De arbeiden Stadsnieuws DE GROOTE ZOMERMODE IS VOSSEN Tweede blad H. J. WIJKHUIZEN, BONTWERKER "l alèfootrSw *- BELANGRIJKE KOOK- EN BAK-DEMONSTRATIE FIRMA K. ROESBERGEN - Tel. No. 10425 KONINGSTRAAT 39 HEETE-LUCHTOVEN EN GLAZEN DEUR 25.000 menschen ALLE MODERNE TINTEN Jste R.K. Mode Academie Ph. Jansen Gr. Houtstraat 3rood ingang Spekstr. isa8i^É®i^^^^^TOS^^toiii8eè£SyÜs.iiisa^^Si!6i DEED HEDEN TE EINDHOVEN zijn intrede in onze fabrieken. Mèt onze dochter-maatschappijen ver schaffen wij in Nederland thans werk aan la nog geen anderhalf jaar steeg ons arbeidertal met 10.000. Voor onzen verderen opbouw vragen wij het Nederlandsche publiek hetzelfde ver trouwen als ons tot nu toe betoond; on- p zerzijds zullen wij blijven bieden het beste, wat de wetenschap en de techniek kunnen voortbrengen. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 15 APRIL 1929 BLADZIJDE 3 De staking in het houtbe drijf te Leerdam opgeheven ïn een onderhoud verklaarde de bonds voorzitter van den Chr. Houtbewerkersbond, öe heer van der Heiden, dat de staking met poote meerderheid van stemmen is opge heven. Dit resultaat is voor een groot ge deelte te danken aan de bemiddeling van den burgemeester van Leerdam, den heer J- R. Mees. De directe voordeel en zijn: twee «ent loonsverhooging voor de arbeiders van jaar en ouder; premievrije ziekteverze kering (eerste week 80 pet., daarna 100 pet.); bensioenverzekering voor de arbeiders tus- schen 21 en 35 jaar, waarvoor de premie door beide partijen gelijkelijk wordt betaald, d>et recht van polis voor eiken arbeider. 'Wat betreft de arbeiders, die reeds 55 jaar öjn, voor hen blijft de pensionneering zooals tot dusver gebruikelijk was voor rekening van de directie. Voor stukwerkers Wordt de prijsregeling zoodanig, dat als re- Bel 20 pet. boven het grondloon verdiend zal Worden. Alle arbeiders kunnen weer aan het werk gaan, met dien verstande dat de directie één week neemt om het bedrijf op hieuw in gereedheid te brengen. Het be richt van de opgeheven staking is in Leer dam met vreugde begroet. Vereeniging voor actieve handels-politiek ONDERWIJS Het zevende leerjaar R.K. Handelshoogeschool UIT ONZE WEST De Engelsche kruiser Colombo te Curacao UIT ONZE OOST Verduisteringen door een Radja Een werkbaas door een Atjeher verwond Uit de R.K. Staatsparty R.K. Kiesvereeniging in den Prov. Kieskring Velsen Succes voor onze stad- genoote Emmy Heil op het muziekfeest te Genève LANDBOUW EN VISSCHERIJ De doorvoer van vee door Duitschland Wij brengen een groote sorteering In Repareeren, Voeren, Vermaken van Bontmantels, Vossen, Marters, is nu in den stillen tijd goedkooper te repareeren, voeren en te vermaken. ADVERTEEREN DOET VEHKOOPEN DINSDAG 16 APRIL des middags half drie zal een KOÓK-DEMONSTRATIE gehouden worden op de bekende DORDRECHT-GASFORNUIZEN. met V. 4 frZfoPi&ti QO.OOOsfe i ttifc Leerdam wordt gemeld: een andere school 232, deze aantallen dan niet zooda.-ig, dat afgescheiden van het gemiddelde over het vorige jaar boven de nog overgebleven leerkrachen, een leer kracht ingevolge tikel 56, 2e lid, dient te worden toegestaan? Acht de Minister het niet toestaan van sumumeraire leerkrachten in deze gevallen niet in strijd met de door hem in de Kamerzitting van 21 December j.l. gedane toezegging, dat een ruimere, soepeler toe passing van dit artikel zal plaats vinden? Het bestuur der vereeniging voor actieve handelspolitiek heeft zich in een request ge- Wend tot den raad van ministers, met het verzoek, om maatregelen van afweer te tref fen tegen de gevaren, welke de ontwikkeling Van de. Engelsche safeguarding-politiek voor het Nederlandsche bedrijfsleven oplevert. Vragen van den heer Ketelaar Het Tweede Kamerlid, de heer Ketelaar, heeft den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende vragen ge steld: Acht de Minister de gevolgen, waarin door toelating van leerlingen en de invoe ring van het zevende leerfjaar een aantal leerlingen, uitgaande boven de grensgetal- len van de schaal der „technische herzie ning" de school bezoekt, niet een bijzondere omstandigheid, waarin het 2e lid van arti kel 56 der L. O.-wet 1920 toepassing heeft te erlangen, als bijv. mede in verband met het verdwijnen uit de school deze, wat het aantal leerlingen betreft, in ongunstiger omstandigheden komt te verkeeren, dan te voren? Zijn, met name, als een school op den datum van toelating 78 leerlingen telt, of Dezer dagen vergaderde te Tilburg de Raad van Toezicht der R. K. Handels hoogeschool. Bij verhindering van den voorzitter, mr. A. Baron van Wijnbergen, werd de bijeen komst gepresideerd door den onder-voor zitter van het curatorium, den heer H. M. J. Blomjous. De verschillende verslagen werden be handeld en goedgekeurd. Uit de vergadering werd de bijzondere aandacht van het curatorium gevraagd voor de Indische studie-richting; bepleit werd voorts de instelling van een lectoraat voor verzekeringswetenschap; de noodzake lijkheid van een plaatsingsbureau voor aan staande afgestudeerden der R. K. Handels hoogeschool werd van verschillende zijden betoogd en practische wenken daarvoor ge geven; wegen werden aangeduid om het nut der studie aan de R. K. Handelshooge school in het bijzonder onder de aandacht te brengen der abituriënten van H. B. S., Gymnasium en Hoogere Handelsschool; bepleit werd de oprichting van een che- misch-technisch research-instituut als we tenschappelijke centrale van de steeds in beteekenis winnende nijverheid in Brabant en Limburg. Door den voorzitter en den rector- magnificus werden nadere mededeelingen over deze en andere aangelegenheden ver strekt, waaruit bleek, dat op verschillend terrein zeer belangrijke maatregelen wor den voorbereid, die aan de R. K. Handels hoogeschool en aan hen, die daar hun wetenschappelijke opleiding genieten, zeer ten goede zullen komen. den de gebruikelijke saluutschoten gewis seld en zoodra de kruiser den havenmond passeerde, speelde het Ned. militaire corps het Engelsche volkslied en vielen de Engel- schen met het Wilhelmus in. Het was een plechtig moment in den vroegen morgen. Al spoedig waren de officieele bezoeken gewisseld en werd de bemanning door de Curasaosche bevolking gastvrij ontvangen. Verschillende matches werden georgani seerd, zoowel voor cricket, voetbal als ten nis. De Curagaoërs maakten hierbij een goed figuur en konden verschillende over winningen behalen. Dinsdagavond was er een officieel diner ten gouvernementshuize, waaraan met een deel van den état-major van den kruiser, de militaire en civiele autoriteiten van Willemstad aanzaten. Tij dens het diner voerde het muziekkorps van Scherpenheuvel op het Gouvernements plein op verdienstelijke wijze een concert uit. Natuurlijk werd ook een bezoek gebracht aan de L S. L. A. en deze grootsche onder neming bezichtigd, evenals de Phosphaat Mij. te New-Port. Donderdagavond had een intiem diner aan boord plaats, waar ook de Gouverneur en echtgenoote aanzaten, gevolgd door een afscheidspartij aan dek. Vele Curagaosche families waren opgekomen. Vrijdag, 22 Maart, al zeer vroeg, stevende de Colombo de St. Annabaai uit en klonk het „God save the King" ten afscheid. Het is wel vermeldingswaard dat de En- gelschen enthousiast waren over that won- derfull port of Curacao. Aneta seint uit Curacao: De vorige week opende de nieuwe gouver neur voor het eerst zijn deuren voor zijn gebruikelijke receptie. De opkomst was deze maal zeer groot; bijna een vierhonderd personen vulden de zalen van het gouver nementshuis, waar een zeer opgewekte toon heerschte. Het was voor Willemstad weer een drukke week. Maandag 18 Maart arri veerde hier de Engelsche kruiser „Colom bo", toet ongeveer 400 koppen aan boord. Voor het invaren der Sb Annabaai, wer- Aneta seint uit Menado: De zaak van Kansil, gewezen Radja van Siaoe, is te Siaoe-oeloe behandeld door een Adat-rechtbank, samengesteld uit den ambtenaar bij het Binnenlandsch Bestuur Van Lith, als voorzitter, en den Radja van Tagoeladang en 2 dorpshoofden als leden. De verdediging van den gewezen radja werd gevoerd door mr. Van Hoeven uit Ma cassar. De Adat-rechtbank heeft Kansil veroor deeld tot twee jaar verbanning uit zijn vroegere rijk, wegens verduistering van hem 1 toevertrouwde landschapsgelden en wegens de plaats, waar de verbannene zich zal i valschheid in geschrifte. Het bepalen van vestigen, is opgedragen aan den" directeur van Justitie. Aneta seint Uit Kota Radja: Een Atjeher uit Meulaboh, die, nadat hij een Gajosche vrouw getrouwd had, door Gajoes maloe gemaakt was, besloot den dood te zoeken door hetdooden van kaf ir. Op de passar van Takongan verwondde hij den werkbaas van de B. O. W-, De Beer, niet levensgevaarlijk. De dader werd gearresteerd. Kiescomité's Van Hellenberg Hubar De samenstelling van het Kiescomité van Hellenberg Hubar in de kringen Haarlem- Helder, is als volgt: Voorzitter P. J. M. van Tetering te Haar lem; secretaris S. P. J. Stevens te Umui- den-Oost; penningmeester A. Vlaar te Pur- merend; leden: J. F. M. Endel te Alkmaar; H. Th. Fibbe te Haarlem; W. Pijlman te Hoofddorp; J. Schneiders te Hoorn; G. Groot te Krommenie; Ew. Bakker te Lut jebroek; G. H. J. Konings te Volendamen C. J. van Leeuwen te Weesp. Lr de gecombineerde kieskringen Leiden- Dordrecht - Friesland - Groningen is op gericht een Kiescomité-Mr. van Hellenberg Hubar ter bevordering van de candldatuur van Mr. v. Hellenberg Hubar voor een vrijen zetel. Leden van het comité zijn de he eren: F. C. J. van der Eerden te Lisse; J. G. H Brounts te Schiedam; C. Y. Ponsioen te Al phen aan de Rijn; J. H. van Langen te Deft; M. W .G. M. vanLoon te Gouda; C. W. Ninteman te Groningen; P. Klaver te Hillegom; G. J. M. J. Molkenboer te Leiden; J. Kortekaas te Lisse; D. van Jore en G. H. Steemers te Rijswijk; G. van Leeuwen te Wassenaar en J. J. Ruys te Woerden. Zaterdagmiddag werd in het gebouw „St. Bavo", te Haarlem, de jaarvergadering ge houden van de R. K. Kiesvereenigingen in den Provincialen Kieskring Velsen. De voorzitter, de heer 3. 3. Bisschop uit Beverwijk, opende de vergadering met een kort woord, waarna de notulen van de vori ge vergadering door den secretaris, den heer P. Heilker, werden voorgelezen en goedge keurd. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het aantal aangesloten kiesver eeniging stationnair is gebleven, ni. 26. De rekening van den penningmeester, den heer J. Post, sloot "biet een batig saldo van 350.59. De boeken en bescheiden werden in orde bevonden, waarna den functionnaris onder dankzegging décharge werd verleend. Naar aanleiding van het voorstel van het bestuur om de contributie voor dit jaar op 2 cent per lid te bepalen, opperde de heer P. Rings (Santpoort) het denkbeeld om de afdeelingen dezen keer vrij te stellen met het oog op de a.s. verkiezingen. De voorzitter wees er echter op, dat ook de Provinciale Kieskring uitgaven zal hebben I te doen. Het voorstel van het bestuur werd hierna goedgekeurd. Bij de hierna volgende bestuursverkiezing werd in de vacature, ontstaan door het ver trek van den heer 3. H. J. Geurts van Uit hoorn naar Alkmaar, gekozen de heer P. Ersenius, te Uithoorn. In de vacature, ontstaan door het overlij den van den heer H. van Schooten (Haar lemmermeer) werd gekozen de heer F. Alke made, te Nieuw-Vennep. De voorzitter wijdde nog enkele woorden aan de nagedachtenis van wijlen den heer Van Schooten. die een uitstekend katholiek en een krachtig werker voor de katholieke zs,£l1c was. Bij de bespreking voor de a.s. verkiezingen vroeg de heer Heilker of het de bedoeling is de lijst, welke thans nog slechts 6 namen bevat, nog uit te breiden. Het is heel goed mogelijk, dat er onder die zes candidaten zijn, die sommigen niet wenschen. Dezulken kunnen gemakkelijker voor de lijst gewonnen worden, wanneer er candidaten aan toege voegd worden welke hen wel sympathiek zijn. In dit opzicht geldt: hoe meer keus, hoe meer smaak. De voorzitter antwoordde, dat dit ook in de vergadering te Alkmaar reeds besproken is. Het Centraal college zal de lijst na 5 Mei nog wel aanvullen. Van velschillende zijden werd nog gewe zen op de mogelijkheid, dat de lijst verbon den wordt met die der groote steden. Ver wacht kan dan worden dat de eerste plaats voor den vrijen zetel van den heer v. d. Bilt gevaar loopt. Ook in dit verband werd het wenschelijk geacht de lijst te verlengen. De voorzitter antwoordde dat men in het betrokken college wel weet wat er in Noord- Holland heerscht. De vertrouwensmannen hebben zich in de vergadering van de ge combineerde adviescommissie Haarlem-Hel der te Alkmaar met algemeene stemmen uit gesproken vóór den heer v. d. Bilt no. 1. Met deze uitspraak zal men wel rekening houden. Na nog eenige bespreking werd met alge meene stemmen besloten adhesie te be tuigen aan het besluit van de gecombineerde adviescommissie in Noord-Holland om den heer v. d. Bilt bovenaan te plaatsen en deze adhaesie aan het bestuur van den Rijkskies kring Haarlem kenbaar te maken. De voorzitter sloot hierna met een woord van dank de vergadering. Naar aanleiding van het succes van onze stadgenoote Emmy Heil-Frensel Wegener, schrijft de Nieuwe Rott. Crt.: Het laatste symphonisch concert bracht ongetwijfeld een meesterwerk van den En- gelsohen componist Vaughan Williams. Grooter tegenstelling dan de hierop vol gende Dans voor klarinet-solo en orkest van Emmy Heil was moeilijk denkbaar. Alle vergeestelijking van Williams' werk maakte plaats voor een karakteristiek fau- l nesk-klinkenden natuurklank. De bucolische Emmy Heil-Frensel Wegener. syrinxgeluiden dringen door tot in haar clarinetsoli, waarvan deze compositie wélde geheimen kent. Zij gaf van dit stuk zelf hec volgende schema: Het werk begint met twee rhythm en coo- trapuntisch door clarinet en kleine trom ingeluid. Het orkest neemt zie over en even later vindt men ze als solo-groep behan deld (houtbl. en kJ. tr.) uit het eerste rhyth- me ontwikkelt zich oen gematigde beweging, die met de twee thema's verwant is. Uit het tweede rhythme komt een marsch- thema (cl.), dat leidt naar het eerste tuttw Op t einde der soloklar. Presto, komt bes eerste rhythme gewijzigd terug. In t koper breekt een f.f. tutti uit De wijze waarop Emmy Heü dit schema muzikaal heeft gerealiseerd, doet hoeren, dat wij in Holland ook een Germalne Tail- lefer bezitten, waarvan ik nog niet weet, wie van beiden de meest begaafde is. Laten we vertrouwen hebben in onze ei gen componisten, die tot nu toe over verre grenzen meer geapprecieerd, worden, blijkens deze auditie te Genève, dan in eigen om geving. Volgens mededeeling van den RJjksland- bouwconsulenfc ir. A- H. Joustra te Berlijn, kunnen thans weder aanvragen om vergun ning tot doorvoer door Duitschland van vee uit Nederland, bestemd voorandere landen, gericht worden tot het Pruisische ministerie van Landbouw. Over elke aanvraag zal afzonderlijk worden beslist. Indien de vergunning wordt verleend, zijn daaraan dezelfde voorwaarden verbonden als voorheen waren gesteld. voorheen J8rood Heden bieden wij nog gelegenheid om zich te laten inschrijven voor den zomer-cttrsus, waardoor de leerlingen hun zomer-costumes nog zelf kunnen vervaardigen. Dames, die hun zomermantels en japonnen nog moeten laten maken, vinden hier een prachtige gelegenheid, alsmede een groote sorteering van stoffen en zijden De Directie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 7