Stadsnieuws Wij verkoopen EEN Stofzuiger, die goed is Amsterdamsche Beurs Cheque-koersen MUZIEK DE „GENERAL ELECTRIC" - prijs f 110.compleet Heringa Wuthrich, Haarlem EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 26 APRIL 1929 BLADZIJDE 2 Centrale Verwarming Agenda 27 April Aanbesteding. Verlof Drankwet Vergunning Drankwet Serenade-P. de Rooij De staking te Zaandam Pater H. J. H. Smits O. F. M. J. S. Slofzulgerhuls VOS KOUWENS GROOTE HOUTSTRAAT 13 - TE LEF. 13497 Jubilea Het betalen van overwerk- uren aan het gemeente- personeel Benoemingen LAATSTE NIEUWS Bloembollencultuur in de Ver. Staten Vereeniging „Oost en West" De spoorweghalte aan de Zandvoort' schelaan VAN ONZE RECHTBANK De berooving van een bank- looper in de Linnaeusstraat te Amsterdam De Indische mail In een tobbe met water verdronken Personalia van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam R. K. Banketbakkers Gemeentelijk Concertgebouw De chemische oorlog Het non-stop vliegtuig boven Bagdad De opstand in Mexico Wederom een tornado in Georgia en Zuid-Carolina Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 Verkoop. Verhuur, Inruilen, Reparaties Hotelbrand te Heydekrug Het pokkengevaar geweken Grootvorst Michaël van Rusland overleden Vliegtuig-ongeval tusschen Warschau en Thorn De Belgische Kroonprins in Ned. Indië Onder een vallenden boom gedood De zaak van de „I'm alone" voor een gemengd Ameri- kaansch-Canadeesch scheidsgerecht Tien slachtoffers van de ontploffing in de potlood- fabriek te Neurenberg MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARN^JANi Haarlem - Amsterdam 232 exd. 235 Separator Boeton Mijnbouw 261% 271% Alg. Exploratie 219% 220 r Dorische Petr Bandar Holl Amerika Ujr Marine comm. Vorstenlanden MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARN IBANK Buitengewone zitting van het Folketing KREYMBORGs coupe heeft iets aparts Sociëteit St. Bavo 6 uur Gee!-Wit 7 uur Gewone zittingen 11 uur Verga dering L. T. B. 4 uur R. K. Vakbureau. St. Josephgezellenvereeniging, Jansstraat 49 Van 810 uur geopend Stadsschouwburg, Wilsonsplein 8 uur Ket Nieuwe Nederl. Tooneel „De Ge temde Peeks". Cinema-Palace, Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling. Luxor-Theater, Groote Markt 8 uur Bios coopvoorstelling. (Alleen voor volwassenen) Rembrandt-Theater, Groote Markt 7 uur en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellin gen. (Alleen voor volwassenen.) Hedenmorgen werd in het bureel van den Rijkswaterstaat aan den zyiweg, alhier, aan besteed in 3 perceelen: Perceel I: het verbeteren der steenglooiing op het buitenbeloop van de Heldersche Zee wering, tusschen de hectometerpalen 31 en 33 en 35 en 38. Raming 18.000. De laagste inschrijvers waren J. de Vries te Heemstede voor 17440; en C. Klinkert te Oud-Kars pel voor 1744J. Perceel II: het verbeteren van de Schager- vlotbrug te Zype. De laagste Inschrijver was; I. C. Kooiman te Harlingen voor 5890. Perceel II: het verbeteren van de Schager- ten behoeve van de Schagervlotbrug te Zijpe. De laagste inschrijver was: de N.V. Haarl. Scheepsbouw Mij. te Haarlem voor jr 1950. B. en W. van Haarlem brengen, overeen komstig art. 37 der Drankwet, ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van Chr. Joh. Nobels om verlof, ingevolge art. 34 dier wet, tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank anderen dan ster ken voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel aan de Groote Markt no. 29. B. en W. van Haarlem brengen, overeen komstig art. 12 der Drankwet, ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van G. H. Beusman, wed. van P. C. Roeien om vergunning, ingevolge artikel 15 dier wet, tot het verkoopen van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van ver koop in het perceel aan de Amsterdamsche- vaart no. 8. Gisteravond bracht de R. K. Hannonie- vereeniging „St. Caecilia", onder leiding van den heer Chr. Huyboom, een serenade by den heer P. de Rooü in de Soutmanstraat, naar aanleiding van zyn 25-jarig dienstju- bileum aan de Centrale Werkplaats. Om acht uur stelde de muziekvereeniging zich op in de Kennemerstraat en onder het spelen van een pittigen marsch marcheerde men naar de woning van den jubilaris, waar eenige nummers ten gehoore werden ge bracht, waarna de muzikanten onthaald wer den. De heer P. de Rooij herdacht tevens zijn 12 'A -jarig bestuurslidmaatschap van „St. Raphaël", waarom hU c'.oor den heer Chr. Huyboom, als lid van „St. Raphaël", in eenige waardeerende woorden werd toe gesproken. Nadat nog eenige nummers ten gehoore waren gefevacht, was hiermede de huldiging geëindigd. Er was veel belangstelling, de politie zorgde voor de goede orde. Een der stakers voor den poUtlerechter te Haarlem Hedenmorgen stond voor den politierech ter te Haarlem terecht de 24-jarige hout zager J. B. te Zaandam, die in de eerste dagen van de staking in het Houtbedrijf te Zaandam den Commissaris van Politie, al daar heeft aangevallen, opzetteiyk heeft mishandeld en geschopt. De Commissaris S. v. d. L. schetste aller eerst den toestand in Zaandam tydens deze moeiiyke dagen. Het was in den avond van 10 April, dat een der werkwilligen naar zijn huis werd gebracht. Een paar honderd men- schen maakten het de politie lastig en de politle-mannen. onder persoonlijke leiding van den Commissaris, duwden de menigte weg. Verdachte J. B. beweerde tegen den Com missaris, dat hy, die vrouwen, die ook onder de menschen waren, niet had weg te duwen. Get. merkte op, dat de vrouwen daar nog gevaariyker zyn dan de mannen. B. werd toen gesommeerd direct te verdwünen, waar- by hy een flinken duw kreeg. Plotseling draaide hy zich om en gaf den Commissaris met volle kracht een schop tegen zyn knie daarna greep hy hem by zyn ambtslint en trok ziin boord kapot, waardoor zij belden over den grond rolden. Verdachte werd toen vastgegrepen en in een auto naar Haarlem vervoerd. In den auto was hy nog niet gekal meerd en «had geroepen „ik heb lak aan Haarlem." In Haarlem is hy echter bygekomen en heeft hij voor den rechter-commlssaris be loofd, zich niet meer te zullen bemoeien met de stakingsleiding, terwijl hy den Commis saris excuses heeft aangeboden. Hy mocht toen weer naar Zaandam teruggaan. Verdachte is doof en by zijn kameraden bekend als een driftig man, doch in zich een goeie kerel. De Commissaris verklaarde dat zyn op treden op dien bewusten avond noodzakelijk was. anders was er algemeen verzet ont staan. De officier van Justitie sprak de hoop uit, dat het 't eerste en laatste geval van de staking te Zaandam zal mogen zyn. Verdachte J. B. staat terech erzake mis handeling van een ambtenaa*. in functie. Hy is wel'swaar zyn boekje te bulten ge gaan. is driftig, maar was over z'n zenuwen heen, anders had hy el begrepen, dat hy den commissaris van politie voor zich had. Van den burgemees' van Zaandam is een schryven binnengekomen, waarin een voorwaardeiyke veroordeeling In het belang van de gemeente gevraagd wordt. De officier wil, gezien de toestanden, besluiten tot een gevangenisstraf voor den tyd van 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. De verdediger Mr. J. E. W. Duys dankte al lereerst den fflcier voor zyn elementen eisch. Verdachte heeft voldoende geleerd en zal zich niet meer in den stryd begeven. Het is trou wens ook de bedoeling van de leiding, dat de stryd binnen de perken van de wet gevoerd wordt. Het optreden van den commissaris van po litie wordt door de stakers zelf tactisch ge noemd. Dat men in Zaandam zal gaan den ken: „je pakt den commissaris maar by zijn vel, worde naar Haarlem gebracht en de zaak is afgeloopen", gelooft spr. niet. De politierechter kan hier een sociaal nuttig werk verrichten, door zich by den officier aan te sluiten. De politierechter achtte de feiten bewezen en sloot zich, mede naar aanleiding van het schrijven van den burgemeester van Zaan dam, by den eisch aan. De toestand van den Weleefw. Pater H. J. H. Smits O. F. M. biyft vooruitgaan. CONCERT HAARLEM'S R. K. MAN NENKOOR Deze nog jonge Zangvereniging, waarover de heer J. Nibbering den dirigeerstaf zwaait, gaf gisterenavond in de kleine zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw een uitstekend geslaagd Concert. Zoowel de keuze der nummers, welke ten gehoore werden gebracht als de uitvoering ervan, wekten den indruk, dat door den heer Nibbering en zijn mannen, waaronder zich zeer goede krachten bevinden, met animo wordt gestudeerd, en het is zeker, dat, wan neer men op den ingeslagen weg blijft voort gaan. men een ensemble zal verkrijgen, dat er in de rij der Haarlemsche Mannenkoren wezen mag. Het programma vermeldde ter opening een voor vier mannenstemmen door den heer Nibbering gearrangeerd „Aan U, o koning der eeuwen." Misschien klonk dit, door den te korten tijd aan voorbereiding, hier en daar nog een weinig weifelend, waarbij nochtans rekening moet worden gehouden met een vrij groot aantal 'onge krachten, in wie de koordiscipline nog moet groeien. „De Conducteur", een frisch werk van onzen stadgenoot Jos de Klerk, werd evenals het „Matrozenlied" van Jacob Hamel met animo vertolkt, en schonk al dadelijk grooter bevrediging. Hier en daar hadden we ons wat minder staccato's gedacht, en wat breeder rythme nu kregen we den indruk van zenuwachtigheid en niet voldoende beheersching van het werk. Vooral baritons en bassen bezondigden zich nogal eens aan ongelijk afbreken en viak zingen, en sommige inzetten lieten eveneens aan gelijkheid te wenschen over, doch qua geheel, qua klank en volume, alsook qua nuanceering, werd het een goede prestatie. Het „Dominus regit" me van Vollaerts, dat zware eischen stelt aan de middenstemmen, gaf onder zeer goede ook enkele zwakkere momenten s waar er geen tekstboekje werd uitgegeven moesten we volstaan mer 'n paar notities zoo klonk het „quomam tu es" onzuiver evenals de inzet erna, het „mensa" te hard en ruw van klank- opzet. Maar gezien de moeilijkheid van het werk en de beschikbare krachten, mogen we dirigent en zangers onzen lof voor deze verdienstelijke vertolking niet onthouden. Met „Ave Caesar" van Roeske en „Nu vlagt er de Lente" van Karei H4tom> werd het concert, dat te ongeveer tien uur was afge loopen, gesloten. Ook deze nummers werden opgewekt en frisch gezongen. Met een drietal Chopin-composities, een Nottumo van Liszt en een Polonaise van Moszkowski, in omgekeerde volgorde ge speeld, ware het effect wellicht beter geweest, luisterde de heer Charles Mol aan den vleugel dezen zang-avond op. Zijn spel, ofschoon het op zichzelf zeer verdienstelijk ts, en blijk geeft van ernstige studie en goeden wil, is echter nog niet voldoende gerijpt, om stof te leveren tot een interessante critische beschou wing. Door zijn wat zwaren aanslag denkt men op de eerste plaats aan een organist wijders moge de heer Mol zich nog wat meer verdiepen in de poëzie, welke evenals het rythme in de composities van Chopin zoo ontstellend moeilijk zijn te benaderen. Velen denken daarover te licht. De aanwezigen dankten solist, directeur en zangers telkenmale met enthousiast ap plaus, en we meenen veilig te kunnen besluiten, dat deze avond voor het R. K. Mannenkoor een goede propaganda is ge weest en een welverdiend succes. Behalve de heeren P. de Rooü en F. Voor den Dag, vierden gisteren ook nog de heeren G. H. Deen, L. C. M. Hartman en R. van Balen hun zilveren dienstjubileum by de Ned. Spoorwegen. zy kregen allen eveneens de 'gebruikelyke enveloppe, terwyi de heer Deen nog van de ambtenaren een zilveren horloge en sigaren koker en van het personeel een vulpenhou der kreeg. Get. J. W. was de aangeredene, die ge- ruimen tyd met zijn been gesukkeld had en niet had kunnen werken. Hy was echter vol ledig schadeloos gesteld, daar alle Kosten door de verzekering waren betaald. Een winkelier uit de Raadhuisstraat had in zyn etalage 't ongeval zien gebeuren. Hü kon het ongeluk niet goed verklaren. Het O.M. achtte het ten laste gelegde, hoogst roekeloos rijden, bewezen. Daar W. met zijn handwagen echter niet geheel rechts reed, werd dit als een verzachtende omstan digheid beschouwd. De eisch luidde 100 boete ot 10 dagen hechtenis. De verdediger Mr M. A. van Eek schet ste den toestand waarin verdachte verkeerde toen de aanrijding plaats had. Onder den invloed van sterken drank was hy niet, af geleid werd hy ook niet, want er zat niemand by hem In den auto. Het drukke spreekuur had hem misschien wat minder frisch ge maakt. Is dan sprake van hoogst roekeloos rijden? vraagt pleiter. Mr. v. Eek achtte dan ook vrijspraak op haar plaats. Uitspraak 13 Mei is. Door den heer M. L. A. Klein, lid van den gemeenteraad is aan het College van B. en W. van Haarlem, het volgende verzoek ge daan: Nu wederom gebleken is, dat van de rond vraag niets terecht kwam en het gevaar niet denkbeeldig is, dat iedere raadszitting een zelfde resultaat kan opleveren, acht onderge- teekende zich verplicht uw college te ver zoeken: a. züne ten opzichte van de werklieden gestelde vragen aan te vullen met de vol gende vragen in verband met het schrijven van b. en W. aan de Hoofden van takken van dienst, waaraan werklieden verbonden zyn; (No. B/12—1/3 d.d. 20—3—'29). lo. Be doeld schrijven ter visie van den raad te leg gen; 2o. Waarom artikel 10 van het regle ment van het G. O. niet werd opgevolgd? b, deze interpellatie op de agenda te plaatsen, daar er gevaar dreigt, dat deze aangelegenheid lang hangende zal blijven. Tot zoover de vragen van den heer Klein. Naar wy vernemen, is door B. en W. aan de hoofden van takken van dienst een brief gericht over het betalen van overwerkuren. Deze heeft in de kringen van belanghebben den ontstemming gewekt, omdat bü de be rekening afgeweken wordt van een reeds eenige jaren gevolgde methode en zij, die overwerkuren maken daarvoor minder ont vangen dan vroeger. Althans by verschillende diensten. Van andere zyde vernemen wy, dat B. en W. aan de hoofden van dienst bedoeld heb ben eenheid te verzoeken in de toepassing van het Werkliedenreglement. Tot nu toe was de berekening van overwerkuren overge laten aan de verschillende takken van dienst met het gevolg, dat er zooveel zinnen als hoofden waren. Als er nu orde komt in dien chaos, zal misschien de een er wat béter en de ander wat slechter Van worden, maar het groote voordeel zal zijn, dat er unifor miteit over alle diehsten zal komen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, heeft benoemd tot waarnemend Deken van Hoorn, tijdens de afwezigheid van Deken J. P. Huibeis, den Zeereerw. heer Deken C. Jonckbloedt, te Wognum. gebouw kostte niet 503.000, maar 350.000. Totaal kost het tot nu toe, als dé gevoteerde verbeteringen zullen aangebracht zyn, ruim een half millioen. Een Reuter-telegram uit Washington meldt, dat president Hoover aan het con gres heeft voorgesteld, dat V/t milUoen dol lar van de 5 millioen, welke zün gevoteerd voor de bestrijding van ziekten en bescha digingen van het bloembollengewas in Texas, gebruikt zullen worden voor den stryd tegen de bollenvlieg, welke vooral in de streken van Orlando (Florida) ernstige schade berokkent. De jaarvergadering van de afdeeling Haarlem en Omstreken van de Vereeniging „Oost en West", wordt Dinsdagavond 30 April te 6.30 uur In het restaurant Brinkmann, Groote Markt gehouden. Na afloop van deze vergadering die kort zal duren zal een rysttafel worden gereserveerd voor hen, die zich daarvoor hebben opgegeven, welke rysttafel geleverd wordt door de Vereeniging Boeatan te 's-Gravenhage. De vergadering Is toegankeiyk voor allen, die aan de rysttafel zullen deelnemen, dus niet alleen voor leden der vereeniging. Het reizigers vervoer In het thans verschenen verslag van den toestand der gemeente Heemstede over 1928 ls een byvoegsel opgenomen betreffende het relzigersvervoer aan de nieuwe spoorweg halte by de Zandvoortschelaan, welke 7 October van het vorige jaar geopend werd. Vervoerd weiden in de richting Rotter dam 1827 reizigers en in de richting Amster dam 5682. totaal 7509. En kwamen aan het station aan vanuit de richting Rotterdam 3377 reizigers en vanuit de richting Amsterdam 2684, totaal 6061, Aan deze cüfeTs kan echter absoluut geen waarde gehecht worden, daar er niet in begrepen is het aantal reizigers, vervoerd op abonnementskaarten, maandkaarten 3s klasse, vacantiekaarten en rondreisbiljetten. noch het militair vervoer. En juist de cyfers voor het vervoer van reizigers op abonne- ments- en maandkaarten leggen gewicht in de schaal, want, ais wy het goed hebben, ls vooral ten gerieve van dezulken het sta tionnetje gebouwd. Aanrijding te Heemstede. Eenigen tyd geleden reed Dr. H. te Heem stede ln de Raadhuisstraat. Het was avond en hü kwam van een druk spreekuur. Plot seling hoorden voorbygangers 'n harden slag en bemerkten dat de automobilist een man met een handwagen had aangereden. Gis termiddag werd deze zaak vor de Recht bank behandeld. EEN ZAAK MET TAL VAN MOEILIJKHEDEN AMSTERDAM, 26 April In den avond van 8 Maart 1926, stond een 78-jarige bank' oioper in de Linnaeusstraat, naby de Muider- kerk, op de tram te wachten. In de hand droeg hü een geldtrommel, welke een be drag aan geld inhield van 6611.32, welk bedrag toebehoorde aan de Spaarbank van de Stad Amsterdam. De oude man had op dracht gekregen, dat geld te brengen naar het hoofdkantoor aan den Singel van deze bank. Op een gegeven oogenblik werd de looper aangevallen door een individu, dat'hem tegen den grond sloeg, hem den trommel ontrukte en er van door ging. De aanrander vluchtte de straat over en klom in een oog wenk over het hek van het Oosterpark, waar hy in de duisternis van de boomen verdween. Alles was in enkele oogenblikken geschied, zoodat voorbygangers, die van de brutale daad getuige waren geweest, niet in staat waren, in te grijpen, Ook hadden rij, evenmin als de beroofde, gelegenheid gehad het gelaat van den onverlaat op te nemen. De politie stond by haar onderzoek voor een moeiiyke taak, de banklooper zelf kon weinig positieve mededeelingen doen hij is inmiddels overleden en er verliepen ruim twee en een half jaar, eer zy eenige aanwyzingen in handen kreeg. In anarchis tische en anti-militaristische kringen werd namelyk over het gebeurde gemompeld; de politie legde haar oor te luisteren, met het gevolg, dat op 8 Maart 1928 gearresteerd werden de metselaar J. van der Genugten, thans 34 jaar oud, de timmerman K. A. J. Huntelerslag, thans 29 jaar, en de brochu- renhandelaar H. W. Eikeboom. thans 31 jaar. Het drietal werd in liet Huis van Bewa ring gedetineerd en op 22 Januari 1.1. werd Eikeboom op vrüe voeten gesteld, daar er geen voldoende termen waren, om zyn voor arrest te verlengen. Vandaag stonden de drie verdachten te recht voor de Vierdp Kamer der Rechtbank te Amsterdam. Hun was in de eerste plaats afzonderlyk diefstal van den trommel en van den inhoud er van ten laste gelegd; sub sidiair wordt eik der verdachten er van be schuldigd van heling, welke bestaan zou hebben in het uit winstbejag veroveren van dezen trommel en van het geld, of van het aannemen van een gedeelte van dat geld als geschenk Er waren in deze zaak niet minder dan drie en dertig getuigen a charge en verschil lende a décharchè gedagvaard; zoodat voor den aanvang: dér behandeling de zaal ge heel gevuld was. Dé belangstelling op de pu blieke tribune was zeer groot; de meeste plaatsen werden daar ingenomen door vrien den en vriendinnen van de verdachten. Verdediger van Van de Genugten was mr. Mensing van Charante; voor Hutelersiag en Eikeboom traden resp. op mr. dr. Benno J. Stokvis en mr. Simon de Jong. Op verzoek van het O. M., waargenomen door mr. De Blécourt, ging de Rechtbank, die gepresideerd werd door mr. Huisinga, er mede accoord, de drie zaken gevoegd te be handelen. Alle drie verdachten ontkenden in korte, maar niettemin krachtige taal, ook maar iets met de berooving te maken te hebben! Van de Genugten verklaarde, dat hy in het begin van 1926 gewerkt heeft, doch een getuige, die in verband hiermede gehoord werd, deelde mede. dat de naam van ver dachte niet op de loonlüsten voorkomt. „Als ik er niet opsta, is het heelemaal geen aanwyzing tegen my!" aldus ver dachte. „Het is slechts een bewys, dat de patroons met de looniysten knoeien". (De zitting wordt voortgezet) AMSTERDAM, 26 April De Indische mail via Genua wordt Zaterdag 27 April te kwart voor 11 te Amsterdam verwacht. NIJMEGEN, 26 April Gistermiddag' moest een moeder in de Papengas te Nyme- gen haar drie-Jarig kind even alleen laten, om een dochtertje naar school te brengen. Toen zy thuis kwam, vond zy de kleine ver dronken ln een tobbe met water. Aan de gemeentleüke Universiteit te Am- sterdam slaagde Woensdag j.l. de heer C. A. Spierenburg te Haarlem, oud-leerling vant_T«4 r i i het R. K. Lyceum, voor het candidaats- I T16I nGCriiaiGIl Van Q6 rUlTIGS examen in de wis- en natuurkunde. I -i T-> AMSTERDAM, 26 April In de paar laatste dagen waren aan het ongeveer 30 Meter hooge tooneel van het Paleis voor Volksviyt, dat nog overeind stond, een achttal stalen trossen aangebracht, om het gevaarte om te trekken. Hedenmorgen werd geprobeerd dit te volvoeren. De bewoners van het Oosteinde hadden aanzegging om half acht het huis t ver- laten. Om 8 uur werden eenige kleine dee- len omgetrokken. Daarna zou het groote werk beginnen. Met een winch werd aan de takels getrokken. Wel kwam er eenige beweging in het ge vaarte, maar het bood hardnekklgen tegen stand. Deze poging werd toen opgegeven. Om 10 uur werd een tweede poging ge waagd. ook nu weer bewoog het ijzeren ge vaarte. De kabel brak ten slotte. Om 11 uur was men bezig nieuwe kabels aan te brengen. De werkzaamheden hadden de belangstelling van vele autoriteiten. Woensdagavond half tien, na afloop van het Triduum der R, K. middenstanders, werd er ln café Brinkmann, onder voor zitterschap van den heer Maine een by- eenkomst gehouden voor de leden der R. K. Banketbakkersvereeniging. Alle leden waren aanwezig. O. a. werd behandeld de te voeren pro paganda en gezameniyke reclame. Over beide punten werd levendig van ge dachten gewisseld. Aan een Huishoudelük Reglement ter aanvulling van de reeds Bisschoppelyk goedgekeurde statuten wordt gewerkt- Voor het houden van excursies bestond veel animo. Vr het houden van excursies, bestond veel animo. Het bestuur werd sanctie verleend een en ander ter hand te nemen en nader uit te werken. Nadat nog verschillende punten waren behandeld van meer huishoudeiyken aard, werd de vergadering om 12 uur op de ge- brulkeiyke wyze gesloten. In het raadsverslag van gisteren ls een fout geslopen. Het gemeenteiyk Concert- Gisteren ls te Parijs door Dultschland het offlcieeie ratificatiestuic van het op 17 Juni 1925 te Genève onderteekende protocol inzake het gebruik van vergiftige gassen en bacteriën in den oorlog gedeponeerd. Daar dit protocol reeds door Frankryk was geratificeerd, is het gisteren tusschen n> iiirnTru» Duitschland en Frankryk in werking ge- MOlZUIgCrnUIS mAtKltNb treden. Gistermiddag ontving het Britsche mini sterie van luchtvaart mededeeling, dat het militaire vliegtuig, dat een non-stopvlucht naar Engelsch-Indlë onderneemt, om twee uur (Europ. tyd) boven Bagdad gesignaleerd is. Dit eerste bericht heeft begrijpelijkerwijs de bezorgdheid van het publiek weer eenigs- zins weggenomen. Bnchir gepasseerd LOND 2f April Het aatste bericht van het Britsche militaire vliegtuig op weg naar Indië meldt, dat het vliegtuig Donder dagavond te 7 uur 45 (midd. Eur. tyd) Euchi.- aan de Perzische Golf is gepasseerd. Meer dan twee derden van den geheelen afstand is thans reeds afgelegd. MEXICO-CITY, 26 April Gedekt door de duisternis, hebben de opstandige troepen Masiaka ontruimd en zyn naar het Noorden teruggetrokken. In de nabyhed van Navoja hebben zy zich verzameld en opnieuw stelling ge nomen. Twee en dertig dooden ATLANTA, 26 April Een tornado heeft wederom de staten Georgia en Zuid-Caro lina geteisterd. In totaal werden 17 personen gedood in Cochran (Georgia) en 15 personen in ver schillende andere plaatsen, terwijl ln totaal meer dan 200 personen ln de belde staten werden gewond. en wel voornamelyk eenige zaken van financieele wetgeving, die vóór 1 Juni tot stand moeten zyn gekomen. Alle andere zaken zullen moeten worden uitgesteld tot de herfstzitting, die op 1 October aanvangt. Daarby behoort ook het defensievraagstuk, waarby de nieuwe soc. dem. regeering ingrij pende voorstellen zal doen. HEYDEKRUG, 26 April In het hotel „Germania" te Heydekrug in het Memelge- bied brak hedenmorgen vroeg brand uit in de zolderverdieping. Het vuur breidde zich met een groote snelheid uit en was tegen den middag nog niet ge'oluscht. De geheele zol derverdieping en een aangebouwde zaal werden volkomen vernield. De brandweer van Heydekrug wordt geassisteerd door de brandweer van Memel. Twee meisjes, die op de zolderverdieping "liepen, vonden den uitweg versperd door vuur en rook. Eén hunner kon docr een 19- jarigen Jongen gered worden, maar bij zijn poging om ook het tweede meisje te redden kwam de dappere redder in de vlammen om. Het meisje sprong uit één der ramen en werd zoodanig gewond, dat zij naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. De windrichting is thans gunstig, zoode.t voor het overslaan van den brand op de nabij gelegen gebouwen eeen gevaar meer bestaat. De oorzaak ls onbekend. LONDEN, 26 April Het Engelsche mi nisterie van gezondheid publiceert een ver klaring, waarin er op gewezen wordt, dat het pokkengevaar ontstaan door de pok- kengevallen aan boord van het s.s. „Tos- kania" en het gevaar van besmetting, thans als geweken kunnen worden beschouwd. LONDEN, 26 April Grootvorst Michael van Rusland, die reeds eenigen tyd ernstig ziek was, is te Londen overleden. WARSCHAU, 26 April Gistermiddag had op de Weichsel tusschen Warschau en Thora een vliegtuig-ongeluk plaats, waarby twee Poolsche officieren om het leven kwa men. Twee militaire toestellen waren op weg naar Thom toen zy overvallen werden door een hevige sneeuw, en hagelbui. Terwijl het t eeiie vliegtuig gelukte zonder schade te lahden, trachtte het andere vliegtuig, dicht boven de Weichsel vliegend, een geschikt landingsterrein te vinden. Boeren langs den oever zagen hoe plotseling de machine over den kop sloeg en in het water stortte. De belde inzittenden, een majoor en een kapi tein verdronken. PADANG, 25 April. Aneta. Hedenmorgen zyn de kroonprins en kroonprinses van Bel gië, reizende onder den naam van Graaf en Gravin de Réthy van Fort de Koek naar Koonopan vertrokken. Maandag heeft de kroonprinses met prof. van Straelen en een inlandsche ambtenaar den Singaiang be klommen. MEDAN, 6 April. (Aneta). Een boom viel tydens het omhakken op een auto, waarin gezeten waren de heer Tie'.eman uit Langsa en ziin moeder. Deze kreeg den boom op zich en haar hoofd werd verbrijzeld- 2ij was op slag dood. De heer Tieleman bleef onge deerd, de chauffeur brak een been. NEW-YORK, 26 April Omtrent de zaak van den tot zinken gebrachten schoe ner „I'm alone" is tusschen de Amerikaan- sche en Canadeesche regeering ln zooverre overeenstemming bereikt, dat thans besloten is, dat deze zaak zal worden behandeld voor een gemengd Amerlkaansch-Canadeesch scheidsgerecht. NEURENBERG, 26 April Van de ln het ziekenhuis opgenomen gewonden by de ontploffing in de potloodfabriek te Neuren berg is hedenmorgen nog een gehuwde ma chinist overleden, zoodat het aantal dooden gestegen is tot tien. VRIJDAG 26 APRIL Vorige Koersen Opening heden Staatslcenlngen 5% Nederland 1912 5% Nederland 1916 4 K Nederl. 1916 4J4 Nederl 1917 4% N.-Indlë 1923 D N.lnd. 1926 Banken Koloniale Bank Cert. Handel My Industrieën Calvé Delft Nederl. Kunstzijde van Berkel's Pat. Nieuwe Phllipa... Indnstr. Bullentaih. 100%, 101%, 99 99 100 963/4 238% 163% 183 4191/2 160 1 348 117 238 886% 100'/le 101%, 99 99V, 1 100% 96% 240 163 182% 423% 160% 365 119% 244 893 161 163 Zweedsche Lucifers 386 383 Mijnbouw Petroleum 373% 376 1 108 112 393% 393% 182 180 b 37 38 41 <0% Rubber A'dam Rubber 2553% 254 177 177 Dell Batavia RubO 1683% 168 Rott. Tapanoell' 102 Serbadjadi 193 192 92% V I. o. O- 149% 153 Allied 79 1 77 Intercontln Rubber 10 918/is Scheepvaart 673% dito Gem Eigend 65% Kon Ned Stoomb 89%exd. Scheepvaart-Unie 2233% 221 6% 48 48% Suiker 6393% 640 82 85 1 162% 161 b 143 141 b Tabak 4443% 448 417% 417 174»/, 175 460% 420 Spoorwegen 215 i Union Paclfle 214 Wabash 67 66 Chic Milw. St Pan' 321/,, 31% Kansas City South 85%, 86 Erie Rallr 72'" 72% 5% 5% KOPENHAGEN, 26 April. Te Kopenhagen verwacht men, dat het nieuwe Folketing op 14 Mei a.s. voor een buitengewone zitting zal worden byeengeroepen. Deze zitting zal ech- ter slechts van korten duur zyn en dient om 1 de allemoodzakeiykste dingen af te handelen I VRIJDAG 26 APRIL 59.01 59.03 Pa.'Us 9.72 9.73% 34.56 34.58 12.07% 12.08% 47.91 47.93 13.03 13.06 Madrid 43.50 43.60 Weenen 34.98 35.02 Ne--vork (cable 2.49 2.50 7.36 7.38% 27.— 27.10 66.32 66.37% 66.35 66.40 66.48 66.52

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2