Brieven uit Frankrijk ■1 Groote brand in een machinefabriek te Utrecht Spinnewebjes Telegrafisch Weerbericht BUREAUX:NASSAULAAN43 dit nummer bestaat uit drie bladen DINSDAG 23 APRIL 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17138 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. De vlucht uit de groot-stad De Graf Zeppelin voor het vertrek gereed Dood onder zijn vliegtuig Branden in Haarlemmermeer Ernstige autobotsing Schitterende prestatie van de Koolhoven-sportcoupé Hr. Ms. Willebrord Snellius HET DRAMA TE GROOTEGAST De moordenaar Yje Wijkstra voor de rechtbank te Groningen Voornaamste Nieuws Feestgave van Haarlem's Diocees aan den Paus In zijn voet geschoten J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem De telefoontarieven in de streeknetten Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per weck 25 ct.; per «wartaal i 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN. TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct-, bij room it bet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné'sop dit blad zij n ingevolge de verzekeringsvoorwaardenr O ft ft Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door r-jpn bij een ongeval met f ftrfl bij verlies van een hand, ra nr bij verlies van een |rA tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen uUUU.- verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; I I JU«"doodelijken afloop: I LuUi" een voet of een oog; I I <uüa~ duim of wijsvinger; I Uu," bij 'n breuk van been of arm; bij verlies v. een anderen vinger. Op een voorjaars- of zomerschen dag ontvlucht de familie de stad ont in de ■vrije natuur van de banlieue even te herademen, maar vooral om den zoo lang gedroomden droom te gaan reali- seeren. Mollig liggen de velden. De zon bekoort door haar breeden lach en de frissche lucht schenkt nieuw leven aan de beklemde longen. Van het station tot aan de „lottissements" verrukt de wan deling. De zandwegen vormen eene andere nieuwe bekoring der aan klevend asphalt en harde trottoirs gewende voe ten. De landelijke rust benauwt niet, integendeel is een charme te meer voor de, sinds jaren door het moderne ver keer, gemartelde ooren. Hoe goed is het hier te zijn. De bleeke kindergezichtjes schijnen als te verlevendigen en dc slappe lichaampjes worden als door een mysterieus nieuw leven tot ongekende inspanningen opgewekt. Zij zijn niet te houden: schreeuwen, springen van berm tot berm en in ongebreidelde vaart jagen zij het dartele vlindertje na, dat wat te lachen weet op dezen zomerschen dag, maar zich niet verschalken laat. De ouders bezien elkaar en In hun blik lezen zij de verwerkelijking van hun broom, zien reeds het zoo begeerde huisje, de kinderen vol leven en gezond heid om hun tafel vereenigd en daarop de versche dampende groente uit hun eigen tuintje. Zij raden de nog aan te leggen wegen en na eindeloos heen en Weer gepraat kiezen zij het plekje grond, het beste onder het beste. En als zij des avonds vermoeid zijn teruggekeerd, drukt de naar olie en benzine riekende lucht, benauwt het stof de ademhaling, lijken de grauwe huizen en daken hun onver draaglijk. De nauwe straten vormen een te schrille tegenstelling met de breede lokkende velden en vaster dan ooit zijn Ze besloten die vervloekte stad te ont vluchten. Kort daarop koopt vader het Zoo begeerde stukje grond, het plekje, droom van hunnen droom van maanden. Duizenden werklieden, bedienden, geheel «en yolk van bescheiden luitjes, strijken Zich zóó neer op de landen, waar voor enkele jaren de stoere boer de voren trok. En onder hen vermengen zich of zijn voorafgegaan ontelbare anderen, moeilijk onder bepaalde sociale groepen te rangschikken. Boerenarbeiders, uit hunne dorpen vertrokken door de ver lokkingen der steden in de ijdele hoop van een gemakkelijker gewin, zijn terug gekeerd uit heimwee der velden en stel len zich nu tevreden met een schijn van landelijkheid. Polen, Italianen, Slowa- ken, verdreven uit de Metropool, nestelen zich op een hoekje grond en leven voor- loopig in vrede. Onrustige wezens overi gens, aan een te scherp wakend oog onttrokken, bereid om op een goeden avond te vertrekken, als orde en civili satie om hunne barakken gaan heer- schen, dan zoekend een meer zekerheid gevende omgeving. Zoo groot was de vloed, dat dorpen, die sinds eeuwen te sluimeren lagen, in enkele weken tijds soms, als geheel waren overstroomd door nieuwe bewoners of soms zelfs dat eene geheele nieuwe agglomeratie was ont staan in eene spanne tijds, die bij zulke feiten als minuten tellen. Op welks grondslagen nu zijn deze nieuwe ot vier-, vijfvoudig vergroote dorpen geba seerd? Op grondslagen van ellende en niet goed te begrijpen moeilijkheden. Zij zijn dadelijk begonnen, reeds bij den aankoop van het stukje grond, want de woning moest worden gebouwd en geld bezat men niet of heel weinig. Daarom was het eerst een geïmproviseerde barak, zonder verdieping uiteraard en zonder eenig comfort. Nu is dat woord te sterk, daar comfort denken doet aan luxe en dat nu juist was verre. Later zal die barak worden verbeterd en geperfec- tionneerd. Eerst moet de grond, waarop men wonen gaat, bij stukjes en beetjes worden betaald. Toen zijn ze gekomen de Zaterdagen en Zondagen met vrouw en kinderen en zijn zij gemeenschappelijk met den bouw der woning begonnen. Met wat hier en daar gevonden of gekochte planken werd eene voorloopige behuizing opgetrokken. Stroo, vloerkleeden en andere ondenkbare materialen werden aangebracht om al te groote naden te dichten. Krotten, met gespleten deuren, slecht bevestigde vensters, voorover hel lende daken, verrezen. Niet zelden wer den de „muren" opgetrokken met leege biscuitbussen 'en geplette emmers. Bijna overal werden de daken gemaakt van gebitumineerd carton, dat slechts een zwakken weerstand bood tegen de wisse lende weersgesteltenissen. Voorlooplg echter kwam de familie er zich alleen op Zon- en feestdagen vestigen. Later werd wat meer zorg besteed aan de ..Woning". Men voorzag haar van een schoorsteen om wat te kunnen koken en zelfs om zich een weinig te kunnen be schutten tegen de eerste koude. De meer Weerstand biedende materialen zijn ver- Volgens aangebracht. Zelden briksteen, hiaar meest een soort cement uit slak ken en kolena'sch samengesteld. Op ongelooflijke wijze zijn de behuizingen ontstaan. De eene muur na den anderen werd aan den schoorsteen bevestigd. Dik wijls zijn de eerste woninggeraamten niet eens afgebroken, maar heeft men een voudig de later gebruikte materialen daartegen bevestigd. Soms ook is de eerste „bewoning" verheven tot een soort waranda, waaromheen somwijlen een magere wingerd zich slingert en een wei- nog kleurafwisseling brengt tegen het somber zwart der muren. Toen greep de definitieve verhuizing plaats. Het plan van een geheele stad is op die ma nier getraceerd. De wegen zijn regel matig afgeteekend, maar afteekening schept nog geene begaanbaarheid. Hier en daar raadt men pleinen met een enkele maal eene armelijke beplanting. Ginds staat een pomp te roesten in een hoek van een schematisch hoofdplein, 's Zomers is de toestand zoo niet voortref felijk dan toch in elk geval houdbaar. Elk huisje heeft zijn tuin, waar groenten en bloemen worden geteeld. Maar als de vinter komtDe plots gekomen menigte heeft dorpen doen verrijzen, waar alles ontbreekt: rioleering, verlich ting, wegen, politie, scholen, kerken, gemeentehuizen. De winden huilen en gieren tijdens dat sombere jaargetijde door de spleten der te rudimentair opgetrokken woningen en verkillen de huiskamer. Wegen zijn niets anders dan modderpoelen waarover men niet gaat.' maar waar doorheen men zich baadt. Men lijdtMen verduurt de zoo moei lijk te weerstane koude, men is eenzaam, afschuwelijk eenzaam in duizenden ge- isoleerde woninkjes. De wrok, toorn, haat stijgt. Om zich naar het werk te begeven bijna altijd Parijs moeten mannen en vrouwen smalle paadjes aanleggen langs de omheiningen, die dan eenigszins bruikbaar worden gemaakt door ze te bestrooien met kolenasch. Om op bureau, magazijn of atelier in behoorlijke kleeding te verschijnen zijn vele der zoo vermaarde „midinettes" verplicht hare kousen met oude lappen of anderszins te omwinden. Soms zelfs zijn ze verplicht andere kousen of klee ding mede te brengen om die te kunnen verwisselen tegen de met modder be vuilde. Dat verwisselen geschiedt in de meeste gevallen in overvolle coupé's en onder omstandigheden, die zich eerder doen raden, dan beschrijven. Na een reis van 1 a 2 uur, waarvan een groot gedeelte te voèt door de mod der, vormt de stad voor hen een fel, te fel contrast. De naar schijn zoo luxueuze stad is perfect georganiseerd tot in de kleinste bijzonderheden. Het banale asphalt en de trottoirs vormen voor die banlieue-bewoners een geraffineerde civilisatie, terwijl het nog voor kort een motief ter verafschuwing was. De schijn is hier te meer bedrieglijk. Maar het felle contrast blijft toch reëel in vele opzichten en doet den minst gevoeligen pijn, de banlieue vervloeken. Des avonds met korte tusschenpoozen vertrekken van alle Parijsche stations de treinen voor de banlieue. Men moet op die spitsuren eens een keer met zoo'n trein zijn medegereisd om de volle draag wijdte te kunnen beseffen van de ellende dier duizenden. Op de gezichten ligt iets ondefinieerbaars van opstand en gela tenheid, van vermoeidheid en walging. En verder snelt de'trein zijn mensche- lijke vracht uitspuwend op de verschil lende plaatsen, waar de modder te door waden valt en de kille eenzame woning wacht. De gevolgen zijn evident. Het communisme bloeit, omdat het handig weet uit te buiten de moreele maar vooral physjeke ellende, de ontgooche lingen zonder tal en de in deze tijden ondenkbare materieele vergoedingen voor gepresteerden arbeid. De „lottisse ments" worden bevolkt door opstandige communisten en wat paradoxaal lijkt, het zijn allen grondeigenaars of op weg het te worden. Zien wij in een volgend artikel, wie hier de behulpzame hand biedt. Les M. D- Uit Friedrichshafen wordt gemeld: Het luchtschip „Graf Zeppelin" ligt start klaar in de hal. Boven het noorden van Spanje ligt op het oogenblik een maximum- gebied, dat zich waarschijnlijk naar het zuiden verplaatsen zal. In verband hiermede, wil men eerst nog een nader weerbericht afwachten. Indiqn de volgende weerberichten gunstig luiden, zal het luchtschip naar buiten worden gebracht en zoo spoedig mogelijk opstijgen. Reuter seint uit Londen: De vermiste vliegmachine Kookaburra" waarmee Anderson en Hitchcock 7 April op weg waren gegaan om de „Southern Cross" te zoeken, is door een ander vliegtuig ge vonden ergens in de wildernis. Onder den vleugel zagen de aviateurs het lijk van een man liggen. Zaterdagmiddag is de brandweer te Hoofd dorp tweemaal uitgerukt. Omstreeks één uur werd zij gealarmeerd dat er brand was uitgebroken in de potten bakkerij van den heer den Daas aan den Aalsmeerderdijk. Toen de automobielspuit spoedig daarna ter plaatse arriveerde, bleek, dat een rijtuig- schuur, staande naast de woning, in brand stond. Het mocht de brandweer gelukken de be lendende gebouwen te behouden, maar de schuur werd geheel een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. De oorzaak is onbekend. Toen de spuit goed en wel weer in de garage te Hoofddorp was geplaatst, werd de brandweer andermaal gewaarschuwd, dat et- brand was uitgebroken op de boerderij van den heer T. van der Marei aan den Schin- keldijk te Rijk alhier. Het bleek, dat een hoeveelheid karwij- stroo, liggende achter de houten landbouw- schuur in brand stond. De vlammen laaiden hoog op en er be stond groot gevaar voor de belendende schuren, temeer daar ook een groote vaalt ruige mest vlam had gevat. Met groote moeite en inspanning wist de brandweer de schuren, waarin nog een groote hoeveelheid ongedorscht tarwestroo enz. was geborgen, te behouden. Tot 's avonds 8 uur heeft men moeten spuiten om de brandende massa's te dooven. Een hoeveelheid karwijstroo ging verloren. De brand is vermoedelijk ontstaan door vonken uit een fornuis. Jongetje moet waarschijnlijk een oog missen Door tot heden niet opgehelderde oorzaak is te Castricum op den Rijksstraatweg, in de richting Beverwijk, de auto van dr. S. te Castricum tegen een stilstaanden autobus van den dienst Haarlbm—Alkmaar gebotst. De botsing was ?oo hevig, dat het zoontje van den medicus door de voorruit vloog en zich zoodanig bezeerde, dat hü direct naar Alkmaar naar een ziekenhuis moest worden vervoerd en waarschijnlijk een oog zal moe ten missen. De geneesheer, die zelf den wagen be stuurde, kwam er vrij goed af. De beide wagens, vooral die de aanrijding veroor zaakte, waren nogal gehavend. Gistermorgen om 9 uur 55 vertrok de Koolhoven-sportcoupé van het vliegveld. Waalhavén te Rotterdam, met bestemming voor het vliegveld Croydon alwaar het toe stel om 12 uur 13 zonder tusschenlanding aankwam. Het traject werd dus afgelegd in twee uur 18 minuten, een snelheid bijna gelijk aan die der groote K.L.M. vliegtui gen. Aan bóord waren drie man en 45 K.G. bagage. De kosten van deze reis bedroegen aan benzine en olieverbruik 9.80. Dit vlieg tuig is het eerste van de serie Koolhoven- sportcoupé's, die naar Engeland geleverd en daar verder onder license gebouwd zul len worden. Het toestel werd gehaald door den bekenden Engelschen, Kapitein Stack, in gezelschap van den heer Desoutter, van de Desoutter Aircraft Company Ltd., welke firma zooals bekend, de Koolhoven F. K. 41 in Engeland ondèr license bouwt. Hr. Ms. opnemingsvaartuig „Willebrord Snellius", is op 20 dezer te Aden aange komen, op de uitreis naar Ned.-Indië. Heden stond voor de Groningsche Recht bank terecht de 33-jarige Yje Wijkstra, te Doezum (gem. Grootegast), thans gedeti neerd, die, zooals men weet, op 18 Januari j.l. de beide gemeenteveldwachters van Grootegast, M. van der Molen en A. Meijer, den Rijksveldwachter J. Werkman, te Sebaldeburen en den Rijksveldwachter H. H. Hoving, te Opende, heeft vermoord. Wijkstra, arbeider en muzikant, stond be kend als een gevaarlijk individu, die geen macht boven zich kon verdragen. Sinds éenige dagen woonde bij hem in, Aaltje van der Tuin, de vrouw van H. Wobbes, te Opende, die in de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen vertoeft, wegens diefstal van kippen. Vrouw Wobbes had haar 6 kinderen in den steek gelaten, daar ze, zooals ze zeide, hen niet onderhouden kon. Wijkstra's moeder, die bij hem inwoonde, heeft, toen vrouw Wobbes haar intrek bij haar zoon nam, het huis moeten verlaten. Yje Wijkstra Een der veldwachters van Grootegast, had Wijkstra, reeds eenige malen gewaar schuwd, dat vrouw Wobbes naar haar kin deren terug moest gaan, anders zou de poli tie haar komen halen. Wijkstra had ge antwoord, dat er dooden zouden vallen, als dit gebeurde. Daar hij bekend stond als een zeer kundig scherpschutter en als een gevaarlijk mènsch, gingen de vier véld- Wachters op 18 Januari, 's morgens samen ftr op uit, om vrouw Wobbes, op last van den Officier van Justitie te arresteeren. De deur van het huis, dat erg afgelegen ligt, bleek gegrendeld en de politie moest haar forceeren. Door een spleet keek v. d. Molen naar binnen en meteen werd hij door Wijkstra, die achter de deur stond, met een browning in het hoofd geschoten. Terwijl de veldwachters, geschrokken, zich verdekt opstelden op zij van het huis, sloop Wijkstra achterom en viel hen in den rug aan met een repeteergeweer en doodde hen. Daarna sneed hij zijn slachtoffers, waarvan Meyer vermoedelijk nog niet geheel dood was, de keel af en stak het huis in brand. Wijkstra was door Meyer aan onderbeen en rechterhand gewond. Hij ging daarom per fiets naar een dokter teTolbet. De dokter was echter niet thuis en de huis houdster raadde hem aan naar het R. K. Ziekenhuis te Groningen te gaan. Per auto heeft Wijkstra toen zijn reis naar Gronin gen hervat. Onderweg werd de auto nog aangehouden door een marechaussee uit Zuidhorn, die echter den van top tot teen gewapenden moordenaar liet doorgaan, doch de politie te Groningen waarschuwde. Den chauffeur vertelde Wijkstra toen onder het vertoonen van een revolver wat er ge beurd was. Deze chauffeur liet, zoodra hij zijn gevaarlijke last kwijt was bij het R. K. Ziekenhuis te Groningen, de politie waar schuwen, waarop de rechercheurs H. L. Stiekema en J. C. v. d. Woude zich onmid dellijk naar het R. K. Ziekenhuis begaven. Intusschen was Wijkstra bij het R.K Zie kenhuis gezegd, naar het Academisch Zie kenhuis te gaan. Op den Heereweg is de moordenaar toen door beide rechercheurs gearresteerd. Vrouw Wobbes, die eerst eveneens gear resteerd was, is later, nadat gebleken was, dat ze geen schuld aan het voorgevallene had, naar Amsterdam overgebracht en in een der tehuizen van het Leger des Hfjls ondergebracht- Ook een zekere Hut, die met hem naar Groningen was gegaan, is, na met Wijkstra gearresteerd te zijn, spoedig weer op vrije voeten gesteld. De dader, een man van middelmatige grootte, met onverschillige, domme oogen, uitstekende jukbeenderen en donkerblond, reeds grijzend haar, toonde bij en ook na zijn arrestatie geen berouw. Bij onderzoek is tevens gebleken, dat hij volkomen bi) bij zijn verstand is. Voor de openbare behandeling voor de Groningsche rechtbank bestond zooveel be langstelling, dat hedennacht om 2 uur het publiek reeds queue maakte, om een plaats je op de publieke tribune te kunnen be machtigen. Aan verdachte was thans moord, subsi diair doodslag ten laste gelegd. De rechtbank was als volgt samengesteld: President: Mr. F. J. Lisman; rechters: Mr. B. P. Enklaar en mr. J. G, A. Katten- busch. Het O. M. werd waargenomen door mr. J. N. Meindersma, terwijl als verdediger op trad Mr. M. Levie. De volgende getuigen waren gedagvaard: Ane Jutte, opperwachtmeester Kon, Maré chaussee te Marum; A. Bouma, wacht meester Kon Maréchaussee te Marum; O. C. Boelens, gemeenteveldwachter te Marum; Klaas Pouw, 62 jaar, arbeider te Doezum; Klaas Homan, 22 jaar, landbouwer te Doe zum: Ate Postma, 41 jaar, veehouder te Doezum; Wietse Dijk, 31 jaar, landbouwer te Doezum; Hendrik Huisma, 22 jaar, bak ker, te Noordwijk; Comelis Sikkema, 52 jaar, koopman te Komhom; Aaltje Len- sink, 30 jaar, huisvrouw van C. Sikkema; mr. P. H. W. C. van Wicheren, advocaat- projcureur te Groningen; J. C. van der Woude, majoor-rechercheur van politie, te Groningen; H. L. Stiekema, majoor-recher cheur van politie te Groningen; Hendrik Gorter, 40 jaar, landbouwer te Doezum; Sietske Kuyper, huisvrouw van H. Gorter; Aaltje van der Tuin, 30 jaar, huisvrouw van Wobbes en dr. C. W. G. Mieremet, arts, deskundige te Groningen, terwijl ver der nog tien getuigen a décharche gehoord werden. •(Zie verder Laatste Nieuws) Naar vernomen wordt, bedroeg de door Mgr. Aengenent aan Z. H. den Paus aan geboden som, als opbrengst van de collecte, in verband met het jubileum van den H. Vader In het bisdom gehouden 260.000 lire. Zondagmiddag was R.. wonende aan den Hoflanderweg te Beverwijk, met zijn jacht, geweer bezig, zonder te weten, dat het ge laden was. Op een gegeven moment haalde hij den haan over, waarop het schot afging en de lading zijn voet trof. R. moest zich onder heelkundige behan deling stellen. Gisteravond omstreeks 8 uur is brand uitgebroken, vermoedelijk ten gevolge van kortsluiting in de machinefabriek van de firma F. Smulders aan de Croezelaan te Utrecht. De brand greep zoo geweldig om zich heen, dat binnen enkele minuten na het ontdekken van het vuur het geheele magazijn, waarin de brand ontstaan was, een groote vlammenzee geleek, die tot ver in den omtrek zichbaar was. De Utrechtsche brandweer was met het grootste gedeelte van het beschikbare materiaal ter plaatse, doch zag zich voor de taak geplaatst het vuur te beperken tot de fraiserij en het magazijn, daar de directie van de fabriek aan de brandweer verzocht had het uiterste te willen doen, om voor het vuur te redden de kantoorgebouwen en speciaal het archief, waarin belangrijke teekeningen en werkstuk ken bewaard worden. Hoewel het aanvanke lijk leek, of het geheele gebouwencomplex in den brand zou ondergaan, is de brand weer er toch in geslaagd genoemde gebouwen te behouden. De werkplaatsen, waar de brand uitgebroken is, zijn echter totaal uitgebrand, evenals verschillende machinerieën, die daar in aanbouw waren voor Indië. Omstreeks half twaalf was de brandweer het vuur meester, doch moest nog den geheelen nacht werkzaam blijven. Verzekering dekt de schade. Het bedrijf kan ondanks den brand nog worden voort gezet. Duizenden nieuwsgierigen sloegen den brand gade. Voor de rechtbank te Groningen is heden het drama te Grootegast, waarbij vier veld wachters door zekeren IJje Wijkstra doodge schoten werden, behandeld. Een wetsontwerp is ingediend hondende bepalingen ter voorkoming van dubbele be lasting. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsont werp tot vaststelling van voorschriften om trent openbare wegen. Een zware brand heeft gisteravond te Utrecht gewoed in de machinefabriek van de firma F. Smulders. De Utrechtsche publicaties. Een antwoord van prof. van Embden aan dr. Ritter; een beslissing van het bestuur van den Ned. Journalistenkring. De eerste-steenlegging van het Neder- landschc college te Rome zal 2 Mei a.s. plaats hebben. De minister van Arbeid, Handel en Nij verheid, prof. Slotemaker de Bruine heeft de staatscommissie inzake onvolwaardige arbeidskrachten geïnstalleerd. De interne politieke crisis in Oostenrijk. Dr. Ender opvolger van mgr. Seipel? De inhoud van het Duitsche memoran dum. Een verstrekkend Amerikaansch voorstel op de voorbereidende ontwapeningsconfe rentie te Genève. De rede van Poincaré te Bar-Ie-Due over het herstelvraagstnk. OP BRUILOFTS-ZANGERS Men hoorde op dit oogenblik een dof gerucht, als een verre donder aan de andere zijde der stad brommen. H. Conscience. OP KWAADSPREKER De tong hakt om zich heen als een bijl en hangt op als een strik. P. Chenent. OP TROUWLUSTIGEN Hetzij voor mannen ofte vrouwen Beter nae 't oir, als 't oog te trouwen. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.59 vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 7.44 uur. Hoogste barometerstand 765.1 m.M. te Isafjord. Laagste barometerstand 742.9 m.M. te Karlstadt. Verwachting: Matige tot zwakken westelijke tot noor delijken wind, afwisselende bewolking, wei nig of geen neerslag, weinig verandering in temperatuur. Het Tweede Kamerlid, de heer Bulten, heeft den Mniister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is de minister bereid, om, waar de denk beelden omtrent verzorging 'an het tele foonverkeer op korten afstand, uit een oogpunt van tarifeering en van technische inrichting van de netten, nog niet vaststaan, tegelijk met het onderzoek naar de moge lijkheid van de streeknetten in hun be- staanden vorm te handhaven en nieuwe te formeeren, in het bijzonder te doen onder zoeken, of deze streeknetten niet het ge makkelijkst en doeltreffendst mogelijk zijn, bij het behoud van het bestaande stelsel van vast abonnement? Is de minister berid om een onderzoek te doen instellen naar de mogelijkheid, om bij de bestaande streeknetten en bij het in richten van nieuwe streeknetten, onder hand having van het vaste abonnementsysteem van de aangeslotenen, een recht van keuze te geven tusschen een abonnement voor locaal en een abonnement voor streeknet- verkeer, waarbij elk dier tarieven in prin cipe gebouwd is op de gemiddelde kosten der aansluiting? Is de minister bereid, het te dezer zake uit te brengen rapport aan de Kamer mede te deelen en te publiceeren?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1