f250." f125.- f50.- f40.- Spinnewehjes De a. s. zalig verklaring van Don Bosco GROOTE FABRIEKSBRAND TE MAASSLUIS relegrafisch Weerbericht BUREAUXNASSAULAAN 49 dit nummer bestaat uit drie bladen WOENSDAG 1 MEI 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17145 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG OREN NA HET ONGEVAL. Een schilderij uit het Rijks-Museum te Amsterdam gestolen FAILLISSEMENTEN JACCOTEX COLBERT-COSTUMES Gebr. P.& J. SCHUURING De Plattelandersbond en de Tweede Kamer-verkiezingen De drie Dornier-Wal vliegbooten op wegnaar Indië Een R. K. Internaat te Heemstede Dood door schuld Geen non-stop wereldvlucht De nieuwe wet op de N. V. Mevrouw Maart je Offers naar Londen Alle gebouwen der N. V. Ver. touwfabieken in lichter laaie Een geweldige vlammenzee Brandweer der naburige gemeenten te hulp geroepen België—Holland Oude graven in deHervormde kerk te Hillegom Antwerpen als vluchthaven Congregatie der broeders van liefde Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Het nieuwe studio-gebouw te Mtinchen Ned. Bond tot het redden van drenkelingen Het aantal luisteraars in het buitenland Telefoon No. 13866 (drie lijnen} Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN; voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bi} vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT O ADVERTENTIEIM 35 ct. p. regel, VRAAG. EN AANBOD-ADVERTEN- TIES. 1 4 regels 60 cl p. plaatsing; elke regel raeer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den leksl 60 ct. per regel. Alle a honné'sop di t blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaardenf AAAA Levenslange gehéeleongeschik theid tot werken door ITPA bij een ongeval met tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen uUUwi™ verlies van beidearmen, beide beenenof beideoogen: I wUv**doodelijken afloop: 1 £UU> een voet of een oog: I I tüi duim of wijsvinger: bij verlies van een han d, bij verlies van een bij 'n breuk van been of arm bij verlies v. een anderen vinger. Verleden week had in het Vaticaan, in tegenwoordigheid van Z. H. den Paus, de laatste behandeling plaats van hetgeen men in de kerkelijke taal het proces noemt der zaligverklaring van Gio vanni Don Bosco, stichter der Salesia- nen en der Zusters van O. L. Vrouw Bijstand, in de oude en nieuwe wereld bekend als de priester volgens Gods Hart, de redder van zoovele jeugdige zielen door hem gevormd tot een vruchtbaar leven voor kerk en maat schappij. In de consistoriezaal van het Vati caan werd het decreet afgekondigd, waardoor werd verklaard, in naam des Pausen, dat men veilig kan overgaan tot de zaligverklaring van dien pries ter, die zich aan allen gaf om allen voor God te winnen. Tamelijk lang heeft dit proces ge duurd, hetzij in de diocesane curie van Turijn of in de Congregatie der Riten van Rome, maar eindelijk zullen we op Zondag 2 Juni de verheerlijking bijwo nen van den nieuwen Zalige, die eens tot den tegenwoordigen Paus zeide: „Gij, Don Ratti, zult ons eens zeer veel goed kunnen doen." Talrijke voorspeilingen van Don Bosco zijn in omloop, ook een aan gaande de nu geregelde Romeinsche kwestie en een andere betreffende den nu overledenen kardinaal Cagliero, wien Don Bosco het purper voorspelde. Geen profetie van Don Bosco is beter in vervulling gegaan dan die aan Don Achille Ratti, nu Paus Pius XI: „gij zult ons eens veel goed kunnen doen", en die in vervulling gaat met de Pau selijke onderteekening van het decreet der zaligverklaring en de verheerlijking in de Sint Pieterskerk. Ongeveer vijftig jaar geleden begon Don Bosco zijn liefderijk werk en ver zamelde in een schuur, voor alle win den open, een aantal jongens, echte straatjongens, zoovele boefjes, die aan hun lot overgelaten, voor de gevange nis en niet voor de maatschappij op groeiden. In deze oude schuur eenige oude priesters der Salesianen herinneren 't zich nog kwamen destijds vele jonge priesters Don Bosco opzoeken om meer van het nieuwe jeugdwerk, waarvan destijds gesproken werd, te hooren. Een van die jeugdige priesters was Don Achille Ratti, die nauwelijks priester gewijd, kennis kwam maken met Don Bosco. Later, toen de stichter der Salesianen het eerste huis gesticht had voor zijn volgelingen en zijn vriendjes, de geredde straatvlegels, kwamen meerdere priesters naar Don Bosco om hem behulpzaam te zijn. Zoo vertoefde ook de tegenwoordige Paus eenigeu tijd onder hetzelfde dak als Ton Bosco, zat met hem aan dezelf de tafel en had het voorrecht zich ikwijls particulier met hem te kun nen onderhouden. Welk 'n voldoening voor Paus Pius XI om nu dezen voorlooper van onze moderne jeugdwerkers de eere der al taren te verzekerefl! Voor Rome zal deze zaligverklaring- een groote gebeurtenis worden. Wie is er in de wereld, die nooit gehoord heeft van Don Bosco. En als deze in de ge- heele wereld vermaardheid heeft ver worven, dan heeft het land zijner ge boorte en inwoning ook nog daarbij een groote schuld aan dankbaarheid jegens den weldoener, den vader, den Zalige. Zijn verschillende stichtingen j'n in Italië zoo overbekend, zoo po pulair, dat geheel Italië de dagen zijner verheerlijking zal meeleven. Van het schiereiland zal natuurlij kerwijze de stad Turijn en omstreken 't meest jubelen. Een grootsche bedevaart waaraan meer dan vijf en twintig dui zend inwoners van Turijn en bijlig- Bende plaatsen zullen deelnemen, wordt feevormd onder leiding van den kardi- haal-aartsbisschop Gamba, terwijl ook de groote volgeling van Don Bosco, kardinaal Hlond, aartsbisschop van nesen-Posen te Rome zal vertoeven, v'oegt men daarbij de andere bedetoch- ■m, die ter gelegenheid van de eerste zaligverklaring van het Pauselijk Ju beljaar te Rome zullen vertoeven, dan komt men tot het getal van zeventig duizend pelgrims, die te Rome zullen zijn op 2 Juni a.s. en die de groote Sint Pietersbasiliek nauwelijks zal kunnen bevatten. Sint Pieter zal dan waarlijk ook in ^estdos zijn. Wanneer bij het aanhef fen van het Te Deum het beeld van den hieuwen Zalige zal prijken in een zee Van licht boven het hoofdaltaar der basiliek in de glorie der Engelen van "ernini, zullen ook de andere geschil- dorde doeken, voorstellende de wonde- £en door Don Bosco gewrocht, in de kerk onthuld worden. En op het Sint Pietersplein van het balkon der zege- hingen, vanwaar de nieuw gekozene Paus voor 't eerst den zegen geeft aan de Stad en aan de wereld, zal de beel tenis van Don Bosco, opgenomen in de Uien der zaligen, neerzien op het Sint Pietersplein, op Rome, op Italië en ge heel de wereld aan zijn voeten. fh den namiddag van dezen voor de kerk en voor de wereld heerlijken dag, komt dan de H. Vader persoonlijk den hieuwen Zalige vereeren in Sint Pieter eh zijn voorspraak afsmeeken over het christenvolk. 0rh den dag te bekronen, wordt p. avonds de machtige koepel van Sint -leter glansrijk verlicht, gelijk 't zoove- lig Jaar 1925 bij de heiligverklaring van de H. Theresia van Lisieux en Petrus Canisius van Nijmegen. Na de verheerlijking van Rome zal zijn geboortestad feest vieren voor den grooten zoon. Reeds nu is men daar voor aan 't wérk. De groote basiliek van Turijn, door Don Bosco gesticht met een begin-kapitaal van vijftig centimes en dooy hem toegewijd aan O. L. Vrouwe van Bijstand, zal op 9 Juni, een week na de feesten van Rome, schitte ren in het licht van duizenden en dui zenden electrische lampjes, die haar zullen herschepen in een paradijs-visie, waarboven het kleine beeldje der Ma donna, bijstand der christenen, zal uit komen. Dien dag zal het stoffelijk over schot, en dan zal men mogen zeggen de relieken van den gelukzaligen Don Bosco van het kleine bedehuis van Valsalice, waar hij zijn reddingswerk begon, met de grootst mogelijke plechtigheid naar de basiliek van O. L. Vrouwe van Bijstand overgebracht worden. De stoet, die de verheerlijkte overblijfselen van Don Bosco door de straten van Turijn zal begeleiden, zal een gewichtig en tevens een geheel eigenaardig karakter hebben. Alle volkeren, alle menschelijke ras sen, alle landen zullen daarin verte genwoordigd zijn, het tropisch Afrika, China, Japan, de koude streken van het Eskimo-gebied en van Alaska. Men kan zeggen, dat daar tegenwoordig zal zijn de geheele wereld, die Don Bosco in zijn eindelooze menschlievendheid om helsde. Want Don Bosco en zijn volgelingen zijn overal in de wereld en vooral daar waar Christus' naam nog te verkondi gen is, en de christelijke beschaving te verspreiden. Zuster Provino Negro, nu reeds op leeftijd, zal met verschillende harer orde-zusters ook te Rome en te Turijn aanwezig zijn. Zij is immers de kloos terzuster, wonderbaar genezen in 1906 door de voorspraak van Don Bosco. Het wonder is onderzocht en nogmaals onderzocht door geneesheeren, door geheele medische faculteiten, maar zelfs de grootste materialist en de meest ongeloovige der natuurvorschërs hebben niet kunnen loochenen dat een plotselinge genezing van een zeer ernstige maagverzwering een bovennatuurlijk feit is. Opgegeven door geneesheeren en professoren lag zuster Negro op het ziekbed uitgestrekt, zonder zich te kun nen bewegen, zonder zelfs vloeibare le vensmiddelen te kunnen gebruiken. Ze kreeg een ingeving een novene van ge beden te houden ter eere van Don Bosco, maar ze zeide zich zelve: als Don Bosco me in negen dagen kan ge nezen, kan hij het ook nu en plotseling. Na een oogenblik tot Don Bosco gebe den te hebben, wilde ze opstaan en naar de kerk gaan. Men hield haar te bed, maar de geneesheeren moesten er kennen, dat ze ineens en volmaakt ge nezen was en niets van de gevaarlijke maagverzwering overbleef. En sedert werkt en bidt zuster Negro met hare medezusters, gezond en vroolijk en ver heugt zich zeer op haar ouden dag, de zaligverklaring, de verheerlijking van Don Bosco te kunnen medemaken en medeleven. CIVIS ROMANUS. Rome, 26 April 1929. ïH len gegeven was te zien tijdens het Hei- Naar wij vernemen, kwam men gistermiddag tot de ontdekking, dat uit het Rijks-Museum te Amsterdam een schilderstuk gestolen was. Het doek, dat uit de lijst was gesneden, stelt voor de beeltenis van Anna van Brunswjjk, de gemalin van Prins Willem TV. Het is het werk van den bekenden schilder uit de 18e eeuw, Johan Heinrich Tischbein. Het schil^vrlj, dat van 1753 dateert, is 48 x 38 c.M. groot en werd in 1818 door het Rijks-Museum aange kocht. Het gestolen doek was op een niet voor het publiek toegankelijk gedeelte, dat door een gordijn was afgesloten, in het Museum ge plaatst. Men acht het onverklaarbaar, hoe deze diefstal in het werk is gesteld. Onmiddellijk na de ontdekking van de on verklaarbare verdwijning werd bij de politie aangifte gedaan, die in samenwerking met de justitie de zaak onderzoekt. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft de volgende faillissementen uitgespro ken op 30 April j.929 J. Posthuma, houtagent, wonende te Zand- voort, Brederodestraat 1--. Curator mr. J. H. J. Simons, wonende te Haarlem; A. Kabel, schoenmakers*, or-i, wonende te Overveen, Hosperlaan 10. Curator mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, wonende te Haarlem: G. Vet, margarineventer, wonende te Landsmeer Noord A 95. Curator mr. dr. A. P. H. Schreurs, wonende te Haarlem. Rechter-Commissaris mr. Th. Maassen. Opgeheven werd het faillissement van: S. van Geest, wonende te Krommenie. Curator mr. L. Bouman, wonende te Haar lem D<-or het verbindend worden der uitdee- lingslijst zijn geëindigd de navolgende fail lissementen K. Schreuder Thz., wonende thans te Am sterdam. Curator mr. J. C. Y. Nieuwenhuys, wonende te Haarlem. Jac. C. Vrijburg, wonende te Roelof Arendsveen. Curator mr. F. J. D. Theyse, wonende te Haarlem. A. Roose, wonende te Haarlem. Curator mr. J. Gerritsz, wonende te Haarlem. N. Boerkoel, wonende te Haarlem. Curator mr. W. G. J. Veenhoven, wonende te Haar lem. A. Philippo, wonende te Hillegom. Curator mr. A. Bruch, wonende te Haarlem. De firma Bruning en Lenselink te Purme- rend. Curator mr. J. Deenik, wonende te Haarlem. H. L. M. Kuenen, wonende te Haarlem. Curator mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, wonende te Haarlem Wij vestigen Uw bijzondere aan dacht op het artikel Iets aparts op het ge bied van kleeding NAAR MAAT f 98.00 KLEERMAKE R S Kamperstraat 20-22 - Tel. 12474 ïQ De candidatenlijst van den Plattelanders - bond voor de Tweede Kamerverkiezingen luidtv oor Noord-Holland als volgt: Amsterdam: 1. A. Braat, Hekelingen-; 2. P. A. Timmers, Hekelingen; 3. D. Scheringa Pzn., Beemster; 4. mr. C. Vervoom, Herwij nen; 5. Joh. W. Bos, Lonneker; 6. J. H. Zwart, Appelscha; 7. A. D. de Groot, Gro ningen; 8. P. J. Rosenboom, Bodegraven; 9. P. J. Breeman, Niezijl; 10. J. van Hoven, Papendrecht. Haarlem, en Den Helder: 1. A. Braat, Heke lingen; 2. P. A. Timmers, Hekelingen; 3. D. Scheringa Pzn., Beemster; 4. mr. C. Ver voorn; Herwijnen; 5. Joh. W. Bos, Lonne ker; 6. P. J. Breeman, Niezijl. Bij het Departement van Defensie is be richt ingekomen, dat.de drie Dornier-Wal- vliegtuigen op weg naar Nederlandsch-Indlë gisterochtend te 10.15 uur van Alexandretta zijn vertrokken met bestemming naar Bag- dag en om 4.45 te Bagdad zijn aangekomen. Men schrijft ons van geachte zijde: Door de E.E. Broeders van de Congregatie St. Jean Baptiste de la Salie te Heemstede wordt ernstig overwogen aan hun dagschool een internaat te verbinden waarbij dan het lager- in meer-uitgebreid-lager-onderwijs zou worden omgezet. De uitstekende reputatie waarin zich ten aanzien van hun methode van onderwijs en opvoeding de E.E. Broeders ver heugen, kan slechts doen hopen dat de be doelde overweging tot uitvoering der plannen leidt. Het zou 'n groote aanwinst beteekenen voor de katholieken dezer streek. De Maastrichtsche rechtbank heeft behan deld de zaak tegen een 27 Jarig koopman uit Heerlen, thans wonende te Amsterdam, ter zake van overtreding van art. 307 W. v. Strafrecht. Verdachte had, toen hij in verre- gaanden staat van dronkenschap verkeerde, met een snelheid van 80 K.M. gereden tus schen Heerlen en de Locht en daar den mijnwerker Jagers aangereden, zoodanig, dat de aangeredene na enkele minuten overleed. Het O. M. eischte tegen verdachte zes maanden gevangenisstraf. Reuter seint uit New-York: Capt. Harry Lyon heeft meegedeeld, dat hij wel van plan is een vlucht rondom de wereld te maken, maar dat van een non stop-vlucht geen sprake is. Vragen vam den heer Knottenbelt aan den Minister van Jnstltie Het Tweede Kamerlid de heer Knottenbelt heeft den minister van Justitie de volgende vragen gesteld: Zijn de berichten juist, dat bij de behande ling ten dep. van Justitie van aanvragen der ministerieele verklaring, bedoeld by art. 36e van het Wetboek van Kooph.: a. bezwaar wordt gemaakt tegen opneming in statuten van de bepalingen, vervat in de artt. 43g en 43h van genoemd wetboek, daartoe strek kende, dat ook wanneer geen oproeping der aandeelhouders tot de algemeene vergadering heeft plaats gehad en hun de te behandelen onderwerpen niet zyn medegedeeld, de alge meene vergadering van aandeelhouders met algemeene stemmen wettige besluiten kan ne men, wanneer het geheele maatschappeiyke kapitaal is vertegenwoordigd; b. bezwaar wordt gemaakt tegen opneming in de statuten van een bepaling, doortoe strekkende, dat er één of meer commissarissen zullen zyn, wan neer de algemeene vergadering van aandeel houders tot benoeming zal besluiten, terwyi voor dat geval de statuten de taak der com missarissen omschryven? Zoo deze vraag op beide onderdeelen of op één daarvan bevestigend zou worden beantwoord, aan welke wetsvoorschriften meent de minister dan de bevoegdheid, om die bezwaren te maken, te kunnen ontleenen? Zoo de minister mocht meenen een bezwaar als in de eerste vraag sub b bedoeld, te kunnen ontleenen aan het voorschrift van art. 50 van het Wetboek van Koophandel, is die meening dan gegrond op een gebleken be doeling van den wetgever om door de tegen woordige bepaling van art. 50 af te wyken van de onder vigueur van het voormalige art. 44 regelmatig door de Kroon gehuldigde opvatting, dat facultatiefstelling van be noeming van commissarissen in statuten is geoorloofd, of door welk ander motief laat de minister zich dan by zijn bezwaar lelden? Naar wy vernemen zal onze gevierde Ne- derlandsche opera-zangeres, mevrouw Maar- tje Offers, op Zondag 12 Mei a.s. een liederen- en opera-avond geven in Albert Hall te Londen. Men meldt ons uit Maassluis; Een geweldige brand heeft hedenmorgen te Maassluis gewoed in de fabrieksgebouwen aan de Lange Bornestraat. Door tot nu toe onbekende oorzaak men dekt kortsluiting brak tegen kwart Joor zeven brand uit in dat gedeelte van e ongeveer 300 meter lange fabrieken, dat jichter den noorddijk en Noordvliet is ge legen- Toen de brand uitbrak was de eerste ploeg van de 600 arbeiders, die in deze fabrieken werken, reeds aan. den arbeid. Het vuur vond gretig voedsel in het licht brandbare materiaal en het duurde niet lang of het vuur had zich over de geheele lengte d;r fabrieksgebouwen verspreid. Alle arbeiders konden tydig uit de fabriek komen, zoodat geen persoonlijke ongevallen plaats hadden. De brandweer van Maassluis, die beschikt over een stoomspuit en twee motorspuiten, was spoedig ter plaatse, doch vermocht weinig tegen de enorme vuurzee uit te richten. Aan de naastbijgelegen gemeenten werd assistentie gevraagd. Met behulp van de brandweer uit Delft, Schiedam, Rotterdam, Vlaardingen en Maasland, werd de vuurzee met een groot aantal slangen aangetast Het werd echter raadzaam geacht, alle in de omgeving liggende woonhuizen te ontruimen. Ruim 20 huizen aan de Marei- straat, het achterste gedeelte van de Korte Bornestraat, de Nieuwe Kerkstraat en de Nauwe Koestraat, werden door de bewo ners verlaten. Tegen acht uur hedenmorgen stonden alle fabrieksgebouwen in lichtelaaie en het laat zich aanzien, dat van de fabrieken niets gered zal kunnen worden. Men hoopt, dat de brandweer er in zal slagen de aangrenzende perceelen te redden. De brand was tot op verren afstand zicht baar en een groot aantal belangstellenden trok naar Maassluis. Het marktplein stond in zeer korten tyd vol auto's en andere vervoermiddelen. Een groote menigte moest door de politie op behoorlijken afstand gehouden worden. Ook de burgemeester van Maassluis, de heer C. P. I. Domisse, was spoedig na het uitbreken van den brand ter plaatse, om persocmiyk bij het blusschingswerk aanwe zig te zyn. De fabrieken 'te Maassluis van de N. V. Ver. Touwfabrieken, zyn de oudste en grootste fabrieken van deze onderneming. De oppervlakte bedraagt 25.000 M2. De schade is zeer groot, doch kon nog niet worden geschat. Zij wordt evenwel door verzekering gedekt. WUriging in de Belgische ploeg ANTWERPEN,30 April Naar wy ver nemen, zal Vandenbouwhede Zondag a. s. tegen Holland niet uitkomen. De voorhoede is nu als volgt gewyzlgd: Diddens Verhuist van den linkervleugel naar de linksbinnenplaats en Moeschal komt nu rechtsbinnen te staan. Bastin (Antwerp) zal de opengekomen linksbuiten plaats bezetten. De grafkelders in de Nederl. Hervormde Kerk te Hillegom, die gesloopt worden om er een nieuwe kerk te bouwen, hebben de nieuwsgierigheid van zeer velen opgewekt. Dat bleek al spoedig uit de aandacht, die burgemeester Pont aan de grafzerken met opschriften schonk: deze opschriften zyn door hem genoteerd, ten behoeve van het Rpksbureau voor monumentenzorg. De voor heen zichtbare steenen en voorwerpen in de kerk zün beschreven in de Genealogische en Heraldieke Gedenkwaardigheden door mr. P. C. Blois van Treslong, Prins Deel II a, Utrecht 1922. De zerken, die onder den thans verwyderden vloer lagen, waren tot heden niet geregis treerd. Ook de kroniek van Hillegom door Van Loenen beschrijft de vroeger zichtbare zerken en voorwerpen breedvoerig. De directeur van het Rüksbureau voor de Monumentenzorg heeft de graven bezichtigd en er foto's van genomen. Twee van de grafkelders die onder de kerkbanken lagen zyn opengemaakt. Een be- vatte niet anders dan oud vermolmd hout. Deze kelder was afgesloten met een zerk, die uit drie deelen bestond. Het andere graf trok de meeste aandacht. Hierop lag geen zerk. Het gewelf was dicht gemetseld en bij toeval is er een gat in ge- stooten, waarna aan het licht kwam, dat het een priestergraf is geweest. Er stonden vier kisten in, twee naast el kaar en daarboven op yzeren staven weer twee. Het zeer dikke hout der kisten was zoo goed als vergaan, terwyi de onderste kisten vrijwel heel gebleven waren. Zoodra iets aan geroerd werd viel het als stof in elkaar. In een der kisten lag op het geraamte een gedeelte van een stola van een groene kleur, met franje. Daarop was een kruisje in een andere kleur aangebracht. In de tweede kist was nog een stuk van een kasuifel. Schoenen waren ook aanwezig. Een kruisbeeldje en de restanten der gewa den wyzen aan, dat dit graf een priestergraf was. Omtrent de twee andere ïykkisten zyn geen büzonderheden waargenomen. In denzelfden grafkelder bevonden zich stuk ken vermolmd hout, waarvan twee, naast elkaar gelegd, het volgende opschrift in ko peren konspijkers droegen i W-R M en daar onder 1808. De vraag is nu hoe een lijkkist of stuk ken hout met het jaartal 1808 terecht ge komen zyn in een graf, dat dateert van vóór 1600 ongeveer, want er mag immers verondersteld worden dat na de Hervorming in deze kerk geen priesters meer bijgezet zyn. De veronderstelling is gemaakt dat vele jaren na 1808 restanten van oude kisten in dezen kelder geborgen zyn. De kelder zou dan al eens eerder open geweest zyn. Andere vondsten dan de genoemde zyn niet gedaan. Tot heden zyn geen oorkonden van stichting of verbouw gevonden, hoewel sr naar gezocht is. De zerken van waarde worden bewaard, de graven of kelders worden met zand gevuld en straks zal in de nieuwe kerk op dezelfde plaats een cementen of betonnen vloer ge maakt worden. Naar een Reuter telegram uit Antwerpen meldt, heeft daar. by gelegenheid van de inwijding van de luchtiyn AntwerpenHam burg en van het landingsterrein Deume op de iyn Parys—Amsterdam. een groot banket ten stadhuize plaats gehad. In antwoord op toespraken van de heeren Van Cauwelaert en Lippens zeide de heer Plesman namens Nederland met vreugde de geboorte van Ant werpen als luchthaven te begroeten Uitgifte van 500.000 5 pet. Ie Hyp. 15-jarige obligaties De N.V. Ned. Landbouwbank en de firma Lentjes en Drossaerts berichten, dat vanaf Vrijdag 3 Mei de inschrijving is opengesteld op 500.000 5 pet. Ie Hyp. 15-jarige obliga ties, deel uitmakende van een leening groot 2.500.000, waarvan reeds geplaatst 1.500.000, in stukken van 1000, 500 en 100, tot den koers van 100 pet., ten laste van de vereeniging der broeders van Liefde te Venray en Stratum (Gem. Eind hoven). De Congregatie der Broeders van Liefde werd gesticht door den Hoogeerw. heer Triest, Kanunnik te Gent, op 26 November 1807. Zy stelt zich ten doel het beoefenen van liefdewerken met name verpleging van oude mannen, zieken en krankzinnigen, huisves ting van anne werklieden, opvoeding en on- derwys van kinderen van alle standen, doch hoofdzakelyk doofstommen, blinden, weezen en verwaarloosde kinderen. Sinds haar stichting heeft de Congregatie zich sterk uitgebreid en telt thans haar stichtingen in Nederland, België, Etogeland, Ierland, Canada en in de Vereenigde Staten van Amerika. De Congregatie der Broeders van Liefde heeft besloten tot het aangaan eener geld- leening in totaal groot 2.500.000, waarvan reed's geplaatst 1.500.000. De opbrengst der leening zal dienen: a. tot aflossing van alle nog in omloop zynde obligaties der 5)4 pCt. leening, pro resto groot 339.000; b. Het daarna overbiyvende gedeelte is bestemd voor den verderen bouw van een nieuw krankzinnigengesticht te Leuven, welke tevens zal dienen als psychiatrische kliniek voor de Leuvensche Universiteit. De Congregatie der Broeders van Liefde is met haar geheel vermogen en al haar inkom sten ten volle aansprakelijk voor de rich- tige nakoming der verplichtingen uit deze leening voortvloeiende. De gestichten vertegenwoordigen een waarde van ruim 5.500.000. De aflossing der leening geschiedt a pari. De Vereeniging Broeders van Liefde te Venray behoudt zich het recht voor de leening ten allen tyde versterkt of algeheel af te lossen. Zy verbindt zich echter van dit recht geen gebruik te maken vóór 1 Janu ari 1933. Een groote brand heeft hedenmorgen ge woed in de gebouwen der N. V. Vereenigde touwfabrieken te Maassluis. De schade is zeer aanzienlijk. De drie Dornier Walvliegbooten op weg naar Indië zyn te Bagdad aangekomen. Een wetsontwerp is ingediend tot bevorde ring van het onderhouaen van een lucht- dienst tusschen Nederland en Ned. Indië door de Kon. Luchtvaart Maatschappij. In de vergadering der Tweede Kamer is gisteren de behandeling voortgezet van het wetsontwerp inzake de financieele verhou ding tusschen Rijk en gemeenten. Uit het Ryksmuseum te Amsterdam is een schilderij gestolen. De voorzitter der voorbereidende ontwa peningscommissie, jhr. Loudon, ongesteld. Op 10 Mei a.s. zal de Engelsche koning een geheimen raad presideeren. Ernstige botsingen te Berlyn tusschen politie en communisten. Een Italiaan doodt den kanselier der Ita- liaansche legatie in Luxemburg. De vermoedelijke samenstelling van het nieuwe Oostenryksche ministerie. OP EEN BOEKENWURM Al wat in boecken steeckt, is in zijn hoofo gevaren. Vondel STADHUIS-IDYLLE Gelukkig hy en vrij en vroed, Die neen durft zeggen, neen. Dat bondig woord, vol mannenmoed, Tot iedereen. •P. de Genestet. OF EEN LUI WEZEN Ik blyf maar liever altijd aan het begin. Ik laat maar liever waaien wat ik win. T. v. Schagen Barometerstand 9 uur vm.: 748. Voorui' OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 7.57 uur. Onlangs meldden wy, dat er te München een nieuw studio-gebouw in aanbouw was. Thans kunnen wy mededeelen, dat dit ge bouw gereed is. By het inrichten van de studio's heeft men gebruik gemaakt van de ervaringen, welke men over heel dé wereld in de laatste jaren heeft opgedaan. De acoustiek in deze studio's moet dan ook uitstekend zijn voor radio-uit zendingen. By het bouwen Ier studio's is men afge weken van het oude systeem, waarbij de wan den zwaar gedrapeerd worden. Door den bouw van de muren en van de zoldering, en de grondstoffen, waaruit deze zyn samenge steld heeft men dezelfde resultaten weten te bereiken, zonder dat de vertrekken den een- tonigen indruk maken der vroegere gedra peerde studio's. Hoewel dit verschillende moeiiykheden met zich brengt, heeft men ook aan den straat kant van het gebouw studio's gebouwd. De vensters van deze vertrekken zyn. voorzien van dubbele glazen, terwyl de constructie der wanden uitsluit, dat op deze wijze straatge luiden in de studio's zouden kunnen door dringen. In de versterkerkamer komen de leidingen van dertig microfoons in het gebouw zelf en een groot aantal van buiten het gebouw sa men. Op de schakeltafel bevinden zich 150 ignaalllchten. Ook van het kunstmatinge echo-systeem, dat overigens nog weinig toepassing vindt, wordt in dit gebouw gebruik gemaakt. Voorts Is het interessant te vernemen, dat ln de groote studio een concert-orgel in aanbouw is, dat 3183 pypen bevat en 50 registers heeft. Het orgel wordt met drie kla vieren en een pedaal-systeem bespeeld. Hoogste barometerstand 763.8 m.M. te La Coruna. Laagste barometerstand 743 m.M. te Wisby. Verwachting Zwakke of matige, westelyke of zuidelyke wind, gedeelteiyk bewolkt, mogelijk nog een enkel licht buitje, kans op nachtvorst, later zachter. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind heden te kwart over negen aan de posten van Delfzyi tot Hoek van Holland: Attentie-sein neer. In de algemeene vergadering van den Ned. Bond tot het redden van drenkelingen zyn de jaarverslagen goedgekeurd. By de verkiezing van bestuursleden wer den na langdurige discussies de voorzitter, de heer A. Bierlee en de vice-voorzitter, de heer A. J. Meyerink herkozen, terwyl in plaats van den heer C. J. Dreischer, dié bedankt had, als commissaris de heer P. J. Vaalburg te Den Haag werd gekozen. De heer Dreischer werd tot lid van verdienste benoemd. Besloten werd voorts om voor nader on derzoek in handen van een reglementscom missie te stellen eenige voorstellen van het Bondsbestuur, aismedd van Haarlem, Noordwyk en Vlissingen. Tot leden der Techn. Commissie werden herkozen de heeren J. W. van Gemen, voor zitter, P. J. S. Nicolaas, secretaris, H. Cuh- fus, J. F. van Lunteren, B. J. R. Mulder en P. J. Vaalburg. Voorts werd de T. C. uit gebreid met mevr. D. A. NicolaasSchol ten, de heeren R. Krab, G. J. Krabbendam, A. B. Mendelson, allen uit Amsterdam, J. W. F. Moora, P. J. Terwan, M. van Wal- lene en P. J. Kroon, allen uit Rotterdam. De volgende jaarvergadering zal te Zaan dam gehouden worden. Het aantal luisteraars in het buitenland bedraagt thans in Japan 532000, in Noor wegen 63389, in Zwitserland 71305, in Tsje- cho-Slowakye 245194 en in Joego-SIavië 1523.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1