mmmmbbi mmsm Stadsnieuws5 l ttsilis MUZIEK J™ m Nazorg Collecte Programmaboek R. K. Volksbond De ophooging van de spoorbanen BURGERLIJKE STAND Liedertafel -Haarlem's Zanggenot" Muziekuitvoering H. O. V. Personalia Afscheid J. Beau£ort Gemeentezaken Programma Julianadag R.K. Coöp. Woningbouwvereeniging „St. Jozef" Manufacturenmagazijn J. Th. Kort Heffing precariorechten Hardhandige broederliefde Een overval door vijf i gemaskerde personen Op de Bloemgracht te Amsterdam Tram uit de rails De asphalteering van den Scboterweg „St. Raphaël" Botsing op den Adm. de Ruyterweg Diefstal te Aerdenhout Vrijwillige brandweer tweemaal gealarmeerd Verkeersongevallen Paard in de knel Jongen aangereden LAATSTE NIEUWS De gothische raadskelder van het stadhuis te 's-Hertogenbosch De sterfdag van Jan Pietersz. Coen Aanrijding op den Zeeweg 35-jarig jubileum Geen fout in de constructie De brand in het s.s. Sussex gebluscht De Duitsche kruiser Embden Wreed mishandeld De voorbereidende ontwape- nings-conferentie Alcmaria Euharistica Doodelijk vlieg-ongeval vermBSBsiijfe tèBJeroli'fe van eMeSprgic Ui brand. Het toestel stortte naar beneden. De piloot en de beide passagiers werden verkoold uit de resten van het vliegtuig gehaald. Mexicaansch vliegtuig neergestort op Ameri- kaansch consulaat Groote boschbrand in den Elzas BERLIJN, 29 April. (V.D.) De „B. Z. am Mittag" meldt uit Parijs, dat op de I-Iart- mannsweilerkopf in den Elzas een geweldige boschbrand is uitgebroken. Het geheele berg- massléf tusschen het dal van Than en het dal van Gebweiler staat in vlammen. Door het vuur zijn tal van in den grond stekende niet-ontplofte en vergeten handgranaten ontploft. Ondanks hevige inspanning is het tot nog toe niet gelukt het vuur, dat over een front van ongeveer tien K.M. breedte om zich heen grijpt, te bedwingen. Reeds zyn de soldaten-kerkhoven van Molkenrain en Sil- berloch door de vlammen bereikt. Men vreest, dat ook de dichtstby gelegen dorpen gevaar lcopen. In den afgeloopen nacht was de vuurgloed in byna den geheelen Boven- Eizas zichtbaar, terwijl hij zelfs in het Schwarzwald kon worden waargenomen, want te Muhlhausen kwamen talrijke tele fonische verzoeken om inlichtingen binnen uit Baden. De missie in China DricR.lC. Priesters vermoord Staking in de katoen spinnerijen te Bombay De Nazorg Cellecte op het E. D. O.-ter- rein bij den wedstrijd tegen Feijenoord heeft opgebracht de somma van 118.79. Door het afdeelingsbestuur van den R.K. Graf. Bond. afd. Haarlem, is op initiatief van het hoofdbestuur van den R.K. Volks bond, bij het a.s. 40-jarig bestaan van de afdeeling een wedstrijd uitgeschreven voor het ontwerpen van een omslag voor het programmaboek. De ingekomen ontwerpen zijn opgezonden naar het bestuur van het R.K. Vakkundig Bureau. De uitslag was: 1ste prijs H. J. Spierings, 2de prijs J. J. v. Kolk, 3de prijs A. Gorter, lste troostprijs J. J. Lijnzaat, 2de troostprijs motto Venus, Rotterdam. Er waren zestien ontwerpen ingezonden. De ontwerpen van de uitbreidingsplannen voor de gronden in gedeelten der gemeente j ten zuiden van de spoorbaan Haarlem I Zandvoort, ten oosten van de grens der j gemeente Bloemendaal. ten noorden van de Brouwersvaart en gedeeltelijk ten zuiden daarvan en ten westen van de spoorbaan j HaaremLeiden, hebben iederen dag ter inzage gelegen op de gemeente-secretarie t vanaf 28 Maart tot en met 27 April. Naar j wij vernemen zijn tegen deze stukken geen j bezwaarschriften ingekomen. Geboren: 24 April: J. M. v. d. Spek—Kot- I ten. d. 25 April: A. J. A. Waasdorp—v. Brero, d. J. M. Schoutende Tello, z. 26 April: G. H. Zeestratenv. Hagen, z. A. v. HonschotenHensen, d. W. M. v. d. Holstv. d. Bel, z. E. G. KorfageTer Veer, d. 27 April: N. Koopmanv. Hui zen, d. H. J. v. d. HulstStroomber- gen, d. Overleden: H. H. v. d. Boogaard Draaisma, 56 j„ Kleverlaan. Bovengenoemde zangveeeniging houdt Maandag 6 Mei a.s., 's avonds te 8 uur, een feestelijke bijeenkomst in gebouw „St. Bavo", waarbij o.m. de onthulling van een nieuw vaandel zal plaats hebben. De H. O. V. geeft een muziekuitvoering in Jen Hout op Dinsdag 30 April (Julianadag) en wel des middags te half drie, onder lei ding van Marinus Adam. Het programma vermeldt: Volksliederen. 1. Jubelmarsch A. de Goede 2. Ouverture „Le Barbier de Seville" G. Rossini 3. Wein. Weib und Gesang, Wals Joh. Strauss 4. l'Arlesienne suite no. 2 G. Bizet 5. Le Domino Noir Auber 6. Ungarische Tanze Joh. Brahms 7. Ballet Egyptien A. Luigini Op Woensdag 1 Mei a.s. herdenkt de heer D. J. van Dantzig, kantoorbediende, den dag, waarop hij vóór 40 jaar bij de firma Joh. Enschedé en Zonen in dienst trad op de afdeeling administratie. Zaterdag verliet de heer J. Beaufort, slij per aan de Centrale Werkplaats, den dienst der Nederl. Spoorwegen met pensioen. On der schafttijd verzamelden eenige- hondér- den zich om den scheidende, die te midden van de mooie cadeaux stond, welke hem door het personeel waren aangeboden. De ploegbaas P. van Dijk leidde deze hul diging in en gaf het woord aan den heer Snoeks, die op voortreffelijke wijze memo reerde, met welk een toewijding slijper Beaufort zijn functie vervulde. Het werken was hem nooit een last geweest en hij was steeds een voorbeeld van kameraadschap. Een luid applaus volgde op deze afscheids rede. waarna nog een kort treffend woord gesproken werd door den ketelmaker Von- kenberg. De cadeaux bestonden uit een rookstel, palm en rookartikelen. Bij het verlaten der werkplaats werd Beaufort nog een bloemstuk aangeboden, terwijl hij per auto naar huis gebracht werd. B. en W. stellen voor, goed te keuren de balans met verlies- en winstrekening over 1928 betreffende het complex van 70 midden standswoningen van de Woningbouwvereeni- ging „Huis ter Cleeff." Het programma van het Middagconcert op het Pretoriaplein, en na een ommegang door Haarlem—Noord, voort te zetten op het Soendaplein, welwillend aangebeden door de R. K. Harmonievereeniging „St. Caecilia" te Schoten (dorp), directeur Chr. Huyboom. luidt als volgt: 1. „Le Farceur", masch S. Vlessing 2. Volksliederen a. Neerland's Volkslied J. W. Wilms b. Oude Wilhelmus J. W. Wilms c. Marschlied C. A. Brands Buys 3. Le Beau Danube Bleue, valse Joh. Strauss (Aan den mooien Blauwen Donau) 4. Dans la Bruyere, ouverture A. Govaert 5. „Atalante". Ouverture Aug. Eenhaes 6. „Scene Mauresue" (Moorsche Fantasie) Florian Julian 7. Volksliederen a. In Oorlog en Vree J. J. Viotta b. Een liedje van de Zee J. J. Viotta c. Hou Zee M. A. Brands Buys 8. „Ad Honores", marsch S. Vlessing 9. Wilhelmus (oude zetting) J. W. Wilms Aan de R. K. Woningbouwvereen.ging „St. Jozef" is indertijd een voorschot van 160.613.1 verleend voor woningbouw. Er blijkt u een tekort van 6.202.19 te zijn en daarom stellen B. en W. voor, het verleende crediet met 6.500 te verhoogen. Het bestaat 75 jaar Woensdag 1 Mei a.s. zal het manufacturen magazijn J. Th. Kort, gevestigd aan de Lange Veerstraat, zijn 75-jarig bestaan her denken. Dit jubileum zal door de firma niet officieel herdacht worden, hoewel daartoe ongetwijfeld alle aanleiding bestaat. De zaak is steeds overgegaan van vader op zoon en heeft zich, klein begonnen, steeds meer moeten uitbreiden, welke uitbreiding speciaal de laatste jaren een groote vlucht genomen heeft. Een jaar of 8 geleden nog is de bestaande zaak geheel gerestaureerd en er moest een perceel aan de overzijde der straat bij inge richt worden, in welken winkel nu de bedden zaak gevestigd is. Doch deze uitbreiding bleek reeds na enkele jaren niet meer afdoende te zijn en door aankoop van de perceeien, waarin de schoenenzaak der fa. L. Boerlagen gevestigd was geweest, kon opnieuw flink uitgebreid wc den. En thans overweegt de fa. Kort nieuwe plannen. Steeds meer ruimte heeft zij voor haar bedrijf noodig. Dit j bewijst voldoende den gezonden bloei der I zaak. E.- was dus werkelijk reden tot feest- vieren te over. Maar de firmanten willen daartoe niet overgaan. Eerst hadden zij den gedenkdag geheel in stilte voorbij willen laten gaan, maar nu is toch besloten, hem met het personeel te herdenken in intiemen kring. Ondanks de niet-offirieele viering zullen de firma toch ongetwijield van verschil'ende zijden blijken van belangstelling bereiken. B. en W. bieden ter vaststelling aan wij zigingen van de precario-verordening, welke verband houden met de bekende arresten van den Hoogen Raad. Zaterdagavond had in perceel Bogaard- Straat 5 een onderlinge twist plaats tusschen de gebroeders O., waarbij een van hen eenige klappen op het hoofd opliep en eenige wond jes. Door den ongelukken-dienst werd hij verbonden. Een andere broer sloeg met een bezem de ruiten stuk, terwijl hij daarna met een pikhouweel de deur in elkaar ramde. Men zegt wel eens: „van je vrienden moet je 't maar hebben", doch dat broederliefde zóó ver kon worden doorgevoerd, zal wel niemand onzer lezers gedacht hebben. JOH. STRAUSS Een avond van „Weensche muziek in den goeden ouden tijd." De entréeknarten waren grif tot tamelijk hoogen prijs verkocht. Het was bijna vol. Ook de programma-boekjes, inhoud 3 pa gina's, programma en elf met reclame, vanaf de advertentie der firma Rijken voor zijn Steinway-vleugcls tot aan die van den im- pressario voor „Grock"-ky den Koning der clowns toe, werden verslonden, al kostten ze meer dan het programma der Bachvereeni- ging. Er was toilet gemaakt. Wij schrokken er van, zoo officieel was het grootste deel der bezoekers, ook in zijn pose. Het ging dan o.i. niet goed. Men luisterde (inclusief de verslaggever) naar de „Fleder- inaus-ouverture, als naar het meest ernstige concert. Gevolg: men becritiseerde het or kest: lo. Minder juiste klankverhouding in het strijkorkest, te veel melodie, te weinig fond; 2o. hout en koper viel mede en 3o. slagwerk in vele gevallen overheerschend. Bij het laatste is van toon, beter gezegd aange naam geluid, geen sprake meer. De kleine trom is voortdurend een kwetterende mi trailleuse. Het applaus klonk op reserve-toon. De „Frühlingsstimmen"-wals bracht eenige verandering in de stemming. Men kwam wellicht onder de bekoring van dien mooien, meeslependen Weener wals, doch de harten popelden nog niet van het ware kunstgenot der Weensche dansmuziek. A!s dank voor het meer gulle applaus een toegift: „Bahn frei", galop! Een galop met xylophone, veel nimmer fa end slagwerk en tot overmaat van ramp, lange, snerpende, valsche fluittonen. Toen waren wij er, althans voor enkele momenten. Die galop-muziek werkte zoo aanstekelijk, dat in eens de deftige concertstemming was verdwenen. Op dat voortstuwende spel van scherp rythme en af gebeten toon, weerklonken spontaan geuite bijvalsbetuigingen en onder goedkeuring van de aanwezigen werd dat nummer nog eens herhaald. „Bahn frei!" Wij dachten aan „Saai frei." Hoogstens aan den kant eenige tafeltjes en clubfauteuils. Dan zou de muziek zijn ware uitwerking niet missen. Doch toen we voor de tweede maal in een nog meer opgejaagd rythme en scherpen toon den galop aanhoorden, konden wij ons met 't zitten op rijen weer vereenigen. Het deed ons denken aan den galop van een circusorkest (natuurlijk een dusdanig orkest in de per fectie), wanneer na een succesnummer alle gedresseerde viervoeters nog eens door het circus draafden. En dan genoten we toch ook, al zaten we officieel aan onze plaatsen vastge ketend Hierna volgde een kleine inzinking. De melodieën uit „Der Vogelhandler" van Zeiler, die „als laag beambte van het Oostenrijksch Ministerie van Onderwijs" operettes schreef (niet als componist?), vielen weder iets min der in den smaak. Zelfs het „toetje": „Lied aus Wien" deed het niet erg. En dat nog wel een Lied van Schubert. Voelde men, dat het daarbij aangewende klokkenspel er minder goed bij paste? Zelfs, de pose >van den diri gent als violist had geen bijzondere uitwer king. Jammer, want daardoor heerschte er in de pauze geen gezellige conversatie-toon. Na Wiener-Volksmusik und Walzer was het voornaamste oogenblik van den avond, waarop een ieder (ook de verslaggever) zich gespitst had aangebroken: „An der schonen blauen Donau." Deze wals werd met fijnen toon, en juiste klankverhouding en met mooie kleurschakee- ring, echter zonder herhalingen, gespeeld. En toch bevredigde deze wals ons niet geheel. Onwillekeurig gingen onze gedachten naar vroegere uitvoeringen terug. Wij herinneren ons: lo. Zomerseizoen 1922, Concertgebouw-orkest-Amsterdam. Ween sche muziek onder leiding .van denzelfden Joh. Strauss. Misschien iets minder Ween sche sfeer in de uitvoering, doch fijner en gaver van toon; 2e. dito 1914, dito, hallet en dansmuziek onder Evert Cornells. Sfeer: nog minder, in geen geval was de lei der tevensvioli st, uitvoering: gracieus. 3o. Een abonnementsconcert in een wintersei- scen van het Amsterdamsch Concertgebouw, ongeveer 25 jaar geleden, onder leiding var. Mengelberg, eveneens „Donau" (n.b. naast werken van Bach e.a.) Sfeer: ais van een ge moedelijk concert, uitvoering: subliem! Dit laatste is wellicht niet juist volgens het standpunt der Weensche muziek-kenners, doch ons voldoet een dergelijke vertolking het meest. Op de Bloemgracht 122 waar de grossier- derij van den heer Jac. de Wit is gevestigd, stonden de chef en een kennis Zaterdag avond om half acht met elkaar te praten. Plotseling kwam een vijftal mannen binnen met zwarte maskers voor. Zij dreigden de beide heeren met revolvers en hebben hen toen geprest in een hoek te gaan staan met het gelaat naar den muur. De gemaskerden maakten zich meester van een geldkistje en haalden den chef zijn portefeuille uit den zak. In kistje en porte feuille waren samen ongeveer 800. Zij bon den de beide mannen met touwen en zei den vóór zij verdwenen, dat zij een kwartier niemand mochten waarschuwen. Dadelijk na hun vertrek waarschuwden zij de politie, die een onderzoek instelde; tot nog toe zijn de daders niet gevonden. Zeer zeker zal een Joh. Strauss volkomen vertrouwd en op de hoogte zijn met dit genre en de muziek in de vereischte opvatting weer geven. Wijho oren en bestudeeren alle muziek liever van een meer zuiver kunststandpunt. Met deze uitvoering der Donau-wals kunnen we genoegen nemen, maar met spelen van een galop als die, welke na dezen wals werd ge speeld, nimmer. Het ding was getiteld„Feuer- fest." Een overdreven klankproductie, boven dien speelde de picoloist met vinnig-snyden- denden toon en de bespeler van het klokken spel beukte op zijn instrument als op een aambeeld. Veel lawaai, weinig muziek. Ap plaus oorverdcovend, zelfs eenig gejuich. Daarom gebisseerd. Het werd ons te machtig. We hebben de vrijheid genomen deiaal na het „Feuerfest" te verlaten. We zijn toch muziek-recensent. Aals het zoo gaat, zullen we de Redactie verzoeken een nieuwen functionaris, speciaal voor deze concerten aan te stellen. Buiten gekomen constateerden we een ver keersstremming in de Wijde Appelaarsteeg door het groote aantal gratis luisteraars. O. K. Nabetrachting 1. Een woord van troost aan de H. o. V. Daar het financieel resultaat van derge. lijke concerten wel een beetje sneu werkt op de H.O.V. met haar permanent nadeelig saldo, raden wij haar aan, wekelijks een dansuitvoering te geven. Dan komen de toe hoorders in grootemaar neen, dat zal toch wel niet, de H.O.V.-leden zijn geen bui tenlanders. Neen, maakt dan een buiten, iandsch tournee in Oud-Hollandsch costuum met muziek van boerendansen, enz. II. Voor eventueele teleurgestelde bezoe kers, alias echte kunstminners. D e voorberichten over deze tournee ge plaatst, kwamen niet uit de koker van de muziekredactie, doch waren door den im- pressario toegezonden. III. Lofuiting op de Radio. We hoorden het concert te Rotterdam per radio en kwamen nu tot de conclusie, dat zoo'n uitzending te verkiezen is boven het bijwonen van het concert. Althans heeft ons bij de uitzending het spel, bijzonder dat van het slagwerk, niet gehinderd. Een radio-expert schreef eens, dat de uit- zend-stations de muziek niet natuurgetrouw, maar opzettelijk vervormd doorgeven. Men gaat de muziek verzwakken. In dit geval een voordeel. D. H. MGR. X X AENGENENT WEER THUIS •''-V -V De aankomst aan het station. Van links naar rechts: de Hoogeerw. Heer Mgr. M. P. X Mölhnarn, de Zeereerw. Heer J. M. v, d. Tuyn, Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, de Hocgeerw. Heer L. A. A. M. Westerwou dt en de Zeereerw. Heer Th. W. Pichot o.a „Donau." (Gedeeltelijk gecorrigeerd). Zondagmiddag 2 uur is op het Stationsplein een wagen van lijn 2 uit de rails geloopen, doordat een der voorwielen vastliep. De dienst ondervond practisch geen vertraging. Door de politie is Zaterdag tegen 13 per sonen proces-verbaal opgemaakt terzake van het rijden op de trottoirs aan den Schoter- weg. Daar de Middenweg is opgebroken, zet ten de wielrijders hun weg voort op het trottoir. Dit is natuui.ijk verboden en men weet nu. dat de politie op dit punt toeziet. king uit, waaruit bleek, dat er gen gelegen heid geboden worci't zich in het vak te be kwamen. De heer van Leur oefende op dit stelsel ernstige critiek uit. Het gevolg van dit sy- stee mzal zijn, dat er in de toekomst geen vaklieden mer zullen zijn, die niet in staar zijn zelfstandig te kunnen werken. Vakopleiding niet noodig Een bepaalde scholing en vakopleiding werd door den Chef van Dienst niet noodig geacht, doch er zal een regeling worden ge troffen, dat de leerlingen door rouleering zich in het vak kunnen bekwamen. Aan- stelling in vasten dienst van nieuw perse- j neel en personeel op arbeidscontract zal, - met het oog op do reorganisatie voorloopig I niet plaats hebben. Een uitvoerige en zeer geanimeerde ge- j dachtenwisseling volgde op deze uiteenzet ting van den heer Van Leur, waarbij hg. aangelegenheden nog eens onder de oogen werden gezien, terwijl de vergadering zich over het resultaat van b.g. onderhoud te leurgesteld gevoelde. Het voorstel der afd. Haarlem om de uur- loonen in overeenstemming te brengen met de jaarloonen der beambten en magazijn knechts, zal bij de a.s. nieuwe loonregeling in bespreking worden gebracht. Aangedrongen werd op vervroegd ouder domspensioen, niet alleen voor de groep ketelmakerij, doch dit uit te breiden tot het geheele werkplaatspersoneèl, zulks als ge volg van het huidige werksysteem. De leef tijdsgrens, 60 jaar voor den pensioengerech tigden leeftijd, voor het werkpl. pers. wordt alleszins billijk geacht. Uitbreiding zal worden gevraagd voor de verstrekking van ketelpakken aan ketelma kers, bankwerkers en wagenlichters. Van de rondvraag werd door verschil lende leden gebruik gemaakt, waarna de voorzitter deze geanimeerde vergadering met den Christeiijken groet sloot. feest des avond ten huize van zijn patroon feestelijk worden herdacht. Zooais vanzelf spreekt, was de heer Bam- hoorn zeer dankbaar voor deze hulde en prachtige cadeaux. VERGADERING DER WERKPLAATSERS In de toekomst geen vaklieden meer! Scholing en vakopleiding niet noodig geacht. Geen aanstelling van personeel der werkpaatsen. Pensioneering op 60-jarigen leeftijd. In het St. Bavogebouw alhier had giste renmiddag een druk bezochte vergadering plaats van vakafd. V (personeel der Centrale Werkplaatsen) georganiseerd in den R. K. Bond „St. Raphaël". De centrale werkplaatsen van Utrecht, Tilburg, Amersfoort, Blerick, Zwolle en ook Haarlem hadden een belangrijk kwantum St. Raphaël-mannen voor deze bijeenkomst geleverd. De heer Th. van Leur, uit Utrecht, opende deze vergadering met den Chr. groet en constateerde vet vreugde de groote opkomst, waarin spr. een bewijs zie, dat de gcede geest onder de spoormannen meer vaardig wordt in samenwerking met het. vakbestuur bij de as. nieuwe loonregeling, de bestaande grieven voor het werkplaatspersoneel te trachten opgelost te krijgen. Vervolgens wenschte spr. den voorzitter van de afdeeling Haarlem, den heer P. de Rooy geluk met zijn 25-jarig ambtsjubileum en schetst den jubilaris als iemand, die veel liefde en ijver voor de organisatie bezit en altijd op de bres staat voor de belangen der Werkplaatsers. (Applaus). De heer de Rooij dankte in een kort woorc voor de felicitatie en hopte nog veel te kun nen doen voor verbetering van de sociale verhoudingen onder het personeel. De heer Dellevoet, secretaris, leest de no tulen der vorige vakgroepvergadering, welke werden goed'gekeurd. Onderhoud met den chef van Dienst De voorzitter gaf een uitvoerig verslag van het onderhoud van St. Raphaël en den P. C. B. met den Chef van Dienst van Ma terieel en Werkplaatsen. Bij deze bespreking kwam ter sprake het in premie laten werken van bankwerkers- electriciëns, de positie van de magazijn- knechts en de bevordering daarvan tot ma gazijn-beambte. De toezegging werd verkregen, voor wat de eerstgenoemde functies betreft, met de geuite wenschen bij dé a.s. loonregeling re kening zal worden gehouden. Ook het leerlingstelsel in de Centrale Werkplaatsen maakt een punt van bespre- Het tramverkeer op den Adm. de Ruyter weg heeft, tengevolge van een aanrijding, van een tram der N. Z. H. T. M. en een vrachtwagen op den overweg nabij de De Rijpstraat, ongeveer een half uur vertraging ondervonden. De bestuurder van de tram en een in zittende van den auto, werden tengevolge van deze aanrijding licht gewond en de beide voertuigen werden beschadigd. Bij de politie werd aangifte gedaan, dat uit een in aanbouw zijnde villa in de Zwaluwenlaan, te Aerdenhout, een groote party looden buizen en nikkele kranen zijn ontvreemd. Zondagmiddag 1 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een duinbrand op den Hoogen Di#n en Daalschen weg, en om streeks 4 uur Zondagmiddag voor een boschbrar.d by Mariënbosch, langs den Vo- gelenzangschen weg. In beide gevallen was men den 'brand spoedig meester en werd erger voorkomen. De oorzaak is onbekend. Zondagmiddag 3 uur had op de Amster- damsehe vaart, vóór de Amsterdamsche brug een aanrijding plaats tusschen een bespannen voertuig, komende van den Ouden Weg en gaande in de richting Heerensingel en een auto, bestuurd door iemand uit Amersfoort, komende uit de richting Amsterdam. De auto-bestuurder had het bespannen voertuig niet gezien, omdat er juist een tram tusschen door reed. Het paard werd aan de linkerborst gewond, terwyi het lemoen brak. In een stal van den heer R. is het door een veear s be handeld. Op den hoek van de Korte Begijnestraat en de Bakenessergracht vond Zaterdagmid dag omstreeks half drie een aanryding plaats tusschen een auto en 'n 16-jarigen wielrijder. De wielryder kwam met een tamelijke snel heid van de Bakenessergracht, maakte zijn bocht niet goed en raakte het linkerwiel van don auto. Hij kwam te vallen en brak zijn rechterbeen. ^Ta door O. D. verbonden te zijn. werd hij naar het St. Elisabeth's Gast huis vervoerd. Hedenmiddag opent mr. P. J. van Lan- schot, burgemeester van 's Hertogenbosch in tegenwoordigheid van vele autoriteiten den beroemden, thans geheel gerestaureerden gothischcn raadhuiskelder van den Bosch. Zeer velen zullen deze bezienswaardigheid' wel kennen; vooral toen na de hoffelijke uitnoodiging van Burgemeester Van Lan- schot honderden luistervinken den Bosch bezochten, hebben ze aangename herin neringen aan dat bezoek behouden. De maaltyd in den raadhuiskelder was 'n evenement. Thans is die raadhuiskelder geheel ge restaureerd en ingericht tot lunchroom. Een nieuwe bijzonderheid dus voor de Brabant- sche hoofdstad. BATAVIA, 29 April. (Aneta). Het Nieuws blad wekt op, om den 3G0- jarigen sterfdag van Jan Pietersz Koen op 21 Augustus 1929 te herdenken. Zondagmiddag omstreeks 4 uur, reden twee wielrijders op den Zeeweg achter elkaar. Een achter hen komerde auto, wilde hen passeeren en haalde te veel naar rechts uit, zoodat hij beide wielrijders aanreed. Een der wielrijders, een zekere S. uit» Amsterdam, bekwam hierdoor een paar vrij ernstige verwondingen, welke aan den poli tiepost werden verbonden, waarna hij per auto naar zijn woning te Amsterdam werd vervoerd. Beide rijwielen werden vernield. De bestuurder van den auto was onge merkt doorgereden. Hij werd later echter opgespoord en proces-Herbaal tegen hem opgemaakt. Hij verklaarde vr.n het ongeval niets ge merkt te hebben. Heden herdenkt de heer F. G. Barn- hoom den dag, waarop hy vóór 35 (Saar bü de firma H. Dames, bloemist aan de Hout vaart, in dienst Was getreden. Van de zijde van zyn patroon, mocht dezen dag niet onopgemerkt voorbijgaan en was den jubilaris een waren feestdag bereid. Ten huize van den patroon werd de jubila ris en echtgenoote ontvangen, waarna dc heer Dames hem feliciteerde voor de trouwe diensten, die hy steeds van hem mocht ondervinden. Hij bood hem by zijn gouden horloge een prachtigen gouden ketting aan. Van het personeel ontving de heer Barn- hoorn een barometer. Dezen dag is de jubilaris vrij en zal het BATAVIA, 29 April. (Aneta). Het onder zoek naar het defect bij den stuwdam Tjitaoem, die tengevolge van den druk van het water gebroken was, heeft uitgewezen, dat ten eerste geene fout by de constructie is begaan, ten tweede zoowel bij het opma ken ais het uitvoeren van het plan ton volle rekening is gehouden met de risico-moge- ïykheden, ten derde dat alleen materialen van superieure kwaliteit gebezigd zijn. De kosten van herstel zijp thans definitief vast gesteld op 700.000. BANDOENG, 29 April. (Aneta). De brand, die aan boord van het s.s. „Sussex" in ruim IV woedde, waarvan de inhoud bestond uit rijst en pijnappels, afkomstig van Rangoon, is thans gebluscht. SABANG, 29 April. De Duitsche kruiser Embden is gistermiddag van hier naar Soerabya vertrokken. Aneta seint uit Semarang: Naar „de Locomtief" verneemt, zal lui tenant C. A. J. van den Berg eerstdaags voor den krijgsraad terecht staan. Toen hy op patrouille was, had een van de dwang- arbe'ders jit zijn kolonne zyn veldflcsch leeggedronken. Luitenant v. d. Berg heeft den dwangarbeider toen een touw aan de voeten laten binden en hem daarna door militairen door het bosch laten piepen. Zoo lang de patrouille duurde, werd de dwang arbeider federen middag aan zijn beide groote teenen opgehangen, tot de man overleden was. Een Cfcineesch voorstel ter afschaffing1 van algemeenen dienstplicht verworpen GENEVE, 29 April In de zitting van hedenmorgen van de voorbereidende ontwa peningsconferentie werd een Chineesch voorste! tot afschaffing van den algemee- nen dienstplicht niet aanvaard. De Chi- neesche gedelegeerde, Tsjang Tso Ping, be hield zich echter het recht voor, zifn voor stel op de komende ontwapeningsconfe rentie weer ter sprake te brengen. Ter gelegenheid van het Vüfde Eeuw feest van het Eucharistisch wonder van Alkmaar, is een fraai gedenkboek ver schenen, geschreven door Fr. dr. Willibrord Lampen O. F. M. en gedrukt bij „Ons Blad" te Alkmaar. Het werk is 140 bladzijden groot, rijk ge ïllustreerd en van vele artikelen voorzien. LONDEN, 29 April. (V.D.) Te Los Angeles raakte Zondag een vliegtuig bij het dalen NEW-YORK, 29 April. (V.D.) Het Ameri- kaansche Staatsdepartement te Washington heeft bericht ontvangen, dat drie Mexicaan- sche vliegtuigen by een aanval op de opstan delingen te Ciudad Obregon in den staat Sonora bommen op deze stad hebben gewor pen. Een der vliegtuigen stortte naar bene den en kwam brandend op het dak van het Amerikaansche consulaat terecht. Een missiezuster verdwenen LONDEN, 29 April De leic" rs van eei Amerikaansche R.K. Missiestatie te Hankai deelen mede. dat drie katholieke priesters van een Amerikaansche missiestatie in het westelijk deel van Hunan zijn vermoord. Byzonderheden over dezen moord zijn nog niét bekend. Uit Tsjifoe wordt gemeld, dat een Noor- sche missiezuster, mejuffrouw Monson, in het noordelijk deel van Shantung verdwe nen is. Men neemt aan, dat het Chineesche stoomschip, waarop zy reisde, door zoeroo- vers is overvallen en dat de passagiers weg gevoerd zyn. LONDEN, 29 April Meer dan drie vier den van het aantal katoenspinnerijen te Bombay zijn thans geheel stilgelegd. Men verwacht, dat in de komende dagen ook de overige bedrijven zullen worden stopgezet. In totaal zyn 120000 personen bij de staking betrokken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 12