Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws VOOR DE HUISKAMER WEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 30 APRIL 1929 BLADZIJDE 2 KREYMBORG's coupe is van goeden huize De reis van H.M. de Koningin naar Zwitserland De steun aan de beetwortel-suiker-industrie Dr. Mengelberg en de Fiscus Reeds twee R. K.Volks- partijen Dr. ir. H. Wortman De Rijkskleeding-commissie De financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten De consul-generaal van Oostenrijk te Amsterdam gaat heen Nederlandsche R. K. J ournalisten-V ereeniging KERKNIEUWS De bedevaarten naar Rome RECHTSZAKEN De strafzaak der Veendammer Hypotheek bank De gewapende overval op de Bloemgracht te Amsterdam ■t, De ruïne van het Paleis voor Volksvlijt te A'dam De ontvluchting uit de bijzondere strafgevangenis Tragisch Een boerderij afgebrand Balbo heeft een vlieg-ongeluk Door den trein gegrepen en ernstig gewond Boerderijen te Oss verbrand TANDHEELKUNDIGE KLINIEK Magazijnen eener hout- warenfabriek te Helmond uitgebrand De offerblokken gelicht Uit den trein gevallen Den man tegemoet Carola beet zich op de lippen, om «fce flatteuze, tegelyk afkeurende woorden. Op nieuw werden hare wangen rood gekleurd, maar dezen keer meer uit woede en ook eenigszins uit verlegenheid, zy was woe dend op de lippenstift, die haar verleid had <ï>t „vermooiing", maar tegeiykertyd ook op hare moeder, van wie zy het gebruik ge leerd had en niet het minst op den vreem den heer, die zoo brutaal was, om haar zoo ongezouten de waarheid te zeggen. Z.K.H. Prins Hendrik is gistermiddag te 2.55 uur van zijn Zwitsersche reis hier te inde teruggekeerd. H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Hen- rik stellen zich voor Donderdag a.s. naar vitserland te vertrekken voor het gebrui- eiyke verblijl van eenige weken in het bui onland. Zooals reeds gemeld is. heeft de koningin et voornemen om te Bern een bezoek te rengen aan den Bondsraad en zich den olgenden dag naar Mantana te begeven. De ■rinses zal zich aan haar studies te Leiden 'ijven wuden en de vrye dagen op het nde der week by de koningin-moeder door- -engen. Een adres van den ondememersraad voor Suriname De Ondememersraad voor Suriname eft aan de Eerste Kamer een adres ge acht, waarin hy zegt, met leedwezen te ebben kennis genomen van de beslissing an de Tweede Kamer, waarby het voor- el van wet van den heer van den Heuvel s. tot het verleenen van tijdeiyken steun an de beetwortelsuiker-industrie hier te nde werd aangenomen. De bescherming van de Nederlandsche lietsuikerindustrie, als vervat in dat voor- el van wet, zal, aldus adres, een zeer na- ■eligen invloed uitoefenen op de toch eeds zoo beperkte afzetmogeijlkheid van 2 Surinaamsche suiker en het is niet on- .ïogeiyk, dat een gedeelte van de suiker- ïdustrie in deze kolonie, bij aanneming an dit wetsvoorstel, een dusdanigen slag ntvangt, dat het dezen niet meer te boven al komen. Het is om deze reden en ook omdat het aar de meening aan adr. noch ra- :oneel, noch billijk mag heeten, dat het ene Nederlandsche gebiedsdeel, ten nadeele an het andere bevoordeeld zou worden, dat o Raad er by de Eerste Kamer op aan- ringt, om aan de tot standkoming van het .ierboven genoemde wetsvoorstel haar mede- erking niet te verleenen. Onlangs is medegedeeld, dat minister De ieer aan B. en W. van Amsterdam advies :eeft gevraagd inzake de belastingkwestie an dr. Mengelberg. Zooals bekend is het riterium voor den aanslag in de rijksln- -omstenbelasting de woonplaats binnen het ijk, voor dien in de plaatselyke inkomsten- elasting het hebben van hoofdverbiyf bin- en de gemeente. Voor wat dr. Mengel- ,erg betreft, had de directeur van de ge meentebelastingen te Amsterdam, de heer .ir. A. F. L. Stapel, in den loop van het orig jaar, toen hem door de rijksadmini- tratie advies werd gevraagd, als zijn neening gegeven, dat dr. Mengelberg nog eacht moet worden in Amsterdam hoofd - erbiyf te hebben en dat deze deswege in te plaatselyke inkomstenbelasting moest worden betrokken. Nadat minister De Geer in deze aangele genheid was gemengd, heeft hy van het .dossier kennis genomen. By de stukken lag ook bovenvermeld advies van den heer Stapel. Aan den hoofdinspecteur van de ï-yksbelastingen, den heer J. M. Mulder, neeft de minister toen opgedragen te on derzoeken, of het standpunt van den di recteur van de gemeentebelastingen te Amsterdam ook geacht kon worden, dat te zijn van B. en W. van Amsterdam. Het was in verband met dit verzoek van zyne Excellentie, dat verschillende besprekingen zijn gehouden en door den directeur van de gemeentebelastingen een nota by B. en W. van Amsterdam is ingediend, waarin deze zyne net vorig jaar ingenomen standpunt handhaafde. De nota heeft, naar het „Hbld." meldt, jongstleden Vrydag een onderwerp van be spreking uitgemaakt in het college van B. en W., dat zich met de nota heeft ver- eenigd en dienovereenkomstig bericht ge zonden aan den hoofdinspecteur der ryks- belasting, die deze mededeeling aan den minister zal doorgeven. Te Tilburg is naast de „oude" R. K. Volks party (Arts) een tweede R. K. Volksparty opgericht. Zy zal ook aan de as. Kamerver kiezingen deelnemen. Hare candidaten zul len zyn de heeren J. van Nunen en P. Yuer- lings. (O. D.) Ondervoorzitter van den Zuiderzeeraad By Kan. besluit is, met ingang van 1 Mei 1929, dr. F. E .Posthuma, oud-Minister van Landbouw, Nyverheid en Handel te 's Gra- venhage, op zyn verzoek, eervol ontslag ver leend als lid en ondervoorzitter van den Zuiderzeeraad, met dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten, en is be noemd tot lid en ondervoorzitter van dien Raad dr. ir. H. Wortman, te 's-Gravenhage. gemeenten kan worden meegedeeld, cïat voor elk harer reeds het bedrag, dat vry valt aan opbrengst van provinciale- en leenings- opcenten op de personeele belasting een viervoud vormt van het te dekken tekort, zoodat zonder verzwaring van den totaaldruk druk der personeele belasting het ontbre kende kan worden gevonden. De Rykskleedingcommlssie stelde in haar jongste vergadering een ontwerp-Ryksklee- dingreglement vast en besloot dit ter be krachtiging aan den voorzitter van den Raad van Ministers aan te bieden. Voorts werd een schrijven voorgelezen van den voorzitter van den Raad van Ministers, houdende mededeeling, dat a£n H. M. de Koningin was verzocht, het Kon. besluit van 27 Februari 1929, betreffende de uni form van de conducteurs, in te trekken. Deze intrekking is inmiddels geschied by Kon. besluit van 5 April 1929, zoodat de conducteurs van den datum af, waarop de bepalingen van het Rijkskleedingbesluit in werking zullen treden, niet meer tot het uniform-dragend personeel zullen behooren. De minister van financiën had reeds eer aan de Kamer doen toekomen een ïyst van het aantal opcenten, dat elk der gemeenten zal moeten heffen op de fondsbelasting, on dersteld dat zh' uit de personeele belasting een bedrag verkrijgt, geiyk staande met de hoofdsom plus de thans geheven gemeente lijke opcenten. De minister heeft thans een nieuwe editie van de ïyst doen drukken in verband met de aangebrachte wyziging van art. 6 (een In schakeling van de hoofdsom der personeele belasting en in verband hiermee verhooging van het percentage van garantie en limiet). Kennisneming van deze ïyst 33 tekortge meenten voorkwamen, dit getal 60 is ge- warden, doch dat voor 41 van deze 60 ge meenten het tekort meer dan gedekt wordt door de ontvangst van een deel van de hoofdsom der fondsbelasting. Er blijven dus 19 gemeenten over, waar het tekort alsnog uit de verteringsbelasting of op andere wyze zal moeten worden gevonden. Een 13-tal van deze 19 gemeenten kwam ook voor onder de 33 bovenbedoeld. Van de resteerende o De Oostenrijksche regeering heeft aan den heer O. Schnabel op zyn verzoek met ingang van 30 April op de meest eervolle wijze ont slag uit zyn functie als Consul_Generaal van Oostenryk te Amsterdam verleend onder dankbetuiging voor de uitstekende diensten aan zyn land bewezen. Met de tijdebjke leiding van het Oosten- rijksche Consulaat te Amsterdam wordt de Vice-Consul, de heer H. Bellwinkel, belast. geschenk onder couvert aan voor het be houd des geloofs in Rome. Nadat de pelgrims het „Aan U, o Koning der Eeuwen" hadden gezongen, sprak Kar dinaal Van Rossum de pelgrims toe: „Dierbare pelgrims, ik dank u allen har telijk voor uw bezoek, voor de gevoelens van liefde mij betoond, voor uw gebeden en voor de gave, mij geschonken. Gy zyt hier thuis, mijn dierbare land- en stamgenoo- ten, in Rome. Er is reden, om u hier thuis te gevoelen. Omdat hier ons aller Vader zetelt, onze Koning, de eerste van alle Ko ningen, nu vooral door het herstel van den Kerkelijken Staat. Ook om een andere reden zyt ge hier in de groote zaal, waar alle groote aangelegenheden betreffende de bekeering der heidenen worden besproken; in deze zaai is het besluit geteekend van het herstel der Bisschoppelyke hiërarchie in Nederland in 1853. Ik verzoek u te blijven bidden voor de uitbreiding des geloofs. l'k bid ook altijd voor u. Ofschoon ik reeds 35 jaar in Rome woon en byna Italiaan of liever Romein ben geworden, ben ik toch ook Nederlander gebleven. Daarom is uw bezoek my zoo aangenaam." Z. Em. wekte pelgrims dan op tot saam- hoorigheidsgevoel en wenschte hun nog ge- noegelyke en heilige dagen in Rome toe, een behouden terugkeer in het vaderland en God's besten zegen ook voor allen, die hun dierbaar zijn. Er was een enthousiaste stemming in de audiëntiezaal en herhaaldelyk klonken geestdriftig de uitroepen: „Leve Kardinaal Van Rossum, leve de Nederlandsche Kardi naal. Ten slotte knielden allen neer, om den zegen van Z/Em. te ontvangen. Daarom werd nog gezongen „Broeders, welk geloof hebt gy", het lied der Broederschap van de H. Familie, waarvan Kardinaal Van Rossum Protector is. Twee oud-zouaven in uniform waren bij de audiëntie tegenwoordig. Nadat een van hen, de heer Dries Rooyakkers, nog een enkel woord tot Z. Em. had gesproken, verliet de Kardinaal de zaal. JAARVERGADERING HULDIGING VAN DEN HEER P. H. J. STEENIIOFF Zondag hield de Nederlandsche R. K. Joumalistenvereeniging te Utrecht in „Kas teel van Antwerpen" haar jaarvergadering. De voorzitter de heer J. B. Vesters. hul digde in den aanvang der vergadering den onder-voorzitter der Vereeniging, den heer P. H. J. Steenhoff, ter gelegenheid van zyn 45-jarig jubilé als kath. Journalist, 't Is ons een behoefte, aldus de heer Veders, om hier uiting te geven, wat in ons allen omgaat, nu we de 45-jarige werkzaamheid van den heer Steenhoff herdenken aan de redactie van „Het Centrum." We wenschen het hier uit te drukken, dat deze gedenkdag voor alle leden der R. K. Journalisten-Vereeniging een memorabel feest is. Al die jaren heeft de heer Steenhoff onverpoosd en hard gearbeid. Door, zyn wer ken heeft hij „Het Centrum" den naam en het aanzien gegeven, welke dit blad in 't land en in onze kringen heeft. De heer Steenhoff heeft een grooten tijd meegemaakt, wy mee- nen dat we nu in een grooten tyd leven, maar ook in het verleden is er een groote tyd geweest. Een tyd van ontginning en be vordering van wat in wasdom was: de tyd van Dr. Schaepman. De heer Steenhoff heeft onder en van Dr. Schaepman den vollen doop gekregen. Wij allen waardeeren zyn journalistiek werk, zyn rusteloozen arbeid, maar niet minder zyn persoon. Hy is een man van eenvoud, van onzelfzuchtigheid, be zield met de meest edele gevoelens, die we ons kunnen denken. Spr. uit den wensch, dat het den heer Steenhoff moge gegeven zijn, zich nog vele jaren te mogen wyden aan het werk der katholieke journalistiek. Dat zal zyn een winst voor de Katholieke jour nalistiek en voor de Katholieke Zaak. In den heer Steenhoff zien alle katholieke jour nalisten en zullen blyven zien 'n levend voor beeld, dat zij zooveel mogeiyk zullen trach ten te benaderen. Met daverend applaus werden de woorden van den voorzitter onderstreept. De heer Steenhoff dankte voor de waar- deerende en vriendeiyke woorden en de be wijzen van harteiyke collegialiteit en vriend schap. De voorzitter drukte verder zyn leedwezen er over uit, dat de adviseur, de Z.Eerw. Pa ter Bon. Kruitwagen, wegens ongesteldheid niet aanwezig kon zyn en sprak de beste wenschen voor een spoedig herstel. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd. Tot bestuursleden werden met algemeene stemmen herkozen de heeren Th. Wilmer en Willem Galesloot Comz. Een zeer geanimeerde bespreking werd ge houden over het onderwerp: „Bespreking van een bepaalden vorm van concurrentie de R. K. Pers aangedaan." Als resultaat der besprekingen werd besloten de zaak com missoriaal te maken en het bestuur te mach tigen de noodige stappen te doen. Inzake de Kringvorming werd toezegging gedaan dat binnen den kortst mogeiyken tyd kringen in Limburg en Brabant zullen wor den gesticht. Nadat nog verschillende zaken van inter nen aard waren besproken, werd besloten dit jaar weer een uitstapje voor de leden met hun dames te organiseeren. Te vyf uur werd de zeer geanimeerde en goed bezochte vergadering met den christe- lyken groet gesloten. Een audiëntie bij Z. Em. Kardinaal Van Rossum De bedevaartgangers naar Rome, welke, onder leiding van pastoor Offermans, dezer dagen uit Nederland te Rome zyn aange komen, zyn in audiëntie toegelaten bij Z. Em. Kardinaal Van Rossum. Omtrent deze audiëntie meldt men aan de „Msb." het volgende: Alle pelgrims kwamen byeen In de histo rische zaal van de Propaganda Fide. Pastoor Offermans sprak een woord van hulde tot Z. Em. voor al het werk door hem tot eer van God en tot verbreiding van God's Ryk op aarde verricht en beloofde, dat hy en zijn mede-pelgrims een vurig gebed voor Z. Em. zouden storten. De heer Van Ogtrop bood daarop aan den Kardinaal een Behandeling van het cassatieberoep-'Möhrlng Voor den Hoogen Raad Gisteren is voor den Hoogen Raad door mr. S. van Oven en mr. F. Kokosky gepleit in de zaak van A. C. M. accountant te 's-Gravenhage, die in de affaire der Veen- dammer Hypotheekbank door het Gerechts hof te Amsterdam was veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar en drie maanden met aftrek van preventieve hechtenis. Raadsheer mr. van Dyk rapporteerde. Mr. van Oven lichtte een vijftal cassatie middelen toe. In zijn pleidooi wees pleiter erop, dat aan de verdachten, die in deze zaak terecht ston den, ten laste was gelegd: le. vervreemding van goederen, te zamen met één of meer anderen; 2è. vervreemding van goederen door ieder hunner te zanien met één of meer der an dere verdachten; 3e. vervreemding door ieder hunner afzon- derlyk. Reeds voor het Hof was aangevoerd, dat de dagvaarding nietig -moest worden ver klaard op grond van het groote aantal alter natieven. Het kwam pleiter voor, dat die be wering inderdaad juist is, omdat aan ver dachte M. niet bekend was wie die andere personen waren, met wie hy onderstelt werd vervreemding te hebben gepleegd en hy niet kon nagaan welk aandeel in de vervreemding hem ten laste werd gelegd. De telastelegging inzake de overdracht van schuldvorderingen beantwoordde volgens plei ter evenmin aan de eischen van art. 261 Sv. Verdachte diende duideiyk te weten van welke voorwerpen hem ten laste gelegd werd, die vervreemd te hebben. Op grond van het missen van bepaaldheid van de dagvaarding pleitte mr. van Owen nietigheid daarvan. De verklaringen in het arrest inzake eigen domsoverdracht der schuldvorderingen achtte pleiter voldoende, hetgeen blykt uit de nota- rieele acte. Het arrest is dus onvoldoende met redenen omkleed. Ten slotte betoogde mr. van Oven, dat het Hof gegaan is buiten de in de dagvaarding gestelde grenzen en dat het wel heeft vast gelegd, dat de staat van faillissement bleek uit „twee extracten uit de minuten," maar dat het daarnaast van belang is te weten of deze extracten door een bevoegd persoon wa ren gemaakt. Pleiter concludeerde mitsdien tot vernietiging van het arrest. Mr. Kokosky, die twee cassatiemiddelen voorstelde, merkte o.a. op, dat vast staat, dat de goederen verkocht zijn voor een prys, ge- ïyk aan de waarde. Het Hof stelde overigens geen onderzoek naar die waarde in. De goe deren kunnen alleen verkocht zyn aan een kooper, die niet solvabel is. Zelfs al was dit zoo, dan kan men nog niet zeggen, dat de goederen „klarbiykelyk beneden de waarde" zyn verkocht. Nu het de laatste keer was, dat pleiters stem in deze zaak voorloopig gehoord zou worden, wilde hij als zyn Innige overtuiging uitspreken, dat onrecht aangedaan is aan zijn cliënt, die te goeder trouw is geweest. Nadat W. Sr. berust had in het arrest van het Hof, heeft hy ook verklaard aan zyn verdediger, mr. Muller Massls, dat M. te goeder trouw was. Zelfs al zou hij te kwader trouw zyn ge weest, dan acht spr. de toebedeelde straffen naar verhouding hoogst onbillyk. Mr. Kokosky achtte het van belang, ter voorkoming van latere revisie, dat de zaak voor het Hof opnieuw zou worden behandeld, aangezien Liebermann degene ls, die licht kan verschaffen in menig duister punt. De conclusie van het O. M. werd bepaald op 13 MeL In verband met den gewapenden overval, I de Zaterdagavond op de Bloemgracht te Am- I sterdam is gepleegd, heeft het Hbld. een onderhoud gehad met een der slachtoffers, den heer de Wit. Het blad verhaalt er het volgende van; Het slachtoffer van den gewapenden over val op de Bloemgracht zag, begrijpeiyker- wijze, nog wat wit om den neus, toen wy in zijn grossierderij in koek en suikeryen, ge vestigd in een kelderverdieping, formaat pijpenla, binnenstapten. Eenige rechercheurs zochten een nieuw uitgangspunt voor hun onderzoek, dat tot nog toe niet tot aanhou ding der bandieten mocht leiden. Het is een tamelyk rustig gedeelte van de Bloemgracht, waar de grossierdery' gevestigd is, niet ver van de kerk van de „Hersteld Apostolische Zendingsgemeente." Een klein deel van den kelder is door een schot, waarvan de bovenste helft uit glas bestaat, tot een kantoortje Ingericht. Het was Zaterdagavond, half acht, en theeuurtje voor den heer De Wit, die juist met een kennis, die wel mee* by hem komt, en werkman by de gemeente is, stond te praten toen men plots gedruisch hoorde, en opziende, twee revolvers door het glazen schot zag flikkeren, die gehanteerd werden door twee zwart gemaskerde onbekenden. „Handen omhoog!" werd hun toegesnauwd en „met het gezicht naar den muur gaan staan en geen kik geven!" De ontstelde grossier en diens bezoeker wisten niet beter te doen dan te gehoor zamen, hetgeen zy te gauwer deden, daar zy nog drie gemaskerde kerels op hen af zagen stappen. Deze grepen beiden vast, ontnamen den heer De Wit portefeuille, portemonnaie, sleutels, gouden horloge met ketting, bonden hen toen met de handen aaneen, en duwden hen in een hoek. Dan zochten zy het kan toortje af, en maakten ^ich meester van een geldkistje. Vóór de gemaskerden aftrokken, raadden zij den gebondenen nog aan. zoo verstandig te zyn in het eerste kwartier hun monden maar niet open te doen en te bhjven staan, waar zij stonden. Toen de bandieten echter goed en wel weg waren, vatten de achtergeblevenen, die niet erg deskundig gebonden waren, weer een weinig moed, en wisten aoor kloppen de aandacht van hun bovenbuurman te trek ken, die hun te hulp kwam en de politie waarschuwde. Deze stelde, nadat men haar bovenver melde verteld had, direct een onderzoek in. hetgeen, zooals wy reeds zeiden, nog niet tot ontdekking der gemaskerde heeren leidde. De heer De Wit noemde een paar perso nen, die eventueel in aanmerking zouden komen voor een dergelijken overval; deze konden echter allen hun alibi bewyzen. De commissaris van politie, die het onder zoek leidt, meent, dat men hier wellicht te doen heeft met een bravourstukje van eenige jongelui, die hun tijd plegen door te brengen met in de bioscoop te zitten, op de hoeken van straten cigaretten te rooken, en zoo nu en dan hun slag slaan. Het bedrag aan geld. dat gestolen werd, wordt thans niet op 1000 maar op 500 geschat. -v - Het plan bestond gistermorgen om acht uur om nog een poging te doen het nog steeds zich boven de puinhoopen verrijzende 30 M. hooge tooneel om te trekken. De po litie had de noodige maatregelen getroffen. Alles was weer afgezet om het publiek op een behoorlijken afstand te houden. Om even over acht uur werd echter medegedeeld, dat de voorstelling niet doorging. Men wilde eerst nog eens confereeren. Wat er op deze conferentie gebeurd is bleef geheim, maar wat niet In stilte kon gebeuren was 't feit dat men aan de ruïne aan het trekken ging. Zoo werden er aan de Frederikspleinzyde eeni ge stukken omgehaald, waardoor 't hoofdge bouw meer vry kwam te staan. Een groot ge deelte van den muur, die het yzeren tooneel- scherm flankeerde, is naar beneden gehaald. Nog enkele deelen zullen volgen. Ook aan de tuinzijde heeft men een en ander opgeruimd. Wanneer het hoofdgebouw zal vallen, kon men ons nog niet mededeelen. De brandkast In de puinhoopen van het Paleis voor Volksviyt heeft men gistermiddag op de plaats waar eens het bespreekbureau was de brandkast van den heer Bouwmeester ge vonden. De kast was van bulten ernstig be schadigd. Omtrent den toestand van den inhoud kon men ons nog niets mededeelen. Hij is door het personeel van den goede rentrein, die juist in aantocht was, naar Helenaveen vervoerd en later naar Venlo ge bracht. Zijn toestand is nog ernstig. De gevangenbewaarder K. die terecht heeft gestaan voor de Haagsche rechtbank als verdacht van het verleenen van hulp bij het ontvluchten van 4 gevangenen uit de Bijzon dere Strafgevangenis te Scheveningen, maar die door de rechtbank van het hem ten laste gelegde werd vrygesproken, terwyl het door den officier van justitie ingestelde hooger beroep dezer dagen weder werd ingetrok ken heeft zich thans tot de Haagsche recht bank gewend met het verzoek om schadeloos stelling zoowel op grond van de ondergane voorloopige hechtenis als van de by het pro ces gemaakte kosten. In het request wordt echter geen bepaald bedrag gevraagd. Te IJsselmuiden by Kampen is de 16- jarige G. T., werkzaam als stoker op cfe stoomwasschery van den heer J. v. d. K. aldaar door een dryfriem gegrepen en mee gesleurd. Ofschoon de machine onmiddellyk werd stopgezet, werd de jongen deeriyk ver minkt. Er is weinig hoop, dat de ongelukkige het leven zal behouden. Te Strijp by Eindhoven is gistermorgen de boerderij in eigendom toebehoorend aan de firma Philips, door brand vernield. De boerdery was eerst de vorige week door <Jen vorigen bewoner verlaten. Thans sliepen er eenige arbeiders in van de Philipsfabrieken, die in de buurt van Strijp werkzaam waren. Ze konden nog bij tijds het huis verlaten. De vonkenregen maakte het gevaar voor uitbreiding naa twee aangrenzende boerderyen zeer groot, doch met veel moeite gelukte het deze boerderijen te behouden. De boerdery en de by gebouwen benevens eenige fruitboomen werden door het vuur vernield. Balbo, de Italiaansche onderstaatssecre taris voor de Luchtvaart, die per vliegtuig uit Padua vertrokken was, ondanks den dik ken mist, heeft ten gevolge van een panne in den motor naby Stradella een noodlanding moeten doen op een ongunstig terrein. De vliegmachine is vernield. Balbo en de bege leidende officier zyn ongedeerd. Toen gistermorgen de ongeveer 60-jarige Dengerink uit Boekelo, den onbewaakten overweg aldaar per rijwiel wilde passeeren, werd hy door een uit Hengelo komenden tre.'n gegrepen. Beide beenen werden hem afgereden. In hoogst zorgwekkender! toe stand is de man naar een der ziekenhuizen te Enschede overgebracht. Gisternacht is in de gemeente Oss de boer dery van den veehandelaar L. Hartochs een prooi der vlammen geworden. Een achttal kalveren, een paard, alle huisraad en,ver schillende landbouwwerktuigen gingen verlo ren; ook een aanzienlyk bedrag aan geld, dat in een parapluie was geborgen, ver brandde geheel. Verzekering dekt de schade ten deele. Daar de eigenaar van de boerdery, welke zich bevond aan de Hoogheuvelsteeg, kwaad willigheid vermoedt, stelt de politie een uit gebreid onderzoek naar de al of niet ge grondheid hiervar in. CENTRALE Kenaupark 26A Telefoon 12644 SPREEKUREN: van 9-11 en 1 tot 2. Dinsdag van 6.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag GEEN Spreekuui Terwyl de brandweer nog met de blus- schingswerkzaamheden bezig was, werd zy gealarmeerd voor een brand, die was uitge broken in de boerdery van den heer F. van Dinther in de Heistraat. Ook hier kon niets gered worden; een koe en vier varkens kwamen in de vlammen or. Een en ander was slechts gedeeltelyk ver_ zekerd; de oorzaak van dezen brand is onbe kend. Gisteravond is te Helmond brand uitge broken in de magazynen van de firma L. Bezemer en Zoon, houtwarenfabrikanten. In een oogwenk waren de magazijnen door de vlammen aangetast. Een groote hoeveelheid courante dameshakken, welke door de firma mede geproduceerd worden, werden een prooi der vlammen. Met verschillende stralen van de autotractie der Vrijwillige Brandweer alhier, werd het vuur, nadat door derde uitbreiding was tegengegaan, gebluscht. Do magazynen brandden geheel uit; de schade bedraagt naar schatting 15000. Het be- dryf zal geen stagnatie ondervinden. Verze kering dekt de schade. tcxT- In de parochiale kerk van Hamont Budel, hebben onbekenden ingebroken en alle offer blokken gelicht. Binnen zeer korten tyd ls dit reeds de derde inbraak in deze kerk. Naby 't station Amerika by de grens tus schen Brabant en Limburg is Zaterdagavond een heer uit Venlo uit den coupé van trem 2827 gevallen. Er werd aan den noodrem getrokken en de chef ln Amerika werd In kennis gesteld van het ongeval door de rei zigers. Bij nader onderzoek werd de zwaar gewonde tusschen de sporen gevonden. door Rudof Nuszbaum In haar zyden kousen en chique schoen tjes stond Carola voor den spiegel van haar slaapkamer in het hotel en hield een zwy- gend onderhoud met zichzelf. Droomerig be schouwde Carola haar gestalte en glimlachte haast onbewust tot het beeld in den spiegel. Er werd' geklopt. Het kamermeisje stond voor de deur. „Juffrouw, mevrouw uwe moeder laat u verzoeken om wat spoed te maken." „Juffrouw, zeg aan mama, dat zy maar alleen uitgaat. Ik heb hoofdpyn." Carola, die hier in de bergen de slaap kamer met hare moeder deelen moest, was biy eens even alleen te zyn. Een half uur geleden was de moeder reeds naar beneden gegaan, om te ontbijten, nadat zy eerst keurig toilet gemaakt had. Overal ln 't rond lagen de poederkwasten, lippen- en wenkbrauwenstiften, haarnetjes en haar spelden, spangen en crêmedoozen. Het leek wel of een schilder zyn penseelen, kleuren, tuben en spatels om zich heen gelegd had om eens flink te kunnen werken. En toch, al deze gereedschappen dienden slechts om het niets ontziende vernielingswerk van den tyd tegen te gaan. Na een kwartiertje was Carola tlp-top. Met een tikje hoogmoed wierp zy haar blond pagekopje achterover, toen zy met een laatsten blik in den spiegel het geheel „opnam". Zij vond zich allright, alleen hare lippen zagen nog wat flets. Een plotselinge opwelling volgend, greep ze naar de roode stift en streek hier en daar wat bloedkleur. Die eerste verandering, die haar wel mooier maakte, bevreemdde haar in het begin zelf een weinig, maar toch vond zy zich wel pi kanter. Met 'n snelle beweging keerde zy zich om. ging de deur uit en sloop voorzich tig de trappen af, totdat zy de ontbytzaal van 't hotel ln haar geheel kon overzien. De ouders hadden het terrein reeds verlaten. Nu was voor Carola de koffie„com plet". De gedachten, die in haar verward kopje dooreen warrelden hadden geen ander ge zelschap noodigof misschien alleen dat van den jongen man, die haar reeds zoo vaak met onderzoekende oogen gefixeerd had en naar wien ook haar blik telkens met wel gevallen terugkeerde. Hij stond ook nu weer op de stoep van het kleine postkantoor en keek de adressen van de ingekomen brieven na. Dat zy hem lang niet onverschillig was, meende zy duideiyk genoeg in zyne schit terende oogen gelezen te hebben. Maar het was tusschen hen nog nooit tot eenige toe nadering, zelfs niet tot een wederzydschen groet gekomen. Was hy verlegen?Was zij misschien niet goed genoeg voor hem of te jong?Haar hartje, dat nog weinig van liefdeswegen wist, klopte heftighet voelde de sterke spanning en zocht naar bevrydingzy voelde zien vandaag ze kerdapper genoegom Amor, dien schelmschen knaap, by het oor te trekken, wanneer hy koppig Ongemerkt was Carola den wandelaar, die verdiept ln zijn lectuur alles om zich heen vergat, op het boschpad vooruitgesneld en bleef geregeld voor hem, tot de volgende bocht. Opeens hield zy haar pas wat in. De afstand tusschen hen werd hoe langer hoe kleiner. Zy voelde zich niet recht op haar gemak. Het is daarom moeilyk uit te maken, of zy haar zakdoek van zenuwachtigheid liet vallen ofwel, dat zij de gewone oude truc gebruikte. In elk geval, het witte fladdervo- geltje kwam by den heer terechtHet zoo vurig verlangde contact was gelegd. „Juffrouw, u heeft iets vergeten!" Met deze woorden stak de heer, toen zy zich omwendde, den zakdoek in de hoogte. „O, dank u. u is zeer vrlendeiyk!" Een licht rood steeg op in hare wangen en zü glimlachte verlegen. „Ik geloof u reeds enkele malen gezien te hebben, is 't niet juffrouw?" „O ja?Ik kan het me niet herinne ren!" Waarom jokt ze nu, dacht hy verdrietig by zichzelf. Waarom lieg Ik, dat was ook hare vervelende gedachte. Was dat woord haar misschien op dezelfde manier ontnapt als zoo juist de zakdoek? „Ik geloof, dat ik me niet vergis, juf frouw!" Hij lachte nauwelyks merkbaar. „Het is zeer goed te begrijpen, dat u me niet opgemerkt hebt. Daarom verheugt het me nu des te meer, dat u mij nu de gele- genhe'd gaf u te leeren kennen. Als u ten minste niet de voorkeur aan de eenzaam heid geeft." „Ik ben graag alleen." „Op uw leeftyd? Met die schitterende ga ven, waarmede moeder natuur u zoo kwistig bedeeld heeft?" „Ik houd niet van vleiers!" „Van leugenaars toch zeker niet! En ik moest liegen of een houten klaas zyn, als ik anders zou spreken. Ik behoor niet tor degenen, die iemand complimentjes maken, zonder er iets van te meenen. Het woord moet even eerlyk zijn als het oog! Uwe verschijning is my opgevallen. Ik heb u gadegeslagentn allen ernst en met wel gevallen beschouwd Hy hield plotseling op. „Nu? Maarzy brandde van nieuws gierigheid. „Maar' zoo ging hy levendig voort vergeef me die openhartigheid! Evenals die telegraafpalen tusschen de groene hoornen hinderen, omdat zij het beeld der heerlijke natuur ontsieren, zoo hindert me het rood, dat op uw mooie lippen kleeft„vlamt" had ik byna gezegd! Maar ik wil er niet mee spotten. Voor my is het een kleine (.zonnevlek". ,u,ip, „Aan brutaliteit schynt. het u niet te ontbreken, mynheer!" bracht zij eindelijk met moeite uit. „Uwe opmerking grenst byna aan onbePlotseling brak zij af. De uitdrukking leek haar toch te scherp. „Zeg het maar gerust, al is het misschien heelemaal tegenovergesteld aan wat u daar straks beweerde, toen u my een vleier noem de! Ik wilde u heelemaal niet krenken. Het gaat me weliswaar niet san, wat u persoon lijk doet. Zoo zoodra u in de vrije lucht rondwandelt, behoort u op een of andere wyze tot de natuur, tot het landschap, waarin myn oog bewonderend, maar ook critisch rondwaart. Waartoe dienen die kunstmiddeltjes op uw jeugdige frissche lippen? zy zyn heelemaal niet noodig die schoonheidsmiddeltjes." Carola was blyven staan. Met een belee- digd gezicht keek ze een anderen kant uit. „Wees toch niet boos op my!" smeekte hij met woord en blik. „Ik zei het niet om u kwaad te maken. Integendeel! Op z'n aller, ergst was myn woord ongepast, onvoor zichtig, maar straf me er niet voor! Wan neer u het wenscht, dan ben ik dadelijk vertrokken, ofschoon Ik gaarne.... zeer gaarneOp dit oogenblik greep Carola hem onverwacht bij de hand. „Kom gauw, kom." En willoos liet hij zich eenige schreden voorttrekken, om dan het angstig opgewonden meisje door het kreu pelhout na te loopen. Zy liepen als zaten roovers hen op de hielen. Eindeiyk bleef Carola staan. Hare oogen schitterden. Het krullend haar gaf haar een eenigszins wild voorkomen en geen enkel man zou zijn kalmte kunnen bewaren voor zulk een ge zicht! Plotselingonweerstaanbaar sloeg hij zyn bevende handen om het betooverende gelaat en staarde met ontroerden blik in de oogen, die in de grootste spanning en angst, iets schenen af te wachtensprakeloos om uitkomst smeektenOi was het reeds liefde, die zyn blik beantwoordde? Daar klonk als antwoord de schrille stem van een vrouw, die zich op den weg be vond en riep: „Het moét toch Carola zyn geweestCarola!" Geen echo beantwoordde het geroep der moeder. Toen de stemmen weggestorven waren, wierp Carola zich uitgeput neder op den mossigen bodem en de vriend harer een zaamheid deed alles, om haar een gemak- kelyk plaatsje te bereiden, waar zy haar schoon kopje kon neervielen. In zalige ver rukking rustte haar hoofd op zyn arm, maar toen hy zich te diep naar hare lippen boog, weerde zij hem guitig af: „Pas op! U bent onvoorzichtig. De crème is misschien vergiftig!' „Dan wil ik me vergiftigen. OfRe soluut pakte hij haar klein zakdoekje, dat reeds eenmaal een goede rol gespeeld had en begon haar voorzichtig over de geduldige lippen te wi-yven. zy voltooide zelf het werlt en reinigde de deuren van haar mond zóó terdege, als moest er een zeldzame gast ontvangen worden. Toen werd het een poos stil. De vogels kwinkeleerden en schetterden van genoegen over den heeriyken dag. Slechts een haan uit het naaste dorp stoorde het concert met zyn onwelluidend gekraai. Het was komisch om te hooren. want hy schreeuwde duidelyk, met den nadruk op de laatste lettergreep: Carola!Caro la!..;...

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6