*9 l f125.- f50.- DAMESMANTELS en MANTELCOSTUUMS ONDER ROOD SCHRIKBEWIND AFSCHUWELIJK DRAMA AAN DE KORTE ZOMERKADE TE HAARLEM Spinnewebjes Telegrafisch Weerbericht BUREAUX: N ASSA LA AN 49' D1T NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN MAANDAG 29 APRIL 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17143 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Er mankeert niets aan het onderwijs in Ween en Reclame voor Zand- voort De drie Dornier-Wal vlieg- booten te Athene mmmm. Krankzinnige vermoordt zijn vrouw en tracht zichzelf daarna van het leven te berooven hedenmiddag wordt de DADER NAAR EEN KRANK ZINNIGENGESTICHT GEBRACHT GEBR. P. J. SCHUURING KAMPERSTRAAT 20-22 TELEFOON 12474 De Pontificale jaargetijde voor wijlen Z.D.H. Mgr. A. J. Gallier Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURA ADVERTENTIEN 35 ct. p. regels VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. bij verlies van een hand, bij verlies van een A1 le abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaardenr O O O O Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door £~irn bij een ongeval met rnrn tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen :l wllUU." verliesvan beide armen, beide beenenof beideoogen; I (JU«~doodelijken afloop; IL Jlli" een voet of een oog; I I duim of wijsvinger: bij 'n breuk van been of arm bij verlies v. een anderen vinger. IX Wij zijn indertijd zoo vrij geweest, ook aan de roode schoolpolitiek in Wee- nen eenige critische woorden te wijden. En onze bezwaren daartegen waren niet gering de resultaten van het onderwijs wa ren, volgens ons, treurig; het systeem van den rooden onderwijs-potentaat Glöckel was deerlijk mislukt, en tot be wijs van een en ander voerden wij o.a. aan. dat een in 1925 te Erlangen ge houden congres van onderwij s-speciali- teiten het Weensche schoolrégime op vakkundige overwegingen als ondeug delijk afwees, en dat de voornamere bedrijven en zaken in Weenen, wanneer zij personeel moeten aannemen, dat onder dit schoolrégime gevormd is, de candidaten tevoren nóg eens aan een extra-examen onderwerpen. Zóó weinig waarde hechtte men daarginds aan een Glöckel-diploma. Wat heeft onze opponent daarop af te dingen? Wat ons eerste bewijs betreft, het volgende: „Daar de heer Speet nooit wat be weert zonder een poging te doen ook wat te bewijzen, deelt hij ons mee, dat een vergadering van onderwijs-specia- liteiten in 1925 te Erlangen (in Beie ren!) 't waren 50 oer-Teutoonsche philologen op vakkundige overwegin gen het Weensche schooli'égime afwees. Dat Glöckel tezelfder tijd door twee duizend congressisten ih de congreszaal werd toegejuicht en als de hervormer van het Oostenrijksche onderwijs ge huldigd, dat wist de heer Speet niet." Inderdaad, neen! dat wisten wij niet en dat kónden wij ook niet weten, om de doodeenvoudige reden, dat het niet waar is! Weet u, waarop die toejuiching van Glöckel door die 2000 congressisten Sl&dit Hierop: dat Glöckel in een begroe tingsrede vóór den aanvang van het eigenlijke vakkundige gedeelte van het congres, eenige snorkende phrasen uit bracht tot huldiging vande aan- sïïïitingsgedachte van Oostenrijk bij Duitschland. Waarlijk een goedkoop kunstje om zich op een congres in Duitschland te laten toejuichen. Later, bij de vakkundige besprekin gen heeft het congres den „grooten" Glöckel echter totaal verloochend enuitgefloten. Onze Weensche partijgenoote, Stadt- ratin Frau dr. Motzko, was mede Oos tenrijksche afgevaardigde, en deze ver telde ons, dat zij zich als Oostenrijk sche afschuwelijk gegeneerd heeft, toen vrijwel het heele congres door voetengeschuifel haren landsgenoot er ger dan „onvoldoende" toekende. „Es war peinlich!" En nu die extra-examens wegens on voldoendheid van een Weensch school diploma. Ziehier, hoe de M.-redacteur zich uit de impasse tracht te redden: „Dan heeft de firma Siemens Halske een keer, toen zich voor 52 plaatsen 300 candidaten met loffelijk sclioolontslag aanmeldden, een vergelij kend .xamen gehouden. Doe dat asje blieft zóó niet weer, verzocht de af dee ling onderwijs, daar zou misbruik van- gemaakt kunnen worden; sindsdien vinden deze vergelijkende examens on der leiding van een Stadtschulrat plaats." De critische lezer ziet terstond, dat hier precies wordt erkend, wat wij be weerden; alleen wordt de zaak een beetje onschuldiger voorgesteld dan zij is. Hoe is men in Weenen op de ge dachte gekomen, deze z.g. „vergelij kende" examens in te voeren? Omdat het schooldiploma op zichzelf niets bleek te zeggen! De reden van dit alles is we zeiden het reeds vroeger het feit, dat Glöckel het onderwijs voor de kinderen tot een pleiziertje wil maken, terwijl zonder deugddoende inspanning op dit ondermaansche nu eenmaal niets goeds bereikt wordt. Daar is voorts onze bewering, dat het in Weenen overheerschende „openbare onderwijs zóó slecht is, dat zelfs niet- katholieke, zelfs socialistische ouders hun kinderen naar de enkele katho lieke „privat"-scholen zenden. „Dat is drie" zegt m'nheer M. en aan die alleen zou een minder ge hard mensch barsten. Want deze armzalige inrichtingen, die in bekrompenheid van ruimte, geest en middelen de oude school gebleven zijn, zouden door socialistische ouders nog gemeden worden, als haar resulta ten even ver boven die der openbare school uitkwamen, als ze er nu onder blijven. Dat is wel heel vriendelijk gezegd in al zijn vaagheid! De M.-redacteur heeft echter niet in de gaten, dat hij zichzelf ondanks zijn voorzichtige vaagheid leeiijk vastpraat. Immers, evenals in Nederland moe ten ook In Weenen de katholieke scho len voldoen aan dezelfde eischen als de openbare beide soorten van scho len worden door dezelfde stedelijke autoriteiten geïnspecteerd. Wanneer er op onze scholen nu iets aan te merken was, dan zou het niet twijfelachtig zijn, wat de roode autori teiten in haar haat tegen het bij zonder onderwijs daarmee zouden aanvangen 't Is waar, dat onze scholen niet over zooveel geld beschikken als de open bare, maar onzerzijds weet men met het beschikbare te woekeren. En zoo is 't een feit, dat b.v. het U.K. „Schotten-Gymnasium für Knaben" als de beste onderwijsinstelling op dit ge bied erkend wordt en laatstelijk de helft van het aantal aangemelde leer lingen moest afwijzen! Wat blijft er nu over van M.'s kor date spitsvondige, ten deele ook humo ristische „tegenspraak"? Onze ernstigste grief tegen de roode schoolpolitiek in Weenen was echter déze: dat men het kind zooveel moge lijk aan ouderlijk gezag en godsdienst tracht te onttrekken. Tot dit laatste doel saboteert men in Weenen de christelijke on der wijs wetge ving, welke het land aan de christelijk- socialen te danken heeft. Men veroorlove ons even een verma kelijk intermezzo: M. vertelt in een zijner artikelen een boeiend romannetje: „In Juli 1926 trachtte de katholieke minister van Onderwijs, dr. Schneider, de Oostenrijksche school met een kleri kaal plan te overrompelen. Glöckel ijlde u;t zijn vacantieverblijf naar Weenen terug. Vijf dagen, nadat het klerikale leerplan de wereld ingeschuifeld was, werd het onder den voet getreden door een.... straatdemonstratie van 250.000 Weensche ouders. De minister van Onderwijs moest af treden, zijn leerplan werd herroepen, en in den Nationalrat kwam een com promis tot stand Aldus het verhaal, dat in zóóverre met een romannetje overeenkomt, dat het bijna geheel op fantasie berust. Van die overweldigende straatde monstratie bleek ons in Weenen niets bekend te zijn. Waar is, dat de christelijk-sociale re geering de onderwijshervorming door voerde, waarbij het godsdienstig-zede- lijk element gewaarborgd werd. Minister Schneider diende het wets ontwerp in, en dat is óók waar van den schrik „ijlde" Glöckel naar Weenen om de snoode plannen te ver hinderen. En inderdaad is minister Schneider afgetreden: maar niet, omdat Glöc kel anders zijn zin niet krijgen kon! Integendeel: Schneider had een zwak moment, wilde Glöckel 'n ietsje toege ven, en toen hebben de christelijk- socialen, juist daarom, Schneider aan den dijk gezet. In zijn plaats trad nu op de vol- krachtige minister Schmitz; en deze heeft de onderwijswetten zooals dc ehristelijk-socialen deze wenschten tot stand gebracht. Deze wetten worden echter zooveel mogelijk gesaboteerd door de roode autoriteiten; het godsdienstig-zedelijk element daarin wordt naar best vermo gen genegeerd en krachteloos gemaakt. Vandaar onze ernstigste grief tegen de roode schoolpolitiek. Ook deze grief wilde M. echter niet als juist erkennen -4 en waar wij be weerd hebben, dat het roode gemeén- tebestuur het godsdienstig-onderwij- zend personeel ten zeerste belemmert en tegenwerkt in zijn taak, daar komt hij triomfantelijk aandragen met de vondst, dat „op volks- en burgerscholen van het roode Weenen" dan toch maar 1066 leerkrachten voor het godsdienst onderwijs werkzaam zijn; „dat de socia listische gemeente Weenen 119 gods dienstleeraren een vergoeding toekent; dat verder op de openbare scholen 213 door kerken en kerkgenootschappen benoemde godsdienstonderwijzers werk zaam zijn en nog 628 leeken godsdienst onderwijs geven." Koe nobel! Nu is toch wel het bewijs geleverd, dat de socialisten het gods dienstonderwijs niet in den weg staan! Maar niet heusch! Al deze liefde v|Rr het godsdienst onderwijs betoonen de lieerenmet bloedend harte omdat zij moeten omdat de rijkswet het zoo voorschrijft! De verdienste der roode heeren schijnt ons in dit verband niet bijster groot Maar zegt M. de godsdienst- liefde zijner Weensche broederen gaat nog verder: „Want het socialistisch gemeentebe stuur stelt ook onverplicht de leermiddelen voor het godsdienstonder wijs gratis ter beschikking." Kijk! Dat is nu een welhaast zieke lijke liefhebberij van wethouder Glöc kel om zooveel mogelijk schoolboekjes, zoo veel en zoo fraai en zoo gelijkvor mig mogelijk te laten drukken; het moet allemaal „model" zijn; bovendien: de Weensche ouders hebben nooit an ders dan gemeentelijke katechismus- boekjes gekend; waarom zou de roode wethouder deze nu demonstratief af schaffen en den ouders daardoor de oogen openen voor de heidensche be doelingen, welke de socialisten met de kinderen vóór hebben? Katholieke onderwijzers en gods dienstleeraars worden genoeg op de vingers gekeken; hun invloed wordt praktisch door dreigement en straf- overpiaatsing genoegzaam beknot; en ook overigens bezit de gemeente middelen genoeg om het kind van den godsdienst te vervreemden. Het drukken van katechismusbockjes is minder gevaarlijk dan opzien te ba ren door afschaffing. De Weensche socialisten beschikken wel over andere middelen om de jeugd voor ongeloof en vrijdenking en losse zeden te winnen! L. S. Een voorloopig comité gevormd Vrijdag vond eene bespreking plaats, als gevolg van de onlangs gehouden bijeenkomst ter bevordering van het maken van meer reclame voor de gemeente Zandvoort. Uit de gehouden besprekingen bleek, dat men zich vereenigde met het in het leven roepen van een comité, dat een en ander nader onder de oogen zal zien en in af wachting van verder te nemen besluiten een voorloopig karakter zal dragen. Dit comité zal bestaan uit leden van het College van B. en W. en verder de voorzitters van de Handelsvereeniging, de Forensenvereeniging, de Hotel- en Pensionhoudersvereeniging, de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer en de Vereeniging „Ons Belang" alle te Zand voort. De drie Dornier-Wal vliegbooten op weg naar Ned. Indië zijn Zaterdag te Athene aangekomen. De motorstoring schijnt nu ra dicaal verholpen Heden wordt de tocht naar Alexandretta voortgezet. X. A- Een 77-jarige weduwe is door een mceningsvcrschil met haar huisbaas uit haar huisje aan den Burgwal gezet. In een schuur, tevens kippenhok heeft zij nu een onderdak. Aangeboden onderdak door het Burgerlijk Armbestuur heeft ze geweigerd. In den afgeloopen nacht heeft zich in perceel Korte Zomerkade 223 te Haarlem een afschuwelijk drama afgespeeld. De 38- javige schilder K„ die gedurende den laat- sten tijd zenuwpatiënt was, heeft z'n vrouw vermoedelijk in een oogenblik van overspan ning, vermoord', door haar met een mes den hals-slagader door te snijden. Hij heeft daarna, getracht zichzelf door gasverstikking van het leven te berooven. Waarom hij aan zijn plannen geen gevolg heeft gegeven,is ■nog niet te bepalen. Wellicht, omdat zijn twee kinderen, van drie en elf'jaar nog in huis waren. Hij heefi althans korten tijd daarna zijn jongste kind naar een zwager gebracht, die ook in Haar lem, woonachtig is. Heel kalm deeld'e hij daar mede, dat hij zijn vrouw den hals had afgesneden. Vervolgens is hij de Zomervaart op gegaan, waar hij door de politie is aan gehouden en naar het bureau aan de Sme- destraat overgebracht. De aanhouding geschiedde vannacht om streeks half vier. De waarnemend officier van justitie, jnr. Stam en de commissaris van politie te Haarlem hebben hedennacht nog ter plaatse een onderzoek ingesteld. In het huis van K. hing een zware gaslucht; de verklaringen van K. klopten dus, dat hij zichzelf om het leven heeft willen brengen. In den gasmeter waren nog acht munten aanwezig, zoodat het verstikkings-proces niet is tegengehouden door gebrek aan gas- toevoer. De recherche zet het onderzoek ijverig voort. Het iijk van de 38-jarige vrouw J. K.-G. is naar het St. Elisabeth's-Gasthuis overgebracht. Wij vernemen nog nader: Vannacht om 3 uur hoorden de buren van K. aan de Korte Zomervaart gestommel en gekreun in het huis van K. Daar dergelijke scènes zich meer voordeden, schonken zij er geen bijzondere aandacht aan. Toen later de politie ter plaatse arriveerde, begreep men, dat er iets moest zijn voorgevallen. De politie vond een in elkaar getrapte deur, terwijl op een raam in een achterka mer geschreven moest zijn: „Blijf bij je broertje. Ik ga me verdrinken in de Ring vaart." Zijn driejarig dochtertje had hij zelf al gebracht naar zijn zwager, terwijl het jongetje later gehaald is. De buren wisten maar al te goed, dat K. niet heelemaal normaal was. Hij wordt uitge schilderd, als een man, waar men bang voor moet zijn en het wordt in de omgeving een schande genoemd, dat hij niet in een in richting is opgenomen. Eenigen tijd geleden is hij bij zijn ouders in Bloemendaal geweest om te rusten, daar hij toen ook geheel in de war was. Vorigen zomer is hij als kellner werkzaam geweest in hotel „Duin en Daal" te Bloemendaal. Gisteren nog had hij met zijn zwager een flinke wandeling gemaakt. Hij was toen heel rustig en gemoedelijk. Misbruik van sterken drank maakte K. niet; hij gebruikt soms maanden in het geheel geen alcoholhouden de dranken. De man was echter sinds jaren zwaarmoedig. De buren vertelden, dat hij meermalen pogingen heeft aangewend om zijn vrouw te vermoorden en soms aanval len van krankzinnigheid had, die gerust zéér ernstig genoemd mogen worden. Dan wist hij niet meer wat hij deed en sloeg alles kort en klein. Opmerkelijk in deze droevige geschiedenis is de groote liefde die K. blijkbaar voor zijn kinderen had. In zijn hersenvertroebeling De abdij van Tongcrloo, die door brand verwoest is. HET ADRES VOOR NAAR MAAT ELEGANTE COUPE PRIJZEN BILLIJK was altijd een plaatsje gaaf gebleven voor zijn kleintjes; ook nu na den moord op zijn vrouw, kleedt hij rustig de kinderen aan, terwijl hij het meisje naar zijn zwager brengt. Dat hier van geen moord, bedreven door een normaal mensch sprake is, behoeft geen betoog. Als bijzonderheid zij hier nog vermeld, dat zijn vrouw niet meer bij hem durfde te slapen, zoodat hij in een aparte kamer op een divan rustte. Nadat K. zijn vrouw om het leven ge bracht had, is hij kalmer geworden; zijn zwager geloofde hem zelfs in ö'en beginne niet, toen hij vertelde, zijn vrouw vermoord te hebben. Ook in de Smedestraat is hij kalm, hoewei men direct kan constateeren, met een waanzinnige te doen te hebben. Hedenmorgen is K. aan een verhoor on derworpen, hij kan zich echter niets meer van het geheele geval herinneren. Vanmiddag wordt hij naar een krank zinnigengesticht overgebracht. In dc Kathedrale Kerk van St. Bavo te Haarlem had hedenmorgen te half 10 het pontificale jaargetijde plaats voor wijlen Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, Bisschop van Haarlem. De pontificale H. Mis van Requiem werd gecelebreerd door Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, geassis teerd als presbyter-assistens door den Hoogeerw. vicaris-generaal Mgr. M. P. J. Möllmann. De overige assistenties werden ais volgt vervuld: troondiakens de Hoog eerw. deken L. A. A. M. Westerwoudt en de Hoogeerw. heer H. A. Th. van Dam, deken van 's-Gravenhage; diaken der H. Mis de Zeereenv. heer pastoor H. C. J. Sondaal en subdiaken der H. Mis de zeereerw. heer J. M. van der Tuyn. De lagere assistenties werden vervuld door rectoren der stad Haarlem en door kapelaans der Kathedrale Kerk. Het geheele Kathedraal kapittel was bij de plechtigheid tegenwoordig en had, voor zoover haar leden niet bij de Pontificale H. Mis assisteerden, plaats genomen in de Kanunikenbanken. De H. Mis werd verder ook bijgewoond door den Hoogeerw. heer Mgr. A. I. Holiër- hoek, eere-kanunnik van het Kathedraal kapittel. Een groot aantal reguliere en seculiere geestelijken uit Haarlem en omgeving en uit vele plaatsen van het bisdom had op het presbyterium plaats genomen. Vele parochianen en geloovigen uit de andere parochies der stad vulden het kerk gebouw. Een enorme brand heeft Zaterdagavond gewoed in de meubelmagazijnen va.ii de firma Piet van Reeuwijk aan de Kipstraat tc Rot terdam. De schade wordt op ongeveer 800.000 ge raamd. Vijf gemaskerde personen hebben Zater dagavond op de Bloemgracht te Amsterdam een overval gepleegd in een kantoorge bouw. Zij dwongen een bediende en zijn chef tot afgifte van eenïg geld. In een vlaag van waanzin heeft aan de Korte Zomerkade te Haarlem, een man zijn vrouw vermoord. Daarna deed hij een mislukte poging tot zelfmoord. De drie Dornier-Walvliegbooten op weg naar Indië zijn Zaterdag te Athene aange komen. Heden wordt de tocht naar Alexan dretta voortgezet. Leden verga tiering van den ütoc. L.T.U. in het Bisdom Haarlem, te Haarlem ge houden. De Landelijke Groep van Gemeentc- Ambtenaren van de A.R.K.A. heeft Zater dag te Haarlem vergaderd. Zij sprak zich uit voor reorganisatie der A.R.K.A. cn oefende critiek op het Hoofdbestuur uit vier inbraken in den afgeloopen nacht te Haarlem gepleegd. Drie priesters van een Amcrikaansche R. K. Missiestatie in China vermoord. In dc katoenspinnerijen tc Bombay is het werk door 120.000 arbeiders neergelegd. Het reservisten-vraagstuk in de voorberei dende ontwapenings-conferentie. Belangrijke verklaringen, o.m. van den Nedcrlandschen afgevaardigde Rutgers. Het standpunt van Chamberlain inzake de voorstellen van Gibson. De beroemde abdij brand verwoest. van Tongcrloo door Het nieuwe Dcensche Kabinet. Or STAKER. Ik heb de macht zoo'k oproer heb ge sticht, ik kan het weder stillen. Fr. v. Eeden. OP KATTENGEJANK. Wat is dat gek en leuk geluid! Wat is het lekker om dat uit Je donker bed tc hooren. Adama van Scheltema. OP WERKLOOZE. Wie zal ons voeden tot den laatsten dag? Roel Houwink. Barometerstand 9 uur v.m. 748. Achteruit OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 7.54. Hoogste barometerstand 764.8 m.M. te Isafjord. Laagste barometerstand 746.3 m.M., te Brest en Rennes. Verwachting: matige, wellicht krachtige wind, uit Oostelijke richtingen, betrokken tot zwaar bewolkt, tijdelijk regen, later iets kouder. SS-.;;? In den afgeloopen nacht heeft zich in een perceel aan de Korte Zomervaart een afschuwelijk drama afgespeeld. In een vlaag van waanzin heeft een man z(jn vrouw verwond, terwijl hij daarna trachtte zichzelf van het leven te berooven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1