Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON nMantef^ costume RADIO-OMROEP ALS HET HART ROEPT.... DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 26 APRIL 1929 BLADZIJDE 1 De conferentie van deskundigen te Parijs Ontploffing in een potloodfabriek door J. P. SCHEEPENS GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN KUNST EN KENNIS „De Spooktrein" in Indië Eerst kijken, y buj fp T Het eeuwfeest van Toonkunst STOOMVAARTLIJNEN KERKNIEUWS Pater H. Keysers S. J. MARKTNIEUWS VISSCHERIJ Drie oplossingen LONDEN, 25 April (V.D.) De Engel - sche ochtendbladen publiceeren berichten uit Parijs, waarin de houding van de Duit- sche delegatie op de conferentie van des kundigen te Parijs uiteengezet wordt. Vol gens deze berichten, die schijnbaar van be voegde zijde komen, wordt er in bevoegde Duitsehe kringen op gewezen, dat er naar Duitsche opvatting drie mogelijkheden zijn om tot een oplossing van het schadevergoe- dingsvraagstuk te komen: 1. Vermindering der vorderingen der ge allieerden; 2. Het beschikbaar stellen van middelen en wegen om de tegenwoordige betalings capaciteit van Duitschland te verhoogen. In het memorandum van dr. Schacht is reeds hierop gewezen. De Duitsche delegatie heeft hierbij uitsluitend de ontwikkeling van thans nog onontwikkelde landen, waar deze zich ook mogen bevinden, op het oog gehad. 3. Het sluiten van een voorloopige overeen komst om op deze wijze de deur voor nieuwe onderhandelingen op een beter geschikt oogenblik open te houden. Anders is Duitschland echter ook bereid voort te gaan met de betalingen volgens het Dawes-plan, daar het daardoor volledige transfer- en andere bescherming geniet. Over de stichting van een internationale bank wordt uit dezelfde bron vernomen, dat deze bank ten doel zou hebben den wereldhandel te verbeteren om de tot nu toe onontwikkelde hulpmiddelen van rijke landen te helpen exploiteeren. Dit is echter slechts met een zeer groot kapitaal van wel licht 250.000.000 pond sterling mogelijk, zoo dat credieten aan hulpbehoevende landen verzekerd kunnen worden. Het door de re geeringen hiervoor bijeen te brengen kapi taal zou moeten worden aangewend voor het doen van zaken, terwijl een gedeelte van de Duitsche herstelbetalingen gebruikt zou moeten worden voor het stiohtingska- pitaal der bank. VERDERE DISCUSSIES IN DE VOORBE REIDENDE ONTWAPENINGS CONFERENTIE GENèVE, 25 April Hedenmiddag discus sieerde de voorbereidende ontwapeningscom missie uitvoerig over een voorstel van de vertegenwoordigers der groote koloniale mo gendheden voornamelijk van den Fransch- man Massigli en den Engelschen gedele geerde Lord Cushendun, om in het desbe treffende hoofdstuk van de ontwerp-conven- tie een facultatieve bepaling op te nemen, volgens welke elke staat moet aangeven, welk deel van zijn luchtmacht in 't Moederland en welk deel in de koloniën wordt gebruikt. Dit voorstel werd gesteund door den Japan- schen afgevaardigde Sato, terwijl de Ita- liaansche gedelegeerde de Marinis een schei ding wenschte tusschen de ver afgelegen koloniën en de koloniën in de onmiddellijke nabijheid van het Moederland. Op voorstel van den Engelschen gedele geerde zal deze zaak morgen in stemming komen, waarbij de Itallaansche delegatie de gelegenheid zal krijgen het oorspronkelijke voorstel overeenkomstig haar Wensch te amendeeren. Een Russisch amendement tot het opnemen in de ontwerpconventie van een verplichte bepaling, welke een duidelijk onderscheid maakt tusschen de luchtmacht van het Moederland en die der koloniën werd met slechts twee stemmen voor ver worpen. Negen dooden NEURENBERG, 25 April Hedenmiddag tegen drie uur vond op de derde verdieping ran de potloodfabriek Mars-Staedler door tot nog toe onbekende oorzaak een hevige ont ploffing plaats. In een oogenblik stond de derde verdieping van den Westelijken vleugel van het reus achtige fabrieksgebouw in brand. Ongeluk kigerwijze slaagde men er niet in, de in dit gedeelte van de fabriek werkende arbeid sters allen te redden. Tot nog toe zijn vijf volkomen verkoolde lijken gevonden. Talrijke gewonden zijn reeds te voorschijn gebracht Tegen vier uur was men het vuur weer meester. In iake de ontploffing in een potloodfa briek, welke hedenmiddag om drie uur plaats vond, wordt nader gemeld, dat het aantal dooden reeds tot zeven is gestegen. De slachtoffers zijn allen jonge fabrieksmeisjes. In het ziekenhuis bevinden zich nog zes zwaar- en vijf lichtgewonden, terwijl de vrees bestaat, dat de doodenlijst nog stijgen zal. Op het terrein van de ramp stroomen zeer veel belangstellenden toe, die met spanning het verdere verloop der oprui mingsmaatregelen volgen. Roman, vrij naar het Engelsch bewerkt Een plotselinge stilte viel over de groep visschers, die juist de woning waren bmnen- getreden, toen David zich naar boven had begeven. Het was als een doodvonnis, ge veld in de rechtszaal, die kreet van den zwaar getroffen man Een oogenblik ston den allen als aan den grond genageld, want hoewel alle ruwe visscherslieden waren, be grepen zij maar al te goed, tot welken duren prijs die geredde menschenlevens waren be taald. en hoe zwaar het den held daarboven moest zfja gevallen, te gehoorzamen aan de ongeschreven wet van hun ras en hun stand, en langzaam zoo stil en onopge merkt mogelijk verlieten de mannen met 'n traan in hun oogen, de woning, welke thans een sterfhuis geworden was, terwijl slechts enkele handige mannen achterbleven om de schipbreukelingen te verzorgen. Het aantal der slachtoffers van de explo sie in de Mars-potloodfabrieken is door het overlijden van een der arbeidsters tot 9 ge stegen. Men poogt thans de slachtoffers, die door verbranding geheel onherkenbaar zijn geworden te identificeeren. DE OORLOGSSCHULDEN VAN FRANKRIJK EN ITALIË AAN ENGELAND LONDEN, 25 April (V.D.) De Britsche minister van financiën, Churchill, heeft heden in het Lagerhuis aangekondigd, dat de Pransche regeering tot op heden 18 mll- lioen pond oorlogsschulden heeft betaald, terwijl van Italië tot nog toe 14 millioen pond sterling zijn ontvangen. HUWELIJKSLEEFTIJD VERHOOGD TOT 16 JAAR LONDEN, 25 April (V.D.) Een speciale commissie uit het Hoogerhuis heeft heden een voorstel van Lord Buckmaster aange nomen en bepaald, dat de leeftijd, waarop een huwelijk kan worden aangegaan, welke tot dusver 12 jaar voor meisjes en 14 jaar voor jongens was, verhoogd tot 16 jaar. OPHEFFING VAN DE GEZANTSCHAPS- WIJK TE PEKING PEKING, 25 April (V.D.) De regeering te Nanking deelt officieel mede, dat de ge- zantschapswijk te Peking met ingang van 1 Juni a.s. zal zijn opgeheven. De Chlnee- sche politie In dit kwartier zou worden ont bonden en alle voorrechten, die voor deze wijk golden, zullen worden afgeschaft. SCHEEPSBRAND IN DE HAVEN VAN EGERSUND STOCKHOLM, 25 April (V.D.) Donder dagmiddag Is het Noorache motorschip „Thalatta" uit Oslo brandend in den haven van Egersund (Zuid-Noorwegen) binnenge- loopen. Reeds Woensdagavond was er in het schip brand uitgebroken, zonder dat het mo gelijk was het vuur in volle zee meester te worden. De bemanning hoopte echter het schip nog tot Egersund te kunnen brengen, waar blusschingsmateriaal gereed lag. Toen echter het schip in de nabijheid van den haven kwam, werd de hitte zoo ondragelijk, dat de machinisten niet meer op hunne pos ten konden blijven. Nadere berichten om trent het lot van het motorschip en de be manning ontbreken nog. SLUITING VAN ALLE FRANSCHE THEATERS PARIJS, 25 April (V.D.) In Nice vond een vergadering van theaterdirecteuren plaats, alwaar besloten werd alle Fransche theaters te sluiten, om van de regeering ge daan te krijgen, dat de staats- en gemeente lijke belastingen zullen worden opgeheven. Deze maatregel, welke de volgende maand ten uitvoer zal worden gebracht, maakt meer dan 100.000 personen broodeloos. DE COMMUNISTISCHE PARTIJ CONFERENTIE KOWNO, 25 April (V.D.) Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft de communisti sche partij-conferentie het economisch plan voor 5 jaar aangenomen. Verscheidene rede naars wezen er op, dat het doorvoeren van het plan mogelijk was bij een onmeedoo- gende bestrijding van de oppositie. Verder werd uiting gegeven aan de vrees, dat de cultuurstand van de Sowjet-Unie de doorvoering van het plan bijna onmogelijk maakte. Voor alles was er groot gebrek aan vakarbeiders en ingenieurs, welker getal in den loop der 5 jaren van het plan met min stens 60.000 vermeerderd moest worden. De technische hoogeschool van Sowjet-Rusland is echter slechts in staat in dezen tijd on geveer 30.000 man te leveren. DE DEENSCHE VERKIEZINGEN Het kabinet dient zijn ontslag in Gisterenochtend heeft minister-president. Madsen-Mygdal den koning het ontslag van het geheele kabinet overhandigd. De koning verzocht het ministerie de staatszaken tot aan de vorming van een nieuw ministerie verder te behandelen, waar in de premier toestemde. De koning zal Zaterdagochtend de leiders der vier politieke partijen in het Folketing en het Landsting voor het houden van be sprekingen ontvangen. AMERIKA EN HET INTERN.; HOF Een pleidooi van Hughes tot toetreding Op een vergadering van den Bond voor In ternationaal Recht heeft Hughes, de Ameri- kaansche oud-minister van Buitenlandsche Zaken, er den nadruk op gelegd, dat het de plicht der Vereenigde Staten is toe te tre den tot het Hof van Internationale Justitie te 's-Gravenhage. Hij verklaart voorts dat de Amerikaansche belangen beschermd worden Zij, die zich in bedrukte stemming huis waarts hadden begeven, brachten de droeve tijding in Seacombe over, en lang voordat de morgen aanbrak, hadden de dorpsdokter en een 'paar medelijdende vrouwen, ondanks den storm, zich langs het pad over de klip pen naar Jasmine Cove begeven, beladen met verbandmiddelen, droge kleeren en pro viand voor de schipbreukelingen, en voor het moederlooze wicht met alles wat haar mede lijdend hart haar had ingegeven. Hun komst was dubbel welkom, want nog voordat zij de woning bereikten, blies de vader van het gereddè kind den laatsten adem uit, en Stephan Harding, de stuur man, was druk bezig om den Jongen te troosten, opdat deze door zijn jammerklach ten niet den man storen zou, die daar bo ven treurde bij het lijk zijner vrouw. Zoo brak, voor David Willamson, de eerste grauwe morgen aan van zijn twaalf maan den aardsch-paradijs. Kalm verliepen de jaren in Jasmine Cove terwijl het dochterje van David, zoo tra gisch van haar moeder beroofd, opgroeide tot een jong meisje. Men had haar Joan gedoopt, naar de be minde zuster harer overleden moeder. Da vid had een te sterk karakter om lang te blijven rouwen om een onherstelbaaren door de Voorzienigheid aldus bestemd ver lies. en ofschoon de gedachte aan zijn teer beminde gade hem nimmer verliet, wist hij toch door harden arbeid, het allerdroevigste door de protocollen, die door de Juristen commissie te Genève zijn opgesteld. DE OPSTAND IN MEXICO Berichten, binnengekomen bij het hoofd kwartier der rebellen te'Nogales, in Sonora, zeggen dat een troep opstandelingen te Masisca, in het Zuiden van Sonora, slaags is geweest met bondstroepen en deze heeft teruggeworpen. Generaal Topete, de leider j der rebellen, verklaart dat de voorhoede der bondstroepen op de vlucht ging nadat ze venhonderd van hun mannen waren gedood of gevangen genomen. Een gevecht in den staat Jalisco Het blad „La Frenza" meldt, dat duizend godsdienstige opstandelingen sedert de laat ste drie dagen in een hardnekkig gevecht zijn gewikkeld met de regeeringstroepen nabij repatitlan, in den staat Jalisco. Het aantal "Icoden en gewonden zou aanzienlijk zijn. Oeneraal Cedillo, de bevelhebber der regee ringstroepen, vertrouwt er wegens de supe rioriteit zijner troepen op, dat hij de over winning zal behalen. De opstandelingen staan onder bevel van generaal Gorozieta, die offi cier was in het Mexicaansche leger onder het bestuur van Huerta. tMxtrsw P Een record-kip Te Königsberg in Oostpruisen heeft een leghorn-kip een ei vaa 112 gram gelegd. Een nieuw passiespel in Opper-Beieren In het dorp Thlereee nabij Kufstein, dat wegens zijn passiespelen vermaard is, zal dit iaar voor de eerste maal een nieuw spel, het .Mysterium Crucis" in het Passie-theater worden opgevoerd. Thiersee is van Kufstein en Bayrischzeli per post-autobus te be reiken. Berlijn krijgt de modernste bibliotheek van Duitschland Op den Bü'owplatz te Berlijn zal weldra het nieuwe gebouw van de stedelijke biblio theek der Duitsche hoofdstad verrijzen en wel naast den mooien schouwburg, van de Volksbtihme." De bibliotheek, een werk van den architect Ertnisch, zal de modernste bibliotheek van geheel Duitschland worden. In het midden van het gebouw zal zich een eeszaal van 425 M2 bevinden. In de boven verdiepingen zal het archief der stad Ber lijn worden ondergebracht DE „PENNLAND" IN DE IJSBERGEN Het passagiersschip „Pennland" heeft het op zijn reis van Antwerpen naar Amerika, te kwaad gehad met ijsbergen en dienten gevolge heeft 't een meer Zuidelijke route moeten kiezen. Engelsche bladen deelen nadere bijzon derheden mede, omtrent de ervaringen van het passagiersschip en het ijs in den Atlantischen Oceaan. Hieruit blijkt, dat de „Pennland", die vierhonderd passagiers aan boord had, op een gegeven oogenblik door reusachtige ijsbergen omringd was, waarvan het gekraak in de duisternis kon worden gehoord, wanneer fragmenten, ife den vorm van skycrapers van de ijsbergen zelf losscheurden, hetgeen dikwijls leek op het dreunen van kanonnen. Urenlang be vond zich het stoomschip in direct gevaar te worden vernietigd, zoodat de passagiers een slapeloozen nacht doorbrachten. De kapitein verklaarde, dat een ijsberg een uitgestrekheid had zoo groot ais Hydepark en glinsterende pieken had van wel zeventig meter hoogte. De „Pennland" was verplicht vaart te minderen tot een vierde van haar gewone snelheid en ten slotte geheel te gaan stilliggen. Het schip ontliep de ijs velden ten slotte, door zeer voorzichtig met halve kracht er doorheen te stevenen. De ijsbergen komen bijna een maand vroeger uit de Noordelijke IJszee afdrijven, dan gewoonlijk. Het Hydrografisch Bureau te New-York, heeft op grond van berichten, ontvangen van het ijspatrouilleschip „Tam- pa" en van andere schepen, de waarschu wing aan de scheepvaart doen uitgaan,/„de extra Zuidelijke route" te nemen, die veer tig mijlen Zuidelijker ligt, dan de gebrui kelijke route. De voornaamste scheepvaartmaatschap pijen hebben orders gegeven in overeen stemming met deze waarschuwing- HET SPOORWEGONGELUK TE HALLE De machinist van den sneltrein, Daniel, die door een onveilig sein heen gereden zou zijn, ontkent alle schuld. Het waarschu- wingssignaal, dat op 350 M. van het kruis der lijnen is aangebracht, stond, verklaart hij, op veilig. De commissie van toezicht op de spoor wegen, die een enquête naar het gebeur de heeft ingesteld, zal een dezer dagen haar rapport publiceeren. Thans is echter reeds bekend, dat den machinist waarschijn lijk geen schuld treft. In de laatste maanden zijn er 18 spoor wegongelukken in België gebeurd, omdat er verschil in stand was tusschen het waar- schuwings- en stopsignaal. Ook hier bij Ha 11e zou het waarschuwingssignaal op veilig hebben gestaan en het stopsignaal op on veilig. Voorts wordt er nog op gewezen, dat op Duitsche locomotieven de verongelukte trein had een Duitsche locomotief de remmen rechts op de machine zijn aange- en pijnlijkste der herinnering, te vergeten en de gebroken draden van zijn verv/oest leven weer op te nemen. Joan was hem daarbij uitstekend behulp zaam. Ook Mark kon zich nooit genoeg be ijveren om zijn sympathie te toonen met het groote verlies van zijn broeder: hij was overtuigd, dat Alice zou zijn blijven leven, indien bij haar zwakte zich niet de doode- ljjke angst was komen voegen voor het ver lies van haar echtgenoot en door wiens schuld, tenzij door zijn aandringen was David er toe gekomen zijn hulp te ver- leenen? Het duurde dan ook niet lang, of de jonge Williamson kwam bij zijn broeder inwonen in het kleine huisje achter de klippen en kleine Joan ondervond weldra, dat zij thans twee slaven bezat in plaats van één. De beide mannen geholpen door een vrouw, die dagelijks ervoor van Seacombe kwam, zorg den uitstekend voor het kleine wicht, dat er dan ook spoedig gezond en welvarend uit zag. En later, toen zij begon haar vader na te loopen, als hij op het strand aan het werk was, en te baden in de plassen door het dalend getij achtergelaten, hadden David en Mark den grootsten schik met haar en waren wat trotsch op haar jeugdigen moed en on verschrokkenheid. Ze leerden haar zwem men, reeds zeer jong en ze was ten slotte even vertrouwd met haar vader's visschers- boot, als. de kinderen op het land met hun sportwagen. Toen het meisje ouder werd, namen de bracht, terwijl de treinen in België links rijden. Om dus een signaal te zien, moet de machinist zijn remmen verlaten en naar links gaan, en dan weer terug naar de rem men, wat noodlottig kan zijn. Over de opvoering van het bekende sen satiestuk door Jan Musch en Theo Frenkel in Ned, Indië wordt aan het „Vaderland" uit een particuliere correspondentie nog een en ander medegedeeld: Toen Frenkel met Musch afsloot voor In dië, zorgde hij voor het opvoeringsrecht in Indië van het stuk. De opvoering ervan heeft alle verwachting overtroffen. In de eerste plaats wat de voorbereiding betreft, aange zien er in Indië voor het stuk nog moer voor te bereiden viel dan men ln Holland dacht. Want er was in de Indische schouwburgen letterlijk niets, dat men kon gebruiken. AUes moest, gemaakt worden. En er is heel wat noodig om den Spooktrein voorbij het kleine stationnetje te laten donderen. Stel je voorzoo wordt in den brief ver teld, een schouwburg met als personeel een Javaanschen mandoer en een paar helpers, een voorwereldlijk schakelbord, waar nie mand mee overweg kan; ga daarmede nou maar eens den Spooktrein monteeren. Frenkel huurde een garage, nam Chinee- sehe timmerlui aan, ontwierp 'n décor, dat op de kleinste en op de grootste tooneelen kan staan, dat bovendien opvouwbaar is om in alle treintjes te kunnen worden meegenomen. Frenkel nam inlandsche electriciens aan, Het "n transporteerbaar schakelbord maken, huurde meubelmakers, om stoelen en banken voor de wachtkamer te timmeren, om kort te gaan, omringde zich met een staf van inlandsche en Chlneesche helpers, over wie Henk Schaer en Harry Bierman van het Schouwtooneel mee toezicht hielden. Twee maanden heeft het geduurd, voor men met de voorbereiding van het technische gedeelte klaar was. Frenkel was alles tegelijk: decorateur, meubelontwerper, eleetrlcien, en fabrikant van geluidinstrumenten. Alles moest gemaakt worden, niets was voorradig of te koop; maar het is gelukt. Alleen, op den dag van de generale waren de zoeklichten nog niet aangekomen. Die waren in Australië be steld, moesten ergens op Java zijn, maar nie mand wist waar. Dien laatsten dag is men ze zelf nog moeten gaan opzoeken. Maar ze zijn gevonden en 's avonds ging de première. Nog nooit heeft een stuk in Indië zooveel succes gehad. Op 24 Maart den datum van den brief was reeds zoowel het bestaande record aan recette als aan aantal opvoeringen geslagen. Bij de 25ste werd het tooneel een bloementuin voor Lily Bouwmeester, die Julia speelt, Jan Musch, den hoofdvertolker en de anderen. 24 Maart hep bet al naar de 50ste. Zelfs de Gouverneur-Generaal is naar het stuk komen kijken. Soerabaja verleende 500 gulden subsidie, voor een volksvoorstelling. Nog altijd kan ik, zoo vervolgt de brief schrijver. met genoegen naar die herriema kers achter kijken. Jan Musch, al gegrimeerd als haltechef. heeft links een trommel en rechts een ijzeren plaat voor zich hangen. Achter hem staar, fluiters en nog meer trommelaars. Er is een sapoelidi-schuifelaar, een handschulf- knarsborstelaar, een ijzerintamboer, een blik jesmepper, een koffiemolenaar en een glas- snerper. Enkele mindere artisten bespelen leege Shell-harmonica's. Boven allen staat re gisseur-dirigent-detective Frenkel. Als er driemaal geklopt is, roept hij: Lampoe zaal mati. De spanning in het orkest is voelbaar. De zaal is rumoerig in afwachting van het gegriezel. Alleen de mandoer bij het schakel bord voelt niets en zegt ijzig kalm: Soeda toewan. Allemaal klaar? Lampoe tooneel? Ja toewan, zegt de mandoer en er komt licht op het tooneel. Knarsend gaat het gor- dijn open, naar boven gesleurd door een ben gelenden inlander. Klaar? galmt Jan Musch in zijn hoeda nigheid van haltechef. Boengboengboenggooit An ton Ruys de deur van de dameskleedkamer dicht. Iemand blaast op een fluitje. Dan begint het heidensche spektakel. Dc eerste zitting van het nieuwe Poolsche generalen-kabinet. Het uitvoerend comité ter voorbereiding van het eeuwfeest van de Maatschappij tot Bevordering der toonkunst voorzitter J. Dudok van Heel, secretaris dr. P. Cronhelm verspreid een circulaire, waarin o.m. hét voln-ende wordt gezegd: Het jaar 1929 is voor ons land een gewich tig jaar op muzikaal gebied. De Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst mag terugzien op een 100-jarig bestaan en heel Nederland want de maatschappij telt niet minder dan 41 afdeelingen zal be langstelling gevoelen voor hetgeen van dit ju bileum te Amsterdam, den zetel der maat schappij, zal worden gedaan. Het plan bestaat om ten eerste twee feest- concerten te geven onder leiding van dr. Wil lem Mengelberg op 5 en 8 Juni, in samenwer king met het orkest van het Concertgebouw te Amsterdam het koor van Toonkunst en "n groot aantal solisten. Daarbij zullen o.a. het Te Deum van Dlepenbrock en de Achtste Symphonle van Mahler worden uitgevoerd. In het Stedelijk Museum t,e Amsterdam zal een Historische Tentoonstelling warden ge houden om een beeld te geven van de ontwik keling van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst en hare zusterinstellingen. Op de 100ste algemeene vergadering, welke gedurende de feestdagen te Amsterdam wordt gehouden, zal de uitslag bekend worden ge maakt van de Internationale Prijsvraag, welke de maatschappij ter gelegenheid van haar eeuwfeest heeft uitgeschreven voor de beste compositie voor gemengd koor en or kest. Het programma omvat voorts verschillende recepties en festiviteiten voor de deelnemers en de gasten, want het is duidelijk dat bij dit gedenkwaardige feest een groot aantal be kende en gevierde persoonlijkheden ln de internationale muziekwereld zullen worden uitgenoodlgd en dat niet het minst aan hunne aanwezigheid het jubileum bijzonde ren luister zal ontleenen. Ter blijvende herinnering zal een Gedenk boek verschijnen met een overzicht van de geschiedenis van „Toonkunst" en bovendien zal er een Gedenkpenning worden geslagen. Nieuwendijk 225229 AMSTERDAM, Onde Gracht 151 UTRECHT, ZATERDAG 37 APRIL HUIZEN, 336.3 M. Na 6 uur 1852 M. Uital. K.R.O» uitz. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje 12.13— x.iS Concert door het K.R.O.-Trio 1.152.00 Gra» mofoonmuziek 3.004.15 Kinderuutje 5.30— 6.30 Gramofoonmuzick 6.306.40 Causerie ovei de Beiersche Alpen 6.407.30 Gramofoomnuziek 7.308.00 Causerie over de Berliner Fcstspielweke® 8.0011.00 Concert. Orkestconcert en zang 9.3e Nieuwsber. 11.0012.00 Vroolijk programma. HILVERSUM, 1071 M. 12.15a.oo Concert door het AVRO-Trio a.oo4.00 aansl. van het Tuschinsky- Thcater te Amsterdam 4.004.30 Italiaansch voot beginners 4.30—5.00 Italiaansch voer gevorderden 5.005.30 Gramofoonmuziek 6.017.43 Concert door het AVRO-Trio. DAVENTRV, 156a M. 10.35 Kerkdienst 11.05— xx.20 Huishcudpraatje ï.202.20 Carlton Hotel Octet 3.20 Voetbalmatch in het Wembley Stadion 5.05 Concert. Militaire kapel 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lezing over de voetbalwedstrijd van hedenmiddag 6.35 Nieuwsber. 7.00 Muziek 7.05 Liederen van Schumann voor bariton 7.20 Omroeppraatje 7.35 Lezing 7.50 Variété en dans-orkest 9.20 Nieuwsber. 9.35 Causerie door Harold Nicolson 9.50 Nieuws ber. 9.55 Concert. Orkest R. H.gnell, sopraan. H. Kimberley, bariton 10.55xa.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1744 M. 12.50—2.X0 Fragmenten van „Le Jour et la Nuit." Decocq 4.05 5.05 Kinderhalfuurtje. Daarna dansmuziek 6.537.20 Gramofoonmuziek 8.35ix.io Populaire Zwitser- sche liederen. Zwitsersch gemengd koor en orkest.. Daarna dansmuziek. LANGENBERG, 463 M. 9.35 en xx.jo Gramofoon muziek 13.251.50 Concert door de voorin, mili taire kapel 5.055.50 Kamermuziek 7.20 Vroolijke avond. Orkest, jazzband, vocale en instrumentale so listen. Daarna tot x.ao Dansmuziek. ZEESEN, 1649 M. 11.204.30 Lezingen 4.20—5.30 Orkestconcert 5.307.05 Lezingen 7.20 Concert Koorconcert 8.05 Piano-trio's (piano, viool en cello). Daarna: Orkestconcert. Daarna: Persberichten en tot ii.50 Dansmuziek. HAMBURG, 39**6 M. 4.20 Orkestconcert 5.20 Orkestconcert 7«20 „Der Bauer a's Millionar" of „Das Madchen au.° der Feënwelt." Romantisch toover- sprookje van Ferd. Raimund 9.5013.20 Dans muziek. BRUSSEL, 5x1.9 M. 5-2o Trio-concert 6.50 Gramo- foonplaten 8.35 Phonograag 8.50 Orkestconcert. brieven van haar moedert zuster Joan in aantal en omvang toe en meermalen be zocht zij David om te trachten hem er toe over te halen, kleine Joan voor een poos aan haar af te staan. „Ge geeft Alice's kind geen opvoeding, zooals wel mogelijk zou zijn, David," was ze gewoon te zeggen, terwijl ze naar Joan wees, als deze barrevoets om het huisje van haar vader ronddrentelde, met bruine, als van een vischersjongen door de zon ver brand armen en beenen. „Ach, ze is nog zoo jong" was dan onver anderlijk het antwoord van haar vader. „Goed, maar ze wordt toch met eiken dag ouder," drong haar moeder's zuster aan. „We moesten het maar laten, zooals het is", wile Mark dan tuschenbeide komen, die zich bewust was, dat Jasmine Cove al zijn bekoring verliezen zou, wanneer kleine Joan weg was. „Neen, neen, Mark,'» zei David dan wei eens, ,.m'n schoonzuster heeft gelijk, Allice zou zeker een betere opvoeding voor Joan hebben verlangd, dan wij haar thans kun nen geven." „Het kind is gelukkig en gezond," merkte Mark dan weer op, die altijd met genoegen zag, dat zijn broer David zich dan besluite loos de handen door z'n lange lokken haalde. En dan nam David meestal zijn toevlucht op de klippen, een enkele maal met zijn kleine meid, doch liefst alleen, wanneer hij haar ontloopen kon. HU wist zelf heel goed, STOOMVAART MIJ. NEDERLAND POELAU LAUT 25/4 v. Batavia, v. Londen, te Amst. KON. HOLL. LLOVD DELFLAND (uitr.) pass. =4'4 Lydd. KENNEMERLAND 25/4 v. Hamburg tt Amst. MAASLAND (thuisr.) 23/4 te en 24/4 v. Santos. RIJNLAND (uitr.) 24/4 v. Rio Janeiro. ZEELANDIA (uitr.) 24/4 V. Las Palmas. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ ACHILLES 24/4 v. Torrevie'a te Burriana. AJAX 24/4 v. Hamb. n. Amst. ARES 24/4 v. Smyrna te Constantin. ATLAS 2J/4 v. Curacao n. het Maracaibomeer. AURORA 34'4 Gibr. n. Oran. BARNEVELD (thuisr.) g«sign. 24/4 »P m')l w. T. Land's End. BERENICE 24/4 v. Tanger n. Trapam. BRIELLE (thuisr.) 1/5 te Antofagasta verw. DOROS 24/4 v. Malaga te Huelva. ERATO 24/4 v. Odense n. Aarhuus. HEBF. v. Kopenh. te Gothenb. JUNO 24/4 v. Samos n. Candia. NOTOS 24/4 v. Venetië n. Triëst. ORION 24*4 v. Piraeus n- Salonica. PERSEUS 24/4 y. Carthagena te Alicante. RHEA a=i/4 v. Guatemala n. Kingston. SATURNUS 24/4 R°«- V,'go. STUYVESANT 23/4 v. Barbados n. Plymouth. THESEUS 24/4 v. Barcelona n. Genua. ULYSSES 24/4 Algiers n. Smyrna. SATURNUS 24/4 Ro». n. Vigo. HOLLAND—AFRIKA LIJN BILLITON 24'4 V. Antwerpen n. Hamburg. SPRINGFONTEIN (thuisr.) 24/4 v. Djeddah n. Suez HOLLAND—AMERIKA LIJN DINTBLDIJK Pacifickust n. Rott., 25/4 te Liverpool. EEMDIJK Pacifickust n. Rott., 22/4 v. Los Angeles. LEERDAM Rott. n. New Orleans 24/4 te Havana. NOORDERDIJK Antw. n/d. Pacifickust, 24/4 L<» Angeles. RIJNDAM Rott. n. New Vork, pass. 24/4 Cape Race, ROTTERDAM 25/4 Rott- n. New York. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN IJSELKERK (uitr.) 25/4 v. Colombo. STREEFKERK (thuisr.) pass. 25/4 Vlissingen. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN GEMMA (uitr.) 25/4 v. Yokohama. OOSTKERK (uitr.) 24/4 v. Genua. JAVA—NEW YORK LIJN BOSCHDIJK 24/4 v. Java te New York. ROTTERDAMSCHE LLOYD BUITENZORG 25/4 v- Hamburg te Rott. DELI (uitr.) 24/4 v. Genua. INDRAPOERA 25/4 Batavia te Rott. INSULINDE (thuisr.) pass. 24/4 Pentn. KOTA GEDOE (thuisr.) pass. 24/4 Gibraltar. SOBKABOEMI (thuisr.) 24/4 v. Belawan. TAPANOELI (uitr.) 25/4 te Sabang. VLIELAND (thuisr.) 24/4 v. Marseille. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN ALDABI (thuisr.) 24/4 v. Las Palmas. STOOMVAART MIJ. OCEAAN LAERTES 25/4 v. Batavia L v. Londen, te Amst. EMZETCO LIJN JONGE JACOBUS Valencia n. Rott. pass. 24/4 Fimsterre. JONGE JOHANNA 25/4 Rot. te Barcelona. NEDERLANDSCHE SCHEPEN BATAVIER III 25/4 v.m. 9 u. 30 v. Rott. te Gravesend. HELENA 21/4 St. Lucia gep., Pensacoia n. Montevideo. HOFPLEIN 25/4 v. Bergen n. Rott. IJSELHAVEN 35/4 v. Newcastle n. Rio Janerro. KATWIJK 25'4 v. Rott. te Caen. KEILEHAVEN 23/4 Cienfuegos te Casfnda. MAGDALENA 23/4 Kaap Frio gep., Rosano n. St. Vincent. SCHIE 24/4 v. Rouaan te Sfax. TRENT 25/4 v. Danzig te Rouaan. VECHTDIJK 24/4 V- Hamb. n. Rott. WINTERSWIJK 24/4 Ouessant gep., Huelva n. Rott YILDUM 24/4 v. Port Talbot te Montreal. ZAANDIJK 24/4 Teneriffe gep. v. Rott. n. B. Air. dat, hoewel de opvoeding, welke hij zijn dochtertje geven kon, voor een, jongen ze ker voldoende zou zijn geweest, deze voor kleine Joan volstrekt niet voldoende was. Hoe forsch en stevig gebouwd Joan ook was, de plaats van een zeeman kon zij toch op de vloot niet innemen: wat moest er dan van haar worden in de toekomst? Wat ge beurde er met andere meisjes van haar rang en stand? Dienen of een huwelijk. Da vid fronste de wenkbrauwen, wanneer hij er aan dacht. Joan mocht nooit dienstbode worden en wat een huwelijk betreft David liet in zijn geest de verschillende jongelieden uit het dorp voorbijgaan maar geen enkele hunner, die waardig was, met Joan een huwelijk aan te gaan. Dan kwam hen steeds tot de conclusie, dat zijn schoonzuster. „Missie", zooals zij de oudste zuster van zijn overleden vrouw altijd bed den genoemd, gelijk had, ten slotte en dat Joan maai 'ns een tijdje naar haar toe moest. Maar thans nog niet! Dat was ook steeds en onveranderlijk het besluit van z«n overdenkingen. En wanneer zi1 dan terugkeerde, was Mark altijd blij over die onveranderlijke conclusie, want Mark was een van die menschen, die gaame het uur der bezoeking wat willen uitstellen. En dan keerde Joan's tante weer onver- richterzake terug naar het Londen, dat zij geleerd had lief te hebben en werd kleine Joan weer overgelaten aan haar droomen bij de muziek der golven, en aan haar zand- De hoogeerw. pater Provinciaal der Jezuïe ten H. Kitselaar S.J. moet op last van den dokter geruimen tijd rust nemen en heeft daarom den hoogeerw. pater H. Keysers S.J, rector van het Canlsius-College te Nijmegen, benoemd tot Vice-ProvinciaaL AMSTERDAM, 35 April. Eieren. (Eierveiliug Prin«n- gracht.) Aanvoer deze week 500.000 stuks. Hoogste prijs f 7.10, middenprijs f 5.305.50, laagste prijê f 4.50. Eend- eieren f 4.604*75. Handel kalm. HOORN, 25 April. Kaas. Aangevoerd 24 stapels fabriek»- kaas f 41.50* 6 st. boerenkaas f 42, 2 st. boerencomraissie f43.50, a st. fabriekscommissie f43* Totaal 47*184 kg. Handel vlug. BARNEVELD, 35 April. Eieren. Aanvoer 1.750.000 st. Prijzen witte f 5.355.60, bruine f 5.50—6.35. Handel vlug. GOUDA, 25 April. Kaas Ter markt waren 359 partijen. Prijzen f3538, rijksmerk ie s. f 40—44» ae s. f3739, zware tot f 45* Handel traag. AMSTERDAM, 25 April. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwschc bonten f 3.703.30* id. blauwen f 2.703.30, bravo's f 2.503.50, id. bi. eigen heimers f 1.80a per hlid. juin f 22.25 per 50 kg id. blauwe poters f 1.501.75, id. bonte poters f 1.50— x.75, id. Bevelanders f23.25, IJpolder bravo's f2.50—-3.50. Hillegommer zandaardappelen f 2.403, Drentsche eigen heimers f 22.50, Friesche blauwen f 2.903, id. borgen f 1.902, id. blauwe borgers f 1.802 per hl. BOVENKARSPEL (Station), 24 April. („De Tuinbouw") Pootaardappeien f 0.401.27 per bak. Aanvoer 247 kak. Roode kool f 14.5016.50 per 100 kg. Aanvoer 7000 kg. Gele kool f 515 per 100 kg. Aanvoer 17.800 kg. IJMUIDEN, 24 April. In de week van 16 tot en met 2a April werd door 87Nederlandsche stoomtreilers,iDeenschen motorkotter, 4 zeil- en 57 motorloggers alsmede 200 motor- kustvaartuigen te samen 880.000 kilogram treilvisch ter waarde van f 244.152 aangevoerd. Van de beugvisscherij kwamen binnen 10 stoorabeugers met een aanvoer van 27.200 kilogram beugvisch, waarvan de opbrengst f 9343 bedroeg. Door 2 Britsche stoomdrifters werd eene hoeveel heid van 34.775 kilogram haring met een opbren«5' van f 1242 aangebracht. Er kwamen in dit tijdvak v.m <-• IJs- landvisscherij terug 1 Nederl. en 2 Duitsche stoon* r%i srs, welke te zarnen 187.300 kilogram versche en gezouten visch aanvoerden. Deze ladingen werden voor i 20.479 geveild. De 81 van elders aangevoerde consignatiezendingen brachten f1171 op. De totaalomzet bedroeg aldus deze week f 276.578 tegen f 296.243 io de daaraan voorafgaande week. WEDLOOP AAN HET MEER VAN GENèVE De vraag der ontwapening achter de wapeningscommissie. kasteelen, die zij op het strand optrok, groo- ter dan zij zelf was, of mocht zij, als ze daartoe het verlangen te kennen gaf, deel nemen aan de excursies van haar oom Mark die zich steeds zoo roekeloos wagen dorst, aan de beklimming der steile klippen, waar de krijschende zeemeeuwen huisden. Hoe het zij, de jaren harer jeugd waren zorgelooze jaren voor haar wanneer zij er aan terug dacht, een onafgebroken zomer- .xche weelde. David herinnerde zich de win terstormen beter dan zijn dochter, en was meer dan eens bang voor haar behoud, wanneer de orkaan loeide over den rand der klippen; dan vroeg hij zich af, of hij mis schien terwille zijner dochter niet beter deed, naar Seacombe te verhulzen. Maar David was langzaam en traag in het veran deren, en terwijl hij er nog altijd over na dacht, had Seacombe zich ook naar zijn kant uitgebreid en trof men hem na enkele jaren, bezig zijn netten te herstellen naast zijn nieuwe bqren. In deze bezigheden stelde Joan altijd ht meeste belang, en wanneer een bijzonder teere en moeilijk te repareeren net onder handen was, wisten haar fijne vingers het best om te springen met het dunne ge traande koord. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10