IN EN OM HAARLEM f750.- f250.- f40.- Spinnewehjes Telegrafisch Weerbericht ERNSTIG AUTO-ONGEVAL OP DEN MUIDERSTRAATWEG s DONDERDAG 25 APRIL 1929 BPHSII >E 2 BUREAUX:NASSAULAAN49 "*3 dit nummer bestaat uit drie bladen DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17140 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Uit den Gemeenteraad De Engelsche schadeloos stelling voor oorlogsschade; aan Ned. Visscherijschepen De roof-overval te Lisse Een ontwerp-ordonnantie Rijkstuinbouwschool te Lisse Het invoerrecht op thee R.K. Commissie voor dé Beroepskeuze Het Kellogg-pact De tijdelijke vergunning aan semi-artsen De Paleis-brand te Amsterdam Groote bloemententoon stelling te R'dam geopend ,1 De raadhuisbouwkwestie te Bloemendaal De stakende werkloozen te Beilen Militaire auto door een sneltrein gegrepen Een eigenaardige niede- deeling De telefoon verbinding met Zandvoort Het vliegtuig-ongeluk te Venlo Voornaamste Nieuws Een Zuiderzee-visscherij- tentoon stelling J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem De karakorum-expeditie De tocht van de Graf Zeppelin naar de Middellandsche Zees De kersen-export naar Duitschland Telefoon No. 13866 (drie"lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.j per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal 1 3.58 bij vooruitbetaling. - ADVERTENTIEN 35 ct. p. regale VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. t 4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. v Alle abonné'sop di t blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden r aaaa Levenslange gehegle ongeschiktheid tot werken door tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I duUUi" verlies van beide armen, beide beenen of beideoogen: Wj een ongeval met bij verlies van een hand. H Ar bij verlies van een doodelijken afloop; lfawU»"een voet of een oog; I I L 3» "duim of wijsvinger. bij 'n breuk van been of arm: bij verlies v. een anderen vinger. „Neen, meneer Oversteegen, u kunt uw hteld nog een .mooie som over; de ge interpellatie houden bij de rondvraag, zeide de heer Mr. Heerkens Thijssen, die presideerde. De Burgemeester was afwezig. Drie, vier vingers stegen om hoog, ten teeken, dat evenveel sprekers het woord verlangden. Over de Orde. Er volgden nog zeven andere vingers. Wie, als habitué, om vijf minuten over half twee op deze manier de kennisma king met den Haarlemschen gemeente raad mag hernieuwen, weet, dat het half zeven zal worden, voordat de laatste hamerslag van den voorzitter het einde van de zitting aankondigt. Het kwam uit, en er bleven toen nog een tiental agendapunten onafgedaan, vermeerderd met een raadsbesluit, waarbij de heer Maarschalk verzocht wordt tegen a-s. Woensdag een extra-raadsvergade ring uit te schrijven. Dat laatste voorstel was door vertegenwoordigers van alle raadsfracties onderteekend en kennelijk bedoeld als een ontevredenheidsbetuiging over de lange agenda en het feit, dat er in geen vier weken vergaderd was. (De heer Peper had uitgerekend, dat er veertien dagen geleden al 25 stukken klaar waren om in den raad te worden behandeld.) Een geheime raadsvergadering en een agenda van 35 voorstellen, waarmede anderhalf millioen uit de gemeentekas gemoeid was, bleek te veel om rustig in een middag af te werken. De voorzitter beloofde de klachten en het verzoek aan den burgemeester over te brengen en deed overigens zijn best. In het begin van de zitting sloeg hij reeds een twintigtal voorstellen onder den hamer door. Maar to;n bleven er nog vijftien over, waarover de raadsleden hun licht wenschten te laten schijnen. Voortgegaan werd dan allereerst met de reorganisatie van het burgerlijk arm bestuur. De discussies hierover hokten in de vorige zitting, toen over het voorstel- Joosten om den aan te stellen ambtenaar niet directeur maar administrateur te noemen, de stemmen staakten. Nu werd dit voorstel met 2116 stemmen ver worpen. Eenzelfde lot onderging zijn voorstel om den directeur een lager sala ris te geven dan B. en W. hadden voor gesteld. Een ander punt, dat hierbij ter sprake kwam en véél debat uitlokte was de .vraag of de aan te stellen directeur alleen bevelen zal hebben te ontvangen van B. en W. of ook nog van het burgerlijk armbestuur. Van beide, stelden B. en W. voor. Kan dat vroeg de heer Bijvoet. Wat moet die directeur doen, als er van B. en W. en van het armbestuur tegen strijdige bevelen komen? Dan is er geen nood, meende de heer Slingenberg, want in laatste instantie vecht de raad dat wel uit, en ik verzoek de raadsleden goed op te letten, vervolgde de wethouder van financiën niet zonder eenige stemver heffing, wat hier op het spel staat. De raad kan nu, zoo legde de heer Slingen berg uit, een stukje zeggenschap over het armbestuur veroveren, dat het al te lang gemist heeft. De raad voteert maar gelden en de belangrijke beslissingen worden aan den Schotersingel genomen. Dat was een beetje overdreven en als vanzelf rees blozende (van gezondheid) de massieve gestalte van den hr. Wolzak, lid van het armbestuur, van zijn zetel op en verklaarde de bewering van den heer Slingenberg voor onjuist.Door het budget recht heeft de raad reeds altijd de macht in handen gehad en ook prac is:h heeft het armbestuur altijd gedanst naar de pijpen van den raad. Wat de heer Slingenberg wil, voegde de heer Loerakker er aan toe, is een zuiver gemeentelijke dienst, maar laat hij dat dan voorstellen. Wat moet de goede man, die directeur wordt, doen als hij tegenstrijdige bevelen krijgt van zijn twee superieuren drong de heer Bijvoet nogmaals aan, die wel begreep dat het antwoord op deze vraag den aanstaanden functionaris, wiens alles behalve benijdenswaardige positie door den heer Reinalda al vergeleken was met die van den korporaal in militairen dienst het meest zal interesseeren. De heer Reinalda uitte de meening, dat het armbestuur onder toezicht staat van het gemeentebestuur en dat dus het gemeente bestuur heeft te bevelen. Er viel tenslotte met 20 tegen 18 stemmen een besluit, waarbij, als wij het goed begrepen heb ben, de toestand gelaten wordt zooals hij op dit oogenblik is. Dit was echter voor de wethouders Slingenberg, Rooden- burg en Gerritsz een reden om te stem men tegen het geheele besluit, dat echter aangenomen werd met 10 stemmen tegen. Het was bij den aanvang van een raads zitting in 1920, dat de raadsleden en de Pers verrast werden met een door den heer Slingenberg voorgelezen deurwaar- dersexploit. Dat was dienzelfden dag uitgebracht bij het bestuur van de Socië teit Vereeniging, toen eigenares van wat wij nu noemen het Gemeentelijk Con certgebouw. De heer Slingenberg vertelt er bij, dat reeds geruimen tijd geleden met het bestuur van de Sociëteit onder handelingen gaande waren over den aan koop van het complex gebouwen, en dat nu het Rijk pogingen deed om de ge bouwen te koopen ten behoeve van de afdeeling Postzegel-controle. Het duurde eenige dagen, maar toen riep Haarlem hoerawant het exploit had blijkbaar effect gesorteerd en de gemeente kon eigenares worden voor de som van f 503.000. Dat gebeurde. Het bestuur van de Sociëteit Vereeniging liet een nieuwe soos zetten aan den Zijlweg eu meente is later tot de, ontdekking ge komen, dat zij niet veel meer dan afbraak gekocht had. Ook bleek, dat er voor een gemeentelijk concertgebouw wel een aan trekkelijker plaats in Haarlem was te bedenken dan de Lange Begijnestraat. In den loop der jaren zijn er eenige ver beteringen aan het gebouw aangebracht en men mag veilig aannemen, dat het gebouw straks na de verbouwing aan de gemeente ongeveer f 667000.zal heb ben gekost. Nu is het wel waar, dat men voor 7 ton geen nieuw concertgebouw kan neerzetten, maar toch dient nog te worden afgewacht of met ruim een ton aan de verbouwing te besteden, iets goeds voor den dag komt. Het voorstel van B. en W. werd aan leiding tot het uiten van vele wenschen en bezwaren. De heeren van Kessel en Keesen vonden het bedrag van f 113.000 te veelde heer Groenendaal kon er mee instemmen, dat er een f 40.000 besteed werd om het gebouw voor invallen te behoeden, maar was tegen elke meerdere uitgaaf. Hij gaf het college van B. en W. in overweging, plannen voor een nieuwe concertzaal te maken. De heer Reinalda ondersteunde dit denkbeeld en meende, dat er in den centrum van de stad voor dit doel reeds een mooi terrein beschik baar is. Bedoeld is waarschijnlijk de grond aan het Kinderhuissingel, maar wij meenen dat dit reeds een andere voorloopige bestemming heeft. Indertijd heeft de heer Bomans het denkbeeld geopperd,daar ter plaatse een „zalendorp" te stichten. Ook nu sprak de heer Rei nalda van gebrek aan goede zalen in Haarlem, doch de tijden zijn wat dat betreft nu wel wat verbeterd en de heer Gerritsz, die zijn voordracht niet onver dienstelijk verdedigde, constateerde dan ook, dat geen der raadsleden gisteren in stemming met de plannen van den heer Reinalda betuigde. In aansluiting met een opmerking van den heer Visser en in antwoord op een uitlating van den heer Reinalda, dat de Raad zich niet moet oemoeien met de beschildering van de zaal, maar dat aan een kunstenaar moet overlaten, zei de heer Van Liemt, dat hij met die laatste meening wel kon mee gaan als men voor het uitzoeken der kleuren dan niet den eersten den besten schilder neemt als deze maar van den jongen tijd is, want dan krijgen &ij iets wat een enke'ing misschien mooi vindt, maar in het algêmeen afstoot. Wie denkt aan het barbaarsche kleurengéhaspel in de groote concertzaal, zal inderdaad moeten toegeven, dat daar weinig opvoe dende kracht van uitgaat. De gelden van de verbpuwing werden verleend. Bij de rondvraag uitte de heer Over steegen klachten over het gemeentelijk kindertehuis. Ze bleken niet alleen onge grond, maar gaven den heeren Heerkens Thijssen en Joosten en mej. v. Vliet aanleiding om een sympathiek betoog te houden over het mooie werk, dat daar verricht wordt. Een Reuter-telegram uit Londen meldt: In het Lagerhuis deelde Baldwin gisteren mede, dat voor de ontbinding van het Par lement een suppletoire begrooting zal wor den ingediend waarop gelden worden aan gevraagd wegens vergoeding van schade toegebracht aan Nederlandsche visschers' schepen. Veroordeeld tot 3 en 2 jaar De Haarlemsche rechtbank veroordeelde heden de gebroeders A. en T. S. terzake van den roofoverval te Lisserbroek aan den Veld weg, op de 58-jarige weduwe J. S. J. ge pleegd. A. S. tot 3 jaar gevangenisstraf en T. S. tot 2 jaar gevangenisstraf. De eisch luidde resp. 4 en 2K jaar. Aneta seint uit' Batavia: Ingediend is een ontwerp-ordonnantie be- trtSfende de definitieve administratieve in- deeling van de Residentie'Timor en Onder- hoorigheden. Overgangsexamen Bevorderd tot de 2e klasse onvoorwaarde lijk: J. J. v. d. Boom, Alphen: N. A. Captein J. K. C. Dix, Heemstede: C. J. v. d. Geest C. Ie Grand, F. W. Koning, J. W. Koning, Verdegaal, Sassenheim; G. C. Tromp, Lissi S. Vërdêgaal, Noordwjjkerhout; B. H. We; ster, Rotterdam; D. F. Wesseling, Haarle: A. H. Hulsebosch, Hillegom; D .H. Keyse Texel. Voorwaardelijk (met herexamen in een meer vakken): N. Frijlink, A. P. Koning, Sassenheim: D H. Philippo, Heemstede; G. v, d. Zaal Lisse. Niet bevorderd werden twee leerlingen, j Bevorderd tót ,de 3e klasse, onvoorwaar delijk: J. A. Bronkhorst, Heemstede; N. A. Eelman, Texel; C. A. Gehrels, Huizen; P. Ie Grand, J. M Slingerland, Sassenheim; H. J. Hylkema, Hillegom; J. C. J. Oostdom, H. j. van Parera, Noordwijkerhout; L. W. Steens- ma, Amsterdam; C. v. Parijs, Lisse. Voorwaardelijk (met herexamen in een of meer vakken)A. H. W. A. Bijvoet, Haar lem; H. Hogewoning, Oegstgeest; N, H. Meyne Akersloot; G. J. Verdegaal, Vogelen zang. Niet bevorderd werden vijf leerlingen. Een adres van de vereeniging van thee importeurs te Amsterdam De Vereeniging van thee-importeurs te Amsterdam heeft zich, ten vervolge op haar telegram d.d. 17 dezer, nader' tot den Minis ter van Financiën gewend met een schrijven waarin zij verzoekt opheffing, c.q. belangrijke verlaging van het Ned. invoerrecht op thee. Van Vrijdag a.s. af zal .de R.K, Commissie voor de Beroepskeuze eiken Vrijdagavond, te beginnen om half negen, zitting houden in het gebouw „Sint Bavo" aan de Smede- straat, te Haarlem: Tpctreding door de Eerste Kamer goedge keurd De Eerste Kamer heeft gisteren de toetre ding tot het Kellog-verdrag zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd en is tot 7 Mei uiteengegaan. Intrekking met I Mei a.s. te verwachten De minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft geantwoord op vragen van den heer Beumer omtrent de tijdelijke vergun ning tot uitoefening der geneeskunst, welke onlangs aan semi-artsen is verleend. De minister teekent daarbij aan, dat weldra een Koninklijk besluit zal verschijnen, waarbij met ingang van 1 Mei a.s. de tijdelijke ver gunning van semi-artsen weer wordt inge trokken. De feitelijke verhoudingen maken die ti'delljke vergunning niet langer noodig. Het rooken in schouwburgen. Het lid van den Amsterdamschen ge- meenteraad, de heer Jac. Rustige, heeft de volgende schriftelijke vragen tot B. en W: van Amsterdam gericht: 1. Achten B. en W., gelet op de mogelijke ernstige gevolgen van brand, het niet nood zakelijk het rooken in schouwburgen, bios copen enz. te verbieden? 2. Kunnen B. en W. geruststellende ver klaringen afleggen omtrent het toezicht en de voorschriften, ter voorkoming van brand in d'e gebouwen der gemeente? 3. Zijn B. en W. niet van meening, dat strengere be,palingen dienen gegeven voor geméentegebouwen niet in beton opgetrokken zooals o.a. het gebouw van den Burg. Stand en de afd. Bevolking, waar bij eventueelen brand onherstelbare schade voor de ge meente kan worden veroorzaakt? De groote bloemententoonstelling van de Kon. Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde is gisterenmiddag te Rotter dam op de voormalige Nenyto geopend. De voorzitter der afdeeling Rotterdam dankte in het bijzonder de regelingscommissie, die niet tegenstaande den barren winter de tentoon stelling had weten door te zetten, en verder hétgemeentebestuur voor het vele, dat hei voor het welslagen had gedaan. De algemeene voorzitter der maatschappij erkende, dat velen hun hart vasthielden, toen bekend werd, dat men besloten had. niettegenstaande den bui tengewoon óngunstigen winter de tentoon- stering door te.laten gaan, Maar hij was blij. dat de strijd tegen de vorst zoo schitterend gewonnen was. Ook de burgemeester sloot zich hierbij aan; hij achtte deze tentoon stelling voor Rotterdam van groot gewie'- omdat zfj het cultureele leven van de haven stad aanwakkert. De tentoonstelling is ge opend van 10 tot 10 uur zonder onderbreking, en wordt Zondagavond a.s. gesloten. Gcd. Staten vragen vernietiging van hun besluit Ged. Staten van Noord-Holland hebben de Kroon geadviseerd, hun eigen besluit omtrent het raadsbesluit der gemeente Bloemendaal tot aankoop van grond aan den Zeeweg tot stichting van een raadhuis aldaar te vernie tigen. Zij hebben dit advies ingediend op grond van het feit, dat hun eenige argument, waarop hun besluit gegrond was, door de wijziging van het servituut op terrein aan den Bloemendaalschewèg vervallen is. Wegens herhaaldelijke staking van de Amsterdamsche werkloozen bij werkver schaffing te Beilen is gisteren aan 60 man ontslag aangezegd. Zij vertrokken gistermiddag te half drie naar Amsterdam. 24 soldaten gedood PEKING, 25 April..Bij. Kalgan werd een ge heel bezette militaire auto door een sneltrein gegrepen en volkomen vernield, 24 Chinee-, sche soldaten, waaronder twee officieren, werden gedood. Vragen van het Tweede-Kamerlid mevr. de Vlies-Bruins Het Tweede-Kamerlid mevr. De Vries- Bruins heeft den minister van Arbeid, H. en N. de volgende vragen gesteld: Wil de minister kennis nemen van den in houd van een mededeeling van B. en W. van Wageningen. luidende als volgt: ,,B. en W. van Wageningen maken be kend, dat in de stichting „Ziekenzorg" ge legenheid zal bestaan tot kostelooze inen ting en herinenting, op Woensdag 10 April 1929 inenting, Woensdag 17 April 1929 her inenting telkens van af des middags 4 uur. Trouwboekjes medebrengen is ver plicht. Op verzoek van den gemeente-ge neesheer L. Vinkenborg deelen zij mede, dat de ter plaatse gevestigde geneeskun digen eenstemmig meenen te moeten ontraden van de geboden gelegenheid ge bruik te maken. Wageningen, 27 Maart 1929." Acht de minister de toevoeging aan de mededeeling over kostelooze inenting tegen pokken in overeenstemming met de bedoeling van art. 18 van de wet, houdende voorzienin gen tegen besmettelijke ziekten? Zoo neen, is de minister dan bereid, te bevorderen, dat in het vervolg art. 18 van bovengenoemde wet op de juiste wijze wordt uitgevoerd? Is het den minister bekend of in. meer ge meenten op dergelijke wijze door B. en W- mededeelingen omtrent het aandeel der ge neeskundigen over de inenting tegen de pokken worden gedaan? Dag en nacht geopend Bij het gemeentebestuur van Zandvoort is van den directeur van de Posterijen, Tele grafie en Telefonie bericht ingekomen, dat met ingang van 1 Mei a.s. het telefoonkan toor te Zandvoort dag en nacht geopend zal zijn. Die openstelling zal voorloopig géiden tot 1 Mei van het volgend jaar. Een voor Zandvoort zeer belangrijke be slissing. De begrafenis van luitenant J. Schottée de Vries Onder enorme belangstelling had gisteren middag op de Algemeene Begraafplaats te Hoorn de teraardebestelling plaats van den zoo noodlottig om het leven gekomen reserve- tweede-luitenant-leerling-vlieger J. Schottée de Vries. Tientallen kransen dekten de baar, die grafwaarts werd gedragen door 'oud- studievrienden. Talrijke militaire autoriteiten wafen vertegenwoordigd, voorts bevonden zich onder de honderden belangstellenden op het kerkhof de burgemeester van Hoorn, Mr. G. J. Bisschop, verschillende leeraren van de Ryks-H. B. S. en oud-leerlingen-studievrien- den van den overledene. Het Woord voerden kolonel Hardenberg, commandant van de Luchtvaart afd. te Soesterberg, namens den minister van defensie en majoor Sillevis sprak namens den chef van den generalen ;taf. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp inzake de toetreding tot het Kellogg-pact goedgekeurd. In de vergadering der Tweede Kamer is gisteren de behandeling van het wetsont werp betreffende de financleele verhouding tusscben Rijk en gemeenten voortgezet. Naar de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid mededeelt, zal dc tijdelijke ver gunning aan semi-artsen tot uitoefening van de geneeskunst met ingang van 1 Mei a.s. worden ingetrokken. De tocht van de „Graf Zeppelin" naar de Middiliandsche Zee. Op den Muidcrstraatweg heeft gisteravond een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij vier personen werden gewond. Verklaringen van Chamberlain in het Lagerhuis inzake het voorstel van Gibson De Engelsche verkiezingen zullen 30 Mei a.s. plaats vinden. In liet district Londen hebben zich 22 nieuwe pokkengevallen voorgedaan. Voorloopige uitslagen van dc verkiezingen, voor het Deensche Folketing. Te Enkhuizen Naar men ons mededeelt, heeft zich te Enkhuizen uit eenige vereenigingen een voor loopig comité gevormd, onder voorzitterschap van burgemeester W. Th. C. Zimmerman, met het doel, in de maanden Juli en Augus tus van 1930 een Zuiderzeevisscherfj-tentoon- stelling te houden. De bedoeling is, een over zicht te geven van al het merkwaardige be treffende het gansche visscherijbedrijf, dat straks door de drooglegging van de Zuider zee zal verdwijnen. Typische intérieurs uit verschillende Zuiderzeeplaatsen en vele typen van vaartuigen zullen worden tentoongesteld, en de wijze van visschen zal worden gede monstreerd. Ook oude kleederdrachten zul len er worden bijeengebracht. Zeer waarschijnlijk zal de tentoonstelling worden gehouden in en bij de haven, in de onmiddellijke rabijheid van den Dromme- daristoren. Te Enkhuizen bestaat voor deze plannen veel belangstelling. OP VRIJMETSELAAR De wortels onzer daden zijn als die der planten: diep verborgen, fijn uitloopend, dooreen gestrengeld. P. Chenent. OP RAADSLEDEN Die wat weten, praten niet, Zij, die praten weten niet, Daarom zwijgt een wijze meest. P. Chenent. NIEUW KAMERLID. Wat of een mensch al droomen kan, 'k Bin nou meer als een edelman, P. Langendijk. Barometerstand 9 uur v.m. 7.60 vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten worden opgestoken om: 7.47 uur. morgen Een onderscheiding voor den heer C. Ph. Visser De Royal Geographical Society te Londen heeft, naar het Hbld. meldt, de Back-grant aan C. Ph. Visser verleend voor zijn explo ratie in het gletschergebied van den Kara- korum. Hoogste barometerstand 769.4 m.M. te Jan May en. Laagste barometerstand 744.7 m.M. te Karlstadt. Verwachting: Meest matige N. W. tot westelijken wind, afwisselende bewolking, wellicht enkele bui tjes, weinig verandering in temperatuur. Omtrent den tocht van de „Graf Zeppelin" naar de Middellandsche Zee bereiken ons nog de volgende berichten: Boven Lissabon LISSABON, 25 April. (V. D.) Het lucht schip „Graf Zeppelin," dat uit Noordelijke richting kwam, vloog gisterenmorgen even na 10 uur boven Lissabon en zette zijn vlucht naar het Zuiden voort. Dc post voor Afrika uitgeworpen AAN BOORD GRAF ZEPPELIN, 25 April (V. D.) Tegen vier uur gisterenmiddag is het luchtschip boven Sevilla verschenen om daar na naar de kust van Cadix koers te zetten, dr. Eckener is voornemens door de Straat van Gibraltar de Middellandsche Zee te be reiken. Tijdens het bezoek aan Lissabon is van boord een begroetingstelegram aan den minister v. Luchtvaart gezonden, waarin Dr. Eckener verklaart de bevolking van Lissabon hét vervoermiddel te willen toonen, waarmede binnenkort Portugal in verbinding zal komen met Amerika. Nadat de zeeëngte van Gibral tar gepasseerd wash eeft de bemanning den voor Afrika bestemden post laten vallen. Men meldt ons uit Amsterdam: Gisterenmiddag is op den Muiderstraat- weg tegenover de Kruitfabriek een ernstig auto-ongeval gebeurd. Een zespersoons- Hudsonwagen is bij het passeeren van een anderen auto tegen een uit de tegen overgestelde richting komenden melkautö gebotst. De Hudsonwagen behoorde tot een begrafenisstoet, die van de Israëlitische Be graafplaats Muiderberg terugkeerde. De bei de auto's werden door de botsing totaal ver splinterd. In d'en Hudsonwagen waren ge zeten de heeren J. M. Hes, directeur van het Israëlitisch Begrafenis Genootschap, en L. D. Staal, Joodsch ieeraar. Beide personen werden ernstig gewond, evenals de chauf feur v. Zwieten. Ook de bestuurder van den melkauto, een zekere Bógaert uit Weesp, bekwam een hersenschudding. Dr. J. van Konijnenburg, directeur van den Gemeente lijken geneeskundigen dienst van Haarlem, wonden aan het hoofd en op verschiller.de die zich in een der auto's van den begra fenisstoet bevond, legde, geassisteerd door Dr. Smits uit Muiden. den gewonden het noodverband. Het bleek, dat de heer Staal en de chauf feur van Zwieten 'n lichte hersenschudding hadden bekomep. Bovendien hadden de beide chauffeurs nog verscheidene bloeden de wonden. Ook de heer Hes had zware plaatsen van het lichaam opgeloopen. Alle vier gewonden werden naar Amsterdam vervoerd. De heeren Staal, van Zwieten en Bogaert werden in het Burgerziekenhuis ter verpleging opgenomen. De heer Hes werd eerst in het Nieuw Israëlitisch ziekenhuis verbonden en is daarop op zijn verzoek naar zijn woning vervoerd. Naar de N. R. Crt. uit goede bron ver neemt, zal ook Duitschland met ingang van 15 Mei maatregelen nemen tegen den invoer van kersen uit het buitenland, dus ook uit Nederland, welke maatregelen ongeveer de zelfde zijn, als die door Engeland zijn geno men.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1