i ONDER ROOD SCHRIKBEWIND Spinnewehjes Telegrafisch Weerbericht DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VRIJDAG 26 APRIL 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17141 AAHGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK ORIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Weensche cijfer-goochelarij Het trucje ontdekt Wie in Weenen de belastingen opbrengen len! Benoemingen De Dornier Wal-vliegbooten op weg naar Indië De Kruisweg in Haarlemmermeer De Graf Zeppelin weder te Friedrichshafen geland De financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten Twee locomotieven ontspoord Brand in de Haarlemmermeer Anton Jurgens en zijn echtgenoote te Londen beroofd N.V. Gemeenschappelijk Bezit van Aandeelen Philips' Gloeilampenfabrieken Vergadering N.V. Inter nationale Hypotheekbank N.V. Philips' Gloeilampen fabrieken De inbraak in de kluis Z. H. de Paus naar Palestina De nieuwe voorzitter van den Indischen Volksraad Voor f 33.000 opium aangehaald De vliegveldkwestie tusschen Rotterdam en Den Haag Voornaamste Nieuws Zal miss Smith een Oceaanvlucht maken? J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Een prestatie De D. H. V. B. De Koning van Siam naar Java Dr. Max Euwe naar Indië Verkeersongevallen VAN ONZE RECHTBANK BUREAUX: NASSAULAAN49j Teleioon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURAN ADVERTEIMTIEN 35 ct- p. regel i VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbeL Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN tusschcn den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarderr O ft ft A Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door XT P ft bij een ongeval met ril bij verlies van een hand, X-| ftl" bij verlies van een trfl bij'n breuk van X/]ff| bij verlies v. een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen lÜUUUa- verliesvanbeidearmen.beidebeenenof beideoogen: I I JU»""doodelijken afloop; lfcÜU»~een voet of een oog: I I fcïl»~duim of wijsvinger: I ÜUi" been of arm; I anderen vinger. VIII Wij zouden ons zelf een goedkoop succesje kunnen bezorgen, als ook wij, op onze beurt maar dan met meer juistheid dan onze roode collega een bedrag gingen becijferen, dat de Ween sche gemeentenaren per hoofd aan den rooden wethouder Breitner jaarlijks moeten afstaan in tegenstelling tot het bedrag, dat de Amsterdamsche Katho lieke wethouder Drabbe per hoofd der bevolking heft. We willen echter zelf niet vervallen in de groote fout, welke de M-redac- teur zoodoende opzettelijk beging, omdat de uitkomst hem een fortuintje toescheen, omdat 't zoo prachtig in zijn kraam te pas kwam. Is de vondst geen juichkreet waard: Breitner krijgt jaarlijks per inwoner 153 schilling, oftewel 53.55, Drabbe eischt daarentegen 226 schilling, oftewel 81. Of de Weensche wethouder van fi nanciën dus goedkoop is! Nu zijn deze cijfers nog afgezien van de totaal foutieve en bedrieglijke redeneering op zichzelf al niet ge heel juist. In het Amsterdamsche cijfer heeft onze vriend zich niet willen vergissen; dat zou trouwens al te gemakkelijk te controleeren zijn. Maar het Weensche cijfer? Volgens de begrooting voor 1929 ont vangt de gemeente Weenen aan eigen belastingen 184.736.000 schilling, aan uit- keering van den Bond 123.040.000 schil ling, tezamen dus 307.776.000 schilling oftewel per hoofd 171 schilling, dat is ongeveer gelijk aan 60. Dat scheelt al een beetje. Maar zooals gezegd wij zullen ons geen goedkoop succesje bezorgen door op ónze wijze gebruik te maken van M.'s redeneerfout. Het systeem is onbruikbaar, omdat de belastingtechniek en de economi sche toestanden daarginds heel anders zijn dan in Amsterdam. En juist deze beide factoren zijn voor het bepalen van den druk der belastin gen in Weenen doorslaggevend. Wat de belastingtechniek betreft: een enkel voorbeeld: in Amsterdam be taalt men per hoofd der bevolking voor de gemeentepolitie ongeveer 11. Weenen daarentegen heeft Staats politie, welke door de Bondsregeering betaald wordt! Amsterdam keert aan zijn (in door snee) 6000 werkloozen ongeveer 900.000 uit, dat is 150 per jaar per werklooze. Weenen daarentegen profiteert van Sfcafswerkloozenzorg; welk hoog be drag zou de gemeente Weenen voor haar 72000 werkloozen niet moeten uit geven, als de bondsregeering haar daarvan niet vrijstelde? Voeg hierbij nu nog het verschil in welvaartspeil tusschen Weenen en Am sterdam: in Weenen 70.000 werkloozen op 2.805.000 inwoners, in Amsterdam 6000 op 750.000 inwoners. In Weenen belastbaar inkomen per hoofd 615.30 per jaar, in Amsterdam 831.45. In Weenen loonen of salarissen, welke in A'dam l'A tot 1 2/3 maal zoo hoog zijn. i We mogen dus zonder vrees voor te genspraak zeggen, dat alleen reeds uit hoofde van het verschil in welvaartspeil per hoofd van de bevolking in A'dam gerust 1.30 a 1.40 belasting geheven mag worden tegen 1.in Weenen. Er zijn nog veel meer verschillen, en het zou voor ons een klein kunstje zijn (op juistere gronden dan de M-redac- teur) voor Weenen een hoofdelijke be lastingopbrengst te becijferen, waarbij vergeleken de Amsterdamsche op brengst per hoofd belachelijk goedkoop zou zijn. Het bewijs is thans echter genoeg zaam geleverd, dat M. zijn lieve lezers allervriendelijkst bedot heeft door twee ongelijkwaardige grootheden met el kaar te vergelijken. Als de roode lezers de artikelen van vriend M. goed gelezen hadden, dan zou den zij hem zelf betrapt hebben op de grootst mogelij ke onwaarschij nlij kheid in zijn beweringen. Met trots vertelt hij immers zelf, dat de gemeente Weenen jaarlijks voor wo ningbouw rond 100 millioen uitgeeft, voor verschillende „Fürsorge"-doelein- den 82.7 millioen en voor onderwijs (begrooting 1927) 65.1 millioen. Deze drie postjes bedragen tezamen al 247.8 millioen, terwijl de gemeente Weenen aan eigen belastingen en aan bondsuitkeering (volgens M.) maar 1.800.000 maal 153 schilling 275.4 mil lioen schilling ontvangt. Met een onnoozele 27.6 millioen schil ling zou de gemeente Weenen dan ver der haar heele huishouding moeten fi nancieren! En het heet, dat het roode gemeente bestuur ten behoeve der bevolking zich zoo koninklijk royaal gedraagt! Heeft niet één van de duizenden roode lezers dit bewijs van M.'s valsche voorstellingen in de gaten gekregen? Dan zijn zij, op hun beurt, toch ook groote stumpers! Nu nog een enkel woord over de ver deeling van den belastingdruk over de hoofden der Weensche bevolking. Met een tamelijk tikje zelfverheffing hebben de roode gemeentebestuurders van Weenen den Hollandschen Redac teur voorgepraat, dat zij de belas tingen halen, waar deze te vinden zijn dat zij den arme ontlasten en den rijke laten betalen. En onze M-redacteur kalkte het hoo- gelijk verheugd néér: „Het stelsel is nu zoo, dat de arme niets, de arbeider bijna niets, de rijke alles betaalt." Is dat geen ideaal stelsel? Moeten de armen en de arbeiders in Holland niet reikhalzend uitzien naar zóó'n stelsel? O neen! Van den eenen kant immers is er van die fraaie voorstelling van za kenniets waar en van den an deren kant, voor zoover men in Weenen werkelijk aan progressie doet, geschiedt dit zoo bruut en zoo lomp en zoo „rücksichtlos", dat er van een „belas ting" niet langer sprake kan zijn, maar wel van een kapitaalaanranding, welke de best gesitueerden welhaast op de vlucht moét drijven en in ieder geval aan handel en industrie weer een groot kapitaal, waarvan aan vele arbeiders werk verschaft kon worden, onttrekt. Wat is er nu waar van die hoogge roemde ontlasting der arbeiders in het roode Weenen? Bijna niets! Direct of indirect worden ook de ar beiders door bijna' alle Weensche belas tingen getroffen: ondanks de uitvoerige en absoluut onjuiste tegenspraak van onzen beroepsloochenaar blijft het als een paal boven water staan, dat - b.v ook de arbeiders hun deel in de be lasting op het gebruik van voedings- en genotsmiddelen moeten bijdragen. De M.-redacteur jokt (al dan niet in commissie) heel uitgebreid, dat de aan tallen belaste restaurants, café's, deli- catessenwinkels, enz., maar heel be perkt zijn; hij zegt b.v.: „van de 3623 restaurants zijn er maar 596 belasting plichtig, en alleen de 8 duurste betalen 15 pet.; van de 1154 café's zijn er slechts 348 eenige „Abgabe" schuldig: Slechts 2 betalen 13 pet.; van de 50.000 delicatessenwinkels ,„(!-L.S.) wor den er slechts 258 belast. Waarheid is, dat er op 31 October 1928 van de verschillende restaurants niet minder dan 526 een taxe van 15 pet. moesten betalen, en zoo vervolgens naar rang en stand 13, 12, 10 pet. enz. Met de café's staat het naar ver houding net zoo, en wat die „delicates senwinkels" betreft, hieronder heeft men óók te verstaan de "in Weenen zöo talrijke zuurkraampjes en -wagentjes langs den weg; het aantal 50.000 is echter, zelfs voor een wereldstad als Weenen, een stomme enormiteit; een „Unpolitisch Verband" raamde 't aan tal onlangs op 21.000. Of de M.-redacteur het ook wéét! In totaal zijn er in Weenen niet minder dan 2683 consumptie-inrichtin gen belastingplichtig. Weet u, wat b.v. voor restaurants en café's een criterium is voor belasting plichtigheid? Of erkleedjes op de tafeltjes lig gen! Zoo is het duidelijk, dat over het al- meen zelfs de meest gesjochte arbeiders zich aan deze belasting praktisch niet onttrekken kan. En o wee! als de arbeider zich de luxe wil permitteeren, een bioscoop te bezoeken: 23 a 2S% pet. belasting op den entreeprijs is de straf voor zijn uitspatting! Bij dansvertooningen heeft men 23 a 28 pet.; bij sportdemonstraties 26 pet.: bij harddraverijen en boksen 33 pet. 't Is waar, dat schouwburgen en ope ra's over 't algemeen slechts met 7 pet. (niet met 5 pet., heer M.!) belast wor den, maar ook deze 7 pet. zijn hoog genoeg voor Weenen, om meerdere kunstinstellingen het leven onmogelijk te maken en vele kunstenaars tot broo deloosheid te doemen: in 1925 werd aan steun aan werklooze tooneelspelers 4000 schilling uitbetaald, thans is dit bedrag tot 50.000 schilling gestegen, welk bedrag echter naar de Ween sche correspondent van de „N. R. Crt." onlangs berichtte nog ten eenenmale onvoldoende is, zoodat de regeering natuurlijk weer de regeering en niet het gemeentebestuur! ten spoedigste hulp zal dienen te bieden. Het Weensche gemeentebestuur fokt werkloozen: de Bondsregeering mag den werkloozen ondersteuning uitbeta- Op wie drukt voorts de z.g. „Fur- sorge"-Abgabe (4 a 8 pet. gemeentebe lasting op ieder uitbetaald loon of sa laris) Schijnbaar op de werkgevers, maar in werkelijkheid op de bedrijven, die met belasting (in verband met con- currentiemogelijkheid) rekening moe ten houden bij het toekennen van loo nen en salarissen en verder op alle consumenten (ook arbeidersconsumen ten), die de door deze belasting ver hoogde prijzen moeten betalen. Dan is er voorts de belasting op het huis-dienstparsoneel. Alsof dit een heele bijzonderheid en een socialistische zegening was, vertelt de M.-redacteur, dat in Weenen de eer ste dienstbode voor deze extra-gemeen tebelasting vrij is, maar met nog groo- ter enthousiasme verkondigt hij even later: „de familie Rothschild, die een bediendenstoet van 36 personen be hoeft, zou in Amsterdam 1600 moeten betalen en is hiervoor in Weenen aangeslagen voor een 40.000." De M.-redacteur vergeet erbij te ver melden, dat de familie Rothschild ofschoon zij zelfs om die j aarlij ksche 40.000 zich in 't minst niet behoeft te bekommeren reeds heel wat perso neel ontslagen heeft; die menschen kwamen op straat; de Bond mocht er voor betalen! Op wien drukt deze roofbouwbelas- ting van het roode gemeentebestuur? Verder: Wie moet zijn have en goed niet te gen brand verzekeren? Welnu: op de verzekeringspremie moeten de verzekerden in Weenen be lasting betalen, liefst tot een bedrag van 3.2 millioen schilling! De M.-redacteur moet nu nóg eens vertellen, dat in Weenen „de arme niets, de arbeiders bijna niets, de rijke alles betaalt." Waar de gemeente Weenen echter progressief kan werken, daar doet ze 't. En onze roode collega is erover in de wolken, dat b.v. voor de woningbouwbe- lasting (de extra belasting voor het bouwen van gemeentewoningen) per maand door de 461.661 laagst aangeslagen families te zamen slechts 566.810 schilling en door de 483 hoogst aangeslagen families 196.370 schilling wordt opgebracht. Dit is het eenige voorbeeld, dat onze roode collega van progressieve belas tingheffing in Weenen geven kan, maar het is dan ook fameus! De goeie man ziet niet in, hoe hij hier juist bewijsmateriaal aanvoert voor onze stelling, dat er in Weenen voorzoover mogelijk een ware roof- bouwbelasting geheven wordt juist van degenen, die de kapitalen moesten four- neeren voor den wederopbloei van han del en industrie, waardoor de werkloos heid geleidelijk bestreden zou kunnen worden. Hoeveel betalen nu wel die 482 hoogst aangeslagenen, alléén voor deze extra-woningbouwbelasting, per hoofd? We hebben 't even in Hollandsch geld omgerekend: 1680 per jaar! En de 461.661 laagstaangeslagenen per hoofd? 4.37per jaar. Dat is niet veel, maar zelfs de arm- sten der armen moeten in deze belas ting bijdragen. De M.-redacteur was zoo pienter, in de haast de heele middengroep, welke n.b. uit 138.954 belastingbetalers be staat, bij vergissing te vergeten. Hoeveel denkt u nu, dat de leden van deze middengroep over 't algemeen middenstanders, voorzoover die in Wee nen nog leven! per jaar per hoofd in deze extra-belasting moeten bijdragen? 88.20! Zoo moeten in Weenen ter wille van de roode gemeentepolitiek van den eenen kant alle inwoners (ook de arbeiders ondanks hun armoedloonen!) bijdragen in de vele extra-belastingen, welke Herr Breitner wist uit te vinden; zoo worden van den anderen kant juist degenen, die min of meer de mid delen voor den economischen wederop bloei zouden kunnen fourneeren, der mate gebrandschat, dat hun de gele genheid of de lust daartoe wel ontno men wordt. En dat alles geschiedt in tegen stelling met het economisch-gezonde Amsterdam in de economisch-dood- zieke stad Weenen! Tóch zijn de belastingen in Weenen, volgens m'nheer M., heelemaal niet hoog! L. S. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan: te R'dam (H. Ant. v. P.) den Weleerw. Pater fr. H. Hulsbosch O.F.M.; A'dam (H. Ant. v. P.) fr. I. C. J. Gilissen O.F.M.; Oudewater fr. J. Zeij O.F.M.; en te Leiden (O. L. V. O. O.) fr. H. Mulder O.F.M. Morgen naar Athene? Naar gemeld wordt, is de storing aan een der motoren van de drie Dornier Walvlieg- booten, die thans op weg naar Ned.-Indië nog te Napels liggen, hersteld. Morgen zal hoogstwaarschijnlijk de tocht naar Athene worden voortgezet. In verband met het plan tot vernieuwing van den Kruisweg tusschen Heemstede Hoofddorp-Aalsmeer, vernemen we, dat het dempen van een gedeelte van den Kruistocht nabij het gemeentelijk sportterrein nagenoeg zijn beslag heeft gekregen. Aan de uitvoering hiervan heeft ter be strijding van de werkloosheid een groot aan tal werkloozen uit Haarlemmermeer gearbeid. Met het rooien van de groote iepenboomen langs den te verbreeden Kruisweg in de rich ting naar Heemstede, is men ook gereed ge komen. Vanwege den Provincialen Water staat zal nu wel spoedig met de verdere uitvoering van 't groote wegenplan worden begonnen. Hier en daar zijn reeds materia len aangevoerd. Omtrent den tocht van de „Graf Zeppelin" vernemen wij nog het volgende: Boven de Riviera Aan boord van de „Graf Zeppelin," 25 April. (V. D.) Na de Golf van Lyon te zijn overge vlogen vloog het luchtschip „Graf Zeppelin" op een hoogte van 1000 meter gisterenmorgen te acht uur in de richting van de Riviera. Cannes en Nice werden gepa-seerd en Monaco was eveneens waar te nemen. De passagiers hadden een prachtig uitzicht over den ge- heelen Cöte d'Azure,tot aan het zonnige strand van San Remo toe. Geland FRIEDRICHSHAFEN, 26 April. (V. D.) Het Duifsche luchtschip „Graf Zeppelin" is tegen half elf gisterenavond na een vlucht van 57 uren veilig alhier geland. Deze eerste landing bij nacht ging met nauwelijks meer moeilijk heden gepaard, dan die overdag. De passa giers, die terstond van boord gingen, waren vol lof over den tocht en de verzorging. Een amendemcnt-Kampschöer door dc Tweede Kamer aangenomen Bü de behandeling van de artikelen van het wetsontwerp betreffende de regeling van de financieele verhouding tusschen het rij li en de gemeenten is gisteren door de Tweede Ka mer met 39 tegen 26 stemmen aangenomen een amendement van den heer Kampschöer om ten behoeve der kleine gemeenten de sala rissen van den burgemeester en den secreta ris niét voor de helft maar voor 75% voor re kening van het fonds te brengen met een maximum van 3000 gulden inplaats van 2500 gulden. Minister De Geer had de beslissing over gelaten aan de Kamer onder de mededeeling dat het ongeveer zeven ton zou kosten. Tusschen het station W. P. te Amsterdam en het hoofdstedelijk Centraal Station zijn giseren twee aaneengekoppelde locomotieven ontspoord. Na eenige uren waren de machines weer in de rails. Gedurende dien tijd echter ondervond het treinverkeer veel vertraging. Gisteravond omstreeks half acht werd de brandweer van Hoofddorp gealarmeerd voor een brand, die was uitgebroken in een berg, staande op het erf van den stroohandelaar Roodenburg nabij de Kaag. De brandweer slaagde er in het vuur tot den berg waarin een partij stroo geborgen was en die geheel afbrandde te beperken en het aangrenzende woonhuis te behouden. De oorzaak moet hieraan worden toege schreven, dat een in den berg staand Fordje bij het aanzetten van den motor in brand vloog en geheel in vlammen opging. Verze kering dekt de schade. Een dief heeft voor 690.000 aan juwceien gestolen Men seint ons hedenmorgen uit Londen: In den afgeloopen nacht is een dief door gedrongen in de appartementen van den bekenden Nederlandschen Margarinefabri kant Anton Jurgens in het Hydepark-hotel. Alle juweelen van mevrouw Jurgens, tot een waarde van 600.000 gulden, zijn verdwe nen. Elk spoor van den dader ontbreekt tot nog toe. Door den Raad van Beheer der N.V. Ge meenschappelijk Bezit van aandeelen Phi lips' Gloeilampenfabrieken zal aan de jaar- Hjksche algemeene vergadering van aandeel houders worden voorgesteld over het boek jaar 1928 uit te keeren op de gewone aan deelen 21 en op de preferente aandeelen 9 dividend. In cïe gisterenmiddag te Groningen ge houden buitengewone vergadering van aan deelhouders der N. V. Internationale Hy potheekbank, zijn de reorganisatievoorstel len met algemeene stemmen aangenomen er op neerkomende, dat het actief der ban:; overgaat in de pas opgerichte Interna tionale Hypotheekbank. Aan deze beslissing gingen eenige vragen vooraf. Op een vraag van den heer H! Lauer (Amsterdam) deelde de heer Jan van Tijen, voorzitter van de commissie uit de pand briefhouders, mede, dat de rente betaald zal worden tot 1 Juni 1929. Voorts deelde de directie mede, dat er geen nieuwe gegevens zijn, die een ander licht op den toestand werpen. Deze is nog steeds zeer ongunstig. De juridische advi seur, mr, A. baron van Haersolte merkte op, dat zal worden afgewacht, wat er op 1 Juni 1929 zal gebeuren; zelfs faillissement is dan niet uitgesloten. In de gisteren gehouden vergadering van commissarissen der N.V. Philips' Gloeilam penfabrieken is besloten om de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1928 uit te keeren op de gewone aandeelen een dividend van 21 procent en op de preferente aandee len een dividend van 9 De Disconto-Gesellschaft heeft thans het aanvankelijk door haar ingenomen stand punt om aan de safehouders elke vergoe ding der schade, hun bij de inbraak in de kluis-inrichting berokkend, te weigeren, la ten varen. Bij onderhandelingen met den juridischen raadsman van een aantal benadeelden heeft zij zich accoord verklaard met een compromis, waarbij wordt overeengekomen, dat zij 60 pet. der geleden schade zal ver goeden. Zij heeft in verband hiermede reeds 10.000 mark uitbetaald. Een aantal benadeelden evenwel hebben zich mét dit compromis niet kunnen ver eenigen en processen aanhangig gemaakt, waarbij zij vergoeding voor de geheele ge leden schade eischen. ,In een dezer processen heeft de recht bank de Disconto-Gesellschaft opgedragen aan te toonen, welke speciale voorzorgs maatregelen zij voor de bewaking der kluis- inrichting had getroffen. ROME, 26 April De correspondent van de „Resto Di Carlino" te Rome meldt, dat de eerste reis van Z.H. den Paus na de on- derleekening van het verdrag tusschen den H. Stoel en Italië naar het H. Land zal gaan. Deze reis zal het eerste bezoek van een Paus aan Jerusalem zijn. Tot lid, tevens voorzitter van den In dischen Volksraad is benoemd de heer J. W. Meyer Raneft, resident ter beschikking van den gouverneur van Midden-Java. Aneta seint uit Semarang: De opiumreehercheheeft 1100 thail opium aangehaald, tér waarde van 33000. De gemeenteraad van Rotterdam heeft na ampele discussie een beslissing genomen, in zake de bekende kwestie van het gemeen schappelijke vliegveld voor Den Haag en Rotterdam. Rotterdam zal aan het gemeen tebestuur van Den Haag en den minister van Waterstaat mededeelen. dat het nog altijd op het standpunt staat, dat het vliegveld Waalhaven nog behoort te worden gehand haafd. doch dat, indien aan Rotterdam vol ledig zal \yorden vergoed, de ten behoeve van dat vliegveld gedane uitgaven, die op 1.900.000 zijn geraamd, Rotterdam bereid zou zijn, mede te werken aan de stichting van een nieuw gemeenschappelijk vliegveld voor Rotterdam en Den Haag op een nader in overleg vast te stellen plaats. In de debatten is sterk tot uiting gekomen, Waalhaven te behouden, doch de voorzitter wees op een nieuw element in de kwestie, n.l. het bouwverbod van den minister van Waterstaat rondom Waalhaven, waardoor Rotterdam gedwongen wordt, óf te onder handelen met Den Haag, óf het vliegveld Zuidelijker te verplaatsen. Reuter seint uit New-York: De moeder van Miss Smith, die het duur- reeord verbeterde voor vrouwelijke vliegers, verklaarde, dat miss Smith een plan heeft voorbereid om dezen zomer een trans- Atlantische vlucht, waarschijnlijk naar Ro me, te doen. Zij voegde eraan toe, dat het geld voor dezevlucht reèds bijeen gebracht is. De Tweede Kamer heeft gisteren de be handeling van het wetsontwerp betreffende de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten voortgezet. De Ned. Indische Schaakbond bereidt een Indisch toumooi voor van dr. Max Euwe in 1933. In Hydepark-hotel te Londen zijn alle ju weelen van mevr. Anton Jurgens, tot een waarde van 600.000 gestolen. In verband met het vinden van een middel om alcohol in vasten vorm te brengen, is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van eenige wettelijke bepalingen betreffende accijns op gedistilleerd. De drie Dornier-Wal-vliegbooten, op weg naar Indië, zullen waarschijnlijk morgen van Napels naar Athene vertrekken. Te 's-Gravenhage is overleden prof. mr. J. Carpentier Alting. De strafzaak tegen Salomon Liebermann zal zeer waarschijnlijk op 5 Juni a. s. door de Amsterdamsche rechtbank behandeld worden. De „Graf Zeppelin" is weder te Friedrichs hafen geland. Ernstige ontploffing in een potloodfabriek tc Neurenberg; tot nu toe negen dooden. Een besluit van de Fra.nsche theaterdirec teuren om alle theaters te sluiten. Na de Deensche verkiezingen. Het kabinet biedt den koning zijn ontslag aan. Een pleidooi van Hughes, den Amerikaan- schen oud-minister van buitenlandsche za. ken, tot toetreding der Vcreenigde Staten tot het Hof van Internationale justitie. De koning van Siam wordt einde Juli op Java verwacht. OP REIZIGER Wie graag weten, wat in eerste klas hotels past, vrage het maar aan den lift jongen hü zegt, naïef de waarheid, dat daar ieder doet, wat hij wiL OP WAAGHALZEN Menigeen, die „er boven op" wou komen, valt in de laagte. P. Chenent. OP NIETSDOENER Laat het kostelijkst van al U niet roekeloos ontglippen. Dat is: de Tyd, die snel gaat glippen, Zonder dat hij keeren zal. Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten mor gen worden opgestoken om: 7.49 uur. Een Wolff-telegram uit Böblingen meldt: De vlieger Frank Kirsch vertrok Woens dagmorgen 4.30 met een passagier van hier in een licht Klemm-vliegtuig en landde om 2 uur nam. te Barcelona. Den afstand van 1300 k.m. legde hij zonder tusschenlanaing af in 9uur. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Geestelijk Adviseur van het District Noord-Holland van den D.H.V.B. den Weleerw. Heer J. P. Doeswijk, kapelaan te Beverwijk. Aneta seint uit Batavia: Z. M. de Koning van Siam wordt eind Juli op Java verwacht. Hij zal met koninklijke honneurs ontvangen worden. Aneta seint uit Bandoeng: Het bestuur van den Ned. Indischen schaakbond bereidt een Indisch toumooi voor van den Nederlandschen schaakkam pioen Dr. Max Euwe, te houden in 1930. Te water Gisteravond begaf Mej. B„ die de rijwiel- kunst blijkbaar nog niet al te best verstond, zich per fiets op den Hoofdweg in de Haar lemmermeer. Bij het naderen van een auto raakte ze al gauw haar stuur kwijt, met het gevolg dat ze met fiets en al in de Hoofd vaart terecht kwam. Gelukkig kon ze door een voorbijganger spoedig uit haar benarde positie worden bevrijd, zodoat ze met den schrik en een nat pak vrij kwam. Uitspraken van Donderdag 25 April zijn: W. de K„ arbeider te Haarlemmermeer, thans gedetineerd, overtr. art. 247 W. v. S. zes maanden gev. straf voorw. met een proef tijd van drie jaren en bijzondere voorwaarde. A. S„ koopman, wonende te Haarlem, Th. S., koopman, wonende te Haarlem, beiden thans gedetineerd, afpersing, sub.T: drie jaar gev. straf, o.v. met aftrek preventieve hechte nis, sub. 2: twee jaren gev. straf o.v. met aftrek preventieve hechtenis. Hoogste barometerstand 772 m.M. t* Isafjord. Laagste barometerstand 746.5 m.M. t« Wisby. Verwachting: zwakke tot matigen, wellicht tijdelijk toenemende zuidelijke tot westelij ken wind, zwaar bewolkt of betrokken, waar schijnlijk eenige regen, iets zachter. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bildt hedenmorgen te 9 uur 35 aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: Attentie-sein neer! 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1