Gemengd Nieuws Sport en Wedstrijden De Engelsche Beker-finale TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 26 APRIL 1929 BLADZIJDE 2 De strafzaak tegen Salomon Liebermann Het toezicht in een apotheek VERXEER EN POSTERIJEN De zomerdienstregeling der Ned. Spoorwegen KUNST EN KENNIS Dr. A. Smijers Tragisch Brand Li een koffiebranderij De gelegenheid maakt den dief „Blijf liggen of ik schiet!" Een auto gekanteld Een geheimzinnig geval Inbraak in het Foresters- gebouw te Amsterdam Diefstal van sigaretten Door rook gestikt In de diepte gestort Gevaarlijk spel Al het vee kwam in de vlammen om Een eigenaardig heerschap Niet sterk genoeg gebouwd De eerste grasboter De gevaarlijke stroom O District Haarlem en Omstreken Junioren - Competitie Overreden en gedood Een moedige daad Zal Portsmouth de Cup winnen of de Bolton? Men „tipt" de Wanderers! Ontzettende drukte te Londen Brand in een opslagplaats te Rotterdam DAMMEN Het Ned. Dam-kampioen- schap VOETBAL Het Belgische elftal voor den wedstrijd tegen Holland Om het 2de klasse kampi oenschap van Haarlem en omstreken LEGER EN VLOOT Siert de veldmuts den Nederlandschen militair SOCIAAL LEVEN Z.Em. Kardinaal van Rossum over den Katholieken Middenstand R.K. Vereeniging ter bescherming van meisjes deze dagvaarding zal worden vrijgesproken. Het slot van zijn pleidooi wijdde pleiter aan den psychologlschen kant van de zaak. Uit de stukken krijgt men den indruk, dat getwijfeld wordt of het geld wel weg is.... Vast staat, dat verdachte roekeloos met het geld is omgesprongen; hij was in gezel schap van zeer slechte vrienden; er is met groote bedragen gesmeten, dus zeer veel wijst er op, dat Van Ingel wel degelijk het geld is kwijtgeraakt. En indien dat zoo is en de Rechtbank, vooropgezet, dat zij pl. juridisch verweer verwerpt, dit kwijtraken aanneemt, zijn er alleszins termen, om ver dachte een lichtere straf op te leggen, dan door den officier is geëischt. Subsidiair drong pleiter Op een zeer clemente straf aan. Na re- en dupUefc. werd de uitspraak bepaald op 7 Mei a. De belangstelling voor deze zaak op de publieke tribune, was zeer groot. Behandeling voor de Amsterdamsche rechtbank op 5 Jnni a.s. Naar de „Telegraaf" verneemt, is de aan vang van de openbare behandeling der strafzaak tegen S. Liebermann thans defini tief bepaald op Woensdag 5 Juni a.s. Gelijk reeds eerder gemeld, zal hij voor de Vierde Kamer van de rechtbank te Amsterdam terechtstaan, welker samenstelling als volgt is: Mr. J. W. Huysinga, President, mrs. J. E. Hoekstra en M. D. K. S. van Lier, rech ters. Salomon Liebermann Dezer dagen hoopt de rechter-commlssa- ris mr. H. D. Feenstra, de instructie te kun nen sluiten, waardoor de verdere tijd wel krap is toegemeten, zoowel voor het opstel len van de dagvaarding als voor de voor bereiding door de rechtbank en door de ver dediging. Men houdt er, naar het blad voorts verneemt, reeds rekening mede, dat de be handeling der zitting wel eens een kleine maand in beslag zou kunnen nemen. Het O. M. wordt, zooals men weet, even als de zaak der Veendammer Hypotheek bank, waargenomen door den subst. officier van Justitie mr. D. Reillngh Wzn. Verdedi ger van Liebermann is mr. D. Giltay Veth. De Haagsche Rechtbank heeft gisteren bevestigd het vrijsprekende vonnis van den Haagschen kantonrechter, gewezen tegen mevr. R., geboren B., die terecht heeft ge staan terzake van overtreding der wet op de artsenijbereidkunst, omdat zij als apo thekers niet voldoende toezicht gehouden zou hebben in haar zaak, waarin zij een assistente geplaatst had. Nieuwe treinen De heer J. Hoornberg Jr., lid van den Spoorwegraad, deelt in het orgaan der Ned. R.K. Ver. van Handelsreizigers „St. Chris- toffel" mede, dat van de wenschen, welke indertijd zijn ingediend ter behandeling in den Spoorwegraad o.m. de navolgende in vervulling zullen gaan bij den aanvang der nieuwe dienstregeling op 15 Mei e.k. Trein 103 UtrechtZwolleGroningen thans alléén loopende in de zomermaanden zal voortaan het geheeie jaar loopen. Hierdoor blijft de goede ochtendverbinding ook van Nijmegen en Arnhem naar Gronin gen met trein 309, in het vervolg gedurende het geheeie jaar gehandhaafd. Trein 94 wordt van af Eindhoven ver sneld en trein 318 (nieuw 418) eveneens doorgevoerd naar Utrecht, waardoor trein 94 reeds te 22.49 te Amsterdam zal kunnen aankomen. Hierdoor zal men met trein 1147 (nieuw 1181) te 23.20 naar Haarlem en van daar met trein 2697 (2709) V. 23.41 nog IJmutden kunnen bereiken. Zoodra de tunnel te Hilversum gereed komt. hetgeen in den loop van dit jaar zal geschieden, zal trein 1608 5 minuten ver vroegd worden, waardoor alsdan de aan sluiting te Amsterdam naar Den Helder beter zal verzekerd zijn. Ingelegd wordt trein 3802 op het baanvak LeidenHaarlem, welke te 7.47 zal stoppen in HeemstedeAerdenhout en 8.09 te Am sterdam aankomen. Benoemd tot hoofdleeraar in de muziek geschiedenis aan het Conservatorium te Amsterdam Dr. A. Smijers is benoemd tot hoofdleeraar In de muziekgeschiedenis aan het Conserva torium te Amsterdam, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer S. van Milligen. Dr. Smijers is professor aan het Klein Seminarie „Beekvliet" te St. Michiels-Gestel. Hij heeft zich op het gebied der muziekge schiedenis veel bekendheid verworven en is thans directeur der afdeeling kerkmuziek aan de R. K. Leergangen te Tilburg. Hij maakt verder deel uit van de besturen der Ned. St. Gregorius Vercenlglng, de Vereeniging van Nederlandsche Muziekgeschiedenis, waarvan hij tevens secretaris is, van de „Internationale Gesellschaft fiir Musikwissenschaft"; ook ls hij curator der R. K. Kerkmuziekschool te Utrecht. Dr. Smijers heeft zijn muzikale opleiding genoten onder Anton Averkamp, waarna hij zijn studies te Weenen voortzette aan de „Akaclemie fiir Musik und darstei lende Kunst," en aan de Universiteit. In 1928 ls hij gepromoveerd op proefschrift. Te Eindhoven ls de losse arbeider P. van Wanrooy bij een in aanbouw zijnde con structie-werkplaats der N.V. Philips van een hoogte van vijf meter gevallen. Hij is kort nadien overleden. Het slachtoffer laat vrouw en kinderen achter. In de electrische koffiebranderij der N.V. Colcrp te Venlo is een gedeelte van de op slagplaatsen door hrond vernield. Het ge lukte de brandweer na eenige uren het vuur te stuiten, zoodat verdere verwoestingen voorkomen werden. Dezer dagen is een inwoner van Roermond te Vlodrop, terwijl hij zijn rijwiel met acte- tasch buiten aan een der weinige hulzen al daar, had neergezet, beroofd van 800 Mark, die in die tasch waren geborgen. Twee per sonen, die in de buurt door een jongen waren gezien, werden van dezen diefstal verdacht. Zij zijn te Elmpt in een café overrompeld, toen zij juist de eerste twee mark van hun buit hadden verteerd. Zij zijn in verzekerde bewaring gesteld. Door de tegenwoordigheid van geest van een Nederlandschen koopman is een bekende internationale hoteldief te Berlijn kunnen gearresteerd worden. Toen de koopman 's nachts om één uur in zijn hotelkamer kwam, bemerkte hij een man onder zijn bed en riep direct: „Blijf liggen of Ik schiet!" Het gealarmeerde hotel personeel waarschuwde de politie, die den man meenam na het bureau, waar bleek, dat een goede vangst gedaan was. De aspi rant-dief was n.l. geen vreemdeling in het vak. Hij was, naar het Hbld. meldt, in 1935 uit Amerika teruggekomen en dat zelfde Jaar nog veroordeeld tot drie jaren gevangenis straf wegens hoteldiefstal, in Keulen ge pleegd. Na zijn vrijlating verbleef de man In hotels te Wiesbaden, Frankfort en andere steden en sedert eenige maanden te Berlijn, waar hij van verscheidene hoteldiefstallen verdacht wordt. Een groote benzine auto van de Shell is te Aalsmeer bij het nemen van een bocht ge kanteld. De oorzaak moet gelegen zijn In het te snel rijden, waardoor een der banden sprong, juist bij het nemen van een bocht bij den Schinkel. De auto, die geladen was met 5000 L. ben zine viel tegen een juist passeerende autobus aan en drukte de geheeie linkerzijde hiervan in elkaar. Eenige passagiers van de bus be kwamen ontvellingen en de heer S. kreeg een diepe snede over het gelaat. Het verkeer was langen tijd gestremd. Uit de brandkast van de kantoren der Gebrs. Kaubrich, grossiers in glas en aarde werk aan de Nieuwe Haven te Rotterdam, is 'n portefeuille met 7000 verdwenen. Hoe wel aanvankelijk gedacht is aan inbraak heeft de politie daarvan geen enkel spoor kunnen vinden, terwijl ook aan verduistering niet behoeft te worden gedacht. Men staat voor een raadsel, hoe het geld verdwenen ls, daar ook de brandkastdeur niet beschadigd is. Tijdens afwezigheid van den concierge heeft men zich gisteravond toegang weten te verschaffen tot het gebouw van de An cient Order of Foresters in de Sarphatistraat 8 te Amsterdam. De ongewenschte bezoe kers hebben verschillende kamers, na de sloten te hebben verbroken doorzocht. Toen de concierge omstreeks 12 uur thuis kwam, lag alles overhoop gehaald. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, die een onder zoek instelt. Gisternacht kon nog niet wor den vastgesteld, wat vermist wordt. Bij een inbraak in een sigarettenfabriek, gevestigd in de Spuistraat 261 te Amster dam zijn ontvreemd 30230 sigaretten (waarde f 760.75) en een blikken doosje inhoudende 11.07. Het openen van twee brandkasten ls niet gelukt. Woensdagavond omstreeks 10 uur wilde G. Scheer oud Oost-Ind. militair snet zijn vrouw zijn woning aan de Vechtsifaat, te Zwolle binnen gaan, toen hti een sterke brandlucht en een verstikkenden rook waarnam. Toch drong S. de woning binnen, waar hij nog een en ander trachtte te redden. Toen de vrouw haar man niet uit de woning zag te- nigkeeren, waarschuwde zij de buren die hem voorover dood in den kelder vonden gestikt door den rook. Hij had onbeduidende brand wonden bekomen. In de ondergrondsche werken van de mijn „Willem Sophie" te Spekholzerheide is de 22-jarige sleeper H. P. uit Simpclveld 60 m. naar beneden gestort. De ongelukkige overleed spoedig. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Te Anloo is, waarschijnlijk door het spe len van kinderen met lucifers, de woning van den arbeider S. de Vries tot den grond toe afgebrand. Niets werd gered. Een in de schuur staande auto verbrandde eveneens. Door tot nu toe onbekende oorzaak heeft te Graauw een felle brand gewoed in het wagenhuis op de hofstede van den landbou wer E. Het wagenhuis en de schuur zijn ge heel afgebrand, waarbij vijf paarden, twee veulens, veertien stuks rundvee en twee varkens in de vlammen omkwamen. Alle landbouwgereedschap en machines gingen verloren evenals de voorraden hooi, stroo enz. De schade wordt door verzekering ge dekt. In het „Algem. Politieblad' vestigt de commissaris van politie 2e afd. te Utrecht de aandacht op een onbekenden man, zich o.a. noemende Box, J. Bosch Azn. en J. A. de Vos. Signalement: lengte ong. 1.70 M., mager, bleek gelaat, grof gebouwd, loopt hoog in de schouders, leeftijd ong. 40 jaar. Hij is gekleed met grijs colbertcostuum, grijze pet (ook wel slappen hoed) en donkere overjas. Hij maakt den indruk, een buitenman te zijn. Als bijzonderheid wordt nog opge merkt, dat zijn gebit opvallend is afgesle ten. HU bezocht te Utrecht o.m. een bouwkun dig teekenaar, wien hij verzocht een plan te maken voor een vereenigingsgebouw te Westbroek; een musicus, wen hij verzocht op te treden als jurylid bij een zangcon cours te Vianen; een kunstschilder, wien hl) verzocht een schilderij te maken voor 500, dat moest dienen om aan ds. Hoek te Oudewater aan te Bieden bij gelegenheid van diens 50-jarig jubileum. Ook heeft hij zich al eens uitgegeven voor opzichter van den Rijkswaterstaat. Voor zooveel bekend, heeft hij tot heden nog niet getracht zich op een of andere wijze te bevoordeelen, zoodat niet bekend is, met welke bedoelingen hij deze verhalen, welke bij onderzoek onjuist zj]n gebleken, heeft ged&an. Te Nijmegen is een steiger ingestort van een in aanbouw zijnd huis. Twee werklie den, die daarop werkzaam waren, vielen van eenige meters hoogte neer. Een van hen werd aan den rug gekneusd en kreeg een wonde aan hoofd en schouders. De andere kreeg een ernstige hoofdwonde. Gisteren is door de firma J. H. Smeele te Den Haag de eerste grasboter aan H. M. de Koningin aangeboden. Te Oosterland (Schouwen) greep een schilder zich vast aan een onder stroom staanden electrischen draad. De man viel 6 meter naar beneden en werd ln levensge vaarlijken toestand opgenomen. Machine no. 12 Vrijdag, 26 April Programma 28 April 1929 iste klasse Concordia 4T.Y.B.B. 5 1 uur Santpoort 5H.B.C. 4 1 uur 2de klasse Alliance 4R.K.V.Z. 4 B.S.M 4—T.Y.B.B. 6 V.V.F. 2—TJZ.B. 1 Standen tot en met 21 April '29. H.B.C. 4 Alliance 3 1 uur 1 uur 2 uur Gisteravond is P. Zonneveld te Rotter dam door onvoorzichtig oversteken op den hoek van de eerste Middellandstraat en Henegouwerlaan door een auto overreden. De ongelukkige weid ongeveer vijf meter meegesleurd voordat de auto tot stilstand kwam. Naar het ziekenhuis vervoerd, bleek hij een beenbreuk en ernstige inwendige kneu zingen te hebben opgeloopen. Hij is aan de gevolgen overleden. iste klasse 13 9 2 2 20 4616 i-55 12 8 2 3 18 54— 7 1.50 14 10 I 3 21 53—26 1.50 12 7 I 4 15 43—15 1.25 10 4 I 6 7 14—33 0.70 12 4 O 8 8 19—25 0.66 11 1 I 9 3 13—38 0.27 8 0 O 8 O 083 O. 2de klasse 12 10 I 1 21 4020 1-75 13 7 1 5 15 4620 1.15 13 6 I 6 13 45—38 I.; 11 4 3 4 11 17—36 I. 11 4 1 6 9 1830 0.8I 11 4 1 6 9 21—37 0.8I 11 3 I 7 7 22—25 0.63 8 2 1 5 5 1520 0.62 Gisternacht heeft een Rotterdamsche po litieagent, die in de gemeente Pemis was, uit een brandend winkelhuis twee kinderen gered, die op de bovenverdieping sliepen en niet meer langs de trap naar beneden kon. den, door een ladder tegen het brandende huis op te zetten en daarlangs de kinderen in veiligheid te brengen. De winkel is uit gebrand. Geel Wit 3 H.B.C. 5 T.Y.B.B. 6 Concordia 3 V.V.F. 2 Alliance 4 B.S.M. 4 R.K.V.Z. 4 T.Z.B. 1 m *4v uamytytu 11U5 mvi bekend, zoowel R.K.V.Z. 3, Alliance 3 en H.B.C. 4 hebben nog kans. In de tweede klasse is H.B.C. 5 definitief kampioen, geen enkele andere kan het meer inhalen. Proficiat H.B.C.'ers. Opmerkingen worden gaarne ingewacht. De competitieleider P. P. SMIT, Verbindingsw. 55, Bloemendaal. F*. i Gisterenmiddag tegen een uur ls brand ontdekt in een opslagplaats van de Choco ladefabriek Veka aan de Insulindestraat te Rotterdam. Deze opslagplaats ligt onder de spoorbaan Den Haag—Rotterdam via Pijn akker. Door den feilen vlammengloed liepen eenige woningen aan de Insulindestraat ge vaar. Zij werden ontruimd. Het treinverkeer heeft even stopgestaan. De eerste trein die doorreed moest de plaats van den brand oasseeren terwijl de vlammen aan weerszijden van de baan omhoog sloegen. Het vuur is net 5 stralen gebluscht. De woningen beb- :en brand en waterschade gekregen. De op- -lagplaats is totaal uitgebrand. Gebleken is lat de spoorbaan door de hitte gescheurd '5. De spoorwegen zullen een deskundig on derzoek laten instellen. De brand ls te wij ten aan brandstichting door vuurtje stokende jongens. De politie stelt een onderzoek in. Het Engelsche volk hecht meer dan elk ander aan zijn tradities en met de klassieke bootrace en de Derby, is de cup-finaie een der voornaamste sport-evenementen. Reeds Vrijdagsavonds komen van alle windstreken de Wembley-bezoekers naar de machtige Engelsche hoofdstad. Natuur lijk leveren de betrokken plaatsen, Bolton en Portsmouth dit jaar het hoofd-contingent, terwijl ook Zaterdagsochtends nog duizenden geestdriftigen per trein worden aangevoerd. Deze duizenden menschen, allen in feest stemming, veroorzaken een ontzettende druk te zoowel in het treinverkeer als met de bussen. Alle neringdoenden maken dan ook uitstekende zaken en niet in het minst de kooplieden in gekleurde paraplu's, toeters, vlaggen en aanverwante feestartikelen, alles natuurlijk in de clubkleuren van de beide elftallen. Vooral die kleuren verhoogen het beeld. Met het in gereedheid brengen van het Wembley-stadion is men gisteren pas aan gevangen, omdat tot dat oogenblik de po pulaire hondenrennen de arena nog in beslag namen. Luttele dagen echter zijn slechts noodig om het aantal plaatsen met enkele tienduizenden uit te breiden, terwijl verleden week reeds een aanvang werd gemaakt met he leggen van een nieuw grastapijt, dat thans zorgvuldig is gerold en gemaaid, zoodat de speelgrond zoo vlak is als een biljart maar wezen kan. Vrijdag tegen den middag worden de buffetten in gereedheid gebracht en de levensmiddelen en dranken in enorme kwantiteiten aangevoerd, zoodat wanneer Zaterdagochtend tegen een uur of tien de eerste stroom uit Londen te Wembley arri veert, alles gereed is om de 100 000 gasten gepast te ontvangen. Natuurlijk houdt men zich ijverig met de vraag bezig, welk elftal zegevierend de Cup met zich mee zal voeren Hierin te raden is even lastig om vooruit bij een loterij te voor spellen, op welk nummer de hoofdprijs valt. Wel „tippen" de insiders de Bolton Wande rers, maar waarom Omdat de Bolton op een mooiere traditie kan bogen en reeds acht maal den Beker won? Terwijl Ports mouth nimmer zich tot de finale wist op te werken. Met evenveel recht wijzen de Portsmouth-supporters op de meer dan fraaie eindspurt hunner favorieten om aan het degradatiegevaar te ontsnappen Is voetbal reeds op zichzelf wisselvallig, beker voetbal nog veel erger, zoodat degenen, die een gokje wagen, of reeds gewaagd hebben, het lot gerust niet in eigen hand hebben. Sinds j.l. Zaterdag hebben de spelers van beide vereenigingen hun trainings-kampen betrokken en volgen strikt de door de trainers voorgeschreven leefregel, doch hierover be waart men het diepste stilzwijgen. De opstelling der beide teams is als volgt Bolton Wanderers: Pym, Howarth, Finney, Kean, Seddon, Nuttall, Butler, McClelland, Blackmore, Gibson, Cook. Portsmouth: Gilfilan, McColgan, Mackie, Thackeray, Mcllwaine, Nichol, Cook, Wat son, Weddle, Smith, Forward. Met de leiding is referee A. Josephs belast. Tot slot publiceeren wij de lijst van de beker-winnaars sinds den aanvang 1872: Wanderers (Bolton)-Royal Engi neers 1-0 1873: Wanderers (Bolton)-Oxford Uni versity 2-0 11874: Oxford University-Royal Engin 2-0 I 1875: Royal Engineers-Old Etonians 2-0 J1876: Wanderers (Bolton)-01d Etonians 3-0 1877: Wanderers (Bolton)-Oxford Univ 2-0 1878? Wanderers (Bolton)-Royal Engin 31 1879 Old Etonians-Clapham Rovers 1-0 1880: Clapham Rovers-Oxford Universty 1-0 1881: Old Caruthers-Old Etonians 3-0 1882: Old Etonians-Blackburn Rovers 1-0 1883: Blackburn Olympic-Old Etonians 2-1 1884: Blackburn RoversQueen's Park 2-1 1885: Blackburn Rovers-Queen's Park 2-0 1886: Blackburn Rovers-West Bromw. A. 2-0 1887: Aston Villa-West Bromwich A. 2-0 1888: West Bromw. A.Prest. N. E. 21 1889: Preston N. E.-Wolverhampton W. 3-0 1890: Blackburn Rovers-Sheffield W. 6-1 1891: Blackburn Rovers-Notts County 3-1 1892: West Bromw. A.-Aston Villa 3-0 1893: Wolverhampton-Everton 1-0 1894: Notts CountyBolton Wanderers 4-1 1895: Aston Villa-West Bromwich A. 1-0 1896: Sheffield W.Wolverhampton W. 2-f 1897: Aston Villa-Everton 3-2 1898: Notts Forepst-Derby County 3—1 1899: Sheffield United-Derby County 41 1900: Bury-Southampton 4-0 1901: Tottenham H.-Sheffield U. 3-1 1902: Sheffield United-Southampton 2-1 1903: Bury-Derby County 6-0 1904: Manchester City-Bolton Wanderers 1-0 1905: Aston Villa-Newcastle U. 2-0 1906: Everton-Newcastle U. 1-0 1907: Sheffield W.-Everton 2-1 1908: Wolverhampton W.-New Castle U. 3-1 1909: Manchester United-Bristol City 1-0 1910: Newcastle U.-Barnsley 2-0 1911Bradford City-Newcastle U. 1-0 igi2: Barnsley-West Bromwich A. 1-0 1913: Aston Villa-Sunderland 1-0 1914: Burnley-Liverpool 1-0 1915: Sheffield U.-Chelsea 3-0 1916, 1917, 1918 en 1919 Geen beker wedstrijden. 1920: Aston Villa-Huddersfield Town 1-0 1921: Tottenham H.-Wolverhampton W. 1-0 1922: Huddersfield T.-Preston N. E. 1-0 1923: Bolton Wanderers-West Ham U. 2-0 1924: Newcastle U.-Aston Villa 2-0 1925: Sheffield U.-Cardiff City 1-0 1926; Bolton Wanderers-Manchester C. 1-0 1927s Cardiff City-Arsenal 1-0 1928: Blackburn Rovers-Huddersfield T. 3-1 De wedstrijd om het kampioenschap van Nederland zal definitief op 18 Mei a.s. aan vangen. De belangstelling voor dezen wedstrijd ls dit jaar bijzonder groot, want zonder uitzon dering hebben de sterkste spelers uit ons land voor dit toumooi ingeschreven. Een bijzondere attractie vormt de deelna me van meester Herin, de Jongh (2den aan komende uit den wedstrijd om het wereld kampioenschap 1928) welke voor dezen wed strijd speciaal uit Parijs zal overkomen. Ingevolge de bepalingen van het reglement van den wedstrijd om het wereldkampioen schap, heeft de 2de aankomende 't recht den wereldkampioen uit te daeren. Komen meer dere spelers gelijk op de 2de plaats aan, dan heeft hij die tevens het- kamoioenschan van zijn land behaalt, bij deze uitdaging de voorkeur. Voor de Jongh is 't dus van groot belang den nationalen kampioenstitel te be halen, aangezien htj hierdoor 't recht ver werft Springer tot *n match om den wereld- kampioenstitel uit te dagen. Voorts schreven in: A.K.W.Damme, titel houder), P J. van Dartelen (kampioen van Amsterdam), W. Rustenburg (4de aankomen de wereldkampioenschap 1928), W. C. J. Pol man en I. J. de Jong. Meester Van Dartelen wordt door het be stuur van den Nederl. Dambond nog steeds beschouwd als „kampioen van Amsterdam" omdat de laatste wedstrijd om het hoofdste delijk damkampioenschap (waarin Rusten burg den titel behaalde) door den Nederl. Dambond niet wordt erkend. Behalve bovengenoemde meesters zijn nog tot den wedstrijd toegelaten A. Jacobs (2de aankomende meesterwedstrijd 1927), W. F. Verburg (2de aankomende meesterwedstrijd 1928), alsmede de winnaar van den herkamp B. RisG. W. Spittuler (meesterwedstrijd 1928). De bezetting van den nationalen kam pioenswedstrijd 1929 Is er dus een zooals nog nimmer is voorgekomen. Gespeeld zal worden op Zaterdagen één partij en op Zondagen twee partijen met een tempo van 25 zetten per uur. De Belgische ploeg voor den wedstrijd op 5 Mei is gisteren als volgt samengesteld: De Bie R.O. Brussel Nouwens Hoydonckx Meclulen Excelsior v. Averbeke, v. Halme, Boesmans Beerschot C.S. Brugge La Gantolse P. Braille Vandenbouwhede R. Braine Beerschot C.S. Brugge Beerschot Moescba! J. Diddens R.C. Brussel R.C. Mechelen Na het falen van Somers ln den wedstrijd tegen Ierland heett men dus den bekenden j Jean de Biè wederom een plaats waardig 1 gekeurd. De stand van dezen wedstrijd luidt aldus: J. van Berkum 9 7 2 0 16 1.78 Joh. Fabel Jr. 7 4 1 2 9 1.29 G. A. Ottolini Jr. 9 4 3 2 11 1.22 W. J. Bosman 8 4 1 3 9 1.13 J. Willemse 9 4 1 4 9 1.00 P. Mollema 8 3 2 3 8 1.00 H. van Lunenburg Jr. 9 3 2 4 8 0.89 J. Balk 9 2 2 5 8 0.67 G. Eising 9 1 4 4 6 0.67 F. W. de Pater 7 1 0 6 2 0.29 De 2e klasse kampioen J. van Berkum heeft 't recht verworven 't volgend jaar in den Haarlemschen kampioenswedstrijd hoofd klasse te mogen uitkomen. De strijd om den 2den en 3den prijs is nog bijzonder spannend. Nog 5 spelers komen hiervoor in aanmerking, zoodat de nog te spelen partijen van grooten invloed zijn. Gisteravond werden de wedstrijden om het 2de klasse kampioenschap voortgezet. De uitslagen luiden: C. A. Ottolini Jr. wint van F. W. de Pater. W. J. Bosman wint van P. Mollema. H. van Lunenburg Jr. wint van W. J. Bos man. Het Tweede Kamerlid de heer Bijleveld, heeft aan den minister van Defensie de volgende vragen gesteld": Is het den minister bekend, dat er op het oogenblik een partij van pl.m. 34.000 M. groen-grijs pettenlaken in den vrijen handel te koop wordt geboden, afkomstig uit Rijks- voorraad? Wat is de prijs, dien het Rijk voor dezen voorraad thans ontving, en wat is de prijs, dien het Rijk er voor heeft betaald? Wat is de reden, waarom deze ln goade con ditie verkeerende voorraad door het Rijk wordt afgeschaft? Indien die reden, of een der redenen is dat de kepi is of wordt afgeschaft, wat zal de soldaat dan voortaan buiten dienst moe ten dragen? Indien dat wordt de veldmuts, acht de minister die dracht overeenkomstig den eisch van netheid en uiterlijk voorko men, den Nederlandschen militair te stellen? EEN SCHRIJVEN AAN DE „HANZE" IN HET AARTSBISDOM UTRECHT In verband met de geregelde toezending van eenige practische boekwerkjes, uitgege ven door „de Hanze" in het Aartsbisdom Utrecht", heeft Z. Em. Kardinaal van Ros sum thans aan het hoofdbestuur van de Hanze in het Aartsbisdom Utrecht een schrijven van den volgenden inhoud gezon den: ROME, Paleis der Propaganda, 15 April 1929. Mijne Heeren, Uw belangwekkend schrijven, alsmede de door u verzorgde uit gave hebben Wij met dank en met ware vol doening ontvangen. Het verheugt Ons te zien, dat u zooveel zorg besteedt, om den middenstand onder elk opzicht te verheffen. Wij beschouwen dit werk als een daad van zéér vérstrek kende en zéér gelukkige gevolgen. Een krachtige middenstand is voor onze hedendaagsche Maatschappij méér dan gewenscht, volstrekt noodzakelijk. En hoe krachtiger die middenstand is, ook onder stoffelijk opzicht, des te meer zal het even wicht worden bewaard en des te zekerder kan heel het maatschappelijk leven naar waren vooruitgang streven. Maar ook de belangen, welke Ons meer ter harte gaan, worden door de uitbreiding van kennis, van zorg, van werkzaamheid, van liefde, van onderlingen steun en van krachtiger leven ten zeerste gediend. Deze belangen beoogen op de eerste plaats het blijvende en eeuwige geluk van den mensch, maar omdat er tusschen dit blijvende en eeuwige en het tijdelijke een noodzakelijk verband bestaat, rijn uwe werkzaamheden voor Ons van groot gewicht. Zi) brengen vruchten voort, waarvan men zich op het eerste gezicht geen rekenschap geeft en die men alleen leert waardeeren, wanneer men geheel het maatschappelijk leven overziet en tot in onderdeelcn leert kennen. Men kan gerust zeggen, dat een katholieke mid denstand, die onder alle opzichten gezond is, voor het leven en welzijn der Katholieke Kerk in Nederland een bron is van voor spoed en een verzekering voor de toekomst. W« zegenen dan het aangeboden werk, Wij zegenen Uwe verdere werkzaamheden en al degenen die met u medewerken of steunen. Volgaarne zullen Wij bij Onze eerstvol gende audiëntie het tweede exemplaar aan den H. Vader aanbieden. Naast de aansporingen van het Doorluch tig Nederlandse!» Episcopaat, zoo bi) herha ling tot den katholieken middenstand van Nederland gericht, om zich toch eindelijk allen te scharen onder het vaan van den Nederlandschen katholieken middenstands bond, zal zoo vertrouwt het hoofdbestuur naar het mededeelt thans toch zeker wel het gezaghebbend woord van den eenig- sten Nederlandschen kardinaal den door slag geven om de katholieke middenstan ders die niet, of niet goed georganiseerd zijn te bewegen in de rijen der katholieke mid denstandsorganisatie plaats te nemen. Zilveren jubileum der afdeeling 's Gravenhage De afdeeling 's Gravenhage der R. K. vereeniging ter bescherming van meisjes heeft gisteren haar zilveren jubileum ge vierd. Met de viering van dit jubileum ging te vens gepaard de opening van de nieuwe en vernieuwde gebouwen der St. Anna-stieh- ting te Den Haag, welke geschiedde door Z.Exc. den minister van Justitie mr. dr J. Conner. In de aula van het Maria-paviljoen had bU deze gelegenheid een feestelijke bijeenkomst plaats. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. minister Donner, de hoogeerw. deken kanunnik H. A. Th. van Dam, eere-voorzit- ter der jubileerende vereeniging, pater J. v. d. Tempel o.P. mgr. C. de Grutjter, dr. Th. Verhoeven, directeur van het Centraal R. K. Onderwifsbureau. jhr. mr. Fcith, kin derrechter, dr. J. Th. De Visser, oud minis ter van onderwijs en voorzitter van Armen- "org en mr. dr. L. N. Deckers. Na een openingswoord van de presidente, mej. M. Bonke sprak mr. dr. L. N. Deckers de teestrede uit, waarna minister Doner het •voord voerde. Zijn Exc. herinnerde aan de 25 jaren van werkzaamheden, welke werd ingegeven door het besef van de gevaren, die de vrouwelijke leugd ln een groote stad bedreigen. Het beste bewijs, dat de arbeid van deze vereeniging gezegend werd ligt in het feit, dat deze inrichting moest worden uit gebreid en gereorganiseerd. De voorbereiding en uitvoering daarvan heeft veel arbeid en zorg vereischt. In dit verband herinnerde spr. aan het overleg met het departement van Justitie en met spr. persoonlijk gevoerd. Met trots mag het bestuur thans neerzien op het werk, dat hier ls tot stand gebracht.. Het Marla-pavilJoen is een pracht-lnrichting, waar eenige zon zal worden gebracht aan de Jeugdige kinderen, die de zorg van een toegewijd ouderpaar moeten missen. Van heeler harte voegde spr. zijn geluk- wenschen bij de feestwenschen door dr. Dec- geuit en bad de vereeniging toe, dat Gods zegen op haar verderen arbeid moge rusten. Hierna verklaarde hij de gereorga niseerd Inrichting voor geopend. N°g verschillende sprekers voerden he* woord. De Hoogeerw. deken H. A. Th. van Dam hitte als eere-voorzitter' zijn bijzondere sym pathie voor de R. K. meisjesbescherming en voegde aan de gesproken woorden van hulde en dank eenige toe en aanmoediging. Er is reden om de toekomst niet al te somber in te zien; het verleden is er borg voor, dat het ook in de toekomst goed zal gaan.- Bo vendien de blijken van sympathie en waar- peering en tenslotte en wel op de voor naamste plaats, de wetenschap, dat het werk -elvevallig is aan O.L. Heer biedt de zeker heid. dat de toekomst nog rijke vruchten to "ar schoot bergt. Spr. eindigde met den wenseh. dat O. L. T. het werk en de leden moge zegenen. Na afloop der bijeenkomst werden de nieuwe en vernieuwde Inrichtingen to oogenschouw genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6