Stadsnieuws Wij verkoopen EEN Stofzuiger, die goed is TOONEEL DE VIERING VAN JULIANADAG DE PLECHTIGE HERDENKINGS VERGADERING VOOR DEN PAUS-KONING Heringa Wuthricii, Haarlem DE „GENERAL ELECTRIC" - prijs 1110.— compleet Stofzuigerhuis MAERTENS EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 29 APRIL 1929 BLADZIJDE 2 Centrale Verwarming Agenda 30 April Haarlem weer ver overd door inbrekers Vier inbraken in den afgeloopen nacht Hulp voor het gezelschap Saalborn Verkeersongevallen R. K. Vereeniging voor Groote Gezinnen Stofzuigerhuls VOS KOUWENS GROOTE HOUTSTRAAT 15 - TE LEF. 15497 De Italiaansche Opera Subsidie aan den Haarlemschen raad gevraagd Jarteijorisstr. 16 - Tel. No. 10756 Ipex Klop-Veeg-Stofauigersf 175.- Eigen Hulp MARKTNIEUWS ïoev Sociëteit „St. Eavo" 5 uur By eenkomst Vereeniging „Prinses Juliana" 8 uur collectanten „St. Joseph" 8 uur afdracht Grafische Bond 8 uur „St. Caecilia" 8 uur Spaarkas half 9 uur Rechtskundig Bureau. St. Josephgezellenvereeniging Jansstraat 59 Zaal voor de gezellen gesloten. Waaggebouw Spaarne van 105 uur Ten toonstelling „Kunst zij ons Doel." Kinderfeesten ha!f 9 v.m. Carillonbespe ling half 2 Orgelbespeling In de Groote Kerk 3 uur kinderaubade op de Groote Markt 8 uur Avondconcerten op de Groote Markt en op het Stationsplein. Rembrandt-Theater Groote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen. Vannacht heeft men zich toegang ver schaft tot de woning van H. M. aan de An- jeiierstraat 21 Uit een kistje, staande in ;en gesloten kast ls 24.75 ontvreemd. De dieven zjjn binnen gekomen, door een deurraampje open te duwen en de knippen ran de deur los te maken. Daarna zijn de heeren of is de bende raar perceel Dahl'astraat 27 gegaan. Daar Aas het nog gemakkelijker cm binnen te tomen, want een raampje in de deur bleek apen te staan, terwijl de deur niet op het nachtslot was. In een ongesloten kast werd 116 gevonden in een taschje. De inhoud werd natuurlijk meegenomen. De politie stelt een onderzoek in. Nadat mén in de Anjelierstraat 21 een bezoek gebracht had, bleek in dezelfde >traat nummer 12 wel geschikt om den buit te vergrooten. Ook hier werd de deur open gemaakt en een ijzeren pen verwijderd. Dat de dieven binnen geweest zijn is echter nog niet vastgesteld, daar niets vermist wordt. De Haarlemsche dievenbende schijnt met verschillende ploegen te werken, want in den afgeloopen nacht is ook in perceel Overtonstraat 71 te Haarlem-Noord inge broken. Door opensluiting heeft men dit een buffet 12.50 ontvreemd. We waren zoo blij eenigen tijd rust te hebben, in onze onveilige stad, in den afge loopen nacht is het echter wel bar geweest. Men moet den ernst van deze inbraken niet onderschatten, want de inbrekers zijn bru taal de huizen binnengegaan; terwijl ze in de huiskamers naar geld gezocht hebben. Men zij gewaarschuwd. Deuren 's avonds goed sluiten, deurraampjes op de knip doen! Dan is men althans eenigszins ge waarborgd. Het ligt verder niet op onzen weg een handleiding te geven om inbraken te voor komen. Tot veler geruststelling deelen wij mede, dat de politie scherp zal toezien en •al doen wat in haar macht is. De Paleisbrand heeft overal in 't land, rooral ook op ons Haarlemmers, die het ?aleis voor Volksvlijt zoo goed kenden, diepen ndruk gemaakt. Is men zich echter, nu lie indruk niet versch meer is, bewust lebleven, wie door dien brand misschien het jrgste gedupeerd zijn? De leiders en leden van het gezelschap „Het Nieuwe Nederlandsche Tooneel", Louis Saalborn en de zijnen. Het Paleis was hun schouwburg zij zijn dien hoofdzetel nu kwijt, en één onzer beste tooneelgezelschappen is zwervende. Het Paleis bevatte al hun materiaal, décors, requlsieten. costuums, bibliotheek... en 't ls allemaal door de vlammen vernield. Alleen voor „De getemde Feeks", welk stuk tijdens dezen brand elders ging, zijn de benoodigdheden gespaard gebleven. Za terdag en Zondag kon Saalborn dan ook, in onzen Stadsschouwburg, dat geestige Shakespeare-werk weer in alle voortreffe lijkheid opvoeren. Maar verder? Het gezelschap moet aan nieuw materi aal - aan geld geholpen worden! De heer Van Hees, directeur van den schouwburg, sprak daarom die beide avon den de aanwezigen toe, en opende een in schrijving te zijnen kantore, met 't doel, 't gezelschap Saalborn weer op de been te helpen. Reeds aanstonds in de pauzen, toonden de bezoekers met klinkend argu ment of handteekenlng, dat zij 't echt goed meenden met het goede tooneel, Saalborn vond dan ook aanleiding, na de voorstel ling niet alleen den heer Van Hees, maar ook het publiek zijn en der zijnen dank te betuigen. Maar zij, die op die avonden niet In den schouwburg waren, zullen óók iets willen doen! Vooral zij, die bij vorige opvoeringen van „De getemde Feeks", en zoo menig maal bü andere prestaties, Saalborn en Magda Janssens en de anderen zoo harte lijk toejuichten. Men wil zijn geestdrift en zijn hartelijk heid uiten, laat nu de hand een practlscher daad verrichten dan klappen! Nog eenige dagen blijft de heer Van Hees op het Schouwburgkantoor gereed zitten, om mjdragen, of toezeggingen neer geteld, uitgesproken of neergeschreven, in ontvangst te nemen. Men gunne hem na zijn sympathiek initiatief geen oogenblik rust, vóór de inschrijving gesloten wordt! Wie dit leest, en voelt dat hij helpen moet, uit liefde voor de kunst en uit menschelijk- heid, hij doe het aanstonds! E. U. Eenigen tijd later was door de Zandvoort- sche politie le wagen reeds opgespoord en de bestuurder aangehouden. Het bleek een 19- ;arige student uit Leiden te zijn. De politie heeft hem den goeden raad gegeven zich bij de politie te Bloemendaal alsnog te melden. Ongeval op den Nieuwen Zeeweg Bij de politie te Zandvoort werd aangifte gedaan, dat er op den Nieuwen Zeeweg on der Bloemendaal een ernstig ongeval had plaats gehad. Door een auto werd een wielrij der aangereden, die daarbij ernstig gewond werd. Volgens ooggetuigen lag de schuld ge heel bij den bestuurder van den motorwagen, die na de aanrijding, zonder zich om het tlachtoffer te bekommeren, doorreed in de richting Zandvoort. HET SPEELTUINWERK IN HET AM- STERDAMSCHE- EN SLACHTHUIS KWARTIER Dc onschoolsche vvintercursussen Zondagmiddag werd in de St. Franciscus Xaverius-school aan het Nagtzaamplein een tentoonstelling gehouden van het vervaar digde werk, gedurende den afgeloopen win- tercursus, terwijl in het gymnastieklokaal een uitvoering werd gegeven van gymnastiek door jongens en reidansen door de meisjes. Tot deze uitvoering waren uitgenoodigd de ouders der leerlingen, de broeders en onderwijzeressen der parochiale scholen, alsmede het bestuur van de vereeniging voor groote gezinnen. Toen de heer Felix, voorzitter der Speel tuincommissie, de bijeenkomst opende, was geen plaats onbezet. In zijn openingswoord wees spr. er op, dat deze uitvoering en ten toonstelling beoogde een beeld te geven van wat zij het op bescheiden voet, is bereikt. Men moet bedenken, dat het is geweest een eerste pogen. Spr. meent evenwel, dat dit eerste pogen geslaagd mag heeten, en ver trouwt, dat ook de ouders na kennisname van hetgeen gepresteerd is. tevreden zullen zijn. Spr. gaf in het kort een overzicht van de totstandkoming van het speeltuinwerk noemde het een zeer gelukkig besluit van den gemeenteraad, dat in de voorwaarden tot exploitatie van den speeltuin, de bepaling was opgenomen, dat ook andere vereeni- gingen, werkzaam op het terrein der school gaande jeugd, van den tuin gebruik mogen maken. Hiermede kwam echter de moeilijke taak gebruik te maken van deze bepaling. De Vereeniging voor groote Gezinnen was bereid deze taak op zich te nemen en, laten we zeggen, dat dit met succes is geschied. Wanneer we thans zien, wat bereikt is, zijn we dankbaar gestemd, dankbaar op de eerste plaats jegens God, Die ons werk zoo ruim schoots heeft gezegend, dankbaar voor den financieelen steun van enkele achtenswaar dige ingezetenen, maar vooral dankbaar ten opzichte dergenen, die daadwerkelijk mede gewerkt hebben aan het werk in den tuin en het geven van les op de cursusavonden. Hun werk is zeer moeilijk geweest, vooral omdat" het aantal dikwijls zoo klein was; zij hebben echter volgehouden, overtuigd zijnde, dat van hunne medewerking het al of niet slagen van dit mooie werk afhing. Aan hen allen, de leiders en leidsters, zoowel in den tuin als op de cursussen, onzen hartelijken dank. Spr. meent, dat dit een gunstig mo ment is, een beroep te doen op de aanwezigen om zich, indien ze maar even tijd hebben voor dit werk beschikbaar te stellen. Na nog een woord van dank te hebben gericht tot den broeder-overste voor de beschikbaarstelling der school, verklaart spr, deze bijeenkomst geopend. Onder een pittigenpianomarsch kwamen thans de kleinste gymnasten (jongens van 69 jaar) binnengemarcheerd. Heel correct werden eenige eenvoudige marsch- en vrrije oefeningen uitgevoerd, met als slot 'n mooien stand. Een hartelijk applaus bewees, dat de kleuters heel goed hun best hadden gedaan. De jongens van 912 jaar voerden hierna eenige meer gecompliceerde marsch- en vrije-oefeningen uit, met tot besluit een heel mooien stand. Dit optreden gaf duidelijk blijk, dat met ernst de oefeningen gevolgd en het resultaat heel goed genoemd mag worden. De gymnastiekoefeningen worden geleid door den heer P. J. Geedemans. De reidansen en spelletjes, welke hierna door de meisjes werden uitgevoerd, mogen zeker wel schitterend geslaagd genoemd wor den. Door de kleinsten werden achtereen volgens uitgevoerd „Het eendenbroedster- tje", „Diepe garste", „Groote trac„carous- sel-dans" „De sneeuwman". Door de grooteren werden uitgevoerd „Almelosche kermis", „Lot is dood", „Duitsche dans", „'t Boerenmeisje", „Polka met drieën", „Zeeuwsche reidans". Tot slot werd nog door de kleinsten uitgevoerd „„Bruidsvaart in de sneeuw". Begeleid met zang door de grooten, mag dit het mooiste genoemdworden. Het was een koddig gezicht de kleuters verkleed te zien als bruid en bruidegom, als vader en moeder, ja zelfs als grootvader en grootmoeder. We kunnen niet anders zeggen, dan dat heel wat bereikt is. De uitvoering der rei dansen was zeer correct t.De leidsters, mej. v. Dijk en mej. Vos hebben eer van hun werk. Na afloop wordt door den heer W. O. Liemt, voorz. der ver. voor groote gezinnen, het woord gevoerd. Spr. meent, vooral na ge zien te hebben hetgeen bereikt is, niet te mogen nalaten, de woorden van dank door den heer Felix gericht tot de leiders en leidsters, te onderstrepen, echter meent hij thans nog twee namen te moeten noemen, om hun den bijzonderen dank van het bestuur te brengen en wel kapelaan v. d. Lugt en den heer Felix. Spr. noodigt de aanwezigen uit een „hoera" voor deze beiden aan te heffen. Hieraan wordt spontaan gevolg gegeven. Ten slotte meent spr., dat getracht moet worden ook in andere kwartieren der stad een dergelijk werk tot stand te brengen, als hier is bereikt. De heer' Felix sluit nu met een kort woord en noodigt allen uit tot een bezoek aan de tentoonstelling. De tentoonstelling Ook de tentoonstelling gaf blijk, dat met ernst en lust was gewerkt. Zoo zagen we naast eenvoudig sloijd- en fröbelwerk, mooie producten van figuur-, zaag- en houtsnee- werk. De afdeeling handwerken liet ons zeer goede resultaten zien van haak-, brei- en borduurwerk. Alles bijeen genomen heeft dezen middag, nu het resultaat van het werk werd tentoon gesteld en gedemonstreerd, ons de overtui- ging gegeven, dat in het Amsterdamsche kwartier ook op dit terrein met succes wordt gewerkt. Naast al het andere, sociale werk, wat deze actieve parochie wordt verricht, neemt, dit werk een zeer voorname plaats in en zal het zeker bijdragen tot de goede katholieke opvoeding der jeugd in dit kwar tier. Dat het speeltuinwerk en de winter- cursussen financieele moeilijkheden oplevert, behoeft zeker geen betoog. Hulp in, dit opzicht is dan ook steeds welkom. Wat er te doen is Carillonbespeling en Orgelconcert Des morgens van 8.309.30 uur wordt van den toren van de Groote Kerk het carillon bespeeld door den heer H. W. Hofmeester. Des middags van 1.302.30 uur wordt een orgelconcert in de Groote Kerk gegeven door den heer Georges Robert, dit concert wordt belangloos aan de leden van „Konin ginnedag" aangeboden. De Aubade De kinderen, die aan de aubade deelnemen, komen Dinsdag 30 April bij de Infaniterie- kazerne des middags 1 uur bijeen. De musi- ceerende kinderen worden ingedeeld op de binnenplaats van de kazerne, alle overige kinderen worden ingedeeld op den Kouden- horn. Tot de binnenplaats van de kazerne worden alleen toegelaten de kinderen, voor zien van een legitinatie kaart. Alle overige kinderen worden bij aankomst in volgorde direct opgesteld in rijen van vier, terwijl daar tusschenin de muziekvereeni- gingen „Utile Dulci" en „Arti et Religione" ingedeeld worden. Aan deze kinderen worden ter plaatse de vlaggen uitgedeeld. De muziekvereeni- ging „Harmonie Crescendo" wordt bij de musiceerende kinderen ingedeeld op de binnenplaats van de Infanteriekazerne. De kinderstoet wordt geformeerd als volgt vooraf de tamboers en bazuinblazers met den tamboer-majoor van „Harmonie Crescen do", daarna twee honderd vijftig meisjes en jongens met trommels, voorafgegaan door een jongen tamboer-majoor, vervolgens de muziekvereeniging „Harmonie Crescendo'/, gevolgd door de groep mondharmonica's en fluiten, hierna de groep meisjes en jongens met de kleppers hierop volgt eene eerste groep van 500 kinderen met vlaggen, daarna de muziekvereeniging „Utile Dulci", ver volgens een groep van 1000 kinderen, even eens met vlaggen, dan de muziekvereeniging „Arti et Religione", waarachter de overige kinderen met vlaggen. Te 2 uur vertrekt de stoet langs Nieuwe Gracht, Stationsplein, Kruisweg, Kruis straat, Barteljorisstraat naar de Groote Markt, alwaar de kinderen in twee hoofd groepen gesplitst worden, n.l. de musiceeren de met Harmonie Crescendo, en alle overige kinderen met de muziekvereeniging „Utile Dulci" en „Arti et Religione". De eerste groep wordt in drie ondergroepen voor de microfoon opgesteld, hierachter de muziek vereeniging „Harmonie Crescendo", de twee de groep sluit hierachter aan. Te 3 uur precies vangt de aubade aan het programma luidt x. Wilhelmus, voor Harmonie. Wien Nêerland's Bloed 2. Piet Hein, marsch, voor Harmonie en zang. 3. Marcia Castagnole (kleppermarsch) voor Harmonie en kleppers 4. Marche des Petits Tambours (Trommel- marsch) voor Harmonie en trommels. 3. a. Klokke Roeland, b. Voor Nederland Mondharmonica's. 6. Juliana Bouquet. a. Trompetten. b. Trommels en kleppers. c. Mondorgels en fluiten. d. Harmonie. e. i. Vlaggelied 2. Marschlied, Harmonie en zang 3. Wilhelmus. Na de aubade vertrekken de kinderen langs Koningstraat, Ged. Oude Gracht, Zijlstraat, Zijlvest, Wilhelminastraat naar het Wilsonsplein. Hier worden weder twee groepen geformeerd en aan den ingang van den Stadsschouwburg de Julianapakketten uitgedeeld. Hierna wordt de stoet ontbonden en trekken de muziekkorpsen met volle muziek verder de stad door naar de Groote Markt, alwaar in Café-Brinkmann verver- schingen zullen worden geboden. Na ontbinding van den kinderstoet, ver eenigen de dames en heeren, die de kinderen geleid zullen hebben, zich in den grooten foyer van Bioscoop-theater Rembrandt, waar het Centrum-comité zal recipieeren. Avondconcerten Des avonds 8 uur vangen de concerten aan op de Groote Markt en het Stationsplein, welke concerten te half elf eindigen, waarna de rondgangen door de stad aanvangen. Het centrum-comité verzoekt allen deel nemers aan den avondtocht zich zooveel mogelijk te willen voorzien van een lampion met kaars aan een stok, welke namens ge noemd comité verkrijgbaar worden gesteld op 30 April tot des avonds 8 uur bij de firma Koningsbruggen, Anegang. De vlaggen uit Het Centrum-comité van „Koninginne dag", richt tot alle inwoners van Haarlem in het algemeen en van het Centrum in het bijzonder, het verzoek, om de nationale driekleur met oranjewimpel uit te steken. Lidmaatkaarten De laatste weken is het aantal nieuwe leden zeer belangrijk uitgebreid en hoe ongaarne ook, zal het mogelijk zijn dat alle lidmaat- kaarten niet aangeboden zullen zijn voor Julianadag. Ten einde echter niemand te oeur te stellen, zal voor iedereen gelegenheid bestaan om Dinsdagmorgen tot 13 uur, de Jidmaatkaart in ontvangst te nemen bij den penningmeester van het Centrum-comité, den heer J. J. A. van der Linden, Kleine Houtstraat 8. Het Comité van Katholieke Actie schrijft ons Zóó gaat dan Katholiek Haarlem zich opmaken om zijn vreugde te uiten in een Plechtige Herdenkingsvergadering, dat wij, katholieken, tengevolge der gelukkige op lossing van de Romeinsche kwestie, wederom in werkelijkheid hebben gekregen een Paus- Koning. Het behoeft niet te verwonderen, dat hier in de Residentie van onzen Bisschop behoefte werd gevoeld om het illustre voorbeeld van zoovele plaatsen uit de geheele wereld na te volgen, de behoefte der katholieken, om bijeen te komen en gezamenlijk te jubelen over het volledig herstel der souvereiniteit van den H. Vader der Christenheid, onzen roemrijk regeerenden Paus Pius XI. Een heerlijke en schoone taak was hier voor het nieuwe Comité van Katholieke Actie te Haarlem te vervullen, n.l. om deze katholieke massa-bijeenkomst te organisec- ren. En reeds zeer in den beginne was een 3-tal gunstige factoren voor 't welslagen aanwezig. Allereerst voldeed Z. D. H. onze Bisschop onmiddellijk aan ons verzoek om deze feestvergadering te komen bijwonen en alzoo in ons midden deel te nemen aan onze feest vreugde. Ten tweede werd de gevierde en talentvolle redenaar» Pater Borromaeus de Greeve, bereid gevonden dc feestrede te komen houden. En ten slotte slaagde 't Comité er in be slag te leggen op de groote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw, dat dien avond dus circa 1 Yt duizend Katholieken bevatten zal. Thans nog eenige bijzonderheden over de organisatie van deze Plechtige Herdenkings vergadering op Vrijdag, 10 Mei a.s. (daags dus na Hemelvaartsdag) 's avonds om half negen. De zaal Het spreekt vanzelf, dat de groote Concert zaal dien avond in een waardig en passend feestkleed zal worden gestoken. Voor de leiding en de zorgen der aanklee ding zijn door het Comité uitgenoodigd de besturen der beide R. K. Organisaties van de meubelmakers, behangers en stoffeerders, zoowel dus die der patroons als die der werk nemers. Hare beide voorzitters, resp. de heeren P. J. Janssen en H. van de Laer hadden hier over gisteren, Zondag, de eerste bespreking met het Algemeen Secretariaat van 't Comité. Zij zullen nog deze week hun organisaties bijeenroepen om de uitvoering voor te berei den. En a.s. Zondag hebben zij ter plaatse, in het Concertgebouw dus, een gecombineerde bespreking om de wijze der aankleeding definitief vast te stellen. Toch kan over de hoofdgedachten dezer feestelijke zaalversiering reeds nu een en ander worden medegedeeld Allereerst dan moet in de feestzaal nadruk kelijk tot uiting komen, dat geheel katholiek Haarlem aan deze vreugde-uiting deelneemt. En hoe zal dat anders en beter kunnen dan de wanden en balkons van het Gemeentelijk Concertzaal te drapeeren met alle vaandels, waarover katholiek Haarlem te beschikken heeft. Dat zijn dus niet enkel de vaandels en banieren van vereenigingen, welke bij het Comité van K.A. zijn aangesloten, deze betrekkelijk weinige zouden in de groote zaal al een zeer poover en mager effect sor- teeren, neen, alle vaandels en banieren van katholiek Haarlem moeten daar dien avond langs de wanden prijken en dan noemen wij die der godsdienstige, der sociale, der cultu- reele, der charitatieve, der politieke vereeni gingen, enz. enz„ doch geen enkele zal mogen ontbreken. Wij hebben te dezer zake reeds de hulp en de medewerking der Z.E. Heeren Pastoors ingeroepen, want zonder die hulp wordt de feestversiering een mislukking. De vaandels en banieren worden aan de wanden en balkons bevestigd, zoodat vaan- delstoelen niet noodig zijn. Zij moeten uiterlijk Woensdag, 8 Mei, in het Gemeentelijk Concertgebouw bezorgd worden indien dit gevraagd wordt, zullen wij ze gaarne laten afhalen. Van het begin tot het einde worden door onze zorgen de vaandels en banieren tegen brand en inbraak verzekerd, wanneer men ons tijdig de waarde opgeeft. Des Zaterdags kunnen zij worden terug gehaald of wij laten ze terugbezorgen, zooals men het verkiest. Aan ieder vaandel moet een label bevestigd worden, vermeldend het adres. Ten tweede moet de zaalversiering staan in het teeken van het voor onze Katholieken zóó heug'lijke feit. Daarom zullen in de zaal neerhangen Pauselijke, Italiaansche en Nederlandsche vlaggen. Voor de beide eerste zijn door ons in Italië pogingen in het werk gesteld. Dan zullen banen in de Pauselijke wit-gele kleuren van het plafond neerhangen naar de wanden en hoeken der zalen en voor het verkrijgen dezer stof hebben wij mede de hulp der Z.E. Heeren Pastoors ingeroepen. De voornaamste versiering zal tegen het podium worden aangebracht. Te midden van bloemen en planten zullen daar. prijken de borstbeelden of portretten van Z.H. Paus Pius IX z.g., Z.H. Paus Pius XI en van Z.M. den Koning van Italië. Om deze te verkrijgen, is het Comité 1 diligent. De bezetting der zaal Voor dezen feestavond zal een Commissie van Ontvangst optreden, waarvan de leden zullen gerecruteerd worden uit de leden van j ons Comité, i Als leider dezer Commissie heeft zich, op ons verzoek, welwillend beschikbaar ge steld, de heer H. W. M. van Os. Deze Commissie is op de allereerste plaats belast met de ontvangst van Z. D. H. den Bisschop, met het doen van zijn uitgeleide, met het ontvangen en aanwijzen der plaatsen van de genoodigden, enz. Hare leden dragen als onderscheidings teeken een bouton: „wit-geel." Op het podium zullen plaats nemen aller eerst Z.D.H. de Bisschop met diens beide secretarissen; de H.E. Heer Vicaris-Generaal de H.E. Heer Deken van Haarlem; de H.E. Heer Regent van het Seminarie „Hageveld," de Hoogeerwaarde Heer Dr. Th. M. Vla ming; de feestredenaar, Pater Borromeus de Greeve; de Z.E. Heer Pastoor B. van Leeuwen te Hillegom, Geestelijk Adviseur der Ver. van Oud-Zouaven; de Z.E. Heer Rector J. P. J. Kok, Geestelijk Adviseur van het Comité van K.A.; de oud-zouaven te Haar lem c.a. (zoo mogelijk in uniform) en de elf bestuursleden van het Comité van Katholieke Actie te Haarlem. Daarachter de leden van het koor. Vóór in de zaal zullen op de eerste rijen achtereenvolgens plaats nemen: de Z.E. Heeren Pastoors Rectoren en Oversten van Haarlem en aangrenzende Parochies de Professoren van het Seminarie Hage veld; de W.E.H.H. Kapelaans van Haarlem en aangrenzende Parochies, leeraren, rustende priesters, Eerwaarde Broeders, enz. Al dezen, zoowel als die op 't Podium zullen een wit-gele kaart ontvangen. Onmiddellijk hierachter volgen de 65-11 d.i. 54 leden van het Comité met hunne dames, alsmede de dames der elf op het podium zittende bestuursleden. Dezen ontvangen een witte kaart. Wederom hierachter 53 officieelc ver tegenwoordigers van de bij ons Comité aangesloten vereenigingen. Dezen zullen dus uiteraard géén leden van ons Comité moeten zijn. Zij ontvangen een gele kaart. De in de zaal gereserveerde plaatsen zullen op de Feestvergadering eerst dan beschik baar zijn, wanneer tijdig, liejst omgaand, aan het algm. secretariaat, Kleverparkstr. 25, telefoon 12791, wordt opgegeven, dat van de gereserveerde plaats(en) gebruik zal ge maakt worden. Op den avond zeiven is van een gereser veerde plaats (zonder voorafgaande kennis geving) geen sprake meer 1 Na deze gereserveerde plaatsen zijn nog circa 1130 plaatsen te bezetten over. Het Comité heeft gemeend het voor ieder mogelijk te maken deze historische feest vergadering te komen bijwonen en daarom den prijs van het verplicht feestprogramma, dat tevens recht geeft op een plaats, sléchts op 30 ets. te moeten stellen zonder plaatsbe spreking). Alléén worden slechts toegelaten zij, die donateurs of leden zijn der 53 bij ons Comité aangesloten vereenigingen, dat zijn thans Zoo wat alle ,Katholieken van Haarlem. Dezen zullen zich omgaand hebben te wenden tot hun secretariaten om een bewijs van toegang. De secretariaten dienen over eenige dagen aan onzen penningmeester, den heer J.Ph.H. Castricum, gebouw „St. Bavo", Smede- straat 23, tel. 10049, op te geven hoeveel toegangsbewijzen zij verlangen. Is het aantal aanvragen meer dan het aantal beschikbare plaatsen (hetgeen te verwachten is), dan krijgt elke vereeniging eerlijk pro rato het ledental een bepaald aantal toegangs bewijzen toegewezen. De secretarissen zullen deze hebben uit te geven in volgorde der binnengekomen aan vragen. Op de feestprogramma's zal voor het eerst het insigne prijken van het Comité van Katholieke Actie, vervaardigd door onzen katholieken stadgenoot, den heer Mathé van der Weiden. Het Feestprogramma Deze Jubelavond zal met zang worden opgeluisterd door het R.K. Mannenkoor „St. Caecilia", terwijl de organist van de Kathedrale kerk, de heer J. L. Schouten, met orgelspel zal begeleiden. Dit koor is belangrijk versterkt door de welwillende medewerking van tal van leden onzer parochieele kerkkoren, doch nog meer zijn welkom. Zij worden verwacht op de a.s. repetitie van Dinsdagavond in gebouw „St. Bavo". Na Dinsdagavond kan evenwel niemand meer worden toegelaten. Zoodra Monseigneur, door de commissie van Ontvangst binnengeleid, de feestzaal binnentreedt, zet het koor in. Dan houdt de algemeen voorzitter van het Comité van Katholieke Actie, de heer H. E. Everard, zijn openingsrede. Nadat de algemeen secretaris de mede- deelingen heeft gedaan, o.a. van telegrammen, enz., treedt wederom het koor op. Dan volgt de feestredenaar, pater Borro meus de Greeve. Een paar zangnummers van „St. Caecilia" vinden dan weer plaats. Zeer wellicht zal hierna Monsigneur het woord voeren. Bij het uitgeleide van Z. D. H. den Bisschop wordt gezongen „Roomsche Blijdschap". Met een slotwoord van den algemeen Voorzitter wordt deze bijeenkomst gesloten. Aan den raad der gemeente Haarlem is door den heer Arturo Borin, Directeur der N.V. Italiaansche Opera, gevestigd te 's-Gra- venhage een adres gezonden, waarin hij zegt dat, sinds eenige jaren eiken winter eenige voorstellingen worden gegeven door de Italiaansche Opera in den Stadsschouwburg te Haarlem dat deze voorstellingen zich, evenals elders, mogen verheugen in veel waar deering en dikwijls zeer druk bezoek dat in alle bescheidenheid mag worden gezegd, dat zulks mede een gevolg was van het streven der Italiaansche Opera de voor stellingen steeds op een zoo hoog mogelijk artistiek peil te brengen dat zulks echter ook ten gevolge had, dat de onkosten steeds hooger werden en door de recettes niet meer konden worden ge dekt dat het evenwel ten zeerstë te betreuren zou zijn, wanneer de voorstellingen te Haar lem niet meer kon den worden vootgezet dat daarom adressant in beginsel besloten heeft het gewone aantal voorstellingen ook in den aanstaanden winter te Haarlem te komen geven dat echter op den duur zulks op deze wijze niet zal kunnen doorgaan dat de grootere Gemeenten als Amster dam, Rotterdam en 's-Gravenhage reeds lang het groote belang hebben ingezien van de muziek-dramatische Kunst voor het cultu- reele leven van hare inwoners en de Itali aansche Opera tegemoet komen in het te kort op hare exploitatie-rekeningen door subsidies dat dit tekort ook veelal ontstaat door de grootere onkosten, als reis- en verblijf kosten en mindere recette-mogelijkheden, verbonden aan het geven van voorstellingen in de provincie-plaatsen redenen, waarom adressant vertrouwt, dat ook de Haarlemsche raad niet zal willen achterblijven en hij verzoekt, zijn streven het Haarlemsche publiek goede muziek dramatische Kunst te bieden, te willen steu nen door het toestaan van een subsidie, zij het in den vorm van restitutie van voor de Opera-voorstellingen betaalde stedelijke ver makelijkheidsbelasting, zij het in den vorm van een geldbedrag als door den raad zal worden geoordeeld mogelijk en billijk te zijn Zaterdagmiddag werd in een der boven zalen van Brinkmann de algemeene vergade ring der leden gehouden. De eerste vijf punten als verslag der vorige algemeene vergadering, verslag over 1928 rekening en verantwoording van den Districts Penningmeester en van de Winkeldirectie verliepen alle even vlug. Ook werden de twee aftredende bestuursleden, de heeren R. Steensma en G. H. Veenhoven, bij accla matie herkozen. Zij aanvaardden beiden die benoeming. Hoofdschotel was punt 6 „Wat verder ter tafel zal worden gebracht". Dat was de pensionneering van het personeel. Na replie ken en duplieken werd feitelijk in beginsel besloten tot stichting van een pensioenfonds. Dezelfde commissie, die de wenschelijkheid en de mogelijkheid moest onderzoeken, zal ook een ontwerp maken voor een pensioen fonds. Er is reeds een voorzorgkas van ruim f 33000. Een voorstel, de contributie met f 1 per jaar te verhoogen en al die guldens van de kleine duizend leden bij het te stichten pensioenfonds te voegen, vond geen onder steuning, evenmin dat om 1% van her divi dend daarvoor af te staan. Op de volgende vergadering zal genoemde commissie met omlijnde voorstellen komen. Daarop sprak de voorzitter, de heer W. Ch. van Daalen, een hartelijk woord van afscheid tot den scheidenden bedrijfsleider, den heer van Oven, wiens pensioen 1 Mei ingaat. Met niet minder welgekozen woorden en werd de nieuwe bedrijfsleider, de heer J. Klooster, door hem geïnstalleerd. VEEMARKT AMSTERDAM, 29 April 538 vette koeien 1 kw. 1.021.12, 2e kw. 86—1.00, 3e kw. 70—86, 4e kw. 64—70. 120 melk- en kalfkoeien 275375; 133 vette kalveren, le kw. 901.02, 2e kw. 80 90, 3e kw. 7080; 201 nuchtere kalveren 812; 44 schapen 3440; 560 varkens, Holl, le kw. 1.001.01, 2e kw. 991.00; Overzee- sche en Geldersche le kw. 1.001.01, 2e kw. 99—1.00; vette varkens 9899; 93 paarden r' 100—180. BROEK OP LANGENDIJK, 29 April 4900 k.g. roode kool 19 5024.80; 10400 k.g. gele kool 18.40—23.70; 775 k.g. uien 4.50—4.80; 2000 k.g. bleten 1.10; 2833 krop sla 4.206.20, 2e soort 22.90. NOORD SCHARWOUDE, 29 April 3400 k.g. peen 5.80—6.50; kleine 2.60 3.30; 3000 k.g. uien 4.805.40, grove 4.50 5: drielingen 4.30; 24000 k.g. roode kool 17.90—26.30; 11600 k.g. gele kool 19— 23; 47200 Deensche witte kool 14—17.50. t.N i e t - O f f i c i c e "Lüulvini vaa Maandag 29 April 19.1". 4c Klasse te Lijst. Hooge nriizem 9780 5000. 8748 1500.—. 7146 19150 1000. 10684 11533 16387 400.—. 89?? 12540 200.—. J068 1090 1518 2094 7539 10228 14416 13305 J l'jj. Prijzen van 65. '>I6 129 170 178 208 272 297 299 o 10 322 374 383 392 484 500 506 507 551 560 565 608 638 649 675 721 794 854 941 961 982 996 1006 1016 1070 1072 1092 1144 1165 1194 1238 1313 1338 1484 1529 1541 1717 1787 1810 1813 197y 1993 2055 2069 2070 208(1 2103 2111 2143 2170 2200 2211 2234 2283 2312 2323 2342 2364 2152 2497 2547 2565 2571 2605 2669 2776 2866 2870 2907 2930 2956 295S 2997 3058 3160 3274 3313 3398 3419 3544 3569 35S7 3668 3675 3685 3713 3774 3777 3778 3861 3970 3990 3992 4044 4079 4213 4241 4248 4259 4262 4279 4373 4396 4415 4425 4443 4458 4520 4565 4687 4693 4715 4719 4748 4761 4821 4846 4972 5043 5046 5051 5119 5505 5506 5507 5538 5543 5547 5588 5596 5620 5625 5529 5687 5712 5728 5768 5868 5900 5916 5967 5972 6040 6047 6106 6285 6343 6371 6379 6403 6442 6497 6559 6624 6656 6660 6664 6723 6755 6842 6858 6890 6944 7020 7034 7042 7156 7186 7237 7248 7258 7270 7404 7432 7519 7525 7538 7569 7585 7616 7686 7709 7732 7737 7754 7777 7785 7797 7888 7896 7907 7964 8067 8079 8139 8149 8192 8202 8312 8319 8353 8362 8368 8378 8409 8416 8443 8467 8532 8540 8562 8571 8626 8693 8702 8719 8720 8722 8757 8768 8777 8783 8855 8910 8989 9062 9074 9148 9158 9186 92 S3 9308 9368 9395 9416 9460 9468 9481 9526 9527 9538 9566 9657 9658 9675 9757 9791 9878 9961 9976 9989 10041 10043 10112 10143 10196 10197 10309 10367 10369 10494 10520 10639 10741 10766 10803 10806 10867 10914 10955 10981 10989 11006 11015 11019 11138 11164 11176 11251 11253 11283 11322 11325 11376 11420 11435 11444 11456 11465 11480 11486 11554 11706 11760 11813 11849 11947 11983 12020 12021 12220 12248 12252 12318 12343 12350 12353 12376 12430 12479 12558 12826 12828 12855 12960 12971 12983 13006 13018 13078 13164 13189 13378 13513 13557 13599 13754 13822 13898 13918 13955 13998 14058 14097 14136 14179 14186 14403 14532 14541 14552 14673 14675 14704 14769 14914 14966 14992 14997 15034 15103 15116 15150 15156 15211 15253 15.378 15456 15469 15555 15582 15598 15608 15618 15653 15673 15724 15755 15824 15831 15850 15866 15924 16026 16033 16070 16129 16236 16287 16294 16324 16488 16604 16730 16825 16853 16875 16923 17026 17049 17051 17059 17095 17287 17324 17330 17346 17359 17425 17481 17526 17541 17584 17396 17639 17648 17689 17727 17772 17842 17899 17953 18081 181U 18128 18213 18321 18408 18465 18489 18571 18618 18752 18803 18829 18897 18910 18955 18961 19022 19058 19181 19215 19218 19334 19356 19461 19463 19494 19573 19628 19648 19687 19702 19740 19841 19905 19924 19996 20002 20026 20040 '20057 20136 20154 20212 20226 20435 20449 20460 20523 20528 20559 20672 20703 20791 20836 20856 2G9Ö1 20913 20945 20952 20997

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2