■t f3000. °Ï4Ö.- ONDER ROOD SCHRIKBEWIND De nieuwe weg Haarlem—Purmerend Spinnewebjes Telegrafisch Weerbericht BUREAUX: NASSAULAAIM49: ADVERTENTIÉN 35 ct. p. regels dit nummer bestaat uit drie bladen WOENSDAG 17 APRIL 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17133 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GE3CHIE0EN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Nog even: De economische malaise in Weenen en de doodonschuldige socialisten Spoorwegongeluk van den sneltrein Parijs- Brussel Ernstig ongeval te Nieuw- Vennep Uit de R.K. Staatspartij H.M. de Koningin Moeder De electrificatie van den spoorweg Haarlem—Zandvoort Schip gezonken Voorzichtig met revolvers! Begenadigd Een militair vliegtuig te Venlp neergestort De stationsuitgang aan 't Kennemerplein Het afgraven van duin te Bloemendaal Een primaire weg van de Provincie Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Een doodelijk lawine ongeval De bomaanslag te Delhi Telefoon No. 13S66 (drie lijnen} Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- IIES, 1—4 pegels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 3 tusscben den tekst 60 ct. per regel. Allealionné'sopdit blad zijn ingevolsedeverzekerinj>svix>rwaarden tegen ongevallen verzekerd voor eeD der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door £"ÏFtfï bij een ongeval metrnrrt bij verlies van een hand: -g ftp hij verlies van een|J7£ï verlies van beide armen, beide beenenot beide oogen; I I if ï|,"doödelijkenafloi)p fi.w5J»""een voet ot een oog: I 9 til."duim of wijsvinger: w"» bij 'n breuk van been of arm bij verlies v. een anderen vinger. VI. Het lust ons niet, thans nog weer eens uitvoerig te gaan betoogen, dat en waarom de Oostenrijksche, en vooral de Weensche socialisten de huidige econo mische malaise in Oostenrijk, en vooral in Weenen, op hun roode geweten heb ben, voorzoover die malaise niet nog een nawerking van den wereldoorlog is. Een ieder, die maar een greintje ver stand heeft van de wetten der economie, en het een en ander van de nieuwere Oostenrijksche „geschiedenis" afweet, begrijpt terstond ook zonder dat hij éen uitvoerig betoog behoeft dat de socialisten daarginds do» schuldigen moeten zijn. Zij toch hebben het geld nooit willen ontzien en het lag geheel in hun lijn, dat zij weigerden een „kapitalistische" maatschappij weder mee op te bouwen; daarin lag juist hun kracht, dat zij het socialisme in praktijk wilden trachten te brengen, en in de gegeven omstandig heden mochten en konden zij als halve of heele bolsjewisten ook niet anders handelen. De practische toepassing van de socia listische leer verdraagt zich echter ten eenen male nog allerminst met moei- zamen wederopbouw van een uitge- hongerden staat, waarbij men geheel aangewezen is op de booze wereld rond- omme, welke nu eenmaal prijs stelt op ontwikkeling in de natuurlijke econo mische orde. Het was de ongure „plicht" der socia listen,- zich daartegen te verzetten en ze hebben zich met waarlijk niets ontziende, taaie volharding van hun „plicht" gekweten. Maar.... dan moeten zij er zich ook niet over verbazen, wanneer de boel economisch in t honderd loopt, en dan mogen zij ook niet boos worden, wanneer men hun verwijt, dat ze.... succes ge had hebben en de wederopleving van handel, nijverheid, enz. in de natuur lijke economische orde sterk hebben ver hinderd. De M.-redacteur nu weigert het „suc- .ees" van zijn partijgenooten daarginds te erkennen, hij schaamt er zich zelfs over en hij werpt alle verantwoordelijkheid voor den ongelukkigen gang van zaken op.... de christelijk-socialen, op dege nen dus, die er voortdurend naar ge streefd hebben, de toestanden te sanee- ren en die juist daarom door de socia listen gescholden werden en nog wor den als menschen zonder hart. Alleen in het verwarde brein van een in uiterste verlegenheid geraakten roo- den journalist kan het maar opkomen b.v. een Colijn te verwijten, dat hij door zijn saneerings- en bezuinigingsdaden indertijd de economische malaise hier te lande bevorderd zou hebben! 't Is al te zot! Stellen we daartegenover de gedra gingen der Oostenrijksche socialisten: opzettelijk hebben zij den terugkeer naar de normale economische orde verhin derd: dank zij hun toedoen is het vrij wel totale huizenbezit tot op den huidi- gen dag nog nagenoeg geheel onteigend. Welk een geweldig groot deel van het nationaal vermogen, dat voortdurend weer zijn geld opbrengen moest, is daardoor komen weg te vallen! En op onteigende huizen wordt ook niet bij voorkeur crediet gegeven, waarmede weer nieuw geld gekweekt zou kunnen worden! Het gevolg is, dat zoowat de geheele particuliere bouwnijverheid stilstaat gevolg, enorme werkloosheid, geen winst voor den ondernemer, geen loon voor den werkman alleen maar werkloo- zen, die gesteund moeten worden uit de openbare kas. Gevolg ook: een nog steeds voortdu rende woningnood, welke al heel wat zelfmoorden op z'n geweten heeft. Alleen de gemeente Weenen bouwt, schrikbarend veel, met ontzettende som men, welke zij zóó maar van de bur gerij afvordert (zelfs de armlastige moet er van zijn bedeelingsgroschen aan meebetalen!); en er wordt niet voor geleend, neen, heel de bouw wordt contant afbetaald, zoodat het huidige, toch al reeds zoo zwaar belaste ge slacht moet dokken voor vele volgende geslachten. Men kan rekenen, dat de gemeente Weenen jaarlijks voor 100 millioen shilling verbouwt. En het resultaat? Roode autoriteiten moeten den laat- sten tijd zélf toegeven, dat op deze wijze de woningnood nooit gelenigd zal raken! Ziedaar nu het meest typeerend voorbeeld van mislukking der roode economie. Ziedaar de straf dergenen, die zich verzetten tegen de natuurlijke econo mische wetten. Al houden de Oostenrijksche socialis ten het land dus nog voortdurend in crisistoestand, al schakelen zij ook een geweldig groot deel van het nationaal vermogen voor de productie uit, al zien zij met eiger. oogen, dat daaruit recht streeks de groote werkloosheid voort komt, al onttrekken zij aan de gemeen schap bovendien voor woningbouw e.d. enorme kapitalen, welke bijna geheel onproductief blijven, en al ont nemen zij daardoor aan handel en industrie de eerst-noodige middelen om te kunnen floreeren en de bevolking a*n 't werk te zettentoch is de M.- redacteur hevig op ons vertoornd, als wij Zijn Austro-Marxistische vrienden m één adem noemen met de economische malaise daarginder! Maar met toorn alléén kon hij 't voor zijn lezers niet klaarspelen en daarom nam hij ook thans zijn toevlucht tot enkele leugentjes en lieve trucjes van het bekende genre. Waar de socialisten doodonschuldig waren aan de economische malaise, moest er een zondenbok opgescharreld worden. En wat lag er nu méér voor de hand dan dat de christelijk-socialen bestemd zouden worden om met alle zonden zwaar beladen de woestijn inge stuurd te worden? Om te demonstreeren, hoe schande lijk de eerste rechtsche regeering na de revolutie zich van haar taak kweet, vertelt de M.-redacteur zoo losjes weg: „Maar het eind zou den last dragen: de „Bund" kwam onder curateele van mr. Zimmerman" En elders: „Het economisch leven van Oosten rijk vertoont nog steeds een beeld van verval. De kapitalen, noodig om de industrie een gemoderniseerde uitrus ting te geven, ontbreken: vernietigd door den oorlog en de inflatie en ver- speculeerd. De christelijk-sociale regee ring en de ondernemers hebben door hun praktijken het buitenlandsch ka pitaal afgeschrikt. Vergeefs is getracht van de milliarden, die Duitschland tot herstel en uitbreiding van zijn productie toeyloeiden, een bescheiden stroompje naar Oostenrijk af te leiden." Is-ie niet kostelijk? De „Bund" kwam onder curateele van mr. Zimmerman zeer juist. Maar waarom? Omdat het kapitaal-schietende bui tenland de -rooie heeren in Oostenrijk, die als echte bolsjewieken heel weinig eerbied toonden te gevoelen voor eens anders eigendom, niet vertrouwde! En als we zien, hoe de heeren zelfs thans nog lak hebben aan huis eigendom, dan kunnen wé dat achter dochtige buitenland niet heelemaal ongelijk geven. Aan mannen als mgr. Seipel, waarin men vertrouwen mocht stellen, is het te danken, dat het buitenland het er eindelijk op gewaagd heeft. En als het buitenland er nog eens toe overgaat. Oostenrijk geld te leenen, dan zal dit geschieden ondanks de socialisten! Onze geëerde tegenstander is blijk baar niet heel goed op de hoogte; daar om zal het hem deugd doen, als hij er eens een vrijen Zondag aan besteedt om het „Verslag" te lezen, dat mr. Zim merman over de Oostenrijksche sanee ring en haar. voorgeschiedenis heeft uitgebracht, en waarin een ver nietigende critiek geleverd wordt op het roode bewind in Oostenrijk. Hij kan het boek bestellen bij de Na- tionalbank in Weenen. Met den hem eigen zin voor correct heid suggereert de M.-redacteur zijn le zers, dat wij een unfairen blunder ge slagen zouden hebben door „de verant woordelijkheid voor het treurig lot der arbeiders in een economisch en politiek door christelijk-socialen geregeerd land op het sociaal-democratisch gemeente bestuur van Weenen af te wentelen", en later constateert hij triomphantelijk, dat in een bepaalde periode van het vorig jaar de werkloosheid in Weenen vergejeken bij een jaar tevoren afgenomen was, terwijl deze in de rest van Oostenrijk was gestegen. We moeten de kwestie eventjgs zui ver stellen: We hebben natuurlijk niet oeweerd, dat het roode gemeentebestuur van Weenen aansprakelijk zou zijn voor den nood in de rest van Oostenrijk, maar wel, dat het gemeentebestuur bv. door zijn belastingheffing werkloosheid veroorzaakt en overigens, dat de so cialisten, waarvan de meesten en de „grootsten" natuurlijk in. Weenen zete len, verantwoordelijk zijn voor de alge- meene malaise in den lande, b.v. door hun huurwettenpolitiek. En nu M.'s fortuintje: dat Weenen met zijn werkloozencijfer in net vorig jaar eens even „gunstig" afstak tegen over „de rest van Oostenrijk". Vriend M. heeft zich te vroeg ver heugd: in dit voorjaar nog bedroeg het aantal werkloozen in Weenen rond 95000, een cijfer, dat voorheen nim mer bereikt werd. Maar ook indien het waar was, dat Weenen zoo'n prachtig figuur maakt tegenover de rest van Oostenrijk ten opzichte van de werkloosheid, dan ae- hoefden wij ons daarover nog niet te verbazen: waar de socialisten door hun houding in het parlement de particuliere bouw nijverheid in het land onmogelijk ma ken, daar bouwen zij in Weenen maar lukraak, ongeacht de ontzettende kapi talen. welke zij daarvoor aan nandel en industrie onttrekken en waardoor zij ten slotte weer werkloosheid veroorza ken. Leuk gevonden is verder ook M.'s trucje, als hij constateert, dat de aoor ons zoo hevig gesmade huurwetten op 7 December 1922 werden afgekondigd door de christelijk-sociale regeering, en wel, niet alleen voor Weenen, maar voor heel het land. Dat maakt den indruk, alsof wij onkundig als we moeten zijn vech ten tegen onze eigen party genooten. Dom, nietwaar? Och, arme lezer van „Het Volk", die ook hier weer invliegt! Zeer zeker: mede onder christelijk- sociaal bewind werden de huurwetten ingevoerd, maarals tijdelijke noodmaatregel en bovendien waren de Huurwetten toen een eerlyke poging om geleidelijk een naar de omstandig heden redelijke woninghuur vast te stellen. Doordat de socialisten nooit tot een nieuwe regeling hebben willen mede werken, hebben de Huurwetten precies de tegenovergestelde' uitwerking gekre gen van wat de christelyk-sociale re geering er indertyd van verwachtte. Moeten we onzen rooden vriend op nog meer leugentjes en trucjes betrap pen? Voor vandaag hebben we genoeg van hem. L. S. 9 dooden 23 gewonden BRUSSEL, 16 April De sneltrein Pa rijsBrussel is nabij Hal bij Brussel in botsing gekomen met een goederentrein Er zijn vele dooden en gewonden. AMSTERDAM, 17 April Te Amsterdam is bericht ontvangen, dat de Parijsche trein, die te 12.29 te Amsterdam moet arriveeren, zonder de wagens van Parijs zal aankomen wegens een botsing met een goederentrein bij Hal. Hét télëgram vermeldt niet, dat de botsing-met den Parijsehen trein zelf heeft plaats gehad, doch zulks wordt wel waar schijnlijk geacht. BRUSSEL, 17 April De treinbotsing by Hal hééft hedenmorgen ongeveer half zeven plaats gehad. Voor zoover bekend zijn negen personen gedood en 23 gewond, van wie verscheidene personen ernstig. Voor zoover valt na te gaan bevinden zich onder de slachtoffers geen Nederlanders. De mate- rieele schade is zeer belangrijk. Nader wordt ons geseind: De botsing tusschen den sneltrein uit Pa rijs die een kwartier na middernacht ver trokken was en een goederentrein bestemd voor Doornik had hedenmorgen te 6.28 uur op 10 M. afstand van het station Hal plaats- Zeer waarschijnlijk is de goederentrein door onbekende oorzaak door een onveilig signaal gereden. De botsing was geweldig. De Fransche en Belgische pestrijtuigen van den Parijschen trein werden het eerst getroffen. Het Belgische rijtuig werd boven op de locomotief gedrukt, kantelde toen om en kwam naast den spoorweg terecht. Van de personenrijtuigen werd een 3e- klasse wagen, die het dichtst achter de locomotief gekoppeld zat, totaal in elkaar gedrukt. De slachtoffers van het- ongeval behooren dan ook hoofdzakelijk tot Belgisch treinpersoneel en reizigers van het vernielde derde-klasse rijtiug. De dooden zijn de hoofdconducteur van den trein, eenige Belgische postambtenaren en reizigers uit den 3e-klasse wagon. Volgens nog niet bevestigde berichten is ook de machinist van den Parijschen trein gedood. Volgens andere berichten zouden de machinist en de stoker evenwel gewond zijn. Het totaal aantal slachtoffers bedraagt zeker 9 dooden en 23 gewonden. Men vreest evenwel, dat van deze ernstige gewonden nog verschillende personen zullen sterven Bovendien is er een groot aantal licht Se" kwetsten. De materleele schade is zeer groot. Het ongeval had juist op een wissel plaats ?n behalve een aantal rijtuigen die vernield zijn. is ook s*iade aan den spoorweg toe gebracht. De minister voor de Spoorwegen Lippens is op de plaats van het ongeval aangekomen evenals het parket uit Brussel, om een °n" derzoek in te stellen. Het aantal slachtoffers, dat bij de bot sing tusschen den Parijschen sneltrein en een goederentrein nabij Hal om het leven is gekomen, is gestegen tot tien. Het *s thans zoo goed als zeker, dat zich geen Hollanders onder de dooden bevinden. Van een aantal gewonden kon de identiteit nog niet worden vastgesteld. Maandag had de arbeider G. Dekker bi) het boomen rooien aan de Vink bij Leiden het ongeluk C. Elshout uit Nieuw Vennep op de hand te hakken. Door een passeerenden auto werd hij overgebracht naar het Diaconessenhuis te Leiden. Intusschen had het slachtoffer veel bloed verloren, zoocTat de toestand heden morgen nog zeer zorgelijk was. In de verbonden kieskringen Amsterdam Rotterdam's-Gravenhage zijn kiescomi- té's opgericht voor mevr. Albertine Steen- hoffSmulders en mej. D. Coeberg, voor de candidatuurprof. Veraart, voor de candi- datur van mr. J. van Hellenberg Hubar. voor de heeren Guit, Engels, v. d. Laan en Nljkamp, voor mr. M. P. L. Steenberghe en voor den heer Max van Poll. Naar wij vernemen is H. M. de Koningin- Moeder voornemens voor Pinksteren haar verblijf te Den Haag te beëindigen. H. M. wordt Vrijdag 19 Mei a.s. ten paleize Soest- djjk verwacht, om, naar gewoonte, de zomer maanden door te brengen. Voorloopig nog niet aan de beurt Uit het interview van den heer Tervooren met den heer de Kanter te Utrecht, zie el ders in dit blad, blijkt, dat de spoorlijn HaarlemZandvoort voorloopig nog niet aan de beurt komt om geëlectrifieeerd te worden. Voof de Zandvoorters is dit geen aangenaam bericht! De bemanning te Enkhuizen aangekomen Tusschen Enkhuizen en Stavoren, ln de richting naar Urk, is Dinsdagmorgen het klipperschip „Rival", schipper C. Oiling, bij hooge zee gezonken. De schipper en de knecht, genaamd C. Mulder, hebben zich in de boot kunnen be geven, en hebben naar Enkhuizen kunnen roeien. Het schip was. geladen met zand met be stemming voor Medemblik. Door de zorgen van de Vereeniging tot Redding van Schipbreukelingen, zijn dé mannen van het noodige voorzien en is de knecht naar zijn ouders te Groningen ver trokken. Te Rotterdam vond gisternacht zekere W. W., op de Nassaukade, aldaar, een re volver. Hij nam het ding mee naar huis en liet het bij ongeluk vallen. Een schot ging af, de kogel drong hem in het ltnkerdijbeen. In een ziekenhuis is hij behandeld. Naar gemeld wordt is de 4I-jarig DuHsche arbeider Joh. N., destijds wonende te Kerk- rade. die in den nacht van 4 op 5 Januari te Maubach bij Kerkrade zijn kostbaas had vermoord met medeweten van de vrouw van L., tegen wien ook de doodstraf was gere- quireerd, veroordeeld tot 10 jaar tucht huisstraf. Een der inzittenden gedood, de ander zwaar gewond Men seint ons uit Venlo: Hedenmorgen omstreeks kwart vóór 12 is op den Herungerweg te Venlo het militair vliegtuig, gemerkt 113, uit Soesterberg, neer gestort. Van de beide inzittenden werd luitenant Kimijzer op slag gedood, terwijl luitenant Schoté de Vries ernstig gewond werd. .Beide slachtoffers zijn overgebracht naar het ziekenhuis te Venlo. Nadere bijzonder heden ontbreken nog. De onderhandelingen van het gemeentebestuur Uit een onderhoud, dat de heer Tervooren met de Staatsspoorwegen te Utrecht had en elders in dit blad gepubliceerd wordt, blijkt, dat directie bereid is, dien uitgang open te stellen voor abonné's, mits de gemeente den toegangsweg naar dien uit gang verharddeDe Spoorwegen hebben daarop evenwel nog geen antwoord ont vangen. Hieromtrent vernemen wij, dat het ge meentebestuur van Haarlem wel erg dank baar is voorde tegemoetkoming van de Staatsspoorwegen, maar dat zij aan de zijde van het Kennemerplein gaarne meer grond ter beschikking zou hebben, dan de Spoorwegen nu hebben gegeven. De bedoe ling van de voorgenomen verbteering is immers het verkeer op het Stationsplein te ontlasten o.m. zoo mogelijk door een reorga nisatie van het tramverkeer daar ter plaatse. Binnenkort zal hierover een brief van de gemeente Haarlem uitgaan naar de Spoor wegen. Het is te hopen, dat de onderhandelingen nu niet al te veel tijd meer vorderen, op dat de openstelling van den uitgang aan het Kennemerplein weldra tot stand kome. Verdachte van rechtsvervolging ontslagen In Bloemendaal is het verboden duin af te graven, tot op 100 M. van den openbaren weg, zonder daarvoor toestemming te hebben van Burgemeester èn Wethouders. Iemand uit die gemeente stoorde zich daar echter niet aan en werd geverbaliseerd. Het betrof hier een overtreding van art. 102bis der Bloemendaalsche politieverorde ning, welke een verbod van het afgraven van duin, zooals hiervoor vermeld, inhoudt. Verdachte had zich laten verbaliseeren, om een prtncipieele uitspraak te verkrijgen. Het o. M. had 0.50 boete of 1 dag hechtenis geëischt. Hedenmorgen deed de kantonrechter uit spraak en ontsloeg verdachte van rechts vervolging. Verdediger in deze zaak was mr. F. A. Bijvoet. Onder Westzaan wordt op het oogenblik druk gewerkt aan een gedeelte van den nieuwen weg HaarlemPurmerend, die door de provincie wordt gelegd. Men is daar thans bezig aan een gedeelte van 3 K.M. 'angte, waarmee verleden jaar Mei een aanvang is gemaakt en dat door den lang- durigen winter thans nog niet zoo ver is gevorderd als gehoopt was. Ten behoeve van dezen nieuwen weg, die °P het schetskaartje met stippellijn is aan gegeven. zal het pontveer bij Buitenhuizen, naar rechts verlegd worden. Onder West zaan wordt een brug gelegd, bij den water toren, onder de Nauemasche Vaart en de op korten afstand daarvan liggende trek vaart. De weg sluit dan verder via West zaan en Koog, op de Zaanstreek aan en kruist hier den geprojecteerden weg Alk maar—Amsterdam. Te Buitenhuizen kruist de nieuwe weg een anderen weg, deels in aanleg, deels ge projecteerd langs het Noordzeekanaal. Zoo als men weet, zijn bij Velsen reeds de eerste werkzaamheden voor dezen nieuwen weg begonnen. ■.«sxsï-:.. Hedenmiddag heeft in de groote zaal van Tivoli, te Utrecht, de grootsche Paus-hulde van Katholiek Nederland plaatsgehad. De Eerste Kamer behandelde gisteren de begrooting van Koloniën voor 1929. Dc Tweede Kamer heeft een aanvang gemaakt met de behandeling van het initiatief-voorstel tot steun aan de beet- wortelsuiker-industrie. Na de Utrcehtsche publicaties. Nieuwe verklaringen van den heer Van Beuningen en dr. Ritter. Ward Hermans heeft zich bij de Justitie te Brussel aangemeld. Verschenen is het verslag der productie van de Limburgsche Staatsmijnen in 1928. Op den Herungerweg te Venlo is een militair vliegtuig neergestort. Van de twee inzittende luitenants werd een gedood, dc ander zwaar gewond. In dc vergadering der R.K. Middenstands - vereeniging te Haarlem heeft de Zeereerw. rector J. P. J. Kok gisteravond een belang- rjjke rede gehouden. De Engelschc regeering betaalt 1 mil lioen schadevergoeding voor oorlogsschade aan Nederlandsche visschersschepen. Op de voorbereidende ontwapeningsconfe rentie zet Litwinov dc Russische ontwape ningsvoorstellen uiteen. De Turksche ontwa peningsvoorstellen. Tegenvoorstellen der Duitsche deskundigen op de voorsteilen der geallieerden. Een rede van Mgr. Dr. Kaas inzake de politiek van het Centrum. Frankrijk neemt strenge maatregelen tegen het binnendringen der pokken uit Engeland. De boodschap van president Hoover: facili teiten voor den landbouw, tariefsverhooging. De sneltrein ParijsBrussel is nabij Haf (bü Brussel) op een goederentrein geloopen. Er zijn negen dooden en 23 gewonden. OP ONDERWIJZER Schrick niet: ick wreeek geen quaet; maer dwing tot goedt. Straf is mijn handt; maar Xiefijjck mijn gemoedt. Hooft. OP EEN VERTROUWENSZAAK Een geheim is als een gebrek aan uwe klee ding: hoe meer gij het tracht te verbergen, des te meer valt het in 't oog. P. Chenent. OP LASTIGE CHEF De natuur geeft aan ieder bij de geboorte z(jn bepaalde zonde. Propestius. Een gedeelte van den niéuwen weg Haarlem—Purmerend, onder Westzaan Barometerstand 9 uur v.m.: 775 vooruit OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 7.34 uur Hoogste barometerstand 775 m.m. te Stettin. Laagste barometerstand 752.3 m.m. te Vestmanör. Verwachting: Zwakke tot matigen, Z. O. tot zuidelijken wind, meest licht bewolkt met kans op* ochtendnevel, droog, iets zachter overdag. IMSBRÜCK, 17 April Te Gurgl in het Oet-thal had gisteren een lawine-ongeval plaats met doodeljjken afloop. Cursisten van de Neurnbergsche politie ondernamen gisteren een ski-tocht naar de ..Festkogel"; een sneeuwrand raakte los en drie personen werden er onder bedolven. Twee hunner konden slechts licht ge wond van onder de sneeuw bevrijd worden. De derde, hoofdinspecteur der politie, kon eerst na een half uur bevrijd worden en bleek te zijn overleden. LONDEN. 17 April. De politie te Dell* en te Lahore zet het onderzoek naar den bom aanslag te Delhi op groote schaal voort. Reeds meent zü te hebben ontdekt, dat de hoofdzetel der anarchistische beweging moet liggen in het Pendsjab-gebied met vertak kingen en onder-centrales in de verschillende

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1