40 66.30 66.45 66.40 66.55 Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een smartelijk lijden, voorzien van de H.H. Sa cramenten der Stervenden, onze geliefde Vrouw, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder Mevrouw LOUISE HENRTËTTE ZOMERDIJK—HACKENITZ in den ouderdom van 76 jaar. De aankondiging er van In overleg met het algemeene Secretariaat van het Comité van Katholieke Actie, Kle verparkstraat 25, telefoon 12791, zullen wij in den vervolge zooveel mogelijk des Zaterdags voor de eerstvolgende 2 weken en voor de zeer belangrijke óók in een verwijderd ver schiet, aankondigen, dag voor dag de gods- dienstige oefeningen, vergaderingen zoovel van bestuur als van leden der R- K. ver eenigingen en derzelver ondsrafdeelingen. enz. welke elkaar bij samenvalltng kunnen scha den. Wij beginnen uiteraard met een zeer on volledige lijst. Dinsdag 16 April 8.30 uur: Algemeene leden- vergadering der R. K. Middenstandsver- eeniging bif Brinkmann. Ledenvergadering van den R. K. Vrouwen bond in gebouw „St. Bavo." Vrijdag 19 April. 8 uur: Vergadering van 't Comité van Katholieke Actie te Haarlem en te 9.15 gecombineerde vergadering van dit Comité met de vertegenwoordigers der 49 aangesloten organisaties ih gebouw „St. Bavo." Zondag 21 April, 8 uur: Opening van het Triduum voor alle R. K. Handeldrijvende en ïndustrieele Middenstanders te Haarlem in de St. Josephkerk. Maandag 22 April. 8 uur: H. Familie (vrou wen) in de Spaarnekerk. 8.30 uur: Voortzetting van het Triduum ln de St. Josephkerk Dinsdag 23 April, 8.30 uur: Laatste Triduum- avond in de St. Josephkerk. 8.30 uur: Uitvoering van den R. K. Kring in den Stadsschouwburg. Woensdag 24 April, 8 uur: 's Morgens plech tige sluiting van het Triduum in de St. Josephkerk. Hierna gemeenschappelijk ontbijt bij Brinkmann. Vrijdag 10 Mei, 8.30 uur: Plechtige feest- i vergadering ter viering der oplossing van de Romeinsche Kwestie in het Gem. Con certgebouw. Vrüdag 14 Juni: Filmavond R. K. Kiesver- eeniging gebouw St. Bavo. Vrijdag 21 Juni: Filmavond als bóven. Vrijdag 28 Juni: Filmavond als boven. Maandag 1 Juli: Pol. Propaganda-vergadering in gebouw St. Bavo. Woensdag 10 Juli: Diocesane Katholieken dag te Haarlem. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te benadeelen, kan men vóór het vaststel len van een datum overleg plegen met het Alg. Secretariaat van het Comité Van Katho lieke Actie. Gemeld wordt: het nationaal Lorentz comité, waarvan dr. J. Th. de Visser voor zitter is, kan tot zijn voldoening mededee- len, dat er voldoende kapitaal i3 bijeenge bracht, om de nagedachtenis van den groo- ten Nederlander door een blijvend gedenk- teeken op waardige wijze te eeren. Zoowel het plan om te Arnhem, de plaats zijner geboorte, een monument op te richten, als dat om te Leiden, waar hij aan de univer siteit werkzaam was, een blijvende herinne ring aan hem het aanzijn te schenken, von den in de laatst gehouden vergadering van het comité algemeene Instemming. Beide plannen beloven spoedig een begin van uit voering te verkrijgen. De fa. Heenk en Wefers Bettink geeft voor 1929 wederom een uitgebreide, geïllustreerde prijscourant uit van tuinbouwwerktuigen en aanverwante artikelen. Vandaag herdacht de heer W. P. Hos den dag, dat hij 50 jaar als letterzetter in dienst was der N.V. DrukkeTlj voorheen de Erven Loosjes. Hedenmorgen werd hij met zijn vrouw per auto van zijn woning gehaald en naar het kantoor der firma gebracht, waar hij in waardeerende woorden door de directie toe gesproken werd, die hem als blijk van erken telijkheid een gouden horloge aanbood. De bedrijfsleider voerde het woord voor het personeel van zetterij en drukkerij, dat twee armstoelen schonk, terwijl namens het kantoorpersoneel met eenige vriendelijke woorden een bloementafeltje werd aangebo den. Het verdere van d endag kon de jubilaris in huiselijken kring dorobrengen. Voorjaars-concert. Dit Mannenkoor geeft Donderdag 25 April a.s. zijn voorjaars-conoert met mede werking van het Knapenkoor „Klein Cae cilia", onder directie van den heer Nioo Hoogerwerf. Als solisten aan dit concert werken mede de bekende zanger Louis van Tulder met werken van Mozart, Claude Debussy en de Jonge Haarlemsche violist Jan Hoeben met werken van Handel, Co- relli en Mendelssohn. De begeleiding is als gewoonlijk in goede handen bij onzen stad genoot, den heer Jac. Bijster. Het mannenkoor opent het concert met „Ecoe quomodo morltur", in memoriam wij len den heer P. van Oy, in leven eere voorzitter der vereeniging. Verder werken van Schubert, Octave Isoré en het monu mentale werk van L. F. Brandts Buys „Deus eet nostra lux". Het knapenkoor voert o.m. eenige werkjes uit van Cath. van Rennes. Met elkaar een interessant programma, hetwelke een veelbclovenden avond doet verwachten, waarvoor als gewoonlijk veel belangstelling bestaat. Bij de politie is aangifte gedaan van dief stal van een rijwiel, dat stond voor het café van v. B. aan de Groote Markt. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen 4 automobilisten, die reap, op den Heerenweg 55 K.M.; Atjehstraat 44 K.M.; Pres. Steynstraat 44 K.M.; Heerenweg 50 K.M. reden. De toestand van den 0-jarigen K. Mol, die bij het oversteken van den Kinderhuissingel door een auto werd aangereden en daarbij een hersenschudding bekwam, is nog dezelf de. Hij heeft een rustigen nacht doorge bracht. Geboren: 13 April, dochter van A. M. Dedding-Zandbergen 12 April, J. J. Bommezijn-Achten dochter van G. J. Leentvaar-Jochemus 13 April, dochter van H. Broekman-Drenth dochter van P. A. Bijster-Cramer, Overleden: 13 April, J. S. Vasen-Kriege, 50 jaar, Z. B. Spaame 12 April, A. van Cleeff, 71 Jaar. L. Begijnestrfcit. Voor een talrijk publiek gaf bovenge noemde tooneelclub Zondagavond een tweede opvoering van het door den heer G. Nielen geschreven blijspel „Het Kostbare Leven". Ongetwijfeld zal geen der aanwezigen spijt gehad hebben van zijn gang naar den Volksbond aan de Kerklaan. De boekhouder Zlppe, uitstekend bijge staan door de compagnons Schmoll en Kratzer, wist telkens het auditorium ln vroolijke stemming te brengen en mede door het goede samenspel der spelers waren de lachsalvo's niet van de lucht.. Het uitbundige applaus na elk der be drijven, hetwelk na het slot tot een ovatie aangroeide, gaf aan de uitvoerende vereeni ging de verzekering weder velen een genot- vollen avond te hebben verschaft. „The Paul Whiteman Band", die het mu zikale gedeelte voor zijn rekening nam, heeft hiertoe ongetwijfeld veel bijgedragen. Jammer, dat enkele Jongelui na het eerste bedrijf trachtten het genot van anderen te bederven door zich onordelijk te gedragen. Dezulken doen beter met maar weg te blijven. Wij vermeldden Zaterdag, dat een Jongen door onvoorzichtigheid door een auto werd aangereden. Zondagmiddag 5 uur stak de vierjarige A. H. uit de Sillenstraat plotse, ling den rijweg over. Er kwam een auto aan; de automobilist probeerde uit alle macht te remmen, doch kon niet verhoeden, dat het rechterspatbord het kind raakte. Het meisje kwam te vallen en kreeg een buil aan het hoofd. Na verbonden te zijn is het naar huis gebracht. Dit ongeluk is nu nog goed afgeloopen, doch laten de ouders hun kinderen toch voorzichtigheid inprenten. Het hadendaag- sche verkeer eischt het. Met ingang van Woensdag 17 April a.s. zullen de kinderrepetities plaats vinden op de binnenplaats van de Infanterie-kazsme, aan den Koudenham bij de Nieuwe Gracht en wel des middags van 1.302.30 uur voor mondharmonica's, van 2.303.30 uur voor trommels. Zaterdagmiddag 20 April zal van 1.302.30 uur repetitie worden gehouden voor fluiten van 2.30 tot 4 uur zal er een repetitie zijn voor alle afdeelingen. Met het oog' op den zeer korten tijd voor Julianadag, worden alle kinderen dringenci verzocht deze repetitie niet te verzuimen. Woensdag 24 April zal des middags 1.30 uur op de binnenplaats van de Infanterle-ka- zeriie weder eene repetitie worden schon den voor alle afdeelingen, terwijl Zaterdag 27 April de generale repetitie zal worden gehouden des middags 2 uur op het Cava- lerieveld. Op deze laatste repetitie zullen bons wor den uitgereikt voor een rit in den caroussel; hiervan zal gebruik gemaakt kunnen worden op Julianadag in de ochtenduren. Alleen kinderen, voorzien van legitimatlckaarten, worden tot de repetities toegelaten. Het Centrum Comité vergadert Woens dag 17 April a.s. des avonds 8.30 uur in dé turnzaal van café Brinkmann, Groote Markt, alhier. Met ingang van 15 April a.s. wordt het maximum-gewicht voor postpakketten ln het binnenlandsch verkeer verhoogd tot 7 K.G. en het port voor een pakket van een ge wicht van meer dan 5 K.G. tot en met 7 K.G. vastgesteld op 60 cent. Het aantal te heffen opcenten op de fondsbelastlng In verband met het wetsontwerp tot her ziening van de financieele verhouding tus schen het Rijk en de gemeenten en wijziging van eenige bepalingen der Gemeentewet heeft de minister van Financiën in overleg met de commissie van Voorbereiding en me de namens zijn ambtgenoot van Binnenland- sche Zaken en Landbouw, aan de Kamer overgelegd een opgaaf van het aantal op centen, dat elk der gemeenten naar den thans bekenden stand van haar budget zal moeten heffen op de fondsbelasting, onder steld dat zij uit de personeele belasting een bedrag verkrijgt, gelijkstaande met de hoofdsom plus de thans geheven gemeente lijke opcenten. Hoewel in de cijfers een element van on zekerheid blijft bestaan, zijn ze het resultaat van nieuwe berekeningen, na de verschij ning van het verslag gemaakt, en dan ook als een correctie op het bij dat Verslag ge geven materiaal te beshcouwen. Het aantal te heffen opcenten is voor Am sterdam 45 tot een bedrag van 5.364,090; voor Rotterdam 3 en 231.120; 's-Graven- hage 6 en 570.000; Haarlem 49 en ƒ980.000; Utrecht nihil; Groningen 23 en 304.750; Bloemendaal 3 en 45174; Heemstede nihil; Beverwijk 6 en ƒ5844; Bennebroek 4 en 1484; Assendelft 2 en 514; Castricum 56 en 25088; Edam 75 en 42900; Haarlem- merliede nihil; Haarlemmermeer 30 en 55170; Heemskerk 29 en 7714; Krom menie 43 en 19909; Limmen 47 en 9729; Pur- merend 53 en 35035; Uitgeest 24 en ƒ8472; Veisen 8 en 34400; Wijk aan Zee 13 en 6786; Zaandam 59 °n 236000; Hillegom 35 en 53480; Lisse 28 en 67284; Noordwijk 3 en 6825; Noordwijkerhout 19 en 8303. Hieronder volgt een staatje van wat in Haarlem zal moeten betaald worden volgens deze berekening. Zuiver Thans verschul- Verschuldigd inkomen digd aan volgens de Gem. belasting nieuwe rege ling met 49 opcenten 800,— 'ƒ1,— 1.49 900,— 3.— 4.47 1000,— 6.50 7.51 1200,— 13,50 13.59 1400,— 22,50 19,75 1600,— 31.50 27.36 1900,— 45,— 40.95 2200,— 59,50 54,58 2500,— 74,50 68,23 3000,99,50 90,98 3500,— 124,50 113,73 4000,— 149,50 136,48 5000,— 204,50 196,68 9300,259,50T 256,88 8000,— 374,50 391,98 10000,— 494.50 541,78 15000,819,50 989,78 25000,— 1619,50 1891,78 30000,— 2094,50 2345,78 40000,— 3194,50 3259,78 60000,— 5944,50 5109,78 Wij maken er opmerkzaam op. dat voor Haarlem mogelijkerwijs een niet geheel juiste berekening is toegepast. Wij konden daaromtrent heden nog geen zekerheid krij gen. Ook is hier niet onmogelijk, dat de Twee de Kamer wijzigingen in het ontwerp aan brengt, waardoor Haarlem er nog gunstiger zou komen voor te staan. Stadsschouwburg De Vrouw die verloor Het ffchouwtooneel Zeven personen traden in 't nieuwe st.uk van Zoetmulder op, ze hebben alle zeven uitstekend gespeeld. Dit is de sterkste indruk. Het stuk komt eerst op de tweede plaats. Zelfs als we ons op den inhoud bezinnen, treedt het beeld der personen ln ons naar voren: Jaap van der Poll als de echte schilder, Ezerman als de geslaagde schilder, Jettie van Dijk als de begaafde en nobele jongedame, Jacq. Snoek als de prulschüder-prulmensch, Pine Beider als verliefd weeuwtje, Hein Harms als vinnige burgerman, Sophié de Vries als goedhartige hospita. Het nobele meisje en 't verliefde weeuw tje dét is eigenlijk 't heele stuk vech ten om den prulschilder. Het nobele meisje verliest; want de prulschilder is óók een prulmènsch. Liesbeth mag dus blij zijn zal ook wel gauw blij zijn; haar genegenheid kan niet dieper zitten dat ze van 't kwal- lerfge ventje af is. Geen tragische noot dus? Nee. En ook geen stelling, geen zedenschildering, geen spotWat dan wel? Een paar figuren. los uit. de schilderswereld gegrepen. Want typeeren doet eigenlijk alleen Noud, de man die iets kan maar nogal luiert, de man die iets kan maar niets verkoopt, de man die cynisch doet, maar trouw en edel is, de man met 'n baard (en bombazijn en 'n leege maag) die 'n mensch is. Het prul Huib zou échter zijn, als hij niet totaal van talent beroofd Was. De heldin Liesbeth is nauwelijks geteekend; als kunstenares enkel door berichtjes, als vrouw enkel door één krachtigen trek van bijna te grooten offermoed. Heusch, als de schouwtooneelers niet zulk gaaf werk hadden geleverd E, U. Geslipt Zaterdagmorgen half twaalf slipte een auto op den Heerenweg_ door de gladheid van het asphalt. De auto kwam tegen een boom aan, werd aan de linkerzijde zwaar be schadigd en daarna weggesleept. De chauf feur kreeg geen letsel. Op de Amsterdamsche Vaart slipte Zon dagmorgen kwart over zes een auto, be stuurd door Iemand uit Hillegom, door de gladheid van den weg. De auto" draaide half om en kwam met een vaart tegen de deur stijl van perceel Amsterdamsche Vaart 52 te recht. De deurstyi werd beschadigd, de auto eveneens. Het slippen is ontstaan door het springen van een band. Propagandavergadering der afdeeling Haarlem Door de R. IC. Radiovereeniging, afdeeling van den K.R.O., zal a.s. Vrijdagavond kwart over 8 een buitengewone ledenvergadering worden gehouden in restaurant Brinkmann. Deze vergadering, welke als propaganda- bijeenkomst bedoeld is, Is niet alleen toe gankelijk voor de leden van den K.R.O., maar tevens voor alle belangstellenden. De Zeereerw. Pater H. de Greeve S.J. zal het onderwerp „Het ongeziene Slagveld" be handelen. Het was vandaag een feestdag voor eige naars. en personeel van de bakkerijen van J. Smit in de Smedestraat. De broodbezorger K. Kalf is heden 25 jaar in dienst bij de firma. Al die jaren heeft hij zijn plichten nauwgezet nagekomen en het is een vermel denswaardig feit, dat hij nooit één dag ver zuimd heeft. Kalf was de eerste broodbezor ger bij den heer Smit, hij heeft de zaak mee opgebouwd en uitgebreid. Vanmiddag om 1 uur werd de jubilaris, die thans 66 jaar is, met zijn vrouw per auto van zijn woning gehaald. In de bakkerij had het geheele personeel zich verzameld om hun collega te huldigen. De oudste kleinzoon van den heer Smit overhandigde de vrouw van den jubilaris een bouquet bloemen, den jubilaris een enve loppe met inhoud. De heer Smit Sr, dankte Kalf voor rijn ijver en plichtsbetrachting en beloofde hem voor zijn ouden dag te zullen zorgen. Namens het hoofdbestuur van den Ned. Bakkersbond sprak de heer H. C. Kloek. Een zilveren medaille met diploma werd hem aan geboden. Namens het personeel bood de heer Val kenaar een leuningstoel aan, namens het kantoorpersoneel de heer Vreeken een luxe PÜP- Daarna drukten alle aanwezigen den jubi laris en zijn vrouw de hand. Het zal voor de vele Haarlemmers, die Kalf in den loop der jaren van brood bediend heeft, wel een voldoening zijn, dat deze plichtgetrouwe man van den echten ouden stempel, op een waardige wijze gehuldigd is. Kleptomanic Ze was uit Beverwijk gekomen om in- kcojién te doen in Haarlem, de 24-jarige A. H. Bij Gerzon kocht ze een en ander, maar nam ook de gelegenheid te baat om een coupon gordijnstof achterover te druk ken, een coupon ter waarde van 2.50. Ze had het heusch wel kunnen betalen, wans haar man verdiende geld genoeg, maar ze had nu eenmaal van die oogenbllkken, dat ze er behoefte aan had om te stelen. Dc winkeljuffrouw ontdekte echter de handel wijze en waarschuwde de chef. Intusschen verliet mevrouw H. den winkel en buiten werd haar cfoor eenige agenten te verstaan gegeven, dat ze maar even naar het po litiebureau moest gaan. Hedenmorgen kwam de zaak voor den politierechter en de officier achtte winkeldiefstallen zeer ernstige feiten. Het rapport van de reclasseering luidde gunstig; waarschijnlijk is hier van een geval van klsptomanie sprake. Eisch en uitspraak luidde drie maanden gevangenis straf voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. Toezicht van de R. K. Reclas seering werd daarbij nog als eisch ge steld. Kalkoenendiefstal In den avond van 13 Maart gingen s mannen op stap met het doel uit den Hertenkamp kalkoenen te stelen. Twee er van waren beroeps-dieven, de derde was feitelijk het slachtoffer geworden van mooi voorgespiegelde rijkdommen. Eén kalkoen hadden ze te pakken kunnen krijgen, die werd geplukt en gebraden. Maar juist vooi- dat liet smakelijk maaltje genuttigd zou worden, kwam de politie de pret verstoren. Hedenmorgen werd tegen P. B. en J. A. een maancf gevangenisstraf geëischt, daar hun strafregister niet vlekkeloos- was, tegen den „dritte im Bunde" 1 week hech tenis. De politierechter was mild gestemd en strafte P. B. met een geldboete van 3u of 25 dagen, J. A. met een maand gevan genisstraf en P. M. met drie maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Sensationeele redding Een broer van B. G. te Haarlem was door de politie in de Smedestraat opge sloten, tot ergernis van de geheele fami lie. G. besloot zijn broer te gaan redden en klom in den nacht van 18 op 19 Maart over het hek in de Lange Wijngaardstraat-, vandaar bereikte hij via een afvoerpijp de achterplaats van het politie-bureau. Op deze plaats komen de luikjes van de cellen uit en G. maakte ze alle open om zijn broer te zoeken. Eindelijk vond hij hem; de grendels werden van de deur geschoven, te vens had hij een ijzerzaag meegenomen om eventu-eele spijlen door te zagen. Hij was gesnapt en stond hedenmorgen voor den politierechter terecht. Verdachte wist er niets meer van, ook niet dat hij in 6 jaar tijd acht gevangenisstraf fen heeft ondergaan. Eisch en uitspraak luidde 1 maand gevangenisstraf. Verdachte vond dat het nogal mee viel. Z.D.H. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot Pastoor te Delft (H. Jozef) den W. E. Pater fr. M. Hase O.F.M., die kape laan was te Rotterdam (H. Ant. v. P.). Heemstede zijn intrede deed. Van deze 25 jaar is hij 20 jaren administratief werkzaam geweest, vooral in het bleang van de „De Macht van het Kleine" en als voorzitter van de riciteervereeniging „Onderling Genoegen" en als penningmeester van den zwemvijver te Heemstede heeft hij zich bijzonder ver dienstelijk gemaakt. Hedenmorgen 10 uur werd de jubilaris ge huldigd in „Irene" op Meer en Bosch, van half drie tot vijf uur was er receptie te zij nen huize, Bosboom Toussaintstraat 46, ter wijl vanavond heel Meer en Bosch feest zal vieren. Jubileum J. C. F. Kroon Vandaag is het 25 jaar geleden dat de heer J. C. F. Kroon als broeder-dlacoon op Meer en Bosch te GENÈVE, 15 April Zooals reeds gemeld is de zesde zitting van de voorbereidende ontwapeningscommissie hedenmorgen door jhr. Loudon geopend. Alle in de commissie vertegenwoordigende 27 regeeringen worden in deze conferentie door bijzonder sterke delegaties vertegen woordigd. Aanwezig zijn voor Engeland: lord Cus- hendun, voor Duitschland: graaf Bernstorff; voor Frankrijk: Mazzigly; voor Turkije; de Turksche ambassadeur; voor de Vereenigde Staten, de ambassadeur Gïnson en voor Sovjet Rusland; Lltwinow. Jhr. Loudon, Nederland, opende de zit ting met een algemeene rede, in welke hij op de laatste besluiten wees van de com missie in de Maartzitting van het vorige jaar en op de resolutie van den Volken bondsvergadering, in welke van de ontwa peningscommissie nadrukkelijk verlangd wordt, de voorbereidende werkzaamheden zoo spoedig mogelijk te beëindigen. Zooals algemeen verwacht werd, deed de president geen voorstellen inzake de ver dere werkwijze van de ontwapeningscom missie, noch over de geschillen, die in de commissie aan den dag zijn getreden. Het verluidt, dat Gibson het nieuwe Duitsche voorstel zal steunen. LONDEN, 15 April (V.D.) De door den Raad van den Volkenbond ingestelde Com missie van Drie voor 't uitbrengen van een rapport over het minderhedenvraagstuk zal op 28 April a.s. onder voorzitterschap van Sir Austen Chamberlain te Lenden bijeen komen. In de eerste plaats zal de commis sie zich bezighouden met het memorandum dat door de regeeringen der Kleine En tente, Polen en Griekenland bij het secre tariaat van den Volkenbond is ingediend, en waarin de juridische bevoegdheid der com missie bestreden wordt en waarin ook het recht van den Volkenbond ontkend wordt om andere stappen te doen voor de uitvoe ring der waarborgen van de rechten der minderheden. Dit memorandum heeft bij de groote mogendheden nogal wat ontstemming gewekt en men heeft het indienen ervan ten zeerste betreurd. De indieners van het eer ste memorandum hebben dan ook, nadat zij kennis hadden genomen van den ongunstl- gen indruk, welke hun eerste memorandum had gewekt* een tweede memorandum in gediend, dat eveneens door de commissie behandeld zal worden. 450«»e STAATSLOTERIJ. Trekking van Maandag 15 April 1929 3e Kl is ie Ie Liist. Hc-ose prijzen: 41S5 20L0 11156 26770 1 <00— 'ïVi-%7 15243 Die; ZOO.— 4 6536 9447 16477 13701 15832 16364 16834 100.—ri PrRzen \an f 45 59 1.30 '206 213 315 339 415 524 553 571 642 661 656 71S 851 933 951 969 1012 1(24 1272 1317 1351 1407 1465 1496 1572 155? 1622 1706 1721 175S 1783 1S43 1853 1S90 <.006 2076 2124 2155 2168 2224 2229 2451 2479 2540 2665 2730 2742 2911 2942 2973 2975 3031 3066 3081 3145 3195 3252 3247 3375 3379 3441 3469 3473 3476 3502 3524 3538 3542 3656 3664 367S 36S0 5719 3766 3792 3812 3S47 3859 3S75 5505 3945 3959 4009 4016 4024 4155 4221 4328 4329 4362 4403 4420 4486 4491 4497 451S 4551 4710 4716 4728 4838 4894 4900 4935 4947 4964 4976 4985 5073 5083 5116 5155 5251 5278 5382 5386 5392 5493 5528 53 4 S 5660 5802 5870 5953 5969 6008 6402 6431 6436 6447 6476 6546 6584 6595 6636 670! 6710 6S05 6815 6836 6900 6918 6973 7013 7061 7062 7077 70S0 7126 7166 7216 7349 7436 7453 7500 7603 7620 7626 7637 7641 7701 7722 7744 7792 7796 7842 785 1 7860 7S6S 79U 8005 8027 SI 18 8182 8241 8290 6301 8371 8460 8497 8530 8590 8595 8612 8654 8684 8687 8690 8SGS 8836 8872 8852 8913 8914 9665 9054 9223 9227 9'50 9266 9303 9324 9363 9.380 9453 95.34 9565 9571 95S2 9595 9663 9719 9746 9769 6113 62'*5 6252 6272 6320 6322 6323 6372 5810 587' 9969 10043 16056 10058 10161 10261 10266 16363 10375 10391 10531 106O5 1ÖS72 1090O 10908 16938 10954 11608 11014 11028 11119 11129 11165 11187 11230 11313 11318 1138.3 11405 11414 11419 11438 11475 '1488 11517 11567 116.31 11661 11680 11769 11804 11803 11831 11846 J1884 11905 11906 11911 11916 11917 11961 12136 12150 12201 12203 1223? 12351 123'?4 12413 12421 12509 12583 12599 12611 13672 "2676 12747 12934 13010 1.3012 13C19 13079 13082 13134 13178 13206 13276 13295 13312 13219 12.33- 13336 13355 13372 13409 13479 1,3498 13Y6 13543 13636 13668 13758 13765 13767 13930 13939 13961 13977 13989 14035 14056 14190 14241 14242 14146 1428! 14350 14373 14410 14425 14464 14473 14337 145*2 14627 14679 14729 148.54 14863 14891 14903 14986 15000 15037 15039 1508,3 15167 15196 15221 15229 15321 15460 15488 15501 15596 15602 15639 15631 15810 .5864 1589.3 1590.3 15904 15934 15975 15987 16011 160S6 16123 16200 16253 16276 16312 16331 16393 16415 16473 16492 16493 166.3 16676 16691 16692 1672S 16741 16817 16888 16515 16924 16940 16962 1Ó072 16975 16978 17033 17629 17167 17197 17237 17305 17.338 17512 17559 17.562 17590 17613 17624 17711 1781.3 17841 17950 1*952 18065 18014 18047 1S113 18116 18222 18229 18312 18335 18371 18377 18397 18411 18429 18547 18574 18623 18641 1882S 18833 18851 18876 169'5 18547 18953 18959 19023 19154 19224 19226 19227 1930S 19318 19319 19.351 19459 194S9 19339 19691 19744 19795 19S52 19875 19912 I99I.3 1992.5 20117 20175 20266 20272 20292 20355 20373 20.389 20456 2"375 20199 29582 20590 20595 20645 20547 20751 20800 20?«j 20S24 20868 20888 20897 20956 PARIJS, 15 April. De „New-York Herald" meldt uit Washington, dat na de besprekin gen op het Witte Huis tusschen president Hoover, Mellon en Stimson deze laatste nog een conferentie van een uur had met den ondersecretaris voor financiën, Mils, welke conferentie ten doel zou hebben gehad het voorbereiden van een voor Owen Younng en Pierpont Morgan bestemd memorandum, betreffende de houding van de regeering der Vereenigde Staten. Het is nog niet bekend, of de regeering der Vereenigde Staten stel- ling zal nemen ten opziohte van de Duitsche jaarbetalingeh, doch algemeen acht men deze te Washington te hoog.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2