LEEKEPREEKEN m WONIIËIUIEAU Spinnewebjes w HENK FIBBE 14 Nassanstraat 14 I DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 20 APRIL 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17136 AANGIFTE MOET, OF STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER ER TWINTIG UREN IA HET ONGEVAL. KAPITAAL fa.OOO.OQO.- RESERVE f 470.000.- Wfé'fyv'Mrê*". Het Comité van Katholieke Actie te Haarlem Geen officieele Bisschoppe lijke goedkeuring voor R.K. R.K. Gemengde Tooneel- vereenigingen Groote brand in de Uilenburgerstraat te Amsterdam De bloembollenveïden Houdt den dief! Een motorrijwiel in brand Ned.-Indische Leeningswet De ontgoocheling De wijziging der Indische Staats regeling Brand in de St. Jans kathedraal van Den Bosch De verwoesting van het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam Voornaamste Nieuws J. J, WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Openlucht-theater BUREAUX: N ASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIÉN 35 ct. p. regtrf VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES' regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruilbel. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 'usscben den tekst 60 ct. per regel. Alleabonné'sop ditbladzijningevolgedeverzekeringsvoorwaarden, tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen mm Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door C fï bij een ongeval met fnrfi bij verlies van een hand, f 4 rtjr bij verlies van een r r A bij 'n breuk van e a a [wtlÖStl.™ verliesvan beidearmen, beide beenenof beideoogen; 1 wU«"doodelijken afloop; IZOÖa'een voet of een oog; I I ZO."duim ofwijsvinger; I UÖa™ been of arm; 140," 284 MODERNE HUWELIJKSPROBLEMEN Reeds verscheidene malen hebben wij er in de bijkans zes jaren, dat wij op deze plaats wekelijks eenige gedachten neerschrijven, op gewezen, dat er tus- schen lezers en schrijver van deze rubriek een geestesgemeenschap is gegroeid, welke tot een vrfjmoedige uitwisseling van meeningen voerde. Wanneer wij dan ook op de klemmende vraag boven onze vorige ontboezeming: „Mogen wij zwijgen?" en dat nog wel na een zoo teer onderwerp als huwelijks hervorming aan de orde te hebben ge steld, van niemand eenige bemerking vernamen, dan concludeeren wij uit dit stilzwijgen, dat onze lezers het met ons eens zijn: het is beter, precies te weten, in hoeverre de modern heiden- sche wereld om ons heen bezig is, de heiligheid van het huwelijk te bezoede len, het gezin, den grondslag onzer samenleving te ondergraven, dan dat wij met verklaarbaren weerzin de oogen sluiten en verzuchten: na ons de zond vloed! Weerzin, liever nog walging, is het eerste gevoel, dat den christen bevangt, wanneer hij kennis neemt van de theo rieën en stelsels, in koelen bloede en met de grootste onbeschaamdheid opgezet, teneinde de onnadenkende massa wijs te maken, dat de oude, christelijke huwelijksopvatting een overblijfsel is uit een vervlogen tijdperk; dat de tot nog toe geldende openbare meening, welke het huwelijk van den éénen man met de ééne vrouw (de monogamie) als den normalen toestand beschouwt nu maar eens, evenals met de pruiken en de snuifdoozen, de trekschuiten en de vetkaarsen, in dezen tijd van radio, van vliegen en van electriciteit eens en voor goed met dat ouderwetsche huwe lijk moet afrekenen. Wij kunnen en mogen niet volstaan met te zeggen: al wat nog even vast wil houden aan den naam christen, zal zijn oor afwenden van de modern hei- densche leer. De geschiedenis van vele eeuwen heeft ons helaas geleerd, dat groote godsdienstige en zedelijke dwa lingen overal om zich heen grepen en slachtoffers maakten tot zelfs in de rijen van hen, die tot voorlichters en verspreiders van de christelijke leer geroepen waren. En wie daaraan ook maar eenigszins mocht twijfelen, die kunnen wij naar het uiterst droevige, maar wel zeer sprekende voorbeeld van de leer der kinderbeperking wijzen, welke met den dag al meer verwoes tend werkt, ook in eigen kring. Deze overwegingen doen ons den ove rigens heilzamen tegenzin overwinnen, orn over een zoo funeste theorie als die der moderne polygamie te spreken. Van alle stelsels toch, door de nieuw lichters vai} onzen tijd aangegeven om het huwelijk te hervormen, is de verst gaande, de gevaarlijkste en verleide lijkste theorie, die, welke de meest consequente lijkt en schijnt te voldoen aan de behoeften van onzen tijd. Het is de verdediging van de leer, dat het ïuwehjk als sacrament practisch een heidenallLgeT;den 6n dat de uuensch- heid alleen tot waarheid en vrijheid kan terugkomen, wanneer die .leugen van het kuische huwelijk' officieel en openlijk wordt te niet gedaan. Deze brutale opzet is de grondslag van het Fransche boek, waarop wij den vorigen keer de aandacht vestigden; dat niet als roman, maar als weten schappelijke verhandeling is geschre ven, desondanks alleen in de Fransche taal nu al een millioen afnemers vond en in de Duitsche bewerking bezig is een ander deel van Europa te verove ren. Alleen het feit, dat een uiterlijk dorre, droge verhandeling, dus niet een sensationeele roman, zooveel hon derdduizenden lezers kan trekken, is al een bewijs, dat de openbare meening in zeer wijde kringen voor een huwe lijkshervorming gewonnen is. Het gaat hier om een probleem, waarmee onze christelijke beschaving staat of valt, een probleem, dat al wel reeds in het begin dezer eeuw in de hoofden van enkele niet-christelijke denkers spookte, maar dat toch eerst sinds den grooten oorlog brutaal en openlijk naar voren treedt en als de meest alledaagsche zaak door Jan en alleman gewikt en gewogen wordt. De leiders van dezen gedachtengang gaan uit van de stelling, dat de oorlog alleen in Europa een overschot van 18 millioen vrouwen heeft bewerkstelligd Hoe komen wij die 18 millioen vrouwen te hulp, vragen zij, kwasi-medelijdend? Zullen deze als „oude jongejuffrouwen" verkwijnen; zullen zij als moeders van onwettige kinderen verder tot verkom mering der massa bijdragen of zullen zij ten slotte het leger der prostituée's aanvullen? Andere mogelijkheden, andere levens opvattingen zien deze filosofen niet. Doch daarover later. Wij willen eerst hun gedachtengang weergeven. Alles zeggen zij wat over het recht der vrouw op liefde, op moederschap enz. gepraat en geschreven wordt, blijft leege fraze, zoolang men voor dit fun- damenteele probleem de oogen sluit. Dat recht wordt zoo maar zonder meer aangenomen; eenig bewijs voor de stelling, dat ieder individu zulk een recht op „liefde" heeft, wordt niet ge leverd. Eenmaal van dit onbewezen „recht" als iets vaststaands uitgaande, behoeft het ons niet te verwonderen, dat deze allermodernste Fransche school ons komt vertellen, dat zij geen enkele van de tot nog toe voorgeslagen oplossingen tot hervorming van het huwelijk kan gebruiken. Alle hervor mers toch aldus redeneert deze Franschman willen op een of andere wijze de eenheid van het huwelijk redden. Zij het met vergemakkelijking der echtscheiding, zij het met een „hu welijk op proef" ef wat ook: tot nog toe komt iedere hervorming hierop neer, dat een man nooit meer dan één •„wet tige" vrouw tegelijkertijd kan hebben en omgekeerd. Zoolang men aan deze op vatting vasthoudt, zeggen Anquetil en allen die hem napraten, kunt ge nooit uit den weg met het groote vrouwenover schot. Het probleem van de volle „rech ten" van man en vrouw kan volgens hem nooit door de monogamie, het eenheidshuwelijk worden opgelost; dat zal alleen mogelijk zijn door de poly gamie, de veelwijverij. Schrik nu niét van dit woord, kal- meeren deze moderne apostelen u aan stonds. Wij bedoelen natuurlijk niet de polygamie van de Oostarsche moham- medaansche landen met cle harems, met de slavernij van de vrouw. V/ij zoe ken integendeel vrijheid. Hoe dit met elkaar te rijmen? Wel, heel eenvoudig, zeggen zij. Polygamie in den modernen zin beteekent niet anders dan „veci- huwelijk" 'in tegenstelling met het christelijke „eenheidshuwelijk" van thans. Die moderne polygamie wil n.l. niets anders dan bevrijding van de „boeien" van het eenslieidshuwelijk, van gedwongen monogamie. Het heer- 'schende kerkelijke en ook burgerlijke recht aldus redeneeren deze nieuw lichters wil het huwelijk zóó rege len, dat iedere man slechts het recht op ééne vrouw, iedere vrouw slechts het recht op één man heeft. Zoowel Kerk als Staat beschouwen buitenech telijk verkeer van een gehuwde als iets ongeoorloofds, als echtbreuk. Het recht straft het dubbele huwelijk, de bigamie en daarmee iederen vorm van polyga mie als echtbreuk. Bovendien worden deze practijken als de voornaamste gronden voor het uitspreken van een echtscheiding aangenomen. De hervor ming, welke nu voorgesteld wordt, be staat in het buiten werking stellen van de bigamieparagraaf der wetboeken, met andere woorden in ae straffeloos heid van het dubbele huwelijk. De Staat zal zich dan slechts de registree ring van echtscheidingen voorbehou den, doch overigens aan ieder individu de regeling zijner betrekkingen tot per sonen van het ander geslacht volko men vrijlaten. Deze hervorming van het huwelijk heeft op alle andere tot nu toe voorgestelde dit voor aldus de uitvinders dat er geen niéuw soort huwelijk wordt voorgedragen. De be staande huwelijksvormen blijven on aangetast, terwijl aan diegenen, die hun „boeien" ondraaglijk achten, de moge lijkheid gegeven wordt meerdere lief desverhoudingen te hebben binnen het raam der wettelijke geoorloofdheid. Dit mag revolutionnair schijnen, zeggen de voorstellers van deze fraaie theorie, men bedenke, dat alle andere projecten huichelachtig zijn; deze zeggen wel, dat zij de eenheid van het huwelijk willen bewaren, feitelijk doen zij niet. anders dan een verkapte veelwijverij verdedi gen. Ieder stelsel, waarbij het mogelijk is te scheiden en opnieuw te trouwen, i bevat in zich het beginsel der veel wijverij. Er zijn maar twee consequente stelsels, zeggen zij, n.l. dat van de katholieke kerk, die verbreking van het huwelijk alleen door den dood erkent, of wel het vrijlaten van een ieder, om zijn eigen liefdesverhoudingen te rege len. De consequente moraal der katho lieken achten wij voor den doersnee- mensch een onmogelijkheid aldus de allermodernste Fransche school; dus moet men komen tot een totale ont houding van den Staat in .huwelijks aangelegenheden. Ziedaar in het kort de meest ver gaande theorie over de huwelijksher vorming, welke den laatsten tijd gepre dikt wordt en blijkbaar gretig ingang vindt. De waarde en de gevolgen van dit stelsel onderzoeken wij in volgende beschouwingen. HOMO SAPIENS. RIME IMK De leden' van bovengenoemd Comité hiel den gisteravond in gebouw „St Bavo" te Haarlem een vergadering. Na opening met den chr. groet, sprak de voorzitter, de heer H. E. Everard, een kort welkomstwoord. Medegedeeld werd, dat de 50e vereenlging is toegetreden, n.l. de afd. Overveen van den R. K. Volksbond. Haar voorzitter, de heer J. G. van Kessel, zal als lid tot het Comité toetreden. De 9 Armbesturen der stad zijn ook lid geworden. Eenige technische verbeteringen werden aangebracht in het Huishoudelijk Regie- meqt. Door het bestuur werd medegedeeld, dat het wenschelijk was, commissies op te rich ten voor de in het leven te roepen volgende instellingen: R„ K. Oratoriumvereemging en Gemengde Zangvereeniging, R. K. Gemengd Tooneel, Permanente Studiecommissie, afdee- ling van het Wit-Gele Kruis, R. K. Vredes beweging, Instituut der Lichamelijke Opvoe ding, Vondelvereeniging. Van de commissies zullen dan resp. voorzitter zijn de hoeren P. j. van Kessel, L. M Weterings, mr. F. Vorst man, mej. F. A. M. Peeters, mr. dr. A. F. h. Schreurs, M. L. A. Klein ei} G. H. Weustink. Al deze commissies zijn bedoeld als studie commissies. Over de onderwerpen, welke zij moeten behandelen, zullen zij rapport uit brengen. Mededeelingen werden gedaan over de feestvergadering op 10 Mei a.s. ter viering van de oplossing van de Romeinsche kwes tie. De verschillende bijzonderheden zijn reeds in ons blad gepubliceerd. Eenige discussie ontstond over de vraag, of Z. D. H. de Bisschop de stichting zou goedkeuren van een R. K. Gemengde Too- neelvereeniging. Rector Kok, geestelijk adviseur, deelde mede, dat het niet op den weg van Z. D. H. den Bisschop ligt, officieele goedkeuring te hechten aan een R. K. Gemengde Tooneel- vereenging. Particulieren kunnen zich dus wel bezig houden met de stichting van een R. K. Gemengd Tooneel, maar Mgr. zal niet zoo'n stichting officieel goedkeuren. Rector Kok gaf als zijn meening te ken nen, dat het Comité, dat Bisschoppelijk goedgekeurd is, zich nu niet verder met deze zaak moet bezig houden. Besloten werd toch, de Commissie als studiecommissie in het leven te roepen, leven te roepen. Nog deelde rector Kok mede, dat Mgr. wel zijn officieele goedkeuring zal hechten aan een R. K. Gemengde Oratoriumvereenigtng. Daarna werd de vergadering gesloten. Kort daarop werd de bijeenkomst opnieuw geopend, omdat nu een gecombineerde ver gadering gehouden werd met de 50 aange sloten organisaties. De contributie werd vastgesteld op 1 cent per lid en per jaar, met een minimum van 5 per jaar. Ten slotte werden nog eenige huishou delijke mededeelingen gedaan. Uit Amsterdam meldt men ons- Helrood kleurde zich de lucht tegen mid- derdacht boven Uilenburg. Een nieuwe, groote brand was uitgebroken, en de krach ten van de brandweer werden opnieuw op den proef gesteld. Uit de pakhuizen van de N V. Het Nederlandsch Veem. afdeeling koffiepellerij, die in den gevel een groote witte leeuw als gevelsteen hebben en staan in de Uilenbur gerstraat 35, sloegen de vlammen aan de achterzijde fel naar buiten. Aan dien achterkant rijzen deze oude gebouwen uit het water op. Het vuur verlichtte fel de achterzijde van de Valkenburgerstraat. Aan de voorzijde puilden zware, grijze rookwolken uit de luiken. Aanvankelijk kon de brandweer de ach terzijde, waar het vuur het hevigst woedde, niet bereiken. Tegen de pakhuizen lagen een aantal schuiten. Het binnendringen van de brandende gebouwen was onmogelijk. De beide pakhuizen lagen vol balen koffie. Met een aantal stralen werd water ge worpen in de beide gebouwen, maar van vermindering van het vuur was den eersten tijd geen spraken. Om twaalf uur kwam de drijvende stoomspuit „Jan van der Heijde", die ligplaats koos in de Uilen burgergracht. Ook een bootje van den havendienst kwam daar ter plaatse, om een aantal zolderschuiten te verhalen, waarvan één geladen was met 20 vaten petroleum. Met vier machtige stralen begon de „Jan van der Heijde" den brand te bestrijden. Door dezen aanval verminderde het v"uv zienderoogen. De brandwachts hadden zich opgesteld op een zolderschuit. Plotseling echter sloeg de vlam uit het dak en zette den omtrek opnieuw in gloed. De beide belendende pakhuizen liepen groot gevaar. Het pakhuis Jinks, in ge bruik bij de firma Van Eerde doet dienst als opslagplaats van stroo en rechts bevindt zich een meelpakhuis van den heer Van Raams- donk. Twee brandbare panden dus. Meer slangen werden afgerold en op het dak van het laatstgenoemde pand gehe- schen. De strijd was daarna betrekkelijk spoedig gestreden. Wel puilden nog overal rookwolken naar buiten, uitbreiding zou de brand echter niet meer krijgen. De beide pakhuizen hadden zwaar gele den. In pand No. 3 was de opslagplaats der drie bovenste verdiepingen verbrand, of had zware schade geleden; van No. 5 was dit het geval met de twee bovenste ver diepingen. Hoe de brand is ontstaan, kon niet worden geconstateerd. Om 5 uur gis termiddag waren de huizen verlaten. Hoe groot de schade was, kon niet bij be nadering worden opgegeven. De brandweer was nog den geheelen nacht bezig om de vuurresten te dooven. Op het terrein van den brand waren de burgemeester en vele andere autoriteiten aanwezig. Wanneer Bollenzondag? Het lieve lenteweer der laatste paar dagen heeft een tooverinvloed op de bollenvelden gehad. Voor een week zou geprofeteerd zijn: met Hemelvaartsdag -bloeien de bloemen en zie, thans reeds staan hier en daar de bed den der vroege Hyacinten volop te bloeien en verspreiden haar welriekende geuren in het rond. Mocht er een regentje komen, dan is met een goede week de bloembollenstreek in haar bruidsgewaad. Vreemdelingen zouden dan ook reeds mor gen veel kunnen genieten en er wordt reeds bezoek verwacht. Spoedig zullen we de mooiste routes be kend maken. Er dient dit jaar spoed te wor den betracht, .want de duur van het mooi zal wel kort zijn. Dezer dagen bemerkten omstreeks het middernachtelijk uur te Rotterdam eenige personen, dat op het dak van de papier - zakkenfabriek van de Jong aan het Bosland een man liep. Op hun geroep nam de kerel de vlucht, echter achtervolgd door een der buren. Deze wist hem op den Oostzeedijk aan een agent aan te wijzen, waarop arres tatie volgde. Op de Adrr.iraliteitskade wer den eenige inbrekerswerktuigen gevonden, welke vermoedelijk door den vluchteling waren weggegooid. Hij bleek de 36-jarige los werkman J. B. te zijn en is wegens poging tot inbraak in verzekerde bewaring gesteld. De bewoners van het Roelof Hartpiein te Amsterdam werden gisteravond opgeschrikt door eenige hoogopslaande vlammen en rookwolken, die afkomstig bleken te zijn van een garage in de Roelof Hartstraat. De brandweer verscheen onmiddellijk met twee wagens en bevond zich toen tegenover een betrekkelijk onsnhuldigen brand van een motorrijwiel. Met zand werd de over de straat vloeiende benzine gebluscht. Het schijnt, dat terwijl de eigenaar van het mo torrijwiel benzine bijvulde, hij de motor liet doordraaien. De eigenaar werd aan het ge laat en een der handen gewond en moest in een naburige apotheek verbonden worden. Ook een der garage-employé's werd aan een hand verwond. Het motorrijwiel werd zwaar beschadigd. Ingediend is een wetsontwerp tot het aan gaan eener geldleening ten laste van Neder- landsch-Indië. Daarin wordt voorgesteld den minister van Koloniën te machtigen om ter aflossing voor het nominaal bedrag der niet- uitgelote schuldbewijzen, welke behooren tot de Ned.-Indische leeningen 1915, 1916, 1917, 1S23A en 1923D, schuldbewijzen ten laste van Ned.-Indië te gelde te maken tegen een door hem te bepalen koers en rente, welke laatste lager zal zijn dan die van de af te lossen Stukken, tot een zoodanig bedrag als noodig is ter verkrijging van een som van ten hoog ste 224.375.000. Te Rotterdam maakte Donderdagavond dp 18 iarige T. S. kennis met een meneer, die zich zeer innemend betoonde en het meisje vroeg, met hem een der goede café's in de binnenstad te bezoeken om eens nader kennis te mogen maken. Het meisje was zoo onverstandig dit te doen. In het cafe was hei gezellig, de meneer bleek een aardige prater. Hij bracht het meisje zelfs een eind naar huis. Nadat hij afscheid had genomen kwam het arme wicht tot de ontdekking, dat haar charmeur niet alleen een klein deel van haar hartje had gestolen, maar ook drie bankbiljetten van 10 gulden, die in haar taschje hadden gezeten. Door de Eerste Kamer aangenomen Gisteren heeft de Eerste Kamer met 29 tegen 15 stemmen aangenomen de wijziging van de Indische staatsregeling. Tegen stem den de C.H. de A.R. en de heer Biomjous (R.K.). Verder heeft de Eerste Kamer z.h.s. aan genomen de begrooting van het departement van Koloniën, de wijziging van de wet op de staatsinrichting van Ned.-Indië, de Suri- naamsche begrooting en de Indische Munt wet. Gisteravond omstreeks 9 uur is brand ont staan in de sacristie van de Kathedralen- kerk St. Jan te den Bosch, het bekende Mid- deleeuwsche bouwwerk, dateerend van 1520/30. Het vuur, dat als gezegd ontstaan is in de sacristie, liet zich aanvankelijk zeer ernstig aanzien. In minder dan geen tijd was de actieve Bossche brandweer met veel materiaal aanwezig en slaagde er weldra in, den brand nog in den aanvang te stuiten en te blusschen, zoodat de schade zich waar schijnlijk tot een gering bedrag zal be perken. Het geweldige bouwwerk is dus voor ondregang behoed. In 1584 is het ge bouw eveneens door een brand ernstig be schadigd. Een brandkast onder de puinhoopen gevonden De ruïne van het Paleis voor Volksvlijt heeft ook nog gisteren de groote belangstel ling van het publiek. Langs de resten van het gebouw zijn staketsels geplaatst, waar door het publiek op een behoorlijken afstand wordt gehouden en de politie-afzetting kon worden opgeheven. Het verkeer over het Frederiksplein is thans weer volkomen her steld. Politie te paard en te voet houdt echter de menigte in beweging. De „Jan van der Heyde" is gistermorgen naar haar stand plaats op de Nieuwe Achtergracht terugge keerd. De brandweer werkte voor de na- blussching alleen op Vechtkranen. Het vuur zit nog diep in de kelders; hier en daar steeg er ook nog een rookwolkje op uit de bijna 20.000 M2 groote woestenij. Aan den kant van het Oosteinde waar eenmaal de kantoren waren heeft de' brand weer uit een der kelders een brandkast op gedolven. De kast was van buiten deerlijk gehavend, zoowel door het vuur als door het vallen. Nadat de kast was opengebroken, bleek dat de inhoud tamelijk goed bewaard was. De boeken waren slechts aan de kan ten beschadigd. Het geld had evenwel een eigenaardige verandering ondergaan. Het zilvergeld is zwart geworden en de blauwe bankbiljetten van 10 waren rood geworden. De heer Monasch, directeur van het Paleis voor Volksvlijt, deelde ons mede, dat het ar chief volkomen is vernietigd. Er wordt nu 'n onderzoek ingesteld naar de drie overige brandkasten. Het personeel van het Paleis voor Volksvlijt, 78 man is door de ramp broodeloos geworden. Nog 'n paar weken zal hun salaris worden uitbetaald. Wat de plan nen betreft voor de naaste toekomst waren nog geen besluiten genomen. Het best van allen komen waarschijnlijk de aandeelhou ders er af. Het aandeelen-kapitaal van de vennootschap bedraagt 800.000 en men kan gemakkelijk uitrekenen, dat de waarde van het terrein reeds hooger is. Gistermorgen kwamen leden van de politie-brandweer te Delft een bezoek aan de ruïne brengen. Het zoeken naar de andere brandkasten is voorloopig opgegeven, omdat dit een levens gevaarlijk werk blijft. De brandmuur toch, die is blijven staan, waggelt bij een beetje wind, en het zou mogelijk zijn, ook al om dat hij gescheurd is, dat hij onverwacht om valt. Het is dan bijna zeker, dat nog andere deelen van de ruïne, die eens het tooneel vormden, mee worden gesleurd. De belangstelling zoowel van de autoritei ten als van het publiek en het aanschouwen van de ruïne blijft'V'oot. Gistermiddag ver toefde ook de commandant van de brand weer Utrecht cp het terrein. Een nieuw monumentaal gebouw op dezelfde plaats „Het Volk" heeft dr. Berlage gevraagd wat hij dacht van het Paleis voor Volksvlijt. ...De bouwmeester heeft het altijd „een mooi ge bouw gevonden." vooral van verhouding bui tengewoon mooi, en die situatie, uit stede bouwkundig oogpunt buitengewoon gelukkig. Dr. Berlage vond het een zaak van algemeen belang, dat op ditzelfde punt, dat immers zoo uitermate gunstig gelegen is, weer ^een monumentaal, openbaar gebouw verrijs Wat Louis Saalborn bfj den brand verloor Voor der. aanvang van de honderste vooi- stelling van „De Getemde Feeks", welke gis teravond in den Stadsschouwburg te Am- strdam plaats vond. trad de heer Louis Saal- bo-n voor het voetlicht. De dezer dagen zoo zwaar bezochte tooneelleider werd met een zeer langdurig applaus van de geheel gevul de zaal begroet, waarmede het publiek zoo wel uiting gaf aan zijn medeleven met den slag, die het tooneelgezelschap door de ver woesting van het Paleis voor Volksvlijt heeft getroffen, als aan zijn bewondering voor het feit, dat de leider van dit gezelschap ondanks dezen zwaren tegenspoed zijn plannen on verzwakt doorzet. Toen de heer Saalborn ten slotte aan het woord kwam, riep hij in ver band met de ramp, welke het tooneelleven in Nederland en in hét bijzonder het Nieuw Ne derlandsch Tooneel getroffen heeft, de clemen tie van het publiek in, gedwongen als men is, door het verloren gaan van het groote decor, zich met het verkleinde reisdecor te behelpen. Het publiek gaf hierna wederom door langdurige toejuichingen blijk van zijn medeleven. Te tien uur aan het einde van de eerste deel der voorstelling, trad de heer Van Praag naar voren en deelde mede, dat zoo De Eerste Kamer heeft de Indische be grooting en het wetsontwerp betreffende de Indische Staatsregeling voortgezet. De Tweede Kamer heeft de behandeling van het wetsontwerp inzake de financieelc verhouding tusschen Rjk en gemeenten voortgezet. Z. D. H. de Bissehop van Haarlem zal niet officieel goedkeuren de stichting van R.K. Gemengde Tooneeivereenigingen. Ingediend is een omtwcrp.Nederlandsch- Indische leeningswet 1929, betreffende een bedrag van ten hoogste 224.375.000. Nog eenige bijzonderheden omtrent de verwoesting van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. In Parpsche en Londensche kringen wordt aangenomen, dat de moeilijkheden bij de commissie van deskundigen zullen worden overwonnen. Een hulde aan den Prins van Wales voor zijn bemoeiingen inzake den nood in de mijnstreken. Di den omtrek van San Sebastian woedt een hevige woudbrand. Verscheidene dorpen zijn vernield. Ernstig spoorwegongeluk tusschen Iqui- que en Antofagasta; veertien dooden. OP TOURIST Wie een weg van tien uur heeft af te leg gen, moet negen uur rekenen voor de helft. OP LENTE-DICHTER Nauw zjn de persen Koud van een bundel poëzij, Daar gaan weer verschen Ter drukkerij. J. Gouverneur. OP OPENBARE MEENING De zwakke beeft voor de openbare meening, de dwaas trotseert haar, de wijze beoordeelt, de bekwame bestuurt haar. P. Chenent. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.64. Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op.De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.39 uur; overmor gen om 7.40 uur. Valkenburg (L.) Naar men ons mededeelt,, zal het Val - kenburgsche Openlucht-theater in het a.s. seizoen wederom door het gezelschap van den Kon. Ned. SchrMNwburg van Antwerpen worden bespeeld. De Mtitng is in handen van Arthur va» juist een brief was binnengekomen voor den heer Saalborn. In dezen brief werd mede- deeling gedaan van de aanbieding der Di rectie van de N. V. Holland-Zwitsersche cho colade-fabrieken van een cheque, groot 5000, welke de Directie naar aanleiding van de ramp die den heer Saalborn en zjn gezelschap getroffen heeft, deed toekomen. Dc bedoeling dezer schenking is om den heer Saalborn in staat te stellen onmiddel- Ijk te kunnen aanvangen met het herstel der schade. Een kwart gedeelte van dit bedrag zal worden aangewend uitsluitend ten bate der medespelenden. Aan het slot van den avond dankte de heer van Praag voor de sympathie van het auditorium. De goede kant van den brand De brand „in 't Paleis" heeft toch nog eenig goeds opgeleverd, merkt de Msb. op. Hij is n.l. oorzaak, dat we, althans van dit jaar bevrijd zijn van het weeë gedoe, dat men schoonheidswedstrjd noemt. 1-Ieel wat schoonen hadden reeds het beeld harer schoonheid, vermoedeljk allerschoonst geflatteerd, ingezonden, maar het vuur dat 't Paleis schoon leegbrandde heeft ook het schoons der schoonen niet ontzien. Om deze reden en het gemis aan een gelegenheid om den wedstr jd te houden, is besloten dat Am sterdam het dit jaar zonder een „Miss" moet stellen. 't Is te hopen, dat we 't overleven! I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1