Buitenlandsch Nieuws De Oprichting van Britsche Bank-Filialen in Duitschland suaawsï RADIO-OMROEP, K* 8ïïwtt s I2'10'Gcrst cheva- OERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 30 APRIL 1929 BLADZIJDE 1 De voorbereidende ontwa- penings-conferentie 2J5Sf - wRSSr Daardoor nieuwe vlootconferentie eerst HERSTEL DER PARLEMENTAIRE REGEERING EEN PROEVE VAN DEN GASOORLOG GEMENGDE BUÏTENL. BERICHTEN IEMAND, DIE REEDS NEGEN JAAR SLAAPT.... 1 DE DOODSTRAF IN DUITSCHLAND MARKTNIEUWS STOOMVAARTLIJNEN BeOTSBwar£fhe bankkringen en ook op de haaldeuu/"? er 111 de 'aafcste dagen her- omloon beslist optredende geruchten In banken i/gens welke een reeks Britsche In Duit k bIan zouden hebben, om filialen Instem s and op te richten. De Londensche len •ik die 111 aanmerking komen, hui gen n t0t nu *oe 111 een halsstarri& z>'ij- w Daar sommige dezer instituten nun oari In Midden-Europa na den r °g zeer hebben uitgebreid, is het niet la ^aarschÜnli)k, dat ze nu ook Duitsph- bJ?d Willen betrekken in den kring van hun itenlandsche werkzaamheid. Na den wa- wistilstaad waren de talrijke filialen van cJ., ®be banken in het bezette Rijnland op- Eed Deze fillalen hebben later, vooral tj,?urende het verval der valuta, een belang- Wat6 ÏQl gespeeld in den deviezen-handel, hiet juist in Duitschlands voordeel is sch6eS'" ^ada'; het grootste deel der Brit- Werd k^ttingstroepen was teruggetrokken, Ve ea ook deze Rijnand-filialen opgehe- K De Britsche banken kregen pas weer ti„ genheid, filialen in Duitschland te ves- Ver(f' nadat het Duitsch-Engelsche handels- Vo, a8 gesloten was. Tot nu toe hebben de ij.,®ende Britsche banken van deze moge- Jtneid gebruik gemaakt: Bank of Britsh est Africa, Barclays Bank, de Chartered •H^nki,of lnclia' Australia and China, en de ^nd shanghai Banking Corpora- banken hebben hun filialen alle nl ln8 van Maandagmorgen het voorstel der r^öeesche xegeering tot afschaffing van algemeenen dienstplicht. De voorzitter b f commissie verzocht de Chmeesche dele tie haar voorstel terug te nemen, door ae f01 hu toe gevoerde onderhandelingen reeds hebben bewezen, dat het voorstel geen kans ?P aanneming heeft. De Chineesche delega- pie-ieider verzocht evenwel opening der de batten. De Canadeesche gedelegeerde ver. klaarde, dat de Canadeesche regeering het beginsel van den algemeenen dienstplicht den besten weg acht om moreel en practisch tot ontwapening te komen. Canada is echter bereid er in toe te stemmen, dat de a.s. ont wapeningsconferentie over het voorstel zal beslissen. De Chineesche gedelegeerde eischte evenwel, dat de overige delegaties het stand punt harer regeering zouden verklaren Graaf Bemstorff (Duitschland) sloot zich geheel bij het voorstel aan en betoogde dat dg regeeringen thans onomwonoen haar standpunt ten opzichte van den algemeenen dienstplicht moeten uiteenzetten. Hij heeft er tot nu toe van afgezien dezelfde eischen te stellen, om tegenover de meerderheid der commissie een zekere tegemoetkoming te toonen. Duitschland heeft bijzondere rede nen dit te eischen, daar de afschaffing van den algemeenen dienstplicht het systeem der vredesverdragen vormt. Opnieuw trachtte de president de behandeling van 't voorstel niet te doen plaats hebben, door de Chineesche delegatie te verzoeken, het voor stel opnieuw te formuleeren. De Chineesche gedelegeerde wees dit verzoek evenwel af en verklaarde, dat de Chineesche regeering thans eindelijk een practisch resultaat wil «den. Na langdurige besprekingen werd be sloten het Chineesche voorstel en het rap. port der commiscsie aan de conferentie voor te leggen, waarbij de Chineesche gedelegeer de zich echter volkomen vrijheid van han delen voorbehield het voorstel opnieuw bij de conferentie in te dienen en eerst dan zijn definitief standpunt mede te deelen, zoo dra hij van zijn regeering instructies zou hebben ontvangen. Een Duitsch voorstel ter beper king der geoefende militaire re serves GENEVE, 20 April (V.D.) De voorbe reidende ontwapeningscommissie verwierp heden een voorstel der Duitsche delegatie om in het eerste artikel van de ontwerp- conventie, waarin de beperking van de mili- en de militaire organisatie oefende muu°^dt °°k de der ëe" stemden ^,n e re56rves op te nemen. Vóór de «Wtogatles van Duitsch- op het standpunt der P^^v,f nStem"lig gesteld, volgens hetwelk alle geoefe^Tffi tairen en in geval van mobilisatie onder de wapenen te roepen reserves van de ge maakte beperkingen worden uitgesloten. Voorts werd verworpen een voorstel der Sovjet-delegatie om in het eerste artike: uitdrukkelijk niet slechts van beperking doch van vermindering der bewapening .te spreken. Op voorstel van Lord Cushendun Werd verder besloten om een bepaling vol gens welke de ook zander mobilisatie di rect beschikbare troepen eveneens van be perking zouden zijn uitgesloten, te schrap pen. In de uitvoerige debatten wees graai Bemstorff erop, dat de groote zeemogend heden zich tot concessies bereid hadden ver klaard. Thans was de beurt aan de land- «nogendheden om hunnerzijds concessies te doen. GENEVE, 29 April (V.D.) Zijn rede voort zettend, zeide graaf Bemstorff, dat de com missie uitdrukkelijk de opdracht heeft ge kregen een ontwerp conventie uit te werken, die het mogelijk moet maken, dat de ko mende conferentie de bewapeningen kan verminderen. Indien de groote landmogend- heden geen concessies doen, dan bevordert de commissie niet de ontwapening, maar dan vormt zij integendeel een bescherming voor de bewapening. De Belgische gedelegeerde merkte op, dat België reeds ontwapend was tot aan de grens van het mogelijke. Evenzoo verklaarde Lord Cushendun, dat Engeland zijn troepen reeds belangrijk heeft verminderd en ook de militaire reserves sterk heeft gedrukt. De Fransche gedelegeerde Massigli vei- klaarde zich nogmaals uitdrukkelijk voor handhaving van het systeem van beperking der bewapening door middel van beperking der actieve troepen. De Russische gedelegeerde Litwinoff eischte, dat duidelijk zou worden vastge steld, dat werkelijke vermindering en niet slechts beperking tot den tegenwoordig en bewapeningstoestand bedoeld wordt. Verschillende sptekers, onder wie Jacque- myns (België) én Lord Cushendun (Enge land) wezen op het feit, dat talrijke staten gedurende de laatste jaren reeds hun be- Wapening beperkt of verminderd hebben en in Hamburg opgericht. Verder bestaat er een filiaal van de, met Britsch kapitaal werken de, Moscow Narodny Bank, Ltd., in Berlijn. Duitsche banken hebben tot nu toe van hetzelfde recht om filialen in Engeland op te richten, geen gebruik gemaakt, daar de Britsche regeering nog steeds weigert, een schadevergoeding te geven voor het in den oorlog in beslag genomen eigendom der Duitsche banken in Engeland. De Londen sche banken, die in aanmerking komen, schijnen het plan te hebben, in de eerste plaats in Berlijn filialen op te richten. Hier van verwacht men een vergemakkelijking van het Duitsch-Britsche financieele verge lijk, dat in de laatste jaren weer een groo- ten omvang heeft aangenomen. In kringen der Berlijnsche groote banken beoordeelt men, zooals het „Hamburger Fremdenblatt" verklaart, den expansiedrang der Britsche banken met groot voorbehoud. Men vreest vooral, dat na de oprichting der filialen een gedeelte der Duitsche valuta zaken door deze zou kunnen worden over genomen. Maar aan den anderen kant moet er ook mee worden rekening gehouden, dat, door de vestiging van Britsche banken, En- gelsche gelden op korten en langen termijn gemakkelijker in Duitschland kunnen wor den ondergebracht en aan de steeds sterk fluctueerende credieten op korten termijn uit het buitenland kan een zekeren steun worden gegeven. daardoor niet verder verminderen kunnen. Lord Cushendun betoogde, dat de oorlogs- begrooting voor landstrijdkrachten in Enge land van 37 millioen pond sterling in 1925 tot 32 millioen pond sterling in 1929 is ver minderd. DE SCHADEVERGOEDINGSKWESTIE De redactie-commissie aan het werk PARIJS, 29 April (V. D.) De redactie commissie, ingesteld door cbe commissie van deskundigen, kwam hedenmorgen te elf uur bijeen en hield zich allereerst bezig met de eerste lezing van een ontwerp voor het eindrapport der conferentie van des kundigen. De commissie kon vanmorgen niet meer met het werk gereed komen. De zitting wordt hedenmiddag drie uur voortgezet. Men hoopt, dat de redactie-commissie hedenmiddag voor zes uur met de eerste lezing van het i ontwerp gereed komt. Medegedeeld wordt, dat het ontwerp in het Engelsch is geredigeerd en uit twee deelen bestaat. In het eerste deel staat een historisch overzicht van de voorbereidingen der conferentie, de omstandigheden, waar onder zij moest werken en haar verloop, terwijl het tweede deel zich met de afzon derlijke vraagstukken bezig houdt, zooals de bank voor internationale betalingen, de transfer-bescherming en het vraagstuk van de grootte der Jaarbetalingen. DR. SCHACHT TE BERLIJN BERLIJN, 29 April (V. D.) Omtrent de besprekingen 'van den president van de Rijksbank, dr. Schacht, met de by het schadevergoedingsvraagstuk betrokken in stanties te Berlyn, wordt gemeld, dat geen enkel besluit als resultaat dezer bespre kingen is genomen. Men deelt mede, dat, evenals by zijn vorig bezoek aan Berlyn, dr. Schacht slechts informaties heeft verschaft, omtrent den stand van zaken te Berlyn. de EXPLOSIE IN DE SPRINGSTOFEEN- FABRIEK PRAAG, 29 April. (V.D.) De volgende nadere byzonderheden worden gegeven be treffende de ontploffing in de springstof fenfabriek Semtin by Pardubitz. De fabriek bood na de ontploffing een bee'd van ont- zaggelyke verwoesting. Het meerdere ver diepingen hooge gebouw is geheel vernield. Groote stukken yzer en balken werden hon derden meters weggeslingerd. Brandende stukken hout vielen op de overige gebouwen van de fabriek, die onmiddeliyk in vlammen opgingen. Ook het op kleinen afstand lig gende bosch raakte in brand. Eerst na vele uren gelukte het den brand te blusschen. In geheel Pardubitz werden alle venster, ruiten vernield, daken beschadigd en ge- deelteiyk weggerukt. In een huis in Semtin werkten metselaars. De stellage stortte in, waarby 2 werklieden gewond werden. De ïyken der by de catastrophe vermiste 5 arbeiders zyn reeds geborgen. Het aantal gewonden bedraagt 30. De schade loopt in de millioenen. De fabriek behoort aan de Tsjechische Explosiv-A.G. in Praag, die be last is met de vervaardiging van alle voor de Industrie en het Tsjechische leger noodlge springstoffen. Thans wordt ook eerst bekend, dat Vrydag j.l. reeds een ernstige ontploffing plaats ge vonden heeft, waarby 4 arbeiders ernstig gewond zijn, waarvan 2 gisteren overleden zyn. Officieel wordt medegedeeld, dat de laatste ontploffing niet in verband staat Sn !».voriBe" De oorzaak is nog niet bekend. Misdadige opzet is echter uitgesloten, naar reeds werd vastgesteld. ^AA*3. 29 April. (V.D.) Nader wordt ge meld, betreffende de exp'osie in de Tsjecho- Slowaaksche springstoffenfabriek in Sem- tin, dat by het mengen van een nitroglyce- rinemassa een in een houten vorm gevatte ketel in de lucht vloog, waardoor 5 arbeiders gedood en 15 gewond werden. Door de ex plosie werden in alle omliggende huizen de vensterruiten ingedrukt en het omliggende woud in brand gezet. De explosie die een paniek veroorzaakte, was ver in den omtrek hoorbaar. na DE ENGELSCHE VERKIEZINGEN LONDEN, 30 April (V.D.) De gunstige ontvangst van de voorstellen betreffende de ontwapening ter zee van Gibson te Genève door de Europetesche mogendheden heeft, volgens berichten uit Washington, daar groote bevrediging gewekt. De hoop, dat men voor 1931 nog een groote conferentie voor de ontwapening ter zee kan byeenroe- pen is op het oogenblik zeer groot, maar wordt niet gedeeld door staatssecretaris Stimson. Stimson heeft er op gewezen, dat het nog te vroeg is om thans reeds een be paalden stap van de VereenigdeStaten ten opzichte van de. ontwapening ter zee te ver wachten. Daarentegen verwacht de regee ring der Ver. Staten, dat de by het vraag stuk belanghebbende groote mogendheden van Europa na de verkiezingen in Engeland langs diplomatieken weg voorbereidende stappen zullen doen om de vooruitzichten op officieele besprekingen te bevorderen. Men rekent niet meer op een vlootconfe rentie nog in den loop van dit jaar en de geruchten, volgens welke de Amerikaansche regeering het plan zou hebben nog in den zomer of in den herfst van dit jaar een conferentie der vijf groote zee-mogendhe- den bijeen te roepen, worden niet bevestigd. HET PROGRAM DER NIEUWE REGEERING KOPENHAGEN, 29 April (V.D.) Om trent de gepubliceerde lyst van candidaten voor het ministerschap kan nog gemeld worden, dat Stauning niet alleen de functie van minister-president zal aanvaarden, doch dat hy tevens het plan koestert, zich te bealsten met de leiding van een nieuw te vormen ministerie voor visschery, zee vaart, en voor Groenland. Hedenmorgen zal Stauning zyn lyst den Koning voor leggen en Waarschijnlijk zullen de nieuwe ministers nog in den loop van heden aan den Koning worden voorgesteld. De onder handelingen tusschen de sociaal-democra ten en de radicalen hebben geleid tot een gemeenschappeiyk arbeidsprogram, waarop als eerste en voornaamste punt voorkomt het ten uitvoer brengen van de reeds ónder het eerste kabinet Stauning in het Folke- ting behandelde ontwapenings-voorstellen. Verder behelst dit program de volgende punten: bestrijding van de werkloosheid en van de crisis van stad en land, bevordering van landbouw-ontginningen, en van de vis- scherij, oplossing van het werkverschaffings probleem door moderniseering van de in dustrie en het zoeken van nieuw afzetge bied voor Deensche producten, crisis-steun aan langdurig werkloozen met ontlasting van de gemeenten, opheffing van de wet op de bedrijfs- en arbeidsvryheid, opheffing van de kiesbeperkingen by gemeenteraads verkiezingen, wyzlging van het kiesrecht en in verband hiermede grondwets-wyziging, ten doel hebbend opheffing van het Land- sting, den Deenschen Senaat, ratificatie van de conventie van Washington betreffende den acht-urendag en van verschillende an dere Volkenbondsconventies, w.o. die betref fende den particulieren wapenhandel, mo- demiseering van de strafwetgeving, wijzi ging van de wetgeving betreffende banken en naamlooze vennootschappen, tot stand- koming van een trust wetgeving, voorberei ding van een hervorming van het school wezen en verbetering van de onderwyzers- opleidlng. Een oproep van Primo de Rivera PARIJS, 29 April Uit Madrid wordt gemeld, dat Prima de Rivera den volgenden oproep heeft gepubliceerd: „Wanneer God wil, zal het herstel eener parlementaire re geering In Spanje vóór 1931 geschieden. Het gezond verstand van het Spaansche volk Is een machtig middel tegen de ge ruchten, die door buitenlanders steeds weer in omloop worden gebracht. Het directo rium zal het initiatief tot eiken maatregel nemen, waardoor het volk van het euvel der kwade geruchten bevrijd kan worden. LNDEN, 29 April. (V.D.) Naar uit Tokio gemeld wordt, zyn uit een amunitiefa- briek voor het leger hedenmorgen groote hoeveelheden vergiftige gassen ontsnapt, waardoor duizenden woningen in een voor stad van Tokio onbruikbaar werden. Het staat nog niet vast of er dooden te betreu ren zyn, doch het aantal personen, dat door het gas ernstig ziek geworden is, is reeds groot. De nieuwe Deensche Minister-president, Stauning HET EERSTE WERELDCONGRES VOOR BIBLIOGRAPHIE EN BIBLIO THEEKWEZEN Van 1530 Juni zal in Rome het eerste Wereldcongres voor Bibliographie en Biblio theekwezen gehouden worden. Reeds jaren lang heeft men aan de voorbereiding van dit geweldige Congres gewerkt. In 1926 op het Internationaal Congres van Bibliothe carissen en Boekenvrienden te Praag werd dit voorstel gedaan om een internationaal comité voor Bibliographie en Bibliotheek wezen in het leven te roepen. Op de feest- vergadering der „American Library As sociation", di: te Washington bij gelegenheid van het vijftigjarig bestaan dezer vereeniging, plaats vond, werd dit plan goedgekeurd en overgenomen. Ook op de jaarvergadering der „Library Association" van Engeland werd volledige medewerking en steun voor het Wereld congres voor het Boek toegezegd en verzekerd Verschillende onderwerpen zullen hier besproken en internationaal geregeld worden, o.a. De internationale voorschriften voor het samenstellen van Catalogi de statistiek der Bibliotheken uitgeverij en boeken vrienden bouw en inrichting van biblio theken honoraria en lijfrenten voor schrij vers, uitwisseling van boeken, bibliothe carissen, studenten en beambten vakkennis en vakscholen voor bibliothecarissen. In het jaar 1920 werd een man in Chicago ziekde geneesheeren dachten eerst dat het influenza was, doch later bleek het slaapziekte te zijn. Alle pogingen die gedaan werden om den patiënt uit zijn bewusteloozeü toestand op te wekken, waren tevergeefsch. Sindsdien zijn reeds negen jaar verloopeh en de zieke heeft bijna voortdurend geslapen* slechts nu en dan wordt hij even wakker om spoedig daarna weer in te sluimeren. Wanneer men zijn gezicht beschouwt, dat soms een pijnlijk vertrokken uitdrukking vertoont, zou men zeggen, dat hij vreeselijk veel pijn lijdt. Wanneer het etenstijd is, schijnt hij wakker te worden en ofschoon hij zijn handen niet kan bewegen, kan hij wel kauwen en slikken. Eenige minuten nadat hij gegeten heeft, geraakt' hij weer buiten kennis. Wan neer zijn vrouw de kamer binnenkomt, probeert hij altijd zijn oogen open te doen. De geneesheeren verklaren dat hij zoo onmogelijk nog lang kan leven, maar zy kunnen toch ook met geen benadering zeggen, wanneer hij het tijdelijke met het eeuwige zal verwisselen. Toen de man in dezen bewusteloozen toestand geraakte, was hij 33 iaar en. 2° gefortuneerd, zoodat hij in het beste zieken huis van Chicago verpleegd werd, terwijl beroemde specialisten en professoren hem behandelden. Maar tengevolge van on gelukkige omstandigheden is heel zijn ver mogen verloren gegaan, zoodat zijn vrouw zich genoodzaakt zag, om kostelooze opname te verzoeken in een klooster, waar haar man fhan«s verpleegd wordt en waar zij zelf ook een kamer gekregen heeft. In de rijksdagcommissie tot herziening van het wetboek van strafrecht heeft de voorzitter dr. Kahl (D. Volkspartij) defini tief zijn voorstel ingediend, waarbij bepaald wordt, dat de doodstraf vervangen wordt door levenslange tuchthuisstraf. In den loop van het debat heeft de soc.- dem. woordvoerder dr. Rosenfeld verklaard, dat, daar het van de aanneming van het voo'rstel-Kahl afhangt of er in den Rijksdag een meerderheid zal zijn tegen de doodstraf, de soc.-dem. voor dat voorstel moeten stem men. Daarmede acht men de practische beslis sing gevallen n.l. in de richting van feitelijke opheffing van de doodstraf. Minister v. Guerard verzekerde het eens te zijn met de aanschrijving van zijn voor- gange Koch aan de regeeringen der landen om geen executies meer te doen plaats vin den in afwachting van de beslissing van den Rijksdag. Het lid van de D. Volkspartij dr. Wunderlich noemde de agitatie tegen de doodstraf een ziekte des tijds; hij achtte het onbegrijpelijk dat de openbare meening, na de reusachtige offers aan menschenlevens gedurende en na den oorlog, zich er druk overmaakte, dat in '24 een paar menschelijke beesten de doodstraf ondergingen. HUIZEN ZONDER RAMEN In een vergadering van de vereeniging van architecten te New York werd onlangs een voordracht gehouden over een nieuwen bouwtrant, dien men in Noord-Amerika tracht door te voeren. Wanneer deze nieuwe bouwstijl ingang vindt, zullen er weldra in New York en in de overige steden van Noord-Amerika geen huizen of kantoren meer gebouwd worden met ramen. De voor zitter dezer organisatie, Dr. Dan. C. Lindsay, beweerde in zijn inleiding, dat de ramen absoluut overbodig waren, daar zij nergens toe dienden dan om op straat te kijken. Alle voordeelen, die de ramen ons bieden kunnen veel beter op een anders manier verkregen worden. Het bewijs is reeds geleverd, dat in kerken, theaters, kantoren of warenhuizen de atmosfeer niet slechter behoeft te zijn dan in huizen, waarin wel vensters zijn. Moderne ventilatoren kunnen veel beter voor versche lucht zorgen dan open ramen, want behalve den last, dien men heeft van het lawaaierige stadsverkeer, komt er door de openstaande verlsters alleen nog maar versche lucht naar binnen, die verpest is door afgewerkte olie- en benzinedampen. Ook voor de verlichting heeft men geen ramen noodig, want het zonnelicht kan geheel en al door electrische lampen vervangen worden, vooral wanneer men tegelijkertijd maatregelen treft om ook de ultraviolette stralen haar weldadigen invloed te laten verspreiden. In ieder geval is goed kunstlicht veel beter dan slecht dag licht of het schemerdonker, waarin nog altijd gewerkt wordt. Verder noemde Lindsay de huizen zonder ramen een groot voordeel omdat de kostprijs aanmerkelijk lager zou zijn, daar de metselaar regelmatig kan doorwerken, zonder telkens behoeven te onderbreken bij de venster openingen. Bovendien zou men dergelijke huizen meer gelijkmatig en veel goedkooper kunnep verwarmen, daar door de ramen on geveer twintig procent van de kamertempera tuur verloren gaat, terwijl nu muren zonder ramen in den zomër de hitte tegenhouden en daardoor voor een buitengewoon frissche koelte zorgen. Weer een juweelendiefstal. Voor een waarde van frs. 270.000 gestolen Een dezer dagen werd 's middags om pl.m. 2 uur in een juwelierszaak te Brussel, die toebehoort aan den heer Flinberg, ingebro ken. Er werden juweelen voor een gezamen lijke waarde van 270.000 frs. gestolen. Van ae dieven werd geen spoor gevonden. Het is onverklaarbaar hoe zy het hebben klaarge speeld om in een drukke straat, terwyl het nog licht was den winkel ongemerkt binnen te komen, zy hebben handig gebruik ge maakt van de omstandigheid, dat de deur een beetje naar binnen is gebouwd en niet goed zichtbaar van uit de straat. Ter hoogte van het slot, werd met een boor een gat gemaakt, groot genoeg om er een hand door te steken en toen werd het slot van binnen opengemaakt. Voor het sluitingsuur om 1 uur heeft de zoon van den juwelier drie mannen langs den winkel heen en weer zien loopen. Hun beschrijving is aan de politie opgegeven. Duitsche dankbaarheid Een winkelier uit Billericay in Essex heeft, zoo vertelt de „Daily Mail", een onverwachte belooning gekregen voor een daad van vrien- deiykheid tegenover een Dultschen jongen man die het graf van zyn broeder aan het zoeken was: deze broeder was gedood toen de Zeppelin L 32 in September 1916 bij Great Burstead, in de nabyheid van Bille-1 Hcay, neergeschoten werd. De winkelier zag den jongenman in een toestand van biykbare opwinding. Hij snikte toen hem gezegd werd dat de 22 man van de bemanning van het luchtschip verschei dene myien verder begraven waren, daar hij dadeiyk naar Londen moest terugkeeren om naar Duitschland te gaan en dit beteekende dat zijn zending tevergeefsch was geweest. De goedhartige winkelier liet een auto komen en bracht den jongen man in alleryl naar het kleine kerkhef van Great Burstead waar deze naast het graf in tranen uit barstte. Thans heeft de winkelier een bokaal van zilver en geslepen glas ontvangen en dank betuigingen van de familie van den doode. Leden der familie hebben hem uitgenoodigd met zyn gezin met vacantie naar Duitsch land te komen. Sensationeele fihnopneming Zondag had de roekeloosheid eener Ber- lynsche filmmaatschappy bijna menschen levens geëischt. Bij het opnemen van een film in de Pillaverstrasse had een bekend kunstenmaker, die meermalen voor de film sensationeele halsbrekende toeren verricht, zich van een dak naar het balkon der vierde en van d ar naar dat der derde verdieping laten zakken, van waaruit een touw dwars over de straat was gespannen. Aan dit touw hangende zweefde de geveltoerist over de straat, waar zich intusschen een groote men- schenmenigte had verzameld, en liet zich aan de overzyde weder langzaam zakken. Toen hij nog vier meter boven den grond was, stortte hy plotseling omlaag en kwam terecht op een jong meisje, dat evenwel, als door een wonder, er zonder ernstige kwetsu ren afkwam. Onder de toeschouwers ont stond een paniek. Tegen de filmmaatschappy alsook tegen den acrobaat zal een vervolging worden ingesteld wegens „grober Unfug". „De kluizenaar van de Sahara" Zyn zaligverklaring Het bericht, dat het stoffelijk overschot van den geestelijke Charles-Eugène de Foucauld, hetwelk by Tamanrasset, in het Hoggargebergte (Noord-Afrika) begraven ligt, zal worden opgegraven in verband met de a.s. zaligverklaring, roept een sombere episode in de herinnering uit de pacificatie van Marokko, aan den vooravond van den hardnekkigen strijd tegen Abd-el-Krim en zyn opstandige Riffynen. De Vicomte de Foucauld, die uit een oude Straatsburgsche familie stamt, trad na een officiersloopbaan in Noord-Afrika, op een- en-dertigjarigen eleftijcl tot de Orde dei- Trappisten toe onder den naam van Frater Marie-Albéric. Lange jaren verrichtte hij zendingsarbeid in Noord-Afrika en werd vaak „de kluizenaar van de Sahara" ge noemd. Hij stond by de geestelijkheid in hoog aanzien, werd door de inboorlingen op de handen gedragen en wijd en zyd was zijn roem doorgedrongen. Groot was de ontstel tenis dan ook toen hij den len December 1916 door een bende Touaregs te Taman rasset werd vermoord. Reeds sedert verscheidene jaren werden pogingen in het werk gesteld om zijn stoffe- lyk overschot te doen opgraven en van het onherbergzame massief van Hoggar naar elders over te brengen. In 1926 droeg Paus Pius XI de zaligverklaring aan de Orde der Witte Paters op, welker gezag zich over de geestelijke eigendommen in de Sahara uit strekt. Een missie is reeds een paar maanden onderweg om de toebereidselen voor het ver voer te treffen. Het hart van den doode zal te Tamanrasset blyven en daar worden by- gezet. Een millionair ontvoerd? Een merkwaardig mysterie Uit New-York wordt het ongeloofelijke verhaal gemeld van de ontvoering van een millionair, een zekeren dr. Charles B. Bran- cati, te New-York. Deze man zou niet slechts zyn ontvoerd, doch ook over den Oceaan zyn gebracht en te Londen worden vastge houden door zijn ontvoerders. Hy zou ontvoerd zyn wegens de slechte behandeling van een jong meisje, Mary Mastromarino genaamd. De New-Yorksche politie zou in het huis van Brancati een brief in het Italiaansch hebben gevonden, waarin het meisje door een ander werd op- geëischt en hij wordt gedreigd met vermoor ding. Brancati moest zich onlangs op aan klacht van het meisje voor den rechter ver antwoorden, doch hy werd vrygesproken. Men denkt aan wraak van Sicilianen, die hem wellicht hebben vermoord en valschelijk over zyn banksaldo hebben beschikt. Doch anderzijds wijzen teekenen in Brancati's huis op een overhaast vertrek en uit Londen ontvangen brieven wekken het vermoeden, dat hy- zich thans in deze stad ophoudt- echter onder bewaking van zyn ontvoerders, dte voor Brancati deze brieven zouden heb ben geschreven. WOENSDAG 1 MEI HUIZEN, 33 6,3 M. Na z. uur 1852 M. x2.30-z.45 Sohstenconccrt,N.C.R.V. 20.03.00 Gramofoon- platenconreft 3.00— 5.00 Solistenconccrt 6.00— 6.30 Graraofoonpiatenconcert 6.307-9° Causerie over de wet op coöperatieve vereemgingen, \7.007.25 K.R.O. Cursus Kerklatijn voor beginners 7-358.00 Cursus Kerklatijn voor meergevorderden 8.008.30 Causerie, K.R.O. Over de wet op de fin. verhoudingen 8.30 K.R.O. Katholieke Meihulde aan de zoete Lieve Vrouwe van Den Bosch in de Kathe draal van St. Jan. Plechtig Lof en beiaardspel. Daarna nieuwsbereichten. DAVENTRY 1562 M. 9.35 Kerkdienst 10.05 Cause rie voor de vrouw 10.20 Gramofoonmuziek ir.20 Balladenconcenl (sopraan-tenor) 11.50 Gramofoon muziek 12.zo1.20 Orkestconcert 2.15 Muziek -r: 2.20 Gedichtenlezing 2.50 Causerie 3.05 Licht klassiek concert, Bronkhurst Trio - 4.05 Concertorgelbe speling 4-35 Kinderuurtje 5.20 Muziek 5.35 Nieuwsber. 5.50 Tuinpraatje 6.00 Muziek 6.05 Pianomuziek van Bach 6.35 Muziek 6.45 Geschied kundige causerie 7.05 Concert, Parkington kwintet 7.50 Causerie Syncopations 8.20 Nieuwsber. 8.35 Lezing Modern Novel 8.50 Nieuwsber. 8.55 „The May Queen", pastorale van Chorley en Sterndale Bennett, Orkest, koor en solisten 10 2011.20 Dans muziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1765 M. 11.50 Concert, Kwartetten en trio's 3-05 Orkestconcert 5.55 Gramofoonmuziek 7.25 Concert, M. Balpetre en zijn gezelschap. Daarna kamermuziek. LANGENBERG, 462 M. 9.35 Gramofoonmuziek 11.15 Orkestconcert voor de scholen n.55 Gramo foonmuziek 12.251.50 Orkestconcert 5.05 5.50 Gramofoonmuziek 7.308.15 Orkestconcert 8.20 Sauerland-Siegerland, Concert, Isegliokapel, Madri galkoor vocale en instumentale solisten. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. ZEESEN 1649 M. ix,204.20 Lezingen 4.20—5.20 Orkest-concert 5.2(J-7-05 Lezingen 7.15 Beeld uitzending 7-30 Causerie 8.00 Orkest-concert. Daarna Persberichten en dansmuziek. HAMBURG, 391 M. 3-35 Vocaal concert m.m.v. orkest 4.20 Volksliederen, koor en soliste 5.20' Concert 7.20 Orkest-concert m.m.v. solisten 8.50 Tooneeluitzending 10.35 Dansmuziek. BRUSSEL 511,9 M. 4.20 Trio-concert 5.50 Grama- foonplaten 7.35 Orkest-concert. JAVA—NEW YORK-LIJN DJAMBI, Java n. New York, 28/4 v. Gibraltar. PALEMBANG, New York n. Java, pass. 27/4 Azorffe SAMARINDA, Batavia n. New York, 28/4 v. Sabang. JAVA PACIFIC-LIJN BINTANG 26/4 v. Los Angeles n. Java. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN ALPHACCA (thuisr.) 26/4 v. Montevideo. ALUDRA (uitr.) 26/4 te B.-Ayres. ROTTERDAMSCHE LLOYD BANDOENG (thuisr.) pass. 28/4 K. Bonifacio. ÏNSULINDE (thuisr.) 28/4 v. Port Said. KOTA INTEN (uitr.) pass. 29 4 Ouessant. TERNATE (uitr.) 28/4 te Belawan. VLIELAND (thuisr.) pass. 27/4 Gibraltar. nunn*7T«pT00^VA^RT MI'- OCEAAN o 29 4 v* ®atav,a te Amsterdam. RHESUS 28 4 v. Bremen te Amsterdam. EMZETCO LIJN JONGE ELISABETH, Rott. n. Carthagena, pass, 28/4 Finisterre. JONGE JOHANNA 27'4 v. Barcelona te Bona. JONGE MARIA 27/4 v. Djidjelil te Castellon. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ALIDA ms. 27 4 v. Kiel fie Hamburg. BALTIC ms. 27/4 v. Norresundby te Holtenau. DANKBAARHEID ms. 25/4 v. Hamb. n. ENGELINA ms. 26/4 v. Hamb. n. Aalborg. FRISIA lichter, 27/4 v. Cuxbaven n. Londen, per sleepb. „Zeeland". GAZELLE ms. 26/4 v. Kopenh. te Hamb. GIDEONA ms. 26/0 v. Hamburg n. Bremen. GROENLO 27/4 v. Seaham n. Monaco. HORIZON ms. 26/4 v. Hamb. n. LARENBERG 27/4 St. Vincent gep., Rott. n. B.-Ayres. MAGRIETHA ms. 25/4 v. Harburg n. Bogcnse. NEERLANDIA ms. 27/4 v. Odensc te Holtenau. PENNA ms. 26/4 te Holtenau. PRINSES JULIANA ms. 27/4 v. Odense te Holtenatu ROB 26/4 v. Hamb. n. SCOPAS 25 4 v. Barrow te N. Orleans. SPESMEA ms. 27/4 te Hamburg. STRIJPE 27/4 v. Cardiff n. Rott. VERTROUWEN ms. 25/4 v. Hamb. n. Hobro. VOORWAARTS ms. 26 4 v. Hamb. n. WESTLAND 27/4 v. Leith n. Rott. WESTPLEIN 26/4 Kopervik gep., v. Narvik n. Rott. WOLSUM 25/4 v. B.-Aires te Santa Fé. STOOMV. MIJ. NEDERLAND ENGGANO (thuisr.) 27/4 v. Genua. KONINGIN DER NEDERLANDEN (thuisr.) 28/4 v. Algiers. PRINSES JULIANA (uitr.) pass. 28/4 Gibraltar. RIOUW (uitr.) 28/4 v. Antwerpen. ROTTI (uitr.) 27/4 v. Suez. SALABANGKA 28/4 v. Amst. n. Batavia. KON. HOLL. LLOYD SALLAND (thuisr.) 27/4 te Rio Grande. ZAANLAND (uitr.) pass. 28/4 Dungeness. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ ZEUS 27/4 v. Rott. n. Ceuta. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ MANIPI, Rott. n. Batavia, 27/4 's midd. ia u. op tl gr. 41' N.B. en 60 gr. 7' O.L. ROKAN, Rott. n. Batavia, pass. 27/4 K- Guardafui. HOLLAND—AFRIKA-LIJN IJSTROOM 27/4 v. Rott. n. Kaapstad. HOLLAND—AMERIKA-LJJN DINTELDIJK, Vancouver n. Rott., pass. 28/4 Lizard. DRECHTSDIJK 27/4 v. Rott. n. Vancouver. MEISSONIER, Rott. n/d. Pacifick, 25/4 V. San Fran- HOLLAND—AUSTRALIë-LIJN ABBEKERK 28/4 v. Huli te Hamburg. ARENDSKERK (thuisr.( 29/4 te Alexandra. HOLLAND—BRITSCH-INDIë-LIJN BOVENKERK (uitr.) 28/4 v. Colombo. KIELDRECHT (uitr.) 29/4 te Port Said. RIDDERKERK 29/4 v. Rott. te Hamburg. SCHIEKERK (uitr.) pass. 27/4 Finisterre. SOMMELSDIJK 28/4 v. Hamburg n. Antw. TEXEL (uitr.) pass. 28/4 Perim. VEENDIJK (thuisr.) pass. 28/4 Penm. HOLLAND—OOST-AZIë-LIJN ALDERAMIN (thuisr.) 28/4 te Suez. OUDERKERK 28/4 v. Hamburg te Bremen. AMSTERDAM, Bmneni. granen. (Boerennoteerin)a. Nieuwe tarwe f 11.75—12.25, rogge f 11.2511.75, chev.- liersgers f 11.5012, haver f 11.25If.75, duivenboonen f 14.25—15-25. alles per Kg. Granen. (Noteering Amst. Korenbeurs). Mais. La Plata gele, ouden oogst f213, dito nieuwen oogst, verwacht 4 Mei per s.s. „Barrkill" f210, Mei lev. f204, Juli'Dec. f200, Amerikaansche mixed no. 2, disp. f 203, Afrikaansche platte, no. 3, disp. f 205, Indische witte loco f 190 (in balen) Java mixed loco f 199 (in balen) Java gele loco f 209 (in balen). Lijnkoeken. N.-Amerikaansche disp. f13.20, Mei' Aug. f 13, Mei,Dec. f 13.20, S.K. loco f 13.25, Mei/Aug. f 13.25, inlandsche voorslag loco f 13.10, Mei/Aiug. f 13. Thee. Op 16 Mei komen in veiling 11217/1, 380/2 kisten Java 4123/1 en 654/2 kisten Sumatra directe aanvoer. Oliën. Noteering per 100 Kg. Raapolie vliegend f 55.50. Lijnolie vliegend f 35.75, Mei f 32.25, 32 32.25» Juni f 32.25, 32.75» 32.25, Juli/Aug. 32.75 Sept./Dec. 33.25 prijshoudend. AMSTERDAM, 29 April. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten f 2.503.20 id. blauwen 2.503.20 id. eigenheimers f 1.501.75 ;i id. be ve anders f22.10; IJpolder bravo's f2.503.50; id. blauwe eigenheimers f 22.10 id. roodstar f 22.25 i Hillegommer zand- f 2.252.50 Drentsche eigenheimers f2.102.80 per Hl.; Flakkeesche juin f 1.50—2 per 50 Kg. id. wortelen f 1.101.25 per 50 Kg. Friesche blau wen f 2.903 id. borgers f i.*6o1.75 id. blauwe bor- gers f 1.502 id. bravo's f 3 per Hl. AMSTERDAM, 29 April. Vee. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 538 vette koeien, waarvan de prijzen waren ie kw. 100110 ct., 2e id. 86100 ct., 3e id. 70 86 ct., mindere soorten 6470 ct. per slachtgewicht, 12 melk- en kalfkoeien f275375, 133 vette kalveren ie kw. 90102 ct., 2e id. 8090 ct., 3e id. 7080 ct., per Kg. le vend gewicht, 201 nuchtere kalveren f 812, 44 schapen f 3440, 560 varkens Hollandsche Overz. en Geldersche ie kw. 100101 ct. (enkele hooger), 2e idem f 99100 ct., vette varkens f 9699 ct. per Kg. slachtge wicht, 93 paar den f100180. AMSTERDAM, 29 April. (Ncteering van het Veiling gebouw De Jong Koene)» Groenten. Bloemkool f 606a kassnijboonen f 2.502.80 per 100 stuks? Hollandsch wit lof f 2023, Belgisch witkiof f 2325, alles per 100 Kg. Rabarber f 1822, prei f2532, selderie f815, pieter selie f 2532, raapstelen f 710 per 100 bos. Sla extra f ia,16, id. I f6.50—8.50 per 100 krop. Komkommers groen f 2230 per 100 stuks. Bloemen. Rozen. Hadley f 1218, Golden Ophelia f 7 —10, Ophefia f 8—11, Sunburst f 5—7» Verschure f 5 Keizerin f 1415, Columbia f 1014 per 100 stuks. Se ringen. Marie Legrey f2532, idem II f 1220. Diver sen. Am. Anjers f 1013, Hollandsche Anemonen f 17 22. Tulpen. Copland f 4—5-50» Bartigon f 4—5-5o, Murillo f 33.50, Grisdelin f 255°3» Baron de Latway f 3 4» SqSanders jf 4—5, La ^ine f 2—3, Narcissen f 0.60—1.5 Callas f22—25 per 100 stuks. Lathyrus in div. kleuren f 0.400.65 per bosje. Snijgroen f 37.50 per 100 ranken ROTTERDAM, 29 April. Buitenl. granen. Stemming flauw. Rogge Western v/d Gulf disp. f Jt-oo, western I disp. f H.50, id. II disp. f 11.20- 73/74 Kg. Bulgaar disp. f 11.20— 74 75 kg. Bahia Blanca stmd. i n.45; Gerst. Amer. II disp. 1 182, Canada IV disp. f 212, id. IV stmd. f Q04 La Plata disp. naar kwaliteit f 190—206. Haver 53/64 kg. Pommersche aangek, f 10.90 53/54-te- Pomraersche Mei-aflading f 11, 51/52 kg. La Plata disp. f 9.85, 47/48 kg La Plata stmd. f 9-60. Canada leed I stmd. f 10.10. Mais. Mixed disp. f 203, id. aangek, f 200 a 201, ld. stmd. f 202. La Plata oude oogst disp. f 214, id. nieuwe oogst disp. f 220, id. id. stmd. f 210206 naar aankomstZuid-Afrik, witte'platte II disp. f 206, id. id. II stmd. f 202. Vee. Aanvoer 573 vette runderen, 233 vette en graskal veren, 182 schapen of lammeren, 891 varkens. Prijzen koeien te soort f 1I.Ï2, 2e soort f0.890*99, 3e soort f 0.630.85, ossen te soort f 0.92—1.05, 2e soort f 0.80 0.90 3e soort f 0.65—0.78, kalveren Ie soort f 1.65—1-76 2esoortf 1.44—i.6i,3»soortf 1.16—1.32,schapen tesoórt f 0.85—0.99, 2e soort f 0.70—0.83, 3e soort f 0.50—0.65, lammeren 1 0.82-0.91, varkens ie soort f 0.74-0.84 ae i o°78o.84 "pe°r*?K'gSO°" Binnenl. granen. Tarwe minder ruim ter markt flauw gezochte partihfes b^™ark. enke^nma u"* wm later ni/t tl 1 mCt 1 12=5 soms 'ets stpmHVe,r/ l} 11 '6o' ^rwtcn kleine groenen iets beter ge- bcexna van 1 1517.25. Schokkers tlauw f 1821I50. DSn^onen' eveneens flauw gestemd. kUERMOND, 29 April. Eieren (Mijn) Aanvoer van eieren bedroeg heden 6.600.000 stuks groote f 5.307 Jdeine f 4.505.20, eend- f 4.605.70 per 100 stuks. ALKMAAR 29 April. Vee. Aangevoerd 36 koeien f 220 400, 10 vette kalveren f60135 per Kg. f 1.201.50, 141 nuchtere kalveren f 822, 408 varkens vette 8288 ct., zouters 8485 ct. per Kg. Handel in varkens en kal veren vlug. Dc ontwaponincs-commissie weikt koortsachtif 1 Worth a orcwn. ,=2 Voor cngTOs bij Fa. C. H. S. Heiiker, Haarlem

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 9