Stadsnieuws UIT DEN OMTREK 96 <9 DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 30 APRIL 1929 BLADZIJDE 3 Msemeene Vergadering R. K. Vak kundig Bureau Het heffen van precario rechten Voorjaarstentoonstelling „De Werkers" Kindervoeding Een huldiging Personalia burgerlijke stand „Haarlem over de streep" Adolf Plrsch t Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose OVERVEEN BLOEMENDAAL SANTPOORT HEEMSTEDE VRAGENBUS INGEZONDEN §OCIAAL LEVEN „St. Donatus" 10702 10505 S 996 1^5 865 11880 11927 11934 De eerste dag in 18 een buitengewoon succes geweest, lig 1«0r Nederlandsch R. K. Vakkun- ran Bureau, èn voor de afdeeling Haarlem 0 Öen R. K. Grafischen Bond. fa™et een waardige voorbereiding, om de ^ten, Uit aiie oorden des lands, te ont- J^Sen, heeft de afdeeling Haarlem, zich j baar taak gekweten. Dit bleek ook uit algemeene waardeering die geuit werd °°r de afgevaardigden. Zaterdagmiddag 4 uur hadden de afge tuigden zich verzameld in de ruime, "rtssche zaal 8. waar op elke tafel een bloem pje prijkte. De heer Chr. v. d. Dries, voorzitter opende congres met den ChristeUjken groet, neette allen welkom en hoopte, dat dit twee- 'aagsche congres groot nut zou afwerpen. De heer C. J. Selhorst, voorzitter der af deling Haarlem, sprak als gastheer de aan wezigen hartelijk toe, en hoopte dat in deze "agen het nuttige met het aangename ver enigd werd. Allereerst de ontwikkeling der vak.techniek, mede door het geven van de jjba der diepdruk-impressies, welke bereidwil- 7® was afgestaan door de N. V. Drukkerij d Spaarnestad, voorts door het aanbieden een autotocht door de omstreken van aariem. .Allereerst kwam aan de orde de bespre- 5lnS van het bestuursbeleid sinds de laatst gehouden algemeene vergadering, waarbij door verschillende afgevaardigden klachten en wenschen werden uitgesproken. Eener. zbds dat het vakbureau meer moest doen voor de algemeene ontwikkeling der leden, anderzijds werd het bestuur hulde gebracht voor de vele werkzaamheden, n bestuurders Chr. v. d. Dries matte hertozem MUSterS WCTd enb" aCCla' Het niet zorg saamgestclde jaarverslag van den secretaris, den heer G. J. Jong, werd zonder cntiek onder dankzegging goedge keurd. Het jaarverslag van den len pen ningmeester, den heer B. Leyn, sloot met een batig saldo van 444.70. Als plaats voor Verificatie werd aangewezen Nijmegen. Daarna was aan de orde het zeer veel bevattende rapport over de leerlingen.op- leiding in de kleinere plaatsen, uitgebracht boor Jos. Musters, uit Nijmegen. Om acht uur is een aanvang gemaakt met bet afdraaien vande film Diepdruk- Impressies. De heer v. d. Dries leidde dit gedeelte In met allereerst te wijzen op den grooten voor uitgang der techniek in het drukkersbedrijf. Om hiervan een beeld te geven is, door de welwillendheid van de N. V. Dtukkertj de Spaarnestad. de film van haar bedrijf voor dezen avond afgestaan. Met volle aandacht van alle aanwezigen, waarbij waren uitgenoodlgd de Ven voor Vakonderwijs in de Tyixigrafie de Neck ver. van chefs in het Grafisch bedryf.afd Haar lem. Tvcografteche Studiekring Haarlem en de DrukkSTstHdiekrlnB Haarlem, plus de leden van den R. K. Grafischen Bond, werd 'eze interessante film gevolgd, veraange naamd door 'n gezellig strijkje. Hierna werd nog een komisch stukje gedraaid, waarna de heer v. d. Dries, den operateur, den heer v. d. Wal, dank bracht voor het gebodene. Door het vakbureau werd toen gedemon streerd de werking van de epidiascope. Een electrisch apparaat waardoor spiegel, licht en lens de positieve beelden van platen, foto's en letterschrift vergroot werden weer gegeven. Een speciaal instrument voor het houden van lezingen met lichtbeelden, zon. der te vervallen ln de kostbare lantaarn plaatjes. Hiermede was het einde van den eersten dag bereikt. De Tweede dag Zondag 7.45 uur werd begonnen met het bijwonen der K. Mis, opgedragen voor de le vende en overledene leden van het Vakbu reau, ta de kathedraal St. Bavo, door ka. pelaan Bangert. Het afdeelingsbestuur had gezorgd voor gereserveerde plaatsen. Alzoo konden de afgevaardigden na het gods dienstige ook tevens het bouwwerk der Haarlemsche Kathedraal bewonderen. Om half tien werd de algemeene vergadering voortgezet. Als punt 8 der agenda, werd er eene breedvoerige bespreking gehouden door den secretaris van het Vakkundig'Bureau, den heer G. J. de Jong. Een overzicht gevend hoe in het gildewezen de vak-techniek op hoog peil stond, en gaf een historisch over zicht van de vakopleiding in de Grafische Vakken tot op den dag van heden. De voorzitter geeft nu het woord aan de afgevaardigden, waarvan door velen wordt gebruik gemaakt. De heer Hooghiemstra, uit Den Haag, hoofdbestuurder, wijst er op, dat de vak ontwikkeling niet alleen een voornaam punt uitmaakt van het vakkundig bureau, doch dat ook de vakorganisatie dit streven krach tig zal steunen, want de toekomst berust bij diegenen, die zich voldoende ontwikkeld heb ben. De heer v d. Dries geeft tot slot een resu- mé, dat vaktechnische ontwikkeling num. mer één moet zijn, en dat allen dit idee moeten steunen. Woorden van dank werden nog gebracht aan het bestuur van de afdeeling Haarlem, voor de verzorging van goede logies, en voor de mille gastvrijheid ondervonden, waarna allen zich aan tafel begaven in het Park hotel, om daarna voor velen een mteressan- ten autotocht te maken. „fdeelingen Maastricht, Weert, poor de afdeeimg Haag Alkmaar; Eindhoven, tte Beverwijk, Nijmegen, Utrecht, Amsterdam, zoom, Leiden Hilversum, Tilburg, buitengewoon goed en Rotterdam werd do lM.w bijge- geslaagrie algemeene vergadering mib woond. Wijzigingen voorgesteld B. en W. schrijven aan den raad De Hooge Raad der Nederlanden heeft bij arresten d.d. 26 Januari en 2 November 1927 beslist, dat voor de heffing door de gemeente, overeenkomstig art. 238 der ge meentewet, van gelden voor het gebruik of genot van voor den openbaren dienst bestemde gemeentewerken het noodig is, dat dit gebruik of genot in overeenstemming zij met de „bestemming" van dat gemeente werk. Met betrekking tot gemeentegrond als in het onderhavige geva! bedoeld, moet zoodanig genot of gebruik dus in overeenstemming zijn met de verkeersdoeleinden van den weg. Dit wordt uitdrukkelijk gezegd in het arrest van 2 November 1927- Aan het slot van ge noemd arrest vermeldt de Hooge Raad toch, dat er mogelijk wel gevallen denkbaar zijn, waarin men mag aannemen, dat door het hebben van een balkon, uithangbord enz., boven dc openbare straat, hetzij in verband met andere inrichtingen, hetzij in verband met de bijzondere plaatsing, wel gebruik wordt gemaakt of wordt genoten van de openbare straat, overeenkomstig hare ver keersdoeleinden, doch dat de gemeente in dergelijke gevallen daaromtrent in de veror dening een omschrijving moet geven. In het algemeen kan worden gezegd, dat boven openbaren gemeentegrond uitstekende tot „reclame" bestemde en gebezigde voorwer pen met de openbare wegen niet in eeniger- lei verband staan en evenmin ten goede komen aan het verkeer daarop of aan de gebruikers daarvan, zoodat de betrokken voorwerpen niet meer als belastingobjecten kunnen worden aangemerkt, de geheven rechten derhalve niet meer zijn te rangschikken onder de in art. 238 der gemeentewet genoemde gelden en dus niet langer met belastingen zijn gelijk te stellen. De precarioverordening dient in den door den Hoogen Raad bedoelden zin eene wijzi ging te ondergaan. Wij vermeenen echter onder de aandacht van Uwen Raad te moeten brengen, dat inmiddels is ingediend een wetsontwerp tot herziening van de gemeente wet, waarin is opgenomen eene wijziging van art. 338 terzake precariorechten. Deze wijziging houdt in, dat aan art. 238 boven genoemd eene zinsnede wordt toegevoegd, waarbij het mogelij k is ook rechten te heffen, wanneer het gebruik of genot van de gemeen tewerken, bezittingen of inrichtingen afwijkt van de gewone bestemming. Deze aanvulling in het betrokken wets artikel beoogt voorziening te treffen in de nadeelige gevolgen, voor de gemeente ont staan door het meergenoemde arrest van den Hoogen Raad van 2 Nov. 1927. Van de gelegenheid tot wijziging der ver ordening vermeent ons College tevens gebruik te moeten maken om de betrokken verorde ning in haar geheel te herzien. Het is toch in de praktijk noodzakelijk gebleken, dat de thans geldende verordening, vastgesteld op 31 Jan. 1917, in menig opzicht wijziging behoeft. Voor meerdere objecten is geen tarief van heffing opgenomen, eene meer systematische indeeling der verordening is noodig, terwijl in verschillende gevallen meer gelijkheid in heffing moet worden gebracht. In het bijzon der wijren wij op het ontbreken van een dag tarief, hetgeen bij het heffen van rechten voor het ingebruiknemen van gemeente grond voor tijdelijk opslaan of bergen van materialen, tot onbillijke aanslagen leidt. Volgens art. 1, letter A, der thans geldende verordening wordt b.v. voor het innemen van openbaren gemeentegrond gedurende slechts één dag een-elfde recht van 0,20 per M2 geheven als bij het innemen van gemeentegrond gedurende eene week. Invoering van het dagtarief geeft in ver houding tot het korter of langer gebruik van gemeentegrond een meer evenredigen aan slag. Door degenen, die voor de uitoefening van hun beroep of bedrijf slechts korten tijd het gebruik van gemeentegrond behoeven, is eene heffing van ƒ0,20 per M2 voor één dag in meerdere gevallen inderdaad een on billijke last te noemen. Dit tarief vermeent ons College tot de helft te moeten terug brengen. Om eene meer stelselmatige rege- 1 ing, benevens eene meerdere gelijkheid in heffing te verkrijgen, is voorts uitgegaan van de gedachte, dat voor objecten, welke voor den openbaren dienst het meest hinder lijk zijn, eene hoogere belasting wordt ge vorderd, dan voor kleinere en minder beletsel veroorzakende voorwerpen. Voor zooveel mogelijk zijn de weektarieven op 5 X het dagtarief, de maandtarieven op 3 x het werktanef en het jaartarief op 10 x het maandtarief gesteld. De opbrengst volgens de nieuwe verorde ning zal vrijwel gelijk olijven aan die volgens de thans vigeerende verordening. Te dezer zake is tevens een voorstel in gekomen van het lid van Uwen Raad, den heer Van Liemt, dd. 23 Mei 1928, waarbij Ons College wordt uitgenoodigd in verband met de arresten van den Hoogen Raad eene wijziging ia de precarioverordening aan te brengen. Uit het bovenstaande blijkt, dat wij aan deze uitnoodiging gevolg geven. B. en W. bieden ontwerp-verordeningen betreffende de heffing en invordering der betrokken belasting ter vaststelling aan. Damaststraat; J. Oolgaard't. 73 j., Schoter- weg; M. J. Groot-Zaalberg, 57 j.. Karei van ManderstraatJ. H. C. Ruijter, 79 j., Atjeh- straat; H. Mok, 52 Kamperlaan; M. Schreuder, 57 j„ N. Kruisstraat. De Veret.üging voor BeeWende Kuns „De Werkers", zal van 6 tot en met 29 M een groote voorjaarstentoonstelling in de toonzalen van de frma J. A. BO. Zoon te Overveen. De expositie zal werken omvatten van heeren P. W. Bulthuis, Jan Giesen, J. J- van Heel en C. J. v. d. Hoef en wel schilderijen, teekeningen, houtsneden, plastiek en voor werpen van kunstnijverheid. Er komt voorts een inzending van de Konlnkl. Begeer, die ook de door den heer v. d. Hoef ontworpen gietpenningen uit voerde, terwijl de Plateelfabriek Zuid-Hol land diens serviezen vervaardigde. Jan Giesen maakte houtsneden voor de ultnoodigingskaart. De vereeniging „Kinderveding" reikte in de afgeloopen week aan warm voedsel uit Ln haar afdeeling Zoetestraat; Maandag 190, Dinsdag 184, Woensdag 173, Donderdag 181; Vrijdag 216 porties en in de Cronjé- straat: Maandag 89; Dinsdag 89; woens dag 85; Donderdag 89. Vrijdag 92 porties. De vereeniging eindigde hiermede weder haar wintertaak. _poor de Zang- en St. Nlcolaasvereeniging „uiMerUng Genoegen" werd een uitvoering gegeven in den Schouwburg aan den Jans- weg, welke in hoofdzaak bedoeld was als huldiging ter gelegenheid van het veertig jarig huwelijksfeest van den heer E. Boo gaard, eere-voorzitter der vereeniging. De jubilarissen werden door d"e kinderen onder leiding van directeur J. Post toegezon gen. Namens directeur en kinderen werd door een den meisjes een fruitmand aan het Ju- büeerende echtpaar aangeboden. Daarna vond de opvoering plaats van de bekende „AsSchepoester", welke volkomen slaagde. Den 2en Mei a.s. hoopt de heer L. J. F. Zweers den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Nederl. Spoor wegen, Centrale Werkplaats, Haarlem. Geboren: 27 April: d. van G. M. Pieters- Schoorl; d. van M. M. Lestrade-de Regt; d. van J. Walhrecht-de Graaf; 28 April; z. van J. P. IMftshorst-Vermeerd. van D. Bouterse-Meijer; 29 April: z. van C. M. Schooneveldt-Hoed. Overleden: 27 April: T. Wester-Bouwens, 59 j„ L. Heerenvcst; N. Lel!)-Levendig, 81 Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie, wnarin aangekondigd wordt de tweede opvoering van de speciaal Haarlemsche revue „Haarlem over de streep". De eerste opvoering, de vorige week Dinsdag, had zeer veel succes en de in de plaatselijke bladen verschenen recensies waren uiterst gunstig. De mooie tafereelen, flink in opzet en keurig gearrangeerd, de vroolijke kwinkslagen, de geheele revue door ten beste gegeven, wonnen het publiek vol komen. De totaal uitverkochte schouwburg bewees, dat men veel verhoopte van dit „novum" en de bijvalsbetuigingen gaven ge noegzaam te kennen, dat men niet teleurge steld was. De kaartenverkoop voor de opvoering in den Stadsschouwburg op a.s. Donderdag gaat goed. Er zün echter nog plaatsen verkrijg baar en wel bij de heeren Th. Hooy, Kleine Houtstraat 57; C. Pronk, Smedestraat 24 en K. Dernison, Gen. Cronjéstraat 56. Naar we vernemen, is de Oostenrijksche kunstschilder Adolf Pirsch, die zich na den oorlog te Zandvoort en later te Haarlem vestigde, te Graz (Oostenrijk) overleden. Pirsch heeft eenige jaren geleden het por tret van den burgemeester van Haarlem den heer C. Maarschalk, geschilderd. Een comité tot huldiging Voor het jubileum op 20 Juni a.s. van de Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose en het jubileum van den voorzitter der ver eeniging, die dien dag 25 jaar voorzitter is heeft zich een comité gevormd van inwoners. Er zal getracht worden gelden bijeen te zamelen om aan den voorzitter op 20 Juni een huldeblijk aan te bieden namens de ge heele bevolking, als blijk van erkenning voor het vele werk. dat door de vereeniging gedu- durende die 25 jaar is verricht. Dit huldeblijk zal bestaan uit een som voor een Röntgen- kamer, een belangrijke factor, welke nog ont breekt aan het Consultatie-bureau. De heer mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen heeft het voorzitterschap van het comité op zich genomen, terwijl mevr. A. Röell Ba ronesse Vos van Steenwijk en Deken L. Wes- terwoudt het eere-lidma&tschap van het co mité hebben aanvaard. De voorzitters der 4 bestuurdersbonden en de voorzitter der Middenstandscentrale ver klaarden zich tevens bereid een benoeming tot lid van het huldigings-comité aan te nemen, teneinde alle lagen der bevolking bij deze huldiging te betrekken. Hieronder volgt de samenstelling der co mité's: Eereleden: Mevrouw A. Röell—Baronesse De Vos van Steenwijk; L. Westerwoudt, De ken van Haarlem. Leden: H. van Alphen: mej. C. W. André de la porte; Jhr. A. Bas Backer; fiej. N. Bienfait; mevr. Bierens de Haan—Tenninck; mej. J. Blooker; R. Boerma, arts; mevr. J. Boot—De Ruyter de Wilpdt; jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden; mevr. J. Born- waterEldering; J. P. H. Castricum; mevr. L. de Clercq's Jakob; mevr, A. del Baere Jtskoot; Jhr. J. P. W. van Doorn; A. M. Duytshoff; A. Funke; E. W. Goedhart; Dr. J. P. J. Goedkoop; mevr. W. C. Haitsma MuiierBaronesse van Sytzama; mr. K. J. G. Baron van Hardenbroek; mr. J. N. J- E. Heerkens Thijssen, voorzitter; mevr. L. S. J. M. Heerkens Thijssen—v. d. Kun; N. J- Hoeflake, notaris; mevr. C. M. Hoog—Gul dens teeden Egeling; mevr. J. de Josselin de Jong—Kappeyne van de Coppello; W- Kop pen; mevr. N. LevenkampPlanted; V. Loosjes; mevr. M. LucassenVan Idsinga; mevr. J. W. M. MaarschalkVan Coppen- naal; A. Mars; E. Overbeek; mevr. F. J- OzingaVan Dusseldorp; mevr. E. W. Quar- les van UffordAmtzenius; mevr. H. M. Ra- hulsen—Gerlings; L. L. Graaf van Rand- wijek; mevr. ReigersmanHinlopen; jhr- J; S. Reigersberg Versluys; M. A. Reinalda; mevr. C. J. SmitVan Krieken; mevr. J- TademaDe Braak; jhr. J. Tedlng Berkhout Sr.; P. J. M. van Teterfng; N. C. Wefers Bettink; mevr. J. Wolterson—Plet jonkvr. C. C. P. van de Wijck. ORANJE NASSAULAAN Men schrijft ons: Reeds eenige malen hebben wij den eige- naardlgen toestand van het westelijk deel der Oranje Nassaulaan ter sprake gebracht en meegeleefd met de gedupeerde bewoners, die het eene request na het andere aan den Se' meenteraad sturen en toch niets opschieten met het verkrijgen van de zoo lang verwachte verbinding over de daar ter plaatse loopenoe sloot. De vorige week Maandag herleefde nog eenige hoop op een spoedig einde der aangelegenheid, doordat eenige ambtenaren en werklieden van P. W. en ook de grond eigenaar zich gezamelijk tn de straat bevon- Naar wij thans vernemen is voorloopig alle kans op een spoedige oplossing verkeken, aangezien ln het aanhangige proces een uit spraak gekomen is, waarin aan de gemeente Bloemendaal de vordering tot het leggen van een brug ontzegd is. Zou het nu niet raadzaam wezen, dat de gemeente Bloemen daal op een behoorlijke manier mét den eige naar, die, naar ons vermeld wordt, niét on willig ls, ging onderhandelen; dan is er ten minste nog eenige kans, dat de geheele ?aak in een korten tijd is opgelost. Jeogdwerk-tentoonstcUtng Zaterdagmid dag werd in het gebouwtje op de jeugdtuinen aan den Vijverweg een tentoonstellinkje ge houden van de voorwerpen, in de afgeloopen winter vervaardigd op den slöjdcursus, geor- ganisoerd door de Bloemendaalsche Vereeni ging voor Jeugdwerk. Deze cursus, begonnen met 9 leerlingen (in October) breidde zich in den loop van den winter dermate uit, dat in Februari overgegaan moest worden tot split sing in twee groepen van 9 en 10 deelnemers. Leider van beide cursussen was de heer S. Renaud. Als we sprek envan slöjdcursus, dan bedoe len we daar aleen mee hout-slöjd. Want de cursisten (waaronder 2 meisjes) hebben zich alleen bezig gehouden met de houtbewerking. En daarin zijn verschillenden heel aardig ge slaagd. in weerwil van het minder gelukkige materieel, dat verwerkt moest worden. Als de leider dan ook prijs stelt op net werk, dan zal hij er bü 't bestuur op aan moeten dringen, zich de kosten van een betere houtsoort dan gewoon vurenhout te willen getroosten en dan ook een minder groote voorliefde toonen voor mahonie beits. En nu over het geleverde werk. Dat be stond in hoofdzaak uit de bekende houtmo delletjes uit de bekende handleidingen voor houtbewerking. Maar ook waren er initiatief - modelletjes, of meer gewoon gezegd: model letjes naar eigen keus. En dan noemen we b.v. de beide gemonteerde kisten voor 't opbergen van mecano-onderdeelen. Verder waren er voederhuisjes, nestkastjes, sleutelrekjes, bor stelhangers, bloemenstandaards, boekenplank jes en dito kastjes enz. Slechts een enkel werkstukje was bewerkt met elkenbeits. Opening clubgebouw B. V. C. Zaterdag middag a.s. is er aanleiding, de Bloemendaal sche voetbal-vereeniging te gaan complimen- tecren bi) gelegenheid van de opening van het nieuwe clubgebouw. Duinbrandje Onze brandweer moet den laats ten tijd nog al eens uitrukken. Zelfs gis termiddag tijdens de receptie, kon zij niet met rust gelaten worden. En gisterenmorgen vóór de receptie, moest zij al optreden bij een duinbrand achter den Hooge Duin en Daal- scheweg. Particulieren waren zoo welwillend een handje te helpen. Met behulp van zand werd het verterend vuur beteugeld. Toch brandde nog een groot terrein kaal. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: H. van Beem en H. A. Rathgeber; A. Iking en H van Noggeren; J. Koning en H. A. Zwijd- wijk; J- A. de Vries en Ch. K. Eisenhardt. Getrouwd: J. Th. van Galen en P. Hoef- geest; J. E. M. Freyser en A. M. Dijkmans; a J. Jansen en A. J. M. van Kempen. Overleden: C. A. Kuiper, 4 jaar; H. Boes- singh, 77 Jaar. r. K. Leesbibliotheek De sluiting van het leesseizoen ls bepaald op 1 Mei. Za terdag 4 Mei wordt alsnog in lokaal Noor derdorpstraat gelegenheid gegeven, de boe ken, die thans nog afgegeven zijn, in te leveren. r, K. Ktoavereeniging In de afgeloopen week vergaderde het bestuur der klesver- eeniglng Santpoort I. Mededeellng werd .ge daan, dat op Zondag 5 Mei de partijstem ming plaats heeft voor de a. s. Tweede Kamerverkiezingen. In den loop dezer week zullen de oproepingskaarten bij de leden worden bezorgd. Het bestuur hoopt op aller deelneming aan die stemming. Vrijdag 9 Mei zal in de zaal van café „Zomerlust" de film vertoond worden: „Het heldendicht van de Roomsche Daad". Badhuis In het Badhuis werden in de week van 2227 April genomen 472 douche- baden, 50 kuipbaden. Aan 40 kinderen werd een gratis school- bad verstrekt op Woensdag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdag tusschen 5 en 8 uur werd door 2 volwassenen gebruik gemaakt. Op concours Hemelvaartsdag as. zal het Heemsteedseh Fanfarecorps „Excelsior" deelnemen aan het muziekconcours te Mon nikendam. Het zal uitkomen' in de 4e affdeeling fan fare met de volgende nummers: Ie. Fleur de Mai, Fant. ouv. G. Filliard, verplicht nummer; 2e. Le Val de L'Ambléve, Fant. D. D. Bel- lefiamrne, vry nummer; 3e. Camarades, masch D. D. Belleflamme, voor den marschwedstrijd. Vergadering R.K. Kiesvereeniging Door vele leden der R.K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" is een schrijven gezonden aan het bestuur om Dr. E. A. M. Droog uit te noo- digen een rede te houden. Naar aanleiding daarvan heeft Dr. E. A. M. Droog zich beschikbaar gesteld, hedenavond een causerie te houden. Voornamelijk zal hij behandelen het onder werp „volksgezondheid". Tentoonstelling Huisvlijt Het was in het jaar 1908 dat de Volksbond tegen drankmis bruik, afd. Heemstede, ziende, dat men de menschen om ze uit de café's te houden, iets in de plaats moest geven, het initiatief nam tot het bevorderen van den huisvlijt. Het begin was vrij moeilijk. Zeker er werd door sommigen al gedaan aan houtsnijwerk, teekenen, dameshandwerken, enz., maar de lange arbeidstijd van toen was niet bijzonder bevorderlijk voor het streven der vereeniging. Maar er werd toen toch overgegaan tot een tentoonstelling en hun eerste streven werd voldoende beloond, zóó zelfs, dat er vol doende aanleiding was in de toekomst meer dere tentoonstellingen te houden. Als zoovele andere zaken was ook hier de oorlog spelbreker, doch na den oorlog werd de zaak wederom aangepakt, en in 1926 werd een tentoonstelling gehouden, die succes had. Daarom werd besloten ook dit jaar wederom zulk een tentoonstelling te houden, en werd dezen Zaterdag geopend in de gymnastiekzaal van de Openbare Lagere School aan den Voorweg. Dank zij de welwillende medewerking was oe zaal keurig van een plantenversiertng Voorzien, Meer en Bosch was zoo welwillend voor de noodige tafels te zorgen, waarop het ingezondene was tentoongesteld. Als wij nu bulten beschouwing laten de weinige medewerking der dames, waardoor de inzendingen aan dameshandwerken tot een minimum was beperkt, mag gezegd worden, dat de tentoonstelling van nu een succes is. Vooral in het figuurzaagwerk is een stijgende Hin te constateeren. Dit werd vooral gede monstreerd door b.v. dat klokje uit den ouden tijd, stofnesten bij uitnemendheid en dat meer modern werk, als dat schemer lampje en b.v. die electrische lamp, mooie en bruikbare dingen in de meer moderne woning van thans. Wat vooral op zulk een tentoonstelling tot uiting komt, is, wat fraaie en nuttige voorwerpen men zonder veel kos ten kan voortbrengen. Behalve het fraaie houtsnijwerk als barometers, klokjes, kap stokken, enz. waren er heel mooie hout- en linoleumsneden, voor het meerendeel ge waakt door leerlingen van den heer F. H. Emmerik, houtzaagwerk, o.a. een prachtige electrische lamp van den heer G. P. Hage- wan, teeken- en schilderwerk, o.a. water, verfteekenlng van 3 leerlingen der hoogste klassen van iedere school, naar een vast motief (de brug aan het oude slot). Vlecht werk vau mevr. Kikkert, als mandjes, poppenwieg, enz. Tarsowerk, wat nog wel moeilijk is, maar zeker navolging zal vinden. Veel belangstelingl trok ook een zelfver- vaardigd weefgetouw, een inzending van den heer L. v. d. Hoonaart, weefwerk, ter opluis tering ingezonden door mevr. de Neeve, boerinnen in verschillende kleederdrachten, als eierwarmers en een gebreid kleed van mej. Heetland. De jury, bestaande uit de heeren Jan Wiegman, teekenaar; D. Kikkert, hoofd der O. L. school en de heer H. Vermeer, leeraar in sloyd en voor handwerken, de dames mevr. C. Buitenhuis-v. Ouselen. mevr. E. Quarles v. Ufford, Dölieman, kende de prijzen als volgt toe: Voor collectieve inzendingen: le pr. verg. zilv. med., Nijverheidscursus St. Josephgezollen en R. K. Patronaat. 2e pr. zilv. med., leerlingen Seminarie Hageveld. 3e pr. verg. zilv. med. leerlingen St. Augus- tinusschool. Houtsnijderk ouderen: le pr. beker met inserpitie, J. J. Blauwhof. 2e pr. zilv. med. W. Levert. 3e pr. bronzen medaille, J. Vos. Houtsnijwerk jongeren: le pr. beker met inscriptie. Cor. Band. Aanmoedingsprijs, een boek, Lieffertstuut. Handwerk (relief) Zeer eerv. vermelding E. Kieft. Zaagwerk: le pr. beker met inscriptie, G. P. Hageman. Eervolle vermelding, R. Abrams. Weef toestel met weefwerk: le pr. Eerv. vermelding L. v. d. Hoonaard. Kartonnagewerk Voor inzending dorp uit jeugdrubriek, Chr. Vermeer. Vlechtwerk: le pr. beker, mevr. Kikkert. Tarsowerk: le pr. beker, B. H. Philips. Knutselwerk: le pr. J. Rozema, eervolle vermelding. Teekenwerk ouderen: le pr. beker F. J. Wolters. 2e pr. zilv. med., G. C. J. Dekker. Eerv. vermelding, L. v. Dijk. Teekenwerk jongeren: Eerv. vermelding en bestuursprijs (verf doos), A. v. Noort. Teekenwerk van leerlingen 2e hoogste klasse van de Heemsteedsche scholen naar opgave (brug oude slot): le pr. passerdoos, geschenk van de Wel- edelgeb. heer Beeis van Heemstede, Wim Heyting. Handwerk ouderen: le pr. schaal met inscriptie, mej. M. Heet land. Handwerk jongeren: le pr., boek, Corrie Johannes. Rest ons nog te melden, dat aardige meisjes op handige wijze loten onder de be zoekers wisten te brengen, waarvoor aardige prijzen belangloos waren beschikbaar ge steld of aangekocht waren, een theeschen- kerij nog eenige baten vc de kas opleverden en dat den heeren F. H. v. Emmerik en H. Vermeer een herinneringsbeker werd aange boden voor hun belanglooze medewerking aan het organiseeren der tentoonstelling. Mevr. de Voogd.de Vogel, presidente der vereeniging, reikte na afloop de prijzen uit, waarbij zij o.m. dank zegde aan de firma v. Empelen voor de versiering der zaal en aan Meer en Bosch voor het beschikbaar stellen van het materiaal, tevens de aan- wezgien aansporend zich in velen dingen te bekwamen, om zoo bij een volgende tentoon stelling nog schiterender uit te kunnen komen. Vr.: Een makelaar heeft voor mij een stuk grond verkocht aan iemand, maar die ziet ex nu van af. Het is mondeling, verkocht en nog niet schriftelijk. Wat moet ik daar tegen doen? Antw.: Wendt u tot een advocaat. Deze zal kunnen beoordeelen in hoever een verplich ting tegenover u ontstaan is. Vr.; 1. Soms leest men, dat de gemeente of het rijk een werkman helpt aan geld om een bedrijfje te koopen. Aan welk adres moet ik mij hiervoor vervoegen? 2. Aan hoeveel geld wordt men geholpen? 3. Kan men ook nog een hypotheek op zulk een bedrijfje krijgen? 4. Komt een weduwe met flinke zoons hier voor in aanmerking? Antw.: Wij begrijpen niet, wat u met uw vraag eigenlijk bedoelt. Vr.: Zijn onderstaande loten al uitgeloot? Serie 4448 No. 12 en Serie 4428 No. 12 van het Paleis voor Volksvlijt. Antw.: Nog niet uitgeloot. Vr.: Wanneer een getrouwde broer schulden heeft en misschien failliet zou verklaard worden, zou men dan een ongetrouwde zuster kunnen verplichten de schulden te betalen of haar huis kunnen verkoopen? Er zijn nog meer getrouwde broers en zus ter, die een eigen huis hebben. Antw.: Die zuster behoeft de schulden niet te betalen omdat het haar broeder is. Of er andere redenen kunnen zijn waarom zij tot betaling verplicht kan worden, vermeldt u niet en kunnen wij dus niet beoordeelen. Vr.: Aan welke kinderen wordt onderwijs gegeven aan de school in de Witte Heere straat Haarlem (hoofd de heer Schaap)? Zijn dit kinderen, die het gewone onderwijs niet kunnen volgen of zwakzinnige kinderen? Antw.: De school in de Witte Heerenstraat is een R. K. school voor buitengewoon L. O. Daar wordt les gegeven aan zwakzinnige kin deren. Inlichtingen kimt u krijgen bij den heer Schaap. Vr.: Zoudt u mij het adres op willen geven van Thérèse Neumann, (Dultschland) Antw.: These Neumann, Konnersreuth Beieren. Dultschland. Vr.: Kunt u mij zeggen, hoe ik eieren in waterglas moet inleggen? 2. In welke maanden moet ik dat doen? 3. Hoe kan men .ze bewaren? Antw.: 1. Op 1 deel waterglas neemt u 9 deelen water. Wasch de eieren af, leg ze ln den inmaakpot en giet er het waterglasmeng sel op. 2. Gewoonlijk worden de eieren in gemaakt, als ze het goedkoopst zijn, dus in dezen tijd. 3. Als u ze goed ingelegd heeft, zoo lang u zelf wilt. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk WIE HELPT! NU EENS NIET AAN GELD MAAR AAN EEN HUIS Er wordt wel eens geklaagd, dat er in groote steden geen dag voorbij gaat, zonder dat er voor een of ander goed doel om geld gevraagd wordt. En daarom komen we nu eens met om geld vragen aan de be woners van de groote steden, maar om een huis op het land. Heeft u wel eens een wandeling gemaakt, door de echte volksbuurten van ons groote Amsterdam, door de lange rijen van straten, waar gezinnen opgepakt wonen, in groote huurkazernes. Frissche lucht en zon dringen er niet door, vandaar dat de kinderen ware bleek neusjes zijn. En in <fle nauwe straten met haar kleine woningen leven honderden menschen-kinderen, die toch, evenals ieder kind, behoefte hebben aan lucht en zonne schijn. Als schrikbeeld duikt daar op de vacan tia Waar blijven die kinderen dan' ln 18 *een Plaats. Op straat; daar wachten hun ongeluk en ongenoegen. De va kantiescholen trachten in dezen moeilijken toestand te hulp te komen. Maar er zou nog zoo heel veel prettiger hulp kunnen zijn. Zou het niet mogelijk zijn om ettelijke tientallen van die bleekneusjes eens een week naar buiten te laten gaan? Zeker, de patronaatsbesturen hebben er graag wat geld voor over en de ouders van de kinderen willen er ook voor sparen. Maar daarmede' komen we er niet! Als we gaan rekenen, dan komen we er daar niet mee. De huur van een buitenhuis is te hoog. En nu komt de groote vraag: is er nie mand die een buitenhuis heeft, dat hij of zij niet gebruikt? En dat hij of zij gedurende zes zomerweken zou willen afstaan, op voorwaarde natuurlijk, dat er niets aan be dorven wordt? Er staan op het platteland zoovele huizen leeg, die nooit gebruikt wor den. Gij. die dit leest, kijkt eens in Uwe omge ving rand en vraagt eens bij vrienden of keimiasen of zij niet iets weten. Gij zjjt misschien in staat om uwe kinderen eenige weken naar buiten te sturen. Of gij gaat misschien, moe van het buitenleven, 's zo mers met uwe kinderen op reis. Denkt dan ook eens aan de vaders en moeders, die him kinderen ook zoo heel graag Iets zouden gunnen, maar die daartoe niet in staat zijn. Nadere inlichtingen geeft gaarne de Bond v. R. K. Meisjesvereeniglngen in het bisdom Haarlem afd. Amsterdam aan de volgende adressen: Weleerw. heer J. LANGENDIJK. Amstel- dijk 36. Mejuffr. M. BONNUCE, Nic. Maesstraat 83. Mejuffrouw F. HAYE, dlrectr. R.K. School v. Maatschappelijk Werk, Nlc. Witsenkade 47. Niet erg ver van Haarlem 8 April *29 Beste Father, Honderd gulden bezit ik nooi en heb ze nooit bezeten; anders had u ze reeds van mij gehad. Ik heb een jongen van 14 jaar. Hij wil broeder worden. Dus die komt ook niet bij u terecht (Moeder weet zeker niet dat men zich ook tot dit Missiehuis kan wenden, als men Broeder-missionaris of Missie-zuster wil worden). Misschien komt u dit weinige (eenige post zegels) te pas en kunt u het omzetten in zil ver. Ik heb niets! En heb geen naam en ga mijn wasch tobbe maar weer opzoeken. Gods beste zegen op uw werk en uw bede larij. Een huismoeder. Ja, als ik al die brieven bewaar, dan krijg ik wel een interessant archief. Er zijn soms uitingen van meeleven ln te bespeuren, ge kleed ln zoo typische taal, dat ik er waarlijk groot pleizier in zou hebben die en- bekenden eens te ontmoeten. Toch moet u niet denken dat ik altyd vriendeiyke brie ven krijg. Er loopt wel eens een bittere ook doorheen zooals die van een juffrouw, die my aanspoort om maar met mijn gebedel op te houden en die verder haar hart lucht over een particuliere aangelegenheid. Wonderlijke menschen toch. 't Is of men voor z'n lol bedelt. Als haar dat schrijven goed gedaan heeft, dan gun ik haar die op- luohtlng van harte. Missiehuls, Hoorn. Father Lefeber, Postrek. 1209C7. Directeur. Schaamt u niet bedelaar te zyn voor Chris tus en voor de zielen. Paus Pius XI. De Ned. R. K. bond van verzekeringsper- soneel „St. Donatus" heeft te Rotterdam ver gaderd. De jaarverslagen en de begrooting 1929 werden goedgekeurd. Inzake een voorstel van het hoofdbestuur over het afsluiten van verzekeringen op maandtarief en wekelijks incasseeren, werd besloten in samenwerking met de andere vak bonden het groote euvel voor een verzeke ringsagent, te trachten opgeheven te krijgen. Betreffende het „Beunhazenstelsel" werd be sloten eveneens in samenwerking met de andere vakbonden te onderzoeken of afschaf fing van afsluitprovisie en invoering van hooger incasso, het juiste middel is om van de provisiejagers ont.lagen te worden. Nog werden behandeld de arbeidsvoorwaaraen voor incasseerders, welke de laatste jaren door enkele groote maatschappyen in het verzeke ringsbedrijf zyn aangesteld, en de plaats in nemen van den „vrijen agent." De R. K. Bond „St. Donatus" zal ten spoe digste het initiatief nemen voor de samen werking der bonden in deze laatste drie pun ten. De aftredende hoofdbesturen de heeren H. J. v. d. Meyden Sr., wynand pypers en D. N. A. Kruyt werden herkozen. Na rondvraag volgde sluiting der vergade ring. fNiet-Officlee!). 456ste STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 30 April 4e Klasse 2e Ulst Hooge prüzen: 16280 1500.— 558 6201 1000.—. 11939 ƒ400.—. 189 200.—. 284 14909 20105 ƒ100. Prilzen van f 65. 86 89 184 AKi 525 546 1929. 61 340 S»4 '305 1802 2203 2472 2880 3153 3474 3718 4036 4409 4815 5205 5616 6094 6298 6764 7227 7589 7903 8397 8678 9145 9504 62 483 921 1310 1816 2296 2524 2919 3220 3517 3764 4104 4416 4865 5210 5653 6129 6449 6785 7273 7(25 7711 7817 7839 7841 7918 7941 7968 7976 8061 8.398 84.34 84.36 8472 8473 8679 9236 9509 1007 144? 1916 2325 2568 2923 3312 3553 3832 4166 4430 49S4 5767 5665 6140 6516 6569 6813 6841 7275 7302 1029 1446 2003 2343 2581 2946 3.320 3586 3957 4207 4436 5028 5354 5696 6193 228 670 1043 1058 1595 1732 2059 2088 2359 2.361 2621 2635 2959 2982 3.33S 3.355 3632 3637 3989 4010 4.331 4374 4519 4725 5071 5168 5426 5436 5785 5949 6226 6243 6644 0651 6939 7014 7.34 2 7.361 8751 8821 8857 9^7 9286 9328 9340 9377 o,,, 9530 '54° °583 9610 9905 9907 9923 9945 10169 10186 10268 10299 103 '4 10359 11311 10819 10948 11106 1698 ,1 1 11501 1, 526 11589 l'l5I 12015 12032 12043 ?A^! !5 5° 12259 12290 i33°4 13323 ;041 12662 127n 12768 12914 12922 [3075 1.31U 13133 13177 13304 3392 13426 13.535 13553 13582 13584 13610 1.3652 13684 13790 13845 13886 13935 13958 1.3972 14010 14048 14(T0 14163 14169 U210 14218 1429» 14351 14385 14396 14413 14470 144S1 14696 14772 14796 14910 14936 14962 14965 15020 15070 15108 15120 15158 15194 15233 15240 15282 15288 15315 15341 15.384 15397 15430 15519 15566 156U3 15754 1579O 15804 15985 16007 16089 16179 16193 16216 16222 16328 16334 16437 16476 16601 16651 16652 )o755 t6800 16807 16823 16904 16973 17034 17123 17174 17190 17226 17265 17273 17350 17378 17383 17420 17441 17478 17579 17670 17682 17739 17756 17*05 17906 17919 17976 17986 18001 1(003 18200 18216 18225 18327 18456 18473 18664 18684 18713 18819 18625 18S82 18958 19031 19102 19105 19225 19282 19444 19487 19534 19555 19613 19627 19711 19749 19753 19768 19778 19785 19994 20000 20006 20068 20107 20121 20201 20223 20335 20344 20419 20524 20558 20585 20594 206.30 20635 20579 10778 20814 20865 - 20940 J: 248 304 690 748 1158 1210 1769 1789 2173 2175 2370 2374 278J 2825 .3027 3130 3368 3421 3697 37111 4042 4055 4404 4407 4771 4799 5170 5193 5459 5480 5»58 5987 6237 6283 6735 6754 7041 7082 7368 7564 7857 7899 8238 8248 8567 8611 9141 9143' 9.'97 "483 9664 9698 10044 10075 10.368 10405 10585 10696 11204 11255 11671 11683; 11942 11989 12051 12110 12.391 17424 12973 ,'2976 13859 13386 13587 13606 13916 13932 14117 14121 14354 14382 14715 1473L 14976 14078 15205 15206 15365 1337(1 15647 15695 '6158416178, 16335 164IV 16761 16766' 17068 17093: 17820 173.37) 17567 1756R 17847 17887 18026 18084 18511 18590 '889J j i899 19239 19440 19°29 19630 19847 19956 20171 20189 20529 "1540, 20687 2üvpJ,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 11