Stadsnieuws Uit het Roomsche Voetbalkamp DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 29 APRIL 1929 BLADZIJDE 3 Bericht aan secretarissen v^n R.K. Voetbalclubs In verband met den grooten toe vloed van sportcopie voor het wekelijksche nummer van Maandag worden H.H. vereenigingssecretaris- dringend verzocht hun uitslagen en eventueel verslagen 's Zondag- avonds uiterlijk 9 uur aan onze bureaux te bezorgen. Slechts dan kan yoor goede plaatsing worden inge staan. Medewerkers buiten de stad ge lieven de copie zooveel eveneens te doen bezorgen. Gaat dit niet, dan in toezending per „expresse" ge- wenscht. Berichten voor het nummer van Zaterdag, moeten Vrijdagochtend in ons bezit zijn. Sportredactie N. Haarl. Crt. Uit het Berkenrode-kamp Uit het Geel Zwart-kamp R.K.V.V. Lisse R.K. Voetbalvereeniging „Door Samenspel Sterk" R.K.V.V. Alliance R.K.V.V. Geel-Wit H. V. B. Concordia—T.Y.B.B. II N. V. B. Reserve le klasse Ajax II—E.D.O. II 2-1 Tram- en Spoorwegcompe titie ZEILEN Ledenvergadering der Haarlemsche Zeilvereen. DUIVENSPORT Postduiven-vereeniging „De Bonte Duif" R.K. Dioc. Land- en Tuin- bóuwbond De gemeente-ambte naren in de A.K.K.A. Reorganisatie der A.R.K.A. zal worden voorgesteld GEMEENTERAAD Aanstaand Commu niefeest St. FrandLscus-^ Liefdewerk Het eerste orgelconcert Gevonden voorwerpen en dieren De verrichtingen onzer elftallen waren, uitgezonderd dan het eerste, wederom van optimistischen aard. Zie hier: T. Y. B. B. 0—1. H. B. C. II—A. D. O. 5—1. A. D. O.—H. B. C. II (rest. 30 min.) 3—4. Santpoort V—H. B. C. IV 0—2. Het eerste stelde ietwat teleur. Echter ■Was vrouwe Fortuna met de Yellows. Een gelijk spel was toch minstens verdiend ge weest. Het tweede elftal had (het quantum invallers ten spijt) een productieven dag. Niet minder dan 3 punten haalden zij bin nen. Santpoort's titel is nog verdiend. De oudste Benjamins kregen het niet cadeau tegen Nijsten's volgelingen. Een extra-sterk Santpoort-elftal kon er nochtans niet in slagen onze jongens te slaan. Het zal hier wel op een beslissingswedstrijd uitdraaien. N. Uitslagen: HJ3.C. I—T.Y.B.B. I 0—1 Concordia IT.Y.B.B. 2 i2 Alliance IT.Y.B.B. 3 23 Concordia IV—'T.Y.B.B. 5 2—1 Het was gisteren wel een succesdag voor ons. De geel-zwarten hadden blijkbaar de lente in hun hoofd, met als resultaat drie min of meer onverwachte overwinningen. Op de eerste plaats wonnen we den strijd om de Haarlemsche suprematie. Met 1—0 zegevierden Paradijs es. op Berkenrode in een plezierig en fair gespeelden wedstrijd. Geheel en al verdiend was m.i. de over- winr.ing niet en een puntenverdeeling had beter de verhouding weergegeven. Het eenigste doelpunt van Van Leuven was een 3U0^J<reserves hebben hun laatste kans wetafte benutten. Met een geheel verjong- pteeg togen zij naar Hillegom, werkten tL pSen en sloegen de Concordianen met 2—1. Hulde! Nu maar afwachten wat (jg Hillegommers In hun laatste wedstrijden doen. Er is in iedfer geval- weer hoop. Voor de grootste verrassing zorgde het derde. Wie had nu gedacht dat Alliance zich door onze jongens zou laten kloppen? Ben pracht prestatie, waardoor het zelfver trouwen ongetwijfeld weer in bet elftal zal teruggekeerd zijn. Nu de laatste drie wed strijden volhouden 1 .,It is a long way to Hillegom." Dat'on dervond het vijfde. Van het elftal arriveer den er maar een zevental op het Concordia- terrwin. De rest is blijkbaar in Bennebroek's dreven verdwaald. Resultaat een 2—1 over winning voor Concordia TV. Hoe kan het anders? HENK.. Secr. C. Strik V. V. Z. I—Lisse I O. G. I—Lisse II Lisse IIITeylingen III Lisse IV—D.O.S. II 6—2 8—0 13 3—2 Zaterdagavonds van 78 uur contributie betalen. Hei, was wederom een vol programma, waarvan slechts maar 2 punten binnenkwa men. Lisse I voldeed aan de verwachting en liet beide puntjes in Zaandam. Zondag a.s. de laatste wedstrijd en hopen dat deze Puntjes nog binnen zullen komen. Maar ook H- B. c. zal z'n huid zoo duur mogelijk ver- Lisse 11 speelde z'n laatsten wed- h*. de kampioenen, welke ook wel r.Lo W8s- want met niet minder dan M het het onderspit delven. Lisse f o 10^man e» later nog maar met behalen Gemakkelijk een zege kon Lisse Hl het het er ook bij zitten en moest m een vurig gespeelden wedstrijd z'n meerdere erkennen. Na een kwaitier speien opende T. de score als de L.-keeper tegen een der backs schopt en de bal ™.he»1»et verdwijnt. L. niet ontmoedigd, blij ft aanvallen en zit geregeld op TeyUngenveste en zweeft er zeker een goal in de lucht. Bij een der goede voorzetten van den rechts-uiterst nlaatst de midvoor door toedoen van een T-back keurig in. 1-1- Van beide kanten zijn de aanvallen gevaarlijk doch voor rust wordt net meier gedoelpunt. Half-time breekt aan met 1 u Na de rust speelt T met den™dm den rug en zit gedurig op HL moet hij per geeft geen kans. «pnaltv zwichten als scheidsrechter T. toekent, waarvoor is ons nog welke goed genomen wordt. 2—1. voorhoede wilde niets lukken. Bij een der goede aanvallen van *ey gen weet de midvoor den voorsprong te ver- grooten door een mooi schot. 3—1. Er wordt dan van beide kanten fanatiek gespeeld en de arbiter moet eenige waarschuwingen ge ven en juist ook in het beruchte gebied, waarvoor L. een penalty krijgt, welke juist in keepers handen terecht komt. Hierna nog eenig heen en weer getrap en heeft Lisse z'n eerste nederlaag gehad op eigen terrein. Lisse 4 wist na met 10 achter gestaan te hebben toch beide puntjes af te snoepen van het stoere D.O.S. n. Lisse 4 is het eenigste elftal, dat aan spraak maakt op het kampioenschap. Dus jongens, houdt vast en zorgt er voor, dat In de twee resteerende wedstrijden ze ker 3 punten in de wacht gesleept worden. WILLY. Concordia trapt met den sterken wind in den rug af. Concordia valt direct goed aan, en dit doet het beste verwachten. Voorloopig ech ter blijft de T. Y. B. B. achterhoede echter meester van het terrein, doch dan komt ook de geel-zwarte voorhoede los, waarbij tevens blijkt, dat ook de T.Y.B.B.ers met grootsche plannen bezield zijn. Zoo golft het spel op en neer tot 10 minu ten voor rust de Conc. rechtshalf te wild aanvalt, waarbij hij den T.Y.B.B.-linksbin- nen zoodanig blesseert, dat déze het veld moet verlaten. Tot aan de rust wordt dan door de Con- cordiavoorhoede lustig voerrtgeknoeid. Voor al het bixmentrio houdt het spel veel te kort en brengt zoodoende de beste kansen om zeep. Alleen een mooi schot tegen den drie hoek van Zwaneveld had beter lot ver diend, terwijl even later de paal weer redt. Na de rust valt T. Y. B. B. wederom ver woed aan en geregeld gaan zij netjes oom- bineerend op Reewijk aan. De losse aan vallen zijn te slecht opgezet, terwijl een goed schot heelemaaJ niet meer te vinden is. Wederom valt T.Y.B.B. aan, de rechts buiten zet keurig voor, Piet grijpt mis, en de T.Y.BJB.-invaller heeft maar voor het in- loopen. Niet lang daarna weer een goede aan val: de heele achterhoede is niet te vinden, en het is 2—0 voor T.Y.B.B. Op het einde leeft de Concordiavoorhoede nog wat op, een goede aanval, welken de linksb. met een zuiver schot besluit, en Con cordia heeft zijn eer gered (1—2). Zoo kwam het einde van dezen door T.Y.B.B. keurig gespeelden en verdiend ge wonnen wedstrijd. Concordia speelde, uitgezonderd de bacfcs, een zijner slechtste wedstrijden. Scheidsrechter v. d. Geer leidde, zooals we dat van hem gewoon zijn. streng, doch eerlijk. Ons vierde deed beter en boekte zoowaar zijn eerste overwinning. Met de minste goals van de drie moesten de geel-zwarte baby's huis toe. Secretaris. Dan nemen de groene Rotterdammers het offensief en zwermen geruimen tijd voor bet Tramvogels-doel. Een snelle doorbraak der Tramvogels wordt echter R.E.T. nood lottig, want uit een voorzet van links doel punt de Tramvogelsmiddenvoor onhoudbaar (10). De R.E.T. blijft het meest in den aanval en reeds 5 minuten later heeft zijn middenvoor met een fraai schot succes, (11). Hoewel R.E.T. in het veld sterker blijkt zijn de uitvallen der Tramvogelsvoorhoede ge vaarlijker en ziet het ook kans uit één hier van, opnieuw de leiding te nemen, hoewel volgens meening van velen in buitenspel positie, door toedoen van zijn rechtsbinnen, (21). Tot rust blijft R.E.T. het meest in den aanval echter ondergaat de stand geen verandering meer. Na het kopje thee komt de R.E.T. ter stond geweldig opzetten en de invaller Tram- vogelsdoelman heeft al zijn talenten noodig om erger te voorkomen. Na een kwartier spelen gaat het spel mooi tegen elkaar op met uitzondering dat Tramvogelsvoorhoede gevaarlijker is dan die der R.E.T.-ers. Wanneer Tramvogels-rechtsbinnen, binnen het beruchte gebied een beetje al te forsch van het leder afgezet wordt is een strafschop het gevolg. Deze wordt echter door de R.E.T.- doelman keurig gehouden. Nadat eerst het Tramvogelsdoe! op wonderbaarlijke wijze aan doorboring is ontsnapt geschiedt zulks weinige minuten later aan de R.E.T.-zijde, doch zien wij daarna Tramvogelslinksbuiten een bijzondier fraai doelpunt snaken, (31). R.E.T. probeert nog het verloren terrein te herwinnen, doch de achterhoede der „Geeltjes" weet van geen wijken en het einde komt met 31 voor Tramvogels, welke thans met dezelfde cijfers won als het de vorige week in Rotterdam verloor. R.E.T. boekte door deze nederlaag zijn eerste D. S. S. 2—Alliance 2 0—0 Hoewel D. S. S. voortdurend in de meer derheid was, brengt de voorhoede er weinig van terecht, wat misschien ook aan den wind te wijten is. Rust komt zonder dat één der partijen heeft gedoelpunt. Met de D.S.S.-voorhoede wil het niet vlot ten. Er wordt zelfs voor open doel nog ge mist. Het einde komt met een puntloos ge- lilk spel waar Alliance tevreden mee kan J. H. UITSLAGEN VAN 28 APRIL 1929 Alliance I—T. Y. B. B. III: 2-3 D. S. S. II—Alliance II: 0—0 Alliance III—R. K. V. Z. III: 3—4 Alliance IV—R. K. V. Z. IV. 3-0: Voetbal Is een wispelturig spel. Nummer één speelde tegen nummer laatst en ver loor. De geruchte tegenstand van T. Y- B. B., de straffe wind, het veel te kleine terrein en last not least, het onvoldoende spel der meeste groenzwarten vooral vóór rust heeft den doorslag gegeven, diend gewonnen, terwijl bij den laatsten Van de vier wedstrijden, na de ijs- perode, werden er 2 verloren, één onver diend gewonnen, terwijl bij den laatsten wedstrijd het vertoonde nihil was. Alles is tenslotte nog niet verloren. Wan neer de twee laatste wedstrijden gewonnen worden, is A. kampioen. Play, up boys! Het tweede deelde in de misère, maar bracht het ten slotte toch tot een gelijk spel. Ook hier staan de kansen nog goed. Zet er dan alles op en met een beetje geluk kan er nog zooveel gebeuren. Het derde elftal speelde een friendly game tegen R. K. V. Z. m en moest de meerderheid der zwartjes erkennen. Onvol ledigheid was hier wel een van de voor naamste oorzaken van. De benjamins brachten er nog het beste af en zonden de Jongsten der R. K. V. Z. met leege handen huiswaarts. P. H. Secr. L. Margarcthastraat 1 GEliL-WTT I—INDIA I 5—3 Door een kleine tactische omzetting in de voorhoede, waarvan het resultaat reeds ge bleken is, gelukte het G. W. I zijn tegen stander te kloppen. De veel „gesmade" nam en passant deze 5 goals voor z'n rekening', terwijl men nog steeds niet overtuigd is, dat hij z'n plaats waard is in het lste^ elftal. Voor de rust verzekerde Geel-Wit I zich een nuttigen 30 voorsprong, dank zij den ster ken wind. Na de rust was India I sterk in den aanval en scoorde 3 maal. Geel Wit deed echter nog 2 maal het net trillen en won verdiend. Scheidsrechter Laas was subliem. Secr. R.E.T. (Rotterdam) 8 7 H.T.M.l (Haag) 8 5 N.Z.H. (Leiden) 8 4 Tramvogels (H'lem) 7 3 A.G.T. 1 (A'dam) 9 3 A.G.T. 2 (A'dam) 9 1 H.T.M. 2 (Haag) 7 I 1928/29. 1 14 29—12 1 12 32—18 2 10 30—25 3 7 1618 6 6 25-25 6 4 16—39 5 3 21—32 Promotie ie klasse D.W.O.Damiate 12 D.O.A.Spaarnevogels x3 Damiate en Spaarnevogels promovecren Promotie ze klasse SwastikaZeemeeuwen 2 ox E.T.O.Stormvogels IV 55 Afd. 1 A. HillegomAurora 33 E.D.O. 4—D.I.O. 1—4 R.C.H. 4—H.F.C. 3 4—a 1—6 3—1 5—3 3X 61 Afd. I B. Bloemendaal 2Schoten a V.S.V. 3—R.C.H. 3 Haarlem-Vet.Kennemers a Haarlem 3V.V.H. Afd. 3 A. Haarlem 6E.H.S. 2 Afd. 3 B V.S.V. 3—H.F.C. 6 Bloemendaal 3D.W.O. 2 Afd. 3 C. Damiate 3Hillinen 3 Afd. 3 D. Bloemendaal 5Zeemeeuwen 3 Afd. 3 E. Zeemeeuwen 4Spaarnevogels 3 91 R.C.H. 7Swastika a gestaakt uitgesteld 6-3 1—4 2—2 Even over half 3 laat scheidsrechter v. nemen lersionu een gucu «rfi" d. Geer opstellen. T.Y.BJ3. wint den toss en d e R.E.T,-doelman voorkomt echter erger De Edo-reserves trokken Zondag met eenige invallers naar Amsterdam om Ajax II te bekampen. Het is EDO niet mogen ge- lukken om ook maar een puntje te bemach- tigen, wat het, gezien de spelverhouding, zeker verdiende. Na een kwartier van een gelijk opgaanden strijd, weet Ajax de leiding te nemen, wat zeker niet had gebeurd als de rood-zwarten de beschikking over hun doelverdediger hadden gehad (1o). Toch wist Karpes spoedig daarop met een mooi schot gelijk te maken (i1). Vlak voor rust valt Ajax een penalty ten deel en de stand is bij de rust 31. In de Edo- „elederen is men vol goeden moed, daar zij nu het voordeel van den wind krijgen. Wat er evenwel in het werk wordt gesteld, niets baat, de stand blijft 3 i- TRAMVOGELSR.E.T. (Rotterd.) 3-1 De „Geeltjes" hebben den aftrap en onder nemen terstond een goed opgezetten a3*1™» Na de pas gehouden jaarvergadering waar in het bestuur als volgt samengesteld is: c- v. d. Winder, voorzitter; W. v. Waaren, secr.; P. Walter, Penningmeester; W. Bremen, H. Schmitz Jr., commissarissen, hield de H. Z. V. een belangrijke ledenvergadering, waarin belangrijke besluiten gevallen zijn. Het zo- merprogramma werd na enkele opmerkingen aangenomen, 't Bevat verschillende tochten en wedstrijden, onderlinge, invitatie en naar de Zaan. 12 Mei wordt officieel geopend, ter wijl 2 Mei de varsity bezocht zal worden. 21 Juli zal er een watersportfeest georganiseerd worden, waarop kano-vaarders flltgenoodigd zullen worden. Als startcommissie werden gekozen de hee- ren Honig, Teussenbroek, v. Roon, plaatsver vangend lid Brandenburg. Een kleine contributieverhooging werd aangenomen, terwijl de begrooting op een enkele wijziging na aangenomen werd. Een bijdrage voor 't Havenfonds werd verplich tend gesteld. Hierbij kwam de havenkwestie ter sprake. Door den voorzitter werd be toogd, dat zonder eigen fondsen niet veel te verwachten Is in de toekomst. Na de rondvraag, waarin nog enkele belangrijke kwesties ter sprake kwamen, sloot de voorzitter de vergadering. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag 28 April een wedvlucht vanaf Gorincihem, afstand 65 K.M., waaran door de leden wera deelgenomen met 274 duiven, in vrijheid ge steld om 8 uur. De prijzen werden als volgt behaald: H. van Oldenmark le, 17e, 18e 19e, 22e, 42e; Sandiford en Staphorst 2e, 5e, 20e, 21e, 50e; W. der Kinderen 3e, 4e, 7e, 12e, 13e, 14e> 30e, 33e, 34e, 37e, 38e; W. Nelissen 6e, 53e; Jan J. Lasschuit 8e; J. van Kordelaar 9e, 29e, 46e; G. ten Bosch 10e, 26e, 31e, 52e; H. Kinjet lie, D .Smit 15e, 16e, 32e. 39e; P J- Leurs 23e, 24e; P. Brakel 25e, 27, 28e 35e, 36e, 41e, 48e, 49e; J. Hartel 4e; F. W. Kuy- ken 43e; F. van Honschoten 44e; P. Ban" nlnk 45e, 54e; J. J. van Staveren, 47e. J. A- de Jong 51e; J. H. Somers 55e. Eerste duif te 8 uur 54 min., met een snelheid van 1188 meters per minuut; laat ste prijswinner te 9 uur 15 minuten. Eereprijs tien eieren bü den eersten pri) eereprijs voor 3. aangewezen winnaar J. va Kordelaar. Algemeene Vergadering Zaterdag 27 April hield de R. K. Diocesane Land- en Tuinbouwbond in het Bisdom Haarlem zijn algemeene vergadering in het gebouw „St. Bavo" te Haarlem. Nadat om half tien een H. Mis was opgedragen voor de leden en overleden leden van den bond, opende de voorzitter, Mr. Dr. L. N. Deckers, om elf uur de vergadering met den Christelij- ken groet. De voorzitter heette allen welkom, in het bijzonder den Eere-voorzitter burgemeester Dekker, en den Bonds-Adviseur Rector Kok. Spr. wijst dan in zijn openingsrede op het verblijdende feit, dat het leden-aantal steeds toeneemt, terwijl de instellingen bloeien. Dit wijst op een groeiende belangstelling voor den bond, en op een deugdelijke leiding van bekwame directeuren, die het algemeen vertrouwen wekken. De geldelijke positie van den bond is gezond gemaakt, dank zij het onvermoeide werken van den Bonds-Advi- scur. De werkzaamheden van den bond en van het secretariaat nemen voortdurend in om vang toe, waardoor een nieuwe inwendige organisatie noodig werd, en naar een nieuw kantoor moet worden uitgezien. Toch is niet alles botertje aan den boom. Nog te velen willen van de instellingen ge bruik maken zonder zich aan te sluiten bij den bond, en omgekeerd, nog vele leden laten hun instellingen links liggen. Ook hebben wij niet kunnen bereiken de uitgave van een R. K. vakblad voor tuinders, en is onze eerste poging om tot samenwerking te komen met de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur op onwil afgestuit. Daarna werden de notulen, jaarverslag, balans en rekening en verantwoording onver anderd goedgekeurd. Bij het volgende punt van de dagorde kondigt de voorzitter indiening van een voorstel van Statuten-wijziging aan, terwijl de Bonds-Adviseur het lidmaatschap van neutrale reisvereenigingen ten stelligste af raadt, daar dit zeer gemakkelijk leidt tot gemengde verkeeringen en gemengde huwe lijken. Vervolgens houdt de secretaris, Ir. W. J. M. Dekker een inleiding over De lasten van wege het Hoogheemraadschap Noord-Hol lands Noorderkwartier. De voorzitter geeft dan een overzicht van de geschiedenis der afschaffing van pluk- en strijkgelden bij publieke verhuringen en verkoopingen, waarna de vergadering zich uit vóór afschaffing ook bij de publieke verkoopingen. Het ontwerp Model-Statuten voor de afdeelingen wordt onveranderd goedgekeurd. De prae-adviezen op de voorstellen der afdeelingen werden aangenomen. Naar aan leiding van het voor-ontwerp van de Land- bouwarbeidswet worden de vraagpunten, ingezonden door den R. K. Nederlandschen Boeren- en Tuindersboud behandeld. De vergadering besloot dan éénstemmig bevestigend te antwoorden op de volgende vijf vragen a) Zal te eeniger tijd een wettelijke rege ling van den arbeidsduur in den land- en tuinbouw aan de orde komen b) Moet deze regeling op den sociaal- organischen grondslag rusten (dus bij overleg tusschen groepen van werkgevers en werk nemers) c) Moet de wet zich beperken tot alge meene normen, en moet de uitvoering hiervan binnen de grenzen dezer normen in handen worden gelegd van het georganiseerde bedrijf Zelf door middel van bedrijfsregelingen d) Mogen deze bedrijfsregelingen in uiter ste instantie dus wanneer de groepen van werkgevers en werknemers niet tot overeen stemming mochten komen vastgesteld worden door gewestelijke landbouw- of tuinbouwcommissies, welke paritetisch wor den samengesteld uit werkgevers en werk nemers met een of meer door de Overheid aan te wijzen onpartijdige personen? e) Is controle op de naleving der Bedrijfs regelingen door het georganiseerde bedrijf Zelf mogelijk en gewenscht Na de rondvraag, waarvan enkelen nog gebruik maakten, sloot de voorzitter de vergadering met den Christelijken groet. De Landelijke Groep van Gemeente ambtenaren van de A.R.KA. hield Zateidag- te Haarlem haar jaarvergadering. Nadat de voorzitter de heer A. M. Teijs- sen, de bijeenkomst met gebed geopend had, sprak hij een kort welkomstwoord, in het bijzonder tot den heer Van Elk, hoofd bestuurslid. Namens de afd. Haarlem sprak de heer Ides een welkomstwoord tot de afgevaar digden. Onder dankzegging werden de notulen van de vorige vergadering vastgesteld. Het jaarverslag dat gepubliceerd is in de nummers van het orgaan van 9 en 16 Fe bruari 1.1., was voor enkele afdeelingen aan leiding, hulde te brengen aan den secretaris den heer Rï. M. L. Deckers, tot wien ook de voorzitter een vriendelijk dankwoord richtte. Het werd goedgekeurd. Het financieel verslag van den penning meester, den heer H. W. Miechels, werd eveneens onder hartelijke dankzegging vast gesteld. De begrooting voor 1930 werd vastgesteld op een bedrag van f 1.540. Voor de bespreking van het bestuursbeleid meldden zich vele afdeelingen aan. De afd. Amsterdam bracht hulde aan het bestuur der groep en uitte den wensch, dat het Hoofdbestuur der A.R.K.A. aan dit bestuur een voorbeeld mocht nemen. De afd. Eindhoven beval blijvende krach tige propaganda aan en informeerde naar de commissie, welke voor Limburg is in gesteld. Ook bepleitte zij verbeteringen van het orgaan. De afd. Venlo huldigt den voorzitter voor Zijn bemoeiingen bij de salarisregeling aldaar. De afd. Arnhem bepleitte het mdienen van initiatief-voorstellen door het bestuur. Verder verdedigde zij een wijziging der toewijzing van de rayons aan de leden van het landelijk groepsbestuur. De afd. Heerlen/wees op dringende ver- betering van de positie der ambtenaren van den burgerlijken stand aldaar. De afd. Haarlem informeerde naar de werving van leden in Noord-Brabant en Limburg. De afd. Leiden vroeg naar de mogelijk heid van meer ledenwerving in de bollen- streek* De voorzitter beantwoordde de sprekers. Allereerst dankte hij voor de aan het bestuur gebrachte hulde. Daaruit concludeerde, hit dat over bestuur der groep meer tevredenheid heerscht dan over het bestuur der A.R.K.A. zelf. Wat volgens spr. moet komen in de A.R.K.A. zijn een krachtige propaganda en een goed orgazn. En dan kan het spr. niet veel schelen, of de A.R.K*A. blijft, zooals zij in den huldigen vorm bestaat of moet worden een vereeniging in federatief ver band. Het groepsbestuur overweegt, dwang uit te oefenen op het hoofdbestuur, dat dit vooral propaganda gaat voeren, inzonderheid in de zuidelijke provincies. Daarbij is de hulp van het Nederlandsch episcopaat on ontbeerlijk. Het orgaan dient te worden gebracht op hooger plan. Het groepsbestuur zal geen kamp geven, alvorens dit is gebeurd. Geschiedt dit niet, dan zal de groep in buitengewone vergadering bijeengeroepen worden, om te overwegen, wat er dan gebeuren moet. Van de commissie voor Limburg wist spr. ook niets anders, dan dat daarin zitting heb ben de heeren Von Freijtag Drabbe, prof. Keesoom en pater Cassianus Hentzen. Van resultaten heeft hij niets gehoord. Spr. achtte het geen bezwaar voor de ge meente-ambtenaren toe te treden tot de A.R.K.A. in haar huidigen vorm. De wijziging der rayonindeeling heeft moeilijkheden, maar zal door het bestuur nog eens overwogen worden. Spr. ziet het jaar 1929 als een moeilijk jaar, omdat er reorganisatie van de A.R.K.A. moet komen en omdat dan getracht zal moe ten worden, de positie der gemeente-ambte naren in de A.R.K.A. zoo sterk mogelijk te maken. Wat de propaganda aangaat, deze dient alleen gevoerd te worden door het Hoofd bestuur, zoolang de A.R.K.A. in haar hui digen vorm blijft bestaan. De afd. Eindhoven hekelde het, dat de te voeren propaganda afgeschoven werd op het hoofdbestuur en stelde voor, f 250 aan de begrooting toe te voegen voor het houden van meer bestuursvergaderingen en f 500 voor het voeren van propaganda onder de gemeen te-ambtenaren De voorzitter deelde mede, dat aan het Hoofdbestuur geadviseerd is, 4 weken lang propaganda te voeren in de in het zuiden des lands verschijnende R. K. couranten en propagandavergaderingen te beleggen in Noord-Brabant en Limburg. Ten slotte werd het Destuursoeleid goed gekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren M. M. L. Beckers, H. W. Michels, J. Koot en C. Sprokel, werden herkozen. Tot afgevaardigde naar dé door de A.R.K.A in 1929 te houden congressen werd benoemd de heer M. M. L. Beckers en tot plaats vervangers de heeren H. W. Mtchels en D. H. v. d. Top. In 1930 zal de jaarve-gadering in Roosen daal worden gehouden. Na de pauze werd aan de orde gesteld de vraag, hoe de groep wenschte, dat de A.R.KA. moest samengesteld worden^ De voorzitter ging na, het indertijd uit gebrachte rapport-Kallen, dat verworpen is. Het A.R.K.A.-congres heeft besloten, niet in te gaan op dat rapport. Maar de mee ningen zijn gewijzigd. Daarom moet z.i. nu de reorganisatie ter sprake komen. De afd. Breda verdedigde haar voorstel, het groepsbestuur op te dragen, te onder zoeken de bestaansmogelijkheid van eet R. K. Bond van Gemeente-ambtenaren, al dan niet in federatief verband met de A.R.K.A., doch in ieder geval met algeheele zelfstandigheid. Spr. meende, dat dan het aantal leden zeker met 1/3 verhoogd zou worden. Spr. overwoog, wat er waar was van net gerucht, dat er reeds stappen zijn gedaan, om tot stichting van zoo'n bond te komen. De afd. Eindhoven verdedigde een voor stel, om het groepsbestuur uit te noodigen, op het a.s. Congres der A.R.K.A. in Hoorn een voorstel tot reorganisatie der AJR.K.A. te verdedigen, ingaande 1 Januari 1930, welke reorganisatie zou moeten geschieden op de basis van het rapport-Kallen. Spr. gaf als zijn meening te kennen, dat de tegenwoordige toestand niet kan besten digd worden. In het algemeen belang der A.R.K.A. en van de onderafdeelingen dient volgens spr., het voorstel aangenomen te worden. De groepen moeten zich vereeni gen in federatief verband met nader aan te geven wijze van samenstelling van het hoofdbestuur. Gebroken moet worden met den tegenwoordigen opzet der A.R.K.A. De voorzitter merkte op, dat het hoofd bestuur en het Congres der A.R.K.A. inder tijd het moment tot reorganisatie hebben laten voorbijgaan. Ook het groepsbestuur heeft ingezien, dat er nog te weinig gemeente ambtenaren zijn in de A.R.K.A. en heeft op propaganda aangedrongen. Maar het hoofdbestuur doet niets. De belangrijke be sluiten van de vergadering in de laatste jaren zijn door het hoofdbestuur niet uit geleverd. Op dezen weg wenscht het groeps bestuur niet voort te gaan. Met alleen de stem van de afd. Rotterdam tegen sprak de vergadering zich uit voor reorganisatie van de A.R.K.A. De voorzitter zette dan uiteen, dat het Z.i. beter was, de organisatie slechts in wendig te reorganiseeren, dan een re organisatie tot stand te brengen in bonden met federatief verband, daarbij dit laatste veel centralisatie kan komen. Spr. achtte het hoofdbestuur in zijn huidigen vorm te groot. De uitgaven der A.R.K.A. zijn on evenredig groot tegenover de kosten der groepen. Laat het Congres nu eens zeggen aan het hoofdbestuur, wat er in de A.R.K.A. leeft. Maar niet meer mag het zoo zijn, dat het hoofdbestuur toch niet doet, wat de leden der AR.K.A, willen. Lang genoeg is zachtte aandrang op het hoofdbestuur uitgeoefend. Hierover werd langdurig gediscussieerd, waarna de voorzitter voorstelde, aan het Hoofdbestuur te berichten, dat reorganisatie noodig is en dat er moeten komen een groep rijks-ambtenaren, een groep provinciale en polder-ambtenaren en een groep ambtenaren van Raden van Arbeid, benevens een con tact-commissie van het technische perso neel. Dan zou een Hoofdbestuur moeten worden gevormd, bestaande uit een dagelijksch bestuur en vertegenwoordiger van elke groep. Dan blijft men nog voorloopig buiten het federatief verband. Het is niet wel mogelijk, van den huidigen vorm over te springen op een federatie. Dat het rapport-Kallen niet is aanvaard, is te wijten aan het feit, dat de houding van den voorzitter der A.R.K.A. niet was, zooals men dacht, dat zij zou zijn. Het voorstel van den voorzitter werd met algemeene stemmen aangenomen. Het bestuur werd gemachtigd, om, als het voorstel in Hoorn verworpen wordt, zich dan in verbinding te stllen met het Neder landsch Episcopaat, om daar te gaan be spreken de samenstelling en werkwijze van de A.R.K.A. Ket voois tel zal gezonden worden aan het hoofdbestuur en aan de secretarissen van de afdeelingen en groepen. In verband met de genomen beslissing werden alle overige punten van de agenda aangehouden. Vanuit de vergadering werd hulde gebracht aan den voorzitter voor zijn leiding Een roljecte voor het Ondersteuningsfonds der A.R.K.A. bracht f 7.90 op. Na de rondvraag volgde sluiting. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem, op Donderdag, 2 Mei 1929, des namiddags te 1 uur, in de Statenzaal, Prinsenhof. Aan de orde zal worden gesteld 1. Mede- deelingen en ingekomen stukken (liggen ter inzage). 2. Balans enz. 1928 Keurings dienst van Waren. 3. Balans enz. 1928 Woningbouwvereeniging „Huis ter Cleeff". 4. Verhooging voorschot R.K. Coöperatieve Woningbouwvereeniging „St. Jozef" G.A. 5. Inbreng perceelen bouw- en weiland in het Gronabesrijf. 6. Verzoekschrift Ver. „Groen van Prinsterer" bouw school in het noordelijk deel der gemeente. 7Verzoekschrift R.K. Parochiaal, Kerkbestuur „St. Bavo" verleenen medewerking bouw bijzondere school Kerklaan 49. 8. Aankoop grond ten oosten Vergiedeweg. 9. Verbetering Nassau- brug. 10. Bouw school openbaar lager onder wijs nabij van Zeggelenstrazt. 11. Beschik baarstelling gelden bouw twee scholen Voor bereidend L.O. 12. Verbouw perceel Prinsen Bolwerk 3 tot schoolgebouw voor B.L.O. 13. Verhooging crediet uitbreiding openbaar slachthuis (ijsfabriek c.a.). 14. Bouw woning, enz. Algemeene Begraafplaats KJ ever laan. 15. Verbetering woonwagenkamp Oude Weg. 16. Wijziging verordening keuring van waren. 17. Benoeming a. deskundige schat ting lokaliteiten Drankwet b. lid Plaatse lijke Commissie van Toezicht Middelbaar Onderwijs c. onderwijzeres school 34 (Over- tonstraat) d. reserve-onderwijzeres buiten gewoon lager onderwijs. Een hulpgeroep Nu a.s. Zondag (5 Mei) in de kapel vat het interparochieel St. Franciscus Liefde werk aan de Zoetestraat, twee en twintig jongens voor de eerste maal ter H. Tafel zullen naderen, kan en mag het bestuur van het H. Evangelie, die in den knellenden knoei gerzakt, wanhopig uitroept„te bedé len schaam ik mij...." Waar het S. F. L. weet, dat zijn Patroon heilige, Sinte Franciscus de Arme var Assisië ten deze een opbeurend- voorbeeld is, wijl Hij vóór de kerkportalen van Zijn vaderstad als een all-round bedelaar vol vertrouwen neerhurkte, om aalmoezen op te vangen, en, later, van deur tot deur ging, om levensonderhoud te bedelen voor Zich en de zijnen, daar meent het S. E. L», dat het geheel in strijd zoude zijn met de daden van zijn Patroonheilige, als hetzelve zich schaamde te bedelen.... Zondag zullen dan twee en twintig jongens den schoonsten dag huns levens gaan vieren I Soortgelijke vreugdedag zet in het Franciscus- huis de kroon op een werk van taai uithou dingsvermogen en soepele opofferingen De geestelijke voorbereiding is thans in vollen gang gaatjes en scheurtjes worden nog geplemuurd in de godsdienstkennis der a.s. communicanten.... Maar.... hoe dichter de verheven feest dag nadert, des te wranger en ranziget naderen óók de materieele zorgen Immers, als Sinte Franciscus zelfs aan den xedeloozen „Broeder Wolf' zijn recht matig deel toekende der aardsche goederen, dan meenen wij niet anders dan in Franctscus' geest tc handelen, door zorg te dragen voot iUxaing en schoeisel onzer co -anunicanten, wier ouders door werkloosheid of andere sociale omstandigheden hiertoe niet in staal Zijn Dien zwaren financieden last Um nel arm S. F. L. niet alléén dragen. Rijk echter aan ervaring nopens de mild dadigheid van Haarlem's Katholieken, doet het S. F. L. hierbij een dringend beroep op de hulp en financieelen steun zijner Vrienden. Sint Franciscus profiteerde eens, toen Hij voor den opbouw van een kerk steenen noodig had „wie één steen geeft, krijs» één belooning; wie twee steenen geeft, twee belooningen....'* Vrienden van Sc Franciscus en van ons S. F. L.Laat deze waardevolle Franciscusprofetie de maatstaf zijn bij het bepalen van uw giftde steenen voor den opbouw van zoovete tempels van den H. Geest Vult zelf de cijferrubriek van Fran iscus belooningen aan, bedenkend, dat „de blijde gever bemind wordt door God", Die zoo gaarne honderdvoudig beloont.... Dén zal door uwe financieele hulp ons twee en twintigtal, op den begenadigden Zondagochtend van hun „Eérste_H. Commu nie", als even zoovele levende copieën van Rubens' „Léatste H. Communie van Sinte Franciscus", u en ons overtuigen, hoe uit alle aardsche ellende het geestelijk-onver gankelijke stijgen kan, de eeuwige blijdschap tegemoet.... Uw giften en gaven worden hóógst dank baar in ontvangst genomen door Pater H. J. H. Smits, O.F.M., N. Groen markt ia (of, tijdelijk nog „St. Joannes de Deo", Maerten van Heemskerkstraat 2). H. W. M. van Os, Ged. Oude Gracht 76. S. H. Middeldorp, Ruychaverstraat 5. F. Beaufort, Kinderhuisvest 49. K. J. M. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, en Joh. C. M. Holt, Anegang 35» (Postcheque en giro van het S. F. L. onder nummer 98246). in de Groote of St. Bavokerk vindt, in ve^ band met den Julianadag, in plaats van 2 Mei, plaats op Dinsdag 30 April, des nam. van half 2 tot half 3 uur. De orgelbespeling geschiedt door den heer George Robert. Het programma vermeldt: 1. Variaties op „Wien Neêrlandsch Bloed", J. A. van Eyken. 2. Prélude pastoral, Cor Kint. 3. a Gavotta, Pa dre Martini: b Cantabile, Enrico Lassi. 4. Fantaisie III, C. Saint-Saens; 6. a Wm Gott tut, das ist wohlgetan; b Nun danket aJie Gott, S. Karg-Uert. e. Wilhelmus van N gouwen. Terug te bekomen bi): Termetz, Schoter voetpad 6, beursje; Bur. v. Politie, Smede- straat, leesboek; Verbeek, Kinkerstraat 7, bal; Strootman, L. Wijngaardstraat 28 rd., étui met teekengereedschap; Baltus, Banka- straat 45, ganglooper; v. d. Made. Gen. de Wetstraat 41, mondharmonica; Koogerbeets, Amsterdamsche vaart 24rd., portemonnaie wter5' ReSulierstraat 26, idem; Laatstra, Kokstraat Brood, idem; Hoof ugt, Hagestraat 6, pakje met inhoud; SchuJen- ourg, A. L. Dyserinckstraat 27, pet; Mooi- weer, Alb. ThiJmstraat 14, rtjwielbelasting- merk; Houweling, z. Brouwersstraat "1, ring; Woud, P. Kies straat 41, zakmes; v. Veen, van t Hoffstraat 81, zweep. Terug te bekomen bij: Tcrmaat, Delft straat 16, autoband met velg: Niemeijer, .Zijl- weg 223, autoband; Berg, KaroLngens'raat 19, bal; Alders, Rijksstraatweg 28 i, halsband met penning; Metz, Aristerda-nstraat 43, handschoen; Wensing, Zomerstraat 25, iiem; Sliggers, Hoogstraat 6, herdershond; Kennel .Fauna": zwart-witte kat, gebracht door: Bakker, Kweektuinstraat 22: Honij. Maas straat 38, portemonnaie; v. Hoek, Spriarn- oogstraat 25, portemonnaie met inhoud; Verwij, Karei v. Manderstraat 97, desa, i- em; Wisbrun en Lifman, Gr. Houtstraat 31, idem; Paroo, Kleverparkweg 156. idem; Drogendiik, Zocherstraat 39, pakje met stof; Geeneva- sen, Tugelastraat 10. rijwielbelastingmerk;! Verpoorten, Gr. Houtstraat 175, idem: Frnu ser, Brouwersstraat 96, rozenkrans.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 11