De Oplossing van de Interne Politieke Crisis in Oostenrijk Vondels Maria Stuart Gemartelde Majesteit tweede blad RADIO-OMROEP BLADZIJDE 1 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 23 APRIL 1929 buitenlandsch nieuws Öe publicatie van het Duitsche memorandum Zonderlinge toestanden te Boven Digoel OF REDE VAN POINCARé OVER DE HERSTELBETALINGEN GEMENGDE BUITENL BERICHTEN UIT ONZE OOST In den Stadsschouwburg op Vrijdag 26 April a. s. der hebben zij verklaard, dat het gedeelte van het memorandum, waaraan de andere party politieke beteekenis toekende, noch in de subcommissie noch in het plenum is be sproken. Doel van het Duitsche memorandum was slechts om, evenals andere dergelijke stukken, te dienen als basis voor de bespre kingen. De rijksregeering heeft daarop verklaard, dat zij ook verder den deskundigen hun vrij heid van handelen wenschte te laten. een stuk had doorgespeeld. Zonder in on macht te vallen, zonder inzinking en zonder rustpoos heeft hy al dien tijd doorgespeeld. PARIJS, 22 April (V.D.) De publicatie van aet Duitsche memorandum door de „Vos sische Zeitung" heeft bij de Duitsche dele gatie in Parijs groote verontwaardiging ge- Wekt. Er wordt op gewezen, dat het hier een onverantwoordelijke indiscretie geldt, daar het memorandum voorloopig nog niet had mogen worden gepubliceerd. Welke stappen de Duitsche delegatie zal nemen in deze aangelegenheid, staat nog niet vast, daar de Parijsche vertegenwoordiger der „Vossische Zeitung" verzekert het memorandum niet haar Berlijn te hebben doorgegeven. DE INDRUK TE BERLIJN BERLIJN, 22 April. (V.D.) Ook in offi- cieele Berlijnsche kringen heeft de publicatie eenige verrassing gewekt. Men 'wijst er in officleele kringen op, dat men maatregelen Zou moeten nemen tegen de herhaalde indis creties van de „Vossische Zeitung." BET GEPUBLICEERDE MEMORANDUM BERLIJN, 22 ApriL (V.D.) In het door de „Vossische Zeitung" gepubliceerde memoran dum staan o.a. de vólgende punten. By de regeling der raparatiebetalingen moesten de volgende principes worden toege past: Gepoogd moest worden alle aanspra ken der schuldeischers na te komen tot een verstandige regeling der Duitsche betalings capaciteit. Bij het nagaan der Duitsche be talingscapaciteit moeten in het oog worden Behouden de principer, die de Amerikaansche staatssecretaris Mellon voor de schuldonder- handellngen opgesteld heeft met de ge allieerde regeeringen en waarin hij vast stelde dat inkomen en levensstandaard der deelhebbende volkeren moesten worden in het oog gehouden en dat de landen bij ver- waarloozing van deze principes gerechtigd zouden zijn iedere overeenkomst te weigeren. De Duitsche groep heeft zich ingespannen deze principes toe te passen, rekening hou dende met de huidige verhoudingen en de toekomstige ontwikkeling. Vervolgens geeft het memorandum een overzicht van het Dawesplan en van de ont wikkeling der Duitsche betalingsbalans in de jaren 1924 tot 1928 benevens een algemeen overzicht van den economischen toestand in Duitschland. Het gaat dan verder: wanneer wij ondanks deze ervaringen pogen uit den toestand van onzekerheid te komen tot een toestand van zekerheid, dan zijn wij er ons van bewust, dat wij een risico op ons nemen. Wij zijn echter bereid dit risico op ons te nemen, wanneer zekere beschermingsmaat regelen genomen worden. Het op ons nemen van het risico eischt een geordende wetge ving, en bestuur van Duitschland, het weg vallen van de nog bestaande vreemdencon- trólemaatregelen en van de hinderpalen die op het oogenblik nog voor de Duitsche finan ciën bestaan. De passage, welke handelt over de verloren gebieden van Duitschland komt in hoofdzaak overeen met wat de „Echo de Paris" reeds daarover gepubliceerd heeft. Voor het geval dat Duitschland de ge vraagde ontwikkelingsmogelijkheden ver krijgt, wordt dan de annuïteitenreeks A. voorgesteld. Mocht de commissie niet kunnen besluiten tot de genoemde economische richtlijnen en Duitschlands hiudige verhou dingen tot basis der regeling nemen, dan wordt de annuïteitenreeks B voorgesteld. Onder het Dawesplan staat de totale ver plichting van Duitschland, de omvang en de duur der Duitsche betalingen niet vast. Bij het in werking komen van den transfer kunnen de Duitsche betalingen slechts tot een totaalbedrag van 5 milliard verder ge daan worden. In plaats daarvan stelt Duitschland voor om onder alle omstandig heden gedurende 37 jaar te betalen zelfs bij in werking treden der transferbescherming of van kracht worden der opbrengingsbe- scherming, terwijl na afloop der 37 jaar de resteerende bedragen nog betaald moetea worden. Het is in overeenstemming met den geest en letter van het verdrag van Versailles, dat slechts een generatie belast moet worden met de afbetaling van de schulden. Sedert het einde van den oorlog zijn 10 jaar verloopen. Duitschland heeft behalve de 6 yK milliard in het kader van het Dawesplan nog 40 milliard baar en in ntura geleverd. Wanneer des ondanks een tijd van 37 jaar voorgesteld wordt, dan gaat Duitschland daarmede buiten de grenzen gesteld door het vredesverdrag. Een verdere belasting kan niet onder het oog gezien worden. Wat de intergeallieerde schulden betreft, die buiten den tijd van 37 jaar gaan, daarvoor moet een weg gevonden worden in de winsten die de ontworpen reparatiebank zou maken. Vooropgesteld wordt, dat de bedragen, die de reparatie- commissie van de aan deze regeling deel hebbende landen ontvangt voor hetzelfde doel moeten worden besteed. WOENSDAG 34 APRIL HUIZEN 336,3 M.Naöuur 1852M. Uitsl.N.C.R.V.- uitz. 12.301.45 Solistenconcert, vovcaal en instru mentaal 5.006.00 Kinderuurtje 6.006.30 Gra mofoonmuziek 6.30—7.00 Fransche les voor beginners 7.308.00 Causerie over nieuwe boekwerken 8.00 Uitzending. Orkestconcert en causerie. Daarna persbcr. HILVERSUM 1071 M. 13.15—1.45 Concert door het A.V.R.O.-Trio 1.45—3.00 Kinder-Matinée 3.00—4.00 Maak het zelf-cursus 5.305-45 Gramo foonmuziek 5.45—6.15 Tuinbouw-halfuurtje 6.157.15 Concert door het A.V.R.O.-Trio 8.00 10.15 Populair concert door het Omroep-orkest. Jeanne Horsten (cabaretière). Wouter Denijs en Han Beuker (syncopations op 2 vleugels) 10.15 Persberichten 10.30iï.30 Dansmuziek door het A.V.R.O.-dansorkcst DAVENTRY 1562 M. 11.05 Voor de huisvrouw— 11.20 Gramofoonmuziek 12.20 Balladenconcert (sopraan, bariton) 13.50 Gramofoonmuziek 1.202.20 Orkestconcert 3.15 Muziek 3.20 Gedichtenvoor lezing 3.50 Licht klassiek concert. Wilson strijk kwartet 5.05 Concertorgelbespeling 5.35 Kinder uurtje 6.20 Muziek 6.35 Nieuwsber. 6.50 Tuin- praatie 7.00 Muziek 7.05 Liederen van Schumann voor bariton 7-20 Lezing 7.35 Muziek 7.45 Sport- praatje 8.05 Pianoconcert 8.25 „De vliegende Hol lander", opera in 3 acten van Wagner 9.20 Nieuwsber. 0.35 Lezing Broadcasttalks 9.50 Nieuwsb. 9.55" „De vliegende Hollander" (2e en 3e acte) 11.25 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1744 M. 12.50—2.10 Concert „Les Nations", Couperin 4.05—5.05 Orkest concert 6.507.20 Gramofoonmuziek 8.2511.10 „Le Proces de Jeanne d'Arc". Daarna orkestconcert. LANGENBERG 462 M. 9-35 en 11.30 Gramofoon muziek 12.25—1.50 Orkestconcert 5.05—5.50 Orkestconcert 7.20 „S L Y", opera in 3 acten van Wolf-Ferrari. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. ZEESEN 1649 M. 11.204.20 Lezingen 4.20 5.20 Orkestconcert 5.207.20 Lezingen 7.50 Orkest-concert. Daarna: Persberichten en tot n.50 Dansmuziek. HAMBURG 391,6 M. 1.50 Orkest-concert 3.35 Kamermuziek, viool, cello en piano 4.20 Fluit-con- cert 5.20 Orkest-concert 7.50 Koorconcert, m. m. v. solisten, en declamatie 10.05 Heruitzending van buitenlandse he stations. BRUSSEL 511,9 M. 5.20 Trio-concert 6.50 Gramaphoonplaten 8.35 Fragmenten uit „De Groot hertogin van Gerolstein" van Offenbach. PRESIDENT HOOVER TEGEN DE NOOD WET VOOR DEN LANDBOUW NEW-YORK, 22 April (V.D.) In een lange rede verklaarde president Hoover dat de aanhangige noodwet tot steunverleening aan den landbouw in haar huidigen vorm in geen geval zijn goedkeuring zou krijgen. In het bijzonder verzette Hoover zich tegen de ver hoogde export-tarieven voor graan. In dezen vorm verlangt men een ongehoord geschenk De ontwikkeling van de groote interne politieke crisis heeft te elfder ure een onver- wachten keer gebracht:" de onderhandelingen tusschen de meerderheids-partijen en .de op positie over het opmaken van een arbeids- programma, die reeds definitief mislukt heb ben geheeten, zijn in alle stilte weer opge nomen. Even verrassend als de tijding over het afbreken der onderhandelingen kwam die over de hervatting. Maar sedert de sensatie van het aftreden van Dr. Seipel raakt men te Weenen aan politieke verrassingen eigenlijk gewend. Me- dedeelingen over het verloop van de nieuwe vertrouwelijke besprekingen werden er aan de pers niet gegeven, waar men schijnt te mo gen aannemen, dat de beide groepen tot een overeenstemming zullen komen. De Wensch van den komenden Bondskanselier, den Lan- deshauptmann van Vorarlberg, Dr. Ender, moet den doorslag hebben gegeven, om de besprekingen te hervatten. Er wordt be weerd, dat Dr. Ender het van een reeks voor waarden heeft afhankelijk gemaakt, of hij deze missie op zich zal nemen, of niet. Deze voorwaarden zouden niet alleen door zijn partij en de meerderheid, maar ook door 't heele Parlement moeten worden vervuld. Men neemt aan, dat het vanzelf spreekt, dat de onderhandelingen met de opositie over het huurrecht, de bouwverordening, fonda- menteele wetten- en strafrechthervorming met goed gevolg zullen worden ten einde gevoerd. Daardoor zouden de verplichtingen zijn uit den weg geruimd, die de partijen zijn aangegaan over de behandeling van het huurrecht en de wetten. Het zou voor een nieuwe regeering een grooten last be teekenen, wanneer ze de daaruit voortvloeiende ver plichtingen op zich moest nemen. Dr. Ender zal, naar het heet, een eigen werk-program- ma opmaken en dit als grondslag nemen voor de overeenkomsten met de meerder heidspartijen. In dit programma zal het economisch herstel een belangrijke factor zijn en het schijnt niet te zijn buitengeslo ten, dat Dr. Ender, ten behoeve van de ver- eischte maatregelen, een voorstel zal doen, om de parlementaire behandelingsmethodes te verkorten. Het parlementaire arbeids-programma zal in de volgende dagen worden voltooid. Bij het afbreken van de laatste onderhandelingen bestond het verschil tusschen meerderheid en oppositie hoofdzakelijk in de huur-scala bij de huur-hervorming. De sociaal-demo craten wilden een verhooging van de hoofd huur begrenzen met het twee duizend zeven- honderd-voud en deze grens moest worden bereikt in het jaar 1932. De meerderheids partijen streefden naar een uitbreiding van de huur-scala tot het drie duizend-voud in 1934. De meerderheids-partijen willen nu, dit verschil uit den weg ruimen, om de oplos sing der crisis te verhaasten. Ook omtrent andere kwesties van het huur-recht, die nog niet beslist zijn, gelooft men een toenadering te kunnen bereiken. Op die manier zou in het Parlement de weg zijn vrü gemaakt, om tot den zomer te kunnen werken en de nieuwe regeering zou zich rustig aan de taak van het economisch herstel kunnen wijden. Als deze oplossing der crisis tot stand komt, en de kansen staan op het oogenblik hee! gunstig, dan zal dat een groote ontspanning van de interne politieke situatie in Oosten rijk beteekenen. Het feit, dat de burgerlijke partijen en de sociaal-democraten het in principieele kwesties zijn eens geworden, kan ook op de verdere ontwikkeling een gunstigen "invloed hebben. Hierbij wordt vooral aan de mogelijkheid gedacht, om den vrede binnen Oostenrijk te verzekeren door een overeen stemming omtrent de kwestie van de we- derkeerige „Schutzwehren". Als dit alles ge lukt, dan is het offer, dat Dr. Seipel door zijn vrijwillig aftreden heeft gebracht, niet ver- geefsch geweest en heeft dit 't gevolg gehad, dat men ervan heeft verwacht. DE DUITSCHE KOLONIëN EN DE BRITSCHE REGEERING LONDEN, 22 April (V. D.). De eischen, die de Duitsche deskundigen te Parijs zou den hebben gesteld, gericht op teruggave van een gedeelte der voormalige Duitsche koloniën, hebben heden een antwoord van de Britsche regeering uitgelokt. Sir Austen Chamberlain heeft hedenmid dag, n.l. in het Lagerhuis, verklaard, dat het Engelsche mandaat over de vroegere Duitsche koloniën, niet op den Volkenbond, doch op het verdrag van Versailles steunt. Voor zoover hem bekend is, heeft men nooit den wenseh te kennen gegeven van deze verantwoordelijkheid te worden be vrijd. Voor het onwaarschijnlijke geval, dat er mandaten openkomen, is de Britsche regeering bereid aanspraken van Duitsch land met hetzelfde oog te bezien, als die van eenig ander land, dat lidi van den Volkenbond is. SIR CHARLES ADDIS OPVOLGER VAN LORD REVELSTOKE PARIJS, 23 April (V. D.) Naar ver luidt is Sir Charles Addis, die tot dusverre plaatsvervangend deskundige van Engeland was, voor de reparatie-conferentie, benoemd tot tweeden gewonen deskundige, in plaats van den overleden lord Revelstoke. zich op een afgrijselijke manier gewroken op een politieagent. Deze politie-ambtenaar had de schuil plaats van den roover ontdekt en aan de desbetreffende autoriteiten gerapporteerd. Doch de politieagenten, die werden uitgezon den om den bandiet gevangen te nemen, konden hem niet arresteeren. Eenige dagen later werd er ingebroken bij den politie agent, die de schuilplaats van den bandiet ontdekt had. De politieagent zelf werd laag hartig vermoord en zijn vrouw vreesclijk mishandeld. De bandiet sneed het hart en de tong uit het lichaam van den politieman en spijkerde deze lichaamsdeelen vast aan de deurstijlen, waaraan hü tevens een met bloed beschreven briefje hing, waarop te lezen stond: „Zoo worden verraders be straft." Wijl de menschen van het platteland we ten wat hun te wachten staat, durven zij de schuilhoeken van de bandieten niet aan te wijzen; daarom is het ook zoo buiten gewoon moeilijk voor de justitie om deze Grieksche bandieten gevangen te nemen. d'Anminzio als likeurstoker Do bekende Fransche schrijver Henri Bor deaux heeft onlangs een bezoek gebracht aan Gabriel d'Annunzio, die in een prach tige vila woont aan het meer van Garda. Met buitengewoon veel ophef gewaagt Henri Bordeaux van den verfijnden smaak, die zijn Italiaansche collega bij het bereiden van zijn cocktails aan den dag legt. d'Annunzio schonk hem een likeurtje in, dat, zooals hij beweerde, Hermes ook aan Odysseus gege ven had om hem te behoeden tegen d* tooverkunsten van Circes. Henri Bordeaux slurpte het glas behaaglijk leeg, genietend van iederen druppel van het kostelijke vacht, terwijl hij vol lof was over dezen goden drank. d'Annunzio liet hem nu verschillende kleine flacons zien met allerlei likeuren, die hij zelf gemaakt had, terwijl hij er niet zon der eenige ironie aan toevoegde: „Ik heb mijn recepten aan Poincaré gegeven, om zoodoende Frankrijk den weg te wijzen om zijn schulden aan Amerika te betalen." LAATSTE BEMIDDELINGSPOGING DE t AMERIKANEN PARIJS, 22 April (V. D.) Naar van goed ingelichte zijde vernomen wordt, zijn de Amerikaansche deskundigen voornemens in de ochtendzitting van Dinsdag, nog een laatste poging te doen, ten einde een definitief échec te voorkomen. Zij zul len eenige nieuwe cijfers noemen, welke de Duitsche betalingen moeten aangeven en niet veel hooger zijn, dan het aanbod van dr. Schacht. Geleidelijk zal dan een steeds stijgende som worden voorgesteld. In de kringen der deskundigen heeft men echter niet veel vertrouwen in deze Amerikaan sche methode en de stemming is en blijft dan ook pessimistisch. van regeering en volk voor de graanhande laars en speculanten. Indien deze wet uitge voerd wordt, zullen de totalestaatsinkomsten met meer dan 200 millioen dollar verminde ren. Overproductie zou het gevolg zijn en tal van faillissementen zouden daaruit voort vloeien. President Hoover wees nog op verschillende andere gebreken van het wetsontwerp. De Staats-secretarissen Mellon en Hyde deelen zijn meening. De Yereeniging van Landbouwers in de Vereenigde Staten, die een groote actie voor het instellen der nieuwe tarieven voert, heeft echter geweigerd haar plannen op te geven. Te Washington gelooft men algemeen dat de Senaat onder den invloed van Hoover's rede het wetsontwerp zal verwerpen. is een groote hoeveelheid menschen vrij te maken voor productieve doeleinden en het den staten mogelijk te maken, belangrijke bedragen op hun militaire uitgaven te be zuinigen. van Lord Revelstoke, waaraan alle deskun digen hebben deelgenomen, terwijl ook tal rijke vertegenwoordigers van het corps diplo matique aanwezig waren, o.a. de Duitsche gezantschapsraad Dr. Rieth. DE VOORBEREIDENDE ONTWAPENINGSCOMMISSIE Een vérstrekkend, Amcrikaansch voorstel De Amerikaansche gedelegeerde, Gibson, heeft gisteren te Genève een zeer belang rijke verklaring afgelegd over de houding der V. S. ten opzichte van het ontwape- ningsvraagstuk in het algemeen en de ont wapening ter zee in het bijzonder. De bedoeling dezer verklaring, die van zeer vèrstrekkenden aard is, is een nieu wen impuls te geven aan de sinds 1927 sluimerende werkzaamheden inzake de ont wapening ter zee. Aanleiding hiertoe vond de Amerikaansche delegatie in de totstand koming van het Kellogg.Pact, dat het vol gens de V. S. mogelijk maakt, dat de zee machten het niveau harer bewapeningen aanzienlijk verlagen. De V. S. zijn hiertoe bereid, mits de ove rige zeemogendheden, die het verdrag van Washington hebben geteekend, hetzelfde doen. De Amerikaansche gedelegeerde gaf te kennen, dat zijn regeering genegen is het voorstel, dat de Fransche delegatie tijdens de derde zitting der commissie heeft ge daan als uitgangspunt van nieuwe bespre kingen te nemen. Deze methode komt neer op een combinatie van het beginsel van de beperking der vloten op grond van de glo bale tonnenmaat en die, welke uitgaat van de beperking van de verschillende catego rieën schepen. De verschillende klassen sche pen in het ontwapeningsplan zouden dan behouden blijven, maar de V. S. schijnen nu genegen zekere concessies aan het Fran, sche standpunt te doen, die het mogelijk zouden maken, dat een evenredige beper king meebrengt van de overige categoriën. Dit sluit echter in de oogen der Ameri kaansche delegatie geen andere methode uit, die het mogelijk zou maken de ver schillende standpunten nader tot elkaar te brengen. De Amerikaansche regeering stelt zich op het standpunt, dat geen der mogendheden van Washington iets te vreezen heeft van de staten, die tot het verdrag van Washington zjjn toegetreden, en dat, sinds het Kellogg- Pact de oorlogskansen aanmerkelijk te ver lagen. Hoofdzaak is voor de V. S. dat geen enkele categorie van schepen onbeperkt blijft. De verklaring van Gibson, die geheel on verwacht kwam en begrijpelijkerwijze groote beroering heeft gewekt, is geïnspireerd door een bezoek, dat de Amerikaansche gedele geerde aan president Hoover heeft ge bracht. Bijzonder hoopvol is dat Gibson voorstelde, de oude methode, gebaseerd op wantrouwen en vrees voor een nieuwen oor. log, overboord te werpen en thans een over eenkomst te sluiten, gegrond op het gezond verstand en de gedachte, dat de staten voortaan vrienden zullen zijn en hun ge schillen op vreedzamen weg uit de wereld zullen helpen. Zelfs wanneer het oorlogs gevaar bestaanbaar wordt geoordeeld, is het in de oogen der Amerikaansche delegatie mogelijk voortaan een veel lager niveau voor de relatieve grootte der oorlogsvloten aan te nemen. Het algemeen doel der V.S. A. J. COOK EN DE PRINS VAN WALES. LONDEN, 22 April. (V. D.) In een rede, gisteren voor een vergadering van mijnwer kers te Bradford gehouden, sprak de secre taris der Britsche Mijnwerkers Federatie, A. J. Cook, o.a. over zijn ontmoeting met den Prins van Wales in het Mansion House te Londen, waarbij hij den Prins van Wales dankte voor alles, wat hij voor de mijnwer kers had gedaan. „Voor mij" aldus Cook „is er geen enkel verschil tusschen den Prins van Wales en eenigen anderen man. Het is recht, dat men een man bedankt als hij iets gedaan heeft dat dank verdient en de Prins heeft zich een flinken kerel getoond. Ik heb hem zelfs reeds gevraagd wat hem ervan weer houdt zich bij de socialistische partij aan te sluiten STANDBEELD VAN COLUMBUS DOOR AMERIKA AANGEBODEN MADRID, 22 April. (V. D.) In het kleine Spaansche havenstadje Palos van waar uit Christophel Columbus zijn toch naar Ameri ka is begonnen, werd gisterenmiddag in te genwoordigheid van Primo de Rivera, de Infante Carlos, den Amerikaanschen gezant te Madrid en ean afdeeling Amerikaansche matrozen, eau zes meter hoog Columbus- standbeeld onthuld, dat door Amerika ten geschenke was gegeven. De gezant las een boodschap van president Hoover voor, waarin uiting werd gegeven aan de hartelijke be trekkingen tusschen Spanje en de Vereenigde Staten. EEN JAPANSCH SCHIP BESCHOTEN Eén doode, büna zeventig gewonden Volgens een betrouwbaar Japansch be- rich, is het Japansche rivierstoomschip „Bairjo Maroe", dat zjjn eerste reis deed en op weg was naar Tsjoengkiang, enkele mij len beneden Itsjang door Chineesche troe pen, die, naar men meende, uit Woehan terugtrokken, met drieduims kanonnen en geweervuur beschoten. Een Japansche onder luitenant, die over een marinewacht aan boord het bevel voerde, werd op slag gedood; 67 passagiers en leden der bemanning wer den gewond. Volgens de jongste berichten betreffende de beschieting van het Japansche stoomschip „Bairja Maroe" is ook een Chineesch pas sagier gedood en is de hoofdmachinist aan de verwondijigen gestorven. Onder de gewon den bevinden zich vijf Japansche matrozen, die deel uitmaakten van de scheepwacht aan boord. PARIJS. 22 April. (V. D.) Heden heeft Poincaré in Bar le Due zijn lang verwachte rede gehouden, waarin hij zich uitsprak over het herstel-vraagstuk. Tegen de verwachting sprak hij hoofdzakelijk over binnenlandsche aangelegenheden om eerst tegen het eind de onderhandelingen te Parijs te berde te brengen. Frankrijk heeft, zoo zeide Poincaré, steeds zijn verplichtingen tegenover zijn cre diteuren vervuld en is voornemens dit ook in de toekomst te blijven doen, totdat de laatste franc betaald is. Het is niet meer dan natuurlijk, dat Frankrijk van zijn schulde naren de middelen tracht te verkrijgen, die het aan zijn bondgenooten uit den grooten oorlog verplicht is af te dragen. Toen de verschillende ministers van buitenlandsche zaken in Genève overeengekomen waren, een deskundigen-conferentie ter definitieve rege ling van het schadevergoedingsprobleem bij een te roepen, heeft Frankrijk terstond ver klaard, dat het Dawesplan geheel voldoet. Ingeval dit plan door een nieuwe regeling vervangen moet worden, verlangt Frankrijk in de toekomst betalingen te ontvangen, welke het in staat zullen stellen de Fransche oor logsschulden te dekken. Als tweede voor waarde komt daarbij de vergoeding voor de in Frankrijk aangerichte schade. Wij zou den verheugd geweest zijn, besloot Poincaré, wanneer de conferentie haar werken met succes bekroond had gezien en wjj zijn over tuigd, dat wij daartoe voldoende hebben medegewerkt. Ingeval van een échec zullen wij ons aan de bepalingen van het Dawes plan moeten houden, dat trouwens eveneens een aanzienlijke verhooging van de jaarlyk- sche betalingen waarborgt. NIEUW* AANVALLEN VAN SNOWDEN OP CHURCHILL LONDEN, 22 ApriL (V. D.) Tijdens de ver dere behandeling der Engelsche begrooting in het Lagerhuis viel Snowden opnieuw dé financieele politiek van Churchill heftig aan; hoofdzakelijk richtte hij zich tegen de af schaffing der wegenbelasting en de invoe ring van den totalisator. Churchill antwoord de op geHJfce wijze als zijn aanvaller. De be grooting zelve werd ten slotte aangenomen. Aneta seint uit Soerabaja: In verband met het jongste bezoek van den gouverneur van Ambon aan Boven- Digoel, meldt het „Soer. Hbld.", dat naar de opvatting van den gouverneur slechts de thans als onverzoenlijk geïsoleerden naar Boven-Digoel gezonden hadden moeten worden ter interneering, indien de regee ring destijds, over meer tijd en betere voor lichting had beschikt. In Januari is in het groote kamp, dus waar de betere elementen ondergebracht zijn, een geheime vereeniging ontdekt, de Digoel Rasia, die volgens de statuten een zeer gevaarlijk karakter had en misdaad van een dictator, Latap genaamd. Enkele van de geïnterneerden zijn bü den gouverneur geweest. Zij wilden een verhan deling schrijven tegen het communisme, in den geest van de bekende artikelen van ir. Baars. In het kamp van de geïnterneerden blijkt niemand de communistische beginse len in toepassing te brengen. Er heerscht grof egoïsme. Duidelijk is gebleken, dat onder de geïnterneerden een scherpe afscheiding van personen uit Java en van die uit de buitenbezittingen voor komt. Laatstbedoelden sluiten den Ja vaan uit van het lidmaatschap van ver schillende vereenigingen. Bij het bezoek van den gouverneur van Ambon aan het kamp van de onverzoenlij ker!, zonden dezen een brief, waarin ge vraagd werd om een juiste omschrijving van hun rechten. Later zijn verschillende wenschen van onverzoenlijken ingewilligd. De zoon van den Sultan als muzikant in een koffiehuis Enkele weken geleden v.-erd door den vijftigjttigen prins Abdul Kadir bij den bur gemeester van Weenen een verzoekschrift ingediend om zich te mogen vestigen als muzikant in een café-chantant. En werke- lijk iederen avond kan men in een café op den Waitzerrin Prins Abdul Kadir, een zoon van Sultan Abdul Hamid, op de gong hoo- ren slaan. Wanneer ditzelfde feit een viertal eeuwen geleden zich zou hebben voorgedaan, dan zou men stellig aan een soort toover- heksen gedacht hebben, die een prins kun nen omtooveren in een ganzenhoeder, of die hem zijn prachig paard en zjjn konings- kleederen ontstelen en hem tot een bedelaar maken. Maar deze Turksche prins is In het jaar 1929 naar Boedapest gekomen, niet aan het hoofd van een schitterend corps cavale rie, maar in een boemeltreintje, derde klas. Hij heeft niet het talent van Domela, die met zijn titel van prins, die hem niet eens toekwam, een kapitaal wist te verdienen. Het ging met prins Abdul Kadir ongeveer j als met den Habsburger prins Aartshertog Frans Salvator, die blij was met een be trekking als pakjesbezorger bij een ver zendhuis in Weenen. In ieder geval treft hij het beter dan zoovele andere werkloozen van 60 jaar, die eenvoudig worden wegge stuurd, omdat zij te oud zijn. De wraak van een bandiet Men seint uit Athene: De Macedonische bandiet Bambanis heeft ROUWPLECHTIGHEID VOOR LORD REVELSTOKE PARIJS, 22 April. (V. D.) In de Engelsche kerk te Parijs werd heden een rouwplechtig- held gehouden ter eere van het overlijden DE DUITSCHE DESKUNDIGEN De Duitsche deskundigen Schacht en Vögler hebben de rijksregeering inlichtingen verstrekt over het verloop van de beraad slagingen te Parijs en in het bijzonder over het Duitsche memorandum, waarbij zü vast stelden, dat dit geen politieke doch uitslui tend economische voorstellen inhield. Ver- WERELDRECORD PIANOSPELEN WEENEN, 22 April. (V. D.) Geza Ledofsky, pianist in een Weensehen bar, heeft gisteren tegen middernacht het wereld-duurrecord pianospelen gebroken, doordat hij 75 uur aan De nieuwe Poolsche minister-president, dr. Kasimir Switalsbi drama ten tooneele te voeren. Het Vondel museum te Amsterdam met zijn beste stuw kracht, Dr. J. F. M. Sterck, komt de eer toe het Vereenigd Tooneel in staat gesteld te hebben, bij de herdenking van Vondels 250- jarigen sterfdag dit stuk op te voeren. Hekeldrama noemde men het eertijds. Maar juister kennis en klaarder inzicht van Vondels geestelijke gesteldheid in de jaren na zijn overgang tot het Katholicisme leer den, mocht de mensch Vondel ook ai fel hekelen en diep verontwaardigd zijn over de revolutionnaire woelingen in Engeland tegen over den bij Gods gratie regeerenden klein zoon van Maria Stuart, Karei I dat deze politieke strijd den dichter slechts middel v/as, geen doel. Doel was de verheerlijking eener onschuldige, die vallen moest als slacht offer van onverdraagzaamheid, baat- en staatzucht en niet prijs wilde geven voor welk aardsch goed ook den vrede des harten. Die vrede, welken de dichter zelf na jaren van strijd en worsteling eindelijk zoo moei zaam verworven had, beheerschte ook hem, toen hij dit drama schreef, waarin hij gaf „zjjn teederste menschelijkheid en trouwste ridderlijkheid." En dien universeelen vrede, geboren uit zielsrust en mensch- en kunstenaarsvreê on dergaat ieder, die onbevangen en onbevoor oordeeld dit drama, uit de meest zuivere verzen opgebouwd, te naderen weet. „Ingenomen," zegt Alb. Verwey in „Een In leiding tot Vondel" „zal hij zijn door het al- tijd-blanke klare geluld zonder smet of rim pel, dat een van tranen gezwollen sopraan gelijkt. De deining van dat geluid zal hij voelen gaan; hij zal voelen hoe die deining één maat houdt; hij zal haar stijgen voelen als Zij-zelf spreekt, rondruischen in het ge klaag van haar vrouwen, heenklotsen in 't gepraat van het mansvolk. En „kwijnende koninginne-gratie" zullen hem de woorden lijken waar 't altijd-zelfde van die maat mee- wordt benoemd. En het stuk zal hij niet ten einde zijn voor uit lijnen van klaaglijk- onduleerende bevalligheid en blanke geluiden, die blanke koningin met den zwanenhals geboren is, in zwart rouwfluweel haar sneeuw-witte handen te kussen gevend aan de snikkende vrouwen die rondom haar liggen geknield." En de in opperste overgave gestorte laat ste bede zal de diepste deernis wekken voor de afgestreden en afgepijnde ziel. Dat mü Uwe Engelen geleiden, Daar ik Uw naem betuigen magh: Gelijck ick, vroom en zonder smette, Betuighde uw waerheit in den nacht Der ketterijen, schoon haer maght Mij hierom uit den erftroon zette. Alwetende, aldoorstraelend Licht, Ghij kent al wie van 't licht verbastert, Verblint door staetzucht, brult en lastert, En mijn onnozel bloet betight. Indien ick Uwen naam belije, En eere Vader, Zoon en Geest Is immermeer my waert geweest De Naem van Jezus en Marije; Zoo reken niemants ziel tot schuit Haer onrechtvaardigheit en boosheit. Vergeef, vergeef het 's menschen broosheit Versterck mijn zwackheit met gedult: En magh ick mynen wensch verwerven, De Godsdienst leve door mijn sterven. Geen wonder! Vondel ging in tegen de gangbare geschiedbeschouwing, die Maria doemwaardig vond. Met een aanhaling van den Protestantschen geschiedschrijver William Camden, wiens uitspraken en mededeelingen hy ook meer malen nauwkeurig weergaf in zyn drama, handhaafde hy Maria's onschuld. Maar dit belette niet, dat tegen hem zich keerde, zoo- als prof. J. te Winkel schreef „de veront waardiging der Calvinistische partijdigheid, voor wie het gewoonte was geworden, zon der nauwkeurige onderscheiding het ontzet tend gevaar, dat eenmaal van de Armada gedreigd had op rekening te stellen van Ma ria Stuart en in het doodvonnis, geveld door eene zoo getrouwe bondgenoote als Elizabeth een rechtvaardige straf te zien.." En de Staten van Holland steeds beducht voor hun handel hielden de zyde van de in Engeland bovendryvende party. „Nu had Vondel," schryft de Klerk in zyn Cultuur-historische beschouwing, „misschien veiliger in den Haag gewoond, wül de Sta- ten-Generaal en Oranje nog altijd op de hand der Stuarts waren." Wonderiyke gang der historie! Toen Vondel twintig jaar vroeger zyn Palamedes of Vermoorde o n- nozelheit uitgaf, werd hy te Amsterdam tot een geldboete veroordeeld, terwyi het hem ware hy in Den Haag geweest den hals zou hebben gekost! Echter de geldelijke veroordeeling en de pamfletten op den „onbeschaemden paep- schen leughen-dichter" verhinderden niet, dat het treurspel in 1646 meermalen her drukt werd. Aan onzen tijd bleef het voorbehouden dit Leefde de sympathieke Hageveldsche pro fessor J. A. de RUk nog, luider dan mijn stem zou zyn roep, trillend van eerbiedige ontroe ring, klinken over deze gouwen, zyn geloofs- genooten opwekkend te gaan zien het spel der Gemartelde Majesteit, voor wier eer, onschuld en heiligheid hy als een mid- deleeuwsch ridder bijna zijn heele lange leven heeft gestreden door woord en geschrift. Maria Stuart bezat zijn liefde, Vondel zyn genegenheid. Daarom zou voor hem 26 April de dag geweest zyn. Hü wist dan zyn Ko ningin verheeriykt op haar stervensdag in verzen als misschien nooit weerklonken had den by eenig vorsteiyk geborene, en gezegd door kunstenaars, die met schroom en toe- viiding Vondels kunst zouden naderen. Wat ruim tien jaar na zijn uitgave in 1872 ">aa Maria Stuart door zijn invloed in het Pensionaat te Venray bereikt was en in een paar andere onderwyslnrichtingen, mocht slechts een zwakke weerschijn heeten, van Wat thans geschiedt. Geschiedt voor het eerst, sinds het treurspel in 1646 gedrukt werd. Welk een beroering die verschijning al bracht vertelt Brandt: „Op den vertaalden Virgilius volgde het treurspel van Maria Stuart, een treffelijk kunststuk; maar in 't verhandelen der stoffe gaf hy, uit yver voor 't Roomsche geloove, geen kleenen aan stoot. De lijdende personaadje, Maria Stuart, zagh men hier ai'gebeeldt als 't eenemaale onnoozel, en zonder vlek. De verfoeijelijke misdaaden van overspel, en 't vermoorden van haar gemaal, Koning Hendrik Darlay, werdt in dit spel geloochent, en haar schan- delyk huwelijk met den moorder Botwel verschoont; zaaken daar Thuanus, die al- leronzijdigste Historischryver, hoewel Roomsch gezint, haar schuldig houdt. Ook werdt er Elizabeth, Koningin van Engelandt. met vuile verwen afgemaalt, als een styfster van 't ketterdom, die Marlaas bloedt dronk, en als Herodias, al hieldt ze zich bedroeft, haaren moedt koelde. Dit namen sommigen euvel op, zoodat eenigen den Schout en Scheepenen zoo aanliepen, en de zaak zoo zwaar voorstelden, dat men eindelyk den Dichter voor 't recht betrok, en verwees in de boete van honderdt en tachtig gulden." Mijn Hartekenner, die daer boven Uw' stoel met Cherubijnen schraeght, En aller sceptren scepter draeght, Daer d'engelen U eewigh loven, En Eendraght en Rechtvaerdigheit En Liefde en Trouw met blydschap kroonen, Op nimmer wanckelende troonen; Aenbiddeiycke Majesteit, Ontfarm U myner: sla Uw oogen, Uw alziende oogen, uit gena Op my, Uw dienstmaeght, die nu ga Veroordeelt, zonder mededoogen, Gelyck een Offerhande, daer Ick, na veel smaets, mijn bloet ten leste En al mijn aders geef ten beste, Ter eere van het Roomsche altaar, En Uwen grooten naem ter eere. Ontfarm U mijner, die myn Ryck En staf en purper acht als slyck, En voor Uw kroon myn kroon verneere. Versterck me tegens dezen slagh, Den slagh, die lijf en ziel zal schelden: Een Roomsch stuk maar ook voor onze niet-Roomsche landgenooten geschreven, die evenzeer zullen getroffen worden en geroerd door den toon van vrome berusting, welke het geheele drama doortrilt. Schreef Alb. Verwey in de genoemde In leiding niet: „Ons nu, in dezen tyd, stuit Vondels roomschheid niet. Bovenuit roomsch- heid en klassicistischheid biyft dit mooie: Vondels vrede. Dien te voelen in de uitge spannen als een hemel klaarheid van verklank zijn, te volgen dien ln maatslag op maatslag van nooit-storend geluksbeweeg, daar te volgen de éénkleur van, in elk stuk anders, maar in elk zelfde stuk eenzelfde in alle woorden: dét blyft over en het is één heerlykheid." Cr. H. .WEUSTTNK.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5