Amsterdamsche Beurs Gemengd Nieuws Cheque-koersen SPORT EN WEDSTRIJDEN DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 23 APRIL 1929 BLADZIJDE 2 Jubileum-Leijerhorst Paard gevallen Looddief op heeterdaad betrapt BURGERLIJKE STAND Nog steeds aardschokken te Bologna 5*4 Het Triduum voor de R. K. Midden standers HEEMSTEDE BLOEMENDAAL VIJFHUIZEN R.K.S.V. „D.E.M." DAMMEN De wedstrijden om het pers. kampioenschap van het district H. en O. van den Ned. R.K. Dambond Clubcompetitie 2e klas MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANE Een grintschip aangevaren en gezonken Het vermiste Weensche meisje teruggevonden Een knaapje aangereden en ernstig gewond Misbruik van vertrouwen Tegen een boom en in een sloot gereden Een lijk uit de Waal opgehaald Door chloorgas bedwelmd De begrafenis van luitenant Kimyzer Margarinedieven Een twistpartij Een schippersknecht over boord geslagen KUNST EN KENNIS An der schonen blauwen Donau RADIO-NIEUWS De Union van Genève een officieel lichaam? ONDERWIJS Sanctus Thomas Aquinas MARKTNIEUWS Een 3-jarig jongentje verdronken STOOMVAARTLIJNEN Vandaag was de heer Leüerhorst 40 jaar in dienst bü de werf „Conrad". Per auto werd hij hedenmorgen van huis gehaald en naar de werf gebracht, waar hij door de directie toegesproken werd en hem de gebruikelijke enveloppe werd aangeboden. Het verdere van den dag had hij vrijaf. In de Lange Annastraat moest gistermor gen een paard in een vrachtauto geladen worden, om naar Amsterdam vervoerd te worden. Op den overloop kwam het paard te vallen, waardoor het een linkerachterpoot brak. Het is naar het slachthuis vervoerd en daar afgemaakt. Een slimme agent van politie Vannacht om half drie hoorde een agent van politie lawaai op het terrein van de Gemeente-Waterleiding aan den Kamper- singel. Hij stelde zich verdekt op en zag even later een man, die over het hek wilde klim men. Toen de nachtelijke klimmer den dienaar der wet zag, achtte hij het raad zaam een anderen weg te kiezen en hij spoedde zich naar de Korte Poellaan. Doch ook de agent was slim, dacht aan promotie kansen en rende naar de Poellaan om zijn buit bij den kraag te pakken.- De berekening klopte precies, want toen de dief goed en wel over het hek was, voelde hij een stevige diendershand in zijn nek. De aangehoudene bleek te zijn de 25-jarige W. S. Hjj had 55 K.G. lood klaar gelegd om mee te nemen, doch mocht niet het genoegen smaken zijn strooptocht bekroond te zien. Het heerschap is in verzekerde bewaring gesteld. Werkelijk, het zal den Haarlemmers goed doen, dat er zulke actieve agenten voor de veiligheid zorgen! Geboren: 20 April, z v. J. J. Kuneman— Honing 21 April, d. v. H. J. v. Zoest— Hartogh d. v. A. M. WestrusBertke z. v. R. BronkSiemens 22 April, d. v. G Koopmande Jeu. Overleden: 20 April, J. Visser, 69 j., Kruisstraat W. H. Bieler, 66 j., Gasthuis- iaan D. N. Gebhard, 67 j.. Julianalaan E. BakkerBonnema, 44 j., Hazepaterslaan E. Dirkwinkel, 39 j.. Kamperlaan H. MijstadVredeveld, 84 j„ Elzenplein 21 April C. D. Westphal, 78 Oostvest Croese, 47 j., Dennenstraat. ROME, 23 April. (V. D.) Hedenmorgen te ngeveer zeven uur werden te Bologna we erom aardschokken waargenomen, gevolgd oor een snelle daling der temperatuur. Dit reeds de drie en twintigste aardschok, die dert April in Bologna wordt gevoeld. DINSDAG 23 APRIL Vorige Koersen Opening heden tUalslee Dingen Nederland 19 IS 100% 100% Nederland 1916 101 101 4 V4 Nederl. 1916 99 99 Nederl. 1917 99 99 N.-Indiê 1923 D 100 100%, 14 NJnd. 1926 96»/», 96»/, 'tanken Koloniale Bank 239% 243 Indische Bank 165% 168 Gert Handel MU 184 185% Industrieën vlarg Unie 432% 437% Calvé Delft 1633% 170 Nederl Kunstzijde 363 356 'daecubee 119 115% v an Berkei's Pat. 243 243 Nieuwe Philip»..», 900% 890 i ndustr. Bnitenlanfc /anaconda 279% 284 separator 161% 162 .'.weedsche Lucifers 378% 382 Mijnbouw ■ïoeton Mijnbouw 266 271 Alg. Exploratie 225% 215 4'etroleum c tortsche Petr 380 1 3751 -aboes 108 110 <.on. Olie 394% 392% -nak 192 189% - eudawa 38% 38 warland Oil 43 42 kubber dem Rubber 252 251 tandar 175 175 Dell Batavta Rubtt 160% 160 <*ott. Tapanoell 100% -'•erbadjadl 194% 193 92% V 1. O. O. 145 144 Allied 75 b 76 rr.tercantin Rubber 9% 9% Scheepvaart Holl Amerika Lijn 68 :ito Gem. Eigend. 65 Kon. Ned Stoomb. 92% cheepvaart-Unie 217% 219-% Marine comm. 6%, 6% Marine pref 49 49 Auiker R. V A. ....a......... 630 627 Poerworedjo 81 1 801 160% 1601 Actions Idem 141.50 1401 tabak Dell Batavia 456 459 Oude Dell 417% 418 Oostkust 176 175 Senembab 475 468 Spoorwegen Union Pacific li abasb 65% 66 Chic. Milw. 8tPau) 32 32% Kansas City South 84 Erie RaQr 71 72% Prolongatie Het Zondagavond door rector Kok inge leide Triduum voor de R. K. Middenstan ders, is dan gisteravond door pater H. de Greeve S. J. geopend. Helaas was het aantal belangstellenden betrekkelijk gering. Toch ligt het niet aan de voor deze oefening gemaakte propa ganda, want het bestuur der R. K. Midden- standsvereenigmg, heeft voldoende er voor geijverd. Ook ligt het niet aan den leider van het Triduum, want pater H. de Greeve geniet groote vermaardheid als redenaar. Op heerlijke wijze heeft hij gisteravond uit eengezet, hoe de katholieken, volgens hun katholieke beginselen moeten leven. Hij wees er daarbij op, dat de katholieken vooral er voor moeten zorgen, ook hun openbare leven geheel in overeenstemmng te doen zijn met hun godsdienstige over tuiging. Vanavond zal behandeld worden het katholiek geloof en morgenavond „een ouderwetsch geweten". De middenstanders dienen er op te let ten, dat het Triduum een dag verschoven is. In plaats van Zondagavond, is het nu gisteravond geopend en daarom zal het nu ook niet morgenochtend, doch Donderdag ochtend gesloten worden. Dan is er om 8 uur H. Mis met algemeene H. Commu nie en daarna algemeen ontbijt bij Brink- mann. De R. middenstanders, die daaraan deel willen nemen, kunnen zich daartoe tot en met morgen (den geheelen dag) opgeven aan het secretariaat Nassaustraat 14, tele foon 13781 en na 5 uur, aan de Verlengde Saenredamstraat 122, telefoon 14386. Ondanks de Kringuitvoernig worden vanavond zeer vele middenstanders in de St. Josephkerk verwacht. Die uitvoering duurt veel langer dan de kerkelijke oefe ning, zoodat de middenstanders, die naar den Stadsschouwburg willen gaan, daaraan na het Lof, ruimschoots kunnen voldoen. Eerst de plichten en dan het genoegen! PRIESTERFEEST KAP. A. J. v. SCHAIK Feestavond ter gelegenheid van het 12 - jarig priesterfeest van den Weleerw. heer Kapelaan A. J. van Schaik. Gisteravond werd tn het R. K. Vereeni- gingsgebouw, een feest gevierd van het 12 - jarig priesterfeest van den Weleerw. heer A. J. van Schaik. Dit feest werd aangeboden door al de vereenigingen, waar Zijn Eerwaarde geeste lijken adviseur, moderator of directeur van is. Omstreeks half acht opende de Weleerw. heer kapelaan J. L. C. Witkamp dezen feestavond met een kort welkomstwoord en een felictatie aan den jubilaris, waarna werd overgegaan tot het opvoeren van het drama „Getrouw tot den Dood", in drie bedrijven, gaschreven door P. Adrianus Ord. Min. Cap. Dit drama werd opgevoerd door de too- neelclub „St. Gerardus Majella". Op zeer verdienstelijke wijze wisten de spelers hun rollen te vertolken, terwijl de regie ook zeer goed uitgevoerd werd. Dit stuk was werkelijk keurig en zeker de moeite waard het gaan zien. Het tweede deel van het programma luidde „Lachwekkende Feestrevue". Deze revue grootendeels samengesteld door den Weleerw. kapelaan J. L. C. Witkamp, was een waar succes-nummer. Al de vereenigingen, waaraan de jubila ris verbanden is, verschenen stuk voor stuk voor net voetlicht, terwijl het duo Klets en Meyer, of wel Kletsmeijer, op ver dienstelijke wijze de lachspieren los wist te maken. Bijzonder mooi was in de revue het ta bleau der H. Familie, hetwelk dan ook een uitbundig succes verwierf. Mej. L. v. d. Eijken begeleidde op de piano de gezangen der revue- Aan het slot van den avond, bracht de Weleerw. jubilaris eenige woorden van dank aan allen, die dit mooi en goed ge slaagde feest hebben aangeboden. In de zaal die goed bezet was, merkten wij nog op, den Zeereerw. heer Pastoor H. A. V. IJzermans, en den Zeereerw, heer D. Meijer. Hedenavond wordt wederom deze op voering gratis gegeven. Baadstukken B. en W. bieden de vol gende voordracht aan voor de benoeming van een onderwijzer aan de Openbare La gere school aan den Voorweg: 1. B. W. E. Veuman, tijd. onderwijzer U.L.O.. Zaandijk, 2. J. M. Overmeer, tijd. onderwijzer Bronstee-school, 3. A. Kroon, tijd. onderwijzer te Wassenaar. Voor de benoeming van een onderwijzer aan de Openbare Lagere school aan den Bronsteeweg: 1. J. M. Overmeer, tijd. onderwijzer Bron- steeschooi, 2. B. W. E. Veurman, tijd. on derwijzer U.L.O. te Zaandijk, 3. A. Kroon, tijd. onderwijzer te Wassenaar. Voor de benoeming van een onderwijzeres aan de Openbare Lagere School aan den Bronstee weg: 1. Mej. A. A. de Vries, tijd. onderwijzeres Bronsteeschool, 2. Mej. M. F. Hoepermans. tijd. onderwijzeres O. L. school, Voorweg; 3. Mej. E. E. Witte, tijd. onderwijzeres te Haarlem. B. en W. stellen voor: D. Kikkert, Hoofd der openbare school voor gewoon lager on derwijs aan den Voorweg, als zoodanig met ingang van 1 September 1929 over te plaat sen naar de derde school voor gewoon L. O., welke zal worden ondergebracht in een nieuw te stichten schoolgebouw aan de Heemsteedsche Dreef. VACANTIE KOLONIES De afdeeling Bloemendaal van het Cen traal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantie Kolonies, houdt Donderdagavond in hotel „Vreeburg" haar jaarvergadering. Aan de orde zullen komen: jaarverslagen, bestuursverkiezing en bespreking over uit te zenden kinderen. Burg. Stand Geboren: z. v. W. J. C. Wolff—Beumer. Ondertrouwd: J. M. André de la Porte en I. J. J. Ie Roy H. J. Duineveld en G. de Vos G. F. Bekker en J. R. Beuckens. Getrouwd: G. van Wijk en M. van Neg- geren. Overleden: M. Ch. E. Hoddes, 71 j.. wo nende te Amsterdam C. Hartog. 40 j- Een mooi succes Een mooi succes heeft onze plaatsgenoot, de landbouwer P. van Reeuwijk verleden week mögen oogsten op de centrale keuring te Alkmaar met zijn eigen gefokten tweejarigen stier Flora Maximillaan, waar hij met dit dier op no. 5 kwam te staan. Deze jonge stier heeft een prachtafstamming; zijn grootvader was in 1923 op de tentoonstelling in den Haag kampioen, terwijl zijn moeder Flora, die nog in het bezit is van den heer v. R. in een jaar een melkopbrengst had van 5857 K.G., met een gemiddeld vetgehalte van 3.62 pet. Genoemde landbouwer, die nooit kos ten of moeite spaart om steeds met het beste fokmateriaal voor den dag te komen, ziet op deze wijze zijn streven beloond, Dit zij nog vermeld, dat deze keuring voor ge heel Noord-Holland was. Onder af d. der St. Jozefs gezellen Beverwijk Uitslagen 21 April V.I.C. I—D.E.M. I 1—3. A.D.O. 2D.E.M. 2, niet doorgegaan, D.E.M. 3A.D.O. 3 3—2. VitesseD.E.M. B 05. D.E.M. AA.D.O. B 0—12. Het eerste heeft den Collegemenschen dej eerste nederlaag toegebracht in dit seizoen en op eigen terrein. Dit kranige stukje werk heeft D.E.M. zeer dicht bij den eeretitel gebracht. Hoewel er een straffe wind woei, werd er zeer goed gespeeld en is er zéér hard gewerkt. D.E.M. stelt zich te half 3 in de volgende formatie op Pels D. Schram Winkelhuyzen v. Balen Amersfoort R. Schram Pirovano Vlek de Ruiter de Vreede Tervoort D.E.M. verliest den toss en speelt tegen zon en wind in. Direct wordt er door beide partijen flink aangepakt. Snel vliegt het leder van voet tot voet en van doel tot doel, doch het schot is vooralsnog niet aanwezig of niet goed gericht. D.E.M. wordt dan iets sterker, doch de beide goed spelende backs zuiveren met verre en nog verder door den wind gedragen trappen het terrein. De V.I.C.-spil werkt zeer tactisch en ver deelt het spel goed. De midvoor doet het beter als hij zeer fraai inkopt, doch de doel man redt nog fraaier. Eenige corners op het V.J.C.-doel leveren ook al geen resultaat op. Na nog eenige wederzij dsche aanvallen, waarbij de keepers hun talenten moeten toonen, breekt rust aan zooals begonnen was. Direct na rust wordt door D.E.M. krach tig aangepakt. Herhaaldelijk zwermen zij voor het V.I.C.-doel. Dan gelukt het den linksbinnen door de taai verdedigende backs heen te breken en geeft D.E.M. op fraaie wijze de leiding. Hierna zitten de D.E.M.'ers er nog meer op. Het V.I.C.-doel wordt dan onder vuur genomen. Dan probeert V.I.C. het eenige malen. En met succes. Als de links-back, welke overigens goed speelde, jammerlijk tnist is de V.I.C.-rechtsbinnen er als de kippen bij en brengt den stand op 11. Het schijnt dan, dat de D.E.M.'ers hierdoor eenigszins ontmoedigd zijn. D.E.M. heeft dan geluk, als een hard schot tegen den paal ketst. Dan is het gedaan met het over wicht van V.I.C. Onstuimig komen de D.E.M.'ers opzetten. Telkens en telkens ko men zij terug, doch doelpunten blijven nog steeds uit en ontsnapt het V.I.C.-doel eenige malen op zeer gelukkige wijze aan een door boring. De D.E.M.-rechtsbuiten verknoeit dan eenige mooie aangegeven ballen door over of naast te schieten. Het is dan nog circa 5 minuten voor het einde, als de links buiten met een mooi en zuiver schot D.E.M. de leiding hergeeft. Dit is de D.E.M.'ers niet genoeg. De V.I.C.-voorhoede brengt het niet verder dan de backs, welke met verre schoten hun voorhoede geen tijd tot rust laten. Eenige schoten van den midvoor stopt de keeper of gaan juist langs ded paal. Twee minuten voor het einde zet dan de rechts binnen goed door en scoort het 3e doelpunt. Als dan de scheidsrechter Klünner, welke dezen ietwat forsch gespeelden wedstrijd goed leidde einde aankondigt, heeft D.E.M. na zwaren strijd een volkomen verdiende over winning bevochten. Maandagavond werden reeds genoemde wedstrijden voortgezet in het R. K. Vereeni- gingsgebouw aan de Brouwerskade. Evenais ln de tweede ronde, werd ook nu weer treu rig spel te zien gegeven. De ontmoetingen hadden het volgend verloop: B. H. StevensP. Mul, Aanvankelijk, doch vooral tegen het middenspel deed Mul o.i. zonderlinge zetten, waardoor hij zijn stand minder gunstig maakte. Evenwel wist hij nog langen tijd krachtig weerstand te bieden. In het eindspel gelukte het Stevens op een fraaie wijze een schijf winst te behalen. Wel dra werd nu de stand van Mul critieker, en was dan ook al spoedig genoodzaakt zijn partij op te geven. C. GastelaarsC. Warmerdam. Deze partij werd reeds Zondag j.l. te Lisse gespeeld. Gastelaars die zich schijnbaar in eigen om geving rustiger gevoelde wist Warmerdam een tweede nederlaag te bezorgen. G. RumpD. Rump. Het behoeft wel geen nader betoog dat een dergelijke ontmoeting als deze, niet Van spanning ontbloot was. In het middenspel stond G. Rump voordeeliger. Langzamerhand nam echter D. Rump het offensief in handen, en wist zelfs in het ge vorderde eindspel doorbraak naar dam te forceeren. Hoewel al spoedig bleek dat deze partij rémise was, werd nog eenigen tijd noodeloos doorgespeeld. Ten slotte offerde G. Rump twee schijven, waarmede hij alle winstkansen voor zijn broeder-partner uit sloot, en werden aan dit bord dan ook met recht de punten broederlijk verdeeld. De stand is heden als volgt: B. H. Stevens 6 pnt. D. Rump 5 pnt. G. Rump 3 pnt. C. Gastelaars 2 pnt. P. Mul 1 en C. Warmerdam geen pnt. Woensdag a.s. krijgt D. J. D. Alliance op bezoek en zal wel alles moeten bijzetten om een gelijk spel te verkrijgen. DINSDAG 23 APRIL Berlijn 58.95 59.05 Parijs 9.70 9.80 Brussel 34.55 34.6E Londen 12.07% 12.08 Ztlrich 47.90 48.— Rome 13.— 13.10 Madrid 36.20 36.30 Weenen 34.95 35.05 New-York (cable.' 2.48% 2.49% 7.35 7.45 Warschau 27.— 27.10 Kopenhagen 66.30 66.45 66.30 66.45 Stockholm 66.45 .6C66 Te Arnhem heeft op den Rijn een aan varing plaats gehad. Aan den Zuid-oever lag een Rijnschip van ongeveer 1000 ton, dat door een sleepboot de rivier moest worden opge^ trokken. De sleepboot kon den kop van het schip niet behoorlijk omkrijgen met het ge volg, dat de kop terecht kwam in een grint schip, dat aan de stadszijde bij Onderlangs lag te lossen. In het aangevaren schip werd een groot gat geslagen en het begon direct te zinken, Het schip, de „Johanna" van Millingen, groot 350 ton, behoorde aan schipper Sanders. Daar het vrij langzaam zonk, konden de schipper en zijn knecht zich tijdig in veilig heid brengen. De schuit ligt vrijwel geheel onder water, doch veroorzaakt geen hinder voor de scheepvaart. Ze was in dienstbetrekking te Den Haag Dezer dagen maakten wij er melding van, dat een 15-jarig meisje, op reis van Wee- nen naar Sneek, niet op de plaats van haar bestemming was aangekomen. Dientengevolge ontstond over haar lot groote ongerustheid en werd opsporing ver zocht. Thans is het meisje gelukkig gevon den. Ze vertoefde ln den Haag en was daar in dienstbetrekking. Waarschijnlijk is zij, in plaats van naar Sneek te gaan, doorge reisd naar den Haag, waar ze onze residentie zoo bekoorlijk vond, dat ze maar besloot er te blijven. Of ze nog naar Sneek gebracht zal worden, verhaalt de historie voorloopig niet. Zondag is te Delft de 9-jarige jongen A. de Graaf, doordat hij plotseling den weg overstak, nabij de Koepoortbrug aangereden door een auto van den heer van Dop uit Delft. De jongen bekwam een schedelfractuur en een gebroken arm. De politie vervoerde hem naar het gasthuis. Zijn toestand is zeer ernstig. De autobestuurder probeerde nog den jongen te ontwijken, de auto reed daar bij door de brugleuning en bleef boven het kanaal hangen. De zwaar beschadigde auto werd met behulp van een kraanwagen weg gesleept. Door de politie te Weert werd aangehou den zekere L. H. T. als verdacht van ver duistering ln diensbetrekking tot een be drag van 2400. De aangehoudene was de laatste jaren werkzaam als reiziger bij een manufacturenhandel te Weert. T. is ter beschikking der justitie te Roermond ge steld. Vermoedelijk door een defect aan de stuurinrichting is gisteren nabij Delden de auto van den heer v. R. tegen een boom gereden en kwam van daar in een sloot te recht. De beide inzittenden liepen zoodanige verwondingen op, dat zij naar het zieken huis moesten worden overgebracht. Eén hunner is vrij ernstig gewond. De auto is zwaar beschadigd. Uit de Waal té Druten is het lijk opge haald van een ongeveer 40-jarig mansper soon. Hij was gekleed in een donker cos- tuum en in het bezit van een gouden hor loge en een portefeuille met portretten. Te Arnhem heeft zich gisteren op de ter reinen der E.N.K.A.-fabrieken een eigen aardig ongeval voorgedaan. Doordat eenige arbeiders tegen een buis met chloor stootten verspreidde het gas zich door het lokaal, met het gevolg, dat verschillende arbeiders onwel werden en flauw vielen. Door een dokter konden zij worden bijgebracht. Gistermiddag had, nadat een uitvaart dienst had plaatsgehad, op de begraaf plaats „Buitenveldert", de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van luitenant Klmijzer, die bij het vliegongeluk van Woensdag J.l. bij Venlo, zoo jammerlijk om het leven is gekomen. Bij de teraardebe stelling, die niet met militaire eer geschied de, waren veel belangstellenden aanwezig. Vermoedelijk tijdens het vervoer van het W. P.-station naar den Singel te Amsterdam is een transport margarine, groot pl.m. 2500 K G. margarine ontvreemd. Zondagnacht is in de Hugo de Grootstraat te Rotterdam een twist ontstaan tusschen de gebroeders B. en den 33-jarigen chauf feur P. de P. Beide partijen werden spoedig wederzijds door aanhangers gesteund. In de verwarring is met een revolver ge schoten. De 67-jarige moeder van de gebroeders B. werd in den arm getroffen zoodat zij in het ziekenhuis aan Bergweg ter verpleging moest worden opgenomen. De politie heeft niet kunnen uitmaken wie van de drie ruziemakers het schot heeft gelost, daar zij plotseling eendrach tig zwegen. Na het verhoor zijn zij weder op vrije voeten gesteld. Zuidhom is spelenderwijs te water geraakt. De moeder, die het kind in het water zag liggen is 't onmiddellijk nagesprongen. Het gelukte beide drenkelingen op het droge te brengen. Bij het knaapje waren de levens geesten echter reeds geweken. Maandagmiddag is op de rivier de Maas ter hoogte van de Steenplaats de 20-jarige schippersknecht J. Veth uit Offenbach, Duitschland, verdronken. Veth bevond zich in een roeiboot om behulpzaam te zijn bij het laten zakken van het anker van een Rijnschip. De standaard van het anker trok de boot om, waardoor de knecht over boord viel. Het lijk is nog niet opgehaald. Door 20.000 musici uitgevoerd 100-000 bezoekers op één concert Johann Strauss, de walskoning, die in het begin van zijn schitterende carrière met Zün kapel eerst in de Weensche concerttui- nen en groote restaurants is opgetreden en daarna met het vergroote orkest triomf tochten door de geheele wereld heeft onder nomen, kreeg op een goeden dag de uit- noodiging in Boston een uitvoering van zijn beroemde koor- en orkestcompositie An der schonen blauen Donau te dirigeeren, waaraan niet minder dan 20.000 zangers en orkestmusici hun medewerking zouden ver- leenen. Met een niet geheel gerust hart nam de meester deze vereerende invitatie aan, die overigens voor hem ook buitengewoon gun stige condities van materieelen aard mede bracht. Het groote succes bleef Strauss ook in de Nieuwe Wereld trouw. Hij kwam en overwon! Over dit eerste concert in Boston gaf de componist, naar het „Vad." meldt, de vol gende interessante beschrijving. „Op het podium bevonden zich 20.000 zangers en musici, die ik dirigeeren zou. Om deze geweldige massa te leiden, waren rnjj honderd sub-dirigenten ter beschikking ge steld, maar ik kon alleen de allerdichtst bij- zjjnde zien, en niettegenstaande vooraf plaats gehad hebbende repetities, was aan een artistieke prestatie of iets dergelijks niet te denken. Een weigering zou ik met den prijs van mijn leven moeten betalen. Stelt u zich mijn positie eens voor tegen over een publiek van 100.000 Amerikanen! Daar stond ik op den bovensten dirigeer- stoel. Plotseling een kanonschot: een zachte wenk voor ons 20.000, dat het concert begin nen moest. Ik gaf het teeken: mijn honderd subdirigenten volgden mij zoo goed en zoo kwaad als zij konden en nu ontstond een heidensch lawaai, dat ik mijn leven niet vergeten zal. Daar wij ongeveer op denzelf den tijd begonnen waren, was mijn geheele opmerkzaamheid nog daarop gericht, dat wij ook op denzelfden tijd zouden eindigen. Goddank, ik volbracht ook dat. De 100.000 toehoorders brulden bijval en ik herademde, toen ik mij weer in de vrije lucht bevond en vasten grond onder mijn voeten voelde". Het bureau van de Union de Genève, het „Bureau Internationale de Radiophonie", dat tot nu toe een semi-officieel karakter droeg en in den omroep slechts regelend en adviseerend kon optreden, zal, naar wij vernemen, een meer officieel karakter aan nemen. De bepalingen van de Union zullen dan ook rechtskracht verkrijgen. Naar gemeld wordt, heeft de Hoogeerw. Provinciaal der Paters Jezuïeten in Neder land aan den Zeereerw. Pater A. B. H. Gielen S. J., om gezondheidsredenen, ont slag verleend als moderator der R. K. Stu- dentenvereeniging Sanctus Thomas Aqui nas te Amsterdam, en in zijn plaats be noemd den Zeereerw. Pater J. van Heugten S. J- Het 3-jarig zoontje van den heer D. M. te AMSTERDAM, 22 April, Vee. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 554 vette koeien, waarvan de prijzen waren: ie qual. 104H4 ct., 2e qual. 88100 et', 3e qual. 7086 ct, per kg. slachtgewicht170 melk- cn kalf- koeien f 300425 108 vette kalveren, 2e qual. 8295 ct., 3e qual. 7080 ct. per kg. levend gewicht 207 nuch tere kalveren f 8—14 61 schapen f 34—42 580 varkens, Hollandsche Overz. en Geldersche ie qual. vleesch- varkens 99101 ct. (een enkel prima varken daarboven). Hollandsche 98—99 ct., vette varkens 9899 ct. per kg. slachtgewicht 75 paarden f 160—290. AMSTERDAM, 22 April. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Kmoop.) Zeeuwsche bonten f 2.803.20, id. blauwen f 33.20, id. bl. eigenheimers f 1.802, id. eigen heimers f 1.802, id. blauwe poters f 1.501.75, id. bonte poters f 1.50id. Bevelanders f 22.25 IJpolder bravo's f 2.50—3.50, id. blauwe eigenheimers f 2—2.10, id. rood Jt r f 2—2.25 Hillegommer zand aardappelen f 2.252.50 Drentsche eigenheimers f 2.5 2.80 Friesche blauwen f 2.903/ id. bmrgers f 1.902 id. blauwe borgers f 1.802, id. bravo's f 3 p. hl. ALKMAAR, 22 April. Vee. Aangevoerd 52 koeien f 22, •400, 3 vette kalveren f 80no, per kg. f x.301.50 172 nuchtere kalveren f 822, 667 varkens, vette 82 85 c., zouters 8185 c. per kg. Handel in vette varkens stug, overigens goed. AMSTERDAM, Binnenl. granen. Tarwe bij ruim aan bod lager verkocht f 12.15—12.40, begin-markt voor enkele uitgezochte partijtjes iets meer betaald. Gerst che- vatier blijft ilauw gestemd f 11.25n-75. Haver flauw, onveranderd f 11.25n»75* Erwten kleine groenen flauw, f 11.5016.75. Schokkers minder ter markt, lager ver kocht, f 18.5022. Bruine boonen, flauw lager" verkocht 35—41. ROTTERDAM, Granen. (Noteering Amst. Koren beurs.) Maïs. La Plata gele, ouden oogst, disp. f 218, idem nieuwen oogst, disp. f 222, verwacht 24 April per s.s Orania" f 220, 3 Mei per „Barhil" en 6 Mei per „Gelria" 217, levering Juli/Dec. f 205. Amerikaansche mixed II disp. f 205. Java witte in balen loco f 200, Java mixed m balen loco f 204. Gerst. Amerik. II disp. f 190, Poolsch 67 kg., per s.s. „Tellus", f 235. Lijnkoeken. Inlandsch voorslag loco f 13.55/ Mei/Aug. f 13, N.-Amerik. loco f 13.60, Mei/Aug. f 13/ S.K. loco f 13.65, verwacht 26 April per „Coahoma County" f 13*65, Mei/Aug. f 13.25* Binnenl. granen. (Boerennoteering.) Nieuwe tarwe f 12 12.50, rogge f 1111.50, chevaliergerst f 4*5°*2, haver f xi.2511.75, duiveboonen f X415,50, paardeboonen f 12.7513.25, alles per 100 kg. ROTTERDAM, Vee. Aanvoer 483 vette runderen, 267 vette en graskalvercn, 11 nuchtere kalveren, 100 schapen of lammeren, 1312 varkens, biggen. Prijzen koeien ie soort f 1ï.tl, 2e s. f 0.890.99/ 3* s* f °-630.82, ossen- ie s. f 0.921.04# 2e s. f 0.800.90/ 3* f 0.65 0.77, kalveren ie s. f 1.65—1.75, 2e 8. f 1.431*59/ 3« s. f i.x6x.30, schapen xe s. f 0.891.04, 2e s. f 0.720,85# 3e s. f 0.500.65, lammeren f 0.820.91, varkens ie s f 0.74—0.82, 2e s. f 0.630.91, varkens ie s. f 0.740.8a 2c s. f 0.630.73, 3e s. f 0.560.63, exportvarkens f 0.79 0.85 per kg. Handel in vette runderen redelijk, weinig verandering in priis. Vette kalveren afloop door ruimen aanvoer iets minder dan noteering, weinig prima qual. aangevoerd. Schapen redelijk verhande d met weinig prijsverandering. Varkens met goeden handel in vette in zouters vlug prijzen echter minder dan vorige week. STOOMVAART-MIJ NEDERLAND BATOE (thuisr.) 21/4 van Sabang. BORNEO (thuisr.) 21/4 van Colombo. CHRISTIAAN HUYGENS (uitr.) 22/4 te Sabang. ENGGANO (thuisr.) 21/4 te Suez. ENGGANO (thuisr.) 22/4 van Port Said. GROTIUS (uitr.) 19/4 te Sabang. JOHAN DE WITT (uitr.) 21/4 van Genua (vertraagd doof reparatie aan ankerspil). KANGEAN (thuisr.) 18/4 van Sabang. KONINGIN DER NEDERLANDEN (thuisr.) ai/4 Port Said. MANOERAN 21/4 van Amsterdam naar Batavia. RADJA 20/4 van Batavia naar Amsterdam. RIOUW 21/4 van Amsterdam naar Java 22/4 te Antwerpen ROEPAT (uitr.) 22/4 te Batavia. RONDO (thuisr.) 21/4 te Londen. SIMALOER (uitr.) 22/4 te Batavia. KON. HOLL. LLOVD AMSTELLAND (uitr.) pass. 20'4 St. Vincent- DRECHTERLAND (thuisr.) pass. 21/4 nam. 4 uur Ouea- sant. EEMLAND (uitr.) 20/4 van Montevideo. GAASTERLAND (uitr.) pass. 20/4 Las Palmas. GELRIA (thuisr.) 13/4 van Santos. MONTFERLAND 20/4 van Amsterdam te Buenos-Ayres* ORANIA (thuisr.) 21/4 te en van Coruna. ZAANLAND 21/4 van Hamburg te A'dam. ZEELANDIA (uitr.) 20/4 van Corunna. ZEELANDIA (uitr) 21/4 te en van Leixoes. KON. NED. STOOMB.-MAATSCHAPPIJ ACHILLES 21/4 van Napels te Torrevisja. ADONIS 21/4 van Lissabon te Amsterdam. ARES 21/4 van Algiers te Smyrna. ARIADNE 20/4 van Lissabon naar Amsterdam. BARNEVELD, (thuisr.) pass. 20/4 Azoren. CLIO 20/4 van Lissabon te Cadix. COMMEWYNE 21/4 van Amsterdam te Paramaribo* CRYNSSEN (thuisr.) 23/4 te Plymouth verwacht. DEUCALION 20/4 van Montc Cristi naar Havre. ERATO, Amsterdam/Odensc pass. 21/4 Holtenau* FAUNA 22/4 van Hamburg te Amsterdam. GANYMEDES 21/4 Varna te Constanza. HERMES 21/4 van Algiers te Amsterdam* ILOS 20/4 van Musel naar Oporto. IRENE 20/4 Valencia naar Amsterdam. JUNO 20/4 van Limni te Smyrna. NOTOS 19/4 van Patras naar Venetië. ODYSSEUS 22/4 van Kopenhagen te Amsterdam, ORION 20/4 van Calamata te Piraeus. PERSEUS 21/4 van Amsterdam te Malaga. TELLUS Stettin/Amsterdam, pass. 22/4 Brunsbuttel* THESEUS A'dam/Barcelona, pass. 21/4 Gibraltar, TRITON (thuisr.) pass. 21/4 Azoren. WAALDIJK 20/4 van Amsterdam te Curasao. AJAX 20/4 van Amsterdam naar Hamburg. EUTERPE 20/4 van Amsterdam naar Kopenhagen. HEBE, 20/4 van Amsterdam naar Gothenburg, MEROPE 20/4 van Amsterdam naar Malaga. NEREUS 20/4 van Rotterdam naar Passages. POLLUX 30/4 van Arasterdam naar Hamburg. SATURNUS 20/4 van Amsterdam te Rotterdam. TELAMON 20/4 van Amsterdam naar West-Indië. KON. PAKETVAART-MAATSCHAPPIJ MANIPI Rotterdam naar Batavia, 22/4 van Aden. MAWPAWA, Arasterdam naar Batavia 22/4 rr.idoag, be stek 3 gr. 1' Z.B. en 97 gr. 37' O.L. GENERAAL V. D. HEYDEN, A'dam naar Batavia, pass. ao/4 Point de Galie. MANDAR, R'dam naar Batavia 20/4 mkldagbestefc t* gr. 01' N.b. en 58 gr. 07 O.I. REYNST Amsterdam naar Batavia, TO/4 middagbestek 3 11 gr. 11' N.B. en 56 gr. 26 O.L. ROK AN Rotterdam naar Batavia, 22/4 van Perim. HOLLAND—AFRIKA-LIJN BILLI TON (thuisr.) pass. 21/4 Ouessant. HEEMSKERK 20/4 van R'dam naar Hamburg* ISLEWORTH (uitr.) 20/4 van Cuxhaven. IJSTROOM 19/4 van Hamburg te Amtwerpen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN LOCHKATRINE, Pac.k./Rotterdam 18/4 v. Cristobal. BILDERDIJK, Rotterdam naar Boston, pass. 21/4 Lizard* BLOMMERSDIJK, New York naar Rotteram 20/4 nam. 10 uur 30 voor den N. Waterweg verwacht. BLOMMERSDIJK 21/4 van New York te Rotterdam. EEMDIJK, Vancouver n. R'dam, 19/4 te San Francisco. GLAMORGANSHIRE/Antw. naar de Pacifickust, pass. 19/4 Azoren. GROOTENDIJK 22/4 van Hamburg te Rotterdam. KINDERDIJK, Antw. n./d. Pacifickust 21/4 te Londert» LOCH MONAR Pacifickust naar R'dam 23/4 te L?s An geles. MOERDIJK Rotterdam ru/d. Pacifickust ai/4 te Cristobal NEBRASKA (thuisr.) 18/4 van Seattle. NIEUW-AMSTERDAM, New York naar R'dam 21/4 de» middags 12 uur, 200 mijl van Scillyopgehouden do*" Oosterstorm. HOLLAND—BRITS CH-INDU-LIJN ANDIJK (uitr.) ax/4 te Bombay. KIELDRECHT (uitr#) 21/4 te Genua. SCHIEKERK 21/4 van Antwerpen te Rotterdam. SOMMELSDIJK 22/4 van R'dam te Himburg. STADSDIJK (uitr.) 21/4 van Colombo. TEXEL (uitr.) 20/4 te Port Said. HOLLANDOOST-AZK-LIJN GEMMA (uitr.) 20/4 te Kobe. HOLLAND—AUSTRALIë-LIJN ARENDSKERK (thuisr.) pass. 22/4 Perim* AAGTEKERK (uitr.) 21/4 te Adelaide, ALCHIBA (uitr.) 20/4 van G^nua. JAVA—NEW-YORK LIJN DJAMBI Java naar New-York 21/4 te Port Said* DJAMBI, Java naar New York 20/4 te Suez. SALAWATI, Batavia naar New York, 19/4 van Sabanf SITOEBONDO, Java naar New York, 22/4 te Sabang. ROTTERDAMSCHE LLOYD BUITENZORG 21/4 v. Rott. te Hamburg. DELI (uitr.) pass. 19/4 Gibraltar. GAROET 21/4 v. Bremerhaven n. Java. INDRAPOERA (thuisr.) 20/4 v. Tanger. INDRAPOERA (thuisr.) pass. 22/4 Finisterfe. KEDOE (uitr.) pass. 21/4 Malta. KOTA RADJA (uitr.) pass. 21/4 Point de Galle* MEDAN (uitr.) 20/4 v. Marseille. PATRIA (uitr.) pass. 20/4 Perim. SLAMAT (uitr.) pass. 21/4 Finisterre. TABANAN (thuisr.) pass. 21/4 Point de Galle. VLIELAND (thuisr.) pass. 21/4 Kaap del ArmL ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN ALGORAB (uitr.) pass. 19/4 Madeira. ALHENA 21/4 Rott. te Hamburg. J ALPHERAT 21/4 v. Hamburg te Rott. STOOMVAART MIJ. OCEAAN ACHILLES 20/4 v. Japan 1. v. Rott. te Hamb* ALDABI (thuisr.) 20/4 v. St. Vincent. ALGORAB (uitr.) 20/4 v. Teneriffe. ANTENOR, Japan/Rott. 21/4 te Singapore. ATREUS 20/4 v. Amst. n. Liverpool. DEMODOCUS, Japan/Amst. 19/4 te Suez. LAERTES, Batavia/Amst., pass. 22/4 Wight. MEDON, Rott./Japan, 20/4 te P. Said. MEMNON, Batavia/Amst. 19/4 te Suez. PHEMIUS 20/4 v. Amst. n. London. PHEMIUS 21/4 v. Japan 1. v. Amst. te Lond. POLYPHEMUS, Batavia/Amst., pass. 22/4 Perim. STENTOR, Batavia/Amst., pass. 20/4 Perim. EMZETCO LIJN JONGE ANTHONY 20/4 v. Barcelona n. Castillon. JONGE JOHANNA, Rott. n. Earcelona, pass. 20/4 Finis* JONGE JACOBUS 21/4 v. Valencia n. Rotterdam. NEDERLANDSCHE SCHEPEN AMSTEL 21/4 Las Palmas gep. Rufisque n. Rott. ANNA, m.s. 19/4 v. Exmouth n. Par. BATAVIER V 22/4 8 u. 2.0 v.m. v. Rott. te Gravesead* BATAVIER VII 22/4 v. Rott. te Middlesbro. BATAVIER VIII 21/4 v. Bilbao n. Rotterdam. BRABANT, m.s. 20/4 v. Antw. te Shoreham. COSMOPOLIET m.s. 18/4 v. Hamb. n. Holbük. CATHARINA, m.s. 20/4 v. Nieuwpocrt te Lond. CORMORANT, m.s. 20/4 v. Nieuwpoort te Lond. DOROTHEA m.s. 18/4 bv. Kopenh. te Hamb. DRIEBERGEN 21/4 v. Rott. te Narvilk. DOLPHIJN, m.s., 19/4 v. Rochester n. Lond. DUBHE 21/4 v. Belfast n. Swansea. EBENHAEZER, m.s. Timmer, 18/4 Bllmshom Hamb. GIDEONA II, m.s. 18/4 v, Hamb. n. Nyborg. GRIETJE, m.s. 20/4 v. Antw. te Lond. HAGNO 21/4 v. B.-Ayres n. Bahia Blanca. HARDENBERG 22/4 Dungeness gep., Algiers n. Rot terdam. HOLLAND, slb., 20/4 te Aden, Rott. n. Tandjong Pr*»*' HORIZON, m.s. 19/4 v. Soendborg te Holtenau. IMMANUEL, m.s. de Boer, 18/4 v. Halmstad te Han* burg. HENDRIKA, m.s. 19/4 v. Antw; te Teignmouth. HONTESTROOM 21/4 v. Amst. te Lond. HUDSON, sleepb., 22/4 v. Hamburg n. Rott. met sloop- schip „Albatros". INDUS sleepb. v. 17/4 v. Rott. te Curacao, met een ha* en bootje op sleeptouw. JANTJE, m.s. Schothorst, 20/4 te Lond. uitgekl. n. Bruss*w JAVA ZEE, sleepb., met beschadigd s.s. „José". KATENDRECHT 19/4 v. Avonmouth n. Preston. KEL.BERGEN 29/4 v. Barry te B.-Ayres. MAAS 20/4 v. Londen te Newcastle MARGINA, m.s. Paap, 18/4 v. Selby te Harburg. NAALDWIJK 20/4 v. Rott. te Newcastle. NEPTUNUS, Oosterhuis, 20/4 v. Oscarshamn n. No*1^ köping. NOORD 20/4 Ouessant gep. Melilla n. Rotterdam. FORTUNA, m.s. 19/4 v. Limfjord te Hokenau. ROSSUM 20/4 Dungesees gep., Rott., n. Las Palm REIK 20/4 v. Calcutta n. Bombay. STAD VLAARDINGEN 20/4 v. Rott. te Narvik. f STOLWIJK 21/4 Finisterre gep. Sfax n. Sas v. O®11 TRENT 22/4 Holtenau gep. Danzig n. Rouaan. TYNE 20/4 v. Koningsbergen te Danzig. WAAL 20/4 v. Augustenburg n. Stugsund. WESTLAND 20/4 v. Leith n. Rott. WOLSUM 20/4 v. Rott. te B. Avres. ZEEHOND, Nooitgedacht, 20/4 v. Lgnden n. ZEELAND, sleepb., 20/4 v. Rott. te Hamburg met ter „Frisia". ZIERJKZEE aang. 20 April Dina, Duinka*» Remagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10