De Britsche Begrooting f50.- EEN RIJSTPELLERIJ TE ROTTERDAM IN ASCH GELEGD Spinnewebjes Telegrafisch Weerbericht DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DINSDAG 16 APRIL 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17132 - AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. H.M. de Koningin dit jaar niet naar Noorwegen? De audiëntie van Z.D.H. Mgr. Aengenent bij Zo H. den Paus Ernstig ongeval op het Centraal Station te Utrecht Benoemingen Tragisch einde Een geheime distilleerderij Onze bloemenvelden Moeilijk blusschingswerk De schade bedraagt eenige tonnen Voornaamste Nieuws Rectificatie De S.D.A.P. en de Eerste Kamer-verkiezingen Het R.K. Landelijk Congres tegen 't Neo-Malthusianisme J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Uit de R.K. Staatspartij BUREAUX: NASSAULAAN49 Teleioon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 59?0. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal if 3.58 bit vooruitbetaling. NIEUWE COURANT ADVERTENT I EN 35 ct. p. regel (f VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1 4 regels 60 cf p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEEI-INGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel, Alleabonné'sop dit blad zijn ingevolge de verzekerings voorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: lUfïflfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken doorlTEfl bij een ongeval met|ftj-|f| bij verlies van een hand;.Ar bij verlies van een Cfï bij'n breuk van I yUÖjfy," verlies van beideurmen, beide beenen of beide oogen;' doodelijken afloop; fc»Jw«~een voet ol een oog; I S fail»~duim of wijsvinger: been of arm bij verlies v. een anderen vinger. DOOR ROY HOPKINS, VOORHEEN MEDE UITGEVER VAN „THE ECONOMIST" Auteursrecht voor Nederland hij de Nieuwe Haarlemsche Courant Toen de conservatieve partij in Enge land haar macht had herwonnen, nu ongeveer vijf jaar geleden, bestond de gegronde hoop, dat haar verkiezings waar borgen omtrent spaarzaamheid, ge voegd bij de schitterende figuur van den minister van financiën, Mr. Winston Churchill, eenige merkbare verlichting in den last der nationale belasting zou teweegbrengen. Deze last echter blijft na vier van Mr. Churchill's begrootingen nog steeds ongeveer 15 per hoofd der bevolking. De waarborgen voor spaar zaamheid hebben weinig resultaat opge leverd, hoewel in de afgeloopen twee jaren werkelijk iets is bezuinigd en het schitterende van Churchill meer te mer ken is geweest in zijn improvisaties, vaak Winston Churchill drie .n den vorm van vermoedens omtrent toekomstige baten. Anderzijds dient er kend, dat de. laatste vijf jaren geen be- nijdenswaai/ige periode zijn geweest Vöó'r den Britschen minister van finan ciën. De algemeene staking van 1926 en de noodzakelijkheid, om troepen naar China te zenden, hadden invloed op de inkomsten van bepaalde jaren. De na- deelige gevolgen van de staking en de moeilijkheid, om nadien den Britschen handel te doen herleven, zijn nog niet geheel opgeheven. De vorige begrootingen van Churchill evenwel moet men vooral niet beschou wen als onzinnig, en het staat in het geheel niet vast, dat hij bij de laatste begrooting van het tegenwoordige par lement in gebreke zal blijven, nog eens een schitterende improvisatie te doen hoor en,'die intusschen de conservatieven in staat zou stellen, een beroep te doen op de kiezers, gesteund door een of andere populaire verlaging der belasting. De begrootingen der uitgaven-departe menten geven, behalve bepaalde kosten- overdrachten, zeer weinig verandering aan op de begrootingen voor 1928. De dienst van verdediging is iets minder en de civiule dienst iets hooger. Het staat evenwel vast, dat alles zal worden ge daan, om een populaire begrooting te verkrijgen. De vermindering van locale tarieven op bepaalde eigendomsklassen, welke de voornaamste wijziging was bij de voorstellen, het laatste jaar gedaan, was te gecompliceerd om tot de massa te kunnen doordringen, hoewel ze in en kele gevallen, voornamelijk voor de min der goed rendeerende industrieën, wel voordeel heeft gebracht. Natuurlijk hangt de grootte van een verlichting der opbrengst af van de ver moedelijke inkomsten en uitgaven voor het komende financieele jaar. Alle be lastingwijzigingen worden volgens Brit sche traditie geheim gehouden, tot op den dag der begrootingsrede. Men mag evenwel aannemen, dat geen enkele wij ziging, welke eene verhooging beteekent voor eenige bestaande belasting, een punt van beschouwing zal uitmaken. Ander zijds zal het overschot op de inkomsten niet een zoodanig surplus geven, dat Mr. Churchill daaruit reducties zal kun nen bestrijden. De begrootingen voor het loopends jaar waren gebaseerd op een vermoede lijke ontvangst van 752.903.000. Deze raming is niet zoo heel erg mis en de slotcijfers zullen vermoedelijk aantoonen, dat de geraamde cijfers iets te hoog zijn geweest. Een nauwkeuriger bekijken der situatie opent echter geen blijde perspec tieven. De inkomsten-belasting en de extra-inkomstenbelasting (van inko mens boven 30.000), beide de meest belangrijke bron van inkomsten, hebben 19 millioen minder opgeleverd dan in de overeenkomstige periode van het vorige financieele jaar. Was het niet een bijzondere druk op de belastingbetalers, uitgeoefend In de laatste weken van het jaar, zoo zou de algemeene toestand nog ongunstiger zijn geweest. Deze vermin dering wordt gedeeltelijk gecompenseerd door een vermeerdering van 3 millioen voor successie-rechten, tegenover een gevreesde vermindering van 5 millioen voor het geheele jaar en van 3'A mil lioen voor zegelrecht, waarvoor slechts een vermeerdering van 1 millioen was verondersteld. Het zou natuurlijk onver standig en onvoorzichtig zijn, verder te basëeren op het voortduren van de ab normaal veelvuldige sterfgevallen onder nieuwe kapitaalmarkt, waarvan vermeerderingen het gevolg zijn. Den volgenden belangrijken tak van inkomsten vormt de douane- en accijns belasting. De toegenomen overzeesche handel heeft een vermeerdering van 7 millioen voor douane-ontvangsten ge kweekt, waarvoor evenwel een vermeer dering van 9 millioen over het heele jaar was geraamd, met het oog op het opleggen van de petroleum-belasting. De accijns-belasting daarentegen zou naar schatting minder opbrengen én"toont in derdaad op 't oogenblik een vermindering van 5 millioen. Op de zijde der uitgaven is het bedrag voor interest en het beheer der Nationale schuld 'n bedrag, dat belangrijk meer bedraagt dan één derde der uitgaven onderschat. Waar aangenomen was, dat deze post ongeveer 10 millioen minder zou bedragen dan in 1927-'28, heeft hij reeds 6 millioen ongeveer meer gekost dan het bedrag, voor 'het geheele jaar geraamd, wat gedeeltelijk zijn oorzaak vindt in het verhoogde bankdiseonto en overigens voornamelijk de begrooting on juist maakt. Daarentegen heeft de dienst der credieten, oorspronkelijk geraamd op 8 millioen minder dan vorig jaar, een vermindering opgeleverd'van 8'4 mil lioen. Het algemeene gevoelen is, ontvang sten en uitgaven in aanmerking geno men, dat Churchill er net in zal slagen, het kleine'surplus van IA millioen te bereiken, buiten het meevallertje van 13 millioen uit het schatkist-reserve fonds, dat hij op de begrooting plaatste. Het is intusschen duidelijk, dat de marge in de gunstigste omstandigheden gering zal zijn. De optimistische natuur van den minister zal hem er misschien tóe bren gen voor 1929-'3Q betere cijfers voor de inkomsten-belasting te verwachten, zijn hoop zal gevestigd zijn op betere voor uitzichten in den handel, maar in voor gaande jaren zijn dezelfde verwachtin gen uitgesproken en onjuist gebleken, en het zou niet verstandig van hem zijn, in deze richting opnieuw verwachtin- Anderzi^ ruige der vermeerderingen in ontvang sten over 1928-'29 duidelijk van tijde lijken of toevalliger! aard gebleken. Voor het komende jaar mag met reden een vermeerdering in de kosten van den dienst der nationale schuld worden ver wacht. Hoe de vooruitzichten op de geld markt zijn, is nog onzeker, maar aange nomen mag worden, dat het jaar zal openen op 5 pet. bankdiseonto en zelfs, wanneer het mogelijk blijkt, dit binnen enkele weken terug te brengen op 5 pet., moet het gemiddelde disconto belangrijk hooger zijn dan in 1928-'29, toen 't dis conto voor 't grootste gedeelte van 't jaar slechts 4Ys pet. bedroeg. Duur geld zal elke poging onmogelijk maken, om het In tegenstelling met verschillende berich ten. verneemt het persbureau Vaz Dias uit betrouwbare bron, dat H. M. de Koningin, dit jaar geen reis naar Noorwegen zal onder nemen. In een kort telegram werd ons uit Rome, zooals men weet, reeds gemeld, dat Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem gisteren door Z. H. den Paus in particuliere audiëntie is ontvangen. En nader telegram uit Rome bevat nog verschillende bijzonderheden aangaande deze audiëntie, die een zeer hartelijk ver- i loop heeft gehad. Z. H. de Paus was vol lof over de Katho- lieken van Nederland en over den geioofs- Op het Centraal Station te Utrecht heeft ijver, die hen kenmerkt, waardoor zij een gisteravond een ernstig ongeval plaats ge- voorbeeld zijn voor de katholieke wereld, vonden. Tijdens de audiëntie bood Mgr. Aengenent Een 58-jarige passagier uit Amsterdam die aan den Heiligen Vader aan de opbrengst met den trein No. 93 om 7.59 te Utrecht van de collecte, die onlangs in het bisdom aankwam, stapte, terwijl de trein nog een j Haarlem is gehouden bij gelegenheid van snelheid had van ongeveer 5 K.M. uit den J het jubeljaar van Z. K. den Paus. coupé en raakte bekneld tusschen den stee- Daarbij voegde Mgr. tevens een gedeelte nen rand van het perron en de treeplank. i Yan ^en st- Pieterspenning, die jaarlijks De trein werd door middel van den nood- 0ïls diocees wordt ingezameld. rem onmiddellijk tot stilstand gebracht. Men moest den ongelukkige door uitzagen uit zijn benarde positie bevrijden. Twee doctoren hebben de eerste hulp verleend. Vermoe delijk heeft de man een dubbel bekkenfrac tuur. Op eigen verzoek is hij per auto van den G. D. naar het St. Antonius Ziekenhuis vervoerd, waar hij in zeer zorgwekkender toestand is opgenomen. Deze kotbare gaven van de katholieken van het bisdom Haarlem, werden door Z. H. den Paus met groote dankbaarheid aan vaard. De H. Vader toonde zich voor deze stoffelijke blijken van aanhankelijkheid zeer erkentelijk. Het onderhoud nam ruim een half uur in beslag en kenmerkte zich door een bui tengewone belangstelling van de zijde des Pausen voor het wel en wee van Haarlem's Diocees. Met vee! interesse hoorde de Heilige Vader naar hetgeen Z. D. H. Mgr. Aengenent omtrent ons bisdom mededeelde. Aan het eind van het onderhoud bood n.l. eenzilveren rozenkrans voor het beeld van de Heilige Maagd te Heilo. De Heilige Vader legde er vooral den na druk op, dat de rozenkrans, welke Mgr. Aengenent thans ontving, er een was van bijzondere waarde, omdat hij had toebe hoord aan een heilige ziel. Het laat zich begrijpen, dat de Bisschop dit geschenk met betuigingen van groote vreugde en dankbaarheid aanvaardde. Ten slotte werd het Mgr. Aengenent toegestaan ook zjjn reisgezellen, de Hoogeerw. kanun niken, déken G. C. van Noort en dr. Th. Vlaming, aan Z. H. den Paus voor te stellen. Daarmede was de audiëntie ten einde. Behalve de audiëntie bij Z. H. den Paus, heeft Mgr. Aengenent in de laatste dagen ook verschillende bezoeken bij geestelijke en wereldlijke autoriteiten afgelegd, o.m. bij Z. Em. Kardinaal van Rossum. Zondag droeg Mgr. de H. Mis op in de crypte van den St. Pieter bij het graf van den K. Petrus. Voo- de Nederlanders te Rome is het ver blijf van Mgr. Aengenent aldaar, een ver heugende gebeurtenis, wat zich laat begrij pen. Velen hebben dan ook van de geluk kige gelegenheid gebruik gemaakt om bij Mgr. een bezoek af te leggen. Z. D. H. de Bischop van Haarlem heeft E c'e aan Aengenent als be- «mie* irn vi mm nrninothiri or.-.i n-oenhnviL'- no 1 benoemd tot Rector van het Piusgesticht te Alkmaar, den Weleerw. heer C. Vis, die Rec tor was te Goes (St. Joanna-Ziekenhuis) en verder tot kapelaan de volgende W.W.E.E, hoeren; Amsterdam (H. Maria Magdalena) H. v. d. Waarden; Hoorn M. v. d. Eem; Rot terdam (H. Laurentius) G. van Dijk: Over- veen P. van Buuren; 's-Hage (H. Willibr.) P. Bemelman en te Buitenveldert K. Wester kamp, die kapelaan was te den Hoorn. wijs van zijn sympathie een geschenk aan, Gisteren stond op het emplacement der Staatsspoorwegen te Tilburg de pakhuis- kneeht van den Noordbrabantschen Chr. Boe renbond A. H. Stam, vader van twee kinde ren. in een goederenwagen, toen plotseling de deur door een aanrijdenden vrachtauto werd toegeschoven. Den man werd de sche del ingedrukt; liet slachtoffer overleed bin nen eenige minuten. 1000 boete gcëischt Uit Sittard wordt ons gemeld: Bij J. C. van der B., in de Steenstraat te Sittard, werd door de rijksambtenaren op. zolder een distilleerderij-inrichting gevon den: stookinrichting, stoolnketel, koelketel, deksel met schoefsluiting, koperen kraan tjes, enzj enz. Er werd nog een kleine hofveejhé^ .stilleera ffi'^gev'óridenT 'öfs&Höon de "be woner van het pand verklaarde, dat die ketel daar meer dan een jaar geleden op zolder was gezet en nimmer was gebruikt. De rijksadvocaat vond het een ernstige wetsontduiking en eischte 1000 boete, met verbeurdverklaring. Het O. M. vroeg toewijzing van den eisch en bij niet betaling een hechtenis van één dag tot één jaar. Uitspraak 29 April. Men schrijft ons uit Limmen: De gevolgen van den buitengewoon stren gen winter, welk wij gehad hebben, tee kenen zich af op de mooie bloemenvelden. Men wil beweren, dat onze gemeente nog tot de bevoorrechte behoort, doch vast staat, dat de schade door de strenge vorst ook hier niet onbelangrijk is. De crocussen staan thans in vollen bloei en naar het zich laat aanzien, is de stand van dit gewas tamelijk goed, echter kunnen wij daaruit geen vaste conclusie trekken. Straks als het warme zonnetje komt, zal wel blijken wat goed is en niet goed. Onder Irissen blijkt veel vorstschade te bestaan; bij vele is de stand twijfelachtig; ook is dit het geval met sommige Narcissen. De tulpen, welke thans van het riet ont daan zijn, komen niet ongunstig voor den dag, alhoewel bij sommige soorten ook merkbare vorstsporen zich vertoonen. De verwachting is, dat de „pluk" dit jaar beneden het middelmatige zal blijven. Een en ander is oorzaak, dat de handel op het oogenblik zoo goed als stil ligt en men wacht af, tot alles in bloei staat, om den toestand beter te kunnen overzien. Spoedig zal wel blijken, dat er van sommige soorten groote tekorten zijn. Het zal echter nog wel een paar weken duren, voordat ons dorp wederom getooid is met den schitterenden kleurenpracht onzer mooie bloemenvelden. ■Wy Naar uit betrouwbare bron verluidt, zal H.M. de Koningin dit jaar geen reis naar Noorwegen ondernemen. De Minister van Koloniën heeft gisteren de door H. 31. de Koningin benoemde hoofd commissie voor de inzameling van gelden voor het huldeblijk van Nederland aan de Minahassa geïnstalleerd. Tot lid van den Raad van Ned.-Indië is benoemd de heer W. I*. Hillcn, gouverneur van West-Java. In een stoomrijstpellerij aan de Nassau- haven te Rotterdam heeft gisteren een felle brand gewoed. De schade is zeer groot. Te Rotterdam heeft de R. K. vereeniging Marine-personeel „5t. Christophorus" haar algemeene jaarvergadering gehouden. De 20.000ste arbeider heeft gisteren bü de Philips' fabrieken te Eindhoven zijn intre de gedaan. De milüoeidüirede van Churchill Heden wordt in alle Finsche havens het werk hervat. De havenstaking duurde tien en een halve maand. Jhr. Loudon heeft te Genève een onder houd met internationale persvertegenwoor digers en ontvangt een delegatie van de Tweede Internationale. AAN EEN DRIFTIG MENSCH Tegenover drift werkt zwijgen als olie, uitge stort, op de golven. P. Chenent. OP SLAPERS IN DEN SCHOUWBURG Men laat dien kaerel die daar slaapt En zomtijds zoo afgrijslijk gaapt In öeez' gehoorzaal dan hier ook niet langer blijven. Langendijk. OP BEWAARSCHOOL Van gedroomde weelde en zoeten weemoed week, Wuiven er geuren om ons op te wachten. Fiore della Neve. Mr. Roy Hopkins vraagstuk van .het con verteeren der 5 pet. oorlogsleening aan te pakken. De meeste andere uitgavenposten worden nog lager geraamd dan in het loopende begroo- tingsjaar; wezenlijke verminderingen worden echter niet verwacht. Maar Churchill zal mogelijk toch middelen weten te ontdekken, om een verlichting van den belastingdruk te verkrijgen, of zich toekomstige baten weten te ver zekeren en daardoor een weinig kostbare verlaging kunnen verwezenlijken. Doordat de zetter in ons hoofdartikel van gisteren een gedeelte van een zin weg liet, kwam het bedoelde slecht tot uitdruk king. Er stond n.l. tweede kolom middenin: „Een valuta herstelt zich toch niet terstond wanneer een saneeringsregeering optreedt: in het binnenland moest men weer vei- trouwen krijgen in het niet-socialistisch ge regeerde Oostenrijk." Dit moet echter zijn: „Een valuta herstelt zich toch niet ter stond, wanneer een saneeringsregeering op treedt: in het binnenland moest „de bevol king" aan meer normale toestanden gewend worden, en in het buitenland moest men weer vertrouwen krijgen in bet niet-socialis- de vermogenden of op de activiteit in de tisch geretgeerde Oostenrijk. De partijraad der S. D. A. P. heeft de volgende candidatenlijsten vastgesteld voor de Eerste Kamerverkiezingen, die dit jaar zullen plaats hebben. Voor de provincies Noord-Holland en Friesland: 1. H. Polak (aftr.), 2. C. Pothuis- Smit (aftr.), 3. F. M. Wibaut (aftr.), 4. J. Oudegeest, 5. M. A, Reinalda, 6. J. Kolk, 7. L. v. d. Wal, 8. S. de Wolff. Voor de provincies Noord-Brabant, Zee land, Limburg en Utrecht: 1. P. Moltmaker (affr.), 2. G. F. Lindeijer (aftr.), 3. Chr. v. d. Bilt, 4. J. F. Ankersmit, 5. P. G. Gruijs, 6. J. H. Paris, 7. L. Onderdijk. (Volk) Op dit congres, dat 25, 26 en 27 Aug. a.s. te Nijmegen op iniatief van den Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen bijeenkomt, zul len als sprekers optreden: prof. dr. J. B. Kors O.P., hoogleeraar te Nijmegen; prof. mr, W. J. A. J. Duynstee C.s.s.R., hoogleeraar te Nijmegen; de Weleerw. heer H. de Greevè S.J. te Amsterdam; dr. A. W. Ausems, arts te Utrecht; dr. M. A. van Bouwdijk Bas- tiaanse, arts te Rotterdam; dr. J. Holt, arts te Utrecht; drs. -J. de Boer, leeraar aan heb St. Thomascollege te Venlo; H. C. M. Wjjf- tels, leeraar aan de R. K. Lycea te 's-Herto; genbosch. Een zware uitslaande, brand heeft gister middag te Rotterdam de groote Stoomrijst pellerij van de firma v. Schaardenburg en Co. aan de Nassauhaven in de asch gelegd. De schade, die door den brand is aange richt, moet naar schatting in de tonnen loopen. Hoe de brand ontstaan is, heeft men nog niet met zekerheid kunnen achterhalen. Vaststaat, dat het vuur bijna onmiddellijk na het ontdekken ervan zulk een omvang had aangenomen dat groot alarm gemaakt werd. In allerijl kwam de brandweer met veel materiaal en ook het fabriekspersoneel hielp' krachtdadig mede, om het vuur te bestrijden. De vlammen sloegen weldra naar buiten, want de brand nam uiteraard een grooten omvang door het vele houtwerk en de pelmolens in deze fabriek. Binnen 10 mi nuten stond de bovenhelft der pellerij in lichte laaie, terwijl ook het ervoor gelegen kantoor, dat tevens het Braziliaansch con- sulaa herberg, aan de acherzijde werd aangetast. Met alle kracht greep de brandweer het vuur aan; terwijl veel materiaal aan de voorzijde rechts en links werkte, waren bo vendien binnen een half uur in de Nassau haven de pompbooten „Marie" en „Ideaal" van v. d. Graaf en Koelman in werking ge steld alsmede de „Johan de Wit", „Dokwer- ken", „Havendiens III", „Gemeenewerken" en „Havendienst IV" die met een of twee sralen rachtten te blusschen. Ondanks dat alles woedde de brand in alle hevigheid voort. Een dicht rookgordijn, onder donderènd geraas vallende plafonds en stukken van het dak, dat alles belette het blusschingswerk. Duizenden sloegen de machtige vlammen zee en 'het bijna bovemnenschelijk werk van de brandweerlieden gade. Anderhalf uur na het ontstaan van den brand was de groote fabriek reeds zoo goed als uitgebrand en kon éenig materiaal inrukken. Met 35 slangen had men het vuur aange pakt, maar het had niet mogen baten. Toen de strijd grootendeels beslecht was, kon eenig materiaal inrukken, maar toch heeft men nog gedurende geheel den avond en den afgeloopen nacht het nathouden der puinhoopen voortgezet. Telkens weer laaiden de vlammen op, die echter spoedig bedwongen konden worden. Een meisje dat buiten de afzetting liep, is door een vonkenregen zoodanig bestookt, dat haar kleeren vlam vatten. Door een werkman is zij langs een trap in het water van de Nassauhaven onderdom- peld, hieraan dankt zij het, geen brandwon den aan het lichaam te hebben gekregen. Terwijl sommige spuiten reeds gistermid dag te drie uur konden inrukken, vertrok ken de meeste toch pas tusschen zes uur en half acht 's avonds. De groote fabriek is geheel uitgebrand, al leen enkele kale muren staan er nog; om het gevaar voor instorten te voorkomen, zijn met behulp van de machinale ladder eenige muren omver gehaald. De groote ijzeren loodsen, waarin voor een groote waarde graan en rijst was geborgen zijn nagenoeg uitgebrand; de voorraden zijn, voor zoovei niet door de vlammen verteerd bedorven door rook en water. Het archief van de firma is vrijwel het eenige, dat tijdig geborgen kon worden; dit is door kantoorpersoneel kor na het uit breken van den brand in veiligheid ge bracht. Het blusschingswerk ging met bijna on overkomelijke moeilijkheden gepaard, want de fabriek was vol luchtkokers, waardoor de wind 'in de vlammen vrij spel had en het vuur telkens aanwakkerde. Omtrent de oorzaak tast inen nog steeds in het duister. Een uitgebreid onderzoek wordt evenwel ingesteld. Het eenige, wat is komen vast te staan. is. dat és brand tus schen de 2e en 3e verdieping ontdekt is. In dit verband denkt men aan kortsluiting. De schade, die, zooals reeds gezegd in de tonnen loopt, is op beurspolis verzekerd. Ook vandaag gedurende den geheelen dag trekt het tooneel van den brand, een groote ruïne van rookende puinhoopen, nog veel belang stelling. Barometerstand 9 uur v.m,: 764. Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.32 uur. Hoogste barometerstand 769.5 m.M. te Kopenhagen. Laagste barometerstand 757.4 m. M. te Vardö. Verwachting: Meest matige N.-O. tot Z.-O. wind, icht tot half bewolkt, waar schijnlijk droog, weinig verandering in temperatuur. Nieuwe Kiescomité's. Behalve het reeds bekende Kieseomité Van de Bilt zijn in Helder-Haariem nog opgericht: Kiescomité-Leesberg bestaande uit G. Koerman, notaris Hoogkarspel; Ruyter, no taris te Grootebroek: N. Bos, Bankdirecteur te Hoorn; S. Middelhoff, Burgemeester te Hoogkarspel; J. van Dijk, Bankdirecteur te Alkmaar; P. Lommen, Burgemeester Cas- tricum; Dr. Bromberg, arts Alkmaar; Rui- gewaard, industrieel, Egmond a. Zee; B. Meijer, Burgemeester O. Niedorp; G. Kroon, tuinder en wethouder, H. HugowaardJ. Stuyt, notaris Castricum; S. Obdara, aan nemer en Wethouder, Heiloo; F. Middel hoff, Bankdirecteur te Furmerend; Dr. Pinxter, arts Wervershoof. Kiescomité-Van Pol, bestaande uit: J. Kaspers, onderwijzer Alkmaar; Dr. L. G. v. d. Broek. Hcorn; Mej. B. v. 't Hof, Hoorn; Th. Dijkstra. Alkmaar; C. Brink man, Helder; A .Broekmans, Hoorn. Kiescomié-Kampschöer In het kiescomité-Kampschöer hebben alsnog zitting genomen de volgende heeren: J. H. van Dorsten te Delft', S. C. W. Zui- ciam te Pijnacker en W. P. de Vreede te Noord wijk. Kieseomité-Bultenmr. P. v. d. Velden. In de kieskringen ArnhemNijmegen ;s een kieseomité opgericht voor den heer Q ■Bulten als candidaat voor den vrijen en mr. P. v. d. Velden te Nijmegen plaatsvervanger voor den juridischen teitszetel. Voorzitter is( de heer Rey Arnhem en secretaris de heer M. sen te Nijmegen, penningmeester de Reijnders te Nijmegen. Kieseomité Van HeUenbcrgHuba Tot het kiescomité-van Hellenberg- in de kieskringen Leiden, Dordt, Frie Groningen is alsnog toegetreden Ir. J. de Groot, te Rijswijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1