Stadsnieuws ZOMER I BONTMANTELS 1 I I I '■mm WEILL EN ZOON f 32" 35.* 42" 53.* 65.* 13" 16" 19" 25" 29:'° TOONEEL 1 HEDEN GEËTALEERD 1 HMi Voor Allen die Sukkelen m r TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 29 APRIL 1929 BLADZIJDE 4 Het nieuwe Priestergraf op het St. Bavo-kerkhof gereed KREYMBORG's coupe geeft 'n goede introductie EEN KIPPENHOK ALS WONING „Haarlem over de Streep" N.V. De Groot's Handel- en Transport Maatschappij De plechtige viering van 5de eeuwfeest van het H. Bloed te Alkmaar 'i BARTELJORISSTR. 26-28 OVERVEEN RADÏO-NIEUWS Proef-uitzendingen PHOHI-zender ONDERWIJS He avondnijverheids- onderwijs KUNST EN KENNIS Fred. J. Roeske LEGER EN VLOOT Nieuwe torpedoboot jagers LUCHTVERKEER Een vlucht van 13.500 mijlen Mijnhardt's Laxeertabletten De Indische luchtlijnen en de verbinding met Nederland VRAGENBUS Wanneer .U het nooit gehachheeft kunt U ook nietweten .wat het .vooreenman een genot en een] gemak beteekent bij zijn gewone pakken een Blauw Costuum erbij te hebben. Maar ditstaatvast: eenmaal dat genot en gemak ondervonden zult *U er niét-meer^buitenfkunnen 1 'n Blauw Costuum erbijibeteekent een welkome onderbreking en'afwisseling in het dragen van Uw Fantasie*Costuums; 'n Blauw Costuum èrbij beteekent geen verlegenheid, wanneer U ergens moet ver* schijnen waar een Fantasie*Costuum niet zou passen; 'nBlauwjCostuum erbij be* teekent in, den zomer.ook1 nog de moge* lijkheid eener' sportievetcombinatievan 'n blauw,/ colbertImet witte «pantalon. Naast een! overweldigende keuze 1* en 2*rijrjCostuums van 'prachtige, -zuiver wollen-Cheviots-en Fantasiestoffen in de modernste kleuren,en dessins bieden wij zuiveriwollen l*jen .2*rij Blauwe Cos* tuums je kust en te keur.in;diagonaal* en ;vischgraat*dessins en in de aardigste, kleine werkjes, met werkelijk onberis* pelijke coupe en pasvorm, voor de on* gekend lage prijzen van slechts Hetis niet het uitsluitend voorrecht van slechts enkelen, die;over een ruime beurs beschikken, om een blauw costuum1 er bij te kunnen hebben. De lage,C."&.'A; prijzen maken dat voor5iedere beurs mogelijk! Wij bieden U immers ook reeds een groote. verscheidenheid) van -1*«en1 2*rij Blauwe tCostuums in aardige^stof*! fen voor den lagen prijs van' slechts Voor een prima Regenjas kunt U elders wel duurder maar niet beter:slagen dan. bij ons-voor.i slechts ƒ.9.75 i,totv/.63.-^« AMSTERDAM ROTTERDAM DEN HAAG HAARLEM LE1PEM UTRECHT ARNHEM GRONINGEN LEEUWARDEN SNEEK ZWOLLE ENSCHEDE Pastoor Dossing schrijft in het Noorder licht: Een kostbaar monument is de Parochie van St. Bavo dezer dagen wederom rijker geworden. Den 6den April is de laatste hand gelegd aan de voltooiing van het nieuwe priestergraf. Een stukje voor-geschiedenis. Bij den dood van z.g. Pastoor M. Th. van der Drift in De cember 1927 bleek het toentertijd bestaande priestergraf geen plaats meer te kunnen bie den voor het stoffelijk overschot van ge noemden pastoor. Daarom werd, omdat de noodige tijd ontbrak, op het oude priester graf een steenen verhooging gemaakt en deze wederom met denzelfden grafsteen, welke in drie stukken over de oude graven lag, tijdelijk wederom afgedekt. Deze nood-toestand kon natuurlijk niet blijven. In de kerkvergadering van 3 Sept. werd door het kerkbestuur definitief beslo ten tot den bouw van een nieuw priestergraf over te gaan en aan het oude (bestaande) twee nieuwe kelders of graven toe te voegen, aan iedere zijde één. In October kwam de teekeningen en détails van architect Nijman te Heemstede gereed. Van de ingekomen prijsopgaven bleken J. Ruijter voor den on derbouw, en P. A. Kuyken voor den boven bouw de laagste inschrijvers te zijn. Den 4den Januari 1929 arriveerden de massale blokken Beiersch graniet, die tot afdekking moesten dienen, op het kerkterrein. Maan dag d.a.v. hoopte men met het ontruimen der naastbijgelegen graven te beginnen, doch de weersgesteldheid was toen van dien aard, dat betere dagen moesten worden af gewacht. Onmiddellijk na de lange vorst periode werd het werk met bekwamen spoed begonnen. Op St. Josephsdag werd de eerste spade in den grond gezet en nog vóór Pa- schen was de onderbouw gereed. Dinsdag 26 Maart werd dan ook de ge broken zerk van het oude priestergraf af genomen en het lijk van den zeereerw. heer M. v. d. Drift geplaatst onderaan in den nieuwen kelder, ter rechterzijde van het oude priestergraf. Na Paschen werd de gra nieten bovenbouw verder opgetrokken en voltooid. Alleen moeten op heden nog drie opschriften (de namen van 3 overleden Pas toors) gebeiteld worden op den middelsten steen, en één opschrift (de naam van pas toor v. d. Drift) bovenaan op den zerk ter rechterzijde. De letters, kruisen en vignet ten worden met goud afgezet. Het nieuwe priestergraf maakt in zijn ge. heeleen massalen, voornamen indruk, vooral door de kostbaarheid van het materiaal, zijn forsche afmetingen, zijn strakke lijnen en niet het minst door de keurige afwerking. Het kerkhof is dan ook door dit artistiek sieraad aanmerkelijk van aspect veranderd. Het trekt onwillekeurig de aandacht te mid den der andere monumenten, maar domi neert rustig. Aan den vóórkant staat een eveneens in graniet opgetrokken bidbank (met trede), waarop St. Paulus' woorden zullen gegrift worden: „Gedenkt uwe Overledenen, die u het Woord Gods verkondigd hebben" (ad Hebr.XIII7).Het groote hardsteenen kruis, dat vroeger vóór het priestergraf stond (ge schenk van C. Nelis) is tevens bij deze gele genheid achter genoemd graf geplaatst. Voor voetstuk of fundament is de oude (gebro ken) grafzerk gebruikt, die vroeger het öüde priestergraf afdekte. Het nieuwe priestergraf bevat dus op heden 4 lijken. In het midden (het vroegere enkele graf) liggen van onder af gerekend: le. De hoogeerw. heer Nicolaus Joannes Antonius Steins Bisschop, Deken en Plebaan van Haarlem, gestorven in 1861. Het stoffe lijk overschot ligt in een klein eikenhout kistje (waarop koperen plaat met opschrift en naam) dat geplaatst is in een opening welke in den vloer van het priestergraf ge maakt is. 2. Antonius Franciscus Schuurkamp pas toor van Oud-Schoten, gestorven in 1890. 3e. Andreas Jacobus van Kester, pastoor van Oud-Schoten, gestorven in 1900. In den nieuwen kelder, ter rechterzijde van genoemde graven, ligt onderaan de Zeereerw. Heer M. Th. v. d. Drift, Pastoor van Oud-Schoten, gestorven in 1928. In den kelder kunnen dus nog 2 lijken geplaatst worden, terwijl in den leegen kelder, aan de andere zijde, links van het middenstuk, nog 3 lijken kunnen begraven worden. De afmetingen van het pas gebouwde Priestergraf zijn de volgende: Diepte der 2 nieuwe kelders: 2.52 M. onder de zerk (grafsteen). Breedte der 3 kelders 3.66 M. Lengte der 3 kelders 2.60 M. Lengte der bidbank (met trede) 4.26 M. Hoogte van de bidbank 1.00 M. Breedte van de bidbank 0.76 M. Dikte van de drie grafsteenen (ieder: 0.18 M. Dikte van de bidbank (trede) 0.25 M. Dckbanden breed 22 c.M. dik 12 c.M. Een 77-jarige vrouw uit haar huis gezet Vrijdagmiddag is het gezin van de wed. H. uit de woning gezet aan den Burgwal 83 f. De 77-jarige weduwe en haar 40-jarige doch ter stonden nu, wegens een verschil van meening met den huisbaas op straat. De vrouwen vertoeven thans dag en naqht in een schuurtje, staande op een tuin achter perceel Leidschevaart 104. Het schuurtje dient tevens voor kippenhok. De inboedel van het gezin is door den eigenaar van hét schuurtje ook gedeeltelijk onder dak gebracht. Aan de vrouwen is door het Burgerlijk Armbestuur een kosteloos onderdak in een logement aan geboden; zij weigerden dit en vertoeven nu nog steeds in het kippenhok. Tweede opvoering Donderdag 2 Mei Het groote succes van de eerste opvoering der revue „Haarlem over de Streep" heeft het bestuur van den R. K. Kring doen besluiten een reprise te geven en wel op Donderdag 2 Mei a.s. Reeds Zaterdag is dit in een adver tentie in ons blad aangekondigd. Intusschen zijn al zeer veel kaarten ver kocht en het behoeft geen verwondering te baren, wanneer het dappere revue-troepje Donderdag weer voor een uitverkocht huis speelt. Een derde opvoering wordt niet gegeven, zoodat men zich bijtijds van kaarten moet voorzien, wanneer men dit evenement in Haarlem niet wil missen. Men vervoege zich bij Th. Hooy, Kleine Houtstraat 57, C. Pronk, Smedestraat, K. Dernison, Gen. Cronjéstraat 56 of bij de bestuursleden van den Kring. De prijzen zijn 0.75, 1.25, 1.75 plus belasting. Plaatsbespreken aan den schouwburg, Donderdagmorgen vanaf 10 uur. Op de Zaterdag gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders van bovenge noemde maatschappij werden de balans, ver lies- en winstrekening goedgekeuni. De heer G. J. de Groot werd in de plaats van den heer A. de Groot tot directeur benoemd en de heer A. de Groot tot gedelegeerd com missaris. Het programmaboek Verschenen is het programmaboek der plechtige viering van het 5e eeuwfeest van het Mirakel van het Heilig Bloed te Alk maar. In het voorwoord door den Hoogeerw. Deken E. P. Rengs wordt o.a. het woord van prof. W. Nolet, uitgesproken op den 2en Mei 1926 aangehaald: „Zooals de studie van Mgr. Graaf en Pater Kronenburg de voorwaarden schiep, waaronder de devotie van O. L. Vr. ter Nood te Heiloo kon wederopbloeien, zooals de spade van Dr. Hohverda, in Egmond de so- liede fundamenten blootlegde, waarop de vereering van den Apostel van Kennemer- land kon worden herbouwd, zoo heeft het moeizame werk van den Alkmaarschen priester Rijkenberg het mogelijk gemaakt, dat het edelgesteente in de kroon van de Stedemaagd van deze bloeiende metropool nieuwen glans kreeg door de oplevende de votie van katholiek Alkmaar voor het H. Sacrament van Mirakel." En voegt de schrij ver er aan toe: „En die glans is uitgegroeid tot een schit tering waarin katholiek Alkmaar en omge ving de viering van het vijfde eeuwfeest van dat wondere gebeuren wil doen stralen. Het volledige programma, waarover wij reeds eenige malen in onze kolommen schre ven, is duidelijk en op goed papier afgedrukt. Een korte inhoud van de verschillende too- neelspelers is in het boekje opgenomen. Van Putten en Oortmeyer te Alkmaar zorgden voor de uitvoering. Woensdag i Mei a.s. geeft het Ver. Rot- terdamsch-Hofstad-Tooneel, Directeur Cor v. d. Lugt Melsert de laatste voorstelling in dit seizoen te Haarlem Dien avond zal het nieuwe stuk van Fred. Lonsdale Schoon Schip vertoond worden. Het is een zeden komedie in drie bedrijven, die bij de premières te 's-Gravenhage en Rotterdam veel succes had. De hoofdrollen worden vervuld door Louis Gimberg, Fie Carelsen, Louis van Gasteren, Henny van Merle e.a. Regie: Hermann Schab. Van Lonsdale werden bij dit gezelschap eeds met veel succes gespeeld Mrs. Chey- ey's Verdwijning, Drie weken op proef, De Koninklijke weg e.a. De receptie van de Vrijwillige Brandweer Bij gelegenheid van haar 5-jarig bestaan, hield de Bloemendaalsche Vrijwillige Brand weer Zondagmiddag in Hotel Roozendaal een receptie. Velen hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt om onze kranige brandweer te complimenteeren. Men kon het bestuur, be staande uit de heeren J. D. Meeuwig, N. v. Keulen, F. J. Cassee, J. Lansdorp en S. J. Joustra, 't aanzien, dat 't in zijn nopjes was over zooveel waardeering van zijn arbeid. Op de tafels prijkten verscheidene mooie bloemstukken. De staf der Haarlemsche Brandweer, de B. V. C. te Bloemendaal, de heer M. Kraages te Wormerveer, de R. K. Middenstandsvereeniging te Bloemendaal en de heer A. J. van Schooten hadden n.l. door middel van deze kleurige attenties blijk ge geven van de gevoelens, die zij de B. R. B. toedragen. Maar ook vele telegrammen en brieven waren binnengekomen, alle bewij zen van 't goede hart, dat men de brandweer toedraagt en bevattend gelukwenschen met het eerste lustrum der vereeniging. Onder de vele bezoekers, die de brandweer kwamen complimenteeren merkten we op den heer P. Otto, oud-lid van den Bloemendaal- schen Raad, Mr. Jhr. van den Brandeler. den beschermheer W. Dyserinck, Mr. P. Tide- man, voorzitter van de gezondheidscommis sie, den heer A. Cassee, lid van den Raad en voorzitter der B. V. C., den heer P. Jonge- pier, directeur der Bloemendaalsche water leiding, Mr. D. v. d. Plaats, den heer Van den Broek Spaan, voorzitter van de Midden standsvereeniging, afgevaardigden van de R. K. Middenstandsvereeniging en den heer Daudeij, lid van den staf der Haarlemsche Brandweer. De klok van vijven was eerst koud toen er aan het gezellig komen en gaan pas een einde kwam. 't Toeval wilde, dat tijdens de receptie de brandweer gealarmeerd werd voor een brandje in het Mariënbosch te Aerdenhout. Dinsdagmiddag a.s. zal de brandweer nog maals opgeroepen worden, nu echter voor een imitatie-brand in Duin en Daal. Proefuitzendingen van den Phohi- zender, te Huizen, zullen plaats vinden op de navol gende data en uren: Maandag 29 April 1316 G.M.T. Woensdag 1 Mei 1216 G.M.T. Donderdag 2 Mei 1216 G.M.T. Vrijdag 3 Mei 1216 G.M.T. Een adres aan de Tweede Kamer Verschillende vereenigingen, die de be langen van het Nijverheidsonderwijs behar tigen hebben aan de Tweede Kamer een adres gericht, inzake de positie van het Avond-Nijverheidsonderwijs in verband met de schadelijke gevolgen daarvoor, wan neer het wetsontwerp, ingediend op 2 Fe bruari 1929, van toepassing wordt ver klaard op de vakken, welke thans worden onderwezen aan scholen voor avond- nijverheidsonderwijs. Dit onderwijs heeft zich, aldus spreker, in den loop der jaren zeer terecht ontwikkeld in de richting van een volledig technische en vakkundige opleiding voor jongens en meisjes, die, door welke oorzaak dan ook, geen volledig dagonderwijs kunnen volgen- In tegenstelling met andere takken van avond-onderwijs heeft het zich wel ont wikkeld en wanneer artikel 11 der wet van 28 Juli 1924 't zoogenaamde stopartikel niet den verderen groei en uitbreiding had verhinderd, zou zonder twijfel een groot aantal dergenen, die, in welker op leiding dit wetsontwerp mede wil voorzien, reeds eenige jaren onderwijs hebben ont vangen, dat in nog veel ruimer mate vol doen zou aan de behoeften der leerlingen en aan de behoeften van de streek, waar de scholen zijn gevestigd, dan het thans inge diende wetsontwerp dat mogelijk maakt. Op grond van de bezwaren, ontwikkeld in een bijgevoegde memorie van toelichting, verzoeken adressanten de Kamer met de meeste klem le. de vakken genoemd onder sub b van artikel 11, uit meergenoemd wetsontwerp te lichten, omdat door deze bepaling het organisch geheel van het onderwijs aan avond-nijverheidsscholen zal worden ver broken 2e. in te trekken artikel 11 der wet van 28 Juli 1924, Staatsblad no. 367. Ter viering van Roeske's veertigjarig toonkunstenaarsjubileum zijn behalve een eere-comité een comité van musici en een Comité van Bestuursgedelegeerden van ver eenigingen op muzikaal gebied samenge steld. Van het eere-comité is het eere-vcorzit- terschap aanvaard door de heeren mr. M. A. M. Waszink, minister van O., K. en W„ J. N. Hendrix, plaatsvervangend Commissa ris der Koningin in de provincie Noord-Hol land en W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam; de heer Th. M. Ketelaar, wet houder voor Onderwijs en Kunstzaken t5 Amsterdam, zal als voorzitter fungeeren. Het comité van musici staat onder liet eere-voorzitterschap van dr. Willem Men gelberg; de heer Sem Dresden, directeur van het „Amsterdamsch Conservatorium" heeft het voorzitterschap aanvaard. Naar gemeld wordt, zal Z. Exc. minister Lambooy Maandag a.s. een bezoek brengen aan de werf op Feyenoord ter bezichtiging van de voor de Kon. Marine in aanbouw zijnde torpedoboot jagers. Frank Mase, een jong vlieger uit Nieuw- Zeeland, steeg Vrijdag van het Lymphe vlieg veld op in een klein Cirrus Spartan-vliegtuig voor 'n vlucht in étappen naar Nieuw-Zee- land, een afstand van 13.500 mijl. Extra-ben- zine-tanks veroorloven hem, zoo noodig 2000 mijl per étappe af te leggen. met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. Aneta seint uit Soerabaja: Op liet oogenblik wordt nagegaan, welke twee routes voor luchtlijnen een bespoedi ging kunnen brengen in de verzending van de mail van en naar Nederland. De eene gaat over Batavia, Palembang, Singapore, Medan, en de andere rechtstreeks van Ba tavia naar Medan. Het is mogelijk, dat de dienst vóór 1930 kan worden ingesteld. Ook wordt aandacht gewijd aan de mogelijkheid van het opnemen van Sabang in de route. Vr. 1. Hoe is liet adres van den heer Henry Ford in Amerika? 2. Met hoeveel port moet een brief daar heen gefrankeerd zijn? 3. Hoe is het adres van den president van Amerika? 4. Hoe betitelt men hem? Antw.: 1. De Ford-fabrieken zijn gevestigd de Staten van Noord-Amerika. 2. Brieven voor Amerika tot een gewicht van 20 gram moeten gefrankeerd zijn met een postzegel van 12 cent. 3. Er zijn zooveel Presidenten in Amerika. U bedoelt misschien den President der Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika, wiens zetel gevestigd is op het Witte Huis te Was hington? 4. „Mijnheer de President." Vr.; Een makelaar heeft voor mij een stuk grond verkocht aan iemand, maar die ziet er nu van af. Het is mondeling verkocht en nog niet schriftelijk. Wat moet ik daar tegen doen? Antw.: Wendt u tot een advocaat. Deze zal om gëld gevraagd wordt. En daarom komen we nu eens niet om geld vragen aan de be woners van de groote steden, maar om een huis op het land. Heeft u wel eens een wandeling gemaakt, door de echte volksbuurten van ons groote Amsterdam, door de lange rijen van straten, waar gezinnen opgepakt wonen, in groote huurkazernes. Frissche lucht en zon dringen er niet door, vandaar dat de kinderen ware bleek neusjes zijn. En in die nauwe straten met haar* kleine woningen leven honderden menschen-kinderen, die toch, evenals ieder kind, behoefte hebben aan lucht en zonne schijn. Als schrikbeeld duikt daar op de vacan- tie. Waar blijven die kinderen dan? In huis, daar is geen plaats. Op straat; daar wachten hun ongeluk en ongenoegen. Deva- cantiescholen trachten in dezen moeilijken toestand te hulp te komen. Maar er zou nog zoo heel veel prettiger hulp kunnen zijn. Zou het nief mogelijk zijn om ettelijke tientallen van die bleekneusjes eens een weekje naar buiten te laten gaan? Zeker, de patronaatsbesturen hebben er graag wat geld voor over en de ouders van de kinderen willen er ook voor sparen. Maar daarmede komen we er niet! Als we gaan rekenen, dan komen we er daar niet mee. De huur van een buitenhuis is te hoog. En nu komt de groote vraag: is er nie mand die een buitenhuis heeft, dat hij of zij niet gebruikt? En dat hij of zij gedurende zes zomerweken zou willen afstaan, op voorwaarde natuurlijk dat er niets aan be dorven wordt? Er staan op het platteland zoovele huizen leeg, die nooit gebruikt wor den. Gij, die dit leest, kijkt eens in Uwe omge ving rond en vraagt eens bij vrienden of kennissen of zij niet iets weten. Gij zijt misschien in staat om uwe kinderen eenige weken naar buiten te sturen. Of gij gaat misschien, moe van het buitenleven, 's zo mers met uwe kinderen op reis. Denkt dan ook eens aan de vaders en moeders, die hun kinderen ook zoo heel graag iets zouden gunnen, maar die daartoe niet in staat zijn. Nadere inlichtingen geeft gaarne de Bond v. R.Tï. M&isjesvereeniglngen in het blffjom Haarlem afd. Amsterdam aan de volgende adressen: Weleerw. heer J. LANGENDIJK, Amstel- dijk 36. Mejuffr. M. BONNIKE, Nic. Maesstraat 83. Mejuffrouw F. HAYE, directr. R.K. School v. Maatschappelijk Werk, Nic. Witsenkade 47. C& A-prijzen n gemakkelijk mogelijk costuum erbij

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 8