m i f50- f40.- 1 Het eeuwfeest der Internuntiatuur (De verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana Spinnewebjes Telegrafisch Weerbericht ""IttWEWU*: WftSSAULAAlii^H - ADVERTENTIEN 35 ct. p. regain mT mm BLM®N DINSDAG 30 APRIL 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17M4 AAHGWTE KOET, OP STRAFFE VAH WERLIES «AH ALLE RECHTEH, 6ESCHIEDEH UITERLIJK DRIEMAAL VIER EH TWIMTIE UREN SA HET OMGEVAL. Op zoek naar de vermiste leden van de bemanning der Italia Na de oplossing der Romeinsche kwestie De drie Dornier-Wal vlieg- booten op weg naar Indië Ernstig motor-ongeval te Oirsbeek in Limburg Zomerdienst Ned. Spoor wegen H.K.H. Prinses Juliana De Oostkust in 1928 g Luitenant-generaal P. C. Bomert "f 3 De Bossche raadhuiskelder Aardschokken in Italië Gevallen van pokken in de Vereenigde Staten Het congres der Russische communistische partij gesloten Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Mussolini minister-president en achtvoudig minister Parker Gilbert weer naar Berlijn Gebr. P. J- SCHUURING kleermakers Elegant, Solide en zeer billijk in prijs Telefoon No. 13866 (drieliinenï Postrekening No. 5970. ^0OWNEMENTEN: voor Haarlem eh Agectschappen: per week 25 ct^ per per P05*' pcr 3*58 bi} vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; clUe regel meer 15 ct., bij *ooruitbeL Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. v A^eah<Jiinê'sopdit"biad-zijmngevolgedeverzekeringsvoorwaardeD£ bij 'n breuk van been of arm; DCAAAA Levenslangegeheeleongeschiktheid tot werken door |-»r A bijeen ongeval met ftp A bij verlies van een hand, Ar bij verlies van een te^en ongevaHen wer-zekerd voor een der volgende uitkeeringen 0UUU.~ verlies van beide armen, beide beenenof beideoogen: a 3u."doodelijken afloop; I £.ÖU> "een voet of een oog; I I Z0.~ duim of wijsvinger; dww. a.m. u bij verlies v. een anderen vinger. Het eeuwfeest, dat wij in dit jaar verdenken, moet ons katholieken niet alleen tot vreugde stemmen, maar moet °ok onze dankbare gevoelens tot uiting brengen. Morgen toch zal er een eeuw verstre- keh zijn, sinds mgr. Capaccini, als eer- ste internuntius, door het aanbieden 2litier geloofsbrieven aan Willem I, de van diplomaten opende, die, als ver- egenwoordigers van Z. H. den Paus bij Nederlandsch hof sindsdien onaf sebroken zijn opgetreden. Vreugde en dankbaarheid voor al het j=>°ede door de Internuntii tot stand ge dacht voor het behoud en de verster- ^hg van het geloof. Z. Exc. Mgr. L. Schioppa Wij, katholieken, zien in den verte genwoordiger des Pausen niet zoozeer den diplomaat, als wel den plaatsver vanger van den regeerenden Opperher der. Laat anti-papistisch geschreeuw het dan voorstellen, dat de toelating van den Internuntius, als diplomaat, een' wcMaad is aan de katholieken alleen bewezen, wij weten wel beter en zien hem als diplomaat werkzaam voor het geheele Nederlandsche volk, maar te vens als vertegenwoordiger van ons al ler Vader voor de belangen der katho lieke bevolking van het Rijk. Groot moet onze dank zijn aan de In ternuntii vooral voor de jaren vóór het herstel van de hiërarchie, want toen waren zij tevens vice-superior der Hol- landsche missie, waarvan de Paus zelf Superior was voor al hetgeen zij in die kwaliteit voor het katholicisme hebben gedaan. Met alle recht en reden kun nen we hun erkentelijk zijn, want on getwijfeld is de opbloei en ontwikkeling der katholieken voor het grootste ge deelte hun werk; zij bestuurden de geestelijkheid, zij moedigden de leeken aan en steeds kon op hun steun gere kend worden: met raad en daad ston den zij den voorvechters van de katho lieke zaak ter zijde. Als nu eens op dezen f eestelij ken gedenkdag mannen als minister Van Son, Luyben, le Sage ten Broek en anderen zouden verschij nen. zij die in het heete van den strijd gestaan hebben, zij zouden kunnen ge tuigen, welk een hulp zij vonden in de elkaar opvolgende Internuntii Hun strijd tegen „de Generale Direc tie van den r.k. Eeredienst", een be stuurslichaam nog uit den Josephisti schen tijd dagteekenend, zou alleen reeds boekdeelen kunnen vullen. Met Welk een taaie volharding streefden zij niet naar het sluiten van een concor daat, met welk een krachtig volgehou den pogingen verkregen zij eindelijk de herstelde hiërarchie, w-araan de hamen van mgr. Capaccini en mgr. Bel grado voor altijd verbonden blijven. En bij al de beslommeringen van hun bestuur over de Nederlandsche Kerk provincie kwam zich nog voegen, het instellen en in stand houden van de katholieke missie in Ned. Oost- en West-Indië. De opkomst dier missiën is vooral hun werk geweest. Het spreekt vanzelf, dat met het in stellen der hiërarchie niet alle moei lijkheden opeens van de baan waren De Internuntii zijn dan ook telkens en telkens weder in de weer, om door hun gezag een oplossing te brengen voor de vele misverstanden, tusschen de gees telijken onderling, van de verkeerde uitlegging der Regeering. De Internuntius, de tusschenpersoon tusschen de katholieken en den Paus, de rechtstreeksche bemiddelaar bij alle voorkomende godsdienstige geschillen. Uit het bovenstaande blijkt genoeg zaam, hoe grooten dank wij den Paus verschuldigd zijn voor het instellen der Internuntiatuur. De diplomatieke werkzaamheden der Internuntii behandelen, zou ons te ver voeren. Het eenige doel, dat ons bij dit arti kel voor oogen stond, was, ètfcn te too- nen: de groote werkzaamheid der In ternuntiatuur, den grooten invloed, dien zij gehad heeft en nog heeft op de ont wikkeling der katholieken in de Neder landen en als gevolg daarvan de dank- baar-hekl, die wij moeten toonen, nu wij het genoegen mogen smaken een eeuw lang den vertegenwoordiger des Pau sen in ons midden te hebben. J. K. Gaarne maken wy van deze gelegenheid gebruik, om ter wille van degenen, die wel licht meer van de geschiedenis van de Haagsche Internuntiatuur zouden willen weten, te wijzen op de zeer interessante brochure daaromtrent, welke pastoor Paul Goulmy onlangs liet verschijnen bij het „Noord-Hollandsch Dagblad" te Alkmaar. REDACTIE. Uit Rome wordt geseind: De Italiaansche Ingenieur Gianni Alber- tini, is gisteren, met zeven metgezellen van Milaan naar Bergen in Noorwegen vertrok ken, vanwaar zij op 15 Mei zullen vertrekken voor een expeditie om het wrak van het luchtschip „Italia" en de nog vermiste leden van de bemanning van dit luchtschip te vin den. Een gelubwensch van Bcverwijksehe leerlingen voor Z. H. den Pans De oplossing der Romeinsche Kwestie heeft destijds natuurlijk een onderwerp van bespreking uitgemaakt voor de hoogste klas sen der R.K. Scholen. Ook in de R.K. Paro chiale Jongensschool van St. Agatha, te Beverwijk, werd een lesuur aan deze histo rische gebeurtenis gewijd. In een daarop volgende taalles kregen de leerlingen als opgaaf het schrijven van een brief van gelukwensch aan Z. H. den Paus. Het hoofd der school, de heer H. M. Beeke laar, is toen op het idee gekomen om het beste product van taal- en stelkunst zijner jongens te doen beantwoorden aan het doel, waarvoor het geschreven was. En zoo ge beurde het dat een schriftelijke gelukwensch, ondreteekend door alle leerlingen der hoog ste klas van deze school, naar Rome werd verzonden. Dezer dagen nu mocht de heer Beekelaar, tot zijn groote verrassing, namens Z. H. den Paus van het Staatssecretariaat van het Vaticaan een schrijven ontvangen, dat, in het Hollandsch vertaald, als volgt luidt: Van 't Vaticaan, 23 April 1929. De H. Vader, gevoelig voor den tot hem gerichten gelukwensch, dankt de jongens der R.K. Parochiale Jongensschool te Bever wijk hartelijk en schenkt hun gaarne zijn zegen. Kardinaal GASPARRI Men kan zich de stemming onder de jon gens voorstellen, toen zij dit antwoord hoorden Blijkens een bij het departement van De fensie ontvangen bericht, zijn de drie ma- rine-vliegbooten gisterochtend 10 uur uit Athene naar Alexandretta vertrokken. Te Alexandretta aangekomen Bij het Departement van Defensie is gis terenavond telegrafisch bericht ontvangen, dat de op weg naar Indië zijnde Dornier Wall-vliegbooten te drie uur in Alexandret ta zijn aangekomen. Alles is wel. Heden wordt vertrokken naar Bagdad. Een motor uit Versilienbosch, welke be stuurd werd door zekeren A. Kievit, is Zon- k avond te Oirsbeek bij het nemen van de "bocht aan het begin van het dorp geslipt, met het gevolg, dat K. en de duorijder J. Krey uit Oirsbeek er af werden geslingerd. Beiden werden zeer ernstig aan de beenen gewond: j werden, nadat twee doktoren, die toevallig passeerden, de eerste hulp had den geboden, in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis te Heerlen vervoerd. Gisteren was de toestand der slachtoffers redelijk wel. Nieuwe treinen ingelegd De heer J. Hoornberg Jr., lid van den Spoorwegraad, deelt in het orgaan der Ned. ,R. K. Ver, van Handelsreizigers „St. Chris- toffel" mede, dat van de wenschen welke in dertijd zijn ingediend ter behandeling in den Spoorwegraad, verscheidene in vervulling zul len gaan bij den aanvang der nieuwe dienst regeling op 15 Mei e.k. Enkele ervan vermelden we hier: Trein 94 wordt van af Eindhoven versneld en trein 318 (nieuw 418) eveneens doorgevoerd naar Utrecht, waardoor trein 94 reeds te 22.49 te Amsterdam zal kunnen aankomen. Hier door zal men met trein 1147 (nieuw 1181) te 23.20 naar Haarlem en van daar met trein 2697 (nieuw 2709) V. 23.41 nog IJmuiden kunnen bereiken. Zoodra de tunnel te Hilversum gereed komt, hetgeen in den loop van dit jaar zal geschie den, zal trein 1608 5 minuten vervroegd wor den, waardoor alsdan de aansluiting te Am- terdam naar Den Helder beter zal verzekerd zijn. Ingelegd wordt de trein 3802 op het baan vak LeidenHaarlem, welke te 7.47 zal stop pen te Heemstede—Aerdenhout en 8.09 te Amsterdam aankomen. Prinsessedag. Twintig jaar is 't geleden, dat door ons land een golf van geestdrift stuwde, toen de blijde mare kwam, dat uit het Huis van Oranje een Prinses geboren was en daarmede het feit van liet voortduren der Oranje-regeering voor ons land beklonken was. Ons volk eert zijn vorsten niet slechts met de lippen. Wij zijn een volk van daden. De onverzwakte trouw aan Oranje, ook in dagen van strijd, in moeilijke tijden, strekt Nederland tot eere. In eerbied voor zijn vorstenhuis mag Nederland aan de spits gaan. Toch, de prinses heeft onze meer bijzondere liefde. Met hartelijke belangstelling volgt ons volk haar leven, omdat het weet, dat Zij eenmaal voor de taak gesteld zal worden ons land te besturen en omdat het zoo vurig hoopt, dat ook dat toekomstige bestuur gelijkwaardig moge worden aan dat van Haar Moeder. Nederland is trotsch op zijn Vorstin en het weet dat het op zijn toekomstige Koninginne met evenveel recht trotsch zal mogen gaan. Dat stemt het tot blijdschap. Want reeds merkbaar treedt Prinses Juliana de voetstappen van haar Moeder, die Haar in de vorstelijke deugden voorgaat. Prinses Juliana heeft de liefde van ieder oprecht Vaderlander, want Zij leeft mee in het wel en wee van ons volk; Zij beijvert Zich om zich voor de verheven, maar ook tevens zoo moeilijke taak, welke baai' straks wacht, te bekwamen. Dat .ziet ons volk zoo gaarne en daarom weet het zich onder het toekomstig bestuur even veilig als onder dat van Koningin Wilhsknina. Maar daarom ook heeft de verjaardag van de Prinses in ons land zulk een geheel apart karakter gekregen. Met het klimmen der jaren groeit de sympathie voor ons Vorstenhuis, waarin Prinses Juliana op de eerste plaats mag deelen. Er is bijna niemand meer, die zich aan do viering daarvan kan onttrekken. Langzaam is het uitgebouwd tot een feest van heel het volk en thans gaat de viering van haar twintigsten verjaardag reeds die van den 31sten Augustus evenaren. Heel Nederland zet zich heden tot feestvreugde, een vreugde van bijzondere beteekenis. De Prinses staat in het brandpunt der belang stelling en liefde, die Zij zoo volkomen verdient. Reeds op jeugdiger, leeftijd begreep zij de taak, welke voor Haar in de toekomst was weggelegd en Zij heeft begrepen, wat van Haar geëischt zal worden. Zij heèft niet geaarzeld, maar Zich met alle liefde eraan gegeven en is ons volk hartelijk tegemoet getreden en wij hebben die hartelijkheid met beide handen aanvaard. Prinses Juliana is jarig. Vandaag bereikt zij haar twintigste levensjaar. En op dezen dag gaat onze bede uit naar Hem, die de vorsten regeert. Het zal geen bede zijn, slechts met de lippen gepreveld. Zij zal uit het harte komen en zij z®1 Selden voor Haar, die eerlang de Kroon van Nederland zal dragen en die ons land onbesmet door den wereldstrijd hoog zal houden ten voorbeeld voor heel de wereld, zooals thans ook Holland de bloem der naties genoemd wordt. Nederland weet zich veilig onder het bestuur der Oranje's. Aan hen is onze liefde verpand en met hen heeft ons volk gearbeid door den loop van jaren heen, om het kleine land groot te maken, groot ook in zedelijke waarde. Het gelukkig besef, dat die noeste arbeid rijke vruchten gaat afwerpen, stemt tot dankbaarheid. En aan wie zou die dankbaarheid anders geuit worden dan aan onze Vorstinne. Zij ging ons volk in benarde dagen voor en toonde het, wat het wil zeggen, een verheven opvatting van plicht te hebben. Prinses Juliana, or.ze toekomstige Koninginne, deelt in die dank baarheid want het Nederlandsche volk weet. hoe Zij thans reeds Haar Moeder in net vervullen van die plicht terzijde staat. Zulke vrouwen eert ons volk met daden en wanneer na jaren onze Koninginne aan Nederland ontnomen zal zijn. dan zal Juliana de plichtsvervulling voortzetten en Nederland zal in geestdrift zich om de nieuwe Koninginne scharen omdat het weet, dat zij ook haar volk zal voorgaan op den weg, die alleen een volk groot kan maken. Vandaag is het vreugde in den lande. Wij sluiten er ons volgaarne bij aan en voegen daarbij de oprechte bede, dat God onze Prinses moge sparen in lengte van dagen en haar in de onverzwakte liefde van heel ons volk moge geleiden tot zegen van Nederland. Domine, salvam fac earn! Aneta seint uit Medan: De ontvangsten van het gewest.de Oost kust hebben in 1928 in totaal 51.132.770 be dragen, de uitgaven 18.435.284, zoodat in 's lands kas een netto overschot is van niet minder dan 34.697.486, waarbij nog komt de vennootschapsbelasting van lichamen, die ondernemingen te Oostkust exploiteeren, doch die niet te Medan zijn aangeslagen. Volgens een voorzichtige raming kan het overschot 1928 derhalve geraamd worden op rond 36 millioen gulden. Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 63 jaar overleden de gep. luitenant-generaal der artillerie P. C. Bomert. Met vele hartelijke speeches is gistermid dag de Bossche raadhuiskelder, over de res tauratie waarvan wij reeds eerder schreven, in gebruik genomen. Daarmede is een nieuwe curiositeit aan Brabants hoofdstad toegevoegd. Geen wonder dus, dat tal van autoriteiten, onder wie Ge deputeerde Staten van Brabant en het ge meentebestuur van 's-Hertogenbosch bij de officieele opening tegenwoordig waren. Er heerschte een echt Brabantsche stemming. De bakker Piet Hendrix, die de vele ver maarde koffiemaaltijden reeds eerder ver zorgd had, heeft den Kelder tot restaurant ingericht. De officieele openingsrede is uitgesproken door den burgemeester, mr. van Lanschot, die eraan herinnerde, dat men op een histo rische plek stond en hij vertelde dan van het Gaffelhuis, dat vroeger aan het stadhuis ver bonden was en waar wijn werd gedronken en de gemeente haar officieele maaltijden aan bood, o.a. aan den pins van Oranje en Alva. Spreker hoopte, dat de nieuwe taveerne tot de attracties der stad zou gaan behooren. Spreker verklaarde den Kelder geopend en was de eerste, die de lange Goudsche pijp aanstak. Alle aanwezigen teekenden in het gulden boek, dat door André Verhorst vervaardigd werd. De officieele opening had zeer veel belang stelling getrokken en het lijdt geen twijfel of 's Hertogenbosch is een typische attractie rijker geworden. MILAAN, 30 April. Te Bologna werd Maan dagavond opnieuw een aardbeving gevoeld, die twintig seconden duurde. De inwoners vluchtten naar buiten. Ook in de steden Livorno, Modena en Parma werden tegelij kertijd aardschokken gevoeld. Voor zoover bekend werd is nergens ernstige schade aan gericht. NEW-YORK, 30 April. De gezondheids autoriteiten van Middleborough in Mas- saschusetts deelen mede, dat aldaar ongeveer honderd gevallen van pokken zijn geconsta teerd. Men vermoedt, dat de besmetting uit Europa is binnengekomen. MOSKOU, 30 April. Het congres der Rus sische communistische partij, dat zes dagen geduurd heeft, werd gisteren gesloten. De rapporten en resoluties betreffende het vijf jarig ontwikkelingsplan voor de verhefing van den landbouw en het verleenen van facili teiten aan de boeren, voor zoover dit den landbouw ten goede kan komen, werden goed gekeurd, evenals de besluiten betreffende den strijd tegen de bureaucratie. Het Chineesche voorstel tot afschaffing van den algemeencn dienstplicht in de voor bereidende ontwapeningsconferentie. De dis cussies over het Duitsche voorstel ter be perking der geoefende militaire reserves en de vermindering der bewapening. Ernstige ontploffing in een springstoffen fabriek by Pardubitz (T.S.)vyf dooden, vijftien gewonden. Het regeeringsprogramma van het nieuwe Deensche kabinet. De verjaardag van H. K. H. Prinses Ju liana. Tot onder-voorzitter van den Zuiderzee raad is benoemd dr. ir. H. Wortman. De drie Dornier--Walvliegbooten op weg naar Indië zijn te Alexandretta aangekomen. Een overzicht van den stand der winter gewassen. OP ORGEL VAN DEN DRAAIMOLEN En Satan pijpt en pijpt.. Alph. Laudv. OP MATERIALIST Poëzie schuilt overal, Overal, mijn vrienden! 't Is de vraag maar wie haar al, Wie ze niet kan vinden. P. de Genestet. OP POLITICUS Wat is de wereld toch haer doen aen alle kanten, Als ouw' comedien met nieuw' comedianten? C. Huijgens. Barometerstand 9 uur v.m.: 744 OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.56 uur. ROMÉ, 30 April. De gisteren tot president van de Kamer gekozen minister van open bare werken, Giuriati, heeft zijn ontslag als minister ingediend. De Koning heeft Musso lini tot minister van arbeid benoemd. Mussolini is daardoor niet alleen minister president, doch bekleedt bovendien nog acht mlnistersfucties. Naast hem zijn er nog vijf ministers. Deze gang van zaken wijst er op, dat Mussolini in de toekomst waarschijn lijk nog slechts met onder-staatssecretaris sen zal regeeren. Hoogste Barometerstand 764.3 m.M. te Janmayen. Laagste Barometerstand 743.3 m.M, te Den Helder. Verwachting: Matige, tijdelijk wellicht krachtige Westelijke tot Noordelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien, iets kouder. PARIJS, 30 April. Parker Gilbert, agent voor de herstelbetalingen, is gisteren weer naar Berlijn teruggekeerd. kA a a a a 1 F KAMPERSTR. 20-22 T E LEFOON 12474 Onze Kleeding naar Maat is Vraagt onze stalencollectie t. inzage Een interieur van de woning der 77-jarige weduwe, die uit haar woning aan den Burg wal gezet werd. De kippen leggen de eieren in de kachel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1