LEEKEPREEKEN WSNINGBUREAU WERKNEMERS! Spinnewebjes Ch. v. d. BILT HENK FIBBE 14 Nassaustraat 14 R. K. KIEZERS EN KIEZERESSEN DE BLOEMBOLLENVELDEN ZATERDAG 4 MEI 1929 G, BULTEN (aftrj BUREAUX: NASSAULAAN 49 D'T NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17143 Huwelijks Jaar voltrekkingen Echtscheidingen In andere landen is het beeld niet 1916 108707 1922 147775 1923 164609 1926 180853 De bloemenvelden te Hillegom DEPOSITO'S. SPAARBANK MET 3%% RENTEVERGOEDING Zondag Hyacintendag Het tragisch ongeluk met de D 22 te Bagdad Audiëntie De drooglegging der Friesche Wadden Moderniseering van den vischafslag Het vemenigvul- digingscijfer te Velsen Uitbreidingsplan in Noord- Holland Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem VOOR ALLE LEDEN Ider R.K. Kiesvereening is DE CANDIPAAT voor de vrije zetel STEMT ZOtt'JAG 5 MEI No. 3 VAN DE VRIJE LIJST (Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en ^Agentschappen-I per wcek 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal 1 3-58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - ADVERTENTIEN 35 ct. regel,* VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel racer 15 ct., bij vooruitbet- Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. p'cr regel. He abonne s op dit blad zijn ingevolge de verzek eri ngs voorwaardeer Q O f| H Levenslangegeheeleongeschiktheid tot werken door firn bij een ongeval met rrtrfl bij verlies van een hand, 14 nr bij verües van een |pn bij 'n breuk van fan Sen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen :l «IJUU.verlies van beide armen, beide beenen of berde oogen: I/OU. "doodelij ken afloop; ï/üU."een voet ot eenoog: I I ZD."duim of wijsvinger. ïi)U-~ been ot arm; |4Ü." AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. 286 DE HUWELIJKSCRISIS IN CIJFERS »J3e tegenwoordige opkomende stroo- minS voor huwelijkshervorming bedoelt °P de eerste plaats een vergemakkelij- van de echtscheiding voornamelijk 0or afschaffing van de zoogenaamde schuldclausule. De huwelijkshervormers jachten een wetswijziging in deze rich- lng door te zetten, dat er niet, zooals hh nog het geval is, een bewijs van schuld van een der echtgenooten noodig ls> om de scheiding uitgesproken te krij- §eo, maar dat alleen de enkele vaststel- j'ng van de mislukking van het huwe- of de onweerstaanbare tegenzin daartegen voldoende is." Aldus begint een Duitsche rechter, dr. ^'armeyer, een artikel in het Aprilnum mer van „Das Kriminalmagazin". Wij hebben al reeds geconstateerd, dat de allermodernste huwelijkshervormers het hier niet mee eens zijn. Zij gaan nog veel verder en beschouwen de echtschei ding slechts als een lapmiddel, hoog stens als een bruikbaren overgangstoe stand om tot hun ideaal van „vrije hefde" in den volsten zin des woords te geraken. Het verschijnsel der enorme vermeerdering der echtscheidingen heeft hen slechts op het idee gebracht, dat er biet het ouderwetsche huwelijk iets niet in orde is. Die echtscheidingen moeten tenslotte noodzakelijk tot een geheel andere opvatting van het huwelijk voeren aldus redeneeren zij en ons brengen de volle vrijheid van iederen man en iedere vrouw om zijn liefdes verhoudingen te regelen zooals hij of zij zelf wil, buiten wetten en regelen van Staat en Kerk om. Den vorigen keer wezen wij er al op hoe juist deze hervormers gezien heb ben, dat er maar twee consequente op vattingen mogelijk zijn, n.l. die van de R-K. Kerk, welke de eenheid en onver breekbaarheid van het huwelijk voor staat of het andere uiterste van totale ongebondenheid. Het huwelijk voor den Staat met de mogelijkheid van echt scheiding is een inconsequentie, zeggen de voorstanders van het laatstbedoelde uiterste. Immers, geen wetgever, geen rechtbank heeft uit te maken, wanneer ik wel en wanneer ik niet met een bepaalden echt genoot of een eens gekozen echtgenoote in huwelijksverband verbonden moet blijven. En helaas toonen de feiten, dat met het loslaten van het princiep van het sacramenteele van het huwelijk die uiterste consequentie niet te stuiten is. Het is ook op dit gebied alweer de Katholieke Kerk en zij alleen, die als on verbiddelijke en eenige consequente tegenstandster tegenover een huwelijks hervorming komt te staan, waarvoor vele duizenden niet-katholieke, maar toch nog geloovige, althans fatsoenlijke en sociaal-voelende elementen huiveren, maar waarvoor zij geen afdoenden tegen weer in eigen, vaste beginselen hebben En, gelijk het in zulke gevallen meer gaat, het zijn dezelfde argumenten, Waarop de Katholieke Kerk zich eener- zijds beroept om de schrikkelijke ge- Volgen te toonen, waartoe men komt, Wanneer men van een vast beginsel af wijkt en waarop anderzijds ook de uiter ste tegenpartij zich beroept om de onhoudbaarheid van den bestaanden toestand te demonstreeren en te lokken haar een ander verderfelijk stelsel. Terug naar mijn beproefde leer van he eenheid en onverbreekbaarheid van het huwelijk, want zonder het sacramen teele karakter en met de mogelijkheid van verbreking van 't huwelijkscontract hoor echtscheiding, ondergraaft gij de instelling van het huwelijk en daarmede he grondslagen van de maatschappij, zegt de Katholieke Kerk! Weg met de echtscheiding en het verbod van naast he eerste, wettige vrouw geen andere uWettige" vrouw en andere „wettige" kinderen te mogen hebben, propageeren he nieuwste wereldhervormers. Laten Wij, om te beslissen aan welken kant het gelijk is, de feiten welke beiden partijen tot argument strekken, eerst eens op stellen. Nooit heeft de wereld zich zóó in roman, in film, in tooneelstuk, in dag bladartikel, in dagelijksche gesprekken met het „probleem" van het huwelijk bezig gehouden, als in onzen tijd. Voor been scheen het probleem niet te be staan. De eerste, groote aanslag op het huwelijk werd begaan, toen de practijken her kinderbeperking, tot dan meer uit sluitend in de hoogere standen bekend, begonnen door te dringen tot den mid- henstand en tenslotte tot de massa der niet-bezitters. Hierdoor werd het huwe- hjk in zijn heiligste wezen geschokt en he gevolgen konden niet uitblijven. De groote oorlog kwam en vond in steden en dorpen een ontaard geslacht, ^an mannen, die jarenlang in de loop graven moesten vertoeven, van de vrou wen, die achter de vuurlinie harde tijden moesten doormaken, bleken er tien- huizenden niet bestand tegen de gedwon gen vrijheid. De treurige oorlogshuwe lijken ontstonden en daarnaast groeide een bandeloos jong geslacht op, zonder tucht of ouderlijk voorbeeld. Deze wereld zou alleen te redden zijn geweest door een strenge moraal van boven af. Maar toen de wapenstilstand intrad, ontelbare huwelijken door ontrouw geschonden bleken en er bovendien een vrouwen overschot van 18 millioen tengevolge van het wegmaaien van millioenen krachtige mannenlevens te constateeren viel, toen begon men te spreken van een huwelijkscrisis en liep naar den wereld lijken rechter om eens gesloten huwe lijken te ontbinden en naar den wet gever om scheiden en hertrouwen ge makkelijker te maken. De cijfers mogen hier in dit verband ook eens meespreken, ofschoon onze beschouwingen zich an ders niet voor zulke dorre argumenten leenen; maar zij zijn ditmaal onmisbaar. Ziehier een bewijs in de cijfers van de echtscheidingen in Duitschland sinds 1900. In 1900 werden in Duitschland 7928 huwelijken door rechterlijke uitspraak ontbonden: tien jaar later bedroeg dit getal 14911; in 1913 was het tot 16657 en in 1919 tot 21308 geklommen. Deze stij gende cijfers zijn goeddeels uit den snel len bevolkingsaanwas en ten deele ook al aan een verzwakking der zeden toe te schrijven. Maar twee jaren na den wapenstilstand, wanneer de bevolking door den oorlog danig is gedund, zien wij in de cijfers een veel droever beeld. Aanvankelijk is het aantal huwelijken, dat gesloten wordt, buitengewoon groot, omdat de economische crisis, gevolg van den oorlog, eerst velen van het aangaan van een verbintenis tegenhield. 1921 had een buitengewoon hoog aantal huwelij ken. Maar in hetzelfde jaar was ook het aantal echtscheidingen ongekend hoog. En nu vestigen wij de aandacht op de daarna komende cijfers: het aantal ge sloten huwelijken gaat sterk omlaag, maar het aantal echtscheidingen daalt daarmee niet in evenredigheid. Ziehier de cijfers: 1921. 731157 39216 1922 681891 36587 1923 581277 33939 1924 440039 35936 1925 482792 35451 fraaier. In Frankrijk werden in 1913 15450 echtscheidingen uitgesproken; in 1920 29156 en in 1921 32557. De Ver- eenigde Staten van Amerika spannen ook hier weer de kroon. Daar werden in 1906 al 72062 echtscheidingen uitgespro ken en daarna ging het angstwekkend sneller: Echtscheidingen Om de beteekenis van deze cijfers nog beter te doen uitkomen moet men ze met het aantal gesloten huwelijken ver gelijken. Ziehier de cijfers welke de „United Press" Over 1924 gaf voor de onderstaande Staten in Noord-Amerika: Huwelijken Scheidingen Atlanta 3550 1845 Los Angeles 16605 7882 Kansas City 4821 2400 Staat Ohio 53300 11885 Denver 3000 1500 Cleveland 10132 5256 Wanneer men hierbij nog de schei dingen telt, welke buiten rechterlijke uitspraak om tot stand komen, dan kooit men volgens Amerikaansche schrijvers b.v. voor Denver tot één scheiding op ieder huwelijk! Ziedaar het eerste cijferbeeld, dat voor heden zeker sterk genoeg spreken HOMO SAPIENS Het weer blijft schraal, maar de velden prijken in vollen luister. Zondag is de drukke Zondag, al is de volgende week ook heel geschikt, zoodat ook talloos velen op Hemelvaartsdag wel een kijkje zullen nemen. Mooie routes zijn te Hillegom: Hotel Sis termans stopplaats tram en autobussen Molenstraat, Wilhelminalaan, Molen- duintje, Loosterweg H, Stationsweg en terug naar genoemd hotel. Mede mooie routes zijn: aankomst sta tion, Loosterweg I, Pastoorslaan, Weerestein- straat. Of: Hoek Wilhelminalaan, links Loosterweg III, door den R. K. Armentuin, Veenenburgerlaan. Maar he Is overal zeldzaam schoon; ook de tulpen beginnen te bloeien. Blijf het weer frisch, dan is er 14 dagen te profiteeren, wordt het warm, dan zal het vlugger marcheeren. RIME IMK De Hyacinten bloeien! Na weken van wind, regen, zelfs van hagel- en sneeuwbuien, is het weer dan eindelijk wat verbeterd. Van de de laatste dagen wat mildere lente-tem peratuur, die wij weken hebben moeten mis sen, hebben de Hyacinten dankbaar gebruik gemaakt. Zeer mooi is de aanblik der Hyacinten- velden, die in feestdos gestoken zijn, is hun bonte kleurenpracht, in de meest scherpe schakeeringen in vakken bijeengegroept. Hun zwoel-zoe'te geur waait over de velden en komt ons tegemoet: De Hyacinten bloeien! Zon dag is het de dag der Hyacinten. Uit Sassenheim schrijft men ons: Steeds nog maar koud en stug weer, zoodat het met den stand van de velden nu juist niet naar wensch gaat. Er is echter nu vol doende in bloei om een reisje naar Sassen heim te ondernemen. De twee hoofdsoorten, t.w. narcissen en hyacinten, prijken in hun volste pracht, terwijl ook enkele vroege tulpen hun rijke kleuren aan het oog ten toon spreiden. Wil men van deze bloemen, (vooral de Hyacinten) genieten, dan zal a.s. Zondag voor velen de aangewezen dag zijn. Om zooveel mogelijk aan het doel: bloemen kijken, te beantwoorden, kieze men de vol gende route. Wij rekenen natuurlijk, een route aan te geven, voor wielrijders, motoren en auto's. Men kan Sassenheim, komend uit de richting Haarlem, langs twee wegen be reiken. Eerstens de Rijksstraatweg vanaf Lisse, waar veel bloemenvelden zijn (doch lang allen niet in bloei), vervolgens kan men, te beginnen in Lisse, Katrijnelaan, of Voort laan den Loosterweg bereiken, waar meer bloemen zijn te bewonderen. Op den Looster weg bevinden zich over een groote uitge strektheid de tuinen van de firma Speelman. In al haar kleuren staan hier de hyacinten. Ook de firma van Riesen beschikt hier over uitnemende velden. Even voorbij de groote bloembollenschuur vand eze firma gaat men links af, en is men op de Teylingerlaan. Deze laan is alleen voor 't fietsen al een ge not en met kleine tusschenruimten heeft men aan beide zijden het gezicht op de vel den. Het slot „Teylingen" zal aan vele voor bijgangers de aandacht niet onttrekken. Dit oude overblijfsel van Jacoba van Beije- ren is op werkdagen ook van nabij te bezien. Men is dan spoedig in het dorp Sassenheim. Verder is een van de mooiste ritten nog: Wasbeelrerlaan en Warmonderdam terug. De watertoren geeft de Wasbeekerlaan aan, waar de uitgestrekte velden achter Sa.'jenheim liggen. De aanblik is de moeite waard en mag zeker niet vergeten worden. Na dezen weg te zijn omgereden (ongeveer een kwartier) komt men weer op den Rijksstraatweg, alwaar In de richting Leiden ook nog aardige velden hyacinten staan van de firma A. v. d. Voort. Hiermede meenen wij de meest loonende routen te hebben vermeld, en wenschen de liefhebbers een plezierig dagje. Brengen, ze allen mooi weer mee, dan hebben wij het ook. Uit Bennebroek schrijft men: Als men per fiets, auto, motor of ander voertuig hier een kijkje wil nemen en dat zal nu heusch de moeite loonen dan kun nen wij in 't bijzonder op de volgende routes de aandacht vestigen: Langs den Rijksstraatweg tuaschen Hille gom en Bennebroek heeft men aan beide zijden een prachtig gezicht op de in bloei staande velden. Ook als men, van Haarlem komend, de Schoollaan den Kennemerbeekweg en Boerenweg inslaat, en zoo op den Rijks straatweg uitkomt, zal men getroffen staan door den prachtigen aanblik, die de hyacin- tenvelden in overweldigende kleurenweelde opleveren. Te Vogelenzang: Ook hier zijn de hyacin- then nu op haar mooist en is een kijkje zeker de moeite waard. Als men den Vogelenzangscheweg inslaat en even voor de Bekslaan een blik ter zijde slaat, zal men in bewondering staan door dit schitterend vergezicht: één overweldigende bloemweelde, allemaal bloemen, zoo ver het oog reikt, hyacinten, narcissen en vroege tulpen, in bonte schakeeringen bijeen. Niet minder dan 40 H.A. bollenveld aan één stuk, zonder gescheiden te zijn door heg of sloot is hier in het bezit van de Holl. Cul tuur Mij. (voorheen Bulb). Deze velden behooren tot de mooiste en meest modern ingerichte uit de bloembollen streek. Ook verder langs den Vogelenzangsche weg en de Leidschevaart onder Vogelenzang, waar de bloemenvelden zich aan beide zijden uitstrekken, zal een kijkje niet onbeloond blijven. Een enthousiast minnaar van bloembollen zond ons nog het volgende schoone gedicht: Bloemenland Jeugdige pracht van lentedracht, Gaat ontbloeien in 't kleurengloeien Achter blanke duinenrij: Hollands breede bloemvallei. Hollands glorie zingt vicorie: Lied van arbeid, lied van vlijt In de dreven aangeheven Van één wonder-bloemtapijt. Wondere vacht van bloemenpracht Allerwegen wuiven mij tegen Uw zoete geuren van bonte kleuren: Lentenend land in kleurenbrand. Machtig de Hand, die het weefsel spant Van dat wondere bloemenland, Juichende in den zonnelach Als één fleurige kleurenvlag! G. F De regeering vraagt nadere inlichtingen Bij het ministerie van Defensie is van het Luchtvaartministerie te Londen bericht ont vangen van het ongeluk, dat aan eèn der Ne- derlandsche vliegbooten is overkomen, waar bij de officier-vlieger 2e klasse Everts ge dood, en twee onderofficieren gewond wer den. Medegedeeld werd tevens, dat alle noodige maatregelen genomen waren om de Neder- landsche autoriteiten te waarschuwen. Aangezien verder alleen bericht ontvangen werd, dat de begrafenis van den officier-vlie ger Everts hedenmorgen om zes uur zou ge schieden, is een telegrafisch verzoek om na dere inlichtingen, zoowel aan den comman dant der escadrille watervliegtuigen als aan den waarnemenden Nederlandschen consul te Bagdad gericht. Bij het departement van Defensie is het volgende telegrafische bericht binnenge komen De officier-vlieger Everts, die bjj het vlieg ongeval nabij Bagdad is omgekomen, is gis termorgen aldaar begraven. De toestand van de twee gewonde onderofficieren Sijmons en Langeraar is gunstig; verwacht wordt, dat zij binnen 14 dagen het hospitaal kunnen lilllllllllllllllliilllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllM Tot U ook een ernstig vriendenwoord Uw Stand is in de Tweede Kamer rijk vertegenwoordigd. Onze Middenstand niets; staat er met leege handen! Dat is onzen Middenstand tot groot nadeel en dus ook U Want van elke ioo Werknemers verdienen er 6o kun brood voor hun huisgezinnen in onze Middenstandszaken en bedrijven. Dat heeft Uw Leider, 't Kamerlid Kuiper, op 't Tilburgsche Middenstandscongres zelf verklaard. Blijven onze Zaken en Bedrijven bestaan, dan behoudt ook Gij Uw inkomen. Te zorgen, dat de Middenstand één Vertegenwoordiger krijgt, is dus ook Uw belang Stemt daarom morgen, Zondag, met Uw patroons op LIJST 3: (hokje vóór den naam zwart maken) HELLENBERG HUBAR, H. G. J. v.d. Sand, plaatsverv., (hokje achter den naam zwart) Het Kies-Comité van Helleaberg-Hobar (adv.) verlaten. De D. 22 is omgeslagen en gezon ken. Getracht zal worden het vliegtuig te lichten en te bergen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal Donderdag 9 Mei a.s. (Hemelvaartsdag) geen audiëntie verleenen. De commissie uit de Tweede Kamer, in wier handen is gesteld de inlichtingen op het adres van S. ten Bokkel Huinink, aanne mer van waterwerken te Zandvoort. houdende verzoek om restitutie van kosten en een be hoorlijke schadevergoeding voer door hem verricht voorbereidend werk ten behoeve van de drooglegging der Friesche Wadden ten Zuiden van Ameland, is van oordeel dat er voor de Kamer geen aanleiding op 't verzoek van adressant in te gaan. Een belangrijke uitbreiding Zooals wij reeds gemeld hebben.- is deze week opdracht gegeven voor het uitvoeren van de uitbreidingswerken aan de gebouwen van het Staatsvisschershavenbedrijf, alhier. Deze uitbreidingswerken beteekenen een belangrijke uitbreiding niet alleen, maar te vens ook een belangrijke moderniseering. De verdieping, welke op hal C gebouwd wordt, zal worden ingericht voor den admi nistratieven en technischen dienst, zoodat de kantoren van het bedrijf meer gecentra liseerd komen te liggen, terwijl er verder een veilinghal wordt gebouwd, waarin een electrisch mijntoestel wordt opgesteld. Deze veilinghal zal een afmeting hebben van 30 bij 12 meter Aan beide zijden komen 140 zitplaatsen, zoodat er in totaal 280 koop lieden kunnen plaats nemen. Allen hebben een vrij uitzicht op het mijntoestel, dat in het midden van de hal wordt geplaatst en aan twee zijden een wijzerplaat bezit. Voorts zullen er nog 10 telefooncellen worden ingericht. B. en W. hebben den Inspecteur der Di recte Belastingen, te Beverwijk de noodige opgaven gevraagd, ten einde den Raad een voorstel te kunnen doen inzake de vaststel ling van het vermenigvuldigingscijfer voor de plaatselijke inkomstenbelasting voor het dienstjaar 1920/1930. Blijkens mededeelingen van dezen inspec teur, bedroeg de totale opbrengst der ge meentelijke inkomstenbelasting over 1928/ 1929 op 25 April j.l. 797.393.76, welk be drag evenwel nog met plus minus 5000 kan worden verhoogd, daar nog enkele aan slagen zullen worden opgelegd. De totale opbrengst zal dus 800.000 bedragen. B. en W. stellen In verband hiermede voor het vermenigvuldigingscijfer op 1.5 te handhaven. Een deel van het college kan zich hier mede niet vereenigen. Verschenen is het verslag van de werk zaamheden der vaste commissie voor uit breidingsplannen in Noord-Holland over het tijdvak van 1 April tot 1 November 1928. In het verslag wordt o.m. opgemerkt, dat uit een brief van den hoofd-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Noord- Holland over den Rijksweg VelserpontAlk maar, blijkt, dat diens inzichten, voor zoo ver het zuidelijk deel van dien weg betreft, overeenkomen met die van de commissie. De commissie gaf aan Ged. Staten een uiteen zetting van haar afwijkende zienswijze voor zoover betreft de verbreeding van het noordelijke deel van dien weg, daarbij wij zende op de noodzakelijkheid' om bij het maken en beoordeelen van uitbreidingsplan nen niet alleen rekening te houden met een oplossing van het verkeersvraagstuk voor het oogenblik, doch tevens de mogelijkheden voor een verdere toekomst onder het oog te zien en bijtijds te zorgen, (Jat een or ganisch geheel ontstaat, waardoor, niet het minst voor het Rijk, latere moeilijk-heden van financieelen aard kunnen worden voor- j komen. Zij gaf in verband hiermede aan Ged. Staten in overweging den minister van Wa terstaat van haar inzichten op de hoogte te stellen en, met het oog op de wen- schelijkheid van meer contact van de com missie met den Rijkswaterstaat, van deze gelegenheid gebruik te maken om den mi nister te verzoeken één of meer der be trokken ambtenaren te willen aanwijzen, met wie(n) de commissie bij voorkomende gelegenheden in overleg zou kunnen treden. Ged. Staten hebben dienovereenkomstig aan den minister geschreven. De commissie vestigde de aandacht van Ged. Staten op het uiterlijk van de in de gemeente Medem-blik ontstaande bebou wing, dat h.i. zeer veel te wenschen laat. waardoor het doel, dat het gemeentebestuur met het maken van een uitbreidingsplan beoogde, slechts zeer onvolkomen wordt be- bereikt. Bij de commissie kwamen o.a. in een ver zoek van den wethouder van Publieke Wer ken van Amsterdam betreffende bebouwing nabij Schiphol; een brief d.d. 18 Augustus 1928 van het bestuur van de afdeelmg N.- Holland van <23 Vereeniging van Nederl. Gemeenten betreffende de samenstelling en werkwijze der vaste commissie. De tech nische subcommissie hield haar aandacht op de samenstelling van de verschillende streekplannen gericht. De brief d.d. 3 October 1928 van den minister van Arbeid .Handel en Nijverheid, betreffende de vragen van het Eerste Ka merlid mr. P. J. Reymer over den in het jaarverslag over 1927 van den hoofdinspec teur voor de Volksgezondheid ir. H. van der Kaa voorkomenden passus over het werk conmussie is nog ia behandeling. In de vergadering der Tweede Kamer heeft minister v. d. Vegte gisteren de vra gen van dr. Kortenhorst betreffende den bouw van een der zenders voor de radio» verbinding Kootwijk-Bandoeng beantwoord. De bouw zal aan Philips worden opgedn^ gen. Mgr. prof. dr. Jos. Schrijnen is bij gele genheid van zijn zestigsten verjaardag be noemd tot eere-doctcr van de Universiteit van Milaan. Gisteren is te den Haag het congres der Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Han del gehouden betreffende streekbelangen. De reis van H. M. de Koningin en Prins Hendrik naar Zwitserland. Op 53-jarigen leeftijd is overleden de bo llende acteur Marius Spree. Gedep. Staten van Limburg hebben het besluit van B. en W. van Sittard, waarbij de concessie van den bioscoop-exploitant M. werd geschorst, gehandhaafd. De mogelijk heid beslaat, dat vrijwel alle bioscopen in het Zuiden gesloten zullenworden. De communistische woelingen te Berlijn duren voort. De staat van beleg afgekon digd. Sinds 1 Mei 21 dooden en verschei dene gewonden. De voorbereidende ontwapeningsconfe rentie heeft geen overeenstemming kunnen bereiken inzake de beperking van het oor logsmateriaal. De regeeringscrisis in Oostenrijk geëin digd. Het nieuwe kabinet definitief samen gesteld. OP WERKLOOZE Wanneer het water stille staat, Wanneer de mensch ledig gaat, Wanneer het ijzer rusten moet. Niet één van drieën blijft er goed. P. Chenent. OP CRITICASTER Laat et (zei ie) weet je ,,'t Steet zoo gek!" En hie zelf had weet je Dit gebrek! B. van Meurs. OP ONUITSTAANBARE De mensch is in zichzelf dikwijls zijn grootste vijand. P. Chenent. Barometerstand 9 uur v.m.: 766. Vooruit, OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.02 uur; overmor gen om 8.04 uur. (Adv.) i De man voor de Bloembollen streek, voor kweekers en arbeiders. Maakt het hokje VOOR den naam G. BULTEN zwart en één hokje ACHTER een anderen naam van dezelfde lijst, dan is Uw biljet geldig. HET KIESCOMITE C, VERWEIJ.Noordwijk,Voorzitter. J. W. J. VAN STEKELENBURG, (Adv.) Voorhout, Secretaris.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1