LEEKEPREEKEN WONINGBUREAU f40.- Gebr.P.&J.Schuiiring Spinnewebjes HENK FIBBE 14 Nassaustraat 14 NOUVEAUTE's [BUREAUX: NASSAULAAN49J ADVERTENTIEN 35 ct. p. regale dit nummer bestaat uit vier bladen EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 27 APRIL 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17142 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAR ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER ER TWINTIG UREN KA HET ONGEVAL. Wij stellen loketien beschikbaar in onze brand en inbraak- vrije Huisinrichting vanaf f 5.00 per :aar Audiëntie Duitsche landelijke ruiters in Haarlemmermeer De non-stopvlucht Engeland—Britsch-Indië geslaagd De bezem, de bezem, wat doe je d'r mee...... Heeren-en Dameskleermakers ENGELSCHE en SCHOTSCHE Visch voor Amsterdam Een mislukking Een extra-mail Een Louis Bouwmeester schouwburg te Amsterdam? Een auto tegen een boom gebotst Verkeersongevallen Raad voor de Scheepvaart De invoer van kersen in Duitschland Argentijnsche druiven in Amsterdam aan de markt Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Groote brand op het vlieg veld te Warschau Het 5-jarig jubileum der afd. 's-Gravenhage van de R.K. Vereeniging tot bescherming van Meisjes t=T" \Teleloon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem eni Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal I 3.5$ bij vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1 4 regels 00 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij Tooruitbet- Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. v AUeabonné'sopditbladzijn ingevolge de verzekcringsvoorwaarderr Q H fj f") Levenslangegeheele ongeschiktheid tot werken door ITirn bij een ongeval met bij verlies van een hand, 64 nr bij verlies van een rrn tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I uUUUi" verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: I üü.~doodelijken afloop; iZuUa "een voet of een oog: I I £u>~ duim of wijsvinger: luw. bij '11 breuk van been ot arm bij verlies v. een anderen vinger. 285 DE BURGERLIJKE STAND Na een uiteenzetting in hoofdtrekken van de allermodernste theorieën over huwelijkshervorming, zooals wij die de vorige week gaven, zal menigeen wel licht de opmerking hebben gemaakt: in de practijk zal het wel zoo'n vaart niet loopen en de afschaffing van de Digamieparagraaf in de Europeesche strafwetboeken zal praetisch al heeL weinig aan den bestaanden toestand veranderen; immers, hoe zeldzaam komt het feit voor, dat iemand met twee of meer vrouwen gehuwd blijkt te zijn! Wie zoo redeneert, onderschat de be- teekenis van de propaganda, welke internationaal voor wijziging der hu welijkswetgeving wordt gemaakt. De uitvinders van de leuze: „weg met de bigamieparagraaf" beoogen heel wat meer dan straffeloosheid van den wes terling met muzelmansche neigingen. Wij moeten ons daarvoor vooraf reali- seeren, welke beteekenis de zooge naamde „burgerlijke stand" in onze samenleving heeft. Vooral wij, katho lieken, voor wie de registreering van het huwelijk „op het stadhuis" slechts een bloote formule is en die voor ons geweten ons slechts gebonden gevoelen, wanneer het jawoord op de treden des altaars voor den priester gesproken is, vooral wij, katholieken, voor wie het huwelijk is een sacrament, wij zijn zoo gemakkelijk geneigd de waarde van de burgerlijke huwelijkswetten en veror deningen, regels en gebruiken te on derschatten. Ten onrechte! In een zuiver katho lieke samenleving zonder scheiding van Kerk en Staat zal de overheid niet anders doen dan de kerkelijke huwe lijkswetten steunen. En deze zijn zeer eenvoudig. Het huwelijk wordt na serieus onderzoek omtrent eventueele beletselen gesloten voor den pastoor en twee getuigen. Ontbinding kan slechts geschieden door den dood. Echtschei ding wordt niet mogelijk geacht dan alleen in den zin van „scheiding van tafel en bed" bij zeer uitzonderlijke gevallen en zonder de mogelijkheid om een nieuw huwelijk aan te gaan. pro cessen omtrent de al of niet geldigheid van een eens gesloten huwelijk, worden voor een kerkelijke rechtbank gevoerd en de juistheid der uitspraak is met sterke waarborgen omgeven. Waar deze kerkelijke huwelijks et- geving als de heerschende rechtsregel voor de samenleving geldt, heeft de Staat op dit gebied een zeer bescheiden taak. De overheid heeft niet anders te doen dan het onderhouden van de door de Kerk gestelde regels omtrent het christelijk huwelijk als sociale norm< n te erkennen en de overtreders dier wet ten te straffen. Met de reformatie echter is dit sterke fundament onder het christelijke be schavingsleven weggevallen. Wanneer wij nu het gezinsleven zien verwoest en heel de oude, christelijke maatschappij naar de sexueele verwildering van hei- densche stammen zien afglijden, dan gevoelen wij weer eens opnieuw, welk een gruwelijke verwoesting er aan het einde der middeleeuwen door de af scheuring van heele landen en volke ren van de éene ware Kerk is aange richt. En helaas moeten wij in dat 1 opzicht de predikers van de allermo dernste huwelijksvorming gelijk geven, dat er maar twee consequente stelsels denkbaar zijn: het onverbrekelijke een heidshuwelijk van de katholieke kerk of de volkomen vrijheid van ieder individu om zijn geslachtelijke neigin gen te regelen naar verhoudingen, eigendunkelijk door hem aanvaard. Immers, alle van de Roomsche wet af wijkende practijken leiden ten slotte slechts tot het andere uiterste. Eenmaal echter de scheiding van Kerk en Staat en de godsdienstige re formatie als feiten erkennende, is het voor ons lang niet onverschillig, koe de burgerlijke overheid zich tegenover het huwelijk gedraagt. Wanneer wij onze eigen katholieke scholen hebben, dan is het toch niet onverschillig of de overheid op de Staatsscholen b.v. de prediking van atheïsme en socialisme toelaat. Evenmin zouden wij zonder verzet en protest kunnen toelaten, wanneer een meerderheid in het Ne- derlandsch Parlement heenstuurde naar Russische huwelijkspractijken. Als burgers gaat ons het belang der sa menleving en als christenen het» heil onzer medemenschen zóó ter harte, dat wij niet dan voor een overmacht zou den wijken, wanneer onze huwelijks wetgeving in modern-heidenschen zin zou worden gereorganiseerd. Een der noodzakelijkste uitvloeisels nu van een burgerlijke huwelijkswet geving is het bestaan van een „burger lijken stand" van beëedigde ambtena ren, die bij ieder voorgenomen huwe lijk onderzoeken, of er geen huwelijks beletselen zijn, als te nauwe bloedver wantschap, te jeugdigen leeftijd, ont breken van eventueele verplichte toe stemming van ouders of voogden enz. en onder meer ook, of de huwelijks- candidaten vrij zijn van andere huwe lijksbanden. Dit laatste wordt in onze moderne staten nog altijd als een der eerste eischen voor een huwelijk be schouwd en de ambtenaren zijn in hun onderzoek daaromtrent zeer streng. Hiertegen nu richt zich de aanval van de moderne huwelijkshervormers. In 'n voorwoord van de Duitsche bewerking van Anquetil's boek „La maitresse légi- time" zegt de schrijver: „Ten eenen- male rekent onze hervorming grondig met de sacramenteele opvatting van het huwelijk af, die onder de heer schappij van het burgerlijk huwelijk nog in onze hoofden naspookt. Of schoon het huwelijk als sacrament al reeds vierhonderd jaar geleden voor een groot deel van Europa heeft opge houden te bestaan, wordt het toch door de strafrechtelijke bepalingen omtrent echtbreuk en bigamie dermate beschermd, dat het, ook zonder de hulp van een kerkelijke opvatting, van bur gerlijk standpunt uit beschouwd wordt als voor het leven der beide echtgenoo- ten gesloten te zijn." Deze uitspraak bevat deze gewichtige kern van waar heid, dat de maatschappij ondanks godsdienstige scheuringen, ondanks scheiding van Kerk en Staat, eeuwen lang zóózeer doordeesemd is gebleven van de oude, christelijke leer omtrent de hoogheid van het sacrament des huwelijks, dat de openbare meening nog altijd aan „het huwelijk voor het leven" als aan de normale opvatting vasthoudt en geslachtelijken omgang van gehuwden buiten het huwelijk als echtbreuk beschouwt. Aan de heiligheid en 'vastheid van dat beginsel is getornd; de echtscheiding en het daarop vol gende huwelijk zijn als wettelijke mo gelijkheden aanvaard en ook door ker kelijke genootschappen, van de oude Moederkerk afgescheiden, getolereerd. Dat heeft een geweldige verzwakking van het groote beginsel der onont bindbaarheid van het huwelijk ten ge volge gehad en ten slotte blijkt de wet telijk geoorloofde echtscheiding ook de eenheid van het huwelijk aan te tasten. Maar deze gevolgen zijn nooit vóórzien en al wat nog iets van het oude chris telijke bloed in de aderen heeft, schrikt nu van de wilde theorieën over tijde lijke huwelijken, huwelijken op proef, kameraadschapshuwelijken en van de openlijke prediking der vrije liefde, welke wij in onze dagen op de meest brutale manier hooren aanprijzen. Het burgerlijk fatsoen en de bestaande hu welijkswetten, welke althans nog wor telen in de oude, christelijke opvattin gen van het sacramenteele huwelijk, blijken niet bestand tegen de evolutie der ideeën. De echtscheiding is te on zaliger ure zoowel door burgelij ke als door protestantsch-kerkelijke autori teiten als mogelijkheid aanvaard. Zij was als uitzondering bedoeld. Maar het loslaten van een beginsel wreekt zich altijd. De uitzonderingen vermeerder den; wat aanvankelijk als groote zeld zaamheid wordt aangezien, wordt wel dra iets héél gewoons. Wij zullen nog gelegenheid hebben om op den kanker der echtscheiding als laatsten schakel in het ontbindingsproces van het christe lijk huwelijk te wijzen. Voor heden wil len wij besluiten om de aandachtige overweging te vragen over dit pro bleem: de in de meeste westersche lan den bestaande huwelijkswetten houden tenminste nog vast aan de opvatting van de eenheid van het huwelijk en de onverbreekbaarheid als den normalen toestand. Voor de samenleving en be ïnvloeding van de openbare meening is dit van groote waarde. De moderne geest gaat daar ecliter met geweld te gen in en wil, nu nog met publicaties, met romans, tooneelstukken, filmen e.d. straks echter met politieke actie de parlementen bewerken om den Staat zich te doen terugtrekken van het hu welijksterrein. Zelfs een toestand als in Rusland bestaat, is dezen modernen nieuwlichters niet voldoende, niet conse quent genoeg. Wanneer dus wel eens wordt gevraagd, of de christenen niet beter zouden doen zich wat minder met politiek en wat meer met godsdienstige en sociale zaken te bemoeien, dan zal men goed doen eens wat breeder te kij ken en te beseffen, dat alles wat op kleine politiek lijkt, inderdaad afkeu renswaardig is, maar dat in de toe komst over eerste rangs-levensbelan- gen van onze samenleving, over de vraag of de overheid het christelijk huwelijk met de vrije liefde op één lijn zal stellen en over alles, wat daaruit voortvloeit, de eindstrijd in diezelfde parlementen gestreden zal worden. HOMO SAPIENS. I AARIM BANK I Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal alleen a.s. Dinsdag de gebruikelijke audiën tie voor leeken verleenen. Alle andere dagen is Z. D. H. verhinderd audiëntie te geven. De zoons van Duitsche landbouwers, die op paarden, welke zij dagelijks in him land bouwbedrijf plegen te gebruiken, een rijtoer komen maken uit Westfalen naar Holland, worden Vrijdag a.s. in Hoofddorp verwacht. Maandag 29 April komen ze de grens over; zij worden dan van stad tot dorp begeleid en vergezeld door landelijke ruiters van de Nederlandsche Federatie en ontvangen on derweg huisvesting en verzorging voor zich en hun paarden. Dinsdag 30 April wordt te hunner eere te Gorssel een oranjefeest gehouden in ver band met den verjaardag van Prinses Ju liana; daarna worden ze ondergebracht in de kazerne der koninklijke marechaussee en in Baarn zullen ze kwartier ontvangen in het prachtige kasteel „d'e Lage Vuursche." Vrijdag 3 Mei komen zij via Wilnis en Uithoorn naar Hoofddorp, alwaar zij bege leid door onze ruiters uit Bovenkerk, Hoofd dorp en Nieuw-Vennep tegen 4 uur op het raadhuis worden verwacht, alwaar het ge meentebestuur hen officieel zal ontvangen. Vrijdagavond wordt er te hunner eere een internationale ruiteravond gegeven In de groote vergaderzaal van het hotel „de Beurs" alwaar prachtige ruiterfilms zullen worden vertoond, voor goede muziek is gezorgd en de nocdige attracties zullen niet ontbreken. Zaterdagavond d.a.v. is er een ruiterfeest- demonstratie in de manége te Haarlem, al waar landelijke ruiters him rijkunst zullen laten zien. daarbij willen voegen: „Je slaat d'r mee, je slaat d'r mee, je buur." Een burenruzie is altijd onaangenaam en een proces voor den rechter doet soms den haat weer her leven. Terzake van mishandeling eischte spr. 10.— of 5 dagen hechtenis. De po litierechter sloot zich daarbij aan. Waarschijnlijk is de vrede tusschen de buren nog niet hersteld, de blikken van lief de, die ze tegen elkander wisselden bij het verlaten van de rechtszaal, waren verre van vriendschappelijk. Het militair vliegtuig, dat j.l. Woensdag van Cranwell is opgestegen, is gistermiddag om kwart over één Engelschen zomertijd) te Karachi geland. Hiermede is de ruim 6600 K.M. lange afstand EngelandKarachi in 30 uur en 38 minuten afgelegd. Hiervan dient billijkheidshalve twee uur te worden afgetrokken, daar de vlie gers reeds om half twaalf (Eng. tijd) Ka rachi zijn gepasseerd, doch na eenigen tijd wegens de invallende duisternis terugkeer den. De afstand Cranwell-Bagdad.' welke 4183 K. M. bedraagt, werd afgelegd in 27 uur, terwijl de resteerende 2461 K.M. 22 uur hebben gevorderd, waaruit men in En geland afleidt, dat de vliegers gedurende de tweede helft van het traject met veel tegen wind hebben te kampen gehad. Drie vrouwen uit Aalsmeer op bezoek bij den politierechter Ze kwam binnen, kauwende op een peper muntje en met een élan als Jeanne d'Arc zich zelfs nog niet had mogen aanmatigen. Achter haar sjokten twee mede-dorps- genooten de rechtszaal in, stemmig in het zwart, héél stemmig zelfs. Er was 22 Maart groote ruzie geweest tus schen verdachte (de juffrouw van het peper muntje) en haar buurvrouw, die een ratel- mondje had om van te watertanden. Ze hadden zich beiden met een bezem gewapend en er flink op los getimmerd, ook was een natte dweil in het gezicht van een der vre dige buurvrouwen gesmeten. Het gevolg was, dat de juffrouw in het zwart een bloedneus opliep, een stijf been en 'n zenuwen-beroerte- in-wording. De dokter was te hulp geroepen en deze, begrijpende wat er aan haperde, had een zenuwdrankje voorgeschreven. Een aan klacht bij den veldwachter kon niet achter wege blijven, zoodat gistermorgen een uit voerig verhaal van het drama smakelijk werd opgediend. Verdachte vond alles gelogen, wat de verslagene mededeelde. Een juffrouw van 500 Meter verder had het bezemgevecht ge zien en het meer dan treurig gevonden, zoo als haar mede-jufrouw-in-het-zwart was afgetuigd. De officier van justitie herinnerde den politierechter aan het oude liedje: „De be zem, de bezem, wat doe je d'r mee" en zou Kamperstraat 20-22, Telef. 12474 GROOTE VOORRAAD mr ZIET ONZE ETALAGES Voor de gemeentelijke visch voorziening te Amsterdam wordt de benoodigde visch steeds aangekocht in de visehhallen te IJmuiden op den gewonen afslag. Het hoofd van den betrokken Amstei- damschen dienst heeft dezer dagen overleg gepleegd met een reeder te IJmuiden, ten einde te verkrijgen, dat een stoomtrawler met zijn vangst direct naar Amsterdam op voer, om daar zijn visch te lossen en te ver- koopen, in plaats van zulks te doen aan den Rijksvischafslag te IJmuiden. Na veel gepraat, en nadat den reeder ver schillende faciliteiten in uitzicht waren ge steld, is dan deze week een kleine trawler, de „Elise" van de reederij „Tarbotbank", met zijn vangst IJmuiden gepasseerd en di rect naar Amsterdam opgestoomd, om daar zijn vangst te verkoopen. Het resultaat was echter teleurstellend. De besomming van den trawler bleef een 506 beneden die, welke redelijkerwijs in IJmuiden had kunnen worden verwacht, zoodat het wel de eerste en de laatste keer zat zijn geweest. Intusschen tracht de reeder zoo verne men wij schadeloosstelling te verkrijgen. Per s.s. „Tabanan" van den Rotterdam- schen Lloyd is uit Indië een extra-mail (zoowel zeepost als landmail) verzonden. De „Tabanan" wordt omstreeks 28 April te Marseille en 7 Mei a.s. te Rotterdam ver wacht. Naai- de „Telegraaf" met zekerheid zegt te vernemen, heeft zich een combinatie ge vormd met den heer Louis Bouwmeester Jr. aan het hoofd om zoo spoedig mogelijk te Amsterdam een theater te stichten dat den naam van „Lous Bouwmeester-Schouw burg" zal dragen. De besprekingen van den opzet verkeeren reeds in een vergevorderd stadium. Er wordt op het oogenblik onderhandeld over* den aankoop van een complex in het centrum der hoofdstad. Een auto, bestuurd door mr. J. T. Lint horst Homan, commissaris der Koningin in de provincie Drenthe is gisteravond nabij Elburg door onbekende oorzaak tegen een boom gereden. Mr. J. T. Linthorst Homan bekwam daarbij onbeduidende kwetsuren aan een der polsen en aan een der knieën. De overige inzittenden bleven ongedeerd. De auto werd vernield. gesloten om te kunnen looden. Bij volle kracht maakte de machine normaal 125 slagen. Het schip bleek op de Noorderhaaks te zitten. De machinist verklaarde, dat er gedurende de thuisreis geregeld volle kracht is gestoomd. Eenmaal is gestopt om te looden, ongeveer 15 a 20 minuten voor de stranding. Op het oogenblik der stranding maakte de machine 118 slagen. Het was dik van mist, geregeld werden mistseinen gegeven. De hoofdinspecteur voor de Sceepvaart gaf als zijn meening te kennen, dat de schipper de ernst van zijn taak niet voldoende beseft. Had hij beter zijn koers in kaart gebracht, dan had hij niet kunnen meenen, dat hij ter hoogte van Pettemerpolder was; hij had meer moeten „diepen," en meer nut trekken van het lichtschip, door het op te zoeken. Voorts voer hij te hard bij het slechte zicht. Hierom en in verband met den ondiscplinairen toe stand aan boord, verdient de schipper een ernstige berisping. Vervolgens werd behandeld de aanvaring welke op '15 Febr. plaats vond tusschen den stoomtrawler „Maria v. Hattum" IJM. 157 en het Italiaansche s.s. „Nice" in de buiten haven van IJmuiden. Gehoord werden de schipper van de „I.M. 157," de loods van het s.s. „Nice" en de kapi tein van de sleepboot Hector." De schipper verklaarde o.m. dat hij 's avonds plm. 8.u. 45 voor de pieren kwam, toen een groote stoomboot naar binnen ging, afstand tusschen beide schepen pl.m. 150 m. Er was heldere maan. Het s.s. lag met den kop iets van den Noordwal. Binnen de pie ren stoomde de treiler langzaam, binnen de kribben werd de telegraaf telkens op stop gezet. Plotseling zag hij, dat de schroef van het s.s. „Noe" achteruitstraalde. Hü gaf ook achteruit, maar de treiler werd toch aange varen. De loods en de kapitein ontkenden dat de „Nice" achteruit heeft geslagen. De kapitein heeft van de aanvaring niets gevoeld. Hij voer langzaam naar de hoogovens met bak boord roer. De loods verklarde nog, dat de treiler vrij veel vaart had en achterom had kunnen varen. De hoofdinspecteur merkte op, dat de te genstrijdige verklaringen een zekere uit spraak niet dadelijk mogelijk maken. Het lijkt hem waarschijnlijk dat de schipper van de treiler te Iaat merkte, dat hij toch niet goed langs kon. Dat de „Nice" achteruit zou hebben geslagen, is niet erg waarschijnlijk. Doch de uitkijk op de „Nice had beter mo gen zijn. Stranding stoomtreiler „Fatria" IJ.M. 10 op II Maart bij Zandvoort Naar aanleiding van het onderzoek naar de oorzaak van de stranding van den stoomtrei ler „Patria" IJ.M. 19. op 11 Maart ter hoogte "van Zandvoort, merkte de hoofdinspecteur voor de scheepvaart op, dat hij in het op treden van den schipper niet direct nalatig heid kon constateeren, en dat de stranding waarschijnlijk te wijten is aan het feit, dat de schipper in de war gebracht werd door het zien van een ander schip, dat reeds ge strand was. Onder een auto Het zoontje van "arbeider Jac. Schutte, aan den Sloterweg, geraakte door verkeerd manoeuvreeren met zijn rijwiel onder een passeerenden luxe-auto. 't Rijwiel werd zoo danig gehavend, dat hij het op zijn rug dragend naar huis moest brengen. Zelf kwam de jongen er vrij goed af. In de zitting van den Raad voor de Scheep vaart werd allereerst een onderzoek inge steld naar de stranding van de stoomtreiler „Proef" IJM. 36 op de Noorderhaaks. De schipper, Ady Vooys, verklaarde o.m., dat hij geen diploma had, wel een bewijs van bekendheid met zeevisscherijregelen. Hij voer reeds \y2 jaar met het schip. Er was om de Noord gevischt; den 23sten Febr. 's avonds werd de thuisreis aanvaard; bestek 54 gr. 30' N.Br. en 4 gr. 30' O.L., looding 27 vadem, modder. Gedurende de reis is geen zon gezien. Er stond bij het naar huis stoomen een stijve bries uit het Z.O., daarna uit fiet O.; ge stuurd werd Z.W., richting lichtschip Haaks, rekening houdende met Y> streek drift, zoo dat het schip Z.t.W. magn. moest opgaan, zich slecht, log uit. Na 90 mijl in dezen koers te hebben afgelegd meende de schipper het lichtschip aan stuurboord te hooren. Hij kon het echter niet met zekerheid vaststellen en besloot nog 5 mijl door te stoomen m denzelfden koers. Daarna werd gestopt te 9 u. 30 v.m. van 24 Februari en loodde de schip per 8 vadem zandgrond. Volgens gegist be stek moest men ter hoogte van Pettemerpol der zijn. De koers werd veranderd in Z.Z.W. magn., er was een kalme zee en lage lucht met mistvlagen. Mistseinen werden gegeven. Daar de schipper van 's morgens 5.30 op de brug was geweest liet hü na de koersveran dering de wacht een oogenblik over aan twee ervaren matrozen, en ging in zyn hut onder de brug een kop koffie drinken. Net was hij beneden, of hij voelde dat het schip vast liep. Toen de schipper naar beneden ging stond de telegraaf op volle kracht vooruit (8 mül). De stoom liet men Bakken en de demper was Mededcclingen van den Rjjkslandbouw- consulent te Berlijn Blijkens mededeeling van den Rijksland- bouwconsulent te Berlijn heeft de Duitsche Rijksraadcommissie op grond van het Ver- einszollgesetz van 1 Juni 1869, zooals we in het kort meldden, een verordening vastge steld, waarbij is bepaald, dat met ingang van 15 Mei a.s. de invoer van versche kersen slechts zal zijn toegestaan met inachtneming van de volgende voorschriften: le. De invoer kan alleen geschieden langs nog nader aan te wqzen douane-kantoren. 2e. Bij de aanbieding ten invoer moet wor den overgelegd een verklaring van herkomst afgegeven door een bevoegden autoriteit. 3e. Bovendien moet elke zending kersen ge dekt zqn door een verklaring van den plan- tenziektenkundigen dienst, waaruit blijkt, dat de zending door dien dienst is onderzocht en vrij bevonden van de kersenvliegmade. 4e. Voorts zal een op kosten van belang hebbenden in het Duitsche grensstation in te stellen onderzoek moeten aantoonen, dat de zendingen niet verdacht zijn. Dat deze laatste voorwaarde nog gesteld wordt ondanks het voldoen aan de sub. 3e genoemde voorwaarde, schijnt verband te houden met de omstandigheid, dat het kan voorkomen, dat de deskundige in het land van herkomst geen maden heeft kunnen vin den, terwijl er wel eitjes van de kersenvlieg aanwezig kunnen zijn, hetgeen praetisch niet te constateeren is. Aangezien deze eitjes echter binnen korten tijd uitkomen zou de Duitsche deskundige eenigen tijd later aan de grens wel maden kunnen ontdekken. Opgemerkt zij hierbü, dat voor zoover be kend, de kersenvlieg hier te lande niet voor komt. Men meldt uit Amsterdam: Per s.s. „Orania" der K. H. L. arriveerde alhier den 24sten dezer een proefpartij tje Argentijnsche druiven. Deze zijn in de koel ruimte getransporteerd en bleken in prima conditie te zijn overgekomen. Vrijdag is een deel van de pari ij op de veiling der firma de Jong en Koene op de groenten- en fruitmarkt aan de Marnixlaan tegen flinke prüzen aan Amsterdammers verkocht. Een ander gedeelte der partij is naar vcr- Tot directeur-generaal der Zuiderzeewer ken is benoemd ir. V. J. P. de BLocq. De Tweede Kamer heeft gisteren de be handeling voortgezet van het wetsontwerp, regelende de financieele verhouding tus schen Rijk en gemeenten. De Ned. R.K. Ha-ndelsreizigcrsvcreeniging „St. Christoffel" houdt te Breda haar alge- mcene vergadering. De Amsterdamsche rechtbank heeft gis teren de berooving van een banklooper in de Linnacusstraat te Amsterdam behandeld. Op 17 Mei a.s. zal de Tweede Kamer nit- een gaan. De non-stopvlucht EngelandBritsch- Indië is geslaagd. De nationale Nederlandsche bedevaart Is te Rome aangekomen. Een opzienbarende verklaring van den Amerikaanschen gedelegeerde Gibson op de ontwapeningsconferentie te Genève. Onthullingen over een militaire dictatuur in Roemenië. Tragisch overlijden tijdens een tafelrede van den Engelschen gezant te Stockholm. Inzake de Ioonactic van het Duitsche spoorwegpersoneel hopen de leiders alsnog tot overeenstemming te geraken en 't laat ste middel de algemeene werkstaking te kunnen vermijden. De nieuwe Duitsche minister van justitie, dr. von Guérard, spreekt zich uit voor 't handhaven van de doodstraf. OP EEN CHEF Een zacht woord keert de grimmigheid af. P. Chenent. OP PRAATJESMAKER Eén penning in den spaar-pot maeckt meer geraes dan als hij vol is. J. Cats. GEZAKTE KAMERCANDIDATEN „Ik zal 't u wel eens geven, Toekomende jaar misschien. Als gij wel leert en braaf zijt," Zei de oude „wü zullen zien," R. Loveling. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.50. Achteruit OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.51 uur; overmor gen om 7.52 uur. schillende adressen buiten Amsterdam ver kocht. Het overblüvende gedeelte komt suc cessievelijk in den handel. Bedoelde druiven zijn zoogenaamde Almeria-druiven en hebben een frisschen, ietwat zoetigen smaak. Een telegram uit Warschau meldt: Gisterenavond brak op het vliegveld te Warschau een groote brand uit in een der vliegtuigloodsen. die geheel afbrandde. Twee toestellen en veel materiaal werden een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is onbekend. Gisteren heeft Z. Exc. mgr. L. Schioppa, pauselük internuntius, ter gelegenheid van het zilveren jubilé der Haagsche afdeeling van de R.K. Vereeniging tot Bescherming van Meisjes in de kapel der St. Annastich- ting een plechtige H. Mis opgedragen. Aan het gemeenschappelijk ontbijt na de H. Mis deelde mgr. Schioppa mede. dat het Z, H. den Paus behaagd heeft, het gouden eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice" te verleenen aan de presidente der vereeniging mej.M. Bonke en aan mej. Hanau, die reeds 25 jaar werkend lid der vereeniging is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1