m m li 1,; mmm ONDER ROOD SCHRIKBEWIND Spinnewebjes Telegrafisch Weerbericht QUREAUX: NASSAU LA AN 49 Dn nummer bestaat uit drie bladen MAANDAG 22 APRIL 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17137 Derde tegenspraak: De belastingen zijn in Weenen heelemaal niet hoog! KAPITAAL f 2.000.000.- RESERVE ruim f520.000.- Tragisch ongeval te Rotterdam Een auto te water gereden Mgr. Aengenent te Rome Dame uit den trein gevallen Een Grieksch stoom schip in brand voor Terschelling Het einde van de „Oude Geleerde Man" te Bennebroek Voornaamste Nieuws Toestemming voor de Graf Zeppelin om te Lakehurst te landen De bloemenpracht Op slag gedood Start de Graf Zeppelin heden Brand te Lisse Een vliegtuig, op zoek naar een vermist vlieger, neergestort De eerste Melania-school te, D jok ja J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Aardbeving te Padang Tragisch einde van een aviateur Vechtpartij tusschen studenten Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ^ÖONNEMENTEN: voor Haarlem en ^sentschappen: per week 25 ct.; per Wartaal I 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 bif vooruitbetaling. ADVERTENTIEN 35 ct. p. regale VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEW. TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. v All Ie abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden# ft ft f) Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door fnprt bij een ongeval met fftrft bij verlies van een hand, £4 AP bij verlies van een fPfl bij'n breuk van riA bij verlies v. een ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen :ïy UUO verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; I I tjU.~doodelijken afloop; I ZOUi" een voet of een oog; I I 23." duim of wijsvinger; I0U>~ been of arm; ItU.™ anderen vinger. AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. VII hebben onzen vrienden in Wee- ,eri een vroolijk momentje bezorgd, wij hun op gezag van onzen ..0den „deskundige" het blijde .leuwtje brachten, dat de belastingen Weenen. heelemaal niet hoog zijn. vroolijkheid duurde echter niet en op een toon, welke terstond het So'isme en het materialisme onzer W'istelijk-sociale broeders verried, '°hk spoedig de verzuchting: „Was 't m^ar waar!" Maar de m'nheer van „Het Volk" be- j eert toch heel nadrukkelijk, dat de be dingen in Weenen heusch niet abnor mal hoog zijn en hij bewijst, voeg- wij er aan toe -r- kijkt u maar eens 'er en we vertaalden onzen vrien- eh de volgende fraaie volzinnen van 011 rooden redacteur voor: '.De opbrengst der 18 belastingen, die ,e Weensche burgerij „uitmergelen", ahdel en bedrijf met lamheid slaan, °rzaak zijn van de werkloosheid en at q6 hggj- speet al meer fantaseert, 's 172.155.000 schilling. Weenen heeft 1.800.000 inwoners. Amsterdam heeft 750.000 inwoners, ■wider dan de helft. t>e katholieke wethouder Drabbe ,aamt de opbrengst van de inkomsten- casting van Amsterdam voor dit jaar 29.800.000 (33.440.000"schilling), de ,otaal opbrengst van alle stedelijke be dingen en opcenten op 43.600.000 122.080.000 schilling). Dat is samen 12.000.000 schilling. Ile bevolking van Weenen overtreft 6 Amsterdamsche met 140 pet. Wat de roode wethouder Breitner ten eh°eve van de gemeentelijke huishou- ?Wg uit de bevolking „perst", overtreft ■jC bedrag dat de katholieke Amster- abische wethouder noodig heeft, met ,.t>ct. Of anders: per hoofd der bevol- bedragen de gemeentebelastingen Cüs de uitkcering van den Bund 153 gilling per hoofd der Weensche be Je gemeentelijke belastingen plus de ^drljfsuitkeeringen en de Rijksuitkee- fihg bedragen in Amsterdam 81.per !?Qofd der bevolking, dat is 226 schil- De stedelijke belastingen in Holland Cjn veel en veel hooger dan de Ween de." Welnu? Met groot medelijden in hun oogen zMen de heeren ons aan te kijken >,We wisten niet, dat 't in Holland zoo "eroerd gesteld was! Hoeveel personeel ^ordt er in Holland dan wel ontslagen, Whdat het te duur is in de belasting? Moeveel zaken worden er in Holland ban wel gesloten, omdat de fcelasting- bfuk te sterk is? Enhoeveel hotel houders hebben in Holland al reeds Zelfmoord gepleegd, omdat zij hun ge meentelijke belastingen niet konden Wildoen?" We moesten erkennen, dat wij -van al bie rare dingen in Holland nooit iets gehoord hadden. Dan zal er aan de berekeningen .van iw rooden collega ook wel een kleinig heidje haperen, luidde de conclusie. De heeren waren natuurlijk niet in staat, een vergelijking te treffen tus- schen de belastingheffing in Oostenrijk en Weenen en die in Holland en Am sterdam, maar wat ze wèl konden, dat deden ze: Ze overlaadden ons met statistieken, tabellen, studies en artikelen, waaruit Wij ons een volledig denkbeeld zouden kunnen vormen van het Weensche be- Mstingvraagstuk en aan ons werd het overgelaten, de zaak recht te zet ten. Dat was lang geen gemakkelijk haantje, want onze opponeerende Vriend had de tóch al zoo moeilijke materie zóó geraffineerd als een ver- Ward kluwen in elkaar geknepen, dat het ontwarringswerkje heel wat tijd kostte. Bovendien konden wij op zijn cijfers heelemaal geen staat maken; ieder mo ment moesten wij vreezen, dat hij ons trachtte beet te nemen. Zoo schreef hij b.v. in artikel XI: „De Weensche gemeentebegrooting 1927 vermeldt onder inkomsten (in mil- hoenen schillings)gemeentelijke hef fingen 172, uitkeering Bondsbelastin- Sen 105, opcenten heffingen Bond 2, schadeloosstellingen 6, en kapitaalren ten 17"; daarna telt hij het zaakje doodbedaard op, en komt tot de voor mder schoolkind schandelijke som: „Het totaal der netto-inkomsten is 2 5 2 7 millioen schilling." Elders (in artikel VIII) berekent hij (men zie het citaat hierboven), dat in Amsterdam voor dit jaar aan gemeen telijke belastingen en winstuitkeering ber bedrijven 87.300.000 moet worden jWgebraeht, terwijl hij eventjes later beweert, dat de Amsterdammers per hoofd (de Rijksuitkeering daarbij inbe- kiepen) 81.— (dat is voor 750.000 jhWoners dus 60.750.000) moeten op lengen. Met inbegrip van de Rijksuit keering zou de opbrengst der gemeente belastingen dus nog 'n kleine £.27.000.000 lager zijn dan zonder die Rijksuitkeering! Terwijl die gelden voor be Rijksuitkeering toch zeker ook in Amsterdam worden opgebracht Een en ander lijkt ons bewijs genoeg voor een bedenkelijke onbetrouwbaar heid der door M. gegeven cijfers. Die cijfers zijn er voor een groot ge deelte zóó maar neergesmeten! Maar ook door valsche groepeering van cijfers tracht onze vriend zijn le zers (en ons) te verneui-iën! De allergrootste, wellicht opzettelijke fout heeft de M-redaeteur echter be gaan door de Weensche gemeentebe lastingen te vergelijken met de Amster damsche, en door Weenen en Amster dam - in economisch belasting-tech nisch opzicht dus met elkaar ge lijk te stellen. In Holland is men eraan gewoon, dat de gemeente over het algemeen verre weg het grootste deel der belastinggel den voor zich neemt; de Rijksinkom stenbelasting dateert hier van betrek kelijk jongen datum; in Oostenrijk echter was het voorheen vooral het Rijk, dat belastingen hief en de ge meenten kregen naar proportie haar deel. Dit systeem bestaat tot op zekere hoogte voor de Oostenrijksche gemeen ten nóg: Weenen b.v. ontvangt volgens de be grooting voor 1929 van den Bund een uitkeering van 123.040.000 schilling. Geen kleinigheid! Zoodoende worden de gemeentebe lastingen in Weenen veel meer als bij zaak beschouwd, dan b.v. in Amster dam. Bijna alle 18 belastingen, welke er in Weenen gebleven worden, hebben voor de Weeners iets van een extra-heffing, een buitengewone vinding om geld te maken, terwijl wij het in Holland dood gewoon vinden, wamieer de gemeente beslag legt op een niet onbeduidend deel van ons inkomen. Die taak wordt in Oostenrijk mèèr dan hier door het Rijk, door den Bund, verricht, welke er voor zorgt, dat de gemeente van verschillende belas tingen zooveel mogelijk haar evenredig deel krijgen. Hoe buitennissig de speciaal-Ween- sche belastingen zijn, blijkt duidelijk, als wij eens even nagaan, uit welken hoofde de gemeente en het „Land" Weenen voor zichzelf belastingen heft: O.a. op het verhuren van kamers, op advertenties, op brandverzekering, op ten-verkoop-aanbiedingen, op het ge bruik van voedings- en genotmiddelen. Doch nog sterker spreekt de buiten gewoonheid van de zui ver-stedelijke Weensche belastingen, als wij in aan merking nemen, dat de opbrengst dezer heffingen in Weenen volgens de be grooting voor 1923 bedroeg ruim 33 millioen schilling en voor 1929op ruim 184 millioen geraamd is! Waren de speciaal Weensche belas tingen te vergelijken met ónze ge meentebelastingen, bij de heffing waar van iedere punt hooger of lager over 't algemeen heel wat pourparlers uitlokt, dan zou een accrès, als te Weenen ge constateerd moet worden, niet alleen phenomenaal, maar ook ongelooflijk en.... uitgesloten zijn. Neen, de Weensche stedelijke belas tingen zijn veel meer dan de gemeente lijke belastingen, in Holland te beschou wen als extra-douceurtjes voor de ge meentelijke schatkist. En die extra-heffing, die extra brandschatting der Weensche bevol king gaat de M. redacteur nu vergelij ken met onze degelijke, en in ons leven allervoornaamste gemeentebelastingen. Sluit het bovenstaande een vergelij king tusschen de Weensche en de Am sterdamsche gemeentebelastingen al reeds geheel uit, de vergelijking van de belastingopbrengst per hoofd in Wee nen en in Amsterdam is, er nog erger naast. Om een bepaalden belastingdruk te kunnen meten, moet men immers niet vragen, welk nominaal bedrag per hoofd der bevolking aan belasting wordt betaald, maar welk deel van het inkomen door de werkelijke belasting betalers moet worden afgestaan aan den fiscus. Anders zou de stad mét de grootste werkloozen- en armlastigencijfers als de stad der laagste belastingen ge kenmerkt kunnen worden (Weenen heeft momenteel ruim 72.000 werkloo zen!). Hoe grooter het aantal werkloozen en armlastigen, des te geringer het be drag, dat per hoofd aan belasting be taald wordt! Stellen wij op onze beurt nu eens even Weenen tegenover Amsterdam. Da blijkt het, dat naar verhouding het inkomen in Weenen ontzettend veel lager is dan in Amsterdam. Het belastbaar inkomen (over „onbe lastbaar" bestaan in Weenen geen sta tistieken) bedroeg in Amsterdam in liet jaar 1926: 623.597.700 en (in hetzelfde jaar) in Weenen 3.166.110.000 schilling, wat beteekent, dat de Amsterdammer in gemeld jaar in doorsnee per hoofd een belastbaar inkomen had van 831.45, terwijl de Wiener, per hoofd, niet meer dan 615.30 als belastbaar inkomen kon aanmerken. Ziet u het verschil? Ziet u het ver schil in welvaartspeil? Dit verschil demonstreert zich trou wens ook duidelijk in de loonen: In Weenen verdient een ongeschoold arbeider ongeveer 56 per maand; de I geschoolde arbeiders klimmen van 64.95 tot 87.50 per maand. Men vergelijke deze bedragen maar eens met de in ons land betaalde loo nen: hier in Holland zijn ze VA a 1 2/3 maal zoo hoog als in Weenen, dank zij de economische malaise, welke de roode heeren daarginds kunstmatig in stand houden! Nu is het voor een beoordeeling van de kwestie echter maar de vraag: hoe veel burgers de belastingopbrengst bij een brengen, en in welke mate van hun vermogen. Doch zie: een beantwoording van deze vraag is ten eenenmale onmoge lijk, omdat de extra gemeentelijke be lastingen in Weenen bijna allemaal indirect zijn. Toch willen wij er in een volgend artikel nog het een en ander van zeg gen. L. S. Te Twee personfcn verdronken Rotterdam heeft Zaterdagavond een Men seint uit Rome aan De Maasbede d.d. 19 April: Zooals reeds werd gemeld, bood Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent de opbrengst aan van de collecte, in het Haarlemsch bisdom gehouden voor het gouden feest van Z. H. Een betrekkelijk klein gedeelte dier opbrengst werd bestemd voor het internationaal ge schenk, dat den H. Vader zal worden aan geboden, n.l. een kostbaar H. Sacraments altaar in de kerk van San Carlo al Corso, waar Z. II. vóór 50 jaren de eerst H. Mis op droeg. Mgr. Aengenent mocht van Mgr. Cac- cia, dén maestro di Camera van Z. H. en voorzitted de rinternationale commissie, saam- gesteld voor het bijeenbrengen der gelden voor genoemd altaar, een hoogst waardeerend en dankbaar schrijven ontvangen voor de bij dragen, die 25.000 Lire bedraagt. Nog een andere voldoening mocht Mgr. Aengenent smaken, doordat Z.D.H. uit den mond van Z.Em. Kardinaal Sincero, secre taris der oostersche Congregatie, mocht ver nemen, hoezeer die Congregatie den dood betreurt van den oud-leerling en diocesaan van Z.D.H. den Zeereerw. Heer Strotman. De Kardinaal sprak met den grootsten lof over den helaas zoo vroeg en zoo tragisch overleden priester, op wiens werkzaamheid en talenten de H. Congregatie zoo groote ver wachtingen gebouwd had en wiens dood vol gens Z.Em. een grooti verlies beteekende voor de Russische Kerk. De deelneming, door de Oostersche Congregatie bij 't overlijden van den veelbelovenden priester betoond, betee kende dan ook niet een gewone wellevend- heidsbetuiging, maar kwam voort uit hooge achting voor den overledene en uit leedwezen dat haar zulk een veelbelovende kracht ont rukt was. In opdracht van de Congregatie had de Pauselijke nuntius terstond een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar de doods-oorzaak, waaruit gebleken was, dat niet aan kwaad willigheid gedacht moest worden. Z.D.H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, bracht met zijn reisgenooten een bezoek aan het Nederlandsch Historisch Instituut, waarbij door den directeur dr. Hoo- gerwerff en den secretaris dr. Cornelissen, inlichtingen werden verstrekt, welke Mgr. zeer interesseerden. In de woning van den directeur werd daarna de thee gebruikt. Zaterdagavond bemerkte de bestuurder van den electrischen trein, die om kwart voor 5 uit Amsterdam was vertrokken, nabij het station Lisse, dat een vrouw tegen den berm van den spoordijk lag. Hij stopte onmiddellijk ten einde een onderzoek in te stellen. Het bleek een bejaarde dame te zijn, die ernstig was gewond. Na voorloopig te zijn verbon den werd zij op de 'brancard, die zich in den trein bevond, medegenomen naar Leiden, waar zij in het Academisch ziekenhuis is opgenomen. Hier werd geconstateerd, dat zij het linkerdijbeen en den linkerarm had ge broken en bovendien een vrij ernstige her senschudding had opgeloopen. Omtrent de oorzaak verklaarde, het slacht offer, mevr. B. uit Sliedrecht, dat zij alleen in een tweede-klas-coupé van e entrein uit Haarlem had gereisd. Toen men Lisse na derde had zij het portier willen openen, doch zulks gelukte aanvankelijk niet. Plotseling is de deur echter opengeslagen met het gevolg dat zij voorover uit den coupé was gevallen. Haar toestand is zeer ernstig, doch niet hopeloos. De electrische trein kwam met 20 minuten vertraging te Rotterdam aan. tragisch ongeval plaatsgehad, waarbij twee menscher.ievens te betreuren zijn. Omstreeks kwart voor zeven kwam van de zijde van de Vischmarkt een nieuwe Ford wagen, weike ter hoogte van Heck's Lunch room rechts tusschen de boomen door naai de waterzijde reed, waarschijnlijk om daar te parkeeren. Bij het achtsruitzetten van den wagen heeft de bestuurder een of ander ver keerde manoeuvre uitgehaald, met het ge volg, dat de auto achteruit van den hoogen kant in het water stortte. Vermoedelijk is het linkerachterwiel achter een der ijzeren palen, die de boomen daar ter plaatse moeten beschermen geraakt, toen door manoeuvreeren met het stuur plotseling losgeschoten, en, doordat de bestuurder op dat moment meer gas gaf, dan hij als er geen tegenstand was geweest, gedaan had, plotse ling, vóórdat krachtig genoeg geremd kon worden van den zeer nabijen wallekant ge reden. De chauffeur heeft, volgens de „Msb.", wel de remmen aangedrukt, zelfs de handrem ge bruikt, want de wielen zaten vast toen de auto werd opgehaald. Talrijke personen zagen het ongeval voor hun oogen geschieden en aanstonds namen eenigen de maatregelen, welke genomen kon den worden. De auto was onder water geschoten en aan de noordzijde van de Blaak lag geen en kel schip of bootje, vanwaar men dadelijk hulp kon bieden. Wel aan de overzijde en V'' .daar kwam men dan ook aanstonds mét eenige roeibootjes naar de plek waar men den auto had zien verdwijnen. Eenige per sonen begaven zich aanstonds te water en doken om te zien of zij den auto konden openen. Deze bleek bij den val te zijn om geslagen. Eenige dreggen en touwen werden achter aan den auto bevestigd en zeer spoe dig slaagde men er in den wagen om te trekken. Terwijl men hiermede bezig was, stelden degenen, die zich te water hadden begeven reeds pogingen in het werk de in zittenden te bevrijden. Een zekere J. P. Lussa verbrijzelde met zijn bloote vuist de achterzijruit van den auto en slaagde er in een der inzittenden, een dame, er uit te ha len, die dadelijk werd overgenomen en op het dek van de inmiddels langszij gehaalde 'zolderschuit neergelegd. De auto werd toen nog iets naar den kant getrokken, zoodat het achterge deelte boven water kwam. Door de brandweer werd de linkerruit ingeslagen en met een lijn werd de andere inzittende, een heer naar den wal opgetrokken. Onmiddellijk werd kunstmatige ademhaling toegepast, echter zonder resultaat. Inmiddels ter plaatse gearriveerde doctoren konden slechts den dood constateeren. Gebleken is dat dé slachtoffers zijn de heer H. J. Vester, hoofdinspecteur van Philips en zijn vrouw. De auto is later op den avond met behulp van een kraanwagen gelicht. Het Persbureau Vaz Dias meldt uit Ter schelling, dat het Griekscfie stoomschip „Ha- diotis" ten Noorden van Terschelling in brand staat. De kapitein van het stoomschip heeft gisternamiddag sleepboot-hulp van 't dichtst bijzijnde station ingeroepen. Als positie werd toen opgegeven 53 graden 30 minuten NB. en 5 gr. O.L. Van 't eiland Terschelling zijn onmiddellijk de sleepbooten „Oceaan" en „Volharding" van de Fa. Doeksen ter assis tentie vertrokken. Volgens een nader be richt is het stoomschip geankerd op 53 gr. 38 min. N.B. en 5 gr. 35 min. O.L., dat is 12 mijl ten Noorden van het Amelandsche Zee gat. Uit Hamburg wordt hedenmorgen gemeld: Het Hamburgsche bergingsvaartuig „See- falke" is aangekomen bij het Grieksche s.s. „Hadiotis" aan boord waarvan brand in de lading is uitgebroken en dat ten N.O. van Terschelling en ten N.W. van den Eemsmond ligt. Het Hamburgsche bergingsvaartuig „Heros" bevindt zich onderweg. De „Hadi otis" was op weg van Bombay naar Ham burg met een lading stukgoederen. De Oude Geleerde Man is door den slooper nu geheel met den grond gelijk gemaakt en het uitzicht op dat gevaarlijke punt heeft hiermede een groote verbetering ondergaan. Alleen de oude iepenboom is blijven staan. Het schijnt met den verkoop van dezen ouden iep, die thans nog 't grooten sta-in- den-weg voor het verkeer vormt, niet bijster te vlotten. Iets bruikbaars is er niet aan dien ouden afgeleefden boom en waar men hier van nog financieel voordeel verwacht, zal het, blijft men op het thans ingenomen stand punt, den ontvanger van registratie, bij wien de verkoop berust, niet spoedig gelukken tot verkoop daarvan over te gaan. Zijn wij juist ingelicht, dan is dit evenzoo gesteld n;et het nog op die plaats staande bouwvallige schuurtje, dat nu juist niet tot verfraaiing van de omgeving bijdraagt. Benoemd is een commissie, die zal onderzoe ken, of vervanging van de grove zilveren munten door nikkelen stukken uitvoerbaar is. Te Rotterdam is een auto in de Blaak ge reden. De twee inzittenden zjjn verdronken. Tot burgemeester van Bergen op Zoom is benoemd mr. drs. P. A. F. Blom, burgemees ter van Angerk). Luitenant, Schotté de Vries, die b(j het vliegongeluk te Venlo ernstig werd gewond, is overleden. Het Grieksche s-s. „Hadiotis" staat Terschelling in brand. nabij Dr. Schacht confereert te Berlijn met de leden van het Rijkskabinet over den stand der onderhandelingen in de schadevergoe dingskwestie. Morgen plenaire zitting der deskundigen. De rede van den Italiaanschen koning bü de opening van het parlement. Bij een bouwongeluk te New-York werden vier arbeiders gedood, vijf anderen bedolven. De universiteit te ringswege gesloten. Barcelona van regee- Te Padang is een korte, aardbeving waargenomen. hevige Het Amerikaansche departement van Marine heeft zijn toestemming verleend voor het landen van de „Graf Zeppelin" te Lake hurst in Mei a.s. De zonnige dagen van de vorige week hebben enkele van de vroege soorten Nar cissen in bloei getrokken. Ook verschillende hoeken Hyacinten beginnen mooi te kleuren. Als het weel- eenigszins meewerkte zal men a.s. Zondag 28 April, dus toch nog vóór Mei den drukken Bloemenzondag kunnen hebben. Te Best is op. het kruispunt van den Rijks weg BestSt. Oedenrode het 21-jarige meisje M. van K. aangereden door een auto, rijdende in de richting BoxtelEindhoven, en op slag gedood. Naar medegedeeld wordt, is de start van de „Graf Zeppelin" voor haar tweede tocht naar de Middellandsche Zee wegens ongun stig weer voorloopig uitgestedl tot hedenmid dag. Zaterdagnamiddag te 4 uur ontstond door tot nog toe onbekende oorzaak brand in de Worstfabriek van den heer Verdegaal en Schrama. De brandweer was spoedig op het terrein aanwezig. De brand bleek te zijn ont staan in een achter de fabriek staande loods waar de zouterij is gevestigd. Deze loods brandde geheel af, doch de fabriek zelf wist de brandweer te behouden Johan Strauss is met zijn orkest in ons land aangekomen om er verschillende concenen te geven. Zondagmiddag, met den trein van 12.35 arriveerde het gezelschap te Den Haag. Met denzclfdcn trein kwam ook een groote vrachtauto mee, waarin de muziekinstrumen ten waren geborgen. Bij zijn aankomst te 's-Gravenhage werden den heer Strauss bloemen aangeboden. Hierboven een kiekje van deze plechtigheid. Volgens berichten uit Melbourne is het militaire vliegtuig, dat op zoek was gegaan naar den vermisten aviateur Andersen, bij Tennants Creek neergestort en verpletterd. De Inzittenden bekwamen geen letsel. De piloot van het vliegtuig, die de machine van Anderson zegt te hebben gevonden, bericht verder dat hij een uur lang de plaats van het ongeluk heeft afgezocht, doch behalve het lijk bij het neergestorte apparaat geen verder bewijs gevonden had voor het aanwezig zijn van den begeleider Andersen. Op 19 Maart, aldus „de Koerier", had onder vrij groote belangstelling van Katholieke Europeeesche en inlandsche zijde de opening plaats der eerste Melania-school voor meisjes te Djokja. OP JACKIE COOGAN? Zeg het, jongen! ongelogen, Wat toch lacht er uit uw oogen. Tollens. OP DE COURANT? Veel nieuws en waars vind ik hier, maar, 't Ware is niet nieuw, 't nieuwe is niet waar. J. Cats. OP CYNICUS. Drukkende zorgen, gemelijkheid, angst alle roest des levens moet worden gladge- schuurd met de olie der vroolijkheid. P. Chenenfc Barometerstand 9 uur v.m.: 768. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om; 7.42 uur. Hoogste Barometerstand 769.8 m.M. te Acureiry. Laagste Barometerstand 745.4 m.M. te Nordöan. Verwachting: Meest matige N.W. tot westelijken wind, toenemende bewolking, waarschijnlijk eenige regen, iets zachter. Aneta seint uit Padang d.d. 20 April: Gisterenmiddag om 5 uur 15 Is hier een korte, maar hevige aardbeving waargenomen. Met zijn vliegtuig te pletter gevallen Uit Praag wordt geseind: Zaterdagmiddag is een militair vliegtuig, dat van Neutra in Slowakije naar Presburg vloog verongelukt. Reeds een kwartier na den start begon het geheel nieuwe vliegtuig te dalen en verloor zijn evenwicht. De piloot, die op onverklaarbare wijze, niet voorzien was van een valscherm, trachtte tijdens het dalen uit de machine te springen, waartoe hij den stuurstoel verliet en op den linkervleugel van het toestel ging staan. Onder het ge wicht van zijn lichaam kantelde het vliegtuig en stortte naar beneden. De piloot werd onder het vernielde toestel begraven, en was op slag dood. Vele toeschouwers hadden het schouw spel gadegeslagen. Een gerechtelijke en mili taire commissie stellen een onderzoek in. WARSCHAU. 22 April Uit Lemberg wordt gemeld, dat het daar Zaterdag in een café tot een ernstige botsing tusschen leden eener Poolsche en Joodsche studentenver- eeniging is gekomen. Tijdens de vechtpartij werden vuurwape. nen en degens getrokken. Ongeveer dertig studenten liepen vrij ernstige steekwonden op, terwijl twee door revolverschoten aan 't hoofd werden gewond. De inventaris van het café werd volkomen vernield.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1