Stadsnieuws Heringa Wuthricii, Haarlem KENNEMERLAND Stofzuigerhuis MAERTEfóS EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 25 APRIL 1929 BLADZIJDE 2 Bliksembeveiliging Agenda 26 April R. K. Grafische Bond Het zilveren jubileum-feest van de parochie St. Johannes de Dooper Om en bij de Kennemer- poort BURGERLIJKE STAND GEMEENTERAAD De Paushulde in Haarlem Doopsgezind Zangkoor Statuten Gem. Avondschool voor Handelsonderwijs Concert Haarlem's R. K. Mannenkoor Haarl. Politie-Muzfekvereemging Haarl. Orkest voor Amateurs SANTPOORT Begrafenis D. N. Gebhard Het Triduum der R. K. Middenstands-vereen. VELSEN IJMUIDEN BEVERWIJK HEEMSKERK HOBBY VLOERWRIJVERS f 125.- Barteliorisstr. 16-Tel. No. 10756 Staat van Besommingen LAATSTE NIEUWS De voorbereidende ontwapeningsconferentie Kardinaal Gasparri naar Monte Cassino De studenten-omt- lusten in Spanje Katholieke j'eugd-demon- straties te Utrecht en Hengelo Marktbericht Rijksvischafslag Het gouden feest der Deli- Planters-vereeniging Sociëteit „St. Bavo" 8 uur Haarl. Gemengd Koor 6 uur Kinderkoor „Inter Nos" 8 uur Alberdingk Thijm 8 uur R. K. Jeugd Centrale 8 uur Commissie voor Be roepskeuze 8 uur Bevolkingsbureau 8 uur ledenvergadering Metaalbewerkers 8 uur Propaganda-avond R. K. Vrouwen bond. St. Josephgezellcnvereeniging, Jansstraat 59 half 9 uur Ledenvergadering, vioolclub. Stadschonwburg, Wilsonsplein 8 uur Ver- eenigd Tooneel „Vondel's „Maria Stuart" Cinema-Palace, Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling. Luxor-Theater, Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling (alleen voor volwasse nen). Rembrandt-Theater, Groote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen (alleen voor volwassenen). Gisteravond was door den Ned. R. K. Graf. Bond afd. Haarlem een vergadeimg belegd ter bespreking van het Reglement Grafisch Pensioenfonds. Ruim 8 uur opende de voor zitter de heer C. J. Selhorst de vergadering met den chr. groet, heette allen hartelijk welkom en deed verder eenige mededeelin- gen. Op de eerste plaats zeide hij, dat aan den K.R.O. 'n subsidie van 10 zal gegeven wor den, naar aanleiding van een voorstel door een der leden gedaan op de laatst gehouden ledenvergadering. Vervolgens bracht hij iri herinnering, dat de Algemeene H. Communie voor de leden zal plaats hebben op Zondag 5 Mei bij de Eerw. Zusters in de Koning straat, waarna een gemeenschappelijk ont bijt in St. Bavo. Op 10 Mei zal er een groote vergadering plaats hebben ter herdenking van de Romeinsche Kwestie. Daar er een beperkt aantal kaarten beschikbaar is, drukte de voorzitter den aanwezigen op het hart er tijdig bij te zijn. Nog deed de voorzit ter mededeeling, dat a.s. Zaterdag in St. Bavo een feestelijke bijeenkomst plaats heeft, waar tevens bij die gelegenheid de film van „Het koperdiepdruk" zal vei'oond worden, die gratis voor de leden is te zien. Tegelijkertijd wordt er een tentoonstelling op Typografisch gebied gehouden. Hierna kreeg de heer Jong uit Amsterdam het woord. Spr. lichtte op begrijpelijke wijze 't Alge meen Grafisch Reglement toe bij elk der on- derdeelen even stilstaande, om gelegenheid te geven tot het stellen van vragen, waarvan door verschillende leden werd gebruik ge- maak^. Spreker oogstte den dank van den voorzit ter voor zijn correcte uiteenzettingen. De eerste parochie-avond Gisterenavond had de eerste parochie avond plaats in t Patronaatsgebouw van de feestvierende parochie. Ongeveer 8 uur opende de Weleerw. heer kap. Riswick den feestavond. Spr. zette nog eens, zooals hy het ook Dinsdagavond had gedaan, de afgeloopen 25 jaren uiteen, en wenschte alle aanwezigen een prettlgen avond. De tooneelclub van het patronaat en eenige leden der St. Jozefsgezellen, gaven onder leiding van den heer Ger. Kruyver, „Gebed en goede Werken", een tooneelspel in 4 bedrijven door Ger. van Assendelft. Door een klein defect aan 't licht moest het spel, dat pas begonnen was, stopgezet wor den. De Zeereerw. heer Pastoor gebruikte dien tyd om alle parochianen hartelijk te bedanken voor alles wat zij aan het kerk bestuur voor het cadeau hadden gegeven. Hierna' ging men over tot de zanguitvoering. Onder leiding van mej. A. v. Zutphén en mej. Id. v. Leuven, piano, werden eenige nummers ten gehoore gebracht. Daar het licht intusschen gemaakt was, kon de tooneelvereeniging haar spel hervat ten. Dit mooie sociale stuk Is de moeite waard om gezien te worden en de spelers hebben er eer mee Ingelegd. In verband met den bouw der nieuwe Ken- nemerbrug is aan het Frans Halsplein en Bolwerk, zijde Varkensmarkt, verandering in plantsoenaanleg noodig. Dat is nu qp een klein stukje na klaar. Alles is nu keurig in orde en vóór voormalig „Huize Ressaga", waar tot vorig jaar de weg was, kwam ook plantsoen. Het eilandje van 't Noorderbassin is nog steeds arena-zandvlakte. BESMETTELIJKE ZIEKTE In de week van 1420 April hebben zich ln deze gemeente 3 gevallen van roodvonk en 2 gevallen van dlphtherltis voorgedaan. Ondertrouwd24 April, J. H. Hessen en P. E. Hurkmans— A. Vooren en W. G. H. Roest H. Geurts en A. L. Eickelmann J. Win- disch en H. Neurieser G. Klooster en H. van Tongeren P. V. d. Pol en A. C. Out S. L. B. H Koning en R. N. v. Leen E. H. v. d. Ham en C. M. v. d. Vlist D. M. Tromp en H. C. v. Gardingen J. de Wit en M. A. Blokker M. de Vries en N. s. Philippo A. Hof en A. Veenstra M. Mica en H. v. d. Neut J. Onink en G. v. d. Wal R. Roder en B. L. v. d. Klaauw L. v. Heijningen en S. A. de Jong H. J. Brink en H. Okkerman. Getrouwd: 24 April, H. N. Fischer en J. H. M. v. Hees H. P. Schuts en A. Wouters S. Bloem en J. P. v. Oosten J. Matte- man en E. Polak W. C. Lemaire en W. H. M. Peeters. Geboren: 20 April, z. v. M. J. Kleibrink Buckley 21 April, d. v. A. L. v. d. Bosch Schneider 22 April, d. v. H. Popken— Schiltman z. v. A. v. d. HoekHopman z. v. M. J. C. Olffv. Boven d. v. G. E. Hartde Maaker 23 April, d. v. B. v. WortMollema z. v. S. DusseljeeTon- kens 24 April, z. v. M. F. J. Hoekstrav. Emmerik. Overleden: 23 April, A. A. Ris, 65 Jr., Fran- kestraat P. C. Roeien, 55 J., Amsterdam- schevaart. Gistermiddag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van mr. Heerkens Thyssen. Eenige bespreking ontstaat over de vraag, of rc-n ingekomen stuk van het Jid Over steegen voor de agenda zal behandeld wor den of eerst bij de rondvraag. Besloten wordt, het lid Oversteegen later op den middag ln de gelegenheid te stellen, zijn vragen toe te lichten. De heer PEPER klaagt er over, dat deze vergadering eerst 4 weken na de vorige is gehouden, hoewel 14 dagen geleden reeds 25 punten ter behandeling gereed waren. Spr. durft te zeggen, dat B. en W. gelooven, dat hoe grooter de agenda is, zij des te gemak- keiijker van de agenda-punten afkomen. B. en W. zouden dat niet durven doen, als de groote fracties fich maar ernstig verzetten. De VOORZITTER deelt mede. dat de bur gemeester den raad bijeenroept. Hij zal den burgemeester het gesprokene overbrengen. Eervol ontslag. Mej. I. Dekker Wordt, met ingang van I Juni a.s. eervol ontslag verleend als on derwijzeres aan de openbare lagere school no. 11. Proces-verbaal kas. Medegedeeld wordt, dat kas en boeken van den gemeente-ontvanger 25 Maart jJ. in orde zijn bevonden. Verkoop grond Aan W. F. van Leeuwen en K. H. J. Wol zak is 440 M2 grond voor 15 en 100 M2 voor 8 per M2 verkocht. In plaats van 3 woonhuizen met garage willen zij nu 2 woonhuizen en 1 beneden- en bovenwoning bouwen. B. en W. stellen voor, dit toe te staan, doch in verband met het productiever maken van den grond het geheele terrein van 540 M2 grond te verkoopen voor 15 per M2. B. en W. stellen voor, goed te keuren een wijziging in het bouwplan van A. P. Win- nubst op het terrein Berkenstraat hoek Po pulierstraat. Aldus besloten. Inbreng perceelen. B. en W. stellen voor, in het gemeente lijk grondbedrijf in te brengen een aantal perceelen bouw- en welland, gelegen in de voormalige gemeente Schoten. Terugneming uit grondbedrijf. B. en W. stellen voor, terug te nemen uit het gemeentelijk grondbedrijf tegen de ge schatte waarde van 63.000 3995 M2 grond aan het Santpoorterplein, waarop <ïe 2e H. B. S. gebouwd is. Aldus besloten. Opheffing onttrekking grond open bare dienst. B. en W. stellen voor, in te trekken het besluit van 8 Februari 1928, waarbij ge deelten van de Nauwe en Wijde Appelaar- steeg aan den openbaren dienst onttrokken werden. Aldus besloten. Onbewoonbaarverklaring perceel. B. en W. stellen voor, de woning aan de Ravesteeg 26 onbewoonbaar te verklaren. Aldus besloten. Opheffing onbewoonbaarverkiaring. In verband met aangebrachte verbeterin gen stellen B. en W. voor, op te heffen de onbewoonbaar verklaring van perceel Taan- plaats 78 ln voormalig Spaarndam. Aldus besloten. Vërhooglhg voorschot P.E.G.E.M. B. en W. stellen voor, goed te keuren, dat ten behoeve van de uitvoering van eenige nieuwe werken d'oor de N.V. Provin ciale en Gemeentelijke Electriciteits-Maat- schappij, het ln zijn besluit van 22 Febr. 1928 bedoeld voorschot ad 10.500.000 wordt verhoogd tot 12.200.000, onder voorwaar de, dat de Provincie Noord-Holand en de gemeente Amsterdam respectievelijk 20 pet. en 70 pet. in deze verhoogingen zullen bij dragen. Aldus besloten. Centrale verwarming school. B. en W. vragen een crediet van 6600 aan voor het bestuur der R.K. Schoolver- eeniging voor de vervanging van kachels ln de school aan de Cruquiusstraat door cen trale verwarming. Het crediet wordt verleend. Aanschaffing leermiddelen. B. en W. vragen een crediet van 800 aan voor uitbreiding van het leerplan met het vak handenarbeid aan de christelijke school, Bakenessergracht 81. Het crediet wordt verleend. Verkoop grond. B. en W. stellen voor, te verkoopen aan: S. L. Blom en Tj. de Vries 505 M. grond, gelegen aan de Meester Comelisstraat hoek Deckerstraat, tegen 15 per M2.; B. Boerrigter 187 M2 grond, gelegen aan de Meester Comelisstraat, tegen 15 per M2; G. Kamminga 974 M2 grond, gelegen aan de Mamixstraat, tegen 14 per M2; J. W. Gombert 144 M2 grond, gelegen aan de Van Nesstraat, tegen 13 per M2; S. L. Blom en TJ. de Vries 918 M2 grónd, gelegen aan de Zomerbloemstraat, tegen 14 per M2. Aldus besloten. Aankoop grond. B. en W. stellen voor, hen te machtigen, in het belang der volkshuisvesting, voor de gemeente aan te koopen, de perceelen grond, gelegen ten oosten van den Vergierdeweg, in totaal groot 22 H.A., 54 A., 60 c.A„ voor een bedrag van 136.700. Aangehouden. Wijziging uitbreidingsplan. Di verband met het feit, dat het be stuur van de .RK. Kerk St. Bavo aan den Rijksstraatweg in Haarlem-Noord plannen onderhanden heeft voor den bouw van een paar scholen met gymnastieklokaal en een zusterhuis op het terrein ln de omgeving van de kerk, is het noodig, de richting van enkele ontworpen straten te wijzigen en daarom bieden B. en W. een wijziging van het uit breidingsplan van gronden tusschen Maas straat-Rijksstraatweg en Jan GiJsenvaart teT vaststelling aan. Aldus besloten. Namen ran straten. Bij besluit van den raad der voormalige gemeente Schoten d.d. 17 October 1923 zyn o.m. aan verschillende straten geprojecteerd op het terrein tusschen den Ryksstraatweg en den, Spaamdamscheweg, namen gege ven. Aangezien de richting zoowel als de aan leg van verschillende straten aanmerkelijk afwykt van het tndertyd door Schoten vastgesteld plan, achten B. en W. het ge- wenscht aan de thans ontworpen straten opnieuw een naam te geven. Zij stellen daaróm voor, aan de straten de navolgende namen te geven: Oosrter- straat, Indischestraat, Weltevredenstraat, Weltevredenplein, Zaanenstraat, Ternate- straat, Molukkenstraat, Spaamdamsche weg. Aldus besloten. Asfalteering Schoteroeg en Kennemerstraat B. en W. vragen voor de asfalteering van eenige gedeelten van den Schoterweg en de Kennemerstraat een bedrag van 16.000. Het crediet wordt verleend. Gelden buitengewoon L. O. B. en W. stellen voor voor de bijdragen aan schoolbesturen of vereenigingen in an dere gemeenten, bedoeld ln art. 7, 2e lid der „Verordening Buitengewoon Lager On derwijs Noord-Holland", te hunner be schikking te stellen een bedrag van 400. Het crediet wordt verleend. Gymnastieklokaal scholen 23 en 24. Voor het stichten van een steenen ge bouw voor lichameiyke oefening by de scholen nos. 23 en 24 (Tetterodestraat), vragen B. en W. een bedrag van 16.000. Het crediet wordt verleend. Slooping perceelen. B. en W. vragen machtiging, uit het ge- meenteiyk woningbedryf terug te nemen het perceel Groote Markt hoek Jansstraat. Verder vragen zij machtiging tot sloo ping van dat peroeel en tot verkoop van de afbraak. Het ligt in het voornemen, om zoo mo gelijk tegeiyk met bovenbedoeld perceel te doen sloopen het gedeelte van het mede aan de gemeente in eigendom behoorend perceel aan de Groote Markt no. 29, het welk buiten de rooiiyn van de Jansstraat is gelegen. Goedgekeurd. Vernieuwing walmuren Donkere Spaarae. B. en W. stellen voor, voor 't maken van basaltkademuren langs het Donkere Spaar- ne en de Houtmarkt en voor uit te voeren bestratings- en rioleeringswerken daar ter plaatse te hunner beschikking te stellen een bedrag van 114.000. Het crediet wordt verleend. (Zie vervolg Gemeenteraad pag. 1, 3e blad) Zooals bekend, wordt 10 Mei a.s. in Haar lem plechtig herdacht de oplossing der Ro meinsche kwestie. Het zangkoor „St. Caecilia", onderafdee- ling van den R. K. Volksbond, zal die be- langrüke vergadering opluisteren. De zaak wordt echter zoo ruim mogelyk opgezet en daarom wil „St. Caecilia" zich niet beperken tot haar eigen leden. Gaarne zóu zy zien, dat R. K. zangers, die aan de opluistering mede willen doen, zich zoo spoedig mogeiyk opgaven, aan gebouw „St. Bavo", welke op gave kan geschieden tot en met a.s. Dins dag. De repetities vinden plaats Dinsdagsavonds 8 uur. By de vorige uitvoering van Handel's „Samson" door het Doopsgezind Zangkoor viel het onevenwichtige van het stemmate- riaal op, waarover dirigent Zwaan beschikt. Het dameskoor was goed, de sopraanparty klonk somwyién zelfs glansryk. het heerenK koor daarentegen vielzeer af. Bassen bodefi geen vast fond aan en de tenoren domineer den. Nu er een minder eischend programma was gekozen, stelden wy de verwachtingen hooger. Slechts voor een klein deel werden wy niet teleur gesteld. Dit geschiedde wat de a capella-nummers betreft, by het eerste Gezang en „Du Hütte Israels", van Bort- nianski. Deze koorwerkjes werden welluidend, met goed tekstbegrip en in onderlinge zuiverheid gezongen. Maar het andere Gezang en „Hymne k la Nuit" van de Rillé waren be slist onvoldoende, onderling onzuiver, niét toon vast, (de dirigent gaf in beide num mers bij het tweede couplet opnieuw den toon aan) en als gevolg daarvan geen mooie klank en een gemis aan voordracht. Het andere koorgedeelte ging met piano begeleiding. De keuze was gevallen op „Die erste Walpurgisnacht" van Mendelssohn, een werk, dat geruimen tyd zeer gezocht is geweest. Mendelssohn componeerde het reeds op 21-jarigen leeftijd. De tekst is door Goethe gedicht. Hij schetst daar in een vers van geringen omvang, den strijd tus schen het verkwijnende Heidendom en het opkomende Christendom. Goethe geeft met merkbaar welgevallen het spook- en heksachtige der door hem ge kozen episodes weer. In't begin der 19e eeuw was trouwens veel neiging, zoowel ln de literatuur als in de muziek, om onderwerpen metelfen, nixen, spoken en heksen te behan delen. Begrijpeiyk is het, dat Mendelssohn na bet groote succes met een werk van het zelfde genre „Sommemachtstraum", zich tot het onderwerp voelde aangetrokken. De verschillende tafereelen heeft Men delssohn op zeer fraai getypeerde wiize mu zikaal weergegeven, niet het minst koor 6: „Kommt mit Zacken und mit Gabeln", zoo prachtvol opgebouwd en bewerkt, en zoo fraai opgelost in en bekroond door het in drukwekkende koor: „Doch ist es Tag." Doch juist dit deel werd een totale misluk king. Technisch beheerschte het mannenkoor zyn taak op hoogst onvoldoende wijze, de ontwikkelde klank, zoowel van de dames als van de heeren, was verre van fraai, van uitbeelding was natuurlijk geen sprake. Het is te begrijpen, dat by een dusdanige verklanking van zoo een belangrijk onder deel de totale indruk bedorven is. Ook al waren er in de andere deelen gunstige mo menten, zooals in het eerste, 3- en 4-stem- mige dameskoor. De zang der solisten, waarin veel te waar- deeren was, ging er eveneens mede te loor. Echter traden zy vóór de pauze afzonderiyk op. Mej. Rle Tuyl Schuitemaker, alt, droeg drie oude ïtaliaansche liederen, muzikaal en goed verzorgd voor. De heer Snoeks, baryton gaf een goede uitbeelding van drie Sehu- bert-liederen en de heer Schansman, tenor, gaf biyken van een aangeboren talent voor operamuziek. genre-Gluck. De begeleiding was by Roelof Kipshagen in goede handen. Het programma bevatte de mededeeling. dat by gelegenheid van het 35-jarig bestaan van het Doopsgezind Zangkoor „Die Jahres- zeiten" van Haydn zal worden uitvoeren. Dat koor en dirigent in staat zyn, om hiermede revanche te nemen, is onze wensch. O. K. De „Staatscourant" bevat de statuten van de „Afdeeling Langendyk" van den Diocesa- nen R. K. Land- en Tuinbouwbond in het Diocees Haarlem, thans genaamd: R. K. Tulnbouwvereeniging „Langendijk" afdeeling van den R. K. Diocesanen Land- en Tuin bouwbond in het Bisdom Haarlem, gevestigd te Noord-Scharwoude. Overgangsexamens Bij het einde van den cursus zijn heden bevorderd naar de tweede klasse Johanna W. Brinkman, W. J. Bijster, Ida E. Danoen, Ali Rudolphy, Maria C. C. Boerkoel, L. J. Becker, H. B. Bolzenbroek, J. I. J. Bouckaert, L. Bouterse, Cornelia T. Bragt, J. A. F. Capelle, Rikje van Deelen, F. A. Dekker, H. Droogendijk, Aaltje A. Caljouw, Elisa beth M. H. Doornebos, J. Kollerie, Judith G. Mok, J. Nachtegeller, Jantje Eelman, Maria de Graaf, P. ter Haak, Geertruida van Halst, C. J. Hansen, Frederika S. Ho- genbirk, H. van der Holst, Hubertina Hoornsman, Hubertina van der Horst, A. Sala, Wals, A. de Jong, Hendrika W. Koopman, Johanna J. Kramer, C. van der- Leek, Francisca J. Leveld, Catharina G. Lichtenveldt, Wilhelmina J. Th. E. Loman, Trijntje Luijten, J. H. van der Maat, F. A. Muller, H. P. Hermus, Catharina M. Kik kert, W. A. Rarsma, P. R. Siegerist, Martina van der Velde, J. Verkes, Berendina C. Voordendag, H. Vos, B. P. Vosse en H. J. van Zuthem, terwijl 31 leerlingen niet be vorderd konden worden. Bevorderd naar de derde klasse Aleida F. Akersloot, Maria M. B. Baas, P. Bouterse, Maria M. Boxs, Antonie Braumer, E. A. van Caspel, Emilie Dalman, H. Drupsteen, J. Eikerbout, G. P. Ellens, J. Jansen, Hen drika C. Koelhórst, J. G. Koebruggen, Christina Stammes, Elisabeth We de kind, R. de Boer, Maria M. Bruis, J. J. Bruning, A. van den Ent-Braat, H. W. van der Giesen, J. A. Geldof, Grace Glendenning, P. Haak, D. ter Haak, J. A. de Jong, G. Lem, C. H. Lenaarts, M. Plant, Aafje Schuijt, G. G. Tijsterman, W. L. J. Wiegant, N. A. Kerk stra, F. H. Koers, Clasina Kok, H. L. Last, N. H. van Lingen, J. Ph. Noort, Elisabeth M. Offenberg, K. P. Offenberg, N. Rigge, L. Plasberg, M. v. d. Plasse, C. A. Rooze, G. J. Sarlet, Willy K. Scheffer, W. C. E. Smink, Maria M. J. Smit, J. H. Steenkist, Petronella Swaalf, W. H. Tesselaar, A. van Veller, P. H. van der Ven, A. Vink, C. P. Visser, Hendrika P. van Voorst, Hubertina M. Wieringa, J. W. van Wieringen, H. Wijtkamp en Cornelia Zuidweg, terwijl 26 leerlingen niet bevorderd werden. Bevorderd naar de vierde klasse W. C. Barthel, J. Blaauw, Agatha P. Bouckaert, Albertien Druijf, Maria Jonkman, Gover- dina E. Klerk, Sophia L. van der Peijl, L. G. Pierlot, C. P. Teeuwen, G. L. Wesse- lius, N. P. van Amelroog, S. Cornet, J. J. van Dinderen, G. J. Derks, G. Flameling, Christina M. C. Fris, W. F. Henen, Anna M. Kumpe, Elisabeth H, J. van Leeuwen, H. Mensink, J. C. H. Stelleman, G. A. Steijl, B. van Voorden, W. F. A. van de Wateren, S. de Jong, P. H. de Liefde, A. Moorhoff, J. Nijssen, Anna Osterthun, J. J. A. Roozen, H. J. Wesseling, R. G. A. Zijistra en P, Zuurendonkxi leerlingen werden niet bevorderd. Bevorderd naar dé 5de klasse Margje Bakker, Elisabeth M. Bakker, Jacobina C. I. van Bergem, J. A. de Blaazer, G. Drogtrop, J. J. van Dijk, B. Th. van Dijken, Neeltje M. van Hammeren, Marte C. Harm- sen, Anna Hatwijne, Wilhelmina M. M. Hoogesteijn, W. Keesmaat, J. Peen, L. B. Verdoorn, Martina Versteeg, G. Bijstqr, Elisabeth A. Geldorp, Geertruida Jalink, Margaretha J. Kolderie, Th. Lodewijk, Maria W. J. van Olst, D. W. Sala, W. J. Schouten, D. Schouten, J. van Veller, W. Vermeulen, F. Warlé, W. van der Wilden en B. J. Wijnstra, terwijl 1 leerling niet bevorderd kon worden. De cursus eindigt Vrijdag 26 April aan staande de nieuwe cursus begint 6 Sep tember aanstaande. Donderdag 25 April a.s. te 8 uur zal het Haarlem's R.K. Mannenkoor, onder leiding van dirigent J. Nibbering, in de Gemeente lijke Concertzaal aan de Lange Begijnestraat een concert geven. Als solist werkt mede: Charles Mol, klavier. Het programma vermeldt Mannenkoor ia. Aan U, o Koning der Eguwen, Joh. J. H. Verhulst, Dr. Schaepman, vierstemmig bewerkt door J. Nibbering b. De Conducteur, Nicolaas Beets, Jos de Klerk c. Matrozenlied Dr. J. P. Heije, Jacob Hamel. Klavier soli 2a. Impromptu, opus 36, Fr. Chopin; b. Fantaisie Impromptu, opus 66, Fr. Chopin. Mannenkoor 3. Dominus regit me, Psalm 22 J. Vollaeris. Klavier soli 4a. Scherzo No. I, opus 20, F. Chopin b. Liebestraume Notturno III, F. Liszt c. Polonaise, opus 45 No. I, M. Moszkowski. Mannenkoor 5a. Ave Caesar, J. Kuipers, Fred. J. Roeske b. Nu vlagt er de Lente, L. C. Steenhuizen, K. Hamm. Met deze nummers werden op't Con cours te Zandvoort de iste prijs en 2e irecteurs-prijs behaald. Het tienjarig bestaan 24 October 1919 werd bovengenoemde vereenigtng, welke geheel bestaat uit actief dienende politie-ambtenaren, alhier opge richt. 24 October as. bestaat zy dus tien jaar. Dit tweede lustrum zal feesteiyk wordèn' herdacht. In October van dit jaar zal een feestcon cert worden gegeven in de gemeentelijke concertzaal, terwyi in 1930 een groot na tionaal muziekconcours wordt georgani seerd met een marschwedstryd. Het ligt in de bedoeling een drie-weké- ïyksch concours te houden. Eiken Zaterdag, voorafgaande aan een concoursdag, zaJ o.m. een concert gegeven worden. De ver- eeniging heeft daarvoor reeds de beschik king gekregen over het Brongebouw. De bedoeling is, behoudens toestemming, een en ander op te luisteren met diverse gepaste attracties. Voorbereidende, maatre gelen zyn hiertoe reeds getroffen, terwyi oommissies en subcommissies reeds zyn be noemd.: Nadere mededeelingen konden nog niet worden gedaan, 'omdat de diverse plannen nog nader uitgewerkt moeten worden. Men schrijft ons: Een dezer dagen is bovengenoemde or kestvereeniging opgericht, welke ten doel heeft muzikale medewerking te verleenen voor liefdadige doeleinden. Als leider van deze dub treedt op de heer Frans Geylvoet, Doelstraat 37. Gistermorgen had op de Algem. Begraaf plaats aan de Kleverlaan de ter aardebe- stelling plaats van den heer D. N. Geb hard, directeur der Hypothecaire Beleg- gingsbank te Haarlem. Namens het bestuur van de Bank sprak aan de groeve Mr. J. R. Boerlage, als predikant van de Luther- sche kerk sprak Ds. D. Drijver, terwijl na mens den Kerkeraad de heer J. J, Schoe- vaart het woord voerde. Een zoon van den overledene dankte voor de laatste eer aan zyn vader bewezen. De sluiting Gisteravond had de laatste conferentie van het Triduum voor R. K. middenstanders plaats. Op treffende wyze schetste de leider, Pater H. de Greeve S.J., de werking van het geweten en hy beval aan, steeds gehoor te geven aan de stem van het geweten. Van morgen werd het Triduum gesloten met een stille H. Mis, in de St. Josephkerk opgedragen door den geesteiyk adviseur der vereeniging, den Z.eerw. heer Rector J. P. J. Kok, onder welke H. Mis Pater De Greeve een opwekkend woord sprak en de R. K. middenstanders tot de H. Tafel naderden. Een aantal deelnemers aan het Triduum zat daarna aan een algemeen ontbijt aan, dat gegeven werd in restaurant-Brinkmann. Niet groot was het aantal getrouwen, dat rondom de ontbyttafel geschaard zat, doch de stemming was uiterst opgewekt. Woorden van dank en opwekking werden gesproken door den voorzitter der vereeni ging, den heer p. J. m. van Tetering, den, geestelyk adyiseur, reetor J. P. J. Kok pater H. de Greeve S.J. en den heer Th, Hooy, voorzitter van den R. K. Kring. Ongeluk Gistermorgen slipte een wiel- ryder op den Ryksweg, juist toen een auto naderde. Terwijl de auto hem passeerde, trok hy, al liggend, de beenen omhoog, waardoor overrijd'ing werd voorkomen. Het rywiel werd vernield. Film Gistermiddag werd in Zomerlust een film vertoond, getiteld: „Wat d'e dieren ons te zeggen hebben." Deze mooie, leerzame film was een pro paganda voor dierenbescherming. Ongeveer vierhonderd schoolkinderen woonden de vertooning by en hebben ge noten. Des avonds werd de vertooning her haald voor volwassenen. Medewerking gaf het dubbelmannen- kwartet, onder leiding van den heer H. Aris.. Het was een mooie avond, die goed be zocht was. R. K. KIESVEREENIGING SANTPOORT II Men verzoekt ons opneming van het vol gende: Ofschoon reeds de acties voor de a.s. Twee de Kamerverkiezingen zyn begonnen, hebben wy er in onze kiesvereeniging nog weinig last van gehad. Alleen zijn candidaten ge steld. Maar nu komt toch de stemming er in hoor! En onze afdeeling begint de zaak flink aan te pakken, ten minste, dat wil ze, als de leden medehelpen. We hooren al zeggen, dat is natuuriyk, waarom niet? Is er soms verga dering? U kunt als altyd op ons rekenen. Dat Weet het bestuur wel. En waardeert het ten volle. Ja eene vergadering is in aantocht en wel &.s. Vrydag 3 Mei, haif acht by Klauwers, Stations Koffiehuis. Daar zal eene zeer be- langryke uiteenzetting gegeven worden over de a.s. verkiezingen en vóórstemmingen der candidateniyst voor de Tweede Kamer. Op deze vergadering zal men ook een groote bij zonderheid hooren. We gaan hier in onze kleine afdeeling de verkiezingsfilm afdraaien. Die prachtfilm komt op de Jan Gijzenvaart. En daarom komt natuuriyk iedere Katho lieke kiezer(es)deze rolprent zien Het Hel dendicht van de Roomsche Daad." Daar praat men nog dagen lang over. Zoo'n film spreekt van geestdrift en liefde, van een halve eeuw Katholiek leven. Gaat allen zien, wat wy Katholieken, willen, kunnen en doen. Dus allen cp a.s. Dinsdag 7 Mei 8 uur naar Klauwers' kege'baan. Toegankelijk allóén voor de Katholieke kiezers(essen) van Santpoort II. Entrée gratis. Doch al die voorbereiding en die stemming kost veel geld. Zaalhuur, drukwerk eri dan die film! Dat alles kan niet van dat weinig je contributie af. En daarom vragen wy uwe medewerking wat betreft het financieele gedeelte. In opdracht van het bestuur zullen in de komende dagen eenige leden der kies vereniging met eene lyst by u aan huis ko men voor eene vrywillige bijdrage voor onze actie, die toch ook de uwe is. Geef royaal. Ook het penningske der weduwe is van harte lief. Geeft naar vermogen. Helpt en steunt de kiesvereniging. Ook hier de Roomsche daad! Emmabloem-collecte De opbrengst van ce Emmabloem-collecte in de gemeente Velsen is in totaal 1276, tegen 1243 in het vorige jaar. 1 Terug van do I.TsIandvisscberij Heden morgen arriveerde hier de stoomtrawler „Bergen", die ter IJslandvisschery is ge weest. De vangst bedroeg 1650 manden ver- sche visch en 69 kantja's zoutevisch. De stoomtrawler „Petten" van dezelfde reedery besomd'e in totaal voor de IJsland- vangst 14,172. Een mooie besomming dus. Besmetteiyke ziekte In de week van 1420 April heeft zich in deze gemeente 1 geval van roodvonk en 1 geval van diph- therltis voorgedaan. Burger!, stand Geboren: J. H. J. zoon van H. P. A. Sprengers en M. C. Rijke. M. d. van P. Welp, en G. Tamls. F. zoon van J. Bekker en M. Duin. Ondertrouwd' J. Duin en C. Sap P. F. Seignette en C. Meereboer Th. van Lies hout en A. Beentjes. Gehuwd: C. J. van Veen en Tr. Hartog. Th. van Duin en H. Baltus H. Beddeke en A. A M. Verburgt. Overleden: J. Enke, geb. Kraspot 67 jaar. G. Fatels 83 jaar. C. J. Beentjes van Hooff, 29 jaar. 27 kisten Griet, per 50 k.g. 62. 10237 st. Tong per k.g. 1-30 2 kisten Groote Schol p. 50 k.g. 31. 2k. Middel Schol, per 50 k.g 35.— 3 k. Zet Schol, per 50 k.g 37. 348 k. Kleine Schol, per 50 k.g. 30. 67 k. Schar, per 50 k.g. 12. 31 hoopen Rog, per 20 stuks 33. 13 stuks Vleet, per stuk 3.60 4 k. Pieterm. en Poon, p. 50 k.g. 13. 6 k. KI. Schelvisch, per 50 k.g. 25. 20 k. Kabeljauw, per 125 k.g. 90.— 24 stuks Lang, per stuk 4.90- 94 k. Wijting per 50 k.g. 10. 7 k. Koolvisch, per stuk 1.25 van de heden aan de Rijksvischafslag gekomen 30.— 1.15 5.— 309 17.— 1.30 17.— 60.— 4.— 5.— 1.23 aan- Stoomtrawlers Manden 160 Derika 8 50 Derika 9 135 Concordia 80 Trio 50 Pallas 45 Hoop I 140 Kamperduin 60 Flandria 45 Mascotte 100 Pooizee 65 Maria v. Hattum Zeehond IJslandsche zoutevisch, Petten W. W. 34 158 Sch. 116 4 VI. 88 Loggers Besomming 2800.— 1800.— 2700.— 3000.— 2500.— 2200.— 1800,— 2000.— 1800.— 3200.— 2400.— 2200.— 6498.— 284.- 1038.- 872.- 599.- 228.- GENèVE, 24 April In de zitting van he denmorgen der voorbereidende ontwapenings commissie kwam in discussie het voorstel van den Duitschen gedelegeerde graaf Bems- torff tot het invoeren van een algemeen ver bod van bombardementsvliegtuigen. Graaf Bernstorff wees op de vreeselijke verwoestin gen. die door een bombardement uit de lucht in de groote steden worden aangericht en spe ciaal op 't gevaar dat de civiele bevolking van acties uit de lucht te duchten heeft. Ter wijl het Duitsche voorstel door Lltwinoff krachtig werd ondersteund, werd het door den Poolschen gedelegeerde Sokal, den Fran- schen afgevaardigde Massigli, door Lord Cushendun namens Groot-Brittannië en door Gibson namen de Vereen. Staten afge wezen, aangezien het niet viel binnen het be- voegdheidsgebied der commissie, die geen verboden kan uitvaardigen doch slechts be perking of vermindering van bewapening kan voorbereiden. Het Duitsche voorstel tot afschaffing van bombardements-vliegtuigen in oorlogstijd werd daarop verworpen met slechts 5 van de 28 stemmen vóór. Vóór stemden Duitsch- land Ohina, Sowjet-Rusland, Zweden en Ne' derland. ;i .1ÊV ROME, 24 April Kardinaal Staatssecre taris Gasparri zal zich Vrijdag a.s. als Pau selijk gezant naar Monte Cassino (tusschen Rome en Napels), begeven, om aldaar in ver band met de jubileumsplechtigheden van het Benedictijnen-klooster, ter gelegenheid van zyn 1400-jarig bestaan een pontificale Mis op te dragen en aan de feesteiykheden deel te nemen. Tijdens zijn reis en verblijf te Monte Cassi no zal aan Kardinaal Gasparri de hoogste eer bewezen worden. O.a. zullen langs de spoorbaan op verschillende gedeelten ïtali aansche troepen „en haie" worden opgesteld. De ïtaliaansche regeering zal by de plechtig heden vertegenwoordigd worden door den minister van onderwys Belluzzo. De Spaansche minister van onderwUs neemt ontslag De terugslag op de Spaansche valuta PARIJS, 25 April. De Spaansche minister van onderwys heeft Primo de Rivera, naar uit Madrid gemeld wordt, zijn ontslag aan geboden, om de oplossing van het conflict aan de universiteiten door Primo de Rivera te vergemakkeiyken. In de zitting van den mi nisterraad werd deze stap besproken. Men zag in, dat nieuwe onlusten een on- gunstigen invloed zouden hebben op den koersvan de Spaansche valuta in het bui tenland. De peseta daalde Woensdag tot 34.80, hetgeen lager ls dan sinds jaren is voor gekomen. Intusschen wordt een nieuwe lyst van professoren gepubliceerd, die door Primo de Rivera uit hun functie zijn ontslsfen. De technische hoogetchool is gesloten. Uit Sara- gossa worden nieuwe onlusten gemeld. De Aarts-diocesane jeugdcommissie heefl gisteren besloten een grootsche demonstratie te organiseeren van de katholieke Jongeren en wel op 1 September e.k. te Utrecht en te Hengelo (O.), waaróp bereids de goedkeuring van Mgr. den Aartsbisschop werd verkregen. IJMUIDEN, 25 April 1929. Heden waren aan de afslag 12 stoomtraw lers ;en 5 loggers. Aantallen v- Hgpr. I gpr. 59 k.g. Tarbot per k.g. 1,35 1.15 MEDAN, 24 April. (Aneta). Ter ecre van 't gouden feest der Deli-Plantersvereeniginê werd hier een zeer drukbezochte receptie ge houden. Tailooze bloemstukken waren gezon den. Onder de aanwezigen ter receptie werden o.a. opgemerkt de gouverneur van Sumatra Oostkust, de Sultan van Langkat en Dell. burgemeester van Medan en veel vertegen woordigers uit de wereld der culturen, han del, de scheepvaart en het bankwezen. DeS morgens begon de herdenking met het legSeD van een krans op het Cremer-monumerl® Zaterdagavond a.s. wordt een groot fees'' maal te Brastagi gehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2