f3000. f50- f40.- Een standenhuis of standenraad De eerste steenlegging van het Nederlandsch College te Rome mssm Spinnewebjes telegrafisch Weerbericht MAANDAG 6 MEI 1929 (PUftE'A'ÜX1: IN! A SS AU L AA N4W DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17149 AANGIFTE ÜÖET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK ORIEiAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Het tragisch ongeluk met de D 22 Ernstig verkeersongeval Hevige ontploffing te Vlissingen Verkeersongeval op den Rijksstraatweg nabij Naarden Een oude man tijdens een brand omgekomen Mengelberg en zijn orkest teruggekeerd De Partijstemming voor de Tweede Kamer Een nieuwe stuwdam Bacon Processie St. Jeroen te Noordwijk De onbewaakte overwegen f 1000 gestolen Brand in een villa te Posterholt Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem De aardbeving in Perzisch Turkestan r Telefoon No. 13866 (drie lijnen) 'Posf rekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en (Agentschappen: per week 25 ct.; per igwariaal f 3.25; per post, per kwartaal li 3.58 bij. vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENT IEN 35 ct. p^regaf VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel raeer 15 ct., bij vooruitbet- Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel, Alleabonné'sopditbladzijuingevolgedeverzekeringsvoorwaardeni tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen LevensJangegeheeleongeschiktheidtotwerkendoor bij een ongeval met i tf| j-ft bij verlies van een hand, 14 fjf" bij verlies van een bij'n breuk van verlies van beide armen, beide beenenof beide oogen: 3 (j4J."doodelijken afloop; li iluU>* een voet of een oog; I 9 duim ot wijsvinger; been of arm bij verlies v. een anderen vinger. "Wij hebben kortgeleden in ons blad een tweetal artikelen gewijd aan de «■Parlementaire Democratie". Daarin hebben wij zeer in het kort herinnerd aan dien langen en zwaren strijd, welke hier te lande werd gevoerd voor alge meen kiesrecht voor mannen en vrou wen en voor evenredige vertegenwoor diging en hoe dat alles ten slotte volle dig werd bereikt. Maar ook wezen wij er op, hoe de berg een muis baarde, hoe de volksinvloed op politiek gebied, niet Vah beteekenis toenam, zoodat het ver klaarbaar is, hoe met dit internatio naal verschijnsel voor oogen, meer en meer wordt gegrepen naar de dictatuur. ^Vij hebben toen verklaard geen voor stander daarvan te zijn, maar ons lie- te houden, aan de beginselen, welke er op berekend zijn het volk een pas senden invloed te geven op den gang der openbare zaken, welke toch ten slotte zijn. zaken zijn. Verder gaven wij als onze meening, dat een verbetering Pas kon intreden, wanneer men van °nder af, dus bij den kiezer, zijn groote verantwoordelijkheid zou beginnen te heseffen. 't Is altijd een groote voldoening, Wanneer men medestanders ontmoet Voor een bepaalde gedachte. Zoo deed het ook ons genoegen, toen wij speciaal deze laatste gedachte onlangs vonden vertolkt in een werk van een katholie ken priester van internationalen naam, van dr. Johann Ude, professor aan de Universiteit van Graz, die zelfs zoozeer van deze gedachte is doordrongen, dat hij in het licht heeft doen verschijnen een verhandeling over „De ideale staatsburger en diens zedelijke opvat tingen op economisch gebied". In dit Werk, waarvan wij gaarne enkele wilde loten zouden willen wegsnijden, zooals sijn bestrijding van het nicotine- gevaar, zijn pleidooi voor het vegeta- fisme, zijn philippica tegen de rente enz., maar dat wij overigens gaarne in handen van zeer velen zouden zien, worden de rechten en plichten van den kiezer, met alles wat daarmee verband houdt, wel zeer duidelijk uiteengezet. Prof. dr. Ude heeft ons'b.v. nog scher per doordrongen van het besef, dat het biet voldoende is de oogen te openen voor de bezwaren van het huidige stel- Sel en tevens voor die van het fascis tisch régime, maar dat het noodig is baarbij tevens te zeggen, welke correc ties men dan wel op het tegenwoordige stelsel zou willen toepassen. Prof. Ude probeert dit dan ook en komt daarbij tot een gedachte, welke °°k in ons land volstrekt niet nieuw is Rh met name in ons blad reeds eerder ^erd besproken. Wij bedoelen de instel- iing van een Kamer van Volksverte genwoordiging onder den naam van 'Mandenhuis of Standenraad Wij geven nu eerst het woord aan thof. ude. Nadat hij nog eerst in een paar re- gels Zjjn hart heeft gelucht over de hartijpolitiek, vangt hij zijn pleitrede aah voor de Standenvertegenwoordi- glhg, waarbij het vooral aankomt op de ïakelijke belangen der bevolking. hm staatsinrichting volgens beroeps- standen vloeit, voort uit het wezen en natuur van den mensch. De staats- de jmvgers hebben immers een verschil leden aanleg en bezitten verschillende uienten. Volgens aanleg en talent kie- 611 zij hun beroepen, waarin zij elkaar ^ederkeerig allerlei diensten bewijzen. 6 een bebouwt het land, de ander erwerkt de landbouwproducten, weer eb ander zorgt voor de distributie van 6 Producten van voortbrenger tot ver- uiker, anderen geven onderwijs, zor- P voor rechtsbescherming, voor de ^enigheid van persoon en eigendom, j'°S anderen houden zich met geeste- goederen (godsdienst, kunst en 'Genschap) bezig. ®een enkele stand op zich is voor °hze do. samenleving voldoende, maar eerst <n- (je samenweriring van alle standen st PM het geheel tot zijn recht. Elke „Pb zorgt op zijn wijze voor het ji, -swelzijn, maar is daarbij afhanlce- van de taakvervulling der .overige ahden Er rs verschil in waardeering der 'LPden, naarmate de een zich meer Piet ri ue geestelijke, de ander zich meer be stoffelijke belangen bezig houdt, W a* *en s'°tte zijn toch alle standen °i"keerig op elkaar aangewezen. P eiken stand treft men personen Zelf °ngeveer denzelfden aanleg en de- Vq ,?'e bekwaamheden en geschiktheid j?i °en bepaalde taak samen. Qj, ,;e afzonderlijke stand is dus min zei-lïleer als geheel gegrondvest op een Vapre gelijkgezindheid, een gelijkheid Q[. Pütwikkeling en van doel, dus min k op den grondslag van een ze- S(-ae Selijkheid. Zij, die tot een zelfden Bel'1! behooren, zijn eenigermate door boi'! 1*: °ortise belangen met elkaar ver ben. Daar men elkaar meer en be ter kent, zal het ook niet zoo moeilijk vallen in eiken stand de bekwaamste en degelijkste standgenooten aan te Wijzen. Voor zoover het nu in een staatsge- meenschap over standsbelangen gaat, zou het aanbeveling verdienen, dat zij die tot een bepaalden stand behooren, de bekwaamsten uit hun midden afvaar digen naar den tak der volksvertegen woordiging, welke Standenhuis of Stan denraad zou kunnen worden geheeten. Er zou dan over tal van zaken met vrij wat meer kennis worden geoordeeld, dan nu vaak het geval is; maar niet alleen met meer kennis, doch ook met meer objectiviteit immers alleen het belang van de zaak, los van alle politiek, zou hier den doorslag geven. Prof. Ude bepleit dus een volksverte genwoordiging, gekozen door de ver schillende standen, maar alleen voor de zakelijke, de stoffelijke belangen. Im mers, de leden van een bepaalden stand zullen in geestelijk, in godsdienstig opzicht zeer verschillend denken. Dat is nu eenmaal de Ramp van de Reformatie v/elke op Europa rust. Als leden van een zelfden stand, als werkgevers, als mid denstanders, als boeren, als ambtena ren, als arbeiders vertegenwoordigen zij dezelfde stoffelijke belangen, maar als Katholieken, als protestanten, als so ciaal-democraten blijven zij natuurlijk openhartig eigen standpunt innemen. Elke stand behartigt nu zijn stoffelijke belangen zoo ernstig mogelijk. Omdat echter de belangen der standen onder ling (b.v. van werkgevers en werkne mers) weieens met elkander in strijd schijnen, zullen zich natuurlijk nu en dan belangen-conflicten voordóen, maar ten slotte zullen deze conflicten met het oog op het algemeen welzijn en niet met het oog op de belangen van één stand worden opgelost. De belangen van de zaak zullen daarbij steeds op den voor grond behooren te staan. Strijd van stoffelijke belangen wordt volgens stan den en niet meer volgens partijen opge lost. Prof. Ude wil terecht deze vertegen woordiging opbouwen uit de reeds aan wezige organisaties der standen. Ook in Nederland is hiervoor reeds een dege lijke onderbouw in alle standen aanwe zig, zoodat toepassing van dit organisato risch stelsel niet op groote moeilijkheden zou stuiten. De centrale organisaties der verschillende standen zouden er onge twijfeld binnen een minimum Van tijd in slagen een standenhuis te kiezen, dat er zou mogen zijn! Dat Standenhuis zou hebben te be raadslagen en te besluiten over de stof felijke belangen van alle standen te zamen en de noodige wetten hebben vast te stellen. Naast deze Kamer van Volksvertegen woordiging bestaat dan nog een andere Kamer. Laten wij het Standenhuis de Tweede Kamer en de andere de Eerste Kamer noemen. Dat is van geen belang. De Eerste Kamer zorgt 'voor de cultu- reele of geestelijke belangen, voor gods dienst, onderwijs, kunst, administratie, rechtspraak, enz. welke belangen niet van zuiver stoffelijken aard zijn. De Tweede Kamer (het Standenhuis of de Standenraad) zorgt voor de stof felijke en voor de administratief-tech- nische belangen, welke met de bedrijven verband houden. Op deze wijze worden de belangensfeeren van elkaar geschei den. De zuiver zakelijke belangen wor den zuiver zakelijk bezien en niet be- heerscht door de verhoudingen der par tijpolitiek. De taak der Eerste Kamer, de Kamer voor de geestelijke belangen, waar dus verschil van politiek inzicht wel degelijk zal blijven, wordt aanmer kelijk ingekrompen. Hare leden zullen daarin niet meer een bepaald „beroep" nastreven, zooals nu bij herhaling het geval is, zoodat veel van wat ons nu bij verkiezingen vaak zoo zeer tegenstaat, ook niet meer, stellig niet meer in die mate, zal voorkomen. Het is toch zeer onnatuurlijk, dat de verschillende standen, welke elk op zich en alle te zamen het welzijn van ons volk nastreven, in de huidige Kamers van Volksvertegenwoordiging niet be kend zijn en daar geen invloed, tenzij langs zeer indirecten weg, uitoefenen. Wanneer echter de Staatsburgers de belangen van verschillende standen zul len vertegenwoordigen, dan zal tevens een einde gemaakt zijn aan de beïnvloe ding van zuiver zakelijke kwesties door overwegingen van partijpolitieken aard. Het komt ons voor, dat er inderdaad voor deze gedachte, welke reeds meer dan eens werd vertolkt, veel te zeggen valt. Wil men de parlementaire democra tie, de doorwerking van de volksgedachte in het staatsbestel handhaven, wil men niet dat te eeniger tijd de dictatuur meer en meer vasten voet krijgt, wil men den strijd voor den volksinvloed van bijna een eeuw ten slotte vrucht dragend maken, dan moet men de fou ten van het tegenwoordig representatief stelsel onder het oog durven zien en probeeren de rotte plekken uit te snij den. In een volgend artikel maken wij nog een paar korte aanteekeningen op de beschouwingen van Prof. Ude. Een officieele mede&eeling Bij het Departement van Defensie is van den gezant te Londen het bericht ontvangen, dat op 1 Mei van den achtermotor van de D 22 eenige cylinders verwisseld waren en dat de officier-vlieger Everts op 2 Mei ten 11 ure 15 min. v.m. voor een proefvlucht startte. Van den grond af te hooren liep de motor goed. Ten 11.35 ure botste het vlieg tuig tegen de vlotbrug over de Tigris. Ver moedelijk doordien het tegen de telefoondra den, welke over de rivier gespannen waren, gevlogen was. Het vliegtuig landde normaal pp het water, maar kwam door de nog zeer groote snelheid tegen de brug. Officier-vlieger Everts was op slag dood, sergeant Langeraar slechts licht gewond aan been en hoofd, maar het geheugen kwijt. Vol gens den dokter is dit niet blijvend, maar zou hij na een dag weer geheel goed zijn. Korpo raal Symons was licht gewond aan de heup, overigens niets. De begrafenis van officier-vlieger Everts zou door de Royal Air Force met militaire eer geschieden. Langeraar en Symons zijn in het hospitaal en zullen per boot naar lndië vertrekken na geheel herstel. De adjudant van den commandant der marine te Den Helder heeft ten huize van den commandant van het vliegkamp De Mok luitenant ter zee le kl. C. C. F. Jager, na mens den minister van Defensie, den com mandant der zeemacht in Ned.-Tndië, als mede den commandant der marine te Den Helder, deelneming betuigd in het ongeluk, met de ,,D. 22", waarbij de officier-vlieger Everts het leven verloor. Des namiddags heeft vice-admiraal Quant persoonlijk een bezoek van rouwbeklag ge bracht aan mevrouw Everts. De twee overgebleven vliegbooten op weg Blijkens een bij het Departement van De fensie ontvangen telegraam zijn de.Dornier- Wal vliegbooten D. 21 en .D. 23 Zaterdagoch tend ter voortzetting van de reis naar Ned.- Indië te 6 uur van Bagdad naar Henjam vertrokken en daar te 3.40 aangekomen. Zaterdagmiddag werd te Noordwijkerhout een 18-jarige wielrijder op het kruispunt op den 's-Gravendamschen weg door een auto, bestuurd door den heer C. A. uit Noordwijk, aangereden en van zijn fiets geslingerd. Hij werd ernstig verminkt opgenomen en in zorgwekkenden toestand naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Zondagmiddag heeft een ontploffing plaats gehad op de fabriek van de Vllssingsche mineraaloile en asphaltraffinaderij te Vlis singen. Onder donderend geraas vloog 'n dek sel van een der petroleumtanks de lucht in. De tank was geheel met olie gevuld. Voor zoover kan worden nagegaan, kwamen er geen persoonlijke ongelukken voor. wijk ter eere van d'en H. Jeroen, zal dit jaar plaats hebben Dinsdag 4 Juni 1929. Zij, die nu reeds betreffende deze pro cessie inlichtingen zouden willen inwinnen, kunnen deze bekomen bij den Broedermees- ter Th. B. M. Bonsen, te Haarlem. Schouw tjeslaan 27. De heer Lucassen uit Bussum, Directeur van het Vereenigd Cargadoorsbureau te Am sterdam. die Zondagochtend in zijn auto op den Rijksstraatweg nabij Naarden wilde pas- seeren voor een voor hem rijdende motor fiets, heeft deze laatste aangereden, omdat hij moest uitwijken voor een uit de richting Hakkelaarsbrug komenden auto. De motor fiets raakte tusschen de tramrails en kwam te vallen. Mejuffrouw V. uit Maartensdijk, die in de duozitting had plaatsgenomen werd daarbij ernstig gewond. Zij werd door den heer Lucassen naar een arts te Naarden ge bracht, waar zij verbonden werd. Daarna is zij door den heer L. naar haar woonplaats vervoerd. Zondagavond om half zeven, is brand uit gebroken in perceel no. 8 aan den Hoogen Landsweg, Westzijde te Utrecht. Het vuur greep zeer snel om zich heen, zoodat het onmogelijk was den 80-jarigen Jansen, die te bed lag uit de vlammen te redden. Onder de puinhoopen heeft men zijn geheel verkoold lijk gevonden. Het vuur werd met 4 stralen op de water leiding gebluscht. In een ander deel van het perceel woonde de familie H. v. d. Bilt, wier inboedel ver zekerd is, doch de inboedel van een der zoons, die op het punt van trouwen stond, is in de vlammen opgegaan en was niet ver zekerd. Het perceel is inwendig grootendeels door het vuur verwoest. Men vermoedt, dat eenige vonken, die uit de kachel gevallen zijn, den brand hebben veroorzaakt. Zondagavond om kwart voor acht arriveer de aan het Centraal Station teAmsterdam Willem Mengelberg en zijn orkest, na een succesvolle tournee door Duitschland. Gisteren heelt de partijstemming voor de candidatenlijsten der R. K. Staatspartij voor de aanstaande Tweede Kamerverkie zingen plaats gehad. Reeds hedenmorgen be reikten ons verschillende' voorloopigé cijfers omtrent den uitslag. Kieskringen den BoschZeeland. In de kieskringen den Bosch—Zeeland is gekozen de heer Schaepman als plaatsver vangend deskundige voor Defensie met 31288 stemmen; de heer Lambermont werd gekozen als plaatsvervangend deskundige voor Middenstandszaken met 25161 stemmen. Limburg. In den kieskring Limburg is gekozen de heer Rsgout als plaatsvervangend deskundige voor internationale vraagstukken met 27667 stemmcy en de heer Ament als des kundige voor Landbouwzaken met 21973 stemmen terwijl de heer Trienekens als plaatsvervanger werd gekozen met 22281 stemmen. Ansta seint uit Pekalongan: Binnenkort wordt aangevangen met den bouw van een stuwdam in de Kali Sragi, welke twee en een halve tot drie ton zal kos ten. De directie van den Landbouw deelt mede, dat gedurende de dagen 25 April—1 Mei zijn geslacht voor baconbereiding 19.815 varkens (voorafgaande dagen 24.420), terwijl werd uitgevoerd bacon afkomstig van 19.808 (20.274) varkens. De Haarlemsche processie naar Noord- Een vrachtauto tegen een trein gebotst Gistermiddag kwam een met kunstmest beladen vrachtauto, bestuurd door J. E„ wonende aan den Aalsmeerderdijk in de Haarlemmermeer op den onbewaakten over weg aan den IJweg nabij Hoofddorp in bot sing met de locomotief van een ter plaatse passeerenden trein, die door E. niet tijdig was opgemerkt. De machinist wist tijdig te stoppen, doch kon niet vermijden, dat de machine het voorgèdeelte van den vrachtauto greep en ge deeltelijk vernielde. De bestuurder kwam met den schrik vrij, terwijl de trein na eenig oponthoud weder kon doorrijden. Zaterdagmorgen tusschen 9 en 10 uur is ut het ingesloten kantoor van de firma Gebr. Molenaar, aannemers te Lisse, een kistje met circa 1000 ontvreemd. Van de(n) dader(s) geen spoor. De politie is met dit geval in kennis ge steld. Zondagmorgen omstreeks 6 uur werd brand ontdekt op de bovenverdieping van de villa „De Aarwinkel", van den burgemeester Gerards te Posterholt. De brandweer van Roermond werd gealar meerd en kwam omstreeks half 7 ter plaatse. Onmiddellijk werd met twee stralen het vuur aangetast, waardoor een groot gedeelte van de villa kon worden behouden. De bovenverdiepingen brandden geheel uit. Veel huisraad ging in de vlammen op. Er is veel brand- en waterschade. De oorzaak is een schoorsteenbrandje, welke in den linker vleugel van de villa was ontstaan. YY Y'Y Nadere bijzonderheden omtrent het onge luk met de D. 22 te Bagdad. De twee over gebleven vliegbooten hebben den tocht voortgezet. Willem Mengelberg is met zijn orkest van het tournee door Duitschland teruggekeerd. Te Alkmaar heeft gisteren de slotplech- tigheid der luisterrijke viering va.n het 5de eeuwfeest van het Mirakel van het H. Bloed te Alkmaar plaats gehad. Tijdens een brand te Utrecht is een oude man in de vlammen omgekomen. Bij gelegenheid van zijn 70sten verjaar dag is de dichter Willem Kloos te Den Haag; gehuldigd. Gisteren heeff de stemming vcor de can- didaatstelling der R. K. Staatspartij voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen plaats gehad. Wij publiceeren eenige voorloopigé uitstagen. De relletjes te Berlijn. Zaterdag bedroeg het aantal slachtoffers 24. De rus is zoo goed als hersteld. De kweste van de schadevergoeding. De inhoud van het Amerikaansche voorstel. Internationale oplichters hebben in Ber lijn, Weenen, Rome en andere plaatsen valsche credietbrieven doen uitbetalen. Het Deensche schoonschip „Kobenhavn", sinds December j.I. verminst, wordt als ver loren beschouwd. Aanslag op dr. Borms, te Dieghem, bij Brussel. Nota der Chineesehe regeering inzake opheffing der exterritorialiteit. OP ELN VOLLEERDE Meer weten maakt het geheime grooter! over een ontdekt eiland waait altijd de wind van een verder oceaan. A. Plasshaert. OP EEN JUDAS Moet ik ook, al wederom, 't Beestenspel verklaren? Leeuwgebrul en beergebrom Pogen te evenaren? P. de Genestet. MEESTER N LKLING De meester, in zijn wijsheid, gist. De leerling, in zijn waan, beslist. A. Staring. Barometerstand 9 uur v.m. 7.50 achteruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten worden opgestoken om: 8.06 uur. Hoogste barometerstand 763.1 m.M. te Isafjord. Laagste barometerstand 740.8 m.M. te Skilly. Verwachting: Meest krachtige tijdelijk stormachtige Zuidelijke tot Westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, met regen buien. koeler vooral des ochtends. Zooals wij reeds eerder meldden, heeft Donderdag j.I. te Rome de eerste steenleg ging plaats gehad van het Ned. College te Rome. Op het veld waar het college gebouwd wordt, was een met rood damast bekleede tribune opgesteld. Bij deze plechtigheid waren tegenwoordig vijf kardinalen w.o. kard. Vanutelli, Bisleti, Fruwirth, en Sen- cero; de Bisschoppen Mgr. Diepen en Mgr. Smit, Mgr. Eras, Mgr. Janssens, Abt-Gene raal der Cinsteciensers; Mgr. Respighi, Prefect der Pauselijke ceremoniën; Mgr. Hudal, Mgr. David, Pater Broeken, Generaal der Missionarissen van het H. Hart; Jhr. van der Goes van Gent, Gezant van Nederland; Dr. Fledderus, consul van Nederland te Rome; Dr. Hoogewerff, directeur van het Nederlandsch Historisch Instituut, Dr. Leopold, Dr. Cornelissen en Dr. van Rijn. Mgr. van de Wetering, die de plechtigheid verrichtte, werd geassisteerd door de Neder- landsche studenten te Rome. Bovenstaande foto toont het moment, waarop de Aartsbisschop, geassisteerd door Mgr. Dante, Pauselijk ceremoniemeester den steen wijdt en er de oorkonde inmetselt. Daarna werd de steen besproeid met wijwa ter, de steen werd vastgebonden en heel langzaam afgelaten. Toen hij geheel gezakt was, werd het „Veni Creator" ingezet en in processie ging het rondom den steen. Ver volgens zong de Aartsbisschop de gebeden en gaf den zegen. Daarna zongen allen uit volle borst: „Aan U, o koning der eeuwen." Hierna hirif! de Aartsbisschop de reeds vermelde toespraak in het Fransch, waarin hij dank bracht aan God, aan den Paus, aan de kardinaien en die er bij tegenwoordig waren, aan den gezant van Nederland en aan andere persoonlijkheden en stelde tevens voor om een telegram te zenden aan Z. H. den Paus als dank en verzoek om zegen voor het nieuwe college. Na een luid applaus begon een stem het „Wien Neêrlandseh Bloed" dat dadelijk door allen meegezongen en gevolgd werd door het „Wilhelmus." Tijdens de plechtigheid ging een lijst rond om in te schrijven voor het nieuwe college. Onder dc vele Nederlanders van de Natio nale bedevaart, die hierbij tegenwoordig wa ren, werden ook opgemerkt Baron van Wijn bergen en Mr. Romine, alsmede vele geeste lijken en alle Nederlandsche studenten te Rome. De zwaarste, die het land .ooit heeft geteisterd LONDEN, 6 Mei. Het aantal slachtoffers van de aardbeving in Perzisch Turkestan wordt volgens de laatste berichten geschat tusschen de 1000 en 3000. Volgens de „Chicago Tribune" is deze aardbeving, die de provincie Chorasan teisterde, een der zwaarste, die Perzië ooit gekend heeft. De materieele crhr.de valt nog niet te schatten. Binnen een tijdsverloop van 24 uur werden op verschil lende plaatsen in de provincie twaalf aard schokken gevoeld. De verwoestingen werden aangerichtvan Mesjed tot Benderiges, een vrij belangrijke haven aan de Kaspische Zee. De schokken duurden van 20 seconden tot drie minuten. In 'talrijke plaatsen bleef geen enkel ge bouw gespaard. Alleen reed. te Budjnurd werden 400 dooden geteld. Tusschen Kahi en Baghan ontstond op een afstand van 25 K.M. een scheur in den grond van 3 meter breedte. De nood in het geteisterde gebied wordt nog verhoogd door gebrek aan water, aangezien ook de bevloeiingswerken zijn ver nield. Verschillende reddingsexpedities zijn op weg naar het geteisterde gebied.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1