Bureaux: Nassau laan 49; DE ZIEL VAN FRANKRIJK Spinnewehjes Telegrafisch Weerbericht Dit NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN WOENSDAG 24 APRIL 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17139 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. HOE DE PRIESTER WERKT De Graf Zeppelin gestart Zware brand te Dreumel Steekpenningen Een autobus-ongeluk Twintig gewonden De nationale bedevaart naar Rome De actieve post Twee kinderen overreden en gedood Voornaamste Nieuws Het verplanten van bieten De oplossing der Romeinsche kwestie Het redden van schip breukelingen De commissie inzake onvolwaardige arbeids krachten Uit het bollenland Boschbrandje Op den strandweg te Scheveningen doodgereden De vijfde Limburgsche sociale studieweek Hij wilde zijn kinderen niet naar school zenden De verhouding tusschen Nederland en België Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel De vermiste botter R.O. 42 FAILLISSEMENTEN J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Naar de ontwapening ter zee Telefoon No. 13866 (drielijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 bii vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regal VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. V 4 regels 60 ct. p. plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bii contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per rcgeL ^"üahonné'sopditbladzijningevolgede verzekeringsvoorwaardeti£«CTj«o Levenslangegeheeleongeschiktheid tot werken door bij een ongevalmet (firn bij verlies van een hand, &*t AP bij verlies van een trn bij'n breuk van f jn bij verlies v. een te?en ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I UlHiÜU»"' verliesvanbeidearmen.beidebeenenof beideoogen: B I ÜU»~doodelijken afloop; lfcSJU.*"een voet of een oog; I I CtJ«~durm of wijsvinger; IwU." been of arm: svü." anderen vinger. Men moge over het katholicisme denken zoo en wat men wil, een feit valt historisch niet te loochenen, dat °veral tot waar het doordrong, het als een grooten schat achterliet: de be- 8chaving. Dat wij vrfje burgers zijn vindt zijn °rigine in het katholiek beschavingsle ven. Mannen van zelfonthechting, van of- ferdaad heeft het christendom steeds Voortgebracht en zal het blijven voort brengen. In de etymologische betee- kenis van het woord is Europa geen lüssieland meer, maar dat er dikwerf ®en arbeid te leveren valt, die in cn Oioed èn wat zelfverloochening betreft, öie van de eerste tijden evenaart is een feit van beteekenis, dat de moderne biensch met een sceptisch glimlachje Negatief zal aanvaarden. En toch.... fle feiten spreken, verkondigen het fbide voor een ieder onbevooroordeelde, fïi zwakke trekken hebben wij de Pa- riJsche banlieue beschreven, duidelijk Gemaakt wat er te verduren valt, aan Welke gevaren de bevolking is blootge steld door het wassend communisme, V'elke gevaren een gemeenschap als ^arijs te duchten heeft van een nu nog Met georganiseerde communistische omgeving, die zich kilometers ver uit trekt. Stel u voor een goed georgani- seerden opmarsch dezer tot alles in staat ziinde gedemoraliseerde bevolking. Met het meest indifferente gezicht ter we- reld zouden zij een Notre-Dame in vlammen zetten, niet beseffend welk een vandalisme zij zouden plegen. En Vde zijn hier in deze bijna verstooten Menigte de mannen die de traditie we- ten te bewaren en die tusschen traditie eh heden een veelbeteekenend trait- O'union vormen? Het zijn Fransche Mesters, helden, verborgen helden Mnder eenige uiterlijke glorie noch e6r. zij vragen ook niet om glorie noch tkenning, om openbaarheid noch eer. Sij steunen hunne heldhaftigheid op Motieven, die de wereldling ten eenen- Vle niet bevroeden en zoo bevroeden hjet begrijpen kan. Zoo misschien over *0 jaar de beschaving in den nu heer- Mhenden chaos der banlieue zal heer- Mhen, zoo de dorpen hun riant uitzicht hebben verkregen waartoe ze door hunne hgging als zijn voorbestemd, dan is de Verdienste daarvan hoofdzakelijk aan Me stille helden, die men nooit erkent eh die men dan vergeten zal. Bezoek ®ens die verborgenen en welke uwe °Vertuiglng zij, u zult minstens diepen serbied gevoelen voor deze mannen in Vergetelheid en verachting levend en daarvan er toch zoovelen hadden kun nen schitteren in een of andere glorie- Volle wereldsche carrière, indien zij 2ulks slechts hadden geambieerd. En hie mannen, vaak met een ontwikke- hng zeker niet onderdoende voor den best universitair geschoolde, leven hun leven onder die armzalige banlieuebe- Woners, waar alle moreele steun dik werf aan ontbreekt en die alleen de bracht vinden om den traan der wan hoop terug te dringen door een onge- henden haat tegen de gemeenschap in haar huidigen vorm. En die verborgen heiden zorgen voor het tegengif, beijve ren zich dat de maatschappij op hare Pijlers gegrondvest blijft, hebben den moed zichzelf te verachten om anderen meer lief te hebben. Dat klinkt als een anachronisme in deze tijden van 't „IK". En toch er zijn er, er is nog zout waar de aarde mee gedrenkt wordt en dat haar voor gansche verrotting bewaart. Bezoeken wij eenige dier helden, laten Wij hen spreken over hunne werken van henzelf, van' al hunne collega's, luiste ren wij even naar die verborgen pries ters, ten prooi aan armoede en vergui- Zing, van al die helden van het uitge strekte gebied van Seine et Oise. Mel den wij ons dus aan bij de pastorie van Blanc-Mesnll, midden in de banlieue. Met een goedigen glimlach worden wij ontvangen door een ruim zestigjarige. Zijn gestalte is klein en mager, zoo mager als maar denkbaar is. De glans van zijn oogen geeft echter aan de ge laatsuitdrukking een bijzondere beteeke- Ws. Het oog ziet recht en ver door het met staal gemonteerde brilleglas. Ge heel de uitdrukking verraadt intelli gentie, vermengd met een weinig lachenden spot, vol levenservaring. Toch schijnt het leven in Blanc-Mesnil den Pastoor niet veel reden tot lachen te geven, want immers Blanc-Mesnil is in Volle wording. De 400 inwoners, die het dorp vóór 15 jaar telde, zullen weldra °Pgeloopen zijn tot 15000, wanneer de toename gelijk blijft voortduren. In Blanc-Mesnil is men begonnen de vrije velden te verdeelen in 15 a 16 groote stukken, daarna begon de onderverdee- hng tot in het oneindige. Vóór twee 3 aar verrezen er in eenige maanden tijd ruim 2000 barakken. Het eigenlijke dorp vormt het centrum, waaromheen Mch andere dorpen hebben gegroe peerd. In verschillende daarvan is noch Koleering noch bestrating, terwijl de verlichting dien naam niet verdient. K.M. straat valt nog aan te leggen! Kort en goed de civilisatie staat te ^achten. Helaas Blanc-Mesnll is als ?oovele andere „overstroomde" dorpen, dagelijks gaan 7000 arbeiders naar ^arijs waar zij hun werk hebben en ^aar zij vooral des winters eiken dag ^6er opnieuw door het schrijnend con trast van een moderne geoutilleerde stad en hunne modderpoelen worden getroffen. En in die agglomeratie staat de zestigjarige priester alleen om er zijn bediening uit te oefenen en dat op een oppervlak als van Parijs. Vanuit een der pastorievensters dwalen onze oogen over den omtrek en ontwaren wij een armzalig gebouwtje, omheind door oude dwarsliggers der spoorwegen. In dat armzalig gebouwtje met zyn dak van gebitumeerd carton heeft de gees- teiyke een bewaarschool gesticht, waar de moeders tegen vergoeding van 1 fr. 0.10) hare kinderen kunnen achter laten, als zy zeiven gaan arbeiden in fabrieken of werkplaatsen. Achter de kerk ontdekken wy een ander gebouw om die weidsche benaming eens te be zigen, dat dient als „theaterzaal". Weer iets verder liggen nog de velden, waar gezaaid en geoogst wordt, totdat over eenige jaren de „lottissementhonger" ook die velden aan hun natuurlijke be stemming zal onttrokken hebben. Toen nu vóór eenige jaren de geesteiyke zich daar kwam vestigen, was de ont vangst nu juist niet even harteiyk. Sommigen spuwden ten teekén van verachting op den grond, anderen merkten hem op, dat voor een pastoor geen plaats was in Blanc-Mesnil, weer een ander die door den grijsaard werd gegroet, riep uit: „Ik zal mij niet ver lagen doör een pastoor te groeten". Maar daarover geen klacht. Luisteren wy„zijdeden my hunne verachting kennen, omdat zy niet wisten, wat een pastoor is. Mijn taak was dus vry een voudig, te eenvoudig, hun toonen wat hy nu eigeniyk wel is." Het lijkt zoo eenvoudig dat program van één zin, dat echter voor hem, die begrijpen kan, boekdeelen spreekt. Het hjkt te eenvoudig die vrijwillige ar moede, die biyde gedragen verachting en die gelaten berusting in het altyd alleen zyn. Ontving hy verachting, hij daarentegen daalde tot hen af en wist, op welke manier is zyn geheim, een soort syndicaat te stichten, waar ver schillende groepen, naar gelang van beroep, werden ondergebracht, om hunne zoo verwaarloosde belangen te behartigen. In juiste voorzichtigheid plaatste hy daarboven een algemeenen raad, die voor eenheid van leiding zorg draagt. En dan, zoo spreekt de gast heer de my toevertrouwden zyn byna allen Parijzgnaars en houden er dus van zich wat te vermaken. En daar heb ik voor gezorgd, zy vermaken zich dus, waarover ik mij ten zeerste verheug. Wy hebben „artistieke" groepen ge vormd. Eerst een, toen twee, later meer dere. Zoo komt hier elke week een Pa- rijsche leeraar om onderricht té geven in viool-, piano-, mandoline- tot zelfs banjospel aan toe. De voor eenigen tyd gestichte vioolklas telde onmiddellijk 25 leerlingen. Het zangkoor werd spon taan door 45 leden gevormd. Ook pro beerde ik het theater en op de vier uitvoeringen die ik gaf telde ik 2500 bezoekers. ..Wij zyn nog altyd plattelandsbewo ners, dus moest ik ook zorgen vcor wat gezonde afleiding. Gelukkig heb ik beslag kunnen leggen op eenige vrije velden en deze voor het tennisspel doen in richten. Eigeniyk zou ik nog willen, of neen, móét nog hebben een fanfare, orkest en een cinema, want begrijp: die 12 a 13 cinema's van hier zyn nu juist niet wat men noemt opvoedend voor die arme lieden, die niet weten te on derscheiden. Ja ,het is allemaal moei- lyk, maar de goede God heeft nooit ge zegd, dat men de mensehen moet ver velen. En 't resultaat van eenigen tyd arbeid? Als ik nu langs de wegen loop, tikken de goede huismoeders tegen de vensters om hun pastoor te roepen en te raad plegen. Zelfs de communisten hebben begrepen. Word ik geroepen of hebben ze mij met een of ander noodig, ik kom. IK vraag niet naar het waarom en hoe. Ik ben slechts een klein pastoortje van den goeden God. Waarom alles zoo ingewikkeld en gecompliceerd maken: er zyn zooveel ongelukkigen op de aarde? Het is aan ons te helpen, zelfs al zyn wy alleen, helaas altyd alleen. En dan er straalde iets verrukkeiyks in dat oog heb ik nog myn kinder- cantine. Die arme kleinen, wat kunnen zy er aan doen, wanneer zy honger hebben of door bloedarmoede al meer en meer verzwakken. Allen, allen kun nen zy komen eten, of ze rood of blauw of geel zyn. Dat Is my heeriyk om het even. De goede God heeft gezegd: „Laat de kleinen tot My komen." Ik houd van Blanc-Mesnil met al die brave lieden en zyzy verachten hun pastoor al niet al te zeer, zelfs al komen ze dan ook niet allemaal in de kerk. De ge meente heeft ook een proef genomen met een can tine, doch zy, en hy lachte ondeugend, vegeteert. Voor de door mij geserveerde maaltyden betaalt men 25 sous (2 'A cent) of de helft daarvan. Daarvoor verstrek ik dan vleesch, groenten en drank. Voor 12 sous het zelfde program, maar in iets mindere hoeveelheid, tenzy de lepel te zwaar beladen of het mondje der kleinen te wyd geopend is, dan, weet u, ben ik vaak verstrooid. Wacht, hier zijn cij fers. In 1925 4924 maaltyden, in 1926 6985, in 1927 13384, in 1928 18000. Uit gaven Mei 1928 624 fr., ontvangsten 464 fr., Juni uitgaven 1669 fr., ontvangsten 779. Ik geloof vast, dat ik vergeet te doen betalen, anders begrijp ik de slechte verhouding der cijfers niet. Overigens leef ik steeds op zeer gespan nen voet met myn minister van fi nanciën, mijn arme portemonnaie. Maar wat wilt u? Wie zou ongevoelig biyven, als vaders des winters, met tra nen in hun oogen, soep of eten komen vragen voor hun hongerende kleinen. Het leven is maar al te vaak te hard voor hen. En wat leert dat harde leven niet? Nog niet zoolang geleden komt een meisje van een jaar of negen naar my toe met drie nog jongere broertjes. Mynheer pastoor, vader is een leelijke man. Zoo, mijn kleine, wat heeft vader dan wel gedaan? Slaat hy moeder? Neen! Vader is weggegaan en nu zit moeder met ons vieren geheel alleen. Maar waar is vader dan naar toe en is hy alleen weggegaan? Toen kwam een antwoord, een hartverscheurend ant woord, dat tevens een wanhopige ouder dom van ziel verraadt: Oh neen, myn heer pastoor ,u weet heel goéd, dat een man nooit alleen vertrekt, het is altijd met een vrouw Wanneer de pastoor over zyn kleinen spreekt,, vervaagt de ietwat spottende uitdrukking van zyn gelaat en teeke nen zich trekken, welke een enorme zieledroefheid verraden. Hy wil ons voeren door heel zyn domein. Maar waarom ons die vermoeienis getroos ten? wy kennen nu de „lottissements". Wy weten er armzalige bovenwonin gen, armzalige menschen, slijk, geen licht, nóch eenig ander comfort. Het is de „misère noire", moreel en physiek ïyden. En dezen trouwen wachter van het glorieryk Fransche verleden, met in de macht de toekomst van het toch edel Fransche volk, verlaten wy, terwyi zijn kernspreuk ons nog in de ooren klinkt: „Je ne suis qu'un petit curé du bon Dieu." Ik ben slechts een kleine pastoor van den goeden God. Les M. D. Wolff seint uit Friedrichshafen De „Graf Zeppelin" is gi: ter er. middag on der commando van dr. Eckener te 1.32 uur opgestegen voor de tweede viucht naar de Middellandsche Zee. Boven Bordeaux Om 9 uur gisterenavond bevond het lucht schip „Graf Zeppelin" zich boven Bordeaux en nam van daar koers op kaap Ortegal, de Noordelijkste kaap van Spanje in de provin cie Ooruna. Het luchtschip „Graf Zeppelin" bevond zich hedenmorgen te 3 uur, na de golf van Bis caye te zijn gepasseerd, boven La Coruna en vloog in de richting van kaap Finistsrre, den noordwestelijken uithoek van Spanje. Het weer, dat oorspronkelijk regenachtig was, is weer opgeklaard. FRIEDRICHSHAFEN, 24 April Na over kaap Finisterre te zijn gevlsgen, koers te het luchtschip naar het zuiden. Te zes uur hedenmorgen bevond het zich ter hoogte van Qporto (Portugal). Zeven woonhuizen in de ascli gelegd Dertig personen dakloos. DREUMEL, 24 April. Hedenmorgen, te ongeveer 8 uur woedde een zware brand in de dichtbevolkte oude Maasdijkstraat te Dreumel. In een oogenblik tjjds stonden zeven huizen in lichter laaie. Door het doen instorten van een landbouwschuur kon de brandweer van Dreumel geassisteerd door die uit Wamel, het vuur stuiten. De zeven woonhuizen werden totaal in de asch ge legd, waardoor ongeveer 30 personen dakloos zijn geworden. Zy zijn bij buren onderge bracht. De oorzaak van den brand is onbe kend. De schade bedraagt op zijn minst 15000 De Hooge Raad heeft behandeld een be roep van den secrtaris der gemeente Wij- chen, wien ten laste was gelegd verduiste ring en het aannemen van giften als ambtenaar, die hem gegeven werden met de bedoeling, dat door hem iets zou worden gedaan of nagelaten in strijd met zijn be diening. De rechtbank te Arnhem legde hem een boete op. Het Hof sprak hem vrij van de ten laste gelegde verduistering. Voor het ander feit legde het Hof een geldboete op van 300. De conclusie van het O. M. werd bepaald op 8 Mei, Aneta seint uit Soerabaja: Op den Griseschenweg heeft een ernstig autobus-ongeluk plaats gehad, waarbij 20 personen, meest vrouwelijke contract-arbei ders, gewond werden. Negen personen moesten naar het hospi taal worden overgebracht. De nationale bedevaart is gisteren van Arnhem naar Rome vertrokken. Bij deze bedevaart hebben zich ook aangesloten H.H. D.D. H.H. Mgr. II. van de Wetering en Mgr. A. F. Diepen. Als een bewijs van activiteit van de post ambtenaren geldt het volgende: Bij de firma v. d. Zalm en Zonen, bloemisten te Noordwijkerhout, werd niettegenstaande er geen adres of aanwijzing was, een brief welke 10 April was verzonden uit Milgrave (Canada) en handelde over het leveren van Gladiolenbollen, dezer dagen toch bij ge noemde firma bezorgd. Bij inzage bleek den firmanten, dat deze brief ook werkelijk aan het goede adres wes bezorgd. Als motief voor deze bezorging mag dienen, dat bij de post bekend was, dat df firma v. d. Zalm een zeer uitgebreiden handel in bloembollen op Canada heeft. Ook dient nog vermeld te worden, dat op de leweekerij van dezelfde firma te Aarden burg (Zeeuwsch Vlaanderen) de geheele narcissen kraam reeds in vollen bloei staa en niets van vorstschade te bespeuren is. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft behandeld de zaak tegen den chauffeur M. R. te St. Oedenrode aan wiens roekeloosheid het te wijten zou zijn geweest dat te Middel rode twee kinderen werden overreden en ge dood. De adv. gen. eischte 2 maanden hech- tenisstraf. Mr. v. Leeuwen pleitte vrijspraak. Door den heer Rienks, opzichter aan de suikerfabriek te Vierverlaten, is een werk. tuigje geconstrueerd voor het verpoten van bieten. Volgens het Gron. L.Bld. drukt men het in den grond, waardoor een kluit grond mèt den biet er in wordt opgenomen. Door het omhalen van een handle wordt de kluit met behulp van een veer weer losgemaakt. Aneta seint uit Batavia: De centrale raad der katholieke sociale bonden heeft een vergadering belegd tot viering van de oplossing van de Romeinsche kwestie. De feestrede werd uitgesproken door pastoor Huygens. Ten kantore der N.V. Visscherij Mi) „Tarbotbank" te IJmuiden werd Dinsdag morgen door den heer Balfort, vice-consui der Noorsche regeering, een zilveren beker overhandigd aan den schipper D. Glas Jzn. die met den trawler „Johanna" IJm. 12 van genoemde reedery, dezen winter de beman ning heeft gered van het Noorsche motor schip „Tartar". Hoewel slechts de schipper en de be heerder van de Johanna!" ten kantore aanwezig waren, hield toch bij de aanbie ding van het huldeblijk, de vice-consul een toepasselijke mooie rede, waarin hij vooral er op wees, dat durf, moed en volhouden in gevaren, welke onzen ouden zeehelden een naam ln de wereld veroverden, ook by onze zeelieden, en ook bij onze Hollandsche visschers, als deugden gelden. De Noor sche minister van Handel en Scheepvaart te Oslo, getuigde door het huldeblijk, Mat zijne regeering de redding van dertien Noren tydens een hevigen storm en den zeemansmoed hierbij beloond, op de juiste waarde wist te schatten en daarom een stoffeiyk blyk ter voortdurende gedach tenis aan den schipper had toegedacht. De schipper dankte met eenige eenvou dige woorden, die getuigden, dat hy getrof fen was. door de hulde, hem betoond. Doch een deel dier hulde bracht hy op zyn be manning over, die by deze redding even veel moed en voortvarendheid had betracht. Wat het huldebiyk zelf aangaat, dit was een kunststuk van ciseleerkunst. Een toe passelijke inscriptie getuigde van de red ding, terwijl een schip in nood ter eene zyde en een reddingboot ter andere zyde een redding illustreerden. Bovendien was op de coupe het Noorsche wapen in goud en de Noorsche vlag in emaille uitgevoerd. Het Tweede Kamerlid de heer I. H. J. Vos heeft aan den minister van arbeid, handel en nyverheid gevraagd: Do ondergeteekende neemt de vryheid de volgende vragen tot uw Excellentie te rich ten: le. Is de minister van arbeid, handel en nyverheid niet van meening, dat ket van be lang is, dat in de commissie voor de bestu deering van het vraagstuk der onvolwaar dige arbeidskrachten, een vertegenwoordiger van de Rijksverzekeringsbank zitting heeft? 2e. Is Zyn Excellentie bereid te voorzien in de bestaande leemte, door een vertegen woordiger van de R.V.B. alsnog in die com missie te benoemen? Men schrijft ons uit Sassenheim: Het gaat de laatste dagen weer langzaam met den groei der bloemen. Zooals we dit in verschillende jaren ondervinden, is het ook nu weer. Een stugge koude wind belemmert het vlugge uitloopen der bloemen. Er is echter zoo hier en daar eenige teekening, doch van veelzydige kleuring der velden is nog geen sprake. Het zyn de narcissen, die zich het eerst aan ons vertoonen en waar deze bol in onze omgeving steeds de kroon spant en heel veel geteeld wordt, is daar van ook reeds heel veel in bloei. Sommige hyacinten beginnen ook haar volbloei te naderen en zoo geven enkele tuinen dan oök een kleurigen aanblik. Een paar warme dagen en een weinig vocht kunnen de bloe menvelden een heel ander aanzien geven. En zoo kon het wel eens zyn, dat er voor de liefhebbers a.s. Zondag al heel wat is te genieten. Gisterenmiddag geraakten twee boschjes in Groenendaal in brand. Daar het zich in het begin nogal ernstig liet aanzien, werd de brandweer gealarmeerd. Deze behoefde ech ter niet uit te rukken, omdat het brandje intusschen door plantsoenwerkers met zand was gebluscht. Van een ooggetuige vernamen wy nog: De brand, die waarschyniyk ontstaan is door vuurtje stoken door eenige jongens greep snel om zich heen. Het droge gras brandde direct en gaf een fantastisch gezicht. Direct werd een parkwachter gewaarschuwd, die met behulp van zijn collega's en eenige burgers den brand ging bestrijden. Dit bleek een zeer moeilyke taak. Later nam de brand weer het over. Door het krachtig optreden der boschwachters is erger voorkomen Voor de Haagsche rechtbank heeft te recht gestaan de 21-jarlge F. W. S„ zonder beroep, in den Haag, terzake van het veroor zaken van dood door schuld. Hy zou nJ. op 20 October van het vorige jaar met een door hem bestuurden automobiel hoogst roekeloos, onvoorzichtig, onhandig en on oordeelkundig over den Straatweg te Sche veningen gereden hebben, ten gevolge waarvan hy een daar fietsenden jongen, den 12-jarigen G. Harteveld, heeft aange reden, die daardoor zeer ernstige in- en uitwendige verwondingen bekwam, aan de gevolgen waarvan hy is overleden. Het O. M. eischte een maand gevangenis straf. De verdediger, mr. Plantanga, pleitte vrij spraak. De uitspraak werd op 7 Mei as. bepaald. Nu biykt dat 11 Augustus en volgende dagen evenmin geschikt zyn wegens de als dan in de mynstreek te houden Mlssleweek, heeft de commissie, met welwilende mede werking van het bestuur van „Rolduc" be sloten, om deze „week" te houden op Zon dag 4, Maandag 5 en Dinsdag 6 Augustus. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den adjudant-onderofficier-instructeur Z-, die door den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch wegens driemaal gepleegde over overtreding van de Leerplichtwet (het uit godsdienstige overwegingen weigeren zyn kinderen naar school te zenden) werd veroordeeld tot drie geldboeten van vyf en twintig gulden, sub sidiair driemaal tien dagen hechtenis. Het Hof bevestigde het vonnis van den Krygs. raad. Het verdrag inzake territoriale rechterlijke bevoegdheid enz. In de vergadering der Eerste Kamer heeft de heer Wibaut den voorzitter inlichtingen gevraagd over het schrappen van de agenda van het met België, gésloten verdrag, betref fende de territoriale rechteriyke bevoegd heid, het faillissement, het gezag en de ten uitvoerlegging van vonnissen. De voorzitter antwoordde hierop, dat dit niet was geschied in overleg met de Regee ring maar dat hy dit uitsluitend had gedaan in het belang van den gang van zaken in de Kamer. Hij had namelijk gehoopt de vorige week met het werk in de Kamer klaar te komen om dan den leden gelegenheid te ge ven zich voor te bereiden op het onderzoek van de Ziektewet op 8 Mei Uit het antwoord van den voorzitter bleek tevens, dat het Be'gisch verdrag daarna weer op de agenda zal komen. De algemeene vergadering vervroegd Door byzondere omstandigheden bleek het noodzakelyk de 152ste jaariyksche, alge meene vergadering der Ned. Maatschappy voor Nyverheid en Handel, welke dit jaar te Leeuwarden wordt gehouden, niet te doen plaats vinden op 28 en 29 Juni, maar de ver gadering te vervroegen naar Woensdag 26 en Donderdag 27 Juni 1929. Het programma en de agentiavoor de vergadering, zooals die reeds werden afgedrukt in het April-num- mer van „Maatschappy Belangen" blijven overigens ongewyzigd. De naar de visscherij bestemde logger SCH. 32 (Wouter) heeft op circa 30 myi W. t. N. van IJmuiden het iyk van een vischer- man opgehaald. De logger kwam met het ïyk, dat vermoedeiyk afkomstig is van één der opvarenden van den vermisten motor- botter R. o. 42, de haven van IJmuiden binnen. Tegen Te Wykstra, den dader van den viervoudigen moord op vier veldwachters te Grootegast, is gisteren door den officier van Justitie by de rechtbank te Groningen levens lange gevangenisstraf geëischt. Een zware brand te Dreumel ligt zeven woonhuizen in de asch; 30 personen worden dakloos. In de vergadering der Eerste Kamer is gis teren o.m. hot wetsontwerp tot wijziging van de Invaliditeitswet aangenomen. De Tweede Kamer heeft de behandeling van het wetsontwerp betreffende de finan- cieele verhouding tusschen Rijk en gemeen ten voortgezet. Schuttevaer vertelt van zijn Oceaantocht. De tocht van de „Graf Zeppelin" naar de Middellandsche Zee. De commissie van deskundigen zal voor- loopig geen voltallige zitting houden. Koning George richt een oproep tot het Engelschc volk. Dr. Ender heeft zich teruggetrokken. Als bondskanselier van Oostenryk wordt thans gecandideerd Prof. Mittelberger. Een pessimistisch oordeel van Hoover over criminaliteit in de Vereenigde Staten. Het Japansche s.s. „Toyschiki Mam" ge zonken; 114 passagiers omgekomen. Uit Buenos Aires wordt melding gemaakt van een ernstige botsing tusschen een electri- schen trein en een autobus, waarby tien pas sagiers werden gedood. De nieuwe Fransche kruiser „Foch" he denmiddag te Brest van stapel geioopen. De „Graf Zeppelin" vloog hedenmorgen te 3 uur boven La Corona, passeerde kaap Fi nisterre en bevond zich te zes uur boven Oporto. IN 1850 AL Doch niemand, die t u belet, Wanneer gy in plaats van een hoed of pet, In verstrooidheid een slaapmuts op zet, Om een gemeenteraads-zitting by te wonen. Ondermeester. LEVENSLES Denkt aleer ge doende zyt, en doende denkt dan nog. AAN EEN BEDELAAR Gy kimt van niemand zeggen, dat gy hem niet noodig hebt, maar gy weet niet, o£ gij hem nooit noodig zult hebben. P. Chenent. De volgende faillissementen zyn op 23 April uitgesproken: W. de Vos, aannemer, wonende te Nieuw- Vennep, Hoofdweg 658 B. Curator Mr. Julius Hoog, wonende tè Haarlem. C. van der Velde, veehandelaar, wonende te Haarlem, Timorstraat 83. Curator Mr. L. V. Hoog, wonende te Haarlem. R. Spiegel, laatstelijk gewoond hebbende te Heemstede, Laan van Rozenburg 7, thans wonende te Berlyn. Curator Mr. G. E. Melle- ma, wonende te Haarlem. Am. Burdorf bouwkundige en makelaar, wonende te Zandvoort, Bredërodestraat. Cu rator Mr. A. A. Huizenga, wonende te Haar lem. B. J. C. Timmerman, schilder, wonende te Haarlem, Sophiastraat 3. Curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel, wonende te Haarlem. Rechter-Commissaris Mr. Th. Maassen. Opgeheven werden de faillissementen van: J. Brasser, wonende te Wormerveer. Cura tor Mr. H. H.' Riepma. wonende te Edam. W. J. Murphy, zonder bekende woonplaats. Curator Mr. J. Deenik, wonende te Haarlem. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der uitdeeüngsiyst van: W. P. Koedooder. wonende te Haarlem. Curator Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, wonende te Haarlem. C. van Asperen, wonende te Haarlem. Cu rator Mr. B. Bouman, wonende te Haarlem. Gehomologeerd werd het accoord in het faillissement van: Th. Portegies, wonende te Haarlem. Curator Mr. J. H. J. Simons, wo nende te Haarlem. Barometerstand 9 uur vjn. 767. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.46 uur. Hoogste Barometerstand 770.1 m.M. te Seydisfjord. Laagste Barometerstand 746.3 m.M. te Stockholm. Verwachting: Meest matige Z.W. tot N.W. wind, meest zwaar bewolkt, mogelyk lichte buitjes, weinig verandering in temperatuur. Een nieuwe Fransche kruiser van stapel geioopen PARIJS, 24 April. Hedenmiddag' zal te Brest de nieuwe Fransche kruisei- Foch" van sta pel loopen, de vyfde van de tien, door Frank rijk te bouwen 10000-ton kruisers van het zelfde model als de „Colbert" en de „Suffren." De kruiser is 185 meter lang, 1920 meter breed en heeft een diepgang van 6.60 meter. De machines hebben een capaciteit van 90.000 P.K. en kunnen het schip een snelheid ge ven van 33 knoopen per uur. De geheele scheepsromp is gepantserd en de kruiser is bewapend met acht 203 m.m. kanonnen in vier geschuttorens, 16 luchtafweer-kanonnen, 6 torpedolanceerbuizen en twee watervlieg tuigen, die van boord af gestart kunnen worden. De bemanning bestaat uit 30 offi cieren en 575 manschappen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1