t f750- f250.- f125.- f50- f40.- De Indische zender Gebr.P.&J.SCHDURING Spinnewebjes dit VRIJDAG 3 MEI 1929 0 Telegrafisch Weerbericht BUREAUXNASSAULAAN49. Ai O ADVERTENTIE*! 35 ct. p. regel© ■g. NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17147 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Willem Mengelberg in Berlijn De rijkscommissie werkverruiming De boventallige leerkrachten Zijn steeds aan huis te ont bieden. Onze stalen-collec- tie wordt gaarne geheel vrijblijvend toegezonden. Het concours te Zandvoort Het tragisch ongeval met één der drie Dornier-Wal vliegbooten Een vliegtuigongeval te Soesterberg Lijk van een man opgehaald De Indische mail Iets over den aanleg van proefvelden De Graf Zeppelin weer te Friedrichshafen terug gekeerd De Engelsche luchtschepen binnenkort gereed voor de proefvlucht De gestigmatiseerde van Konnersreuth Sluit geen geldswaarden in brieven, die niet aange- teekend zijn Het mirakel van het H. Bloed te Alkmaar OUDER-AMSTEL Voornaamste Nieuw? fötMRLYK-Sffc J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Een protestdemonstratie bij den tol te Leimuiden Poging tot moord Felle brand in een dakpannenfahriek te Echt Na den brand te Maassluis Telefoon No. 13866 (drie~li;nen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3,25; per post, per kwartaal i 3.58 bij vooruitbetaling. COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alleabonné'sop dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden fAnnn tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I wUuUi* Levenslangegeheeleongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: bij een ongeval met doodelijken afloop; bij verlies vaneen hand, een voet of een oog; bij verlies van een duim of wijsvinger; bij 'n breuk van been of arm bij verlies v. een anderen vinger. Zoo wordt hij genoemd, omdat hij opge licht is met kapitaal van menschen, die be langen in Indië hadden. Echter tot goed ver- Waan van de zaak het volgende: Deze Indische Zender is niet bedoeld als *en instituut voor den handel daarvoor •taan de Rijkszenders beschikbaar maal ais een cultureele stichting, juist zooals1 de tenders van Huizen en Hilversum. Wij beschouwen echter dezen zender, niet Ween dienstig om Indië te bereiken, maar Ook voor alle landen der aarde, wij noemen kern: „de Wereldzender." Want hij bestrijkt geheel de wereld. Zuid- Afrika en Zuid-Amerika, Australië en Indië en verder alle landen, die ten Noorden van fieze streken gelegen zijn. Deze wereld-zender is geroepen om den band te leggen en te bewaren tusschen alles, Wat wij Groot-Nederland kunnen noemen. Deze wereldzender moet bereiken alle Ne derlanders, die over de aarde verspreid zijn en ze in verbinding houden met het Moeder land. Overal ter wereld, waar Nederlanders wo- hen moet hij doordringen om ze nooit te doen vergeten het land, waar zij geboren Werden, om ze in aanraking te houden met de Nederlandsche historie, om de liefde in de harten te bewaren voor het land, waar bun ouders en voorouders geleefd hebben ®n gestorven zijn, waar hun familie nog Woont waar de vriendschap nog doet den ken aan de dagen van weleer. Dat is de groote beteekenis van den wereldzender, die te Huizen staat te wachten om door de Ne derlandsche cultuur in gebruik te worden ge nomen. Voor ons Katholieken is aan dezen zender hog heel wat meer verbonden, dat van het grootste belang is. Wij hebben-onze Nederlandsche Missiona rissen over heel de wereld verspreid. Er is Wel geen land, dat naar evenredigheid van de bevolking, zulk een aantal uitzendt. In 120 verschillende landen van de geheele aarde zijn onze Nederlandsche Missionarissen verspreid. Ruim 40 verschillende orden er. congregaties zenden van ons land uit over alle deelen der aarde hun leden ter verkon diging van het evangelie. Veertien missie huizen en 21 kloosters leiden in ons land meer ■«an 2000 jonge mannen en vrouwen op voor de verspreiding des geloofs in vreemde ge westen. Daar is bijna geen land ter wereld, hoe afgelegen ook of onze katholieke Nederland sche priesters en religieuzen zijn er vertegen woordigd om de Boodschap des Heils te brengen. Wie dat maar ook even overweegt, begrijpt van hoeveel gewicht voor ons katho lieken het is, ons deel te hebben in de*- grooten wereldzender van Huizen, waardoor Wij in de gelegenheid komen met de verst verwijderden van onze Missionneerende land- genooten voeling te houden en ze mede te doen leven met het leven hunner geloofsge- nooten, bloedverwanten en vrienden in het Vaderland. Wat dit voor hen beteekent? Dat zou alleen degene ten volle kunnen beseffen, die jaren ver van de beschaafde wereld verwijderd geleefd heeft en daar on dervond den voortdurenden strijd in zijn ziel tegen zijn vaderland en zijn bloedverwanten; en daar buiten de beschaving levend zien voortdurend moest wapenen tegen het groote gevaar een slachtoffer te worden van het onbeschaafde milieu, waarin hij leefde. Steeds met alles wat hem dierbaar is in zijn vaderland in connectie te staan, het is een onnoemelijke verlichting in het zware, ontzenuwende leven, dat hij leiden moet. Doch niet alleen voor onze Nederlanders In den vreemde in het algemeen, en vooi onze Missionarissen in het bijzonder is de Wereldzender van de grootste beteekenis, ook foor alle Katholieken over de geheele wereld Verspreid. En hier komt naar voren het algemeene, bet internationale der Katholieke Kerk. De Wereldkerk, die in de toekomst door hiiddel van de radio den band der éénheid nog sterker zal samentrekken en die met Neder land een begin maakt om tot inniger saam- hoorigheid te komen. Want als wij de ons naar billijke verhou ding toekomstige zenduren op den grooten Zender zullen bezetten, zal de eerste proef genomen zijn om niet alleen, zooals Kardi naal van Rossum schreef, het Missiewerk vruchtbaar te maken, maar ook om geheel de Katholieke wereld op de hoogte te stellen van elkanders werken, elkanders wetenschap en organisatie voor het geestelijk en stoffe lijk heil der menschheid. Het Katholieke Nederland zal het eerste zfjn, dat daarmede begint en welke perspec tieven zich daarmede, als anderen volgen voor ons openen, is niet met mogelijkheid te benaderen. Katholieken van Nederland, bij het enthou siasme dat gij thans ten toon spreidt voor een eigen Nederlandschen zender, voegt er °°k bij het enthousiasme voor den „Wereld tender." Vergeet niet, ons radio-werk is pas be- gonnen. Steunt Uw Katholieken Radio Omroep °m het met Gods hulp te voltooien. Pastoor L. H. PERQUIN, O.P. Men meldt ons uit Berlijn: Ter eere van Willem Mengelberg, die op bet oogenblik met het Concertgebouw-orkest Vi Berlijn vertoeft, heeft de leider van de cultuur-politieke afdeeling van het Duit- sche departement van buitenlandsche zaken ten dejeuner aangeboden in hotel „Bristol". Onder de gasten bevonden zich de Neder landsche gezant te Berlijn Graaf van Lim burgstirum, de vroegere Duitschegezant Den Haag Rosen, prof. Max von Schil lings, de „Generalmusikdirectoren" Kleiber en Klemperer, dr. Fritz Stiedry, prof. Ar nold Schoenberg, intendant dr. Eger e.a. Van het departement van buitenlandsche zaken waren verschillende heeren aanwezig, waaronder de kunstreferent „Geheimrat" Siebvers. Ook het Pruisisch ministerie van teredienst was vertegenwoordigd door zijn telerent prof. Kestenberg. Dezer dagen vergaderde de Rijkscommis sie Werkverruiming te 's-Gravenhage, on der voorzitterschap van prof. dr. W. H. Nolens. De commissie betreurde het, dat inzake de draadlooze zendinstallaties Kootwijk Bandoeng vice versa nog geen beslissing is gevallen ten gunste van de Nederlandsche industrie en d'at nog altijd rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid, dat de bouw dier installaties niet ten goede zal komen aan de ontwikkeling der Nederland sche nijverheid. Bericht was ingekomen van dén voorzit ter van den Raad van Ministers, dat aan een bepaalde onderneming geen financieele steun kan worden verstrekt. Besloten werd de onderhandelingen over het vestigen van een industrie in Drente voort te zetten. Inzake de voorbereiding van den bouw van enkele groote rivieren werden met ge- noegen eenige mededeelingen vernomen. Verslag werd gedaan van een bemidde ling, welke de commissie verleend had, om een order hier te lande te behouden van groot belang voor een van onze jongste industrieën. Voorts werd medédeeling gedaan van een belangrijk aantal gevallen waarvoor de be middeling der commissie was ingeroepen, om te trachten dat orders hier te lande zouden worden geplaatst en niet ten goede zouden komen aan de buitenlandsche in dustrie. Hierbij werd opgemerkt, dat voor al van dezijde van het Ministerie van De fensie veel medewerking werd ondervonden. Bij de rondvraag kwamen ter sprake dc moeilijkheden, welke onze industrieele on dernemingen vaak ondervinden om vol doende crediet te verkrijgen. Ministerieel antwoord op de vragen van den heer Ketelaar Op de vragen van den heer Ketelaar; 1. Acht de minister de gevallen, waarin door toelating van leerlingen en de invoe ring van het zevende leerjaar een aantal leerlingen, uitgaande boven de grensgetal- len van de schaal der „technische herzie ning" de school bezoekt, niet een bijzondere omstandigheid, waarin het 2de lid van art. 56 der Lager-onderwijswet 1920 toepassing heeft te erlangen, als bijv. mede in verband met het verdwijnen der assistenten uit de school deze, wat het aantal leerkrachten betreft, in ongunstiger omstandigheden komt te verkeeren dan te voren? 2. Zijn, met name, als een school op den datum van toelating 78 leerlingen telt, of een andere school 232, deze aantallen dan niet zoodanig, dat afgescheiden van het gemiddelde over het vorige jaar boven de nog overgebleven leerkrachten een leer kracht ingevolge art. 56, 2de lid, dient te worden toegestaan? 3. Acht de Minister het niet toestaan van surnumeraire leerkrach ten in deze gevallen niet in strijd met de door hem in de Kamerzitting van 21 De cember j.l. gedane toezegging, dat een rui mere, soepeler toepassing van dit artikel zal plaats vinden? heeft minister Waszink geantwoord; 1. De omstandigheid, dat door het ver plicht ontslag van een assistent het aantal leerkrachten aan een school vermindert, is naar de meening van den ondergeteekende noch op zichzelf noch in verband met de in deze vraag bedoelde vermeerdering der schoolbevolking reden tot toepassing van het tweede lid van artikel 56 der Lager- onderwijswet. Tegenover het verdwijnen van het instituut der assistenten en het herstel van de zevenjarige leerverplichting staat immers de vervroegde wederinvoering van de gunstiger leerlingenschaal van 1923. 2. Vermeerdering van het aantel leerlingen in den loop van het jaar tot 78, d.w.z. met slechts zes kinderen boven het in de leer lingenschaal van 1923 gesteld grensgetal voor een z.g.n. tweemansschool, acht de on dergeteekende inderdaad niet een bijzonder geval als in artikel 56, tweede lid, der wet bedoeld, ook dan niet, wanneer aan deze school de assistent moest worden ontslagen. Aan de in deze vraag bedoelde „andere school", waar het aantal leerlingen wordt ondersteld te zijn gestegen tot 232, zal in 1928 vermoedelijk geen assistent zijn ver bonden geweest, zoodat het waarschijnlijk minder juist is ook in dit geval van „over gebleven leerkrachten" te spreken. Afge scheiden hiervan acht de ondergeteekende ook hier geen bijzonder geval aanwezig, hetwelk zou moeten leiden tot afwijking van den algemeenen regel, n.l. dat het aan tal wettelijk verplichte leerkrachten, waar voor uit 's Rijks kas vergoeding wordt ver leend, wordt beheerscht door de gemiddelde schoolbevolking over het vorig jaar. 3. Het niet toestaan van Rijksvergoeding voor bo ventallige leerkrachten in de bovenbedoelde gevallen is allerminst in strijd met hetgeen de ondergeteekende in de Kamerzitting van 21 December 1928 heeft toegezegd. Die toe zegging gold uitsluitend de door den heer Zijlstra besproken mogelijkheid, dat door daling van het gemiddeld aantal leerlingen^ eener school beneden een grensgetal van de 48-schaal, doch niet beneden het voor een gelijk aantal leerkrachten geldend grensge tal van de leerlingenschaal van 1923 een onderwijzer op 1 Januari 1929 zou moeten worden ontslagen, die over eenige maanden toch weer in dienst zou mogen worden ge nomen. In aansluiting aan hetgeen hij te dezer zake reeds mededeelde op blz. 7 van de Memorie van Antwoord op het Voorloo- pig Verslag van de Tweede Kamer betref fende het wetsontwerp tot vervroegde we derinvoering van de leerlingenschaal van 1923, heeft de ondergeteekende bij de mon delinge discussies over dat wetsontwerp spe ciaal voor dit geval ruimere toepassing van artikel 56, 2e lid, toegezegd. Hij motiveerde dit met de opmerking, dat dit aan het Rijk geen geld zou kosten, omdat het wachtgeld van den ontslagen onderwijzer in dit korte tijdsbestek toch gelijk is aan het salaris. Een verdere strekking mag aan deze toezeg ging niet worden gehecht. KLE E R MAK ER S K AMPER STR. 20-22 TELEFOON 12474 Vraagtonze abonnementsvoorw. Haarlems Vocaal Dames Ensemble onder leiding van Mej. Corry Bijster, neemt deel aan het zangconcours te Zandvoort op 9 Mei a.s. (Hemelvaartsdag). Het komt uit in de 2e afd. Vrouwenkoren met verplicht koor „De Engelkens" van Herm. Dijkstra. Het vrije nummer is Avondlied, van Bernard Zweers, Omtrent het tragisch ongeluk met een der drie Dornier Walvliegbooten, de D. 22, die op weg naar Indië, te Bagdad is neergestort, waarbij een der leden van de bemanning, of ficier-vlieger P. Everts, gedood werd, seint Reuter uit Bagdad nog het volgende: De 3 vliegbooten waren Dinsdag hier aan gekomen en zouden Vrijdag den tocht naar Batavia voortzetten. Het ongeluk geschiedde tijdens een proefvlucht, welke werd gemaakt om het toestel te inspecteeren. De machine vloog zeer laag over de Tigris en kwam daar bij in aanraking met de telegraafdraden. De piloot wist de machine in goede orde op de rivier te doen dalen, maar het vliegtuig, dat aanmerkelijke vaart bezat, taxide met groote snelheid over het water ën kwam daarbij in botsing met de schipbrug. De propeller sloeg over de brug. doch het toestel raakte bekneld tusschen twee pontons. Luitenant Everts werd tegen een balk ge slingerd en was terstond dood. De beide an dere inzittenden liepen weliswaar ernstige verwondingen op doch hun toestand is naar omstandigheden zeer gunstig. Het veronge lukte vliegtuig dat begon te zinken is door den Engelschen luchtvaartdienst op den wal gebracht. Het gansche personeel van dezen dienst zal deelnemen aan de begrafenis van luite. nant Everts, die op Vrijdag is bepaald. De echtgenoote van den verongelukten pi loot kreeg op tragische wijze kennis van het geen in Bagdad was geschied. Zij had n.l. naar de Msb. meldt, met een andere dame, een familielid, in de Bijenkorf te 's-Graven hage inkoopen gedaan. Toen zij bn*ïen kwam, zagen zij voor de ramen van de Haagsche Courant de bulletins aangeplakt, waarin mel ding werd gemaakt van het ongeval. Men kan zich haar ontsteltenis voorstellen. Het haar vergezellend familielid oordeelde 't ge- wenscht haar in het gebouw van genoemde courant té brengen, teneinde althans eenigs. zins van den schrik te bekomen. Vandaar hebben beide dames zich later naar het de partement van Defensie begeven, waar me vrouw Everts heeft gesproken met den ma rine-adjudant van den Minister, luitenant ter zee 1ste klasse Heydt. Officieele bevestiging van het Reüter.be- richt kon haar nog niet gegeven worden, aan gezien cm 4 uur op het Departement geen bericht omtrent het gemelde ongeval was binnengekomen. Wel was vanwege het Departement giste renmiddag getracht haar in Rijswijk, waar zij woont, in kennis te stellen met den inhoud van het Reuter-telegram. Doch dit heeft haar niet kunnen bereiken, daar zij te 's-Gravenhage was. Na het onderhoud op het Departement zijn de dames naar familie in Rotterdam vertrok ken. Gisterochtend is op het vliegterrein te Soesterberg, waar leerling-vliegers bezig waren de laatste proeven voor het militair brevet af te leggen, een ongeluk gebeurd. Er werden, naar de N. R. Crt. meldt, z.g. pistoollandingen gemaakt, waarbij de leer lingen eenige malen op een van den grond gegeven teeken den motor moeten afzetten en een normale landing moeten maken. De vliegers moeten hiermee bewijzen afleggen van tegenwoordigheid van geest bij motor stoornis vlak na den start. BU een dezer proeven draaide een reserve tweede-luitenant-leerling-vlieger zijn Fokker jager met te weinig snelheid het terrein bin nen, waardoor het toestel afgleed en met een korten vrilleslag naar den grond dook van ongeveer 30 meter hoogte. Gelukkig kwam het toestel op een vleugel terecht en het wentelde nadien nog enkele malen op de vleugels over den grond, waar door deze, brekende, den voornaamsten stoot opvingen en de vlieger er wonder boven wonder met lichte kwetsuren afkwam. De romp van het toestel brak nagenoeg midden door en ook overigens werd het toestel ge heel vernield. Woensdag tegen den avond werd in de Ringvaart nabij het vliegveld Schiphol drij vende gevonden het lijk van een mansper soon, oud naar schatting 35 a 40 jaar, die aan het lichaam en het hoofd groote wonden had en van wiens kleeren nagenoeg niets meer over was. Het lijk werd met hulp van de militaire politie opgehaald en daarna naar de alge meene begraafplaats te Hoofddorp overge bracht, alwaar door den plaatselijken genees heer den doodschouw werd verricht. Het lijk verkeerde nog niet dermate in staat van ontbinding, als aanvankelijk ge dacht werd en heeft misschien niet langer dan eenige dagen in het water gelegen; wel zijn de wonden, die vermoedelijk door P&s- seerende booten werden veroorzaakt, vooral aan het hoofd, van dien aard, dat herkennen niet gemakkelijk zal zijn. Nader meldt men ons, dat het lijk herkend is als dat van den 34-jarigen ongehuwden schoenmaker A. K., uit Haarlem, die sinds 3 weken vermist werd. In aansluiting op het hedenmorgen te Marseille aangekomen mailschip „Insulinde", vertrok de speciale mailttein met mail en passagiers van Marseille om 11.30 uur; aan komst Zaterdag 4 Mei 6.16 uur te Roosen- 'daal, 7.58 uur te Rotterdam-D. P. én 8.31 uur te Den Haag H.S M. Zoowel door de Rijks Land- en Tuinbouw- consulenten als door enkele particuliere lichamen worden elk jaar honderden proef velden aangelegd met de bedoeling de bruik baarheid. van verschillende variëteiten der gewassen te demonstreeren, het nut van diepe grondbewerking aan het licht te stel len of aanwijzingen te verkrijgen omtrent bepaalde bemesting. Bepalen wij ons heden tot het laatste. De proefvelden op het gebied der bemes ting kunnen ons leeren aan welke voedings stof (fen) de een of andere grond behoefte heeft; welke hoeveelheden kunstmest de voorkeur verdient boven andere. Indien men op de hoogte wil komen van den bodem aan één of meer voedingsstoffen wij bedoelen hiermede in hoofdzaak stik stof, kali en fosforzuur dan kan dit op vrij eenvoudige wijze geschieden. Men legt daartoe vijf (liefst eenige malen 5) percee- len aan. Eén dier perceclen ontvangt geen kunstmest; perceel 2 krijgt N (stikstof) K (kali) en P (fosforzuur)perceel 3 geve men N en K; perceel 4 N en P en perceel 5 K en P. Üit de oogstcijfers kan dan blijken, welke stoffen toegediend moeten worden. Zijn alle perceelen in opbrengst ongeveer even hoog, dan heeft de grond geen be hoefte resp. aan eenige meststof; dit is een uitzonderingstoestand, die na korter of lan ger tijd ophoudt. Brengen de 'perceelen 2 en 3 evenveel op, dan heeft de grond geen behoefte aan P; is dit het geval met perc. 4, dan is er kaligebrek en als perc. 5 achter is bij perc. 2, dan bestaat behoefte aan N. Is perc. 2 boven de andere, dan wordt vol ledige bemesting vereischt. Wenscht men te weten, welke hoeveelhe den kunstmest van een bepaalde soort het voordeeligst zijn, dan neme men 3 of meer perceelen liefst z.g. parallelvelden, d. w. z. men neme dezelfde proef twee of meerma len In hetzelfde jaar op denzelfden grond. Eén der perceelen blijft zonder de bedoelde meststof, b.v. kali, de andere ontvangen klimmende hoeveelheden kali. Echter ont vangen alle perceelen stikstof en fosfor zuur in even groote hoeveelheden. Zoo han delt men ook, als men wil weten, hoeveel stikstof het meeste voordeel geeft. Dan ont vangen alle perceelen kali en fosforzuur, één perceel blijft zonder stikstof, de ove rige krjjgen verschillende hoeveelheden stikstof, b.v. Chilisalpeter. Op dezelfde wijze gaat mén te werk ten opzichte van fosfor zuur. Het duidelijkste komt het verschil voor den dag, als men het perceel zonder b.v. kali aanlegt tusschen de perceelen, die de grootste en op één na de grootste hoe veelheid kali ontvangen. Het is ook zeer aan te bevelen deze proeven op dezelfde plaats een paar jaren voort te zetten. Bij het onderzoek van verschillende mest stoffen van dezelfde soort, b.v. Chili, Zw. Ammoniak, Kalksalpeter e.d. of Patent kali en Kalizout of Slakkënmeel en Super fosfaat legge men liefst een niet klein aan tal perceelen aan, die alle, met de twee ontbrekende meststoffen worden bemest. De overige krijgen de te onderzoeken mest stoffen zoodanig, dat het totaal stikstofge- halte, of kaligehalte of dat van fosforzuur gelijk is. Men geve dus b.v. 4 K.G. Chili, tegen 3 K.G. Ammoniak; 8 K.G. Patent- kali tegen 5 K.G. 40 pet. kalizout of 10 K.G. 20 pet. kalizout. De hoeveelheden Slakken- meel en Superfosfaat kunnen ongeveer even groot genomen worden. Wenscht men nadere inlichtingen, dan kan men zich wenden tot ondergeteekende, D. H. PRINS, R. Visscherstraat 10, Alkmaar Een H. N.-telegram uit Friedrichshafen meldt: De Graf Zeppelin is gisteravond 13 minuten voor zeven vlot geland. Het lucht schip is bij Graz omgekeerd en heeft er wegens gebrek aan tijd van af gezien, de reis tot Klagenfurth voort te zetten. De terugreis werd over het Salzkammer- gut gedaan, waar de Graf Zeppelin over de Attersee en .de Mondsee onder den top van den Schaf sberg vloog en vervolgens koers naar Fiissenzette, van waar de reis langs het Rijndal werd voortgezet. Het luchtschip is 13j/ uur in de lucht geweest. Sterke regenbuien en electrische ontladingen veroorzaakten in de draadlooze telefoongesprekken veel storing. Een telegram uit Londen meldt: De minister van luchtvaart deelde Donder dag mede, dat het luchtschip R. 100 ongeveer einde Mei en het luchtschip R. 101 ongeveer einde Juni gereed zal zijn voor de eerste proefvlucht. Een schrijven van Kardt van Rossum Pater Martin Stoks C.ss.R. heeft naar aan leiding van de toezending van het onlangs van zijn hand verschenen werkje over The- resia Neumann, de gestigmatiseerde van Konnersreuth, waarover wij reeds geschreven hebben, van Z. Em. Kardinaal van Rossum het volgende schrijven ontvangen: Rome, Propaganda,- 17 April 1929 Zeereerwaarde Pater, Wij danken UZE. van harte voor het aan geboden exemplaar van „Het Kruismysterie van Konnersreuth." Ofschoon de H. Kerk zich omtrent de daar voorgevallen gebeurte. nissen nog niet heeft uitgesproken, zijn toch de reeds bewezen feiten voldoende om er nuttige lessen uit te trekken. Deze gedachte bezielde u bij de samenstel ling van dit belangwekkende werkje. Niet minder was het noodig het gebeurde niet stilzwijgend voorbij te gaan, omdat de an dersdenkenden hun aandacht er op hebben gevestigd en soms meeningen uiten, welke niet met een rustige en onbevooroordeelde beschouwing strooken en aldus valsch voor lichten: dit moet voorkomen worden. Om de waarheid harer Leer te bewijzen heeft de Katholieke Kerk zulke buitengewo ne gaven niet noodig, maar als de feiten één maal daar zijn en voldoende bewezen, is het prijzenswaardig er al die gevolgtrekkingen uft te maken welke de Goddelijke Voorzienigheid op het oog had, en er al de vruchten van te plukken. Dit vooral heeft uw werk op het oog, e(v daarom is deszelfs lezing ten zeerste aan te bevelen: daarom wenschen Wij, dat hetzelve veel verspreiding vinde en dat dé Katho lieke bevolking van Nederland daarin een middel verwerve om zich meer en meer van het aardsche los te maken en het hemelsche na te streven. Van harte zegenen Wij UZE. en uw werk en verblijven, Uw toegenegene in Christo, (w.g.) W. M. KARD. VAN ROSSUM. Wij vestigen er. gaarne nogmaals de aan dacht op, dat het, ingevolge de bepalingen van de Postwet, verboden is geldswaar den, enz. te verzenden in brieven die niet zijn aangeteekend. Behalve dat de afzender geen verhaal op de postadministratie heeft bij vermissing of berooving van een derge lijk stuk, wordt, indien er vermoeden be staat, dat een gewone, niet aangeteekende brief geldswaarde bevat, deze ambtshalve door de postadministratie aangeteekend, hetgeen beteekent, dat de brief belast wordt met driemaal het recht voor gewone aan- teekening. Het 5e eeuwfeest In verband met het 5e eeuwfeest van het mirakel van het H. Bloed te Alkmaar is het volgende telegram gezonden aan den Pauselijk Internuntius Z. Exc. Mgr. L. Schioppa: „De Bisschop van Haarlem en de Katho lieken van Alkmaar, vereenigd rond Zijne Hoogwaardigheid ter viering van het vijfde eeuwfeest van het miraculeus kostbaar Bloed, hebben de eer, U hun welgemeende gelukwenschen aan te bieden op dezen dag, waarop wij den goeden God danken voor de weldaden, welke Hij ons gegeven heeft, door middel van de Apostolische Internun- tiatuur tijdens de laatste eeuw. (w.g.) AENGENENT, Bisschop van Haarlem. Ter gelegenheid van de Mirakelfeesten werd gisteravond te Alkmaar opgevoerd „De Geheimen der H. Mis", een eucharistisch mysteriespel van Calderon de la Barca in de vertaling van past. J. M. Knaapen, Ord. Praem. Voor de opvoering hiervan, waarvoor zoo veel en zoo ernstige voorbereiding vereischt wordt, hadden zich enkele Alkmaarsche di lettanten onder leiding van Cor Hermus ge steld. Dank zij zijn fijn artistieke opvatting, dank zij de uitmuntende verzorging van 't door Ger. Kroon ontworpen decor, de muzi kale illustratie onder leiding van Joh. Kui per, is de avond geworden tot een avond van hoog-artistiek genot. Iedere figuur van dit geniale spel werd treffend-juist van geste en dictie vertolkt. En die detailver zorging, waartoe alles meewerkte letter lijk niets was verwaarloosd bracht dat harmonische geheel, dat 't allereerste ken merk van ware kunst is. Van de Christus-figuur ging zelfs een ontroerend heilige bekoring uit. In ademlooze spanning werd het stuk door de geheel gevulde Harmoniezaal ge volgd. Na het laatste tafereel volgde een spontaan en langdurig, en we kunnen 't van harte zeggen welverdiend applaus. Door den voorzitter der tooneelcomm., den Weleerw. Heer Pater Freke O. P. werd Cor Hermus een krans aangeboden. Nog driemaal zal de uitvoering plaats hebben: Vrijdag 3, Zondag 5 en, waar deze avonden reeds nu uitverkocht waren, op veler verzoek, nog Maandag.6 Mei. Merkwaardig - heidshalve willen we nog vermelden, dat Z. D. H. Mgr. Aengenent den 5 Mei dit Myste riespel door zijn tegenwoordigheid zal op luisteren. Wat de muzikale illustratie van Calderon's spel betreft is de keuze van de Missa duabus vocibus Virilibus van W. Keydt een bijzon dere gelukkige geweest. Deze muziek ademt een streng kerkelijke devote sfeer, die vrome ontroering schenkt, zoo als men maar van weinig muziekmissen kan getuigen. Het werk werd uitgevoerd door een dameskoor onder leiding van den heer Joh. Kuiper, de bege leiding bestond uit harmonium met strijk kwartet. De bekwame dirigent, liet zijn koor dit werk voortreffelijk zingen, en wist voorname lijk sublieme nuanceeringen te bereiken. De strijkinstrumenten en orgel pasten zich goed aan, zoodat een schoon geheel werd ver kregen. Overreden en gedood Woensdagavond ongeveer half tien begaf de fabrieksarbeider J. van den Vliet zich per rijwiel naar zijn woning te Ouder-Amstel. Hij had een bezoek gebracht aan zijn ouders te Vinkeveen. Onder de gemeente Abcoude kwam een automobiel hem achterop rijden. Door on bekende oorzaak is de fietsrijder aangereden en onmiddellijk gedood. De overledene was 30 jaar oud, gehuwd en laat drie.kinderen ha/ H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Hen drik zijn gisteravond naar Zwitserland afge reisd. De Tweede Kamer heeft gisteren een aan tal wetsontwerpen aangenomen, waaronder wetsontwerpen tot wijziging van art. 3 der Leerplichtwet en tot wijziging van art. 56 en 104 der L.O.-wet (wachtgelders). De begrooting van het wegenfonds voor 1929 is in de avondvergadering der Tweede Kamer aan de orde gekomen. Mr. A. Baron van Wijnbergen op bezoek bjj Mussolini. Het tragisch ongeluk met de Dornier-Wal vliegboot D. 22. Nadere bijzonderheden. Jhr. mr. F. X. A. Verheyen is te 's Herttt- genbosch overleden. Een commissie is ingesteld tot onderzoek naar de financieele verhouding tusschen het Rijk en de intercommunale tramwegen. Te Echt, nabij Roermond, is hedenmorgen een felle brand uitgebroken in een dakpan nen fabriek. Na de 1 Mei-viering te Berlijn. De gebeur tenissen in den Rijksdag onder groot lawaai besproken. Straatgevechten, die tot in den ochtend van Vrijdag voortduren. De kwestie van schuldregeling in het Eb- gelsche Hoogerhuis. Een Britsch-Egyptische overeenkomst in zake den Nijl. OP DICHTER Gij zegt: Uw verzen hebben pit. Ik noem 't een steen, wat daarin zit! En wien 't kraken moog behagen, 'k Zal mijn gebit er niet aan wagen. N. Beets. GEEN TANTIèME Mijn handen klimmen in het leege duister, En keeren terug, en in hun greep is schaduw. A. den Doolaard. OP EEN GEHEIM Wien men z'n sleutels niet gaarne toever trouwt, dien moet men ook zijn hart niet toevertrouwen. P. Chenent. ïilimniflif Barometerstand 9 uur v.m.: 761. Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten mor gen worden opgestoken om 8.01 uur. Hoogste Barometerstand 765.8 m.M. te La Coruna. Laagste Barometerstand 749.7 m.M. te Haparanda. Verwachting: Zwakke tot matigen, ooste lijke tot noordelijken wind, licht tot half be wolkt, droog weer, kans op nachtvorst, wei nig verandering in temperatuur. Gistermiddag om 2 uur heeft de heer Van Tol, gemeenteraadslid van Rijnsaterwoude, bij den tol van Leimuiden geprotesteerd we gens het verschil in tarief voor ingezetenen en niet-ingezetenen. Hij weigerde tol te be talen, waarop hem ed doorgang werd belet. Het nieuws verspreidde zich als een loopend vuurtje en werd ook bekend op de graan- beurs van Hoofddorp, zoodat al spoedig een honderdtal auto's uit den omtrek ter plaatse verscheen. De drukte was zoo groot, dat het verkeer van twee tot vijf uur moest worden stopgezet! Wegens belemmering van het verkeer is tegen den oorspronkelijken weigeraar proces verbaal opgemaakt. Te vijf uur was de toe stand in zooverre weer normaal dat ieder, die betalen wilde, éten tolboom kon. passeeren. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heef. vonnis gewezen tegen F. v. B„ koopman te 's-Hertogenbosch, ter zake: dat hij op 31 December 1928 te Den Bosch zijn vrouw P. Michiels van het leven heeft willen berooven en ter uitvoering van zijn voornemen uit een met scherpe patronen geladen revolver op korten afstand een schot heeft gelost, dat echter niet doodelijk trof. De rechtbank kwalificeerde het misdrijf als poging tot moord en veroordeelde ver dachte overeenkomstig den eisch tot vier jaar gevangenisstraf. Hedenmorgen omstreeks kwart over zevei brak door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit in de dakpannenfahriek der N. V. van H. Philippeau te Echt, gelegen tegen over het station. Het vuur werd aangewak kerd door den sterken wind en greep zeer snel om zich heen, zoodat weldra het hoofd gebouw en eenige nevengebouwen in lichte laaie stonden .Dit hoofdgebouw en eenige kamers, alsmede een drooginrichting zijn reeds verbrand. Het vuur woedt in de neven gebouwen nog voort. Vermoedelijk zal een 50-tal arbeiders werkloos worden. Volgens besluit der directie van de N.V. Ver. Touwfabrieken te Maassluis is heden het geheele.personeel weder te werk gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1