Wij verkoopen EEN Stofzuiger, die goed is Fibbe Wiers i Plaatselijk nieuws HERINGA WUTHRICH Stofzuigerhuis MAERTENS Philip's Radio-Toestellen DE „GENERAL ELECTRIC" - prijs f 110.compleet Assurantiën op eik gebied EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 1 MEI 1929 BLADZIJDE 2 ipex Electr. Waschmachines f275. R.K. Dioc. Land- en Tuin- bouwbond LISSE SASSENHEIM WEESPERKARSPEL. Stofzuigerhuis VOS KOUWENS GROOTE HOUTSTRAAT 15 - TELEF. 15497 WIJDE WORMER. UITHOORN HOORN VOLENDAM PURMEREND Industrie te Volendam INGEZONDEN Primaire weg Amsterdam—Medemblik HAARLEM BURGERLIJKE STAND 14 Nassausfraat 14 BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Twee verloren gewaande chèques terecht De begrafenis der slacht offers van de ontploffing in de potloodenfabriek te Neurenberg Barteljorisstr. 16 - Tal. Ho. 10756 Groote boschbrand bij Berlijn Zendelingen in China in levensgevaar Het nieuwe Italiaansche Parlement endeSenaat bijeen De electrificatie van Menado De Graf Zeppelin Donderdag naar Weenen Op zoek naar de vermiste leden van de bemanning der Italia Algemeene Vergadering Zaterdag 27 April hield de R. K. Diocesane L.and- en Tuin bouw bond in het Bisdom riaarlem zijn algemeene vergadering in het lebouw „St. Bavo" te Haarlem. Nadat om aalf tien een H. Mis was opgedragen voor de leden en overleden leden van den bond, jpende de voorzitter, Mr. Dr. L. N. Deckers, jm elf uur de vergadering met den Christelij- ten groet. De voorzitter heette allen welkom, in het aijzonder den Eere-voorzitter burgemeester Dekker, en den Bonds-Adviseur Rector Kok. Spr. wijst dan in zijn openingsrede op het verblijdende feit, dat het leden-aantal steeds loeneemt, terwijl de instellingen bloeien. Dit wijst op een groeiende belangstelling voor den bond, en op een deugdelijke leiding van Dekwame directeuren, die het algemeen vertrouwen wekken. De geldelijke positie van den bond is gezond gemaakt, dank zij het onvermoeide werken van den Bonds-Advi seur. De werkzaamheden van den bond en van bet secretariaat nemen voortdurend in om vang toe, waardoor een nieuwe inwendige organisatie noodig werd, en naar een nieuw kantoor «noet worden uitgezien. Toch is niet alles botertje aan den boom. Nog te velen willen van de instellingen ge bruik maken zonder zich aan te sluiten bij den bond, en omgekeerd, nog vele leden laten hun instellingen links liggen. Ook hebben wij niet kunnen bereiken de uitgave van een R. K. vakblad voor tuinders, en is onze eerste poging om tot samenwerking te komen met de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur op onwil afgestuit. Daarna werden de notulen, jaarverslag, balans en rekening en verantwoording onver anderd goedgekeurd. Bij het volgende punt van de dagorde kondigt de voorzitter indiening van een voorstel van Statuten-wijziging aan, terwijl de Bonds-Adviseur het lidmaatschap van neutrale reisvereenigingen ten stelligste af raadt, daar dit zeer gemakkelijk leidt tot gemengde verkeeringen en gemengde huwe lijken. Vervolgens houdt de secretaris, Ir. W. J. M. Dekker een inleiding over De lasten van wege het Hoogheemraadschap Noord-Hol lands Noorderkwartier. De voorzitter geeft dan een overzicht van de geschiedenis der afschaffing van pluk- en strijkgelden bij publieke verhuringen en verkoopingen, waarna de vergadering zich uit vóór afschaffing ook bij de publieke verkoopingen. Het ontwerp Mode'-Statuten voor de afdeelingen wordt onveranderd goedgekeurd. De prae-adviezen op de voorstellen der afdeelingen werden aangenomen. Naar aan leiding van het voor-ontwerp van de Land- bouwarbeidswet worden de vraagpunten, ingezonden door den R. K. Nederlandschen Boeren- en Tuindersbond behandeld. De vergadering besloot dan éénstemmig bevestigend te antwoorden op de volgende vijf vragen a) Zal te eeniger tijd een wettelijke rege ling van den arbeidsduur in den land- en tuinbouw aan de orde komen b) Moet deze regeling op den sociaal- organischen grondslag rusten (dus bij overleg tusschen groepen van werkgevers en werk nemers) c) Moet de wet zich beperken tot alge meene normen, en moet de uitvoering hiervan binnen de grenzen dezer normen in handen worden gelegd van het georganiseerde bedrijf zelf door middel van bedrijfsregelingen d) Mogen deze bedrijfsregelingen in uiter ste instantie dus wanneer de groepen van werkgevers en werknemers met tot overeen stemming mochten komen vastgesteld worden door gewestelijke landbouw- of tuinbouwcommissies, welke paritetisch wor den samengesteld uit werkgevers en werk nemers met een of meer door de Overheid aan te wijzen onpartijdige personen? e) Is controle op de naleving der Bedrijfs regelingen door het georganiseerde bedrijf zelf mogelijk en gewenscht Na dé rondvraag, waarvan enkelen nog gebruik maakten, slooi de voorzitter de ••xgactering met den Christelij ken groet. R.K. Voetbalverecniging „Lisse" Gister avond vergaderde de R. K. Voetbalvereeni- ging „Lisse" in het gebouw van den Ned. R.K. Volksbond. De voorzitter, de heer J. C. de Haan, opende deze goedbezochte vergade ring met den Chr. Groet. Hierna werden de notulen voorgelezen van de vorige vergade ring, welke zonder op- of aanmerkingen wer den goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat vermoedelijk het 2e elftal over zal gaan, daar er geruchten gaan, dat het protest, eer tijds ingediend, is gewonnen. Voor den feest avond werd een commissie benoemd, bestaan de uit 5 leden. Voorgesteld werd dezen feest avond te bekostigen door de leden. Besloten werd, dat de leden, die minstens drie weken contributie-schuld hebben, geen toegang zullen nebben op den feestavond. B(j de rondvraag vroeg de heer v. Dijk uitstel der competitie voor het 3e elftal op 2en Pinksterdag. De heer Boot vroeg, ook bij het 3e en 4e elftal voor terreinmateriaal te zorgen. Beiden werden door den voorzitten- beant woord. Hierna werd de vergadering met ge bed gesloten. Uitbreiding school De uitbreiding van de Visserschool is opgedragen aan den laag- sten inschrijver, J*. E. Dijkstra alhier. De uitbreiding bestaat in den bouw van 5 les lokalen, terwijl in den gevel aan de Beuken laan een nieuwe entrée met greotere hal zal worden gemaakt. De bouw der kerk De vorderingen zijn nu buiten, zoowel als binnen merkbaar toe genomen. „Op een oor na is de zaak ge vild", zegt men wel eens en zoo is het ook hier. Als we in het groote gebouw een kijkje nemen, staat alles nog vol steigers. Maar ook deze zullen hun grootste diensten wel ver richt hebben. Htt stucadoorswerk, dat wordt uitgevoerd door den heer L. Bisschops, is in de hoogste gewelven bijna gereed, en ook de schildér verheogt het aanzien door een aardige teint van kleuren. De 4 klokken, welke in den toren zijn aangebracht, hebben reeds een eerste geluid tot ver in den om trek doen hooren, en verkondigen de nadere voltooiing. Met Pinksteren zullen zfj officieel in gebruik worden genomen. De zwaarste klok weegt pl.m. 1470 K.G. 2 October hoopt d« Zeereerw. heer Pastoor de consecratie I van het nieuwe gebouw te doen plaats heb- tri. Gemeenteraad Aanwezig alle leden. De voorzitter doet voorlezing van een mis- sieve van Ged. Staten naar aanleiding van het afstemmen van de nieuwe salarisregeling voor burgemeesters, secretarissen en ontvan gers. Hieruit bleek, dat de raad er wel aan zal moeten wennen, dat de begrooting er wat dat betreft, wel anders uit zal zien, als zij zich in dezen voorstellen. Voorzitter wijst er nog op, dat voortaan het Rijk 70% zal bijdragen in genoemde sa larissen, dus beduidend meer dan vroeger. Naar aanleiding van een klacht over den slechten toestand van het drinkwater in deze gemeente, deelt de voorzitter mede, dat die ellende gauw voorbij zal zij, daar in de Klomp en de 's Gravenlandsche weg beiden zullen aangesloten worden bij de waterleiding en dat ook Ankeveen binnenkort aan de beurt zal komen. Door de firma Sluis was verzócht den Stam- Gemeenteraad De Raad dezer ge meente kwam op Maandag jl. in openbare vergadering bijeen. Aanwezig alle leden, Voorzitter-secretaris is de heer H. ter Cock, burgemeester. Na opening op de gebruikelijke wijze wor den de notulen gelezen en onveranderd goed gekeurd. Uit de ingediende rekening en verant woording van de gezondheidscommissie te Purmerend blijkt, dat de commissie een batig merdijk te harer behoeve zoodanig te verbete- j saldo heeft gemaakt van f 209.53. Proces-verbaal is opgemaakt van de con trole van boeken en kas van den gemeente ontvanger, welke in orde zijn bevonden. In kas was en moest zijn een bedrag van f 612.70 y2. Voorts deelen Gedep. Staten mede, dat zij de bezwaarschriften van de heeren Oos terhof en A. Klomp inzake het besluit tot toekenning van een subsidie van f 200. aan her ziekenhuisverplegingsfonds hebben ontvangen en behandeld, doch niet op de bezwaren van bedoelde heeren zijn ingegaan. Gedeputeerde Staten nemen aan dat be doeld fpnds niet meer dan één keer om deze subsidie zullen vragen. Verder doet de voorzitter mededeeling van een onderhoud, dat hij en de heer Al hebben gehad met den directeur van het Provinciaal Waterleidingbedrijf, in welk onderhoud is verzocht verlaging te willen toekennen van de gestelde garantie, volgens welke de ger meenten het mindere verbruik aan water dan f 6000.zouden moeten bijbetalen. Er is 'in het afgeloopen jaar verbruikt voor f 4422.85. De burgemeester en de heer Al hadden het verzoek voornamelijk gemotiveerd met het feit, dat de prijs van het water is ver laagd van 40 cent op 25 ct. per kubiek me ter, waardoor het dus niet meer zoo gemak kelijk zou zijn een bedrag van f 6000.aan verbruik te bereiken. Door de directie was het bezwaar wel ge voeld en nu hebben B. en W. aan Ged. Staten een verzoekschrift in dezen geest ge schreven, waarop geen bescheid is gekomen. In dit verzoekschrift was medegedeeld, dat de financieele draagkracht van de ge meente een dergelijke uitgaaf niet wettigt en dat de gemeente de gelden gaarne zal be houden voor het Uitbreiden van het elec- trisch net*'in de gemeenten, waardoor het thans nog niet aangesloten gedeelte van de gemeente dan ook in de gelegenheid zal ko men aan het electrisch net te kunnen worden aa- '"sloten. Door Ged. Staten was verder een schrijven ingestuurd inzake de jaarwedde-voorstellen van de burgemeesters, secretaressen en ont vangers der gemeenten, waarin bedoeld col lege uitstel van de behandeling van deze voorstellen mededeelt. ren, dat lasten boven 1200 K. G. zouden kunnen vervoerd worden. B. en W. stellen voor afwijzend te beschik ken en grondden hun redeneering op de over weging, dat ook de andere industrieën in deze gemeente dan ook wel zouden kunnen aankloppen, zooals Ducroo en Brauns, de Amoniakfabriek, de wasscherijen in De Klomp, de boeren aan den Keverdijk en Loodijk. Die moesten het er zelf ook maar voor over hebben en dat hadden ze ook ge daan. De heer Van Klaveren deed nog een poging om B. en W. tot een ander inzicht te bren gen, maar de raad was niet te bewegen en z.h.st. werd dus afwijzend beschikt. Het grasgewas op het kerkhof werd voor 30.verpacht aan J. Groenendaal. Het vermenigvuldigingscijfer werd bepaald op 1. De heeren Meester, Hoogenberg en Van Kla veren werden benoemd als commissie tot het nazien der gemeenterekening. In de vacature-Pronk werd de heer Van Klaveren benoemd als lid van het stembureau in district I. Op een betreffende vraag kwam de heer Breukelaar te weten, dat aan de werkloozen dezen winter een steun was uitgekeerd van 9.— tot 12.—. Hierna sluiting.' De Verkiezingsfilm De vertooning van de film „Het heldendicht der Roomsche Daad" is wel een succes geweest. Maan dagavond was de Patronaatszaal zeer goed bezocht. We legden hier en daar ons oor eens te luisteren en mochten vernemen, dat de film zeer goed in den smaak viel. Voor velen was deze Roomsche uiting een openba ring. Het is een zeer goede gedachte van de R. K. Kiesvereeniging geweest dit machtige propagandamiddel toe te passen. sprekingen op, waarna de vergadering tot later wordt verdaagd. Duivensport Naar wij vernemen zal de Postduivenvereeniging „Ons Genoegen" al hier, haar eerste wedvlucht houden vanaf Baarle-Nassau, met oude duiven. Ook hierin heeft de strenge winter een verlating gebracht, doordat de duivenhou- ders hun koppels niet eerder bijeen hebben kunnen brengen voor de kweek. Want dit is een belangrijk werk, waar het geheele succes van afhangt bij de wedvluchten. Burgerlijke Stand Geboren: Piet, z. van U. E. Bos en J. v. cï. Sluis. Ondertrouwd: Jacobus Franciscus Maas, 24 j. en A. E. H. Kas, 22 j. Adrianus Lukas Pouw, 24 j., en Clara Martina de Blieck, 20 j. Getrouwd: J. Veldhuizen en P. C. de Blieck P. Kooijman en J. A. den Haan H. v. d. Burg en C. F. Beijen. Burgerlijke Stand Geboren: Paulus, z. van J. van RavenswaayVan de Parre Marijtje, d. van C. H. van Oostveen—de Haan Anna C. A., d. van C. H. Smak—Pus Rensje P., d. van J. Grootenbosr—Schurink Adriana, d. van W. J. Willigen—Niezen Dirk H., z. van A. Hoogenboom—Brouwer Ondertrouwd: P. Metselaar en G. Portenge. Burger!. Stand Gehuwd: A. J. Stalen hoef en G. J. P. van Meningen W. Hen- neke en A. W. Kok. Overleden: Maria Elisabeth ten Duys—van Arkel, 59 j. Maria Christina de Gooijer— Huffermann. „De Hanze" De R.K. Middenstandsver- eeniging „de Hanze", afd. Hoorn, zal heden avond kwart over 8 in de groote zaal van het Gezellenhuis een feestvergadering hou den. Na het openingswoord van den voor zitter van de afdeeling, den heer E. Stumpel, volgt het Hanzelied, waarna het verdere deel van den avond aan een gezellig samenzijn zal worden gewijd. Dit samenzijn zal, gezien de medewerking, welke hiervoor wordt ver leend, buitengewoon gezellig worden. Benoemd Tot onderwijzeres aan de R.K. Parochiale Meisjesschool alhier is benoemd mej. J. van Buchem alhier. Emmabloemcollecte De Emmabloemcol- lecte, in onze stad gehouden, heeft opge bracht de som van 395.76 'A. Harddraverijvereeniging De algemeene vergadering van de Harddraverijvereeniging zal worden gehouden Zondag 5 Mei a.s. des middags om twee uur in „de Witte Engel". Eervolle vermelding Op den Nationalen Vakwedstrijd voor heeren bakkerspatroons, te Utrecht gehouden op den 25en April 1929, is de inzending Waterbrood van den heer G. H. J. Konings, bakker alhier, in klasse A. bekroond met eervolle vermelding. R. K. V. V. PURMEREND Purmerend Jun.Volendam Jun. 42 Purmerend II—P.V.C.B. Hl 8—2 Zondag speelde Purmerend II zijn laatsten thuiswedstrijd en wel tegen P. V. C. H uit Amsterdam. De eerste aanvallen zijn voor P. V. C. B.. doch de achterhoede van Purmerend is op haar post. De met windvoordeel spelende P.V.C.B.ers ondernemen verschillende aan vallen, uit een waarvan het onhoudbaar we ten te doelpunten (01), Dan komt Purmerend er wat beter in en bij 'n mooi opgezetten aanval scoort de mid- voor (11). Wederom is het P. V. C. B. dat ten aanval trekt en door misverstand in de achterhoede der Purmerenders weten de gasten van de gelegenheid gebruik te maken door opnieuw onhoudbaar de leiding te nemen (1—2). De Purmerenders zitten echter ook niet stil, en weten, ondanks den heftigen tegen wind, resp. door linksbinnen en linksbuiten den stand op te voeren tot 32, waarmede de rust ingaat. y Na de rust heeft Purmerend het wind- voordeel en is steeds in de meerderheid. Verschillende mooie aanvallen worden on dernomen. P. V. C. B. wordt geheel ingeslo ten en kan het niet verder brengen dan de helft. Purmerend voert successievelijk den stand op tot 72. Tegen het einde krijgt Purmerend nog een penalty te nemen, doch de rechtshalf^ zocht het doel te hoog. Tot slot wordt na een mooien aanval van links de bal door P.V.C.B. corner gewerkt. Deze wordt door den linksbuiten uitstekend genomen en de kleine doelverdediger van P.V.C.B., die toch voor zijn uitstekend ver dedigen een pluim verdient, slaat den bal in eigen doel (8—2). Onze junioren hebben zich eveneens uit stekend geweerd door met 42 van de Vo- lendammer dito's te winnen, nadat de rust met 10 was Ingegaan. Jullie hebben op een uitstekende manier revanche genomen, hoor jongens!! Ga zoo maar door, je ziet, dat het wel kan. Met behulp van particulieren, gesteund door het Zuiderzee-Steuncomité, zal binnen afzienbaren tijd te Volendam een zakken- stopperij worden gevestigd. Den hiertoe benoodigden grond heeft de gemeente reeds beschikbaar gesteld. Met de in verband met de droogmaking der Zuiderzee zoo hoog noodige vestiging van nieuwe werkgelegenheid, zal dan een begin zijn gemaakt. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk De gemeentebesturen van Medemblik, Op perdoes, Midwoud-Oostwoud, het bestuur der Locaal Spoorw. Maatschap jij Hol- landsch Noorderkwartier, het Ambacht „De Vier Noorder Koggen", de Vereeniging „Handelsbelangen", de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Medemblik en de verschillende marktvereenigingen te Medem blik en omstreken, hebben aan de onder scheidene autoriteiten een adres gezonden inzake het Rijkswegenplan 1929. De rijksweg Amsterdam—Wieringermeer- polder—Friesland is in het oorspronkelijk plan geprojecteerd over Pui-merend—Medem blik (primaire weg Amsterdam—Medem blik) In de memorie van toelichting voor de bêgrooting Wegenfonds 1929 werd de weg AmsterdamWieringermeerpolder Friesland eheter geprojecteerd over Pur merendHoorn—Lambertschaag. Door deze wijziging werd deze primaire weg omgelegd naar Hoorn en afzijdig van Medemblik geprojecteerd, met het gevolg, dat de afstand Hoorn—middelpunt Wie- ringermeer nu ruim één K. M. langer zal worden, dan wanneer de weg van De heer Ai brengt in verband hiermede' H&m rechtstreeks over Medemblik, - naar het middelpunt Wieringermeerpolder liep. Onjuist is te noemen de meening van den minister van Waterstaat (Mem. van Ant- verslag uit van de vergadering welke namens den gemeenteraad door hem en den heer Middelburg was bezocht. Inzake de plannen van scholenbouw etc, deelt de voorzitter mede, dat de onderhan delingen met den inspecteur van het Lager Onderwijs zijn uitgesteld tot na 6 Mei. Vervolgens wordt mededeeling gedaan van de zaken betreffende de uitvoering van de Vleeschkeuringswet, 2e halfjaar 1928. Van de vrijbank is geen gebruik ge mar kt en er is een schaap met creoline overgoten en begraven. Bij de bespreking hiervan uit de heer Wijn berg den wensch, dat de verordening zoo gewijzigd zal worden dat bij afkeuring geen keuringsloon van dezen betrokkene zal wor den gevraagd. De schade is dan toch al groot genoeg. De voorzitter maakt er op attent dat zulks dan aan den gemeenteraad van Purmerend zal moeten worden gevraagd, daar deze over de keuringsverordening te beslissen heeft, Hiertoe wordt besloten. Ingevolge voorstel van Gedep. Staten wordt een kleine redactiewijziging aange nomen met betrekking tot de keuringsver ordening ingevolge de Warenwet. Ingevolge aanneming van punt 4 van di agenda wordt besloten aan eenige politie mannen die extra diensten hebben bewezen, een gratificatie toe te kennen van totaal f 100. De Algemeene Bond van Politieperso neel in Nederland, afd. Purmerend verzocht om aan den agent van politie Steffens een sa laris-verhooging toe te kennen van f 200. per taar. Echter zou deze verhooging voor de gemeente practisch niet meerdere uitga ven vorderen, omdat deze bereid is dan de 8 !/2 pensioen, welke voor hem wordt be taald, in de gemeentekas te storten. Hij wordt bij een hooger salaris echter in de ge legenheid gesteld een hooger pensioen te ontvangen. B. en W. stellen voor dit verzoek later te behandelen. Wordt besloten. Dan worden de stembureaux samenge steld voor de a.s.s verkiezingen. Te Neck: H. ter Cock, voorzitter, S. Klomp plaatsverv. voorzitter, J. Haan Dz. en N. Al, tot leden plaatsvervangers de heeren Th. Meerman, C. de Boer en J. A. Kwantes. Aan het Stembureau aan den Westerdwars weg P. Middelburg, voorzitter, N. W. Kra mer, vice-voorzhter, C. Wijnberg en K. Hooman tot leden. Tot plaatsvervangende leden de heeren T. van Twisk, J. Haan Dz. en N. de Goede. Als punt 7 stond op de agenda wijziging van de gemeentebegrooting en vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer voor de inkomstenbelasting dienstjaar 1929/1930. In verband met een ingekomen schrijven van Gedep. Staten en mede aan de hand van de uitkomsten van de belastingopbrengst van het vorig iaar moet de belasting danig worden verhoogd en gebracht van 1 op 4. Dus als men voorheen naast de inkomsten belasting een gelijk bedrag aan gemeentelijke inkomstenbelasting had te betalen, moet men thans 4 maal zooveel aan de gemeente lijke inkomstenbelasting opbrengen. Hoewel deze belastingcijfers door de raads leden als buitengewoon hoog worden aange merkt, acht men het toch noodzakelijk aldus te besluiten. Dan moet nog behandeld worden de goed keuring van de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over het afgeloopen iaar, doch deze zullen de raadsleden eerst met de hee ren van het Burgerlijk Armbestuur zelf be handelen. De rondvraag leverde geen verdere be- woord 17 April 1929, no. 7), dat de aange geven weg AmsterdamPurmerend de kort ste weg tusschen Amsterdam en Friesland, over den afsluitdijk van de Zuiderzee moet vormen. Een weg van Hoorn rechtstreeks over Medemblik naar het middelpunt van den Wieringermeerpolder is korter en loopt bovendien door een veel belangrijker streek, uit het oogpunt van tulp- en landbouw, glas- en bollencultuur, zoodat aan het ont werp 1927 verre de voorkeur dient te wor den gegeven boven het ontwerp over Lam bertschaag. Een rechtstreeksche verbinding van Hoorn naar Medemblik zal vier K. M. korter zijn dan de geprojecteerde weg over Lam bertschaag. Uitvoerig wordt aangetoond, dat de tuin bouwstreek tusschen Hoorn en Medem blik een tweede Westland in opkomst is. Voor deze streek dus een primaire weg naast het door de commissie-Van Aeilst MedemblikHoornAmsterdam, met daar- geprojecteerde kanaal. Met belangrijke cijfers wordt gestaafd, dat èn Opperdoes èn Midwoud, Medem blik e. a. belangrijke land- en tuinbouw- vereenigingen, coöp. malerijen enz. bezitten en dus gaarne de aflevering van land- en tuinbouwproducten langs een ruimen en kortst mogelijken verkeersweg zien. Met het vorenstaande wil men niet op komen voor eenig locaal belang, maar voor de groote belangen van het gewest. In tegenstelling van Lambertschaag, waar in het geheel geen haven of verkeer te water is, heeft de stad Medemblik thans reeds een belangrijke haven, met beurt diensten naar de groote handelscentra en passagiersdiensten. Te Medemblik zijn de noodige sluizen door de Zuiderzeewerken ge bouwd. De gemeente Medemblik heeft voor brug- aanleg zeer belangrijke kosten gemaakt, die volstrekt niet gemaakt zouden zijn, indien de directie der Zuiderzeewerken daartoe niet het verzoek had gedaan in verband met den in 1927 ontworpen weg. Summa summarum: Een rechtstreeksche verbinding HoornMedemblik zal zijn de kortste schakel in den rijksweg Amster dam naar het Noorden en tegelijk de be langen dienen van een zeer nijvere tuin en landbouwstreek. Mijnheer de Redacteur, 't Zij mij toegestaan, nogmaals uwe gast vrijheid in te roepen, om in uw blad 'n ant woord te geven op 't schrijven van den heer Smit e.a. Evenals zij geef ik ook mijn eigen gevoelens weer en zonder aanspraak te wil len maken 't beter te weten dan 'n ander, laat ik 't gaarne aan meerbevoegden over, in deze de juiste richting te wijzen. Ik begin met voorop te zetten, dat de be langen van 't kind en 't huisgezin parallel moeten gaan, omdat hier slechts één doel beoogd wordt, n.1. door een welbesteed leven den Hemel te verdienen. En toch, voor 't eindigen van den verplichten leertijd, kunnen beider belangen in botsing komen. Voor 't kind toch zal 't nuttig zijn 't 7de leerjaar mee te maken, voor 't huisgezin kan 't ver lichting brengen in de groote zorgen, als 't kind eerder kan verdienen. Wat is nu, in 't algemeen genomen, de juiste weg? 't Is nog niet zoolang geleden, dat 't huisgezin 't middelpunt der opvoeding was, hierin ge steund door de Kerk en 't Katholiek onder wijs. Thans is er veel veranderd en zijn 't de straat, de bioscoop, en allerlei vermake lijkheden, die als om strijd de uithuizigheid bevorderen en de opvoeding in en door 't huisgezin min of meer beperken. Hoe eer der nu de jeugd met ouderen In aanraking komt, hoe eerder ze de vrijheid geniet en hoe minder voorbereid ze met de tegenwoordige dwaalleer, ongeloovigheid en genotzucht kennis maakt, zooveel te eerder worden de slechte kiemen opgenomen, welke misschien over 't geheele volgende leven beslissen. De godsdienstig-zedelijke opvoeding in 't 7de leerjaar kan er veel toe bijdragen, om de in trede in de maatschappij met meer gerust heid tegemoet te zien en kan de Jeugd- en Vakopleiding met nog meer resultaat haar werk doen. Ook de verstandelijke ontwikkeling is er ten zeerste bij gebaat, ofschoon ons katho liek onderwijs op zeer hoog peil staat, was de tijd te kort, om ze zooveel mee te geven, als de tegenwoordige tijd vraagt. Voor 't aan- leeren van een vak, voor een bedrijf of 'n zaak is 'n goede dosis kennis geen overbodige weelde. Wat is b.v. de reden, dat 'n winter- avond-tuinbouwcursus met 25 leerlingen be gint en aan 't einde van 't tweede winter halfjaar eindigt met acht, waarvan de mees ten nog eenvoudige vragen schuldig blijven? En zou 't nu voor de toekomstige kleine tuinderspatroons niet goed zijn, als ze met veel vrucht 'n cursus bezocht hadden? Nu is er ook tijd om den grondslag te leggen voor 't latere vereenigingsleven, om de jeugd in kennis te stellen met zoovele schoone instellingen, als b.v. de T.B.C.-be- strijding enz. waarvan vele ouderen nog zoo weinig afweten. Wanneer ze dan later hun intrede in de maatschappij doen, moeten de jongens met het enthousiasme der jeugd zich geven aan de goede zaak, door opvoe ders en jeugdleiders hun voorgehouden. De geachte inzenders hebben vooral den nood van 't groote gezin naar voren ge bracht. Velen, ook ambtenaren, hebben dat zelfde ondervonden. Wat de hulp der kinde ren in 't bedrijf betreft, ga ik grootendeels accoord met 'n langer en op gemakkelijker wijze verkrijgen van 't land- of tuinbouw- verlof tijdens 't seizoen. Dan moeten ze toch helpen en is 't onderwijs, als ze voor en na dien tijd in den tuin zijn, voor hen niet veel waard. Bovendien moet 't geld, dan door de kinderen verdiend,, meehelpen om ze door de kwade posten heen te brengen en wat kleeren aan te schaffen. Dat is ook hier zoo, en is 'n korte oogst voor velen 'n tegen valler. Die seizoendrukte is 'n stagnatie voor t onderwijs. Staat de school in 'n tuin bouwcentrum, dan lilden de geheele klassen er door en moet de schade na de vacantie weer ingehaald worden door intens werken. Betreft 't slechts weinige jongens, dan moet er overleg gepleegd worden tusschen school en huisgezin, om door bijwerken die jongens weer gelijkwaardig te maken met de ande ren. En ten slotte 't groote gezin zelve. Elk kind brengt z'n zegen mee, al vermeerderen ook de zorgen. De oorzaak van de ergste zorgen kan echter verschillend zijn, als b.v. ziekte in 't gezin, malaise in de zaak, tegenspoed in 't bedrijf, werkloosheid, lage loonen enz. Om hierin verbetering te brengen, staat men dikwijls voor 'n moeilijk probleem, waar van de oplossing dikwijls afhangt van 't In zicht en de energie van den persoon zelf. Dikwijls echter zijn goede resultaten te be reiken door eensgezind naar betere toestan den te streven, door organisatie, niet alleen voor vakmenschen, doch ook kleine patroons of arbeiders. Men moet beginnen met te of feren, met contributie, want zonder dat be reikt men niets en nu is 't juist voor 't groote gezin, waarin alleen 't hoofd verdient, 'n groot bezwaar 'n hooge contributie te be talen. Gelukkig wint 't streven meer veld, om juist 't groote gezin in z'n moeilijksten tijd te ontlasten door belasting- en school geldverlaging. Ligt 't nu niet op den weg der corporaties, om ook in dien tijd de con tributie te verlagen. Wat loonsverhooging betreft, ziedaar 't terrein der organisatie. Wanneer ook dat bereikt is, zullen toch zeker de ouders hun kinderen 't 7de leerjaar gaarne gunnen. Geboren: 27 April: d. van G. M. Pieters- Schoorl; d. van M. M. Lestrade-de Regt; d. van J. Walbrecht-de Graaf; 28 April: z. van J. P- Itjeshorst-Vermeer; d. van D. Bouterse-Meijer; 29 April: z. van C. M. Schooneveldt-Hoed. Overleden: 27 April: T. Wester-Bouwens, 59 j„ L. Heerenvest; N. Lelij-Levendig. 81 j„ Damaststraat; J. Oolgaarcft, 73 j., Schoter- weg; M. J. Groot-Zaalberg, 57 j„ Karei van Manderstraat; J. H. C. Ruijter, 79 j., Atjeh- straat; H. Mok, 52 j„ Kamperlaan; M. Schreuder, 57 j., N. Kruisstraat. Heemskerk. T. AMSTERDAM, 30 April Een tiental da gen geleden hebben wij meegedeeld, dat de N.V. Gebrs. Catz' Handels Vereeniging twee cheques, respectievelijk van 117 en 265 dol lar per aangeteekenden brief naar Rotter dam had gezonden, maar dat de cheques niet in den brief bij aankomst werden aange troffen. Het vermoeden bestond toen reeds, dat de beide cheques in een verkeerden brief waren gedaan. Thans is bij de firma Catz uit New-York bericht gekomen, dat de beide cheques daar zijn aangekomen. NEURENBERG, 30 Aprü. (V.D.) Gisteren middag te twee uur vond te Neurenberg de teraardebestelling plaats van de slachtoffers van de ontploffing in de potloodenfabriek Staedtler. De belangstelling was enorm. Vol gens opgave van de politie waren meer dan dertig duizend menschen op de been óm den droeven stoet gade te slaan. In 432 gevallen moest de Eerste Hulp assis tentie verleenen aan personen, die tengevolge van de drukte waren flauw gevallen BERLIJN, 30 April. (V.D.) Uit Krampnitz bij Berlijn werd gisteren een groote brand gemeld. Ongeveer tweehonderd morgen bosch en weide grond stond in brand. De brandweer uit Oost Havelland, uit Potsdam, Kladow en Gatow werd gesignaleerd, doch kon niet voorkomen, dat het vuur zich bleef uitbreiden. Eerst hedenmorgen werd het mogelijk het vuur eenigszins in te perken. Bij gebrek aan water moest men voornamelijk zijn toevlucht nemen tot het graven van breede greppels. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend, maar men vermoedt, dat onvoorzichtigheid van wandelaars het vuur heeft doen ont staan. Bij den brand is ook vrij veel wild omgekomen Op sommige plaatsen heift men de verkoolde cadavers van reeën gevonden. In de Wuhlheide bij Berlijn is gisteren even eens een klein boschbrandje ontstaan waarbij twintig morgen land een prooi der vlammen werden. i LONDEN. 30 April De commissaris van buitenlandsche zaken te Hankau heeft be richten ontvangen, volgens welke het leven van twee Britsche en drie Amerikaansche zendelingen in Taoycan, 15 mijlen ten wes ten van Tsjangte door bandieten bedreigd wordt. De Chineesche autoriteiten hebben troepen tot redding van de zendelingen ge zonden. ROME, 30 April Het Italiaansche coöpe ratieve parlement, dat op 20 April werd ge opend, is gisteren voor de eerste maal bijeen gekomen. De minister van openbare werken, Giovanni Giuriati. werd tot voorzitter van de Kamer gekozen. De Kamer had gisteren ook de vice-presidenten en secretarissen moeten kiezen, doch op voorstel van Turati, den se cretaris van de fase. partij, werden deze be noemingen uitgesteld en werd den voorzitter verzocht een commissie voor deze benoemin gen aan te wijzen. Ook de Senaat is gisteren voor de eerste maal bijeengekomen. Luigi Federzoni werd tot president gekozen. MENADO, 29 April Onder zeer groote belangstelling is de electrische Centrale van de Nederl. Indische Gas-maatschappij in bedrijf gesteld. Hierbij waren o.m. aanwezig de resident, de burgemeester en andere autoriteiten. Dc directeur van de Nederl. Ind. Gasmaatschappij, de heer E. Rusch hield een redevoering, die door den burgemeester beantwoord werd. De electrificatie van Me nado is hierdoor een feit geworden. Indien de weersomstandigheden gunstig zijn, zal het luchtschip „Graf Zeppelin" op 2 Mei a.s. een bezoek brengen aan Weenen. Voorbereidingen worden thans getroffen voor de wereldvlucht in Augustus. Uit Rome wordt geseind: De Italiaansche Ingenieur Gianni Alber- tini, is gisteren, met zeven metgezellen van Milaan naar Bergen in Noorwegen vertrok ken, vanwaar zij op 15 Mei zullen vertrekken voor een expeditie om het wrak van het luchtschip „Italia" en cfe nog vermiste leden van de bemanning van dit luchtschip te vin den. 192»; (N1 e t - O f f i c i e e 1). 458ste STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 39 April 4e Klasse 2e Lijst. Ifooge prijzen: 16280 1500.— 558 6201 100Ó— 11939 400.—. 189 200.—. 284 14909 20105 100.— Prijzen van 65. 86 89 184 228 487 61 340 884 1305 1802 2203 2472 2880 3153 3474 3718 4036 4409 4815 5205 5615 6094 6298 6764 7227 7589 7903 8397 8678 9145 9504 9734 62 483 921 1319 1816 2296 2524 2919 3220 3517 3764 4104 4416 4865 5210 5653 6129 6449 6785 7273 7625 7918 839S 8679 9236 9509 9903 1007 144? 1916 2325 2568 2923 3312 3553 3832 4166 4430 4984 5267 5685 6140 6516 6813 7275 7711 7941 8434 525 1029 1446 2003 2343 2581 2946 3320 3586 3957 4207 4436 5028 5354 5696 6193 6569 6811 7302 7817 7968 8436 546 1043 1595 2059 2359 2621 2959 3338 3G32- "3989 4331 4519 5071 5426 5785 6226 6644 6939 73)2 7839 7976 8472 8857 9340 0583 9923 670 1058 1732 2088 2361 2635 2982 3355 3637 4010 4374 4725 5168 5436 5949 6243 6651 7014 7361 7841 8061 8473 9075 9377 9610 9945 8751 8821 9285 9328 9530 9540 9905 9907 vano 10169 10186 10268 10299 10324 10350 10424 10455 10454 10505 10528 10569 10702 10757 10777 10819 10948 11106 11311 11447 11491 11501 11526 11589 1169S 11786 11865 11880 11927 1193-1 11996 12004 12007 12015 12032 12043 12151 12250 12259 12290 12304 12122 12641 12662 12711 12768 12914 12922 13075 13111 13133 13177 13203 13304 13392 13426 13535 13553 13582 13"84 13610 13652 13684 13790 13845 13886 13935 1395S 13972 14010 14048 14090 14163 14169 11210 14218 14291 14331 1-1385 14396 11413 14470 14481 14696 14772 14796 14910 14936 14962 14965 15020 15070 15108 15120 15158 15194 (5233 15240 15282 15288 15315 15341 15384 15397 15430 15519 15366 15603 15754 15790 15804 15985 1SO07 16089 16179 16193 16216 16222 16328 16334 16437 16476 16601 16651 16652 16755 16800 16S07 16823 16904 16973 17034 17123 17174 17190 17226 17265 17273 17350 1737S 17383 17420 17444 17478 I 17579 17670 17682 17739 17756 17005 1 17906 17919 17976 179S5 18001 1800.3 18200 18216 18225 18327 18456 18473 18664 18684 18713 18819 18825 1S882 18958 19031 19102 10105 19225 1.9282 19444 19487 19534 19555 19613 19627 19711 19749 19753 19768 19778 19785 19994 20000 20006 20058 20107 20121 .'0201 20223 20335 20344 20419 20524 j .'0558 20585 20594 20630 20635 20379 10778 20814 20S65 20940 243 690 1158 1769 2173 2370 2783 3027 3368 3697 4042 4404 4771 5170 5459 5958 6257 6735 7041 7368 7857 8238 8567 9141 9397 9664 10044 10368 10585 11204 11671 11942 12051 12391 12973 13359 13587 13916 14117 14354 14715 14976 15205 15365 15,647 16158 16385 16761 17068 17320 17567 17347 18026 18514 18896 19289 19529 19847 20171 20529 20687 304 748 1210 1789 2175 2374 2S25 3130 3421 3701 4055 4407 4799 5193 5480 5987 6283 6754 7082 7564 7899 8248 8611 9143 9483 9698 10075 10405 10896 11255 11683 11989 12110 12424 12976 13386 13606 13932; 14121! 14382 14731 14978 15206 15370 15695 16178 16414 16766 17093 17337 17568 17887 18084 18590 18899 19440 19630 19956 20189 20549 20694

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2