Kerknieuws Plaatselijk nieuws Cheque-koersen Bernard l.v.LIEMT Amsterdamsche Beurs TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 1 MEI 1929 BLADZIJDE 3 De Nederlandsche pelgrims te Rome Audiëntie bij Z.H. den Paus RECHTSZAKEN Een aanrijding met doode- lijke afloop Poging tot moord darmreinigingsmiddel te zyn. De houtbewerkersstaking te Zaandam FINANCIEN Eerw. Zusters van den Allerheiligsten Verlosser KUNST EN KENNIS Katholieke Illustratie GROOTEBROEK ENKHUIZEN KREYMBORG's coupe heeft stijl Hoofdprijzen Ned. Staatsloterij MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARN:BANK Complete Meubileering Eetkamer-, Salon- en Slaapkamer Ameuble menten in moderne en Eng. Stijl. Mahonie en Eiken Verwulft 9 Gr.Houtstr.62 Gr.Houtstr.67 Tel. 10657 Tel. 12839 VOLENDAM STOOMVAARTLIJNEN Berlün 36.— MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam Periaa •OOiH Oude Dell Oostkust Senembah Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic Milw. 6t Pau) Kansas City South Erie Railr Prolongatie loo1/, 251 177 166 105 190 90% 142 79 10 De Nederlandsche pelgrims, die momen teel te 3ome vertoeven, zijn door Z. H. den Paus in audiëntie ontvangen, waar de H. Vader hen heelt toegesproken. Omtrent deze audiëntie wordt aan de „Msb." o. m. het volgende gemeld: Er werd tegelijkertijd audiëntie ver leend aan de pelgrims van de nationale bedevaart en aan de pelgrims, die met pas toor Offermans naar Rome waren gekomen. Nadat de nationale bedevaart in de eerste en de groep Offermans in de aangrenzen de zaal in het Vaticaan, hadden plaats ge nomen, begaf het comité van de bedevaart en het bestuur van de Rotala Neerlandica zich naar de paramentenzaal, waar zich reeds de Bisschoppen bevonden. Een gejuich steeg op, toen ook twee Ne derlandsche zouaven, de heer Louwers, uit Amsterdam, met het Mentanakruis getooid, en de heer Royakkers, uit Helmond, in de paramentenzaal werden uitgenoodigd. In het midden van deze zaal stond de eerste steen van het Nederlandsch college, die Donderdag gelegd zal worden.. Eveneens was daar aanwezig een album van het Apostolaat des Gebeds, dat den Paus door Mgr. Van de Wetering werd aangeboden. Deze Broederschap, die op groote schaal dè vereering van het Goddelijk Hart bevor dert, heeft in niet minder dan 175 talen prentjes laten drukken. Van al deze is een exemplaar in het album aanwezig. Het is uitgevoerd in folio met wit parkamenten band. Teen Z. H. de Paus de paramentenzaal binnentrad, voorafgegaan door de Palatün- sche eerewacht en geëscorteerd door de Nederlandsche kamerheeren Ernest Laane en Heijmeijer, werd Z. H. begroet door onze Bisschoppen en werd Z. H. het bovenge noemde album aangeboden. Vervolgens werd alle comitéleden tot den handkus toegelaten en meerderen aan den Paus voorgesteld. Toen Z. H. bij de twee zouaven gekomen was, informeerde hij belangstellend naair hun naam en leeftijd en legde hun zege nend de hand op het hoofd. Daarna zegende de Paus dén eersten steen van het Nederlandsch college en gaf mgr. Van de Wetering een medaille in étui, welke in den steen zal worden inge metseld. Toen de H. Vader daarop de audiënte- zaal binnentrad, werd hij onder daverende toejuichingen ontvangen en nadat allen tot den handkus waren toegelaten, ver- eenigden allen zich voor den Pauselijken troon, waarop Z. H. zich nederzette. Rechts van hem stonden de maestro di camera Mgr. Caccea, Mgr. v. d. Wetering en Mgr. Eras; iinks van hem Mgr. Venini, kamerheer des Pausen, Mgr. Diepen, Mgr. Smit en daar naast de comitélederi van de bedevaart. Mgr. Van de Wetering hield toen in het Pransch de volgende rede: Rede Mgr. Van de Wetering H. Vader, Te midden der talrijke scharen, welke dit iaar uit alle deelen der wereld naar de Hoofdstad der Christenheid stroomen, hebben de Katholieken van Nederland het zich tot een godsdienstigen plicht gerekend zich bij deze aan te sluiten om ook getuigenis af te leggen van den diepen eerbied en de vurige kinderlijke liefde, welke hen aan den verheven Persoon van Uwe Heiligheid ver binden. Inderdaad, H. Vader, ik aarzel niet te verklaren, dat ik de tolk ben van hun innig ste overtuiging, als ik Uwe Heiligheid ver zeker, dat alle Katholieken van Nederland in volle overeenstemming met hun herders, zich doordrongen voelen van de levendigste vreugde bij gelegenheid van de twee heer lijke gebeurtenissen, welke de wereld ont roerd hebben: Uw gouden priesterjubilé en be gelukkige schikkingen, welke ten doel badüen de Romeinsche kwestie op te lossen. Naar aanleiding van deze zoo belangrijke gebeurtenissen, hebben wij ons gedrongen gevoeld naar hier te komen, om aan de voeten van Uwe Heiligheid neer te leggen de verzekering van onze kinderlijk-eerbie dige gevoelens en om haar in naam van overeenstemming mét hun herdersnmóeap a'le Katholieken van het land van den H. Wiliibrordus, onze beste wenschen aan te bieden, als waarborg voor hun kinderlijke Ücfde. H. Vader, wü danken den goeden God voor de onuitsprekelijke weldaden, waar mede Hij Uwe Heiligheid in de uitoefening Harer heilige functies overladen heeft, sinds den dag, welke door de H. Priesterwijding m Haar leven als het keerpunt van Gods Wonderbare leiding gekenmerkt is en wi) Wenschen Uwe Heiligheid geluk met al het e°ed, dat Haar priesterlijken ijver geduren- de vijftig jaar op de meest verschillende gebieden van het Christelijk apostolaat heeft bunnen verrichten. Moge de goede God nog lang Uw voor de Kerk zoo kostbaar leven behouden, opdat Uwe Heiligheid kunne blijven voortgaan met veel heilzame Werken voort te brengen, zoowel voor de eer van God als voor het heil der Kerk en van de geheele wereld. Wü danken voorts den Hemelschen Vader, dat Hij Uwe Heiligheid de wüze leiding ingegeven heeft, welke tot de op lossing van een crisis geleld heeft, waarvan de gevolgen, tot levendige droefheid van w Vaderhart en van al Uw kinderen, zich arnstig deden gevoelen, tot nadeel van de harmonie tussehen Kerk en Staat en voor- al ten nadeele van de onafhankelijkheid van Uw geesteijkle souvereiniteit. Wü bieden Uw Heiligheid onze oprechte Belui-wenscncn aan bü de gunstige beëindi- fdg van dezen noodlottigen toestand en wü suieeken den Heer, dat Deze U de blüde vol doening schenke de herstelde harmonie te 2ien vereeuwigen en er heilzame gevolgen Jan waar te nemen in het godsdienstig aven der guheelt samenleving. Vader. Ev"°u. de Nederlandsche Ka- klieken, eenige dagen geleden te Utrecht, ader leiding van hun Bisschoppen ver ruigd, m tegenwoordigheid van Zijn Ex- ebentie den Apostolischen Internuntius, ge- uigems va ,iun kinderlijke gevoelens Je- =ons Uw persoon hebben afgelegd, zoo durf nUi voor den troon Uwer Heilig heid, verzexeren, dat zij steeds zal mogen 0konen op hun aanhankellijkheid en hun onwankelbaar geloof. Wü zullen bereid zün, om steeds Uw wijze oorschriften op te volgen, ons steeds on- oorwaardelük naar Uw raadgevingen en o'ding te schikken en met geheel ons hart ue belangstelling te beantwoorden, welke Uw ^aderlijke welwillendheid steeds voor onze Ustellingen getoond heeft. rk zou in myn plicht te kort schieten, udien ik Uw Heiligheid niet bedankte voor Ie geheel büzcndere sympathie, welke Ztf 'oor ons vaderland, vooral in verband met de hoogere studiën, getoond heeft. Is het niet waar, dat onze Katholieke Universiteit te Nümegen, welke onlangs zoo heerlijk haar eerste lustrum gevierd heeft, van naar stichting af, het voorwerp van Uw Va- derlüke welwillendheid geweest is? En als, in de schaduw zelf van den Apos tolischen Stoei, binnenkort een centrum van noogere studies voor de xl.deriand- sche priesters door de stichting van een College, zai verrüzen, zal dit kunnen ge schieden, dank zü Uw aanmoedigingen, maar vooral dank zü Uw edelmoedigheid. Ter eeuwige herinnering aan het groote aandeel, dat Uwe Heiigheid in deze stich ting gehad heeft, hebben wü gemeend het nieuwe instituut, onder den naam van uw verheven persoon te moeten plaatsen. Moge dan de studenten, in afwachting, dat het onderscheidingsteeken van hun klee ding als een embleem vastgesteld zü, zich allen, in de oogen der geheele wereld, on derscheiden door de uitstraling van hun wetenschap, door de schittering van hun godsvrucht, maar vooral door hun toege wijde liefde voor den Plaatsvervanger van Jesus Christus. Mogen zü aldus, het hooge Beschermheer schap waardig, als de leerlingen, die aan het College Pius XI verbonden zün, her kend kunnen worden- De H. Vader spreekt de pelgrims toe Toen het applaus op deze rede verstomd was, sprak Züne Heiligheid de Nederland sche pelgrims ongeveer als volgt toe: Met genoegen heb Ik geluisterd naar uw Aartsbisschop, die de welsprekende en hartelüke toik was van deze menigte en Ik ben getroffen door de sympathieke gevoe lens van Mün kinderen uit Holland. Ik heb respect voor alles, wat door u gedaan wordt op sociaal gebied, voor de hoogere studiën en vooral op godsdienstig gebied en ik hoop, dat gü ook in de toekomst de zelfde kinderlüke liefde en hetzelfde vurig geloof zult bewaren en altüd eenzelfde aanhankelükheid zult betoonen jegens de H. Kerk en den Paus. Van alle kanten ontvang ik gelukwenschen bü mün priester- jubilé. Ook thans van Holland en die geluk wenschen zün mü dierbaar. Ik heb niet anders dan woorden van lof over Holland en deze vergadering in tegen woordigheid van zün Bisschoppen, is mü een bewys van zün medeleven met dèn Paus. Bü mün rondgang onder de pelgrims, heb ik de bewüzen er van gezien, hoe dit alles geen schyn, maar werkelijkheid is. Weest dan welkom in deze stad als leden der groote katholieke familie, als lieden van geloof, van godsdienstzin, aanhankelylo- heid en toewijding jegens den plaataoe- kleeder van Jesus Christus. Van ganscher harte hopen wü, dat deze pelgrimreis u stichting moge brengen. Moge dit uur er een kostelüke herinnering aan zün. Wü brengen eer aan Holland voor deze mooie pelgrimage, voor zijn geloof en kin derlüke toewijding jegens myn persoon en jegens onze Moeder de Heilige Kerk. Ik ben tevreden over het brave Holland, over zijn eerbare kleeding, onver zyn onder- wys en de opleiding zyner geestelykheid, over zyn eerbare kleeding, over zün onder- langs zyn eerste lustrum heeft gevierd. Door de ontwikkelingsgeschiedenis van al deze factoren loopt een gouden ketting, die Holland met Rome verbindt. Gü toont een levendige belangstelling voor alles wat de kerk betreft en daarom eer aan Holland. Altijd hebt gy geluisterd naar den Paus, wat er ook gebeurde. GU zfjt hier dan ook als geliefde kinderen in ons huis. Ik wü u narielyk zegenen met uw pries ters, die voor u werken en uwe bis schoppen, die u leiden. Gy respecteert hier ook degenen, die zyn achtergebleven en daarom zult gü teruggaan met een zegen ook voor hen. Ik zegen ook uwe familieleden, uw kleine kinderen, die uw hoop zyn en een by- zonderen zegen ook voor uw zieken en on gelukkige». Bij myn rondgang heb ik nog een paar oude mannen ontdekt, die zich vrüwillig ter beschikking van den Paus hebben gesteld. Ik zegen hen, u en al myn dierbare Hol landers. Als een bewijs van mün erkentelykheid stel ik er prijs op, een souvenir aan mijn priesterjubilé voor u persoonlyk aan uw Aartsbisschop te overhandigen. Een geweldig applaus brak los na deze woorden. De rede van den Paus was meermalen door lulde juichkreten onderbroken en na den pauselijken zegen, klonk een herhaald hoerageroep en de kreet „Leve de Paus", totdat onder het vertrekken van Z. H. een enthousiast „Aan U, o Koning der Eeuwen" door de zalen van het Vaticaan klonk. Hierna gingen allen hoogst voldaan en begeesterd weer uit het Vaticaan wag. De audiëntie had ruim een uur geduurd. Mr. A. Baron van Wijnbergen heeft een invitatie van Mussolini ontvangen, om hem een bezoek te brengen. Toen op 22 December 1927 zekere Carel Roest den rijweg van de Frederiksstraat te Amsterdam overstak, kreeg hü plotseling een duw van 'n snel naderenden auto, tengevolge w-.arvan hü tegen een vagen werd geslingerd. Het ongeval liep leelyk af: het slachtoffer liep een rechterbeenbreuk en een wervel kolombreuk op en reeds den volgenden dag over'eed hü aan een hieruit ontstane vet- embolie. Tegen den chauffeur van den auto, een 23- jarigen winkelbediende, werd een strafver volging aanhangig gemaakt, aangezien hü roekeloos snel en zonder geluidsignalen te geven zou hebben gereden. De Amsterdam- sche Rechtbank veroordeelde hem deswege op 1 Mei van het vorig jaar tot drie weken hechtenis, van welk vonnis de veroordeelde in hooger beroep ging. Het Amsterdamsch Gerechtshof gelastte toen een nieuwe in structie en gisteren diende de zaak opnieuw voor dit college. Verd. bleef by zün in alle verhooren afge legde verklaring, dat hy niets van de aan rijding heeft gemerkt; z.i. heeft hy daar mede niets uitstaande. Als deskundige werd gehoord de heer Bos, inspecteur by de Verkeerspolitie. Op een vraag van president mr. Jolles, of het niet moge- lük is dat er geen aanrijding heeft plaats gehad, antwoordde desk. dat er verschillende mogelijkheden zijn. Het slachtoffer kan een stoot hebben gekregen van den zijkant, het spatbord of van de voorwielnaaf van den auto; het feit, dat op den auto geen sporen van beschadiging te vindc- waren, beteeker z.i. allerminst, dat er geen aanrüding heeft plaatsgehad. De advocaat-generaal, mr. A. baron vau I BIJ GEBREK AAN EETLUST, oprispen, Harinxma thoe Slooten, merkte op, dat de slechte maag, trage spijsvertering, darmver- nieuwe instructie niets heeft opgeleverd, stopping, opgeblazenheid, stofwisselingskwa- ofschoon spr. er ter wille van de objectiviteit j len, netelroos, jeuk, bevrüdt het natuurlijk op wilde wyzen, dat het meermalen voor- I „Franz-Josef'-bitterwater, het lichaam van komt, dat menschen onbekookt oversteken en j de opgehoopte afvalstofvergiften. Reeds vele pardoes tegen een auto oploopen. In de on- jaren geleden hebben de oude meesters op derhavige kwestie was spr. er echter van over- het gebied der geneesmiddelenleer erkend, tutgd, dat verd. de schuld draagt van dit dat het „FRANZ-JOSEF"-water steeds ge- ongeval, weshalve hü persisteerde bij zyn toond heeft een volkomen betrouwbaar eisch tot bevestiging van het vonnis der re-htbank. De verdediger, mr. Van Essen, zeide aller minst overtuigd te zün, dat het slachtoffer door verd.'s auto is aangereden; pl. conclu deerde dan ook tot vrijspraak van zün cliënt. Uitspraak 14 Mei a.s. (Adv.) Het O. M. bij de Haagsche Rechtbank vorderde gisteren tegen een gewezen huis knecht van het krankzinnigengesticht Oud- j Rosenburg te Loosduinen, J. O. van O., we- gens moordaanslag op een zuster van deze van zijn woning een ruit ingeworpen. De instelling, tegen wie hü een wrok had, ge- dader ,s bl- de PoIitie bekend, pleegd in den avond van 16 Januari j.l., Bij een werkwillige in de Jaschykofstraat tot zes jaren gevangenisstraf, met ter be schikkingstelling van de regeering na afloop daarvan, zulks In verband met het uitge brachte deskundigen-rapport, omtrent de geestvermogens van verdachte. Uitspraak 13 Mei as. 0 7 pCt. Ie Hyp. 15-jarige ObUgaOeleening groot 240.000 De N. V. Nederlandsche landbouwbank en de firma Lentjes en Drossaerts berichten, dat vanaf Woensdag I Mei de inschrijving is opengesteld op een 7 pCt. 15-jarige obliga- Meleening groot 240.000, verdeeld in stuk ken van 1000, 500 en 100 ten late van de Congregatie der eerw. Zusters van den Allerheiligsten Verlosser te Bühl (Baden) tot j len koers van 93 pCt. De Congregatie der Eerw. Zusters van den Mlerheiligsten Verlosser werd in 1848 ge- -tlcht Het oorsnronkelük Moederhuis was gevestigd te Oberbronn (Elzas-Lotharin- -en). Na den oorlog veroorloofden de Fran- sche autoriteiten het den Zusters niet in het ">ude klooster terug te keeren. De Duitsche Zusters moesten teen een nieuw Moederhuis ■dichten, hetwelk in opdracht van den H. Stoel gevestigd werd te BUhl (Baden). De geheele Congregatie telt ca. 1300 Zus ters, werkzaam zijnde in 236 verschillende nederzettingen, verdeeld over de voornaam ste plaatsen van de provincie Baden-Hessen. Het doel der Congregatie is hoofdzakelijk verzorging en opvoeding der Jeugd, alsmede verpleging van zieken en verzorging van -mden van dagen. De Eerw. Zusters hebben in 1928 aange kocht het bekende Kurhaus te Bad-Dürr- '-teim (Schwarzwald). Deze aankoop werd voor een belangrijk gedeelte gefinancierd uit eigen middelen, terwül het restant der koopsom als hypotheek op het Kurhaus werd gevestigd. De Congregatie wenscht echter deze hypo theek af te lossen, weshalve zy overgaat tot •itgifte dezer leening» De Congregatie der Eerw. Zusters van den Mlerheiligsten Verlosser te Bühl, vertegen woordigd door hare rechtspersoon, is met 81 hare bezittingen en inkomsten volledig aan sprakelijk voor de verplichtingen uit de on derhavige leening voortvloeiende. Bovendien 's tot meerdere zekerheid voor de obligatie- ouders een eerste hypotheek op goudbasis verstrekt op onbelaste eigendommen der Con gregatie. De aflossing der leening geschiedt pan. De Congregatie heeft het recht de leening ten allen tüde versterkt of algeheel af te los sen; zij verbindt zich echter van dit recht geen gebruik te maken vóór 15 Februari 1932. Indien tot versterkte of algeheele af- 'ossing mocht worden overgegaan, zal hier. van minstens één maand tevoren moeten worden kennis gegeven aan de N. V. Neder- 'andsche Landbouwbank te Amsterdam en aan den Trustee dezer leening. De Katholieke Illustratie van deze week jevat de volgende interessante foto's; Kinderen van het woeste land; Een ver- -ameling roerdompers en reigers; Het Sta dion van Passadena, Amerika; Voorjaars- iloementen toonstelling; De Cross-country van de Utrechtsche Jachtvereenlging; De rechtszaak tegen VJe Wükstra; Reeuwijk's Meubelmagazijn verbrand; De bollenvelden in bloei; Overval te Amsterdam; De Engel- sche Spoorwegkoningin in ons land; Stads beeld uit Dublin; Twee pagina's foto's van de Reparatie-inrichting der Duitsche Luft- Hansa; De Anker-ketting van de „Bremen"; De nieuwe kruiser „Königsberg" in gebruik genomen; De Centrale van de Berlünsche brandweer; Het Fransche stoomschip „Paris" te Rotterdam in reparatie; De opening van het Italiaansche Parlement; Nederland van uit de lucht, Eindhoven en Leeuwarden. TEKST: Het Raadsel van Medelo, door J. C. W. Duncker; De verwildering der Jeugd in Sovjet Rusland, artikel geïllustreerd met foto's door Hans Kologrivov S.J.; Vertrouw alle menschen, behalve...... door J. W. Brou wers; Berti, ons Paterke, door Johann D. Degreef; Ideaal door M. van W.; Het Eucha ristisch wonder te Alkmaar, geïllustreerd met foto's; De wolven en het Lam, door J. S. Fletcher; een pagina voor onze vrouwen, een Jeugdpagina, benevens een bladzyde ont spanning, w.o. Schaakrubriek, Postzegelru- brlek enz. is opgenomen. De werkwilligen van buiten In aansluiting aan ons bericht van gis teren, deelen wij nog mede, dat in totaal 21 werkwilligen van buiten zyn aangekomen. Per trein kwamen zij tot Amsterdam en werden van het station onder geleide van 16 agenten te voet en 2 agenten te paard, eenige marechaussees te paard en eenige rijksveldwachters naar een aan de De Ruij- terkade gereed liggende schuit gebracht, welke Pont (de Kwadyk) geëscorteerd door eenige politlevaartuigen naar Zaandam werd gesleept. By het uitgaan der diverse werven was het weder druk van stakers, die de werkwil ligen aldaar opwachtten en onder de noo- dlge uitroepen naar huis begeleidden. Aan de Prins Hendrikkade, alwaar gister middag door een der patroons der fa. Mid delhoven een schuit hout werd overgeladen met behulp van eenige kantoorbedienden, was veel drukte en belangstelling, echter zonder dat handtastelykheden voorvielen. Van de stakingsleiding vernamen wij, dat de werkwilligen der firma Pont, bij wie de menschen van buiten tewerk gesteld zijn, Dinsdagavond te hunnen huize zouden wor den bezocht, teneinde deze menschen te bewegen, het werk neer te leggen. Zooals reeds werd gemeld, trokken de stakende houtbewerkers, die de komst van de werkwillige Spakenburgers hadden gadege slagen, zoodra deze laatsten op het eiland van de fa. Pont aan hun oog onttrokken waren, kalm af. Ook later op den dag was het in de omgeving van het eiland zeer stil. Of de Spakenburgers in de loods of op de W"~vcn werkzaam waren, viel van den wal af niet waar te nemen. Aan de uiteinden van het eiland zag men alleen een met een kara bijn gewapenden Ryksveldwachter surveil- leeren. De openbare weg op het eiland, welke toegang geeft tot de Zaandamsche bad- en zweminrichting, is door de politie afgezet, zoodat niemand op het eiland wordt toege laten. Bü het naar huis begeleiden van werk willigen is het in tegenstelling met de laatste 1 straat, waarin is gevestigd de Coöperatie „De dagen weer zeer rumoerig geweest. By de Samenwerking". zulke vereeniging, zou men de bedoeling ken nen, doch dan is het te laat; Dus, katholieken, niet doen!! Kerkwijding en feestelijke ontvangst van den Bisschop Gisteravond vergaderden in het Patronaat ■Je vertegenwoordigers van een dertigtal ver- cenigingen uit de parochie onder voorzitter schap van burgemeester Schrijnder. De vergadering was belegd door het bestuur van de K.S.A. met. het doel Monseigneur A-n- genent 'n feestelijke ontvangst te bereiden bü zijn bezoek aan de parochie op 14 en 15 Mei a.s. Van alle zijden was er spontane medewer king en laaiende geestdrift om den Hoogen Gast op een Hem waardige wijze te ontvan gen. De Middenstand had reeds het prachtige aanbod gedaan de geheele versiering van het Kerkplein voor zijn rekening te nemen. De versieringsplannen werden echter staande de vergadering opgevoerd tot illuminatie, eerepoort remise, tracé Snoekstraat, Pastorie en 'ev. eerepoort Oostgrens, waarvoor even eens voorloopig de verdere medewerking werd verkregen van Middenstand, L.T.B. en Meis jes-congregatie. Verder werd een beroep ge daan op alle parochianen om eigener bewe ging buurtcommissiën te vormen, ten einde ook de overige gedeelten van den Zessteden- weg (dorpstraat) passend te versieren, alle vlaggen uit te steken en desgevraagd een of fertje te brengen. Met enthousiasme werd begroet het voor stel om den stoet te doen gaan tot de Oost grens der Parochie. Voor het formeeren van dien optocht wees de voorzitter er op, dat we onzen beminden Bisschop, die als socioloog van naam zoo in dit tijdsbestek en in ons diocees past en op wien wij trots gaan, omdat hy zoo met alles meeleeft, geen grooter genoegen kunnen doen dan met het demonstreeren van het bloeiende Grootebroeksche vereenigingsleven. Het aan brengen van de noodige lyn en kleur komt dan op het tweede plan. Het ontwerpen van den stoet, wat overi gens een verrassing dient te blijven, verliep zeer geanimeerd en vlot. Op verzoek van notaris Ruiter stelden de meisjes der congregatie zich beschikbaar om de collecte te verzorgen tot dekking der on kosten. Het huldigingscomité werd als volgt samenge steld: Pastoor Teule, eere-voorzitter; Bur gemeester Schrynder, voorzitter; Notaris Ruiter, secretaris en als leden: Kapelaan Stammeyer voor Patronaat en Gezellen: J. Buysman voor Kerkbestuur, L. T. B. en Boe renleenbank; S. Schaper Jr., voor de K.S.A. en C. Sistermans voor den Middenstand. De voorzitter dankte voor de schitterende medewerking en wenschte Pastoor Teule toe, dat hij straks, als Monseigneur binnenkomt, even trotsch zal kunnen gaan op zijn paro chianen als op zijn mooie nieuwe kerk. Radio-Centrale Naar men ons mede deelt is ten behoeve van de Enkhulzer Radio- Centrale aangekocht een pand, in de Wester- NOORDSCHARWOUDE, 1 Mei. 3500 K.K. Peen, 6.10—6.60; Kleine Peen 3.90—4.30. 2600 K.G. uien, 5.806.50. Grove uien 5.90. Drielingen 4.30. 31000 K.G. roodekool 15.10 —30.30. 8400 K.G. Gelekool 14.40—28.30. 31200 K.G. witte kool 11.20—19.50. 1600 K.G. aardappelen, Bravo's 2.20. Blauwe aardap pelen 2.90. PURMEREND, 30 April. Coöperatieve Eierenveiling. Aanvoer 146819 kipeieren. 70/85 K.G. 7.80 per 100 stuks. 65/66 K.G. 5.80—6.40 per 100. 63/64 K.G. 5.70—6 per 100. 60/62 K.G. 5.40—5.70, 58/59 K.G. ƒ5.40 -5.60. 56/57 K.G. 5.30—5.50. 53/55 K.G. 5—5.30. 50/52 K.G. 4.80—5. 273.397 een- deneleren 4.90—5. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT, 1 Mei 1929 196 vette kalveren, le kw. 1.101.20, 2e kw. 90—1.10. 3e kw. 8090; 143 nuchtere kalveren 813; 470 varkens, Holl. le kw. 1.01—1.02, Holl. 2e kw. 1.00—1.01; vette var kens 981.00. TER AAR, 29 April. Veilingsbericht van de R. K. Tuindersvereeniging ,.St. Phocas". Sla I 2.50—8.60, ld. II 1.40—4.30, id. m 90 ct„ per 100 krop; slavellen 4560 ct. per kist; spinazie 24.60—26.50 per 100 K.G. Trekking Woensdag 1 Mei 1000. no. 20293. 400. no. 12363. 200. no. 20850. 100. no. 20083. 1481. 4525, 8925. WOENSDAG 1 MEI uitoefening van haar taak werd de politie door de geheele stad door een groote groep stakers gevolgd. Slechts schoorvoetend wer den de bevelen van de politie opgevolgd. Kort nadat een werkwillige naar zijn woning in de Vinkenstraat was gebracht, wierp men hier met een rüwielsleutel een ruit in. Voor de woningen van werkwilligen, waar op deze wyze molest wordt gepleegd, plaatst de politie een vasten post. Dit heeft, aldus de commissaris, tot gevolg, dat het corps voor een behooriüke uitoefening van den dienst te keiln wordt en de stakers hem op die manier noodzaken versterking aan te vragen. Belangstelling van de stakers bestond voor de gisteravond gehouden raadszitting. Toen burgemeester Ter uaan de zitting opende, was de publieke tribune geheel met stakers bezet. Direct na de behandeling van de inge komen stukken stelde de voorzitter de aan gevraagde interpellaties en dt mot'.e van den heer Bosman om de stakers tüdens den duur van het conflict gratis gas en eleetriciteit te leveren, aan de orde. Na ampele debatten, waarna door den heer Plooyer (S. D. A. P.) werd verzocht eenige soepelheid te betrachten bü de inning van voor eleetriciteit en gas verschuldigde bedragen, werd het afwyzend advies van B. en W. aangenomen. Hierna krygt de heer Plooyer toestem, ming zün interpellatie te houden. De heer Plooyer is van oordeel, dat er de laatste weken te veel politievertoon is, waardoor de arbeiders, die op kalme en waardige wijze hun strijd /oeren, onnoodig worden geprik keld. Het optreden van enkele hoogere poli- tie-ambtenaren veroorzaakt de moeilijkhe den. Den stakers wordt belet contact te krügen met de werkwilligen om hen tot andere gedachten te brengen. Spreker stemt toe, dat de taak van de polit'e zeer moeilijk is, doch er dient niet verhinderd te worden de werkwilligen te volgen. Ook acht hü het niet juist, dat als den werkwillige iets wordt toegeschreeuwd, men de stakers direct verbaliseert. De voorzitter onderschrijft de klachten tegen de politie niet. Dat het politievertoon groot is, ontkent spreker. In normale tijden is het corps reeds te klein. Dit conflict maakte uitbreiding met de Zaandamsche brigade van de rijksveldwacht noodig. Wethouder Kamphuys (R.K.) kan zich in denken, dat er grieven zyn, doch deze zyn er zoowel by de stakers als by de patroons. Spreker hoopt, dat, hoe de oplossing moge zün, aan dit conflict, waarbij naast de werk gevers en werknemers, de geheele gemeente is betrokken, zoo spoedig mogelyk een einde komt. Aan het slot van de interpellatie wordt met de stemmen van de S. D. A. P. en den com munist Bosman tegen, besloten aan de rijks veldwacht een vergoeding voor gemaakte overuren toe te kennen. Een neutrale voetbalvereeniging? Reeds dagen liepen er geruchten, thans verscheen een bericht dat er eene neutrale voetbalver- eeniging is opgericht, welke ten slotte ook katholieke voetballers wil aantrekken. Niet genoeg kan daartegen gewaarschuwd worden. Het moge waar zijn, dat de opzichter vol strekt geene bybedoelingen bezit, en alleen maar wil voetballen, het spelen in neutraal verband ls op zichzelf reeds niet aan te be velen. Al zou het voorloopig niet nadeelig zün, op den duur moet het een. verkillenden invloed uitoefenen op het geloofsleven. In ieder geval is daar het kerkelijk voorschrift, om zich ka tholiek te organiseeren en er is geen enkele reden om daarvan af te wyken. Hier heeft cene R. K. Katholieke Voetbalbeweging haar bestaansrecht bewezen. Waren er eerst finan- cieele bezwaren, deze is men thans te boven gekomen. Ten sterkste moet dus het deelnemen van katholieke zyde aan dergelyke neutrale Ver- eenlgingen ontraden worden In dit geval moet dubbele voorzichtigheid worden be tracht. Een gewone neutrale vereeniging voorziet ten minste in eene behoefte voor de anders denkenden. Dit is hier geenszins het geval. Hier wordt met een speciaal doel eene ver eeniging op neutralen grondslag opgericht. Pas wanneer men het resultaat zou zien van Verjaardag Prinses Juliana Ter gelegen heid van den verjaardag wn Prinses Juliana wapperde Dinsdag van alle openbare Rijks- en Gemeentegebouwen en van vele particu liere woningen de vlag. Des morgens van acht tot negen uur gaf de stadsklokkenist, de heer R. C. Crevecoeur, een carrillonconcert vanaf den Zuidertoren. Des avonds trokken een tweetal muziekcorpsen n.l. het Patrimonium- muziekcorps en het muziekgezelschap „De Eendracht" door de gemeente en gaven hier en daar muziek. Ondanks de koude trokken deze muzikale wandelingen flinke belang stelling. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND BORNEO (thuisr.) pass. 29/4 Penm. ENGGANO (thuisr.) 29/4 v. Genua. SALABANGKA (uitr.) pass. 29/4 Dungenew. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ BARALT 27/4 v. Cristobal n. Guayaquil. BERENICE 29:4 v. Trapani n. P. Empedode. BODEGRAVEN (uitr.) 29/4 v. Curasao n. Cristobal. CLEMENCEAU 29/4 v. Malta n. Gibi. ELLENSBORG 29/4 v. Amst. n. Odensa. EOS 28/4 v. Amst. te Stettin. FAUNA 29'4 v. Bremen n. Amst. GANYMEDES 25/4 v. Constantinope! n. Dedeagatch. HAARLEM 29/4 v. Maracaibo n. Barahona. IRENE J0/4 v. Gibr. te Amst. IRIS 30/4 v. Stettin te Amst. JUNO 29/4 v. Malta n. Amst. MEROPE 29/4 v. Melilla n. Alicante. NEREUS 29/4 v. Musel n. Oporto. NOTOS 29/4 v. Gravosa n. Bari. ORANJE NASSAU (thuisr,) 29/4 5 o. v. Havre o. Amst. PERSEUS 29/4 v. Barcelona n. Tarragona. TELLUS 30/4 v. Amst. te Rotterdam. VESTA 29/4 v. Algiers n. Amst. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ MANDAR Rott. n. Batavia 29/4 's midd. 12 u. op 2 gr. 32' N.B. en 94 gr. 2' O. L- MANIPI Rott. v. Batavia, 29/4 's midd. 1 u. oyp2J gr. 4' N.B. en 66 gr. 4' O.L. HOLLAND—AMERIKA LIJN BURGERDIJK 29/4 van Rotterdam te Baltimore. DINTELDIJK, Pacifickust naar Rotterdam, 29/4 van Southampton. DRECHTDIJK, Rotterdam naar Vancouver, 29/4 van Londen, pass. 30/4 Deal. EDAM, New-Orleans naar Rotterdam, pass. 30/4 Oues- sant. MEISSONIER Rotterdam,'Pacik. 28/4 van Victoria (B.C.) SPAARNDAM, Rotterdam naar New-Orleans, 29/4 te Bilbao. HOLLAND—AFRIKA-LIJN GIEKERK (uitr.) 28/4 van P. Natal. NIJKERK (thuisr.) 29/4 te E. Londen. SUMATRA (thuisr.) 29/4 van Dar-es-Salaam. HOLLAND—OOST-AZH-LIJN OOSTKERK (uitr.) 30/4 te Port Said. HOLLAND—BRITSCH-INDIë-LIJN SCHIEKERK (uitr.) pass. 29/4 Gibraltar. IJSELKERK (uitr.) 29/4 van Madras. ROTTERDAMSCHE LLOYD DELI (uitr.) 30/4 van Port Said. INSULINDE (thuisr.) 3/5 v.m. 6 uur te Marseille verw PATRIA (uitr.) 30/4 te Sabang. SIBAJAK (thuisr.) 2/5 uur v.m. te Colombo' verwacht. TABANAN (thuisr.) pass. 30/4 v.m. 2 uur Gibraltar. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN BELATRIX 29/4 van Rotterdam te Buenos-Ayres. JAVA—NEW-YORK-LIJN BOSCHDIJK 29/4 van New York te Philadelphia. SALAWATI, Java naar New York, pass. 29/4 Perim. EMZETCO LIJN JONGE ANTHONY 29/4 van Valencia naar Rotterdam. SAN ANTONIO 29/4 van Cotrone naar Trapani. NEDERLANDSCHE SCHEPEN AMSTELSTROOM 26/4 van Plymouth te Fowey. APOLLINARIS ms. 29/4 van Remagen te Londen. BATAVIER III 30/4 v.m. 9 uur 45 van Rotterdam te Gra- vesend. BETSY ms. 29/4 van Roermond te Londen. BEVERWIJK 30/4 van Swansea naar Montreal. BOOMBERG 29/4 van Rouaan te Methil. CITO ms. 29/4 te Londen uitgekl. naar Duinkerken. EMANUEL ms., 29/4 van Elaples te Londen. FOXHOL, Lammen 28/4 van Antwerpen te Grimsby. GOUWE 29/4 van Eousse te Danzig. GOUWESTROOM 29/4 van Amsterdam te Manchester. JOHANNA 28/4 van Nantes naar Poortershaven. LUTGERDINA ms., 29/4 te Londen, uitgekl. naar Duin kerken. MAAS 29/4 van Newcastle te Sundswali. MAASSTROOM 39/4 van Amsterdam te Leith. OOSTERSCHELDE ms., 26/4 van Yarmouth te Favers ham. ROSSUM 29/4 van Rotterdam te Teneriffe. RIJN 28/4 Gibraltar gep. Bona naar Rotterdam. STOLWIJK 30/4 van Sas van Gent naar Emden. TRENT 30/4 van Rouaan te Methil. TWEED 28/4 van Rotterdam te Oron. WEAR 30/4 van Rotterdam te Aberdeen. VECHTSTROOM 28/4 van Amsterdam te Huil. IJSSELDIJK 29/4 van Rotterdam te Roaario. ZEELAND ms. 29/4 te Londen uitgeklaard. 58.95 59.05 Parijs 9.70 9.80 Brussel 34.50 34.60 Jonden 12.06% 12.07% Zflricl) 47.90 48.— Rome 13.— 13.10 Madrid 35.80 Weenen 34.85 34.95 Nev-Vork (cable- 2.48% 2.49% Praag 7.30 7.40 Warschau 27.— 27.10 Kopenhagen 66.25 66.40 66.25 66.40 Stockholm 66.40 66.55 WOENSDAG 1 MEI Vorige Opening Koersen heden Staateleeningen 6% Nederland 191£ 5% Nederland 1918 4)4 Nederl 1916 4)4 Nederl 1917 4%.N.-Indië 1923 D 1)4 7a N.Ind 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mü Industrie én Marg Unie Calvé Delft Nederl. Kunstzüdr Maecubee van Berkei's Pat Nieuwe Phllipa..» industr. Buitenlan*. Anaconda Separator Zweedsche Lucifers MUnbouw Boe ton Münbouv Alg. Exploratie n Petroleum Dorische Petr Gaboes Con. Olie t-eudawa ntarland Oil Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia RubO Rott. TapanoeH Serbadjadi ISSSISH Sllau V. I. O. O. Allied - Intercontin Rubber Scheepvaart Holl Amerika IJJr dito Gem Elgend Kon Ned Stoomb Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine pref. Suiker RVA... Poerworedjo Vorstenlanden Actions Idem......... Tabak Dell Batavia 100V„ 101 98'*/ 98u/i, 96*/, 240 1 165 185% 419 160 1 370% 119 257 893% 235% 161% 375 1 276% 217% 373 110 39 j% 213% 38% 40 V, 68 65 89 222% 6'/, 47% 632% 80% 163 143 459% 419 175% 470% 217 66% 3l6/16 87'/i6 72%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 7