Binnenlandsch Nieuws Moeders, zet o]j elke Kunst en Kennis Gemengd Nieuws TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 15 APRIL 1929 BLADZIJDE 2 NADIR KHAN NAAR KABOEL LUCHTVERKEER Luchtverkeer met China Een vlieg-ongeval met doodelijken afloop Militair vliegttig maakt een noodlanding Een onderhoud met mr. A. baron van Wijnbergen De nood in den Vee- en Vleeschhandel De kwestie-Vrijman Het initiatief-voorstel tot steun aan de beetwortel suiker-industrie Draapy t wat n iet ui tzijn model kan KREYMBORG's coupe Prov. Staten van Zuid- Holland Minister Lambooy te Dordrecht Het toezicht op het verkeer De toepassing der vleesch- keuringswet De financieele verhouding tussehen Rijk en Gemeenten Candidaatstelling voor de Tweede Kamer Dr. Willem Mengelberg vraagt ontslag VERKEER EN POSTERIJEN Het telefoneeren met Indië RADIO-NIEUWS Proefuitzendingen PHOHI- zender Een Folklore-dag Eelle brand te St.Pancras Een dranksmokkelaar door een commies doodgeschoten Uit een goederenloods gestolen De Gothische raadhuis kelder van den Bosch Overreden en ernstig gewond Goed afgeloopen SOCIAAL LEVEN Alg. R.K. Werkgevers- vereeniging Arm geleefd, rijk gestorven De collectieve arbeids-over- eenkomst in het schilders-t bedrijf Nadir Khan, die onlangs uit Nice ver trok, om zich te mengen in den strijd oin den troon, heeft zichzelf uitgeroepen tot „verdediger en redder" van Afghanistan, is bezig troepen bijeen te brengen en rukt op naar Kaboel. Aman Oellah bevindt zich te Qualati Ghil- zai, waar het aantal zijner volgelingen dage lijks toeneemt. Nader wordt uit Calcutta gemeld, dat vol gens berichten van de grens Nadir Khan zou besloten hebben een zijner broeders op den troon te plaatsen. De COMMISSIE-SIMON NAAR HUIS De leden van de commissie, die onder lei ding van Sir John Simon gedurende ver scheidene maanden een onderzoek heeft ingesteld naar de constitutioneele hervor mingen in Indië, hebben zich Zaterdag naar Engeland ingescheept. WETSONTWERP OP DE VEILIGHEID Zooals de onderkoning van Indië reeds te kennen heeft gegeven, heeft hij op grond van zijn buitengewone bevoegdheden, over 't hoofd van de Wetgevende Vergadering heen zijn sanctie gehecht aan het wetsontwerp op de openbare veiligheid, waarbij de re geering met de macht wordt bekleed, niet- Indische agitators het land uit te zetten. t HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN HERRICK TE NEW-YORK Het stoffelijk overschot van Herrick, den Amerikaanschen gezant in Frankrijk, is te New-York aan boord van den Franschen kruiser „Tourville" aangekomen, geëscor teerd door twee Amèrikaansche kruisers. Het werd ontvangen door hooge Amerikaan- sche ambtenaren en door afdeelingen militai ren en mariniers naar het station begeleid. INVALLEN IN MEXICAANSCHE KLOOSTERS Ambtenaren van het departement van binnenlandsche zaken hebben de laatste da gen op uitgebreide schaal invallen gedaan in lokalen met een godsdienstig karakter; er werden een aantal aanhoudingen verricht en de gebouwen werden gesloten. Er werd in twee kloosters een inval gedaan. Tien Mexi- caansche nonnen, in een daarvan aange troffen, werden vrijgelaten na gewaar schuwd te zijn. dat zij in strijd met de grondwet handelden. Spaansche nonnen, in het andere klooster aangetroffen, kregen tien dagen om Mexico te verlaten. DE DEMONSTRATIE TEN GUNSTE VAN PRIMO DE RIVERA MADRID, 14 April (V.D.) De door de handels- en industrieele kringen georganiseerde de monstratie ten gunste van Primo de Rivera heeft Zondag zonder groote bijzonderheden plaatsgevonden. Naar schatting der organisatoren hebben bijna 100.000 man aan de demonstratie deel genomen. Onbelangrijke botsingen hadden plaats tusschen politie en ongeveerx 300 de- monstreerende studenten, die zonder em- stigen tegenstand te bieden uiteengejaagd werden. 10 studenten werden daarbij gear resteerd. Primo de Rivera begroette de demonstran ten met verschillende» redevoeringen, die door middel van luidsprekers werden ver spreid. Het belangrijkste daarbij was zijn ver klaring, dat hij deze demonstratie beschouw de als een bewijs er voor, dat de regeering het volle vertrouwen van het volk geniet en dat hij deze gelegenheid benutte om een strenge behandeling der gebeurtenissen van den laatsten tijd ln uitzicht te stellen. Tegelijkerijd met deze demonstratie heb ben de liberale en intellectueele kringen van Madrid een huldiging ondernomen van den Madrileenschen prof. Monendez Pidal, door aan de universiteit hunne kaartjes af te ge ven. De clericale en conservatieve pers heeft deze gelegenheid benut om zich opnieuw ach ter Primo de Rivera te stellen en een rustige afwikkeling te eischen tot het najaar van 1930. Reuter seint uit Nanking: De regeering benoemde Sunfo tot voorzit ter van de Nationale Chineesche Luchtvaart- Maatschappij. Het kapitaal bedraagt tien millioen Mexicaansche dollars. Doel is de ontwikkeling van de handelsluchtvaart en instelling van postdiensten over geheel China. Boven het vliegveld der Ford-fabrieken te Detroit kwamen Zaterdag twee vliegtuigen met elkaar in botsing. De president van de Maryland-vliegtuigfabrieken, Kreider, werd daarbij gedood en de bestuurder van het andere toestel, Captain Bruce, zoodanig ge wond, dat hij kort na overbrenging naar een ziekenhuis overleed. Nabij Gilze Het militair verkennings-vliegtuig C.N. 500, opgestegen van het vliegterrein „De Molen heide" te Gilze, en bestuurd door den ser geantvliegenier H. Brinkhuis uit Eindhoven, heeft Zaterdagmiddag omstreeks half vier een noodlanding moéten maken, waarbij het toestel terecht kwam, op een weiland van het gehucht Hulteh onder deze gemeente. De piloot 'en $ijn mede-inzittende, sergeant mecanicien IJ. de Zwart van Gilze-Rijen, bleven ongedeerd, terwijl het vliegtuig eenigs- zins beschadigd werd. De oorzaak was het vastloopen van den motor. waschtafel of slaapkamer een doos of tube Purol, dan. hebben ook uw man eti kinderen het des' avonds en des morgens voor de huid en het onderhoud der han den alsmede voor haarverzorging en scheren altijd bij de hand staan. Zooais wfj reeds eerder meldden, zal mr. A. I. M. J. baron Van Wijnbergen op 19 April a.s. zijn 25-jarig Tweede-Kamerlid maatschap herdenken. Tijdens een onder houd met dezen staatsman heeft het „Hbld." hem gevraagd naar hetgeen hij in Zijn par lementaire loopbaan als een der voornaam ste gebeurtenissen beschouwde. De behandeling van de Hooger Onder wijswet onder Kuyper, luidde het antwoord. Dit was voor mij wel het hoogste op par lementair gebied waarvan ik getuige ben geweest, de vrijmaking van ons Hooger On derwijs, een van de meest principieele kwes ties waarbij de levensbeschouwingen scherp tegenover elkaar kwamen te staan. Nader hand volgde de uitbreiding van het parle ment algemeen kiesrecht en evenredige vertegenwoordiging waardoor de nu achter ons liggende kwarteeuw zeker niet onbelangrijk, geweest is. 1 t., Wat is uw meening omtrent deze ver anderingen? Mits de kiezers goed geleid worden, d.w.z. door persopen, die niet zichzelf zoeken maar het algemeen belang voorstaan, geloof ik niet dat het algemeen kiesrecht nadeélig genoemd kan worden.- Eerder een voordeel. Kunt u ons ietszeggen omtrent de vooruitzichten voor de komende Kamer periode? Wanneer het niet tot herstel van de coalitie komt. antwoordde de heer Van Wijn bergen, zie ik de toekomst somber in. Niet uitsluitend van rechtsch standpunt bekeken, maar ook uit een nationaal oogpunt lijkt me de coalitie de eenige oplossing. Ik kan me geen andere groepeering denken, waarop een zuiver parlementair Kabinet zou kun nen steunen en aarzel daarom niet het een meesterzet van Coliin te noemen, dat hii zoowel de Christelijk-Historischen als de Roomsch-Katholieken tot de Deputatenver- gadering heeft uitgenoodigd. Acht U herstel der coalitie waarschijn lijk? vroegen wij verder. Inderdaad geloof ik. dat de drie recht- sche partijen het bij de komende verkie zingen tot meer dan vijftig zetels zullen brengen. Als de kiezers daarvoor gezorgd hebben, mogen zij verwachten, aldus de heer Van Wijnbergen, dat de afgevaardigden het samen mogelijk zullen maken, dat ,'n rechtsch kabipet kan optreden. Men begaat een. on billijkheid tegenover de toekomstige recht- scheafgevaardigden, wanneer men er hen van zou verdenken, dat zij de gebeurtenissen op politiek gebied der laatste jaren niet zou den hebben verstaan. Ik ben er daarom dan ook beslist van overtuigd, dat ronduit aan het Nederlandsche volk gezegd moet worden, dat men streven zal naar herstel der coalitie en naar een rechtsch kabinet. Wat is naar uw oordeel het resultaat geweest van uw leiding der R. K. Staats party gedurende tien jaar? Dat ondanks alle stormen, de eenheid onder, de katholieken is bewaard gebleven. Hoe denkt u over de kwestie der kwa liteitszetels? Ik denk,dat het overbodig is, dat ik me hier over, na al hetgeen er al over ge zegd en geschreven is, nog uitspreek. Ifr Zijn er ook pprperkeiyke gezichtspun ten. .die na de verkiezingen bijzondere aan dacht zullen vragen? Ja, Onze verhouding tot België en onze betrekkingen tot. Indië zullen aan de ko mende bewindslieden zware eischen stellen. Ook bij de keuze-van een kabinetsformateur mag men zich hiervan wel terdege rekent schap geven. Wat Indië betreft zoo eindigde de heer Van Wijnbergen het onderhoud, sluit ik me geheel aan bU hetgeen hierover door dep heer Colijn in de Eerste Kamer is gezegd en voorts in „De Tijd" van 9 April werd geschreven, n.l. dat men het eerst over het vaststellen van de rechtspositie eens zal moeten zyn. Door het bestuur van den Nederlandschen Bond van Veehandelaren, is ingevolge een be sluit, een adres aan den Minister van Binen- landsche Zaken en Landbouw, alsmede aan dien van Financiën gezonden, waarin drin gend verzocht wordt, ernstig te willen over wegen, de bevordering va 1. de afschaffing van den vleeschaccijns; 2. dat ter bevorde ring van den afzet van inlandsch vleesch, waarvan de handel, door het zoo goed als totaal ontbreken van export van vee zeer lijdende Is; aan de militairen, zie kenhuizen, gevangenissen en andere Rijks instellingen, waar dat het geval zoude zijn, niet langer buitenlandsch bevroren vleesch worde verstrekt, doch Inlandsch vleesch; 3. dat door het ministerie van Financiën en den desbetreffenden dienst der invoerrechten en accijnzen, rekening worde gehouden en in acht genomen worde, de bepalingen, door den Veterinairen dienst van het Departement van Binnenl. Zaken en Landbouw gegeven in het bijzonder voor wat betreft het van de abbattoirs in marktstallen onderbrengen van wegens vermoedelijk te lage aangif te in beslag genomen vee. Naar aanleiding van adressen inzake de bekende kwestie van den heer J. W. A. Vrijman, gewezen Rüksbouwkundige. zegt de betreffende commissie uit de Tweede Ka mer, dat bp de beslissing over de vraag, welke houding de Staat tegenover de cre diteuren van den heer Vrijman heeft aan te nemen, een ruime plaats moet worden ingeruimd aan overwegingen van billijkheid met name wat de biliykheid vordert tegen over den heer Vrijman, die de leveringen, waarover het gaat, niet in zyn belang, maar ten behoeve van den Staat heeft gesloten. De meerderheid der commissie is boven dien van oordeel, dat er termen zyn om het ontslag van den heer Vry'man te ver anderen ln een eervol ontslag. Voorts is de commissie van meening, dat de heer Vrijman geen pensioenaanspraken heeft verloren. In verband met het voorstel van wet van den heer v. d. Heuvel c.s. tot het verlee- nen van tydelijken 'steun aan de beetwor- teisuikerindustrie hier te lande, heeft het hoofdbestuur van de Nederl. My. voor Nü- verheid en Handel zich, totde Tweede Ka mer gewend met een aantal opmerkingen. Het hoofdbestuur is overtuigd, dat door een 'middel, als hier Wordt voorgesteld een oplossing van de moeiiykheden. die de beet. wortel fcuj tuur én de coöperatieve bèetwor- telsuikerindustrie ondervinden en die hun grond vinden in internationale factoren, vooral ten gevolge van het geleideiyk veld winnen van de rietsuiker, niet dichterbij wordt gebracht, doch slechts ten koste van aanzienlpke en niet te overziene offers, uit gesteld wordt. Het hoofdbestuur dringt er op grond daar van by de Kamer op aan haar goedkeu ring aan dit voorstel te onthouden. De behandeling in de Tweede Kamer. De voorzitter der Tweede Kamer is voor nemens a.s. Dinsdag 16 April voor te stel len om het voorstel van wet van den heer Van den Heuvel es. tot het verleenen van tijdelpken steun aan de beetwortelsuiker industrie hier te lande aan de orde te stel len terstond na de interpellatie van den heer Gerhard. De Prov. Staten van Zuid-Holland zullen dit jaar hun eerste gewone zitting houden op Dinsdag 14 Mei, des voorm. te 11 uur, vermoedelijk in de vergaderzaal der Eerste Kamer. Zaterdag bracht minister Lambooy een be zoek aan de patrunenfabriek te Dordrecht. Hij weid, daarbij vergezeld door kol. K. E. Oudendijk, hoofd der afd. B. artillerie der landmacht, van het departement en dooi den kapt. van den generalen staf G. J. M. van Weel, landmacht-adjudant van den minister. Automobielen voor de politie De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft de volgende circulaire tot de burgemeesters gericht: Mijn ambtgenoot van Justitie heeft mijn aandacht gevestigd op de maatregelen, die moeten worden getroffen in verband met de groeiende eischen, welke aan het toezicht op het verkeer dienen te worden gesteld. Voor zooveel betreft de Rijkspolitie, be staat het voornemen om het commando van de Rijksveldwacht van enkele automobielen te voorzien, welke, behalve voor het oor spronkelijke doel ten behoeve van de dienst vervulling deT districts-commandanten der Ryksveldwacht, mede dienstbaar zullen wor den gemaakt aan het uitoefenen van ver keerstoezicht. Verstrekking van automobie len aan het wapen der Kon. Marechaussee voor gelijk doel is aangevraagd en wordt mitsdien eveneens overwogen. Tevens wordt met het oog op een goed toezicht op motor rijtuigen door middel van cursussen de Rykspolitie onderricht op het stuk yan mo torkennis; ook voor het bijbrengen van deze kennis moeten de by de Rijkspolitie nieuw aan te schaffen automobielen benut worden. Met het oog op de kommen der gemeenten en de naaste omgeving dier kommen is het noodzakelijk, dat althans aan een daarvoor in aanmerking komend deel van de ge meentepolitie de kennis of meerdere kennis wordt by gebracht op het gebied van motor- rytuigen en wat daaraan annex is. Aldus kunnen door de gemeentelijke poli tiebeambten met meer kennis van zaken verkeersovertredingen worden beoordeeld en wordt belangstelling voor het verkeersvraag- stuk bevorderd. Mogeiyk kan onderricht worden verstrekt aan gecombineerd perso neel van verschillende gemeenten. Aldus zoude men in aansluiting aan hetgeen het RÜk doet een deskundig toezicht kunnen bevorderen, dat' tegen het moderv verkeer opgewassen is. Ik moge u verzoeken aan het voorgaande de noodige aandacht te schenken. Vragen van den heer K. ter Laan aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid Het Tweede Kamerlid, de heer K. ter Laan, heeft aan den minister van Arbeid, H. en N. de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van de uitspraak van den Hoogen Raad, waarbij is bepaald dat de termijn, bedoeld in art. 47 van de Vleeschkeuringswet, geacht wordt te zijn ingegaan op 24 Sept. 1926, zoodat de inrich tingen, bedoeld in art. 19 van genoemde wet, tot 24 Sept. 1931 van de by algemeenen maatregel van bestuur gestelde eischen zijn vrijgesteld? Is de minister niet van oordeel dat, terwijl de voorschriften reeds in het K. B. van 6 Juni 1921 zyn neergelegd en aan deze voor schriften reeds op 31 Mei 1927 voldaan had moeten zijn, het worden geacht, dat ander maal een uitstel van 2% jaar wordt ver kregen? Is de minister niet van meening, dat dit uitstel de uitvoering van in verschillende gemeenten bestaande plannen tot stichting van een slachthuis zal belemmeren. Is de minister voorts niet van meening, dat door zulk een uitstel ook een onbiliykheid zou worden begaan tegenover degenen, die reeds thans belangryke uitgaven voor de verbete ring hunner slachtplaatsen hebben gedaan, terwijl zy, die de wetteiyke voorschriften trotseerden, daarvan nu weer voor geruimen tijd zouden worden vrijgesteld? Acht de minister geen termen aanwezig, om door middel eener wetswijziging te be reiken, dat alsnog binnen redelijken tijd aan de voorschriften van het K. B. van 10 Juli 1926 zal zyn voldaan? Het hoofdbestuur der Ned. Maatscliappy voor Nijverheid en Handel heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gericht over het wetsontwerp op de fin. verhouding van Rijk en gemeenten. De door de Maat- schappy ingestelde Centr. Commissie voor Bezuiniging heeft bovendien haar oordeel over eenige onderdeden van het wetsont werp, die haar speciaal terrein van werk zaamheid betreffen, ter kennis van het hoofdbestuur gebracht, met verzoek daar. van in een te verzenden adres mededeeling te doen. Aan dit verzoek heeft het H.B. voldaan, waar het zich met de opmerkingen der Centrale Oommissie kan vereenigen. De opcenten op de fondsbelasting In verband met het wetsontwerp tot her ziening van de financieele verhouding tus schen het Rük en de gemeenten en wüzi- ging van eenige bepalingen der Gemeente wet heeft de min. van Financiën in overleg met de Commissie van Voorbereiding en mede namens zijn ambtgenoot van Binnenl. Zaken en Landbouw, aan de Kamer over gelegd een opgaaf van het aantal opcen ten, dat elk der gemeenten naar den thans bekenden stand van haar budget zal moe ten heffen op de fondsbelasting, ondersteld dat zij uit de personeele belasting een be drag verkrijgt, gelijkstaande met de hoofd som plus de thans geheven gemeente opcenten. Hoewel ln de cüfers een element van onzekerheid blüft bestaan, zijn ze het resul taat van nieuwe berekeningen, na de ver. schyning van het Verslag gemaakt, en dan ook als een correctie op het bü dat Verslag gegeven materiaal te beschouwen. Het aantal te heffen opcenten is voor Amsterdam 45 tot een bedrag van 5.364.000; voor Rotterdam 3 en 231.120; 's-Gravenhage 6 en 570.000; Haarlem 49 en 980.000; Utrecht nihil; Groningen 23 en: 304.750. De Vryzinnig-Democratische candidaten- lüst voor de kieskringen Haarlem, Amster dam, Dén Helder en Utrecht is aldus vast gesteld; 1. Mr. H. P. Marchant, Schevenin- gen; 2.» mr. P. J. Oud, 's-Gravenhage; 3. mevr. mr. B. BakkerNort te Groningen; 4. Th. M. Ketelaar te Amsterdam; 5. F. E. H. Ebels te Nieuw-Beerta; 6. mr. A. M. Jdèkes te 's.Gravenhage; 7. mevr. H. W. B. van Ita-lliexvan Embden te Leiden; 8. Kjaas de Vries te Amsterdam; 9. C. Wfj- denes Spaans te Anna Paulowna; 10. dr. S. Elzinga te Haarlem; 11. W. K. D. Lustig te Utrecht; 12. dr. A. van Raalte te Amster dam; 13. M. M. Cohen te Amsterdam; 14. P. van Mever te Zaandam; 15. J. van den Brink te Baarn; 16. K. Steun te Beverwuk; 17, mevr. L. H. DrosteWilmans te Soest; 18. G. W. Comello te Hilversum; 19. J. Best Nz. te Berkhout; 20. mr. Ada Goudsmit tc Amsterdam. Hij wenscht Nederland te verlaten om redenen van fiscalen aard Uit de Residentie verneemt het „Hbld." van, in regeeringskringen goed georiën teerde zyde, het volgende ontstellende be richt: „In de, dezer dagen te Amsterdam ge houden bestuursvergadering van het Con certgebouw kwam een schrüven ter tafel, waarin de dirigent dr. Willem Mengelberg tegen 1 September aanstaande zijn ontslag neemt als leider van het Concertgebouw orkest. „De reden van dit ingrijpende besluit moet enkel en alleen worden gezocht in het feit, dat dr. Mengelberg sinds jaren zijns inziens buitengewoon onbillük door den fis cus wordt behandeld, die hem dwingt tot het betalen van dubbele belasting. Immers, hoewel dr. Mengelberg tijdens zün jaar- lüksch verbluf in Amerika een zeker per centage van zijn daar te lande getoucheerde gage in de Amerikaansche schatkist moet storten, wordt de Amerikaansche gage hier te lande ten tweeden male verdisconteerd, in dien zin, dat ook de Nederlandsche fiscus daarvan belasting heft. Hoewel reeds eenige keeren verhaal werd gezocht tot in de hoogste instantie, werd nog nimmer eenige restitutie verleend. „Thans den gang van zaken moede zynde, heeft de dirigent besloten, Neder land metterwoon te verlaten en geen vaste verbintenissen als dirigent hier te lande meer aan te gaan. Ter tegemoetkoming aan het bezwaar dat in het telefoonverkeer met Indië de opgeroe- pene méérmalen niet weet waarover gespro ken zal worden en door het gemis aan be noodigde gegevens e.d. het gesprek niet reed dadeiyk de gewenschte resultaten heeft, bepaald dat voortaan door de aanvrage, van een gesprek tevens het onderwerp va bespreking kan worden opgegeven, hetwel dan aan den opgeroepene wordt medegedee.' De kosten hiervan bedragen 1 per ove te brengen woord. Proeïuitzendingen van den PHOHI-zender te Buizen zullen plaats vinden op de navol gende data en uren: Maandag 15 April 13—16 G.M.T. Dinsdag 16 April 17—24 G.M.T. Woensdag 17 April 12—16 G.M.T. Donderdag 18 April 1216 G.M.T. Vrydag 19 April 12—16 G.M.T. Zaterdag 20 April 512 G.M.T. De golflengte is 16.88 meter. Willem Mengelberg „Zijn wij wel ingelicht, dan worden thans door het bestuur van het Concertgebouw zeer ernstige pogingen aangewend om onze regeeringsautoritöitén te bewegen, een mid del te vinden, waardoor deze, voor het Am- sterdamsche muziekleven in het bijzonder, maar daarnaast voor geheel Nederland waariyk groote ramp zal kunnen worden voorkomen." Tot zoover het ontstellende bericht. Het „Hbld." heeft getracht, nog eenige "/jivv iTO Er bestaan ln Gelderland ernstige plan nen, om wederom een folkloristischen op tocht te houden in den zomer van 1930 te Arnhem; deze optocht zal een herhaling zijn vah den gehouden dag te Borculo in 1928, doch op meer uitgebreiden voet. Verschillende bestuursleden van den FQlklorëdag te Borculo, zullen wederom hun medewerking verleenen. De bewoners konden zich ternauwernood redden Te St. Pancras heeft een felle brand gewoed in het woonhuis van den heer D. K„ aan den Benedenweg. jVfpt een slang op de waterleiding werd getracht het vuur te blusschen, doch een felle wind wakkerde de vlammen aan, zoo dat; de woning geheel uitbrandde. De be lendende perceelen konden' behouden blij ven. Door het vallen der dakpannen waren de bewoners wakker geworden, toen de zol- delr en het dak reeds in brand stonden, zy konden zich ternauwernood ongekleed redden, met achterlating van al hun bezit tingen. De oorzaak van den brand is onbekend. Huis en inboedel waren verzekerd. Zaterdagnacht is de Tilburgsche drank smokkelaar, M. van der Z., door een com mies doodgeschoten. Hij vervoerde 7 liter 10Ö pet. alcohol. Het ïyk is overgebracht, naar het huis van de Paters te Nieuwkerk, onder de ge meente Goirle. Uit de goederenloods van het station te Górinchem zijn 14 heerehcostuums, een nieuw damesrywiel en een paar doosjes si garen gestolen. Op Maandag 29 April a.s. zal door Mr. F. J. van Lanschot, burgemeester van 's-Hertogen- boseh, in tegenwoordigheid van autoriteiten en vele andere genoodigden de vermaarde Bossche Raadhuiskelder van 1529, die met de aangrenzende kelders tot moderne lunchroom wordt ingericht, officieel worden geopend. Bü de zeer karakteristieke verbouwing en be schildering is alles specifiek Brabantsch ge houden. Bossche en andere Brabantsche schilders w.o. Frans Slager, Herman Moer kerk, Pijnenburg. André Verhorst, Gerard Gerrits hebben met hun kunstwerk tot de voorname verfraaiing van het geheel bijge dragen en naast Byzantynsche schilderingen en Keltische motieven de wanden, gewelven en pilaren versierd met kleurige voorstellin gen van historie van den Bosch en de Brabantsche folklore. Naast de wapens van Brabant prijken die der andere provinciën van Nederland. Den Bosch wordt met deze kostbare inrichting een bezienswaardigheid rüker. Te Halsteren is zekere L. bü het over steken van den weg door een passeerenden luxe-auto overreden. L. bekwam ernstige verwondingen en werd binnengedragen in een langs den weg staande woning. Nadat dr. Ensink de 'eerste geneeskundige hulp had verleend, werd L. per auto naar het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom overgebracht. zyn toestand is vrij ernstig. Dezer dagen kwam, naar de „Msb." meldt, in de kerk van den H. Franciscus Xaverius op 't Zand te Amersfoort de ge- heele lijst van het plafond bü een der biechtstoelen naar beneden. Het stuk steen, ter zwaarte van omstreeks 50 K.G., kwam met donderend geraas vlak achter een jongen terecht, die voor den biechtstoel had plaats genomen. De vloer barstte over een lengte van 3 meter open. bijzonderheden te vernemen van het dage- ïyksch bestuur van de „N.V. Het Concert gebouw". De voorzitter, jhr. mr. dr. A. Roëll, toeft in Indië. De waarnemende voorzitter, de heer G. H. de Marez Oyens J.Czn., wenschte zich over het bovenstaande niet uit te laten. Hij sprak het bericht echter niet tegen. Aan het bovenstaande voegt het blad nog de volgende beschouwing toe; Wü mogen niet nalaten aan het boven staande iets toe te voegen om te wyzen op den grooten ernst van hetgeen hier staat te gebeuren.. Het heengaan van Mengelberg zou inderdaad een ontzettend verlies zün voor het Concertgebouw en voor het heele muziekleven in Nederland. Zeker, wy weten het, wij hebben Mengelberg in de laatste jaren steeds maar eeiiige maanden aan het hoofd gezien van het orkest, dat zün orkest is. Maar wij weten toch ook, hoeveel waar deering wü hebben voor de groote gaven van de andere musici, die onze concerten gedirigeerd hebben, dat er altijd met groot verlangen, met spanning werd en wordt uitgezien naar Mengelberg's "terugkomst, naar zijn eerste optreden, naar zün vertol king van tal van meesterwerken der mu ziekliteratuur. Zelfs zy, die het soms met zün opvattingen niet eens zijn, moeten er kennen: als Mengelberg aan den lessenaar staat, dan werkt daar een zeldzame kracht, een buitengewone vitaliteit, dan is er span ning, dan wordt meegesleept, ook wie later eenige bezwaren mocht voelen opkomen. Wij behoeven er waariyk niet over uit te weiden: Mengelberg, dat is leven, vol, krachtig, intens leven in de concertzaal En dat zouden wü moeten missen, omdat de belastingwetgeving van ons land en van andere landen niet deugt? Want dat is het! Een dubbele belasting als blijkens het bovenstaande van een Nederlander ge- eischt wordt, is onjuist, is een onrecht, ook al steunt zy op geldende wetten. Men weet, dat thans te Genéve getracht wordt een internationale regeling te vinden, die dub bele belasting voorkomt; mogeiyk komt die er eens, maar zü is er in elk geval nog niet. En intusschen wordt het Nederlandsch mu ziekleven, worden wü slachtoffers van een onjuiste belastingwetgeving! Wü weten natuuriyk wel, dat de wetten, die wy thans hebben, door den aanslag, dien men dr. Mengelberg thuis stuurt, goed worden toegepast; men zal in Den Haag toch ook wel begrypen, dat hier uit een rechtsoogpunt een niet te verdedigen aan slag wordt opgelegd en dat men een Men gelberg voor óns land moet trachten te behouden, ook al moet daarvoor een bui tengewone maatregel worden getroffen. De wet moet natuurlijk worden toegepast; de vraag is of er, desnoods, met een kleine wetswijziging, niet iets te vinden ware >m dezen aanslag te niet te doen en te zor gen, dat Mengelberg voor. ons land behou den blijft. Vergadering der Commissie Zeemrsch- Vlaajujensn uit den Raad. van Ovcricc Dezer dagen vergaderde onder presidium van Dr. L. G. Kortenhorst, te 's-Gravenhage de Commissie Zeeuwsch-Vlaanderen uit den Raad van Overleg. In deze Commissie zün dè K. K. centrale vereenlgingen der werkgevers, boeren, mid denstanders en arbeiders gelykeiyk ver tegenwoordigd. Bü de behandeling der vraeht- en perso- nentarieven op den veerdienst Temeuzen— Vlissingen werd opgemerkt, dat, ofschoon door den Minister een belangrijke verlaging der vrachttarieven zal worden voorgesteld, de tarieven voor personenvervoer eveneens aanzienlük verlaagd moeten worden, terneer daar Zeeuwsch-Vlaanderen reeds genoeg na deel ondervindt van zijn isolement. De aan gewezen weg in deze is, dat er tusschen boot, tram en spoorwegen een goede samenwer king heerscht. De aandacht der Commissie blüft in de eerste plaatst gevestigd op het kanaal Axel-Hulst, waarvan het overleg thans in een vergevorderd stadium verkeert. BU de behandeling der waterleidingkwestie bleek, dat de verplichte aansluiting een der groote struikelblokken was, die de. totstand koming dezer onontbeerlijke instelling in den weg staat. Er is een zeer uitgebreide, dikwijls zeer persooniyke agitatie, welke de Commissie in veel opzichten zeer moet af keuren. Door deze bestrijding, grootendeels door geheel ondeskundigen gevoerd, Is toch een zoodanig wantrouwen tegen de water leiding in den op het oogenblik voorgestanen vorm gezaaid dat naar het oordeel der Com missie misschien alleen redding is te ver wachten van een en bloc aftreden van Raad van Commissarissen en Raad van Toezicht. Mocht ook daarna de zaak niet te redden blijken dan zou, naar de Commissie verneemt, de gemetene Hulst trachten het Regeerlngs- steun een eigen waterleiding tot stand bren gen. Zes en zeventig erfgenamen komen opdagen In den ouderdom van 93 jaren Is overleden mej. A. Taams, te Oostzaan, de oudste inge zetene der gemeente, die van haar geboorte af in hetzelfde huis heeft gewoond, meldt de „Telegraaf". De vrouw, die in armoede leefdè, bezat bij haar overlijden een bedrag van 4009 aan baar geld, hetgeen grootendeels werd gevon den in busjes en kastjes. Zelfs in een bijbel waren 34 gouden tientjes verborgen. De overledene was voorts eigenares van 'anderüen. Voor deze nalatenschap komen zes en zeventig personen in aanmerking, tot zelfs in den. vijfden graad. De verschillende correspondenties en con ferenties betreffende de contractactie in het schildersbedrijf hebben tot resultaat gehad, dat de besturen van werkgevers- en werkne mersbonden voor hun leden de volgende voorstellen zullen verdedigen; 1. Een contract voor twee jaren, eindigende 1 Maart 1931. 2. Een loonsverhooging van 2 cent per uur. ingaande 1 Juni 1929, voor de volgende plaatsen: Arnhem, Delft, Groningen, Hilver sum, Zeist, Almelo, Enschedé, Hengelo (O.), Zwolle, Eindhoven, Wageningen, Driebergen, 's-Hertogenbosch, Tilburg, Breda, Borne, Oldenzaal, Hillegom, Lisse, Huizen, Zwfjn- drecht. Voor deze plaatsen wordt dus een tus- schenklasse ingevoerd n.m. klasse 2a en klasse 3a. Tevens is daarbij overeengekomen, dat in het tweede jaar der overeenkomst nog andere plaatsen door de centrale commissie onder de oogen zullen worden gezien, ten einde indeeling in een der genoemde tus- schenklassen te verkrijgen. 3. Een vacantie-regeling van drie dagen en doorbetaling van de erkende chrlstelü'ke feestdagen door middel van een hommen- stelsel. De gecontracteerde gezellenorganisaties stellen daarvoor plaatseiyk voor de leden van de patroonsbonden bonboekjes beschikbaar met bons, geldig voor pl.m. drie procent van het geldende normale plaatselüke contract loon. 4. Art. 9c wordt zoo gewüzdgd, dat de werknemer ook by huweiyk van een zijner kinderen, een dag verzuim vergoed krijgt,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6