Stadsnieuws Ml Maria-Stichting derde blad DE HEER E. H. KRELAGE OVER DE BLOEMBOLLENTEELT IN NEDERLAND MUZIEK TOONEEL JÜ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 23 APRIL 1929 BLADZIJDE 1 St. Joseohsgezellen-Vereen. Haarlem IV Verkooping schilderijen en Perzische tapijten Verkeersongevallen „Snelverband" Gemeentezaken R. K. Gemengde Tooneelvereen. „De Beltrom" De Eendracht Verbetering Nassaubrug Nederlandsch Onderwijzers- Genootschap Gevonden voorwerpen en dieren mamA lederen middag van 2-3 uur Pol ik li niek Lezing over zeereizen Kindervoeding Autotocht voor bejaarden Boschbrand bij' het Naaldenveld Zondag j.l. vierde bovengenoemde vereeni ging haar beschermfeest ln de St. Bavo- Parochle (Oud-Schoten). Des morgens na de R. Mis van 7 uur had de algemeene H. Communie plaats der leden, waarna werd opgetrokken naar het vereenigingsgebouw a^n de Kerklaan. alwaar een gezamenlijk ontbijt werd gehouden. De goed verzorgde tafels gaven een gezeliigen indruk en de bruidjes lieten zich goed smaken. Na nog oenigen tijd gezellig te hebben gezeten, gin- Ben allen om half elf naar de kerk, alwaar oen gezongen H. Mis werd opgedragen voor tta levende en overleden leden der vereeni- Bing. D?s avonds gaf de tooneelvereeniging „St. Eavo" een tooneeluitvoering voor ouders en hulsgenooten. Deze schitterend geslaagde avond werd door den Zeereerw. heer Pastoor Dessing geopend en deze had daarbij het genoegen een tiental nieuwe leden te kun. ben installeeren. Na een korte toespraak Verden aan hen de diploma's met insignes Uitgereikt, waarna ze met applaus als nieu we leden der St. Josephsgezellen werden be groet. Dan werd dank gebracht aan de leden, die Öoor het bereiken van den gestelden leef tijd de St. Josephsgezellen gaan verlaten. Daarna ging het scherm op en kwam dé toonee vereeniging met het successtuk „Het hoogste goed", door L. Haver, voor het voet licht den tooneelspel, waarin lach en traan elkaar afwisselen. Uitblinkers te noemen, zou een moeilijke taak zijn, daar elke toone slist een spel gaf, als speelde de tragedie zich dat moment in zijn eigen leven af. Vooral het 3e bedrijf, waarin een 8-jarig meisje de rol van Marietje vertolkte, bracht dezen avond tot een waar succes, Wat bleek bij het geweldig applaus, dat na afloop losbarstte. Nadat door den Weleerw. heer Kapelaan Van den Bergh aan de spe lers en den regisseur, den heer P. Hand- graaf, een woord van dank was gebracht voor hun schitterende prestatie werd deze avond gesloten. In het Brongebouw Op Woensdag 24 April aj. zal des mor gens te half elf in de zaal van het Bron- gebouw een aanvang nemen de verkooping van schilderijen, door den heer J. Vermeulen j te Amsterdam, uit de verzamelingen Dr. C. Hofman, Rotterdam; Schaaper, Hilversum; Jhr. S. J. Stern, Den Haag, benevens wegens sterfgeval eene fraaie collectie schilderijen der Romeinschesch ooi in opdracht van M. A. J. B. Blaisse, notaris te Amsterdam. Voorts zullen worden verkocht 150 fraaie Perzische «tapijten. We vinden in de collecties bekende mees ters als Louis Apol, Arps, Th. de Bock. In I de collectie Dr. C. Hofman komt- o.a. voor j een kerkinterieur van J. Bosboom. Jozef Is- i raëls. Jongkind en twee doeken van G. H. Breitner, waarbij een meesterwerk „Gele Rijders". Van denzelfden schilder zijn nog enkele doeken aanwezig. In de verzameling freule Ch. J. van den Bergh van Heemstede komen twee Corot's voor. Verder wordt aangeboden: werk van J. C. K. Klinkenberg, Koekkoek, Knikker, Ga- briël, verschillende Marissen, Mauve, Mil let, Roelofs, G. J. v. d. Sande Bakhuizen, benevens een collectie oude schilderijen. In de verzameling Mevr. de Wed. R. C. van Tuyl is een rijke keuze in moderne werken. Heden en morgen kijkdagen van len tot vier uur. Stremming verkeer Te Nieuw-Vennep brak een as van den vrachtauto van den Hillegomschen houthan del, bij het oprijden der brug over de Vennepertocht aan de westzijde, waardoor de brug voor het verkeer was afgesloten. Na een paar uur (in welken tijd een nieuwe «s was aangebracht) was de brug vrij. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats, bet verkeer kon geschieden over de andere brug. In een der zalen van het gebouw „De Nijverheid" hield de Eerste-Hulp-Vereeni- Ring „Snelverband" te Haarlem, onder Voorzitterschap van den heer J. H. Fortgens, een algemeene vergadering. Bij zijn openingswoord heette hij ln 't bij zonder welkom dr. Ruys, den leider der cursussen. Bij den laatsten cursus waren geslaagd de feeeren Beek, Feenstra, Kooy, Merkensteyn Cn Visser Jr. Volgens 't verslag van den secretaris, den heer W. Waalewijn, was het ledenaantal met 25 gestegen, zoodat het thans 150 bedraagt, en wel 60 dames en 90 heeren, waarvan 25 en <0 het diploma van geoefendheid bezitten. Herinnerd werd aan het verlies, dat de Vereeniging heeft geleden door het vertrek Van den voorzitter, den heer Saeys, wien nog maals dank werd gebracht voor hetgeen hij Voor de vereeniging heeft gedaan. Verder werd gememoreerd, dat de vereeni ging honderd enmalen daadwerkelijk is opge treden, en de hulp, die bij voortduring van de politie werd onderwonden. Volgens het verslag van den penningmees ter, den heer Heystek, bedroegen de ontvang sten 1228; de uitgaven hadden bedragen f 1091.53; waarbij een nadeelig saldo van het vorig jaar ad 58.91, zoodat de rekening sloot met een batig saldo van 136.47. De begrooting voor 1929 sluit ln ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van 1240, met een geraamd saldo van 175. Namens de commissie tot het nazien der rekening, bestaande uit mej. v. d. Pol en den heer Spoor, adviseerde de laatste tot goed- kr..-r r.-r der rekening, onder dankbetu'ging aan den penningmeester, waartoe werd be sloten. De opmerking werd gemaakt, dat van de IJsclub niets werd ontvangen, ofschoon tal van leden bij voortduring aanwezig waren om zoo nood'g hulp te verleenen. De secretaris antwoordde, dat de IJsclub Indertijd een dotatie had geschonken. Tot leden' van het bestuur werd herkozen de heer W. Waalewijn; in de plaats van mej. M. w" Santen werd gekozen mej. B G. Veldwijk. Voor hetgeen mej. Van Santen voor „Snel verband" heeft gedaan werd haar hartelijk dank gebracht. B. en W. vragen een erediet van 800 aan voor uitbreiding van het leerplan met het vak handenarbeid aan de christelijke school. Bakenessergracht 81. B. en W. stellen voor. aan S. L. Blom en Tj. de Vries te verkoopen 918 M2 grond, geleven am de Zonnebloemstraat, tegen 1 14 per M2. In verband met het feit, dat het be stuur van de R.K. Kerk „St. Bavo" aan den Rijksstraatweg in Haarlem-Noord plannen Onderhanden heeft voor den bouw van een Paar scholen met gymnast'eklokaal en een Zusterhuis op het terrein in de omgeving van de kerk, is het noodig, de richting van enkele ontworpen straten te wijzigen en daarom bieden B. en W. een wijziging van het uit breidingsplan daar ter plaatse ter vaststel ling aan. B. en W. vragen een erediet van 5.600 lan om medewerking te verleenen aan bot bestuur der R. K. Schoolvereeniging Voor de vervanging van kachels in de schooi aan de Cruquiusstraat door centrale ver warming. In verband met aangebrachte verbeterin gen stellen B. en W. voor, op te heffen de onbewoonbaar verklaring van perceel Taan- Maats 78 in voormal'g Spaamdam. B. en W. stel'en voor, te verwerpen het beroep van J. van Roon tegen de beschik- fe'hg van B. en W„ waarbij hem is geweigerd bet maken van een uitbouw achter perceel Gene:aal Cronjéstraat 45. De R. K. Gemengde Tooneelvereeniging „De Beltrom" heeft geannexeerd het reeds bestaande Cabaret-ensemble, dat in de vorige Jaren voor verschillende vereenigingen in en buiten Haarlem (te Haarlem o.a. voor den Journalistenkring en de Missienaaikrans) avonden gaf van vroolijke kleinkunst. Voor den Cabaret-avond, een van de vijf tooneelavonden, die „De Beltrom" haar dona teurs geeft, zal een geheel nieuw en interes sant programma worden samengesteld. Donateurs en werkende leden (alleen goede krachten) kunnen zich ten allen tijde op geven bij den regisseur Frans Meyer, Wil- helminastraat 19. Het donatlegeld bedraagt 6 per Jaar voor twee personen en geeft het recht om met twee personen bij te wonen vijf tooneel voorstellingen en drie feest avonden. Verschenen Is het verslag over het 24e boekjaar der coöpratieve verbruiksver- eeniging „De Eendracht". Wij tippen daaruit aan: Het bestuur loste een aanzienlijk bedrag af aan volgestorte aandeelen. Het aantal leden bedroeg eind December 1918 2777. De uitkomst der exploitatie van de bakkerij geeft als netto overschotcijfer een bedrag aan van 52.104.84J4 of 17.86 pCt. (14.60), van de kruideniers- en grutterswaren 9.648.92. Na aftrek verplichte stortingen en belas tingen kan aan de afnemers 3.74 pCt. wor den uitgekeerd. Het bedrag aan geleverde brandstoffen bedroeg 37.48.88 en aan geleverde de kens 8.335.99. De balans sluit met een bedrag van 219.466,002. Donderdag 25 April wordt een buitenge wone leden- en jaarvergadering gehouden in het gebouw van den Protestantenbond. De agenda vermeldt o.m. verkiezing van een voorzitter wegens periodiek aftreden van den heer L. Modoo; verkiezing van twee bestuursleden en vijf leden van den ledenraad. Van den heer T. F. van Emmerik en 29 anderen is het volgende voorstel ingeko men: „Ondergeteekenden, allen leden van bo vengenoemde vereeniging, doen het voorstel om op de eerstvolgende jaarvergadering te behandelen, om aan een afgestorven lid of diens erven uit te keeren, een zoo nabij komend juist bedrag van de bezittingen van Vereeniging." Verlaging der brug en verbetering der opritten Wanneer de Jansbrug en de Manégebrug zullen zijn vernieuwd, vormen deze met de Zanderbrug drie bruggen over de Nieuwe Gracht waarvan de hellingen in zeer gunstigen toestand verkeeren. De Kruisbrug is bij de asphalreering van de Kruisstraat en van den Kruisweg zooveel gedrukt, dat ook daar een veel betere toestand is verkregen dan vóór de asphalteering het geval was. Alleen bij de Nassaubrug is de toestand door de zeer steile helling dan nog onvol doende te achten. Door de doorvaarthoogten van alle bruggen over de Nieuwe Gracht gelijk te maken is het mogelijk den bovenkant van de Nassaubrug van 2.80 M. terug brengen tot 2 M., waardoor een zeer belangrijke begin verbetering in de opritten naar de brug zal ontstaan. De kosten voor het verlagen van de brug worden geraamd op 5.250. Op het rijdek van de brug zullen ni de verlaging asphalttegels en op de trottoirs quenast- of basaltinetegels worden aange bracht. Voorts zullen de aansluitende hellende walmuur-gedeelten verlaagd en de opritten verstraat worden. De aan deze werkzaam heden verbonden kosten worden geraamd op 2.750, zoodat in totaal een bedrag van 8.000 benoodigd zal zijn, welk erediet B. en W. aanvragen. stejjn, Gen. de la Reijstraat 11, schoen; Boogaard, Langendijkstraat 32, taschje; Booms, Leidschestraat 55, pakje tabak; van Vijl, Ten Katestraat 7, Heemstede, kindervest. Terug te bekomen bij; Prinsen, Kolkstraat llzwart, actetasch met inhoud; Langelaar, Vinkestraat 26, bril in étui; Nobels, Dubbe- lebuurt 45zw., schoolboek; Koopman, St. Joh. de Deo, brillendoos met brillen; v. Bruggen Doelstraat 27, bril; Flipsen, Zomervaart 12a. ceintuur; Kennel „Haerlem": Duitsche her dershond, gebracht door Draaisma, Ver- spronckweg; Jonker, Hasebroekstraat 5, halsband met penning; Pruis, Lange Laken straat 2, horlogeketting ged. aan Politiebur. Smedestraat; v. d. Mei), v. 't Hofstraat 135, hoed; Kennel .Fauna": hond (bast. herder), gebracht door: Kerkhof, Zoetestraat 32; hondje (grijsharig), gebracht door: Zwitsers, Zuidpolderstraat 8; Baruch, de Genestet- straat 8, kanarievogel; Hunenweer, Spaam- wouderstraat iOOrd., muts; Bakker, Wagen weg 29rood, notitieboekje; v. Leijden, Ver- spronckweg 95. oorbel; de Graaf, Reitzstraat 28, pet; de Koning, Billitonstraat 35, pla- muurmes; Fase, Lange Margarethastraat 1, potloodhouder; Stemler, v. 't Hofstraat 35, postduif; Guivooy, Adr. de Jongstraat 31, rozenkrans; v. Deelen, Heerensingel 1X1, ring met sleutel; Hiel, Alb. Thijmstraat 35, rij- wielbelastingmerk; Bur. v. Politie, Smede straat, rijwiel; Vlucht, Olmenstraat 75, rij- wielbelastlngmerk; v. Rossem, Gasthuissin gel 12, tasch met Inhoud; de Vries, Witte Heerenstraat 41rood, zakmesje; Bur. v. Po litie, Smedestraat, zakken met koolrapen. Terug te bekomen bij: Eden, W. Boogaard straat 21 rood, actetasch met Inhoud; Hooge- beets, Schoterweg 100, broche; Vrolijk, Assen- delverstraat 50, bril; v. d. Bijl, Pres. Steijn- straat 96, broche; de la Bei), Voorhemstraat 11 zwart, duif; de Zeeuw, Leliestraat 19, das; Rol, v. Sillemstraat 4, herdershond; Bur. van Pol,. Smedestr., handschoen; Kennel Fauna, kat (wit-zwart), gebracht door: Buüs, Witte Heerenstraat 7 rd.; kat (grijs-wit), gebracht door: Groen, Jansstraat 67. Hoogland, Ol menstraat 48, muts; Kraakman Dusartstraat 4, mes; de Haar, Brandtstraat 22, muts; v. d. Pijl, Hendr. Roosenlaan 47, nummer plaat, v. Norden, Olycanstraat 11, passer; Zijlstra, Elzenplein 45, rozenkrans; v. d. Meu- len, Ged. Oude Gracht 14 rood, ring: v. Kleef, Colensostraat 36, schoentje; Scheffer Har- menjansweg 57 I, gymnastiekscboentje; de Nijs, Voortingstraat 41, sjaal; Bur. van Poli tie, Smedestraat, taschje met inhoud; Ploe ger, Busken Huetstraat 12, vulpotlood, de Vries Witte Heerenstraat 41 rd., zakmesje; Bur. van Politie, Smedestraat, zak met kool rapen. Terug te bekomen bij: Bureau v. Politie, Smedestraat, portretalbums; Nooy, KI. Hout straat 57, studieboek; v. Huis, Oranjestraat 35, fantasiebroek; Kaptijn, A. L. Dyserinck- straat 18, handschoen; Pastoor, Spaame 30, idem; Smit, Gr. v. Wledstraat 10, idem; Kennel Fauna, grijze hond, gebracht door Ret jaar-congres, dat pl.m. 250 afgevaar- r*R<3en ln de stad brengt, zal 1 en 2 Augus- ln het Brorgebouw plaats hebben. Daar in zal een tentoonstelling van leermiddelen ^bonden zijn, te houden ln de bovenzalen. iJpen derden dag heeft een autorit door de "Streken plaats. Terug te bekomen bij: Schaap, Zijlweg •-.usapsuig 'annod uua una pueqmm 'oh Boekje, met obligaties; Bur. van Politie, Smedestraat, bal; v. d. Steeg, Roosveld- straat 24, kerkboekje: v. Leersum, Nassau- laan lOrood, tennisbal; Spronk, Julianapark 50rood, etui met schrijfbehoeften; Vonk, Eikenstraat 9, handschoen; Kennel Fauna, kat, wit, gebracht door: Donselaar, Park laan 62; kat, grijs, gebracht door: Sillakus, KI Heiligland 9a; Klooster, Spaamwouder straat 100, ketting; Fabel, Damaststraat 29, 1 haarkam; Bijster, Colensostraat 33, zwarte i kat; Demmers, Pleter Klesstraat 5, kassen- dek; Ferwarda, Kleverparkweg 115, lan taarn; Siegerist, Dahliastraat 36, idem; Bur. van Politie, Smedestraat, damesman tel; Fortgens, Bakenessergracht 13, meel- za' Koestra, M. van Heemskerkstraat 75, portemonnaie met inhoud; Oets, Ooster straat 4, idem; Hovenier. Heerensingel 129c, idem; Bur. van politie, Smedestraat, idem; Blom, Krulstochtstraat 1, idem; Roelofs, Bisschop Ottostraat 32, pet; Bur. van Poli tie, Smedestraat, idem; Haus, Brouwersstr. 144, pakje met inhoud; Wassenaar, van Oosten de Bruynstraat 79, rozenkrans; Mel der, Cederstraat 20, rijwielbelastingmerk; Kortekaas, Botje Wolfstraat 1, idem; Honde koop, Scheldestraat 30, rozenkrans; Gil jou, M, van Heemskerkstraat 36, ring; Marke- In een uitgave van de Amsterdamsche Bank lezen we een artikel van den heer E. H. Krelage over de Bloembollenteelt in Nederland. Hij schrijft het volgende: Met een jaarlijks stijgend exportcijfer, dat in 1928 rond 43 millioen K. G. met een sta- tlstiekwaarde van een gelijk bedrag in gul dens bedroeg, behoort de po6t bloembollen tofc de twaalf belangrijkste Nederlandsche uit voerartikelen. Zij vormen vrijwel een natio naal monopolie, want de teelt in andere lan den is óf onmogoHjk óf van zeer beperkte be- teekenis, daar zij slechts weinige bloembol lensoorten geldt. De oorspronkelijke tulpen en hyadnthen werden met andere soorten van bolgewassen ongeveer 370 jaar geleden uit Turkije en Azië naar West-Europa overgebracht. Het is zeer verklaarbaar, dat de tulp ter stond zoozeer de aandacht der bloemenlief hebbers trok, en andere bolgewassen over schaduwde. Zoodra de eerste tulpen ln Europa bloeiden leerde men het verschijnsel kennen van het gestreept worden van oorspronkelijk eenkleu rige bloemen. De verschillen, die men in de bloemen opmerkt, waren zoo talrijk, dat elke afwijking zorgvuldig bewaard werd als een edelsteen en er al ras een naijver tusschen de bezitters van tulpen ontstond. Zoo kwam en bleef de tulp in de mode, lang voordat de befaamde windhandel uit brak. De liefhebberij bleef toen niet meer beperkt tot de aanzienlijken, maar had al lengs alle lagen der bevolking aangetast. Zij ging over tot een vorm van speculatie, die 1636 haar hoogtepunt bereikte en waar aan In het volgend Jaar van overheidswege een einde werd gemaakt. Hoe belangwek kend deze periode in de geschiedenis der tulp ook geweest moge ziin, het is hier de plaats niet haar in bijzonderheden te beschrijven. Zij wordt hier slechts aangestipt als een schakel in de reeks der gebeurtenissen, die tot den bloembollenhandel van onzen tijd hebben geleid. Vooral ln Haarlem werd na den windhan del het kweeken van tulpen voortgezet, maar nu niet langer als een liefhebberij maar voor den handel. In de tweede helft der 17e eeuw begon zich dan ook reeds een min of meer geregelde uitvoer van bloembollen op de om ringende landen, Engeland, Frankrijk en Düitschland te ontwikkelen, of er toen reeds gedrukte prijscouranten naar deze landen werden gezonden kan niet meer worden nage gaan, maar vaststaat, dat dit omstreeks het Jaar 1700 het geval was. Zooals ln de eerste helft der 17e eeuw de tulp, stond een eeuw later de hyacinth in het brandpunt der belangstelling. Zelfs dreigde omstreeks 1734 een gelijksoortige speculatie zucht van het publiek meester te maken ten aanzien van de hyacinth, als juist honderd jaar vroeger met betrekking tot de tulp had geheerseht. De tallooze pamfletten, die den tulpenwindhandel bepotten werden als eer waarschuwend voorbeeld herdrukt. Inderdaad bleef de hyacinthenspeculatie binnen de per ken, al werden voor enkele exemplaren hon derden, ja duizenden guldens per stuk be taald. Toen ln het laatst der 18e eeuw *t vervroe gen der bollen ten einde ze reeds 's winters ln huls ln bloei te kunnen hebben ln trek kwam veranderde allengs de aard van den handel. De ontwikkeling van de tuinkunst leidde tot een grooter gebruik van bloembol len voor perkbeplanting, waardoor de lief hebberij voor een zoo groot mogelijk aantal verscheidenheden begon plaats te maken voor het zoeken naar soorten, die de beste kleureffecten waarborgden en geschikt bleken voor cultuur in 't groot. Eerst in de tweede helft der 19e eeuw en later zou dit streven lelden tot de teelt van de geweldige hoeveel heden van bepaalde hoofdsoorten, zooals wt) dat in onze dagen kennen. De uitbreiding van de teelt ging ln de 19e eeuw aanvankelijk zeer langzaam. Omstreeks 1850 waren er ln 't geheel niet meer dan ongeveer 300 H. A. ln cultuur, maar in 1880 was dit aantal verdubbeld en van toen af breidde de cultuur zich snel uit. Thans riln ongeveer 6090 H. A. voor de bloembollen teelt ln gebruik. Het bloembollendistriet dat zich aanvanke lijk ten Noorden en ten Zuiden van Haarlem resp. tot Uitgeest en tot Oegstgeest uitbreid de kreeg uitloopers in het Noorden naar Anna Paulowna zelfs tot op Texel, en naar Enk- huizen in het Zuiden naar het Westland en de Zeeuwsche eilanden. In den laatsten tijd begint zelfs in andere provinciën de teelt van sommige bolgewassen zich te ontwikkelen. Evenwel bepaalt zich de teelt der hyacin then tot het klassieke terrein van de bollen streek, waar uitsluitind de voor deze teelt ge schikt grond gevonden wordt. Grond die aan de gestelde eischen voldoet, is thans nage noeg niet meer te krijgen: de prijs per H.A. is reeds tot boven de 30.000 gestegen. Tul pen, Narcissen en andere bolgewassen zijn minder veeleischend en worden met succes op zand- en kleigronden die voor hyacin ten ongeschikt zouden zijn geteeld. De vereeniging van den bij uitstek geschlk- ten bodem, den voor de cultuur gunstigen waterstand, het gematigde zeeklimaat, en niet het minst de eeuwenlange ervaring van de elkaar opvolgende kweekersgeslachten stem pelt de bloembollenteelt in Nederland tot een nationaal monopolie, dat geen enkel land het kan ontnemen. Maar hoe gunstig deze omstandigheden voor het bloembollenbedrijf in 't algemeen mogen zijn. steeds moeten alle krachten in gespannen worden, het eenmaal behaalde voordeel te behouden en de teelt steeds loo- nend te doen blijven. Wat de teelt betreft zijn er drie factoren te vermelden, die den voortdurenden voor uitgang waarborgen en stilstand of achter uitgang hebben weten te voorkomen. In de eerste plaats de verbeterde en nieu we cultuurtechnische methoden. Het is een der merkwaardigste verschijnselen in het bloembollenbedrijf van onze dagen dat her haaldelijk in en door de practyk nieuwe be handelingswijzen zijn ontdekt waardoor vroe ger onbekende mogelijkheden ontstonden. De teelt in zoogenaamde „warenhuizen" (groote terreinen onder hoog glas, met of zonder verwarming) bleek een middel om de bollen voor het vervroegen geschikt te ma ken. Pijpleidingen die verwarmd kunnen worden worden tegenwoordig in den grond aangelegd met verrassende resultaten wat betreft den vroegen broei der aldus behandelde bollen. In de tweede plaats hééft het aanwinnen van nieuwe soorten en rassen zeer grooten invloed op het bloembollenbedrijf. Werd vóór de twintigste eeuw het ontstaan van nieuwe vormen aan het. toeval overgelaten, aan de bestuiving door den wind of door insecten, sedert ongeveer 1900 begon men zich op het stelselmatig kruisen van bepaal de soorten toe te leggen om doelbewust een vooropgesteld resultaat te verkrijgen. Als derde factor onder de levensvoorwaarden voor de cultuur moge de ziektebestrijding ge noemd worden. Van niet minder belang dan de cultuur is de zorg voor den handel, d.w.z. den uitvoer der bloembollen. Feeds ln de eerste Jaren van de 19e eeuw togen er bloembollenhandelaren naar de jaarmarkten In Leipzig en Frankfurt am Main, naar Londen en elders om er hun pro duct te verkoopen. Dit verkoopstelsel, dat zich enorm heeft uitgebreid, heeft zich on danks de zeer hooge daaraan verbonden kos ten, tot nu toe gehandhaafd. Het aantal reizigers, dat jaarlijks voor de verschillende bloembollenfirma's de wereld bereist bedraagt alléén voor Amerika ruim 200. Het aantal vennootschappen en firma's dat handel in bloembollen op het buitenland drijft ls ongeveer 300. Welk een belangrijke export zich in den loop der jaren ontwikkeld heeft toont de grafiek van den uitvoer. Gedurende het tijd vak 19011928 dus van ruim een kwart eeuw vermeerderde de totale uitvoer van rond 10 millioen tot ruim 43 millioen K. G., niette genstaande de onvermijdelijke Inzinking ge durende de laatste oorlogsjaren en daarna. De voor den bloembollenhandel onbelang rijke werelddeelen Zuld-Amerika, Afrika, Azië en Australië zijn in deze grafiek niet ver werkt. Evenmin de Russische landen, die vóór den oorlog minder dan I millioen K. G. ver bruikten en na den oorlog nog niet van eenig belang voor den bloembollenexport zijn ge worden met uitzondering van Polen, dat in 1928 ruim 218.000 K. G. nam. De bloembollenhandelaren hebben zich se dert langen tijd gespecialiseerd naar de lan den, waarop zij handel drijven. De Amerikaansche groep omvat de Ver- eenigde Staten, Canada, Cuba en Mexico; de Engelsche bepaalt zich tot Groot-Brittannië Ierland en de Engelsche Bezittingen ln Europa; de Duitsche groep bestaat na den oorlog uit Düitschland, Oostenrijk, Hongarije en Tsjechoslowakije; de Zweedsche groep heeft betrekking op Zweden, Noorwegen, De nemarken en Finland en de Fransche groep vereenigt alle landen met den Frank of overeenkomstige munt als eenheid, n.l. Frankrijk, België Luxemburg, Zwitserland, Spanje, Portugal, Italië, Roemenië, Bulgarije, Zuid-SIavië, Griekenland Turkije. Men kan uit de grafiek het geheele ver loop van den uitvoer van bloembollen voor. tijdens en na den wereldoorlog aflezen. Dooreengenomen heeft de bloembollen export zich niet alleen, na de inzinking tijdens en na den oorlog, snel kunnen herstellen maar zich zelfs nog belangrijk kunnen len, maar zich zelfs nog belangrijk kunnen uitbreiden; een bewijs dat bloembollen door den buitenlandschen kooper niet beschouwd worden als een weeldeartikel, maar als een onvermijdelijk»; behoefte Inderdaad behoo- ren zij in alle landen der wereld tot de grondstoffen voor den bloemkweeker en den marktbroeier en tot de onmisbare artikelen voor den zaadhandelaar. Om den export te handhaven en geregeld tilt te breiden, werden in de laatste jaren stelselmatig algemeene onpersoonlijke pro paganda gemaakt. De reclame heeft vooral ten doel om het buitenland te doen zien op welke wijze de verschillende bloembollen in tuinen en parken moeten worden geplant om het beste effect te maken. Hiertoe worden belangrijke beplan tingen voor openbare parken in verschil lende steden ten geschenke aangeboden, oor deelkundig en smaakvol gerangschikt en van de namen der soorten voorzien. Op andere wijze wordt dergelijke propagan da gemaakt door deelneming aan buitenland- sche tentoonstellingen. Uitgebreide collectie ve inzendingen van een bepaalde groep van bolgewassen op een tentoonstelling maken veel meer indruk dan de uiteraard kle'nere Inzendingen van firma's zouden kunnen doen. Ook ln dit opzicht zijn de Inkomsten van deze onpersoonlijke reclame zeer bevredigend. UH het voorafgaande is reeds gebleken, dat I op het gebied van het bloembollenbedrijf op velerlei wijze samenwerking van de belang hebbenden bestaat. Daartoe hebben zich de beoefenaars van het bloembollenbedrijf reeds sinds jaren georganiseerd op een wijze, die zich door steeds sterker specialisatie ken merkt. Koster, L Poellaan 8; Kranendonk, ZtJlweg 20, jongensjas; Reemer, L. Annastraat 12, nummerplaat; Zuurheide, Riouwstraat 27, portemonnaie met inhoud; Kuyten, Lelie straat 26, idem; Bureau v. politie, patronen; Facé, Nagtzaamstraat 27, rubber van een motorvoetsteun; Norick, Westerstraat 8, si garettenkoker; Anten, Rozenprieelstraat 42, sjaal; Bouman, Klarenbeekstraat 73, schoe nen; Bureau van Politie, Smedestraat, sok ken; v. Gelder, Kruisstraat 42, sierspeld; Bureau van Politie, Smedestraat, kistje met sigaren; Houtzager, Indischestraat 137, vulpen. HAARLEMSCHE ORKESTVEREENÏGING Laatste Ledenconcert Winterseizoen Solist: Max Kloos (bariton) Dit tweede winterseizoen onder de hoog staande leiding van den heer Eduard van Beinum is gisterenavond met een schitte rende uitvoering besloten. Wij kunnen ons met de leden van de H.O.V. geïukkig prij zen, dat wij de zoo uitstekende serie winter - concerten bekroond zagen met een magis- strale uitvoering als deze Mahler-avond ons bracht. Want behalve de Ouverture „Leonora ni" van Beethoven was alles aan Mahler gewijd dezen avond. Voor de pauze de „Lieder eines fahrenden Gese'len" een jeugdwerk van den nog door zoo weinigen begrepen meester, er na de Eerste Symphcnie. Schreven wij reeds bij het besluiten van een vorig seizoen, dat dirigent en musici blijk hadden gegeven van nauwgezette stu die en saamhoorigheid, om die sterke, eigen lijk alles kunnende en bergen verzettende eenheid van spel te verkrijgen, dat elan en die fijne muzikaliteit zijn ln het afgeloopen seizoen nog slechts gegroeid, tot groot ge not van velen, tot schade van nog meer die buiten bleven staan. Moge het drukke be zoek waarvan de voorzitter van het bestuur gisterenavond mocht gewagen, zich bij de opening van het derde winterseizoen besten digd zien. Na de brillant gespeelde Leonera-Ouver- ture, waarin wij aangrijpend dramatische staccato's, fraai rubato's, fijne pp, grandioze ff„ en de ver-klinkende hoorntrekjes be luisterden, trad de heer Max Kloos voor het voetlicht. Mahler De .Lieder eines fahrenden Gesellen" zijn als geschreven voor dezen hoogen, fij nen bariton, die Max Kloos is, en die deze liederen vol heimwee en onbestemden wee moed zoo rol innig verlangen interpreteert met zooveel ingehouden smart, met zoo groo te beheersching van toon, ze omsluiert met zooveel geheimzinnigheid, dat het een aan grijpend schoon en tragisch onbevredigd geheel wordt, dat ons evenals Mahler zelf zeer zeker, als de laatste, al magerder wor dende klanken verstorven zijn, achterlaat in diepe droomsfeer: Lieb und Leid und Welt, und Traum!" Misschien zijn voor hen die' achter in de zaal zaten, sommige mo menten, die wat al te delicaat van uitbeel ding waren verloren gegaan, door de een nuance te sterke begeleiding. Maar, zooals gezegd, het geheel was van een grootsche interpretatie, waarbij het orkest zich prachtig aansloot. Dan de Eerste Mahlersymphonle. We zullen het hier niet hebben over het Mahler- probleem: want, ten slotte, heeft niet elke componist, ook de grootsten onder de grooten, zijn voor- en tegenstanders, moet muziek per slot van zaken niet meer be luisterd worden met gemoed en hart dan met het oor? Wat deert het dan, dat de muzikale mijmering van dezen negentiend' eeuwer wat langer duurt dan de afmating van een klassieke symphonie gedoogt? Scha den de geweldige tegenstellingen, het ge brek aan absoluut en streng doorgevoerde eenheid in deze muziek, welke ten slotte die is van een levend mensch van vleesch en bloed, met een boven het gewone uit gaande diepte van gemoed en ontvankelijk heid voor het schoone en ook het duister geheimzinnige van de wereld en de natuur om hem? Immers neen. Zoo waren er ook in de interpretatie van den heer v. Beinum en zijn versterkt orkest. Geen zwakke dee len: ondanks alle pathos en geweldige dyna miek een strak gehouden vertolking, strak van lijn en toon, strak van tempo, dwin gend, zooals ook Mahler tijdens z'n leven het orkest dwingen kon, te doen zooals hij wilde en voorschreef: maar schoon, schoon van een geheel eigen, vreemde schoonheid veraf en toch ook weer dichtbij; muziek van een mensch voor menschen. Zoo hoorden wij Mahler gisterenavond Zoo ook hoorde hem sohijnbaar een aan dachtig publiek in de volle spanning der herschepping. Het enthousiaste applaus liet aan duidelijkheid niets te wenschen over. een drie-, viermaal herhaald aplaus, waar in de dirigent zijn musici hartelijk deelen liet. De voorzitter sprak aan het slot hartelijke woorden van dank tot den heer Van Bei num en zijn musici voor de toewijding in de afgeloopen periode betoond. Een prachtige palmplant in koperen pot werd den dirigent als herinnering en hulde aangeboden, ter wijl het bestuur voor de musici aan den heer Grin, len Concertmeester, een lauwer krans overhandigde om deze op te hangen in het repetitielokaal. Een prachtig slot van een prachtig ge slaagd seizoen. J. S. Woensdag 24 April houdt de afdeeling Haarlem der Ned. Reisvereeniging, een le zing met lichtbeelden, in den Schouwburg Jansweg, aanvang 8 uur. De spreker van dezen avond, de heer A. C. Dykman, van Rotterdam, secretaris van de commissie voor de zeereizen, zal het onderwerp behandelen: „De Zeereizen der N. R. V. naar de Eng. Rivièra, O06t- Spanje en de Balearen." De Vereeniging „Kindervoeding" reikte ln de afgeloopen week aan warm voedsel uit, in de Zoetestraat; Maandag 184, Dinsdag 187, Woensdag 188, Donderdag 200, Vrijdag 189, Zaterdag 171. porties, en in de Cronjéstraat; Maandag 111, Dinsdag 95, Woensdag 88, Donderdag 118, Vrijdag 91, Zaterdag 94 portie*, Eenigen tijd geleden hebben wij mededee- ling gedaan over een comité, dat zich ge vormd had met het doel om aan bejaarde lieden uit verschillende inrichtingen in Haarlem in den a.s. zomer een autotocht aan te bieden. Déze zaak heeft nu vasten vorm aangenomen de tocht zal plaats hebben op Donderdag 13 Juni a.s. Des namiddags tusschen half twee en twee uur zullen de deelnemers aan de inrichting, waar ze wonen, worden afgehaald. Dat zijnhet Stads- Armen- en Ziekenhuis, het St. Jacobs- Godshuis, Diaconiehuis der Nederduitsch Hervormde Gemeente, St. Joh. de Deo en Armenhuis der Evangelisch Lutersche Ge meente. Het aantal verpleegden, dat den tocht zat meemaken, bedraagt ongeveer 200 een ge deelte van het personeel gaat mee om even tueel behulpzaam te zijn. De bedoeling is ongeveer 2 uur te vertrekken en een fit te maken langs den Heerenweg, door Groe- nendaal, in de richting Bennebroek (de juiste route wordt nader vastgesteld) en vandaar naar Zandvoort, waar gepleisterd zal worden en aan de bejaarden een versnapering, een kop thee en een koekje zal worden aangebo den. Het ligt ook in de bedoeling hun na afloop van den tocht een kleine herinnering aan te bieden, b.v. aan de vrouwen een doosje bonbons en aan de mannen een doosje siga ren. Over den boulevard en den Zeeweg keert de stoet naar huis terug. Men hoopt voor dezen tocht te mogen rekenen op auto's van particulieren, die deze met een bestuurder zouden willen afstaan. Een verzoek daartoe wordt rondgezonden en reeds bij voorbaat hebben velen hun auto toegezegd. De commissie twijfelt er niet aan, of voor dit sympathieke doel zullen auto's genoeg worden aangeboden. Met bet oog op den leeftijd van hare gasten worden natuurlijk alleen gesloten auto's gewenscht. Te 5 uur half 6 keeren de bejaarden naar de inrichting, waar zij behooren, terug. De commissie, die zich voor deze zaak ge vormd heeft, bestaat uit de heeren B. W. Lasschuit, A. Beijnes, H. Franken Jr., E. HL Tenckinck, J. C. Peereboom en G. van Zon* Het spreekt vanzelf, dat er voor dit feede doel eenig geld noodig is de tractatie en het aandenken aan den tocht vereischen eenige honderden guldens, die de commissie hoopt door vrijwillige bijdragen van de Haarlemsche burgerij te ontvangen. Penningmeester van de commissie is de heer H. Franken Jr., Julianastraat 7, op wiens gironummer 70462 bijdragen kunnen worden gestort. De commissie is van plan, wanneer de bijdragen eenigszins ruim vloeien, den tocht het volgende jaar te herhalen. Elders heeft men ook dergelijke tochten gehouden en, zooals gebleken is, met groot succes. De bejaarden uit de inrichtingen, die niet altijd veel hebben, dat hun ouden dag verheldert, waren buitengewoon gelukkig met dezen autotocht, die vooraf en naderhand nog vaak het onderwerp der gespre kken was. Zonder twijfel zal Haarlem ook niet ach terblijven, zoodat wij herinneren aan het gironummer van den heer Franken 7046». Van de ingekomen giften zal behoorlijk verantwoording worden gedaan. Stadsschouwburg Abie's Rose-Mary Het Nieuwe NederL Tooneel Een Joodsche knaap en een Protestantse!» meisje trouwen, tegen den wil der vaders. Die verloochenen hen, maar komen een jaar later, als ze grootvader zijn, aanzetten. Natuurlijk «p Kerstavond. Natuurlijk met vrachten speelgoed, enz. Onnoozel? Ja. En vol onmogelijkheden; maar óók vol kluchtigheid (Ellas van Praag en Sophie de Vries hebben geen andere taak in t stuk, dan "n grappig Joodsch echtpaar te sp°len, en ze doen 't best); zóó vol, dat ook iemand als Saalborn bijna niets doet dan mal doen, 't geen nogal zielig aandoet. Onnoozel, Ja akelig doet vooral aan het malle gedaas van een rabbijn met een Anglicaansch geestelijke, die 8 la Nathan de onwijze over botsing en harmonie van verschillende godsdiensten staan te meieren. Die twee menschen zijn stompzinnig, vooral de rabbijn, want die juicht bij een verzoening met ham. Wij voor ons achten dit onbenulligheidje voor Nederland ongeschikt, en een gezel schap als dat van Saalborn onwaardig. Zoo veel stof tot lachen,, als de drie korte be drijven leveren, brengt iedere humorist in •n kwart avond voort en de rest is brand hout. E T. 1 H. A. bosch verbrand Maandagmiddag werd de brandweer op geroepen voor een boschbrand aan den grensweg te Aerdenhout nabij het Na lden- veld. De brandweerauto was spoedig ter pla ase en direct werden maatregelen ge troffen, den brand te beteugelen. Echter was er weinig water in de buurt, zoodat het vuur met zand bestreden moest worden. Na een paar ur en van hard zwoegen, was men den brand meester. Ongeveer X H.A. bosch werd een prooi van 't vuur. Ook Zondagmiddag moest de brandweer uitrukken, echter nu voor een onbeteekenend binnenbrandje ten huize van mevr. V op den Zandvoorterweg, waar een heete kachel pijp van een te heet opgestookte kachel een begin van brand had veroorzaakt. Met een slang op de waterleiding spoedig erger voorkomen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 9